صفحه 7 از 11 نخستنخست ... 34567891011 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 102

موضوع: گذر زهره در سال 1391

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    842
    تشکر شده 5,392 بار در 472 ارسال

گذر زهره در سال 1391

همانطور که دوستان اطلاع دارند سیاره ی ناهید یا زهره در 17خرداد سال 1391(2012) از مقابل خورشید عبور می کند . تنها سیارات عطارد و زهره می توانند چنین پدیده ای را ایجاد کنند در نتیجه این پدیده بسیار کمیاب است . در صورتی که در 17 خرداد موفق به رصد پدیده گذر زهره نشوید باید تا سال 2117 میلادی منتظر بمانید !!

همان طور که در بالا اشاره شد این پدیده بسیار نادر است در نتیجه باید نهایت استفاده را از این گذر کرد . با توجه به اینکه کمتر از یکسال به این گذر مانده در این تاپیک قصد داریم این پدیده را از همه لحاظ (وضیعت مناسب ، عکاسی ، رصد ،محاسبات و ...) بررسی کنیم تا دوستان بهترین استفاده را از این پدیده بکنند.
    ویرایش توسط mahdad_haghighi : 08-25-2011 در ساعت 10:23 PM

2. Top | #61
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط iooi نمایش پست ها
    دوست عزیز، این محاسبات بر پایه ی جداول VSOP87 تنظیم شده و به نظر میرسه که اوج گذر رو هم بدون در نظر گرفتن محاسبات مربوط به حرکت انتقالی زمین انجام داده باشن، یعنی دقتش خیلی کمتر از جدولیه که توی سایت iota-me و به زمان های محلی ارائه شده !
    جداول VSOP87 دیگه چی؟
    اگه منظورتون اون فایل اکسله خب آره ثانیه نداره (تازه من با نرم افزار شبیه سازی کردم دو سه دقیقه انگار اختلاف داره! حالا نمیدونم کدومش درسته. شاید من تو تبدیل ساعت جهانی اشتباه میکنم ). اما اگه منظورتون فایل pdfه که زمان هاشو جامعه نجومی رویال کانادا حساب کرده و درش شکی نیست ضمناً همش دو سه ثانیه بیشتر با اون سایتی که گفتین فرق داره.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 2 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #62
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    276
    تشکر شده 366 بار در 46 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    جداول VSOP87 دیگه چی؟
    اگه منظورتون اون فایل اکسله خب آره ثانیه نداره (تازه من با نرم افزار شبیه سازی کردم دو سه دقیقه انگار اختلاف داره! حالا نمیدونم کدومش درسته. شاید من تو تبدیل ساعت جهانی اشتباه میکنم ). اما اگه منظورتون فایل pdfه که زمان هاشو جامعه نجومی رویال کانادا حساب کرده و درش شکی نیست ضمناً همش دو سه ثانیه بیشتر با اون سایتی که گفتین فرق داره.
    جداول نجومی یا زیج های نجومی یک سری داده ی طبقه بندی شده در مورد مکان های اجرام آسمانی اند که در زمان های مختلف گرفته شده و مرتب در حال اصلاح شدنه ! حالا بیشتر از این توضیح دیگه فکر نکنم لازم باشه اما اگر خواستید میتونم بیشتر هم توضیح بدم، جدولی که اینجا باهاش محاسبات انجام شده VSOP87، جدولیه که نسبت به مورد استفاده شده ی من توی سایت iota-me که نوع DE423 هست یه مقداری دقتش کمتره ! بعدش اینکه در مورد پیش بینی، 2-3 ثانیه ی شروع و پایان گذر رو میتونیم نادیده بگیریم اما اختلاف اوج گذر همونطور که گفتم به دلیل در نظر نگرفتن محاسبات مربوط به حرکت زمین روی مدارش به دور خورشید، اختلاف قابل توجهی داره ! و اینکه فرمودید جامعه ی نجومی رویال کانادا حساب کرده و شکی توش نیست، چطور میتونید همینطوری چشم بسته اعتماد کنید به هرکسی ؟ خب اونا هم غول که نیستن ! آدمن ! ممکنه اینو در نظر نگرفته باشن ! رجوع به مقاله ی زیر رو توصیه می کنم در مورد توضیح بیشتر این اختلاف :
    http://www.iota-me.com/transitv2012/...D9%87...!.html

در مورد نرم افزار ها هم هیچ نرم افزاری نمی تونه دقت محاسباتی لازم رو داشته باشه برای اینکه بتونه زمان رو به شکل این جداول پیش بینی کنه ! اونوقت همون سایت ناسا هم میتونست بگه برید از مثلا نرم افزار استلاریم یا استاری نایت پیدا کنید خودتون !
    ویرایش توسط iooi : 05-19-2012 در ساعت 05:54 PM دلیل: یه قسمتی یادم رفته بود به واقع :دی

5. 4 کاربر مقابل از iooi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #63
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    ولی من هنوز نفهمیدم که چرا تو این عکس جای شرق و غرب برعکسه. اصن شرق و غرب واسه قرص خورشید چه معنی میده
    شما این عکس رو تصور کنید که مثل یک کاغذ تو دستتون گرفتید!

حالا به سمت شمال بایستید و سمت شمال کاغذ رو هم به سمت شمال (جلوی خودتون) بگیرید! میبینید که جای شرق و غرب برعکس هست!

حالا کاغذ رو ببرید بالای سر خودتون (چون دارید در مورد یه جرم رو آسمون که بالای سرتون هست صحبت میکنید دیگه!)

حالا میبینید که سمت شمالِ روی شکل، رفته سمت جنوب! حالا برای اینکه شمال درست باشه، باید کاغذ رو 180 درجه بچرخونید!

حالا میبینید که سمت شرق و غرب درست سر جاشون اومدن!

برای درک بهتر حتما شکل رو روی کاغذ بکشید و این کار رو خودتون انجام بدید!

7. 12 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #64
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط iooi نمایش پست ها
    جداول نجومی یا زیج های نجومی یک سری داده ی طبقه بندی شده در مورد مکان های اجرام آسمانی اند که در زمان های مختلف گرفته شده و مرتب در حال اصلاح شدنه ! حالا بیشتر از این توضیح دیگه فکر نکنم لازم باشه اما اگر خواستید میتونم بیشتر هم توضیح بدم، جدولی که اینجا باهاش محاسبات انجام شده VSOP87، جدولیه که نسبت به مورد استفاده شده ی من توی سایت iota-me که نوع DE423 هست یه مقداری دقتش کمتره ! بعدش اینکه در مورد پیش بینی، 2-3 ثانیه ی شروع و پایان گذر رو میتونیم نادیده بگیریم اما اختلاف اوج گذر همونطور که گفتم به دلیل در نظر نگرفتن محاسبات مربوط به حرکت زمین روی مدارش به دور خورشید، اختلاف قابل توجهی داره ! و اینکه فرمودید جامعه ی نجومی رویال کانادا حساب کرده و شکی توش نیست، چطور میتونید همینطوری چشم بسته اعتماد کنید به هرکسی ؟ خب اونا هم غول که نیستن ! آدمن ! ممکنه اینو در نظر نگرفته باشن ! رجوع به مقاله ی زیر رو توصیه می کنم در مورد توضیح بیشتر این اختلاف :
    http://www.iota-me.com/transitv2012/...D9%87...!.html

در مورد نرم افزار ها هم هیچ نرم افزاری نمی تونه دقت محاسباتی لازم رو داشته باشه برای اینکه بتونه زمان رو به شکل این جداول پیش بینی کنه ! اونوقت همون سایت ناسا هم میتونست بگه برید از مثلا نرم افزار استلاریم یا استاری نایت پیدا کنید خودتون !
    شما اون جدول رو تو سایت iota-me حساب کردین؟!!
    با این توضیحاتی که دادین فک کنم بتونیم موقع گذر ساعتمون رو باهاش تنظیم کنیم!
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

9. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #65
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    276
    تشکر شده 366 بار در 46 ارسال

با اجازه تون
    نه ! همیشه مدل هایی که توسط منجمین داده میشه باید با داده های واقعی تطبیق داده شه ! پس شما روز گذر حتما ساعتتون رو با زمان جهانی تنظیم کنید و یه زمان سنجی دقیق رو برای بررسی بیشتر در اختیارمون بذارین! ممنون میشم !

11. 6 کاربر مقابل از iooi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #66
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    842

سلام به همه دوستان

بعضا سوال هایی در مورد مسیر حرکت زهره روی خورشید برای دوستان پیش اومده بود که با استفاده از شبیه ساز زیر هم این امکان وجود داره که مسیر زهره رو شبیه سازی کنید و هم از

لحاظ زمانی قابل بررسیه .

http://www.sunaeon.com/venustransit

امیدوارم مفید باشه .

---------------------
    پی نوشت (خطر برای بیماران قلبی) : نمی دونم چرا به صورت اتوماتیک مکان تهران رو اولش وسط آفریقا قرار داد منم شبیه سازی کردم که مجموعا می شد گذر رو یک ساعت دید . بره همین

حواستون به این اشتباه باشه .

13. 9 کاربر مقابل از mahdad_haghighi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #67
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375
    تشکر شده 5,596 بار در 572 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdad_haghighi نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان

بعضا سوال هایی در مورد مسیر حرکت زهره روی خورشید برای دوستان پیش اومده بود که با استفاده از شبیه ساز زیر هم این امکان وجود داره که مسیر زهره رو شبیه سازی کنید و هم از

لحاظ زمانی قابل بررسیه .

http://www.sunaeon.com/venustransit

امیدوارم مفید باشه .

---------------------
    پی نوشت (خطر برای بیماران قلبی) : نمی دونم چرا به صورت اتوماتیک مکان تهران رو اولش وسط آفریقا قرار داد منم شبیه سازی کردم که مجموعا می شد گذر رو یک ساعت دید . بره همین

حواستون به این اشتباه باشه .
    من اولش داشتم سکته میزدم
    خوب این درسته به نظرتون چون شروع رو این شکلی نشون میده

ببنین من مکان رو درست انتخاب کردم؟؟؟

امضای ایشان
    دلي سربلند و سري سر به زير
    از اين دست عمري به سر برده ايم

قيصر امين پور

15. 7 کاربر مقابل از sasan20oo20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #68
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    842

اگر دقیق تر بخواین باید طول و عرض جغرافیایی رو روی این اعداد بزارین . (البته اگه از تهران رصد می کنین)

40′ 35° n 51° 25′ e

(35.67°, 51.42°)

17. 8 کاربر مقابل از mahdad_haghighi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #69
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    477
    تشکر شده 332 بار در 55 ارسال

سلام
    یه جا خوندم شخصی به نام sveshnikov et al گفته بوده که زمان دقیق تماس 2 و3 باتوجه به وجود قطره سیاه، میشه میانگین زمان پیدایش تا محو شدن قطره سیاه.
    چرا ؟؟؟
    هرجوری فکر میکنم به نظرم میاد که قطره سیاه باید بعد از تماس 2 و قبل از تماس 3 باشه !
    امضای ایشان
    مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو / یادم از کِشته خویش آمد و هنگام درو

19. کاربر مقابل از cosmologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

20. Top | #70
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

گذر زهره در سال 1391         
    چه قدر بحث قطره سیاه داغ شده جدیدا
    تا آنجایی که من می دونم شما درست فکر می کنید، یعنی مثلا قبل از تماس 3 یک حالتی به وجود میاد که ما فکر می کنیم برخورد سوم اتفاق افتاده اما هنوز نیفتاده (حالت قطره هم موید همین هست/ به عکس دوم از راست نگاه کنید) پس اون زمانی که قطره سیاه داره شکل می گیره (پیدایش) تا زمانی که قطره محو میشه برخورد اتفاق می افته که احتمالا میانگینش دقیق ترین تخمین خواهد بود
    اما در کل فکر می کنم شکل قطره سیاه در اپتیکهای مختلف (با توجه به کیفیتشون) متفاوت باشه چون حتی در بعضی رصدها و با اپتیکهای بهتر در سال 2004 بعضیها این پدیده رو ندیده بودند

21. 8 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 7 از 11 نخستنخست ... 34567891011 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)