صفحه 4 از 31 نخستنخست 1234567814 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 302

موضوع: ترجمه متن برای ویکی نجوم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Post ترجمه متن برای ویکی نجوم

سلام به همه همراهان آوایی

همون طور که میدونید، ویکی نجوم مدتی هست که کار خودش را به صورت آزمایشی آغاز کرده است. در راستای تکمیل ویکی نجوم و همچنین آموزش ترجمه متن های انگلیسی نجومی، مناسب دیدم که این تاپیک را ایجاد کنم تا بتونیم توی اون، به کمک هم، متن های مناسب برای ویکی نجوم را ترجمه کنیم.

در این تاپیک از منابع مختلفی استفاده خواهیم کرد ولی سعی میکنیم که حتما معتبر باشند. ویکیپدیای انگلیسی شاید پر استفاده ترین منبع ما باشه.

روند این تاپیک به این صورت هست:

مدیران ویکی نجوم در اینجا، یا به صورت پیام خصوصی به من اعلام می کنند که مثلا به ترجمه یک مدخل خاص در ویکی نجوم احتیاج دارند. بعد من در اینترنت می گردم و یک منبع مناسب پیدا می کنم. متن های انتخابی معمولا خلاصه و در حد 5 تا 10 خط خواهد بود. بعد منبع و متن را اینجا قرار میدم و هر کس داوطلب ترجمه هست، اینجا اعلام میکنه و سپس ترجمه متن را تا 2 روز بعد به من ارسال میکنه (به صورت پیام خصوصی). در نهایت من متن ویرایش شده نهایی را اینجا قرار میدم و این چرخه تکرار خواهد شد.

نکته اول این که وقتی کسی اعلام میکنه که مایل و قادر به ترجمه یک متن هست، خودش مسئول ترجمه میشه و لطفا دیگه کسی درخواست ترجمه نده تا زمان متن بعدی. نکته بعدی این که متن ترجمه را حتما به من پیام خصوصی کنید چون من باید ویرایشش کنم و بعد اینجا ارسال کنم. اینطوری ایرادات متن را فقط مترجمش میفهمه و بقیه متوجه نمی شوند.

با این کار هم کسانی که در ترجمه شرکت می کنند آموزش می بینند و هم ویکی نجوم تکمیل میشه

----------------------------------------------------------------------

لیست موضوعات ترجمه شده از ابتدای آذر 92

مسیه 41-Fery-JWST و zeinab ashouri
    مسیه 9 - AZIN
    مسیه 59-astrophysics
    مسیه 62-Azadeh-gholipour
    مسیه 52-AZIN
    مسیه 53-AZIN
    مسیه 50-AZIN
    مسیه 55-H.Taeb
    مسیه 17-AZIN
    مسیه 39-AZIN
    مسیه 10-ویولا
    مسیه 8-Azadeh-Gholipour
    مسیه 63-حوریه آقانور

مسیه 69-astrophysics
    مسیه 4-Ali Ahmadi
    مسیه 49-astrophysics
    مسیه 48-BehzadQ
    مسیه 68-dark galaxy
    مسیه 46-roset
    ویرایش توسط هانیه امیری : 09-28-2014 در ساعت 07:01 PM

2. Top | #31
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479
    تشکر شده 11,960 بار در 1,080 ارسال

با سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان.
    به خاطر برخی بلاهای طبیعی نشد به موقع ترجمه رو ویرایش کنم که امروز وقت شد

با تشکر از Flare star عزیز به خاطر ترجمه خوبشون و علاقه ای که در ترجمه کردن نشون میدن

كهكشان راديويی

كهكشان های راديويي و بستگانشان، کوازارها و بلازارها نوعي كهكشان فعال هستند كه در طول موجهای رادیویی، بسیار درخشان هستند، حداكثر در خشندگی آن ها 39^10 وات بين 10MHz تا 100GHz مي باشد.
    گسيل امواج راديويی به خاطر فرآيند سنكروترون است.ساختار مشاهده شده در گسيل امواج راديويی به وسيله ی بر هم كنش بين فواره هاي گازی دو گانه و محيط بيرونی تعيين ميشود كه توسط تابش های نسبيتی اصلاح شده است. اکثر كهكشان های میزبان صرفاً كهكشان هاي بيضوی بزرگ هستند. كهكشان های فعال با طول موج بلند راديويی نه تنها در نوع خود جالب توجه هستند بلکه بدلیل امکان یافت شدن آنها در فواصل دور، می توان از آنها بعنوان ابزار ارزشمندی (معتبری) در کیهانشناسی رصدی بهره گرفت . اخيرا كارهاي زيادي بر روی اثرات اين اجرام در محيط بين كهكشاني به ويژه در خوشه ها و گروه های كهكشاني انجام شده است.

متغير قيفاووسی

قيفاووسی عضوی از گروه ستارگان متغير بسيار درخشان است. ارتباط مستقيم و مستحکمی كه بين درخشندگی متغير قيفاووسی و دوره تناوب تپش آن وجود دارد موقعیت قیفاووسی ها را بعنوان شمع های استاندارد کیهانی بمنظور تصدیق مقیاس های فاصله ی کهکشانی و برون کهکشانی، تضمین می نماید.
    متغير های قيفاووسی به زير مجموعه هاي متعددی تقسيم می شوند که بطور محسوس جرم ها، سن ها و سوابق تکاملی متفاوتی مانند:قيفاووسی های كلاسيكی، قيفاووسی های نوع 2، قيفاووسی های غير عادی و قيفاووسی های كوتوله را به نمایش می گذارند.
    اصطلاح قیفاووسی از ستاره دلتا قیفاووس در صورت فلکی قیفاووس، یعنی اولین ستاره از این نوع که توسط John Goodrick یافته و شناخته شد، نشات می گیرد. دلتا قیفاووس به عنوان یک کالیبراتورِ رابطه دوره تناوب-روشنایی از اهمیت ویژه ای برخوردارست چون فاصله آن برای یک قیفاووسی،در سایه عضویت آن در یک خوشه ستاره ای و وجود اختلاف منظرهای دقیقِ تلسکوپ هابل/Hipparcos ، به دقیقترین صورت ممکن محاسبه شده است.

ایشون مبحث نواختر رو هم ترجمه کردند.

A nova (plural novae) is a cataclysmic nuclear explosion in a white dwarf star. It is caused by the accretion of hydrogen on to the surface of the star, which ignites and starts nuclear fusion in a runaway manner. Novae are not to be confused with supernovae or luminous red novae.
    منبع

نواختر

یک نواختر (نواختر چندگانه)، انفجار هسته ای عظیمی است که در یک ستاره کوتوله سفید روی می دهد . این رویداد توسط افزایش هیدروژن در سطح ستاره رخ می دهد که همجوشی هسته ای را به شکل انفجاری مشتعل و آغاز می نماید. نواختران را نباید با ابرنواختران و نواختر سرخ درخشان، اشتباه گرفت.
    ویرایش توسط هانیه امیری : 08-14-2012 در ساعت 03:26 PM
    امضای ایشان
    وقتی خدا را دیدم که مشکلم را حل می کرد، من به توانایی او ایمان می آوردم

و وقتی حل نمی کرد

می فهمیدم او به توانایی من ایمان دارد...

3. 19 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

سلام خدمت همه دوستان عزیز

خوب بعد از وقفه ای چند روزه ، متن بعدی را برای ترجمه اعلام میکنیم.

تابش جسم سیاه

Black-body radiation is the type of electromagnetic radiation within or surrounding a body in thermodynamic equilibrium with its environment, or emitted by a black body (an opaque and non-reflective body) held at constant, uniform temperature. The radiation has a specific spectrum and intensity that depends only on the temperature of the body.4]
    A perfectly insulated enclosure that is in thermal equilibrium internally contains black body radiation and will emit it through a hole made in its wall, provided the hole is small enough to have negligible effect upon the equilibrium.
    A black body at room temperature appears black, as most of the energy it radiates is infra-red and cannot be perceived by the human eye. At higher temperatures, black bodies glow with increasing intensity and colors that range from dull red to blindingly brilliant blue-white as the temperature increases.
    Although planets and stars are neither in thermal equilibrium with their surroundings nor perfect black bodies, black body radiation is used as a first approximation for the energy they emit.[5] Black holes are near-perfect black bodies, and it is believed that they emit black-body radiation (called Hawking radiation), with a temperature that depends on the mass of the hole.[6]
    The term black body was introduced by Gustav Kirchhoff in 1860. When used as a compound adjective, the term is typically written as hyphenated, for example, black-body radiation, but sometimes also as one word, as in blackbody radiation. Black-body radiation also is called complete radiation or temperature radiation or thermal radiation.

منبع

داوطلب محترم لطفا ترجمه متن را در عرض 3 روز به خانم stargazer بفرستید.

ممنون از داوطلب گرامی و همه همکاران ویکی نجوم
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

5. 11 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1389
    تشکر شده 3,041 بار در 301 ارسال

با اجازه، من ترجمه ميكنم
    امضای ایشان
    If everyone cared and nobody cried
    If everyone loved and nobody lied
    If everyone shared and swallowed their pride
    We'd see the day when nobody died

7. 12 کاربر مقابل از Flare star عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

دوستان عزیز، جناب آقای امیر حسن زاده نیز در امر ویراستاری (علمی،نگارشی) به ما کمک میکنند، پس برای اینکه سرعت عمل بالاتر برود، متن ها را اعلام میکنیم و هر متن توسط یکی از ویراستاران ویرایش شده و به ویکی منتقل میشود، امیدوارم دوستان نیز همکاری لازمه را داشته باشند.

عنوان بعدی: نجوم پرتوگاما- قسمت اول

Gamma-ray photons are the most energetic ones of the whole electromagnetic spectrum. Like all photons with wavelengths shorter than 10 nm, they are absorbed by the Earth’s atmosphere. Detection of γ -ray emission from space requires then the use of stratospheric balloons, rockets and satellites, which became feasible only with the advent of the space era.
    The borderline between the spectral regions of x-rays and γ -rays is sometimes placed at an energy of E ∼ 30 keV (wavelength λ ∼ 4.13 × 10−9 cm or a frequency of ν ∼ 7.2 × 1018 Hz). At lower energies, radiation from astrophysical sources is dominated by thermal emission (i.e. resulting from radiation in equilibrium with matter, in optically thick media), while at higher energies nonthermal emission prevails. Alternatively, the x–γ -ray borderline maybe placed at 511 keV (the energy equivalent of the electron rest mass); above this ‘limit’ electrons behave relativistically. In any case, the use of large photon collectors becomes impossible above a few tens of keV: photons have wavelengths smaller than typical interatomic distances in solids and cannot be reflected by any kind of mirror (contrary to what happens at longer wavelengths).
    The γ -ray domain extends over 12 decades in energy, as much as all other spectral regions put together. However, above a few tens of GeV, the number of photons received from even the brightest sources is so small that their observation during the limited lifetime of a satellite is no longer possible. Those very high energy (VHE) photons are detected through their interaction with the Earth’s atmosphere, producing cascades of secondary particles.

داوطلب محترم لطفا متن نهایی را در عرض 3 روز به بنده بفرستید تا در اختیار آقای حسن زاده قرار بدم.

با تشکر از همه دوستان
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

9. 11 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

اینم ترجمش با من

11. 8 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

با تشکر از همه همراهان، واقعا همکاری دوستان آدم رو به وجد میاره طبق خواسته یکی از دوستان ادامه مطلب " نجوم پرتوگاما" را هم اعلام میکنیم.

نجوم پرتوگاما-قسمت دوم

Astronomy in the γ -ray domain faces several serious handicaps.
    • The impossibility of using large collectors to focus the γ -ray photons implies that the detector itself should be as large as possible.
    • A detector placed outside the Earth’s atmosphere is constantly bombarded by energetic cosmic ray particles, coming from the outer space or trapped in the Van Allen radiation belts. The interactions of these particles with the detector induces very high backgrounds, which are difficult to attenuate with passive or active shielding. As a result, the sensitivity of γ -ray detectors increases only as the square root of their collecting area.
    • Astrophysical sources emit generally very small numbers of γ -ray photons. Statistically significant detections then require very long exposures, which are not always compatible with the generally short lifetime (a few years) of an observatory in space.
    These difficulties explain why γ -ray astronomy is the last window of the electromagnetic spectrum to be opened to our observation of the universe. However, it has undergone a spectacular development in the 1990s and has grown to a mature astrophysical discipline. It offers information that is impossible to obtain in other wavelengths, allowing us to probe the close surroundings of a black hole or the interiors of a supernova, to identify nuclear isotopes and to obtain clues to the origin and acceleration of cosmic rays, either in our Galaxy or in the very active central regions of remote galaxies.

داوطلب محترم لطفا ترجمه متن را در عرض 3 روز به بنده ارسال کنید.

باتشکر از همه کاربران محترم و داوطلبان ترجمه
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

13. 9 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

مسئولیت ِ ترجمه ی ِ این قسمت هم با بنده
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

15. 14 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

سلام خدمت دوستان گل آوایی

متن بعدی رو اعلام میکنیم:

Gamma-Ray Bursts : انفجار پرتو گاما

The serendipitous discovery of cosmic gamma-ray bursts (GRBs) was announced in 1973, based on the data of the military Vela spacecraft, whose purpose was to monitor the limited nuclear test ban treaty. However, it was not until the late 1990s that a clear idea of their origin was obtained. A GRB is a short-duration pulse of gamma radiation (<20 keV to energies up to tens of GeV). With instruments of sufficient sensitivity, about one burst per day can be observed. GRB durations range from 10 ms to 1000 s or more, but an average is about 10 s. For this short time, they may be the brightest objects in the gamma-ray sky. An example is shown in figure 1. Each burst comes from a unique, random direction; no two events have ever been detected from exactly the same direction. The distribution of burst sources on the sky is completely isotropic (figure 2). These properties, which are quite unlike those of typical gamma-ray sources (see gamma ray astronomy) explain, in part, why progress in understanding the origin of bursts has been slow: Gamma-ray telescopes tend to have small fields of view and provide relatively coarse location information, making it impractical to monitor the entire sky and provide precise directional information with a single detector. The main detection techniques to date have been interplanetary networks and arrays of large-area detectors such as the Burst and Transient Source Experiment aboard the Compton Gamma-Ray Observatory. However, the inherent delays in the former, and the relatively coarse localizations provided by the latter, hampered efforts to detect burst sources at other wavelengths.
    A breakthrough was achieved in 1997 by the Italian–Dutch BeppoSAX spacecraft, which carried both a wide-field x-ray camera and narrow-field x-ray telescopes. The wide-field camera made it possible to detect and locate bursts in the 2–10 keV energy range with a precision of several arcminutes. The spacecraft could then be slewed within hours to view the position of the burst source with the narrow-field telescopes. It was discovered that, long after the burst had disappeared in gamma-rays, a fading x-ray afterglow.

داوطلب گرامی لطفا ترجمه نهایی را در عرض 3 روز به بنده بفرستید.

با تشکر از همه همراهان ویکی نجوم
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

17. 10 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5361
    تشکر شده 52 بار در 20 ارسال

با اجازه دوستان این قست رو هم من میخوام ترجمش کنم

19. 10 کاربر مقابل از hadi669 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

ترجمه متن برای ویکی نجوم         
    سلام خدمت هم آواییان عزیز

خانم Flare star متاسفانه به دلیل مشکلات درسی قادر به ترجمه نبودند. به همین دلیل دوباره این متن را اعلام میکنیم تا یکی از دوستان ، داوطلب ترجمه شود.

نقل قول نوشته اصلی توسط هانیه امیری نمایش پست ها
    سلام خدمت همه دوستان عزیز

خوب بعد از وقفه ای چند روزه ، متن بعدی را برای ترجمه اعلام میکنیم.

تابش جسم سیاه

Black-body radiation is the type of electromagnetic radiation within or surrounding a body in thermodynamic equilibrium with its environment, or emitted by a black body (an opaque and non-reflective body) held at constant, uniform temperature. The radiation has a specific spectrum and intensity that depends only on the temperature of the body.4]
    A perfectly insulated enclosure that is in thermal equilibrium internally contains black body radiation and will emit it through a hole made in its wall, provided the hole is small enough to have negligible effect upon the equilibrium.
    A black body at room temperature appears black, as most of the energy it radiates is infra-red and cannot be perceived by the human eye. At higher temperatures, black bodies glow with increasing intensity and colors that range from dull red to blindingly brilliant blue-white as the temperature increases.
    Although planets and stars are neither in thermal equilibrium with their surroundings nor perfect black bodies, black body radiation is used as a first approximation for the energy they emit.[5] Black holes are near-perfect black bodies, and it is believed that they emit black-body radiation (called Hawking radiation), with a temperature that depends on the mass of the hole.[6]
    The term black body was introduced by Gustav Kirchhoff in 1860. Black-body radiation also is called complete radiation or temperature radiation or thermal radiation.

منبع

داوطلب محترم لطفا ترجمه متن را در عرض 3 روز به خانم stargazer بفرستید.

ممنون از داوطلب گرامی و همه همکاران ویکی نجوم
    ویرایش توسط هانیه امیری : 09-08-2012 در ساعت 12:00 PM دلیل: اصلاح منبع
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

21. 8 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 31 نخستنخست 1234567814 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)