تفكرات مردم وعلم

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
  1. solh
    solh
    انسان ها در مورد علم چه فكر ميكردند و چه فكر ميكنند (به خصوص علم نجوم)
  2. Sunrise
    Sunrise
    به نظر من انسانها در پی کشف حقیقت هستند/ در این مسیر با مسائل مختلفی رو برو میشن/ یکی از این دسته مسائل، مسائل علمی هستن/پس مردم برای کشف حقیقت با علم درگیر شدند و چالش ها منجر به گسترش علوم شد ولی برخی یادشون رفت که اساسا دنبال علوم نبودن بلکه دنبال حقیقت بودن
  3. solh
    solh
    دوست عزيز من اميدوارم صحبت هاي شما را نيك بپندارم و در باره ي آن صحبت كنم . اول اينكه من با جمله ي اول شما به طور كامل مخالفم و خيلي دوست دارم تاريخ را بررسي كنيم تا به نتايجي درباره ي انسان و علم و هدف او برسيم . من فكر ميكنم انسان ها همانند رفتار هاي تكاملي ديگر موجودات به دنبال قدرت و برتري بودند (البته با توضيحات خاص ديگري). بعد در مورد جمله ي اخر شما كه من با آن نيز مخالفم به نظر من علم را بايد در ابتدا به خاطر خودش دوست داشت و ادامه داد و نه به خاطر نياز هاي ديگر گونه ما . البته اين تفكر نسبتا جديد است و كساني چون پلانك از سر دمداران اين مكتبند كه به قول انشتين از پله هاي معابد بالا ميروند نه به خاطر رفتن به بهشت و نه به خاطر اجابت شدن خواسته خويش بلكه به خاطر معبود . كه اين خود موضوع جالبي است كه جواب من به جمله ي اول شما را به جوابي مشكوك بدل ميكند !!!
  4. Sunrise
    Sunrise
    چه ادبیات با مزه ای دارید شما
    ببینید من حاضرم بحث کنیم با هم ولی ظاهرا ایدئولوژی های متفاوتی داریم و نمیدونم در این شرایط به جایی میرسیم یا نه!
    البته این جمله ای که از اینشتین نقل کردید رو خیلی سال قبل هم گفته بودن! البته طبق قاعده انظر لما قال مهم خود سخن و مفهومه ولی خوب شما که محقق علم و تاریخ علم هستید خوبه این تقدمات رو هم در بیان مفاهیم عظیم در نظر بگیرید
    خب حالا! ادامه بدیم؟؟ ( من مشکلی ندارم ها - به شرط دوری از تعصب و دگماتیسم )
  5. solh
    solh
    آن جمله از انشتين در مقدمه ي كتاب : علم به كجا ميرود ، نوشته پلانك آمده است . بايد بگوييم كه انسان چرا به فرا گرفتن دانش روي آورد و و چرا در ابتدا و حتي تا اخير با آن رفتار مناسبي نشد . خوب با اين كه من اطلاعات زيادي ندارم ولي اين موضوع واضح است كه ابتدا سوال پرسيده شد . اما چرا انسان سوال مي پرسد ، خوب شايد اولين جواب ما اين باشد كه براي برطرف شدن نياز ها ، و اين همان جايي است كه اختلافاتي پيش ميايد ،نياز هاي انسان چيست ، ايا تنها مواردي كه بدون آن زندگي ممكن نيست . كه رد خواهد شد چرا كه انسان ها در مورد چيز هايي صحبت ميكنند كه نميدانند چيست . من در اين مورد بسيار انديشيده ام ليكن تا كنون خود نتوانستم دليلي واضح بيابم و اكنون تا اندازه اي به جواب نيچه در مورد اين سوال ايمان پيدا كرده ام كه آن را در بالا گفتم . قدرت .در تمامي بدن ، ذهن برتر ، بدن برتر و جواب برتر . هر چه هست از درون خويش بايد باشد . و احساس نميكنم كه انسان براي پيدا كردن حقيقت (ذات حقيقت) راه حقيقت را پيش گرفته بود (و البته اكنون نيز اين چنين افرادي بسيار كمند ) .
  6. Sunrise
    Sunrise
    بله/ ولی در مورد این جمله که میگید" چرا در ابتدا و حتي تا اخير با آن رفتار مناسبی نشد" توضیح بدید/ من اشکال میکنم به این جمله! چرا میگید با انسان دانش جو رفتار مناسبی نشده؟ مثال این رفتار نامناسب کجاس؟ چرایی پرسشگری انسان هم باید ببینیم از کجای تاریخ بشر بهش نگاه میکنیم؟ اگر از ابتدا باشه که قطعا برای کشف حقایق بوده! رفع نیاز ها و دانستن نادانسته ها به نظر من در راستای کشف حقیقت هستن/ ببینید اینکه فلاسفه چی گفتن و میگن و ... خوبه ولی خب بحث فلسفه بحث عقلی هست و هر چی اونها گفتن ما هم باید بفهمیم دیگه! صرفا چون فلان دانشمند مشهور اروپایی گفته که نمیشه دلیل قبول کردن یه حرف! درسته؟ این برتری جویی و قدرت طلبی هم ریشه در حقیقت وجودی انسان داره/ هر چند بهش قائل نیستم ولی در مراتبی نفوذ کرده و اثر گذار بوده/ ولی دلیل ابتدایی نمیتونه باشه چون اصالت نداره
    (در مورد جمله ایشتنین هم قبول دارم که! میگم قبل از او هم امام علی این مفهوم رو گفته بودن! حالا این موضوع بحث ما نیست)
  7. solh
    solh
    منظورم از رفتار نا مناسب ، قبول نكردن افكار منطقي تر نسبت به افكار قديمي تر بود كه در همه ي تمدن هاي باستاني ديده ميشد . (البته در شرق تا اندازه اي متفاوت بود ). جام سقراط ، دادگاه گاليله و نهوه ي انتشار آثار علمي در زمان هاي قديم نمونه اي است . دوست عزيز قبلا نيز بيان كرده بودم كه بسيار دوست دارم دلايل شما را براي قطعيت هايتان بدانم . جمله اي كه شما در آن اظهار كرديد كه .قطعا. جمله ايست كه من دليل آن را نميدانم . من با جملات شما بنابر تجربه ها مخالفت ميكنم و چون دلايل مستحكمي دارم كه آنها را نمي پذيرد . هر چند خود نيز قطعيتي ندارم ولي ميدانم كه گفته شما مثال هاي نقص بسيار دارد . در ادامه بايد گفت كه براي رسيدن به تاريخ و مبنا ها نيازمند فلسفه هستيم چرا كه در آغاز علم و فلسفه يكي بودند و دليل گسترش علم همان دليل گسترش فلسفه خواهد بود .
  8. solh
    solh
    در ادامه ميگويم كه حرف شما در مورد دانشمندان درست ( كه خود بحث جالبي خواهد بود ) و من نيز به دانشمندي اتكا نكردم بلكه بر ذهن خويشتن اتكا كرده ام (البته با احتمال افتادن !!!!) . در مورد جمله ي آخر بايد بگويم كه تنها دليل من بر مطرح كردن واژه ها اصالت آنهاست ، و به همين خاطر هم هست كه با شما مخالفت ميكنم ، خوب من در مورد حرف هاي شما در مورد صحت كنوني آنها آنقدر شك ندارم ولي به گهر انان بسي دل نگرانم . و شك دارم قدمت سخنان شما از عمر آدمي بيش باشد چرا كه شما از واژگاني بهره ميبريد كه مورد ترديد هستند و ادمي(با تاكيد) براي آنان معاني خلق ميكند . باز تاكيد ميكنم لطفا دلايل خويش را در مورد قطعيتتان بنمايانيد .
  9. Sunrise
    Sunrise
    خب پسر خوب! واضح بگید که کدوم در مورد کدوم جمله من سوال دارید؟
    در مورد توضیحتون راجع به تعصبات هم قبول! ولی اونچه مورد ازار و تحقیر قرار گرفته رفتار دانشمندان در راه گسترش دانش بوده و نه کسب اون! مثلا کسی با کارهای علمی گالیله مشکلی نداشته بلکه وقتی پای نشر و بسط اون در جامعه متعصب اون زمان پیش اومد با مخالفت مواجه شد! این خودش یه دلیله برای اینکه انسان اگر حقیقت جو و در پی اون دانش جو باشه مشکلی نداره و کسی نمیتونه مخالفت کنه ولی در نشر و بسط بله/ فرمایش شما درسته/
  10. Sunrise
    Sunrise
    در مورد این جمله هم توضیح بدید! من متوجه معنیش نشدم! ". و شك دارم قدمت سخنان شما از عمر آدمي بيش باشد چرا كه شما از واژگاني بهره ميبريد كه مورد ترديد هستند و ادمي(با تاكيد) براي آنان معاني خلق ميكند" من هیچ ادعایی بر صحت و قدمت صحبت هام ندارم هر چند به همه اونها اعتقاد دارم ولی ما الان در مقام مباحثه هستیم! در مورد یکی بودن علم و فلسفه در اغاز هم اشکال میکنم چون اساسا هر علمی رو با موضوع و هدفش مشخص و متمایز میکنن و موضوع و هدف این دو مقوله با هم متفاوته. هر چند فلسفه رو علم الاعلی میدونن و جامعیت اون رو محیط بر سایر علوم ولی با یه تعریف دقیق میشه جامعیت و مانعیت مشخصی رو در تعریفش پیدا کرد که الیته قبلا علما و فلاسفه این کار رو کردن. خب پس:
    هر جا رو اشکال دارید مشخصا نقل کنید تا صحبت کنیم/ اکی؟
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 26
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد