صفحه 23 از 35 نخستنخست ... 1319202122232425262733 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 221 تا 230 , از مجموع 348

موضوع: فضایی چه شکلی هستند؟ (مباحثه)

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Question فضایی چه شکلی هستند؟ (مباحثه)

سلام به تمام علاقه مندان به مباحثه

مدتی هست که مباحثه جدیدی پیش نیومده و دل همه لک زده برای یک مباحثه

اینجا میخواهیم درباره این بحث کنیم که اگر در جایی از جهان، موجودات فضایی وجود داشته باشند چه شکلی خواهند بود؟ آیا شبیه آدمها هستند؟ دو تا چشم دارند یا هشت تا؟ چند تا دست دارند؟ آیا قدشون خیلی بلنده یا کوتاه قد هستند؟

برای این که بحث را پیش ببریم نیاز داریم که بدونیم محیط زندگی اونها چه شکلیه؟ شتاب جاذبه اونجا چقدره و سایر شرایط به چه شکل هست؟ دما، ترکیب عناصر جوی و ... چجوریه؟ چقدر تکامل پیدا کرده اند و ... .

در این تاپیک شدیدا به کمک زیست شناسان و دانشجویان رشته های تجربی نیاز داریم پس دوستان تجربی کمک کنند

دوستان لطفا سعی کنید برای حرفهایی که میزنید و شکلهایی که برای آدم فضایی ها پیشنهاد میکنید تا جای ممکن دلیل علمی داشته باشید.

این گوی و این میدان
    ویرایش توسط yperseusy : 06-09-2015 در ساعت 11:25 PM

2. Top | #221
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    923
    تشکر شده 2,060 بار در 207 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    مورد اولی که گفتید درسته. احتمالا ما فکر می کنیم که موجودات هوشمندتر از ما مغز بزرگتری دارند و این رابطه بین اندازه مغز و هوشمندی به طور کلی درسته(البته باید حتما تناسبی بین اندازه مغز و بدن وجود داشته باشه چون در غیر این صورت مشکلاتی به وجود میاد که آقا محسن اشاره کردند بهشون)
    اما در مورد بدن کوچیک فکر نمی کنم درست باشه. تکامل به این صورت نیست که در طی چند نسل اتفاق بیفته نیاز به زمان بسیار بیشتری داره تا تغییرات محسوسی در موجودات به وجود بیاد. یعنی یک امر ارادی نیست که مثلا اگر الان انسانها تصمیم بگیرند که بدنشون تغییری بکنه، چند نسل بعد اتفاق بیفته(در صورتی که تکامل روند طبیعی داشته باشه). مگر این که دستکاری ژنتیکی انجام بشه که این هم موضوع جالبی هست. مثل میوه هایی که از نظر ژنتیکی دستکاری می شوند شاید موجودات هوشمندتر و پیشرفته تر از ما هم بتونند روی نسلهای بعدیشون تغییر ژنتیکی انجام بدهند (احتمال داره در آینده انسان نیز چنین کاری بکنه که البته بحثهای علمی و اخلاقی بسیار سنگینی داره)
    اصلاح ژن یه مسئله ی خیلی پیچیدس و هرچی موجود پیچیده تر باشه خیلی خیلی سخت تر میشه!!!!
    مثلا اگه ما بخوایم یه کاری شبیه به کاری با ژن های میوه ها میکنیم با ژن های خودمون انجام بدیم، باید برای هزاران مکانیسم دفاعی ای که برای خنثی کردنشون تو بدن وجود داره چاره داشته باشیم و این واقعا کار مشکلیه!
    اگه اونا پیچیده تر باشن به همون نسبت هم مشکلات پیچیده تری برای اصلاح ژن سر راهشون وجود داره!

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    یه نکته در مورد اندازه مغز اینکه هیچ الزامی برای هوش بیشتر در ازای مغز بزرگتر وجود نداره و چه بسا نوع خاصی از نهنگ ها و همینطور فیل ها مغزی بمراتب بزرگتر از مغز انسان دارن اما چندان هوشمند نیستن. بیشتر از اندازه مغز این ساختار مغزه که در هوشمندی تأثیر میگذاره.

