صفحه 8 از 42 نخستنخست ... 45678910111218 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 80 , از مجموع 417

موضوع: پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Question پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

سلام دوستان

وجود این تاپیک هم لازم بود چون در تالار ابزارهای نجومی و دیگه تالار ها سوالات و مباحثی مطرح می شود که ممکنه در مکان مناسب پرسیده نشده باشه و از این رو در این تاپیک این جور مسائل و سوالات رو مطرح می کنیم. فقط سوالات و مباحث در مورد موضوعات تلار ابزارهای نجومی (یعنی تلسکوپ ها،دوچشمی ها،رادیوتلسکوپ ها،ابزارهای جدید و قدیمی و ....) قرار بدید که نظم محتوای تالار ها رعایت بشود. از همکاری تون ممنون
    ویرایش توسط Sunrise : 08-13-2011 در ساعت 12:29 PM

2. Top | #71
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

سوال اینه : آسمونی که با چشم معمولی در قدر 4 دیده میشه همون آسمون با همون شرایط با یک تلسکوپ مثلا 15 سانتی چه قدری داره؟ به نظر من فقط یک رابطه ای بین اندازه مردمک چشم و اندازه آینه باید باشه؟

جواب: بله تقریبا میشه گفت که با تقسیم کردن قطر تلسکوپ به قطر چشم و گرفتن لگاریتم(رابطه ریاضی داره که نمیتونم اینجا وارد کنم). میشه حد قدر ستاره های قابل مشاهده در آسمان را به دست آورد. اگر میشد در فروم فرمول ریاضی وارد کرد براتون می نوشتم.

3. 10 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #72
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    سوال اینه : آسمونی که با چشم معمولی در قدر 4 دیده میشه همون آسمون با همون شرایط با یک تلسکوپ مثلا 15 سانتی چه قدری داره؟ به نظر من فقط یک رابطه ای بین اندازه مردمک چشم و اندازه آینه باید باشه؟

جواب: بله تقریبا میشه گفت که با تقسیم کردن قطر تلسکوپ به قطر چشم و گرفتن لگاریتم(رابطه ریاضی داره که نمیتونم اینجا وارد کنم). میشه حد قدر ستاره های قابل مشاهده در آسمان را به دست آورد. اگر میشد در فروم فرمول ریاضی وارد کرد براتون می نوشتم.
    سؤال در مورد قدر آسمان است نه قدر ستاره.
    فرمولی که اشاره کردید حد قدر تلسکوپ را برای یک آسمان ایده آل حساب می کند ولی آسمان ما ایده آل نیست (قدر 4) بنابراین اگر مثلا یک ستاره با قدر 13 در تلسکوپ دارای قدر 5 باشد باز معلوم نیست که آیا با این تلسکوپ بتوان ستاره را دید یا نه. چون هنوز نمی دانیم آسمان زمینه تو چشمی تلسکوپ در چه قدریه؟ در حقیقت سؤال اصلی همینه.
    فرمولی که بدنیال آن هستم فرمولی است که قدر آسمون زمینه را برای تلسکوپ حساب کند.
    به نظر میرسه این فرمول هنوز جایی ارائه نشده یا لااقل بنده نتونستم آن را پیدا کنم.

5. 2 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #73
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط smhm نمایش پست ها
    سؤال در مورد قدر آسمان است نه قدر ستاره.
    فرمولی که اشاره کردید حد قدر تلسکوپ را برای یک آسمان ایده آل حساب می کند ولی آسمان ما ایده آل نیست (قدر 4) بنابراین اگر مثلا یک ستاره با قدر 13 در تلسکوپ دارای قدر 5 باشد باز معلوم نیست که آیا با این تلسکوپ بتوان ستاره را دید یا نه. چون هنوز نمی دانیم آسمان زمینه تو چشمی تلسکوپ در چه قدریه؟ در حقیقت سؤال اصلی همینه.
    فرمولی که بدنیال آن هستم فرمولی است که قدر آسمون زمینه را برای تلسکوپ حساب کند.
    به نظر میرسه این فرمول هنوز جایی ارائه نشده یا لااقل بنده نتونستم آن را پیدا کنم.
    به نظرم اگر قدر آسمان ایده آل هم نباشد می توان از این فرمول استفاده کرد. مثلا اگر حد قدر آسمان 4 باشد میتوان حساب کرد با یک تلسکوپ میتوان تا چند قدر پرنورتر را دید(به کمک همان فرمول). فقط به جای قدر ایده آل چشم(مثلا 6.5) کافی است بگذاریم 4. البته تقریبی است. برای محاسبات دقیق تر باید قدر زمینه آسمان را به کمک فوتومتر محاسبه کرد و فرمولهایش را هم من الان بلد نیستم. باید به کتابهای مرجع مراجعه کرد.

7. 2 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #74
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    به نظرم اگر قدر آسمان ایده آل هم نباشد می توان از این فرمول استفاده کرد. مثلا اگر حد قدر آسمان 4 باشد میتوان حساب کرد با یک تلسکوپ میتوان تا چند قدر پرنورتر را دید(به کمک همان فرمول). فقط به جای قدر ایده آل چشم(مثلا 6.5) کافی است بگذاریم 4. البته تقریبی است. برای محاسبات دقیق تر باید قدر زمینه آسمان را به کمک فوتومتر محاسبه کرد و فرمولهایش را هم من الان بلد نیستم. باید به کتابهای مرجع مراجعه کرد.
    ما فرض می کنیم که آسمون داخل چشمی تلسکوپ ایده آل است به همین خاطر عدد 6.5 را در فرمول می گذاریم یعنی حد قدر آسمون در چشمی تلسکوپ 6.5 است. اما در مورد آسمون قدر 4 نمی توان گفت قدر آسمون در چشمی هم 4 باشد. (دقت کنید قدر آسمون برای چشم عادی 4 است نه برای تلسکوپ). امیدوارم سؤالم را متوجه شده باشید.

9. 2 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #75
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1682
    تشکر شده 488 بار در 74 ارسال
    سلام به همه دوستان
    من 1 تا 1/5 میلیون تومان بودجه دارم و تلسکوپی برای رصد و عکاسی میخواهم که قابلیت گوتو نداشته باشد و مشکل حمل و نقل هم دارم.
    در ضمن من دوره های نجوم رصدی را تا حدودی گذرانده ام و رصد های زیادی کار کردم و تقریبا با آسمان آشنایی دارم.
    با این شرایط شما چه تلسکوپی و باچه مشخصاتی برای خرید پیشنهاد میکنید؟؟؟..

11. 2 کاربر مقابل از marzieh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #76
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1083
    تشکر شده 73 بار در 11 ارسال

سلام به همه ی دوستای اسمونی...شنیدم یکم ابان ساعت 4:59 اختفا هست که جرم هدف{SAO93328} از قدر 7/6 است.می خواستم بدونم که با تلسکوپ SKY watcher80میلی دیده میشه یا نه؟
    ممنون
    امضای ایشان
    فراموش کن چیزی را که نمی توانی به دست بیاوری...به دست بیاور چیزی را که نمی توانی فراموش کنی..{شکسپیر}

13. 7 کاربر مقابل از night_astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #77
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

محصولات جدید شرکت سلسترون و مید

سلسترون :
    1- دوربین عکاسی رنگی اسمان با اسم Nightscape CCD Camera
    قیمت این دوربین 1500 دلار امریکا است! دوربینی 10.7 مگاپیکسلی با حسگر رنگی Kodak KAI-10100 Color Sensor که ابعاد پیکسل 4.75*4.75 میکرون دارد! مشکل یا بهتر بگم بدی این سی سی دی رنگی بودن حسگر است! چون در حسگرهای رنگی همانند دوربین های دیجیتال شما تصاویر رنگی می گیرید و مثلا شما بخواهید ستارهای یک خوشه در نمودار رنگی B-V نمایش بدید که بتونید یک کار مثلا علمی انجام بدید اون موقع هیچ کاری نمی تونید کنید! این سی سی دی برای افرادی که فقط می خوان عکاسی کنند خوبه و البته بازم برای این افراد هم غیر حرفه ای محصوب میشه! معمولا شرکت ها بایستی برای رقابت با هم همچین تولیداتی هم داشته باشند ولی همیشه یادتون باشه که هر شرکتی رو موارد خاص تکیه می کنه! سلسترون روی تولید تلسکوپ و دوچشمی کار می کنه نه دوربین سی سی دی پس زیاد نمیتونه موفقیت روز افزون داشته باشه نه فقط سلسترون بلکه مید و اوریون و ... همین حالت رو دارند.

2- تلسکوپ جدید (ورژن بالاتر) CPCDeluxe HD سلسترون :
    این تلسکوپ در واقع همون مدل قبلی CPC است با این تفاوت که تلسکوپ از اشمیت کاسگیرین کلاسیک به اشمیت کاسگیرین EdgeHD و پایه هم یه مقدار جدیدتر شده! چون سلسترون داره به سمت EdgeHD شدن محصولات خودش پیش میره و این CPC ها به دلیل فیت بودن تلسکوپ و پایه از قافله عقب مونده بود و بایستی این مدلها هم EdgeHD میشدند!

3- چشمی جدید میان دید باز Luminos:
    سری جدید چشمی سلسترون که میدان دید ظاهری 82 درجه ای و در فاصله کانونی های 7،10،15،19،23 میلمتر است. چشمی های 6 یا 7 عدسی که پارفوکال هستند! از چشمی های حرفه ای به شمارمی روند و به درد رصد اسمان واجرام گسته می خوره!

مید

1- سری جدید و زیبای تلسکوپ LX800-ACF :

مید برای رقابت با مدل CGE Pro EdgeHD سلستون تلسکوپ جدید خودشو معرفی کرد! مدل LX800-acf که مخصوص عکسبردرای نجومیه که شامل ترکیب تلسکوپی 10 و 12 و 14 اینچ اشمیت کاسگیرین و 130 میلیمتر اپو ED است! البته تلسکوپ های این سری تلسکوپ های اشمیت کاسگیرین و یک مدل شکستی هستند که قبلا هم تولید می شدند اما به منظور عکسبرداری بهتر نسب کانونی به 8 کاهش پیدا کرد و میدان دید هم تخت است! این سری جدیدشامل تکنولوژی جدید Starlock است که این طوری عمل میکنه که با دستگاهی تنظیم قطبی روی ستارهای تا قدر 11 هدفمون قفل می کنه (خوده مقر شامل یک دوربین برای انجام این کاره ) و با دقت + و - یک ثانیه قوسی عمل ترکینگ رو برای عکاسی تولید می کنه که این دقت نسبت به مقر مدل CGE pro سلسترون برتری دارد. این دستگاه قفل ستاره ای بدون نیاز به کامپیوتر و فوکوس و انتخا ستاره و ... و اتوماتیک انجام میشه! تا 40 اکیلوگرم هم تون نگه داری ابزارها رو داره!قیمت این مقر 6000 دلار امریکا است! نوع مقر هم از مقرهای استوایی losmandy است! یک سیستم داخلی هم برای انجام عمل فوکوس توسط ایینه اصلی داره که دقت کار رو بالا میبره! قیمت تلسکوپ 14 اینچ با مقر LX800 هم 10هزار دلار است! قیمت هم دقیقا برابر قیمت تلسکوپ 14 اینچ EdgeHD با مقر CGE pro سلسترون است! (البته سسترون مقداری قیمتها رو کاهش داد و الان قیمت این مدلی که گفتم 9هزار دلار است! و البته بعضی شرکتها هنور 10هزار دلار می فروشند!)!

2- سری جدید LX80 :
    این سری جدید روی مقر ویکسن سوار شده ( هم استوایی است و هم سمتی-ارتفاعی ) که اپتیک های شامل 6 و 8 و 10 اینج اشمیت کاسگیرین و 80 و 115 ملی متر آپو است! و البته تلسکوپهای خورشیدی solarmax II 60 &90 mm هم روی این سوار می شوند. دقت مقر به نسبت پایینه و برای کارهای رصدی مناسبه! قیمت مقر تنها 800 دلار است!
    امضای ایشان
    .

15. 4 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #78
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1668
    تشکر شده 689 بار در 92 ارسال

لطفا کمکم کنید :در تلسکوپ 12 اینچ مید با میدان دید 1.5 درجه و چشمی 56 میلیمتری بزرگنمایی چند میشه ؟باز هم در میدان دید نیم درجه با تلسکوپ 12 اینچ مید و چشمی 45 میلیمتری بزرگنمایی چه عددی است ؟با تلسکوپ 12 اینچ مید و چشمی 40 میلیمتری میدان دید و بزرگنمایی چنده ؟ با تلسکوپ 8 اینچ نیوتونی ویکسن با چشمی 20 میلیمتری میدان دید و بزرگنمایی چیه؟

17. کاربر مقابل از دختر ستاره عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

18. Top | #79
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط دختر ستاره نمایش پست ها
    لطفا کمکم کنید :در تلسکوپ 12 اینچ مید با میدان دید 1.5 درجه و چشمی 56 میلیمتری بزرگنمایی چند میشه ؟باز هم در میدان دید نیم درجه با تلسکوپ 12 اینچ مید و چشمی 45 میلیمتری بزرگنمایی چه عددی است ؟با تلسکوپ 12 اینچ مید و چشمی 40 میلیمتری میدان دید و بزرگنمایی چنده ؟ با تلسکوپ 8 اینچ نیوتونی ویکسن با چشمی 20 میلیمتری میدان دید و بزرگنمایی چیه؟
    دوست عزیز رابطه بزرگ نمایی هست: فاصله کانونی تلسکوپ(آینه) تقسیم بر فاصله کانونی چشمی. کافیه عدد فاصله کانونی تلسکوپتون را بدونید و تقسیم بر فاصله کانونی چشمی کنید. فاصله کانونی تلسکوپ را هم با نماد f یا F یا focal length در کاتالوگ یا روی لوله تلسکوپ پیدا می کنید. مثلا اگر فاصله کانونی تلسکوپ 1200 میلیمتر و فاصله کانونی چشمی 40 باشه، بزرگنمایی 30 برابر است.

19. 4 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #80
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1668
    تشکر شده 689 بار در 92 ارسال

پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی         
    فاصله کانونی رو نمی دونم اما نسبت کانونی فکر کنم 10 باشه میدان دید رو چطور حساب کنم ؟البته فرمول میدان دید رو می دونم که فکر می کنم برابر باشه با میدان دید ظاهری ظاهری چشم تقسیم بر بزرگنمایی فقط نمی دونم که میدان دید ظاهری چیه ؟ یه سوال دیگه فاصله کانونی چشمی همون عددیه که روی چشمی نوشته شده مثل 56 میلیمتری؟

صفحه 8 از 42 نخستنخست ... 45678910111218 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)