صفحه 16 از 19 نخستنخست ... 61213141516171819 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 151 تا 160 , از مجموع 181

موضوع: نجوم و ادبیات

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    23
    تشکر شده 401 بار در 42 ارسال

Post نجوم و ادبیات

سلام
    بعد از عمری سرو کله زدن در انجمن های مجازی امروز پیامی دریافت کردم مبنی بر افتتاح انجمن نجوم آوا استار. ضمن تبریک به دوستان آوا استار با اجازتون اولین تاپیکم رو تو این انجمن میزارم.

اگر کسی شعری در ارتباط با نجوم میدونه اینجا بزاره. یه مقاله خیلی جالب میخوندم چند وقت پیش که توی کامپیوترم سیو کرده بودم. منبعش رو یادم نیست چه سایتی بود اما اسم نویسنده در انتهای مقاله هست. بسیار جالبه. در پست بعدی این مقاله رو برای شروع در این تاپیک قرار میدم.

--------------------

نام قبلی این تاپیک اشعار نجومی بود، ضمن تشکر از ایجاد کننده این تاپیک، از این پس میتوانید آثار ادبی و یا نقد آثار ادبی نجومی و.... را در این تاپیک قرار دهید.

با تشکر
    آسمون
    ویرایش توسط آسمون : 01-06-2013 در ساعت 11:30 PM

2. Top | #151
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    1193
    تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

اين شعرو خانم دلارام جعفرزاده، با اقتباس از سهراب سپهري سروده. ازدوستان با استعداد و به يادماندني ام كه در جريان كار آلودگي نوري با ايشان آشنا شدم. ايشا اله هر جا هستند موفق باشند و موفق بمونند.

هر كجا هستم باشم آسمان مال من است،
    آسمان پر ستاره حق من است.
    چه اهميت دارد صبح و شب در گذرند من و تو مي مانيم
    آرزوي شب تاريك در دل ما جاودان است.
    -------------------
    سال ها پيش در طول دوران دانشجويي ام،‌و در جواب اونهايي كه بهم مي گفتند اين همه هزينه براي اكتشاف آسمان براي چيست:

پرسيدند كه نجوم ديگر چيست؟
    گفتيم كه آدمي به مثال آب است، كه اگر بماند مي گندد.
    نجوم،‌جنبش آدمي است.
    ویرایش توسط آسمون : 03-23-2012 در ساعت 01:04 PM دلیل: ترکیب پست ها

3. 9 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #152
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2898
    تشکر شده 1,783 بار در 213 ارسال

چو خواندی مشــتری را درس حکمت ....عُــطـارد ثــبت میکرش امالی

«ادیب الممالک فراهانی»

شاعر در این بیت سیاره مشتری را که بزرگترین سیاره منظومه خورشیدی است به منبع حکمت و فلسفه تشبیه کرده و سیاره عُطارد را که کوچکترین سیاره است، به عنوان شاگرد او لقب می دهد.
    واژه "امالی" در لغت به معنای "نوشتن" و در اصطلاح به مفهوم "مطالبی که استاد بیان کره و شاگردان می نگارند"، است. در این بیت مشتری استاد و عُطارد شاگرد بیان شده که مشتری را به رشته نگارش درآورده است.
    امضای ایشان
    آرامش...

5. 6 کاربر مقابل از yasiii عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #153
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2898
    تشکر شده 1,783 بار در 213 ارسال

ماه و سياره زهره در سحر گاهان با نور توصيف ناپذيرش نظر هر سحر خيز دلسوخته را چنان مجذوب خود مي كند كه اشك عبادت و ديدن آنها از نظر حافظ بهترين شاهد عبادت هستند.

زجور كوكب طالع سحر گهان چشمم..... چنان گريست كه ناهيد ديد ومه دانست

حافظ
    امضای ایشان
    آرامش...

7. 7 کاربر مقابل از yasiii عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #154
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2797
    تشکر شده 738 بار در 73 ارسال

من یه پیشنهاد دارم البته اگر باز حذف نشه

اسم این تاپیک رو به نجوم در ادب فارسی تغییر بدید و بعد هم ببریدش در بخش نجوم و سایر رشته ها( البته جسارت نباشه- فقط پیشنهاده ) تا بشه راجع به مسائل اینچنینی هم صحبت کرد
    :

بنات النّعش یا ستارگان هفت گانه ی ملاقه ی دب اکبر، در ادب فارسی بیشتر در تشبیه و توصیف پراکندگی و گسستگی به کار رفته است ، همچنانکه خوشه ی پروین در تشبیه تجمّع و به هم پیوستگی ؛

از جمله فرخی سیستانی در مدح امیر یوسف ، برادر محمود غزنوی، گفته است : او سپاهی را که مانند پروین انبوه و به هم پیوسته است ، با تیر خود مانند بنات النعش پراکنده می کند؛

و باز در قصیده ای دیگر در مدح همو گفته است : از بس که عطا می کند، خزینه هایی را که مانند پروین پُر است ، همچون هفت اورنگ (= بنات النعش ) می پراکند.

امیر معزّی در مدح ملکشاه سلجوقی گفته است : قومی که در مخالفت تو مانند ثریّا (= پروین ) با هم پیوسته بودند، اکنون همچون بنات نعش از هم گسسته اند : همچون بنات نعشند از هم گسسته اکنون / قومی که بر خلافت بودند چون ثریا، که ظاهراً اشاره است به بیت مشهور ابونُواس که از امثال عرب محسوب می شود : فَکُنّا فِی اجْتماعٍ کَالثریّا - فَصِرنا فُرقَةً کَبَناتِ نعش .

خاقانی شروانی هنگامی که خود را برتر از عنصری می شمارد، نثر خود را به نعش و نظم خود را به پروین تشبیه می کند : به نظم چو پروین و نثر چو نعش - نبُود آفتاب جهان عنصری که البته در این تشبیهات پراکندگیِ بنات النعش حُسن محسوب شده است .

در شعر فارسی از مناسبت بنات النعش با جوزا نیز یاد شده است .

سنائی غزنوی در بهاریة خود، با عنایت به شکل جوزا و اینکه نام دیگر آن «دو پیکر» است ، گفته است : عاشقانی که مانند بنات النعش از هم جدا بودند، در زیر گلبنهای پروین پاشِ باغ به شکل جوزائی در آمدند، یعنی در کنار یکدیگر قرار گرفتند.

نظامی گنجوی در ذکر معراج پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم از بنات النعش به صورت «دختران نعش » یاد کرده است : دارای سپهر و اخترانش / دارندة نعش و دخترانش .

در شعر فارسی از گردش بنات النعش در آسمان نیز سخن رفته است ؛

منوچهری گردش آن را به گرد قطب ، به چرخش فَلاخن در دست «مردِ چپ »، و انوری به گردش زیور گوهرین گردِ حقّة فیروزه تشبیه کرده است . نظامی از آن در لیلی و مجنون به عنوان «پرگارِ بنات نعش » یاد کرده ، و خاقانی در بیتی زیبا کعبه را به قطب و مردمی را که گرد آن طواف می کنند، به بنات النعش تشبیه کرده است .

خلاصه در قدیم ادبا هم دستی بر آتش نجوم داشتند و دور قطبی ها رو هم میشناختند آها تا یادم نرفته من این ها رو در دائره المعارف جهان اسلام وقتی در حال مطالعه بر روی موضوع دیگه ای بودم پیدا کردم ...
    ویرایش توسط lllll l lll lll l l ll : 06-03-2012 در ساعت 04:59 PM
    امضای ایشان
    باید با نور نگریست نه در نور

9. 12 کاربر مقابل از lllll l lll lll l l ll عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #155
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط lllll l lll lll l l ll نمایش پست ها
    من یه پیشنهاد دارم البته اگر باز حذف نشه

اسم این تاپیک رو به نجوم در ادب فارسی تغییر بدید و بعد هم ببریدش در بخش نجوم و سایر رشته ها( البته جسارت نباشه- فقط پیشنهاده ) تا بشه راجع به مسائل اینچنینی هم صحبت کرد
    :

بنات النّعش یا ستارگان هفت گانه ی ملاقه ی دب اکبر، در ادب فارسی بیشتر در تشبیه و توصیف پراکندگی و گسستگی به کار رفته است ، همچنانکه خوشه ی پروین در تشبیه تجمّع و به هم پیوستگی ؛

از جمله فرخی سیستانی در مدح امیر یوسف ، برادر محمود غزنوی، گفته است : او سپاهی را که مانند پروین انبوه و به هم پیوسته است ، با تیر خود مانند بنات النعش پراکنده می کند؛

و باز در قصیده ای دیگر در مدح همو گفته است : از بس که عطا می کند، خزینه هایی را که مانند پروین پُر است ، همچون هفت اورنگ (= بنات النعش ) می پراکند.

