صفحه 20 از 31 نخستنخست ... 1016171819202122232430 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 191 تا 200 , از مجموع 302

موضوع: ترجمه متن برای ویکی نجوم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Post ترجمه متن برای ویکی نجوم

سلام به همه همراهان آوایی

همون طور که میدونید، ویکی نجوم مدتی هست که کار خودش را به صورت آزمایشی آغاز کرده است. در راستای تکمیل ویکی نجوم و همچنین آموزش ترجمه متن های انگلیسی نجومی، مناسب دیدم که این تاپیک را ایجاد کنم تا بتونیم توی اون، به کمک هم، متن های مناسب برای ویکی نجوم را ترجمه کنیم.

در این تاپیک از منابع مختلفی استفاده خواهیم کرد ولی سعی میکنیم که حتما معتبر باشند. ویکیپدیای انگلیسی شاید پر استفاده ترین منبع ما باشه.

روند این تاپیک به این صورت هست:

مدیران ویکی نجوم در اینجا، یا به صورت پیام خصوصی به من اعلام می کنند که مثلا به ترجمه یک مدخل خاص در ویکی نجوم احتیاج دارند. بعد من در اینترنت می گردم و یک منبع مناسب پیدا می کنم. متن های انتخابی معمولا خلاصه و در حد 5 تا 10 خط خواهد بود. بعد منبع و متن را اینجا قرار میدم و هر کس داوطلب ترجمه هست، اینجا اعلام میکنه و سپس ترجمه متن را تا 2 روز بعد به من ارسال میکنه (به صورت پیام خصوصی). در نهایت من متن ویرایش شده نهایی را اینجا قرار میدم و این چرخه تکرار خواهد شد.

نکته اول این که وقتی کسی اعلام میکنه که مایل و قادر به ترجمه یک متن هست، خودش مسئول ترجمه میشه و لطفا دیگه کسی درخواست ترجمه نده تا زمان متن بعدی. نکته بعدی این که متن ترجمه را حتما به من پیام خصوصی کنید چون من باید ویرایشش کنم و بعد اینجا ارسال کنم. اینطوری ایرادات متن را فقط مترجمش میفهمه و بقیه متوجه نمی شوند.

با این کار هم کسانی که در ترجمه شرکت می کنند آموزش می بینند و هم ویکی نجوم تکمیل میشه

----------------------------------------------------------------------

لیست موضوعات ترجمه شده از ابتدای آذر 92

مسیه 41-Fery-JWST و zeinab ashouri
    مسیه 9 - AZIN
    مسیه 59-astrophysics
    مسیه 62-Azadeh-gholipour
    مسیه 52-AZIN
    مسیه 53-AZIN
    مسیه 50-AZIN
    مسیه 55-H.Taeb
    مسیه 17-AZIN
    مسیه 39-AZIN
    مسیه 10-ویولا
    مسیه 8-Azadeh-Gholipour
    مسیه 63-حوریه آقانور

مسیه 69-astrophysics
    مسیه 4-Ali Ahmadi
    مسیه 49-astrophysics
    مسیه 48-BehzadQ
    مسیه 68-dark galaxy
    مسیه 46-roset
    ویرایش توسط هانیه امیری : 09-28-2014 در ساعت 07:01 PM

2. Top | #191
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479
    تشکر شده 11,960 بار در 1,080 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط gandom نمایش پست ها
    ممنون از همه دوستانی که تو کار ترجمه همکاری می کنید ...هر روز هم داره نام کاربری های مختلف به لیست ترجمه شده ها اضافه میشه

یه نکته ای رو خواستم بگم که دستتون بیش تر راه بیفته تو زمینه ترجمه...اونم اینکه الان که ما داریم اجرام مسیه رو با هم ترجمه می کنیم، بیش تر اصطلاحات و جمله بندی ها دارن تکرار میشن...پس بهترین کار اینه که ترجمه های قبلی رو یه نگاهی بندازیم که متن ادیت شده مون زیاد تفاوتی با متنی که خودمون ترجمه کردیم نداشته باشه
    مرسی از همگی
    ممنون از خانم gandom عزیز برای ویرایش ترجمه ها و اشاره به یک نکته مهم

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

با تشکر از خانم zeinab ashouri بابت ترجمه خوبشون و با تشکر از خانم gandom برای ویرایش ترجمه.

و این هم متن نهایی در ویکی نجوم

مسیه 54

با تشکر از همه دوستان که در بخش ترجمه همکاری میکنند

منتظر اعلام آمادگی سایر دوستان هم هستیم
    امضای ایشان
    وقتی خدا را دیدم که مشکلم را حل می کرد، من به توانایی او ایمان می آوردم

و وقتی حل نمی کرد

می فهمیدم او به توانایی من ایمان دارد...

3. 11 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #192
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8096
    تشکر شده 14 بار در 3 ارسال

من آماده ی ترجمه ام

5. 6 کاربر مقابل از zeinab ashouri عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #193
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

نقل قول نوشته اصلی توسط zeinab ashouri نمایش پست ها
    من آماده ی ترجمه ام
    سلام بر زینب عزیز ممنون از اعلام آمادگی مجدد.

لطفا از این کتاب " کتاب اطلس اجرام مسیه " مسیه 41 رو ترجمه کنین. اگر نتونستین دانلود کنین حتما بگید تا فقط صفحه مورد نظر رو در اختیارتون قرار بدم.

لطفا متن نهایی را در عرض 3-4 روز به بنده بفرستید.

موفق باشید
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

7. 6 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #194
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9247
    تشکر شده 5 بار در 1 ارسال

سلام خانم امیری

منم آماده ی ترجمه هستم.

9. 5 کاربر مقابل از tanin kazemzadeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #195
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

نقل قول نوشته اصلی توسط tanin kazemzadeh نمایش پست ها
    سلام خانم امیری

منم آماده ی ترجمه هستم.
    سلام طنین جان. ممنون از اعلام آمادگیت

لطفا از این لینک قسمت های زیر رو ترجمه کن. (مسیه 42)

Orion Nebula

The Orion Nebula (also known as Messier 42, M42, or NGC 1976) is a diffuse nebula situated south[b] of Orion's Belt in the constellation of Orion. It is one of the brightest nebulae, and is visible to the naked eye in the night sky. M42 is located at a distance of 1,344 ± 20 light years and is the closest region of massive star formation to Earth. The M42 nebula is estimated to be 24 light years across. It has a mass of about 2000 times the mass of the Sun. Older texts frequently refer to the Orion Nebula as the Great Nebula in Orion or the Great Orion Nebula.
    The Orion Nebula is one of the most scrutinized and photographed objects in the night sky, and is among the most intensely studied celestial features. The nebula has revealed much about the process of how stars and planetary systems are formed from collapsing clouds of gas and dust. Astronomers have directly observed protoplanetary disks, brown dwarfs, intense and turbulent motions of the gas, and the photo-ionizing effects of massive nearby stars in the nebula. There are also supersonic "bullets" of gas piercing the hydrogen clouds of the Orion Nebula. Each bullet is ten times the diameter of Pluto's orbit and tipped with iron atoms glowing bright blue. They were probably formed one thousand years ago from an unknown violent event.

Physical Characteristics
    Coloration

Structure

لطفا متن ترجمه شده را در عرض 3-4 روز برام بفرست

موفق باشی
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

11. 5 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #196
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166
    تشکر شده 7,688 بار در 659 ارسال

سلام

اول یک خسته نباشید عرض میکنم به همه دوستانی که ترجمه می کنند

من یک سوال داشتم در زمان های دور من ترجمه m39 رو قبول کرده بودم بعد به دلیل مشغله و این چیزا فراموش کردم بفیه اش رو ترجمه کنم

الان چیکارش کنم ؟

13. 7 کاربر مقابل از رخساره روشنی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #197
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

نقل قول نوشته اصلی توسط رخساره روشنی نمایش پست ها
    سلام

اول یک خسته نباشید عرض میکنم به همه دوستانی که ترجمه می کنند

من یک سوال داشتم در زمان های دور من ترجمه m39 رو قبول کرده بودم بعد به دلیل مشغله و این چیزا فراموش کردم بفیه اش رو ترجمه کنم

الان چیکارش کنم ؟

سلام رخساره جان

مرسی که اطلاع دادی. پس بی زحمت ترجمه مسیه 39 رو خودت انجام بده
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

15. 7 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #198
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

سلام خدمت دوستان عزیز

با تشکر از خانم raad برای ترجمه خوبشون و با تشکر از خانم gandom برای ویرایش ترجمه

و این هم قسمت نهایی مسیه 104 در ویکی نجوم:

مسیه 104

با تشکر از همه دوستان همراه
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

17. 9 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #199
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8096
    تشکر شده 14 بار در 3 ارسال

سلام خانم امیری
    ببخشید من موفق نشدم ترجمه رو براتون بفرستم، ظرفیت پیام های دریافتیتون تموم شده

----------------------

هانیه امیری

سلام زینب جان

ببخشید، حل شد
    ویرایش توسط هانیه امیری : 08-31-2013 در ساعت 01:14 PM

19. 2 کاربر مقابل از zeinab ashouri عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #200
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

ترجمه متن برای ویکی نجوم         
    ترجمه ویرایش شده آقا فرهاد عزیز، Fery.JWST، از مسیه 41:
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاریخچه
    جان الارد گور اشاره نموده است که M41 احتمالاً قدیمی ترین جسمِ شناخته شده در اعماق آسمان است: چنان که در بخشی از کتاب "علوم علوی" که ارسطو در سال 325 پیش از میلاد نوشته، آمده: "یکی از ستارگانِ سگ دُمی دارد که اگر به آن خیره شوی کم نور دیده می‌شود اما اگر نگاهی گذرا به آن بیاندازی روشن تر دیده میشود". بی گمان ارسطو در اینجا به پدیده ی "نگاه چپ‌چپ" اشاره داشته، اما اینکه آیا منظورش دقیقاً M41 بوده یا خیر به دلیلِ دوگانگیِ نشانیِ موقیعت ارائه شده مشخص نیست. اِی.اِی بارنِت در این باره پیشنهاد می‌کند که نشانی بیان شده احتمالاً به راه شیری در نزدیک سیگما سگ بزرگ اشاره می‌کند.

با این حال شواهد محکمی برای رصد اکتشافی توسط هودیِرنا به سال 1654، و یا اکتشافات مستقلِ انجام شده توسط فلمِستید در 1702، و لی جنتیل در 1742 وجود دارد. مسیه در 16 ژآنویه 1765، M41 را رصد نمود و دراین باره چنین نظر داد: "خوشه‌ای ستاره‌ای در زیر شباهنگ که با تلسکوپ شکستی یک فوتی غبارآلود به نظر میرسد، اما صرفاً یک خوشه از ستارگان کم فروغ است". با این بیانات معلوم می‌شود که تلسکوپ شکستی با فاصله کانونی 1 فوتی مسیه، می‌بایستی یک تلسکوپ ساده کروماتیک کوچک و نامرغوب باشد.

مدت‌ها بعدها، وب، به ستاره قرمز رنگی در مرکز خوشه اشاره کرد. گرچه، غیر از این مورد توجه ناچیزی به این خوشه ستاره‌ای شده است. چنان که کورتیس هم در توصیف خود بر اساس تصاویر گرفته شده‌اش مینویسد: "خوشه‌ای بسیار درشت ترکیب و پراکنده با قطری تقریباً معادل 25 دقیقه قوس".

اختر فیزیک
    خوشه باز M41 تحت سلطه چند غول قرمز از رده‌های طیفی Gو K با درخشندگی ظاهری در محدوده بزرگی از 6.9 تا 8.0 قرار گرفته است. درخشان‌ترین آن‌ها یک غول K3 (HD 49091) با 700 برابر درخشندگی خورشید است. در مقایسه، درخشان‌ترین ستاره رشته اصلی M41 (HD49126) دارای رده طیفی B8 و روشنایی به طور جزئی متغییر از قدر 7.2 به 7.3 است. برآوردهای سنی خوشه بر پایه این انتهای فوقانی رشته اصلی، سنی معادل 190 میلیون سال را بدست می‌دهند. در خصوص مجموع طول عمر، ویژگی‌ها و دینامیک خوشه انتظار عمری حدود 500 میلیون سال را برای M41 تا قبل از تجزیه‌ی آن پیشنهاد می‌کنند.

در بین ستارگان درخشان‌تر از قدر 12 در میدان M41، عضویت در خوشه برای 70 ستاره تأیید شده است، که این امر تعداد یکسانی از ستارگان پهنه دید را مجزا باقی می‌گذارد. ستاره نورانی 12CMa در نزدیکی جنوب شرقیِ M41، عضوی از خوشه نمی‌باشد. این غول آبی از رده طیفی B7، فاصله‌ای برابر با فقط 670 سال نوری دارد و مشخصاً ستاره‌ای پیش‌زمینه‌ای است.

بالغ بر 80 درصد ستارگان خوشه احتمالاً در سیستم‌های دوتایی پیوند خورده‌اند، نسبتی که به طور مشخصی بزرگ است. میزان افت درخشندگی بسوی M41 تنها حدود 0.2 قدر می‌باشد که نسبت به فاصله 2300 سال نوری آن بسیار کم است. بر اساس این فاصله و اندازه زاویه‌ای 40 دقیقه‌ای، قطر فیزیکی خوشه 26 سال نوری می‌باشد. ارتباط فیزیکی مفروض با کولایندر 121 در 4.6 درجه جنوب شرقی M41 وجود ندارد، چرا که کولایندر 121 در حقیقت بسیار دورتر در فاصله ی 3500 سال نوری قرار گرفته است.

رصد
    در شب‌های تاریک M41 را می‌توان با چشمان غیر مسلح بدون سختی همچون تکه‌ی ابرآلودی در 4 درجه‌ای جنوب شباهنگ دید. حتی دوچشمی‌های سالن اپرایی 15×3.5 روشن‌ترین ستاره‌ها را در آن نمایش می‌دهد و دوچشمی‌های 10x50 بخوبی اجزای این خوشه باز را تفکیک می‌کند.

با یک تلسکوپ، ستاره غولپیکر نارنجی درخشان مرکزی خودنمایی می‌کند. تجسس نزدیکتر چندین ستاره مایل به قرمز دیگر را مشخص می‌کند. جذابیت بصری نیرومند M41 در بزرگ نمایی بالاتر از بین می‌رود که فقط یک زمینه پر ستاره را نمایش می‌دهد. اما یک جفت ستاره‌ای درخشان در شمال غربی مرکز خوشه جلب توجه می‌کند. این h 2341 است با اجزائی از قدر 8.3 و 9.1 که 45” جدایی دارند. از میان سایر ستارگان دوتایی، ستارگان زیر قابل ذکر هستند:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

21. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 20 از 31 نخستنخست ... 1016171819202122232430 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)