صفحه 28 از 35 نخستنخست ... 18242526272829303132 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 271 تا 280 , از مجموع 348

موضوع: فضایی چه شکلی هستند؟ (مباحثه)

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Question فضایی چه شکلی هستند؟ (مباحثه)

سلام به تمام علاقه مندان به مباحثه

مدتی هست که مباحثه جدیدی پیش نیومده و دل همه لک زده برای یک مباحثه

اینجا میخواهیم درباره این بحث کنیم که اگر در جایی از جهان، موجودات فضایی وجود داشته باشند چه شکلی خواهند بود؟ آیا شبیه آدمها هستند؟ دو تا چشم دارند یا هشت تا؟ چند تا دست دارند؟ آیا قدشون خیلی بلنده یا کوتاه قد هستند؟

برای این که بحث را پیش ببریم نیاز داریم که بدونیم محیط زندگی اونها چه شکلیه؟ شتاب جاذبه اونجا چقدره و سایر شرایط به چه شکل هست؟ دما، ترکیب عناصر جوی و ... چجوریه؟ چقدر تکامل پیدا کرده اند و ... .

در این تاپیک شدیدا به کمک زیست شناسان و دانشجویان رشته های تجربی نیاز داریم پس دوستان تجربی کمک کنند

دوستان لطفا سعی کنید برای حرفهایی که میزنید و شکلهایی که برای آدم فضایی ها پیشنهاد میکنید تا جای ممکن دلیل علمی داشته باشید.

این گوی و این میدان
    ویرایش توسط yperseusy : 06-09-2015 در ساعت 11:25 PM

2. Top | #271
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1037
    تشکر شده 176 بار در 26 ارسال

خوب تغییرات غلظت اتمسفر رو سرعت صوت اثر داره و فکر کنم رابطه عکس داشته باشن یعنی هر چه غلظت بیشتر بشه سرعت صوت در اون به نسبت کمتر میشه وبر عکس.
    بس شاید محدوده شنوایی اونا خیلی کم باشه و کم بودن محدوده شنوایی باعث بشه که اونا گوشای بزرگی داشته باشن.
    البته این نظر و برداشت شخصیمه و شاید اشتباه باشه
    امضای ایشان
    خلوتی داریم و حالی با خیال خویشتن #####گر گذاردمان فلک حالی بحال خویشتن
    ما در این عالم که خود کنج ملالی بیش نیست #####عالمی داریم در کنج ملال خویشتن

3. 5 کاربر مقابل از mahnejad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #272
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mahnejad نمایش پست ها
    خوب تغییرات غلظت اتمسفر رو سرعت صوت اثر داره و فکر کنم رابطه عکس داشته باشن یعنی هر چه غلظت بیشتر بشه سرعت صوت در اون به نسبت کمتر میشه وبر عکس.
    بس شاید محدوده شنوایی اونا خیلی کم باشه و کم بودن محدوده شنوایی باعث بشه که اونا گوشای بزرگی داشته باشن.
    البته این نظر و برداشت شخصیمه و شاید اشتباه باشه
    نه اشتباهی گفتید.
    هر چقدر غلظت محیط بره بالا سرعت صوت بیشتر میشه. سرعت صوت در جامدات به بیشترین حد میرسه که البته بجای صوت بهش میگن ارتعاش.

خب و اما چه اتفاقی بر سر نوع شنوایی در غلظت اتمسفری متفاوت میاد. خودم هم زیاد مطمئن نیستم و این سوالو مطرح کردم تا از دوستان راهنمایی بگیرم اما مثه اینکه زیاد این بحث مورد توجه واقع نشد. بهرحال تا اونجایی که من اطلاع دارم گوش های ما تعداد نوسان ها رو در واحد زمان درک میکنه نه طول موج! این همون مفهوم فرکانسه. یعنی گوش های ما محدوده‌های فرکانسی خاصی رو میشنوند. ارتعاش سیم گیتاری رو تصور کنید که نوت خاصی زو تولید میکنه. حالا همین گیتار و با همین ارتعاش خاص در مریخ رو تصور کنید. طول موج یکیه. اما چون اتمسفر مریخ رقیقتره بنابراین سرعت صوت هم کمتره و در نتیجه فرکانس (نوسان در واحد زمان) کمتر میشه. این یعنی نوت تغییر میکنه و صدا بم میشه. صدای خود ما هم بهمین شکل در اتمسفر مریخ تغییر میکنه و بم میشه. البته ما نمیتونیم اونو به این شکل بشنویم چون فشار هوا در مریخ خیلی کمه. صدای ما از پشت کلاه کاسکت فضاییمون وارد اتمسفر مریخ میشه و بم میشه، سپس دوباره وارد کلاه کاسکت فضایی دوستمون میشه و باز هم سرعت میگیره و عادی شنیده میشه. اما اگه اونو با یک دستگاه ضبط صوت ضبط کنیم و دوباره در اتمسفر عادی پخش کنیم صدایی بم رو میشنویم.

