صفحه 12 از 16 نخستنخست ... 28910111213141516 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 160

موضوع: نجوم در آیات و روایات

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80
    تشکر شده 5,177 بار در 631 ارسال

Post نجوم در آیات و روایات

فرموده ای از پیامبر اکرم(ص):
    دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارسی بران دست خواهند یافت.

منظور از ثریا خوشه پروین است.

-----------------------
    این پست منتقل شده از تاپیکی قدیمی به این تاپیک است برای همین پست اول قرار گرفته.در اصل پست اول تاپیک پست شماره 2 است.

---------------
    دوستان عزیز لطفا از بیان نظرات شخصی خود نسبت به تفسیر آیات و روایات پرهیز کنید در صورت گذاشتن نظر شخصی در این موارد، پست مربوطه حذف خواهد شد.ضمنا اگر تفسیر و معنی معتبری از آیات و روایات یافتید قرار دادن آن در تاپیک مانعی ندارد.
    ویرایش توسط آسمون : 01-11-2013 در ساعت 12:05 PM

2. Top | #111
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275
    تشکر شده 3,346 بار در 359 ارسال

((ءَأَنتُم أَشَدُّ خَلقاً أَمِ السماءُ بنئها* رَفَعَ سَمکَها فَسَوّئها* وَ أَغطَشَ لَیلَها وَ ءأخرَجَ ضُحئها[7]))
    آیا آفرینش شما مشکل تر است یا منظومه شمسی؟جوانب آن را بهم آورده غلظت آنرا بالا برد و آنرا ساخت و شب و روز را برای آن درست کرد!
    واژه «سَـمْـک» به معنی: غـلظت و تراکم و کـلـفــتیِ بهـم برآمده است. یعنی جمع و جور و کلفـت و متراکم شده. و واژه «رَفَعَ» در آیه نیز به معنی: "بالا بردن و افزایش دادن" است که از معانی آن است.

((و لَقَدْ جَعَلنا فی السَّماء برُوجها وَ زیَّنها لِلنظرین* وَ حَفَظنها مِن کُلِّ شیطَنٍ رَّجیم*اِلّا مَنِ استَرَقَ السَّمعَ فَاَتَّبَعهُ شهابٌ مُبین(9)))
    و ما در آسمان کاخهای بلند برافراشتیم و آن را برای چشم بینایان عالم آراستیم، و آن را از هر شیطان رانده شده ای حفظ کردیم، مگر آن کس که استراق سمع کند که «شهاب مبین» او را تعقیب می کند (و می راند)
    کلمه ی «بروج» جمع «برج» است که معنای آن کاخ و قصر است؛ و از نظر دیگر همان منازل 12گانه (یا 13 گانه) ای است که منزلگاه خورشید و ماه و سایر سیارات منظومه ی شمسی است.
    ویرایش توسط stargazer : 12-08-2012 در ساعت 07:41 PM دلیل: ادغام

3. 6 کاربر مقابل از Mahdieh. GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #112
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6290
    تشکر شده 703 بار در 62 ارسال

