صفحه 15 از 31 نخستنخست ... 511121314151617181925 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 141 تا 150 , از مجموع 302

موضوع: ترجمه متن برای ویکی نجوم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Post ترجمه متن برای ویکی نجوم

سلام به همه همراهان آوایی

همون طور که میدونید، ویکی نجوم مدتی هست که کار خودش را به صورت آزمایشی آغاز کرده است. در راستای تکمیل ویکی نجوم و همچنین آموزش ترجمه متن های انگلیسی نجومی، مناسب دیدم که این تاپیک را ایجاد کنم تا بتونیم توی اون، به کمک هم، متن های مناسب برای ویکی نجوم را ترجمه کنیم.

در این تاپیک از منابع مختلفی استفاده خواهیم کرد ولی سعی میکنیم که حتما معتبر باشند. ویکیپدیای انگلیسی شاید پر استفاده ترین منبع ما باشه.

روند این تاپیک به این صورت هست:

مدیران ویکی نجوم در اینجا، یا به صورت پیام خصوصی به من اعلام می کنند که مثلا به ترجمه یک مدخل خاص در ویکی نجوم احتیاج دارند. بعد من در اینترنت می گردم و یک منبع مناسب پیدا می کنم. متن های انتخابی معمولا خلاصه و در حد 5 تا 10 خط خواهد بود. بعد منبع و متن را اینجا قرار میدم و هر کس داوطلب ترجمه هست، اینجا اعلام میکنه و سپس ترجمه متن را تا 2 روز بعد به من ارسال میکنه (به صورت پیام خصوصی). در نهایت من متن ویرایش شده نهایی را اینجا قرار میدم و این چرخه تکرار خواهد شد.

نکته اول این که وقتی کسی اعلام میکنه که مایل و قادر به ترجمه یک متن هست، خودش مسئول ترجمه میشه و لطفا دیگه کسی درخواست ترجمه نده تا زمان متن بعدی. نکته بعدی این که متن ترجمه را حتما به من پیام خصوصی کنید چون من باید ویرایشش کنم و بعد اینجا ارسال کنم. اینطوری ایرادات متن را فقط مترجمش میفهمه و بقیه متوجه نمی شوند.

با این کار هم کسانی که در ترجمه شرکت می کنند آموزش می بینند و هم ویکی نجوم تکمیل میشه

----------------------------------------------------------------------

لیست موضوعات ترجمه شده از ابتدای آذر 92

مسیه 41-Fery-JWST و zeinab ashouri
    مسیه 9 - AZIN
    مسیه 59-astrophysics
    مسیه 62-Azadeh-gholipour
    مسیه 52-AZIN
    مسیه 53-AZIN
    مسیه 50-AZIN
    مسیه 55-H.Taeb
    مسیه 17-AZIN
    مسیه 39-AZIN
    مسیه 10-ویولا
    مسیه 8-Azadeh-Gholipour
    مسیه 63-حوریه آقانور

مسیه 69-astrophysics
    مسیه 4-Ali Ahmadi
    مسیه 49-astrophysics
    مسیه 48-BehzadQ
    مسیه 68-dark galaxy
    مسیه 46-roset
    ویرایش توسط هانیه امیری : 09-28-2014 در ساعت 07:01 PM

2. Top | #141
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479
    تشکر شده 11,960 بار در 1,080 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط fery.jwst نمایش پست ها
    واقعاْ خسته نباشید .
    اگه m41 رو اجازه بدید من ترجمه کنم . فقط از wiki یا atlas رو بهم بگید ممنون میشم.

سلام

ممنون از شما. لطفا m41 رو از کتاب ترجمه کنید.

موفق باشید
    امضای ایشان
    وقتی خدا را دیدم که مشکلم را حل می کرد، من به توانایی او ایمان می آوردم

و وقتی حل نمی کرد

می فهمیدم او به توانایی من ایمان دارد...