حالا یک موجود مریخی رو تصور کنید (موجود خیالی). این موجود صدای ما رو بنظرتون چطور میشنوه؟
    بله درسته، این موجود صدای ما رو بم میشنوه. اینهو فیلمی که آهسته کرده باشنش. اما خودش چطور؟ خودش هم بم صحبت میکنه؟ اگه اینطور باشه ما باید صدای اونو از پشت کلاه کاسکتمون عادی مثل صدای خودمون بشنویم. اما اگه صدایی که از این موجود میشنویم زیر باشه یعنی اینکه اون موجود در اتمسفر مریخ فرکانس عادی تولید میکنه که بعد از وارد شدن به کلاه کاسکت پرفشار ما سرعت میگیره و زیرتر شنیده میشه.

خب اینهم از استارت کار. حالا روش مانور بدین ببینیم به کجا میرسیم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

5. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #273
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8202
    تشکر شده 308 بار در 61 ارسال

من فکر می کنم که جاذبه در هر سیاره بر محیط زیست ان جا تاثیرات چشم گیری به عمل می اورد ...!
    یعنی اگر در یک سیاره جاذبه بیشتر از حد زمین باشد شاید تمام افراد جاندار خزنده با استخوان هایی نرم بودند...!
    و یا در سیاره ای که جاذبه کم است جانداران با بلند قد , دو پا , با استخوان هایی تو پر و سنگین وزن بودند...!
    خدا می داند شاید در این دنیای بی انتها هزاران هزار سیاره با موجودات جاندار وجود داشته باشد که هریک متمایز از دیگر باشد...!
    ولی باز این فقط یک نظریه است...!
    ویرایش توسط arashgmn : 02-24-2013 در ساعت 04:47 PM دلیل: املایی
    امضای ایشان

7. 8 کاربر مقابل از Kian SHams عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #274
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

بنظرتون تراکم اتمسفری چه رابطه‌ای با اندازه گوش میتونه داشته باشه؟
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

9. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #275
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4379
    تشکر شده 2,609 بار در 166 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    بنظرتون تراکم اتمسفری چه رابطه‌ای با اندازه گوش میتونه داشته باشه؟
    درود بر شما...
    بعد از مدت ها اومدم بحث کنیم

به نظرم هر چی جو متراکم تر باشه یعنی غلظت داره و سرعت صوت در این محیط زیاد میشه پس فکر نمی کنم به گوش های بزرگی برای شنیدن صداها نیازی باشه...

و برعکسش هم همین طور...اگر جو تراکم کمی داشته باشه برای شنیدن صداها به گوش های بزرگ تری نیاز میشه!
    امضای ایشان
    اسمان بار امانت نتوانست کشید

قرعه کار به نام من دیوانه زدند

11. 5 کاربر مقابل از شادي شهراييني عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #276
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط شادي شهراييني نمایش پست ها
    درود بر شما...
    بعد از مدت ها اومدم بحث کنیم

به نظرم هر چی جو متراکم تر باشه یعنی غلظت داره و سرعت صوت در این محیط زیاد میشه پس فکر نمی کنم به گوش های بزرگی برای شنیدن صداها نیازی باشه...