امیر معزّی در مدح ملکشاه سلجوقی گفته است : قومی که در مخالفت تو مانند ثریّا (= پروین ) با هم پیوسته بودند، اکنون همچون بنات نعش از هم گسسته اند : همچون بنات نعشند از هم گسسته اکنون / قومی که بر خلافت بودند چون ثریا، که ظاهراً اشاره است به بیت مشهور ابونُواس که از امثال عرب محسوب می شود : فَکُنّا فِی اجْتماعٍ کَالثریّا - فَصِرنا فُرقَةً کَبَناتِ نعش .

خاقانی شروانی هنگامی که خود را برتر از عنصری می شمارد، نثر خود را به نعش و نظم خود را به پروین تشبیه می کند : به نظم چو پروین و نثر چو نعش - نبُود آفتاب جهان عنصری که البته در این تشبیهات پراکندگیِ بنات النعش حُسن محسوب شده است .

در شعر فارسی از مناسبت بنات النعش با جوزا نیز یاد شده است .

سنائی غزنوی در بهاریة خود، با عنایت به شکل جوزا و اینکه نام دیگر آن «دو پیکر» است ، گفته است : عاشقانی که مانند بنات النعش از هم جدا بودند، در زیر گلبنهای پروین پاشِ باغ به شکل جوزائی در آمدند، یعنی در کنار یکدیگر قرار گرفتند.

نظامی گنجوی در ذکر معراج پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم از بنات النعش به صورت «دختران نعش » یاد کرده است : دارای سپهر و اخترانش / دارندة نعش و دخترانش .

در شعر فارسی از گردش بنات النعش در آسمان نیز سخن رفته است ؛

منوچهری گردش آن را به گرد قطب ، به چرخش فَلاخن در دست «مردِ چپ »، و انوری به گردش زیور گوهرین گردِ حقّة فیروزه تشبیه کرده است . نظامی از آن در لیلی و مجنون به عنوان «پرگارِ بنات نعش » یاد کرده ، و خاقانی در بیتی زیبا کعبه را به قطب و مردمی را که گرد آن طواف می کنند، به بنات النعش تشبیه کرده است .

خلاصه در قدیم ادبا هم دستی بر آتش نجوم داشتند و دور قطبی ها رو هم میشناختند آها تا یادم نرفته من این ها رو در دائره المعارف جهان اسلام وقتی در حال مطالعه بر روی موضوع دیگه ای بودم پیدا کردم ...
    ضمن تشکر از شما جهت پیشنهادتون،بهتر بود این پیشنهاد توسط پیام خصوصی اطلاع داده میشد تا بررسی انجام و اقدام شود.
    به منظور مطالبی که مد نظر شماست فکر میکنم تاپیک های زیر مناسب باشند.

متون نجومی در کتب تاریخی

صور فلكي و اسطوره هاي آن

اگر پیشنهاد دیگری دارید از طریق پیام خصوصی به بنده اطلاع دهید.

ممنون و موفق باشید
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

11. 10 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #156
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1200
    تشکر شده 487 بار در 70 ارسال

سلام
    علاوه بر شاعر های خودمون شعرای سرزمین های دیگه هم بودند که در مورد ستاره ها و پدیده های نجومی شعر میگفتند با اجازتون میخوام یک چند بیتی از دانته (کمدی الهی)که در گفتن شعر(حماسی) با حکیم فردوسی وهومر جزء3 شاعر بزرگ دنیامحسوب میشند بنویسم: (البته چون ترجمه شدست قافیه وردیف نداره شما ببخشین)

و پشت کشتیمان را به سوی بامداد گرداندیم ودماغه انرا به سوی شامگاه
    ما به سوی جنوب غرب دور از جهان ادمیان پیش رفتیم
    و بلاهایمان پاروهایمان بود در ان پرواز احمقانه

امشب ستون قطب را به همراهی همه
    ستارگانش بالا بردیم.اما ستارگان خودمان را
    حتی از بستر اقیانوس نیز بالاتر نتوانستیم*

از هنگامیکه که در این سفر پارو هایمان را در اب زدیم
    تازمانی که به ان جهان رسیدیم نور خمیده ماه
    پنج بار به سوی بدر رفت وخاموش شد

*منظور شاعر در این بیت این بود که انها با گذشتن از خط استوا به سمت جنوب رفتند وبا دیدن ستارگان نیمکره جنوبی متوجه شدند که ستاره قطبی زیر خط افق بوده است.
    امضای ایشان
    در زمین عشقی نیست!!!
    آسمان را دریاب
    ....

13. 10 کاربر مقابل از Astro_M111 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #157
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1668
    تشکر شده 689 بار در 92 ارسال

اینم چند تا اشعار نجومی
    هفت کوکب که هست عالم را *** گاه از ایشان نظام و گاه خلل
    قمر است و عطارد و زهره *** شمس و مریخ و مشتری و زحل
    ابو نصر فراهی
    هر ماه که مه شود به عقرب***مسهل خور اوست چرخ و کوکب
    خاقانی
    شمس نزد اسد رود مادام***روح سوی جسد رود هموار
    خاقانی
    (در نجوم احکامی تحویل خورشید به برج اسد که خانه اوست دلالت دارد بر حال ملوک و عدل ایشان و فراوانی غله)
    بیاورد ید و دل ابر و باد شل و سرما***چنانکه هخ مطر و لر سحاب و یخ و گرما
    ابو نصر فراهی
    (ید=مشتری و عطارد ، دل =عطارد و زحل ،شل =شمس و زحل ،هخ =زهره و مریخ)

گرم شو از مهر و ز کین سرد باش ***چون مه و خورشید جوانمرد باش
    نظامی
    بیاور می که نتوان شد ز مکر آسمان ایمن***به لعب زهره چنگی و مریخ لحشورش
    حافظ
    (منجمان احکامی مریخ را کوکب لشکریان و امرا ظالم -دزدان و مفسدان می دانستند و فرزند زحل و برادر مشتری)
    دفتر افلاک شناسان بسوز***دیده خورشید پرستان به دوز
    نظامی
    ای زهره روشن شب افروز ***ای طالع دوست از تو پیروز
    ای مشتری ای ستاره سعد***ای در همه وقت صادق الوعد
    نظامی
    چه گفت آن خردمند با رای و هوش ***که با اختر بد، به مردی مکوش
    فردوسی
    نکوهش مکن چرخ نیلوفری را ***برون کن ز سر باد خیره سری را
    چو تو اختر خویش را بد کنی مدار***از فلک چشم نیک اختری را
    ناصر خسرو
    طالع بخت مرا هیچ منجم نشناخت***یا رب از مادر گیتی به چه طالع زادم
    حافظ
    طالع اگر مدد کند دامنش آورم به کف ***گر بکشم زهی طرب ور بکشد زهی شرف
    حافظ

15. 7 کاربر مقابل از دختر ستاره عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #158
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1200
    تشکر شده 487 بار در 70 ارسال

دادگرا تو را....

دادگرا تورا فلک جرعه کش پیاله باد...........دشمن دلسیاه تو غرقه خون چو لاله باد

ای مه چرخ معدلت چشم و چراغ عالمی............باده صاف دایمت در قدح و پیاله باد

چون به نوای مدحتت زهره شود ترانه ساز...........حاسدت از سماع ان محرم اه وناله باد

نه طبق سپهر و ان قرصه سیم و زر که هست..............از لب خوان حشمتت سهلترین نواله باد

حافظ
    امضای ایشان
    در زمین عشقی نیست!!!
    آسمان را دریاب
    ....

17. 6 کاربر مقابل از Astro_M111 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #159
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    923
    تشکر شده 2,060 بار در 207 ارسال

مه زنور عاریت گر لاغر و گر فربه است / ایمن از تشویش و فارغ زانقلاب است آفتاب

این بیت از صائب تبریزیه!

پی نوشت: امیدوارم تکراری نباشه!
    اگه تکراری بود اول ببخشید چون من در جریان همه شعرایی که تو این تاپیک هست نیستم!دوم زحمت حذفشو بکشید لطفا!
    امضای ایشان
    من شکوفایی گل های امیدم را در رویاها میبینم
    وندایی که به من میگوید:
    گرچه شب تاریک است،
    دل قوی دار سحر نزدیک است...

19. 8 کاربر مقابل از BigBang عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #160
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275
    تشکر شده 3,346 بار در 359 ارسال

نجوم و ادبیات         
    ای ستاره ها که بر فراز آسمان
    با نگاه خود اشاره گر نشسته اید
    ای ستاره ها که از ورای ابر ها
    بر جهان ما نظاره گر نشسته اید

بخشی از شعر ای ستاره های فروغ فرخزاد!

اگه تکراری بود شرمنده!
    امضای ایشان
    حتی در انتهای بن بست نیز، راه آسمان باز است... !
    پس پرواز را بیاموز!

21. 4 کاربر مقابل از Mahdieh. GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 16 از 19 نخستنخست ... 61213141516171819 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع