PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تعیین حد قدر آسمان در نقاط مختلف ایران

رخساره روشنی
02-29-2012, 11:09 PM
درود بر شما دوستان عزیز آوایی نخست با کسب اجازه از آقای امام و تمام پیشکسوتان آوااستار قصد دارم که از تمام دوستان دعوت کنم تا در یک كار گروهي نجومی در آوااستار همكاري كنند .

[/URL][URL="http://www.nssra.ir/g/uploads/ahasanzadeh/2011-03-08_093913_l.jpg"]http://www.nssra.ir/g/uploads/ahasanzadeh/2011-03-08_093913_l.jpg (http://www.nssra.ir/g/uploads/ahasanzadeh/2011-03-08_093913_l.jpg)

هر کدوم اعضای محترم لطف کنند یک شب از این شب های خدا به ..... ( کجا )

خوب معلومه پشت بوم خونتون برید و با یکی از روش های تعیین حد فدر ، حد قدر آسمون محل زندگیتون رو بدست بیارید .

بعد حدقدر ر آسمونتون با طول و عرض دقیق جغرافیای محل زندگیتون و توضیحات مختصری در رابطه با این که از چه راهی حدقدر را تعیین کردید رو در این تاپیک

بزارید تا به نتایج خوبی برسیم مثل بررسی و تعیین تاریک ترین شهر ایران و چیزای دیگه پس لطفا همکاری کنید

دوستان عزیز می تونید برای کسب اطلاعات بیشتر یک سر به اینجا بزنید :

تاپيك قدر سنجي (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?28-%D9%82%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%86%D8%AC%DB%8C)

x11416
03-01-2012, 02:05 AM
این طرح عالیه به شرطی که بتونه طبقه بندی بشه و از همه مهم تر دقیق باشه.برای طبقه بندی میشه از نقشه یا حتی google maps و یا رنگ آمیزی نقاط مختلف کشور از نظر حد قدر استفاده بشه .البته این طرح باید با استقبال همه روبرو بشه تا بتونه نتیجه بده و همه بچه ها همکاری کنند.

ستاره كوچولو:در آخر كه مناطقي جمع شدن تقسيم بنديو انجام ميديم.

امیر عباس
03-01-2012, 09:41 AM
یه پیشنهاد :advise:: شما بهتره اول آموزش این کار رو ، در حد نیاز ، نه خیلی پیشرفته ، تو همین تاپیک بگذارید . بعد از همه همکاری بخواید . بعضی از اعضا مثل من با روش محاسبه ی این کار آشنا نیستیم .:TT TT:

رخساره روشنی
03-01-2012, 10:20 AM
چگونه حد قدر تعيين کنيم؟
حد قدر آسمان به معناي محدوده ديد شما در آسمان است به اين معنا که کم نور ترين جرمي که در آسمان مي بينيد از چه قدري است.
حد قدر پارامتري کاربردي براي تعيين شرايط رصدي است. براي نمونه در ثبت بارش هاي شهابي، ثبت طرح هاي رصدي يا انتخاب رصدگاهي مناسب براي رصد، همچنين براي پي بردن ميزان آلودگي نوري به اين پارامتر نياز داريم.
براي تعيين حد قدر آسمان روش هاي گوناگوني وجود دارد. براي مثال مي توانيم کم نورترين ستاره اي که در آسمان مشاهده مي کنيم را در نظر بگيريم و با بدست آوردن قدر آن ستاره از نرم افزارهاي آسمان نما حد قدر تعيين کنيم. اما اين روش و ساير روش ها ي مشابه دقت خوبي ندارند و خطاي زيادي دارند.
يکي از روش هاي معمول و نسبتا دقيق براي تعيين حد قدر روش مثلث بندي و شمارش ستاره است. در اين روش براي تعيين حد قدر، ستاره هاي قابل مشاهده با چشم غير مسلح را در محدوده هايي مشخص از آسمان مي شماريم و بعد از شمارش آنها، به جداولي که در ادامه آمده است مراجعه مي کنيم و نسبت به تعداد ستاره هاي شمارش شده حد قدر را از جدول مربوط تعيين مي کنيم. توجه داشته باشيد که در تعيين حد قدر، سه ستاره راس مثلث محدوده مورد نظر هم به حساب مي آيند.
در اين جا نقشه ي محدوده صورت فلکي ثور و جدول تعيين حد قدر آن با توجه به ارتفاع مناسب آن هنگام برگزاري مسابقه آورده شده است.
•پيش از شروع شمارش ستاره ها، چشمان شما بايد حداقل به مدت 30 دقيقه در تاريکي و به دور از نور باشد، اين کار باعث افزايش دقت در انجام اين کار مي شود.
•شما ممکن است تعداد ستاره هاي بيشتر يا کمتر از آنچه که در جداول آمده است بشماريد.
•با توجه به تفاوت در ميزان آمادگي چشم هاي افراد مختلف ممکن است، نتايج شمارش افراد مختلف متفاوت از هم باشد.
•قسمتي از آسمان را که براي تعيين حد قدر انتخاب مي کنيد حداقل بايد 45 درجه از افق ارتفاع داشته و ترجيحا بايد در سمت الرس شما باشد تا از نورهاي مزاحم افق کاسته شده و به کيفيت کار افزوده شود. همچنين هنگام تعيين حد قدر آسمان بايد به اندازه کافي تاريک باشد، در واقع در هنگام سپيده دم يا پس از غروب خورشيد نمي توان حد قدر تعيين کرد. همچنين ماه نبايد در آسمان نباشد.

صورت فلکي ثور: ستاره هاي آلفا، بتا و زتا ثور

http://www.nssra.ir/News/my_documents/my_pictures/2F4_8.png

جدول تعيين حد قدر در محدوده بالا:
ت.س.ش حد قدر ت.س.ش حد قدر
1 1.1 10 5.9
2 1.8 11 6.0
3 3.0 12 6.1
4 4.7 15 6.2
5 4.8 16 6.3
7 5.1 17 6.4
8 5.3 20 6.5
9 5.5

* ت.س.ش: تعداد ستاره شمارش شده
تعیین جد قدر با صورت فلکی دجاجه :

http://www.aftabir.com/articles/science_education/astronomic/images/8fabc51d1ad98bd86c4dd97aa452184d.jpg

http://www.nssra.ir/news/my_documents/my_pictures/D74_14.png

رخساره روشنی
03-01-2012, 10:29 AM
http://www.nssra.ir/news/my_documents/my_pictures/6F6_bortel.jpg

مقياس بورتل

جان بورتل يکي از پر تجربه ترين اختر شناسان آماتور است.او تابحال در طي حدود 50 سال رصد به بررسي 150،000ستاره متغير و رصد بيش از 200 دنباله دار پرداخته است.مقياسي که به نام خود مطرح کرده است ازطرف اخترشناسان آماتور بسيار مورد توجه قرار گرفته است.

اين روش که آسمان را در نه مرحله رتبه بندي مي کند کمک مي کند که کيفيت آسمان رصدي مان را بسنجيم. در گزارش بسياري از رصد گران وضعيت آسمان بسيار تاريک ثبت مي شود اماا گر بخواهيم اين مقياس را در آنجا بکار ببريم نشان مي دهد که آسمان نسبتا تاريک بوده است.

رتبه 1: آسمان درجه 1 .نور منطقه البروجي و گِگِن شاين (نور مخالف) و کهکشان(مثلث) M33 با قدر 7به خوبي مشخص اند. حد قدر براي چشم غير مسلح 6/7 تا 8 است .
رتبه 2: آسمان بسيار تاريک .کهکشان M33 تقريبا به خوبي با نگاه مستقيم ديده مي شود.ساختار کهکشان راه شيري به خوبي مشخص.نور منطقه البروجي قبل از طلوع و پس از غروب در برابر رنگ آبي سفيد کهکشان به رنگ زرد ديده مي شود. اطرافتان از جمله تلسکوپتان را بسيار محو مي بينيد. حد قدر براي چشم غير مسلح 1/7 تا 5/7 است.
رتبه 3: آسمان روستايي . نشانه هايي از آلودگي نوري در افق پيداست. خوشه هاي کروي M22, M15, M5 ,M4 با چشم غير مسلح قابل ديدن.M33 (کهکشان مثلث) با نگاه چپ چپ قابل ديدن.نور منطقطه البروجي به شکل ضعيفي قابل تشخيص .حد قدر براي چشم غير مسلح 6/6 تا 7.
رتبه 4:آسمان نيمه روستايي . نور منطقه البروجي به خوبي آشکار است راه کهکشان جلوه باشکوهي بر فراز افق دارد.M33 را با نگاه چپ چپ به سختي مي يابيدالبته در ارتفاع بالا تر از 50 درجه. حد قدر براي چشم غير مسلح 1/6 تا 5/6 است.
رتبه 5:آسمان حومه شهر، در بهترين شب هاي بهار و پاييز فقط نشانه هايي از نور منطقه البروجي را مي بينيد . کهکشان راه شيري در نزديکي افق بسيار کم سو و گاهي غير قابل ديدن. حد قدر براي چشم غير مسلح 6/5 تا 6 است.
رتبه 6: آسمان روشن حومه شهر، نشانه هاي کم سويي از راه کهکشان ، آن هم فقط در سمت الراس پيداست .آسمان تا ارتفاع 35 درجه اي يبالاي افق به رنگ سفيد مايل به خاکستري مي درخشدبا چشم غير مسلح هاله کم سويي از M31 مي بينيد. حد قدر براي چشم غير ملح 5/5 است
رتبه 7: از حومه شهر تا شهر، راه کهکشان کاملا محو شده است .حد قدر براي چشم غير مسلح 5
رتبه 8:آسمان شهر، آسمان با نور خاکستري مايل به سفيدي يا نارنجي مي درخشد ، در اين نور به خوبي مي توانيدد عنوان هاي درشت روزنامه ها را بخوانيد.اگر يک رصد گر با تجربه باشيددر يک شب خوب به زحمت M44 , M31 را که قدر هردو جرم 4 است مي بينيد. در بهترين شرايط با چشم غير مسلح تا قدر 5/4 را مي بينيد.

رتبه 9: آسمان وسط شهر، آسمان حتي در سمت الرأس کاملا روشن است. بسياري از ستاره هاي صورت هاي فلکي آشنا ناپيدا و صورت هاي فلکي کم نور مانند خرچنگ و حوت اصلا پيدا نيستند. تنها اجرام پر نور آسمان ماه و سيارات قابل ديدن اند..حد قدر براي چشم غير مسلح در چنين آسماني 4 يا کمتر است
چند تذکر:
- ممکن است شما ستاره هاي بيشتر يا کمتري نسبت به آنچه که در نقشه رسم شده بشماريد بنابراين سعي نکنيد تعداد ستاره ها را با آن تعداد که در نقشه است مطابقت دهيد.

- در اين روش هم براي ديدن ستاره هاي کم نور مي توانيد از روش نگاه کناري استفاده کنيد.

- اگر در تعيين حد قدر با اختلاف بيش از 3/0 در دو منطقه شمارشي مواجه شديد تنها يکي از آنها را که به واقعيت نزديکتر است در نظر بگيريد. ( توجه به ديگر روشهاي حد قدر گيري)

- به خاطر داشته باشيد که زمان ، شماره منطقه و تعداد ستاره هايي را که مي شماريد يادداشت کنيد.

منبع : آسمان نجم شمال

solh
03-01-2012, 11:28 AM
این رو حدود یک_دو کیلومتری اطراف خونمون اندازه گرفتم ، طبق چیزی که آقای بهرامپور توی تاپیک تخمین قدر نوشته بودن و شمردن ستاره هایی که در ناحیه ی مشخصی از برساوش بودند .

مختصات 28n و52.23e

حد قدر : 5.8

رخساره روشنی
03-01-2012, 11:51 AM
این رو حدود یک_دو کیلومتری اطراف خونمون اندازه گرفتم ، طبق چیزی که آقای بهرامپور توی تاپیک تخمین قدر نوشته بودن و شمردن ستاره هایی که در ناحیه ی مشخصی از برساوش بودند .

مختصات 28n و52.23e

دوستان عزیز یه چیزی یادم رفت بگم علاوه بر طول و عرض جغرافیایی اسم شهرتون رو هم بگید یا اگه رفتید خارج از شهر
بگید چند کیلومتری چه شهری بودید
باتشکر

solh
03-01-2012, 12:03 PM

مختصات 28n و52.23e

شهرستان جم ، ناحیه ی کوهستانی و مرز میان استان بوشهر و فارس . در نزدیکی ( 9_10 کیلومتری) بزرگراه شیراز _جم_ عسلویه

smhm
03-01-2012, 01:48 PM
اگر درست متوجه شده باشم. هدف تایپیک اندازه گیری حدقدری آسمون شهر است نه خارج شهر. درسته؟در مورد آسمون شهر باید بگویم که حد قدری در شهر بسیار متغیر هست. یعنی ممکنه یه گوشه از شهر آلودگی نوری زیادی داشته باشد و یه جایی دیگه آلودگی کمتری.به نظر من برای بدست آوردن حد قدری شهر باید چند نقطه را در نظر گرفت و بعد حد قدری میانگین آنها را حساب کرد.اما بهرحال نمی دونم دونستن حدقدری شهرها چقدر اهمیت داره؟

رخساره روشنی
03-01-2012, 04:35 PM
اگر درست متوجه شده باشم. هدف تایپیک اندازه گیری حدقدری آسمون شهر است نه خارج شهر. درسته؟در مورد آسمون شهر باید بگویم که حد قدری در شهر بسیار متغیر هست. یعنی ممکنه یه گوشه از شهر آلودگی نوری زیادی داشته باشد و یه جایی دیگه آلودگی کمتری.به نظر من برای بدست آوردن حد قدری شهر باید چند نقطه را در نظر گرفت و بعد حد قدری میانگین آنها را حساب کرد.اما بهرحال نمی دونم دونستن حدقدری شهرها چقدر اهمیت داره؟
دوست عزیز من منظورم این هست که دوستان از شهر خودشون یک حدقدر رو اعلام کنند تمام شهر های ایران نه کل دنیا حدقدر شون ثابت نیست ولی من قصدم اینکه با این حدقدر ها بفهمیم که مثلا کدوم شهر آلودگی نوریش کمتره و خیلی نتایج دیگه که باید دوستان با تجربه در آوااستار در این زمینه کمک کنند .
حالا چرا می زنید:banghead::you're kidding, rig

x11416
03-01-2012, 07:29 PM
به نظر من که اهمیت داره.به نظر من دانستن حدر قدر تو جاهای مختلف میتونه به اندازه باخبر بودن از وضعیت آب هوا اهمیت داشته باشه .البته همونطور که گفتم دقیق باشه!

رخساره روشنی
03-03-2012, 10:06 PM
دوستان عزیز اصلا تعیین حد قدر کار سختی نیست :th_cry::focus: خواهش می کنم همکاری کنید .
----------------------------------------------------------------
شهر همدان دیشب با طول جغرافیایی 48،31 E و عرض جغرافیایی N 34 , 48 با استفاده از صورت فلکی ثور حد قدرش 4.7 بود یعنی تعداد شمارش ستارم 4 تا بوده

x11416
03-04-2012, 12:15 AM
خانم روشنی هر موقع ما خواستیم این کارو انجام بدیم یا ماه وسط آسمون بوده یا آسمون شرایط مناسبی برای این کار نداشته (ابری -بارونی -برفی) شاید بقیه هم شرایطشون مثل منه که اینکارو نمیکنند!

stella
03-04-2012, 05:04 PM
عذرخواهی میکنم که این حرف رو در این تاپیک میزنم...اما باید بگم که تقریبا به اینجا پناه آوردم...دیشب رصد کردم و اسکچ هم زدم اما یادم رفت حد قدر رو اندازه گیری کنم...کسی میدونه حدقدر تهران دیشب یعنی شنبه چند بود?ممنون میشم کمکم کنید:)

رخساره روشنی
03-04-2012, 05:33 PM
از تلاشتون یک عالمه سپاس همین که رفتید خودش کلی خوبه :thanks:، تونستید خدقدر رو حتما بزنید
طول و عرض جغرافیایی فراموش نشه

karimisss
03-04-2012, 07:46 PM
من دوست داشتم این کار رو برای آسمون تهران انجام بدم ، یه مسئله ای الان که ماه داره کامل میشه این کارو انجام ندیم دیگه ؟؟ صبر کنیم برای آخر ماه ؟؟

رخساره روشنی
03-04-2012, 10:19 PM
من دوست داشتم این کار رو برای آسمون تهران انجام بدم ، یه مسئله ای الان که ماه داره کامل میشه این کارو انجام ندیم دیگه ؟؟ صبر کنیم برای آخر ماه ؟؟
بله آخر ماه بهتره منم که حد قدر رو اندازه گرفتم ماه تقریبا تربیع بود ( هلال و ماه نو بهترین زمانه ) فقط خواستم یک تحرکی تو تاپیک باشه دوستان یادشون نره
ممنون

sara shahabi
03-04-2012, 11:09 PM
من قبلاً در صدد تعیین قدر به این روش بر اومده بودم ، ولی با صورت فلکی های مختلف در یک شب (یا چند شب مختلف) نتیجه های متفاوتی گرفتم. البته متوجه هستم که هر صورت فلکی ای رو برای یک زمانی از سال انتخاب کردند ولی با این وجود مثلاً در مورد دب اکبر زمانی که حدوداً در حد 30 ، 40 (که در واقع حد سرسو هم نیست) درجه ارتفاع داشت (تقریباً در همین فصل از سال و در بهترین شرایط) قدر 4.6 می شد ولی با جوزا که تقریبا به سر سو هم می رسید قدر 3.9 می شد. البته شاید خطا فقط از من بوده باشه ولی قدر خود ستاره ها رو هم که نگاه کردم روش خیلی تقریبی هستش و شاید بهتر باشه که در چند زمان مختلف و با صورت فلکی های مختلف ، قدر ِمیانگین اندازه گیری بشه؟!

رخساره روشنی
03-04-2012, 11:21 PM
من قبلاً در صدد تعیین قدر به این روش بر اومده بودم ، ولی با صورت فلکی های مختلف در یک شب (یا چند شب مختلف) نتیجه های متفاوتی گرفتم. البته متوجه هستم که هر صورت فلکی ای رو برای یک زمانی از سال انتخاب کردند ولی با این وجود مثلاً در مورد دب اکبر زمانی که حدوداً در حد 30 ، 40 (که در واقع حد سرسو هم نیست) درجه ارتفاع داشت (تقریباً در همین فصل از سال و در بهترین شرایط) قدر 4.6 می شد ولی با جوزا که تقریبا به سر سو هم می رسید قدر 3.9 می شد. البته شاید خطا فقط از من بوده باشه ولی قدر خود ستاره ها رو هم که نگاه کردم روش خیلی تقریبی هستش و شاید بهتر باشه که در چند زمان مختلف و با صورت فلکی های مختلف ، قدر ِمیانگین اندازه گیری بشه؟!
ممکنه خطای دید باشه یا خستگی البته فکر کنم دلیلی هم داشته باشه ، فکر این روش تعیین حد قدر برای زمانیه که ما همون شب مثلا می خوایم گزارش رصدی بنویسیم و یک حدقدر میانگین برای یک شهر نیست اگر دوستان اطلاعات کامل تری دارند اعلام کنند
دروغ چرا بگم اینو بلد نیستم

Setare KOchOlO
03-04-2012, 11:42 PM
سلام دوستان

همونطور كه ميدونين حد قدر آسمان به معنای محدوده دید شما در آسمان هستش يعني کم نور ترین جرمی که در آسمان می بینید از چه قدری هستش ...

یکی از روش هاش:روش مثلث بندی و شمارش ستاره هستش... كه ستاره های قابل مشاهده با چشم غیر مسلح رو در محدوده هایی مشخص از آسمان می شمریم و بعد از شمارش آنها، به جداول موجودمراجعه می کنیم و نسبت به تعداد ستاره های شمارش شده حد قدر رو از جدول مربوط تعیین می کنیم.

**توجه: در تعیین حد قدر به اين روش،اون سه ستاره راس مثلث هم به حساب میان .**

ولي روش به اين صورته كه :
** پیش از شروع شمارش ستاره ها، چشماتون باید حداقل به مدت 30 دقیقه در تاریکی و به دور از نور باشه ... كه باعث افزایش دقت درانجام كار ميشه.

** با توجه به تفاوت در میزان آمادگی چشم افراد مختلف ممکنه كه نتایج شمارش هم مختلف بشه .

** قسمتی از آسمان رو برای تعیین حد قدر انتخاب می کنید كه حداقل باید 45 درجه از افق ارتفاع داشته باشه و حتي الامكان در سمت الرس باشه (تا از نورهای مزاحم افق کاسته بشه و به کیفیت کار اضافه بشه).

**همچنین هنگام و زمان تعیین حد قدر آسمان باید به اندازه کافی تاریک باشه... در واقع در هنگام سپیده دم یا پس از غروب خورشید امكان حد قدر تعیین نيست.

**ماه نباید در آسمان باشه.

Sky_Watcher
03-05-2012, 08:43 PM
منم از حد قدر آسمون شهرمون (نکا که تو مازندرانه ) میانگین گرفتم(فقط فصل زمستونشو) تقریبا میشه 5.( 5 رو به بالا)
عرض جغرافیایی:''36 '39 36 شمالی
طول جغرافیایی: ''24 '17 53 شرقی

Sunrise
03-05-2012, 08:52 PM
یکی از کار های خوبی که با این قدرسنجی های ولو تقریبی میشه انجام داد اینه که بحث آلودگی نوری رو مطرح کنیم و با تشکیل کمپین و یا حتی گروه های تحت حمایت موسسات ثبت شده، در راستای پایه گذاری سیاست های کنترلی در مدیریت شهری فعالیت کنیم...

بحث آلودگی نوری و پیشنهادات دوستان در اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?371-%D8%A2%D9%84%D9%88%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%86%D9%88%D8%B1%DB%8C(lightpollution)) مطرح شده;)

یعنی همین کار آماری و تقریبی رو میشه به سمت یه فعالیت مثبت زیست محیطی جهت داد که اتفاقا خیلی هم جالب و مفید خواهد بود

Mostafa
03-05-2012, 09:00 PM
ضمن تشکر از خانم روشنی بابت ایجاد این بحث عالی

به نظر من بچه ها می تونن نه فقط حد قدر شهر ها که حد قدر رصد گاه هایی که میرن رو هم محاسبه کنند

اتفاقآ این بخشش احتمالآ خیلی میتونه کاربردی تر باشه

در اطراف هر شهر رصد گاه های مختلفی هست که بچه های نجومی اکثرآ اونجا ها میرن ...

از این طریق میتونیم رصد گاه های خوب و بکر رو شناسایی کنیم ( البته به شرط اینکه بعدش خودمون خرابش نکنیم !! )

ضمنآ ممکنه رصد گاه هایی باشند که گروه های زیادی به اونجا برن

اتفاقآ این خیلی خوبه که هر گروه حد قدر منطقه رو مستقلآ محاسبه کنه

این کار در به دست آوردن کمینه ، میانگین و بیشینه حد قدر یک مکان خیلی کمک می کنه

البته همه اینها به شرطی است که طبق آموزش های تاپیک قدر سنجی ، این کار رو با دقت خوبی انجام بدید

Mojtaba Gholami
03-05-2012, 09:27 PM
منم از حد قدر آسمون شهرمون (نکا که تو مازندرانه ) میانگین گرفتم(فقط فصل زمستونشو) تقریبا میشه 5.( 5 رو به بالا)
عرض جغرافیایی:''36 '39 36 شمالی
طول جغرافیایی: ''24 '17 53 شرقی
منم منطقه هزارجریب نکا رو برای رصد مدنظر دارم .چون نصف روزهای هفته و سال اونجام . آلودگی نوری ندارم در حد اصلا . بازم میانگین بگیرم ؟ یا همین که آلودگی ندارم کافیه ؟

عرض جغرافیایی:''13 '27 36 شمالی
طول جغرافیایی: ''22 '23 53 شرقی

Hojjat Zafarkhah
03-05-2012, 10:28 PM
منم منطقه هزارجریب نکا رو برای رصد مدنظر دارم .چون نصف روزهای هفته و سال اونجام . آلودگی نوری ندارم در حد اصلا . بازم میانگین بگیرم ؟ یا همین که آلودگی ندارم کافیه ؟

عرض جغرافیایی:''13 '27 36 شمالی
طول جغرافیایی: ''22 '23 53 شرقی

اصلا یعنی چقدر؟؟؟؟
آخه این کلمه ها تو جاهای مختلف برا آدمای مختلف فرق میکنه مفهومش!!!
بنظرم عددی بگین بهتر میشه!!!

Mojtaba Gholami
03-05-2012, 10:47 PM
اصلا یعنی چقدر؟؟؟؟
آخه این کلمه ها تو جاهای مختلف برا آدمای مختلف فرق میکنه مفهومش!!!
بنظرم عددی بگین بهتر میشه!!!
من مختصات عرضی گذاشتم .اگه با گوگل ارث ببینید مشخصه . توی جنگل یک واحد مرغداری که حدود 200 متریش روستا هست که جمعیت نداره بیشتر به روستای ارواح شبیهه . شب روشنایی محوطه مرغداری از نور روستا بیشتره چون توی روستا بزور 10 تا لامپ روشنه . یک روستا هم بفاصله حدود 5 کیلومتری داریم که نورش تو افق کمی روشنایی میده . اگه لامپهای محوطه مرغداری خاموش بشه دیگه هیچ نور مزاحمی نیست. راستش این یک ماهه شاید چند شب خوب نداشتیم بدلیل برف و باران . یکی دوشب خوبشم که هوا صاف بود رفتم محوطه مرغداری برای رصد ستاره ها که نیم ساعت نشده از ترس پلنگ رفتم تو اطاق. آخه اونجا پلنگ داره ترسیدم از گشنگی بیان تو مرغداری کلک منو بکنن. فعلا امکان قدرگیری نیست

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/or67lefomgyznz7rnigc.jpg"]http://up.avastarco.com/images/or67lefomgyznz7rnigc.jpg (http://up.avastarco.com/)

رخساره روشنی
03-06-2012, 04:26 AM
من مختصات عرضی گذاشتم .اگه با گوگل ارث ببینید مشخصه . توی جنگل یک واحد مرغداری که حدود 200 متریش روستا هست که جمعیت نداره بیشتر به روستای ارواح شبیهه . شب روشنایی محوطه مرغداری از نور روستا بیشتره چون توی روستا بزور 10 تا لامپ روشنه . یک روستا هم بفاصله حدود 5 کیلومتری داریم که نورش تو افق کمی روشنایی میده . اگه لامپهای محوطه مرغداری خاموش بشه دیگه هیچ نور مزاحمی نیست. راستش این یک ماهه شاید چند شب خوب نداشتیم بدلیل برف و باران . یکی دوشب خوبشم که هوا صاف بود رفتم محوطه مرغداری برای رصد ستاره ها که نیم ساعت نشده از ترس پلنگ رفتم تو اطاق. آخه اونجا پلنگ داره ترسیدم از گشنگی بیان تو مرغداری کلک منو بکنن. فعلا امکان قدرگیری نیست . عکسم داشتم نشد بذارم
خیلی ممنون که تلاشتون رو کردید به نظر منطقه خوبی میاد فقط هر موقع شرایط مساعد شد حد قدر دقیقش رو بسنجید :sSW_darthvader:
هر موقغ مساعد شد مواظب باشید یه وقت شیری پلنگی در راه علم نخوردتون:t5hq2u:

smhm
03-06-2012, 12:25 PM
ضمن تشکر از خانم روشنی بابت ایجاد این بحث عالی

به نظر من بچه ها می تونن نه فقط حد قدر شهر ها که حد قدر رصد گاه هایی که میرن رو هم محاسبه کنند

اتفاقآ این بخشش احتمالآ خیلی میتونه کاربردی تر باشه

در اطراف هر شهر رصد گاه های مختلفی هست که بچه های نجومی اکثرآ اونجا ها میرن ...

از این طریق میتونیم رصد گاه های خوب و بکر رو شناسایی کنیم ( البته به شرط اینکه بعدش خودمون خرابش نکنیم !! )

ضمنآ ممکنه رصد گاه هایی باشند که گروه های زیادی به اونجا برن

اتفاقآ این خیلی خوبه که هر گروه حد قدر منطقه رو مستقلآ محاسبه کنه

این کار در به دست آوردن کمینه ، میانگین و بیشینه حد قدر یک مکان خیلی کمک می کنه

البته همه اینها به شرطی است که طبق آموزش های تاپیک قدر سنجی ، این کار رو با دقت خوبی انجام بدید
بنده هم با این کار موافقم یعنی ما بیاییم حد قدری رصدگاهها مون را اندازه بگیریم (نه داخل شهر).
البته در کل پیشنهاد می کنم که این کار در سه فاز انجام بگیرد:
1. تعیین حدقدری میانگین داخل شهر فقط برای آمارگیری میزان آلودگی نوری شهرها بعنوان اولین قدم جهت مبارزه با آلودگی نوری و بحث زیست محیطی.
2. تعیین حد قدری تاریک ترین نقطه داخل شهر برای انجام رصدهای عمومی و ترویجی در حد آشنایی با چند صورت فلکی مهم، رصد سیارات و غیره.
3. تعیین حدقدری بهترین رصدگاههای حومه شهری (یا روستایی) برای رصدهای آموزشی مقدماتی و نیمه حرفه ای بخصوص در مواقعی که کاهش هزینه های ایاب و ذهاب برامون مهم باشد.

Sky_Watcher
03-06-2012, 02:17 PM
بنده هم با این کار موافقم یعنی ما بیاییم حد قدری رصدگاهها مون را اندازه بگیریم (نه داخل شهر).
البته در کل پیشنهاد می کنم که این کار در سه فاز انجام بگیرد:
1. تعیین حدقدری میانگین داخل شهر فقط برای آمارگیری میزان آلودگی نوری شهرها بعنوان اولین قدم جهت مبارزه با آلودگی نوری و بحث زیست محیطی.
2. تعیین حد قدری تاریک ترین نقطه داخل شهر برای انجام رصدهای عمومی و ترویجی در حد آشنایی با چند صورت فلکی مهم، رصد سیارات و غیره.
3. تعیین حدقدری بهترین رصدگاههای حومه شهری (یا روستایی) برای رصدهای آموزشی مقدماتی و نیمه حرفه ای بخصوص در مواقعی که کاهش هزینه های ایاب و ذهاب برامون مهم باشد.

آره راست میگید.
من چون تو حومه ی شهرم(شهرم نکا هستش که مختصاتش رو تو چند پست قبل نوشتم) ، برای همین آسمونی که من شاهدشم تقریبا بهترین آسمون تو کل شهره.
کمینه ی حد قدر (توی هوای بدون ابر) ممکنه به 4 برسه ، اگه با ابر در نظر بگیریم که...
بیشینشم به 5.5 میرسه.(شایدم کمی بالاتر) ، درکل شهر ما تو زمستون بهترین آسمونشو داره برعکس بهار امسال(90) که هوا خیلی خیلی خیلی هوا افتضاح بود(حد قدر تو 80 درصد شباش کمتر از چهار چهار و نیم بود)
بهترین مکان تو رصد تو شهرستان ما هزار جریبه ، که توی هزار جریب هم(که تو ارتفاعاته) هرچی به ارتفاعات بالاتر برید از هوای توپتری برخوردارید.هزار جریب درواقع خودش از مجموعه روستاهای مختلف در ارتفاعات مختلف تشکیل شده.

پس خلاصش میکنم:
حد قدر میانگین در زمستان: 5
بیشینه ی حد قد: 5.5
کمینه:تو روزای بدون ابر 4 یا 4.5
بهترین مکان:هزار جریب که تو خود شهر نیست.هرچی ارتفاع بالاتر ، آلودگی کمتر. برای مثال روستای پدریمون پاسند

رخساره روشنی
03-17-2012, 11:25 AM
دوستان گلم حالا که فاز ماه مناسب شده دیگه شروع کنید و یک شب برید و حدقدر شهرتون یا محلی که در اونجا می خوایید رصد کنید رو بسنجید و همون طور که آقای امام پیشنهاد کردند که
این کار در سه فاز انجام بگیرد:
پس یک دو سه شروع :sSig_woohoo2:

Mehrzad-jupiter
03-19-2012, 12:03 AM
به منظور رسیدن به هدف شماره 1 ( مبارزه با آلودگی نوری شهرها ) امشب حد قدر آسمونو در تهران با ساده ترین روش ( پیدا کردن کم نورترین ستاره در سرسو ) محاسبه کردم که تقریبا 3.7 بود . یکی از ستاره های صورت فلکی جوزا ( زتا جوزا ). این رو هم بگم که اطراف منزل ما زیاد چراغ برای روشن کردن کوچه نداره به همین علت کمی تاریکتر از اطرافه. در روزهای بعد حد قدر رو دقیقتر محاسبه خواهم کرد.

Mehrzad-jupiter
03-22-2012, 09:28 PM
دیشب در تاریخ 2 فروردین 91. حوالی ساعت 22.30 به محاسبه حد قدر آسمان پرداختم. با استفاده از روش مثلث بندی و ذوزنقه، ( صورت فلکی اسد ) حد قدر به دست آمده 3.4 بود.

Astronomy
03-22-2012, 09:40 PM
منم پریشب و دیشب حد قدر آسمون ساری رو اندازه گرفتم!

با استفاده از صورت فلکی اسد! البته خیلی دقیق نیست چون اسد در اون موقع دقیقا در سمت الراس نبود اما نزدیک بود!!

1- در بیشترین شرایط آلودگی نوری و وسط شلوغی شهر! حد قدر: 1.3

2- داخل شهر ولی در کوچه پس کوچه ها به طوری که آلودگی نوری زیاد بود اما چراغ پر نوری نزدیکم نبود! حدودا در بهترین شرایط ممکن در مرکز شهر بود! حد قدر: 3.8

سعی میکنم در شب های دیگه حد قدر آسمون رو در مناطق حاشیه شهری و بیرون از شهر و همچنین روستاها اندازه بگیرم!

mobi
03-22-2012, 11:25 PM
جناب astrnomy طول و عرض جغرافیایی یادتون رفت!!:))))

Astronomy
03-23-2012, 12:39 AM
جناب astrnomy طول و عرض جغرافیایی یادتون رفت!!:))))
ببخشید حواس نمیمونه برا آدم که!!

طول جغرافیایی: 53:59

عرض جغرافیایی: 36:50

ببخشید خیلی دقیق نیست! تا چند روز دیگه لپ تاپ خودم میاد دستم تا هزارم ثانیه قوسیشم میزارم براتون!!!

Sky_Watcher
03-23-2012, 12:05 PM
دیشب وضعیت آسمون شهرمون زیاد خوب نبود ، شاید حد قدر سه و خورده ای میشد. من فقط کلب اکبر و اوریون رو از پنجرمون خوب میدیدم بقیه ی صورت های فلکی گنگ بودن.

من حومه های شهر نکا هستم ، حدودا جنوب شرقیش.
طول جغرافیایی:'' 36 '39 36
عرض جغرافیایی:''24 '17 53

رخساره روشنی
04-25-2012, 08:59 PM
درود بر شما دوستان عزیز آوایی
وقتتون بخیر اومدم یک فوتی بنمایم بلکه گرد و غبار از سر این تاپیک بره :oh u !:
تا الان با حساب کردن همدان تنها 5 شهر حدقدرشون رو اعلام کردند
پس حالا که هفته نجومه همه به سراغ رصد رفتید خد قدر آسمونتون رو هم اندازه بگیرید تا به این پروژه علمی - زیست محیطی کمک کنید .

Mehrzad-jupiter
04-30-2012, 10:28 PM
بابت تأخیر در ارائه این مطلب پوزش می خوام.

حدر قدر آسمان کاروانسرای پاسنگان استان قم در تاریخ 31 فروردین 1391: 4/4 بود.

طول و عرض جغرافیایی محل: 34 درجه و 28 دقیقه شمالی و 44 درجه و 26 دقیقه شرقی

Astronomy
05-02-2012, 07:06 PM
طبق اندازه گیری به عمل آمده در دو شب متوالی در تاریخ 6 و 7 اردیبهشت ماه، بدون حضور ماه! در ساعت حدود 12 شب در روستای رینه در نزدیکی شهرستان آمل با طول جغرافیایی ‘۰۷°۵۲ و عرض جغرافیایی ‘۵۷°۳۵ حد قدر اندازه گیری شده ی آسمان 6.3 بود!

رخساره روشنی
07-22-2012, 12:03 PM
درود بر شما دوستان هم آوایی گل
این تاپیک یادتون نره دیگه کم کم میخوام یک نموداری از اطلاعاتی که بچه دادن رو بزارم پس بشتابید حدقدر رو بزارید !!!! :focus:

mohsen4465
07-22-2012, 02:45 PM
من دو سه شب پیش که برای آشنا شدن با صورت های فلکی داشتم با چشم غیرمسلح آسمونو تماشا میکردم برای اولین بار تونستم از تو حیاط خونمون هاله ی کم نور کهکشان راه شیری رو ببینم. اولش فکر کردم ابره و همینطوری مشغول نگاه کردن به صورت های فلکی و اطلس آسمون زیر نور قرمز بودم که یواش یواش به اون ابره شک کردم. با اینکه یک ساعت تو حیاط مشغول تماشا بودم ولی اصلاً تکون نمیخورد. یکم دقیقتر که بهش نگاه کردم و موقعیتش رو تو اطلس بررسی کردم دیدم که خود خودشه؛ نوار کهکشان راه شیری (از بس اینجا ابر داره که آدم نمیتونه به چیز دیگه ای شک کنه). دقیقاً بالای سرم بود (سمت الرأس) البته نواحی پایینترش دیده نمیشد. اون شب هوا خیلی خوب بود و مهتاب هم نداشت. گفتم شاید این اطلاعات در این حد بدرد قدرسنجی شما بخوره. البته روش قدر سنجی با ستاره ها رو تازه همین امروز خوندم و یاد گرفتم. اگه تونستم انجام میدم.

مکان: تنکابن - حومه بین شهری - کنار تیربرق های پرنور خیابون (از این بخار سدیمی ها :دی) و لامپ روشن همسایه. :rambo:

رخساره روشنی
07-22-2012, 06:12 PM
از جناب mohsen4465 ممنون من تو مقیاس بورتل نگاه کردم با نشانه هایی که شما دادید احتمالا حدقدر 5/5 بوده ولی باز بهتره که حدقدر دوباره سنجیده بشه و یا خودتون از طریق همین مقیاس بورتل یکبار دیگه چک کنید .
از توجهتون خیلی ممنون

mohsen4465
07-22-2012, 06:23 PM
از جناب mohsen4465 ممنون من تو مقیاس بورتل نگاه کردم با نشانه هایی که شما دادید احتمالا حدقدر 5/5 بوده ولی باز بهتره که حدقدر دوباره سنجیده بشه و یا خودتون از طریق همین مقیاس بورتل یکبار دیگه چک کنید .
از توجهتون خیلی ممنون

طبق معمول شب شد هوا ابری شد. اگه تو این چند روز صاف شد حتماً با ستاره ها قدر سنجی میکنم.

رخساره روشنی
07-28-2012, 12:13 AM
حدر قدر سه شنبه 3 امرداد 91
با استفاده از مقیاس بورتل و صورت فلکی ماکیان ( دجاجه ) : 4.8
مکان : همدان

Mostafa
07-28-2012, 12:55 AM
سلام خانم روشني

اين تاپيك شما يكي از بهترين و كاربردي ترين تاپيك هاي فروم است كه مي تواند در بلند مدت كمك زيادي به منجمان ايراني بكند .

منتها مدتي است كه به اين فكر مي كنم كه چگونه مي توانيم ساختار پيوسته و منظم تري به مطالب اين تاپيك بدهيم كه اطلاعات به صورت منسجم تر و آناليز شده در اختيار كاربران قرار بگيرد

اگر بتوانيم ساختار مناسبي جهت تجميع ، آناليز و دسترسي به اطلاعات ايجاد كنيم ، مي توانيم پس از آن به عنوان يك پروژه عمومي به منجمان آماتور سراسر كشور فراخوان بدهيم

ممنون به خاطر زحماتي كه مي كشيد :)

امیر حسن زاده
07-28-2012, 10:28 AM
یادم است چند سال پیش به پیشنهاد رصدخانه ملی نجوم(در آمریکا) سنجش حد قدر آسمان به کمک تعداد ستارگان قابل مشاهده در صورت فلکی جبار تعریف شد. برای انجام این پروژه کافی بود علاقمندان صورت فلکی جبار را بشناسند و به کمک چارت های ساده ای تعیین کنند که آنچه در آسمان شان می بینند به کدام چارت شبیه است تا بدین صورت حد قدر تعیین شود.
سادگی این پروژه باعث شد که دانش اموزان طیف وسیعی از همکاران این طرح باشند و در سال جهانی نجوم به عنوان یک پروژه بین المللی معرفی شد که با استقبال زیادی همراه بود
برای اطلاع بیشتر
http://www.darkskiesawareness.org/gan.php
http://www.globeatnight.org
هر سال نتایج تحلیل این رصدها به صورت نمودارها و نقشه هایی منتشر می شود
به صفحه زیر مراجعه کنید
http://www.globeatnight.org/analyze.html
از ایران افراد کمی در این پروژه مشارکت داشتند که با اطلاع رسانی می توان مشارکت را بالا برد
البته با توجه به اینکه منجمان اماتور کشورمان با روشهای دقیق و علمی سنجش حد قدر آشنا هستند می توان پروژه دقیق تری به این منظور تعریف کرد. فقط باید به شکل مناسبی استاندارد سازی شود تا تحلیل آن امکان پذیر باشد

mohsen4465
07-28-2012, 02:28 PM
یادم است چند سال پیش به پیشنهاد رصدخانه ملی نجوم(در آمریکا) سنجش حد قدر آسمان به کمک تعداد ستارگان قابل مشاهده در صورت فلکی جبار تعریف شد. برای انجام این پروژه کافی بود علاقمندان صورت فلکی جبار را بشناسند و به کمک چارت های ساده ای تعیین کنند که آنچه در آسمان شان می بینند به کدام چارت شبیه است تا بدین صورت حد قدر تعیین شود.
سادگی این پروژه باعث شد که دانش اموزان طیف وسیعی از همکاران این طرح باشند و در سال جهانی نجوم به عنوان یک پروژه بین المللی معرفی شد که با استقبال زیادی همراه بود
برای اطلاع بیشتر
http://www.darkskiesawareness.org/gan.php
http://www.globeatnight.org
هر سال نتایج تحلیل این رصدها به صورت نمودارها و نقشه هایی منتشر می شود
به صفحه زیر مراجعه کنید
http://www.globeatnight.org/analyze.html
از ایران افراد کمی در این پروژه مشارکت داشتند که با اطلاع رسانی می توان مشارکت را بالا برد
البته با توجه به اینکه منجمان اماتور کشورمان با روشهای دقیق و علمی سنجش حد قدر آشنا هستند می توان پروژه دقیق تری به این منظور تعریف کرد. فقط باید به شکل مناسبی استاندارد سازی شود تا تحلیل آن امکان پذیر باشد

در این مورد با شما موافقم. به نظر من هم باید اول اطلاع رسانی بشه بعد از افراد بخوایم قدرسنجی کنن. من خودم تاپیک قدرسنجی رو دیدم. بیشتر عکساش حذف شده بودن. اونهایی هم که هنوز قابل مشاهده ان خیلی گنگ توضیح داده شدن. مثلاً نوشتن که تو صورت فلکی عقرب اگه مثلاً 10تا ستاره دیدیم قدر آسمان فلان قدره. مشکل اینجاست که مشخص نشده چه مقدار از آسمون جزء ناحیه قدرسنجی عقربه. بخاطر همین من که خیلی تمایل داشتم این کار رو انجام بدم از انجامش منصرف شدم. تو اینترنت و سایت های خارجی هم کلی گشتم ولی اصلاً چیزی پیدا نکردم.

رخساره روشنی
07-28-2012, 05:16 PM
سلام خانم روشني

اين تاپيك شما يكي از بهترين و كاربردي ترين تاپيك هاي فروم است كه مي تواند در بلند مدت كمك زيادي به منجمان ايراني بكند .

منتها مدتي است كه به اين فكر مي كنم كه چگونه مي توانيم ساختار پيوسته و منظم تري به مطالب اين تاپيك بدهيم كه اطلاعات به صورت منسجم تر و آناليز شده در اختيار كاربران قرار بگيرد

اگر بتوانيم ساختار مناسبي جهت تجميع ، آناليز و دسترسي به اطلاعات ايجاد كنيم ، مي توانيم پس از آن به عنوان يك پروژه عمومي به منجمان آماتور سراسر كشور فراخوان بدهيم

ممنون به خاطر زحماتي كه مي كشيد :)

با درود فراوان خدمات شما
ممنون از آقای امام به خاطر لطف و توجهشون
من از همه دوستانی که از اول ایجاد این تاپیک کمک کردن و حدقدر رو بدست آوردن ممنونم و امیدوارم که ..... با کمک یکایک اعضا و همچنین مدیران خوب
به نتیجه خیلی خوبی برسیم .

Mojtaba Gholami
08-14-2012, 04:32 PM
سلام
در شب یکشنبه برای بارش شهابی به نقطه ایی در 35 کیلومتری نکا که متعلق به خودم هست با موقعیت جغرافیاییN 36.27 وE 53.23 رفتیم . آقای قریشی از اساتید نجوم حضور داشتند . از ایشون خواستم حد قدر رو تعیین کنند . ایشون با پیداکردن کم نورترین ستاره حد قدر رو 5 اعلام کردند (خودم که فکر میکنم بیشتر باشه). با توجه به این نکته که این کار آخر شب انجام شد و متاسفانه بنا بدلایل نامعلومی حدقدر پایین اومده بود . این موضوع در تصاویری که در ساعات ابتدایی و انتهایی شب گرفته شده کاملا واضح بود.

http://up.avastarco.com/images/60issunsj5rqmb4kith.jpg (http://up.avastarco.com/)

Hamed Mirzakhalil
08-29-2012, 11:00 PM
سلام رخساره خانم. ممنون از آموزش مختصر و مفيدتون.
فکر نمی کنید این جمله آخر پاراگراف اول یه کم مشکل داره. کمی مشکوکه.
همچنين ماه نبايد در آسمان نباشد.
به نظرم اشتباه تایپیه

Hamed Mirzakhalil
08-29-2012, 11:34 PM
دوستان عزیز فکر می کنم باید در کنار مختصات جغرافیایی، میزان خطرناک بودن منطقه هم با اعداد و رقم و خیلی خیلی دقیق گفتهبشه. یه وقت اینطور نباشه که دوستان نجومی به هوای حد قدر بالا برم جایی و خدای نکرده ناپدید بشن.:(

SAEED560
01-06-2013, 10:46 PM
با سلام
برای رصد نزدیکی منزل مسکونیم یه جایی هست که بیشتر وقت ا می رم اونجا و قدر ظاهریش بین 4.5 تا 5.5 متغییره . اما یه چیزی که ذهنمو مشغول کرده و جوابشو هنوز درست نگرفتم اینه که طول و عرض جغرافیایی محل رصد رو نمیشه به طور دقیق گفت مثلا تهران که با طول 51/4 و عرض 35/7 ثبت شده در همه جای تهران یکی نیست . پس چه طور این طول و عرض و دقیق بگیم .
محل رصد تهران . سعادت اباد

رخساره روشنی
01-06-2013, 10:54 PM
با سلام
برای رصد نزدیکی منزل مسکونیم یه جایی هست که بیشتر وقت ا می رم اونجا و قدر ظاهریش بین 4.5 تا 5.5 متغییره . اما یه چیزی که ذهنمو مشغول کرده و جوابشو هنوز درست نگرفتم اینه که طول و عرض جغرافیایی محل رصد رو نمیشه به طور دقیق گفت مثلا تهران که با طول 51/4 و عرض 35/7 ثبت شده در همه جای تهران یکی نیست . پس چه طور این طول و عرض و دقیق بگیم .

درود بر شما دوست عزیز :)
ممنون به خاطر تعیین حد قدر تقریبا دیگه ثبت حد قدر این تاپیک مربوط به طرح مانیفست میشه اما
میشه بگید با چه صورت فلکی این حد قدر رو بدست آوردید چون وسط تهران حد قدر خوبی به نظر میاد ؟؟؟
در مورد سوالتون هم میتونید به این سایت یک سری بزنید اینجا (http://eo.ucar.edu/geocode/)
تقریبا مختصاتی رو که لازم دارید رو در اختیارتون میذاره

Mostafa
01-06-2013, 10:58 PM
با سلام

سلام سعيد آقا

درباره مطلب دوم : بهترين راه براي مشخص كردن طول و عرض جغرافيايي GPS است ( حالا مي تونيد از گوشي موبايل هاي gps دار هم استفاده كنيد )

اما درباره مطلب اول : واقعآ اطراف سعادت آباد جايي پيدا كرديد با حد قدر 4.5 تا 5.5 ؟!

حد قدر رو چطور تخمين مي زنيد ؟ چون ممكنه روش هاي تخميني خطا داشته باشه

حالا من يك پيشنهاد دارم :)

لطفآ به دو شكل زير نگاه كنيد :

http://up.avastarco.com/images/9dhmvm044aywy8kid.jpg (http://up.avastarco.com/)

http://up.avastarco.com/images/3qgofw2t0tlbfbxjtya6.jpg (http://up.avastarco.com/)

لطفآ اين بار زمان رصد ، در اين دو مثلثي كه در صورت فلكي ثور يا فرس اعظم مشخص كردم ، ببينيد چند تا ستاره با چشم ديده ميشه ( ستاره هاي يكي از اين دو محدوده را بشمريد )

بعد تعداد رو بگيد تا من حد قدر دقيق منطقه رو به شما عرض كنم ;)

( اين شكل ها بخشي از مقاله مفيدي است كه به همت آقاي ميرزاخليل و خانم روشني در بخش آموزش سايت آسمان تاريك ايران قرار داره كه به زودي در دسترس شما خواهد بود :) )

Atila Poro
01-06-2013, 11:25 PM
با سلام

اگر میتوانید موقعیت محل را روی نقشه شناسایی کنید، بهترین راه استفاده از google earth است که با دقت متر یا سانتیمتر مختصات را به شما خواهد داد

SAEED560
01-06-2013, 11:39 PM
سلام سعيد آقا

درباره مطلب دوم : بهترين راه براي مشخص كردن طول و عرض جغرافيايي GPS است ( حالا مي تونيد از گوشي موبايل هاي gps دار هم استفاده كنيد )

اما درباره مطلب اول : واقعآ اطراف سعادت آباد جايي پيدا كرديد با حد قدر 4.5 تا 5.5 ؟!

حد قدر رو چطور تخمين مي زنيد ؟ چون ممكنه روش هاي تخميني خطا داشته باشه

حالا من يك پيشنهاد دارم :)

لطفآ به دو شكل زير نگاه كنيد :

http://up.avastarco.com/images/9dhmvm044aywy8kid.jpg (http://up.avastarco.com/)

http://up.avastarco.com/images/3qgofw2t0tlbfbxjtya6.jpg (http://up.avastarco.com/)

لطفآ اين بار زمان رصد ، در اين دو مثلثي كه در صورت فلكي ثور يا فرس اعظم مشخص كردم ، ببينيد چند تا ستاره با چشم ديده ميشه ( ستاره هاي يكي از اين دو محدوده را بشمريد )

بعد تعداد رو بگيد تا من حد قدر دقيق منطقه رو به شما عرض كنم ;)

( اين شكل ها بخشي از مقاله مفيدي است كه به همت آقاي ميرزاخليل و خانم روشني در بخش آموزش سايت آسمان تاريك ايران قرار داره كه به زودي در دسترس شما خواهد بود :) )

سلام
من با صورت فلکی جبار این روش رو انجام دادم که تو شب پشت سر هم از 8 ستاره تا 11 ستاره دیدم
البته شمردم . ولی مطمئن هستم که همین تعداد بود. روی چشمم یه بار دیگه تو این شبها به فرمایش شما باز این کارو انجام میدم . چشم

AliAzadegan
01-07-2013, 07:00 PM
پروژه جهان در شب (http://www.globeatnight.org/)این روزها فعال است و از راه و روش ساده ای هم برای سنجش حد قدر آسمان استفاده می کند. اگر دوستان با راهنمای انگلیسی موجود در سایت مشکل داشتند، می توانم راهنمای فارسی سال گذشته را برایتان ارسال کنم(سال گذشته در همکاری با پروژه، راهنما را ترجمه کردم اما با توجه به عدم شرکت افراد از ایران، امسال این کار انجام نشد).
شاید برای افرادی هم که علاقمند باشند جدی تر وارد این مبحث شوند، این مقاله (http://astronomer.blogspot.com/2008/12/blog-post.html) مفید باشد.

امیر حسن زاده
01-12-2013, 06:44 PM
پروژه جهان در شب (http://www.globeatnight.org/)این روزها فعال است و از راه و روش ساده ای هم برای سنجش حد قدر آسمان استفاده می کند. اگر دوستان با راهنمای انگلیسی موجود در سایت مشکل داشتند، می توانم راهنمای فارسی سال گذشته را برایتان ارسال کنم(سال گذشته در همکاری با پروژه، راهنما را ترجمه کردم اما با توجه به عدم شرکت افراد از ایران، امسال این کار انجام نشد).
شاید برای افرادی هم که علاقمند باشند جدی تر وارد این مبحث شوند، این مقاله (http://astronomer.blogspot.com/2008/12/blog-post.html) مفید باشد.
در چندین پست قبل-صفحه 5 همین موضوع- این وب سایت و روند کار و نتایج اولیه اش را برای علاقمندان معرفی کردم. حق باشماست، چون روش کارش خیلی ساده است افراد زیادی می توانند در این طرح همکاری کنند. فقط کافی است صورت فلکی جبار را بشناسند!
چند روز قبل در وب سایت اسکای اند تلسکوپ، نتایج اولیه حاصل از این طرح برای ایالات متحده و جنوب کانادا به صورت نقشه ای ارائه شد که در آن به وضوع وضعیت رصدگاه های مناسب از نظر دوری از آلودگی نوری نشان داده شده بود. به نشانی زیر مراجعه کنید
http://www.skyandtelescope.com/observing/highlights/Take-a-Stand-Against-Light-Pollution-185659592.html

صادق مقامی
05-21-2013, 01:07 PM
من توی حیاط خونمون اواسط زمستان سال 1391 با مقیاس بورتل و با استفاده از صورت فلکی اسد در حدود ساعت 12:30 شب حد قدر آسمون بالای سرمو 5.6 اندازه گیری کردم.همین چند شب پیش هم که آسمون رو رصد میکردم تو افق جنوب شرقی آسمون در ارتفاع 10-15 درجه ای اجرامی مثل m7 و سحابی مرداب و سحابی امگا کاملا با چشم غیر مسلح دیده میشد که متاسفانه من اقدام به قدر سنجی نکردم.البته خارج از شهر ما مسلما حد قدر بالای 6 هم میره.ولی چون آسمون تاریک همیشه دم دستمه به خارج از شهر برای رصد نرفتم.