......
    چیزی که رو پیچیدگی تاثیر میذاره اندازه مطلق مغز نیست!نسبت اندازه مغز به بدنه که تو فیلا و نهنگا و .... از ما کمتره!!!!

نقل قول نوشته اصلی توسط nakhodaye aseman نمایش پست ها
    ببخشید اینجا یه بحثی هم میتونه باشه اونم بحث لباس ، شاید این پوسته ای که ما برای این موجودات فرض می کنیم لباس هایی زیستی باشن که موجود با اون با محیطش سازگار بشه و به راحتی بیتونه تو اون شرایط زندگی کنه
    و اینجاست که میتونیم یه نتیجه بگیریم و اونم اینه که این موجودات بدنی کوچک دارن و این پوشش فقط لباسه اینجاست که دیگه چشم و سری بزرگ و بدنی کوچک فقط میتونن برای سازگاری با محیط باشن
    اینم خیلی فکر قشنگیه!این که این تصویری که ما ازشون ساختیم مال وقتیه که لباس تنشونه!!!و اصلا اونا یه شکل دیگن!!!
    اینطوری ایراد های آقای محسن 4465 دیگه بی معنی میشن!

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــ
    پی نوشت:یه کتابی هست اسمش اینه: «چرا غازها چاق نمیشوند؟»؛ یه سری مطالب فیزیولوژیِ پایه ای و مربوط به میزان پیچیدگی و جواب کلی «چرا؟» که وقتی به یه موجود نگاه میکنیم برامون پیش میاد ، توش هست!
    به نظرم بد نیست یه بار بخونیدش!
    درضمن اسمش باعث نشه فک کنید کتاب داستانه هاااااا
    ویرایش توسط BigBang : 08-31-2012 در ساعت 07:54 PM دلیل: اضافه کردن پی نوشت!
    امضای ایشان
    من شکوفایی گل های امیدم را در رویاها میبینم
    وندایی که به من میگوید:
    گرچه شب تاریک است،
    دل قوی دار سحر نزدیک است...

3. 9 کاربر مقابل از BigBang عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #222
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط BigBang نمایش پست ها
    چیزی که رو پیچیدگی تاثیر میذاره اندازه مطلق مغز نیست!نسبت اندازه مغز به بدنه که تو فیلا و نهنگا و .... از ما کمتره!!!!
    درسته اما این نسبت هیچ معنا و مفهومی نداره. چه بسا انسان هایی بسیار چاق وجود دارن که همچین دسته کمی از فیل ندارن. ( البته این بیشتر جنبه مثال داشت ) دلیل واقعیش به ساختار مغز مربوط میشه؛ اندازه ی لوبهای مغز و نواحی مختلف اون. در حیوانات نواحی شنوایی و بینایی و بویایی و غیره معمولاً بزرگتره. ولی در انسان نواحی مربوط به حافظه و یادگیری و تجزیه التحلیل و ... بزرگتر و کاملتره.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

5. 2 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #223
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

درسته اما این نسبت هیچ معنا و مفهومی نداره. چه بسا انسان هایی بسیار چاق وجود دارن که همچین دسته کمی از فیل ندارن. ( البته این بیشتر جنبه مثال داشت ) دلیل واقعیش به ساختار مغز مربوط میشه؛ اندازه ی لوبهای مغز و نواحی مختلف اون. در حیوانات نواحی شنوایی و بینایی و بویایی و غیره معمولاً بزرگتره. ولی در انسان نواحی مربوط به حافظه و یادگیری و تجزیه التحلیل و ... بزرگتر و کاملتره.
    ولی با این حال باز هم انسان بزرگترین نسبت وزنی مغز به بدن را در بین جانوران داره اگر اشتباه نکنم

7. 5 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #224
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    ولی با این حال باز هم انسان بزرگترین نسبت وزنی مغز به بدن را در بین جانوران داره اگر اشتباه نکنم
    درسته اما من منظورم این بود که این نسبت هیچ گونه توجیه منطقی ای نداره. ضمناً فکر کنم به طور تصادفی در مورد انسان معنی دار شده ولی اگه برای سایر جانوران هم نسبت گیری کنیم بعید میدونم نتیجه مشابهی بده. مثلاً فکر نمیکنم این نسبت برای شیر کمتر از آهو باشه (مطمئن نیستم ولی جمجمه شیر به مراتب بزرگتر از آهوهه که بجز آرواره فکر کنم مغز بزرگی رو در خودش جای داده). دلیل ایجاد این نسبت که البته چندان عمومیت نداره فکر کنم به این دلیل باشه که موجود باهوش تر مثل فیل، وال و ... بدلیل اینکه تصمیمات بهتری میگیرن بنابراین زودتر به غذا میرسن و در نتیجه در طول پروسه تکاملی چاق تر شدن. این اتفاقیه که در کشورهای غربی داره برای انسان ها هم میافته و نسل به نسل چاق تر و نسبت مغز به وزن بدن کمتر میشه. اما همونطور که گفتم این نه تنها نشون دهنده هوش کمتر نیست بلکه برعکس نشون دهنده هوش بیشتر موجودات سنگین وزنه. شاید یک سگ نسبت وزن مغز به بدن بیشتری نسبت به یک فیل داشته باشه اما فیل ها بمراتب باهوش ترن و اگه با زندگی اونها آشنا باشین میدونین که موجوداتی بسیار احساساتی هستن و حتی پس از پوسیدن جسد نزدیکانشون میتونن از روی بقایای جسد و استخوان ها اون رو شناسایی کنن. استخوان هاشو با خرطومشون میگیرن و در حالتی عزادار بدورش جمع میشن. در کل این نسبت به نظر من چیز غلطی برای نتیجه گیریه. در مورد انسان چون نسل ما میمون های درخت زی بودن (Monkey) بنابراین هر چقدر هم که غذا فراوون بشه امکان چاق شدن وجود نداره. مگر اینکه بشکل میمون بی دم (Ape) برای رفتن از درختی به درخت دیگه مسیر زمینی رو انتخاب کنن، مثل گوریل کاملاً موجودی زمینی بشن و ... و این خودش پروسه ای در حال چاق شدن رو نشون میده.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

9. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #225
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

چند وقت پیش در یک فیلم مستند دیدم که انسانهائی که مغز بزرگتری داشتند باهوش تر بودند.

در این فیلم نشون داد یکی از دانشمندان معروف(اسمش رو مطمئن نیستم)در سالها پیش پس از کالبد شکافی اجساد جمجمه شون رو کاملا خالی میکرد و پس از پرکردن جمجمه ها با ساچمه های با اندازه مساوی متوجه میشد که کدوم جسد مغز بزرگتری داشته و به این نتیجه رسیده بود که دانشمندان و تجارت پیشه ها و بعضی سیاسیون موفق چند تا ساچمه مغزشون بزرگتر بوده است.

البته الان با اسکن مغز به نتایج بهتری میرسیم.

همینطور دانشمندان با آزمونهای معتبر هوش از تعداد زیادی از افراد مختلف به همین نتیجه رسیدند.البته مغز پیچیده ترین عضو انسان هست و تحقیقات زیادی باید در این رابطه صورت بگیره.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

11. 8 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #226
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

خب برای این که بتونیم مستدل تر صحبت کنیم اینجا را ببینید:

http://en.wikipedia.org/wiki/Brain-to-body_mass_ratio

توی اینجا گفته که هنوز دقیقا نمیشه گفت که نسبت مهمه یا جرم خالص مغز. با این که خیلی ها میگن نسبت مهمه ولی استثنا در این زمینه وجود داره. بعضی تحقیقات هم نشون میده جرم خالص مغز مهمه.

مهم تر از خود ویکی پدیا، منابعی هست که اون پایین ذکر کرده. منابع را مطالعه کنید مطالب خوبی توش پیدا می کنید

13. 8 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #227
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    923
    تشکر شده 2,060 بار در 207 ارسال

درسته اما من منظورم این بود که این نسبت هیچ گونه توجیه منطقی ای نداره. ضمناً فکر کنم به طور تصادفی در مورد انسان معنی دار شده ولی اگه برای سایر جانوران هم نسبت گیری کنیم بعید میدونم نتیجه مشابهی بده. مثلاً فکر نمیکنم این نسبت برای شیر کمتر از آهو باشه (مطمئن نیستم ولی جمجمه شیر به مراتب بزرگتر از آهوهه که بجز آرواره فکر کنم مغز بزرگی رو در خودش جای داده). دلیل ایجاد این نسبت که البته چندان عمومیت نداره فکر کنم به این دلیل باشه که موجود باهوش تر مثل فیل، وال و ... بدلیل اینکه تصمیمات بهتری میگیرن بنابراین زودتر به غذا میرسن و در نتیجه در طول پروسه تکاملی چاق تر شدن. این اتفاقیه که در کشورهای غربی داره برای انسان ها هم میافته و نسل به نسل چاق تر و نسبت مغز به وزن بدن کمتر میشه.اما همونطور که گفتم این نه تنها نشون دهنده هوش کمتر نیست بلکه برعکس نشون دهنده هوش بیشتر موجودات سنگین وزنه. شاید یک سگ نسبت وزن مغز به بدن بیشتری نسبت به یک فیل داشته باشه اما فیل ها بمراتب باهوش ترن و اگه با زندگی اونها آشنا باشین میدونین که موجوداتی بسیار احساساتی هستن و حتی پس از پوسیدن جسد نزدیکانشون میتونن از روی بقایای جسد و استخوان ها اون رو شناسایی کنن. استخوان هاشو با خرطومشون میگیرن و در حالتی عزادار بدورش جمع میشن. در کل این نسبت به نظر من چیز غلطی برای نتیجه گیریه. در مورد انسان چون نسل ما میمون های درخت زی بودن (Monkey) بنابراین هر چقدر هم که غذا فراوون بشه امکان چاق شدن وجود نداره. مگر اینکه بشکل میمون بی دم (Ape) برای رفتن از درختی به درخت دیگه مسیر زمینی رو انتخاب کنن، مثل گوریل کاملاً موجودی زمینی بشن و ... و این خودش پروسه ای در حال چاق شدن رو نشون میده.

یعنی شما میگید فیلا یه سری موجودات کوچولو بودن که با گذشت زمان اینطوری شدن؟؟!؟!
    یعنی مثلا اولش نسبت اندازه مغز به وزنشون مثل یک انسان بوده ولی بعدا که چاق شده این اندازه کم تر شده؟؟؟
    من فکر میکنم هرچه قدرم که یه انسان چاق بشه بازم اون نسبت براش در برابر اون نسبت برای سایر موجودات بیشتره!
    احتمالا شمام مطالبی که در رابطه با آناتومی مغز انسان های باهوش تره رو خوندید؛تا جایی که من اطلاع دارم افرادی که هوش بالاتری دارن(البته مطمئن نیستم هوش یا فقط آی کیو!!!)،میزان چین خوردگی قشر مخشون بیشتره!

شما هوش رو چی تعریف میکنید؟!
    به نظر من اینی که شما دارید میگید فقط توانایی بیشتر و پیشرفتگی یک حسه!
    اگه هوش اینیه که شما میگید پس یه خفاش هم از من باهوش تره چون من توی تاریکی زیاد نمیتونم مسیرمو تشخیص بدم ولی اون میتونه! قبول ندارین؟!
    یا مثلا اگه بیایم حس بویایی سگ رو با فیل مقایسه کنیم خب سگه باهوش تره!

اینا هوش نیست پیشرفته تر شدن یه حس یا یه اندام خاصه!
    ویرایش توسط BigBang : 09-01-2012 در ساعت 06:22 PM دلیل: حذف یه تیکه اضافه به خاطر تاخیر در ارسال پستم!!!!
    امضای ایشان
    من شکوفایی گل های امیدم را در رویاها میبینم
    وندایی که به من میگوید:
    گرچه شب تاریک است،
    دل قوی دار سحر نزدیک است...

15. 6 کاربر مقابل از BigBang عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #228
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط BigBang نمایش پست ها
    یعنی شما میگید فیلا یه سری موجودات کوچولو بودن که با گذشت زمان اینطوری شدن؟؟!؟!
    یعنی مثلا اولش نسبت اندازه مغز به وزنشون مثل یک انسان بوده ولی بعدا که چاق شده این اندازه کم تر شده؟؟؟
    من فکر میکنم هرچه قدرم که یه انسان چاق بشه بازم اون نسبت براش در برابر اون نسبت برای سایر موجودات بیشتره!
    احتمالا شمام مطالبی که در رابطه با آناتومی مغز انسان های باهوش تره رو خوندید؛تا جایی که من اطلاع دارم افرادی که هوش بالاتری دارن(البته مطمئن نیستم هوش یا فقط آی کیو!!!)،میزان چین خوردگی قشر مخشون بیشتره!

