صفحه 9 از 31 نخستنخست ... 567891011121319 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 302

موضوع: ترجمه متن برای ویکی نجوم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Post ترجمه متن برای ویکی نجوم

سلام به همه همراهان آوایی

همون طور که میدونید، ویکی نجوم مدتی هست که کار خودش را به صورت آزمایشی آغاز کرده است. در راستای تکمیل ویکی نجوم و همچنین آموزش ترجمه متن های انگلیسی نجومی، مناسب دیدم که این تاپیک را ایجاد کنم تا بتونیم توی اون، به کمک هم، متن های مناسب برای ویکی نجوم را ترجمه کنیم.

در این تاپیک از منابع مختلفی استفاده خواهیم کرد ولی سعی میکنیم که حتما معتبر باشند. ویکیپدیای انگلیسی شاید پر استفاده ترین منبع ما باشه.

روند این تاپیک به این صورت هست:

مدیران ویکی نجوم در اینجا، یا به صورت پیام خصوصی به من اعلام می کنند که مثلا به ترجمه یک مدخل خاص در ویکی نجوم احتیاج دارند. بعد من در اینترنت می گردم و یک منبع مناسب پیدا می کنم. متن های انتخابی معمولا خلاصه و در حد 5 تا 10 خط خواهد بود. بعد منبع و متن را اینجا قرار میدم و هر کس داوطلب ترجمه هست، اینجا اعلام میکنه و سپس ترجمه متن را تا 2 روز بعد به من ارسال میکنه (به صورت پیام خصوصی). در نهایت من متن ویرایش شده نهایی را اینجا قرار میدم و این چرخه تکرار خواهد شد.

نکته اول این که وقتی کسی اعلام میکنه که مایل و قادر به ترجمه یک متن هست، خودش مسئول ترجمه میشه و لطفا دیگه کسی درخواست ترجمه نده تا زمان متن بعدی. نکته بعدی این که متن ترجمه را حتما به من پیام خصوصی کنید چون من باید ویرایشش کنم و بعد اینجا ارسال کنم. اینطوری ایرادات متن را فقط مترجمش میفهمه و بقیه متوجه نمی شوند.

با این کار هم کسانی که در ترجمه شرکت می کنند آموزش می بینند و هم ویکی نجوم تکمیل میشه

----------------------------------------------------------------------

لیست موضوعات ترجمه شده از ابتدای آذر 92

مسیه 41-Fery-JWST و zeinab ashouri
    مسیه 9 - AZIN
    مسیه 59-astrophysics
    مسیه 62-Azadeh-gholipour
    مسیه 52-AZIN
    مسیه 53-AZIN
    مسیه 50-AZIN
    مسیه 55-H.Taeb
    مسیه 17-AZIN
    مسیه 39-AZIN
    مسیه 10-ویولا
    مسیه 8-Azadeh-Gholipour
    مسیه 63-حوریه آقانور

مسیه 69-astrophysics
    مسیه 4-Ali Ahmadi
    مسیه 49-astrophysics
    مسیه 48-BehzadQ
    مسیه 68-dark galaxy
    مسیه 46-roset
    ویرایش توسط هانیه امیری : 09-28-2014 در ساعت 07:01 PM

2. Top | #81
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

اینم از ترجمه ویرایش شده آقای s_karam76:

مسیه 14 (همچنین معروف به M14 یا NGC 6402) یک خوشه کروی در صورت فلکی ماراَفسای (حوا) است. این خوشه کروی توسط چارلز مسیه درسال 1764 کشف شد.

M14 با فاصله‌ای حدود 30000 سال نوری شامل صدها هزار ستاره است. با قدر ظاهری 7.6+ براحتی با دوربین دوچشمی قابل رصد است. تلسکوپ‌های سایز متوسط نشانه‌هایی از ستارگان را مشخص خواهند کرد که درخشانترین آن‌ها از قدر 14+ می‌باشند.

مجموع درخشنگی M14 در مرتبه 400000 برابر خورشید قرار می گیرد که معادل قدر مطلق 9.12- است. شکل خوشه به وضوح دراز و کشیده شده است. از یک سو تا سوی دیگر M14 حدود 100 سال نوری است.

به طور قابل ملاحظه‌ای در مجموع 70 ستاره متغییر در M14 شناخته شده که اکثراً از نوع متغییرهای دابلیو.ویرجینز هستند که در خوشه‌های کروی متداول‌اند. درسال 1938، یک نواختر پدیدار شد هرچند که تا زمان بررسی صفحات عکاسی بجای مانده از آن زمان در 1964، کشف نشده باقی ماند. تخمین زده شده است که نواختر به بیشترین درخشندگی از قدر 9.2+ رسید که بیش از 5 برابر درخشندتر از درخشانترین ستاره معمولی در خوشه است.

کمی بیشتر از °3 بسمت جنوب غربی M14 خوشه‌ی کروی کم‌نور NGC 6366 قرار گرفته است.

با تشکر از آقای s_karam76.

نقل قول نوشته اصلی توسط s_karam76 نمایش پست ها
    اگه دوباره متن داشتین به من بگین تا ترجمه کنم(واقعا از این کار لذت می برم!)مثلاm104 رو هر وقت خواستین ترجمه کنید یه بخشی ازش رو به من بدید

با همین سرعت اگه پیش بریم خیلی زود به M104 هم میرسیم. ولی اگه باز هم علاقه مندید که زودتر ترجمش کنین مشکلی نیست. میتونید تو این مدت خودتون کلش رو ترجمه کنید. البته قبلش ویکی نجوم رو چک کنید ببینید مطلبش در مورد M104 چقدره. شاید مطلب داشته باشه. فعلاً طبق لیستی که خانم امیری دادن بهم میریم جلو. امشب دوتای دیگه رو اعلام میکنم.
    ویرایش توسط mohsen4465 : 05-11-2013 در ساعت 07:57 PM دلیل: اصلاح ترجمه
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #82
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904
    تشکر شده 640 بار در 126 ارسال

با همین سرعت اگه پیش بریم خیلی زود به M104 هم میرسیم. ولی اگه باز هم علاقه مندید که زودتر ترجمش کنین مشکلی نیست. میتونید تو این مدت خودتون کلش رو ترجمه کنید. البته قبلش ویکی نجوم رو چک کنید ببینید مطلبش در مورد M104 چقدره. شاید مطلب داشته باشه. فعلاً طبق لیستی که خانم امیری دادن بهم میریم جلو. امشب دوتای دیگه رو اعلام میکنم.
    میشه بدونم که چند تا متن دیگه برای ترجمه باقی مونده؟
    امضای ایشان
    بعد 6 ماه دوری از آوایی ها برگشتم
    دلم براتون تنگ شده بود

5. کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

6. Top | #83
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

میشه بدونم که چند تا متن دیگه برای ترجمه باقی مونده؟
    دقیقاً اگه بخوام بگم، بینهایت. تموم شدنی نیست. تا دلتون بخواد هست، خیالتون راحت.

---------------------------------------------------------------------------------------

ترجمه مسیه 14 توسط مدیر محترم خانم امیری در ویکی نجوم قرار گرفت: M14
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

7. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #84
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

خب چون استقبال دوستان خوب بود در ادامه دوتا مسیه رو برای ترجمه میذاریم:

مسیه 15 و مسیه 16

روی هر کدوم کلیک کنین صفحه ویکی پدیا انگلیسی اون باز میشه. M15 رو برای ترجمه به یکنفر میدیم اما M16 اون قسمت Pillars of Creation نیازی نیست ترجمه بشه. بنابراین تا این قسمت از M16 رو هم به یک نفر میدیم. اما اگه داوطلب دیگه ای هم بود میتونه اون قسمت Pillars of Creation رو ترجمه کنه. ممنون.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

9. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #85
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904
    تشکر شده 640 بار در 126 ارسال

با هماهنگی با مدیر m104 در حال ترجمه شدن است...
    اما به دلیل شروع امتحانات و حجم زیادش تا آخر هفته طول میکشه
    لطفا بخش هایی رو که نیاز نیست ترجمه کنم اطلاع بدید
    امضای ایشان
    بعد 6 ماه دوری از آوایی ها برگشتم
    دلم براتون تنگ شده بود

11. 9 کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #86
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

با هماهنگی با مدیر m104 در حال ترجمه شدن است...
    اما به دلیل شروع امتحانات و حجم زیادش تا آخر هفته طول میکشه
    لطفا بخش هایی رو که نیاز نیست ترجمه کنم اطلاع بدید
    هر چقدر که تونستید. فقط اگه یه بخشش رو شروع کردید تا انتهای اون بخش برید.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

13. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #87
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6374
    تشکر شده 6,841 بار در 590 ارسال

درود

ترجمه m15برای مدیر مربوطه آقای
    mohsen4465 فرستاده شده.
    با تشکر.
    امضای ایشان

15. 12 کاربر مقابل از |Alireza| عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #88
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

با تشکر از آقای علیرضا. ترجمه ویرایش شده ایشون از مسیه 15 رو در زیر قرار میدم.
    این متن به ویکی نجوم اضافه خواهد شد و برای سال‌ها بعنوان یکی از بهترین یادگاری ها از ما برای نسل آینده باقی خواهد ماند.

مسیه 15

مسیه15 یا M15 (همچنین با مشخصه NGC 7078) یک خوشه کروی در صورت فلکی اسب بالدار (فَرَس اعظم) است. مسیه 15 توسط ژان دومینیک مارالدی در سال 1746 کشف شد و در سال 1764 در فهرست اجرام دنباله‌دار-مانند چارلز مسیه قرار گرفت. با سن تخمینی 12.0 میلیارد سال، M15 یکی از قدیمی‌ترین خوشه‌های کروی شناخته شده است.

مشخصات:

M15 با قطری معادل 175 سال نوری در فاصله تقریبی 33600 سال نوری از زمین قرار گرفته است. قدر مطلقی برابر با 9.2- دارد، که این به معنای مجموع درخششی معادل 360000 برابر خورشید است. مسیه 15 یکی از متراکم‌ترین خوشه های کروی شناخته شده در کهکشان راه شیری است. هسته‌ی آن تحت انقباضی که به عنوان فروپاشی هسته شناخته می شود قرار گرفته است و دارای یک نقطه اوج تراکم مرکزی است با تعداد بیشماری از ستارگانی که دور چیزی را احاطه کرده‌اند که ممکن است یک سیاه چاله مرکزی باشد.

این خوشه بعنوان اقامتگاهی برای بیش از 100000 ستاره، بدلیل برخورداری از تعداد قابل توجهی از ستارگان متغییر (112) و تپ اخترها (8) قابل توجه است، از جمله یک سیستم دوتایی ستاره‌ی نوترونی بنام M15 C. مسیه 15 همچنین شامل پیز1 است، اولین سحابی سیاره نمایی که بسال 1928 در یک خوشه ی کروی کشف شد. از آن زمان فقط سه مورد دیگر درون خوشه های کروی یافت شدند.

M15 با قدر 6.2، در شرایط خوب به آستانه بینایی چشم غیرمسلح ‌می‌رسد و با دوربین دوچشمی یا تلسکوپی کوچک میتوان آن را به صورت ستاره‌ی تار و مبهمی رصد کرد. تلسکوپ‌هایی با دهانه‌ی بزرگتر (حداقل قطر 6 اینچ/150 سانتیمتر) شروع به نمایان ساختن ستارگان منفرد خواهند کرد، که درخشان‌ترین آنها از قدر 12.6+ است. این خوشه در اندازه 18 دقیقه قوس دیده می‌شود.

منابع اشعه ایکس:

ماهواره‌ی زمین-گرد یوهیورو و رصدخانه اشعه ایکس چاندارا دو منبع درخشان اشعه‌ی ایکس را در این خوشه شناسایی کرده اند: مسیه 15 ایکس-1 (4U 2129+12) و مسیه 15 ایکس-2. بنظر می‌رسد مورد اول اولین منبع اخترفیزیکی اشعه‌ی ایکس آشکار شده در اسب بالدار باشد.

ضمناً منتظر داوطلب بعدی برای ترجمه M16 هستیم ها.

---------------------------------------------------------------------------------------

ترجمه آقای علیرضا توسط مدیر محترم خانم هانیه امیری در ویکی نجوم قرار گرفت: مسیه 15
    ویرایش توسط mohsen4465 : 05-16-2013 در ساعت 01:17 PM
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

17. 13 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #89
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6477
    تشکر شده 541 بار در 69 ارسال

M16 رو من ترجمه میکنم. بسپرید به من با خیال راحت...
    امضای ایشان
    : Webb has four main science themes
    The End of the Dark Ages
    First Light and Reionization
    The Assembly of Galaxies
    The Birth of Stars and Protoplanetary Systems
    and Planetary Systems and the Origins of Life
    I wish i could live longer or there was an afterlife that i can withness this outstanding development

19. 12 کاربر مقابل از Fery.JWST عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #90
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

ترجمه متن برای ویکی نجوم         

ممنون از آقای feryfrt عزیز بابت ترجمه کامل متن M16. متن ویرایش شده ترجمه ایشون رو اینجا قرار میدم:

سحابی عقاب (فهرست شده با عنوان مسیه 16 یا M16 و بعنوان NGC 6611 و همچنین معروف به سحابی ملکه ستارگان) یک خوشه باز جوان ستاره‌ای در صورت فلکی مار می‌باشد که در سال 46-1745 توسط ژان فیلیپ دی چزیاکس کشف شد. نام این سحابی برگرفته از شکل آن است که همانند یک عقاب می‌باشد. M17 سوژه عکس مشهور "ستون‌های آفرینش" تلسکوپ فضایی هابل می‌باشد که ستون‌هایی از گاز و غبار ستاره-زا را درون سحابی نشان می‌دهد.

مشخصات:
    سحابی عقاب قسمتی از یک سحابی پخشنده گسیلشی، یا ناحیه HII است که با عنوان IC 4703 فهرست بندی شده است. این ناحیه فعال زایش ستارگان به طور تقریبی در فاصله 7000 سال نوری قرار دارد. ستون گازی که در حال جدا شدن از درون سحابی دیده می‌شود به طور تقریبی 9.5 سال نوری یا در حدود 90 تریلیون کیلومتر ارتفاع دارد.

درخشانترین ستاره در این سحابی (HD 168076) دارای قدر ظاهری 8.24+ می‌باشد که به راحتی با دوربین‌های دوچشمی مناسب قابل مشاهده است. این ستاره در واقع یک ستاره دوتایی است که متشکل از یک ستاره O3.5V بعلاوه یک همدم O7.5V می‌باشد.
    خوشه همدم این سحابی شامل تقریباً ۴۶۰ ستاره است. درخشان‌ترین آن‌ها از رده طیفی O، دارای جرمی تقریباْ ۸۰ برابر جرم خورشید، و درخشندگی تا ۱ میلیون برابر خورشید است. سن آن در حدوده ۱ تا ۲ میلیون سال تخمین زده شده است.

اسامی توصیفی بازگو کننده تصاویر ذهنی از شکل ستون مرکزی هستند که از جنوب شرقی به منطقه درخشان مرکزی کشیده شده‌اند. نام "سحابی ملکه ستارگان" توسط رابرت بورنهام، جونیور. معرفی شده است که بازگو کننده تجسم وی از ستون مرکزی بصورت ملکه ستارگان است که بصورت ضدنوری در نمای نیمرخ نشان داده شده است.

ناحیه "ستون های آفرینش":

تصاویر حاصل از تلسکوپ فضایی هابل توسط جف هستر و پائول اسکوئن در سال 1995 بطور وسیعی درک فرآیندهای داخل سحابی را بهبود بخشید. یکی از این عکس‌ها به عنوان "ستون های آفرینش" مشهور شد، که منطقه‌ای بزرگی از زایش ستاره‌ای را به تصویر می‌کشد. تصور بر این است که مناطق کوچک تاریک درون تصویر پیش ستاره باشند. ساختار ستونی این ناحیه قابل مقایسه است با منطقه بسیار بزرگتری در سحابی روح در ذات الکرسی که در 2005 توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر تصویربرداری شد و به "ستون‌های آفرینش ستارگان" ملقب شد. این ستون ها - که شبیه به استالاگمیت‌های برآمده از کف غار هستند - از گاز هیدروژن و غبار بین ستاره‌ای تشکیل شده‌اند و به عنوان یک محل کشت برای ستارگان جدید عمل می‌کنند. ستاره‌شناسان در سطح و داخل ستون‌ها غده‌ها یا گویچه‌های گازی متراکم‌تری به نام EGG ("گویچه‌های تبخیری گازی") پیدا کرده‌اند. در داخل برخی از این EGGها ستارگان در حال شکل گیری‌اند.

تصاویر اشعه ایکس رصدخانه چاندرا در مقایسه با تصویر "ستون‌های" هابل نشان می‌دهد که منابع اشعه ایکس (حاصل از ستاره های جوان) با ستون‌ها وابستگی زمانی ندارند و در عوض به صورت تصادفی منطقه را پر کرده‌اند. هرکدام از پیش ستاره‌ها در EGGهای ستون‌ها، هنوز به اندازه کافی گرم نیستند تا بتوانند اشعه ایکس منتشر کنند.

شواهدتلسکوپ فضایی اسپیتزر حاکی از آنند که ستون‌های درون M16 ممکن است هم اکنون توسط یک انفجار ابرنواختری از بین رفته باشند. گاز داغی که توسط اسپیتزر در سال 2007 مشاهده شد نماینگر این بوده است که ناحیه توسط یک ابرنواختر که در حدود 8000 تا 9000 سال قبل منفجر شده آشفته گشته است. درنتیجه‌ی فاصله‌ی این سحابی تا زمین نور این ابرنواختر بین 1000 تا 2000 سال قبل به زمین رسیده است. موج ضربتی آهسته‌تر حاصل از این ابرنواختر چند هزار سال زمان لازم خواهد داشت تا سرتاسر سحابی را طی کند و این ستون‌های لطیف را به بیرون خواهد دمید – به طور محض نوری که واپاشی را به ما نشان می‌دهد تا یک هزاره دیگر به زمین نخواهدرسید.

مترجمان عزیز ویکی نجوم برای اعلام مسیه بعدی آماده باشین.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

21. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 9 از 31 نخستنخست ... 567891011121319 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)