صفحه 2 از 49 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 481

موضوع: پرسش و پاسخ نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    15
    تشکر شده 730 بار در 62 ارسال

Question پرسش و پاسخ نجومی

با سلام

با اجازه دوستان ، اين تاپيك رو ايجاد كردم تا هر كس هر سوال نجومي داره اينجا مطرح كنه و هر كس هم جواب سوالات رو مي دونست، پاسخ بده . اینجا سوالات نجومی به صورت کلی مطرح می‌شوند و همه می‌توانند سوالات نجومی خود را اینجا مطرح کنند.

به طور خاص برای هر موضوعی نیز تاپیک مجزای پرسش و پاسخ موجود است که اگر حوزه سوال خود را می‌دانید، سوالتان را آنجا مطرح کنید:

پرسش و پاسخ رصدی
    پرسش و پاسخ کیهان شناسی و اخترفیزیک
    پرسش و پاسخ مکانیک سماوی
    پرسش و پاسخ نجوم کروی
    پرسش و پاسخ علوم سیاره‌ای
    پرسش و پاسخ عکاسی نجومی
    پرسش و پاسخ عمومی عکاسی
    پرسش و پاسخ فناوری فضایی
    پرسش و پاسخ ابزارهای نجومی
    پرسش و پاسخ المپیاد نجوم

سوالاتی که در این تاپیک مطرح می‌شود بعدا به یکی از تاپیکهای پرسش و پاسخ تخصصی بالا انتقال خواهند یافت تا دسترسی موضوعی به سوالات راحت تر باشد.

فكر ميكنم انشاا... اين تاپيك يكي از پربار ترين تاپيك هاي اين سايت بشه .

موفق باشيد

2. 149 کاربر مقابل از Sharafi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

*artemis, 2215, @p@rs, adrahmad, af.skylover, al-psp, ali zeynali, Amin-Mehraji, amir adib, Amirali, amirehsan, andromeda.s, arashgmn, Arian Soltani, Armin.etemad, Arta.kh, aseman zibast, AstroForce, Astronomy, aypara, aysa, ᗩᖇ☂ᗰᓰᔕᔕ, bahare akbarie, celestial boy, COLDFIRE, delniya, elman, Emad Tabatabai, e_moases, fampersi, farazamin, farbovad, farimah sh, fateme.kokabi, Fayazi, Fowad, galaxy 1996, ghasedac, golaftab, Hojjat Zafarkhah, Hooman, hosseinkaku, Hydra, jalal jazayeri, javadstar76, jozaa, kh.maroufi, Kianoosh.S, m.bio7, m.m.e.w, maede astronomer, mahdad_haghighi, Mahdieh. GH, masi, Masoume falaki, Mat, Mehrzad-jupiter, melika bidabadi, melika-m, milad77, mo0n, mobi, mobina gh, MOHAMAD.N, Mojtaba.M, moonlight13, Mostafa, msalek, My style A&F, nabat, nakhodaye aseman, Navid MMM, Negar khalili, Negar Najafi, noori, Orion Nebula, pam pam, parvin, raha_mousavi, ramin50, reza3000, rezash, rocky, rock_iml, roset, rostam, SaBa Ho0shmanD, Sadrieh fatoorchi, Saeed Jafari, SAEED560, saeed77, sara shahabi, sasan20oo20, Setare KOchOlO, shahabi, shahrzad.b.m, shahrzad.bmq, shazde, sina_el, skygirl, skynight, Sky_Watcher, soheil+, solh, subaro, tahoo, the milky way, toraj1358, فائزه معتضدیان, لامبورگینی اونتادور, مبین سبزواری, محمد فتحی, محمد مهدی محمدی, محمدرضا صادقیان, محمدسعید, مسعود فرح بخش, گلناز, پیمان اکبرنیا, x11416, yalda sohrabi, yasiii, yeganeh miraftab, yperseusy, zahra eDson, zanbaq, zizo.h, آیو, آریا برزن, آسمون, امین, امیر عباس, امیرعلی, حسین زارعی, دختر ستاره, رویا افشار, راه اسمان, رخساره روشنی, رضا طامهری, سينا منجم, سیاره ی ناهید, سپیده دم آسمان, شهلا ناصریان, شايان سليم شهشهانى, شادي شهراييني, شبنم مختاری, شروین حکیمی, شعری, صادق مقامی, علیرضا محمدی

3. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط Hamid (@_@) Reza نمایش پست ها
    سلام. همگی‌ خسته نباشین. من یه تازه واردم به عرصهٔ نجوم . من ابتدایی‌ترین اطّلاعاتی که باید در دست داشته باشم تا بتونم پیشرفت کنم چیه ؟ باید دوربین مخصوص نوجومی و تلسکوپ و چشمی اینا داشته باشم تا بتونم نجومی شم؟ اینجوری نمیشهههههههههههه؟؟؟؟؟ اخه من خیلی‌ دوست دارم یه چیزایی بدونم.
    سلام Hamid (@_@) Reza عزیز؛
    ورود شما رو به جامعه ی نجومی و فروم آوا استار تبریک می گم و براتون آرزوی موفقیت می کنم.