شما هوش رو چی تعریف میکنید؟!
    به نظر من اینی که شما دارید میگید فقط توانایی بیشتر و پیشرفتگی یک حسه!
    اگه هوش اینیه که شما میگید پس یه خفاش هم از من باهوش تره چون من توی تاریکی زیاد نمیتونم مسیرمو تشخیص بدم ولی اون میتونه! قبول ندارین؟!
    یا مثلا اگه بیایم حس بویایی سگ رو با فیل مقایسه کنیم خب سگه باهوش تره!

اینا هوش نیست پیشرفته تر شدن یه حس یا یه اندام خاصه!
    این نیای فیل های امروزیه که ارتفاع شونه هاشون از سطح زمین فقط 70 سانتیمتر بوده:

بعد شده این که یه موجود بزرگ 5 تنی بوده...

البته در مورد اندازه مغزشون اطلاعی ندارم ولی طبق فرضیه خودم باید مرحله به مرحله بزرگتر شده باشه و به همون اندازه حیوان هم سنگین وزن تر شده باشه. البته فراوانی غذا هم روند تکامل رو بسمت موجودات چاق و حتی کودن سوق میده اما فقط یک موجود باهوش مثل یک فیل میتونه بعد از این همه نسل باقی بمونه و گونه های قبلی و قدیمی منقرض شدن (به احتمال زیاد در هنگام قحطی و عدم توانایی در پیدا کردن غذا).

در مورد قسمت دوم سوالتون هم که خب همون حرف خودم رو زدید. من تو پست 222 فرق بین حس و هوش رو گفتم. هوش بنظر من ناشی از تکامل ساختار مغزه نه اندازه مغز. دو دستگاه کامپیوتر مشابه رو در نظر بگیرین. رو یکیشون ویندوز 7 نصبه رو اون یکی ویندوز 98. کدوم پیشرفته تره؟ به این میگن تفاوت ساختاری (البته این از نوع نرمافزاریش بود، سخت افزاریش رو هم میشه مثال زد). البته اندازه بزرگتر مغز هم در باهوش تر شدن تأثیرگذاره اما نه اینکه دلیل مطلق باشه.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

17. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #229
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    کاربر برگزیده زمستان 91
    شماره عضویت
    1461
    تشکر شده 2,676 بار در 337 ارسال

در مورد انسان چون نسل ما میمون های درخت زی بودن (Monkey) بنابراین هر چقدر هم که غذا فراوون بشه امکان چاق شدن وجود نداره. مگر اینکه بشکل میمون بی دم (Ape) برای رفتن از درختی به درخت دیگه مسیر زمینی رو انتخاب کنن، مثل گوریل کاملاً موجودی زمینی بشن و ... و این خودش پروسه ای در حال چاق شدن رو نشون میده.
    ببخشید اینجا یه سوال به وجود میاد اگه ما تکامل یافته ی این نوع میمون هستیم پس چرا اونا فعلا وجود دارند و مثل ما تکامل پیدا نکردن؟
    امضای ایشان

به یاد ستار خان یگانه قهرمان آزادی ایران

19. Top | #230
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

فضایی چه شکلی هستند؟ (مباحثه)         
    نقل قول نوشته اصلی توسط nakhodaye aseman نمایش پست ها
    ببخشید اینجا یه سوال به وجود میاد اگه ما تکامل یافته ی این نوع میمون هستیم پس چرا اونا فعلا وجود دارند و مثل ما تکامل پیدا نکردن؟
    چون این جهش فقط یک بار اتفاق میافته! و شاید انواع دیگر جهش هم بوده که انواع مختلف میمون های امروزی رو به وجود اورده

اما جهشی که باعث بشه انسان هوموسافینس به وجود بیاد فقط 1 بار رخ داده!

20. 3 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 23 از 35 نخستنخست ... 1319202122232425262733 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)