صفحه 13 از 14 نخستنخست ... 391011121314 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 121 تا 130 , از مجموع 133

موضوع: رصد ماهواره ها و دیگر ساخته هاي دست بشر

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

Post رصد ماهواره ها و دیگر ساخته هاي دست بشر

به غیر از رصد ستاره ها سیارات دنباله دارها و دیگر اجرام آسمانی که هر منجمی آشنائی تقریبا" کاملی با آنها دارد.اجرام دیگری نیز در آسمان وجود دارند که گالیله نه تنها آنها را ندید بلکه فکر اینکه همچین پدیده هائی را رصد کند هم در فکرش خطور نمیکرد.

این نقاط درخشان و عمدتا" متحرک چیزی نیستند به جز ماهواره های مصنوعی که بنا به دلائل و اهدافی ساخته شده اند.

چند وقتیست که رصد ایستگاه فضائی بین المللی فکرم رو مشغول کرده بود تا اینکه با چشم غیر مسلح آنرا رصد کردم و از درخشندگی زیادش تعجب کردم.

در این تاپيك به رصد این اجرام و بهترین موقع برای رویتشان میپردازیم.
    ویرایش توسط rezash : 08-11-2011 در ساعت 12:24 AM

2. Top | #121
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط BehzadQ نمایش پست ها
    اون چیزی که شما شاهدش بودید، گازهای خروجی موتور هواپیماها است. این که اسمش چیست، من هم نمی‌دانم. اما در علم هوانوردی قطعاً یه اسمی براش هست. خیلی کوتاه اگر بخوام بگم؛ ظاهراً در گازهای خروجی از موتور هواپیما، مقدار زیادی بخار آب هست که وقتی در ارتفاع بسیار زیاد (و هوای بسیار سرد) از موتور خارج می‌شود، بلافاصله به ذرات ریز یخ تبدیل شده و برای دقایقی دیده می‌شود و کم کم از بین می‌رود. بنظر تشکیل این ذرات یخ به ارتفاع پرواز هواپیما و دمای هوا (که باید خیلی هم سرد باشه) و رطوبت هوا، بستگی داره.
    حتماً باز هم شاهدش خواهید بود. کافیه یک لاین پروازی اون اطراف باشه و زاویه مناسب تابش نور خورشید
    نکته جالب اینکه هواپیماهای این خط هوایی هیچکدومشون دود ندارن. ضمناً دود و گاز اگزوز هواپیما پشت سرش باقی میمونه اما این درخششی که من ازش صحبت میکنم بهمراه بدنه هواپیما حرکت میکنه و کاملاً درخشش آینه ای داره و با تلألؤ گازهای اگزوز تو نور خورشید خیلی فرق داره. دقیقاً مثله یک گذر ایریدیوم میمونه بطوری که اگه دفعه اول ببینیدش واقعاً فکر میکنید یک گذر ایریدیوم رو دارید می‌بینید.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

حدسم درست از آب دراومد.
    امروز هم دوربین به دست شاهد چنین درخشی بودم اما نمیدونم چرا ایندفعه درخش بدنه هواپیما ضعیفتر از دو دفعه قبل بود و خیلی کمتر طول کشید و قبل از اینکه بتونم با هندیکم روش زوم کنم محو شد بهمین خاطر تو فیلم چندان خوب ضبط نشده. بنظرم اینبار هواپیما کمی زودتر رسید (رأس ساعت 8) و زیاد با زاویه تابش خورشید جفت و جور نشد.

این یکی از فریم های ویدئوییه که گرفتم. یکم ویرایش روی عکس انجام دادم تا بهتر دیده بشه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #122
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1482
    تشکر شده 507 بار در 64 ارسال

فکر کردم منظور شما همون رد گازهای موتورش بود. آقا محسن شاید فقط بازتاب نور خورشید از بدنه‌ی هواپیماست! نه؟
    امضای ایشان
    شراب تلخ می خواهم که مرد افکن بود زورش/////مگر یک دم بــرآسـایـم ز دنیا و شر شـورش
    بیاور مـی که نتوان شـد ز مـکـر آسـمـان ایمن/////بـه لعب زهره‏ ی چنگی و مریخ سلحشورش

5. 3 کاربر مقابل از BehzadQ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #123
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102
    تشکر شده 838 بار در 229 ارسال

سلام. یک خبر خوب برای کسانی که تا به حال ISS را ندیدن یا دوست دارند دوباره ببینند.
    ایستگاه فضایی بین المللی ۹ دسامبر ۲۰۱۴ از فراز آسمون کشورمون می گذره.
    تقریبا حالت خوبی هم داره چون از نزدیکی سرسو هم می گذره.تنها چیزی که ممکنه اختلال ایجاد کنه نور ماه هست.
    البته فکر کنم ساعتی که توی این نقشه اومده به ساعت گرینویچ باشه.

اگر کسی موفق به دیدنش شد حتما خبر بده.
    امضای ایشان
    همیشه شروع سخت ترین مرحله‌ است...

