صفحه 8 از 11 نخستنخست ... 4567891011 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 80 , از مجموع 102

موضوع: گذر زهره در سال 1391

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    842
    تشکر شده 5,392 بار در 472 ارسال

گذر زهره در سال 1391

همانطور که دوستان اطلاع دارند سیاره ی ناهید یا زهره در 17خرداد سال 1391(2012) از مقابل خورشید عبور می کند . تنها سیارات عطارد و زهره می توانند چنین پدیده ای را ایجاد کنند در نتیجه این پدیده بسیار کمیاب است . در صورتی که در 17 خرداد موفق به رصد پدیده گذر زهره نشوید باید تا سال 2117 میلادی منتظر بمانید !!

همان طور که در بالا اشاره شد این پدیده بسیار نادر است در نتیجه باید نهایت استفاده را از این گذر کرد . با توجه به اینکه کمتر از یکسال به این گذر مانده در این تاپیک قصد داریم این پدیده را از همه لحاظ (وضیعت مناسب ، عکاسی ، رصد ،محاسبات و ...) بررسی کنیم تا دوستان بهترین استفاده را از این پدیده بکنند.
    ویرایش توسط mahdad_haghighi : 08-25-2011 در ساعت 10:23 PM

2. Top | #71
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    477
    تشکر شده 332 بار در 55 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط sara shahabi نمایش پست ها
    چه قدر بحث قطره سیاه داغ شده جدیدا
    تا آنجایی که من می دونم شما درست فکر می کنید، یعنی مثلا قبل از تماس 3 یک حالتی به وجود میاد که ما فکر می کنیم برخورد سوم اتفاق افتاده اما هنوز نیفتاده (حالت قطره هم موید همین هست/ به عکس دوم از راست نگاه کنید) پس اون زمانی که قطره سیاه داره شکل می گیره (پیدایش) تا زمانی که قطره محو میشه برخورد اتفاق می افته که احتمالا میانگینش دقیق ترین تخمین خواهد بود
    اما در کل فکر می کنم شکل قطره سیاه در اپتیکهای مختلف (با توجه به کیفیتشون) متفاوت باشه چون حتی در بعضی رصدها و با اپتیکهای بهتر در سال 2004 بعضیها این پدیده رو ندیده بودند
    ]
    ممنون از جوابتون. ولی به نظر میاد در تماس 2 هنگام تشکیل قطره سیاه و در تماس 3 زمان اتمام این پدیده به لحظه تماس نزدیکتر باشه تا میانگین. چرا میانگین؟
    امضای ایشان
    مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو / یادم از کِشته خویش آمد و هنگام درو

3. 2 کاربر مقابل از cosmologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #72
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1465
    تشکر شده 1,178 بار در 114 ارسال

برنامه آیاز برای رصد گذر زهره

با نزدیک شدن به پدیده نادر و زیبای گذر سیاره زهره از مقابل خورشید انجمن نجوم آیاز تبریز همراه با گروه های نجومی سراسر دنیا برنامه های خاصی را برای ثبت و رصد این پدیده تدارک دیده است. تپه پرچم پارک ائل گلی تبریز ، یکی از مناسب‌ترین نقاط شهر برای رصد این پدیده، میزبان علاقه مندان به رصد این رخداد خواهد بود.
    این برنامه در دو بخش رصد عمومی و ثبت رصد با همکاری سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریز برگزار خواهد شد و صرفا اعضای انجمن می توانند بعد از تکمیل فرم مربوطه در بخش ثبت رصد این برنامه فعالیت کنند.

• علاقه‌مندان به مشارکت در بخش ثبت رصد این برنامه می‌بایست برای هماهنگی، آشنایی با محل و گروه‌بندی صبح روز جمعه ۱۲ خرداد ساعت ۱6 تا ۱8 در تپه پرچم پارک ائل گلی حضور به هم رسانند.

• شایان ذکر است فیلترهای اعضایی که درخواست خرید فیلتر خورشید را در جلسه مجمع عمومی انجمن اعلام کرده بودند در این جلسه آماده تحویل می‌باشد.

• زمان: چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۱ ، ساعت ۵ بامداد الی ۱۰ صبح

• مکان: تپه پرچم پارک ائل گلی (جنب هتل پنج ستاره ائل گلی)

• قابل ذکر است افرادی که برای رصد این پدیده از تلسکوپ با مقر استوایی استفاده خواهند کرد، می‌بایست از شب گذشته نسبت به استقرار و قطبی کردن ابزار خود در محل اقدام کنند.

• کسب اطلاعات بیشتر: ۰۹۳۵۹۷۲۹۹۱۲ (قاضی‌طباطبایی)

• اعضایی که مایل به شرکت در بخش ثبت رصد هستند می بایست فرم مربوطه را تکمیل نمایند.

تپه پرچم در کنار هتل ائل گلی - برنامه آیاز به مناسبت گذر زهره

پاناروما از روی تپه پرچم - مکان پیشبینی شده خورشید در طول گذر - (برای اندازه بزرگتر کلیک کنید)

تپه پرچم در پارک ائل گلی - برنامه انجمن نجوم آیاز برای گذر زهره

منبع: AyazAstro.com
    ویرایش توسط Emad Tabatabai : 05-31-2012 در ساعت 08:20 PM
    امضای ایشان
    رئیس خانه نجوم تبریز | عضو هیات موسس انجمن نجوم آیاز | www.AyazAstro.com

5. 9 کاربر مقابل از Emad Tabatabai عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #73
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2447
    تشکر شده 179 بار در 22 ارسال

در مورد گذر زهره یک موضوعی برای خودم جالب بود و اونو پیگیری کردم گفتم در انجمن هم مطرح کنم.

وقتی بحث گذر زهره داغ شد با خودم گفتم که ما آدمها حتما باید یک اتفاق خاص مثل گذر زهره یا کسوف پیش بیاد تا به خورشید نگاه کنیم؛ اما یک تلسکوپ هست که همیشه رو به خورشیده و همه می شناسیمش؛ سوهو. بنابر این احتمالا اون هم باید پدیده گذر رو ثبت کنه . پس سریعا به سایت سوهو رفتم تا ببینم اونا برای گذر چه برنامه ای دارن .

اما متاسفانه دیدم که به دلیل موقعیت مداری تلسکوپ سوهو، گذر زهره از دید اون از مقابل قرص خورشید دیده نمیشه. این عکس که متعلق به سایت سوهو هست مسیر زهره در گذر از مقابل خورشید رو از دید این تلسکوپ نشون میده.

برای اطلاعات بیش تر به لینک زیر رجوع کنید.
    http://sohowww.nascom.nasa.gov/hotshots/index.html/

7. 9 کاربر مقابل از Voyager عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #74
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

برنامه ی انجمن نجوم سُها ساری برای رصد گذر زهره

انجمن نجوم سُها ساری، تور رصدی به شرح زیر برگزار میکند:

شب رصدی در 16 خرداد و رصد گذر تاریخی زهره در صبح روز 17 خرداد

- حرکت ظهر روز 16 ام از ساری به مقصد روستای تلما دره (از کیاسر به سمت سمنان)

- اسکان در مدرسه المهدی روستای تلما دره

- حرکت به سمت دشتی با افق دید باز و آسمانی صاف، واقع در نزدیکی روستا بعد از اسکان و استراحت کامل

- برگزاری شب رصدی شامل شناخت صورت های فلکی، آموزش نجوم رصدی، آموزش کار با تلسکوپ و عکاسی نجومی و رصد اجرام آسمانی (ماه و کهکشان ها و سحابی ها و خوشه های ستاره ای)

- رصد گذر زهره از مقابل خورشید

- بازگشت به ساری بعد از رصد گذر

برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 3242280-0151 تماس بگیرید.

9. 6 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #75
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Voyager نمایش پست ها
    در مورد گذر زهره یک موضوعی برای خودم جالب بود و اونو پیگیری کردم گفتم در انجمن هم مطرح کنم.

وقتی بحث گذر زهره داغ شد با خودم گفتم که ما آدمها حتما باید یک اتفاق خاص مثل گذر زهره یا کسوف پیش بیاد تا به خورشید نگاه کنیم؛ اما یک تلسکوپ هست که همیشه رو به خورشیده و همه می شناسیمش؛ سوهو. بنابر این احتمالا اون هم باید پدیده گذر رو ثبت کنه . پس سریعا به سایت سوهو رفتم تا ببینم اونا برای گذر چه برنامه ای دارن .

اما متاسفانه دیدم که به دلیل موقعیت مداری تلسکوپ سوهو، گذر زهره از دید اون از مقابل قرص خورشید دیده نمیشه. این عکس که متعلق به سایت سوهو هست مسیر زهره در گذر از مقابل خورشید رو از دید این تلسکوپ نشون میده.

برای اطلاعات بیش تر به لینک زیر رجوع کنید.
    http://sohowww.nascom.nasa.gov/hotshots/index.html/

رصدخانه دینامیک خورشیدی (Solar Dynamics Observatory) قراره بهترین تصاویری رو که تابحال از گذر زهره در طول تاریخ ثبت شده رو بگیره و بنابراین جای نگرانی نیست.
    ضمناً این تلسکوپ فضایی بمراتب پیشرفته تر و جدیدتر از تلسکوپ فضایی سوهو ئه. البته من فکر میکنم که باز هم در تصاویر سوهو زهره بشکل دایره سیاهی در حال عبور از داخل شراره های خورشیدی دیده بشه. البته این نظر خودمه.

امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

11. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #76
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2447
    تشکر شده 179 بار در 22 ارسال

عکس زیر یعنی اینکه داریم به لحظه گذر نزدیک میشیم .

سیاره زهره وارد میدان دید تلسکوپ سوهو شد.

منبع عکس:

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/c3/512/

13. 15 کاربر مقابل از Voyager عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #77
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3378
    تشکر شده 993 بار در 133 ارسال

بهترین و بدترین نقاط ایران برای رصد نادرترین پدیده نجومی

دبیر اجرایی کمیته آماتوری انجمن نجوم ایران با بیان اینکه برای دومین بار پدیده نادر گذر زهره از مقابل خورشید در ماه جاری رخ خواهد داد، گفت: علاقمندان می توانند بامداد روز 17 خردادماه از محل زندگی خود با رعایت نکات ایمنی این پدیده را رصد کنند.

به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز (30 May)، اسدالله قمری نژاد در گفتگو با مهر، با اشاره به پدیده گذر زهره از مقابل خورشید، افزود: معمولا سیارات داخلی (سیاراتی که میان خورشید و زمین قرار گرفته اند) می توانند در حرکت مداری خود در زمانهایی از مقابل خورشید عبور کنند و از دید ناظر زمینی به صورت لکه سیاره در مقابل قرص خورشید قابل مشاهده باشند.
    دبیر اجرایی کمیته آماتوری انجمن نجوم ایران، با تاکید بر اینکه پدیده های گذر از پدیده های کمیاب و نادر نجومی هستند، اظهار داشت: یکی از نادرترین این دسته از پدیده های نجومی گذر سیاره زهره از مقابل خورشید است که به طور متوسط هر 120 سال قابل مشاهده است.

وی با بیان اینکه به طور معمول در هر قرن شاید تنها شاهد پدیده نادر گذر زهره از مقابل خورشید باشیم، ادامه داد: در قرن بیستم اصلا شاهد پدیده گذر سیاره زهره از مقابل خورشید نبودیم ولی در قرن 21 برای ما زمینی ها 2 بار قابل مشاهده است. این پدیده یک بار در 19 خرداد 1383 رخ داد و پس از گذشت 8 سال شاهد تکرار دوباره این گذر هستیم.

جزئیات گذر زهره از مقابل خورشید

قمری نژاد، زمان گذر را بامداد روز 17 خردادماه برابر 5 ژوئن 2012 دانست و یادآور شد: علاقمندان برای رصد این پدیده می تواند صبحگاه از محل زندگی خود این پدیده را رصد کنند.
    وی به بیان جزئیات این پدیده نجومی پرداخت و خاطر نشان کرد: زمان طلوع خورشید زهره در میانه های مسیر عبور خود از مقابل قرص خورشید قرار گرفته است و ساعاتی از ورود سیاره زهره به مقابل قرص خورشید می گذرد از این رو تماسهای اول و دوم این دو جرم آسمانی برای ایرانیان قابل مشاهده نخواهد بود.

قمری نژاد اضافه کرد: برای رصد گران ایرانی زمان کافی برای رصد این پدیده وجود دارد و می توانند تا ساعت 9:20 صبح به رصد تماسهای سوم و چهارم پدیده گذر زهره از مقابل خورشید ادامه دهند.
    گذر سیاره ناهید از مقابل خورشید از ساعت 2 و 36 دقیقه و 49 ثانیه بامداد 17 خردادماه به وقت ایران آغاز می شود. خورشید در ساعت 5 و 48 دقیقه طلوع خواهد کرد و در ساعت 9 و 24 دقیقه و 14 ثانیه زمان گذر به پایان می رسد.

بهترین نقاط برای رصد گذر

دبیر اجرایی کمیته آماتوری انجمن نجوم ایران، طولانی ترین زمان گذر را برای ساکنان شرقی ایران و کوتاه ترین زمان گذر را برای مناطق غربی کشور دانست و اظهار داشت: این پدیده به غیر از بخشی از غرب آفریقا و آمریکای جنوبی از همه نقاط جهان قابل مشاهده است.

هشدار برای رصد پدیده زهره و مشاهده خورشید

قمری نژاد، با تاکید بر اینکه رصد این پدیده نجومی با چشم غیر مسلح ممکن نخواهد بود، اضافه کرد: مشاهده مستقیم به خورشید می تواند عواقبی چون نابینایی های موقت و دائمی را برای فرد ایجاد کند این در حالی است که صدماتی که در زمان مشاهده به خورشید با چشم غیر مسلح وارد می شود، با درد همراه نیست.

وی با بیان اینکه سلولهای چشم توانایی انتقال درد را به مغز ندارد، گفت: از این رو لازم است تا رصدگران برای رصد این پدیده نجومی از فیلترهای مناسب و استاندارد استفاده کنند. این فیلترها در جلوی دوربین دو چشمی و تلسکوپ قرار می گیرند.

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران با بیان اینکه رصدگران قبل از استفاده از فیلترها از سالم بودن آن مطمئن شوند، توضیح داد: برخی از فیلترهای مستعمل ممکن است روزنه های ریزی بر روی آن ایجاد شده باشد که در این صورت با عبور نور خورشید از آن اثرات نا مطلوبی را بر روی چشم بگذارد.

جام نیوز
    امضای ایشان
    سفر برایم هیچ چیز به جز دلتنگی ندارد، اما زندگی به من آموخت برای بهتر دیدن عظمت و شکوه هر چیز، باید قدری از آن دور شد.

15. 9 کاربر مقابل از Hadise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #78
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

من امروز تو یه سایت داشتم در مورد گذر مطالعه میکردم که به یه نکته جالبی برخوردم. تو یه قسمتی از مقاله نوشته شده بود که موقع گذر اگه لکه های خورشیدی روی سطح خورشید باشن اونوقت میشه به کاملاً سیاه نبودن لکه ها پی برد. سیاهی لکه ها در مقابل سیاهی نیمه تاریک زهره کمتره و این حالت در بزرگنمایی بالا مخصوصاً اگه زهره از کنار یه لکه خورشیدی بگذره بخوبی مشخص میشه. چشم ما در حالت عادی لکه های خورشیدی رو کاملاً سیاه تصور میکنه. اما در موارد نادری همچون گذر زهره میشه مقدار سیاهی واقعی اونها رو تشخیص داد. به نظر من سیاهی لکه ها درست مثل سیاهی آسمون از پشت فیلتر مایلاره و در واقع نقاطی بسیار روشن هستن. بهرحال امیدوارم خورشید 17 خرداد حداقل یدونه از اون خال های سیاه بزرگ تماشاییشو داشته باشه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

17. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #79
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1909
    تشکر شده 635 بار در 132 ارسال

خوش به حالتون که میرید و میبینید.
    من از بد شانسیم همین روز امتحان فیزیک دارم و باس خوب بخونم. به احتمال 99 درصد از دست میدم این پدیده رو. چون قرار بود برم ساری و با انجمن سها (که دوستم astronomy در اونجاست) شاهد گذر زهره باشم ولی نشد که نشد
    ویرایش توسط Sky_Watcher : 06-03-2012 در ساعت 01:49 PM
    امضای ایشان
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    LIVE the way you LOVE ... OR ... LOVE the way you LIVE
    That's The way you feel HAPPY

19. Top | #80
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2797
    تشکر شده 738 بار در 73 ارسال

گذر زهره در سال 1391         
    دوستان
    همون طور که حتمآ شما هم شنیدید، شبکه چهار اعلام کرد که چهارشنبه تصاویر گذر رو به صورت زنده و از قشم- بر پهنه ی خلیج فارس- پخش میکنه ولی قاعدتآ تماس اوّل و دوم رو نشون نمیدن چون از ایران دیده نمیشه!

آیا شما هیچ سایت یا شبکه ای رو سراغ دارید که کل زمان گذر رو پوشش تصویری بده؟؟
    امضای ایشان
    باید با نور نگریست نه در نور

20. 4 کاربر مقابل از lllll l lll lll l l ll عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 8 از 11 نخستنخست ... 4567891011 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)