و برعکسش هم همین طور...اگر جو تراکم کمی داشته باشه برای شنیدن صداها به گوش های بزرگ تری نیاز میشه!
    بله، دقیقاً.
    صوت کمیتی داره بنام «فشار صوتی». فشار صوتی بنوبه خودش یکی از عوامل تعیین کننده بلندی صداس. از اونجایی که چگالی شاره و سرعت صوت رابطه مستقیم با فشار صوتی دارن در نتیجه با افزایش فشار اتمسفری صداها بلندتر شنیده میشن. کار لاله گوش هم تشدید اصواته. مطمئناً در اتمسفری غلیظتر نیازی به لاله گوش بزرگ احساس نمیشه و برعکس در اتمسفر رقیق و کم تراکم موجود زنده برای بهتر شنیدن نیازمند به گوش‌های بزرگتریه.

حالا بیاید یکم درباره تکامل گوش بحث کنیم. بنظرتون چرا یه موجود گوشش بزرگه یکی دیگه گوشش کوچیکه؟ آیا بین قدرت بینایی و قدرت شنوایی رابطه‌ای وجود داره؟
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

13. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #277
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7153
    تشکر شده 424 بار در 83 ارسال

Lightbulb

وجود حيات فرا زميني كمي خيال انگيزه ولي امكان داره باشه.همون طور كه دانشمندان اثبات كردند سطح مريخ زماني اب و هوا داشته و مسلما هرجا آب و هوا باشه ميتونه حيات وجود داشته باشه.به شرطي كه آب همون h2oباشه و هوا هم به مقدار كافي اكسيژن داشته باشه كه بشه حيات به صورتي كه ما روي زمين ميشناسيم صورت بگيره.حالا برگرديم سر شكل موجودات فرازميني
    اگه شرايط محيطي ميتونه در اينكه موجودات فضايي چه شكلي باشن تاثير بزاره اما بحث كلي روي ژنتيكه كه به وسيله ي ژنتيكه كه ساختار بدني يك موجود زنده رو شكل ميده.حالا بستگي به تكاملشون داره كه بتونن خودشون رو با حالت هاي سياره ي خودشون وفق بدن.اگه ژنتيكشون مثل ما باشه مثل انسانها ميشن اگه مثلا شكل ما باشن فقط 8 چشم باشن همشو به ژنتيك ربط داره.اگه جاذبه ي سيارشون كم باشه شايد عين سفره ماهي هاي ما پهن باشن اگه زياد باشه مثل ني باشن.يا اينكه به اندازه ي ما باشن.البته اگه سلول و ژن ها به صورتي كه ما ميشناسيم باشن.اگه نه تا نبينيمشون نميتونم بفهميم چه شكلي ان اگرم بر فرض محال يك سلول كه حاوي ژن هستش رو بگيريم ميتونيم شكل عادي جسماني موجودات فضايي رو معلوم كنيم.
    اميدوارم درست مطرح كرده باشم.اگرم نه كه به بزرگي خودتون ببخشيد.
    امضای ایشان
    به آسمان بنگر
    قدري تامل كن
    آنوقت است كه به خدا و قدرت الهي پي ميبري.
    سري به وبلاگ منم بزنيد.موضوعش نجومه.

15. کاربر مقابل از سينا منجم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

16. Top | #278
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7153
    تشکر شده 424 بار در 83 ارسال

Lightbulb

بله، دقیقاً.
    صوت کمیتی داره بنام «فشار صوتی». فشار صوتی بنوبه خودش یکی از عوامل تعیین کننده بلندی صداس. از اونجایی که چگالی شاره و سرعت صوت رابطه مستقیم با فشار صوتی دارن در نتیجه با افزایش فشار اتمسفری صداها بلندتر شنیده میشن. کار لاله گوش هم تشدید اصواته. مطمئناً در اتمسفری غلیظتر نیازی به لاله گوش بزرگ احساس نمیشه و برعکس در اتمسفر رقیق و کم تراکم موجود زنده برای بهتر شنیدن نیازمند به گوش‌های بزرگتریه.

حالا بیاید یکم درباره تکامل گوش بحث کنیم. بنظرتون چرا یه موجود گوشش بزرگه یکی دیگه گوشش کوچیکه؟ آیا بین قدرت بینایی و قدرت شنوایی رابطه‌ای وجود داره؟
    بعشي حيوانات گوش هاي بزرگي دارن مانند فيل.ولي اين جنبه اي بيشتر خنك كننده داره.اما بعضي موجودات گوشهاي كوچكي دارن مانند انسان كه تكامل يافته ترين گوش رو داره.در اين حالت انسان بيشتر به بينايي خودش اتكا دراه يعني بيناييش قوي تره بعد ميشه شنوايي لامسه بويايي و چشايي.اينا مرتب بودنا.پس چرا گوش انسان اينقدر كوچيكه ولي صدا هاي رو خوب ميشنوه.چرا؟براي اينكه گوش ما به صورتي تكامل يافته يا خلق شده كه صدا ها رو خوب بشنوه اگه به گوش يك انسان نگاه كنيد ميبينيد كلي فرو رفتگي و برآمدگي داره كه اينا همه باعث بهتر شنيدن ميشن.اما گوش هاي ديگر حيوانات رو نگاه كنيد.معمولا از اين نوع ناهمواري ها ندارن و اگرم دارن خيلي كم.پس اين يعني گوش ما تكامش رو طي كرده يا ميتونه بزرگتر باشه يا مثلا داراي ناهمواري بيشتري باشه؟و حيوانات نه؟
    اينم يه نظريه بريا سوال دوم شما محسن جان.
    به نظر من بينايي انسان تا حد زيادي به شنواييش اتكا داره.ما تا وقتي نشنويم خيلي كمتر متوجه دور و اطراف خودمون ميشيم.اما وقتي ميشنويم بريا ما كه مثل موجودات فضايي پشت سرمون چشم نداريم از صدايي كه پشت سرمون مياد آگاه ميشيم و بر ميگرديم به عنوان مثال.
    گوش نوك تيز به چه دردي ميخوره؟چرا گوش بيشتر گربه سانان تيزه و در عين حال بهتر از ديگران ميشنوند؟گوش كوچكي دارن ولي جزءبهترين شنوندگان دنيا هستن؟پس به بزرگي و كوچكي ربطي نداره به ساختار گوش مرتبطه.حالا اگه اشتباهي بود منو ببخشيد.
    حالا من يه سوالي دارم.به نظر شما چرا گوش پرندگان و برخي خزندگان يك سوراخه فقط؟و ديگر لاله و كلا ساختار گوش بيروني رو ندارن؟مثلا مار بيشتر به بوياييش اتكا داره يعني شنوايي وبيناييش ضعيف تره.حالا پرندگان چي؟
    امضای ایشان
    به آسمان بنگر
    قدري تامل كن
    آنوقت است كه به خدا و قدرت الهي پي ميبري.
    سري به وبلاگ منم بزنيد.موضوعش نجومه.

17. کاربر مقابل از سينا منجم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

18. Top | #279
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط سينا منجم نمایش پست ها
    بعشي حيوانات گوش هاي بزرگي دارن مانند فيل.ولي اين جنبه اي بيشتر خنك كننده داره.اما بعضي موجودات گوشهاي كوچكي دارن مانند انسان كه تكامل يافته ترين گوش رو داره.در اين حالت انسان بيشتر به بينايي خودش اتكا دراه يعني بيناييش قوي تره بعد ميشه شنوايي لامسه بويايي و چشايي.اينا مرتب بودنا.پس چرا گوش انسان اينقدر كوچيكه ولي صدا هاي رو خوب ميشنوه.چرا؟براي اينكه گوش ما به صورتي تكامل يافته يا خلق شده كه صدا ها رو خوب بشنوه اگه به گوش يك انسان نگاه كنيد ميبينيد كلي فرو رفتگي و برآمدگي داره كه اينا همه باعث بهتر شنيدن ميشن.اما گوش هاي ديگر حيوانات رو نگاه كنيد.معمولا از اين نوع ناهمواري ها ندارن و اگرم دارن خيلي كم.پس اين يعني گوش ما تكامش رو طي كرده يا ميتونه بزرگتر باشه يا مثلا داراي ناهمواري بيشتري باشه؟و حيوانات نه؟
    اينم يه نظريه بريا سوال دوم شما محسن جان.
    به نظر من بينايي انسان تا حد زيادي به شنواييش اتكا داره.ما تا وقتي نشنويم خيلي كمتر متوجه دور و اطراف خودمون ميشيم.اما وقتي ميشنويم بريا ما كه مثل موجودات فضايي پشت سرمون چشم نداريم از صدايي كه پشت سرمون مياد آگاه ميشيم و بر ميگرديم به عنوان مثال.
    گوش نوك تيز به چه دردي ميخوره؟چرا گوش بيشتر گربه سانان تيزه و در عين حال بهتر از ديگران ميشنوند؟گوش كوچكي دارن ولي جزءبهترين شنوندگان دنيا هستن؟پس به بزرگي و كوچكي ربطي نداره به ساختار گوش مرتبطه.حالا اگه اشتباهي بود منو ببخشيد.
    حالا من يه سوالي دارم.به نظر شما چرا گوش پرندگان و برخي خزندگان يك سوراخه فقط؟و ديگر لاله و كلا ساختار گوش بيروني رو ندارن؟مثلا مار بيشتر به بوياييش اتكا داره يعني شنوايي وبيناييش ضعيف تره.حالا پرندگان چي؟
    البته تا اونجایی که من میدونم (کاملاً مطمن نیستم) فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌های گوش انسان وظیفه حذف نویز رو دارن. بگونه‌ای که انسان رو قادر میکنه بیشترین تمرکز رو روی فرکانس 3 کیلوهرتز داشته باشه و این محدوده فرکانسی صحبت کردن انسان‌هاست. در مورد جانوران بسته به کاربرد گوش جاندار شکل و ساختارش فرق داره. و من همینو پیشنهاد کردم که بیایم روش بحث کنیم و ببینیم که چرا گوش جانداران مختلف با هم فرق داره. در مورد اندازه گوش و قدرت شنوایی درسته. قدرت شنوایی به ساختار گوش از جمله حلزون گوش و ... هم ربط داره اما تا اینکه منظور شما از قدرت شنوایی چی باشه؟ محدوده فرکانسی بیشتری رو شنیدن یا صدای ضعیفتری رو شنیدن. لاله گوش نقش تقویت کننده صدا رو داره و هر چه بزرگتر باشه باعث میشه اون جاندار به صدای با شدت ضعیفتر حساستر بشه. گربه‌ها محدوده شنوایی بسیار وسیعی رو دارن و از این لحاظ جزء تیزگوش ترین پستانداران هستن اما این دلیل بر این نیست که صدای ضعیف رو هم خوب بشنون. البته شاید هم بشنون ما خبر نداریم () ولی کلاً منظورم این بود که حساستر بودن گوش با محدوده بیشتری رو شنیدن فرق داره. ضمناً گوش گربه‌ها همچین کوچیک هم نیستش ها. قیفیه واسه خودش (عکس پایینو نگاه کنین).

بیاین در مورد همون تکامل گوش و چشم صحبت کنیم؟ که مثلاً چه رابطه‌ای دارن؟ محیط چه اثری رو هر کدوم میذاره؟

بذارین یه نمونه خودم بگم. مثلاً من میگم حیوانات شکارچی چشمشون تیزتره حیوانات گیاهخوار گوششون. نظر شما چیه؟
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

19. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #280
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    کاربر برگزیده زمستان 91
    شماره عضویت
    1461
    تشکر شده 2,676 بار در 337 ارسال

فضایی چه شکلی هستند؟ (مباحثه)         
    بذارین یه نمونه خودم بگم. مثلاً من میگم حیوانات شکارچی چشمشون تیزتره حیوانات گیاهخوار گوششون. نظر شما چیه؟
    خب این همون تکامل میشه .
    مثلا عقاب طی دراز مدت خودش رو با محیطی سازگار کرده که نیاز به تیز بینی داره و آهوی گیاه خوار باید گوش های تیزی داشته باشه تا وقت احساس خطر زود واکنش بده
    امضای ایشان

به یاد ستار خان یگانه قهرمان آزادی ایران

21. 4 کاربر مقابل از nakhodaye aseman عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 28 از 35 نخستنخست ... 18242526272829303132 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)