صفحه 4 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 54

موضوع: قطعات یک تلسکوپ دست ساز

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    27
    تشکر شده 1,122 بار در 124 ارسال

Post قطعات یک تلسکوپ دست ساز

سلام
    من یک تلسکوپ چند سال پیش ساختم که آینه اش رو خودم تراش دادم اما حال نداشتم پایه و اینا درست کنم لذا خریدم.....آینه 6 اینچ چیز خوبی از آب در اومد. الان گذاشتمش یه گوشه خاک بخوره...اگه کسی تو کار دست ساز و اینا هست بیاد بهش بدم...حیفم میاد کسی استفاده نکنه....اپتیکش خوبه....در ضمن پایه اش هم بدک نیست.....به قول قدیمیا "حالا شما بیا مشتری میشی"

2. Top | #31
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2044
    تشکر شده 1,314 بار در 87 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط par_sed نمایش پست ها
    سلام دوستان
    میشه مرحله پولیش آیینه تلسکوپ رو توضیح بدید؟
    به این مرحله رسیدم ولی نمیدونم چیکار کنم!؟
    برای پرداخت میتونید pdf زیر رو دانلود کنید.
    http://uploadfa.net/uploads/13492574431.pdf
    موفق باشید.

3. 2 کاربر مقابل از Omid Scope عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5361
    تشکر شده 52 بار در 20 ارسال

با سلام و خسته نباشید
    من میخواستم یه تلسکوپ بازتابی بسازم ولی نمیدونم آینه باید چی بخرم و باید چجور بسازمش کسی هست کمکم کنه یه دونه تلسکوپ بازتابی بسازم؟و همه وسایلشم میخوام از بیرون بخرم

5. کاربر مقابل از hadi669 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

6. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط hadi669 نمایش پست ها
    با سلام و خسته نباشید
    من میخواستم یه تلسکوپ بازتابی بسازم ولی نمیدونم آینه باید چی بخرم و باید چجور بسازمش کسی هست کمکم کنه یه دونه تلسکوپ بازتابی بسازم؟و همه وسایلشم میخوام از بیرون بخرم
    سلام بر شما دوست گرامی
    در مورد قطعات تلسکوپ های بازتابی شما باید یک عدد کیت آینه و مواد تراشنده تهیه کنید؛ البته نمی دونم هنوز هم وجود دارن یا نه، ولی دو سه سال پیش بود. راه دوم هم تهیه جداگانه پودر های ساینده و دو عدد قرص شیشه ای به ضخامت حداقل 1.5 سانتی متر هست که راستش نمی دونم از کجا میشه پیدا کرد. بعد از ساخت آینه مفعر و اندود کردنش با نقره، آلمینیوم یا جیوه باید به فکر تهیه یک لوله، آینه ثانویه و نگهدارنده، پایه و خرید چشمی برای اون باشید. کتاب کاملی در این رابطه از آقای سعدالله نصیری قیداری با نام "طراحی و ساخت تلسکوپ های اپتیکی و رادیویی" وجود داره که کامل در مورد مواد مورد نیاز و فرآیند ساخت تلسکوپ دست ساز توضیح داده شده.
    ویرایش توسط مهدی ناصری : 10-24-2012 در ساعت 07:47 PM دلیل: اصلاح نام نویسنده کتاب
    امضای ایشان
    .

7. 4 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5361

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی ناصری نمایش پست ها
    سلام بر شما دوست گرامی
    در مورد قطعات تلسکوپ های بازتابی شما باید یک عدد کیت آینه و مواد تراشنده تهیه کنید؛ البته نمی دونم هنوز هم وجود دارن یا نه، ولی دو سه سال پیش بود. راه دوم هم تهیه جداگانه پودر های ساینده و دو عدد قرص شیشه ای به ضخامت حداقل 1.5 سانتی متر هست که راستش نمی دونم از کجا میشه پیدا کرد. بعد از ساخت آینه مفعر و اندود کردنش با نقره، آلمینیوم یا جیوه باید یک لوله، آینه ثانویه و نگهدارنده، پایه و خرید چشمی برای اون باشید. کتاب کاملی در این رابطه از آقای اسدالله قمری نژاد با نام "طراحی و ساخت تلسکوپ های اپتیکی و رادیویی" وجود داره که کامل در مورد مواد مورد نیاز و فرآیند ساخت تلسکوپ دست ساز توضیح داده شده.
    نمیشه آینه مقعر رو از بیرون بخرم؟

9. Top | #35
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

نمیشه آینه مقعر رو از بیرون بخرم؟
    ارزش ساخت یک تلسکوپ به تراش آینه مقعر اون هست که بخش سخت و زمان بری هم خواهد بود. با این حال فکر نمی کنم جایی آینه مقعر مخصوص تلسکوپ رو بفروشه.
    در کل اگر بخواهید یک تلسکوپ داشته باشید، باید یا بسازید و یا بخرید؛ ساختن شامل دو نوع تلسکوپ بازتابی و شکستی هست. معمولا کسی که بخواد یه تلسکوپ با کیفیت داشته باشه سراغ شکستی نمی ره چون کلا کار سختی هست باید عدسی دو تکه طراحی کرد و از ساخت بازتابی مشکل تره. اما برای ساخت بازتابی ها که تا چند سال پیش در ایران هم رایج بود، کیت هایی وجود داشت که داخلشون مواد سایش و دو عدد قرص شیشه ای موجود بود. ولی تا به حال نشنیدم آینه مقعر به صورت آماده فروخته بشه!
    امضای ایشان
    .

10. 4 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #36
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

با سلام و خسته نباشید
    بعضی از فروشگاه های ابزارهای نجومی آینه مخصوص تلسکوپ هم میفروشن. البته قیمتش زیاده ولی مطمئناً بسیار ارزونتر از تلسکوپیه که از آینه ای به همون اندازه ساخته شده. ضمناً تراش شیشه چندان مشکل نیست، مهم تر از اون اندود کردن شیشه تراشیده شده با آلومینیومه که به تجهیزات خاصی احتیاج داره. آقای ناصری قبلاً گفته بودن بعضی از دانشگاه های ایران این کار رو میکنن ولی مطمئناً مجانی اینکار رو نمیکنن. با این تفاصیل آدم یه آینه آماده بخره فکر کنم ارزونتر و بی دردسرتر باشه. مگر اینکه شما واقعاً فرد خلاق و فنی کار خوبی باشید که بتونید اندود آلومینیوم رو هم خودتون انجام بدید.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

12. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #37
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5361

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    بعضی از فروشگاه های ابزارهای نجومی آینه مخصوص تلسکوپ هم میفروشن. البته قیمتش زیاده ولی مطمئناً بسیار ارزونتر از تلسکوپیه که از آینه ای به همون اندازه ساخته شده. ضمناً تراش شیشه چندان مشکل نیست، مهم تر از اون اندود کردن شیشه تراشیده شده با آلومینیومه که به تجهیزات خاصی احتیاج داره. آقای ناصری قبلاً گفته بودن بعضی از دانشگاه های ایران این کار رو میکنن ولی مطمئناً مجانی اینکار رو نمیکنن. با این تفاصیل آدم یه آینه آماده بخره فکر کنم ارزونتر و بی دردسرتر باشه. مگر اینکه شما واقعاً فرد خلاق و فنی کار خوبی باشید که بتونید اندود آلومینیوم رو هم خودتون انجام بدید.
    پس یعنی بیرون میفروشن؟قیمتش در چه حدوده؟

14. کاربر مقابل از hadi669 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

15. Top | #38
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    6065
    تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

سلام به همه ی دوستان....من یه آینه مقعر از مغازه های لوازم آرایشی فروشی خریدم حدودا 6 اینچ هست...ـ آیا این آینه ها برای ساخت یک تلسکوپ بازتابی ساده مناسب هستند.

16. کاربر مقابل از Behnam Omran عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

17. Top | #39
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2044
    تشکر شده 1,314 بار در 87 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Behnam Omran نمایش پست ها
    سلام به همه ی دوستان....من یه آینه مقعر از مغازه های لوازم آرایشی فروشی خریدم حدودا 6 اینچ هست...ـ آیا این آینه ها برای ساخت یک تلسکوپ بازتابی ساده مناسب هستند.
    آینه هایی که در لوازم آرایشی استفاده میشن کیفیت مناسبی ندارن و انواع ابیراهی ها مثل کروی و اوجاج توش زیاده چون تراش داده نمیشن و با دستگاه خم کن درست میشن در ضمن فکر کنم پشت اندود میشن نه رو به خاطر همین اصلا برای ساخت تلسکوپ مناسب نیستند بهتره یکی رو خودتون تراش بدین. یک تست ساده هم برای دیدن ابیراهی های آینه ای که خریدین میتونین انجام بدین یک مداد جلوی آینه بگیرین و رفته رفته از آینه دور بشین خواهید دید که مداد نه تنها صاف نیست بلکه به اطرافم خم میشه در نقطه کانونی ابیراهی ها رو میتونید ببینید اگر آینه خوب سهموی شده باشه یاتراش خوبی داشته باشه اون خط یعنی مداد تا آخر صاف و بدون خم شدگی میمونه و آینه ابیراهی کمتری خواهد داشت البته این یه تست خیلی ساده بود و تست دقیقی نیست برای تست های دقیق تر از تست فوکالت و رانچی میشه استفاده کرد.

18. 4 کاربر مقابل از Omid Scope عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #40
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3278
    تشکر شده 32 بار در 11 ارسال

قطعات یک تلسکوپ دست ساز         
    سلام دوستان عزیز
    پودر سمباده و آینه و ... که تو تهران زیاده کافیه برین جمهوری یه کم بگردین.
    از نظر من آینه فقط در سایز بالا ارزش تراش داره چون سایز پایینش اصلا نمیصرفه و آینه آماده اش خیلی خیلی ارزونتره، تو تهران آسمان شب آینه آماده 10 اینچ رو هم داره و من خودم گرفتم. من یه آینه 6 اینچ ساختم و وقتی خواستم آینه اش کنم دیدم که قیمت آینه کردن از آینه 10 اینچ آماده هم بیشتره!!!!
    درسته تو این مملکت هیچی گیر نمیاد اما اگه بخواین باز میشه یه کارایی کرد. من خودم در حال ساخت یک آینه 26 اینچی هستم و مراحل زیادی رو پیش رفتم هرچند خیلی پرهزینه و واقعا طاقت فرساست.

20. 5 کاربر مقابل از mehdymo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع