صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 44

موضوع: رصدخانه ملي ايران

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489
    تشکر شده 1,408 بار در 275 ارسال

Exclamation رصدخانه ملي ايران

نظرتون در مورد اين پروژه چيه؟
    بالاخره كي اين صبر چندسالمون بايد تموم شه؟
    در مورد ويژگي هاي خود تلسكوپ چه نظري داريد؟

2. 9 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #2
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    133
    تشکر شده 1,300 بار در 216 ارسال

خبرای من برمیگرده به زمان مکان یابی. اطلاعات دیگه ای ندارم.
    آقای آریانی راس میگن. کسایی که خبر دارن مارم بی خبر نذارن !!
    امضای ایشان
    کوه استوار نیست ، پایی برای فرار ندارد ...

4. 5 کاربر مقابل از doostesetareha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

خب محمد(اریایی) خودت که مطمئنم نوشته های دکتر منصوری رو میخونی و احتمالا اطلاعات خودت بهتر از ماباشه!!! الان تنها خبری که تو نت هست در مورد تصویب طرح و مکان یابی و تهیه شیشه خام ( دوست ستاره ها گفتنش) و حتی معلوم نیست ابعاد تلسکوپ چند متری است!! بین 3-5 گفته شده ولی 2 متری هم گفته شده!! من فکر میکنم بین 2-3 متری باشه!!!
    البته با بودجه ای 2 میلیارد تومنی(فکر کنم) بشه 4 متری هم ساخت!! البته یک متریش هم برای الانه ما کافیه!!! این رصدخانه که با فراز و نشیب های زیادی روبه رو شده و سا های زیادی گفته شده که این رصدخانه به بهره برداری میرسه!!! فعلا طبق اخرین پیش بینی که کردند حداکثر تاسال 1395 تکمیل بشه!!!
    این کاره اول ما ایرانیها در ساخت تلسکوپ های نیمه بزرگه و باید شروع خوبی داشته باشه و بعد از تکمیل رصدخانه بتونیم در کشور با کمک دانشگاه ها و صنعت،کارخانه های خاص تولید اینه های بزرگ داشته باشیم و بتونیم به راحتی تسکوپ های یک متریدرداخل کشو بهره برداری کنیم!!! مهندسین کامپیوتر نرم افزار و سخت افزا بتونن برنامه های خاص پردازش و آنالیز طراحی کنند!! بتونیم مثله دیگه ی رصدخانه ها در فرو سرخ و فرابنفش اشکار ساز داشته باشیم!!!
    یه مشکلی هم هست اینه که فعلا رشته ی اپتیک و لیزر داخل کشور اون طور که باید مورد توجه نیست و رشدش خیلی کمه( البته خاصتم این رشته رو بخونم ولی ...) و امیدوارم با تکمیل این رصدخانه صنعت اپتیکمون یه پله ی ترقی یک متری برداره!!!
    من خیلی دوست دارم بعد از بهره برداری رصدخانه یک کتاب مکانیابی جامع و کامل چاپ بشه که راه رو برای بقیه ی باز کنه!!! تا سال 1395 و همین حدودا تعداد فارق التحصیل های دانشگاهها پا به تحقیقات می گذارند و به راحتی میتونند فعالیت های علمی جدی انجام بدهند و به نوعی یک تحول نجوم حرفه ای در کشور صورت بگیره!!!! البته بازم میگم امیدوارم با افتتاح رصدخانه این قیمت های خیلی زیاد تلسکوپ ها پایین بیاد و تنوع ابزارهای نجومی تحقیقاتی افزایش پیدا کنه ( تحریمی نباشه)!!! بازم امیدوارم که رصدخانه های کوچک و بزرگ فعلی الان کشورمون از راکد بودن در بیان و با رصدخانه ملی همکاری مستقیم داشته باشه!!!! و امیدواری اخرم اینه که انشاالله جزئیات رصدخانه و سایت رصدخانه به زودی منتشر و فعال بشه!!!
    امضای ایشان
    .

6. 8 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    487
    تشکر شده 2,517 بار در 229 ارسال

در اوايل دهه 1380 كه تازه مكان يابي رصدخانه ملي با انتخاب چهار كانديد اوليه وارد مرحله اندازه گيري ديد نجومي- seeing- شده بود. چند سال بعد دكتر نصيري قيداريي كه اون موقع رييس انجمن نجوم ايران بود در مصاحبه زمان افتتاح تلسكوپ را سال جهاني نجوم (2009م يا 1388 ه.ش) اعلام كرد. ولي هفته پيش براي چندمين بار مكان رصدخانه ملي اعلام شد
    http://www.parssky.com/view/1426.aspx
    اين هم آخرين طرح رصدخانه ملي

8. 6 کاربر مقابل از امیر حسن زاده عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    487
    تشکر شده 2,517 بار در 229 ارسال

سازه رصدخانه ملی ایران که برفراز قله 3600 متری گرگش در کاشان ساخته می‌شود، برجی استوانه‌ای به قطر 10 متر و ارتفاع 23 متر است که گنبد تلسکوپ 3.5 متری ایران برفراز آن نصب خواهد شد.
    دکتر رضا منصوری، استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و مجری طرح رصدخانه ملی ایران در گفتگو با ایسنا گفت احداث ساختمان رصدخانه ملی از سال 1391 آغاز خواهد شد.
    طراحی و ساخت تلسکوپ 3.5 متری ایران از سال گذشته با تلاش مهندسان ایرانی آغاز شده و طبق برنامه قرار است که در اوایل تابستان آینده، مطالعات خاک‌شناسی و بررسی‌های مشابه در بالای قله آغاز شود تا ساخت ساختمان رصدخانه از سال 1391 آغاز شود.
    سازه استوانه‌ای نوک قله برای نصب تلسکوپ از آ‌لومینیوم و دیگر مصالح ساختمانی ساخته می‌شود. شکل کلی محفظه تلسکوپ نیز توسط مهندسان ایرانی طراحی شده که به شکل استوانه‌ای به قطر 10 متر و به ارتفاع 23 متر است که بالای آن یک گنبد قرار دارد و در نهایت با تغییرات کوچک همین طرح عملیاتی خواهد شد. (با توجه به نقشه، قطر این سازه 12 متر است!!!)
    منصوری با بیان این که شرکت های داخلی توانمندی بالایی در طراحی سازه بالای قله دارند، خاطرنشان کرد: «در حال حاضر از چهار کارخانه بازدید و مذاکرات را آغاز کرده‌ایم و احتمالا از چهار کارخانه دیگر هم بازدید خواهیم کرد تا با توانمندی‌های آنان آشنا شویم و در اواخر بهار و اوایل تابستان سفارش ساخت قطعات تلسکوپ را به کارخانجات داخلی می‌دهیم».
    دکتر منصوری از انتخاب قله 3600 متری گرگش در 35 کیلومتری کاشان به عنوان محل احداث رصدخانه ملی ایران خبر داده بود.
    منبع: خبرآنلاین

10. 6 کاربر مقابل از امیر حسن زاده عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #6
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489
    تشکر شده 1,408 بار در 275 ارسال

همتون مي دونيد كه وقتي قرار بود اين طرح به تصويب مجلس برسه بين تلسكوپ ملي و شتابدهنده ملي اختلاف نظر بود
    با توجه به اينكه شتابدهنده به درد خيلي از فيزيك دان هاي كشورمون كه بيشتر از منجمين حرفه اي اند مي خوره و مسلما كاربردي تر از تلسكوپ خواهد بود ايا تصويب اين طرح از ابتدا درست بود؟

چند سال پيش تو يك همايشي مطرح شد كه بر سر اينكه اين تلسكوپ 3 متري باشه و يا 1 متري ولي با ويژگي اپتيك سازگار باشه بحث شده بود ، اينطور كه معلومه تلسكوپ بزرگتر به تضويب رسيد نظرتون در مورد اين چيه؟

12. 5 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

در مورد مورد اول اره نوشته شده که بین اون دوتا طرح مونده بودند ولی به نظرم وجود یک رصدخانه ملی در کشوری نجوم خیز قدیم و اماتوری خیز الان لازمه!!!!!
    بعد اینکه طبیعتا یک رصدخانه ملی باید بزرگ ابعاد باشه وگرنه اگه یک متر بود که زیاد تغییری نمی کرد!! مثلا می شود دوتا تلسکوپ نیم متری شرکت مید رو به صورت تداخل سنجی قرار بدن!! بعد اینکه فکر کنم تلسکوپ 50اینچ دابسنی شرکت اوریون رو دیده باشی که زده!!!یه کم به این فکر کن!البته الان!!!
    امضای ایشان
    .

14. 4 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #8
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

شايد!!!

سلام خدمت همه دوستان!
    با مشاهده ذوق و اشتياق دوستان و سؤالاتي كه در ذهن دارند
    بر اين شدم تا با استاد فيزيك1 خود يعني استاد دكتر رضا منصوري
    هماهنگ كنم و اگ موافق بودند يك مصاحبه اختصاصي با ايشون بگيرم!
    مخصوص آوااستار و از شما دوستان ميخوام كه هر سؤالي داريد مطرح كنيد.

دوستان شما سؤالات خود را بگذاريد من سعي ميكنم به هر صورت كه شده موافقت ايشون رو بگيرم و مزاحم ايشون بشوم!!!

چطوره؟

16. 9 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

اوووووووووووووووووووفف عالی!بیست!توپ!
    من کلی سوال دارم!!!اول پیش مقدمه مصاحبه رو با آقای منصوری در میتون بزار و ببین چقدر وقت داریم که سوال های اصلی رو قرار بدیم!!من کلی سوال دارم!!!!!!!!
    امضای ایشان
    .

18. 6 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #10
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

رصدخانه ملي ايران         
    نقل قول نوشته اصلی توسط Astronomer نمایش پست ها
    سلام خدمت همه دوستان!
    با مشاهده ذوق و اشتياق دوستان و سؤالاتي كه در ذهن دارند
    بر اين شدم تا با استاد فيزيك1 خود يعني استاد دكتر رضا منصوري
    هماهنگ كنم و اگ موافق بودند يك مصاحبه اختصاصي با ايشون بگيرم!
    مخصوص آوااستار و از شما دوستان ميخوام كه هر سؤالي داريد مطرح كنيد.

دوستان شما سؤالات خود را بگذاريد من سعي ميكنم به هر صورت كه شده موافقت ايشون رو بگيرم و مزاحم ايشون بشوم!!!

چطوره؟
    سلام Astronomer جان

ممنون از پيشنهاد جالبت

باتوجه به اينكه بخش بازرگاني آواگروپ با رصدخانه ملي و شخص دكتر منصوري همكاري هايي داشته و دارد ، لطفآ بنده را هم درجريان اين هماهنگي قرار دهيد تا شما را به صورت رسمي به عنوان نماينده آوااستار به رصدخانه ملي معرفي نماييم .

20. 4 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع