PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : عکس های نجومي ماندگارمسعود فرح بخش
02-11-2012, 10:01 PM
این تاپیک محلی است برای ارائه مهمترین عکس های نجومی تاریخ

لطفا عکس هایی که در این تاپیک ارائه می شوند یکی از چند خصوصیت زیر را دارا باشند:

1-صفت اولین بار مربوط به این عکس باشد،به طور مثال اولین عکسی که از روی سطح مریخ گرفته شد

2-نوعی تکنولوژی و ترفند خاص در ثبت این عکس به کار رفته باشد که آنرا از دیگر عکس ها متمایز کند

3-صفت ترین به عکس نسبت داده شود ،به طور مثال عکس از دورترین جسم قابل رصد و ...

4-عکسی باشد که در محافل علمی وهنری نوعی انقلاب به پا کرده باشد

5-عکسی که در زمان خودش نوعی شور و شعف در بین مردم و رسانه ها ایجاد کرده بود،غالبا این نوع عکس ها در زمان جنگ سرد و عصر فضا یافت می شوند.

6-و یا عکسی که به طور کلی، واقعا در نوع خود بی نظیر باشد و عنوان عکس ماندگار نجومی برازنده آن.

لطفا به دو نکته زیر توجه داشته باشید

1-تاپیک عکس های جالب نجومی (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?61-%D8%B9%DA%A9%D8%B3-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85%D9%8A-%D8%AC%D8%A7%D9%84%D8%A8) و بهترین عکس های نجومی سال (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?694-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B9%DA%A9%D8%B3-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%84) هم وجود دارند و می توانید عکس های نجومی معمول که ممکن است جایزه هایی هم گرفته باشند را در آنجا به نمایش بگذارید

2-لطفا در هر پست فقط یک عکس قرار دهید و منبع هم فراموش نشود

با تشکر

مسعود فرح بخش
02-11-2012, 11:17 PM
لطفا این متن را تا آخر بخوانید و بعد عکس را ببینید
هر بار این داستان رو می شنوم مو به تنم راست میشه ، پیشاپیش بابت طولانی بودن متن از شما پوزش می طلبم و تقاضا دارم که این متن را تا انتها بخوانید.

پروژه آپولو سر آغازی بود برای ورود ایالات متحده به مسابقات فضایی با شوروی سابق جایی که سالها روس‌ها با پروژه‌های وستوک یکه تاز این عرصه بودند. اما در سال 1962 جان اف کندی ریس جمهور وقت ایالات متحده مقابل کنگره در یک نطق تاریخی قول داد که ایالات متحده تا پیش از پایان دهه 60 اولین انسان را بر روی ماه خواهد دید. قولی که در زمان خودش بسیار بلند پروازانه و تقریبا غیر ممکن دیده می‌شد

اما از همان سالها تلاش ناسا برای رسیدن به هدف شروع شد و اما ارتباط این موضوع با عکاسی!
در نوشتار پیش رو قصد دارم شما را با یکی از تاثیر گذار ترین و مهم ترین عکس‌های علمی و هنری که بعد از ابداع عکاسی ثبت شده است آشنا کنم. تصویری که با کد AS8-14-2383 در بانک اطلاعاتی ناسا ثبت شده است. اما نام این تصویر در مجامع علمی و هنری Earthrise و یا برآمدن زمین و یا طلوع زمین است..داستان اینگونه آغاز شد، بعد از آزمایش‌های فراوانی که پس از فاجعه آپولو سه و کشته شدن 3 کیهان نورد، ناسا تصمیم گرفت که این پروژه را به هدف خود که رسیدن به ماه بود برساند. بنابر این بعد از آزمایشات فراوان نهایتاً در سال 1968 به پروژه آپولو 8 رسیدند. پروژه‌ای که هدف از آن خروج 3 کیهان نورد از جو زمین و نزدیک شدن به کره ماه ( تقریبا به فاصله 100 کیلومتری )، مشاهده مستقیم قسمت ناپیدای کره ماه، بررسی این کره، تهیه عکس و نقشه برداری برای پروژه‌های بعدی، گردش به دور مدار زمین و ماه، استفاده از نیروی جاذبه بین دو جسم و در نهایت به قصد آماده سازی مقدمات فرود پروژه آپولو 11 بر روی ماه.

در این پروژه سه کیهان نورد به نام‌های فردریک بورمن، ویلیام آندرس و جیمز لاول شرکت داشتند، همزمان با آموزش فضانوردان و فراهم آوردن مقدمات در دسامبر سال 1968 موشک ساترن 5 که غول آسا ترین وسیله‌ای بود که بشر تا آن زمان برای پرتاب به آسمان ساخته بود، بر روی سکوی پرتاب در ایستگاه فضایی کندی فلوریدا قرار گرفت و شمارش معکوس برای پرتاب شروع شد.


در نهایت موشک ساترن 5 با موفقیت تمام پرتاب شد و لحظاتی بعد زمین را ترک کرد و از جو خارج شد. در حدود 3 روز بعد آپولو 8 به نزدیکی ماه رسید جایی که ابتدای شروع پروژه تحقیقاتی بود. قرار بر این بود که آپولو به کمک جاذبه کره ماه سرعت اش را افزایش داده و در مدار کره ماه قرار بگیرد و چند دور به حول مدار کره ماه گردش کرده و در نهایت باز هم به کمک جاذبه سیاره مادر ( زمین ) و همچنین موشک‌های پیشران خود به زمین باز گردد .

لازمه این عمل آن بود که آپولو به پشت کره ماه و جایی که بشر هیچ گاه آن را مستقیماً ندیده بود برود که همزمان با آن ارتباط رادیویی را با زمین از دست می‌داد.
در ساعت 24 دسامبر بالاخره آپولو به فاصله300کیلومتری ماه رسید و ارتباط رادیویی در زمان مقرر قطع شد که همین قطع ارتباط نشانه‌ای بود که آپولو در مدار صحیح قرار دارد .
در همین لحظات کیهان نوردان مشغول تهیه عکس و فیلم‌های ویدیویی از کره ماه شدند و آن را مورد کنکاش قرار دادند که ناگهان فرمانده بورمن با صحنه‌ای حیرت انگیز مواجه شد. لحظه‌ای که برای بشر هیچ گاه متصور نبود و آن چیزی نبود جز طلوع زمین از فراز کره ماه !در این لحظه مکالمه‌ای بین فضانوردان آپولو روی داد.
بورمن: آه ! خدای من ! اونجا رو نگاه کن ! زمین داره طلوع می‌کنه، وای ! چقدر زیبا است .
آندرس : ولش کن! این توی برنامه ما نیست !
بورمن ( با خنده ) : جیم فیلم رنگی داری؟
آندرس : زود باش اون فیلم رنگی رو بده به من . . . .


ابتدا بورمن از این صحنه عکس گرفت و سپس آندرس از این اتفاق استفاده کرد و چند ثانیه بعد و به کمک نگاتیو‌های رنگی و دوربین هاسبلاد Hasselblad 500EL و لنز 80 میلیمتری خود تصاویر جاودانه‌ای را ثبت کرد، که ارزش آنها به مراتب بسیار بیشتر از تصاویر بورمن بود چرا که در تصویر کاپیتان، زمین یک کره سرد و بی روح با توده‌ای از ابر‌ها از فراز کره بی جان ماه است، در صورتی که تصویری که توسط بورمن ثبت شده است زندگی و زیبایی و درخشندگی این گوی آبی رنگ را به اثبات می‌رساند. طلوعی که از فراز کره سرد و بی جان ماه ثبت شده. بعد از ثبت آن لحظه که تا سالها یکی از بهترین عکس‌های سیاره زمین بود آپولو باقیمانده عملیات را به انجام رساند و پیام رادیویی تبریک کریسمس را به همراه آیاتی از کتاب مقدس به زمین مخابره کرد، که از این نظر هم پروژه آپولو 8 اولین کریسمس بشر در خارج از جو زمین بود.در مورد ابعاد مختلف این تصویر که بارها مورد تجدید چاپ قرار گرفته و چند سال پیش یک تصویر با کیفیت بالا از این نگاتیو استخراج شد سخن بسیار است. تصویری که بر روی جلد مجله Life قرار گرفت و توسط این مجله به عنوان یکی از 100 تصویری که زندگی بشر را متحول کرد نام گرفت. یک سال بعد از عکاسی این تصویر شرکت پست ایالات متحده تمبر با ارزشی که حاوی همین تصویر بود را منتشر کرد. همچنین از این تصویر در چند پروژه سینمایی و یک برنامه تلویزیونی نیز استفاده شد.فرمانده بورمن سالها بعد گفت: ماموریت ما کشف و رصد کره ماه و آماده سازی مقدمات فرود انسان بر ماه بود. اما اصلی ترین دست آورد پروژه آپولو 8 یک کشف عظیم بود، کشف دوباره زمین. سیاره‌ای که تا زمانی که از آن دور نشده بودیم به خوبی نمی‌شناختیم.


[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13289926981.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13289926981.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13289926981.jpg)

منبع (http://akkasee.com/articles/12676)
دیدن عکس با کیفیت بالا در صفحه ویکیپدیا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87:NASA-Apollo8-Dec24-Earthrise-b.jpg)

مسعود فرح بخش
02-12-2012, 06:08 PM
در 24 اکتبر 1946 و درست کمی پس از پایان جنگ جهانی دوم و قبل از پرتاب ماهواره اسپاتنیک و شروع عصر فضا،گروهی از دانشمندان و نظامیان در صحرای نیومکزیکو تصویری زیبا و شگفت انگیز از زمین را دیدند که تا آنروز دیده نشده بود.
آنها با استفاده از یک دوربین 35 میلیمتری که با استفاده از یک موشک v-2 به سمت بالا پرتاب شده بود توانستند اولین عکس از کره زمین را در فاصله 65 مایلی از آن به ثبت برسانند،
موشک بعد از پرتاب و اوج گرفتن بعد از چند دقیقه به شدت به زمین برخورد کرد و متلاشی شد ،اما فیلم که از یک حفاظ فولادی بهره می برد سالم ماند و تصویر زیر را برای بشریت به ارمغان آورد.

[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13290605601.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13290605601.jpg (http://www.astroupload.com/)

منبع +اطلاعات بیشتر و دریافت کلیپ مربوط به این تصاویر (http://www.airspacemag.com/space-exploration/FEATURE-FirstPhoto.html)

مسعود فرح بخش
02-12-2012, 09:19 PM
پروژه فضایی جمینای( Project Gemini) یکی از پروژه‌های فضایی ناسا در زمان مسابقه فضایی میان شوروی و آمریکا بود.
این ماموریت‌ها در سال‌های دهه ۶۰ میلادی، و قبل از پروژه آپولو بوقوع پیوستند، و هدفشان ارتقا بخشیدن و بهینه سازی دانش و تکنیک‌های انتقالات مداری بود.
پروژه جمینای 4 در سال 1965 یه وقوع پیوست،در این پروژه دو فضا نورد با نام های جیمز مک دایویت و ادوارد اچ وایت حضور داشتند. از دستاورد های مهم این پروژه اولین راهپیمایی فضائی، فضا نوردان آمریکائی در تاریخ بود.،با اینکه سه ماه قبل تر از ایندو، شوروی با اعلام انجام اولین راهپیمایی فضایی توسط آلکسی لئوخوف ،گوی سبقت را از امریکائی ها ربوده بود،اما در این پروژه اتفاق دیگری افتاد.
ادوارد اچ وایت فضانورد امریکائی این پروژه به مدت 20 قیقه اولین راهپیمایی فضایی امریکا را انجام داد و همکار وی جیمز مک دایویت از درون فضا پیما عکسی ماندگار از وی گرفت که او را معلق در اعماق فضا نشان می داد که این عکس به یکی از مهمترین عکس های تاریخ فضائی آمریکا تبدیل شد.
در واقع این عکس اولین عکسی بود که انسانی را در حال راهپیمائی فضایی و معلق در فضا نشان می داد.


[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13290712411.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13290712411.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13290712411.jpg)


اطلاعات بیشتر + منبع (http://en.wikipedia.org/wiki/Gemini_4#Spacewalk)

مسعود فرح بخش
02-12-2012, 10:34 PM
تلسکوپ فضایی هابل در آوریل سال 1990 به فضا پرتاب شد و از آن پس با نمایان کردن جلوه‌های شگفت‌انگیزی از عالم، به سؤالات بسیاری پاسخ گفته‌است.
اما به احتمال قوی عکسی که در سال 1995 گرفته شد،معروف ترین عکس هابل می باشد.
سحابی عقاب ،قبرستان و زایشگاه ستاره ای ...
تا کنون از این عکس در بسیاری از برنامه های تلویزیونی و مستند های علمی استفاده شده است و بی شک از مشهورترین(اگر نگوئیم مشهور ترین) عکس های هابل می باشد.

http://www.astroupload.com/uploads/13290765921.jpg (http://www.astroupload.com/)

منبع: ویکیپدیا و سایت Airspacemag.com

Astronomy
02-12-2012, 10:52 PM
Hubble Ultra Deep Field یا همون HUDF که به ترجمه فارسی آن تصویر فرا ژرف هابل است!!
تصویری که همه ما با شنیدن اطلاعاتی که از اون به دست اومد خودمون رو خیلی کوچیک دونستیم!!
تصویری که فاصله دورترین کهکشان ها از ما رو 13.3 میلیارد سال نوری و سن جهان رو 13.7 میلیارد سال نشان داد
عظمت جهان رو ما با این تصویر به راحتی درک می کنیم!
و تا سال های دیگه هیچ تصویری مثل این نمیتونه این عظمت رو به رخ ما بکشه
و حتی نحوه گرفته شدن این عکس و روز ها نوردهی در نوع خودش بی نظیر بود!

http://www.astroupload.com/uploads/13290773871.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13290773871.jpg)

مسعود فرح بخش
02-12-2012, 11:44 PM
اما نوبت می رسد به ماموریت مهم و تاریخی آپولو 11
یکی از مهمترین ارمغان های این ماموریت عکس های ماندگار آن بودند ، عکس هایی که بی شک برای همیشه در تاریخ زمینیان ثبت خواهند شد.
آپولو ۱۱ نخستین فضاپیمای حامل انسان بود که بر سطح ماه فرود آمد. نیل آرمسترانگ و باز آلدرین توانستند در 20 ژوئیه 1969 به عنوان اولین انسان‌ها بر روی کرهٔ ماه فرود بیایند و در آن قدم بزنند. با این مأموریت، راه برای فتح کرهٔ ماه توسط سایر سفینه‌ها باز شد. آپولو ۱۱ در ساعت ۱۳:۳۲:۰۰ 16 ژوئیه 1969 از پایگاه فضایی کندی واقع در فلوریدا توسط موشک ساترن 5به فضا پرتاب شد. چهار روز بعد در ساعت ۲۰:۱۷:۴۰ سفینه بر روی ماه نشست. اما به محض آن‌که آپولو ۱۱ روی سطح ماه فرود آمد، قبل از همه چیز، فضانوردها سفینه را آمادهٔ ترک ماه کردند زیرا برای آن‌ها مشخص نبود که چه اتفاقی ممکن بود در آن‌جا رخ بدهد.بامداد فردای آن روز، یعنی 21 ژوئیه، در ساعت ۰۲:۵۶:۱۵، آرمسترانگ به‌عنوان فرماندهٔ تیم، اولین کسی بود که از سفینه پیاده شد و بلافاصله به ضبط تصاویر پیاده شدن خود - درواقع جای پایش - در ماه مشغول شد.

عکس زیر بدون شک بهترین عکس حضور انسان در ماه است،باز آلدرین طوری در این عکس ژست گرفته تا با استفاده از انعکاس نور در کلاه،تصویر نیل آرمسترانگ هم در عکس مشخص باشد.

[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13290798821.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13290798821.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13290798821.jpg)

منبع : ویکی پدیا و airspacemag.com

مسعود فرح بخش
02-13-2012, 09:54 PM
عکس پست شماره 4 مربوط به اولین تصویر راهپیمایی فضایی بود که این راهپیمایی با کابل اطمینان انجام گرفت.
نخستین راهپیمایی فضایی بدون استفاده از کابل اطمینان در مدار زمین در تاریخ در 18 بهمن 1362(7 فوریه 1984) توسط بروس مک کندلس فضانورد آمریکایی پس از خروج وی از فضاپیمای چلنجر انجام شد. پس از دقایقی، رابرت استوارت هم به او پیوست. راهپیمایی فضایی این دو فضانورد ۵ ساعت و ۵۵ دقیقه به طول انجامید.

تصویر زیر مربوط به بروس مک کندلس می باشد و اولین تصویر از یک انسان کاملا معلق در فضا ،بدون هیچ وسیله ارتباطی با فضا پیما را نشان می دهد.

[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13291606421.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13291606421.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13291606421.jpg)

منبع : ویکی پدیا و airspacemag.com

مسعود فرح بخش
02-13-2012, 11:41 PM
این تصویری از قطعه ای کوچک از آسمان شب است که در صورت فلکی اسد(Leo) و در محلی که دهان شیر قرار گرفته می باشد.
این تصویر به رغم ظاهر عادی ای که دارد یکی از جالب ترین تصاویر گرفته شده در تاریخ علم نجوم است،
نکته جالب در این عکس لکه قرمز کم رنگ درست در مرکز تصویر است که به نظر عادی به نظر می رسد اما این لکه قرمز بازتاب یک انفجار عظیم کیهانی و مربوط به ستاره ای است که 40 تا 50 برابر بیشتر از خورشید جرم داشته،
نامش را GRB 090423 گذاشتند که متعلق به ستاره ای بود که در زمان سوختن 10000 برابر درخشان تر از خورشید ما بوده و در زمان انفجار این میزان به 10میلیون میلیارد برابر خورشید رسید . این همان درخشش عظیم است که از سیاره ما مانند یک لکه قرمز کمرنگ دیده می شود.
نوری که از این انفجار به سمت ما حرکت کرده تقریبا به اندازه تمام تاریخ در راه بوده.رویدادی که فقط 600 میلیون سال پس از انفجار بزرگ رخ داد، که رویدادای بسیار زود هنگام در تاریخ کیهانی است.

در حقیقت این قدیمی ترین جسم تکی می باشد که تا کنون مشاهده شده.

[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13291668621.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13291668621.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13291668621.jpg)


منابع: 1 (http://www.space.com/11785-space-explosion-farthest-object-grb-090429b-aas218.html) 2 (http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/2011/05/25/most-distant-object-ever-seen-maybe/) 3 (http://en.wikipedia.org/wiki/GRB_090423) و این مستند (http://www.imdb.com/title/tt1854226/)
------
پی نوشت:احتمال می رود GRB 090429 که پس از این کشف شد دورترین شی مشاهده شده باشد ، اما تا کنون این مورد تائید نشده است.

مسعود فرح بخش
02-14-2012, 05:08 PM
این نام مشهورترین عکس فضا پیمای وویجر 1 می باشد.

این عکس در سال 1990 و در حالی که وویجر یک تمام سیارات منظومه شمسی را پشت سر گذاشته بود گرفته شد.

وویجر 1 در فاصله 6 میلیارد کیلومتری از خانه رو به زمین برگشت و عکسی گرفت که برای همیشه در تاریخ بشریت ماندگار شد.در این تصویر الهام بخش،زمین فقط به اندازه 12ر0 پیکسل است!

این عکس کره زمین ما را در فضای بیکران به تصویر می کشد.کارل ساگان دانشمند امریکایی با الهام از این عکس کتابی را به همین نام به چاپ رسانده.در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

دوباره به این نقطه نگاه کنید. خانه اینجاست. ما اینجاییم. تمام کسانی که دوستشان دارید٬ تمام کسانی که می شناسید٬ تمام کسانی که تابحال چیزی در موردشان شنیده اید٬ تمام کسانی که وجود داشته اند٬ زندگی شان را در اینجا سپری کرده اند. برآیند تمام خوشی ها و رنج های ما در همین نقطه جمع شده است. هزاران مذهب٬ ایدئولوژی و دکترین اقتصادی که آفرینندگانشان از صحت آنها کاملا مطمئن بوده اند٬ تمامی شکارچیان و صیادان٬ تمامی قهرمانان و بزدلان٬ تمامی آفرینندگان و ویران کنندگان تمدن٬ تمامی پادشاهان و رعایا٬ تمامی زوج های جوان عاشق٬ تمامی پدران و مادران٬ کودکان امیدوار٬ مخترعان و مکتشفان٬ تمامی معلمان اخلاق٬ تمامی سیاستمداران فاسد٬ تمامی سوپر استار ها٬ تمامی رهبران کبیر٬ تمامی قدیسان و گناهکاران در تاریخِ گونه ما٬ آنجا زیسته اند٬ در این ذره غبار که در فضای بیکران در مقابل اشعه خورشید شناور است. زمین ذره ای خرد در مقابل عظمت جهان است.

زمین تنها جای شناخته شده است که قابلیت زیست دارد. هیچ جایی نیست٬ حداقل در آینده نزدیک که گونه بشر بتواند به آنجا مهاجرت کند. مشاهدات٬ بله٬ استقرار٬ هنوز نه. خوشتان بیاید یا نه٬ زمین تنها جایی است که می توانیم روی پای مان بایستیم.

گفته شده که فضانوردی تجربه ای است شخصیت ساز که فرد را فروتن می سازد. شاید هیچ تصویری بهتر از این٬ غرور ابلهانه و نابخردانه نوع بشررا در دنیای کوچکش به نمایش نگذارد. این تصویر تاکیدی است بر مسئولیت ما در جهت برخورد مهربانانه تر ما با یکدیگر٬ و سعی در گرامی داشتن و حفظ کردن این نقطه آبی کمرنگ٬ تنها خانه ای که تاکنون شناخته ایم.

به این نقطه نگاه کنید.... خانه اینجاست........

[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13292299341.png"]http://www.astroupload.com/uploads/13292299341.png (http://www.astroupload.com/uploads/13292299341.png)

منبع (http://en.wikipedia.org/wiki/Pale_Blue_Dot)

مسعود فرح بخش
02-14-2012, 10:22 PM
تصویر زیر یکی دیگر از تصاویر ماندگار وویجر یک می باشد.
وویجر یک در تاریخ 5 سپتامبر 1977 به فضا پرتاب شد،13 روز پس از پرتاب یعنی در تاریخ 18 سپتامبر 1977 وویجر در مسیر حرکت به سمت مشتری رو به سمت زمین برگشت و این عکس زیبا را برای نسل بشر به یادگار گذاشت.

این اولین تصویری است که در آن ماه و زمین در کنار یکدیگر به ثبت رسیده‌اند.
هم چنین در آن زمان این مسافت،دورترین مسافتی بود که در آن عکسی از زمین به ثبت رسید.

[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13292485781.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13292485781.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13292485781.jpg)

منبع : ویکیپدیا و airspacemag.com
------------------
پی نوشت: نور ماه در این تصویر واقعی نیست.

مسعود فرح بخش
02-15-2012, 06:37 PM
وویجر 1 در راه سفر تاریخی خود یک سوغات دیگر نیز از خود به یادگار گذاشت.
لکه سرخ بزرگ مشتری تا قبل از این عکس همواره از روی زمین رصد شده بود و تا آن زمان چنین تصویری از آن ارائه نشده بود.
در 25 فوریه 1979 و در حالیکه وویجر 2ر9 میلیون کیلومتر با مشتری فاصله داشت این عکس زیبا را به ثبت رساند. تا قبل از این همواره لکه سرخ مشتری از روی زمین عکاسی شده بود و جزئیات آن بدین صورت مشخص نشده بود.
جهت درک بهتر از اندازه این لکه باید گفت که لکه سفید رنگ درست در زیر لکه قرمز، تقریبا به اندازه زمین است.

http://www.astroupload.com/uploads/13293216301.jpg (http://www.astroupload.com/)

از ویکیپدیا و airspacemag.com

مسعود فرح بخش
02-15-2012, 10:05 PM
آلن شپرد اولین امریکایی بود که به فضا رفت.پرواز او تنها 23 روز بعد از پرواز تاریخی یوری گاگارین انجام شد.او 15 دقیقه و 22 ثانیه با کپسول تک نفره فریدام 7 در فضا پرواز کرد.
در پروژه آپولو 14،آلن شپرد به همراه استوارت روسا و ادگارد میشل به سمت ماه حرکت کردند.
شپرد پنجمین انسانی بود که بر روی کره ماه قدم گذاشت
و شپرد اولین انسانی بود که بر روی کره ماه گلف بازی کرد!شپرد به همراه خود دو توپ گلف از زمین به ماه برد و در ماه با این 2 توپ شروع به گلف بازی کرد،شپرد توپ دوم را با قدرت به سمت نا معلوم پرتاب کرد و با هیجان گفت توپ مایل ها حرکت کرده اما بعدا تخمین زده شد که به احتمال زیاد، توپ چیزی در حدود 180 تا 300 متر را طی کرده.
شپرد بعد از گلف بازی کردن ،چوب گلف را به مانند پرتاب نیزه در دست گرفت و به نوعی اولین نوع المپیک فرازمینی را به معرض نمایش گذاشت.
عکس زیر آلن شپرد را نشان می دهد که به همراه ادگارد میشل در حال گلف بازی بر روی ماه هستند.

[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13293340161.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13293340161.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13293340161.jpg)

منبع (http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_14#EVAs)

مسعود فرح بخش
02-16-2012, 09:09 PM
با شروع دهه 1970 و با فروکش کردن تب جنگ سرد میان دو قدرت غرب و شرق،تصمیم به کاهش خصومت و بیشتر شدن سطح روابط دو جانبه میان دو کشور امریکا و شوروی سابق گرفته شد.

از جمله این تصمیم ها همکاری در عرصه فضایی بود که منجر به امضای موافقتنامه ای برای انجام پروژه آپولو سایوز شد.طبق این پروژه قرار بر این شد که دو فضا پیمای سایوز روسی و آپولوی امریکائی در مدار زمین به هم متصل شوند،به جز اهداف سیاسی اهداف فنی و علمی هم در انجام این پروژه مطرح شد.

برای پیشبرد این پروژه بین امریکا و شوروی هرکدام هیاتی را شامل فضانوردان خبره و مهندسان انتخاب کرده و به این پروژه اختصاص دادند. برای حسن نیت، قرار بر این بود که فضانوردان روسی زبان انگلیسی را فراگیرند، فضانوردان آمریکایی به زبان روسی مسلط شوند، و هرکدام از هیات‌ها چندین بار به کشور مقابل سفر کنند تا از تاسیسات فنی و فضایی آنها بازدید کرده و با روش کار آنها آشنا شوند.

سرانجام در 25 تیر 1354 (15 ژوئیه 1975) فضا پیمای سایوز و هفت و نیم ساعت بعد فضا پیمای آپولو به فضا پرتاب شدند.
این فضاپیماها دو روز بعد در مدار زمین به هم ملحق و متصل شدند، و سه ساعت پس از اتصال، با باز شدن دریچه ارتباطی بین آنها، فضانوردان آمریکایی با فضانوردان روسی دست دادند و به عنوان میهمان به فضاپیمای سایوز وارد شدند.
پیش‌بینی شده بود هنگام باز شدن دریچه بین سایوز و آپولو و دست دادن فضانوردان روسی و آمریکایی، فضاپیماها بر فراز شهر ساحلی کوچکی به نام باگنر ریجس در منطقه ساسکس در جنوب بریتانیا در پرواز باشند. اما تاخیری کوچک باعث شد این رویداد بر فراز شهر مس در فرانسه رخ دهد.
برنامه این میهمانی فضایی از قبل به دقت تنظیم شده بود. وجهه سیاسی این ماموریت اهمیت زیادی داشت، و تصاویر میهمانی فضایی بطور زنده در سراسر جهان پخش می‌شد. روسای دولت آمریکا و شوروی بطور زنده برای فضانوردان پیام فرستادند.
در واقع اتصال این دو فضاپیما اولین همکاری بین المللی فضایی بود و اولین مهمانی فضایی هم در این پروژه صورت گرفت.
عکس تاریخی زیر اولین مهمانی فضایی را نشان می دهد که به نوعی اولین دست دادن در فضا هم تلقی می شود.
آلکسی لئونوف(اولین شخصی که راهپیمایی فضایی کرد) در سمت راست و دیک اسلیتون در سمت چپ مشخص هستند.

[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13294170961.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13294170961.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13294170961.jpg)

اطلاعات بیشتر در اینجا (http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo%E2%80%93Soyuz_Test_Project)

مسعود فرح بخش
02-17-2012, 08:08 PM
بعد از پروژه آپولو 11،پروژه آپولو 13 معروف ترین پروژه آپولو می باشد.پروژه ناموفق ناسا که نتوانست منجر به فرود انسان در ماه شود.آپولو 13 سومین ماموریت از برنامه آپولو و سفر مستقیم به ماه بود که 11 آوریل 1970 از پایگاه کیپ کارناوال فلوریدا پرتاب شد.سه فضانورد با نام های جیمز لاول ، جان اسویگرت و فرد هایز در این ماموریت حضور داشتند.

پرتاب این فضاپیما به دلیل مشکلاتی که در موتور مرحله دوم به وجود آمده بود چندان مطلوب انجام نشد. هرچند این مشکل به سرعت حل شد و این فضانوردان مشکل واقعی را دو روز پس از پرتاب و زمانی که سیستم برق یکی از مخازن سوخت اکسیژن اتاقک سرویس خراب شد کشف کردند.
در این مشکل فشار آنچنان افزایش یافت که سیستم برق را از کار انداخت و استفاده از هر دو مخزن اکسیژن اتاقک را غیرممکن کرد.
در این شرایط تنها اتاقک فرماندهی به خاطر باتریها و مخازن اکسیژن مجزایی که داشت به عملکرد خود ادامه داد که اکسیژن این مخازن تنها برای استفاده در چند ساعت ماموریت کافی بودند و نه برای رسیدن به ماه.

مرکز کنترل ناسا در پایگاه فضایی هاتسون تصمیم گرفت که فضاپیما تنها یک دور اطراف ما بزند و بدون فرود بر روی سطح ماه با یک پرواز بازگشت آزاد به طرف زمین برگردد.
در این بین فضانوردان چون کار دیگری نمی توانستند انجام دهند به اتاقک ماهگرد منتقل شده بودند. در حقیقت این اتاقک برای استفاده مطلوب بود و باتریهایش برای 10 ساعت کار شارژ داشتند.
سه فضانورد ماموریت آپولو 13 در اتاقک ماهگرد ساعات بحرانی را پشت سر گذاشتند. سه مرد به مدت 4 روز در یک فضای متراکم طراحی شده تنها "برای دو نفر و به مدت دو روز" بود،سر کردند.

ذخیره انرژی و آب رو به پایان بود. گرما تا حد قابل ملاحظه ای کاهش یافته بود. فیلترهای دی اکسید کرین برای سه نفر کافی نبودند. به همین دلیل فضانوردان با راهنمایی مرکز کنترل یک مبدل برق ساختند و نام آن را "صندوق پست" گذاشتند.
ماجرای آپولو 13 در سراسر دنیا به مدت چهار روز تمام نشدنی تنها موضوع مهم بود در حالی که آن بالا در فضای بین ماه و زمین، ذخیره انرژی به طور خطرناکی رو به اتمام بود و تقریبا ارتباط تلویزیونی اتاقک با مرکز هاتسون قطع شده بود و حتی صدای فضانوردان نیز به سختی به گوش مرکز کنترل می رسید.
سه فضا نورد آپولو 13 یک روز پس از ورود به زمین از دست رئیس جمهور وقت امریکا مدال آزادی دریافت کردند.


اما این تصویر وحشتناک و تاریخی زمانی گرفته شده که کپسول اتاقک سرویس یک ساعت قبل از بدنه سفینه جدا شده و در حال دور شدن بود . میزان خسارت در آن به خوبی مشخص است. یک صفحه کامل از بدنه اتاقک سرویس در اثر انفجار جدا شده و قسمت های داخلی آن هم آسیب دیده بود.

[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13294995231.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13294995231.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13294995231.jpg)

از ویکیپدیا و AIRSPACEMAG.COM

مسعود فرح بخش
02-17-2012, 11:36 PM
از 16 ژوئیه تا 22 ژوئیه 1994 همه نگاه ها از زمین و فضا به سمت مشتری دوخته شد تا اتفاقی را ثبت کنند که تا آن لحظه مانند آن دیده نشده بود.
دنباله دار شومیکر-لوی در سال 1993 و در نزدیک مشتری کشف شد،این دنباله دار که بعد ها شومیکر-لوی9 نام گرفت تحت تاثیر میدان جاذبه مشتری به سوی این سیاره کشیده شد.هنگامی که دنباله دار کشف شد به 21 تکه تبدیل شده بود،
این دنباله دار تحت تاثیر گرانش زیاد مشتری به سوی این سیاره کشیده شد تا بزرگترین برخورد مشاهده شده در سامانه خورشیدی را به خود اختصاص دهد.پیش بینی شده بود که دنباله دار در ژوئیه 1994 با مشتری برخورد می کند،همه تلسکوپ های مهم روی زمین و هم چینین تلسکوپ فضایی هابل و فضا پیما گالیله که به سمت مشتری رفته بود،همه و همه نگاهشان را رو به مشتری کردند.
این دنباله دار زمانی که به مشتری نزدیک شد به تکه های بیشتری تبدیل شد که قطر بزرگترین آنها 5ر4 کیلومتر تخمین زده شد.این تکه ها با سرعتی معادل 60 کیلومتر بر ثانیه به قطب جنوب مشتری برخورد کردند.
محل برخورد طوری بود که پشت مشتری رو به زمین بود و به همین خاطر لحظه برخورد ثبت نشد،فضاپیمای گالیه در لحظه برخورد موقعیتی داشت که می توانست این لحظه را ثبت کند اما به دلیل ریسک از کار افتادن تجهیزات آن و در برنامه نبودن این رویداد،این کار را نکرد.
اما بعد از نیم ساعت و با چرخش مشتری دیری نپائید که هابل یکی دیگر از عکس های مهم و ماندگارش را به ثبت رساند.
عکسی از بزرگترین برخورد مشاهده شده در سامانه خورشیدی ما...

[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13295120941.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13295120941.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13295120941.jpg)

از ویکیپدیا و AIRSPACEMAG.com

مسعود فرح بخش
02-19-2012, 10:22 AM
این نام یکی از معروف ترین عکس های کره زمین است.
این عکس در تاریخ 16 آذر 1351(7 دسامبر 1972)توسط فضانوردان آپولو 17 و از فاصله 45000 کیلومتری گرفته شد.
این عکس اولین تصویر و جزء عکس های انگشت شمار از کره زمین می باشد که در آن تمامی قرص زمین به صورت کامل مشخص است.
در زمان تهیه این عکس خورشید درست در پشت سر فضا پیما قرار داشت و حاصل آن این عکس زیبا و ماندگار شد.
دلیل نامگذاری این عکس به تیله آبی این است که در هنگام عکس برداری کره زمین از نظر فضا نوردان مانند یک تیله آبی دیده می شد و این نام برروی این عکس گذاشته شد.
در این عکس قاره آفریقا،اقیانوس هند،شبه جزیره عربستان،خلیج فارس و دریای عمان و بخشی از جنوب ایران دیده می شوند.

[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13296372681.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13296372681.jpg (http://www.astroupload.com/)

اطلاعات بیشتر و دریافت عکس با کیفیت بالا در صفحه ویکیپدیا (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Blue_Marble)
--------------------
پی نوشت1:در سالهای اخیر محققین با استفاده از فناوری کامپیوتری و عکس هایی ماهواره ای،2 تصویر از نیمکره شرقی و غربی تهیه کرده اند که به تیله آبی شباهت زیادی دارد.

پی نوشت2:عکس اصلی تیله آبی به صورت برعکس می باشد به طوریکه قطب جنوب زمین در بالای عکس قرار داشت.

مسعود فرح بخش
02-19-2012, 05:26 PM
و باز هم وویجر 1 و باز هم یک عکس مهم
یکی از مهمترین اکتشافات ماموریت وویجر 1 کشف فعالیت آتشفشانی در آیو(ماه مشتری) می باشد.
این کشف از آن جهت دارای اهمیت است که اولین کشف آتشفشان در دنیایی به غیر از زمین ما بود.آیو در واقع آتشفشانی ترین سطح شناخته شده در سامانه خورشیدی ماست.

عکس زیر توسط وویجر یک و در سال 1979 گرفته شده است.این عکس اولین فعالیت آتشفشانی در جایی به غیر از زمین خودمان را نشان می دهد...

http://www.astroupload.com/uploads/13296628571.jpg (http://www.astroupload.com/)

از ویکیپدیا و AIRSPACEMAG.COM

مسعود فرح بخش
02-19-2012, 10:42 PM
مارینر نام یک سری 10 تایی از فضا پیماهای امریکائی است که در حد فاصل سال های 1962 تا 1973 جهت بررسی سیارات تیر،زهره و مریخ به فضا پرتاب شدند.هفت عدد از این فضا پیما ها(2،4،5،6،7،9،10)موفق بودند و مابقی نا موفق.

فضا پیمای مارینر 4 اولین فضا پیمایی بود که به مریخ رسید و موفق به عکس برداری از آن شد.
همانطور که در تصویر مشخص است،عکس از دهانه های مریخ گرفته شده که آنرا مانند یک سیاره مرده نشان می دهد. این عکس باعث ناامیدی دانشمندان از وجود حیات در سطح مریخ شد.

تصویر زیر اولین تصویر کلوزآپ از سطح مریخ می باشد.

[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13296818941.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13296818941.jpg (http://www.astroupload.com/)

از ویکیپدیا و AIRSPACEMAG.COM

مسعود فرح بخش
02-20-2012, 07:45 PM
اولین تصویر از مریخ توسط وایکینگ 1


وایکینگ 1 اولین فضا پیمای امریکائی بود که برای فرود بر سطح مریخ به سمت آن فرستاده شد.
این فضا پیما در 20 آگوست 1975 به فضا پرتاب و در 19 ژوئن 1976 وارد مدار مریخ شد.تمام برنامه ریزی ها برای فرود وایکینگ 1 بر روی سطح مریخ در تاریخ 4 ژوئیه یعنی در روز استقلال آمریکا صورت گرفته بود.
اما تصاویر نشان داده شده از محل فرود،یک سطح نا هموار را نشان می داد و در نتیجه این کار صورت نگرفت.
اما در تاریخ 20 ژوئیه 1976 یعنی دقیقا 7 سال پس از قدم های تاریخی نیل آرمسترانگ بر روی سطح ماه،وایکینگ بر روی سطح مریخ فرود آمد.

تصویر زیر اولین تصویر ارسالی توسط وایکینگ1 از سطح مریخ می باشد که در مدت کوتاهی بعد از فرود وایکینگ 1 گرفته شد
http://www.astroupload.com/uploads/13297576121.jpg (http://www.astroupload.com/)

منیع 1 (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%88%D8%A7%DB%8C%DA%A9%DB%8C%D9%86%DA%AF_%DB%B1) 2 (http://www.nasa.gov/multimedia/imagegallery/image_feature_910.html)

پیمان اکبرنیا
02-20-2012, 08:04 PM
سلام

اولین عکس از سحابی جبار را هنری دریپ، در سال 1880 گرفت. به دلیل نوردهی زیاد، سحابی و ستاره های اطراف آن Overexpose شده اند.

3469

این هم اولین تصویر از خورشید گرفتگی که برکفسکی در سال 1851 با روش عکاسی daguerreotype (http://en.wikipedia.org/wiki/Daguerreotype) از پشت تلسکوپی 6 سانتی متری و با 84 ثانیه نوردهی تهیه کرد.

3470

منبع: http://en.wikipedia.org/wiki/Astrophotography

مسعود فرح بخش
02-21-2012, 11:18 PM
حدود شش هفته از پرواز تاریخی یوری گاگارین گذشته بود و جامعه آمریکایی سرخورده از شکستی جانانه به دنبال کاری سترگ و عظیم بود تا حس برتری‌جویانه خود را ارضاء نماید. همین موضوع باعث شد تا جان اف کندی٬ پرزیدنت وقت ایالات متحده آمریکا در ۲۵ می ۱۹۶۱ راهی کنگره این کشور شود تا نمایندگان ملت آمریکا را برای گشاده‌دستی و ولخرجی در پروژه‌ای آنقدر بزرگ که دیگر کسی را میل رقابت با آن نباشد٬ ترغیب کند.

امریکائی ها تا قبل از سفر ماه تماما یک بازنده مطلق در برابر رقیب روس خود بودند.به طوری که بعد از پزواز تاریخی یوری گاگارین ،چند روز پس از آن زمانیکه آلن شپرد به عنوان اولین امریکائی به فضا رفت،نخست وزیر وقت شوروی آنرا در مقایسه با پرواز یوری گاگارین به پرش یک کک تشبیه کرده بود.

اما جان اف کندی که با شعار برتری موشکی و فضایی در رقابت های انتخاباتی شرکت کرده بود،تنها پس از چند ماه از به دست گرفتن سکان امور در کاخ سفید با خبر خیره کننده پرواز یوری گاگارین مواجه شد.

کمی بعد و پس از مذاکرات و مشورت‌های مفصل با کارشناسان و خبرگان و تنها کمی بیش از یک ماه پس از سفر تاریخی یوری گاگارین به فضا، رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا٬ حمایت قاطع خود را از پروژه‌ای آنقدر عظیم و مشکل که از نظر او برتری آمریکا را در سفر به فضا اثبات نماید اعلام نمود و از نمایندگان کنگره درخواست کرد تا با طرح او برای سفر سرنشین‌دار به ماه موافقت نمایند.
کندی در 25 می 1961 راهی کنگره امریکا شد تا در نطقی تاریخی حمایت کنگره را در تصویب بودجه 25 میلیارد دلاری ناسا جلب کند و در آن نطق تاریخی کندی به مردم کشورش قول سفر به ماه تا قبل از سال 1970 را داد.

تصویر تاریخی و ماندگار زیر جان اف کندی را در حال سخنرانی تاریخی خود در کنگره امریکا نشان میدهد.

http://www.astroupload.com/uploads/13298566971.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13298566971.jpg)

منبع (http://www.spacescience.ir/ShowPost.aspx?Post=0000165) + airspacemag.com

مسعود فرح بخش
02-22-2012, 12:08 AM
ونرا(VENERA) نام یک سری 16 تایی از فضا پیماهای روس بود که در حد فاصل سال های 1961 تا 1984 جهت بررسی و جمع آوری اطلاعات از سیاره زهره فضا پرتاب شدند.
در این بین ونرا 9 که در 8 ژوئیه 1975 به فضا پرتاب شد،اولین فضا پیمایی بود که وارد مدار زهره شد و اولین فضا پیمایی بود که بر سطح زهره فرود آمد . دوربین های ونرا 9 فقط به مدت 53 دقیقه کار کردند و از سطح زهره عکاسی کردند.

عکس زیر نه تنها اولین عکس از سطح زهره می باشد بلکه اولین عکس از سطح سیاره ای به غیر از زمین خودمان نیز می باشد.

http://www.astroupload.com/uploads/13298597981.jpg (http://www.astroupload.com/)

منبع (http://en.wikipedia.org/wiki/Venera#Venera_9_to_12)

مسعود فرح بخش
02-23-2012, 09:36 PM
پس از فضاپیماهای مرکوری (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%81%D8%B6%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9% 85%D8%A7%DB%8C_%D9%85%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%B1%DB%8 C&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF)، جمین (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D8%B6%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C_% D8%AC%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C)ای و آپولو (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D8%B6%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C_% D8%A2%D9%BE%D9%88%D9%84%D9%88)،آمریکایی ها به سراغ سفینه‌های رفت و برگشتی رفتند و بدین سان، شاتل‌های فضایی متولد شدند. شاتل‌ها تا ۷ مسافر و ۲۵ تن تجهیزات را در خود جای می‌دهند و زمان طولانی‌تری را در مدار زمین به سر می‌برند. آن‌ها همچنین به یک بازوی روباتیک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D9%88%D8%A8%D8%A7%D8%AA%DB%8C%DA%A9)مجه هستند که به کمک آن می‌توانند ماهواره‌ها (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87)را به دام انداخته، اقدامات لازم را در مورد تعمیرات یا انتقال آن صورت دهند.

در تاریخ 12 آوریل 1981 ، شاتل فضایی کلمبیا اولین شاتلی بود که فضا پرتاب شد.تصویر زیر مربوط به پرتاب اولین شاتل فضایی(کلمبیا)می باشد.

[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13300234041.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13300234041.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13300234041.jpg)

منبع (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%D8%A7%D8%AA%D9%84)

مسعود فرح بخش
02-23-2012, 10:15 PM
فضا پیمای کاسینی-هویگنس ماموریت فضایی مشترک بین ناسا و سازمان فضایی اروپا بود که در15 اکتبر 1997 به فضا پرتاب شد.حدود 7 سال بعد کاسینی به زحل رسید و کاوشگر هویگنس از آن جدا شد و به سمت تایتان حرکت کرد.
به علت غلظت جو تایتان با ابزار های رصدی متداول امکان مشاهده سطح تایتان فراهم نبود تا اینکه کاوشگر هویگنس در 14 ژانویه 2005 بر روی سطح تایتان فرود آمد و 90 دقیقه پس از آن اولین عکس از سطح تایتان را فرستاد.
عکس زیر اولین تصویر از سطح تایتان میباشد.

http://www.astroupload.com/uploads/13300260271.jpg (http://www.astroupload.com/)

منبع (http://en.wikipedia.org/wiki/Huygens_%28spacecraft%29)

مسعود فرح بخش
02-27-2012, 10:11 PM
عکس زیر به تنهایی مانند سایر عکس های نجومی به نظر نمی رسد اما در پس پرده این عکس تاریخ بزرگی نهفته است،در واقع این عکس هویت و تاریخ ناسا را نشان می دهد.

ناسا پس از انجام پروژه های فضایی مرکوری و جمینای و شکست های پیا پی از روس ها تصمیم به انجام پروژه آپولو و سفر به ماه را گرفت.برای محقق شدن این آرزو نیاز به ساخت موشک های پیشرفته و بزرگی بود که تا به آن روز ساخته نشده بود که حاصل این موضع موشک های ساترن 1 تا 5 بودند.

در زمان جنگ جهانی دوم و پس از اشغال آلمان رقابت اصلی روس ها و آمریکائی ها بر سر یک چیز بود و آن به دست آوردن دانش پیشرفته و بالای آلمانها در ساخت موشک های پیشرفته به خصوص موشک های v 1 و v 2 بود.(موشک v 2 اولین موشک قاره پیما جهان بود)
و این دانش در اختیار ورنر فان براون که امروزه از آن به عنوان پدر موشک سازی جهان یاد می شود،بود و امریکائی ها موفق شدند او را به همراه عده ای دیگر از دانشمندان تراز اول آلمانی به امریکا ببرند.
فان براون پس از تاسیس ناسا نقش کلیدی در پیشرفت دانش و تکنولوژی فضایی امریکائی ها داشت.از ابداعات فان براون که به عنوان طراح و مهندس ارشد ناسا از او یاد می شد خلق موشک های عظیم الجثه ساترن 1 تا 5 بود که ساترن 5 باعث فرود آمدن انسان بر روی ماه شد و در واقع این ابداعات ورنر فان براون بود که شور و شعف خاصی را در بین مردم سرتا سر دنیا در زمینه علم نجوم و فضا ایجاد کرد.

تصویر زیر در لحظه پرتاب موشک ساترن 1 در تاریخ 25 می 1965 ثبت شده.
در این تصویر کورت دیباس (http://en.wikipedia.org/wiki/Kurt_Debus)(شخصی که در وسط در حال اشاره به موشک است)دانشمند آلمانی به همراه ورنر فان براون در سمت چپش و ابرهارد ریس (http://en.wikipedia.org/wiki/Eberhard_Rees)(در سمت چپ فان براون)که همگی آلمانی می باشند را نشان می دهد.

سرانجام ورنر فان براون در سن 64 سالگی بر اثر بیماری سرطان در تاریخ 16 ژوئن 1977 از دنیا رفت
دکتر فان براون مانند هر انسانی دیگر آرزوی سفر به فضا را داشت ، اما بر اثر استعداد سرشار او صدها نفر به فضا رفتند ولی هیچگاه او به آرزوی خود نرسید.


[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13303709751.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13303709751.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13303709751.jpg)

منبع 1 (http://www.airspacemag.com/multimedia/photos/?c=y&articleID=28246359&page=26)2 (http://en.wikipedia.org/wiki/Wernher_von_Braun)


در منبع 1 می توانید تصاویر منتخب ناسا را مشاهده کنید

پیمان اکبرنیا
02-27-2012, 11:11 PM
سلام دوستان

میدونید اولین تصاویر از نیمه پنهان ماه را فضاپیمای کدوم کشور تهیه کرد؟ بله اتحاد جماهیر شوروی. این تصویر در سال 1959 به وسیله فضاپیمای لونا-3 (Luna-3) ثبت شد. این فضاپیما کلا در دوربین خود 40 فریم فیلم داشت که از این تعداد توانست 15 عکس ثبت و به زمین ارسال کند. تصویر زیر اولین تصویر ثبت شده از نیمه پنهان ماه است:

3604

این تصاویر اکثرا کیفیت پایینی داشتند اما با همین کیفیت کم هم میشه فهمید که نیمه پنهان ماه بسیار با این سمتی که میبینیم تفاوت داره. چه تفاوتی؟ خب معلومه دیگه مساحت دریاهای ماه در اون سمت خیلی کمتره ;)

برای اطلاعات بیشتر به این لینکها مراجعه کنید:

http://en.wikipedia.org/wiki/Luna_3
http://www.svengrahn.pp.se/trackind/luna3/Luna3story.html

x11416
02-28-2012, 06:33 AM
سلام دوستان

میدونید اولین تصاویر از نیمه پنهان ماه را فضاپیمای کدوم کشور تهیه کرد؟ بله اتحاد جماهیر شوروی. این تصویر در سال 1959 به وسیله فضاپیمای لونا-3 (Luna-3) ثبت شد. این فضاپیما کلا در دوربین خود 40 فریم فیلم داشت که از این تعداد توانست 15 عکس ثبت و به زمین ارسال کند. تصویر زیر اولین تصویر ثبت شده از نیمه پنهان ماه است:

3604

این تصاویر اکثرا کیفیت پایینی داشتند اما با همین کیفیت کم هم میشه فهمید که نیمه پنهان ماه بسیار با این سمتی که میبینیم تفاوت داره. چه تفاوتی؟ خب معلومه دیگه مساحت دریاهای ماه در اون سمت خیلی کمتره ;)

برای اطلاعات بیشتر به این لینکها مراجعه کنید:

http://en.wikipedia.org/wiki/Luna_3
http://www.svengrahn.pp.se/trackind/luna3/Luna3story.html
ولی وضعیت این عکس که خیلی خرابه.یه عکس خراب قطعا اطلاعات خراب داره.شاید نقاط سیاهش دریا نباشه و از خراب افتادن عکس به وجود اومده باشه .یا شاید قسمت های دیگش دریا داشته ولی به خاطر خراب افتادن عکس دریا ماه نیفتاده.
ولی حق میدم که این عکس تو اون زمان ارزشش بسیار بسیار بسیار .... زیاد بوده!

x11416
02-28-2012, 06:56 AM
شاتل فضایی چلنجر که متاسفانه در سال 1986 و تنها 74 ثانیه پس از پرتاب منفجر شد و تمام 7 سرنشین آن جان باختند.
http://www.pic.p30ask.com/images/69030991932624394271.jpg (http://www.pic.p30ask.com/)

x11416
02-28-2012, 07:11 AM
اینم عکس قطعات به جا مانده از شاتل فضایی کلمبیا که در سال 2003 هنگام بازگشت به زمین تقریبا پودر شد و باز هم هر 7 سرنشین آن جان باختند که جهان در بهت فرو رفت .
http://www.pic.p30ask.com/images/12077121165403802819.jpg (http://www.pic.p30ask.com/)
جالبیش اینجاست که تقریبا پارسال (2011) بود که یه قطعه از اون به طور تصادفی در شرق تگزاس پیدا شد.

مسعود فرح بخش
03-04-2012, 11:42 PM
در تاریخ 16 ژوئیه 1969 موشک ساترن 5 برای پرتاب فضاپیمای آپولو11 و فرود انسان بر روی کره ماه به فضا پرتاب شد.
موشک ساترن 5 شاهکار تیم مهندسی ناسا به رهبری ورنر فان براون بود و بزرگ ترین موشکی است که تا کنون ساخته شده.
موشک ساترن 5 آنقدر بزرگ بود که ارتفاعی به اندازه یک ساختمان 39 طبقه داشت.

تصویر زیر یکی از مشهورترین عکس ها از لحظه پرتاب موشک ساترن 5 است وشروع لحظه شماری برای فتح ماه ...

[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13308950241.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13308950241.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13308950241.jpg)

منبع (http://www.airspacemag.com/multimedia/photos/?c=y&articleID=28246359&page=9) + ویکیپدیا

پیمان اکبرنیا
03-05-2012, 12:07 AM
در سال 1961، دومین فضانورد روس به نام گرمان تیتوف به فضا رفت(چند ماه پس از یوری گاگارین). او اولین انسانی بود که نه تنها تصویر کره زمین از فضا را گرفت، بلکه اولین عکاس فضایی نیز محسوب میشد! این هم عکس او:

3635

منبع (http://www.fotoart.gr/photography/history/historyphotos/onephotoonestory/earthviewfromouterspace.htm)

مسعود فرح بخش
05-10-2012, 10:45 PM
در تاریخ 1 مارچ 1982 فضا پیمای روسی ونرا 13 در دمای 480 درجه سانتیگراد سطح سیاره زهره و فشار اتمسفر 92 برابر زمین این عکس رنگی پانارومای 170 درجه ای راگرفت تا اولین عکس رنگی از سطح زهره محسوب شود.

http://www.astroupload.com/uploads/13366772891.jpg (http://www.astroupload.com/)

منبع (http://photography.nationalgeographic.com/photography/photos/milestones-space-photography/#/color-venus_6419_600x450.jpg)

مسعود فرح بخش
08-17-2012, 09:29 PM
فضاپیماهای Mars2 و Mars3 دو فضا پیما از سری ماموریت های پروژه مریخ اتحاد جماهیر شوروی بودند که در اوایل دهه 1970 شروع به کار کردند.

Mars2 اولین وسیله ساخته شده به دست بشر بود که توانست بر روی سطح مریخ فرود بیاید اما این فرود چندان موفقیت آمیز نبود و تماس با کاوشگر بلافاصله بعد از فرود قطع شد.
Mars3 اولین کاوشگری بود که توانست به صورت موفقیت آمیز بر روی مریخ فرود آید و توانست اولین عکس مریخ از روی سطح آن را به ثبت برساند .البته Mars3 تنها 20 ثانیه بعد از فرود خود به ارسال سیگنال پرداخت و سپس ارتباط آن با زمین قطع شد.

اما همانطور که می بینید این عکس به هیچ وجه واضح نیست ولی شروعی بود برای عکس های واضح تر و مهم تر که در آینده کمک زیادی به پیشرفت علم کردند. تقریبا هیچ اطلاعاتی از این عکس استخراج نشد ولی توانست لقب اولین عکس از روی سطح مریخ را به خود اختصاص دهد.

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/lnqxsjhfi58jahv41j2.png"]http://up.avastarco.com/images/lnqxsjhfi58jahv41j2.png (http://up.avastarco.com/images/lnqxsjhfi58jahv41j2.png)

منبع (http://en.wikipedia.org/wiki/Mars_3)

Astronomy
08-18-2012, 08:44 PM
اولین عکس از ماه! که یه جورایی اولین عکس نجومی تاریخ هم به حساب میاد

1851 - از جان آدامز ویپل!

http://www.astroupload.com/uploads/13453118201.jpg