سلام .
    اجازه بدین ازتون واسه این تاپیک زیبا تشکر کنم .
    میخوام یه کتاب معرفی کنم و اگه خدا بخواد گهگاه مطلبی از اونو واستون بذارم .
    یه کتاب 2 جلدی به نام "شگفتیهای افرینش در کلام اهل بیت". به نوشته اقای رضا کوشاری و نشرصبح پیروزی .
    ایا میدونستین امام صادق (ع) اولین کسی بود که از وجود اورانوس خبر داد ؟
    تا جاییکه ما خوندیم اورانوس را هرشل در سال 1970 کشف کرد . اما این روایت از بحار جلد 55 اومده که :
    شخصی که خودش را معروفترین ستاره شناس عراق باستان میدانست روزی در محضر امام صادق (ع) ادعا کرد میتواند به هر سوالی پاسخ دهد .
    امام چند سوال از او پرسیدند که یکی از انها این بود :
    "افتدری کم بین الشمس و بین السکینه "
    "ایا تو میدانی که بین خورشید و سکینه چه فاصله ای است ؟
    ان مرد گفت هرگز چنین ستاره ای را نمیشناسم . حضرت در جواب فرمودند :
    "سبحان الله فاسقطتم نجما باسره " . "پناه میبرم به خدا . چگونه چنین ستاره مهمی را نادیده گرفته اید ."
    حالا ببینیم رابطه اورانوس و سکینه چیست ؟
    بعد از کشف اورانوس عده ای تمایل داشتند به افتخار هرشل آنرا "هرشل "بنامند ، اما خود هرشل به این دلیل که از دربار سلطنتی انگلستان حقوق میگرفت ، برای آن نام "جرج سوم" نام پادشاه وقت انگلستان را در نظر گرفت . لیکن اخترشناسان دیگر کشورها که دل خوشی از انگلستان نداشتند ، تصمیم گرقتند نام اسطوره ای را برای آن انتخاب کنند . بنابراین نام " خدای اسمان، اورانوس را در نظر گرفتند .
    و اما "سکینه نامی که امام صادق (ع) بر آن نهادند کلمه ای عربیست به معنای آرمیده و آرام و آنچه که خوابیده و در حال استراحت است .
    اکنون پس از قرنها میدانیم محور این سیاره بر خلاف دیگر سیارات که تقریبا قایمند ، حالتی خوابیده و همچنین حرکتی خلاف حرکت سیارات دیگر و نیز آرام دارد.
    آیا نمیتوان گفت منظور از سکینه همان اورانوس است که واقعا معنایی نزدیکتر به این سیاره تا خدای آسمان دارد ؟

5. 10 کاربر مقابل از Arian Soltani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #113
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

با سلام
    یک قسمتی از نهج البلاغه حضرت علی می گذارم که در مورد افرینش اسمان و جو می باشد

امام علی می فرماید: پس از آن خداوند طبقات جو را از هم گشود و اطراف آنرا باز کرد و فضاهاى خالى ایجاد نمود و در آن آبى که ‏امواج متلاطم آن روى هم مى‏غلطید، جارى ساخت و آنرا بر پشت ‏بادى شدید، و طوفانى‏ کوبنده حمل نمود، پس از آن باد را به باز گرداندن آن فرمان داد و بر نگهداریش آنرا مسلط ساخت و به حدى که باید مقرون نمود، فضاى خالى در زیر آن گشوده و آب در بالاى آن در حرکت ‏بود، سپس خداوند طوفانى برانگیخت که جز متلاطم ساختن آن آب کار دیگرى نداشت و به طور مداوم امواج آب را در هم مى‏کوبید، طوفان بشدت مى‏وزید و از نقطه‏اى دور سرچشمه مى‏گرفت.
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

7. 6 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #114
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275

سلام به همگی!
    براتون چند نشونی چند آیه ی نجومی رو میذارم:
    « آیه‌هایی از قرآن که در آن کلمه‌ی «النجم» بکار رفته است.
    سوره‌ی مبارکه نحل آیه‌ی 16
    سوره‌ی مبارکه نجم آیه‌ی 1
    سوره‌ی مبارکه الرحمن آیه‌ی 6
    سوره‌ی مبارکه طارق آیه‌ی 3
    « آیه‌هایی از قرآن که در آن کلمه‌ی «النجوم» بکار رفته است.
    سوره‌ی مبارکه انعام آیه‌ی 97
    سوره‌ی مبارکه اعراف آیه‌ی 54
    سوره‌ی مبارکه نحل آیه‌ی 12
    سوره‌ی مبارکه حج آیه‌ی 18
    سوره‌ی مبارکه صافات آیه‌ی 88
    سوره‌ی مبارکه طور آیه‌ی 49
    سوره‌ی مبارکه واقعه آیه‌ی 75
    سوره‌ی مبارکه مرسلات آیه‌ی 8
    سوره‌ی مبارکه تکویر آیه‌ی 2
    امضای ایشان
    حتی در انتهای بن بست نیز، راه آسمان باز است... !
    پس پرواز را بیاموز!

9. 5 کاربر مقابل از Mahdieh. GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #115
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275

سلام دوباره به تموم دوستانی که میدونن و بر این باورند که اسلام جامع ترین دین و بزرگترین دینه، و همه ی احکامش از روی علمه و همچنین همیشه نظاره گر این بودیم که علمی که دانشمندان و محققان به دست آوردن در جای جای قران گفته شده...

قرآن و نظرات علمی :

نظرات علمی در مورد عالم، زمین و ماده :
    پیدایش جهان(فصلت11)، انبساط و گسترش عالم (ذاریات47)، اتحاد ویگانگی جهان و وجود آب در هر موجود زنده(انبیاء30)،حرکت هموار ومناسب زمین(ملک15) و (نمل88)، حرکت زمین به دور خود (فرقان46-45)، مسطح نبودن زمین(رحمن17)، بیضی شکل بودن تقریبی زمین(نازعات30)، (اعراف137) و(شمس6)، ناقص شدن کره ی زمین در هر دو قطب(رعد41)، کوهها عامل استحکام پوست زمین (نبأ7) ، قوه ی جاذبه (رعد2) و (لقمان10)، ، زوجیت یا وجود بارهای مثبت ومنفی در هرچیز(یس36)،(ذاریات49)و (رعد3)، نظریه ی نسبیت (حج47) (سجده5) و(معارج4)، اشاره به کوچکتر از ذره و در حقیقت مواد سازنده ی اتم(یونس61) و (سبأ3) و ...
    امضای ایشان
    پس پرواز را بیاموز!

11. 4 کاربر مقابل از Mahdieh. GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #116
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275

دوستان چون در پست قبلیم در اشاره ای به احکام کردم این پست رو میذارم امید وارم که مفید باشه
    ارتباط احکام شرعی با مسائل نجومی
    کمتر توجه ای به مسائل دینی و اسلامی تایید کننده ی این مطلب است که میان بعضی از احکام عبادی شرعی با برخی از نمودهای آسمانی ارتباطی واضح و آشکار وجود دارد. اوقات نمازهای پنجگانه روزانه، آغاز و پایان ماههای قمری -که بعضی از این ماهها مانند رمضان و شوال از اهمیت خاصی بر خوردارند- دانستن جهت قبله، پیش بینی کسوف و خسوف برای خواندن نماز آیات و... تمام این احکام احتیاج زیادی به دانستن علم نجوم دارد و محاسبه ی آنان مستلزم شناختن عرض جغرافیایی مکان و حرکت خورشید در دایره البروج ، شفق و فلق و محاسبات مربوط به مثلثات کروی دارد.
    یکی از مزایای نجوم برای یک منجم آماتور می تونه این باشه که در هر زمان از شبانه روز و در هر منطقه ای که باشه با در نظر گرفتن محل خورشید یا ستارگان در آسمان قبله رو پیدا کنه!
    رصد پدیده های ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی و اقامه ی نماز آیات بطور جماعت، پس از رصد کسوف و خسوف هم جایگاه خاصی در بین منجمان کشور پیدا کرده.

نظرات علمی قرآن در مورد فضا ومسافرت به فضا:
    تفاوت ستاره و سیاره (یونس5)و (فرقان61)، گردش خورشید،ماه،زمین وسیارگان در مدارهای مشخص (یس40-38) ،(انبیاء33) و(تکویر16-15)، پیش بینی مسافرت به فضا و عبور از جو (رحمن33) و (انعام125)، سقوط سنگهای آسمانی (رحمن35)، شهابها(جن8)، فقدان اکسیژن و هوا در ارتفاعات بالای جو(انعام125)، تسخیر کره ی ماه و احتمالاً خورشید(ابراهیم33)، مطالبی در مورد سیاره ی زهره (طارق3-1) وجود ساکنین دیگر در کرات آسمانی[16](شوری29) و.. .
    ویرایش توسط آسمون : 12-18-2012 در ساعت 11:38 PM دلیل: ترکیب پست ها
    امضای ایشان
    پس پرواز را بیاموز!