حتی اگر هدف شما صرفاً یادگیری و انجام فعالیت های نجومی بر پایه ی اطلاعاتتون باشه، در صورتی که تمایل داشته باشید در این کار موفق باشید لازمه یکسری اطلاعات و مفاهیم اولیه رو یاد بگیرید. یادگیری این مطالب به دانش ریاضیات یا فیزیک در سطوح بالا نیاز نداره و فقط نیازمند مطالعه، بحث و انجام کارهای نجومیه.

من این اطلاعات و مهارت ها رو به دو بخش رصدی و تئوری تقسیم می کنم.

شاخه های اصلی مبانی تئوری عبارتند از :
    آشنایی با قوانین و مفاهیم فیزیک
    تاریخ نجوم
    اخترفیزیک
    کیهانشناسی
    علوم فضایی
    آشنایی با منظومه ی شمسی

در ضمن شاخه های اصلی مبانی رصدی نیز به شرح زیر است :
    نجوم کروی
    ابزارهای رصدی
    رصد با چشم غیر مسلح
    رصد با چشم مسلح
    عکاسی نجومی
    آشنایی با نجوم کاربردی

برای شروع کار هم یکی از بهترین کتاب های موجود برای یادگیری مباحث تئوری و مفاهیم نجوم کتاب "نجوم دینامیکی" نوشته ی "رابرت دیکسون" و چاپ "نشر دانشگاهی" است.

خرید تلسکوپ در شرایط فعلی شما امر نسبتاً نادرستی است. بهتر است به جای خرید تلسکوپ در رصدها یا کلاس ها شرکت کنید و پس از کار کردن با تلسکوپ، شرایط و فواید آن اقدام به استفاده از ابزارهای رصدی مثل تلسکوپ یا دوربین دوچشمی کنید. البته در این مرحله هم ابزارهای نجومی مناسبی در مراکز،انجمن های نجومی و رصدها موجود است که شما می توانید از آن ها استفاده کنید؛ بنابراین، در شرایط فعلی لازم نیست به خرید ابزار اپتیکی فکر کنید.

امیدورام پاسخ بنده مفید واقع بشه.

4. 13 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #12
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    350
    تشکر شده 465 بار در 63 ارسال

سلام.

آقای پناهنده واقعا از راهنماییتون ممنونم. با اینکه منابع زیاد بودن ، ولی‌ حداقل حالا دیگه گنگ نیستم میدونم چیکارا می‌تونم بکنم و چیکارا برا این یدگیریم مفیده.

خلاصه دستتون درد نکنه ، کمک بزرگی‌ بهم کردین.

و اما در مورد این کتابی‌ که اسمشو بردین : یعنی‌ بهتر از این کتاب ، کتاب دیگه‌ای نیست که به من با این شرایط کمک کنه؟ فقط می‌خوام مطمئن شم که انتخابم دقیق و درسته.البته جسارت نباشه ، آخه نه اینکه تازه کارم یکم محتاطم. بازم مرسی‌ بابت راهنماییتون

6. 3 کاربر مقابل از Hamid (@_@) Reza عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

حمیدرضا خان مطمئن باش نجوم دینامیی واسه شروع عالیه! بر عکس خیلی ها که نجوم به زبان ساده رو برای شروع معرفی میکنن!!!نمی گم بده ولی واسه شروع زیاد جالب نیست!

حمیدرضا خواهش میکنم وقتی نجوم دینامکی رو دیدی و به دست گرفتی نترسی و تا اخرش بخونی!!! روندش خیلی خوبه و راحته!!!
    امضای ایشان
    .

8. 5 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #14
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    350
    تشکر شده 465 بار در 63 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer169 نمایش پست ها
    حمیدرضا خان مطمئن باش نجوم دینامیی واسه شروع عالیه! بر عکس خیلی ها که نجوم به زبان ساده رو برای شروع معرفی میکنن!!!نمی گم بده ولی واسه شروع زیاد جالب نیست!

حمیدرضا خواهش میکنم وقتی نجوم دینامکی رو دیدی و به دست گرفتی نترسی و تا اخرش بخونی!!! روندش خیلی خوبه و راحته!!!
    این کتاب کاملا تئوریه؟

یعنی‌ می‌شه توی این ابتدای کار فقط به همین کتاب اتکا کرد ؟ بدون تجهیزات نجومی؟؟؟؟؟؟؟!!!

10. 3 کاربر مقابل از Hamid (@_@) Reza عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Hamid (@_@) Reza نمایش پست ها
    این کتاب کاملا تئوریه؟

یعنی‌ می‌شه توی این ابتدای کار فقط به همین کتاب اتکا کرد ؟ بدون تجهیزات نجومی؟؟؟؟؟؟؟!!!
    اره فقط باید بخونیو اطلاعتت زیاد بشه!!! ببین تا چند سال سمت تلسکوپ نرو!!! باورت میشه خیلی از منجم های سرامد درسته تلسکوپ دارن ولی ماهی یه بار بیشتر استفاده نمی کنن! معمول از تلسکوپ هایی که در تورها یا برنامه های آموزش نجومی یا مرکز نجومی استفاده میکنن! تو هم میتونی از این تلسکوپها تا چند سال استفاده کنی و بعد از چند سال یه تلسکوپ خوب با ادواته کال بخری و تا اخرعمر باهاش کارکنی!!
    امضای ایشان
    .

12. 6 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamid (@_@) reza نمایش پست ها
    سلام.

آقای پناهنده واقعا از راهنماییتون ممنونم. با اینکه منابع زیاد بودن ، ولی‌ حداقل حالا دیگه گنگ نیستم میدونم چیکارا می‌تونم بکنم و چیکارا برا این یدگیریم مفیده.

خلاصه دستتون درد نکنه ، کمک بزرگی‌ بهم کردین.

و اما در مورد این کتابی‌ که اسمشو بردین : یعنی‌ بهتر از این کتاب ، کتاب دیگه‌ای نیست که به من با این شرایط کمک کنه؟ فقط می‌خوام مطمئن شم که انتخابم دقیق و درسته.البته جسارت نباشه ، آخه نه اینکه تازه کارم یکم محتاطم. بازم مرسی‌ بابت راهنماییتون
    خواهش می کنم حمید جان.
    کتاب نجوم دینامیکی یک کتاب نسبتاً جامعه که به آموزش و بسط یکسری از مفاهیم اولیه ی نجوم پرداخته.
    علی رغم حجم زیاد این کتاب که ممکنه شمارو کمی سرد کنه؛ محتوای کتاب زیاد بر پایه ی محاسبات استوار نیست و سعی شده به صورتی باشه که برای عموم مردم -با اطلاعات اولیه ی ریاضیات و فیزیک- کاربرد داشته باشه.

اما شما یک راه دیگه هم دارید : می تونید به صورت موضوعی جلو برید؛ مثلاً، همه ی منابع مربوط به اخترفیزیک -در همون سطحی که خودتون صلاح می دونید- یا هر شاخه ی دیگه ی نجوم رو به صورت جداگانه مطالعه کنید.

این از بخش مفاهیم و تئوری.

اما عملی :
    کتاب نجوم دینامیکی و خیلی از کتاب ها به صورت سطحی یا تخصصی به این مسئله پرداختن اما مسئله ای که تو این شاخه از نجوم خیلی مهمه؛ انجام فعالیت عملی و کسب تجربه محسوب میشه. البته در این بخش هم لازمه یکسری مطالعات داشته باشید.

14. 7 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7
    تشکر شده 4,159 بار در 478 ارسال

با سلام خدمت آقای نیرومندی
    داشتم سوال جوابها رو مطالعه میکردم که این لینکی که معرفی کرده بودید نظرمو جلب کردhttp://7heaven.blogfa.com/post-13.aspx.. میشه منبع این موضوع رو بگین ..چون مدتی دنبال کتاب دنیای پهن میگشتم...اگر منبعش همون کتاب باشه ممنون میشم راهنماییم کنین برای تهیه اش...مرسی از لینکتون..به بقیه دوستان هم پیشنهاد میکنم بخونن..

16. 4 کاربر مقابل از *sh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    124
    تشکر شده 1,517 بار در 165 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط *sh نمایش پست ها
    با سلام خدمت آقای نیرومندی
    داشتم سوال جوابها رو مطالعه میکردم که این لینکی که معرفی کرده بودید نظرمو جلب کردhttp://7heaven.blogfa.com/post-13.aspx.. میشه منبع این موضوع رو بگین ..چون مدتی دنبال کتاب دنیای پهن میگشتم...اگر منبعش همون کتاب باشه ممنون میشم راهنماییم کنین برای تهیه اش...مرسی از لینکتون..به بقیه دوستان هم پیشنهاد میکنم بخونن..
    سلام.

این مطلب رو حدودا سه سال پیش از سایت آکادمیست (با آدرس : www.academist.ir) کپی کردم.

و از معدود متن هایی ست که ترجیح دادم بدون هیچ تغییری به عنوان پستی از وبلاگم منتشرش کنم.

ولی خیلی واسم عجیبه که چرا منبع مطلب رو همون موقع ذکر نکردم ..!! در این مورد فراموشی عذز موجهی نیست..!

یادمه که آکادمیست منبعی برای این مطلب نیاورده بود ، و اتفاقا همون سالها هم با وجود برتریش نسبت به خیلی از سایت های مشابه علمی، به علت نا معلومی سیر نزولی خودش رو طی کرد و بعد از چند ماه دیگه بارگذاری نشد..!

به خاطر درخواست شما تلاش کردم که بتونم منبع اصلی این متن رو پیدا کنم ولی موفقیت چندانی بدست نیووردم.
    فقط تونستم اطلاعاتی از صاحب امتیاز academist.ir بدست بیارم : (گمان کردم که شاید بشه از طریق ارتباط با ایشون منبع مطلب رو پیدا کرد. البته چون مدت زیادی از متوقف شدن فعالیت این سایت می گذره پیشنهاد می کنم که از این راه استفاده نکنین!)

شرکت پویا سامانه تدبیر
    نام : علیرضا نادری
    ایمیل : zarejaan{at}gmail.com
    موبایل : 09122884164
    فکس : 55212706
    امضای ایشان
    قراره بترکونم ..!

18. 6 کاربر مقابل از na3r عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #19
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    474
    تشکر شده 96 بار در 12 ارسال

سلام درباره ی سوال قبلیم هرجوابی که به نظرتون ساده هم هست ازگفتنش دریغ نکنیدلطفا
    سوال دیگر
    زمان چیست یازمان را تعریف جامع کنید

20. 5 کاربر مقابل از jafarpour عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

21. Top | #20
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

پرسش و پاسخ نجومی         
    يك سوال ادبي نجومي!:

به محاق رفتن كنايه از چيست؟ (اصلا به محاق رفتن مرسوم تره يا چيز ديگري ، مثلا به محاق بردن!؟)
    امضای ایشان
    گيرند همه روزه و من گيسويت / جويند همه هلال و من ابرويت
    از جمله ي اين دوازده ماهِ تمام / يك ماه مباركست و آن هم رويت

22. 9 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 49 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فيلتر مايلار, لکه های خورشیدی, منظومه ی شمسی, ماه گرفتگی, مثلث کروي, مدار دنباله دارها, مریخ, مرکز جرم, نور منطقه البروجى, نور خورشید, نجوم, نجوم کاربردی, نجوم کروی, نظریه ی پلاسما, همجوشی, کمربند سیارات, کیهان شناسی, کسوف, گرانش, پدیده ی انالما, پرسش های نجومی, پرسش و پاسخ نجومي, انحراف محور چرخش زمين, اورانوس, اینشتین, ایستگاه فضایی, ابزار و وسایل نجومی, اجرام آسمانی, اختفا, اختلاف ارتفاع خورشيد, اختلالات گرانشی, اخترفیزیک, ارتفاع ستاره قطبی, استواي سماوي, تلسکوپ, تولد ستارگان, تاریخ نجوم, تعادل هیدرواستاتیک, ثابت هابل, جو زمین, جرم خورشید, حد چاندارسكار, حركت تقديمي, حرکت چرخشی, خورشید گرفتگی, خوشه ستاره اي, خسوف, دنباله دار, دایره البروج, رصد با چشم مسلح, رصد با چشم غیر مسلح, زهره, سفر در زمان, سوال و جواب نجومی, سوال و جواب علمي, سوالات نجومی, سوالات کیهان شناسی, سوالات اخترفیزیک, سیاهچاله, سیاره چیست, سال نوری, ستاره, ستاره شناسی, سحابی چیست, سحابی اولیه, شفق قطبی, صورت فلکی, صورت های فلکی, طول وعرض چغرافیایی, علوم فضایی, غول سرخ

نمایش برچسب‌ها