صفحه 5 از 31 نخستنخست 12345678915 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 302

موضوع: ترجمه متن برای ویکی نجوم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Post ترجمه متن برای ویکی نجوم

سلام به همه همراهان آوایی

همون طور که میدونید، ویکی نجوم مدتی هست که کار خودش را به صورت آزمایشی آغاز کرده است. در راستای تکمیل ویکی نجوم و همچنین آموزش ترجمه متن های انگلیسی نجومی، مناسب دیدم که این تاپیک را ایجاد کنم تا بتونیم توی اون، به کمک هم، متن های مناسب برای ویکی نجوم را ترجمه کنیم.

در این تاپیک از منابع مختلفی استفاده خواهیم کرد ولی سعی میکنیم که حتما معتبر باشند. ویکیپدیای انگلیسی شاید پر استفاده ترین منبع ما باشه.

روند این تاپیک به این صورت هست:

مدیران ویکی نجوم در اینجا، یا به صورت پیام خصوصی به من اعلام می کنند که مثلا به ترجمه یک مدخل خاص در ویکی نجوم احتیاج دارند. بعد من در اینترنت می گردم و یک منبع مناسب پیدا می کنم. متن های انتخابی معمولا خلاصه و در حد 5 تا 10 خط خواهد بود. بعد منبع و متن را اینجا قرار میدم و هر کس داوطلب ترجمه هست، اینجا اعلام میکنه و سپس ترجمه متن را تا 2 روز بعد به من ارسال میکنه (به صورت پیام خصوصی). در نهایت من متن ویرایش شده نهایی را اینجا قرار میدم و این چرخه تکرار خواهد شد.

نکته اول این که وقتی کسی اعلام میکنه که مایل و قادر به ترجمه یک متن هست، خودش مسئول ترجمه میشه و لطفا دیگه کسی درخواست ترجمه نده تا زمان متن بعدی. نکته بعدی این که متن ترجمه را حتما به من پیام خصوصی کنید چون من باید ویرایشش کنم و بعد اینجا ارسال کنم. اینطوری ایرادات متن را فقط مترجمش میفهمه و بقیه متوجه نمی شوند.

با این کار هم کسانی که در ترجمه شرکت می کنند آموزش می بینند و هم ویکی نجوم تکمیل میشه

----------------------------------------------------------------------

لیست موضوعات ترجمه شده از ابتدای آذر 92

مسیه 41-Fery-JWST و zeinab ashouri
    مسیه 9 - AZIN
    مسیه 59-astrophysics
    مسیه 62-Azadeh-gholipour
    مسیه 52-AZIN
    مسیه 53-AZIN
    مسیه 50-AZIN
    مسیه 55-H.Taeb
    مسیه 17-AZIN
    مسیه 39-AZIN
    مسیه 10-ویولا
    مسیه 8-Azadeh-Gholipour
    مسیه 63-حوریه آقانور

مسیه 69-astrophysics
    مسیه 4-Ali Ahmadi
    مسیه 49-astrophysics
    مسیه 48-BehzadQ
    مسیه 68-dark galaxy
    مسیه 46-roset
    ویرایش توسط هانیه امیری : 09-28-2014 در ساعت 07:01 PM

2. Top | #41
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط هانیه امیری نمایش پست ها
    سلام خدمت هم آواییان عزیز

خانم Flare star متاسفانه به دلیل مشکلات درسی قادر به ترجمه نبودند. به همین دلیل دوباره این متن را اعلام میکنیم تا یکی از دوستان ، داوطلب ترجمه شود.
    سلام خدمت همه دوستان عزیز

خوب بعد از وقفه ای چند روزه ، متن بعدی را برای ترجمه اعلام میکنیم.

تابش جسم سیاه

Black-body radiation is the type of electromagnetic radiation within or surrounding a body in thermodynamic equilibrium with its environment, or emitted by a black body (an opaque and non-reflective body) held at constant, uniform temperature. The radiation has a specific spectrum and intensity that depends only on the temperature of the body.4]
    A perfectly insulated enclosure that is in thermal equilibrium internally contains black body radiation and will emit it through a hole made in its wall, provided the hole is small enough to have negligible effect upon the equilibrium.
    A black body at room temperature appears black, as most of the energy it radiates is infra-red and cannot be perceived by the human eye. At higher temperatures, black bodies glow with increasing intensity and colors that range from dull red to blindingly brilliant blue-white as the temperature increases.
    Although planets and stars are neither in thermal equilibrium with their surroundings nor perfect black bodies, black body radiation is used as a first approximation for the energy they emit.[5] Black holes are near-perfect black bodies, and it is believed that they emit black-body radiation (called Hawking radiation), with a temperature that depends on the mass of the hole.[6]
    The term black body was introduced by Gustav Kirchhoff in 1860. Black-body radiation also is called complete radiation or temperature radiation or thermal radiation.

منبع

داوطلب محترم لطفا ترجمه متن را در عرض 3 روز به خانم stargazer بفرستید.

ممنون از داوطلب گرامی و همه همکاران ویکی نجوم
    این مورد رو هم بنده به عهده می گیرم
    ویرایش توسط هانیه امیری : 09-08-2012 در ساعت 12:01 PM دلیل: اصلاح منبع
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

3. 16 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479
    تشکر شده 11,960 بار در 1,080 ارسال

سلام خدمت دوستان گل آوایی

با تشکر از جناب Ehsan به خاطر سرعت عمل و ترجمه خوبشون.

این هم متن نهایی ترجمه: تابش جسم سیاه

تابش جسم سیاه نوعی تابش الکترومغناطیسی است، این تابش در درون جسمی که با محیطش در تعادل ترمودینامیکی است، احاطه شده و یا توسط جسم سیاهی (جسم سیاه جسمی کدر است که هیچ پرتویی را بازتاب نمی کند) که در دمای ثابت و یکنواخت قرار دارد، به بیرون تابش می شود. این تابش طیف و شدت خاصی دارد که فقط و فقط به دمای جسم بستگی دارد.
    محفظه ای که کاملا عایق شده است، در تعادل ترمودینامیکی شامل تابش جسم سیاه است که این تابش از طریق یک سوراخ بسیار کوچک ، به بیرون گسیل می شود که بر دیواره این محفظه تعبیه شده است. سوراخ ایجاد شده به این دلیل کوچک است که اثر آن بر روی تعادل درون محفظه ، قابل چشم پوشی باشد.
    جسم سیاه در دمای اتاق، سیاه دیده می شود چرا که بخش اعظم انرژی ای که تابش می کند در ناحیه فرو سرخ قرار دارد که برای چشم انسان غیر قابل تشخیص است. تابش جسم سیاه در دماهای بالاتر افزایش می یابد و رنگ تابش با افزایش دما، از قرمز تیره تا آبی-سفید خیره کننده متغییر است.
    اگر چه ستارگان و سیارات در تعادل گرمایی با محیطشان جسم سیاه کامل محسوب نمی شوند، با این حال تابش جسم سیاه به عنوان اولین تقریب برای انرژی ای که این اجرام تابش می کنند، استفاده می شود. سیاه چاله ها شبیه یک جسم سیاه کامل هستند، بنابراین دانشمندان عموما بر این عقیده هستند که سیاه چاله ها به صورت یک جسم سیاه تابش می کنند (که به تابش هاوکینگ معروف است) و دمای این تابش به جرم سیاه چاله بستگی دارد.
    اصطلاح «جسم سیاه» برای اولین بار در سال 1860 توسط گوستاو کیرشهوف معرفی شد. به «تابش جسم سیاه» گاهی «تابش دمایی» یا «تابش گرمایی» هم می گویند.
    امضای ایشان
    وقتی خدا را دیدم که مشکلم را حل می کرد، من به توانایی او ایمان می آوردم

و وقتی حل نمی کرد

می فهمیدم او به توانایی من ایمان دارد...

5. 15 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

سلام خدمت دوستان عزیز
    با تشکر از جناب Astronomy و جناب Ehsan برای ترجمه و با تشکر ویژه از آقای امیر حسن زاده به خاطر ویرایش ترجمه ها.

متن نهایی ترجمه : نجوم پرتو گاما

اشعه گاما پرانرژی ترین تابش در طیف الکترومغناطیس است . این پرتوها مانند تمام فوتون های با طول موج کمتر از 10 نانومتر، توسط جو زمین جذب میشوند. آشکارسازی گسیل های پرتو گاما از فضا نیازمند استفاده از بالن های استراتوسفری، موشک ها و ماهواره ها است که اینها تنها با ظهور عصر فضا ممکن شد. مرز بین اشعه ایکس و اشعه گاما جایی در حدود انرژی 30 کیلو الکترون ولت (طول موج 4.13 ×〖10〗^(-9) سانتی متر یا فرکانس 7.2×〖10〗^18 هرتز )است. در انرژی های کمتر، تشعشع از منابع اخترفیزیکی تحت سلطه تابش حرارتی می باشد، در حالی که در انرژی های بالاتر تابش های غیر حرارتی غالب اند. از سویی دیگر گاهی مرز اشعه های ایکس و گاما در 511 کیلو ولت(keV) در نظر گرفته می شود(انرژی معادل با جرم سکون الکترون). در انرژی بالاتر از این حد، الکترون ها ذرات نسبیتی می شوند. در هر صورت، استفاده از آشکارساز های بزرگ فوتون برای چند ده اکترون ولت امکان پذیر نیست. فوتون ها طول موجی کمتر از فواصل زیر اتمی در جامدات دارند و نمی توانند مشابه آینه در برخورد با اتم ها بازتاب شوند (برعکس هر آنچه در طول موج های بلندتر رخ میدهد). دامنه اشعه گاما بیش از 12 توان از پایه 10 در انرژی گسترش یافته است که این مقدار به اندازه سایر مناطق طیف الکترومغناطیس است. اما در انرژی بیش از چند ده گیگا الکترون ولت( GeV)، تعداد فوتون های رسیده از درخشان ترین چشمه ها رصد شده بسیار کمتر از حدی است که در طول عمر ماهواره ها آشکار می شود. این فوتون های بسیار پر انرژی (VHE) در برهمکنش شان با جو زمین مولد آبشار ذرات ثانویه هستند.

ستاره شناسی در حوزه ی پرتوی گاما با مشکلات و موانعی رو به رو است:
    • استفاده از گرد آورنده های بزرگ فوتونهای پرتوی گاما تقریباً غیر ممکن است و این باعث می شود آشکار سازهای پرتوی گاما تا حد امکان بزرگ باشند.
    • آشکار سازی که در خارج از جو زمین قرار داشته باشد دائماً با ذرات پر انرژی تابش کیهانی و یا ذراتی که در کمربند وان آلن گرفتار شده و انرژی کسب کرده اند بمباران می شود. بر هم کنش این ذرات با آشکار ساز خارج از جو باعث تولید یک پس زمینه ی قوی می شود و حذف این پس زمینه ها چه با روش های غیر فعال و چه با روش های فعال سخت و مشکل است. نتیجه ی چنین چیزی این است که حساسیت آشکار ساز پرتوی گاما با جذر مساحت آشکار ساز افزایش پیدا می کند.
    • منابع طبیعی پرتوی گاما در آسمان معمولا تعداد کمی فوتون پرتوی گاما تولید می کنند. به همین دلیل برای به دست آوردن داده هایی که از لحاظ آماری ارزش بالایی دارند معمولا آشکار ساز باید مدت طولانی در حال فعالیت باشد در حالی که عمر آشکار سازهای ورای جو نسبتا کوتاه است (معمولا چند سال)
    این مشکلات و موانع توجیه می کنند که چرا ستاره شناسی در حوزه ی پرتوی گاما، نسبت به بقیه ی حوزه ها جدید تر است و آخرین پنجره ای رو به جهان از طیف الکترومغناطیس است که برای ما گشوده شده است. به هر حال از سال 1990 این حوزه دستخوش یک تحول و توسعه ی اساسی شده و تبدیل به یک حوزه ی منظم و بالغ از علم اخترفیزیک شده است.

اخترشناسی پرتو گاما اطلاعاتی را در اختیار می گذارد که به دست آوردن شان از طریق طول موجهای دیگر تقریبا غیر ممکن است؛ کاوش فواصل بسیار نزدیک به یک سیاه چاله در درون انفجارهای ابرنواختری، تعیین ایزوتوپ ها و یافتن سر نخ هایی از منشا شتاب دهنده ی تابش کیهانی در کهکشان خودمان و همچنین در ناحیه ی مرکزی کهکشانهای بسیار فعال و دور مواردی است که می توان به آن اشاره کرد.
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

7. 12 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

متن نهایی ترجمه بعدی رو هم قرار میدیم.

با تشکر از آقای hadi669 برای ترجمه و با تشکر ویژه از آقای امیر حسن زاده برای ویرایش ترجمه.

متن نهایی ترجمه: فورانگر پرتو گاما

در سال 1973 ،کشف اتفاقی فورانگرهای پرتو گاما کیهانی(GRBs) ،بر اساس اطلاعاتی از فضاپیمای نظامی «ولا»،که هدفش نظارت بر پیمان محدودیت آزمایش هسته ای بود، اعلام شد.اما فهم یک ایده روشن از منشا آنها
    تا اواخر سال 1990 طول نکشید. فورانگر پرتو گاما( GRB) یک پالس کوتاه مدت از تشعشع گاما) با انرژی حدود 20 کیلو الکترون ولت تا دهها گیگا الکترون ولت) است.
    با ابزار هایی با حساسیت کافی،حدود یک انفجار در هر روز قابل آشکارسازی است.محدوده زمانی GRB از 10 میلی ثانیه تا 1000 ثانیه یا بیشتر است،ولی مقدار متوسط تقریباً 10 ثانیه است.برای این زمان کوتاه،شاید آنها روشن ترین اشیاء در آسمان پرتو گامایی باشند.یک مثال در شکل 1 نشان داده شده است.هر انفجار از یک جهتتصادفی منحصر بفرد می آید؛هیچوقت دو اتفاق از یک جهت کاملا یکسان شناسایی نشده است. توزیع منابع فورانگر گاما در آسمان کاملاً همسانگرد است (شکل 2).این خواص،که کاملا برخلاف منابع معمول پرتو گاما هستند( نجوم پرتو گاما را ببینید)توضیح می دهد که چرا پیشرفت در فهم منابع فورانگرهای پرتو گاما آهسته بوده است: تلسکوپ های پرتو گاما به داشتن میدان دید کم و ارایه دقیق اطلاعات مکانی تمایل دارند و این مسئله نظارت آنها را بر کل آسمان غیر واقعی می سازد. اصلی ترین تکنیک ردیابی برای تعیین زمان انفجار، شبکه بین سیاره ای و آرایه های بزرگی مانند رصدخانه پرتوگاما کامپتون(Compton) هستند.
    در سال 1997 ، یک کشف مهم به وسیله فضاپیمای ایتالیایی-هلندی ((BeppoSAX))،که هم یک دوربین میدان گسترده و هم یک تلسکوپ میدان باریک پرتو ایکس حمل میکرد، به دست آمده است .دوربین میدان گسترده آن را قادر می ساخت تا کاوش کند و محل انفجار را در محدوده ی انرژی 2 تا 10 کیلوالکترون ولت با دقت چند دقیقه قوسی مشخص کند.سپس در عرض چند ساعت فضاپیما می توانست طوری جابه جا شود که با تلسکوپ میدان باریک موقعیت منبع انفجار را نشان دهد.

شکل1: سیر زمانی بلندمدت فورانگر قوی پرتو گاما در 29 اکتبر 1996 که به وسیله آشکارساز GRB در فضاپیمای « Ulysses » اندازه گیری شد.

شکل2: مکانهای انفجار پرتو گاما که به وسیله رصد خانه پرتوی گامای کامپتون آشکارسازی شده است. از مختصات کهکشانی استفاده شده است و بر اساس شدت فورانگر کدگذاری رنگی شده است.دقت موقعیت ها معمولا چند درجه هستند.
    ویرایش توسط هانیه امیری : 09-12-2012 در ساعت 11:43 PM
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

9. 8 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5528
    تشکر شده 47 بار در 5 ارسال

من هم خوشحال میشم در ترجمه کمک کنم

11. 10 کاربر مقابل از Amirali Fchi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

نقل قول نوشته اصلی توسط Amirali Fchi نمایش پست ها
    من هم خوشحال میشم در ترجمه کمک کنم
    سلام
    انشالله در متن های بعدی، اعلام آمادگی میکنید. به زودی متن بعدی اعلام حواهد شد.

با تشکر از شما
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

13. 8 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5218
    تشکر شده 2,377 بار در 289 ارسال

سلام
    انشالله در متن های بعدی، اعلام آمادگی میکنید. به زودی متن بعدی اعلام حواهد شد.

با تشکر از شما
    سلام من ميتونم متن كهكشان هاي مارپيچي رو با استفاده از چند تا كتاب كامل كنم ميشه راهنماييم كنين كه بايد كجا متن رو بزارم؟؟؟
    امضای ایشان
    آخرین سنگر سکوت،حق ما گرفتنی نیست

15. 3 کاربر مقابل از Soroush Samadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط soroush s نمایش پست ها
    سلام من ميتونم متن كهكشان هاي مارپيچي رو با استفاده از چند تا كتاب كامل كنم ميشه راهنماييم كنين كه بايد كجا متن رو بزارم؟؟؟
    سلام
    باید برید به صفحه ی مربوطش که لینکش گذاشته شده بعد در قسمت ویرایش متن رو کامل کنید.
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

17. 6 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

نقل قول نوشته اصلی توسط soroush s نمایش پست ها
    سلام دوست گرامی

در تکمیل صحبت جناب yperseusy ، شما میتوانید عنوان هایی که در تاپیک اولویتها و نیازهای ویکی نجوم مطرح میشود را تکمیل کنید. برای تکمیل عنوان کهکشان مارپیچی، باید وارد مقاله در ویکی نجوم شوید و مطالب خود را با ذکر منابع وارد کنید.
    کهکشان مارپیچی

پ.ن : لطفا قبل از کامل کردن عنوانی که در تاپیک اولویت ها و نیازها ذکر شده، قسمت تغییرات اخیر را نگاه کنید تا ویرایش شما با فرد دیگری تداخل نداشته باشد. برای مثال آخرین تغییرات، مربوط به همین مقاله کهکشان مارپیچی هست و ممکن است ویرایش شما با کاربر دیگری همزمان باشد و نوشته های شما پاک شود، پس لطفا به این نکته دقت کنید تا زحمات شما هدر نرود

با تشکر از همکاری شما
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

19. 7 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #50
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

ترجمه متن برای ویکی نجوم         
    با سلام خدمت دوستان عزیز

طبق خواسته جناب
    Amirali Fchi ، متن زیر برای ترجمه به ایشان واگذار شد.

خوشه های کروی

Globular clusters (GCs) are aggregates of approximately 104–106 gravitationally bound stars, highly concentrated to the center, spread over a volume ranging from a few dozen up to more than 300 light-years (ly) in diameter.
    They resemble shining, old islands orbiting the Milky Way. As the name indicates, GCs show a largely spherical symmetry about their centers. The stellar density in the cluster’s center is so high (up to a few 103 stars ly−3) that it is generally
    impossible to separate the individual stars from ground based observations. Only recently has the refurbished Hubble Space Telescope (HST) allowed astronomers to dig
    into the very central regions of many Galactic globulars, where members (sometimes peculiar or even exotic) move randomly like molecules of gas, interacting according to
    the basic laws of gravity. Early studies of GCs date back to the birth of modern
    astronomy. Since then, GCs have continued to offer excitement to both professional astronomers and sky lovers with surprising results, and they constitute a basic
    benchmark for our astrophysical understanding.
    The MilkyWay hosts about 200 GCs. They form a halo of roughly spherical shape which is highly concentrated around the Galactic center, in the Sagittarius–Scorpius–
    Ophiuchus region. The most distant Galactic globulars (such as NGC 2419) are located far beyond the edge of the Galactic disk, at distances out to 300 000 ly.
    RADIAL VELOCITY measurements have shown that most of the GCs are orbiting the Galaxy in highly eccentric elliptical orbits, with orbital periods of about
    108 yr or even longer. While following their orbits around the Galactic
    center, GCs are subject to a variety of perturbations (tidal forces fromthe parent galaxy, passage through the Galactic plane, star escape, internal dynamical evolution, etc)
    which make the existing GCs perhaps just the survivors of a much wider population, partially disrupted and spread out throughout the Galactic halo and far beyond. In
    this respect, it has been estimated that, within the next ten billion years or so, most of the present Galactic GCs could disappear. On the other hand, we know today
    that four clusters in Sagittarius (M54 in particular) are likely members of the Sagittarius Dwarf Elliptical Galaxy (discovered in 1994), currently merging into the central
    regions of the MilkyWay.

با تشکر از همه همراهان
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

21. 14 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 31 نخستنخست 12345678915 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)