13. 4 کاربر مقابل از Mahdieh. GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #117
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mahdieh.GHG نمایش پست ها
    دوستان چون در پست قبلیم در اشاره ای به احکام کردم این پست رو میذارم امید وارم که مفید باشه
    ارتباط احکام شرعی با مسائل نجومی
    کمتر توجه ای به مسائل دینی و اسلامی تایید کننده ی این مطلب است که میان بعضی از احکام عبادی شرعی با برخی از نمودهای آسمانی ارتباطی واضح و آشکار وجود دارد. اوقات نمازهای پنجگانه روزانه، آغاز و پایان ماههای قمری -که بعضی از این ماهها مانند رمضان و شوال از اهمیت خاصی بر خوردارند- دانستن جهت قبله، پیش بینی کسوف و خسوف برای خواندن نماز آیات و... تمام این احکام احتیاج زیادی به دانستن علم نجوم دارد و محاسبه ی آنان مستلزم شناختن عرض جغرافیایی مکان و حرکت خورشید در دایره البروج ، شفق و فلق و محاسبات مربوط به مثلثات کروی دارد.
    یکی از مزایای نجوم برای یک منجم آماتور می تونه این باشه که در هر زمان از شبانه روز و در هر منطقه ای که باشه با در نظر گرفتن محل خورشید یا ستارگان در آسمان قبله رو پیدا کنه!
    رصد پدیده های ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی و اقامه ی نماز آیات بطور جماعت، پس از رصد کسوف و خسوف هم جایگاه خاصی در بین منجمان کشور پیدا کرده.

نظرات علمی قرآن در مورد فضا ومسافرت به فضا:
    تفاوت ستاره و سیاره (یونس5)و (فرقان61)، گردش خورشید،ماه،زمین وسیارگان در مدارهای مشخص (یس40-38) ،(انبیاء33) و(تکویر16-15)، پیش بینی مسافرت به فضا و عبور از جو (رحمن33) و (انعام125)، سقوط سنگهای آسمانی (رحمن35)، شهابها(جن8)، فقدان اکسیژن و هوا در ارتفاعات بالای جو(انعام125)، تسخیر کره ی ماه و احتمالاً خورشید(ابراهیم33)، مطالبی در مورد سیاره ی زهره (طارق3-1) وجود ساکنین دیگر در کرات آسمانی[16](شوری29) و.. .
    نقل قول نوشته اصلی توسط Mahdieh.GHG نمایش پست ها
    سلام دوباره به تموم دوستانی که میدونن و بر این باورند که اسلام جامع ترین دین و بزرگترین دینه، و همه ی احکامش از روی علمه و همچنین همیشه نظاره گر این بودیم که علمی که دانشمندان و محققان به دست آوردن در جای جای قران گفته شده...

قرآن و نظرات علمی :

نظرات علمی در مورد عالم، زمین و ماده :
    پیدایش جهان(فصلت11)، انبساط و گسترش عالم (ذاریات47)، اتحاد ویگانگی جهان و وجود آب در هر موجود زنده(انبیاء30)،حرکت هموار ومناسب زمین(ملک15) و (نمل88)، حرکت زمین به دور خود (فرقان46-45)، مسطح نبودن زمین(رحمن17)، بیضی شکل بودن تقریبی زمین(نازعات30)، (اعراف137) و(شمس6)، ناقص شدن کره ی زمین در هر دو قطب(رعد41)، کوهها عامل استحکام پوست زمین (نبأ7) ، قوه ی جاذبه (رعد2) و (لقمان10)، ، زوجیت یا وجود بارهای مثبت ومنفی در هرچیز(یس36)،(ذاریات49)و (رعد3)، نظریه ی نسبیت (حج47) (سجده5) و(معارج4)، اشاره به کوچکتر از ذره و در حقیقت مواد سازنده ی اتم(یونس61) و (سبأ3) و ...
    با تشکر از شما بابت توجه به این موضوع.
    سوالی داشتم اینکه این مطالب، مخصوصا اون قسمت هایی که قرمز کردم، آیا برداشت شخصی خود شما هستند و یا اینکه از کتاب خاصی نقل می کنید؟اگر از کتاب خاصی نقل می کنید حتما نام کتاب و نویسنده رو ذکر بفرمایید.