و اما اطلاعات دقیقتر

عرض جغرافیایی:"N 28° 21' 00

طول جغرافیایی:"E 54° 25' 00

محل:فارس-زرین دشت-شهر حاجی آباد

جمعیت شهر هم 25000 نفر.(برای اینکه تصوری از آلودگی نوری داشته باشید)

رضا طامهری
05-21-2013, 01:51 PM
من توی حیاط خونمون اواسط زمستان سال 1391 با مقیاس بورتل و با استفاده از صورت فلکی اسد در حدود ساعت 12:30 شب حد قدر آسمون بالای سرمو 5.6 ادازه گیری کردم.همین چند شب پیش هم که آسمون رو رصد میکردم تو افق جنوب شرقی آسمون در ارتفاع 10-15 درجه ای اجرامی مثل m7 و سحابی مرداب و سحابی امگا کاملا با چشم غیر مسلح دیده میشد که متاسفانه من اقدام به قدر سنجی نکردم.البته خارج از شهر ما مسلما حد قدر بالای 6 هم میره.ولی چون آسمون تاریک همیشه دم دستمه به خارج از شهر برای رصد نرفتم.

و اما اطلاعات دقیقتر

عرض جغرافیایی:"N 28° 21' 00

طول جغرافیایی:"E 54° 25' 00

محل:فارس-زرین دشت-شهر حاجی آباد

جمعیت شهر هم 25000 نفر.(برای اینکه تصوری از آلودگی نوری داشته باشید)
سلام دوست گرامی sky sajad
ایا واقعا شهری با جمعیت ۲۵هزار نفر تاریکی اسمان کویر رو داره؟ برای داشتن این قدر در سرسو لااقل باید ۴۰ کیلومتر از منبع الودگی نوری(نه بزرگ) فاصله داشته باشید
من الان منطقه شما رو روی نقشه الودگی نوری چک کردم در حوالی شهرتون منابع الودگی نوری زیاده و در ضمن شهرها همیشه افقهای الوده ای دارند بنظر دیدن سحابی مثل امگا با قدر مجموع ۷ در افق امری سخت و دشوار است!

اگر در مورد قدر شهرخود مطمئن هستید حتما به ثبت این مکان در وب سایت اسمان تاریک ایران اقدام کنید!

mohsen4465
05-21-2013, 02:34 PM
سلام دوست گرامی sky sajad
ایا واقعا شهری با جمعیت ۲۵هزار نفر تاریکی اسمان کویر رو داره؟ برای داشتن این قدر در سرسو لااقل باید ۴۰ کیلومتر از منبع الودگی نوری(نه بزرگ) فاصله داشته باشید
من الان منطقه شما رو روی نقشه الودگی نوری چک کردم در حوالی شهرتون منابع الودگی نوری زیاده و در ضمن شهرها همیشه افقهای الوده ای دارند بنظر دیدن سحابی مثل امگا با قدر مجموع ۷ در افق امری سخت و دشوار است!

اگر در مورد قدر شهرخود مطمئن هستید حتما به ثبت این مکان در وب سایت اسمان تاریک ایران اقدام کنید! شاید ارتفاع محل رصد زیاد بوده آقای طامهری.

starscream4002
05-21-2013, 02:45 PM
38 درجه و 5 دقیقه شمالی، 46 درجه و 18 دقیقه شرقی(تبریز)
در بهترین حالت جوی 4.6 و در بدترین حالت 2.4
بدترین حالت مربوط به زمان هوای پر از گرد و خاک هستش.
اینو با رصد و با کمک استاری نایت تخمین زدم.

رضا طامهری
05-21-2013, 02:59 PM
شاید ارتفاع محل رصد زیاد بوده آقای طامهری.

محسن جان میدونی که الودگی هوا الودگی نوری رو به صورت بسیار موثری افزایش میده و شهری با این میزان جمعیت حتما الودگی هوایی بالایی هم داره! پس چنین قدری کمی دور از ذهنه البته بشدت امیدوارم که حرف دوست عزیزمون با دقت بالایی درست باشه چون واقعا اعجاب اوره مخصوصا با مهندسی نورهای شهری که ما تو ایران داریم :)
از طرفی هرچقدرم که بالا باشه بهرحال افقش ارتفاعش کمه (چون اجرام ذکر شده در ارتفاع پایینی طلوع میکنن نمیشه کوه های بلندی در اون افق رو متصور بود) و دیدن جرمی با قدر ۷ در اونجا کمی دور از ذهن!

صادق مقامی
05-21-2013, 06:00 PM
محسن جان میدونی که الودگی هوا الودگی نوری رو به صورت بسیار موثری افزایش میده و شهری با این میزان جمعیت حتما الودگی هوایی بالایی هم داره! پس چنین قدری کمی دور از ذهنه البته بشدت امیدوارم که حرف دوست عزیزمون با دقت بالایی درست باشه چون واقعا اعجاب اوره مخصوصا با مهندسی نورهای شهری که ما تو ایران داریم :)
از طرفی هرچقدرم که بالا باشه بهرحال افقش ارتفاعش کمه (چون اجرام ذکر شده در ارتفاع پایینی طلوع میکنن نمیشه کوه های بلندی در اون افق رو متصور بود) و دیدن جرمی با قدر ۷ در اونجا کمی دور از ذهن!

البته آقای طامهری باید بگم اینجا آلودگی هوا(در اثر فعالیت ماشین آلات) زیاد نیست (خیلی هم کم است) ولی در مواقعی در اثر زیر گرد هایی که از عربستان و عراق به ایران می آیند افق به شدت غبار آلود و در بهتریت شرایط حد قدر سر سو به 4.2 میرسد.در ضمن ارتفاع دقیق محل رصد 1052 متر می باشد و از دقت اندازه گیری هم مطمئن هستم.ولی در مورد سحابی امگا مطمئن نیستم ولی از این که جرمی حاله مانند را بارها در ناحیه ای که سحابی امگا وجود دارد دیده ام مطمئن هستم.البته در اسرع وقت که شرایط مناسب محیا شد دوباره آسمان را با دقت بیشتر در داخل و خارج از شهر اندازه گیری میکنم.

starscream4002
05-21-2013, 08:50 PM
البته آقای طامهری باید بگم اینجا آلودگی هوا(در اثر فعالیت ماشین آلات) زیاد نیست (خیلی هم کم است) ولی در مواقعی در اثر زیر گرد هایی که از عربستان و عراق به ایران می آیند افق به شدت غبار آلود و در بهتریت شرایط حد قدر سر سو به 4.2 میرسد.در ضمن ارتفاع دقیق محل رصد 1052 متر می باشد و از دقت اندازه گیری هم مطمئن هستم.ولی در مورد سحابی امگا مطمئن نیستم ولی از این که جرمی حاله مانند را بارها در ناحیه ای که سحابی امگا وجود دارد دیده ام مطمئن هستم.البته در اسرع وقت که شرایط مناسب محیا شد دوباره آسمان را با دقت بیشتر در داخل و خارج از شهر اندازه گیری میکنم.

یه سوال، شما چطور سحابی رو در کنار مرکز کهکشان تشخیص می دین؟ چطور سحابی رو می شه از کهکشان تشخیص داد؟

س.ا.

mohsen4465
05-21-2013, 09:14 PM
البته آقای طامهری باید بگم اینجا آلودگی هوا(در اثر فعالیت ماشین آلات) زیاد نیست (خیلی هم کم است) ولی در مواقعی در اثر زیر گرد هایی که از عربستان و عراق به ایران می آیند افق به شدت غبار آلود و در بهتریت شرایط حد قدر سر سو به 4.2 میرسد.در ضمن ارتفاع دقیق محل رصد 1052 متر می باشد و از دقت اندازه گیری هم مطمئن هستم.ولی در مورد سحابی امگا مطمئن نیستم ولی از این که جرمی حاله مانند را بارها در ناحیه ای که سحابی امگا وجود دارد دیده ام مطمئن هستم.البته در اسرع وقت که شرایط مناسب محیا شد دوباره آسمان را با دقت بیشتر در داخل و خارج از شهر اندازه گیری میکنم. احتمالاً m25 رو دیدید.

صادق مقامی
05-21-2013, 10:10 PM
یه سوال، شما چطور سحابی رو در کنار مرکز کهکشان تشخیص می دین؟ چطور سحابی رو می شه از کهکشان تشخیص داد؟

س.ا.

فک نکنم جاش توی این تاپیک باشه ولی در مورد سحابی امگا مطمئن نیستم اما سحابی مرداب به صورت بخشی کاملا مجزا از زمینه ی مرکز کهکشان و پر نورتر از اون دیده می شه.دلیلش هم احتملا خوشه ی ستاره ای جوان وسط سحابیه.برای پیدا کردن چنین سحابی هایی هم یکی از آسان ترین راه ها استفاده از نرم افزار google sky map است.

rezash
05-22-2013, 02:04 AM
در نواحی نسبتا تاریک میشه سحابی مرداب رو به عنوان یکی از درخشانترین سحابیهای آسمون با چشم غیر مسلح دید

ام25 رو هم میشه تشخیص داد.

کلا در نواحی مرکزی کهکشان جرم قابل تشخیص کم نیست و در موقعیتی که بتوان راه شیری را به راحتی دید خیلی از این اجرام رو میشه تشخیص داد.

البته باید عنوان کنم برخی اوقات شما جرمی اینچنینی رو در لبه یک کوه و آسمانی مناسب بهتر تشخیص میدید تا مثلا در میانه آسمان و آسمانی به همان نسبت تاریک.

mohsen4465
05-22-2013, 02:58 PM
در نواحی نسبتا تاریک میشه سحابی مرداب رو به عنوان یکی از درخشانترین سحابیهای آسمون با چشم غیر مسلح دید

ام25 رو هم میشه تشخیص داد.

کلا در نواحی مرکزی کهکشان جرم قابل تشخیص کم نیست و در موقعیتی که بتوان راه شیری را به راحتی دید خیلی از این اجرام رو میشه تشخیص داد.

البته باید عنوان کنم برخی اوقات شما جرمی اینچنینی رو در لبه یک کوه و آسمانی مناسب بهتر تشخیص میدید تا مثلا در میانه آسمان و آسمانی به همان نسبت تاریک. ضمناً شب های کریستالی رو هم بهش اضافه کنید! :دی

محمد مهدی محمدی
12-09-2013, 12:36 AM
سلام دوستمون در پست 4 این تاپیک گفتند که سه ستاره راس مثلث فرضی در صورت فلکی مورد نظر هم باید شمارش بشه. سوال بنده اینه که آیا ستارگانی که دقیقا روی خط مثلث فرضی واقع شدن هم باید شمارش بشن؟ و سوال دیگه ... آیا این ستارگان باید به وضوح دیده بشن؟ مثلا من یه ستاره رو یک لحظه با گوشه چشم تشخیص دادم اما بعد هر چی دنبالش گشتم نتونستم پیداش کنم. اول فکر کردم که شاید خطای دید بوده اما به نرم افزارهای نجومی که مراجعه کردم دیدم که دقیقا یه ستاره در اون منطقه وجود داره! حالا میخوام ببینم این ستاره رو هم باید به حساب بیارم برای سنجش حد قدر؟ ممنون

رخساره روشنی
12-10-2013, 12:14 AM
سلام دوستمون در پست 4 این تاپیک گفتند که سه ستاره راس مثلث فرضی در صورت فلکی مورد نظر هم باید شمارش بشه. سوال بنده اینه که آیا ستارگانی که دقیقا روی خط مثلث فرضی واقع شدن هم باید شمارش بشن؟ و سوال دیگه ... آیا این ستارگان باید به وضوح دیده بشن؟ مثلا من یه ستاره رو یک لحظه با گوشه چشم تشخیص دادم اما بعد هر چی دنبالش گشتم نتونستم پیداش کنم. اول فکر کردم که شاید خطای دید بوده اما به نرم افزارهای نجومی که مراجعه کردم دیدم که دقیقا یه ستاره در اون منطقه وجود داره! حالا میخوام ببینم این ستاره رو هم باید به حساب بیارم برای سنجش حد قدر؟ ممنون

دورد بر شما:)
همون طور که دیدید این خط ها و بخش بندی ها برای هر صورت فلکی فرضی هستند و به طور دقیق نمیتوان در آسمان یک خط واحد کشید
به همین خاطر پیشنهاد میکنم برای جلو گیری از خطای بیشتر فقط ستارگان درون مثلث فرضی شمارش شوند

در مورد سوال دومتون هم ، ببینید در واقع شمارش و تخمین حدقدر یک فرآیند نسبی است و از جمله به قدرت دید و بینایی شخص بستگی دارد
به طور کلی ستاره ای را که داخل مثلث به طور واضح می بینید را حساب کنید

سپاس از توجهتون :)

محمد مهدی محمدی
12-10-2013, 12:49 AM
دورد بر شما:)
همون طور که دیدید این خط ها و بخش بندی ها برای هر صورت فلکی فرضی هستند و به طور دقیق نمیتوان در آسمان یک خط واحد کشید
به همین خاطر پیشنهاد میکنم برای جلو گیری از خطای بیشتر فقط ستارگان درون مثلث فرضی شمارش شوند

در مورد سوال دومتون هم ، ببینید در واقع شمارش و تخمین حدقدر یک فرآیند نسبی است و از جمله به قدرت دید و بینایی شخص بستگی دارد
به طور کلی ستاره ای را که داخل مثلث به طور واضح می بینید را حساب کنید

سپاس از توجهتون :)
ببخشید برای بهتر رسوندن منظورم و برای اینکه کارم کاملا دقیق باشه از عکسی که در مقاله آمورشی هم آمده استفاده میکنم. البته من هم شمارش رو روی همین صورت فلکی انجام دادم.
ملاحظه میفرمایید که اگه در عکس مثلثی رسم کنیم اون دو ستاره ای که مشخص کردم دقیقا روی خط میفته.
به هر حال نمیخوام در حق این دو ستاره اجحاف بشه! :دی

محمد مهدی محمدی
12-10-2013, 04:03 PM
محل رصد: اسلامشهر
مختصات جغرافیایی: 35.558022n - 51.229988e
زمان: 15 آذرماه 92 - ساعت 1 بامداد
وضعیت دید: پس از بارندگی، آسمان بسیار شفاف
صورت فلکی: ارابه ران (نزدیک سمت الرأس)
روش محاسبه: شمارش ستارگان
حد قدر محاسبه شده: 4.52

رخساره روشنی
12-11-2013, 06:55 PM
ببخشید برای بهتر رسوندن منظورم و برای اینکه کارم کاملا دقیق باشه از عکسی که در مقاله آمورشی هم آمده استفاده میکنم. البته من هم شمارش رو روی همین صورت فلکی انجام دادم.
ملاحظه میفرمایید که اگه در عکس مثلثی رسم کنیم اون دو ستاره ای که مشخص کردم دقیقا روی خط میفته.
به هر حال نمیخوام در حق این دو ستاره اجحاف بشه! :دی

خب به صورت تقریبی شما میتونید به حساب بیارید :دی چون خط ها فرضی هستند باز هم میگم که چشم انسان خب دقیق نمیتونه این خط رو برای خودش رسم کنه پس ممکنه شما این دو ستاره رو داخل مثلث فرض کنید اما شخص ِ دیگری نه
همون طور که گفتم کار تعیین حدقدر متاسفانه یک کار تخمینی است و به صورت مستقیمی شمارش این ستاره ها به شخص هم بستگی دارد ، ممکن است برای همین محدوده به طور هم زمان چند نفر آمار متفاوتی را گزارش کنند

محل رصد: اسلامشهر
مختصات جغرافیایی: 35.558022n - 51.229988e
زمان: 15 آذرماه 92 - ساعت 1 بامداد
وضعیت دید: پس از بارندگی، آسمان بسیار شفاف
صورت فلکی: ارابه ران (نزدیک سمت الرأس)
روش محاسبه: شمارش ستارگان
حد قدر محاسبه شده: 4.52

ممنون از پی گیری شما :) البته امکان ثبت حدقدر نقطه ای و حدقدر شهر ها در سایت نقشه آسمان تاریک وجود نداره
اما تعیین حدقرد شهرتون هم قابل تقدیر هست
اگر رصدگاه خاصی نزدیک شهرتون هست میتونید با ارسال اطلاعات و ثبت اون رصدگاه ، گزارش های قدر سنجی تون رو هم در اون رصد گاه ارسال کنید
سپاس :)

محمد مهدی محمدی
12-11-2013, 09:46 PM
ممنون از پی گیری شما :) البته امکان ثبت حدقدر نقطه ای و حدقدر شهر ها در سایت نقشه آسمان تاریک وجود نداره
اما تعیین حدقرد شهرتون هم قابل تقدیر هست
اگر رصدگاه خاصی نزدیک شهرتون هست میتونید با ارسال اطلاعات و ثبت اون رصدگاه ، گزارش های قدر سنجی تون رو هم در اون رصد گاه ارسال کنید
سپاس :)
آخه خودتون گفتید "یک شب از این شب های خدا به پشت بوم خونتون برید" دیگه! منم رفتم پشت بوم خونمون! :دی