3. 10 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #142
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

اینهم از ترجمه ویرایش شده خانم رخساره روشنی از مسیه 35:
    -------------------------------------------------------------------------------------------------
    مسیه 35 (که با نام‌های M35 و NGC 2168 نیز شناخته می شود) یک خوشه باز ستاره‌ای در صورت فلکی دوپیکر (جوزا) است. در سال 1745 توسط فیلیپ لوئیس دی چزییوکس کشف شد و توسط جان بِویس قبل از 1750 به طور مستقل کشف گردید. این خوشه تقریباً در پهنه‌ای از آسمان به اندازه ماه کامل گسترده شده است و درفاصله 850 پارسکی ( 2800 سال نوری ) از زمین قرار دارد.

جرم M35 با استفاده از روش‌های آماری بر پایه سرعت حرکت خاص ستارگان آن محاسبه شده است. جرم محصور در 3.75 پارسک مرکزی آن بین 1600 تا 3200 برابر جرم خورشید یافت شده است (با 95 درصد اطمینان)، که این جرم با جمعیت ستاره‌ای واقع بینانه در همان شعاع سازگار است.

خوشه باز فشرده NGC 2158 مستقیماً در جنوب غربی M35 واقع است.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------
    ضمناً ترجمه کاربر Mat و مدیر محترم خانم گندم از مسیه 40 توسط خانم امیری ترکیب و در ویکی نجوم قرار گرفت.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

5. 13 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #143
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    436
    تشکر شده 6,249 بار در 703 ارسال

یه سؤالی مگه قرار نشده از روی کتاب ترجمه ها انجام بشه؟

--------

هانیه امیری

چرا عزیزم. البته فقط مطالبی که در ویکی پدیای انگلیسی کم هستند و یا منبعی ندارن
    در برخی موارد هم از هر دو منبع استفاده میکنیم که مکمل همدیگه باشن.
    امضای ایشان

7. 9 کاربر مقابل از gandom عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #144
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط gandom نمایش پست ها
    یه سؤالی مگه قرار نشده از روی کتاب ترجمه ها انجام بشه؟
    M35 و M37 رو خانم روشنی قبل از پیشنهاد کتاب توسط شما برداشتن. البته مدنظرم هست که دوباره M35 رو بدم بچه‌ها از روی کتاب هم ترجمه کنن و مثل M40 شما و آقای Mat (اگه اشتباه نکنم آقا متین ) با هم ترکیب کنیم.
    ---------------------------------------
    با پاسخ خانم امیری همزمان شد.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

9. 12 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #145
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    436
    تشکر شده 6,249 بار در 703 ارسال

آره اینجوری پیجای ویکی پربارتر میشه
    امضای ایشان

11. 9 کاربر مقابل از gandom عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #146
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

و اینهم از مسیه 37 خانم رخساره روشنی:
    --------------------------------------------------------------------------------------------------
    مسیه 37 (که با عنوان M37 یا NGC 2099 نیز شناخته می شود) باشکوه‌ترین خوشه باز در صورت فلکی ارابه‌ران است. مسیه 37 درخشان‌ترین خوشه ستاره‌ای باز از میان سه خوشه صورت فلکی ارابه‌ران می‌باشد و توسط منجم ایتالیایی جیووانی باتیستا هودیرنا قبل از 1654 کشف شد. منجم فرانسوی گویلام لی جنتل، زمانی که M36 و M38 را در سال 1749 برای بار دیگر کشف کرد M37 را از دست داد. ستاره شناس فرانسوی چارلز مسیه، در سپتامبر 1764 به طور مستقل M37 را دوباره کشف کرد اما هر سه خوشه توسط هودیرنا ثبت شدند. مسیه 37 بعنوان ترامپلر نوع I,1,r یا I,2,r طبقه شده است.

M37 در جهت نیم‌قرص مخالف قرار گرفته است، از منظر زمین، در سمت مخالف مرکز کهکشان. برآوردهای زده شده از سن آن بین 347 میلیون تا 550 میلیون سال متغیرند. جرم آن 1500 برابر جرم خورشید است و شامل بیش از 500 ستاره شناخته شده است، با حدوداً 150 ستاره روشن‌تر از قدر 12.5. M37 حداقل دارای دوجین غول قرمز است و داغ‌ترین ستارگان بازمانده رشته اصلی آن از رده ستاره‌ای B9 V هستند. فراوانی عناصر بغیر از هیدروژن و هلیم، چیزی که ستاره‌شناسان به آن فلزینگی می‌گویند، اگر کمی بیشتر نباشد، مشابه فراوانی در خورشید است.

در نتیجه فاصله تخمین زده شده پیرامون 4500 سال نوری (1400 پارسک) از زمین برای M37، قطر زاویه‌ای 24 دقیقه قوسی خوشه بازگو کننده وسعتی فیزیکی در حدود 25-20 سال نوری (7.7-6.1 پارسک) است. شعاع کشندی خوشه، در جایی که اختلالات گرانشی خارجی تأثیر قابل توجهی را در مدار ستاره‌های عضو آن دارد در حدود 59-46 سال نوری (18-14 پارسک) است. این خوشه مداری با دوره 219.3 میلیون سال با خروج از مرکزی برابر با 0.22 را از میان راه شیری دنبال می کند. این مدار آن را به نزدیکی 19.6 کیلو سال نوری (6.0 کیلو پارسک) و به دوری 30.7 کیلو سال نوری (9.4 کیلوپارسک) از مرکز کهکشان خواهد رساند. مسیه 37 به اوج فاصله‌ای معادل 0.29 کیلو سال نوری (0.089 کیلو پارسک) در بالای صفحه کهکشان می‌رسد و با دوره 31.7 میلیون سال نوری صفحه را قطع خواهد کرد.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------
    ضمناً ترجمه مسیه 35 و مسیه 37 خانم روشنی توسط خانم امیری در ویکی نجوم قرار گرفت.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

13. 10 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #147
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

با سلام خدمت همراهان عزیز

با تشکر از آقای Ali Ahmadi به خاطر ترجمه خوبشون. این هم ترجمه نهایی ایشون.

مسیه 2

و با تشکر از همه مترجمان گرامی و آقای mohsen4465 که در این مسیر مارو یاری میکنند.

روز خوبی داشته باشید
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

15. 13 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #148
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1569
    تشکر شده 1,033 بار در 152 ارسال

سلام
    اگه متن جدیدی برای ترجمه بود من هستم .
    خوشحال میشم بیشتر با گروه ترجمه همکاری داشته باشم .
    روزاتون طلایی
    امضای ایشان
    زیباترین قول تو این است که هرگز باز نخواهی آمد ...

احمدرضا احمدی

17. 7 کاربر مقابل از *artemis عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #149
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

نقل قول نوشته اصلی توسط *artemis نمایش پست ها
    سلام
    اگه متن جدیدی برای ترجمه بود من هستم .
    خوشحال میشم بیشتر با گروه ترجمه همکاری داشته باشم .
    روزاتون طلایی

سلام بر شما

لطفا از لینکی که در پست اول قرار دادم کتاب مورد نظر رو دانلود کنید و از کتاب m21 رو ترجمه کنید.

اگر نتونستید دانلود کنید بهم پیغام بزنید تا فقط صفحه مورد نظر رو در اختیارتون قرار بدم.

با تشکر
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

19. 9 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #150
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

ترجمه متن برای ویکی نجوم         
    و مسیه 32 آقا فرهاد عزیز (Fery.JWST) :
    مسیه 32 (که با عنوان NGC 221 و لی جنتل نیز شناخته می‌شود) یک کهکشان بیضوی کوتوله در فاصله حدوداً 2.65 میلیون سال نوری در صورت فلکی آندرومدا است. M32 یک کهکشان اقماری متعلق به کهکشان معروف آندرومدا (M31) است و توسط لی جنتل در سال 1749 کشف شد. قطر مسیه 32 در پهن‌ترین قسمت فقط 0.2±6.5 کیلو سال نوری اندازه‌گیری شده است. همانند بسیاری از کهکشان‌های بیضوی، مسیه 32 عمدتاً حاوی ستاره‌های سالخورده کم نور قرمز و زرد و تقریباً بدون غبار یا گاز و به تبع آن در حال حاضر بدون هیچگونه زایش ستاره‌ای می‌باشد. با این وجود این کهکشان نشانه‌هایی از زایش ستاره‌ای را در گذشته نسبتاً نزدیک نشان می‌دهد.

بیان محتوای ساختاری و ستاره‌ای M32 بوسیله مدل‌های قدیمی تشکیل کهکشان دشوار است. شبیه‌سازی‌های اخیر سناریو جدیدی را پیشنهاد داده‌اند که در آن میدان کشندی شدید M31 می‌تواند یک کهکشان مارپیچی را به یک کهکشان بیضوی فشرده تبدیل کند. مادامی که یک کهکشان مارپیچی کوچک به درون بخش‌های مرکزی M31 سقوط می‌کند، بیشتر لایه‌های خارجی کهکشان مارپیچی کوچکتر کنده می‌شوند. برآمدگی مرکزی کهکشان بسیار کمتر دستخوش تغییر گشته و شکل ظاهری خود را حفظ می‌کند. تأثیرات کشندی، فوران عظیمی از زایش‌های ستاره‌ای را در هسته به راه می‌اندازند، که منتج به چگالی بالای M32 می‌شوند که امروزه شاهد آن هستیم. همچنین مستنداتی نیز وجود دارند مبنی بر اینکه M32 دیسکی خارجی دارد.

سنجش‌های فاصله

دست کم دو شیوه جهت سنجش فاصله M32 بکار گرفته شده است. روش فاصله سنجی نوسانات درخشندگی سطحی مادون قرمز، فاصله تا کهکشان‌های مارپیچی را براساس ظاهر دانه‌دانه‌ی برآمدگی مرکزی آن‌ها برآورد می‌کند. فاصله اندازه‌گیری شده تا M32 بوسیله این شیوه 0.09±2.46 میلیون سال نوری (28±755 کیلو پارسک) می‌باشد. با این حال M32 به قدر کافی نزدیک است که شیوه انتهای شاخه غول قرمز می‌تواند برای تخمین زدن فاصله آن بکار رود. فاصله برآورد شده تا M32 بوسیله این
    شیوه 0.13±2.51 میلیون سال نوری (40±770 کیلو پارسک) می‌باشد. میانگین این انداره‌گیری‌های فاصله، تخمین فاصله‌ای برابر با 0.08±2.49 میلیون سال نوری (24±763 کیلو پارسک) را بدست می‌دهند.

سیاه چاله

M32 در بر گیرنده یک سیاه چاله‌ی اَبَرسنگین است. تخمین زده شده است که جرم آن بین 1.5 تا 5 میلیون جرم خورشیدی قرار گرفته باشد.
    بچه‌ها هیچ دقت کردین موقع ترجمه این مسیه‌ها چقدر اطلاعات متفرقه نجومی هم کسب میکنیم؟ واقعاً به این باید گفت یک تیر و سه نشان. هم یادگیری زبان انگلیسی، هم آشنا شدن با اجرام مسیه و آشنا شدن با مفاهیم و اصطلاحات نجومی و هم گذاشتن یه یادگاری خوب برای نسل های آینده. تیر که تیره کلاً یه چی تو مایه‌های وینچستر شده بنظرم.

این اصطلاحاتی که تو ترجمه‌ها براتون گنگه رو حتماً برین دنبالش تو ویکی پدیا بخونیدشون. خیلی به اطلاعاتتون اضافه میشه. البته یواش یواش که ویکی نجوم ما هم کاملتر شد واسه این اصطلاحات هم یه صفحه باز میکنیم و لینکشون میکنیم به اونجا.
    ویرایش توسط mohsen4465 : 07-14-2013 در ساعت 01:20 PM دلیل: افزودن نام کاربری
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

21. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 15 از 31 نخستنخست ... 511121314151617181925 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)