ممنون
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

15. 8 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #118
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275

نقل قول نوشته اصلی توسط آسمون نمایش پست ها
    با تشکر از شما بابت توجه به این موضوع.
    سوالی داشتم اینکه این مطالب، مخصوصا اون قسمت هایی که قرمز کردم، آیا برداشت شخصی خود شما هستند و یا اینکه از کتاب خاصی نقل می کنید؟اگر از کتاب خاصی نقل می کنید حتما نام کتاب و نویسنده رو ذکر بفرمایید.

ممنون
    سلام به آسمون عزیز!
    باید بگم که سال گذشته من برای مسابقه ای که اداره ی آموزش و پرورش استان طرح کرده بودند این موضوع رو انتخاب کردم و مطالبی که اینجا قرار میدم حاصل این تحقیق که بخشی از اون برداشت خودم و قسمتی نیز کمک معلمان و هم چنین برداشت از سایت هایی هست که در این مورد مطلب گذاشتن ام در کل منابع این ها هستند:

قرآن کریم

نهج البلاغه
    تفسیر نمونه- جلدهای دهم، یاردهم، چهاردهم، بیست و دوم، بیست و ششم، بیست و هفتم -زیر نظر آیت ا... مکارم شیرازی-انتشارات دارالکتب الاسلامی-1364
    تفسیر المیزان- جلد23- سید محمد حسین طباطبایی-ترجمه سید محمد باقر موسوی همدانی-کانون انتشارات محمدی-1352
    تفسیر جامع- جلد6- بانضمام ترجمه تفسیر علی ابن ابراهیم قمی- حاج سید ابراهیم بروجردی- انتشارات کتابخانه صدر
    تفصیل آیات القرآن الحکیم- بانضمام کتاب المستدرک- ترجمه استاد مهدی الهه قمشه ای- انتشارات کتابفروشی اسلامیه
    بررسی علمی پدیده های جوّی در قرآن، غلامرضا غدیری کفترودی، انتشارات سرا
    تفسیر مجمع البیان- جلد23- شیخ طبرسی- ترجمه حاج شیخ علی کاظمی- انتشارات فراهانی- سال 1363
    نرم افزار قرآنی Quran Persian Translation و پارس آسان افزار و ...
    http://www.forum.persiantools.com/
    شبکه رشد، حامد احمدی
    عجایبی از قرآن، بهمن نیک بین، نشر عقیل
    معجم المفهرس لالفاظ القرآن الکریم- محمد فؤاد عبدالباقی
    http://www.quranology.com/farsi/setaregan.htm
    البته این منابع منابع کلی اند وهم ی این مطالب از همه ی این منابع گرفته نشده
    البته متا سفانه سایتی هست که یکی از منابع اصلی تحقیق من بوده اما این منبع رو نتونستم ذکر کنم به این دلیل که چون فکر میکردم این تحقیق دیگه لازم نمیشه خیلی از صفحات اونو به معلمانم دادم و الان فقط از روی چند تا word ی که قبلا توی کامپیوتر ذخیره کرده بودم نوشتم... اما سعی میکنم طی چند روز آینده این منبع رو هم ذکر کنم.
    امضای ایشان
    پس پرواز را بیاموز!

17. 9 کاربر مقابل از Mahdieh. GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #119
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

ممنون از شما جهت ذکر منابعتون، البته علاوه بر اینکه ذکر منبع نوشته،جز قوانین فروم محسوب میشه، منظور من بیشتر این بودکه تفسیر به رای در این تاپیک قرار نگیرد و حتما منابع موثق باشند.

ممنون از اطلاعاتتون
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

19. 9 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #120
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6290
    تشکر شده 703 بار در 62 ارسال

نجوم در آیات و روایات         
    سلام
    چند جمله از حضرت علی (ع) در مورد رفتن انسان به فضا :
    1. خرق الفجاج فی افاتها : خداوند در هم نوردیدن این راهها به فضا را باز گذاشته است .
    2. و اقام المنار للسالکین علی جواد طرقها : بر پا نمود روشهایی برای رهروندگان با سواریهای مخصوص ان راهها .
    3. سلونی عن طرق السموات فانی اعرف بها من طرق الارض :
    از من بپرسید از راههایی که در اسمانهاست به یقین که من به انها اشناترم تا به راههای زمین .

21. 5 کاربر مقابل از Arian Soltani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 12 از 16 نخستنخست ... 28910111213141516 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع