صفحه 12 از 14 نخستنخست ... 2891011121314 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 133

موضوع: رصد ماهواره ها و دیگر ساخته هاي دست بشر

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

Post رصد ماهواره ها و دیگر ساخته هاي دست بشر

به غیر از رصد ستاره ها سیارات دنباله دارها و دیگر اجرام آسمانی که هر منجمی آشنائی تقریبا" کاملی با آنها دارد.اجرام دیگری نیز در آسمان وجود دارند که گالیله نه تنها آنها را ندید بلکه فکر اینکه همچین پدیده هائی را رصد کند هم در فکرش خطور نمیکرد.

این نقاط درخشان و عمدتا" متحرک چیزی نیستند به جز ماهواره های مصنوعی که بنا به دلائل و اهدافی ساخته شده اند.

چند وقتیست که رصد ایستگاه فضائی بین المللی فکرم رو مشغول کرده بود تا اینکه با چشم غیر مسلح آنرا رصد کردم و از درخشندگی زیادش تعجب کردم.

در این تاپيك به رصد این اجرام و بهترین موقع برای رویتشان میپردازیم.
    ویرایش توسط rezash : 08-11-2011 در ساعت 12:24 AM

2. Top | #111
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5398
    تشکر شده 3,050 بار در 259 ارسال

Exclamation

در ساعت 17:56 امروز 11 اکتبر می توانید ایستگاه فضایی بین المللی را با قدر 3.0- مشاهده کنید.

امروز در ساعت 17:53 ایستگاه فضایی بین المللی با قدر 0.6 به ارتفاع 10 درجه ای رسیده و در ساعت 17:56 به بیشترین ارتفاعش می رسد. این ارتفاع برابر با 69 درجه است و قدر آن نیز برابر با 3.0- می باشد. در ساعت 18:00 نیز با قدر 0.9- ارتفاع آن به زیر 10 درجه می رسد.

نقشه ی زیر: (برای شهر تهران)

مسیر حرکت ISS روی زمین:

ویرایش توسط حسین زارعی : 10-11-2013 در ساعت 03:44 PM
    امضای ایشان

3. 13 کاربر مقابل از حسین زارعی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #112
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    114
    تشکر شده 28 بار در 3 ارسال

سلام

امروز ساعت 17:33 ایستگاه فضایی بین المللی از سمت جنوب شرق طلوع میکنه و با گذر از سرسو در سمت شمال شرقی غروب میکنه
    حدود 5 دقیقه قابل رویت هست و قدرش به -3.3 میرسه
    فکر کنم احتمالش هم هست که در برخی عرض های جغرافیایی از روی ماه عبور کنه

5. 11 کاربر مقابل از Perseus عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #113
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918
    تشکر شده 5,275 بار در 411 ارسال

سلام

از امروز تا پنجشنبه هر روز بعد از غروب خورشید ایستگاه فضایی بین المللی در اسمان شامگاهی ایران قابل رویت است.

در جدول زیر میتوانید زمان و سمت طلوع و غروب و قدر ISS را مشاهده کنید (عرض جغرافیایی تهران)

برای دریافت نقشه مسیر حرکت و اطلاعات بیشتر به وبسایت http://heavens-above.com مراجعه کنید
    امضای ایشان
    Though my soul may set in darkness, it will rise in perfect light;
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night
    Follow me on 1X

7. 11 کاربر مقابل از Amirali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #114
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

بعنوان یک منجم آماتور حتماً تا بحال چندین بار Iridium Flare دیدید؛ همینطور گذرهای پرنور ISS رو. با وجود مصنوعی بودن خیلی جذاب و مهیجن و من خیلی شب ها که فرصت کمتری برای رصد دارم برنامه رصدیم رو روی رصد این ساخته های بشری میذارم. اما امروز غروب، دقیقتر بگم حدود نیم ساعت پیش با یه پدیده خیلی جالب و عجیبی مواجه شدم. واقعاً عجیب بود. اولش فکر کردم به طور اتفاقی دارم یه Iridium Flare خیلی پرنور رو تو روشنایی آسمان غروب میبینم. اما خیلی پرنورتر بود طوری که فکر میکنم از درخشانترین Iridiumها هم خیلی درخشانتر بود. واسه همین واسم خیلی عجیب اومد که این شیء واقعاً چیه؟ خوب بهش زل زدم تا ببینم چیه تا اینکه یواش یواش کم نور و کم نورتر شد و بعد سایه یه جسم خاکستری رنگ از پس اون دیده شد. وقتی که به بالای سرم رسید دیگه کاملاً اونو تشخیص داد. بله یه هواپیما!

میگم شما تا حالا همچین درخشی دیده بودید؟ انقدر پرنور بود که هواپیما کلاً محو شده بود. نمیدونم اسمش چیه و یا اصلاً اسم داره یا نه ولی اگه خودم بخوام براش اسم بذارم باید اونو Aircraft Flare صدا بزنم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

9. 11 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #115
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5410
    تشکر شده 233 بار در 75 ارسال

وقت بخیر
    من یک گزارش رصد نسبتا عجیب رو خدمتتون ارائه می دهم
    دیشب حوالی ساعت 3 بامداد اینجا اصفهان در کنار ستاره Ruchbah یک شی تقریبا ابی رنگ رو رصد کردم که باید بگم در حدود قدر 4 بود و در سمت شرق به غرب این ستاره گذر کرد اما ظاهرا ساده و تکراری به نظر میامد چون من بارها موقع رصد ماهواره رو ها رصد کردم که با چه سرعت بالایی در حال حرکت هستند و مدار محوری خاص رو دنبال می کنند / اما این یکی واقعا فرق داشت یکی که خیلی خیلی اروم حرکت می کرد و قادر بود سرعتش رو ناگهانی کم و زیاد کند ! و نکته خیلی عجیب تر این که مثل این که متوجه بش من در حال مشاهدش هستم !! یکدفعه ای بجای حرکت در همین مسیر شرق به غرب بالعکس شد و مسیر رو به صورت غرب به شرق و ناگهانی به سمت جنوب و جنوب غربی تغییر مسیر و حرکت داد و تقریبا دیگر از چشم پنهان شد....نکته عجیب تر سرعت متغیر ان شی نه چندان درخشان بود که با سرعت نسبتا خوبی در این مسیر در حرکت بود اما ناگهان همان طور که عرض کردم سرعتش فوق العاده ارام شد و تغییرات مسیر ناگهانی می داد .. نمی دونم .والله اعلم /نظر شما ببینم چی هستش .ممنون. 28 جولای.
    ویرایش : الآن یک مقاله پیدا کردم که در سال 2006 تقریبا مورد مشابه در حوالی همین ستاره در شهر کامارویلو ایالت کالیفرنیا امریکا رویت شده که سایت با موضوع UFO HUNTERS هست..
    امضای ایشان
    برما رحم فرما یا ارحم الراحمین

11. 7 کاربر مقابل از Sky-Watcher عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #116
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10863
    تشکر شده 11 بار در 2 ارسال

با سلام !
    ببخشید من تازه رفتم تو خط رصد ماهواره ها اما وقتی سایت heavens-above رو چک می کنم اطلاعات لازمی رو واسه رصد داده که من ازش سر در نمی آرم ببخشید این سوالاتو میپرسم :
    اینکه می گه max height یا حداقل ارتفاع یعنی چی ؟
    اینکه مثلا گفته تو 10 nnw ظاهر می شه یعنی چی ؟ چجوری این مکان رو پیدا کنیم ؟
    در آخر با دوچشمی قابل رصد هستند یا نه ؟
    ممنونم که وقت می ذارید و پاسخ میدید .

13. 7 کاربر مقابل از dilemma17 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #117
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918
    تشکر شده 5,275 بار در 411 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط dilemma17 نمایش پست ها
    با سلام !
    ببخشید من تازه رفتم تو خط رصد ماهواره ها اما وقتی سایت heavens-above رو چک می کنم اطلاعات لازمی رو واسه رصد داده که من ازش سر در نمی آرم ببخشید این سوالاتو میپرسم :
    اینکه می گه max height یا حداقل ارتفاع یعنی چی ؟
    اینکه مثلا گفته تو 10 nnw ظاهر می شه یعنی چی ؟ چجوری این مکان رو پیدا کنیم ؟
    در آخر با دوچشمی قابل رصد هستند یا نه ؟
    ممنونم که وقت می ذارید و پاسخ میدید .
    سلام
    highest point مشخصات ماهواره در لحظه ای که به بیشترین ارتفاع از افق میرسه رو نشون میده! زمان، سمت و ارتفاع
    nnw 10 یعنی در سمت شمال-شمال غربی و در ارتفاع 10 درجه ظاهر میشه! اینجا میتونید ببینید که این منطقه از اسمون رو چه طور باید پیدا کرد!
    این اجرام با چشم برهنه هم قابل مشاهده هستند و با دوربین دوچشمی میتونید جزئیات اونا مثلا صفحه های خورشیدی ایستگاه فضایی رو ببینید (البته بستگی به بزرگنمایی دوربین دوچشمی داره!)
    موفق باشید
    امضای ایشان
    Though my soul may set in darkness, it will rise in perfect light;
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night
    Follow me on 1X

15. 10 کاربر مقابل از Amirali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #118
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1482
    تشکر شده 507 بار در 64 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Sky-Watcher نمایش پست ها
    وقت بخیر
    من یک گزارش رصد نسبتا عجیب رو خدمتتون ارائه می دهم
    دیشب حوالی ساعت 3 بامداد اینجا اصفهان در کنار ستاره Ruchbah یک شی تقریبا ابی رنگ رو رصد کردم که باید بگم در حدود قدر 4 بود و در سمت شرق به غرب این ستاره گذر کرد اما ظاهرا ساده و تکراری به نظر میامد چون من بارها موقع رصد ماهواره رو ها رصد کردم که با چه سرعت بالایی در حال حرکت هستند و مدار محوری خاص رو دنبال می کنند / اما این یکی واقعا فرق داشت یکی که خیلی خیلی اروم حرکت می کرد و قادر بود سرعتش رو ناگهانی کم و زیاد کند ! و نکته خیلی عجیب تر این که مثل این که متوجه بش من در حال مشاهدش هستم !! یکدفعه ای بجای حرکت در همین مسیر شرق به غرب بالعکس شد و مسیر رو به صورت غرب به شرق و ناگهانی به سمت جنوب و جنوب غربی تغییر مسیر و حرکت داد و تقریبا دیگر از چشم پنهان شد....نکته عجیب تر سرعت متغیر ان شی نه چندان درخشان بود که با سرعت نسبتا خوبی در این مسیر در حرکت بود اما ناگهان همان طور که عرض کردم سرعتش فوق العاده ارام شد و تغییرات مسیر ناگهانی می داد .. نمی دونم .والله اعلم /نظر شما ببینم چی هستش .ممنون. 28 جولای.
    ویرایش : الآن یک مقاله پیدا کردم که در سال 2006 تقریبا مورد مشابه در حوالی همین ستاره در شهر کامارویلو ایالت کالیفرنیا امریکا رویت شده که سایت با موضوع UFO HUNTERS هست..
    در شبی که شما می گویید من هم برای منظوری مشغول رصد بودم. در آن ساعت هیچ شی عجیبی به غیر از چند ماهواره، در اطراف دلتا- ذات الکرسی ندیدم.
    ویرایش توسط BehzadQ : 07-31-2014 در ساعت 07:31 PM
    امضای ایشان
    شراب تلخ می خواهم که مرد افکن بود زورش/////مگر یک دم بــرآسـایـم ز دنیا و شر شـورش
    بیاور مـی که نتوان شـد ز مـکـر آسـمـان ایمن/////بـه لعب زهره‏ ی چنگی و مریخ سلحشورش

17. 9 کاربر مقابل از BehzadQ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #119
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

امروز غروب برای بار دوم Aircraft Flare رو دیدم. بنظرم زمان غروب خورشید با زمان پروازهای هوایی که از روی منزلمون میگذرن تو این موقع از سال جوری با هم هماهنگ شده که هر روز غروب بشه چنین Flareهایی رو شاهد بود. اگه این حدسم درست باشه تو چند روز آینده باید بتونم یکبار دیگه شاهد چنین پدیده ای باشم. بنابراین فردا بمدت چند روز قصد دارم لحظه غروب با دوربین به شکار یکی از همین Aircraft Flareها برم. اگه هم من هم شما خوش شانس باشیم و پرواز مشابه سر ساعت همیشگی انجام بشه و هوا هم ابری نباشه حتماً فیلم اونو براتون آپلود میکنم.
    -----------------------------------------------------------
    توضیح نویس: واژه ای بنام Aircraft Flare هیچ کجا نشنیدم و ندیدم و صرفاً یه اختراع از خودمه. به پست قبلی خودم یکم پایینتر مراجعه کنید.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

19. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #120
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1482
    تشکر شده 507 بار در 64 ارسال

رصد ماهواره ها و دیگر ساخته هاي دست بشر         
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    امروز غروب برای بار دوم Aircraft Flare رو دیدم. بنظرم زمان غروب خورشید با زمان پروازهای هوایی که از روی منزلمون میگذرن تو این موقع از سال جوری با هم هماهنگ شده که هر روز غروب بشه چنین Flareهایی رو شاهد بود. اگه این حدسم درست باشه تو چند روز آینده باید بتونم یکبار دیگه شاهد چنین پدیده ای باشم. بنابراین فردا بمدت چند روز قصد دارم لحظه غروب با دوربین به شکار یکی از همین Aircraft Flareها برم. اگه هم من هم شما خوش شانس باشیم و پرواز مشابه سر ساعت همیشگی انجام بشه و هوا هم ابری نباشه حتماً فیلم اونو براتون آپلود میکنم.
    -----------------------------------------------------------
    توضیح نویس: واژه ای بنام Aircraft Flare هیچ کجا نشنیدم و ندیدم و صرفاً یه اختراع از خودمه. به پست قبلی خودم یکم پایینتر مراجعه کنید.

اون چیزی که شما شاهدش بودید، گازهای خروجی موتور هواپیماها است. این که اسمش چیست، من هم نمی‌دانم. اما در علم هوانوردی قطعاً یه اسمی براش هست. خیلی کوتاه اگر بخوام بگم؛ ظاهراً در گازهای خروجی از موتور هواپیما، مقدار زیادی بخار آب هست که وقتی در ارتفاع بسیار زیاد (و هوای بسیار سرد) از موتور خارج می‌شود، بلافاصله به ذرات ریز یخ تبدیل شده و برای دقایقی دیده می‌شود و کم کم از بین می‌رود. بنظر تشکیل این ذرات یخ به ارتفاع پرواز هواپیما و دمای هوا (که باید خیلی هم سرد باشه) و رطوبت هوا، بستگی داره.
    حتماً باز هم شاهدش خواهید بود. کافیه یک لاین پروازی اون اطراف باشه و زاویه مناسب تابش نور خورشید
    امضای ایشان
    شراب تلخ می خواهم که مرد افکن بود زورش/////مگر یک دم بــرآسـایـم ز دنیا و شر شـورش
    بیاور مـی که نتوان شـد ز مـکـر آسـمـان ایمن/////بـه لعب زهره‏ ی چنگی و مریخ سلحشورش

21. 3 کاربر مقابل از BehzadQ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 12 از 14 نخستنخست ... 2891011121314 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)