PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرسش و پاسخ عمومی عکاسی

kh.maroufi
02-18-2012, 07:24 PM
این تاپیک برای ارائه پرسشهای عکاسی دوستان و البته دریافت پاسخ توسط افراد با تجربه و عکاس خوبمون هست.

البته توجه داشته باشید که پیش از این؛ تاپیکی با نام " پرسش و پاسخ عکاسی نجومی " راه اندازی شد و البته هنوزم کار خودش رو ادامه میده. ولی این تاپیک ( پرسش و پاسخ عمومی عکاسی ) تنها برای ارائه پرسشهای عکاسی دوستان هست، نه عکاسی نجومی ...

با تشکر.

این تاپیک، به پیشنهاد دوست خوبم، آقای orion (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=53) ایجاد شده است.

mohammad_reza
02-18-2012, 10:47 PM
عکس پرتره چه جور عکسی هست وچه جوری باید گرفت؟

farshad
02-19-2012, 08:21 PM
عکس پرتره چه جور عکسی هست وچه جوری باید گرفت؟

يه سوال پرسيدي كه حداقل يه كتاب چند صد صفحه اي جواب داره :)
عكاسي پرتره امروزه به عكاسي از چهره انسان گفته ميشه كه ممكنه شامل قسمتي از نيم تنه و شانه هم بشه...ولي اين معني جا افتاده امروزيشه و ريشه هاي اين اين واژه به پيكر نگاري و مجسمه سازي هم برميگرده كه توضيحش مفصله...
در عكاسي پرتره، چهره از پس زمينه جدا ميشه و با نور پردازي هاي مختلف حالات مختلفي از سوژه ثبت ميشه.عكاسي پرتره يكي از سخت ترين رشته هاي عكاسيه كه نياز به علم روانشناسي داره تا عكاس بتونه چهره واقعي سوژه رو به تصوير بكشه و نه ژست ظاهري اون رو...البته بگذريم از عكاسهاي اتليه ايه اين روزها كه بجاي پرتره نگاري عكسهاي مصنوعي ميگيرن ( مثل عكسهاي عروس دامادي )
عكاسي پرتره نياز به لنزهاي خاصي داره و با هر لنزي نميشه اين كار رو انجام داد...
و خيلي موارد ديگه كه اگه به تفكيك بپرسيد بهتر ميشه جواب داد...
سوالي بود در خدمتم

Hojjat Zafarkhah
02-19-2012, 08:48 PM
یه سوال:
بعضی وقتا که هوا ابری میشه (کامل نه ها) و وقتهای طلوع یا غروب!! که پرتو هایی از لا به لای این ابرها رد میشه که زیبایی خاصی داره،من چندین بار سعی کردم این پرتو هارو بهتر ثبت کنم،ولی هرکاری کردم، یا نور اور شده یا المان های دیگه خوب ثبت نمیشن!! اینارو چطور باید بگیریم؟؟؟ یعنی چیکار کنیم که این پرتو ها بهتر ثبت بشه؟؟؟

.....................
البته بدون اصلاح نرم افزاری!!!!

;)

mohammad_reza
02-19-2012, 09:14 PM
سلام orionاین روش عکاسی که شما گفتین اسمش هست hdrیک عکس با سرعت شاتر پایین یکی با سرعت شاتر متوسط یکی دیگه باسرعت شاتر بالا برای ثبت مناظر زمینی فقط باید عکسها رو روی هم بزاری تا ببینی چی میشه.این عکس رو من تک فریم گرفتم فقط خورشید با ابر خوب افتاد اگه چند تا دیگه عکس می گرفتم با سرعت شاتر بالا تر درختها هم می افتادن
http://up.avastarco.com/images/luoh61jsw05qeesepopi.jpg (http://up.avastarco.com/)

محمد مهدی عسگری
02-19-2012, 10:53 PM
یه سوال:
بعضی وقتا که هوا ابری میشه (کامل نه ها) و وقتهای طلوع یا غروب!! که پرتو هایی از لا به لای این ابرها رد میشه که زیبایی خاصی داره،من چندین بار سعی کردم این پرتو هارو بهتر ثبت کنم،ولی هرکاری کردم، یا نور اور شده یا المان های دیگه خوب ثبت نمیشن!! اینارو چطور باید بگیریم؟؟؟ یعنی چیکار کنیم که این پرتو ها بهتر ثبت بشه؟؟؟

.....................
البته بدون اصلاح نرم افزاری!!!!

;)

چرا نمیشه، فقط بعد از چند بار عکاسی در اون شرایط متوجه میشوید چطور باید شکارش کنید.(با تنظیمات دستی)
http://www.astroupload.com/uploads/13296784651.jpg
به نظرم دنبال پرتویی بگردید که بیشترین تضاد نوری رو با پسزمینه داره.
البته بهترین راه عکاسی Hdr هست ولی عکس بالا اینطور گرفته نشده و تک فریم است.

Hojjat Zafarkhah
02-22-2012, 12:32 AM
گاها عکس هایی میبینیم که پانوراماهایی هستن که با تکنیک اچ دی آر گرفته شده اند!! که خیلی هم زیبا هستن!!!
خب دوتا سوال برام پیش میاد،وقتی اینارو میبینم!!!

1) تصاویر رو اول اچ دی آر میکنن بعد پانوراما؟؟؟؟ یا پانوراما میکنن تمام تصاویر رو بعد آخر سر این تکنیک رو بکار میبرن؟؟؟؟:yarr:

2) وقتی بصورت پانوراما میشه،خب ابرها تکون نمیخورن؟؟؟؟ پس چرا همشون ثابت هستن؟؟؟؟؟:slow:

.............................................
به سادگی سوالا نخندین!!! هرچی فکر میکنم جوابی براشون پیدا نمیکنم!!!:pathead:

farshad
02-22-2012, 07:04 PM
گاها عکس هایی میبینیم که پانوراماهایی هستن که با تکنیک اچ دی آر گرفته شده اند!! که خیلی هم زیبا هستن!!!

1) تصاویر رو اول اچ دی آر میکنن بعد پانوراما؟؟؟؟ یا پانوراما میکنن تمام تصاویر رو بعد آخر سر این تکنیک رو بکار میبرن؟؟؟؟:yarr:

2) وقتی بصورت پانوراما میشه،خب ابرها تکون نمیخورن؟؟؟؟ پس چرا همشون ثابت هستن؟؟؟؟؟:slow:

درود بر شما

بزرگترین اکتشافات و اختراعات از ساده ترین سوال ها سر چشمه گرفتن :)

اول hdr میشه و بعدش پانوراما...
برای گرفتن فریم های hdr که مشکلی توی زمان نداریم ( فکر کنم قبلا یه جایی در مورد روش گرفتنشون توضیح دادم ) و ابری جابجا نمیشه، برای گرفتن فریم های پانوراما هم میبایست سرعت عمل داشت و البته اگه در مرزهای تصاویر جابجایی کمی برای مثلا ابرها وجود داشته باشه نرم افزارهایی که پانوراما میسازن خودشون تصحیح میکنن ...
البته من خودم خیلی توی پانوراما گرفتن تبحر ندارم چون زیاد این کار رو انجام ندادم ولی تئوریش اینه :)

Omid Scope
02-22-2012, 10:24 PM

همون طور كه آقا فرشاد گفتن اول بهتره HDR بشه بعدش پانوراما ولي نكاتي هم هست كه بايد بهشون توجه شه.
حركت ابرها بستگي به زمان عكاسي و هوا داره هروقت حركت ابرها به خاطر باد، زياد باشه به هيچ وجه نميشه عكس HDR ثبت كرد. چون نرم افزارها فقط تفاوت خيلي كم رو ميتونن تصحيح كنن و اگه از يه حدي بيشتر، نقاط مشترك عكس فرق كنن ديگه نرم افزار قادر به يكي كردن نقاط نخواهد بود چون يه عامل متغيير مثل ابر در مقابل يه عامل ثابت (زمين) هست پس اگه اختلاف زياد باشه نرم افزار مجبوره يا ابرهارو يكي كنه كه اون موقع زمين مشكل پيدا ميكنه يا برعكس... ولي اكثرا تو همين فصل به خاطر دماي پايين هوا حركت ابرها به دليل جنبش كم مولكول ها كمه البته اگه باد شديدي نباشه.
نكته دوم وايت بالانسه كه بايد خودتون به خاطر ثابت موندن رنگ ها دستي وارد كنين مثل دما كه ميتونين با كلوين نسبت به رنگي كه از طبيعت ميخواين انتخاب كنين يا دوربين هاي سه رقمي canon كه وايت بالانس K ندارن ميتونين يه وسيله چند تا پارامتري كه خود دوربين بر اساس دما تعيين كرده انتخاب كنين مثل daylight و... انتخاب وايت بالانس دستي به اين دليل هست كه شما رنگ هاي يكساني از هر كادرتون داشته باشيد.

نكته بعدي همون طور كه دوستمون گفتن سرعت عمل هست شما هرچقدر سريع به گرفتن عكسها بپردازيد حركت ابرها كمتر تو عكس اثر خواهد گذاشت.سه پايه و تراز بودنش هم تو پانوروما كردن مخصوصا وقتي تعداد عكسها به صورت عمودي و افقي زياد باشه مهمه و نوردهي عكسها نسبت به هر كادر و تعداد عكس ها براي HDR هر كادر نسبت به ساير كادرها هم همين طور كه بايد يكسان باشه.
موفق باشيد.

mr mohamadreza
03-05-2012, 01:28 PM
سلام دوستان گوشی منn8هست که دوربینش 12 مگاپیکسله میخواستم بدونم برای شروع عکاسی با همین دوربین شروع کنم خوبه

farshad
03-05-2012, 01:56 PM
سلام دوستان گوشی منn8هست که دوربینش 12 مگاپیکسله میخواستم بدونم برای شروع عکاسی با همین دوربین شروع کنم خوبه

سلام
تنها مشخصه دوربین که میشه گفت توی عکاسی حرفه ای ( و حتی آماتور ) تاثیر چندانی در نتیجه کار نداره " مگاپیکسل " هستش...
تعداد پیکسل های زیاد زمانی ارزش داره که به نسبت افزایش اونها سنسور هم بزرگ بشه و گرنه نه تنها تاثیر نداره بلکه مخرب هم هست.در دو دوربین کامپکت از یک سری و یک کارخانه که در فاصله زمانی کوتاهی از هم راهی بازار میشن اونی که مگاپیکسل کمتری داره معمولا کیفیت بهتری داره مخصوصا در نور کم...درسته که اندازه عکس با افزایش مگاپیکسل میره بالا ولی تضمینی برای افزایش کیفیتش وجود نداره.
یک دوربین slr ده مگاپیکسلی به مراتب بهتر از یک کامپکت 14 مگاپیکسلیه...

پس نتیجه میگیریم تعداد پیکسل ها در شرایطی خاص مهمه و ارزش داره و در دوربین یک گوشی موبایل افزایش اونها مزیت چندانی به حساب نمیاد...

و در مورد شروع عکاسی : من همیشه به کسانی که قصد دارن عکاسی رو از ابتدا شروع کنن و آموزش ببینن و ادامه بدن توصیه میکنم یا با یک دوربین dslr ارزون قیمت شروع کنن و یا یک دوربین slr مکانیکی تا از ابتدا و پایه اصول عکاسی رو یاد بگیرن چون در دوربین های کامپکت و موبایل و ... اتفاقی که در زمان عکاسی میفته با اون چیزی که در یک slr وجود داره زمین تا اسمون فرق داره ...

و یاد گیری عکاسی با یک دوربین غیر slr مثل یاد گیری رانندگی با دستگاه پلی استیش هست که میشینی پشت کنسول و رانندگی میکنی ولی وقتی میشینی پشت فرمون ماشین واقعی دست و پات میلرزه و نمیدونی باید چیکار کنی :))

البته منظور من در مورد عکاسی حرفه ای هست و اگه فقط میخواید برای دل خودتون و یادگاری عکس بگیرید داستان فرق میکنه ...
پاینده باشید

rock_iml
03-05-2012, 03:43 PM
با گوشی تنها میشه از ماه و سیارات پرنور و بزرگ مثل مشتری اون هم از پشت دوربین یا تلسکوپ عکس گرفت

lllll l lll lll l l ll
03-06-2012, 09:48 PM
سلام

آقا فرشاد در تاپیک قطره نوشته بودن که "شاتر روی بیشترین عددی که با فلاش سینک میشه ، مثلا توی 1000d این عدد 200 و در 60d این عدد 250 هست " میشه این بحث سینک رو باز کنید؟
فرمول داره؟

مرسی

farshad
03-06-2012, 10:05 PM
سلام

آقا فرشاد در تاپیک قطره نوشته بودن که "شاتر روی بیشترین عددی که با فلاش سینک میشه ، مثلا توی 1000d این عدد 200 و در 60d این عدد 250 هست " میشه این بحث سینک رو باز کنید؟
فرمول داره؟

مرسی

درود بر شما

خیر دوست عزیز فرمول نداره...جزو مشخصات یک دوربین هست.
در دوربین های slr محدودیتی برای حداکثر سرعت شاتر در عکاسی با فلاش وجود داره که بستگی به ساختار سیستم مکانیکی دوربین داره و علتش این هست که در سرعت های بالای شاتر مثلا 1/4000 ثانیه دوربین توانایی همزمان کردن تخلیه نور فلاش و شاتر رو نداره و بخشی از عکس ممکنه سیاه بشه به علت وجود سایه شاتر بر روی سنسور.
یه مقاله در این مورد یه جایی خوندم که خیلی کامل بود ولی الان متاسفانه پیداش نکردم براتون بزارم !!

پیمان اکبرنیا
03-11-2012, 10:32 PM
سلام به همه عکاسان عزیز آوایی

یک سوال برام پیش اومده:

یک عکاس تا چه حد حق ویرایش عکس خود را دارد؟ در مورد عکسهای خبری میدونم که به هیچ وجه حق دستکاری در عکس وجود ندارد اما در عکسهای هنری و نجومی اصلا ویرایش بخشی از پروسه عکاسی محسوب میشود.

اما ویرایش تا چه حد مجاز است؟ آیا فقط محدود میشود به تنظیمات نور و کنتراست و رنگ یا کراپ کردن و حذف نویز؟ یا مرز گسترده تری دارد؟

kh.maroufi
03-11-2012, 11:21 PM
سلام بر پیمان عزیز...

بیشتر ویرایش های مرسوم عکاسی ، مربوطه میشه به همون تنظیمات نور و کنتراستی که شما گفتی...

باید اول دید که ژانر عکاسیمون چیه. به عنوان مثال، اگر طبیعت باشه خب تا یه حدی مجازه و اما اون حد رو چه کسی تعیین میکنه؟ چشم و عقل آدمها؛ عکس باید در هر صورتی چشم نواز باشه. اگر ما یک عکسی از یک منظره سر سبز رو بخوایم ویرایش کنیم تا یه حدی میتونیم ویرایش کنیم که از اون حالت واقعیه خودش خیلی خارج نشه.

یا اگه نقطه مقابلش رو بخوایم مثال بزنیم، ما اگر بخوایم از یک شهربازی عکاسی کنیم، عکس باید یه حالت تخیلی به خودش بگیره ( البته نظر شخصیه من هست ) ، پس دستمون برای ویرایش بیشتر بازتره و میتونیم رنگها رو از واقعیت خودشون به نسبت بیشتر دور کنیم.

ویرایش، هم شامل اون چیزایی هست که شما نام بردی؛ و در مرحله بعد شامل اضافه کردن و حذف کردن آیتمهایی در عکس هست که در حیطه عکاسی Real خیلی جایی نداره وب یشتر برای عکاسی صنعتی و تبلیغاتی و یا سینمایی و ... کاربرد داره.

امیدوارم که تونسته باشم، سوال شما رو جواب بدم....

farshad
03-11-2012, 11:29 PM
سلام به همه عکاسان عزیز آوایی

یک سوال برام پیش اومده:

یک عکاس تا چه حد حق ویرایش عکس خود را دارد؟ در مورد عکسهای خبری میدونم که به هیچ وجه حق دستکاری در عکس وجود ندارد اما در عکسهای هنری و نجومی اصلا ویرایش بخشی از پروسه عکاسی محسوب میشود.

اما ویرایش تا چه حد مجاز است؟ آیا فقط محدود میشود به تنظیمات نور و کنتراست و رنگ یا کراپ کردن و حذف نویز؟ یا مرز گسترده تری دارد؟

درود بر شما

سوال خوبیه ولی جوابش سخته :)
این حقی نیست که ثابت باشه ( همون طور که خودتون در مورد عکس خبری اشاره فرمودید ) و مرزی هم نداره ...
چطور؟
کاملا بستگی به کاربرد عکس داره.برای عکسهای مسنتد و خبری هم شما میتونید ویرایش کنید ولی به شرطی که موضوع اصلی عکس تغییر نکنه و فقط در حد بالا بردن کیفیت باشه و نه تغییر کمیت.

به عنوان مثال در بعضی از مسابقات عکاسی حتی کراپ کردن عکس هم ممنوع میباشد و عکاس میبایست در زمان چکاندن شاتر کادر درست را ببندد وگرنه بعدا حق اصلاح ندارد ولی در بعضی دیگر از مسابقات هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و دست عکاس برای هر کاری باز است...

البته ترکیب چند فریم برای خلق اثری جدید خود سبکی از عکاسی هنری است و بیننده میداند که در حال تماشای عکسی ساختگی است و نوع ترکیب و تلفیق اونها براش اهمیت داره ولی همین عکس اگر در شرایطی دیگر به نمایش دراید و بیننده نداند که کاری گرافیکی است و گمراه شود تقلب محسوب میشود...

در نتیجه به اعتقاد این حقیر تا زمانی که حقیقت را از بیننده اثر مخفی نکنیم مجاز به ویرایش میباشیم و در مورد عکسهای تزئینی مثل جلد مجلات و یا پس زمینه همین مانیتور کامپیوتر شما ، عکاس هیچ گونه محدودیتی برای افزایش کنتراست و رنگ و ... ندارد.زیرا هدف نهایی خلق اثری است که احساس خوبی در بیننده ایجاد کند و بیننده هم خود واقف بر این قضیه است...

Hojjat Zafarkhah
03-21-2012, 04:16 PM
من یه سوالی دارم که چند وقته هی میاد تو ذهنم،که تو این یه هفته اخیر هم شدیدا باهاش درگیر شدم،که اونم رنگ هستش!!

ماها تو جاهای مختلفی قرار میگیریم(جنگل دشت،کویر،دریا ...... ) خب برای نشون دادن هرکدوم از اینها باید یه رنگ بندی مخصوصی داشته باشیم دیگه،درسته؟
میخواستم یکم کمکم کنین ببینم چجوری میشه با صرف کمترین زمان در شرایط مختلف ترکیب رنگ رو درست کرد!!! یعنی با یه ترکیب خوبی عکس گرفت!! (سوای قضیه تجربه منظورمه)
آیا راهی برای این هست که از خطای چشمی در لحظه عکاسی فرار کرد؟؟؟ و این کار رو بعهده دوربین گذاشت؟؟؟؟

مثلا من خودم یه عکسی میگیرم،تو دوربین نگاه میکنم میبینم خیلی خوبه،بعد که همون رو تو کامپیوتر میبینم واقعا ترکیب رنگیش واقعا افتضاحه!! (البته اگه اصلاح این کار رو که بصورت نرم افزاری انجام میشه رو توضیح بدین ممنون میشم)

;)

kh.maroufi
03-21-2012, 07:17 PM
من یه سوالی دارم که چند وقته هی میاد تو ذهنم،که تو این یه هفته اخیر هم شدیدا باهاش درگیر شدم،که اونم رنگ هستش!!

ماها تو جاهای مختلفی قرار میگیریم(جنگل دشت،کویر،دریا ...... ) خب برای نشون دادن هرکدوم از اینها باید یه رنگ بندی مخصوصی داشته باشیم دیگه،درسته؟
میخواستم یکم کمکم کنین ببینم چجوری میشه با صرف کمترین زمان در شرایط مختلف ترکیب رنگ رو درست کرد!!! یعنی با یه ترکیب خوبی عکس گرفت!! (سوای قضیه تجربه منظورمه)
آیا راهی برای این هست که از خطای چشمی در لحظه عکاسی فرار کرد؟؟؟ و این کار رو بعهده دوربین گذاشت؟؟؟؟

مثلا من خودم یه عکسی میگیرم،تو دوربین نگاه میکنم میبینم خیلی خوبه،بعد که همون رو تو کامپیوتر میبینم واقعا ترکیب رنگیش واقعا افتضاحه!! (البته اگه اصلاح این کار رو که بصورت نرم افزاری انجام میشه رو توضیح بدین ممنون میشم)

;)

به نظر من اولین مورد، کوچک و فشرده تر بودن نمایشگر دوربین نسبت به کامپبوتر هست. چون ما خیلی نمیتونم رنگها رو تشخیص بدیم...

اما اگر بخوایم حرفه ای تر به رنگ بندی عکسهامون نگاه بکنیم؛ باید بریم سراغ گزینه ای به اسم white balance. این گزینه در اکثر دوربینها وجود داره و خود وایت بالانس به چند گزینه تقسیم میشه. هرچقدر عدد وایت بالانس انتخابی بالاتر باشه، رنگ های عکس ما گرمتر و به قرمز گرایش بیشنری دارند . و اما هر چقدر که عدد آن پایین تر رود، رنگ بندی عکس سردتر و به سمت آبی میل میکند. ما باید با تمرین بیشتر و با توجه به اون خواسته ای که از خودمان برای تهیه عکس داریم؛ وایت بالانس رو تنظیم کنیم.

این نکته رو هم نباید فراموش کنیم که تنظیمات نوری و ... در نرم افزار هایی مثل فوتوشاپ ، خیلی میتونه عکس رو جذاب بکنه...

farshad
03-21-2012, 09:56 PM

;)

درود بر شما
اقای معروفی توضیحاتی دادند که در تکمیل صحبت های ایشون عرض میکنم:

اول اینکه ممکنه مانیتور کامپیوتر شما کالیبره نباشه و رنگها در اون به صورت واقعی نشون داده نشن و این زمانی خودش رو بیشتر نشون میده که عکستون رو میبرید برای چاپ و نتیجه چاپ شما رو راضی نمیکنه چون با چیزی که توی مانیتور خودتون دیده بودید فرق داره.

مورد دوم اینکه علاوه بر وایت بالانس های دیفالت دوربین ، حرفه ای ها راه های بهتری دارن برای اینکه رنگها در عکسشون واقعی ثبت بشه و اونم اینه که یه کارت به رنگ خاکستری خنثی همراهشون دارن و در هر محیطی اول از اون کارت یه عکس میگیرن و بوسیله اون عکس بهترین وایت بالانس رو برای اون محیط به دست میارن و به این طریق به واقعی ترین رنگها میرسن.

امیدوارم جوابتون رو گرفته باشید و اگر نه بفرمائید

Ehsan
03-29-2012, 08:05 PM
یک سوال ِ فنی (در واقع در خواست ِ فنی!!!)

سنسور ِ cmos دوربین ِ dslr ِ بنده بد بختانه به شدت کثیف شده!!!! ( البته «به شدت» در مقیاس ِ سنسور!!!) و نمی دونم چه طور تمیزش کنم! خودم این کار رو بکنم (چه جوری؟) یا بدم یه عکاسی این کار رو واسم انجام بده؟

بسیار ممنون خواهم شد اگر پاسخ بدید!

kh.maroufi
03-29-2012, 09:21 PM

سنسور ِ cmos دوربین ِ dslr ِ بنده بد بختانه به شدت کثیف شده!!!! ( البته «به شدت» در مقیاس ِ سنسور!!!) و نمی دونم چه طور تمیزش کنم! خودم این کار رو بکنم (چه جوری؟) یا بدم یه عکاسی این کار رو واسم انجام بده؟

سلام احسان جان!

خودتون اصلا این کار رونکنین و دوربین رو ببرین به تعمیرگاه های مجاز کنون؛ اونجا به راحتی سنسورتون رو مثل روز اولش میکنن... میتونین یه چِکش بکنین که اگه پیکس سوخته ای هم دارین، همون مرکز این مشکل رو هم برای شما رفع کنه...که البته این کار به صورت نرم افزاری انجام میشه و نیازی به باز کردن دوربین نیست...

farshad
03-30-2012, 12:38 AM

درود بر شما

تهران - ساختمان آلمینیوم - طبقه يازدهم - تعميرگاه مركزي دوربين ، به صورت رایگان در حضور خودتون در عرض چند دقیقه این کارو انجام میدن.

Mojtaba.M
04-08-2012, 09:17 PM
سلام دوستان
سوالی داشتم این ایزو که در دوربین های عکاسی هست چیه و چه ارتباطی داره ؟

farshad
04-09-2012, 10:04 PM
سلام دوستان
سوالی داشتم این ایزو که در دوربین های عکاسی هست چیه و چه ارتباطی داره ؟

درود بر شما

ایزو حساسیت سنسور و یا فیلم می باشد که هر چه عددش بیشتر باشه یعنی حساسیت به نور بیشتره و برای عکاسی در نور کم مناسب تره.
در دوربین های دیجیتال با افزایش ایزو مقدرا نویز افزایش پیدا میکنه که این افزایش نویز ارتباط مستقیم داره با کیفیت و نوع سنسور به طوری که مثلا در یک کامپکت 500 هزارتومانی canon شما عملا نمیتونید از ایزوی بیشتر از 800 استفاده کنید و مقدار نویز به طرز وحشتناکی زیاد میشه ولی در canon 5D Mark III شما میتونید به راحتی از ایزوی 3200 استفاده بکنید و شایدم بیشتر ...

در واقع شما در شرایط کم نوری میتونی با افزایش ایزو از شاتر سریع تر و یا دیاف بسته تر برای رسیدن به عمق میدان بیشتر استفاده کنی.

karimisss
04-12-2012, 09:44 PM
یادمه سر نمایشگاه عکس آوا یه سوال از آقای امام پرسیدم اما متاسفانه فرصت نشد پاسخ بگیرم شاید اینجا جای مناسبی برای طرح این پرسش باشه که :

وقتی ما به یک نمایشگاه می ریم مسلما تعداد زیادی عکس بسیار زیبا می بینیم که شاید بی اختیار این نکته به ذهن ما برسه که << اِاِاِ چه قشنگ ، چقدر خوبه که منم یه همچین عکسی بندازم >> اما بعد از اون طرف یه حسی میگه که << نه خوب مطمئنآ درست نیست که منم یه عکس مثل این یندازم و نباید این کارو بکنم . باید خودم بتونم سوزه خوب رو پیدا کنم >>

سوال اصلی من اینجا اینه که بین دو حس یه فرد که می خواد عکاسی بکنه باید چی کار کنه و چه استفاده ای از این عکسی که میبینه بکنه ؟؟

ممنون

mh.noori
04-14-2012, 10:56 AM
یادمه سر نمایشگاه عکس آوا یه سوال از آقای امام پرسیدم اما متاسفانه فرصت نشد پاسخ بگیرم شاید اینجا جای مناسبی برای طرح این پرسش باشه که :

وقتی ما به یک نمایشگاه می ریم مسلما تعداد زیادی عکس بسیار زیبا می بینیم که شاید بی اختیار این نکته به ذهن ما برسه که << اِاِاِ چه قشنگ ، چقدر خوبه که منم یه همچین عکسی بندازم >> اما بعد از اون طرف یه حسی میگه که << نه خوب مطمئنآ درست نیست که منم یه عکس مثل این یندازم و نباید این کارو بکنم . باید خودم بتونم سوزه خوب رو پیدا کنم >>

سوال اصلی من اینجا اینه که بین دو حس یه فرد که می خواد عکاسی بکنه باید چی کار کنه و چه استفاده ای از این عکسی که میبینه بکنه ؟؟

ممنون

سلام خانم karimisss گرامی ...

من درست متوجه سوال شما نشدم ... البته از نظر من کم پیش میاد عکسهای دیگر عکاسان را دقیقا کپی کرد و همان را ثبت نمود ( در محیط طبیعت و نه کارگردانی شده ) چه بسا دوربین من در فضایی

که شما عکاسی کرده اید سوژه ای را نشانه گرفته باشد اما مفهوم و حسی دیگرگون ثبت شود .

elia
06-20-2012, 04:27 PM
سلام
من قبلا وقتی با حالت دستی و با استفاده از فلاش عکاسی پی در پی میکردم سرعت خیلی بالا بود اما جدیدا سرعت عکسای پی در پی با فلاش خیلی کم شده مشکل از چیه؟(دوربین من 600 دی کاننه)

Mojtaba Gholami
06-20-2012, 06:51 PM
سلام
من قبلا وقتی با حالت دستی و با استفاده از فلاش عکاسی پی در پی میکردم سرعت خیلی بالا بود اما جدیدا سرعت عکسای پی در پی با فلاش خیلی کم شده مشکل از چیه؟(دوربین من 600 دی کاننه)
احتمالا منظورتون در عکاسی از قطره هست . دوربین در حال ذخیره تصویر در حافظه هست . برای من هم در 500 دی همینطوری بود

elia
06-20-2012, 09:20 PM
آخه قبلا تو عکاسی از قطره هم سرعتش زیاد بوده

مسعود فرح بخش
09-23-2012, 09:29 PM
با درود خدمت اساتید گرامی
با توجه به معرفی سبک های عکاسی در تاپیک "سبک های عکاسی (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1203-%D8%B3%D8%A8%DA%A9-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3%DB%8C)" و معرفی سبک پرتره می خواستم کمی درباره نحوه نورپردازی در عکس های پرتره بدونم
با تشکر

Mojtaba Gholami
09-27-2012, 12:22 PM
سلام
در 31 شهریور ردی از جبار انداختم که 179 شات 30 ثانیه ایی بود . در تصویر 149 ام نقطه ایی نورانی وجود داره که در بقیه تصاویر نیست و در ردی که درست کردم هم کاملا مشخص هست . این نقطه نورانی چی میتونه باشه ؟ با گوشی به اینترنت وصل شدم به همین دلیل نمیتونم فایل اصلی رو که 5 مگ هست رو بفرستم .

http://up.avastarco.com/images/ok3lmcazgmkdr0r3msnt.jpg (http://up.avastarco.com/)

farshad
09-27-2012, 12:34 PM
سلام
در 31 شهریور ردی از جبار انداختم که 179 شات 30 ثانیه ایی بود . در تصویر 149 ام نقطه ایی نورانی وجود داره که در بقیه تصاویر نیست و در ردی که درست کردم هم کاملا مشخص هست . این نقطه نورانی چی میتونه باشه ؟ با گوشی به اینترنت وصل شدم به همین دلیل نمیتونم فایل اصلی رو که 5 مگ هست رو بفرستم .

http://up.avastarco.com/images/ok3lmcazgmkdr0r3msnt.jpg (http://up.avastarco.com/)

درود بر شما
همون فریم رو در سایز اصلی در همون قسمت کراپ کنید تا بهتر بشه بررسی کرد.

پیمان اکبرنیا
09-27-2012, 01:35 PM
به نظر من ممکنه شهابی کوچک باشه. شهابی که از مقابل می بینیم و به همین دلیل ردش کوتاه و مثل یک نقطه ثبت شده :)

Mojtaba Gholami
09-27-2012, 02:30 PM
متاسفانه چند روزی نبودم . الانم اینترنت ندارم با گوشی وصلم . ایشالا عکسو با سایز اصلی میفرستم .
دو طرف این نقطه نورانی بیضی رنگ خط سفیدی هست که به دوطرف کشیده شده البته کمرنگ و کوتاه

farshad
09-27-2012, 02:41 PM
با درود خدمت اساتید گرامی
با توجه به معرفی سبک های عکاسی در تاپیک "سبک های عکاسی (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1203-%D8%B3%D8%A8%DA%A9-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3%DB%8C)" و معرفی سبک پرتره می خواستم کمی درباره نحوه نورپردازی در عکس های پرتره بدونم
با تشکر

درود بر شما

ببخشید برای تاخیر
نورپردازی پرتره بسیار مهم و تاثیر مستقیم داره در نتیجه کار.شاید در هیچ سبکی به این اندازه استفاده از نور مهم نباشه.با شناخت صحیح از خصوصیات فیزیکی سوژه باید تصمیم بگیرید که از هر زاویه چه میزان نوری استفاده کنید تا مثلا بینی نسبتا بزرگ سوژه خیلی توی چشم نباشه و یا چروک های زاید صورت کمتر به چشم بیان.البته نباید طوری این کار انجام بشه که سوژه از حالت طبیعی خارج بشه و این کار نیاز به آموزش های حضوری و تجربه زیادی داره.

ولی با این حال من چند نکته رو عرض میکنم:

استفاده از فلاش تا حد امکان ممنوع! نور فلاش حالت سرد و بی روح به سوژه میده و اصلا نتیجه خوبی نداره.البته این قانون در مورد فلاش های چتری صادق نیست و داستان اونها فرق داره.
استفاده از فلاش دوربین رو فقط در یک مورد توصیه میکنم اون هم در فضای باز و زیر نور خورشید.جایی که سوژه شما در زیر افتاب قرار داره و بخشی از صورتش در سایه قرار داره و با استفاده از فلاش میشه سایه رو روشن کرد.و موارد مشابه...

اما بهترین نور برای پرتره در منزل نوری است که از بیرون پنجره و از پشت یک پرده نازک به داخل می تابه و در واقع نور ملایم شده روز هست و مثل نور مستقیم خورشید سایه های تند نداره.در این شرایط باید سوژه رو به کنار پنجره برد و با تغییر زاویه اون ( به جای نور که نمیشه زاویه اش رو تغییر داد ) به بهترین حالت رسید و عکاسی کرد.
و اگر در شب میخواید پرتره بگیرید بهتره بجای استفاده از فلاش دوربین از یک چراغ مطالعه استفاده کنید و نور اون رو به سقب بندازید و از بازتابش اون روی سوژه استفاده کنید تا سایه های تند نداشته باشید.

در شرایطی مثل استودیو که امکان نورپردازی از زوایای مختلف وجود داره معمولا از چند منبع نوری استفاده میشه:

نور اصلی که معمولا از کمی بالاتر از ضورت سوژه و با زاویه به صورت سوژه می تابه و بخشی از صورت سوژه که رو به دوربین نیست رو روشن می کنه.

نور پرکننده که معمولا شدت کمتری نسبت به نور اصلی داره و وظیفش روشن کردن محیطه.

نور موها برای روشن کردن و نشون دادن حالت موها

نور پس زمینه

نور روشن کننده چشم ها که برای ایجاد بازتاب در چشم ها استفاده میشه.

موارد ذکر شده در بالا حالت ایده ال نورپردازی پرتره هستش و ترکیب قرار گیری اونها به نوع عکاسی مربوط میشه و حالت های مختلفی داره ولی در شرایط آماتوری میشه از یک نور اصلی استفاده کرد و با استفاده از یک رفلکتور مناطق تاریک تر رو روشن کرد.

mohsen4465
09-27-2012, 02:42 PM
سلام
در مورد ماهیت این نقطه ی نورانی دو احتمال قوی وجود داره. یکی چراغ چشمک زن یک هواپیما و دومی یک جرم مداری که البته احتمالش بستگی به ساعت عکس برداری داره. یا میبایستی ساعاتی قبل از طلوع باشه یا ساعاتی پس از غروب. اگه در دل شب این عکس رو گرفتید به احتمال قوی همون هواپیما بوده. البته با اون نور شدیدی که زیر کادر مشخصه این احتمال هم قویه که یک ذره غبار روی لنز باشه. اگه خوب دقت کنین نقاط خیلی ریز دیگه ای هم جاهای دیگه هست.

Mojtaba Gholami
10-03-2012, 02:26 PM
با سلام
این هم تصویر از نور موجود در عکس

http://up.avastarco.com/images/hlauzy4rf7px4rs8cav.jpg (http://up.avastarco.com/)

masi
11-07-2012, 08:24 PM
سلام به اواستاری ها:have a nice day:
یه سوال داشتم درمورد اینکه چطوری میتونم حجم تصویرمو کم کنم؟
البته این سوال تو یه تاپیکی دیده بودم ولی یادم نمیاد توکودوم یکی:wink:مر30:thumbsup:

Astronomy
11-07-2012, 10:01 PM
سلام به اواستاری ها:have a nice day:
یه سوال داشتم درمورد اینکه چطوری میتونم حجم تصویرمو کم کنم؟
البته این سوال تو یه تاپیکی دیده بودم ولی یادم نمیاد توکودوم یکی:wink:مر30:thumbsup:
سلام دوست عزیز!

در اینجا توضیح داده شده:

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?676-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%8C-%D9%85%D8%B4%D9%83%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D9%BE%D9%8A%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D 8%AA-%D9%81%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B9%D8%B6%D8%A7&p=47639&viewfull=1#post47639

موفق باشید :)

پیمان اکبرنیا
11-26-2012, 12:59 PM
یک سوال عکاسی برام پیش آمد:

در این پست (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1197-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%AF%D8%AF-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A2%D9%88%D8%A7&p=48732&viewfull=1#post48732) درباره نسبتهای استاندارد ابعاد عکس توضیحات خوبی داده شد. فقط سوالی باقی میمونه درباره عکسهای پانوراما که خیلی عریض هستند. یعنی نسبت طول به عرضشون شاید از 10 هم بیشتر باشه. آیا استانداردی برای عکسهای پانورامای واید هم وجود داره؟

farshad
11-26-2012, 01:29 PM
یک سوال عکاسی برام پیش آمد:

در این پست (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1197-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%AF%D8%AF-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A2%D9%88%D8%A7&p=48732&viewfull=1#post48732) درباره نسبتهای استاندارد ابعاد عکس توضیحات خوبی داده شد. فقط سوالی باقی میمونه درباره عکسهای پانوراما که خیلی عریض هستند. یعنی نسبت طول به عرضشون شاید از 10 هم بیشتر باشه. آیا استانداردی برای عکسهای پانورامای واید هم وجود داره؟

درود بر شما

متاسفانه اشتباهی که رایج هست در مورد عکاسی پانوراما اینه که خیلی ها فکر می کنن عکس پانوراما حتما باید نسبت طول به عرض خیلی زیادی داشته باشه در صورتی که این طور نیست!

البته هستن عکسهایی که چنین حالتی دارن و مثلا مستطیلی هستن با نسبت طوی به عرض ۱۰ و یا حتی بیشتر!! و یا پانوراماهای ۳۶۰ درجه و ...که من جایی ندیدم برای اینها سایز استانداردی معرفی شده باشه چون اصولا این عکسها خاص هستن و به صورت تیراژ بالا چاپ نمی شوند.

اما عکسهای پانورامایی هم هستن که بیننده متوجه نمیشه پانوراما گرفته شده مگر اینکه در مشخصات عکس ذکر شده باشه.زمانی که شما با یک لنز ۵۰ میلی متر از یک بنای تاریخی عکاسی میکنید و تعدادی شات میگیرید و اونها رو طوری کنار هم قرار میدید که سایز نهایی عکس نسبت استاندارد ۴ به ۳ و یا ... داشته باشه در واقع با پانوراما گرفتن محدودیت لنز را جبران می کنید و نیازی نیست عکس نهایی کشیده تر باشد.

و یا در مورد عکسهای نجومی عمق اسمان که گاهی با استفاده از تلسکوپی با میدان دید کم از یک سحابی بزرگ عکاسی می کنید مجبورید با گرفتن چند شات و کنار هم قرار دادن اونها٬ تصویر نهایی را بدست آوردید که می تواند حتی ۱ در ۱ باشد.

karimisss
02-08-2013, 10:03 PM
نمیدونستم کجا باید سوالمو بپرسم ، نزدیک ترین جایی که بود اینجا بود اگه لازم دیدید منتقلش کنید .
یکی از دوستان بنده دنبال کلاس عکاسی میگرده ، البته خودم هم بدم نمیاد .
میتونید جایی رو به من پیشنهاد کنید؟

مهدی صابری
02-08-2013, 11:45 PM
با سلام

می خواستم بپرسم در عکاسی نجومی، سوژه با ید در کجای کادر باشه. آیا باید سوژه حتما وسط باشه؟

kh.maroufi
02-09-2013, 11:09 AM
با سلام

می خواستم بپرسم در عکاسی نجومی، سوژه با ید در کجای کادر باشه. آیا باید سوژه حتما وسط باشه؟

سلام بر شما، دوست گرامی

قاعده خیلی محکمی در این باره وجود نداره؛ بسته به شرایط عکس داره که به نظرم هر عکس و سوژه ای، موقعیت خاص خودش رو داره. شما میتونید، سوژتون رو در وسط کادر قرار بدید. اما یک حالت بسیار کاربردی دیگر هم هست؛ اینکه شما از قاعده 1/3 ( یک سوم) هم میتونید استفاده کنید.

کادر را به طور فرضی برای خودتان به 3 قسمت تقسیم کنید ( هم در قسمت طول و هم در عرض )؛ طبیعتا برای انجام اینکار، از دو خط در جهت های عمودی و افقی عکس برای این تقسیم بندی استفاده میکنید. این خطوط دارای نقاط تلاقی ای ( که به آنها نقاط طلایی نیز میگویند )

هستند . در این نوع کادر بندی، شما باید سعی کنید که سوژه های مهم و حساس عکستون رو روی امتداد دو نقطه تلاقی قرار بدید؛ یعنی در 1/3 عکستون، سوژه اصلی قرار داره و دیگر اجزای عکس در در مرتبه دوم از لحاظ اهمیت قرار میگیرند در 2/3 باقیمانده.

عکسهای زیر برای نمایش حالتهای مختلف و کاربردی نقاط طلایی در انواع کادر بندی است ( بیضی مشخص شده، جایگاه سوژه اصلی را در کادربندی عکس نشان میدهد ) :

[/URL]http://up.avastarco.com/images/jdk22rqyp6p2fam7d1.jpg (http://up.avastarco.com/images/jdk22rqyp6p2fam7d1.jpg) یا http://up.avastarco.com/images/vmd275woxtjpi4e7p6v.jpg (http://up.avastarco.com/images/vmd275woxtjpi4e7p6v.jpg) یا http://up.avastarco.com/images/y0y0rn8hk1rnbb6uaiub.jpg (http://up.avastarco.com/images/y0y0rn8hk1rnbb6uaiub.jpg) یا [URL="http://up.avastarco.com/images/lbfeebzceqqvoxhskzeo.jpg"]http://up.avastarco.com/images/lbfeebzceqqvoxhskzeo.jpg (http://up.avastarco.com/images/lbfeebzceqqvoxhskzeo.jpg)

البته باید خاطر نشان کرد که در همه جا نباید از این کادربندی استفاده کرد، یا بهتر بگوییم از کادر بندی ای که سوژه در مرکز قرار گیرد هم میتوان استفاده کرد و این بستگی به شرایط سوژه و عکاس دارد که تصمیم نهایی را باید خود عکاس اتخاذ کند تا به بهترین نتیجه ممکن برسد.

نکاتی که در بالا گفته، نکات کلی کادر بندی در عکاسی بود ( به روش 1/3 ). عکاسی نجومی هم تفاوت چندانی با دیگر انواع عکاسی ندارد. همانطور که گفتم، باید شرایط را سنجید و بهترین کادر را انتخاب کرد، وگرنه قانون و قاعده ی خاصی برای کادر بندی عکاسی نجومی وجود ندارد.

Kian SHams
03-05-2013, 11:22 AM
میشه یه نرم افزار خوب (ساده) برای درست کردن عکس پانوراما معرفی کنید..؟

Kian SHams
03-07-2013, 04:39 PM
سلام
ببخشید کسی می تونه در مورد تله برام توضیح بده؟
با تشکر

farshad
03-07-2013, 04:40 PM
سلام
ببخشید کسی می تونه در مورد تله برام توضیح بده؟
با تشکر

سلام

واضح تر میشه بفرمائید؟

منظورتون لنز تله هستش؟

Kian SHams
03-07-2013, 07:55 PM
بله! منظورم لنز تله است , می خواستم یک سری اطلاعات عمومی و طرز کار با این لنز اشنا بشم..؟

farshad
03-07-2013, 08:16 PM
بله! منظورم لنز تله است , می خواستم یک سری اطلاعات عمومی و طرز کار با این لنز اشنا بشم..؟

اصولا لنزهایی که زاویه دید اونها برابر با چشم انسان باشه نرمال نامیده میشن و زاویه دید بیشتر٬ واید و زاویه دید کمتر تله هستش.

به عبارت ساده تر لنزهای تله لنزهایی هستن با زاویه دید بسته تر و فاصله کانونی بیشتر ( یعنی بزرگنمایی بیشتر ) که برای عکاسی از حیات وحش و ورزشی و ... کاربرد دارن.

میتونه تله ثابت باشه.یعنی با یک فاصله کانونی مشخص مثل ۲۰۰ میلی متر و یا تله زوم باشه مثل ۳۰۰-۱۰۰ یعنی از فاصله کانونی ۱۰۰ میلی متر تا ۳۰۰ میلی متر متغیر هست.

عکاسی با لنزهای تله نیاز به سه پایه داره مگر در نورهای بسیار زیاد.البته لنزهای تله گرون قیمت مجهز به لرزشگیر هستن که کمک زیادی به عکاسی روی دست میکنن.

اگه جوابتون رو نگرفتید بفرمائید دقیقا در مورد کدوم بخشش سوال دارید.

Mehrnoosh
03-31-2013, 11:04 PM
سلام
میشه توضیح بدید چه جوری توی فتوشاپ بکگراند عکس رو محو کنیم؟

hadi soleimani
03-31-2013, 11:21 PM
سلام

کاره سختی نیست فقط کافیه از منوی toolsابزار selectionبا کلید میانبری w رو بزنی و قسمتهایی که لازم داری رو انتخاب کنی.بعدش copyکنی.صفحه جدید رو که باز کردی pastبزن.حالا به نتیجه خواهی رسید.موفق باشی

farshad
04-02-2013, 11:43 AM
سلام

سلام برشما

فکر میکنم منظورتون عکسهایی هستش که سوژه از پس زمینه جدا میشه.این عکسها در واقع در بیشتر موارد همین طور ثبت شده و مربوط به ویرایش نمیشه.برای ثبت چنین عکسهایی باید از لنز با فاصله کانونی بلند استفاده کنید و با استفاده از دیاف باز عمق میدان رو کم کنید.

f/4.5 - focal Length 200 mm

http://up.avastarco.com/images/7uw3o6xq3cfqzyogjf.jpg

البته در مورد عکسهایی که نیاز به محو شدگی بیشتر داشته باشن هم راه هایی هست که نتیجه بستگی به مهارت شما در فتوشاپ داره.ابتدا باید یه لایه از عکس اصلی تهیه کنید و اون رو بندازید روی عکس اصلی و با استفاده از فیلتر Blur اون رو کاملا محو کنید به اندازه ای که میخواید و بعدش با استفاده از ابزار پاک کن بر روی لایه کپی شده قسمت هایی رو که میخواید واضح باشه ( سوژه اصلی ) پاک کنید تا تصویر لایه زیری معلوم بشه.این کار باید با ظرافت انجام بشه تا در لبه ها اثار ویرایش مشخص نباشه.البته اگر قبل از پاک کردن با استفاده از ابزار stamp بر روی لبه های یه کارهایی انجام بدید میشه به نتایج بهتری رسید.

موفق باشید

javadstar76
05-11-2013, 07:27 PM
سلام.
برای تمیز شدن سنسور دوربین چه باید کرد؟

farshad
05-11-2013, 07:51 PM
سلام.
برای تمیز شدن سنسور دوربین چه باید کرد؟

سلام

خیابان جمهوری ساختمان الومینیوم به صورت رایگان این کارو انجام میدن.البته کیت تمیز کنندش توی بازار هست ولی توصیه میکنم خودتون اینکارو نکنید.

esi_96
05-27-2013, 11:39 AM
با سلام

من تا حالا تجربه عکاسی رو به اون صورت نداشتم.
الان به یه مشکل برخوردم. سایه آینه کوچک میوفته تو تصویر!!!!! مثلا وقتی میخوام با دوربین گوشی یا دوربین دیچیتال از ماه عکس بگیرم (از پشت چشمی تلسکوپ) سایه اینه ثانویه میوفته تو تصویر یعنی وسط ماه یه لکه تاریک بوجود میاد. چجوری این مشکل حل میشه؟

Arash.ra
05-27-2013, 04:38 PM
سلام اگه میشه یک مقدار مختصری درباره ی crop factor توضیح دهید.

farshad
05-27-2013, 09:14 PM
سلام اگه میشه یک مقدار مختصری درباره ی crop factor توضیح دهید.

سلام

دوربین ها یا فول فریم هستند که اندازه سنسورشون به اندازه نگاتیو فیلم های قدیمی هستش ( تقریبا ۲۴ میلی متر در ۳۶ میلی متر ) و یا دارای سنسورهای کوچکتر و یا با اصطلاح کراپ خورده که نسبت کوچکتر شدنشان را کراپ فاکتور میگن.

مثلا ضریب کراپ فاکتور ۱.۶ یعنی اینکه اندازه سنسور دوربین اگر در ۱.۶ ضرب شود برابر با اندازه سنسور فول فریم یعنی ۲۴ میلی متر در ۳۶ میلیمتر می شود.

Kian SHams
05-28-2013, 10:44 AM
سلام
من یه جایی خوندم که عکس هایی که بادوربین انالوگ گرفته میشن پیکسل ندارند و هر چقدر که بخوایم میتونیم بزرگش کنیم :39: اما می خواستم بدنم که اگه عکسی که با دوربین انالوگ گرفته میشه رو اسکن کنیم و به فرمت (png.***) تبدیل کنیم باز هم میشه بدون پیکسل انداختند بزرگش کرد ..؟

رخساره روشنی
06-27-2013, 02:58 PM
سلام :)
من در مورد نویز سوال داشتم چند وقتی هست که همه عکاسم کلی نویز دارن ... قبلا فقط داخل عکس های نجومی نویز میدیدم ولی الان همه عکس هایی که میگیرم نویز داره
مثلا داخل این عکس خیلی نویز هست

می خواستم ببینم ممکنه به تنظیمات دوربین ربط داشته باشه ؟؟؟

http://up.avastarco.com/images/99stq0gp17seryxl2ju.jpg (http://up.avastarco.com/)

رضا طامهری
06-27-2013, 04:20 PM
من در مورد نویز سوال داشتم چند وقتی هست که همه عکاسم کلی نویز دارن ... قبلا فقط داخل عکس های نجومی نویز میدیدم ولی الان همه عکس هایی که میگیرم نویز داره

http://up.avastarco.com/images/99stq0gp17seryxl2ju.jpg (http://up.avastarco.com/)

به نظر ایزوی دوربین خیلی بالاست!

رخساره روشنی
06-27-2013, 09:18 PM
ولی من در اکثر موارد در عکاسی روز ایزو رو روی اتوماتیک میزارم ؟؟؟

farshad
06-28-2013, 10:33 AM

ولی من در اکثر موارد در عکاسی روز ایزو رو روی اتوماتیک میزارم ؟؟؟

سلام خانم روشنی

برای دوربین 1000d در ایزوی ۱۶۰۰ ( این عکس ) این نویز طبیعی است.اینکه می فرمائید همیشه روی ایزوی اوتوماتیک میزارید باید عرض کنم در عکاسی شب استفاده از ایزوی اتوماتیک صحیح نمی باشد ( در نورهای طبیعی روز دوربین مجبور به افزایش ایزو نیست ولی در شب مجبور است ) چون دوربین با توجه به شرایط نوری پارامترهای مختلف را تنظیم می کند و در این عکس چون فوکال ۵۵ میلی متر بوده و دوربین روی دست ( بدون سه پایه ) دوربین تشخیص داده است که نمی تواند شاتری کند تر از ۱/۴۰ داشته باشد چون دیاف هم بر روی حداکثر ( ۵.۶ ) تنظیم شده است و به ناچار تنها گزینه ای که برای دوربین باقی می ماند تا کم بودن نور را جبران کند ایزو می باشد که ان را بر روی ۱۶۰۰ تنظیم کرده است.
به شما توصیه میکنم در عکاسی در نور کم همیشه از سه پایه استفاده کنید و ایزو را به صورت دستی در مقداری تنظیم کنید که نویز دوربین شما معقول باشد ( برای 1000d عدد ۴۰۰ منطقی می باشد ) و کم بود نور را با شاتر جبران کنید و در صورت متحرک بودن سوژه و عدم امکان استفاده از سرعت های پائین به سراغ جبران نوردهی با ایزو بروید.

Mahdieh. GH
08-07-2013, 09:58 PM
سلام به همگی :have%20a%20nice%20d
راستش نمیدونم جای این سوال اینجاس یا در تاپیک درخواست ادیت عکس یا تاپیک دیگه ای! اما دیگه همین جا میپرسم :)
برای کاهش نویز عکس با استفاده از فتوشاپ (Cs4) باید چه تنظیماتی انجام داد؟ چون داخل منوی فیلتر نویزو که میارم و ریدوس رو میزنم هیچ تغییری نمیکنه!
بعضی وقتا با تنظیم کنتراست و نور سعی میکنم که درستش کنم اما گاهی خوب میشه و گاهی نه!
ممنون! :have%20a%20nice%20d

farshad
08-10-2013, 07:00 PM
سلام به همگی :have%20a%20nice%20d
راستش نمیدونم جای این سوال اینجاس یا در تاپیک درخواست ادیت عکس یا تاپیک دیگه ای! اما دیگه همین جا میپرسم :)
برای کاهش نویز عکس با استفاده از فتوشاپ (Cs4) باید چه تنظیماتی انجام داد؟ چون داخل منوی فیلتر نویزو که میارم و ریدوس رو میزنم هیچ تغییری نمیکنه!
بعضی وقتا با تنظیم کنتراست و نور سعی میکنم که درستش کنم اما گاهی خوب میشه و گاهی نه!
ممنون! :have%20a%20nice%20d

سلام بر شما

الان cs4 دم دست ندارم از روی cs6 میگم ولی فکر نمی کنم خیلی تفاوت داشته باشن.

بعد از کلیک بر روی گزینه reduce noise یه پنجره دیگه باز میشه که باید تنظیماتش رو انجام بدید و ok کنید:

گزینه strength برای مقدار نویز گیری که اگه خیلی زیاد بشه تصویر مات و بلور میشه و باید با حرکت دادن دکمه لغزنده به بهترین نتیجه برسید.

گزینه preserve details که هر چه بیشتر باشه جزئیات بیشتر دیده میشه.

گزینه reduce color noise برای کاهش نویزهای رنگی که البته هر چی بیشتر بشه تصویر بی روح تر به نظر میاد و نباید خیلی زیادش کرد.

گزینه sharpen details برای شارپ تر کردن جزئیات البته زیادیش تخریب کنندست.

این تنظیمات برای حالت basic بود و در حالت advance میشه برای هر کانال جداگانه نویز گیری کرد.

البته علاوه بر این فیلتر فتوشاپ پلاگین های زیادی هست که میشه روی فتوشاپ نصب کرد و خیلی هم خوب کار می کنن.

علیرضا محمدی
08-19-2013, 04:13 PM
سلام
یک سوال برام پیش امده
اگه بخوایم از آسمان عکس پانوراما بگیریم چطور باید این کارو انجام داد؟
با توجه به این که هر عکس بین 30 تا 45 ثانیه نوردهی می خواد ،وقتی به سراغ عکس بعدی میریم که دیگه آسمان مانند چیزی که در عکس قبلی گرفته شده نیست؟
پس باید چکار کرد؟

farshad
08-19-2013, 04:40 PM
سلام
یک سوال برام پیش امده
با توجه به این که هر عکس بین 30 تا 45 ثانیه نوردهی می خواد ،وقتی به سراغ عکس بعدی میریم که دیگه آسمان مانند چیزی که در عکس قبلی گرفته شده نیست؟
پس باید چکار کرد؟

سلام بر شما

معمولا نرم افزارهای ساخت پانوراما خودشون تصاویر رو کنار هم درست قرار میدن.البته اگر منظره زمینی هم توش باشه نمیدونم میتونن یا نه؟! دوستانی که تست کردن بهتر میتونن جواب بدن.

Amirali
08-19-2013, 04:45 PM
سلام
یک سوال برام پیش امده
پس باید چکار کرد؟

سلام
تو عکسایی که منظره زمینی دارن معمولا لنز واید (معمولا کمتر از 35) استفاده میشه و تو لنز واید هم جابه جایی اسمون تو 30 ثانیه زیاد نیست و میشه این کار رو کرد

صادق مقامی
08-19-2013, 08:14 PM
سلام به همه دوستان آوا استاری.
یه موضوعی بود ندونستم کجا مطرحش کنم اومدم اینجا.اگه بی ربطه به بزرگی خودتون ببخشید.
یه برنامه آموزش عکاسی توی شبکه آموزش سیما ساعت 20 الی 20:30 پخش میشه فک کنم امروز قسمت دومش بود.نکات بسیار ارزشمندی توی برنامه بیان میشه.
دیدن این برنامه رو به همه دوستان پیشنهاد میکنم.

علیرضا محمدی
08-20-2013, 01:40 PM
با سلام
من دوربین آنالوگ دارم که سیستم نورسنجی اون خرابه و سرعت شاتر رو هم دیگه نمیشه تنظیم کرد
اگه من بخوام به صورت دستی باهاش کار کنم دیافراگم رو برای عکاسی مثلا از غروب خورشید ،ماه کامل یا یک منظره برای فیلم با حساسیت 100 چه جوری باید تنظیم کنم؟

mh.noori
08-20-2013, 09:52 PM
f16
iso 100
1/250
نور روز ، عکاسی از ماه .
در دیجیتال کمی فرق دارد !

kopernik
09-25-2013, 04:22 PM
با سلام
من دوربین آنالوگ دارم که سیستم نورسنجی اون خرابه و سرعت شاتر رو هم دیگه نمیشه تنظیم کرد
اگه من بخوام به صورت دستی باهاش کار کنم دیافراگم رو برای عکاسی مثلا از غروب خورشید ،ماه کامل یا یک منظره برای فیلم با حساسیت 100 چه جوری باید تنظیم کنم؟

سلام دوست عزیز
اگر نمیشه سرعت شاتر رو تنظیم کنید اولا که بهتر است دوربین خود را به یک تعمیر گاه خوب برده و یک سرویس کلی انجام دهید هزینه چندانی نداره ;)
اگر هم نمیخواهید این کار رو انجام بدید
لطفا راهنمایی بکنید سرعت شاتر شما بر روی چه سرعتی مانده است :help:
تا با توجه به اون اگر بتوانم کمکی به شما بکنم :)

karimisss
01-05-2014, 01:04 AM
سلام میشه در خصوص روش عکاسی این عکس ها در پست زیر توضیح بدید؟
این پست (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1434-%D8%B9%D9%83%D8%B3-%D9%90-%D8%AE%D9%88%D8%A8-%D8%A8%D8%A8%D9%8A%D9%86%D9%8A%D9%85-...&p=72446&viewfull=1#post72446)
و البته خیلی از عکس های این تاپیک جای سوال داره که چه گونه گرفته شدن و چه ویرایشی دارن ، شاید بشه مفصل درموردشون صحبت کرد.

Amirali
01-05-2014, 02:46 AM
این پست (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1434-%D8%B9%D9%83%D8%B3-%D9%90-%D8%AE%D9%88%D8%A8-%D8%A8%D8%A8%D9%8A%D9%86%D9%8A%D9%85-...&p=72446&viewfull=1#post72446)
و البته خیلی از عکس های این تاپیک جای سوال داره که چه گونه گرفته شدن و چه ویرایشی دارن ، شاید بشه مفصل درموردشون صحبت کرد.

اصلش اینه که از لنز tilt shift استفاده میکنن
ولی من الان یه چیزی زد به سرم و...
بعد از یک ساعت کار در فوتوشاپ به این نتیجه رسیدم که بدون لنز tilt shift هم میشه :دی

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/kv0c6wekh771a0qp02w.jpg"]http://up.avastarco.com/images/kv0c6wekh771a0qp02w.jpg (http://up.avastarco.com/images/kv0c6wekh771a0qp02w.jpg)

farshad
01-05-2014, 07:03 PM

سلام

برنامه هایی وجود داره برای تغییر در عمق میدان عکس به صورت مجازی.درست مثل این عکسها.شما میتونی بهش بگی عکسی که با دیاف مثلا ۸ تهیه شده تبدیل بکنه به عکسی که با دیاف ۱.۴ تهیه شده و منطقه فوکوس رو هم براش مشخص کنی.

karimisss
01-06-2014, 12:31 AM
ممنونم از توجه دوستان ، پس اینا با برنامه خاصی هستند فقط؟؟یا به گفته amirali اون نوع لنز هم این کارو میکنه؟

====
amirali میشه بگی از کدوم بخش فتوشاپ استفاده کردی؟

farshad
01-06-2014, 07:21 PM
ممنونم از توجه دوستان ، پس اینا با برنامه خاصی هستند فقط؟؟یا به گفته amirali اون نوع لنز هم این کارو میکنه؟

====

سلام

اصولا لنزهای تیلت شیف کاربردهای گشترده ای دارن که توصیه میکنم این مقاله از سایت عکاسی رو بخونی:

http://www.akkasee.com/articles/12645

در مورد ویرایش در فتوشاپ هم برای رسیدن به چنین جلوه هایی فیلترهای مختلفی وجود داره که نتایج بهتری داره تا استفاده از ابزار Blure برای مات کردن بخشی از تصویر که فکر میکنم امیر علی عزیز ازش استفاده کرده باشه.

نرم افزار Fotor هم چنین قابلیتی داره که نیازی به فتوشاپ نیست دیگه:

http://www.fotor.com

موفق باشی

kopernik
01-06-2014, 07:53 PM

پاسخ شما را به صورت کامل در این تاپیک (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?734-%D8%AA%D8%AC%D9%87%D9%8A%D8%B2%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3%DB%8C&p=72488&viewfull=1#post72488) فکر میکنم داده باشم :) برای هزچه بهتر متوجه شدن این تصاویر باید با لنز های tilt-shift آشنایی بهتری داشته باشید :)

اصلش اینه که از لنز tilt shift استفاده میکنن
ولی من الان یه چیزی زد به سرم و...
بعد از یک ساعت کار در فوتوشاپ به این نتیجه رسیدم که بدون لنز tilt shift هم میشه :دی

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/kv0c6wekh771a0qp02w.jpg"]http://up.avastarco.com/images/kv0c6wekh771a0qp02w.jpg (http://up.avastarco.com/images/kv0c6wekh771a0qp02w.jpg)

کار زیبایی انجام دادی امیر علی جان ولی تصویری که با فتو شاپ ساخته میشود با تصویری که با لنز tilt - shift گرفته میشه تفاوت های عمده ای داره یکی از بارز ترین تفاوت های اون افت نکردن کیفیت تصاویر هست و هدف اصلی لنز های tilt -shift تاکید بر یک نقطه از تصویر با فکوس و قلو شدن بقیه تصویر نیست این قابلیت ی ایست که این لنزها به عکاس آن میدهد نه این که فقط برای این کار ساخته شده باشند توضیح کامل البته با توان خودم در رابطه با این لنز ها در این تاپیک (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?734-%D8%AA%D8%AC%D9%87%D9%8A%D8%B2%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3%DB%8C&p=72488&viewfull=1#post72488) دادم امید وارم کمک لازم رو بکنه :)

سلام

برنامه هایی وجود داره برای تغییر در عمق میدان عکس به صورت مجازی.درست مثل این عکسها.شما میتونی بهش بگی عکسی که با دیاف مثلا ۸ تهیه شده تبدیل بکنه به عکسی که با دیاف ۱.۴ تهیه شده و منطقه فوکوس رو هم براش مشخص کنی.

همون جوری که در بالا گفتم این لنز ها تنها بر روی فکوس تمرکز ندارند و برای مثال اولین لنز tilt -shift که توسط شرکت canon ساخته و روانه بازار شد دیاف 22 نیز داشت و عمل tilt - shift رو با اون دیاف نیز انجام میداد پس این گونه لنز ها رسالت های دیگری دارند مثل همسو کردن سوژه و سنسور که در تاپیک تجهیزات جانبی عکاسی (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?734-%D8%AA%D8%AC%D9%87%D9%8A%D8%B2%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3%DB%8C&p=72488&viewfull=1#post72488) بر روی آن بحث کرده ام :)

سپاس از همه دوستان که این بحث زیبا جالب رو پیش کشیدند :)

mohsen4465
01-06-2014, 08:42 PM
همون جوری که در بالا گفتم این لنز ها تنها بر روی فکوس تمرکز ندارند و برای مثال اولین لنز tilt -shift که توسط شرکت canon ساخته و روانه بازار شد دیاف 22 نیز داشت و عمل tilt - shift رو با اون دیاف نیز انجام میداد پس این گونه لنز ها رسالت های دیگری دارند مثل همسو کردن سوژه و سنسور که در تاپیک تجهیزات جانبی عکاسی (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?734-%D8%AA%D8%AC%D9%87%D9%8A%D8%B2%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3%DB%8C&p=72488&viewfull=1#post72488) بر روی آن بحث کرده ام :)

سپاس از همه دوستان که این بحث زیبا جالب رو پیش کشیدند :)
اون لینکی که به پست قبلیتون گذاشتید فوق العاده بود. خیلی استفاده کردم. ممنون از شما. :)

اما راستش الان یه سؤالی ذهنم رو مشغول کرده و اون اینکه این عملیات Tilt-Shift رو چرا روی اون لنز به اون گندگی پیاده کردن! :23: نمیدونم شاید من چون اطلاعاتم کمه اشتباه میکنم ولی تا اونجایی که از روی پست خوبتون اطلاعات دستگیرم شد این کار کمپانی‌های عکاسی و ساخت لنز و دوربین یکجور لقمه رو پیچوندن دور سره!!! میگم بهتر نیست بجای تکون دادن اون لنز، سنسور کوچولوی داخل دوربین رو روی یه پایه متحرک سوار میکردن؟!!:40: اینجوری همه لنزها میشدن تیلت شیفت!

نمیدونم شایدم تکون دادن سنسور سختتر باشه! :دی

Amirali
01-06-2014, 08:48 PM

====

دلیل به وجود اومدن این حالت مینیاتوری تو عکس اینه که ما معمولا عمق میدان کم رو تو عکسای ماکرو و کلا عکسایی که از فاصله نزدیک گرفته شدن یا اندازه سوژه کوچک بوده میبینیم
لنز tilt shift هم این امکان رو میده که در ابعاد بزرگ این عمق میدان کم و حالت مینیاتوری رو ایجاد کنید
چند روز پیش یه فیلم دیدم که با این تکنیک گرفته شده بود!!! فوق العاده بود :13: اصن وحشتنااااک :))

برای این عکس (http://up.avastarco.com/images/kv0c6wekh771a0qp02w.jpg) اول یه کپی از لایم گرفتم بعد فیلتر Blur رو روش اجرا کردم، بعدش یه ماسک براش گذاشتم و قسمت هایی که میخواستم فوکوس باشه رو با gradiant و brush برگردوندم
البته برای این که خیلی مصنوعی نشه باید اطراف نقطه فوکوس رو هم به ترتیب فاصله با opacity های کمتر ماسک کرد

البته اون نرم افزاری که اقا فرشاد گفتن خودش همه این کارا رو میکنه ;)
ولی به قول یکی از دوستان عکاس "کار دست یه چیز دیگس" :پی (این دوست اعتقاد داره برای پانوراما هم نباید از automate استفاده کرد!!)

kopernik
01-07-2014, 12:06 AM
محسن جان همیشه نیازی به tilt shift بودن لنز ها نیست درسته این لنز جالبه اما جای لنز های دیگه رو هرگز نمیگیره شما اگه لنز های دیگه رو هم مطالعه کنید متوجه جالبی اونها هم میشید دنیای عکاسی پر از این زیبایی هاست جلوه های جالب و عجیب بخشی از عکاسی هست اما همه ی آن نیست :)

kopernik
01-07-2014, 12:17 AM
این کار کمپانی‌های عکاسی و ساخت لنز و دوربین یکجور لقمه رو پیچوندن دور سره!!! میگم بهتر نیست بجای تکون دادن اون لنز، سنسور کوچولوی داخل دوربین رو روی یه پایه متحرک سوار میکردن؟!!:40: اینجوری همه لنزها میشدن تیلت شیفت!

برای این سوال شما هم شده تاپیک پرسش و پاسخ و تجهیزات عکاسی را سعی میکنم هرچه فعال تر کنم حتی اگه شده یک نفره دوست عزیز :)

tahoo
02-10-2014, 12:32 AM
برای انتخاب عنوان عکس کلا چرا سعی میشه عنوان عکس ها رو کوتاه و یک کلمه ای انتخاب کنن؟:7:
جمله که خیلی بهتر از یک کلمه ست به خصوص جمله های جالبی که ادم رو به فکر وادار می کنه...اینجوری منظور و مفهوم عکس هم خوب و کامل منتقل میشه

Mostafa
02-10-2014, 11:21 AM
برای انتخاب عنوان عکس کلا چرا سعی میشه عنوان عکس ها رو کوتاه و یک کلمه ای انتخاب کنن؟:7:
جمله که خیلی بهتر از یک کلمه ست به خصوص جمله های جالبی که ادم رو به فکر وادار می کنه...اینجوری منظور و مفهوم عکس هم خوب و کامل منتقل میشه
سلام tahoo جان :)
به نظر من عنوان عکس کلا فقط برای اینه که عکاس به مخاطب یک پیش زمینه مختصری در رابطه مفهومی که از عکس در ذهنش داشته ارائه کنه
اما به هر حال لازمه که بار اصلی مفهوم عکس رو خود "عکس " به عهده داشته باشه ، نه عنوان عکس
حتی بعضی ها معتقدند که کلا عکس ها باید بدون عنوان نمایش داده بشه تا عنوان عکس روی ذهنیت مخاطب تاثیری نذاره و تلاش بشه تا خود عکس گویا باشه
حالا اگر قرار باشه عنوان عکس یک جمله باشه ، دیگه خیلی به ذهنیت مخاطب جهت داده میشه و یه جورایی عکاس به جای اینکه "عکاس " باشه ، " نویسنده " میشه !
امیدوارم توضیحم مفید بوده باشه
موفق باشی عزیزم ;)

لامبورگینی اونتادور
06-09-2014, 10:50 AM
سلام به همگی.این سوال را از همه پرسیدم اما هر کسی یجور جوابم را داد.می خواستم شما راهنمایم کنید.اما سوال من اینه که عکاسی نجومی را با دور بین آنالوگ شروع کنم بهتره یا دیجیتال.لطفا نوع دوربین هم به من بگید .

farshad
06-09-2014, 08:17 PM
سلام به همگی.این سوال را از همه پرسیدم اما هر کسی یجور جوابم را داد.می خواستم شما راهنمایم کنید.اما سوال من اینه که عکاسی نجومی را با دور بین آنالوگ شروع کنم بهتره یا دیجیتال.لطفا نوع دوربین هم به من بگید .

سلام

در ابتدا باید تجربه کافی در زمینه عکاسی داشته باشید و بعد از اون با توجه به نوع عکاسی نجومی و میزان بودجه ای که در نظر گرفتید دوربین مناسب رو انتخاب کنید.ضمنا با توجه به محدودیت های دوربین های انالوگ ارزان قیمت بهتر است با دیجیتال شروع کنید.

موفق باشید

لامبورگینی اونتادور
06-10-2014, 09:22 AM
می خواستم بدونم که باید چه جوری باید این مشکل را حل کنم.مشکل اینه که وقتی داریم با دور بین های دیجیتال طولانی عکس برداری می کنیم مثل عکس برداری از ستاره های پیرا قطبی ،دور بین به شدت داغ می کنه.آیا راهی هست که بشه از داغ شدنشون جلوگیری کرد؟

mh.noori
06-10-2014, 12:50 PM
دوربین را درون یک باکس خنک کننده قرار دهید ! اما نیاز به این کار نیست ... از شاتهای متوالی به تعداد زیاد استفاده کنید و در نرم افزار های ویرایش، اقدام به ترکیب تصاویر نمایید .

صادق مقامی
06-16-2014, 01:59 PM
سلام دوستان.

لنز تله زیر 2000000 تومن برای دوربین های کنون که کیفیت خوبی هم داشته باشه ، چه مدل هایی موجوده؟

اگه راهنماییم کنید ممنون میشم.

farshad
06-16-2014, 10:22 PM
سلام دوستان.

لنز تله زیر 2000000 تومن برای دوربین های کنون که کیفیت خوبی هم داشته باشه ، چه مدل هایی موجوده؟

اگه راهنماییم کنید ممنون میشم.

سلام

اگر برای دوربین کراپدار مد نظرتون هست:

Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM

Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM

هردو با قیمتی حدود ۱.۴۰۰.۰۰۰ تومان که البته دومی به مراتب بهتر هستش

و اگه برای فول فریم میخواید ( که البته برای کراپدار هم میتونید از اینها استفاده کنید) :

Canon EF 200mm f/2.8L II USM

Canon EF 70-200mm f/4L USM

هر دو با قیمتی حدود ۲.۴۰۰.۰۰۰ تومان.

صادق مقامی
06-18-2014, 10:59 AM
سلام

اگر برای دوربین کراپدار مد نظرتون هست:

Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM

Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM

هردو با قیمتی حدود ۱.۴۰۰.۰۰۰ تومان که البته دومی به مراتب بهتر هستش

و اگه برای فول فریم میخواید ( که البته برای کراپدار هم میتونید از اینها استفاده کنید) :

Canon EF 200mm f/2.8L II USM

Canon EF 70-200mm f/4L USM

هر دو با قیمتی حدود ۲.۴۰۰.۰۰۰ تومان.
خیلی ممنون...لطف کردین.

در واقع دوربینم canon 700D هست و این لنز رو برای عکاسی حیات وحش میخوام.

این لنز ها تا چه حدی برای این کار جواب میده؟

farshad
06-20-2014, 04:19 PM
خیلی ممنون...لطف کردین.

در واقع دوربینم canon 700D هست و این لنز رو برای عکاسی حیات وحش میخوام.

این لنز ها تا چه حدی برای این کار جواب میده؟

خواهش میکنم :)

برای عکاسی حیات وحش در سطح آماتور حداقل ۴۰۰ میلیمتر نیاز هست که البته میشه با اکستندر تا ۸۰۰ میلیمتر هم افزایشش داد ( به شرط دیاف گشوده مثل ۲.۸ ) که با بودجه شما سازگار نیست.ولی برای شروع 55-250 stm میتونه کارتون رو تا حدودی راه بندازه.

نمیدونم چقدر در مورد عکاسی حیات وحش میدونید و بیشتر چه دسته حیواناتی مد نظرتون هست ولی باید بدونید در بیشتر موارد باید از استتار استفاده کنید و تا حد امکان به سوژه نزدیک بشید تا بشه با این لنزها عکاسی حیات وحش کرد.

سوالی بود در خدمتم :)

Sky_Watcher
10-06-2014, 07:12 PM
سلام
من بعد از بیش از یک سال دوری از فروم بالاخره برگشتم:biggrin:
یه سوال دارم اونم اینه که میشه با دوربینای عکاسی تورنج 450 تا 650 تومن هم عکاسی نجومی کرد؟
من چون خودم زیاد بودجه ندارم میخوام ببین با بودجه ای بین 450 تا 650 بهترین دوربین عکاسی ای که میشه گرفت چیه؟
من خودم اینا رو مد نظر دارم.
http://www.digikala.com/Product/DKP-3964/Fujifilm-FinePix-S4500/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84-%D9%81%D9%88%D8%AC%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D9%81%D8%A7%DB%8C%D9%86%E2%80%8C-%D9%BE%DB%8C%DA%A9%D8%B3-%D8%A7%D8%B3-4500 = 499 toman

http://www.digikala.com/Product/DKP-37072/Fujifilm-FinePix-S8600/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84-%D9%81%D9%88%D8%AC%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-FinePix-S8600 = 650 toman

http://www.digikala.com/Product/DKP-21004/Fujifilm-Finepix-SL280/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84-%D9%81%D9%88%D8%AC%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D9%81%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D9%BE%DB%8C%DA%A9%D8%B3-SL280 = 629 toman

http://www.digikala.com/Product/DKP-20988/Canon-Powershot-SX510-HS/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D9%86-%D9%BE%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B4%D8%A7%D8%AA-SX510-HS = 625 toman
به نظرتون کدومشون بهتره؟ البته اگه مدل دیگه ای سراغ دارین بگین.

mh.noori
10-07-2014, 10:36 AM
غیر از slr برای عکاسی نجومی، به هیچ دوربین دیگری فکر نکن!

Sky_Watcher
10-07-2014, 10:43 AM
غیر از slr برای عکاسی نجومی، به هیچ دوربین دیگری فکر نکن!
مگه برای عکاسی نجومی به لنز های خاص نیاز داریم؟

محمد فتحی
10-07-2014, 03:03 PM
مگه برای عکاسی نجومی به لنز های خاص نیاز داریم؟
سلام.برای شروع کار نه اما در سطح های بعدی و برای روش های مختلف نیاز به لنز های خاص و مختلف هست.

Sky_Watcher
10-07-2014, 03:48 PM
سلام.برای شروع کار نه اما در سطح های بعدی و برای روش های مختلف نیاز به لنز های خاص و مختلف هست.
من کلی تحقیق کردم. فقط دوربینا ی slr و dslr هستن که سنسور های بزرگ تری دارن. مدلای شبه slr و کامپکت همشون 6 در 4 میلیمتر هستن.
شما میتونید یه مدل خوب و مقرون به صرفه رو برای مثال بگید؟
اینجا کسی نیست که با دوربینای نیمه حرفه ای مثل fujifilm s8500 عکسای نجومی گرفته باشه؟

محمد فتحی
10-07-2014, 05:08 PM
من کلی تحقیق کردم. فقط دوربینا ی slr و dslr هستن که سنسور های بزرگ تری دارن. مدلای شبه slr و کامپکت همشون 6 در 4 میلیمتر هستن.
شما میتونید یه مدل خوب و مقرون به صرفه رو برای مثال بگید؟
اینجا کسی نیست که با دوربینای نیمه حرفه ای مثل fujifilm s8500 عکسای نجومی گرفته باشه؟
من که با این دوربین ها امتحان نکردم و نمی دونم نتیجه ی کار چی میشه.اما این را می دونم که هر چه سنسور های حساس به نور با کیفیت تر باشند بهتره.در ضمن دوربین باید دوربین قابلیت تعویض لنز را داشته باشه.
من خودم این دوربین را به همه پیشنهاد می کنم:nikon d5300 (http://www.digikala.com/Product/DKP-22908/Nikon-D5300-kit-18-55-VR-II/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%D9%8A%D9%86-%D8%AF%D9%8A%D8%AC%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%84-%D9%86%D9%8A%DA%A9%D9%88%D9%86-D5300-lens-kit-18-55-VR-II)

Sky_Watcher
10-08-2014, 04:49 PM
من که با این دوربین ها امتحان نکردم و نمی دونم نتیجه ی کار چی میشه.اما این را می دونم که هر چه سنسور های حساس به نور با کیفیت تر باشند بهتره.در ضمن دوربین باید دوربین قابلیت تعویض لنز را داشته باشه.
من خودم این دوربین را به همه پیشنهاد می کنم:nikon d5300 (http://www.digikala.com/Product/DKP-22908/Nikon-D5300-kit-18-55-VR-II/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%D9%8A%D9%86-%D8%AF%D9%8A%D8%AC%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%84-%D9%86%D9%8A%DA%A9%D9%88%D9%86-D5300-lens-kit-18-55-VR-II)
2190 تومن؟!!!
من بی خیال عکاسی شدم!!!:دی
الان من که فعلا انقد پول دستم نیست(دانشجو ام و باید برای لبتابم پول بدم) میتونم از یه دوربین آنالوگ استفاده کنم؟
اگه میشه، میتونید یه دوربین آنالوگ خوب معرفی کنید؟

محمد فتحی
10-08-2014, 07:08 PM
2190 تومن؟!!!
من بی خیال عکاسی شدم!!!:دی
الان من که فعلا انقد پول دستم نیست(دانشجو ام و باید برای لبتابم پول بدم) میتونم از یه دوربین آنالوگ استفاده کنم؟
اگه میشه، میتونید یه دوربین آنالوگ خوب معرفی کنید؟
دوربین آنالوگ؟؟
آها فهمیدم دوربین آنالوگ nikon f55را امتحان کن.فکر کنم دوربین خوبی باشه.
سوالی داشتی در خدمتم.

محمد فتحی
10-10-2014, 06:37 PM
سلام.یک سوال داشتم.می خواستم بدونم که چرا هر چقدر هوا سرد تر باشه نویزی که توی عکس هم می افته کمتره.با تشکر

rock_iml
10-10-2014, 07:59 PM
سلام.یک سوال داشتم.می خواستم بدونم که چرا هر چقدر هوا سرد تر باشه نویزی که توی عکس هم می افته کمتره.با تشکر
نویز به خاطره اتفاقاتیه که در مدارهای الکترونیکی اتفاق میوفته . و با گرم شدن هر مدار الکترکی هم جریان الکتریکی ناخواسته ای به وجود میاد که همون نویزه . به طور کلی همه مدارها در دماهای پایین کارکرد بهتری دارن . مخصوصاً در دوربین به خاطر اینکه اساس کار ثبت فوتو الکترون های حاصل از برخورد فوتون با نیمه هادی و پدیده فتوالکتریک هست ، افزایش دما باعث میشه فتوالکترون های نا خواسته هم تولید بشن به خاطر دما که این هم باز یه نویزه . این دوتا مسئله در نویز حرارتی قالب هستن . البته پارامترهای دیگه ای هم وجود داره

محمد فتحی
10-12-2014, 04:30 PM
نویز به خاطره اتفاقاتیه که در مدارهای الکترونیکی اتفاق میوفته . و با گرم شدن هر مدار الکترکی هم جریان الکتریکی ناخواسته ای به وجود میاد که همون نویزه . به طور کلی همه مدارها در دماهای پایین کارکرد بهتری دارن . مخصوصاً در دوربین به خاطر اینکه اساس کار ثبت فوتو الکترون های حاصل از برخورد فوتون با نیمه هادی و پدیده فتوالکتریک هست ، افزایش دما باعث میشه فتوالکترون های نا خواسته هم تولید بشن به خاطر دما که این هم باز یه نویزه . این دوتا مسئله در نویز حرارتی قالب هستن . البته پارامترهای دیگه ای هم وجود داره

با تشکر از جوابتون.
یک سوال دیگه.یعنی اگر از دوربین آنالوگ استفاده کنیم دمای محیط اثری بر نویز عکس نداره؟

rock_iml
10-12-2014, 10:07 PM
با تشکر از جوابتون.
یک سوال دیگه.یعنی اگر از دوربین آنالوگ استفاده کنیم دمای محیط اثری بر نویز عکس نداره؟
دوربین آنالوگ سیستم الکترونیکی نیست و نویز معنی نداره در آنالوگ .

محمد فتحی
10-13-2014, 09:39 AM
دوربین آنالوگ سیستم الکترونیکی نیست و نویز معنی نداره در آنالوگ .

یعنی میشه گفت که این یکی از مزیت های دوربین های آنالوگ نسبت به دیجیتال هست؟

rock_iml
10-14-2014, 08:23 AM
یعنی میشه گفت که این یکی از مزیت های دوربین های آنالوگ نسبت به دیجیتال هست؟
دقیقاً . مزیت دیگر آنالوگ نیاز نداشتن به باطری در اکثرشون هست و طبیعی بودن رنگ ها و نداشتن مشکل تنظیم وایت بالانس و کیفیت بسیار خوب لنزها هست

محمد فتحی
10-14-2014, 02:25 PM
دقیقاً . مزیت دیگر آنالوگ نیاز نداشتن به باطری در اکثرشون هست و طبیعی بودن رنگ ها و نداشتن مشکل تنظیم وایت بالانس و کیفیت بسیار خوب لنزها هست

پس باید گفت که خرید دوربین های آنالوگ با صرفه تر از دوربین های دیجیتال هست؟

rock_iml
10-14-2014, 03:03 PM
پس باید گفت که خرید دوربین های آنالوگ با صرفه تر از دوربین های دیجیتال هست؟
نه زیاد . هزینه اسکن حرفه ای نگاتیو زیاد میشه . ظاهر کردن مناسب نگاتیو ، حساسیت پایین و ... مشکلاتی هستن که در آنالوگ هست

محمد فتحی
10-14-2014, 03:11 PM
نه زیاد . هزینه اسکن حرفه ای نگاتیو زیاد میشه . ظاهر کردن مناسب نگاتیو ، حساسیت پایین و ... مشکلاتی هستن که در آنالوگ هست

پس لطفا میشه یک دوربین دیجیتال خوب معرفی کنید

rock_iml
10-14-2014, 05:33 PM
پس لطفا میشه یک دوربین دیجیتال خوب معرفی کنید
700d , 50d , 60d,70d ,6d در برند کنون دوربین های خوبی هستن . مهمتر از اونها لنز مناسب هست که بستگی به سبک عکاسی شما داره که از چه لنزی استفاده کنید

محمد فتحی
10-14-2014, 06:26 PM
700d , 50d , 60d,70d ,6d در برند کنون دوربین های خوبی هستن . مهمتر از اونها لنز مناسب هست که بستگی به سبک عکاسی شما داره که از چه لنزی استفاده کنید

در برند نیکون چی؟چه دوربین های مناسبی وجود دارد؟

rock_iml
10-15-2014, 07:57 AM
در برند نیکون چی؟چه دوربین های مناسبی وجود دارد؟
در هزینه های پایین کنون بهتره به خاطر بازدهی کوانتومی بالاتر . اما d90 و d800, d810 دوربین های خوبی هستن

محمد فتحی
10-15-2014, 03:22 PM
در هزینه های پایین کنون بهتره به خاطر بازدهی کوانتومی بالاتر . اما d90 و d800, d810 دوربین های خوبی هستن
اصلا یک سوال دیگه.
آیا میشه توی شهر عکاسی نجومی کرد یا حتما با ید به بیرون از شهر برویم؟

rock_iml
10-16-2014, 09:05 AM
اصلا یک سوال دیگه.
آیا میشه توی شهر عکاسی نجومی کرد یا حتما با ید به بیرون از شهر برویم؟
بستگی به سوژه عکاسی و سطح عکسی که در نظر دارید داره . در شهر از سوژه های پرنور میشه عکاسی کرد . با استفاده از فیلتر هم میشه از اجرام کم نورتر تا حدی عکاسی کرد .اما مسلما کیفیت کار از حالت استاندارد هم فاصله زیادی داره

محمد فتحی
10-24-2014, 07:33 PM
سلام.میشه بگید چطوری می تونیم از اریدیوم ها عکس بگیریم؟

rock_iml
10-25-2014, 07:58 AM
سلام.میشه بگید چطوری می تونیم از اریدیوم ها عکس بگیریم؟
عکاسی تلسکوپی از ایریدیوم ها بسیار بسیار زمان سنجی و مکان سنجی دقیق لازم داره . اما برای این که حدوداً چه مراحلی داره اینجوریه که شما میتونید از دیتابیس هایی مثل www.heavens-above.com استفاده کنید و ساعت و مختصات گذشتن ایریدیوم یا حتی iss رو در بیارید برای محدوده رصدی خودتون . نرم افزار theSky هم این قابلیت رو داره که بعد از نصب داده های ایریدیوم هارو از یک فایل text که در بعضی سایتا میشه پیدا کرد رو بهش بدید و مدار اونهارو براتون نمایش بده و از اون هم استفاده خوبی میشه کرد . از google earth یا نرم افزارهای مشابه هم برای پیدا کردن مکان مناسب برای قرارگرفتن در محلی که لازمه تا موقعیت ایریدیوم خوب باشه باید استفاده کرد .

صادق مقامی
11-29-2014, 02:25 PM
سلام خدمت همه دوستان.

من دوربینم 700D هست.
از فوتوشاپ cs5 هم استفاده میکنم.
ولی نمیتونه عکس های raw رو اجرا کنه.

اگه راهنماییم کنید که مشکلشو حل کنم ممنون میشم.

farshad
11-29-2014, 05:21 PM
سلام خدمت همه دوستان.

من دوربینم 700D هست.
از فوتوشاپ cs5 هم استفاده میکنم.
ولی نمیتونه عکس های raw رو اجرا کنه.

اگه راهنماییم کنید که مشکلشو حل کنم ممنون میشم.

سلام

پلاگین acr در فتوشاپ های ورژن قدیمی تر قادر به باز کردن فایل های raw مربوط به دوربین های جدیدتر نیست.یا باید از cs6 و cc استفاده کنید و یا اینکه فتوشاپ رو اپدیت کنید.البته راه بهتر استفاده از نرم افزار DPP هست که همراه دوربین توی جعبه موجوده و بعد از ویرایش عکس در DPP اون رو از همون جا به فتوشاپ با فرمت Tiff منتقل کنید و ادامه کار در فتوشاپ.

اینم اپدیت acr که البته برای نسخه های cs6 و بالاتر هستش:
http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=5855
یا
http://soft98.ir/graphic/plugin-photoshop/16472-adobe-camera-raw.html

موفق باشید

صادق مقامی
11-29-2014, 06:51 PM
سلام

پلاگین acr در فتوشاپ های ورژن قدیمی تر قادر به باز کردن فایل های raw مربوط به دوربین های جدیدتر نیست.یا باید از cs6 و cc استفاده کنید و یا اینکه فتوشاپ رو اپدیت کنید.البته راه بهتر استفاده از نرم افزار DPP هست که همراه دوربین توی جعبه موجوده و بعد از ویرایش عکس در DPP اون رو از همون جا به فتوشاپ با فرمت Tiff منتقل کنید و ادامه کار در فتوشاپ.

اینم اپدیت acr که البته برای نسخه های cs6 و بالاتر هستش:
http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=5855
یا
http://soft98.ir/graphic/plugin-photoshop/16472-adobe-camera-raw.html

موفق باشید
بسیار سپاس گذارم.

محمد فتحی
12-26-2014, 07:30 PM
سلام.
یک سوال داشتم.
این سوال دو ساعت پیش به ذهنم خورد.وقتی که داشتم iss را تماشا می کردم.در حین تماشا iss متوجه شدم که غروب iss قرار از بالای گنبد مسجد خیابانمون می گذره.توی این لحظه دوست داشتم که این اتفاق جالب را ثبت کنم و تنها دوربینی که در اختیار داشتم، دوربین تبلت بود اما هرچقدر سعی کردم نمی شد از این صحنه عکس گرفت.
این بود که می خوام بدونم آیا میشه با دوربین خانگی یا گوشی و... از iss یا ستاره ها عکس گرفت؟

farshad
12-26-2014, 09:19 PM
سلام.
یک سوال داشتم.
این سوال دو ساعت پیش به ذهنم خورد.وقتی که داشتم iss را تماشا می کردم.در حین تماشا iss متوجه شدم که غروب iss قرار از بالای گنبد مسجد خیابانمون می گذره.توی این لحظه دوست داشتم که این اتفاق جالب را ثبت کنم و تنها دوربینی که در اختیار داشتم، دوربین تبلت بود اما هرچقدر سعی کردم نمی شد از این صحنه عکس گرفت.
این بود که می خوام بدونم آیا میشه با دوربین خانگی یا گوشی و... از iss یا ستاره ها عکس گرفت؟

درود

بستگی به شرایط نوری محیط و ... دارد و ممکن است در برخی مواقع بتوانید چیزی ثبت کنید ( نقطه ای روشن ) ولی نمیشه بهش گفت عکس از iss و یا فلان سیاره و ...

البته از پشت چشمی تلسکوپ می توان توسط حتی موبایل هم از سیارات و ... عکس گرفت ولی بدون تجهیزات جانبی دوربین های کامپکت و تبلت و ... به علت داشتن لنزهای بسیار ضعیف و سنسورهای کوچک و کم بدون میزان نور ورودی ... کیفیت مناسبی برای عکاسی نجومی ندارند.

موفق باشید

rock_iml
12-26-2014, 09:55 PM
سلام.
یک سوال داشتم.
با دوربین گوشی یا تبلت از اجرام بسیار پرنور از پشت تلسکوپ میشه عکس گرفت مثل ماه یا سیارات اما از iss به خاطر عبور سریع بعیده و اندازه ظاهریش هم بسیار کمه و خوب نمیشه . اما از سیارات و ماه و خورشید(با فیلتر) میشه تصاویر مناسبی گرفت (روش آفوکال) . اگر در فروم جستجوم کنید مطالب و تصاویری که به این شکل گرفته شده موجوده

محمد فتحی
01-08-2015, 10:19 AM
سلام.
از روش آفوکال نمیشه برای عکس برداری توسط دوربین دوچشمی استفاده کرد؟

rock_iml
01-08-2015, 06:01 PM
سلام.
از روش آفوکال نمیشه برای عکس برداری توسط دوربین دوچشمی استفاده کرد؟
به خاطر بزرگنمایی کم دوربین دوچشمی فقط برای ماه میشه آفوکال کار کرد

صادق مقامی
01-16-2015, 10:37 AM
سلام.

کسی از دوستان تجربه کار با لنز های تله سامیانگ رو داره؟میخواستم بدونم نسبت به قیمتشون واقعا ارزش خرید دارن؟

rock_iml
01-16-2015, 12:50 PM
سلام.

کسی از دوستان تجربه کار با لنز های تله سامیانگ رو داره؟میخواستم بدونم نسبت به قیمتشون واقعا ارزش خرید دارن؟
کیفیت لنزهای تله برای عکاسی از ماه مناسبه اما برای عکاسی شب سوژه های دیگه خیلی مناسب نیست . اما لنزهای 85 35 بسیار خوبن 24 هم خوبه

صادق مقامی
01-17-2015, 12:57 AM
کیفیت لنزهای تله برای عکاسی از ماه مناسبه اما برای عکاسی شب سوژه های دیگه خیلی مناسب نیست . اما لنزهای 85 35 بسیار خوبن 24 هم خوبه

ممنون بابت راهنمایی.:گل

یه سوال دیگه درباره همین لنز...به درد عکاسی حیات وحش هم میخوره با توجه به اینکه فوکوس خودکار نداره؟
==================
در ضمن من این لنز رو دیدم به نظر شما با توجه به دیافراگم بازی که داره به درد کار نجومی میخوره؟
http://www.pixel.ir/canon-lens/5136-canon-ef-s-24mm-f28-stm.html

rock_iml
01-17-2015, 09:47 AM
ممنون بابت راهنمایی.:گل

یه سوال دیگه درباره همین لنز...به درد عکاسی حیات وحش هم میخوره با توجه به اینکه فوکوس خودکار نداره؟
==================
در ضمن من این لنز رو دیدم به نظر شما با توجه به دیافراگم بازی که داره به درد کار نجومی میخوره؟
http://www.pixel.ir/canon-lens/5136-canon-ef-s-24mm-f28-stm.html
برای عکاسی حیات وحش اگر سوژه های ثابت دارید میتونید اما باز هم به خاطر نداشتن لرزشگیر کار سخت میشه و دیافراگم باز هم نداره (لنز های تله سامیانگ)
لنز 40میلیمتر کانن هم لنز جالبیه و اگر با کم بودن میدان دیدش مشکل ندارید لنز خوبیه . البته لنز 50میلیمتر دیافراگم 1.4 بهتره ولی یک مقدار میدان دید کمتری داره

صادق مقامی
07-12-2015, 01:36 PM
سلام دوستان.

کابرد فیلتر nd و دفیوزر چی هست؟

farshad
07-13-2015, 01:51 PM
سلام دوستان.

کابرد فیلتر nd و دفیوزر چی هست؟

سلام

فیلتر ND برای کاهش نور هستش.مثلا زمانی که شما میخواهید از یک آبشار عکاسی کنید و مجبورید برای نرم کردن حرکات آب زمان را افزایش دهید و با بستن دیافراگم به زمان لازم نمی رسید با استفاده از این فیلتر مقدار نور کاهش پیدا کرده و می توانید شاتر را مدت بیشتری باز بگذراید.
در بعضی مدل ها هم فقط بخشی از کادر را کاهش نور می دهد و مناسب برای زمانی است که مثلا اسمان پرنور و زمین کم نور دارید به این مدل ND Graduated می گویند.

فیلتر دیفیوز هم برای کاهش کنتراست استفاده می شود که باعث می شود به عنوان مثال در عکاسی پرتره پوست نرم تر و بدون چین و چروک به نظر برسد و یا در عکاسی از مناظر٬ منابع نوری کمی نرم تر می شوند.مثل عکاسی از ستاره ها که البته تا حدی می شود با نرم افزار این فیلتر را شبیه سازی کرد.

موفق باشید

صادق مقامی
07-16-2015, 08:05 AM
ممنون لطف کردین

Martian
04-13-2016, 10:40 PM
درود،
دوستان به تازگی یک دوربین سلسترون 20x80 از اوااستار گرفتم، علاقمند به رصد اسمان و به خصوص ماه هم هستم، همچنین میخوام تو طبیعت هم ازش استفاده کنم، این دوربین واقعا عالیه اما میخوام با یک دوربین dslr از تصویری که با چشم از عدسی چشمی قابل مشاهدست عکس برداری کنم، ایا میشه؟ و چه لوازم و ساز کاری باید داشته باشم تا امکان پذیر بشه؟
چون با دوربین گوشی از داخل یک سوراخ کوچک عکس میگیره که در نتیجه یک دایره سیاه فقط مشخصه و تصویری که در مرکز این دایره خیلی ریز هست!
کسی همچین تجربه ای داشته؟
لطفا راهنمایی بفرمایید،
ترجیحا دوربین D5300 رو میخوام تهیه کنم، چون به لحاظ نداشتن فیلتر low pass عکس برداری در شب و نورکم در مقایسه با مدلهای دیگه نویز کمتری رو میده، فقط نمیدونم لنز این دوربین قابل تعویض هست و آیا میشه برای عکاسی روی یک دوربین دوچشمی ازش استفاده کرد؟
یا یک دوربین کامپکت مثل sony rx100II هم میتونه گزینه مناسبی باشه؟
با تشکر.

moradi777
04-23-2016, 04:04 PM
برای عکاسی در شب از آسمان چه دوربینی مناسب تر است دوستان؟ لطفا برند و یا یک مدل خاص مناسب این کار را بفرمایید . سپاس

Mahdiyar6311
02-28-2019, 11:20 PM
سلام . لطفا با دلیل علمی بگید که دوربین ۲۰ مگاپیگسل با فیلم برداری ۱۰۸۰p بهتره یا ۱۶ مگاپیگسل با فیلم برداری ۲۱۶۰p یا همون 4k بهتره ؟ کدوم کیفیت بهتری داره ؟

oodaweb
08-19-2021, 05:57 PM
سوال من هم بود ممنون از دوستانی که جواب دادن

ElShokri
01-08-2023, 11:46 AM
شاخص توده بدنی – BMI چیست؟ نحوه محاسبه آنشاخص توده بدنی (https://www.dritm.ir/2022/07/16/%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5-%D8%AA%D9%88%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%AF%D9%86%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F-%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D9%85%D8%AD%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D9%87-%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5/) یا همان BMI یک معیار اندازه گیری برای اضافه وزن محسوب می شود. شاخص توده بدنی در واقع نسبت اندازه گیری وزن به قد است. فرمول شاخص توده بدنی برابر است با:
BMI=Weight/(Height)^2
برخی بر این باورند که BMI یک واحد برای اندازه گیری چربی بدن است اما این باور غلط است. محاسبه bmi برای اندازه گیری میزان اضافه وزن طراحی شده است.
اندازه گیری شاخص توده بدنی چه کاربردی دارد؟BMI یک اندازه گیری ساده ، ارزان و غیر تهاجمی از چربی بدن است. بر خلاف روش های دیگر ، BMI فقط به قد و وزن متکی است و با دسترسی به تجهیزات مناسب ، افراد می توانند BMI خود را بطور معمول اندازه گیری و با دقت معقول محاسبه کنند. علاوه بر این ، مطالعات نشان داده اند که BMI با چربی بدن و خطرات سلامتی آینده ارتباط دارد. BMI بالا عوارض ناشی از آن و مرگ در آینده را پیش بینی می کند.
یعنی افرادی که با استفاده از پرخوری عصبی (https://www.dritm.ir/2022/05/11/%D9%BE%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%B9%D8%B5%D8%A8%DB%8C/) دچار چاقی و اضافه وزن شده اند می توانند با استفاده از محاسبه bmi میزان اضافه وزن خود را دریابند و با استفاده از رژیم لاغری (https://www.dritm.ir/2022/05/14/%d8%b1%da%98%db%8c%d9%85-%d9%84%d8%a7%d8%ba%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b5%d9%88%d9%84%db%8c/) به وزن ایده آل خود برسند.
همچنین افرادی که دچار کمبود وزن هستند با به کار گیری BMI می توانند میزان کمبود وزن خود را محاسبه کنند. در ادامه با یک رژیم چاقی در یک هفته (https://www.dritm.ir/2022/09/21/%d8%b1%da%98%db%8c%d9%85-%da%86%d8%a7%d9%82%db%8c/) می توانند به تناسب اندام برسند. برای مثال رژیم کتوژنیک (https://www.dritm.ir/2022/10/25/%d8%b1%da%98%db%8c%d9%85-%da%a9%d8%aa%d9%88%da%98%d9%86%db%8c%da%a9/) یک رژیم سالم است.
انواع روش های لاغریاستفاده از لیست غذاهای رژیمی و کم کالری (https://www.dritm.ir/2022/08/17/%d8%ba%d8%b0%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%85-%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%b1%db%8c/) اولین کاری است که در هنگام کاهش وزن به ذهن هر فردی می رسد. اما باید توجه داشته باشید که استفاده از غذاهای کم کالری به همراه کمک گرفتن از یک رژثیم لاغری اصولی می تواند بیشتر تاثیر گذار باشد.
لاغری برای کودکان و نوجوانانهمانطور چاقی و اضافه وزن در بزرگسالان زیاد شده است در کودکان و نوجوانان نیز میزان چاقی و اضافه وزن به دلیل سبک زندگی نادرست زیاد شده است. والدین می توانند با بکار گیری رژیم لاغری کودکان و نوجوانان (https://www.dritm.ir/2022/07/13/%d8%b1%da%98%db%8c%d9%85-%d9%84%d8%a7%d8%ba%d8%b1%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86/) و همچنین مراجعه به متخصصان تغذیه، میزان اضافه وزن فرزند خود را کنترل کنند.
منبع: https://www.dritm.ir/ (https://www.dritm.ir/)

pacholl
12-01-2023, 04:48 PM
سلام دوستان
آیا امکان دارد با گوشی موبایل و سه پایه از کهکشان عکس گرفت؟
من گوشی شیائومی Mi 10T دارم.
اگر امکان دارد، لطفاً نحوه انجام این کار را توضیح دهید.