7. 5 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #124
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102

سلام.من هرچی منتظر شدم نتونستم ثبتش کنم.
    فکر کنم به خاطر نور شدید ماه بود یا شاید هم چیز دیگه ای.به هر حال اگر کسی ثبتش کرد خبر بده.
    ممنون
    امضای ایشان

9. 5 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #125
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102

یک سوال.شما نمی دونید که ساعتی که روی نقشه ای که توی دو پست قبلی گذاشتم نوشته شده، ساعت ایران هست یا جایی دیگه؟
    امضای ایشان

11. 3 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #126
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد فتحی نمایش پست ها
    یک سوال.شما نمی دونید که ساعتی که روی نقشه ای که توی دو پست قبلی گذاشتم نوشته شده، ساعت ایران هست یا جایی دیگه؟
    ساعت ایران هست و دقیق هم پیش بینی می‌کنه. نور ماه هم نمیتونه ایستگاه رو زمانی که از سرسو می‌گذره محو کنه چون قدر ایستگاه در این زمان خیلی کمه و براحتی دیده میشه. در این زمان ایستگاه درست مثل سیاره زهره پرنور میدرخشه که خیلی جذابه. احتمالاً یه اشتباهی در رصدتون رخ داده.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

13. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #127
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    ساعت ایران هست و دقیق هم پیش بینی می‌کنه. نور ماه هم نمیتونه ایستگاه رو زمانی که از سرسو می‌گذره محو کنه چون قدر ایستگاه در این زمان خیلی کمه و براحتی دیده میشه. در این زمان ایستگاه درست مثل سیاره زهره پرنور میدرخشه که خیلی جذابه. احتمالاً یه اشتباهی در رصدتون رخ داده.
    پس اگر این طور باشه که شما می گید من در ساعتی که باید رصد می کردم اشتباه کردم و پس گذشتن iss منتظر دیدن اون بودم.
    امضای ایشان

15. 2 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #128
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102

خوب متاسفانه تا آخر این ماه دیگر ما iss را نمی بینیم.اما از سوم دی تا نهم هر شب شاهد گذشتن اون خواهیم بود.
    امضای ایشان

17. 3 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #129
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

دوستان امروز غروب (غروب یکشنبه 28 دسامبر) می‌تونید شاهد گذر زیبای ISS باشید:

مناطقی که در امتداد خط گذر قرار دارن بهترین شرایط رصدی رو خواهند داشت و ISS از بالای سر اونها عبور خواهد کرد. زمان‌ها بوقت ایران هستند. ISS در تمام مسیر عبور در زیر تابش نور خورشید خواهد بود.

خبر خوب دیگه اینکه ISS در تاریخ 8 ژانویه حوالی ساعت 6 و '37 بامداد مجدداً از بالای سر نقاط شمال غربی کشورمون میگذره و این زمانیه که طبق برنامه قراره کپسول دراگون حوالی ساعت 14 و '30 به وقت تهران به ایستگاه ملحق بشه. تا اونجایی که میدونم کپسول دراگون بایستی در محدوده قدری 3+ دیده بشه ولی امیدوارم بشه یه درخش از اونو پشت سر ایستگاه دید. فاصله بین اونها هم تا اونجایی که خودم میدونم از لحاظ زمانی بایستی زیر 1 دقیقه باشه. یعنی چیزی حدود 30 ثانیه تا 1 دقیقه پس از گذر ایستگاه، کپسول دراگون بایستی از همون نقطه عبور کنه. البته این حدس خودمه و ممکنه دقیق نباشه.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++
    همین الان داشتم آرشیو نامه‌های SeaSat-L رو میخوندم تا ببینم تو موارد مشابه رصد دراگون این کپسول در چند ساعت قبل از پهلوگیری با ایستگاه در کنار اون دیده شده که به مورد خیلی جالبی برخوردم و اون رصد آقای Kevin Fetter بود (25 می 2012) که دقیقاً 7 ساعت و '51 قبل از پهلوگیری دراگون به ایستگاه ویدئوی جالبی رو از اون ضبط کرده. این زمان با زمان رصد ما خیلی هخونی داره چرا که ما هم دراگون و ایستگاه رو حدود 8 ساعت قبل از پهلوگیری مشاهده میکنیم (به شرطی که اون ساعت 14 و '30 که بالا بهش اشاره کرده زمان پهلوگیری باشه). البته اگر هم که این زمان مربوط به زمان گرفتن دراگون با بازوی کانادارم باشه (که احتمالاً همینطوره) بازهم فاصله ایستگاه و دراگون در زمان رصد ما بایستی خیلی کم باشه چرا که فاصله زمانی بین گرفته شدن توسط بازوی کانادارم و پهلوگیری حدود 3 ساعته. با این تفاصیل در صبح 8 ژانویه بایستی دراگون بصورت ستاره خیلی کم نوری چسبیده به ایستگاه دیده بشه. من که دیگه نمیتونم منتظر بمونم. فقط خدا کنه هوا ابری نباشه.
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++

ویرایش توسط mohsen4465 : 12-28-2014 در ساعت 02:16 AM
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

19. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #130
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102

رصد ماهواره ها و دیگر ساخته هاي دست بشر         
    بله امشب یکی از بهترین موقعیت ها برای رصد iss است.
    ارتفاع iss در تهران در بیشترین حالت به 89 درجه می رسد.قدر آن نیز در حدود 3.3- خواهد بود.

اما در اصفهان iss از صورت فلکی ذات الکرسی می گذرد.که این گذر از کنار m103 و خوشه دوقلو خواهد بود که مطمئنا جلوه ای زیبا پدید خواهد آورد.
    ارتفاع iss در اصفهان در بیشترین حالت به 59 درجه می رسد و قدر ظاهری آن حدود 3.3- خواهد بود.

امضای ایشان

21. 5 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 13 از 14 نخستنخست ... 391011121314 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)