PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نجوم کروی

No.1
09-12-2010, 12:39 PM
همانطور که می دانید، نجوم کروی علمی است که اساس آن کره ی اسمان است.
اما موضوع اصلی این است که چه مقدار از علم کروی را باید بدونم تا در المپیاد نجوم موفق شویم:cool:

پیام بهرام پور
09-12-2010, 12:47 PM
مقدمه ی کتابم در رابطه با نجوم کروی شاید کمی براتون جالب باشه:

اين علم بر مبناي مشاهده و رياضيات (مبحثِ هندسه‌ی کروی) استوار است و اساس كار آن به‌دست آوردن اطلاعات رصدي است. در اين علم كاري نداريم كه در درون ستاره‌ يا سياره‌ يا هر جسم ديگري چه خبر است، مهم اين است كه بدانيم اجرام سماوي چه زماني طلوع مي‌كنند و چه زماني غروب، چه زماني به بيشترين ارتفاع مي‌رسند و مقدار بیشترین ارتفاع آنها چقدر است؟ و‌ يا اين كه طول‌ يك روز چقدر است؟

بنابراين مهم نيست كه زمين به دور خورشيد مي‌گردد‌ يا خورشيد به دور زمين، چون هر دو ‌يك نتيجه را به ما مي‌دهند. در اين علم كه در آن دانشمندانی ایرانی هم‌چون «عبد الرحمان صوفي» و «ابوريحان بيروني» سرآمد بودند؛ گذشت زمان و پيشرفت علم تأثير زيادي بر روي آن نداشت و خلاف آن را اثبات نكرد. - برخلاف اخترفيزيك - زيرا فقط بر مبناي رياضيات و مشاهدات اولیه استوار است، بنابراين اگر عبدالرحمان صوفي براي تدريس در كلاس‌هاي المپياد اعلام آمادگي كند، دانش‌آموزان کلاس او حتماً بهترين نتيجه را خواهند گرفت (!)

پیام بهرام پور
09-12-2010, 12:53 PM
سر فصل های اصلی نجوم کروی بسیار وسیع است اما کلیت آن را می توانم با فهرست کتابم نشان بدم
برای دانلود فهرست کتاب در بخش کروی اینجا (http://mpsky.ir/olympiad/table%20of%20content%20alphabetic%20of%20astronomy %20olymoiad.pdf) کلیک کنید

narcissus flower
09-12-2010, 02:41 PM
آقای بهرام پور این کتاب که نوشتیدمیشه خودمون بخونیم یا حتما باید کلاس های المپیاد رفته باشیم(محاسبات پیچیده داره)؟واینکه این کتاب راحت یافت میشه یا ....

پیام بهرام پور
09-12-2010, 02:59 PM
آقای بهرام پور این کتاب که نوشتیدمیشه خودمون بخونیم یا حتما باید کلاس های المپیاد رفته باشیم(محاسبات پیچیده داره)؟واینکه این کتاب راحت یافت میشه یا ....

این کتاب یه جورایی شبیه به کتاب ریاضی دوم دبیرستان است (رشته ی ریاضی) ! یعنی؛ می شه خودت بخونی و متوجه بشی و یک جورایی بدون نیاز به معلم می شه کاملاً فهمیده بشه اما خب مثلاً من زمانی که سر کلاس می رم برای اموزش بهتر از فیلم و عکس و لوازم کمک اموزشی دیگه استفاده می کنم و تفاوت بچه هایی که سر کلاس من بودن با بچه هایی که فقط کتابم رو خوندن کاملاً محسوس هست.

در ضمن پیدا کردن کتاب من هم کار سختی نیست. آوااستار این کتاب رو داره و جاهای دیگری هم هست که می تونی تهیه شون کنی مثل:
فروشگاه آسمان شب
مرکز نجوم شهرری
انتشارات دانش پژوهان جوان (انقلاب) 66496363 تلفن
مجله ی آسمان شب
مجله ی نجوم
و...

javadstar76
09-12-2010, 03:20 PM
در ضمن کتابی که آقا پیام معرفی کرد یکی از پر فروش ترین کتاب هاست.

No.1
09-12-2010, 07:54 PM
خانم no.1شما هم المپیادی هستید؟

نه عزیزم اما به نظر می رسه که شما المپیادی باشی؟ درسته؟ چون خیلی پیگیری:osmiley:

169
11-07-2010, 03:28 PM
اینم کتاب نجوم کروی البته زبان انگلیسی شه! فارسیشم که حتما المپیادی ا دیدن! از لینک زیر دانلود کنید.
http://www.4shared.com/get/yBgI93r9/Textbook_on_Spherical_Astronom.html

M45
11-18-2010, 08:11 PM
سلام به همه
تا اونجايي كه من ميدونم براي المپياد همش لازم نيست.
فقط 4 تا فصل لازمه.

پیام بهرام پور
01-20-2011, 07:53 PM
مثلث کروی
این قسمت سوال یکی از دوستان در قسمت پرسش و پاسخ بود که دیدم بد نیست اگر در قسمت نجوم کروی هم قرار بگیرد که مطالب پراکنده نباشد....

این بخش رو از جزوه های درسی خودم در کلاس های آشنایی با المپیاد انتخاب کردم:

در ابتدا لازم است که دید خود را نسبت به علم هندسه و توضیحات کمی تغییر دهیم و از منظری دیگر به این موضوعات بنگریم. در ابتدا به برخی از توضیحات مربوط به کره می‌پردازیم و سپس به بحث اصلی خود یعنی نجوم کروی می‌پردازیم:
کره
اگر دایره‌ای را حول یکی از قطرهايش یک دور کامل، دوران دهیم شکل حاصل، یک «کره» خواهد بود. تقریباً تمام ما با مفهوم کره آشنایی داریم و روزانه با کره‌های زیادی مواجه می‌شویم. یکی از بهترین کره ها هندوانه است:

http://us.123rf.com/400wm/400/400/shell114/shell1140909/shell114090900003/5486317.jpg

دايره‌ي عظيمه
هر صفحه‌ای که کره را قطع کند و از مرکز کره عبور کند یک «دایره‌ي عظیمه» مي‌سازد.
دايره‌ي صغيره
هر صفحه‌ای که کره را قطع کند - و برخلاف تعريف دايره‌ي عظيمه - از مرکز کره عبور نکند، یک «دایره‌ي صغیره» می‌سازد.

برای درک بهتر این موضوع با مثالی متداول این بحث را پیش می‌بریم:
فرض کنید بخواهید یک هندوانه‌ی کروی شکل را با یک برش به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. در این صورت تنها راه شما این است که چاقو را در یک راستا (یک صفحه) از مرکز هنداونه عبور دهید حال اگر نقاط برخورد چاقو با پوسته‌ی هندوانه را مشخص کنید درواقع یک دایره‌ی عظیمه شکل گرفته است.
حال اگر باز هم چاقو را یک صفحه حرکت دهیم اما این بار دیگر از مرکز هندوانه آن را عبور ندهیم، هندوانه بازهم به دو بخش تقسیم می‌شود اما این بار این بخش‌ها نامساوی هستند و نقاط برخورد چاقو با پوسته‌ی هندوانه یک دایره‌ی صغیره است.

http://s3.amazonaws.com/preview.canstockphoto.com/canstock1214682.png

و اما بحث اصلی یعنی:

مثلث کروي
در هندسه‌ي مسطحه، اگر سه نقطه‌ي هم صفحه را به یکدیگر وصل كنيم يك مثلث مسطح خواهيم داشت. از آن‌جايي كه اين سه نقطه را از كوتاه‌ترين مسير به هم وصل مي‌كنيم، خط‌ها مستقیم مي‌شوند.
در هندسه‌ي كروي نيز، در مورد «مثلث كروي» تعريفي ارائه مي‌شود:
اگر سه نقطه واقع بر روي يك كره را با كوتاه‌ترين فاصله به یکدیگر وصل كنيم، يك مثلث كروي خواهيم داشت. به عبارتي ديگر، اگر سه دایره‌ي عظیمه، روي ‌يك كره به‌طوری یکدیگر را قطع کنند که از سه کمانِ دایره‌های عظیمه‌ي مذکور یک شکل بسته به وجود آید آن را یک مثلث کروی مي‌نامند
هر مثلث كروي شرايط زير را دارد:
1. مجموع دو ضلع از ضلع سوم بزرگ‌تر باشد.
2. مجموع سه زاویه‌ي آن از 180 بيشتر باشد.
3. هر زاویه کروی آن از 180 كمتر باشد.
حالا عکس چند تا مثلث کروی رو می بینیم:
http://www.helsinki.fi/~kulikov/kuvat/sphereTriangle.jpg
http://republicofmath.files.wordpress.com/2010/11/orange_protractor.jpg

بین اجزای مثلث کروی روابطی برقرار است که بی شباهت به مثلث مسطحه نیست اما در بعضی از موارد تفاوت های اساسی دارد
حال این دو مثلث رو با هم مقایسه می کنیم:

http://forexrainbow.com/download.php?file=j7i8pb2pxvn8qmkmupwl.jpg
از کاربردهای مثلث کروی می توان موارد بسیار زیادی را نام برد از جمله:
1. پیدا کردن جهت قبله (که در شماره دهم ماهنامه ی آسمان شب در قسمت المپیاد مقاله ای از اینجانب با همین عنوان به چاپ رسید)
2. پیدا کردن طول روز، زمان اذان و اوقات شرعی
3. پیدا کردن فاصله ی زاویه ای دو ستاره یا دو جسم از یکدیگر
4.تبدیل دستگاه های مختصاتی به یکدیگر که کاربرد آنها در تلسکوپ هایی با سامانه های جستجو گر خودکار (GO TO) است

MOON
01-20-2011, 09:05 PM
آقاي بهرام پور براتون ممكن هست كه فرمول هاي مهم مثلثات كروي يعني روابط بين سينوس كسينوس ها را اينجا بذاريد

حتي اگر فقط مهماش باشه و كلي باشه هم كافيه

دست شما درد نكنه

پیام بهرام پور
01-20-2011, 09:48 PM
آقاي بهرام پور براتون ممكن هست كه فرمول هاي مهم مثلثات كروي يعني روابط بين سينوس كسينوس ها را اينجا بذاريد

حتي اگر فقط مهماش باشه و كلي باشه هم كافيه

دست شما درد نكنه

چشم دوست خوبم
این هم سه صفحه از کتابم در رابطه با مثلث کروی و روابط اون
می تونید از اینجا دانلود کنید (http://mpsky.ir/olympiad/mosalas%20koravi.pdf)

solh
07-20-2011, 06:01 PM
من به شدت به سوال احتياج دارم . كسي اينجا سوالات طبقه بندي شده از فصول نجوم كروي رو د اره ؟

celestial boy
08-05-2011, 05:19 PM
دو تا سوال از كتاب نجوم كروي داشتم.البته شايد يكم ابتدايي باشه اما براي من كه تازه كارم بي جواب موندن
اول اينكه زاويه ساعتي h چيه؟خودم به اين نتيجه رسيدم كه فاصله بعد ستاره از خط نصف النهار سماوي باشه.درسته؟
دوم اينكه مي تونم به جاي استفاده از فرمول هاي اضافش از چهارتا فرمول اصليش استفاده كنم و بقيش رو حفظ نكنم؟مثل اون فرمولاي هاور سينوس و دالامبر و نپر و... آخه يكم سخته همشو ياد گرفت.

پیمان اکبرنیا
08-05-2011, 06:03 PM
زاویه ساعتی یعنی زاویه بین نصف النهار ناظر و نصف النهار ستاره. یا به عبارتی زاویه بین سمت الراس- قطب شمال سماوی و ستاره

در مورد سوال دوم هم باید بگم که خیر، برای سوالات فصل دوم تنها باید فرمولهای سینوسها، کسینوسها و چهار جزئی را بلد باشید. سایر فرمولها تنها برای مسائل اثباتی به کار می روند و حفظ کردنشون لازم نیست

پیام بهرام پور
08-05-2011, 07:53 PM
دو تا سوال از كتاب نجوم كروي داشتم.البته شايد يكم ابتدايي باشه اما براي من كه تازه كارم بي جواب موندن
اول اينكه زاويه ساعتي h چيه؟خودم به اين نتيجه رسيدم كه فاصله بعد ستاره از خط نصف النهار سماوي باشه.درسته؟
دوم اينكه مي تونم به جاي استفاده از فرمول هاي اضافش از چهارتا فرمول اصليش استفاده كنم و بقيش رو حفظ نكنم؟مثل اون فرمولاي هاور سينوس و دالامبر و نپر و... آخه يكم سخته همشو ياد گرفت.
در مورد زاویه ساعتی من پیشنهاد می کنم فایل ضمیمه ی این پست را بخون
یک توضیح مختصر و یک مثال از زاویه ساعتی است از کتاب الفبای المپیاد نجوم و اخترفیزیک فکر کنم مشکلت حل بشه.:lock1:
(فکر کنم انتشارات از بس قسمت های متختلف کتاب رو توی اینترنت گذاشتم، دیگه فایل ویرایش جدید رو بهم نده! بنابراین حداقل سعی کنید استفاده کنید)

celestial boy
09-22-2011, 02:15 PM
با سلام خدمت دوستان عزیز.
جمعا یک سوال دارم که جواب دادنش برای شما آب خوردنه.اما واسه من مشکل اساسی هستش.

این کلمه ها رو معنی کنید.روابط بینشون رو بگین.نحوه محاسبه هرکدوم رو بگین.موارد استفاده هر کدوم رو لطف کنین.
زمان محلی..........زمان استاندارد کشوری...........زمان جهانی...........زمان خورشیدی............زمان خورشیدی میانگین..........زمان زیجی............

فعلا همینا.فک نکنم زیاد باشن.هر کدوم که مشکل داشتم نوشتم.البته فک کنم.خیلی دنبال فهمیدنشون رفتم.اما به جایی نرسیدم.

پیمان اکبرنیا
09-24-2011, 09:42 PM
با سلام خدمت دوستان عزیز.
جمعا یک سوال دارم که جواب دادنش برای شما آب خوردنه.اما واسه من مشکل اساسی هستش.

این کلمه ها رو معنی کنید.روابط بینشون رو بگین.نحوه محاسبه هرکدوم رو بگین.موارد استفاده هر کدوم رو لطف کنین.
زمان محلی..........زمان استاندارد کشوری...........زمان جهانی...........زمان خورشیدی............زمان خورشیدی میانگین..........زمان زیجی............

فعلا همینا.فک نکنم زیاد باشن.هر کدوم که مشکل داشتم نوشتم.البته فک کنم.خیلی دنبال فهمیدنشون رفتم.اما به جایی نرسیدم.

زمان خورشیدی: زمانی که با خورشید واقعی سنجیده میشه. وقتی خورشید روی نصف النهار ناظر باشه زمان خورشیدی 12 است(لحظه اذان ظهر).

زمان خورشیدی میانگین: زمانی که بر مبنای خورشید میانگین اندازه گیری میشود. این زمان مبنای ساعتهای مورد استفاده ما در کارهای روزمره است( ساعت مچی شما زمان میانگین کشور را نشان میدهد)

زمان محلی: زمان میانگین بر مبنای نصف النهار یک شهر خاص.

زمان استاندارد کشوری: زمانی که کل کشور طبق اون عمل می کنند و بر مبنای یک نصف النهار استاندارد برای کل کشور است.

زمان جهانی: زمان میانگین که بر مبنای شهر گرینویچ محاسبه می شود.

زمان زیجی: تفاوت بسیار اندکی با زمان میانگین دارد که به دلیل تغییرات سرعت حرکت وضعی زمین و تغییر جزئی طول شبانه روز است.

نمیتونستم از این بهتر به طور خلاصه توضیح بدم. نیاز به یک تخته و کشیدن شکل دارم!

celestial boy
11-11-2011, 07:20 PM
سلام دوستان عزیز.
خیلی ممنون از آقای اکبر نیا بابت جوابشون.خیلی خیلی خلاصه شده بود اما مفید.
یه سوال دیگه که شاید بهتر بود تو یه تالار دیگه می پرسیدم.حالا ببخشید.جای بهتری پیدا نکردم.

توی اسطرلاب های قدیم،یک کاربرد غیر نجومی بوده که واسه کارای مهندسی به کار می رفته.مثل اندازه گیری ارتفاع کوه ها،دیوار ها،مناره ها یا عمق چاه ها یا عرض رودخانه ها. اگه زحمتی نیست توضیح بدین چجوری این کار ها رو انجام می دادن.اگر هم شد یه توضیحی در باره درست کردن این قسمت اسطرلاب بدین.
خیلی ممنون.

smhm
11-26-2011, 11:13 AM
سلام دوستان عزیز.
خیلی ممنون از آقای اکبر نیا بابت جوابشون.خیلی خیلی خلاصه شده بود اما مفید.
یه سوال دیگه که شاید بهتر بود تو یه تالار دیگه می پرسیدم.حالا ببخشید.جای بهتری پیدا نکردم.

توی اسطرلاب های قدیم،یک کاربرد غیر نجومی بوده که واسه کارای مهندسی به کار می رفته.مثل اندازه گیری ارتفاع کوه ها،دیوار ها،مناره ها یا عمق چاه ها یا عرض رودخانه ها. اگه زحمتی نیست توضیح بدین چجوری این کار ها رو انجام می دادن.اگر هم شد یه توضیحی در باره درست کردن این قسمت اسطرلاب بدین.
خیلی ممنون.
تو اسطرلاب يك زاويه سنج تعبيه شده كه با آن مي توان زواياي سمت و ارتفاع اجرام را اندازه گيري كرد. همچنين مي توان زاواياي اختلاف منظر نقاط زميني را هم بدست آورد كه با اين كار ميشه فواصل اشيا و يا ارتفاع كوه و يا عمق چاه را نيز تعيين كرد.
بنده چند سال پيش يك نوع اسطرلاب جديد اختراع كردم كه نسبت به نمونه هاي قديمي دقيق تر، كاملتر و كاربردي تره اگر مايل باشيد مي توانم با داشتن طول و عرض جغرافيايي شهر شما اسطرلابي براي شما طراحي كنم.

celestial boy
11-30-2011, 10:20 PM
با سلام خدمت دوستان.همچنین شما دوست عزیز.البته راضی به زحمت نیستم.می دونم طراحی یه اسطرلاب کار آسونی نیست.خودم تجربش رو داشتم.

فقط اگه ممکنه یه نمای کلی از اسطرلاب خودتون بدین.راستی من زیادم از شما دور نیستم.400،500 کیلومتر بیشتر فاصله نداریم.همون اسطرلاب خودتون رو واسم توضیح بدین اگه منو لایق می دونین.اگه تو این تاپیک نشد ممنون می شم اگه تو Pm پیغام بذارین.
با تشکر قبلی.
شب بخیر.

smhm
12-01-2011, 09:47 AM
البته ساخت اسطرلابهای قدیمی که معمولا فلزی است یه مقدار مشکله اما اسطرلابی که بنده ساختم خیلی ساده است یک صفحه مقوایی ثابت و یک صفحه طلق پلاستیکی متحرک مثل یک گردونه آسمان ولی سعی کردم انواع محاسبات را در آن بکار ببرم.یک دفترچه راهنما هم براش نوشتم که در آن جزئیات و نحوه استفاده از اسطرلاب و کاربردهای آن را توضیح دادم.کاربردهایی از جمله شبیه سازی آسمان برای هر زمان دلخواه- تعیین زمان طلوع و غروب خورشید و ستارگان- تعیین سمت و ارتفاع اجرام- تعیین ساعت بوقت رسمی ایران- تعیین تاریخ سال- تعیین طول و عرض جغرافیایی- تعیین اوقات شرعی- جهت یابی- قبله یابی و...بنده حاضرم برای گروه های نجومی به هر تعداد که مایل باشند اسطرلاب منطقه خودشون را طراحی و تهیه کنم.

celestial boy
12-01-2011, 02:35 PM
عرض سلام و خسته نباشيد...
اسطرلابي كه من هم ساختم همين حدودا هست.فقط كاربرداش از مال شما كمتره و همچنين زياد هم دقت نداره.مثلا از مورد چهارم به بعد رو كه نوشتين نداره.تقريبا همون اسطرلاب قديمي.

حتما واسه اون يه نحوه ساخت هم نوشتين.درسته؟؟اگه ممكنه اون رو بهم بگين من به اون احتياج دارم.اگه خودم تجربه ساختش رو داشته باشم مسلما بهتر مي تونم ازش استفاده ببرم.

smhm
12-04-2011, 11:47 AM
اصل اسطرلاب طراحی خطوط و ترسیمات لازم روی صفحه هاست که با فتوشاپ باید انجام داد بقیه کار که اتصال دو صفحه و نصب ارتفاع سنج است که دیگه کاری نداره.

celestial boy
12-11-2011, 04:48 PM
سلام.
با فتوشاپ؟؟؟من با اتوکد شنیده بودم.حالا اگه میشه لطف کنید یه عکس ازش آپلود کنید ببینم چیزی دسگیرم میشه.
حالا ازینا گذشته روش ساختش رو می گین؟؟؟ممنون

smhm
12-20-2011, 01:03 PM
بله من هم شنیدم با اتوکد بهتره ولی متأسفانه اتوکد بلد نیستم فتوشاپ هم دست و پا شکسته یه کارهایی می کنم.
در مورد اسطرلاب هم تعدادیش را به آقای mehrjoo دادم اگر در تهران هستند می تونید از ایشون تهیه کنید.

smhm
12-24-2011, 12:42 PM
اسطرلاب یکی از کارامدترین ابزار اندازه گیری در نجوم قدیم بوده که متاسفانه امروزه این کلمه به صورت "رمل و اسطرلاب" مصطلح شده که نوعی مفهوم فالگیری از آن مستفاد میشود . حال آنکه رمل یک موضوع بی پایه ولی اسطرلاب ابزاری است برای اندازگیری !
با اسطرلاب میتوان ارتفاع ستارها ، ماه ، خورشید و روابط نجومی و توپوگرافیکی اجرام در آسمان وزمین را استخراج کرد . همچنین اسطرلاب نمودارها و صفحاتی دارد که تعیین مکان ثوابت نسبت به افق ، تعیین مکان خورشید و ماه وسیارات را نسبت به ستارهای ثابت و تعیین زمان را ممکن میسازد . از اسطرلاب در اندازه گیری های زمینی هم میتوان استفاده کرد مثلا میتوان فواصل اجسام ، ارتفاع کوه و عمق چاه را اندازه گرفت .

http://sheidaiefar.persiangig.com/sheidaiefar/astrolabe_opt.jpg (http://sheidaiefar.persiangig.com/sheidaiefar/astrolabe_opt.jpg)

اسطرلاب انواع مختلفی دارد که اسطرلاب مسطح ، کروی و خطی از آن جمله اند . اما اسطرلاب مسطح رایج ترین نوع بود که در قرون میانی تا حد ممکن متکامل شد . احتمالا اسطرلاب مسطح در حدود قرن دوم میلادی در یونان اختراع شد ولی در دوره اسلامی بود که تکامل یافت و به یکی از مهمترین ابزار نجومی تبدیل شد .
قدیمیترین نوشته های دوره اسلامی درباره اسطرلاب از ابواسحاق فزاری ( قرن2 ) و ماشااله علی بن عیسی و محمد بن موسی خوارزمی ( اوایل قرن سوم هجری قمری) است
قدیمیترین اسطرلاب اسلامی از نیمه دوم قرن چهاردهم هجری باقیمانده است ؛اروپاییان در قرن 2 و3 هجری ، بعد از فتح اسپانیا توسط مسلمانان ، با اسطرلاب آشنا شدند . قدیمیترین اسطرلاب ارپایی از حوالی قرن 12 میلادی به یادگار است . اسطرلاب سازان مشهوری نیز در طی این دوره ها دقیقترین و زیباترین اسطرلابها راساخته اند . اسطرلاب شاه سلطان حسین صفوی بی تردید زیباترین و دقیقترین اسطرلابی است که میتوان نام برد و هم کنون در موزه بریتانیا نگهداری میشود .
در طی هزار سال گذشته ، کتابهای متعددی درباره اسطرلاب به فارسی و عربی نوشته شده که کتابهای :
معرفه الاسطرلاب محمد بن ایوب طبری ( نیمه دوم قرن پنجم هجری قمری )، استعیاب بیرونی ( قرن پنجم هجری قمری )، بیست باب خواجه نصیرالدین طوسی ( قرن هفتم هجری قمری ) از آن جمله اند .
اسطرلاب در واقع مدل آسمان است در روی یک صفحه ، با این فرض که زمین در مرکز عالم قرار گرفته است

بخشهای اسطرلاب مسطح

بخش اصلی اسطرلاب ، صفحه مدور و محکمی است که " ام " نامیده میشود . این صفحه در قطرهای 10 تا 60 سانتیمتری ساخته میشود . حاشیه " ام " اندکی بالاتر است که روی آن درجه بندی شده است . دربالای "ام" قسمتی برآمده وجود دارد بنام "کرسی" . کرسی سوراخی دارد که حلقه ای از آن میگذرد . اگر حلقه را به انگشت بگیریم و بلند کنیم ، اسطرلاب از انگشت آویزان میشود و در راستای عمود برسطح زمین قرار میگیرد . در سطح ام ، که نسبت به حاشیه آن فرورفته است ، صفحات مدوری قرار میگیرند . این صفحات نسبتا نازک را صفیحه مینامند . در روی صفیحه دوایرمهم آسمان ، نقطه سمت الراس ، مدارها ، استوا و... حک شده است. در مرکز صفیحه و مرکز ام سوراخی وجود دارد ، بطوریکه با قراردادن صفیحه درقسمت تورفته" ام " ، مراکز آن دو برهم منطبق میشود . زائده ای هم در کناره صفیحه وجود دارد که هنگام قرارگرفتن دردرون ام به حاشیه ام گیر میکند و صفیحه راثابت نگه میدارد .
بر روی صفیحه قطعه مدور دیگری قرار میگیرد بنام عنکبوت . عنکبوت به صورت شبکه ای است که در آن شاخصهای نوک تیزی درست شده است . وقتی که عنکبوت در روی صفیحه قرار میگیرد ، خطوط صفیحه از میان شبکه عنکبوت دیده میشود . در مرکز عنکبوت هم سوراخی ایجاد شده است باقرار دادن صفیحه در درون ام وعنکبوت در روی آن ، سوراخ مرکزی هرسه برهم منطبق میشود . دراین سوراخ محور کوچکی قرار میگیرد که آن راقطب یا وتد مینامند . عنکبوت به ام گیر نمیکند و بنابراین میتواند حول قطب بچرخد .

http://sheidaiefar.persiangig.com/sheidaiefar/astrolabeparts.jpg (http://sheidaiefar.persiangig.com/sheidaiefar/astrolabeparts.jpg)
آنچه بطورمختصر گفته شد ، قطعات رویی اسطرلاب است . پشت اسطرلاب هم به اندازه روی آن مهم است . در پشت اسطرلاب یک خط کش به طول قطردایره اسطرلاب وجود دارد . دوسرخطکش بصورت اریب بریده شده که مانند پیکان یا شاخص عمل میکند . مرکزخطکش حول قطب اسطرلاب میچرخد . این خطکش را "عضاده" مینامند . درهر سر عضاده یک برآمدگی بنام" لبنه" وجود دارد . درروی هردولبنه سوراخ ریزی ایجادشده است . دورتادور لبهء پشتی اسطرلاب نیز مدرج است . اگر حلقه اسطرلاب رابگیریم و آن رابصورت آویزان نگه داریم ، میتوانیم عضاده را چنان بچرخانیم که از سوراخهای لبنه ، نوراجسام آسمانی ، مثلا ستاره یا خورشید دیده شود . در این حالت نوک تیز عضاده ( که آن را "مری" میخوانند ) درمقابل درجهای قرارمیگیرد . این درجه ، ارتفاع جسم را نشان میدهد .
دراسطرلاب های دوره اسلامی ، درجه بندی حاشیه ام رااز زیرکرسی شروع میکردند . درجه زیرکرسی صفربود که درجهت حرکت عقربه های ساعت افزایش میافت .
صفیحه اسطرلاب در واقع تصویر استرئوگرافیک آسمان است . ( در تصویر استرئوگرافیک نیمکره شمالی فرض میکنیم که ناظری در قطب جنوب قرار دارد و هرآنچه میبیند بر صفحه استوا تصویرمیکند . )
چون این تصویر برحسب عرض جغرافیایی تغییر میکند ، بنابراین برای عرضهای مختلف ،صفیحه های معینی لازم است . در زمان قدیم ، گاه برای هر اسطرلاب یکی دو صفیحه اضافی هم ساخته میشد که برای عرضهای مثلا 5 درجه بالاتر یا پایین تر از محل خاصی بودند . در روی صفیحه ، تصویر استرئوگرافیک دوایر و خطوط مهمی چون مدار راس السرطان ، راس الجدی ،سمت الراس ، نصف النهار ، ودایر موازی با افق (مقنطرات )رسم میشد . هر اسطرلابی برحسب تعداد دوایر موازی افق که برصفیحه آن حک شده بود ، طبقه بندی میشد : اگرصفیحه 90 دایره ( به ازاتی هردرجه یک دایره ) داشت، اسطرلاب را "تام" مینامیدند ، اگرصفیحه 45 دایره داشت ، به آن اسطرلاب نصف میگفتند ، و اگر30 دایره داشت ، اسطرلاب ثلث . اسطرلاب معروف شاه سلطان حسین اسطرلاب تام است .
عنکبوت ، یکی دیگر از اجزا اسطرلاب است که نشان دهنده تصویر استرئوگرافیک ستاره ها است . به عبارت دیگر نوک تیز شاخصهای عنکبوت( که شظیه نام دارد ) مکان استرئوگرافیک ستاره ها را نشان میدهد . معمولآ 20 تا 30 ستاره پرنور را انتخاب میکردند و بعد از تعیین تصویر تصویر استرئوگرافیک آنها ، و درست کردن شاخص ها ، اسم هرستاره رادر روی شاخص مربوط مینوشتند مرکزعنکبوت و مرکزصفیحه همان قطب شمال سماوی است . لبه های بیرونی این دو هم به مدار راس الجدی ختم میشود . یعنی بیرونی ترین دایره ای که در روی صفیحه و عنکبوت نقش بسته ، مدار راس الجدی است . این مدار که در 23.5 درجه جنوب استوا واقع است ، مداری است که در انقلاب زمستانی ، خورشید از سمت الرس ناظر میگذرد .
در روی عنکبوت موارد زیر مشخص میشود :
مکان تعدادی ستاره ، که همان طور که گفته شد ، تعداد آنها از اسطرلابی به اسطرلاب دیگر فرق میکند . دربعضی از عنکبوتها مکان 20 تا 25 ستاره مشخص شده ، دربعضی 40 تا 50 ستاره .
مسیر ظاهری سالانه خورشید در میان ستاره های آسمان ، که همان دایره البروج است . این دایره دوازده قسمت شده ، که هر قسمت نشانگر یک برج است . شروع برجها از اعتدال بهاری ( نقطه اول حمل ) است و برجهای بعدی به ترتیب درخلاف جهت عقربه های ساعت ، درعنکبوت نقش بسته است . این برجها عبارتند از : حمل ، ثور ، جوزا ، سرطان ، اسد ، سنبله ، میزان ، عقرب ، قوس ، جدی ، دلو ، حو ت . ولی مکان خورشید برحسب درجه درمنطقه البروج در تاریخی مشخص ، از روی درجات لبه کناری پشت اسطرلاب تعیین میشود .
استوی سماوی ، به صورت دایره ای کوچکتر ، به مرکز قطب اسطرلاب . استوی سماوی و دایره البروج یکدیگر را در دو نقطه قطع میکنند که عبارت است از نقطه اول حمل ( اعتدال بهاری ) و اعتدال پاییزی . طبعادر روی عنکبوت هم دایره استوی با دایره البروج متقاطع است .

پشت اسطرلاب
درپشت اسطرلاب درجه بندی های متفاوتی در اسطرلابهای اسلامی و اروپایی وجود دارد . لبه بیرونی پشت اسطرلاب در هر دو نوع ، عمومآ در چهارربع از 0 تا 90 درجه بندی شده است . بدین ترتیب میتوان با چرخاندن عضاده ، ارتفاع جسم آسمانی یا فاصله سمت الراسی آن را اندازه گرفت. به عبارت دیگر ، وقتی که اسطرلاب رابه حالت آویزان نگه میداریم و از سوراخهای لبنه به جسم آسمانی نگاه میکنیم ، نوک عضاده در روی درجه ای قرار میگیرد . زاویه بین خط افقی پشت اسطرلاب و این درجه ، ارتفاع جسم است ، و زاویه بین خط عمودی (خطی که از کرسی تا قطب اسطرلاب رسم شده ) تا درجه مذکور فاصله سمت الراسی است . یعنی اینکه جسم از سمت الراس چند درجه فاصله دارد .
بعد از این درجه بندی ( به طرف قطب اسطرلاب ) دایره دیگری هم رسم شده که در روی آن درجات منطقه البروج ونام برج ها حک شده است . دایره بعد تر اطلاعاتی درباره تقویم وروزهای سال ( برای سال شمسی ) دارد . درنیمه پایینی پشت اسطرلاب مربعی رسم شده که درروی آن سایه یک شاخص عمودی یا شاخص افقی مسخص شده است . این قسمت درواقع مشابه درجه بندی صفحه ساعت آفتابی و از روی آن میتوان زمان خورشیدی را بدست آورد . در اسطرلابهای اسلامی درجه بندی دیگری نیز در پشت اسطرلاب است که جهت قبله را نشان میدهد .
برای مطالعه بیشتر میتوانید بخش نجوم کتاب التفهیم ابوریحان بیرونی رامطالعه کنید . در این کتاب ، بخشهای مختلف اسطرلاب وبرخی موضوعات نجوم قدیم مانند ساعت مستوی و ساعت معوجه نیز توضیح داده شده اند . کتاب التفهیم با مقدمه آقای جلال همایی منتشر شده است .

منبع : مجله نجوم ، فروردین 1373

alimehrabi
01-03-2012, 04:51 PM
من این کتاب را دارم ولی برایم بسیار گنگ است کتاب دیگری پیشنهاد می کنید لطفا

--------------------------------
کتاب ستاره شناسی اصول و عمل (http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://erfan007.persiangig.com/BOOKS/%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87%20%D8%B4%D9%86%D8%A 7%D8%B3%D9%8A%20%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84%20%D9%88% 20%D8%B9%D9%85%D9%84.pdf)

Astronomy
01-03-2012, 05:41 PM

بهترین کتاب برای مسائل کروی نجوم همین کتاب نجوم کروی هست که بسیار کامله
البته کتاب ستاره شناسی اصول و عمل هم این قسمتش خوبه که البته الان از گنج هم نادر تر شده و خودم هم خیلی وقته دنبالشم
حتی نسخه کپیش هم الان گیر نمیاد.

مسعود فرح بخش
01-03-2012, 06:35 PM
البته کتاب آقای بهرام پور که توی همین تاپیک معرفیش کردن هم کتاب خیلی خوبیه.من هنوز وقت نکردم کتاب رو کامل بخونم ولی تا اینجای که خوندم به نظرم خیلی مفیده.
این کتاب با زبان ساده و روان و قابل فهم مسائل رو مطرح کرده،
"الفبای المپیاد نجوم و اختر فیزیک(جلد اول)"

پیمان اکبرنیا
01-03-2012, 11:21 PM
بهترین کتاب برای مسائل کروی نجوم همین کتاب نجوم کروی هست که بسیار کامله
البته کتاب شتاره شناسی اصول و عمل هم این قسمتش خوبه که البته الان از گنج هم نادر تر شده و خودم هم خیلی وقته دنبالشم
حت نسخه کپیش هم الان گیر نمیاد

من نسخه pdf کتاب اصول و عمل را دارم. اما حجمش 109 مگابایته و قابل آپلود نیست. اگر راهی بود به هر کس که نیاز داشت میرسوندم.
-----------------------------------------------------------
ستاره شناسی اصول وعمل (http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://erfan007.persiangig.com/BOOKS/%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87%20%D8%B4%D9%86%D8%A 7%D8%B3%D9%8A%20%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84%20%D9%88% 20%D8%B9%D9%85%D9%84.pdf)

Astronomy
01-14-2012, 01:16 PM
اینم فصول 2 و 5 و 6 و 8 کتاب نجوم کروی به صورت فایل pdf
http://www.astroupload.com/do.php?filename=13265343461.pdf

shokolat_g
01-29-2012, 09:53 PM
یه سری تعریف های هست توی فصل 2 کروی اسمارت...که شامل خورشید متوسط و زمان نجومی زمان جهانی.و..و.....من شاید 3بار این قسمتو خوندم...ولی تعریفاشو قاطی میکنم چون زیاد نتونستم مجسم کنم تو ذهنم...

اگه میشه یه لطفی کنید...این تعریفارو بنویسید با فرمول و هر چی که هست....مرسی دوستان!

erfan bayat
01-29-2012, 10:39 PM
یه سری تعریف های هست توی فصل 2 کروی اسمارت...که شامل خورشید متوسط و زمان نجومی زمان جهانی.و..و.....من شاید 3بار این قسمتو خوندم...ولی تعریفاشو قاطی میکنم چون زیاد نتونستم مجسم کنم تو ذهنم...

اگه میشه یه لطفی کنید...این تعریفارو بنویسید با فرمول و هر چی که هست....مرسی دوستان!
صفحهٔ ۲ همین تاپیک رو بخون اگه نفهمیدی بازم توضیح بدیم

shokolat_g
01-30-2012, 11:39 AM
خیلی خوب بود....میشه رابطه های اصلی رو بنویسد...اون رابطه های که مهم هست...ممنون میشم:):)

poorya pvp
01-30-2012, 12:08 PM
من نسخه pdf کتاب اصول و عمل را دارم. اما حجمش 109 مگابایته و قابل آپلود نیست. اگر راهی بود به هر کس که نیاز داشت میرسوندم.

سلام.خسته نباشید.اصول و عمل فارسی؟؟؟؟

erfan bayat
01-30-2012, 01:29 PM
[QUOTE=poorya pvp;26601]سلام.خسته نباشید.اصول و عمل فارسی؟؟؟؟[/QUOTE
می تونی اینجا (http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://erfan007.persiangig.com/BOOKS/%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87%20%D8%B4%D9%86%D8%A 7%D8%B3%D9%8A%20%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84%20%D9%88% 20%D8%B9%D9%85%D9%84.pdf)پیداش کنی

erfan bayat
01-30-2012, 02:00 PM
خیلی خوب بود....میشه رابطه های اصلی رو بنویسد...اون رابطه های که مهم هست...ممنون میشم:):)
LST=RA+HA
LMT=HAMS+_12h
برای خورشید میانگین LST=HAMS+RAMS
پس رابطه ی بین LST(زمان نجومی محلی)وLMT(زمان متوسط محلی):LST=LMT+RAMS+_12h
RAMS=N*360\365.25
کهN تعداد روز گذشته از اول فروردین که رابطه ی بالا به درجه میده باید حواست به تبدیل ساعتش باشه
اختلاف بعد خورشید واقعی و میانگین=تعدیل زمان
E=RAMS-RA
GMT=LMT+_L
GST=LST+_L
که مثبت برای طول جغرافیایی Lغربی و منفی برای طول جغرافیاییLشرقی
تمام روابط تبدیل میل و بعد به سمت ارتفاع و طول و عرض دایره البروجی باید قشنگ فول باشی‌
شفق-اهنگ تغییرات ZوA

shokolat_g
01-30-2012, 04:23 PM
شفق-اهنگ تغییرات zوa>>>این یعنی چی؟؟ برابر چیه؟منفی؟؟!

shokolat_g
01-30-2012, 04:37 PM
من یه سوال میذارم شاید سوالش یه کم بی مزه باشه...ولی فقط میخوام که ایدشو بدین...مرسی..

شخصی که با قد 1.8m در درون یک گودال اب قرار داشته.از گودال ک در آمده و 3m به سمت شرق و 2m به سمت جنوب حرکت میکند.در این لحظه از خورشید را در درون گودال میبیند.اگر زاویه بین افق ناظر و استوا 60 درجه باشد ساعت مکان ناظر در این لحظه چند میتواند باشد؟؟(مدار زمین دایره فرض کنید)

erfan bayat
01-30-2012, 05:27 PM
شفق-اهنگ تغییرات zوa>>>این یعنی چی؟؟ برابر چیه؟منفی؟؟!
منظورم این بود این بخش های فصل 2 هم بخون فرمولاش تو کتاب است

erfan bayat
01-30-2012, 05:47 PM
من یه سوال میذارم شاید سوالش یه کم بی مزه باشه...ولی فقط میخوام که ایدشو بدین...مرسی..

شخصی که با قد 1.8m در درون یک گودال اب قرار داشته.از گودال ک در آمده و 3m به سمت شرق و 2m به سمت جنوب حرکت میکند.در این لحظه از خورشید را در درون گودال میبیند.اگر زاویه بین افق ناظر و استوا 60 درجه باشد ساعت مکان ناظر در این لحظه چند میتواند باشد؟؟(مدار زمین دایره فرض کنید)
من فقط ایدشو میدم ببین برای حلش یک کرهٔ آسمان بکش و گودال را در وسط اون فرض کن حالا با توجه به جهات که در کرهٔ آسمان مشخص است میزان جابجایی فرد را نسبت به گودال رسم کن حالا خورشید باید جائی‌ از کره باشد که امتداد خورشید و سر فرد درون گودال قرار بگیرد حالا سعی‌ کن روی کره یه مثلث کروی تشکیل بدی و با توجه به اندازهای داده شده زاویه ساعتی را به دست بیاری سپس با توجه به دلتا والفا خورشید تاریخ را بدست بیاری .توجه کن که سوال lmtرو خواسته

poorya pvp
02-02-2012, 01:13 PM
با اجازتون 1 سوال میپرسم که بچه هایی که کار کردن بتونن حلش کنن :) (فک میکنم قبلا باید دیده باشیدش)
هواپیمایی را در نظر بگیرید که میخواهد از شهر 1 به شهر 2 پرواز کند.پرواز در ساعت 11 قبل از ظهر به وقت رسمی شهر 1 انجام میشود.منجم مسلمانی در هواپیما است که میخواهد فریضه نماز را اول وقت به جا اورد.اگر فرض کنیم که مدت زمان نماز وی 5 دقیقه طول بکشد،او در طول نماز چقدر باید بچرخد؟؟؟؟؟ سرعت هواپیما که فقط روی دوایر عظیمه حرکت میکند،400km\hو ثابت است.همچنین تعدیل زمان 7 دقیقه است.(مشخصات مختصاتی شهر 1 و 2 و همچنین مکه را داریم)
:)

shokolat_g
02-11-2012, 02:07 PM
شرط این که دو ستاره هم زمان در حال عبور دیده بشه چیه؟؟

mobi
02-11-2012, 06:02 PM
فکر کنم زاویه ساعتیشون یکی‌ باشه!!!!

Mostafa
02-11-2012, 06:24 PM
شرط این که دو ستاره هم زمان در حال عبور دیده بشه چیه؟؟

بايد بُعد دو ستاره يكي باشه كه طبيعتآ همونطور كه خانم mobi هم گفتند ، زاويه ساعتيشون هم همواره يكسان خواهد بود .

shokolat_g
02-11-2012, 07:22 PM
بايد بُعد دو ستاره يكي باشه كه طبيعتآ همونطور كه خانم mobi هم گفتند ، زاويه ساعتيشون هم همواره يكسان خواهد بود .

با توجه به یه سوالی که من دارم میبینم...که خود سوال بعد 2تا ستاره رو داده...بعد هاشون برابر نیستن!!!!!!

Mostafa
02-11-2012, 08:22 PM
با توجه به یه سوالی که من دارم میبینم...که خود سوال بعد 2تا ستاره رو داده...بعد هاشون برابر نیستن!!!!!!

ببينيد ...

اگر دو ستاره همزمان در حالت عبور قرار بگيرند ، يعني روي يك دايره ساعتي هستند و بُعد هاي برابر دارند .

مگر اينكه يكي در حال عبور بالايي و يكي عبور پاييني باشه كه در اون صورت بُعد ها شون 12 ساعت با هم اختلاف داره و اگر بگه كه هر دو را همزمان مشاهده مي كنيم يعني يكي يا هردو ، دور قطبي هستند .

اگر جز اين باشه ، صورت سوال مشكل داره

Mah Tab
02-11-2012, 10:44 PM
سلام.
میشه یکی اینجا به طور منظم تمام روابط تبدیل های میل و بعد به سمت ارتفاع و طول و عرض دایره البروجی رو بنویسه.

poorya pvp
02-12-2012, 12:45 PM
سلام.
میشه یکی اینجا به طور منظم تمام روابط تبدیل های میل و بعد به سمت ارتفاع و طول و عرض دایره البروجی رو بنویسه.
خوب این چه کاریه؟؟؟؟؟
1 مثلث کروی بکشین،همه ی روابط رو بدست بیارین
نیازی هم به حفظ کردنشون نیست
:)))))))

Mostafa
02-12-2012, 12:57 PM
سلام.

سلام Mah Tab گرامي

همونطور كه جناب پوريا هم اشاره كردند ، بهترين كار اينه كه شما مفهوم كلي نجوم كروي و روابط اون رو درك كنيد .

در اون صورت خودتون مي تونيد با رسم شكل تمام روابط مورد نياز رو استخراج كنيد .

وگرنه به خاطر وجود پارامتر هاي متغيير زياد ، احتمالآ هيچ جا نمي تونيد چنين فرمول ها و روابط كلاسه شده اي رو پيدا كنيد .

smhm
02-12-2012, 01:39 PM
البته بنده در كتاب نجوم مقدماتي فصل تبديلات تمام اين فرمول ها را در قالب يك فرمول درآوردم.
(تبديل مختصات افقي به استوايي و بالعكس- تبديل مختصات استوايي به دايره البروجي و بالعكس- تبديل استوايي به كهكشاني..)

erfan bayat
02-12-2012, 02:00 PM
ببینید اصلآ خيلي اشتباهه حفظ کردن چون هزارتا حالت پیش میاد
ممکنه منفی‌ مثبت اشتباه بشه و هزارتا بدبختی دیگه
فقط شکل می‌کشی روابط رو در میارین بابا بعضی‌ موقع با شکلشم اشتباه می‌کني چه برسه بدون اون و حفظ کردن !
تورو خدا از این کارا نکنید حالا از ما گفتن و از شما نشنیدن

Mostafa
02-12-2012, 02:01 PM
البته بنده در كتاب نجوم مقدماتي فصل تبديلات تمام اين فرمول ها را در قالب يك فرمول درآوردم.
(تبديل مختصات افقي به استوايي و بالعكس- تبديل مختصات استوايي به دايره البروجي و بالعكس- تبديل استوايي به كهكشاني..)

لطفآ آن يك فرمول را ارائه بفرماييد

با تشكر

poorya pvp
02-12-2012, 03:30 PM

حالا چه کاریه که لقمه رو 500 بار بچرخونین دور سرتون؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
وقتی با 1 شکل کارتون حل میشه،چرا 400 تا فرمول حفظ کنید که بعدشم به قول اقا عرفان ،مثبت و منفیش جابه جا بشه یا 1000تا بدبختیه دیگه ! !!!!!!! ؟ ؟؟؟؟؟؟
خواهشا اون 1 فرمول رو بگید ببینبم چیه؟؟؟
:)))))))))

smhm
02-13-2012, 08:49 AM
جین میوس در کتاب فرمولهای ستاره شناسی فصل هشتم پس از آوردن همه فرمول ها می گوید این فرمول ها شباهت هایی باهم دارند.
بنده این شباهت را در قالب فرمول زیر کشف کردم:

tan p=(sinAcosBcosC + sinBsinC)/(cosAcosB

sin q=sinAcosBsinC - sinBcosC

حالا اینکه A , B , C چه مقداری باید باشند و در نتیجه زوایای p , q چه خواهند بود بستگی دارد که چه تبدیلی را بخواهید انجام دهید.
بعنوان مثال برای تبدیل مختصات استوایی به دایره البروجی: A برابر است با بعد، B برابر است با میل، و C برابر است با زاویه تمایل محور (23.44 درجه). و در نتيجه مقدار p طول دایره البروجی و مقدار q قرینه عرض دایره البروجی خواهد بود.

منبع: نجوم مقدماتي، تاليف بنده، انتشارات فرهنگ مشرق زمين، چاپ1380، ص 70
3418

poorya pvp
02-13-2012, 02:17 PM
حالا شما به جای اینکه 2 تا فرمول سخت و اضافه رو حفظ کنی،برید 3 تا فرمول اصلی رو حفظ کنین که همه جا راحت باشین
فک میکنم توی مرحله 2 اینا رو قبول نکنن(البته بدون اثبات که اثباتشم خیلی وقت میبره)

erfan bayat
03-02-2012, 07:09 PM
مساحت مثلث کروی

میخوایم ببینیم چه جوری می‌شه مساحت یه مثلث کروی رو به دست آورد
کرهٔ زیر را در نظر بگیرید که با استفاده از ۳ دایره عظیمه مطابق شکل قسمت شده
هدف ما بدست آوردن مساحت مثلثabc است
3610
میخوایم ببینیم مساحت هر کدوم از این قطعه‌ها که در شکل زیر مشخص شده چقدر است
مساحت نصف قطعه هاشور خورده برابر 2ar^2که چون ۲تا هست می‌شه2(2ar^2)
که a زاویه است وr شعاع کره
3611
حالا میخاهیم مساحت کل کره را با استفاده از این قطعه ها بنویسیم

3612
3613
میبینیم که وقتی مساحت ها را جمع میزنیم 6 مثلث کروی وجود دارد که 2 تا در دل مساحت کره و 4 تا اضافی شمرده میشوند
پس مساحت مثلث کروی برابر است با:
3614

erfan bayat
03-03-2012, 02:03 PM
دستگاه های مختصات
1-دستگاه مختصات سمتی- ارتفاعی
در این دستگاه مکان هر جسم بر روی کره ی سماوی با دو مولفه ی سمت(azimuth)و ارتفاع(altitude) مشخص میشوند
مرجع اندازه گیری سمت از نقطه ی شمال است البته هم سمت غربی وهم شرقی داریم و هنگامی که سمت خالی گفته میشود منظور همان سمت شرقی است که از 0-360 درجه تغییر میکند و مرجع اندازه گیری ارتفاع از صفحه افق است که ناظر در مرکز ان قرار دارد نقطه ی بالای سر ناظر سمت الراس است و با z نمایش داده میشود و از 0-90 درجه تغییر میکند
3616
2-دستگاه مختصات استوایی(بعد-میل)
در این دستگاه مکان هر جسم بر روی کره ی سماوی با دو مولفه ی میل(declination) و بعد(right ascension) مشخص میشوند
مرجع اندازه گیری میل صفحه ی استوا که از0-90 تغییر میکند ومرجع اندازه گیری بعد نقطه ی اول حمل (نقطه ای که خورشید در اول بهار قرار دارد) که هم اکنون در صورت فلکی حوت قرار دارد که از 0-360 در جهت ساعتگرد اندزه گیری میشود(توجه داشته باشید که بعد-میل ثوابت مثل ستاره ها همواره ثابت است و نقطه ی اول حمل نیز خود در زمینه ی اسمان حرکت میکند)
با ترکیب این دو دستگاه میتوان با داشتن موقعیت در یک دستگاه موقعیت در دستگاه دیگر را بدست اورد
36173618
در شکل ها کمانPZQ (کهQ نقطه ی جنوب استوا است) نصف النهار ناظر نامیده میشود که مبدا اندازه گیری زاویه ساعتی HA است
حالا ستاره ای را در نظر بگیرید میخواهیم با داشتن مختصات در یک دستگاه ,مختصات در دستگاه دیگر را بدست اورد
3619
عرض جغرافیایی ناظر -90=zp
ps(کمان ستاره و نقطه شمال سماوی)=میل ستاره -90
zs=ارتفاع ستاره -90
zps=زاویه ساعتی ستاره
pzs=سمت ستاره-(البته در شکل سمت از جنوب سنجیده شده که شما توجه نکنید سمت از شمال گرفته میشود)
حالا با داشتن 3 عضو از مثلث بقیه بدست میاد
توجه داشته باشید که روابط تبدیل را همیشه بدست بیارید و حفظ نکنید
بزودی یه پست در مورد روابط مثلث کروی و اثبات ها میزارم
البته اثبات ها چندان مهم نیست وفقط برای افرادی که علاقه دارن میزارم

poorya pvp
03-03-2012, 03:42 PM
اقای بیات خواهشا سوالی بذارین که به درد مرحله 2 بخوره
ممنون میشیم
:)))))))))))))

shariatzadeh
03-03-2012, 03:56 PM
سوال برای دوست داران مرحله 2:

یک پنل خورشیدی با مساحت a متر مربع در عرض جغرافیایی φ قرار دارد .زاویه بین راستای عمود بر پنل خورشیدی و افق θ است .

رابطه ای برای θ بر حسب تاریخ به دست آورید به طوری که انرژی جذب شده توسط این صفحه خورشیدی ماکزیمم باشد .

erfan bayat
03-04-2012, 11:27 AM
3-دستگاه مختصات دایره البروجی
در این دستگاه موقعیت هر جسم با دو مولفه ی طول دایره البروجی (که از 0-360 درجه تغییر میکند و مبدا اندازه گیری ان نقطه ی اعتدال بهاری است و با نماد لاندا نمایش داده میشود ) و عرض دایره البروجی (که از 90_-90 درجه تغییر میکند و از صفحه ی دایره البروج سنجیده میشود و با نماد بتا نمایش داده میشود)نشان داده میشود
توجه داشته باشید که استوا به اندازه ی 23/5 درجه نسبت به دایره البروج انحراف دارد و محل تقاطع ان با دایره البروج نقاط اعتدال بهاری و پاییزی است
36233624
خورشید همواره بر روی دایره البروج قرار دارد و در طول 1 سال یکبار ان را دور میزند
دوباره با استفاده از مثلث کروی در شکل میتوان روابط تبدیل بین دستگاه استوایی و دایره البروجی را بدست اورد

poorya pvp
03-04-2012, 12:47 PM

یک پنل خورشیدی با مساحت a متر مربع در عرض جغرافیایی φ قرار دارد .زاویه بین راستای عمود بر پنل خورشیدی و افق θ است .

رابطه ای برای θ بر حسب تاریخ به دست آورید به طوری که انرژی جذب شده توسط این صفحه خورشیدی ماکزیمم باشد .

اگه اشتباه نکنم:
در واقع تتا،ارتفاع خورشیده(اگر ماسیمم را بخواهیم).بنابراین هدف ما پیدا کردن ارتفاع بر حسب زمانه.
در اینجا دو نمونه زمان سپری شده داریم : 1-ساعت هایی که میگذرند( یعنی تعییرات میل خورشید رو در نظر نگیریم و فقط برای 1 روز خاص به دست بیاریم) 2-ساعت ها رو در نظر نگیریم و فقط میل خورشید مد نظرمون باشه (یعنی در یک زمان خاص مثلا ظهر، در روز های مختلف تتا را بررسی کنیم)... در این دو حالت راحته ( حالت دوم یکم سخت تره) (والا نمیتونم فرمول رو بنویسم)
حالت سومی وجود داره که هر دو زمان های بالا رو در نظر بگیریم که سوال قشنگی میشه ولی سخت که من نمیتونم حل کنم
خواهشا بگید راه حلم درسته یا نه؟؟؟؟؟؟؟
(برای به دست اوردن ارتفاع بر حسب زمان (در روز خاص) 1 مثلث کروی میخوایم)

solh
03-04-2012, 04:19 PM
اگه اشتباه نکنم:
در واقع تتا،ارتفاع خورشیده(اگر ماسیمم را بخواهیم).بنابراین هدف ما پیدا کردن ارتفاع بر حسب زمانه.
در اینجا دو نمونه زمان سپری شده داریم : 1-ساعت هایی که میگذرند( یعنی تعییرات میل خورشید رو در نظر نگیریم و فقط برای 1 روز خاص به دست بیاریم) 2-ساعت ها رو در نظر نگیریم و فقط میل خورشید مد نظرمون باشه (یعنی در یک زمان خاص مثلا ظهر، در روز های مختلف تتا را بررسی کنیم)... در این دو حالت راحته ( حالت دوم یکم سخت تره) (والا نمیتونم فرمول رو بنویسم)
حالت سومی وجود داره که هر دو زمان های بالا رو در نظر بگیریم که سوال قشنگی میشه ولی سخت که من نمیتونم حل کنم
خواهشا بگید راه حلم درسته یا نه؟؟؟؟؟؟؟
(برای به دست اوردن ارتفاع بر حسب زمان (در روز خاص) 1 مثلث کروی میخوایم)

من فکر میکنم منظورشون یه چیز دیگه بوده ، خودم هم مثل شما حل کردم ولی اگر سوالاتی رو که آقای شریعت زاده در وبلاگشون گذاشتن دیده بشین ، قسمت آخر سوال اینه ؟

...اگر اختلاف به دست آمده از قسمت قبل با بیشینه ارتفاع خورشید در یک روز را x بنامیم ، در چه روزی از سال این اختلاف بیشینه است ؟

سوال ابهام داره !!

shariatzadeh
03-04-2012, 08:04 PM
خوبه
ببینید اگر زاویه تتا با ماکزیمم ارتفاع خورشید برابر باشه انرژی رسیده ماکزیمم نیست چون مدت زمان تابش در یک ارتفاع توسط خورشید فرق می کنه . منظورم اینه که مدت زمانی که خورشید مثلا در ارتفاع 30 درجه هست با مدت زمانی که خورشید در ارتفاع 60 درجه هست فرق می کنه و این به تغییرات ارتفاع خورشید بر حسب زمان بستگی داره .
جواب تتا از بیشترین ارتفاع خورشید کمتره ولی توی اعتدالین با بیشترین ارتفاع خورشید برابر میشه .

راهنمایی : dE=bA Cos(beta)dt که E انرژِی و b روشنایی خورشید ( ثابت خورشیدی ) هست . beta زاویه ای که جهت خورشید با جهت عمود بر صفحه داره . توجه کنید که سطح مقطع صفحه خورشیدی انرژِی جذب می کنه برای همین Cos beta ضرب میشه . بعد بر حسب زمان انتگرال بگیرید . توجه کنید که Cos beta رو باید بر حسب ارتفاع و سمت خورشید و تتا به دست بیارید برای این کار بهتره از بردار استفاده کنید و بعدش ...

erfan bayat
03-04-2012, 10:20 PM
4-دستگاه مختصات کهکشانی
در این دستگاه موقعیت اجسام با دو مختصات طول کهکشانی(که از 0-360 درجه تغییر میکند و مبدا اندازه گیری ان مرکز کهکشان است )و عرض کهکشانی (که از 90-+90 تغییر میکند ومبدا اندازه گیری ان صفحه ی کهکشان است)
3633
میتونید برای بدست اوردن روابط به فایل های زیر مراجعه کنید که یک سال سوال مرحله 2 بوده است
http://erfan007.persiangig.com/BOOKS/0899.djvu
http://erfan007.persiangig.com/BOOKS/0163_3.djvu
همینطور کتاب اصول و عمل هم صفحه ی 117 این مبحثو خوب توضیح داده
(http://forum.avastarco.com/forum/images/misc/pencil.png)

solh
03-05-2012, 10:10 PM
خوبه
ببینید اگر زاویه تتا با ماکزیمم ارتفاع خورشید برابر باشه انرژی رسیده ماکزیمم نیست چون مدت زمان تابش در یک ارتفاع توسط خورشید فرق می کنه . منظورم اینه که مدت زمانی که خورشید مثلا در ارتفاع 30 درجه هست با مدت زمانی که خورشید در ارتفاع 60 درجه هست فرق می کنه و این به تغییرات ارتفاع خورشید بر حسب زمان بستگی داره .
جواب تتا از بیشترین ارتفاع خورشید کمتره ولی توی اعتدالین با بیشترین ارتفاع خورشید برابر میشه .

راهنمایی : dE=bA Cos(beta)dt که E انرژِی و b روشنایی خورشید ( ثابت خورشیدی ) هست . beta زاویه ای که جهت خورشید با جهت عمود بر صفحه داره . توجه کنید که سطح مقطع صفحه خورشیدی انرژِی جذب می کنه برای همین Cos beta ضرب میشه . بعد بر حسب زمان انتگرال بگیرید . توجه کنید که Cos beta رو باید بر حسب ارتفاع و سمت خورشید و تتا به دست بیارید برای این کار بهتره از بردار استفاده کنید و بعدش ...
سوال از این نظر ابهام داشت که نگفته بودن تتا در طول یک روز ثابت میمونه و من فکر کردم تتا همزمان با حرکت خورشید توی آسمون تغییر میکنه . حالا سخت تر شد !!

erfan bayat
03-08-2012, 10:12 PM
حالا برای اینکه دستتون راه بیفته یه سوال ساده در مورد مختصات کهکشانی میزارم
مختصات کهکشانی این نقاط را با استفاده از شکل (http://erfan007.persiangig.com/BOOKS/e.djvu) پیدا کنید (جواب اخر بگید)
1)قطب شمال سماوی
2)اعتدال بهاری

erfan bayat
06-18-2012, 01:44 PM
خوب دوستان امتحانا دیگه تموم شده و میخوایم فعالیت خودمونو شروع کنیم
چون مباحث مقدماتی و روابط گفته شده به حل سوال میپردازیم که من هر دفعه تعدادی سوال میگم روش فکر کنید و اشکالاتونو بپرسید بعد جواب ها رو براتون میزارم اگه چیزیم نیاز به توضیح داشت میگم
از 10 سوال اول فصل2 نجوم کروی اسمارت شروع میکنیم که خیلی سخت نیستن و دستونو راه میندازه

المپیاد نجوم
06-18-2012, 01:49 PM
پس من چه قدر ضعیفم که این آسونارو همشو نمی تونم حل کنم.:-(( میشه برای سوال 4 فصل دو اسمارت یه کم راهنمایی کنید؟

erfan bayat
06-18-2012, 01:56 PM
پس من چه قدر ضعیفم که این آسونارو همشو نمی تونم حل کنم.:-(( میشه برای سوال 4 فصل دو اسمارت یه کم راهنمایی کنید؟
نه خوب شما ضعیف نیستی بعضی سوالا راهنمایی میخوان
منظور از اینکه گفته عرض جغرافیایی میانگین یعنی از تغییرات عرض صرف نظر کن
مسافتی که به سمت غرب میره برابر vt sinA
حالا سعی کن یه رابطه بنویسی که با دیفرانسیل گیری ازش sinA رو جای گذاری کنی

المپیاد نجوم
06-19-2012, 03:32 PM
سلام آقای بیات میشه راه حل سوال چهار رو من بگم شما چک کنید؟ مشتق کسینوس ها و سینوسها رو گرفتم و دیفرانسیل فاصله سمت الراسی رو در آوردم و سینوس سمت رو از تو اون برحسب فی و dH, dZ در آوردم و این جاشو شک دارم(از این که هر یک ساعت 15 درجس استفاده کردم و سرعت هم 5 بود اون یک سوم اون طوری در اومد !!!!(اشتباهه؟) بعد این سوال راه حل برداری هم داره؟اگه داره میشه راهنمایی کنید که برداریش چه طوریه؟
اگه این سوال درست حل شده بود میشه سوال 5 رو هم راهنمایی کنین؟ آخرین اشکالم هم در این 10 سوال سوال 6 هست.معنی فاصله چیه تو این سوال؟

المپیاد نجوم
06-20-2012, 04:03 PM
آقا تورو خدا جواب مارو بدین دیگه من دوروزه همین 2 تا از این 10 تا رو موندم هیچ کیم کمکم نمی کنه!

erfan bayat
06-20-2012, 04:20 PM
آقا تورو خدا جواب مارو بدین دیگه من دوروزه همین 2 تا از این 10 تا رو موندم هیچ کیم کمکم نمی کنه!
امان بده الان رسیدم
خوب سوال 4 درست هستش .از sin هم sinH جای گذاری میکنی دیگه؟
سوال 5 از ستاره عمود کن به pz که به دو مثلث کروی تقسیم میشه .حالا سعی کن x y تو این مثلث پیدا کنی
سوال6 از p به دو ستاره وصل کن. فاصله 2 ستاره رو داده وps1 وps2 هم داری پس اختلاف زاویه ساعتی درمیاد
جوابارو امروز میزارم

erfan bayat
06-20-2012, 04:57 PM
اینم جوابای 10 تا سوال اول
http://erfan007.persiangig.com/smartsolution/
حالا میریم سراغ 10 تا 20
فقط یه نکته میگم:
ببینید معمولا برای سوالات کروی شکلی که کشیده میشه کره ی آسمان به شکلی که افق و استوا در ان هستند ولی دید های دیگه ای هم وجود دارن که با اونا میتونید مسئله ها رو خیلی ساده تر حل کنید
یکی از این هارو امروز میگم
میتونیم به جای اینکه کره اسمان بکشیم که میدونیم ناظر در مرکز هست ,از خود کره زمین استفاده کنیم که تو این روش میتونید ستاره رو روی زمین تصویر کرده و میدونیم مسیرشان مدار هایی موازی استوا هست.
ناظر هم که مشخصه
حالا مثلثی با ناظر- قطب شمال- و جسم مورد بررسی تشکیل میدیم که فعلا با ستاره کار میکنیم(برای ماهواره ها هم از این دید استفاده میشه که بعدا توضیح میدم)
حال زاویه ی قطب شمال -ناظر-ستاره برابر سمت اون ستاره است
کمان ناظر - ستاره هم برابر فاصله ی سمت الراسی ستاره هست
و زاویه ی ناظر-قطب شمال-ستاره هم زاویه ساعتی ستاره هست
برای هر جسمی چنین روابطی برقراره
بزودی سوال در این مورد میزارم

المپیاد نجوم
06-20-2012, 05:20 PM
ده تا سوال بعدی رو تو چن روز باید حل کنیم؟می خوام برنامه ریزی کنم!

erfan bayat
06-20-2012, 05:45 PM
ده تا سوال بعدی رو تو چن روز باید حل کنیم؟می خوام برنامه ریزی کنم!
تا جمعه وقت هست
14 حل نکنید چون به درد نمیخوره

المپیاد نجوم
06-22-2012, 04:48 PM
سوال 16 و 17 رو یه کم راهنمایی می کنید؟واقعا ممنون

erfan bayat
06-22-2012, 05:13 PM
سوال 16 و 17 رو یه کم راهنمایی می کنید؟واقعا ممنون
سوال 16:واسه این سوال دیوارو وسط کره اسمان در نظر بگیر که زاویه ی تتا از غرب جنوب داره و با توجه به جای خورشید رابطه ی بین سمت و تتا رو پیدا کن و تو مثلث خورشید-z-p رابطه اثبات میشه. برای قسمت دومم منظور از پهنا سایه همون ارتفاع متوازی الاضلاع سایه هستش.
سوال17: کوهو بکش. میدونیم که غرب یه جایی پشت کوهه که خودت باید تشخیص بدی کدوم نیمه ی کوهه. بعد مسیر ستاره بکش. و به صورت نسبی مسیر ستاره رو جابه جا کن که اونو از فاصله و میزان جابه جایی فرد به دست میاد. حالا سعی کن یه مثلث که روی کوهه میزانی از مسیر که اضافه شده حساب کنی و زمانو پیدا کنی

erfan bayat
06-23-2012, 06:44 PM
این هم جواب سوالات 11-20 اسمارت (http://erfan007.persiangig.com/smartsolution/)
فقط یه نکته بگم
رابطه ی قیاسی , رابطه ای که خیلی توجه نمیشه بهش ولی در ساده کردن مسائل دیفرانسیلی مثل سوالات11-12 و مسایل از این قبیل که بعدا بهش میرسیم واقعا به درد بخوره. پس سعی کنید اثباتشو یاد بگیرید. اگه هم حفظش کنید چه بهتر.
سوال 20 هم یه ذره سخت تر از بقیه هست. اگه سوالی بود بپرسید

المپیاد نجوم
06-23-2012, 07:16 PM
تو سوال 17 نفهمیدم که تانژانت تتا از کجا اومد میشه کمکم کنین؟

erfan bayat
06-23-2012, 07:20 PM
تو سوال 17 نفهمیدم که تانژانت تتا از کجا اومد میشه کمکم کنین؟
از روی اختلاف منظر اون میزانی زاویه ای که ستاره افقی جابه جا میشه رو با توجه که فاصله تا کوه داریم و میزان جابه جایی افقی ستاره رو داریم و از اونجا مثلث کروی رو چون کوچیکه میشه با مثلث تخت تخمین زد

المپیاد نجوم
06-24-2012, 09:49 AM
حالا که می بینم سوال 20 رو هم نفهمیدم!

erfan bayat
06-24-2012, 10:18 AM
حالا که می بینم سوال 20 رو هم نفهمیدم!
خوب سوال 20
اول یه مثلث کروی با ستاره قطبی-سمت الراس-قطب شمال سماوی تشکیل میدیم
تمام زوایا مشخصه فقط من اسم اون زاویه ای که روبه روی متمم عرض هست سای میزارم
خوب حالا یه قیاسی با ضلع p و زاویه سای مینویسم.
تو این مثلث ضلع p و زاویه ی سمت کوچیک و قابل بسط دادنن که تا مرتبه ی 2 باید نگه داریم
خوب بعد از ضرب کردن یه سمت به توان 2 داریم که اونو از یه سینوس ها جای گذاری کردم
فقط وقتی جای گذاری میکنیم یه نسبت کسینوس عرض به کسینوس ارتفاع میشه 1 گرفت چون خیلی نزدیک همن
از طرفی عرض منهای ارتفاع که در رابطه ی اول درست میشه کوچیکه که میشه به جای سینوس خودشو بزاریم

المپیاد نجوم
06-24-2012, 10:57 AM
اینارو فهمیدم منتها اون قسمت آخر آخر چرا کسینوس سای با کسینوس hجایگذاری شد؟

erfan bayat
06-24-2012, 11:01 AM
اینارو فهمیدم منتها اون قسمت آخر آخر چرا کسینوس سای با کسینوس hجایگذاری شد؟
چون سای +زاویه ساعتی به خاطر کوچک بودن p میتونیم 180 بگیریم.

المپیاد نجوم
06-28-2012, 11:36 PM
با عرض معذرت آقای امام میشه لطفا شفق رو هم یاد بدید؟ مساله هاش خیلی سختن!

Mostafa
06-29-2012, 12:51 AM
با عرض معذرت آقای امام میشه لطفا شفق رو هم یاد بدید؟ مساله هاش خیلی سختن!

خواهش مي كنم

البته تا اينجا كه آقاي بيات زحمت راهنمايي شما و دوستان رو كشيده اند

منظورتون از مسائل شفق چيه ؟

محاسبه زماني كه خورشيد n درجه زير افق قرار مي گيره ؟ ( مثلآ اوقات شرعي ) يا چيز ديگه اي مد نظرتون هست ؟

المپیاد نجوم
06-29-2012, 05:12 PM
مساله های شفق اسمارت منظورم بود.آقای امام من می خواستم از شما معذرت بخوام که باز سوال پرسیدم و از آقای بیات سوال بپرسم ولی منظورم رو بد گفتم! ولی ممنون که جواب دادید!

Mostafa
06-29-2012, 10:07 PM
مساله های شفق اسمارت منظورم بود.آقای امام من می خواستم از شما معذرت بخوام که باز سوال پرسیدم و از آقای بیات سوال بپرسم ولی منظورم رو بد گفتم! ولی ممنون که جواب دادید!

خانم المپياد نجوم عزيز

سوال پرسيدم كه معذرت خواهي نداره ، اينجا براي همين ايجاد شده كه شما و دوستان سوالاتتون رو بپرسيد

فقط من يه پيشنهاد دارم براي اينكه هم شما مسائلي رو كه مايليد ياد بگيريد و هم مطالب اينجا براي ديگر دوستان هم قابل استفاده باشه

لطفآ هر مسئله اي كه مي خواهيد روش حل اون رو ياد بگيريد ، صورت مسئله رو اينجا بنويسيد و بعد منتطر راه حل يا راهنمايي حلش باشيد .

با اين روش ديگر دوستان هم اين فرصت رو دارند كه روي مسائلي كه مطرح ميشه فكر كنند .

حالا لطفآ يكي ( يا چند تا ) از مسائل شفق اسمارت رو كه مايليد حل اونها ، اينجا بررسي بشه ، صورت سوال رو مطرح كنيد .

موفق باشيد :)

المپیاد نجوم
06-29-2012, 10:15 PM
سوال 34 اسمارت:به فرض این که خورشید به طور یکنواخت روی دایره البروج جرکت کند و یک دور کامل را در 365 روز به پایان برساند در محلی به عرض جغرافیایی فی تعداد شبهایی که شفق حتی در نیمه شب هم وجود دارد چه طور به دست می آید؟(صورت سوال دقیقا این نیست منتها من فرمولو نمی تونستم بزنم مجبور شدم این طوریش کنم)

soroosh
07-17-2012, 09:32 PM
سوال 34 اسمارت:به فرض این که خورشید به طور یکنواخت روی دایره البروج جرکت کند و یک دور کامل را در 365 روز به پایان برساند در محلی به عرض جغرافیایی فی تعداد شبهایی که شفق حتی در نیمه شب هم وجود دارد چه طور به دست می آید؟(صورت سوال دقیقا این نیست منتها من فرمولو نمی تونستم بزنم مجبور شدم این طوریش کنم)

می‌شه صفحه‌اش رو هم بگید ؟!

arashgmn
07-18-2012, 07:08 PM
سوال 34 فصل 2 اسمارت :
به فرض این که خورشید به طور یکنواخت روی دایره البروج جرکت کند و یک دور کامل را در 365 روز به پایان برساند ، نشان دهید در محلی به عرض جغرافیایی ɸ تعداد شبهایی که شفق حتی در نیمه شب هم وجود دارد ، عدد صحیح بعد از عبارت زیر است : (آغاز و پایان شفق را هنگامی بگیرید که خورشید 18 درجه زیر افق است .)
4560
سوال خوبیه همه روش فکر کنید.

saeedmozah
07-18-2012, 08:12 PM
ببخشید من میتونم این سوال رو حل کنم فقط اگه میشه بگید منظورش از تعداد شبهایی که که شفق حتی در نیمه شب وجود دارد، اینه که شفق تو نیمه شب رخ بده یا نه؟ دقیقا منظورش رو نمیفهمم

shariatzadeh
07-18-2012, 08:47 PM
ببخشید من میتونم این سوال رو حل کنم فقط اگه میشه بگید منظورش از تعداد شبهایی که که شفق حتی در نیمه شب وجود دارد، اینه که شفق تو نیمه شب رخ بده یا نه؟ دقیقا منظورش رو نمیفهمم

ممکنه در یک عرض جغرافیایی در یک تاریخ خاص خورشید طلوع نکنه اما به ارتفاعی برسه که شفق اتفاق بیفته. منظورش این نوع شفق هست .

المپیاد نجوم
07-20-2012, 06:20 PM
تو این مساله جوابی که من در میارم ضریبش غلطه میشه 73/72 به جای 36 میشه راهنمایی کنید یکم؟ ممنون

arashgmn
07-26-2012, 12:13 PM
تو این مساله جوابی که من در میارم ضریبش غلطه میشه 73/72 به جای 36 میشه راهنمایی کنید یکم؟ ممنون
مسلما عدد 72 از 360 ضرب در 2 ظاهر شده اما در راه حل نیازی به ضرب 360 در 2 نخواهیم داشت . احتمالا مشکل همان سوتی بوده ... دوباره حساب کنید و اگر بازهم به همین ضریب رسیدید مراحل کارتونو بگید تا اشکالش دربیاد.

celestial boy
08-08-2012, 02:53 PM
سلام.
دیره واسه اظهار نظر ولی خب...
فک نکنم سوتی باشه.چون اون 73/36 صرفا یه ضریب واسه تبدیل واحد درجه به روزه و در آخرین مرحله گذاشته میشه.
احتمالا واسه این در نمیاد چون یک قسمت حرکت خورشید رو در نظر گرفتید.یعنی خورشید از اون میل به خصوص میره بالا تا انقلاب تابستان.بعدش دوباره بر می گرده تا اون میل.احتمال می دم بعد از انقلاب رو در نظر نگرفتید.خودمم همین اشتباهو داشتم.

soroosh
08-12-2012, 10:29 PM
برای حل سوال ۱۴ فصل دوم کروی اسمارت می‌شه یه راهنمایی بکنید؟ فقط جوابو نگید خواهشا !

soroosh
08-14-2012, 08:18 PM
شرمنده من متن سوال ۱۴ فصل ۲ نجوم کروی اسمارت رو نتونستم بنویسم!
اگر کسی از دوستان می‌تونه اون رو بنویسه تا بقیه هم که شاید کتاب رو ندارند بتونند روی سوال فکر کنن. ممنون می‌شم

celestial boy
08-14-2012, 09:20 PM
سلام.
قبل از این که به سوال سروش جواب بدید یه سوال آسون تر دارم.زاویه انخفاص خورشید چیه؟؟همون سوال 35 فصل دو اسمارت.
تشکر...

المپیاد نجوم
08-14-2012, 09:51 PM
زاویه ی انخفاض تا جایی که من می دونم تفاوت افق حسی و افق مرئی هست .مثل این که بری بالای کوه و روی زمین باشی غروب یک ستاره رو بالای کوه دیر تر می بینی. همون کاری که ابوریحان انجام داد تا شعاع زمین رو پیدا کنه. فکر کنم افت افقم میگن بهش. امیدوارم درست گفته باشم!

soroosh
08-14-2012, 10:35 PM
بالاخره این هم از سوال 14 فصل 2 کروی:

دو ستاره (δ،α) و (α’,δ’)در یک لحظه روی یک دایره قائم رصد می شوند. اگرHزاویه ساعتی ستاره اول باشد، ثابت کنید:

Cos(χ+H)=tanφ cosχ cot δ

که در آن χبا رابطه زیر داده می شود:

tan 0.5(α-α’-2χ)=(sin(δ’-δ)/sin(δ’+δ))cot 0.5(α’-α)

soroosh
08-22-2012, 02:24 PM
سلام یه سوال دارم ولی متاسفانه نتونستم اونو تایپ کنم
سوال ۴ امتحان جامع اول - دوره‌ی تابستانی المپیاد ملی نجوم(دوره‌ی ۸۶)

یه خرده راه حلش زیاد شد اگه کسی حل کرده می‌شه فقط جواب آخرشو بده که من با جواب خودم چک کنم ؟

shariatzadeh
08-22-2012, 07:14 PM
سلام یه سوال دارم ولی متاسفانه نتونستم اونو تایپ کنم
سوال ۴ امتحان جامع اول - دوره‌ی تابستانی المپیاد ملی نجوم(دوره‌ی ۸۶)

یه خرده راه حلش زیاد شد اگه کسی حل کرده می‌شه فقط جواب آخرشو بده که من با جواب خودم چک کنم ؟

به سوال زیر که شبیه سوال ذکر شده است توجه کنید :

http://up.avastarco.com/images/kv1jnqw8rz7r8vuxv0lg.png (http://up.avastarco.com/)

با توجه به شکل زیر ، نقطه Pقطب شمال جغرافیایی است . مسیر هواپیما دایره عظیمه ای است که از دو شهر A و B می گذرد . برای محاسبه کمترین فاصلهنقطه C تا این مسیر ، از نقطه C یک دایره عظیمه بر دایره عظیمهگذرنده از AB عمود می کنیم و نقطه برخورد را D مینامیم . سوال از ما فاصله CD را می خواهد.

http://up.avastarco.com/images/8ehxfn6ox2ju4rdnn.png (http://up.avastarco.com/)

با توجه به شکل اندازه اضلاع PA و PB و زاویه APB که برابر است با lA-lB را داریم. پس بااستفاده از رابطه کسینوس ها اندازه ضلع AB و اندازه زاویه BAP بدست می آید .
حال در مثلث PCAاندازه ضلع PC و PA و زاویه CPA را که برابر است با lA-lC را داریم . پس با استفاده از رابطهکسینوس ها اندازه ضلع CA وزاویه PAC را بدست می آوریم .

حال در مثلث CDAاندازه زاویه DAC=BAP-PACرا داریم . زاویه ADC=90 واندازه ضلع AC را نیز داریم . با استفاده از رابطهسینوس ها طول ضلع CD بدست می آید . اگر طول ضلع CD را به رادیان تبدیل کنیم و در شعاعزمین ضرب کنیم ، فاصله نقطه Cاز نقطه D بدست می آید .

A.ALAVI
08-22-2012, 08:06 PM
البته در مورد این سوال من فکر می کنم اگر ساعت 10 رو ساعت رسمی بگیریم یا نجومی متفاوت باشه
ولی من با در نظر گرفتن اینکه ساعت10 ساعت رسمیه حدود 31 درجه بدست آوردم.

المپیاد نجوم
08-22-2012, 09:26 PM
منم فکر کنم 31 درست باشه منم 31 در آوردم!

soroosh
08-22-2012, 09:37 PM
من این ساعت رو lmt در نظر گرفتم جوابم شد 38.9 که با توجه به جواب بقیه دوستان احتمالا من اشتباه می کنم

soroosh
08-23-2012, 04:30 PM
حالا یه سوال دیگه دارم
امتحان نهایی اردوی تابستانه‌ی سومین المپیاد نجوم کشور (همون دوره ۸۶) ویژه گروه سنی زیر ۱۷ سال

سوال ۲ که دو تا پسر رو برج میلاد اند

البته سوال آسونیه ولی نتونستم حلش کنم!

المپیاد نجوم
08-23-2012, 04:40 PM
خوب سادس! اول افت افق رو رابطشو بنویس.تاریخ رو داری پس لاندا و بعد هم میل خورشید به سادگی در میاد.زاویه ساعتی طلوع روهم در میاری و زاویه ساعتی اون لحظه هم پیدا میشه!چون زمان رو داری دیگه!
تو رابطه ی افت افق تو ارتفاع رو داشتی و شعاع زمین رو می خواستی.پس تتا رو باید با داده ها در بیاری.
خوب تو زاویه ساعتی اون لحظه رو داری فی و میل رو هم داری.پس یک کسینوس بنویسی یه زاویه در میاری که همون نود به علاوه ی تتاس.
حالا تتا رو در میاری میذاری تو افت افق و تمومه!
عدد من شد:6322.6 کیلومتر!اگه مشکلی بود بگو تا راه حل نوشته شده رو برات بفرستم!

celestial boy
08-23-2012, 08:56 PM
سلام.
شما که زحمت پرسیدنو می کشید.خب لطف کنید سوالو هم بنویسید تا من که دسترسی به سوالا ندارم بفهمم چی به چیه.
خیلیییییی ممنونم...

Ali Ahmadi
08-23-2012, 09:44 PM
برا المپیاد فصل یک و دو و پنج رو قشنگ بلد باشه ادم
به فیزیک هم مسلط باشه
و ریاضی توپ
مشکل نخواهد داشت

LGH
08-23-2012, 10:30 PM
درود!

یه سوال::دی
با وجود حرکت انتقالی زمین ،مدار ماه چه شکلی با زمین میچرخه و در آسمون ما چه جوری حرکت میکنه؟؟

soroosh
08-24-2012, 12:49 PM
متن سوالی که پرسیده بودم:
دو دانش آموز در روز جمعه ۲۸ تیر ماه در شهر تهران با عرض جغرافیایی ۳۶.۰ درجه در دو ارتفاع مختلف از برج میلاد زمان غروب خورشید را اندازه‌گیری می‌کنند. فرض کنید اختلاف ارتفاع دو دانش‌آموز h=۲۰۰ متر و اختلاف زمان‌های اندازه‌گیری شده توسط آن‌ها t=۱۵۰ ثانیه باشد. زمین را کاملا کروی در نظر بگیرید و شعاع آن را با خطای کمتر از ۵ درصد به دست آورید.

تو سوال ارتفاع برج میلاد رو نداده ول حالا من می‌گم:۴۳۰ متر

soroosh
08-24-2012, 12:53 PM
درود!

یه سوال::دی
با وجود حرکت انتقالی زمین ،مدار ماه چه شکلی با زمین میچرخه و در آسمون ما چه جوری حرکت میکنه؟؟

اگه منظورتون رو درست فهمیده باشم، باید اینو بگم که در واقع مرکز جرم زمین و ماه به دور خورشید می‌گرده و ماه و زمین هم به دور مرکز جرمشون
حالا از دید ناظر زمینی هم ماه در زمینه‌ی آسمون با یک دوره تناوب می‌چرخه که البته با دوره تناوب خود زمین یکی نیست(کمتره ولی عددشو نمی‌دونم)

Amir Shayan Nejati
08-25-2012, 01:11 AM
یه سوال باحال که آقای سادات موسوی به من گفتن!
جواب بدین بهتون میگم درسته یانه.
فرض کنیدناظران نیمکره ی جنوبی قطب شمال روقطب جنوب فرض میکنن وطول جغرافیایی رواز۹۰درجه شرقی گرینویچ میسنجند.طول وعرض جغرافیایی جدید رابدست آورید.

المپیاد نجوم
08-29-2012, 12:32 PM
الان که خوب فکر می کنم می بینم که تو سوال دو دانش آموز روی برج میلاد.اگه یکیو رو زمین بگیریم کار درستی نیست.اگر هم روی زمین نگیریم تو محاسبات کامل پارامتر کم داریم.بالاخره من نفهمیدم چی کار باید کنیم!

المپیاد نجوم
09-03-2012, 07:37 PM
این سوال که می نویسم اگر بخواهیم غیر برداری حل کنیم قسمت آخرش چه طوری میشه؟و این که ارتفاع کجا استفاده میشه؟
یک هواپیما در نقطه ای به طول جغرافیایی 40 درجه ی غربی و عرض جغرافیایی 10درجه ی جنوبی به چرواز در می آید وقرار است که از فراز شهر Aبا طول جغرافیایی 70 درجه ی شرقی و عرض جغرافیایی 30 درجهی شمالی بگذرد.اگر سرعت این هواپیما 600 کیلومتر بر ساعت باشد و در ارتفاع 6 کیلومتری پرواز کند از زمان شروع پرواز چه قدر می گذرد تا هواپیما به بیشترین عرض جغرافیایی ممکن برسد؟این عرض جغرافیایی چه قدر است؟(اول ب رو حل کردم بعد الفو با کمک اون حل کردم.غلطه؟)
در زمان عبور از فراز شهر امتداد حرکت هواپیما با سمت شمال جغرافیایی چه زاویه ای می سازد؟
به صورت نظری این هواپیما چه مدت می تواند برای ناظری در شهر aقابل مشاهده باشد؟جذب و پراکندگی و عوارض سطحی رو هم بی خیالش میشیم!

erfan bayat
09-03-2012, 08:07 PM
این سوال که می نویسم اگر بخواهیم غیر برداری حل کنیم قسمت آخرش چه طوری میشه؟و این که ارتفاع کجا استفاده میشه؟
یک هواپیما در نقطه ای به طول جغرافیایی 40 درجه ی غربی و عرض جغرافیایی 10درجه ی جنوبی به چرواز در می آید وقرار است که از فراز شهر Aبا طول جغرافیایی 70 درجه ی شرقی و عرض جغرافیایی 30 درجهی شمالی بگذرد.اگر سرعت این هواپیما 600 کیلومتر بر ساعت باشد و در ارتفاع 6 کیلومتری پرواز کند از زمان شروع پرواز چه قدر می گذرد تا هواپیما به بیشترین عرض جغرافیایی ممکن برسد؟این عرض جغرافیایی چه قدر است؟(اول ب رو حل کردم بعد الفو با کمک اون حل کردم.غلطه؟)
در زمان عبور از فراز شهر امتداد حرکت هواپیما با سمت شمال جغرافیایی چه زاویه ای می سازد؟
به صورت نظری این هواپیما چه مدت می تواند برای ناظری در شهر aقابل مشاهده باشد؟جذب و پراکندگی و عوارض سطحی رو هم بی خیالش میشیم!
خوب میشه اول الف حل کرد بعد ب رو
فقط لازمه تو مثلث کروی که تشکیل میشه 4 جزئی بنویسی البته فکر نکنم خیلی مهم باشه که اول الف حل شه یا ب. فقط یه نکته این که اون مقدار زاویه ای که هواپیما طی میکنه تا به عرض ماکزیمم برسه(اونجایی که نصف النهار به دایره عظیمه ی هواپیما عمود میشه) که بعد با اون میخوای مسیرو بعد زمان حساب کنی تو دایره ای به شعاع زمین + ارتفاع هواپیما هستش.
برای قسمت اخر دو دایره بکش که یکی زمین و دیگری مسیر هواپیماست.افق ناظر هم مشخص کن بعد هنگامی که هواپیما روی افق ناظر هستش یه مثلث قائم الزاویه تشکیل میدی که زاویه ی هواپیما-مرکز زمین ناظر میشه همون زاویه ای که اگه 2 برابر شه مدت زمان بالای افق موندن از اون درمیاد.(این شهر a همون A؟ اگه نیست بگو که اون یه جور دیگس)
اگه نفهمیدی بگو شکلشم میکشم

المپیاد نجوم
09-03-2012, 08:19 PM
شکلشو بکشین ممنون می شم.
و این که aهمون Aبود ولی اگه نبود چی میشد؟؟؟؟

celestial boy
09-04-2012, 12:59 PM
سلام.
یه سوال.در آخرین مرحله من اومدم با سرعت هواپیما و مسافتی که باید طی کنه زمانو در آوردم.اینجا باید سرعت هواپیما تنها رو حساب کنم یا سرعت دوران زمین هم تاثیر داره؟؟جواب آخرم اگه میشه لطف کنید.

المپیاد نجوم
09-04-2012, 01:11 PM
توی صورت سوال نگفته بود نسبت به زمین.فکر نکنم نیاز باشه سرعت زمینو در نظر بگیریم.

المپیاد نجوم
09-05-2012, 10:54 PM
سلام این سوال چون شکل داره صورت سوالو نمی تونم بذارم ولی هرکی داره و میتونه بذاره ممنون میشم.
سوال امتحان جامع اول دوره ی تابستانی المپیاد نجوم سال 86 رده ی سنی زیر 15 سال.
از تو عکس من نمی دونم چه طوری اطلاعاتی مثل سمت رو در بیارم!
ممنون!

------------------------------
اینم سوالش (http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://erfanbayat.persiangig.com/soal%20astronomy%20olympiad/dore%20tabestan/Dore86-jame1-part2.pdf)

arashgmn
09-06-2012, 01:54 PM
دو دانش آموز در روز جمعه ۲۸ تیر ماه در شهر تهران با عرض جغرافیایی ۳۶.۰ درجه در دو ارتفاع مختلف از برج میلاد زمان غروب خورشید را اندازه‌گیری می‌کنند. فرض کنید اختلاف ارتفاع دو دانش‌آموز h=۲۰۰ متر و اختلاف زمان‌های اندازه‌گیری شده توسط آن‌ها t=۱۵۰ ثانیه باشد. زمین را کاملا کروی در نظر بگیرید و شعاع آن را با خطای کمتر از ۵ درصد به دست آورید.
این سوال یکم ابهام داشت برای من . از آقای مرادی پرسیدم در رابطه با این سوال . فهمیدم که سوال رو اشتباه فهمیده بودم ! من فکر می کردم که دو تا ناظر زمانی رو که خورشید غروب می کنه ثبت می کردن و بعد می دیدن که 150 ثانیه اختلاف داره . (با این فرض حل سوال خیلی سخت میشه و احتمالا به یه داده ی دیگه هم نیازمنده !) اما گویا منظور سوال این بوده که ناظرها مدت زمان غروب خورشیدو اندازه می گیرن! یعنی زمان بین این دو رویداد رو اندازه می گیرن :مماس شدن افق به لبه ی پایینی خورشید تا مماس شدن افق بر لبه ی بالایی . بعد این زمان 150 ثانیه اختلاف داره بینشون. و انصافا که از متن اصلی سوال هر دوتا برداشت بالا رو میشه کرد ...
اگر شما هم مثل من سوالو اشتباه فهمیده بودید حالا با این برداشت جدید ، رو سوال دوباره فکر کنید.

mohsen4465
09-06-2012, 04:21 PM
این سوال یکم ابهام داشت برای من . از آقای مرادی پرسیدم در رابطه با این سوال . فهمیدم که سوال رو اشتباه فهمیده بودم ! من فکر می کردم که دو تا ناظر زمانی رو که خورشید غروب می کنه ثبت می کردن و بعد می دیدن که 150 ثانیه اختلاف داره . (با این فرض حل سوال خیلی سخت میشه و احتمالا به یه داده ی دیگه هم نیازمنده !) اما گویا منظور سوال این بوده که ناظرها مدت زمان غروب خورشیدو اندازه می گیرن! یعنی زمان بین این دو رویداد رو اندازه می گیرن :مماس شدن افق به لبه ی پایینی خورشید تا مماس شدن افق بر لبه ی بالایی . بعد این زمان 150 ثانیه اختلاف داره بینشون. و انصافا که از متن اصلی سوال هر دوتا برداشت بالا رو میشه کرد ...
اگر شما هم مثل من سوالو اشتباه فهمیده بودید حالا با این برداشت جدید ، رو سوال دوباره فکر کنید.
من فکر نمیکنم ارتفاع تأثیری روی مدت زمان پنهان شدن قرص خورشید داشته باشه مگه اینکه عرض جغرافیایی تغییر کنه که تو صورت مسئله عنوان شده یکیه. پس زمان غروب برای دو ناظر باید متفاوت باشه. البته من فقط در همین حد بلد بودم حل مسئله با خودتون. :grin:

المپیاد نجوم
09-06-2012, 07:28 PM
ولی من باز نفهمیدم.مگه قرص خورشید برای هردوشون اندازش یکی نیس؟سرعت هم که یکیه پس چه طوری زمان فرق می کنه؟

erfan bayat
09-06-2012, 07:36 PM
ولی من باز نفهمیدم.مگه قرص خورشید برای هردوشون اندازش یکی نیس؟سرعت هم که یکیه پس چه طوری زمان فرق می کنه؟
به نظر من باید به زاویه ی مسیر خورشید با افق تو هر لحظه توجه کنی!

erfan bayat
09-06-2012, 07:53 PM
سلام این سوال چون شکل داره صورت سوالو نمی تونم بذارم ولی هرکی داره و میتونه بذاره ممنون میشم.
سوال امتحان جامع اول دوره ی تابستانی المپیاد نجوم سال 86 رده ی سنی زیر 15 سال.
از تو عکس من نمی دونم چه طوری اطلاعاتی مثل سمت رو در بیارم!
ممنون!

------------------------------
اینم سوالش (http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://erfanbayat.persiangig.com/soal%20astronomy%20olympiad/dore%20tabestan/Dore86-jame1-part2.pdf)
از اونجا که گفته تقریبی به نظرم باید از قطر ظاهری خورشید استفاده کنی اندازه هارو دراری

erfan bayat
09-06-2012, 08:11 PM
اینم یه سوال خوب
ماهواره ای در مدار دایروی در ساعت 21h 20m از سرسوی ناظر B بامختصات (30 درجه شمالی و 45 درجه غربی) و در ساعت 22h از سرسوی ناظر A بامختصات (20 درجه شمالی و 60درجه غربی) عبور میکند.
1-این ماهواره در ساعت 21h30m در سرسوی کدام شهر است؟
2-سمت و ارتفاع ماهواره در ساعت 21h20m از دید ناظر A چقدر است؟
3-میل مداری ماهواره نسبت به استوا چقدر است؟
4- چه زمانی این ماهواره برای ناظر C بامختصات (20 درجه شمالی و 40 درجه غربی) به بیشترین ارتفاع میرسد؟

paya
09-06-2012, 10:22 PM

درود
اینجور که من فهمیدم شعاعی که ما باید بدست بیاریم برای زمین تا 5 درصد میتونه خطا داشته باشه نسبت به اندازه ی واقعیش
حالا اگه ما فرض کنیم که یکی از اون ناطرها روی زمین باشه در بدترین حالت خطای ما یک صدم درصد میشه و با چیزی که سوال خواسته جور در می یاد
و در ضمن اینجوری دیگه حل کردنش کار سختی نیست خیلی
حالا آیا ما میتونیم یه همچین فرضی کنیم؟

المپیاد نجوم
09-06-2012, 10:36 PM
سلام.ببین منم همین فرض رو کرده بودم توی جوابی که داده بودم ولی گویا ما اصلا صورت مساله رو اشتباه فهمیدیم.این شکل جدید صورت مساله هم البته سخت نیست.

arashgmn
09-07-2012, 02:28 AM
به نظر من باید به زاویه ی مسیر خورشید با افق تو هر لحظه توجه کنی!
خوب قطعا اگه این صورت جدید سوال ، منظور بوده باشه ، دلیل بالا قطعا علت اختلاف بین زمان هاست . اما به نظر کمی مساله عجیب شده ...
برای این که تغییری به علت فوق اتفاق بیفته ، زاویه مسیر خورشید با افق باید خیلی تغییر کنه . یعنی اختلاف زاویه ی افق های دو ناظر احتمالا باید زیاد باشه تا 150 ثانیه در مدت زمان غروب خورشید تاخیر بندازه . اما آیا واقعا 200 متر اختلاف ارتفاع می تونه ، این اختلاف بین افق ها رو به ایجاد کنه؟
به این گفتار paya توجه کنید :

اینجور که من فهمیدم شعاعی که ما باید بدست بیاریم برای زمین تا 5 درصد میتونه خطا داشته باشه نسبت به اندازه ی واقعیش .
حالا اگه ما فرض کنیم که یکی از اون ناطرها روی زمین باشه در بدترین حالت خطای ما یک صدم درصد میشه... که نتیجه میده که اختلاف بین افق ها در بدترین حالات هم اون قدر نیست که بشه "این قدر" اختلاف ایجاد کرد...
به عبارتی دیگر اگه بخوایم مسئله رو شهودی بررسی کنیم باید به این فکر کنیم که آیا وقتی 200 متر از برج میلاد بریم بالا ، می تونیم طول غروب کردن خورشید رو بیش از دو دقیقه بیشتر کنیم ؟ (بنده چون حدود 2 سال ،تقریبا هر روز در مسیری رفت و امد می کردم که از کنار برج میلاد رد می شد ،ابعاد برج کاملا دستمه . با این وجود فک کنم اگه بریم روی نوک نوک برجم وایسیم بازم این قدر اختلاف نمی تونیم ایجاد کنیم ...!)

mohsen4465
09-07-2012, 10:20 AM
خوب قطعا اگه این صورت جدید سوال ، منظور بوده باشه ، دلیل بالا قطعا علت اختلاف بین زمان هاست . اما به نظر کمی مساله عجیب شده ...
برای این که تغییری به علت فوق اتفاق بیفته ، زاویه مسیر خورشید با افق باید خیلی تغییر کنه . یعنی اختلاف زاویه ی افق های دو ناظر احتمالا باید زیاد باشه تا 150 ثانیه در مدت زمان غروب خورشید تاخیر بندازه . اما آیا واقعا 200 متر اختلاف ارتفاع می تونه ، این اختلاف بین افق ها رو به ایجاد کنه؟
به این گفتار paya توجه کنید :
که نتیجه میده که اختلاف بین افق ها در بدترین حالات هم اون قدر نیست که بشه "این قدر" اختلاف ایجاد کرد...
به عبارتی دیگر اگه بخوایم مسئله رو شهودی بررسی کنیم باید به این فکر کنیم که آیا وقتی 200 متر از برج میلاد بریم بالا ، می تونیم طول غروب کردن خورشید رو بیش از دو دقیقه بیشتر کنیم ؟ (بنده چون حدود 2 سال ،تقریبا هر روز در مسیری رفت و امد می کردم که از کنار برج میلاد رد می شد ،ابعاد برج کاملا دستمه . با این وجود فک کنم اگه بریم روی نوک نوک برجم وایسیم بازم این قدر اختلاف نمی تونیم ایجاد کنیم ...!)
به نظر من هم داده های مسئله برای زمین اشتباهه مگر اینکه سیاره ای دیگه رو بخوایم تصور کنیم. من دیشب این مسئله رو با فرض گرفتن اینکه یکنفر در پایه برج و نفر دوم 200 متر بالاتر قرار دارن حل کردم اما جواب برای زمین غیر واقعی بود: 3361 کیلومتر که این عدد بسیار نزدیک به شعاع مریخه. :wut:

المپیاد نجوم
09-08-2012, 04:51 PM
احتمالا محاسبات عددیتون غلط بوده چون ما با همین فرض فقط 0.1 درصد خطا داشتیم.اگه بخوایم بیشینه ی خطارم با داشتن اندازه ی برج میلاد واسه خودمون در بیاریم آخه شرط زمان هم مهمه نباید از 150ثانیه زیادتر شه.پس نوک برج استادن الزاما بیشترین خطا نیست نه؟بعد یه تابع چند متغیره میشه که محاسبه ی خطاش یکم سخته!
با این شرایط فکر می کنم همون که یکیو رو زمین بگیریم فکر بدی نباشه.

المپیاد نجوم
09-08-2012, 05:00 PM
سوال آخر آقای بیاتم با وجود این که قبلا دیده بودم چون کسی جوابشو نذاشت جوابشو میگم.
قسمت اولش که میایم فاصله ی زاویه ای دوتا شهرو با کمک طول و عرض های جغرافیایی در میاریم.یعد زمان داریم پس یک نسبت می نویسیم و فاصله ی طی شده درمدت 10 دقیقه رو در میاریم.حالا یک مثلث کروی داریم که دو تا ضلع و یه زاویشو می دونیم و بقیه ی چیزا با چن تا سینوس کسینوس در میاد.
قسمت دومش هم که طبق تعاریف سمت و ارتفاع رو تو شکل پیدا می کنیم و باز یه مثلث کروی داریم و سینوس و کسینوس همه چیو در میاره.
تو بخش سومش از شمال به مرکز وصل می کنیم حالا زاویه ی شمال مرکز با مرکز شهرها که روی دایره عظیمه اند میشه نود منهای فی که باز سینوس کسینوس حل می کنه مساله رو.
آخرشم 3 تا شهر داریم و طبق معمول از اون شهر سوممون باید یه عمود بکشیم زاویه ها و ضلع هارو با خیلی سینوس و کسینوس در میاریم بعد که طول و عرض ضهر رو در آوردیم باز مثل اولی باید نسبت بگیریم تا زمان در بیاد.
حالا بچه ها شما جوابای آخرتونو میگید که چک کنیم؟
ممنون!

mohsen4465
09-08-2012, 07:18 PM
احتمالا محاسبات عددیتون غلط بوده چون ما با همین فرض فقط 0.1 درصد خطا داشتیم.اگه بخوایم بیشینه ی خطارم با داشتن اندازه ی برج میلاد واسه خودمون در بیاریم آخه شرط زمان هم مهمه نباید از 150ثانیه زیادتر شه.پس نوک برج استادن الزاما بیشترین خطا نیست نه؟بعد یه تابع چند متغیره میشه که محاسبه ی خطاش یکم سخته!
با این شرایط فکر می کنم همون که یکیو رو زمین بگیریم فکر بدی نباشه.
راستش من بصورت چک نویس حل کردم و اصلاً میزان دقت و درصد خطا رو ملاک قرار ندادم و قصدم فقط امتحان کردن قدرت محاسباتی خودم بود. آخه با محاسبات نجوم کروی آشنا نیستم و با روش خودم (روش هندسی) و رسم چند مثلث و زاویه یابی و روابط مثلثاتی به این جواب رسیدم. حالا منظور شما رو دقیقاً نفهمیدم. منظورتون اینه که شما به جوابی برابر با شعاع زمین رسیدین یا همون جواب بنده (شعاع مریخ) رو با دقت بیشتری به دست آوردین؟

المپیاد نجوم
09-08-2012, 07:40 PM
نه همون نزدیک شعاع زمین میشه نحوه ی محاسبه رو هم چن صفحه قبل توضیح دادم ولی میگم باز اون فرض رو زمین بودنو دارم که خوب درست نیس ولی با دقت مساله می خونه!

المپیاد نجوم
09-08-2012, 07:42 PM
یه سوال دیگه دارم.توی سوال پنل خورشیدی آقای شریعت زاده (من کار با بردار تو کروی رو خوب بلد نیستم.)میشه کمکم کنید اون بتا رو با بردارا بنویسم؟ ممنون!

soroosh
09-09-2012, 08:13 PM
سلام یه سوال به ذهنم اومد

اگه بریم قطب شمال اونوقت سمت رو چطوری می سنجند ؟

پیمان اکبرنیا
09-09-2012, 08:46 PM
سلام یه سوال به ذهنم اومد

اگه بریم قطب شمال اونوقت سمت رو چطوری می سنجند ؟

دقیقا در نقطه قطب شمال اصلا سمت تعریف نمیشه و نمیشه اندازه گیریش کرد :)

المپیاد نجوم
09-09-2012, 08:50 PM
سوال پنل خورشیدی که آقای شریعت زاده گذاشته بودن و من اشکال داشتم رو کمک می کنین حل کنم؟

soroosh
09-09-2012, 09:29 PM
لینک سوالو میشه بدین

arashgmn
09-10-2012, 11:31 AM
لینک سوالو میشه بدین
این خود سوال که توسط محمدجواد طرح شده :

راستی اینم بگم که سوال یه داده ی دیگه هم داره و اون اینه که :
راستای عمود بر پنل ، بر نصف النهار مکان ناظر قرار داره .

arashgmn
09-10-2012, 11:33 AM
سوال پنل خورشیدی که آقای شریعت زاده گذاشته بودن و من اشکال داشتم رو کمک می کنین حل کنم؟
به پست شماره ی 63 (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?93-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85-%DA%A9%D8%B1%D9%88%DB%8C/page7) همین تاپیک مراجعه کن ...

mohsen4465
09-10-2012, 02:48 PM
دقیقا در نقطه قطب شمال اصلا سمت تعریف نمیشه و نمیشه اندازه گیریش کرد :)
بنظر من در مرکز قطب شمال میشه از نصف النهارهای زمین بعنوان جایگزینی برای سمت استفاده کرد. در اینصورت نقطه ی 0 سمت میشه نصف النهار گرینویچ لندن. البته این پیشنهاد خودمه و نمیدونم بطور رسمی در این نقطه از زمین از چه چیزی بعنوان نقطه ی معیار سنجش سمت استفاده میکنن.

المپیاد نجوم
09-10-2012, 03:31 PM
نه مشکل فراتر از این حرفاس.من راهنمایی سوالو خوندم ولی نمی تونم اون بردار رو بنویسم که آقای شریعت زاده تو راهنماییشون گفتن!

arashgmn
09-10-2012, 05:09 PM
نه مشکل فراتر از این حرفاس.من راهنمایی سوالو خوندم ولی نمی تونم اون بردار رو بنویسم که آقای شریعت زاده تو راهنماییشون گفتن!
بردار عمود بر سطح پنل رو که راحت میشه نوشت . و واضح هم هست که اگه دستگاه مختصاتونو بر روی افق سوار کرده باشید ( به این صورت که یک محور در راستای شمال - جنوب ، یکی دیگه در راستای شرق - غرب و دیگری گذرا از سرسو باشه ) این بردار روی یکی از محور ها تصویری نداره پس دومولفه ای میشه .
اما برای نوشتن بردار خورشید دو راه وجود داره . راه اول :
برای خورشید ، سمت و ارتفاع تعریف کنیم و بردارشو تو این دستگاه سمتی ارتفاعی بنویسیم . بعد از روی روابط مثلثات کروی ، سمت و ارتفاع رو به پارامتر های مناسب( یعنی بعد و زاویه ساعتی ) تبدیل کنیم .
راه دوم :
بردار خورشید رو در دستگاهی که یک محورش در راستای شرق - غرب ، دیگری گذرا از استوای سماوی و دیگری گذرا از قطب شمال سماوی است ، می نویسیم . در این دستگاه میشه بردار خورشید رو مستقیما بر حسب پارامتر های مورد نیاز مثل میل و زاویه ساعتی نوشت . بعد هم این بردارو با یه ماتریس دوران ، تبدیل به بردار تو دستگاه سمتی ارتفاعی می کنی . و می بینی که جواب هر دو راه یکی میشه و این از مولفه های بردار ها مشخصه .
راه سوم (همین الان که داشتم اینو می نوشتم به ذهنم رسید !) :
از همون اول دستگاهمون رو ، دستگاه میل - زاویه ساعتی ای بگیریم و بردار عمود بر پنل رو با ماتریس دوران به اون دستگاه ببیرم . اما به علت داده های مسئله هیچ نیازی به ماتریس نیست . و بردار پنل رو میشه با استفاده از زاویه ای که ترکیبی از تتا و فی هست ، مستقیما نوشت ... راهی که ساده تر به نظر میاد ...

shariatzadeh
09-10-2012, 07:25 PM
ظاهرا هنوز مشکل حل نشده . این جانب مجبورم سوال را تقریبا حل کنم .

یک دستگاه مختصات راستگرد روی زمین قرار می دهیم به طوریکه محور x آن به سمت شمال ، محور y آن به سمت شرق و محور z آن به سمت سرسو باشد .
بردار یکه راستای خورشید و بردار یکه عمود بر صفحه پنل خورشیدی یه ترتیب عبارتند از :

http://up.avastarco.com/images/lwl4inpusiq7fkja56.png (http://up.avastarco.com/)

طبق راهنمایی پست 65 همین تاپیک داریم :

http://up.avastarco.com/images/qnjjbvtezem3s21a5xs3.png (http://up.avastarco.com/)

در مثلث کروی که راس های آن قطب شمال سماوی، سرسو و خورشید هستند به ترتیب رابطه کسینوس ها و قیاسی را مینویسم :

http://up.avastarco.com/images/gcdinjj9ho3m4dfcd31e.png (http://up.avastarco.com/)

باز هم طبق راهنمایی پست 65 داریم . دقت کنید ما انرژی رسیده به پنل در در زمانی که خورشید بالای افق است را محاسبه می کنیم یعنی از هنگام طلوع تا غروب . پس حدود انتگرال زمان طلوع و غروب خورشید است :

http://up.avastarco.com/images/45bmji9pao07glftriwe.png (http://up.avastarco.com/)

که در آن:

http://up.avastarco.com/images/fljndb889kkv70wgzidt.png (http://up.avastarco.com/)

که S مساحت پنل خورشیدی است .
طبق رابطه زیر تغییرات دیفرانسیلی زمان را به تغییرات دیفرانسیلی زاویه ساعتی تبدیل میکنیم :

http://up.avastarco.com/images/xf1fvxf7xc0x9engh78d.png (http://up.avastarco.com/)

با جایگذاری dH به جای dt حدود انتگرال را باید زاویه ساعتی طلوع تا زاویه ساعتی غروب بگذاریم و چون این دو زاویه قرینه یکدیگر هستند می توانیم حدود انتگرال را به شکل زیر بنویسیم :

http://up.avastarco.com/images/h0qp3wu17k2vet8a5ksk.png (http://up.avastarco.com/)

حال انتگرال بالا را به راحتی می گیریم و حدود انتگرال را نیز جایگزین می کنیم . یعنی رابطه ای به دست می آوریم که انرژی رسیده به پنل در یک روز را برحسب عرض جغرافیایی و میل خورشید و زاویه θ بدست می دهد .
ما می خواهیم ببینیم در چه زاویه θ رابطه بدست آمده باید ماکزیمم باشد . پس از آن نسبت به زاویه θ مشتق می گیریم و برابر با صفر میگذاریم . آنگاه یک معادله بسیار ساده برای θ به صورت زیر بدست می آید :
http://up.avastarco.com/images/5j5ln05qrilsq23eeyb.png (http://up.avastarco.com/)

پ.ن:

1- قبول دارم سوال سختی بود .
2- چون خسته بودم بقیه اش رو ننوشتم .
3- سوال کاملا کاربردی هست . شما از فردا می تونید به شهرداری مراجعه کنید و بگید برای اون روز زاویه پنل های خورشیدی نصب شده در شهر رو درست کنند . (در این راه براتون آرزوی موفقیت می کنم .)
4- با تشکر از همه دوستان به خصوص آقای گل محمدی .

celestial boy
09-20-2012, 03:01 PM
سلام.
یه سوالی از خودم در کردم گفتم با هم فک کنیم بهتره.سوال راحتیه با مثال حی و حاضر.
دوتا شهر a و b داریم که روی یک مدار عرض قرار دارن (مثلا 35 درجه).شهر a در 15 کیلومتری شرق شهر b قرار داره.تو اوقات شرعی دو شهر زمان اذان صبح شهر b 1 دقیقه زود تر از اذان صبح شهر a نوشته شده.سوال اول:دلیل این مسئله چه عواملی می تونه باشه؟؟سوال دوم:حداقل اختلاف ارتفاع این دو شهر چقدر باید باشه تا این مسئله اتفاق بیفته؟؟(مسئله رو واسه اعتدال حل کنید و شکست جوی هم بی خیال.)

celestial boy
09-21-2012, 06:40 PM
سلام.
چی شد؟یعنی اینقد آسونه که ارزش فک کردن هم نداره؟؟
تو خط چهارمش یه اشتباهی شده.منظورم این بود:"اذان صبح شهر b ، یک دقیقه زود تر از اذان صبح شهر A هست."
خودم حل کردم شد 145 متر.ولی فک کنم اشتباهه.
...

smhm
09-22-2012, 08:37 AM
ابتدا فرض می کنیم دو شهر هم ارتفاع باشند. در اینصورت با توجه به اینکه دو شهر هم عرض هستند بنابراین اختلاف یک دقیقه زمانی معادل اختلاف 15 دقیقه قوسی در طول جغرافیایی است.
حال مثلث کروی متساوی الساقین oab را رسم می کنیم (o نقطه قطب شمال هست و هر یک از ساق ها به اندازه متمم عرض جغرافیایی است یعنی 55 درجه و قاعده ab هم چون 15 کیلومتر هست معادل 8 دقیقه قوسی روی زمین می شود).
با استفاده از قانون کسینوسها زاویه رأس o (که همان اختلاف طول جغرافیایی است) را بدست می آوریم که می شود حدود 10 دقیقه قوسی.
در حالیکه با فرض هم ارتفاع بودن شهرها اختلاف طول می بایست 15 دقیقه قوسی باشد.
بنابراین 5 دقیقه قوسی افت افق شهرها نسبت به هم باید باشد. 5 دقیقه افت افق را من حساب کردم معادل چیزی حدود 7 متر ارتفاع می شود.

المپیاد نجوم
10-15-2012, 07:12 PM
میشه لطفا جواب آخر این مساله رو بگید تا چک کنم؟
دوستاره با میل های -7و28 درجه و اختلاف بعد 4 ساعت در چه عرض جغرافیایی طلوع می کنند؟
کلا میشه یه چند تا سوال خوب از این مبحث که مثلا در چه عرض جغرافیایی فلان ستاره ها هم سمت میشن یا هم ارتفاع میشن و اینا بذارین؟من خیلی با این سوالا مشکل دارم!

Moris75
10-15-2012, 08:49 PM
میشه لطفا جواب آخر این مساله رو بگید تا چک کنم؟
دوستاره با میل های -7و28 درجه و اختلاف بعد 4 ساعت در چه عرض جغرافیایی طلوع می کنند؟
کلا میشه یه چند تا سوال خوب از این مبحث که مثلا در چه عرض جغرافیایی فلان ستاره ها هم سمت میشن یا هم ارتفاع میشن و اینا بذارین؟من خیلی با این سوالا مشکل دارم!
این جور سوالات خیلی هم سخت نیست و معمولا با z چرخان خیلی ساده حل میشه سوالم چند تا داشتم گم کردم اگه پیدا کردم براتون تو پیام خصوصی می نویسم در مورد سوالتون اگه منظورتون اینه که همزمان طلوع می کنند جواب میشه عرض جغرافیایی 65.5 درجه.

المپیاد نجوم
10-15-2012, 08:59 PM
میدونم با z چرخان حل میشن مثل اون سوال مرحله دو ولی می خوام تعداد سوالای بیشتری از این قسمت حل کنم.
به هر حال ممنون!

Moris75
10-15-2012, 09:23 PM
خواهش می کنم اما معمولا این سوالات ایده سختی ندارند اینم دو تا سوال برای شما: یک مثال خوب در این مورد مثلا دوستاره داریم در عرض جغرافیایی فی با میل و بعد مشخص در لحظه t1 هم ار تفاع بودند ودر لحظه t2 هم سمت دلتا t را بدست آورید.
یکی از جالب ترین سوال z چرخان این سواله: ناظری در طول و عرض جغرافیایی 0 قرار دارد اگر این ناظر با سرعت استوایی زمین به قطب حرکت کند و در لحظه اول ستاره هایی با z=25 درجه را انتخاب کند الف) پس از چند ساعت اولین ستاره از این مجموعه برای ناظر غروب می کند میل ستاره فوق را بدست آورید.ب) در لحظه t=2 ناظر دوباره ستارگان با z=75 درجه در این لحظه را نشان می کند هنگامی که به قطب می رسد چند درصد این ستاره ها قابل رویت اند؟

المپیاد نجوم
10-16-2012, 06:25 PM
ما وقتی به طور جداگانه ابیراهی و اختلاف منظر رو در نظر می گیریم می تونیم برای هر کدوم اثبات کنیم که یک بیضی ایجاد میشه ولی اگر بخواهیم هردو با هم رو در نظر بگیریم چه طوری اثبات کنیم که بازم بیضی میشه؟(لطفا فقط راهنمایی کنید تا خودم سعی کنم حلش کنم!)

shariatzadeh
10-16-2012, 07:04 PM
ما وقتی به طور جداگانه ابیراهی و اختلاف منظر رو در نظر می گیریم می تونیم برای هر کدوم اثبات کنیم که یک بیضی ایجاد میشه ولی اگر بخواهیم هردو با هم رو در نظر بگیریم چه طوری اثبات کنیم که بازم بیضی میشه؟(لطفا فقط راهنمایی کنید تا خودم سعی کنم حلش کنم!)

تغییر حاصل از ابیراهی و اختلاف منظر هر دو در مختصات دایره البروجی ستاره تاثیر دارد .
ابتدا فقط اختلاف منظر را در نظر بگیرید . در اثر اختلاف منظر ستاره روی دایره عظیمه ای که ستاره را به خورشید وصل می کند جابه جا می شود و در طول یک سال یک بیضی را طی می کند .
اثر ابیراهی از اختلاف منظر خیلی کوچک تر است اما در اثر ابیراهی ستاره روی دایره عظیمه ای که ستاره را به نقطه ای از آسمان که در راستای بردار سرعت زمین است متصل می کند جا به جا می شود . یعنی نقطه ای روی دایره البروج که طول دایره البروجی آن از خورشید 90 درجه کمتر است .
در هر دو حالت تغییر در راستای عرض دایره البروجی را y و تغییر در راستای طول دایره البروجی ضرب در کسینوس عرض دایره البروجی را x بنامید . حال برای هر دو اثر این دو مقدار را محاسبه کرده با هم جمع کنید تا تغییر کل در هر راستا بدست آید . حال متغیر x را به y مربوط سازید تا به معادله بیضی برسید .
برای اطلاعات بیشتر به کتاب اسمارت بخش 105و 126 مراجعه کنید.

المپیاد نجوم
10-16-2012, 07:10 PM
بله این که چه طور هر کدام بیضی میشوند رو می دونم ولی این که هر دو باهم را درنظر بگیریم حق داریم اثر هر کدوم رو با اون یکی جمع کنیم؟

shariatzadeh
10-16-2012, 08:45 PM
بله ، چرا نتونیم ؟
به نظرت مشکلی پیش میاد؟

celestial boy
10-31-2012, 03:05 PM
سلام.
داشتم تو مسائل اسمارت چرخ میزدم یه مشکلی واسم پیش اومد.اول این که فصل سه (شکست) صفحه 84 گفته اختلاف غروب ظاهری (با شکست جوی) و غروب واقعی برابر اختلاف غروب مرکز واقعی خورشید با غروب لبه بالایی خورشیده.مگه نباید لحظه غروب ظاهری و واقعی هردو از لبه بالایی سنجیده بشه؟؟

حالا این چه ربطی به مسائل داشت:تو همون فصل مسئله اولش.مقدار افزایش طول روز کدوم مورد بالاس؟؟فرمول کتاب که به دلیل بالا مشکل داره.روش دیگه هم که خیلی سخت شد.پس چی شد؟؟؟!!!!
تشکر...

المپیاد نجوم
11-03-2012, 07:30 PM
یه سوال
اگه به ما بگن که ذو تا ناظر که فی هیچ کدومو نمی دونیم دارن یه ستاره رو رصد می کنن و سمت و ارتفاع اونو هر کدوم در میارن و سمت و ارتفاع هارو ما داریم و می دونیم فاصله ی دو محل روی زمین چه قدر هست.با این داده ها من یه دو معادله و دو مجهول نسبتا سخت مثلثاتی در آوردم که مطمئن هم نیستم درست باشه.راه حل ساده ای نداره این مساله؟

shariatzadeh
11-04-2012, 09:45 AM
یه سوال
اگه به ما بگن که ذو تا ناظر که فی هیچ کدومو نمی دونیم دارن یه ستاره رو رصد می کنن و سمت و ارتفاع اونو هر کدوم در میارن و سمت و ارتفاع هارو ما داریم و می دونیم فاصله ی دو محل روی زمین چه قدر هست.با این داده ها من یه دو معادله و دو مجهول نسبتا سخت مثلثاتی در آوردم که مطمئن هم نیستم درست باشه.راه حل ساده ای نداره این مساله؟

چرا یه راه حل نسبتا ساده داره.
به جای اینکه ناظرها رو روی زمین در نظر بگیری ، سمت الراس هاشون رو توی کره سماوی درنظر بگیر . اصطلاحا مسئله رو از راه z چرخان حل کن .
ما فاصله z1 و z2 رو از قطب شمال سماوی می خواهیم . فاصله زاویه ای دو ناظر بر روی کره زمین با فاصله زاویه ای z ها روی کره سماوی برابره.
جای ستاره رو هم با توجه به بعد و میلش روی کره سماوی میدونیم. از ستاره به z1 و z2 وصل می کنیم و سمت و ارتفاع ها رو مشخص می کنیم . حالا دو تا مثلث درمیاد که باحل کردنشون ، عرض های جغرافیایی بدست میاد.

المپیاد نجوم
11-06-2012, 11:14 PM
اگه بخواهیم برای سه تا ستاره که مختصات استواییشونو داریم بگیم در چه عرض جغرافیایی هم ارتفاع میشن بهتره بازم از zچرخون استفاده کنیم نه؟یکم توضیح میدین؟
بعد اگه دوتا ستاره باهم طلوع کنن بعد بخوان هم ارتفاع بشن تو اون z چرخونمون که zقطب دایره عظیمه ی اون دوتاس چه شرطیو وارد کنیم؟
توی مسائل کروی که عکس دارن اون زاویه های توی عکس و اینا چه ارتباطی با واقعیت دارن؟
(ببخشید زیاد چیز پرسیدم!)
ممنون!

shariatzadeh
11-07-2012, 09:40 AM
برای هم ارتفاع شدن نیازی نیست z چرخان بگیری ، همینجوری هم راحت می تونی حلش کنی.
فرض کن ارتفاع سه تا ستاره a باشه . اختلاف زاویه ساعتی هر دو ستاره برابر با اختلاف بعدشون هست که داریم . حالا یه رابطه کسینوس ها برای ارتفاع هر کدوم از ستاره ها بنویس و رابطه ها رو با هم برابر بزار . توی رابطه عرض جغرافیایی و میل هر ستاره رو داریم ، زاویه ساعتی هر ستاره رو هم می تونیم بر حسب زاویه ساعتی ستاره 1 بنویسیم .
اما برای مسائلی که درباره هم سمت شدن هست ، بهتره از z چرخان استفاده کنیم .
درباره سوال هایی که شکل دارن می تونیم تعداد زیادی از مجهولات رو پیدا کنیم . مثلا توی عکس پروفایلت ، میتونی عرض جغرافیایی ، میل هر کدوم از ستاره ها ، مدت زمان نوردهی و ... پیدا کنی . البته یه جورایی تقریبی هست .

celestial boy
11-09-2012, 06:18 PM
سلام.
داشتم تو مسائل اسمارت چرخ میزدم یه مشکلی واسم پیش اومد.اول این که فصل سه (شکست) صفحه 84 گفته اختلاف غروب ظاهری (با شکست جوی) و غروب واقعی برابر اختلاف غروب مرکز واقعی خورشید با غروب لبه بالایی خورشیده.مگه نباید لحظه غروب ظاهری و واقعی هردو از لبه بالایی سنجیده بشه؟؟

حالا این چه ربطی به مسائل داشت:تو همون فصل مسئله اولش.مقدار افزایش طول روز کدوم مورد بالاس؟؟فرمول کتاب که به دلیل بالا مشکل داره.روش دیگه هم که خیلی سخت شد.پس چی شد؟؟؟!!!!
تشکر...

سلام دوباره.
چی شد این سوال؟؟من قابل نیستم یا سوالم خیلی آسونه؟!!!تشکر...

shariatzadeh
11-09-2012, 08:27 PM
غروب واقعی برای مرکز خورشید هست . چون بعد و میلی که برای خورشید به دست می آوریم ، برای مرکز خورشید هست .
فرمول کتاب هم مشکلی نداره !!!
الان مشکلی هست ؟

celestial boy
11-09-2012, 08:57 PM
الان نمی فهمم.وقتی میگیم غروب بدون شکست یعنی مرکز خورشید.ولی غروب با شکست یعنی هم تاثیر شکست هم نیم قطر.پس تعریف اصلی غروب چیه؟؟
اگه اولی درسته باید در دومی نیم قطر حساب نشه.و یا اینکه دومی اسمش غروب نیست؟؟

A.ALAVI
12-09-2012, 09:17 PM
خب به نظر من این دو دیدگاه بیشتر برای بررسی ماست!
مثلاً وقتی میخوایم غروب یه ستاره رو بررسی کنیم اون رو به صورت یه تک نقطه بررسی میکنیم که البتّه ابعاد اون از دقّت حلّ ما خیلی کوچیکتره!! یعنی مجبوریم اونو نقطه در نظر بگیریم!
ولی برای جسمی مثل خورشید که در حلّ ما میتونه دارای بعد باشه،در واقع اگه بخوایم به صورت صحیح غروب اونم بررسی کنیم باید نیم قطرشو در نظر بگیریم"ولی تو خیلی از سوالا منظور همون غروب نقطه ی وسط خورشیده و نه دیده شدن یا نشدنش"! تو این سوالا منظور "قائمه شدن زاویه ی بین بردار سرسو و بردار واصل به نقطه در حال بررسی"همون منظوره غروب رو میرسونه!
در مورده شکست معمولاً سوال میگه "چقدر بیشتر دیده میشود؟"خب منظورش اینه که هم باید قطر خورشید و هم شکست اونو در نظر بگیریم!
ببخشید اگه یکّم گنگ گفتم!!

soheil+
12-18-2012, 06:33 PM
سلام می خواستم بدونم رایج ترین فرمول های نجوم کروی چیه ؟

پیمان اکبرنیا
12-18-2012, 07:46 PM

رایج ترین فرمولهای مثلثات کروی که در کره آسمان بسیار کاربرد دارند فرمولهایی به نام 1- سینوس ها، 2- کسینوس ها و 3- چهار جزئی هستند. این فرمولها را می توانید در فصل 2 کتاب نجوم کروی نوشته اسمارت پیدا کنید. البته در کتابهای دیگر هم موجود است :)

Astronomy
12-18-2012, 10:11 PM
پست زیر رو مشاهده کنید:

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1182-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85-%DA%A9%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C&p=45248&viewfull=1#post45248

در پایان این پست 3 فرمول معروف که آقای اکبرنیا ذکر کردند اورده شده :)

smhm
02-21-2013, 02:04 PM
یک سوال ساده:

آیا سایه شاخص بر روی زمین، منطبق بر یک دایره عظیمه است؟

Mostafa
02-21-2013, 06:41 PM
یک سوال ساده:

آیا سایه شاخص بر روی زمین، منطبق بر یک دایره عظیمه است؟

سوال جالبي است جناب smhm

من فكر ميكنم پاسخ درست اين است : نه الزامآ !

سايه شاخص در زمان يا مكان هاي مشخص ، قطعآ منطبق بر دايره عظيمه است ( مثلا هنگام ظهر شرعي )

اما قاعدتا مي شود مثال هايي هم به دست آورد كه سايه منطبق بر دايره عظيمه نباشد

( مثلا وقتي كه سايه منطبق بر يكي از مدار هاي زمين مي شود )

-------
پس از چند دقيقه تفكر !

* سوال خيلي جالبي بود ، فكر ميكنم در بالا دچار اشتباه شدم

دايره عظيمه ، كوتاهترين فاصله بين دو نقطه روي كره است و از آنجا كه سايه در هر حالتي كوتاه ترين مسير بين ابتدا تا انتها را روي كره طي مي كند به نظرم :

" بله هميشه منطبق بر دايره عظيمه است " !

المپیاد نجوم
02-21-2013, 07:50 PM
به نظرم روی دایره عظیمه باشه.
چون خورشید سایه رو ایجاد می کنه و روی دایره عظیمه حرکت می کنه و از طرفی خورشید و سایه و شاخص هرسه در یک صفحه اند به نظرم باید سایه هم روی دایره عظیمه باشه!البته شک دارم!

پیمان اکبرنیا
02-21-2013, 09:52 PM
الان منظور دقیقا چیه؟

یعنی نوک سایه یک شاخص عمودی روی زمین چه مسیری را طی می کنه؟ :)

arashgmn
02-21-2013, 10:40 PM
*** این پست سر کاری است ! ***

خب ممکنه که سایه بیفته رو در و دیوار ، اون موقع کج میشه و دیگه رو دایره عظیمه نیست . :))

smhm
02-23-2013, 12:58 PM
الان منظور دقیقا چیه؟

یعنی نوک سایه یک شاخص عمودی روی زمین چه مسیری را طی می کنه؟ :)
نه. منظور خود سایه است نه مسیر نوک سایه.

همانطور که دوستان گفتند جواب صحیح است. یعنی طول سایه یک شاخص عمودی همواره (در هر جا و هر زمان) منطبق بر دایره عظیمه است.
چون سایه عبارتست از صفحه ای که شامل خورشید و میله شاخص باشد. و چون میله در امتداد مرکز زمین است پس صفحه شامل مرکز زمین هم می شود. و هر صفحه ای که از مرکز زمین عبور کند زمین را بدو نیمکره مساوی تقسیم میکند. بنابراین سطح مقطع صفحه بر روی کره زمین که همان سایه است منطبق بر دایره عظیمه است.

این سوال را از آنجهت مطرح کردم که بعضی دوستان فکر می کنند سایه در هنگام طلوع یا غروب خورشید بر روی مدار عرض جغرافیایی قرار میگیرد (همانطور که آقای امام ابتدا بنظرشان رسید) و نیز تصور می شود که اگر به سمت شمال یا جنوب حرکت کنیم همواره طول جغرافیایی ما ثابت می ماند و اگر به سمت شرق یا غرب حرکت کنیم همواره عرض جغرافیایی ما ثابت می ماند. در حالی که جمله اول درست است اما جمله دوم نادرست است.

mhfire
03-05-2013, 02:01 PM
سلام
یک سوال داشتم
به دلیل‌ اینکه‌ ستاره‌ قطبی‌ دقیقاً در عرض 90 نیست :

اولاً این‌ اختلاف‌ چقدر‌است ؟
ثانیاً برای‌ تصحیح‌ این‌ خطا در محاسبات‌کروی‌ چگونه‌باید این‌ خطا را اعمال‌ کرد ؟
ممنون

المپیاد نجوم
03-05-2013, 09:26 PM
یک اثری وجود داره بهش میگن حرکت تقدیمی(فصل 10 کتاب اسمارت)
بر اثر حرکت تقدیمی بعد و میل و طول دایره البروجی عوض میشن ولی عرض دایره البروجی عوض نمیشه.
شما سوالای مرتبط با حرکت تقدیمی برای قطب شمال رو که بخوای حل کنی باید یه دایره صغیره بگیری که p روش حرکت می کنه و هر 25800 که می گیریمش 26000 سال یه دور می زنه.حالا شما یه کاپا داری و 2 تاp فاصله ی
p تاk که همیشه اپسیلونه و زاویه ی طی شده در مدت زمان که لاندا رو عوض می کنه هم که p1kp2 میشه حالا می تونی چیزایی که می خوایو به دست بیاری.یه سوال در این مورد توی مجموعه سوالای آقای چرتاب هم هست!
ببخشید اگه خیلی بد گفتم!
اگه نیاز بود توضیح بدم حتما بگید!

المپیاد نجوم
06-10-2013, 11:00 AM
ناظری در عرض جغرافیایی 32.8 ستاره ای با میل 45 درجه را در ارتفاع 5 درجه مشاهده می کند.اگر مسیر ظاهری این ستاره با افق در زمان غروب محلی زاویه ی سای بسازد ناظر با چه سرعتی و در چه جهتی حرکت کند تا درست 2 ساعت بعد شاهد غروب ستاره باشد و در آن مکان و زمان که غروب ستاره از دید او رخ می دهد مسیر غروب ستاره با افقش زاویه ی سای منهای 5 بسازد؟
من راه حل این سوالو می دونم ولی عدد آخرم خیلی بزرگه!میشه بقیه هم اینو حل کنین و جوابتونو بگین؟می خوام ببینم اشتباه کردم یا واقعا بزرگه!
ممنون!

m.Sadat
06-10-2013, 12:22 PM
ناظری در عرض جغرافیایی 32.8 ستاره ای با میل 45 درجه را در ارتفاع 5 درجه مشاهده می کند.اگر مسیر ظاهری این ستاره با افق در زمان غروب محلی زاویه ی سای بسازد ناظر با چه سرعتی و در چه جهتی حرکت کند تا درست 2 ساعت بعد شاهد غروب ستاره باشد و در آن مکان و زمان که غروب ستاره از دید او رخ می دهد مسیر غروب ستاره با افقش زاویه ی سای منهای 5 بسازد؟
من راه حل این سوالو می دونم ولی عدد آخرم خیلی بزرگه!میشه بقیه هم اینو حل کنین و جوابتونو بگین؟می خوام ببینم اشتباه کردم یا واقعا بزرگه!
ممنون!
من حساب کردم تقریبا km/h 284 شد اگه اشتباه نکرده باشم/ و جهتش هم تقریبا به سمت جنوب غربی و فکر کنم برای محاسبه جهت دقیق به طول جغرافیایی یکی از شهرها نیاز داشته باشیم

المپیاد نجوم
06-10-2013, 12:29 PM
دقیقا.منم جنوب غربی در آوردم و اردر عددیشم همین بود ولی خوب واقعا زیاده ...
ممنون

planet.planet
07-25-2013, 07:57 PM
سلام
میشه سوال 35 فصل دو اسمارت رو راهنمایی کنین ؟:-<

arashgmn
07-26-2013, 10:03 PM
سلام
احتمالا مثل من معنی "انفخاص" رو نفهمیدین :دی . کلا اون تیکه اول یعنی فرض کنید وقتی شفق تموم شده ، خورشید تتا درجه زیر افقه. حالا رو سوال دوباره فک کنید. شاید حل شد ;)

celestial boy
07-29-2013, 03:49 AM
سلام

سلام.
من با اون سوال به شدت مشکل داشتم.به نظرم فرمولی که خودش داده رو ولش کنید.با کنار هم گذاشتن چنتا فرمول ساده به یه چیز خشگل تری می رسید.اگه خواستید براتون می نویسمش.

tina
08-11-2013, 11:58 AM
سلام.
من با اون سوال به شدت مشکل داشتم.به نظرم فرمولی که خودش داده رو ولش کنید.با کنار هم گذاشتن چنتا فرمول ساده به یه چیز خشگل تری می رسید.اگه خواستید براتون می نویسمش.

من هم خودم نشستم نوشتم و بهیه چیز نه چندان خوشگل رسیدم ولی اگه بذارین ممنون میشم:)

بعدیه سوال تو سوال 19 فصل دو اسمارت گره صعودی یعنی چی ؟

Mostafa
08-11-2013, 03:37 PM
من هم خودم نشستم نوشتم و بهیه چیز نه چندان خوشگل رسیدم ولی اگه بذارین ممنون میشم:)

بعد یه سوال تو سوال 19 فصل دو اسمارت گره صعودی یعنی چی ؟

سلام

2 دایره عظیمه مجزا روی 1 کره ، 2 نقطه تقاطع دارند که به این دو نقطه اصطلاحآ گره مداری می گویند

حالا اگر جسم مفروضی روی یکی از این 2 دایره حرکت کند ، دایره عظیمه دیگر را در این گره ها قطع می کند که به یکی گره صعودی و به دیگری گره نزولی می گوییم

tina
08-15-2013, 06:47 PM
سلام
تو این سوال :
در شهر با مختصات 20 n و 50 e و یه شهر دیگه با مختصات 30 n و 80e مفروض است دایره عظیمه ای که از هر دو شهر می گذرد با استوا چه زاویه ای میسازد ؟
منظور از زاویه زاویه بین صفحه هاس یا همون زاویه ای که روی کره همو قطع می کنن ؟!!

Amirali
08-15-2013, 09:42 PM
سلام
تو این سوال :
در شهر با مختصات 20 n و 50 e و یه شهر دیگه با مختصات 30 n و 80e مفروض است دایره عظیمه ای که از هر دو شهر می گذرد با استوا چه زاویه ای میسازد ؟
منظور از زاویه زاویه بین صفحه هاس یا همون زاویه ای که روی کره همو قطع می کنن ؟!!

سلام
زاویه بین دو دایره عظیمه (استوا و دایره عظیمه گذرنده از دو شهر) در محلی که همدیگر رو قطع میکنن
که البته این زاویه همون زاویه بین دو صفحه گذرنده از دو دایرس

m.Sadat
08-16-2013, 01:08 PM
سلام
تو این سوال :

زاویه بین قطب های دو دایره عظیمه همون زاویه بین دو دایره است

Arta.kh
08-17-2013, 07:37 PM
با سلام خدمت شما :)
یک سوأل داشتم
St= بعد + H دیگه؟
ولی Lt هم = UT + l2
و Zt هم = Ut+ L ( ال همون طول جغرافیایی یه در اینجا دیگه. )
ولی من الآن H رو دارم، بعد رو میخوام، ST رو هم ندارم. از راه LT باید برم؟؟ یعنی در اینجا LT = ST؟؟؟؟
ممنونم :sFun_bangdesk:

arashgmn
08-17-2013, 08:50 PM
با سلام خدمت شما :)
یک سوأل داشتم
st= بعد + h دیگه؟
ولی lt هم = ut + l2
و zt هم = ut+ l ( ال همون طول جغرافیایی یه در اینجا دیگه. )
ولی من الآن h رو دارم، بعد رو میخوام، st رو هم ندارم. از راه lt باید برم؟؟ یعنی در اینجا lt = st؟؟؟؟
ممنونم :sfun_bangdesk:

سلام

بعد + زاویه ساعتی میشه lst (یعنی زمان نجومی محلی)

hams + 12 = lmt که hams زاویه ساعتی خورشید میانگینه و lmt زمان محلی میانگین. اینا هنوز به ut هیچ ربطی ندارن.

اگه طول جغرافیایی ناظر l باشه ، در این صورت gmt=زمان نجومی به وقت گرینویچ = ut = lmt - l . ( اگه شهر تو نیمکره شرقی باشه ، ال مثبته و گرنه منفیه)

حالا یه طول جغرافیایی رسمی تعریف می کنیم به اسم l0 که ساعت رسمی هر کشور به وقت اونه. مثلا برای ایران ، l0 = 52.5 شرقیه. (که معادله با 3.5 ساعت. مثبتی هم که پشتش میذارن به این معناس که ساعت ما 3.5 ساعت از gmt جلو تره.)

اگه حالا lmt رو برای ناظر این طول جغرافیایی بنویسیم ، به این زمان میگیم زمان رسمی (یا زمان مدنی) و با zt نمایش می دیمش.

Zt = gmt + l0

حالا شما با داشتن h و بعد یک ستاره ، می تونید lst رو پیدا کنید. از طرفی این مقدار برابره با rams + hams که بعد و زاویه ساعتی خورشید میانگینه. چون rams برحسب سال معلومه ، می تونید hams رو حساب کنید و از روش lmt به دست میاد. بعد با توجه به سوال می تونید gmt یا zt رو برای یه رویداد حساب کنید...

univers
09-05-2013, 11:39 AM
دیدم اینجا خلوته گفتم دو تا سوال کروی بزارم شاید شلوغ شه.
سوال 1:گذر زهره در تاریخ 19 خرداد 1383 رخ می دهد.امروز در ساعت 5 بامداد،سمت و ارتفاع این سیاره را برای ناظر تهران چقدر است؟ عرض جغرافیایی تهران:35
سوال2:اصل فرما می گوید که نور فاصله ی بین دو نقطه را در کمترین زمان ممکن طی می کند.حالا شما فرض کنید هندسه فضا-زمانی که ما در آن زندگی می کنیم کروی باشه.ثابت کنید که پرتو های نور همیشه در دایره های عظیمه حرکت می کنند.
لطفا همه رو سوالات فکر کنند مخصوصا سوال 2 که راه جالبی داره.

univers
09-07-2013, 11:24 PM
کسی نمی خواد حتی رو این سوالا فکر کنه ؟ینی اینقدر آسونن؟حداقل یکی یه چیزی بگه که من راه حلشو بگم.

arashgmn
09-07-2013, 11:46 PM
کسی نمی خواد حتی رو این سوالا فکر کنه ؟ینی اینقدر آسونن؟حداقل یکی یه چیزی بگه که من راه حلشو بگم.
طی تجاربی که در دوران دانش آموزی (و دانشجویی) و تدریس به دست آوردم ، می دونم که سکوت دو معنی بیشتر نداره :

1- همه فهمیدن و مطلب اونقدر پیش پا افتاده اس که اصلا سوالی پیش نمیاد و جواب یه جورایی بدیهی به نظر می رسه.

2- هیچ کس چیزی نفهمیده و همه به این خیال که بقیه فهمیدن ، میترسن سوال بپرسن.

از اون جایی که الان هیچ واکنشی از شما دیده نمی شه ، من فرض رو بر 1 میذارم و از univers می خوام که جواب سوالا رو بذاره.

خودم این چند وقت به شدت درگیرم پس دوستان کمک کنید در حل سوالات. تشکر. ;)

univers
09-08-2013, 02:15 PM
هدف من فقط مطرح کردن این سوالات بود من راه حل خودم رو میزارم.بله گفته شما هم کاملا درسته منم در ابتدا سوال رو بدیهی گرفتم و گفتم که اثبات نمی خواد ولی اینطور نیست.اگه کسی راه حل دیگه داره مطرح کنه.البته این راه حل خودم نیست با کمک یکی از اساتید این رو نوشتم اگه مشکلی داشت به بزرگی خودتون ببخشید!!!
لینک تصویر:http://up.avastarco.com/images/tb7z0k1bs866c5sc5xve.jpg
خود تصویر:http://up.avastarco.com/images/tb7z0k1bs866c5sc5xve.jpg

موفق باشید.!!!

univers
09-11-2013, 12:53 AM
سوال 2 بدیهی بود.ولی سوال 1 که حکمی نداره و اثبات نمی خواد که کسی چیزی نمی نویسه.من خواستم اینجا خاک نخوره ولی تلاش هام مثل اینکه بی فایده اس. لطفا فعال باشید.

univers
09-13-2013, 11:44 AM
سلام
تعدادی سوال کروی پیدا کردم که سطح نسبتا خوبی هم دارن.(جان من این ها رو حل کنید.برا خودم که سوال نمی زارم.من راه حلشو نمی نویسم این دفعه یکی دیگه بنویسه.)
سوال 1:نقطه ی M درون مثلث کروی متساوی الاضلاع ABC با اضلاع 90 درجه قرار دارد.ثابت کنید:
Cos AM^2 +cos BM^2+cos CM ^2 =1 دقت کنید توان 2 برای AM و BM وCM است.نه برای کسینوس ها.
سوال2:مجموع زوایای مثلث کروی متساوی الاضلاع محاط در دایره ی مداری 60 درجه چقدر است؟
سوال 3:حداقل و حداکثر زوایای یک مثلث کروی چقدر است؟(با رسم شکل و دلیل)
سوال 4:حداقل و حداکثر مجموع اضلاع یک مثلث کروی چقدر است؟(با رسم شکل و دلیل)
سوال5:یک کره را حداقل با چند مثلث کروی می توان پوشاند؟(با دلیل)
سوال6:آیا امکان داردتمام اجزای(راس ها و کمان ها)یک مثلث کروی با هم برابر باشند؟چگونه؟

Arefe
10-01-2013, 08:57 PM
سلام.
دو تا سؤال:
اگه مختصات استوايي دو تا ستاره رو داشته باشيم عرضي كه در اون اين دو تا يه بار هم ارتفاع ميشن يعني اين كه دايره عظيمه عمود منصف بر دايره عظيمه بين دو تا ستاره بر z عمود شه ديگه؟؟ خب در اين حالت دو تا مجهول داريم في چه جوري پيدا ميشه؟
اگه كره زمين به صورت بيضي گون باشه ارتفاع ستاره قطبي بر حسب في ؟؟
متشكرم

ali zeynali
10-05-2013, 09:36 PM
سلام.
دو تا سؤال:
اگه مختصات استوايي دو تا ستاره رو داشته باشيم عرضي كه در اون اين دو تا يه بار هم ارتفاع ميشن يعني اين كه دايره عظيمه عمود منصف بر دايره عظيمه بين دو تا ستاره بر z عمود شه ديگه؟؟ خب در اين حالت دو تا مجهول داريم في چه جوري پيدا ميشه؟
اگه كره زمين به صورت بيضي گون باشه ارتفاع ستاره قطبي بر حسب في ؟؟
متشكرم
اینجا دوتا مجهول داریم ولی قید دوممون اینه که یک بار هم سمت بشن.پس توی دستگاه زد چرخان دایره عظیمه عمود منصف بین دو ستاره رو بکشید و بیشترین میل نقطه ای رو روی این دایره پیدا کنید این میل همون عرض جغرافیایی هستش چون دایره صغیره حرکت زد باید بر این دایره عظیمه مماس شود البته مساله دو جواب دارد یکی منفی دیگری هستش .فرقشون هم اینه که توی یکی بالای افق هم ارتفاع میشن توی یکی زیر افق.
برای سوال دوم هم در نقطه ای روی زمین خط مماس رو رسم کنید که این همون افقه شیب خط مماس برابر کتانژانت ارتفاع ستاره قطبیه!!!(چرا؟)

Zavosh
11-26-2013, 09:17 PM
تا حالا به سوال18مجموعه ی اول آقای چرتاب برخوردید؟ یه اثبات درست و حسابی برای این می خوام که چرا وقتی ستاره دور قطبی کمترین ارتفاع رو داره مساحت مثلث کمینه میشه؟

celestial boy
12-01-2013, 11:27 PM
سلام.
چون وقتی این ستاره در حال عبوره (کمترین ارتفاع) هست دوتا ستاره دیگه طوری زیر افق قرار دارن که یه قسمتی از مساحت مثلث زیر افق قرار می گیره.این مساحتی که زیر افق قرار میگیره از بقیه حالت های ممکن بیشتره.(میشه گفت بدیهیه!)
البته یه حالت دیگه هم وجود داره که کمینه هست.اینکه خط واصل دوتا ستاره غیر دور قطبی موازی افق بشه.(این الان به ذهنم رسید!) می تونید بررسی کنید ببینید کدوم حالت کمینه تره !!!!
اما با توجه به ابعاد مثلث (که کوچیکه واقعا) فک کنم همون حالت اول کمینه باشه.

arashgmn
12-02-2013, 09:02 PM
سلام.
چون وقتی این ستاره در حال عبوره (کمترین ارتفاع) هست دوتا ستاره دیگه طوری زیر افق قرار دارن که یه قسمتی از مساحت مثلث زیر افق قرار می گیره.این مساحتی که زیر افق قرار میگیره از بقیه حالت های ممکن بیشتره.(میشه گفت بدیهیه!)
البته یه حالت دیگه هم وجود داره که کمینه هست.اینکه خط واصل دوتا ستاره غیر دور قطبی موازی افق بشه.(این الان به ذهنم رسید!) می تونید بررسی کنید ببینید کدوم حالت کمینه تره !!!!
اما با توجه به ابعاد مثلث (که کوچیکه واقعا) فک کنم همون حالت اول کمینه باشه.

یه سوالی ! خوب وقتی که قسمتی از مثلث زیر افقه که ما تموم مثلثو نمی بینیم که ! سوال منظورش از مساحت ، آیا این نبوده که کمترین مساحت قابل رویت از مثلث ؟! در این صورت شاید نیاز به حل عددی لحظه به لحظه باشه... ؟! :40:

Zavosh
12-02-2013, 09:52 PM
از این که وقت گذاشتی و روی سوال فکر کردی ازت ممنونم.اما حالت اولی که گفتی برای من اصلا بدیهی نیست.درباره ی حالت دومت هم باید بگم منو یاد دکتر خاکیان میندازه.بهتره بیشتر دربارش توضیح ندم.