PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مسابقه ملی دانش آموزی شریف

Sunrise
11-21-2011, 11:05 PM
مسابقه ملی دانش آموزی شریف با انگیزه ایجاد ارتباط با مدارس،‌ دانش‌آموزان و دست‌اندرکاران آموزش دبیرستانی کل کشور برگزار می شود.

محور اصلی این مسابقه دعوت از دانش آموزان مقاطع اول، دوم و سوم دبیرستان به منظور شرکت در یک مسابقه تیمی با محتوایی علمی وخلاقانه است.

این مسابقه در گرایش های فیزیک و نجوم، شیمی ، ریاضی و کامپیوتر برگزار می شود.

دانش آموزان علاقه مند می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به توضیحات داده شده در لینک مراجعه نمایند.

http://sutstudents.ir/?part=menu&inc=menu&id=11

برای ثبت نام تا 10 آذر ماه مهلت دارید :thumbsup:

http://sutstudents.ir/design/sharif/my_doc/sharif/barnameha/daneh%20amozy.jpg

Sunrise
11-21-2011, 11:15 PM
معرفی

مسابقه ملی دانش آموزی شریف با انگیزه ایجاد ارتباط با مدارس،‌ دانش‌آموزان و دست‌اندرکاران آموزش دبیرستانی کل کشور برگزار می شود. محور اصلی این مسابقه دعوت از دانش آموزان مقاطع اول، دوم و سوم دبیرستان به منظور شرکت در یک مسابقه تیمی با محتوایی علمی و خلاقانه است.

اهداف مسابقه

ایجاد فضای رقابتی در بین دانش آموزان در فضایی خارج از دروس معمول دبیرستان
افزایش انگیزه دانش آموزان جهت تلاش بیشتر و پرورش تفکر خلاق
کشف استعدادهای جوان و ترویج کار تیمی
آشنایی دانش آموزان با محیط دانشگاه و فعالیت های دانشجویی
ویژگی های مسابقه

ویژه دانش آموزان دختر و پسر مقاطع اول، دوم و سوم دبیرستان در سراسر کشور
زمینه سوالات : ریاضی و کامپیوتر، فیزیک و نجوم، شیمی
دو مرحله ای : مرحله اول غیر حضوری و مرحله دوم حضوری
در قالب تیم های سه نفره به نمایندگی از مدارس، بدون محدودیت تعداد تیم
تقدیر از کلیه شرکت کنندگان با اهداء لوح های برنزی، نقره ای و طلایی
تقدیر ویژه از تیم های برگزیده در مرحله نهایی
پاسخ گویی به سوالاتی با مفاهیم علمی و خلاقانه با ساختاری متفاوت از سوالات مرسوم درس
قوانین و مقررات سومین دوره مسابقه ملی دانش آموزی شریف به شرح زیر می باشد:

اعضای هر تیم می بایست 3 نفر ‌باشد.
هر تیم می‌بایست دارای یک نام و سرگروه باشد.
پس از تکمیل ثبت نام، تغییر اعضای تیم به هیچ عنوان امکان پذیر نمی باشد.
پاسخ گویی به سوالات می بایست در فرم های مخصوص صورت پذیرد.
تعداد تیم های شرکت کننده از هر دبیرستان محدود نمی باشد.
اعضای هر تیم می بایست از یک دبیرستان باشند.
تیم ها موظف هستند حداکثر تا پایان مهلت اعلام شده از سوی دبیرخانه، نسبت به ثبت نام اینترنتی و پرداخت هزینه اقدام نمایند.
هویت تیم های راه یافته به مرحله دوم از طریق کارت شناسایی اعضای تیم و گواهی اشتغال به تحصیل ایشان کنترل می گردد و در صورت هرگونه تناقض تیم مربوطه حذف خواهد شد.
برای تیم های راه یافته به مرحله دوم، حضور یک نفر سرپرست از طرف دبیرستان مربوطه الزامی است.
در صورت انصراف تیم و یا عدم ارسال پاسخ در موعد مقرر، وجه ثبت نام مسترد نمی گردد.
زمان بندی مسابقه

عنوان زمان
ثبت نام از تیم های متقاضی 117 آبان الی 10 آذر ماه 1390
پاسخ به سئوالات مرحله اول(غیر حضوری) و فرستادن پاسخ ها 10 الی 26 آذر ماه 1390
اعلام نتایج و تعیین تیم های برگزیده مرحله اول بهمن ماه 1390
مرحله نهایی مسابقه، بصورت حضوری در دانشگاه صنعتی شریف اسفند ماه 1390

منبع : همون لینک پست بالا ;)

پیمان اکبرنیا
11-21-2011, 11:53 PM
فقط یک سوال: مثلا یک تیم از بچه های سال اول میتونه با تیمی از بچه های سال سوم رقابت کنه؟ منظورم اینه که توانایی های اینها با هم برابر نیست که بخواهند یک مسابقه یکسان بدهند.

doostesetareha
11-22-2011, 05:52 PM
بله میتونه . من خودم قبلا شرکت کردم. مسابقه ی فوق العاده ایه و ذهن آدمو فعال میکنه کاملا.

سوالاتش ربطی به سطح سواد نداره فقط بسته به دیدگاه علمی فرد و علمی دیدن پدیده های اطرافه به انضمام خلاقیت و ابتکار.

کسایی که دسترسی دارن حتما شرکت کنند. مطمئن باشین هیچ وخ از شرکت توش ضرر نمیکنین. تازه اگه هیچ مدال یا لوح تقدیری هم نبرین باز کلی برنده این !!

erfan
11-22-2011, 06:35 PM
فقط یک سوال: مثلا یک تیم از بچه های سال اول میتونه با تیمی از بچه های سال سوم رقابت کنه؟ منظورم اینه که توانایی های اینها با هم برابر نیست که بخواهند یک مسابقه یکسان بدهند.

بله متاسفانه اين مسابقه سطح بندي خاصي نداره ولي دانش آموزان ميتونن بصورت تركيبي شركت كنن مثلا حتما 3 نفر نبايد از يك پايه باشن ميتونن دوستاي بزرگ تر يا كوچك تر خودشونو هم تيمي انتخاب كنن.
ولي نكته منفي اين مسابقه كه خودم هم دو سال پيش در اون شركت داشتم فضاي آزادشه يعني شما بعد از دريافت سوال ها ميتونيد به هر كسي براي پاسخگويي مراجعه كنيد معلم ها استادا ، اينترنت و ... و همين باعث شد در اون سال 80 درصد پذيرفته شدگان مرحله اول از يكي از مدارس تهران باشه!!!!!!
دقت كنيد بيشتر قبول شدگان فقط از يك مدرسه!!!!
جالب اينجا بود كه سوال هاي اين مسابقه به قدري جالب بود كه حتي معلم ها هم نمي تونستن پاسخ درستي بهش بدن ، در كل مسابقه ي جالبيه من كه تجربه ي خوب ي ازش دارم.

Sunrise
11-22-2011, 07:38 PM
اهداف مسابقه

ایجاد فضای رقابتی در بین دانش آموزان در فضایی خارج از دروس معمول دبیرستان
افزایش انگیزه دانش آموزان جهت تلاش بیشتر و پرورش تفکر خلاق
کشف استعدادهای جوان و ترویج کار تیمی
آشنایی دانش آموزان با محیط دانشگاه و فعالیت های دانشجویی
......
پاسخ گویی به سوالاتی با مفاهیم علمی و خلاقانه با ساختاری متفاوت از سوالات مرسوم درس

............

زمان بندی مسابقه

عنوان زمان
ثبت نام از تیم های متقاضی 117 آبان الی 10 آذر ماه 1390
پاسخ به سئوالات مرحله اول(غیر حضوری) و فرستادن پاسخ ها 10 الی 26 آذر ماه 1390
اعلام نتایج و تعیین تیم های برگزیده مرحله اول بهمن ماه 1390
مرحله نهایی مسابقه، بصورت حضوری در دانشگاه صنعتی شریف اسفند ماه 1390

ولي نكته منفي اين مسابقه كه خودم هم دو سال پيش در اون شركت داشتم فضاي آزادشه يعني شما بعد از دريافت سوال ها ميتونيد به هر كسي براي پاسخگويي مراجعه كنيد معلم ها استادا ، اينترنت و ... و همين باعث شد در اون سال 80 درصد پذيرفته شدگان مرحله اول از يكي از مدارس تهران باشه!!!!!!
دقت كنيد بيشتر قبول شدگان فقط از يك مدرسه!!!!
جالب اينجا بود كه سوال هاي اين مسابقه به قدري جالب بود كه حتي معلم ها هم نمي تونستن پاسخ درستي بهش بدن ، در كل مسابقه ي جالبيه من كه تجربه ي خوب ي ازش دارم.

موافقم که این نکته ای که شما بهش اشاره کردید بده ولی بالاخره که باید در یک مسابقه حضوری شرکت کنن و طبعا مرحله دوم دشواری های ویژه خودش رو داره و باید توانایی علمی خوبی داشته باشن تا بتونن موفق بشن!

ولیکن شرکت کردن در برنامه های دانشگاهی در مقطع دبیرستان اثرات ماندگاری روی علاقه مندی ها و و آینده دانش آموزان داره ;) زمان ما دانشگاه تهران و بهشتی هم از این دست برنامه ها داشتن که فوق العاده بود... الان رو نمیدونم !

حالا شما دوستانی که شرکت کردید لطفا از تجربیاتتون برای سایر علاقه مندان بنویسید ...

erfan
11-23-2011, 04:10 PM
موافقم که این نکته ای که شما بهش اشاره کردید بده ولی بالاخره که باید در یک مسابقه حضوری شرکت کنن و طبعا مرحله دوم دشواری های ویژه خودش رو داره و باید توانایی علمی خوبی داشته باشن تا بتونن موفق بشن!

ولیکن شرکت کردن در برنامه های دانشگاهی در مقطع دبیرستان اثرات ماندگاری روی علاقه مندی ها و و آینده دانش آموزان داره ;) زمان ما دانشگاه تهران و بهشتی هم از این دست برنامه ها داشتن که فوق العاده بود... الان رو نمیدونم !

حالا شما دوستانی که شرکت کردید لطفا از تجربیاتتون برای سایر علاقه مندان بنویسید ...
دقيقا!
مرحله دوم اين مسابقه فوق العاده جذابه.
مرحله دومش بصورت حضوري با خوابگاه در كتابخانه دانشگاه شريف برگزار ميشه و گروه ها چند روز مهلت دارن كه از همه امكانات كتابخانه شريف براي بدست آوردن پاسخ سوالات استفاده كنند.

در مورد تجربه:
راستش اولين چيزي كه خيلي به نظرم مهم باشه اينه كه به هيچ وجه بچه ها نبايد به معلم هاي عادي مدرسه اعتماد كنند ، قصد توهين ندارم ولي بايد قبول كنيم سطح سواد معلمان مدارس كشور فقط در حد كتاب درسيه ( البته استثنا هم هست) و اعتماد كردن به معلم ها براي پاسخ به همچين سوال هايي باعث شكست اونها ميشه.
تجربه شخصي بنده در يكي از سوالات دو سال قبل جالبه :
براي جواب دادن اين سوال خودم يك جواب مستقل از مطالعات قبليم در ذهن داشتم ، دوست هم تيمي من كه برگزيده المپياد فيزيك بود هم يك جواب خاص داد ، از سه تا از معلم فيزيك هاي دبيرستان هم اين سوال رو پرسيدم كه هر سه يك جواب متفاوت و كاملا غير علمي مطرح كردن ، براي مطمئن شدن با يكي از استاداي فيزيك دانشگاه بوعلي مكاتبه كردم كه اونم يه جواب داد!!!
يعني 6 تا جواب مختلف ! آخر كار هم جواب خودم رو فرستادم كه بيشترين نمره رو هم تو همين سوال اورد!!!
حالا جواب استاد دانشگاه هم تقريبا درست بود ولي متاسفانه جواب معلم هام به قدري عجيب غريب و من در آوردي بود كه عكس العمل مقابل شنيدنش فقط يك نيشخند بود.

در هر صورت سوالات اين مسابقه كاملا ابتكاري و نو طرح شدند و در اين ضمينه بايد به كه كساني مراجعه كرد كه مطالعات عمومي ، علمي شان بالا باشد و داشتن مدرك در اون زمينه هيچ كمكي نميكنه مطمئن باشيد.
البته اگه دانش آموزي هوش و مطالعه بالا داشته باشه خودش بهتر نتيجه ميگيره .

Negar Najafi
11-23-2011, 07:57 PM
ببخشید میشه یک نفر لطف کنه و جوابه منو به سرعت بده؟
آخه من این مسابقه رو برای کل بچه های اول تا سوممون مطرح کردم!:you're kidding, rig
1:فرم ثابت نام رو از کجا بگیرم؟
2:هزینه چه قدره؟
3:تویه موضوعات گفته شده مثلاً ریاضی و کامپیوتر، این دو تا موضوعی که با واو به هم مرتبط شدن تو رشته ی جدا هستند یا با همن؟

mahdad_haghighi
11-23-2011, 08:05 PM
آخه من این مسابقه رو برای کل بچه های اول تا سوممون مطرح کردم!:you're kidding, rig
1:فرم ثابت نام رو از کجا بگیرم؟
2:هزینه چه قدره؟
3:تویه موضوعات گفته شده مثلاً ریاضی و کامپیوتر، این دو تا موضوعی که با واو به هم مرتبط شدن تو رشته ی جدا هستند یا با همن؟

1. ثبت نام اینترنتی هست و از اینجا (http://www.sharifstudent.ir/) می تونید ثبت نام کنید .

2.هر تیم 10 هزار تومان

3.هر گروه در هر 5 موضوع شرکت می کنه و موضوعی جدا از بقیه نیست .

erfan
11-24-2011, 04:39 PM

در مورد موضوعات بايد دقت كنيد كه موضوعات مشترك هستن ، مثلا فيزيك و نجوم . مسلما پاسخگويي به سوالات نجومي به علم فيزيك نيازمنده همين طور براي پاسخگويي به سوالات كامپيوتر به علم رياضيات، احتمال و گسسته نياز داريد ، البته سوالات چهره محاسباتي زيادي نداره ، بيشتر بايد روش و ايده براي حل مشكل بديد تا اينكه مسئله رو با عدد و فرمول به پيش ببريد.

stella
11-25-2011, 12:40 PM
سلام!
فکر نمی کردم ما هم از این سبک مسابقات داشته باشیم...جالبه...!
میشه کسانی که قبلا در این مسابقه شرکت کردند ، اگر سوالات رو یادشون هست بگن؟می خوام ببینم چه جور سوال هایی میدن؟!
...ممنون...

mahdad_haghighi
11-25-2011, 07:34 PM
سلام!
فکر نمی کردم ما هم از این سبک مسابقات داشته باشیم...جالبه...!
میشه کسانی که قبلا در این مسابقه شرکت کردند ، اگر سوالات رو یادشون هست بگن؟می خوام ببینم چه جور سوال هایی میدن؟!
...ممنون...

اگه ثبت نام کرده باشین از فردا نمونه سوالات روی پروفایل تیم ها قرار میگیره .

http://sutstudents.ir/?part=news&inc=news&id=80

mahdad_haghighi
11-26-2011, 05:43 PM
با توجه به اینکه ممکنه دوستانی که در مسابقه شرکت نمی کنن علاقمند به دیدن نوع سوالات باشن به پیشنهاد مدیر ارشد محترم فروم ، نمونه سوالاتی که امروز روی پروفایل تیم ها قرار گرفت از لینک زیر قابل دریافته (فرمت پی دی اف).:have a nice day:

لینک دانلود (http://astroupload.com/do.php?filename=13223160451.pdf)

Amirali
11-26-2011, 06:41 PM
سلام دوستان
کسی هزینه ثبت نام رو پرداخت کرده؟
من دو بار امتحان کردم هر دوبارش کنسل شد!!!!!
نمونه سوال ها هم قرار بود فقط تو پروفایل کسایی که هزینه رو پرداخت کردن قرار داده بشه اما تو پروفایل من هم اومده؟!؟!

mahdad_haghighi
11-26-2011, 07:00 PM
سلام دوستان
کسی هزینه ثبت نام رو پرداخت کرده؟
من دو بار امتحان کردم هر دوبارش کنسل شد!!!!!
نمونه سوال ها هم قرار بود فقط تو پروفایل کسایی که هزینه رو پرداخت کردن قرار داده بشه اما تو پروفایل من هم اومده؟!؟!

سلام
احتمالا شما هم مثل من از روش پرداخت اینترنتی استفاده کردید . اون دوباری که پرداخت کردید و بعد از ورود به پایگاه شریف نوشت "پرداخت توسط خریدار کنسل شد" هر دوبار پول از حساب شما کم شده !!!:blink:

من با دانشگاه شریف تماس گرفتم گویا پرداخت اینترنتی هم به صورت آنی نبوده و اون فردی که باید دریافتی ها رو جهت تایید پروفایل می فرستاده سرشون شلوغ بوده و این کارو با تاخیر چند روزه انجام دادن !!!:crazy:
پس میشه نتیجه گرفت الان حساب شما تایید شده البته با ده هزارتومان پرداخت اضافه .;)

Amirali
11-27-2011, 04:54 PM
نه هر دو بار پول از حساب کم شد اما 15 دقیقه بعد دوباره به حسابم برگشت
تماس گرفتم گفتن پرداخت اینترنتی خرابه و کارت به کارت کنید

mahdad_haghighi
12-11-2011, 06:57 PM
مثل دفعه قبل ::grin:

با توجه به اینکه ممکنه دوستانی که در مسابقه شرکت نمی کنن علاقمند به دیدن نوع سوالات باشن به پیشنهاد مدیر ارشد محترم فروم ، سوالات (آزمون) قسمت غیر حضوری که امروز روی پروفایل تیم ها قرار گرفت از لینک زیر قابل دریافته (فرمت پی دی اف).:have a nice day:

لینک دانلود (http://astroupload.com/do.php?filename=13236172341.pdf)

Astronomy
12-11-2011, 07:41 PM
سلام
جهت اطلاع بگم که سوالات دیشب اومد نه امروز
سوال آخر که رو مورد هلیکوپتر هست ببینید!!
خیلی باحاله و شاید در ذهن همه همون اول زهره بیاد که جوش از همه غلیظ تره و هلیکوپتر بهتر می ایسته (که البته شاید همین جواب درست باشه)
به نظر من باید همه با هم یکی باشه و همه سیارات یک مقدار انرژی از هلیکوپتر می برند و شاید هم نظرم غلط باشه و خواستم اینجا به بحث بزاریم تا ببینیم چی درسته!!
و اما استدلال من: به نظر من درسته که غلیظ بودن جو باعث میشه هلیکوپتر هوا رو بهتر تکیه گاه قرار بده همون طور که تو زمین با بالا رفتن و رقیق تر شدن جو پرواز برای هلیکوپتر سخت میشه چون مولکول های هوای کمتری هست تا کنار بزنه و خودشو بالا نگه داره
اما عامل دیگه ای هم هست
دقیقا به همون نسبت که غلظت جو باعث راحت تر شدن پرواز میشه به همون نسبت هم فشار جو هلیکوپتر رو رو به پایین هل میده
پس این دو همدیگه رو خنثی میکنن و در همه موارد مقدار انرژی یکسانی برای ثابت موندن می خواد

پیمان اکبرنیا
12-11-2011, 07:49 PM
سلام
جهت اطلاع بگم که سوالات دیشب اومد نه امروز
سوال آخر که رو مورد هلیکوپتر هست ببینید!!
خیلی باحاله و شاید در ذهن همه همون اول زهره بیاد که جوش از همه غلیظ تره و هلیکوپتر بهتر می ایسته (که البته شاید همین جواب درست باشه)
به نظر من باید همه با هم یکی باشه و همه سیارات یک مقدار انرژی از هلیکوپتر می برند و شاید هم نظرم غلط باشه و خواستم اینجا به بحث بزاریم تا ببینیم چی درسته!!
و اما استدلال من: به نظر من درسته که غلیظ بودن جو باعث میشه هلیکوپتر هوا رو بهتر تکیه گاه قرار بده همون طور که تو زمین با بالا رفتن و رقیق تر شدن جو پرواز برای هلیکوپتر سخت میشه چون مولکول های هوای کمتری هست تا کنار بزنه و خودشو بالا نگه داره
اما عامل دیگه ای هم هست
دقیقا به همون نسبت که غلظت جو باعث راحت تر شدن پرواز میشه به همون نسبت هم فشار جو هلیکوپتر رو رو به پایین هل میده
پس این دو همدیگه رو خنثی میکنن و در همه موارد مقدار انرژی یکسانی برای ثابت موندن می خواد

فکر کنم چون مسابقه است بهتره اینجا به بحث گذاشته نشود!

Astronomy
12-11-2011, 09:01 PM
فکر کنم چون مسابقه است بهتره اینجا به بحث گذاشته نشود!
حرف شما درسته
اما خود برگزار کنندگان مسابقه هم نوشتن که استفاده از منابع مجاز است و حتی نوشتن که می تونین منبع دریافتی جواب رو هم بنویسید
و فکر کنم که کسی بیشتر نمره می گیره که به جز صحیح بودن جواب استدلالش رو به شکل زیبا تر و ساده تر و قابل فهم تر بیان کنه
و ما اینجا فقط می خوایم بدونیم که جواب درست هست یا نه (البته با اجازه شما ;) )
اگر هم مشکلی وجود داره که چشم ما سر تا پا گوشیم

پیمان اکبرنیا
12-11-2011, 09:17 PM
حرف شما درسته
اما خود برگزار کنندگان مسابقه هم نوشتن که استفاده از منابع مجاز است و حتی نوشتن که می تونین منبع دریافتی جواب رو هم بنویسید
و فکر کنم که کسی بیشتر نمره می گیره که به جز صحیح بودن جواب استدلالش رو به شکل زیبا تر و ساده تر و قابل فهم تر بیان کنه
و ما اینجا فقط می خوایم بدونیم که جواب درست هست یا نه (البته با اجازه شما ;) )
اگر هم مشکلی وجود داره که چشم ما سر تا پا گوشیم

والا من نمیدونم بهتره مدیر تالار در این مورد تصمیم بگیرند ;) درسته که استفاده از منابع مجازه ولی اگر شما اینجا بحث کنید و جواب دهید، بقیه می توانند بدون جستجو در منابع و فکر کردن درباره سوالات، جواب آن را بدهند که موجب ضایع شدن حق کسانی که واقعا فکر کردند میشود.

Astronomy
12-26-2011, 07:04 PM
با توجه به اینکه بسیاری از شرکت کنندگان در مسابقه ملی شریف در آوااستار حضور دارند و مهلت ارسال پاسخ نامه ها به اتمام رسید و در خواست های بسیار برای حل شدن این سوالات بود تصمیم گرفتیم تا تاپیکی ایجاد کنیم تا به بررسی این سوالات بپردازیم
همه دروس و سوالات را به ترتیب شماره بررسی می کنیم
از همه دوستان خواهش می کنیم تا در بحث ها شرکت کنند
می توانید سوالات را از لینک زیر دریافت کنید
http://www.mediafire.com/?2ufuwbx1211faln
با تشکر از دوستان

Astronomy
12-26-2011, 07:47 PM
خب با سوال اول شروع می کنیم:
سوال 1 ریاضی
دو خواهر به اسمهاي ستایش و ملودي میخواهند کیکی را که مادرشان برایشان پخته است تقسیم کنند. مادر براي آنکه دعوایشان نشود روشی را به آنها یاد داده است تا بتوانند کیک را عادلانه تقسیم کنند؛ به این صورت که اول ستایش با چاقو کیک را نصف میکند و سپس ملودي از بین دو تکه انتخاب میکند. به این ترتیب ستایش مجبور است تمام سعی خود را بکند تا کیک را دقیقاً به دو بخش مساوي تقسیم کند و اگر موفق نشود خودش مقصر است و نمیتواند با ملودي دعوا کند. اما برخلاف انتظار آن دو، برادرشان نیز از خواب بیدار میشود. او هم سهمی از کیک، دقیقاً برابر با هر کدام از دو خواهر خود، میخواهد! چه روشی به آن سه پیشنهاد میکنید تا بتوانند بدون دعوا کیک را بین خود تقسیم کنند؟
روشی که پیشنهاد میکنید باید طوري باشد که جلوي هر سوء استفادهاي را بگیرد و کسی نتواند اعتراض کند. براي مثال ممکن است دو تایشان(مثلاً ستایش با برادرش) تبانی کنند و سعی کنند کیک کمتري به نفر سوم(مثلاً ملودي) برسد. بنابراین روش زیر مناسب نیست:
مرحله 1: ستایش کیک را به سه قسمت تقسیم کند.
مرحله 2: برادر یک تکه را از بین سه تکه انتخاب کند.
مرحله 3: ملودي یک تکه را از بین دو تکهي باقیمانده انتخاب کند.
ممنون میشیم از دوستان که جواب هاشون رو اعلام کنند

Astronomy
12-26-2011, 08:55 PM
نمی دونم چی شد، این همه درخواست برای حل سوالات بود
یعنی از این 22 نفری که الان آنلاین هستند یه نفر هم شرکت نکرده یا مشتاق به حل سوالات نیست؟
خب برای روی کار افتادن تاپیک من جوابی که خودم فرستادم رو اینجا اعلام می کنم:
1- ستایش کیک را به سه تکه تقسیم می کند
2- برادر یک تکه را بر می دارد
3- ملودی از دو تکه باقی مانده یکی را بر می دارد
4- ستایش تکه باقی مانده را بر می دارد
5- برادر تکه خود را به دو قسمت تقسیم می کند
6- ملودی تکه خود را به دو قسمت تقسیم می کند
7- برادر یکی از تکه های نصفه ملودی را برمی دارد
8- ملودی یکی از تکه های نصفه برادر را برمی دارد

به نظر من اینطوری بین همه تساوات برقرار میشه
همین طور که میدونید این سوال چندین جواب داره
منتظر نظرها و جواب های دیگر شما هستم

Mostafa
12-26-2011, 09:11 PM
با تشكر از آقاي Astronomy بابت ايجاد اين تاپيك و همچنين تشكر از آقاي mahdad_haghigh بابت نكته بجايي كه گفتند .

من اين مبحث را با تاپيك اصلي مسابقه ادغام ميكنم .

ضمنآ با آقاي Ehsan كه از داوران مسابقه هستند هم هماهنگ كردم و با توجه به اتمام مهلت پاسخگويي ، ايجاد بحث حل سوالات بلامانع است .

af.skylover
12-26-2011, 10:05 PM
نمیدونم درست باشه یا نه ...ولی اینم یه روشیه:
1 - ستایش کیک را به چهار قسمت تقسیم میکنند چون تقسیم مساوی در 4 قسمت ، محتمل تر از 3 قسمت است
2-اول ملودی قسمت خود را بر می دارد .
3-دوم برادر قسمت خود را بر میدارد
4- سوم ستایش قسمت خود را بر میدارد
5- قسمت باقی مانده از آن چهار قسمت را ملودی به سه قسمت تقسیم می کند
6-اول ستایش یکی از آن سه قسمت کوچک را بر میدارد
7-دوم برادر یک قسمت از سه قسمت کوچک را بر میدارد
8-در آخر ملودی آخرین تکه را بر میدارد
درسته به نظرتون؟؟؟

Astronomy
12-26-2011, 10:21 PM
نمیدونم درست باشه یا نه ...ولی اینم یه روشیه:
1 - ستایش کیک را به چهار قسمت تقسیم میکنند چون تقسیم مساوی در 4 قسمت ، محتمل تر از 3 قسمت است
2-اول ملودی قسمت خود را بر می دارد .
3-دوم برادر قسمت خود را بر میدارد
4- سوم ستایش قسمت خود را بر میدارد
5- قسمت باقی مانده از آن چهار قسمت را ملودی به سه قسمت تقسیم می کند
6-اول ستایش یکی از آن سه قسمت کوچک را بر میدارد
7-دوم برادر یک قسمت از سه قسمت کوچک را بر میدارد
8-در آخر ملودی آخرین تکه را بر میدارد
درسته به نظرتون؟؟؟
درست نمی دونم اما فکر می کنم خیلی نمی تونه درست باشه چون مقدار اختلاف اندازه تکه های 4 تایی بیشتر از مقدار اختلاف اندازه تکه های 3 تایی اون تکه چهارم هست
اگر فرض کنیم هر 4 تکه با هم برابر نباشند و تکه آخر که 3 تکه کردیم هم تکه های برابر نداشته باشد آنگاه مقدار کیک بیشتری که نفر اول(ملودی) از اون 4 تکه میگیره بیشتر از مقدار کیک بیشتری است که نفر اول(ستایش) از اون 3 تکه میگیره

Astronomy
12-26-2011, 10:34 PM
خب با توجه به اینکه می خواهیم زود تر به سوالات نجوم برسیم به سراغ سوال بعدی میرویم
سوال 2 ریاضی
سه توپ به شعاعهاي 4 ،3 و 5 روي زمین قرار گرفتهاند؛ به طوري که دو به دو بر هم مماساند. توپ چهارم به شعاع 1 را روي این سه توپ میگذاریم به طوري که بر هر سه مماس باشد. ارتفاع مرکز این توپ از زمین چقدر است؟
دوستان رو سوال فکر کنن و جواب هاشون رو بزارن و من هم فردا جواب خودم رو میزارم

Amirali
12-26-2011, 10:36 PM
نیمی از پاسخ سوال اول تو خود سوال بود

جواب صحیح:
1)ستایش کیک را به 2 قسمت تقسیم میکند
2)ملودی یکی از 2 تکه را انتخاب می کنند
3)ستایش و ملودی کیک هایشتن را به 3 قسمت تقسیم می کنند
4)برادرشان از هر 3 قسمت یکی را انتخاب می کند

Astronomy
12-26-2011, 10:42 PM
نیمی از پاسخ سوال اول تو خود سوال بود

جواب صحیح:
1)ستایش کیک را به 2 قسمت تقسیم میکند
2)ملودی یکی از 2 تکه را انتخاب می کنند
3)ستایش و ملودی کیک هایشتن را به 3 قسمت تقسیم می کنند
4)برادرشان از هر 3 قسمت یکی را انتخاب می کند
اینم راه حل جالبیه اما همون طور که گفتم این سوال میتونه چندین راه حل داشته باشه
حالا بهتره بریم سراغ سوال دوم

خب با توجه به اینکه می خواهیم زود تر به سوالات نجوم برسیم به سراغ سوال بعدی میرویم
سوال 2 ریاضی
سه توپ به شعاعهاي 4 ،3 و 5 روي زمین قرار گرفتهاند؛ به طوري که دو به دو بر هم مماساند. توپ چهارم به شعاع 1 را روي این سه توپ میگذاریم به طوري که بر هر سه مماس باشد. ارتفاع مرکز این توپ از زمین چقدر است؟
دوستان رو سوال فکر کنن و جواب هاشون رو بزارن و من هم فردا جواب خودم رو میزارم

Astronomy
12-27-2011, 11:55 AM
سلام
من جواب خودم برای این سوال رو میزارم
البته لازم به ذکر هست که حل این سوال رو آقای رامتین کرامتی دوست خوبم انجام دادند و من از ایشون کمک گرفتم برای پاسخ به سوال
این عکس حل در چرک نویس هست که دو تا غلط داشت که تو کامپیوتر تصحیح کردم

http://astroupload.com/uploads/13250133211.jpg (http://astroupload.com/uploads/13250133211.jpg)

منتظر جواب ها و نظر های شما هستم

Astronomy
12-28-2011, 11:07 AM
خب انگار سوالات ریاضی زیاد طرفدار نداره
زود تر جلو میریم تا به سوالات نجوم برسیم و اما . . .
سوال 3 ریاضی
نامهاي با متن زیر از کیف یک لپتاپ به دست آمده است. گمان میرود کلمهي عبور اول و دوم لپ تاپ درون متن این نامه نهفته باشد. کلمه هاي عبور لپتاپ چیست؟
متن نامه(!!!):
گمنی غپهز بهم تبژم پزبا تاذب گزذو گمنی غپهز ذهن پبژ ین پباذ زنژ گمنبث ژاز زب پصگواذ زبیونباا باو گمنبث زب پی یناو ثزثاپ چباا ذالز ذز گوبز ین ذاذي باذ غذذ پغذا گمنی غپهز ذهن بشث
شی ذه ذه حیبز شی
باز هم منتظر جواب ها و نظراتتون هستم

Amirali
12-28-2011, 12:30 PM
خب انگار سوالات ریاضی زیاد طرفدار نداره
زود تر جلو میریم تا به سوالات نجوم برسیم و اما . . .
سوال 3 ریاضی
نامهاي با متن زیر از کیف یک لپتاپ به دست آمده است. گمان میرود کلمهي عبور اول و دوم لپ تاپ درون متن این نامه نهفته باشد. کلمه هاي عبور لپتاپ چیست؟
متن نامه(!!!):
گمنی غپهز بهم تبژم پزبا تاذب گزذو گمنی غپهز ذهن پبژ ین پباذ زنژ گمنبث ژاز زب پصگواذ زبیونباا باو گمنبث زب پی یناو ثزثاپ چباا ذالز ذز گوبز ین ذاذي باذ غذذ پغذا گمنی غپهز ذهن بشث
شی ذه ذه حیبز شی
باز هم منتظر جواب ها و نظراتتون هستم

به جای هر حرف یه حرف قبلش رو می نویسیم
کلمه عبور اول پازل برای پیدا کردن کلمه عبور دوم باز هم باید رمز کلمات زیر را بشکنید راهنمایی این کلمات را با همین ترتیب جایی دیگر در کنار هم دیده اید عدد بعدی کلمه عبور دوم است
سه دو دو چهار سه

رمز اول که معلوم شد اما دومی؟!؟!؟!

Astronomy
12-28-2011, 02:13 PM
به جای هر حرف یه حرف قبلش رو می نویسیم
کلمه عبور اول پازل برای پیدا کردن کلمه عبور دوم باز هم باید رمز کلمات زیر را بشکنید راهنمایی این کلمات را با همین ترتیب جایی دیگر در کنار هم دیده اید عدد بعدی کلمه عبور دوم است
سه دو دو چهار سه

رمز اول که معلوم شد اما دومی؟!؟!؟!
همون جور که دوست خوبمون Amirali گفت برای پیدا کردن رمز لپ تاپ این متن رو رمز گشایی می کنیم
باید حروف متن این نامه رو یکی به عقب بکشیم
مثلا بجای "گ" مینویسیم "ک" یا به جای "ب" مینویسم "ا"
اینجوری متن بالا بدست میاد که توش رمز اول رو گفته که "پازل" هست
اما رمز دوم:
توی متن یک دنباله عددی داده که گفته شما اینا رو یه جایی دیدین و عدد بعدی رمز هست
اعداد: سه دو دو چهار سه
اگر به سوال قبل یعنی 2 ریاضی دقت کنید می بینید که برخی از اعداد با حروف نوشته شده و برخی با عدد
"سه توپ به شعاعهاي 4 ،3 و 5 روي زمین قرار گرفتهاند؛ به طوري که دو به دو بر هم مماساند. توپ چهارم به شعاع 1 را روي این سه توپ میگذاریم به طوري که بر هر سه مماس باشد. ارتفاع مرکز این توپ از زمین چقدر است؟"
به اعدادی که با حروف نوشته شده اند نگاه کنید
میبینیم : سه، دو، دو، چهار، سه، سه
پس رمز دوم عدد "سه" هست
اینم رمز دوم این سوال ولی هرچی فکر می کنم نمی فهمم این سوال چه ربطی به ریاضی داشت
منتظر نظراتتون هستم تا سوال بعدی

Astronomy
12-28-2011, 02:58 PM
خب میریم سراغ سوال بعدی
سوال 1 کامپیوتر
کوکب پازل ملوك که عمو حسین برایش خریده بود را به هم ریخت. ولی کوکب هیچ سر رشته اي در درست کردن پازل نداشت، فقط می دانست که باید قطعات پازل را طوري درون قالب آن بچیند که قطعات روي هم نیفتند و تمام خانه هاي قالب پر شوند. ولی کلاً به عکس روي پازل توجهی نمی کند. قالب پازل به شکل زیر (شکل 2) بوده و تمام قطعات پازل به شکل (شکل 1) می باشند که فقط تصویر روي آن ها با هم فرق دارد. همچنین عکس روي پازل طوري است که اگر حتی یک قطعه را هم جابجا بگذاریم خراب میشود. احتمال درست بودن تصویر پازل، در اولین باري که کوکب قالب را با قطعات پازل میپوشاند، چقدر است؟
شکل 1
3133
شکل 2
3134
جواب بدین دیگه:banghead::TT TT: تو سوالات قبلی که همکاری خوبی نبود

Astronomy
12-28-2011, 08:21 PM
با تشکر از همکاری و پاسخ های بسیار دوستان بنده خودم جواب رو می نویسم:sFun_bangdesk::O_O:
جواب میشه:
((!20)(10^2))/1
یک تقسیم بر دو به توان ده ضربدر بیست فاکتوریل
خب دلیل:
ما این شکل رو به مستطیل های 2در3 تبدیل می کنیم و 20 مستطیل خواهیم داشت که هرکدام را باید با 2 قطعه از پازل بپوشانیم
برای پوشاندن اولین مستطیل 20 انتخاب داریم پس دو بیستم امکان دارد که اولین انتخاب ما درست باشد
اما برای دومین انتخاب 19 انتخاب داریم و از دو قطعه مورد نظر نیز یک قطعه مانده
پس برای انتخاب دوم داریم یک نوزدهم
و همچنین بقیه را هم به همین شکل بدست می آوریم
برای بدست آوردن شانس اولین انتخاب صحیح در کل پازل باید همه را در هم ضرب کنیم که جواب بالا را خواهیم داشت
اگر نظری بود خواهشا مطرح کنید

Astronomy
12-28-2011, 10:02 PM
و اما سوال بعدی
سوال 2 کامپیوتر
ملوك بعد از این که متوجه می شود کوکب پازل دوست داشتنی او را که با زحمت درست کرده بود، به هم ریخته، تصمیم می گیرد تا قیامت با کوکب قهر کند! وقتی عمو حسین متوجه این قضیه می شود، تصمیم می گیرد براي آنها یک بازي دو نفره بخرد تا آن دو مجبور شوند براي بازي کردن با هم آشتی کنند. این بازي با 3 کیسه مهره انجام میشود. در ابتدا در کیسه ها به ترتیب 3 ،5 و 7 مهره وجود دارد. در این بازي به ترتیب هر نفر در نوبت خود، یکی از کیسه ها که هنوز مهره دارد را انتخاب نموده و تعدادي از مهرههاي آن را برداشته و بیرون میگذارد(حداقل یک مهره و حداکثر تمام مهره هاي کیسه). برنده بازي شخصی است که آخرین مهره را بردارد و بعد از آن دیگر مهرهاي نباشد. در این بازي ثابت میشود که استراتژي برد با نفر اول است؛ یعنی نفر اول میتواند طوري بازي کند که نفر دوم هر چقدر هم که خوب بازي کند باز نفر اول برنده بازي شود. پس عمو حسین تصمیم می گیرد براي نشان دادن بازي به کوکب و ملوك خودش نفر اول باشد و کوکب نفر دوم. حال تمام حرکتهاي اولی(فقط حرکت اول نه ادامه بازي) را بیان کنید که اگر عمو حسین انجام دهد و در ادامه بازي درست بازي کند، هر طور هم که کوکب بازي کند، حتماً عمو حسین برنده بازي شود.
منتظر جواب ها هستم هاااااااااااااااااااااااا ااااااااااااااا

Amirali
12-28-2011, 10:08 PM
همون جور که دوست خوبمون Amirali گفت برای پیدا کردن رمز لپ تاپ این متن رو رمز گشایی می کنیم
باید حروف متن این نامه رو یکی به عقب بکشیم
مثلا بجای "گ" مینویسیم "ک" یا به جای "ب" مینویسم "ا"
اینجوری متن بالا بدست میاد که توش رمز اول رو گفته که "پازل" هست
اما رمز دوم:
توی متن یک دنباله عددی داده که گفته شما اینا رو یه جایی دیدین و عدد بعدی رمز هست
اعداد: سه دو دو چهار سه
اگر به سوال قبل یعنی 2 ریاضی دقت کنید می بینید که برخی از اعداد با حروف نوشته شده و برخی با عدد
"سه توپ به شعاعهاي 4 ،3 و 5 روي زمین قرار گرفتهاند؛ به طوري که دو به دو بر هم مماساند. توپ چهارم به شعاع 1 را روي این سه توپ میگذاریم به طوري که بر هر سه مماس باشد. ارتفاع مرکز این توپ از زمین چقدر است؟"
به اعدادی که با حروف نوشته شده اند نگاه کنید
میبینیم : سه، دو، دو، چهار، سه، سه
پس رمز دوم عدد "سه" هست
اینم رمز دوم این سوال ولی هرچی فکر می کنم نمی فهمم این سوال چه ربطی به ریاضی داشت
منتظر نظراتتون هستم تا سوال بعدی

آخه یکی نیست بگه این چه جور سوالیه وقتی تو سوال نوشته نامه ای با متن زیر از کیف یک لپتاپ پیدا شده حالا چطور جوابش تو سوال قبلشه؟؟؟ :yuush:

در مورد سوال پازل دقت کنید این پازل قرینه هستش و اگه از پایین به بالا هم چیده بشه تصویرش درست در میاد پس برای هر خونه پازل 2 انتخاب درست هست

Astronomy
12-29-2011, 09:29 AM
میریم سراغ سوال دو ریاضی
جواب خیلی طولانی هست و حدود چند صفحه A4 میشه پس من خیلی خلاصه میگم
اول فرض می کنیم که می دانیم (خودتون امتحانش کنید چون اینجا بگم طولانی میشه) در کیسه ها حالاتی مثل x-x (یک کیسه خالی و دو کیسه دیگر با هم برابر) یا 1-2-3 یا 1-4-5 یا 2-4-6 به وجود بیاید به صورتی که نوبت با حریف باشد می توانیم جوری بازی را اداره کنیم که برنده باشیم
حرکت اول عمو حسین: 1 گوی از کیسه 3 (کیسه 7 تایی)
اگر عمو حسین یک گوی از کیسه 3 بردارد حالت 3-5-6 برای حریف ایجاد می شود
حالا اگر حریف یک گوی از کیسه سوم بردارد می توانیم با برداشتن تمامی مهره های کیسه اول حالت x-x ایجاد کنیم
اگر دو مهره از کیسه 3 بردارد می توانیم 1-4-5 ایجاد کنیم و اگر 3 مهره از کیسه 3 بردارد x-x ایجاد می کنیم
اگر 4 یا 5 مهره از کیسه 3 بردارد می توانیم 1-2-3 ایجاد کنیم و اگر 6 مهره از کیسه شماره 3 بردارد می توانیم x-x ایجاد کنیم
و بقیه کیسه ها نیز به همین ترتیب
باید کل حرکات ممکن عمو حسین را یک به یک بررسی کنیم
ما که بررسی کردیم جواب زیر رو بدست آوردیم
1 مهره از کیسه 1
1 مهره از کیسه 2
1 مهره از کیسه 3
این ها حرکات اولی هستند که عمو حسین با انجام آنها می تواند بازی را به نفع خود به پایان برساند
حرکات غیر از این می تواند باعث باختن عمو حسین بشود
نظر بدید، جواب بدید، روح ما رو شاد کنید

Astronomy
12-29-2011, 10:30 AM
زیاد خوشم نمیاد که تو این تاپیک همش دارم خودم می نویسم ولی امیدوارم با رسیدن به بخش فیزیک و مخصوصا نجوم شما هم همکاریتون بیشتر بشه
بهتره بریم سوال بعد
سوال 3 کامپیوتر
پس از آنکه کوکب و ملوك معماهاي کامپیوتري زیادي حل کرده و بسیار ماهر شدهاند، عموحسین میخواهد آن دو را امتحان کند و می گوید اگر شما من را شگفت زده کردید من به هر دوي شما یک بسته پاستیل می دهم. در غیر این صورت هیچ چیز به هیچ کدامتان نمی رسد! براي این کار آنها از عموحسین میخواهند دو عدد محرمانه صحیح x و y که هردو بزرگتر از صفر و y بزرگتر مساوی x را انتخاب کند که مجموع آنها کمتر از 100 باشد. سپس مجموع این دو عدد را به کوکب و ضرب این دو عدد را به ملوك بگوید. عمو حسین این کار را میکند. سپس این صحبت ها بین کوکب و ملوك رد و بدل می شود.
ملوك: من نمی دانم آن دو عدد چیست.
کوکب: من هم نمی دانم آن دو عدد چیست.
ملوك: الان من می دانم آن دو عدد چیست!
سپس ملوك دو عدد به آرامی طوري که کوکب متوجه نشود، به عمو حسین میگوید که همان اعدادي بود که عمو در نظر داشت!
کوکب: الان من هم می دانم آن دو عدد چیست!
حال کوکب دو عددي را که عمو حسین در نظر گرفته بود، به او می گوید!
آن دو عدد چه اعدادي بوده اند؟!!
زیاد سخت نیست فقط یک تصور کردن قوی میخواد
خواهشا جواب بدید قبل از اینکه خودم جواب رو بزارم

Amirali
12-29-2011, 12:16 PM
میریم سراغ سوال دو ریاضی
جواب خیلی طولانی هست و حدود چند صفحه A4 میشه پس من خیلی خلاصه میگم
اول فرض می کنیم که می دانیم (خودتون امتحانش کنید چون اینجا بگم طولانی میشه) در کیسه ها حالاتی مثل x-x (یک کیسه خالی و دو کیسه دیگر با هم برابر) یا 1-2-3 یا 1-4-5 یا 2-4-6 به وجود بیاید به صورتی که نوبت با حریف باشد می توانیم جوری بازی را اداره کنیم که برنده باشیم
حرکت اول عمو حسین: 1 گوی از کیسه 3 (کیسه 7 تایی)
اگر عمو حسین یک گوی از کیسه 3 بردارد حالت 3-5-6 برای حریف ایجاد می شود
حالا اگر حریف یک گوی از کیسه سوم بردارد می توانیم با برداشتن تمامی مهره های کیسه اول حالت x-x ایجاد کنیم
اگر دو مهره از کیسه 3 بردارد می توانیم 1-4-5 ایجاد کنیم و اگر 3 مهره از کیسه 3 بردارد x-x ایجاد می کنیم
اگر 4 یا 5 مهره از کیسه 3 بردارد می توانیم 1-2-3 ایجاد کنیم و اگر 6 مهره از کیسه شماره 3 بردارد می توانیم x-x ایجاد کنیم
و بقیه کیسه ها نیز به همین ترتیب
باید کل حرکات ممکن عمو حسین را یک به یک بررسی کنیم
ما که بررسی کردیم جواب زیر رو بدست آوردیم
1 مهره از کیسه 1
1 مهره از کیسه 2
1 مهره از کیسه 3
این ها حرکات اولی هستند که عمو حسین با انجام آنها می تواند بازی را به نفع خود به پایان برساند
حرکات غیر از این می تواند باعث باختن عمو حسین بشود
نظر بدید، جواب بدید، روح ما رو شاد کنید

درسته

سوال های شیمی رو هم بی خیال شو برو سراغ فیزیک و نجوم

Astronomy
12-29-2011, 12:19 PM
باید همه سوالات رو حل کنیم
ولی سعی می کنیم برای شیمی کمتر وقت بزاریم و سریع رد بشیم
با توجه به اینکه خودم شیمی فقط یکی رو کامل حل کردم و یکی دیگه رو نصفه :(

Astronomy
12-29-2011, 06:09 PM
جواب
x=2 y=6
می دانیم که هر دو عدد نمی تواند با هم اول باشد چون در آن صورت ملوک باید بار اول جواب را بدست آورد
می خواهیم امکان درست بودن اعداد (2و6) را بررسی کنیم. عمو حسین به ملوک عدد 12 که ضرب آن دو و به کوکب عدد 8 که ضرب آن دو است را می گوید
ملوک بین (2و6) و (3و4) شک دارد پس بار اول می گوید نمی دانم. کوکب نیز بین اعداد (2و6) و (4و4) شک دارد ولی می داند که اعداد (3و5) نمی تواند باشد چون هردو عدد اول هستند
پس از اینکه کوکب می گوید نمی دانم ملوک متوجه می شود که (3و4) نمی تواند درست باشد چون اگر درست بود دو انتخاب (2و5) و (3و4) داشت که چون (2و5) نمی تواند درست باشد باید (3و4) را می گفت پس (3و4) درست نیست. از اینجاست که ملوک متوجه می شود (2و6) جواب صحیح است و آن را به عمو حسین می گوید
پس از اینکه ملوک می گوید می دانم کوکب متوجه می شود که جواب صحیح (4و4) نمی باشد. چون در آن صورت دو انتخاب (2و8) و (4و4) باقی می ماند و نمی توانست جواب صحیح را بیابد پس کوکب نیز متوجه می شود که (2و6) جواب صحیح است.

Astronomy
12-29-2011, 06:17 PM
میریم سراغ سوال بعدی که شیمی هست
از دوستان خواهش می کنم چون این سوالات (سوالای شیمی) رو خودم کامل حل نکردم، بیشتر همکاری کنند و حل های خودشون رو بزارند
سوال 1 شیمی
در این مسئله شما باید به شمارش ایزومرهاي ساختاري بپردازید!
به سؤالات زیر پاسخ دهید: H تا A براي هر یک از ترکیبات
چه تعداد مشتق مونوکلرو دارد؟
چه تعداد مشتق ديکلرو دارد؟
چه تعداد مشتق برموکلرو دارد؟

A. n-decane
B. n-hectane
C. tetra(n-hectyl)methane
D. di(n-hectyl)di(n-pentacontyl)methane
E. cubane
F. adamantane
G. dodecahedrane
H. 1,3,5-tri(n-decyl)-2,4,6-tri(n-eicosyl)benzene

این سوال رو خودم از 24 تا 7 تاش رو حل کردم پس لطفا جواب هاتون رو بزارید

Astronomy
12-29-2011, 07:15 PM
خب من فقط همین ها رو جواب دادم که نمی دونم درست هست یا نه و خودم حل نکردم و یکی دیگه از اعضای گروه حل کرد پس نمی تونم توضیح بدم

http://www.astroupload.com/uploads/13251734571.png

از دوستان می خوام جواب های بقیه رو تا فردا صبح بزارن و اگر تونستن توضیحی در مورد همه چیز (از جمله مشتق، ایزومر، مونو کلرو، دی کلرو، برومو کلرو و ....) بدند

Astronomy
12-30-2011, 12:35 AM
میریم سراغ سوال بعدی
سوال 2 شیمی
چون سوال پر از حروف انگلیسی و فارسی در کنار هم بود فرمتش به سایت نمی خورد و متن به هم ریخته میشد، مجبور شدم سوال را به صورت عکس بزارم
[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13251926671.png"]http://www.astroupload.com/uploads/13251926671.png (http://www.astroupload.com/uploads/13251926671.png)
http://www.astroupload.com/uploads/13251926672.png (http://www.astroupload.com/uploads/13251926672.png)
در تصویر فوق:
- دایره هایی که داراي فلش مورب هستند بیانگر یک بویلر یا جوشآور(در پایین برجها) و یا یک کندانسور یا میعانکننده(در بالاي برجها) میباشند. قرار دارد. (Separator) یک جداکننده C بعد از کندانسور برج 1 مخازنی براي تقسیم جریان قرار گرفته است. C و برج 3 C - بعد از کندانسور برج 2 کار میکند. یعنی مقدار و ترکیب درصد تمامی جریانها با گذشت (Steady state) - واحد در حالت پایا زمان تغییر نمیکند. با توجه به توضیحات بالا به سؤالات زیر پاسخ دهید:
چیست؟ (R جریان ) C -1 ترکیب درصد (جرمی) جریان بازگشتی از جدا کننده به برج 1
چیست؟ C -2 ترکیب درصد (جرمی) جریان ورودي به برج 3
100 خوراك ورودي به این واحد، kg به ازاي هر
اتانول خالص تولید میشود؟ (kg) -3 چه میزان
مخلوط اتانول- آب از برج سوم بازگشت داده میشود؟ (kg) -4 چه میزان
بنزن در فرآیند در جریان است؟ (kg) -5 چه میزان

Astronomy
12-30-2011, 11:23 AM
و اما پاسخ سوال دو شیمی
این سوال رو هم خودم حل نکردم و کار هم گروه من هست پس، از دادن توضیحات معذورم

http://www.astroupload.com/uploads/13252315911.png

Astronomy
12-30-2011, 11:42 AM
آخ جون داریم به فیزیک میرسیم
و این هم سوال بعد
سوال 3 شیمی
این سوال رو هم با اجازتون به صورت عکس قرار میدم

http://www.astroupload.com/uploads/13252325941.png

بنده این سوال را جواب نداده ام
چنانچه تا امروز غروب کسی جواب این سوال را نگذارد مجبور می شویم تا این سوال را بدون پاسخ گذاشته و به سوال بعدی برویم

Astronomy
12-30-2011, 04:15 PM
با توجه به اینکه این سوال انگار جوابی نداشت میریم سراغ سوال فیزیک
برای سوالات فیزیک و نجوم وقت زیادی برای پاسخگویی و بحث می زاریم
منتظر اونایی هستم که هی می گفتن پس فیزیک و نجوم چی شد هاااااااااااااا
خب سوال 1 فیزیک
مطمئناً خوردن نوشابه به وسیله نی را بارها تجربه کرده اید!
براي خوردن نوشابه اي که درون لیوان ریخته شده، انتهاي نی را در کجاي لیوان قرار دهیم تا خوردن نوشابه راحت تر باشد؟!
محل موردنظر را بر روي شکل زیر نشان داده و پاسخ خود را توضیح دهید.
http://www.astroupload.com/uploads/13252490571.png
لطفا پاسخ خود را روی شکل بالا نشان دهید و دلیل پاسخ خود را شرح دهید
ممممممممممممممممممممممممم مممممممممنون میشم

karimisss
12-30-2011, 04:36 PM
میشه همینطوری بگم .
شکلش بعدا
اگر نی رو گوشه لیوان یعنی بین لبه بالا و پایین قرارا بدیم به نظرم بهترین جا است .

Astronomy
12-30-2011, 04:45 PM
ممنون
میشه دلیلش رو هم بگید که چرا به نظرتون چرا اینجا بهتره؟

به نظر من باید پایین باشه که از بیشترین مقدار ممکن فشار مایع استفاده کنه
موقعی که نوشابه مکیده نشده این موضوع اهمیت نداره اما موقعی که کمی از آن مکیده شود و خلاء ایجاد شود آنجاست که تاثیر پایین بودن معلوم می شود
همچنین مقداری باید از پایین فاصله دهیم تا فضای کافی برای ورود مایع وجود داشته باشد
همین طور باید عمود باشد تا کمترین مقدار اصطکاک و اتلاف انرژی وجود داشته باشد
اینکه گوشه یا وسط باشد فرقی ندارد چون فشار مایع در همه جای یک سطح یکسان است
این نظر شخصی من بود که شاید اشتباه باشد
منتظر جواب های دیگر و نظر های شما هم هستم

پیمان اکبرنیا
12-30-2011, 10:30 PM
به نظر من باید پایین باشه که از بیشترین مقدار ممکن فشار مایع استفاده کنه
موقعی که نوشابه مکیده نشده این موضوع اهمیت نداره اما موقعی که کمی از آن مکیده شود و خلاء ایجاد شود آنجاست که تاثیر پایین بودن معلوم می شدم
همچنین مقداری باید از پایین فاصله دهیم تا فضای کافی برای ورود مایع وجود داشته باشد
همین طور باید عمود باشد تا کمترین مقدار اصطکاک و اتلاف انرژی وجود داشته باشد
اینکه گوشه یا وسط باشد فرقی ندارد چون فشار مایع در همه جای یک سطح یکسان است
این نظر شخصی من بود که شاید اشتباه باشد
منتظر جواب های دیگر و نظر های شما هم هستم

به نظرم همین جواب از بقیه کاملتر هست. هرچه ارتفاع بین دهان و سطح آزاد مایع کمتر باشه، بهتره. پس نی باید تا جای ممکن پایین بره.(اگر نی را کج قرار بدیم این اختلاف ارتفاع کمتر هم میشه و بهتره) البته تا جایی که نی به کف لیوان نچسبه و مثلا به اندازه یکی دو برابر قطر نی با کف فاصله داشته باشه تا افت فشار موضعی در ورودی ایجاد نشه.

البته در این مساله از اثرات لزجت مایع و مویینگی میشه صرف نظر کرد. اگر نمیشد صرف نظر کرد شاید باید بیشتر فکر میکردیم روی جواب.

در ضمن از گاز موجود در نوشابه هم صرف نظر کردیم. در واقعیت این گاز میتونه شکل مساله را عوض کنه.

karimisss
12-31-2011, 03:14 AM
من انقدر پیچیده بررسیش نکردم و علت اصلیم هم این بود که اگر بخوایم مستقیم قرارش بدین و در نظرم این بود که به کف لیوان بچسبونیمش اون موقع مکیدن اون مایع سخت تر می شه و فضا برای رفتن مایع به داخل نی وجود نداره اما اگر که کوشه لیوان باشه راحت تره و به طور کامل مایع مکیده می شه .
می شه به خودمون هم نگاه کنیم فرض کنیم اگر ما بودیم کجای لیوان قرار میدادیم اگر من بودم گوشه لیوان این نتیجه تجربی به نظرم بهتر از چیزای دیگه باشه .

doostesetareha
12-31-2011, 11:11 AM
جناب اکبرنیا ممنون بابت توضیحات کاملتون.
منم نظرم همینیه که فرمودین فقط یه مسئله میمونه. واقعاً میتونیم از اثر گاز داخل نوشابه صرفه نظر کنیم ؟؟
به نظرم نکته ی این سوال دقیقاً همینه وگرنه طراح میتونست به جای نوشابه بگه آب یا حتی آبمیوه !

جای نی هم همون یه کم بالاتر از کف لیوان بهتره که فشار مایع هم میتونه به بالا اومدن نوشابه تو نی کمک زیادی بکنه. تو همین سطح دیگه گوشه و وسط لیوان برامون مهم نیست چون اگه یه صفحه ی مسطحی مدنظرمون باشه بخاطر یکسان بودن فشار مایعات تو همین سطح ، تغییر موضع نی مفهومی نداره.

Astronomy
12-31-2011, 01:45 PM
یه سوال دارم
اگر بخواهیم تاثیر گاز نوشابه رو در نظر بگیریم دقیقا چه تاثیری می تونه داشته باشه؟
آیا گاز نوشابه که به دیوار نی می چسبه و اون رو بالا میاره باعث سخت تر بودن خوردن نوشابه در عمق لیوان میشه؟

doostesetareha
12-31-2011, 07:09 PM
مطمئن نیستما ولی به نظرم وجود گاز میتونه باعث بشه نوشابه ی داخل نی راحتتر بالا بیاد.
دلیلشم باز کامل مطمئن نیستم ولی میتونه این باشه که بخاطر وجود گاز ، آزادی عمل مولکولای مایع بیشتر میشه و یه مخلوط همگن داریم. همین آزادی عمل بیشتر باعث میشه که به نیروی مکش کمتری نیاز داشته باشیم.
بازم فکر میکنم به نتیجه ای رسیدم میگم. - فک کن وسط امتحانا داریم رو چیا فک میکنیم عوض درس !! -

دوستان نظرتونو لطف کنین !! کسایی که شرکت کرده بودن ...

Astronomy
12-31-2011, 08:50 PM
با توجه به وجود سوالات مهم تر و سخت تر به سراغ سوال بعدی میریم
سوال 2 فیزیک
قایق هاي موتوري در هنگام حرکت و افزایش سرعت کج شده و بخش جلویی آنها بالا میرود. هنگامی که قایق در حال شتاب گیري است، منطقی است که رو به بالا کج شود؛ اما در قایق هاي موتوري حتی زمانی که با سرعت ثابت حرکت میکنند نیز قایق کاملاً افقی قرار نمیگیرد. دلیل این پدیده را شرح دهید.
از دوستان چه کسانی که شرکت کرده اند و چه کسانی که شرکت نکرده اند درخواست میشه که نظر خودشون رو اعلام کنند
از دوستان صاحب نظر در زمینه نجوم و فیزیک هم خواهش میشه که با شرکت در بحث و دادن پاسخ، ما رو در دانستن صحت پاسخ هامون یاری کنند
با تشکر

پیمان اکبرنیا
12-31-2011, 11:03 PM
یه سوال دارم
اگر بخواهیم تاثیر گاز نوشابه رو در نظر بگیریم دقیقا چه تاثیری می تونه داشته باشه؟
آیا گاز نوشابه که به دیوار نی می چسبه و اون رو بالا میاره باعث سخت تر بودن خوردن نوشابه در عمق لیوان میشه؟

به صورت تجربی هممون دیدیم که در نوشابه گازها، گاهی اوقات بدون نیاز به مکیدن، خود نوشابه از نی بیرون میریزه. دلیلش فکر کنم این باشه که وقتی نی را وارد نوشابه میکنیم، گاز میخواد از داخلش خارج بشه و با فشار و افزایش حجم، مایع را هم به بیرون میریزه. باز دقیقترش را نمیدونم. ولی اگر اثر گاز را بخواهیم در نظر بگیریم، باید خیلی بیشتر فکر کنیم که اثر محل نی در نوشابه چه تاثیری روش داره.

Astronomy
01-01-2012, 10:12 AM
با توجه به وجود سوالات مهم تر و سخت تر به سراغ سوال بعدی میریم
سوال 2 فیزیک
قایق هاي موتوري در هنگام حرکت و افزایش سرعت کج شده و بخش جلویی آنها بالا میرود. هنگامی که قایق در حال شتاب گیري است، منطقی است که رو به بالا کج شود؛ اما در قایق هاي موتوري حتی زمانی که با سرعت ثابت حرکت میکنند نیز قایق کاملاً افقی قرار نمیگیرد. دلیل این پدیده را شرح دهید.
از دوستان چه کسانی که شرکت کرده اند و چه کسانی که شرکت نکرده اند درخواست میشه که نظر خودشون رو اعلام کنند
از دوستان صاحب نظر در زمینه نجوم و فیزیک هم خواهش میشه که با شرکت در بحث و دادن پاسخ، ما رو در دانستن صحت پاسخ هامون یاری کنند
با تشکر
جوابی که من به این سوال دادم به شرح زیر بود
اگر با استفاده از نخی که دقیقا در امتداد مرکز جرم جسم به اون وصل باشه اون جسم رو از دیوار آویزان کنیم (برای کم کردن تاثیر نیرو های دیگر موجود در محیط) و به امتداد مرکز جرمش اما از طرف عمود بر نخ نیرو وارد کنیم می بینیم که اتفاق خاصی نمی افتد و فقط به سمت جلو می رود
اما وقتی نیرو را به پایین تر از محل قبلی وارد کنیم میبینیم که به جز حرکت رو به جلو دور مرکز جرمش نیز می چرخد
حالا یک قایق موتوری را در نظر بگیرید
پروانه های موتور زیر سطح قایق و پایین تر از مرکز جرم است
وقتی پروانه مقداری آب را به جلو هل می دهد طبق قانون سوم نیوتون آب هم همان مقدار به پروانه و کلا قایق نیرو وارد می کند که باعث جلو رفتن قایق می شود
و چون نیروی وارد شده، به پروانه است و پروانه پایین تر از مرکز جرم است، پس نیروی وارد شده نیز پایین تر از مرکز جرم است
پس مانند مثال بالا، قایق نیز دور مرکز جرمش می چرخد و به علت سنگین تر بودن عقب قایق (به علت وجود موتور) که باعث می شود مرکز جرم عقب تر باشد، ما می بینیم که جلوی قایق بالا می آید
دوستان دیگر نیز پاسخ هاشون رو ارائه بدند

Astronomy
01-02-2012, 11:23 AM
ممنون که اینقدر جواب دادین
خسته نباشید
میریم سراغ سوال بعد
سوال 3 فیزیک
اگر جسمی کروي مانندِ سنگ را در داخل گل بیاندازیم و اگر گل به اندازهي کافی شُل باشد، سنگ مقداري درون گل فرو میرود. یک فیزیکدان نوجوان سنگی را از ارتفاع مشخصی می اندازد تا درون گل فرو رود.
حال اگر بخواهد سنگ به مقدار دو برابر حالت قبل داخل گل فرو رود، باید آن را از چه ارتفاعی بیاندازد؟
نظراتتون رو از ما دریغ نکنید لطفا
می خوام سوال بعدی که نجومه بترکونیدااااا

Astronomy
01-02-2012, 12:22 PM
و اما جواب خودم

X=مقدار فرو رفتن در گل h=ارتفاع H=ارتفاع جدید f=نیروی گرانش زمین F=نیروی مقاومت گِل w=f*d*cosA=کار k=انرژی جنبشی
w=k2-k1
k2=0 , k1=0 ---> k2-k1=0 ---> w=0
w=Wf+WF ---> Wf=mg*(h+X)*Cos90=mgh+mgX
WF=F*X*Cos180=-FX
w=mgh+mgX-FX ---> mgh+mgX-FX=0
mgh+X*(mg-F)=0 ---> X*(mg-F)=-mgh
X=(-mgh)/(mg-F) ---> 2X=(-mgH)/(mg-F) ---> H=2h

چون m , g , F ثابت اند پس این h است که تغییر می کند
پس باید ارتفاع دو برابر شود
کلی زحمت کشیدم اینا رو نوشتم
حداقل شما جوابتون رو بزارید ما روحمون شاد بشه

Amirali
01-02-2012, 01:01 PM
با معدله مستقل از زمان هم میشه سرعت لحظه برخورد برای 2برابر شدن مسافت طی شده تو گل رو به دست آورد
بعدش با ثابت گرفتن انرژی مکانیکی ارتفاع رو به دست آورد که میشه همون 2برابر

doostesetareha
01-02-2012, 07:26 PM
من روشی که در مورد سوال سومتون به نظرم رسید ثابت بودن انرژی مکانیکی تو کل مسیر و تک تک لحظه های حرکته که گویا جناب امیرعلی از همین روش استفاده کردن.

ببینین برا هر حالت حرکت - چه زمانی که به اندازه y داخل گل فرو میره و چه زمانی که به اندازه 2y فرومیره.- ما برا حرکتمون دوتا معادله ی مستقل از زمان مینویسیم. یکیش که مربوط به سقوط آزادمونه و یکیش هم که مربوط به مسیری میشه که جسم تو گل طی میکنه.( لازم به ذکره که چون جسم رها میشه سرعت اولیه نداره و سرعت ثانویه ی سقوط آزادش برا معادله ی دوممون که مربوط به پیشروی گلوله تو گل میشه سرعت اولیه محسوب میشه.)
از این طریق میتونیم انرژی جنبشی هر دو حالت رو دربیاریم و تو فرمول انرژی مکانیکی K + U = E جاگذاری کنیم. واضحه که دوتا انرژی مکانیکی بدست میاریم که بعد اینکه اینارو با هم مساوی میذاریم میتونیم رابطه ی ارتفاع هارو بدست بیاریم.

اگه روشی که گفتم ایراد نداشته باشه جسم رو باید از ارتفاعی دوبرابر ارتفاع قبلی خودش رها کنیم تا دوبرابر حالت قبلی تو گل فرو بره.

Ehsan
01-02-2012, 07:57 PM
و اما جواب خودم

X=مقدار فرو رفتن در گل h=ارتفاع H=ارتفاع جدید f=نیروی گرانش زمین F=نیروی مقاومت گِل w=f*d*cosA=کار k=انرژی جنبشی
w=k2-k1
k2=0 , k1=0 ---> k2-k1=0 ---> w=0
w=Wf+WF ---> Wf=mg*(h+X)*Cos90=mgh+mgX
WF=F*X*Cos180=-FX
w=mgh+mgX-FX ---> mgh+mgX-FX=0
mgh+X*(mg-F)=0 ---> X*(mg-F)=-mgh
X=(-mgh)/(mg-F) ---> 2X=(-mgH)/(mg-F) ---> H=2h

چون m , g , F ثابت اند پس این h است که تغییر می کند
پس باید ارتفاع دو برابر شود
کلی زحمت کشیدم اینا رو نوشتم
حداقل شما جوابتون رو بزارید ما روحمون شاد بشه

اگر f متناسب با سرعت باشد چه طور؟

Astronomy
01-02-2012, 07:59 PM
اگر f متناسب با سرعت باشد چه طور؟
f نیروی مقاومت گل هست
در هر صورت گل به یک مقدار در مقابل جسم مقاومت می کنه
مگه مقاومت یک جسم بستگی به سرعت جسم مقابل داره؟

Ehsan
01-02-2012, 08:09 PM
f نیروی مقاومت گل هست
در هر صورت گل به یک مقدار در مقابل جسم مقاومت می کنه
مگه مقاومت یک جسم بستگی به سرعت جسم مقابل داره؟

قویا ممکنه بستگی داشته باشه!

Astronomy
01-02-2012, 08:12 PM
میشه بگید حدودا تاثیرش چطوریه؟
یعنی این جواب غلط میشه؟

Ehsan
01-02-2012, 08:22 PM
میشه بگید حدودا تاثیرش چطوریه؟
یعنی این جواب غلط میشه؟

جواب که اشتباه میشه اما من تو ذهن ِ طراح ِ سوال نیستم! نمی دونم منظورش این بوده که ثابت باشه یا نه! اگر منظورش ثابت بودن ِ f بوده که جواب ِ شما درسته! اما اگر منظورش چیز ِ دیگه ای بوده (مثلا متناسب با سرعت) جواب ِ شما باید تغییر بکنه. مثلا اگر متناسب با سرعت گرفته باشه، جواب تغییر می کنه و دیگه پارامتر های ِ مسئله خطی نیستند!

اون روشی که احتمالا از طرف ِ کمیته ی ِ فیزیک برای ِ تصحیح به کار گرفته می شه (احتمالا!) اینه که جواب ِ کامل تر نمره ی ِ کاملتری هم داره!
البته من نمی دونم ممکنه راه های ِ دیگه ای هم باشه.

Amin-Mehraji
01-02-2012, 08:25 PM
جواب که اشتباه میشه اما من تو ذهن ِ طراح ِ سوال نیستم! نمی دونم منظورش این بوده که ثابت باشه یا نه! اگر منظورش ثابت بودن ِ f بوده که جواب ِ شما درسته! اما اگر منظورش چیز ِ دیگه ای بوده (مثلا متناسب با سرعت) جواب ِ شما باید تغییر بکنه. مثلا اگر متناسب با سرعت گرفته باشه، جواب تغییر می کنه و دیگه پارامتر های ِ مسئله خطی نیستند!

اون روشی که احتمالا از طرف ِ کمیته ی ِ فیزیک برای ِ تصحیح به کار گرفته می شه (احتمالا!) اینه که جواب ِ کامل تر نمره ی ِ کاملتری هم داره!

آقای سعیدی نگفتم ؟؟؟ ، موردی که آقای Ehsan میگن ، دقیقا همون چیزی هست که من برای جابجاییه که برای کار در نظر گرفتید گفتم

Astronomy
01-02-2012, 08:27 PM

اما خیلی دیگه از جواب ها که با راه حل های دیگه که توش نیروی مقاومت گل حساب نشده هم همین 2 برابر بدست اومده
یعنی اون راه حل ها هم کلا غلط میشه؟

Astronomy
01-02-2012, 08:28 PM
آقای سعیدی نگفتم ؟؟؟ ، موردی که آقای Ehsan میگن ، دقیقا همون چیزی هست که من برای جابجاییه که برای کار در نظر گرفتید گفتم
بله شما گفتی
اشتباه از من بود
ولی من درست منظور شما که گفتین خطی نیستند رو متوجه نشدم
الان هم متوجه نشدم
پارامتر های مسئله خطی نیستند دقیقا یعنی چی؟

Amin-Mehraji
01-02-2012, 08:36 PM
بله شما گفتی
اشتباه از من بود
الان هم متوجه نشدم

این لینک رو ببینید (http://www.sinuous83.com/index.php?option=com_content&task=view&id=220&Itemid=61&lang=pr)

doostesetareha
01-02-2012, 08:38 PM
جناب ابراهیمیان مگه هنوز سوالارو بررسی نکردین ؟؟ گویا از آقای امام شنیدیم که شمام جزو داورای این مسابقه هستین.
شما خودتون کدوم روش رو ترجیح میدین ؟؟

حق با آسترونومره. من با روشی که گفتم و یه روش دیگه ای که نگفتم ! همون دوبرابر میارم !
البته اینم باید درنظر داشت که تو اینجور مسابقات اصل جواب نهایی نیست بیشتر روش مدنظره تا خود جواب. حالا اگه جوابم درست باشه چه بهتر !

Astronomy
01-02-2012, 08:40 PM
این لینک رو ببینید (http://www.sinuous83.com/index.php?option=com_content&task=view&id=220&Itemid=61&lang=pr)
ممنون
مفید بود
الان شروع کردم دارم حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه تحلیلی جورج توماس و راس فینی (همون توماس خودمون) رو می خونم
ایشالله با کمک اون بهتر متوجه میشم

Ehsan
01-02-2012, 08:41 PM
بله شما گفتی
اشتباه از من بود
الان هم متوجه نشدم

وقتی پارامتر های ِ مسئله به صورت ِ خطی به هم مربوط هستند، اگر همه چیز رو دو برابر کنید، هیچ چیز عوض نمیشه و معادلات بر قرار اند. اما اگر پارامترهای ِ مسئله خطی نباشند، اگر همه چیز رو دو برابر بکنید، دیگه جواب ِ مسئله رو ندارید! معادلات دیگه بر قرار نیستند.

جناب ابراهیمیان مگه هنوز سوالارو بررسی نکردین ؟؟ گویا از آقای امام شنیدیم که شمام جزو داورای این مسابقه هستین.
شما خودتون کدوم روش رو ترجیح میدین ؟؟

البته سوالی که بنده قراره تصحیح کنم خیلی جواب آخری هستش و زیاد روش و اینا توش جایی نداره. اما روش ِ بنده اینه که جواب ِ کامل تر نمره ی ِ کامل تر داره و جواب ِ ناقص تر ، نمره ی کمتر.

doostesetareha
01-02-2012, 08:52 PM
[QUOTE=Ehsan;24085

البته سوالی که بنده قراره تصحیح کنم خیلی جواب آخری هستش و زیاد روش و اینا توش جایی نداره. اما روش ِ بنده اینه که جواب ِ کامل تر نمره ی ِ کامل تر داره و جواب ِ ناقص تر ، نمره ی کمتر.[/QUOTE]

منظورم روشی که برا حل این سوال ترجیح میدین بود.

Ehsan
01-02-2012, 08:53 PM

باز هم همانی که گفتم! :)

Astronomy
01-02-2012, 08:57 PM
همون طور که تو دفترچه سوالا هست اون جواب آخره که مهمه و توضیح یا راه حل نمره کمتری نسبت به جواب آخر به خودش اختصاص میده
تو صفحه اول یا دوم دفترچه سوالا نوشته

roset
01-02-2012, 09:26 PM
http://www.astroupload.com/uploads/13255266831.jpg
خوب من اینطوری حلش کردم .وقت نداشتم تایپش کنم خطم اونقدرام بدنیست!
فقط یه چیز من نسبت دوتا ار تفاع رو بر حسب شتاب های کند شونده به دست آوردم. اما دلیل اینکه شتاب ها رو مساوی گذاشتم و جواب دو اومد رو پرسیدم گفتن مساویه ولی درسته؟ چرا؟ ممنون !

Astronomy
01-02-2012, 11:34 PM

آقای احسان یک نکته به ذهنم رسید
اگر طراح سوال قصد داشت که ما اون رو هم محاسبه کنیم باید اطلاعات دیگری از قبیل جنس سنگ و جنس گل و .... میداد
اینجوری درسته f تابعی از v هست اما نمی دونیم چگونه و چه تابعی
f~v
f~v^0.5
f~v^2
f~v^3
با کدوم فرض باید حلش کنیم؟
پس فکر می کنم طراح این مسئله مورد نظرش نبوده

Amirali
01-03-2012, 12:18 PM
آقای احسان اینکه میگید خطی نیست به خاصیت الاستیک گل ربط داره؟
من اولش اینو در نظر گرفتم فک کنم شد 4برابر اما از چند تا دبیر فیزیک پرسیدم گفتن نیروی گل رو ثابت بگیر
من هم احتمال میدم با توجه به این که سوال سخت بود جوابش به این سادگیا به دست نمیاد و 2برابر اشتباهه:sFun_bangdesk:

Ehsan
01-03-2012, 12:42 PM
آقای احسان اینکه میگید خطی نیست به خاصیت الاستیک گل ربط داره؟
من اولش اینو در نظر گرفتم فک کنم شد 4برابر اما از چند تا دبیر فیزیک پرسیدم گفتن نیروی گل رو ثابت بگیر
من هم احتمال میدم با توجه به این که سوال سخت بود جوابش به این سادگیا به دست نمیاد و 2برابر اشتباهه:sFun_bangdesk:

الان چیزی در این باره تو ذهنم نیست! اما اگر قرار بر فرض ِ غیر ِ ثابت بودن باشه، کار به حل ِ معادله ی ِ دیفرانسیل و چیزهایی می کشه که از یک دانش آموز انتظار نمیره بلد باشه!

alimehrabi
01-03-2012, 04:55 PM
مسابقه بعدی کی است

Astronomy
01-04-2012, 08:46 PM
با تشکر فراوان از دوستان بابت پاسخ های شما
امیدوارم در سوالات بعدی هم این همکاری وجود داشته باشه
سوال 1 نجوم
http://www.astroupload.com/uploads/13256972852.pnghttp://www.astroupload.com/uploads/13256972853.pnghttp://www.astroupload.com/uploads/13256972851.png
سوال قبل ما رو امیدوار کردااااا
ناامیدمون نکنید

Astronomy
01-04-2012, 08:59 PM
اما جواب خودم
با استفاده از موقعیت خورشید روی نقشه و پاسخ نامه می بینیم که خورشید روی 180 درجه است
پس مبدا ما می شود قرینه مکان خورشید
از روی فاصله سیارات روی نقشه زاویه آنها را بدست آورده و از مبدا آن را رسم می کنیم
1- تندر: 183.5
2- زیبا: 147.6
3- زنده: سیاره ای که روش وایسادیمه
4- دوست: 130.5
5- تابان: 273.5
6- سحرانگیز: 335.3
7- آرام: 135.8
دقت کنید برای سیارات داخلی دو حالت وجود دارد
در اینجا اعداد زوایا در بالا دقیق اند اما شکل پایین دقیق رسم نشده (البته تو پاسخنامه اصلی دقیق رسم کردم)
http://www.astroupload.com/uploads/13256981421.png (http://www.astroupload.com/uploads/13256981421.png)
این جواب من است و ممکن است غلط باشد
از دوستان دیگر هم می خواهم که پاسخ بدهند
و از آقای احسان که طراح و مصحح این سوال اند نیز دعوت به همکاری می کنیم ;)

Ehsan
01-05-2012, 12:52 PM
اما جواب خودم
با استفاده از موقعیت خورشید روی نقشه و پاسخ نامه می بینیم که خورشید روی 180 درجه است
از روی فاصله سیارات روی نقشه زاویه آنها را بدست آورده و از مبدا آن را رسم می کنیم
........

جوابتون به نظر درست میاد ولی چون تو سوال اشاره نشده که شمال و جنوب کدوم وره، آینه ی ِ این جواب هم مورد ِ نظره! البته کسانی که فقط آینه رو نکشیدن باز هم میزان ِ خوبی از نمره رو می گیرند.

Amirali
01-05-2012, 08:46 PM
اما جواب خودم
5- تابان: 273.5
6- سحرانگیز: 335.3
7- آرام: 135.8

اون طوری که من رسم کردم سیاره زیبا در حالت بیشترین کشیدگی قرار داشت و فقط یک مکان رو میشد براش در نظر گرفت
البته شاید اشتباه اندازه گرفتم!!!

Astronomy
01-06-2012, 04:51 PM
با توجه به این که فکر می کنم به یک پاسخ جمعی رسیده باشیم میریم سراغ سوال بعدی
سوال 2 نجوم
نیروي گرانشی که خورشید به ماه وارد میکند حدوداً دو برابر نیروي گرانشی وارده از سوي زمین بر ماه است. پس به نظر شما چرا ماه از زمین به سوي خورشید نمی گریزد؟!!
سوال قبل مثل سوال 3 فیزیک پر شور نبود
ایشاالله این سوال هم پر از شور میشه

Astronomy
01-06-2012, 10:11 PM
خب جواب خود بنده
زمین و ماه به هم نیروی گرانش وارد می کنند و به دور مرکز جرمشان می چرخند پس خورشید هم به مرکز جرم آن دو نیرو وارد می کند و این مرکز جرم زمین و ماه است که به دور خورشید می گردد
منبع: نیمکره راست مغزِ (نداشتهِ) اینجناب
می دونم کامل نیست پس دوستان کامل کنند (لطفا)

آسمون
01-06-2012, 10:20 PM
و نمی دونم اینکه خورشید و زمین هر دو حول مرکز جرمشان می چرخند هم در جواب مهمه یانه...منظورم اینه که نه زمین دور خورشید می گرده و نه خورشید دور زمین،بلکه هر دو حول مرکز جرمشون.

چون زیاد اصرار کردید من یه چیزی گفتم:secret laugh:

karimisss
01-06-2012, 10:59 PM
نظر بنده:
به همون علتی که زمین ویا قمرهای دیگر سیارات به سمت خورشید سقوط نمی کنند .
میشه از دید خورشید ، زمین و ماه رو یک مجموعه در نظر گرفت که به دورش می چرخند و حالا چرا به سمت خورشید نمیرن ؟ حرکت به دور خورشید با سرعتی متناسب ایجاد نیروی گریز از مرکز می کنه که بر خلاف جهت نیروی جاذبه خورشیده پس این مجموعه که شامل زمین و ماهه به علت این حرکتشون به سمت خورشید نمیرن .
برای تمامی سیارات و اقمار دیگه هم میشه همین مسئله رو بیان کرد .

BigBang
01-07-2012, 12:32 AM
من برای این سوال سه تا جواب دارم!(سه تا توجیه متفاوت تقریبا)!

یکیشو الان میگم(که مشابه توجیه خانم کریمیه!)یکیشو اگه گفته نشد میگم!یکی دیگشم باید باشکل نشون بدم!--->فردا سر فرصت شکل میکشمو رو شکل جوابمو میگم!!!

و اما جواب اول:

اگه هی بریم عقب عقب وعقب تر اونقدر که خورشیدو اندازه ی یه توپ ببینیم زمین چقدر میشه؟!اندازه یه نقطه!(درسته؟!)
خب حالا چی میبینیم؟!یه نقطه که داره دور خورشید میچرخه!!!حالا دیگه مهم نیست توی اون نقطه هه چه خبره و بر هرکدوم از اجزایی که توی اون نقطه قرار دارن چقدر نیرو وارد میشه!!!چون همشون عضو یه مجموعه اند که باهم دارن دور خورشید میگردن!

مثل همون اتفاقی که برا بدن ما میفته!نیروی گرانشی که به سرمون وارد میشه خیلی بیشتراز نیروی گرانشیه که مثلا به انگشت دستمون وارد میشه ولی چرا سرمون روزمین سقوط نمیکنه؟!چون اجزای بدنمون به هم وصلن و همه باهم یه مجموعه حساب میشن!!!

یا یه مثال دیگه:
وقتی توی ماشین نشستیم؛مثلا ماشینی که ساکنه،هرچه قدر هم که از درون به ماشین نیرو وارد کنیم حرکتی نمیکنه درصورتی که اگه همون نیرو رو یا شاید کمتر از اونو به خارج ماشین وارد کنیم ماشین حرکت میکنه!!!

امیدوارم تونسته باشم ارتباطیرو که میخواستم برقرار کنم!وامیدوارم واقعا هم بی ربط نبوده باشه!!!

پیمان اکبرنیا
01-07-2012, 10:52 PM
سلام

دوستان تقریبا جواب سوال را دادند. در صورت سوال آمده: "نیروي گرانشی که خورشید به ماه وارد میکند حدوداً دو برابر نیروي گرانشی وارده از سوي زمین بر ماه است". این حقیقت درست است، اما نباید ذهن را منحرف کند.

نکته کجاست؟ درسته که نیروی گرانش خورشید به ماه وارد می شود، اما نیروی گرانش خورشید به زمین هم وارد می شود (که تقریبا 80 برابر نیروی وارد به ماه است)، پس خورشید، هم زمین را جذب می کند و هم ماه را! بنابر این زمین و ماه به کمک گرانش خورشید به دور آن می چرخند و با نیرویی که همزمان به هم وارد می کنند، به دور هم نیز می چرخند.

دقت کنید شتابی که خورشید به زمین وارد می کند، با شتابی که خورشید به ماه وارد می کند برابر است. چرا؟ چون تعریف شتاب اینه: نیرو تقسیم بر جرم. نیروی خورشید به زمین 80 برابر نیروی خورشید به ماه است اما جرم زمین هم 80 برابر ماه است. پس شتاب وارده خورشید به این دو تقریبا برابر است( با فرض مساوی بودن فاصله ها از خورشید که با دقت %0.25 درست است). این شتابی که ذکر کردم همون شتاب مرکزگرا در حرکت دایره ای به دور خورشید است.

Astronomy
01-08-2012, 08:15 PM
خوب
فکر می کنم این سوال به یک جواب واحد رسیده باشه
باید بریم سراغ سوال بعد که سوال آخر هست
سوال 3 نجوم
سازمان فضایی بین المللی براي جستجو در سیارات و قمرهاي داراي جو، یک هلیکوپتر فضایی طراحی کرده است. قرار است که از این هلیکوپتر براي پرواز در ارتفاع پایین در سیاره استفاده شود. از این هلیکوپترها در زمین، زهره، مریخ و تیتان(بزرگ ترین قمر زحل) استفاده میشود. مشخصات تمام هلیکوپترهاي فرستاده شده کاملاً یکسان است. تعیین کنید بر روي کدام یک از اجرام آسمانی(سیارات و قمر ذکر شده) سرعت دوران بالهاي هلیکوپتر در هنگام ایستادن آن در ارتفاع ثابت، کمترین است.
توصیه میکنیم از مشخصات اتمسفر هر جرم آسمانی در سطح آن استفاده کنید!
و اما یه سوال دیگه
چرا همش من باید اول جوابم رو بزارم؟ شروع کنید دوستان

مسعود فرح بخش
01-08-2012, 09:09 PM
فشار سطح تيتان:149.7 Kpa
فشار سطح مريخ:0.636 Kpa
فشار سطح زهره:9.3 Mpa
فشار سطح زمين(سطح دريا): 101.3Kpa=1atm
به تر تیب کاهش فشار سطح :زهره تایتان زمین مریخ
اگه فقط همین فاکتور یعنی فشارسطح رو در نظر بگیریم پس در زهره به علت غلیظ بودن اتمسفر پره های هلیکوپتر کند تر می چرخن چون مقاوت بیشتری با جو دارن
ولی باید جاذبه رو هم اینجا لحاظ کرد

Astronomy
01-08-2012, 09:15 PM
جواب آخر شما درست است اما یک چیز دیگه رو در نظر نگرفتید و نمره کامل رو نمی تونید بگیرید (البته اگه اشتباه نکنم)
یک فاکتور دیگه هم دخیله "گرانش"
باید نسبت نیروی گرانش به غلظت (اگر فشار هم بگیریم فرقی نمی کنه چون رابطش با غلظت مستقیمه) رو بگیریم
برای هر کدوم که کمتر شد در اون سرعت دوران بال ها کمتر خواهد شد
که البته همون زهره میشه ولی راه حل اینطوره
این نظر شخصی من بود و شاید غلط باشه
دوستان لطف کنن نظر خودشون رو بدن

BigBang
01-08-2012, 09:25 PM
فکرنمیکنم جاذبه اونقدرام تاثیر داشته باشه!
چون اصطکاک خیلی بیشتر رو حرکت بالهای هلی کوپتر تاثیر داره تا جاذبه!!!نه؟!

Amirali
01-08-2012, 09:31 PM
به نظر من فشاری که جو زهره رو هلیکوپتر وارد میکنه هم باید در نظر گرفت
در این صورت جواب زهره نیست

Astronomy
01-08-2012, 09:34 PM
به نظر من فشاری که جو زهره رو هلیکوپتر وارد میکنه هم باید در نظر گرفت
در این صورت جواب زهره نیست
این فشار در همه جهات به هلیکوپتر وارد میشه
یعنی اگر از بالا وارد میشه به همون اندازه هم از پایین وارد میشه و همدیگر رو خنثی میکنه
پس تاثیری نداره

مسعود فرح بخش
01-08-2012, 10:20 PM
جواب آخر شما درست است اما یک چیز دیگه رو در نظر نگرفتید و نمره کامل رو نمی تونید بگیرید (البته اگه اشتباه نکنم)
یک فاکتور دیگه هم دخیله "گرانش"
باید نسبت نیروی گرانش به غلظت (اگر فشار هم بگیریم فرقی نمی کنه چون رابطش با غلظت مستقیمه) رو بگیریم
برای هر کدوم که کمتر شد در اون سرعت دوران بال ها کمتر خواهد شد
که البته همون زهره میشه ولی راه حل اینطوره
این نظر شخصی من بود و شاید غلط باشه
دوستان لطف کنن نظر خودشون رو بدن
بله ، منم گفتم جاذبه و گرانش هم اینجا مهمه و منم با نظر شما موافقم
شتاب گرانش زهره 82ر8 متر بر مجذور ثانیه(90% زمین)
تایتان: 352ر1
مریخ:711ر3 (38% زمین)
با این تفاسیر چون گرانش تو زهره و زمین بسیار نزدیک به هم هستن ، تو زهره پره ها از همه کند تر می چرخه
بعد از زهره با توجه به گرانش و نسبت گرانش با فشار اتمسفر، به تر تیب :تایتان ، زمین ، مریخ پس تو مریخ پره ها تند تر می چرخن.

پیمان اکبرنیا
01-08-2012, 10:30 PM
دوستان لطفا روند حل مساله را رعایت کنید.

میدونیم که با ثابت ماندن هلیکوپتر در یک ارتفاع مشخص از سطح، برآیند نیروهای وارد بر آن صفر است. اول از همه باید مشخص کنیم هنگام ثابت ماندن یک هلیکوپتر در یک ارتفاع مشخص، چه نیروهایی بهش وارد میشوند؟ بعد برآیند آنها را مساوی صفر بگذاریم.

بعد بررسی میکنیم که هر کدوم از نیروها تابع چه پارامترهایی هستند.

و بعد با هم مقایسه میکنیم

مسعود فرح بخش
01-08-2012, 10:41 PM
دوستان لطفا روند حل مساله را رعایت کنید.

میدونیم که با ثابت ماندن هلیکوپتر در یک ارتفاع مشخص از سطح، برآیند نیروهای وارد بر آن صفر است. اول از همه باید مشخص کنیم هنگام ثابت ماندن یک هلیکوپتر در یک ارتفاع مشخص، چه نیروهایی بهش وارد میشوند؟ بعد برآیند آنها را مساوی صفر بگذاریم.

بعد بررسی میکنیم که هر کدوم از نیروها تابع چه پارامترهایی هستند.

و بعد با هم مقایسه میکنیم
بله درسته ، من صورت سوال را اشتباه فهمیدم و ب ثابت موندن هلی کوپتر فکر نکردم !!!!
با این او صاف در راستای y دو نیرو وارد میشن یکی نیروی ناشی از وزن هلیکوپتر که با توجه اینکه وزن mg هستش پس شتاب گرانش اینجا خودش رو نشون میده اما برای ثابت موندن باید یک نیرویی در جهت بالا وارد بشه که این خود به خود نقش g رو خنثی میکنه پس گرانش نمی تونه نقشی داشته باشه
می مونه نیرو در راستای محور x که کلید مسئله هم اینجاست

Amirali
01-09-2012, 12:59 PM
بله درسته ، من صورت سوال را اشتباه فهمیدم و ب ثابت موندن هلی کوپتر فکر نکردم !!!!
با این او صاف در راستای y دو نیرو وارد میشن یکی نیروی ناشی از وزن هلیکوپتر که با توجه اینکه وزن mg هستش پس شتاب گرانش اینجا خودش رو نشون میده اما برای ثابت موندن باید یک نیرویی در جهت بالا وارد بشه که این خود به خود نقش g رو خنثی میکنه پس گرانش نمی تونه نقشی داشته باشه
می مونه نیرو در راستای محور x که کلید مسئله هم اینجاست

چرا گرانش نقشی نداره !!!
هلیکوپتر برای این که ثابت بمونه پره هاش باید نیرویی برابر با نیروی وزن به هوا وارد کنن
حالا سرعت خطی پره ها تو هر جرم چقدر باید باشه تا نیرویی که وارد میکنه با mg برابر بشه؟!

مسعود فرح بخش
01-09-2012, 02:15 PM
چرا گرانش نقشی نداره !!!
هلیکوپتر برای این که ثابت بمونه پره هاش باید نیرویی برابر با نیروی وزن به هوا وارد کنن
حالا سرعت خطی پره ها تو هر جرم چقدر باید باشه تا نیرویی که وارد میکنه با mg برابر بشه؟!
نیروی وزن داره رو به پائین وارد میشه باید یک نیرو رو به بالا وارد بشه و برابر با نیروی وزن باشه تا تعادل برقرار بشه و هلیکوپتر ثابت بمونه وگرنه یا رو به پائین و یا رو به بالا حر کت مبکنه حالا اگه نیروی وزن مثلا تو مربخ 1000 نیوتن باشه باید نیروی به همون اندازه به سمت بالا وارد بشه اگه تو زمین مثلا نیرو 10000 نیوتن باشه باید نیرو 10000 باشه نه 1000 تا هلیکوپتر ثابت بمونه خوب این g هست که وزن رو تعیین میکنه ، ولی می بینیم که نیروی وزن باید خنثی بشه تا هلیکوپتر ثابت بمونه و یعنی نقش g در هر حال خنثی میشه
سرعت خطی به جرم بستگی نداره به شعاع دوران و سرعت زاویه ای بستگی داره و تازه جرم هلیکوپتر در تمام این سیارات ثابته و هیچ تغییری نمی کنه.

Astronomy
01-09-2012, 02:28 PM
نیروی وزن داره رو به پائین وارد میشه باید یک نیرو رو به بالا وارد بشه و برابر با نیروی وزن باشه تا تعادل برقرار بشه و هلیکوپتر ثابت بمونه وگرنه یا رو به پائین و یا رو به بالا حر کت مبکنه حالا اگه نیروی وزن مثلا تو مربخ 1000 نیوتن باشه باید نیروی به همون اندازه به سمت بالا وارد بشه اگه تو زمین مثلا نیرو 10000 نیوتن باشه باید نیرو 10000 باشه نه 1000 تا هلیکوپتر ثابت بمونه خوب این g هست که وزن رو تعیین میکنه ، ولی می بینیم که نیروی وزن باید خنثی بشه تا هلیکوپتر ثابت بمونه و یعنی نقش g در هر حال خنثی میشه
سرعت خطی به جرم بستگی نداره به شعاع دوران و سرعت زاویه ای بستگی داره و تازه جرم هلیکوپتر در تمام این سیارات ثابته و هیچ تغییری نمی کنه.
فکر می کنم درست متوجه نشدم
جرم هلیکوپتر ثابته ولی g ثابت نیست
و در هر سیاره باید چه مقدار جدا گانه ای نیرو وارد بشه تا هلیکوپتر ثابت بمونه
یعنی باید سرعت دوران بال ها تغییر کنه تا مقدار متفاوتی نیرو تولید بشه
یعنی g تاثیر داره تو سرعت دوران بال ها
لطفا بیشتر توضیح بدید!!

Ehsan
01-09-2012, 02:45 PM
تحلیل ابعادی کسی تا حالا کار کرده؟ فکر می کنم جوابش با تحلیل ِ ابعادی به دست بیاد.

Astronomer
01-09-2012, 02:52 PM
خنثي كننده اين نيروي وزن چيه خوب؟؟؟

اصلا چطوري هليكوپتر سقوط نميكنه؟؟

راز حل مسئله در سوال بالاست...

مسعود فرح بخش
01-09-2012, 02:54 PM
فکر می کنم درست متوجه نشدم
جرم هلیکوپتر ثابته ولی g ثابت نیست
و در هر سیاره باید چه مقدار جدا گانه ای نیرو وارد بشه تا هلیکوپتر ثابت بمونه
یعنی باید سرعت دوران بال ها تغییر کنه تا مقدار متفاوتی نیرو تولید بشه
یعنی g تاثیر داره تو سرعت دوران بال ها
لطفا بیشتر توضیح بدید!!
بله خوب اینجوری g نقش داره ولی خوب اونجوری که من حساب کردم g خنثی شد(اشتباه اینجا بود که دلیل اینکه g خنثی میشه رو ساده از کنارش رد شدم)
به نظرم مشکل اینجا بود که باید چند فاکتور رو همزمان با هم بررسی کرد نه جدا جدا

Astronomy
01-09-2012, 03:01 PM
خنثي كننده اين نيروي وزن چيه خوب؟؟؟

اصلا چطوري هليكوپتر سقوط نميكنه؟؟

راز حل مسئله در سوال بالاست...
بال های هلیکوپتر به مولکول های هوا ضربه می زنند و نیرو وارد می کنند و به همون مقدار هم مولکول های هوا بهش نیرو وارد می کنند و این نیرو باعث سقوط نکردن هلیکوپتر میشه
هرچی سرعت دوران بیشتر باشه در یک بازه زمانی واحد به تعداد مولکول های بیشتری نیروی بیشتری وارد میشه و از تعداد مولکول های بیشتری هم نیروی بیشتری به بال ها وارد میشه
پس نیروی بیشتر در مقابل نیروی گرانش بیشتر که سیاره پر جرم تر وارد می کنه مقاومت می کنه و هلیکوپتر رو در هوا ثابت نگه میداره

مسعود فرح بخش
01-09-2012, 03:12 PM
اما حالا سوالی که مطرح میشه اینه:اگه بال ها توی سیاره ای که g بیشتری داره باید تند تر بچرخن تا بتونن بر نیروی وزن غلبه کنن،زمین و زهره g خیلی شبیه به هم دارن(g زهره 90% زمین)پس باید تو زمین پره ها تند تر بچرخن ولی می دونیم که جو زهره خیلی غلیظ تر از زمین هست و فشار خیلی بیشتر از سطح زمین ،پس نقش مقاوت مولکول های جو در برابر دوران چی میشه؟

Astronomy
01-09-2012, 03:25 PM
اما حالا سوالی که مطرح میشه اینه:اگه بال ها توی سیاره ای که g بیشتری داره باید تند تر بچرخن تا بتونن بر نیروی وزن غلبه کنن،زمین و زهره g خیلی شبیه به هم دارن(g زهره 90% زمین)پس باید تو زمین پره ها تند تر بچرخن ولی می دونیم که جو زهره خیلی غلیظ تر از زمین هست و فشار خیلی بیشتر از سطح زمین ،پس نقش مقاوت مولکول های جو در برابر دوران چی میشه؟
اصطکاک و مقاومت هوا تاثیر داره اما فکر نمی کنم اونقدری تاثیر داشته باشه که بتونه تاثیر نیروی تکیه گاهی که مولکول های بیشتر تولید می کنه رو جبران کنه

مسعود فرح بخش
01-09-2012, 03:36 PM
اصطکاک و مقاومت هوا تاثیر داره اما فکر نمی کنم اونقدری تاثیر داشته باشه که بتونه تاثیر نیروی تکیه گاهی که مولکول های بیشتر تولید می کنه رو جبران کنه
من هم همن فکر رو میکنم منتها جاذبه زمین و زهره خیلی نزدیک به هم هستش اما غلظت جو و فشار در زهره خیلی بیشتر از زمین ،شاید این اختلاف زیاد فشار و غلظت بتونه به اختلاف کم بین جاذبه ها غلبه کنه و جواب مسئله رو عوض کمه.

مسعود فرح بخش
01-12-2012, 06:09 PM
خوب ، بعد از این چند روز، جواب واحدی برای سوال "سرعت بال های هلیکوپتر" به دست نیومد؟؟
من فکر می کنم که اگه ما بخوایم دو فاکتور اتمسفر و فشار جو سیارات و جاذبه رو باهم لحاظ کنیم ، طراح سوال باد یک سری داده هایی می داد تا بشه اونا رو با هم حساب کرد پس، احتمال زیاد فقط یک فاکتور مورد بررسی قرار می گیره و فاکتور تاثیر گذار تر همون جاذبه هست
پس یعنی زمین ، زهره،مریخ ، تایتان(به ترتیب از سریع ترین تا کند ترین)

Astronomy
01-12-2012, 06:22 PM
ولی خوب به نظر من مهمترین فاکتور همون غلظت هوا هست
مقاومت هر چقدر هم باشه نمی تونه به اندازه غلظت هوا تاثیر داشته باشه
همون طور که هلیکوپتر ها روی زمین تو ارتفاع بالا نمی تونن پرواز کنن
اونجا مقاومت کمتره ولی غلظت هوا هم کمه پس غلظت هوا تاثیر بیشتری داره
پس میشه از کند ترین به تند ترین : زهره ، تیتان ، زمین ، مریخ

Amirali
02-14-2012, 12:29 AM
اطلاعیه جدید :

<TABLE id=news_table border=0 cellSpacing=1 cellPadding=0 width="100%"><TBODY><TR><TD id=news_title>< اطلاعیه اعلام نتایج اولیه مسابقه ملی دانش آموزی </TD></TR><!--tr> <td valign="top" id="news_brief"> http://forum.avastarco.com/forum/newreply.php?do=postreply&t=809 دبیرخانه مسابقه زمان اعلام نتایج اولیه مسابقه را روز چهارشنبه مورخ 26 بهمن ماه، عنوان کرد و خاطر نشان نمود که تیم ها تا پایان روز پنجشنبه 27 بهمن ماه، جهت اعتراض به نتایج فرصت خواهند داشت. </td> </tr--><TR><TD id=news_content>مهندس شفیع آبادی ضمن تشکر از حضور فعال کلیه تیم های شرکت کننده در مسابقه، بیان داشت: «در این دوره از مسابقات رقابت تنگاتنگی بین تیم های شرکت کننده وجود داشت؛ بنحوی که امتیازات تیم های حائز حداقل امتیاز، بسیار نزدیک به هم بوده است.»
وی درخصوص اعمال سهمیه استانی اعلام داشت: «با توجه به جنبه ملی مسابقه و عدم یکسان بودن امکانات آموزشی در مناطق مختلف کشور، سعی نموده ایم تا از کلیه استان های شرکت کننده در مسابقه، حداقل یک تیم حائز شرایط در مرحله حضوری شرکت نماید. بدین ترتیب که 85 درصد از تیم ها بدون اعمال سمیه و سایر تیم ها با اعمال سهمیه استانی و تنها درصورت کسب حداقل 90 درصد امتیاز آخرین تیم پذیرفته شده، به مرحله حضوری راه خواهند یافت. همچنین درصورت عدم تکمیل ظرفیت، درصد تیم های راه یافته بدون اعمال سهمیه افزایش می یابد.»
شفیع آبادی همچنین درخصوص اعتراضات احتمالی به نتایج اعلام شده گفت: «نتایج قطعی نمی باشد و تیم ها می توانند تا دو روز پس از اعلام نتایج، اعتراض خود را تنها از طریق سایت و در قسمت مربوط به اعتراضات، ثبت کنند. هر تیم می تواند حداکثر به دو سؤال اعتراض نماید. درصورت وارد بودن اعتراض به سؤال اول، سؤال دوم نیز بررسی خواهد شد و درصورت عدم وارد بودن اعتراض، سؤال دوم مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.»
دبیرخانه مسابقه زمان اعلام نتایج اولیه مسابقه را روز چهارشنبه مورخ 26 بهمن ماه، عنوان کرد و خاطر نشان نمود که تیم ها تا پایان روز پنجشنبه 27 بهمن ماه، جهت اعتراض به نتایج فرصت خواهند داشت.>
</TD></TR></TBODY></TABLE>

Sunrise
03-12-2012, 08:43 AM
سلام بر دوستان نجوم خوان !:have a nice day:

ظاهرا مرحله ي دوم مسابقه، آخر هفته قبل برگزار شده بوده و از بچه هاي ما هم دو تيم به اين مرحله راه پيدا كرده بودن :

تيم دوست خوبمون;) astronomy و دوست دورمون m-n pour:hope my fake smile

به اين دو تيم تبريك ميگيم

اما حالا اگر راجع به رتبه ها و تجربياتي كه اين دو گروه در مسابقه كسب كردن و همين طور سوالات آزمون بحث بشه خيلي مفيد خواهد بود! مخصوصا براي بچه هاي سال بعد.

به نظر من يه وجه خوب اين مسابقه گروهي بودنش هست/ يكي از دوستان آوايي ما تعريف مي كرد كه دقيقا به همين دليل برنده نشدن! كه خوب اين هم قابل بحث هست... :pathead:

مرسي كه تجربيات ارزشمندتون رو در اختيار ما وساير دوستان قرار مي ديد:thumbsup:

Ehsan
03-12-2012, 06:04 PM
تجربیات رو باید دوستانی که شرکت کننده بودند بگند!

راستش امسال ِ اتفاقی که افتاد این بود که تیمهای ِ تهرانی رو قرعه کشی کردند تا تعداد ِ کمی بیان و دوره رو قبضه نکنند! (به نظر ِمن البته بسیار کار ِ خوبی بود هر چند خیلی ها حال نکردند!)

اما این باعثِ یک اتفاق ِ دیگه شد: چون توی ِ شهرستان ها (غیر از تبریز) زیاد روی ِ نجوم سرمایه گذاری نمیشه تقریبا بیشتر ِ تیمهایی که اومده بودند توی ِ غیر از نجوم (شیمی فیزیک ریاضی ....) تبحر داشتند واسه همین هم کمیته ی ِ نجوم روز ِ داوری خیلی کار ِ سنگینی نداشت و کسی سراغش نمی اومد! با این که ما به شدت سوالات ِ آسونی طرح کرده بودیم و فقط کمی سواد ِ نجومی می خواست! و خودمون هم تعجب کردیم که چرا این طوری شد!

سخت ترین سوال که سوال ِ امتیازی بود بهش هییییییییییچ کس جواب نداد با این که سطح ِ سوال چیزی بین ِ مرحله ی ِ یک و مرحله ی ِ دو بود! (بیشتر به مرحله ی ِ یک نزدیک!)
بقیه ی ِ سوالات هم واقعا ساده بودند اولی که ضرب و تقسیم بود دومی هم یه کمی مکانیک می خواست و سوال ِسختش هم یه خورده حوصله می خواست.

ولی برای ِ من خیلی تجربه ی ِ جالبی بود! در لحظه داوری می کردیم ،پول بده چونه بزن و اینا کلا خیلی جالب بود!

m-n-pour
03-12-2012, 06:27 PM
سلام بر دوستان نجوم خوان !:have a nice day:

ظاهرا مرحله ي دوم مسابقه، آخر هفته قبل برگزار شده بوده و از بچه هاي ما هم دو تيم به اين مرحله راه پيدا كرده بودن :

تيم دوست خوبمون;) astronomy و دوست دورمون m-n pour:hope my fake smile

به اين دو تيم تبريك ميگيم

اما حالا اگر راجع به رتبه ها و تجربياتي كه اين دو گروه در مسابقه كسب كردن و همين طور سوالات آزمون بحث بشه خيلي مفيد خواهد بود! مخصوصا براي بچه هاي سال بعد.

به نظر من يه وجه خوب اين مسابقه گروهي بودنش هست/ يكي از دوستان آوايي ما تعريف مي كرد كه دقيقا به همين دليل برنده نشدن! كه خوب اين هم قابل بحث هست... :pathead:

مرسي كه تجربيات ارزشمندتون رو در اختيار ما وساير دوستان قرار مي ديد:thumbsup:

با سلام ! خدا قوت !
خب ، اگه بخوام در مورد تجربیات این مسابقه بگم ، باید بگم :
1) سعی کنید اعضای تیمتون رو یجوری انتخاب کنید که هر کدوم از اعضا تو یه رشته حداقل از بقیه اعضا خبره تر باشه ! میتونید سه عضو تیم رو از بچه های المپیاد نجومی یا فیزیکی و شیمی و ریاضی یا کامپیوتری انتخاب کنید !
2) سر جلسه حواستون رو جمع کنید ( تکراری اما لازم! ) و به محض حل کردن یه سوال اونو پیش داور ببرید . البته قبلش از صحیح بودن سوال اطمینان حاصل کنید .
3) در پایان امتحان اعلام میشه سوالاتی رو که میخواهید تصحیح بشه یجا به داورا بدید. در این مورد باید بگم که قبل از حصول اطمینان در مورد صحیح بودن سوالا اونا رو تحویل داور ندید . ما این ریسک رو کردیم و دقیقا یه 7-8 رتبه عقب افتادیم ! چون همونطور که میدونید برا تصحیح سوال باید یه هزینه ای به داور پرداخت بشه که اگه اون سوالایی رو که به داور میدید ، غلط باشن از موجودی شما کم میشه که بدیهیه باعث تقلیل رتبه میشه ! (:
4) شب قبل امتحان خوب بخوابید ! و قبل از امتحان یه چیز انرژی زا مصرف کنید !
5) برا هر سوال راه حل رو حداقل به طور خلاصه روی برگه سوال بیارید ، تا مث تیم ما داور درموردتون فک نکنه اتفاقی جواب آخرو از یه جایی دیدید یا شنیدید ! :th_cry:
6) درس بخونید ! :yaeh am not durnk:
خدانگهدار

poorya pvp
03-12-2012, 09:55 PM
با سلام ! خدا قوت !
خب ، اگه بخوام در مورد تجربیات این مسابقه بگم ، باید بگم :
1) سعی کنید اعضای تیمتون رو یجوری انتخاب کنید که هر کدوم از اعضا تو یه رشته حداقل از بقیه اعضا خبره تر باشه ! میتونید سه عضو تیم رو از بچه های المپیاد نجومی یا فیزیکی و شیمی و ریاضی یا کامپیوتری انتخاب کنید !
2) سر جلسه حواستون رو جمع کنید ( تکراری اما لازم! ) و به محض حل کردن یه سوال اونو پیش داور ببرید . البته قبلش از صحیح بودن سوال اطمینان حاصل کنید .
3) در پایان امتحان اعلام میشه سوالاتی رو که میخواهید تصحیح بشه یجا به داورا بدید. در این مورد باید بگم که قبل از حصول اطمینان در مورد صحیح بودن سوالا اونا رو تحویل داور ندید . ما این ریسک رو کردیم و دقیقا یه 7-8 رتبه عقب افتادیم ! چون همونطور که میدونید برا تصحیح سوال باید یه هزینه ای به داور پرداخت بشه که اگه اون سوالایی رو که به داور میدید ، غلط باشن از موجودی شما کم میشه که بدیهیه باعث تقلیل رتبه میشه ! (:
4) شب قبل امتحان خوب بخوابید ! و قبل از امتحان یه چیز انرژی زا مصرف کنید !
5) برا هر سوال راه حل رو حداقل به طور خلاصه روی برگه سوال بیارید ، تا مث تیم ما داور درموردتون فک نکنه اتفاقی جواب آخرو از یه جایی دیدید یا شنیدید ! :th_cry:
6) درس بخونید ! :yaeh am not durnk:
خدانگهدار

سلام اقا محمد رضا جان............
دستتون درد نکنه به خاطر تجربه هایی که در اختیارمون قرار دادین
خوب هستین؟؟؟؟؟دماغتون چاقه؟؟؟
به امید خدا که اول میشین دیگه؟؟
ایشالا موفق باشین
هم توی زندگی هم تو ی المپیاد

m-n-pour
03-13-2012, 10:57 PM
سلام اقا محمد رضا جان............
دستتون درد نکنه به خاطر تجربه هایی که در اختیارمون قرار دادین
خوب هستین؟؟؟؟؟دماغتون چاقه؟؟؟
به امید خدا که اول میشین دیگه؟؟
ایشالا موفق باشین
هم توی زندگی هم تو ی المپیاد

سلام آقا پوریا جان ............
خواهش میکنم استاد !!!
قربان شما ! شما چطورید؟
نه آقا پوریا ! در مورد رتبه باید بگم که تیم من 50ام شد ! ( از 60 تا تیم قبول شده تو مرحله حضوری )
تعداد پنجاه و خوردی از تیما سال سومی بودن و اکثراً المپیادی ! برا تیمای دومی رقابت خیلی سخت بود .
مثلاً بخوام یه مثال بیارم باید بگم که : زمانی که من رفته بودم همایش علوم پایه سمپاد ، با هسته علمی اونجا که همه سال سومی هستن آشنا شدم ! وقتی رفتم شریف ، دیدم که بعضی از بچه های هسته علمی همایش اونجا تیم داشتند و با ما رقابت میکردند ! :crazy:
ولی به طور کلی خیلی تجربه ی قشنگی بود ! رفتیم از دیوارای دانشکده فیزیک دیدن کردیم ! (; (;
برا افزایش انگیزه عالی بود !
با اجازه استاد
خدانگهدار

Astronomy
03-14-2012, 08:38 AM
و جالب اینجاست که با اینکه از 60 تا تیم حدود 50 تیم از سال سوم بودن ولی هر دو تیم قبول شده از آوااستار سال دومی بودند!:yaeh am not durnk:

ما هم با بد شانسی محض و سر یک سوال رتبمون از 10 اومد به 42!!:on fire::angry:

چیه؟ خیلی بدم نشدیماااا!!:pathead: چرا اینجوری نگاه میکنید؟ 42 شدیم دیگه!:burnt:

poorya pvp
03-14-2012, 01:46 PM
سلام آقا پوریا جان ............
خواهش میکنم استاد !!!
قربان شما ! شما چطورید؟
نه آقا پوریا ! در مورد رتبه باید بگم که تیم من 50ام شد ! ( از 60 تا تیم قبول شده تو مرحله حضوری )
تعداد پنجاه و خوردی از تیما سال سومی بودن و اکثراً المپیادی ! برا تیمای دومی رقابت خیلی سخت بود .
مثلاً بخوام یه مثال بیارم باید بگم که : زمانی که من رفته بودم همایش علوم پایه سمپاد ، با هسته علمی اونجا که همه سال سومی هستن آشنا شدم ! وقتی رفتم شریف ، دیدم که بعضی از بچه های هسته علمی همایش اونجا تیم داشتند و با ما رقابت میکردند ! :crazy:
ولی به طور کلی خیلی تجربه ی قشنگی بود ! رفتیم از دیوارای دانشکده فیزیک دیدن کردیم ! (; (;
برا افزایش انگیزه عالی بود !
با اجازه استاد
خدانگهدار

ممنونم.....
همونطور که به astronomy جان هم گفتم،اینا زیاد مهم نیست.ایشالا المپیاد(اگر چه المپیاد هم مهم نیست)
هسته علمی کرمان هم اگه مثه 2-3 سال قبل باشه که ما برای همایش رفتیم،باشن،بد نیستن.ولی خیلی خوب هم نیسن.
کرون که امسال کلا پارتی بازی بود.همه اونایی که قبول شده بودن مال خود کرمان بودن.پارسالیا با وجدان تر بودن
ایشالاموفق باشین

شادي شهراييني
11-21-2013, 11:18 PM
درود...
امسال ما توی این مسابقه شرکت کردیم و تیم دادیم
میخواستم درخواست کنم دوستانی که سال های قبل شرکت کرده بودن بیان و در مورد کلا سوال ها و چیز هایی که لازمه بدونیم برامون بگن تا یکم آماده تر سراغ جواب دادن به سوالات بریم
بعدش دوستان دیگه ی آوایی که امسال شرکت کردند هم بیان بگن تا بدونیم با چه کسانی قراره رقابت کنیم (در حین رفاقت البته :دی)
از آقای Ehsan هم میخواستم بپرسم امسال هم جزو طراحان سوال و داوران مسابقه هستند یا نه؟ :دی
سپاس :)

ali493
11-22-2013, 11:59 AM
درباره سوال هلیکوپتر فکر کنم اطلاعات زیر به دردتون بخوره
سیاره جو (اتمسفر) شتاب گرانشی(برحسب زمین)
مریخ 0.01 0.38
زمین 1 1
تیتان 1.6 0.137
زهره 90 0.9

با این اوصاف وباتوجه به این که در سوال گفته شده به مشخصات جو توجه کنید به نظر من درمریخ سرعت کمترین میشه چون هم فشار پایین است هم جاذبه گرانشی .در زهره چون فشار هوا خیلی بالاست پس هلیکوپتر باید بسیار سریع بچرخد چون می خواهد بر نیروی اصطحکاک ناشی از فشار هوا غلبه کند .

melika bidabadi
11-22-2013, 10:23 PM
سوال هلیکوپتر که برای دوره پیش بود؟؟:16:
سوال نجوم امسال هم همینه؟
در مورد سوال ها باید بگم تقریبا خلاقانه اند ونکات ظریف زیادی دارند :)
دوره قبل سوال های ریاضی اش ساده بود میشه گفت بازی ریاضی اما شیمی واقعا سخت بودفیزیک ونجوم هم متوسط روبه بالا :)
البته از هر محبث اگر اشتباه نکنم سه سوال می آید که سوال ها به ترتیب ساده ، متوسط، سخت
در کل اگر با اعضای گروهتون هماهنگی داشته باشین هم از همکاری با هم لذت میبرین هم از سوال های سخت;)

شادي شهراييني
11-22-2013, 10:29 PM
سوال هلیکوپتر که برای دوره پیش بود؟؟:16:
سوال نجوم امسال هم همینه؟
در مورد سوال ها باید بگم تقریبا خلاقانه اند ونکات ظریف زیادی دارند :)
دوره قبل سوال های ریاضی اش ساده بود میشه گفت بازی ریاضی اما شیمی واقعا سخت بودفیزیک ونجوم هم متوسط روبه بالا :)
البته از هر محبث اگر اشتباه نکنم سه سوال می آید که سوال ها به ترتیب ساده ، متوسط، سخت
در کل اگر با اعضای گروهتون هماهنگی داشته باشین هم از همکاری با هم لذت میبرین هم از سوال های سخت;)
بله این سوال برای سال قبل بود! سوال های امسال هم که هنوز نیومده :دی
7 آذر (پنجشنبه) میان سوالا
شما هم تیم دادین برای امسال؟

melika bidabadi
11-22-2013, 11:23 PM
اگر فارغ التحصیل های 92 هم میتونستن شرکت کنند چرا که نه تیم می دادیم :دی
از دانش آموزی در اومدین :))
ولی ما که کار تیمی نداشتیم یعنی امتحانات مدرسه نذاشت :( به همین دلیل موفق نشدیم اگر همکاری وکار تیمی را رعایت کنید حتما موفق میشین ;)

Astronomy
11-23-2013, 06:27 PM
درود...
امسال ما توی این مسابقه شرکت کردیم و تیم دادیم
میخواستم درخواست کنم دوستانی که سال های قبل شرکت کرده بودن بیان و در مورد کلا سوال ها و چیز هایی که لازمه بدونیم برامون بگن تا یکم آماده تر سراغ جواب دادن به سوالات بریم
بعدش دوستان دیگه ی آوایی که امسال شرکت کردند هم بیان بگن تا بدونیم با چه کسانی قراره رقابت کنیم (در حین رفاقت البته :دی)
از آقای Ehsan هم میخواستم بپرسم امسال هم جزو طراحان سوال و داوران مسابقه هستند یا نه؟ :دی
سپاس :)
یادش بخیر 2 سال پیش تنهایی توی این تاپیک هی سوالا و جوابا رو مینوشتم خودم رو میکشتم کسی نمیومد همکاری کنه :)) (البته توی بعضی سوالای فیزیک و نجوم مشارکت خوب بود :دی)

ما خیلی بد شانس بودیم که سالی که برگزار شد ما سال دوم بودیم (بیشتر تیم ها سومی بودن) و حالا هم پیش هستیم و نمیتونیم شرکت کنیم

(راستی دوره ی ما قبولی توی مرحله اول هیچ مزایایی نداشت اما امسال انگار در نظر گرفتن!!! تبعیض در این حد؟ :|)

اما خدا رو شکر تونستیم از پس مرحله اول بر بیایم و بریم مرحله حضوری

سوالات مرحله غیر حضوری دوره ی قبل اوایل همین تاپیک هست و میتونید دانلود کنید (اگر لینک درست کار نکرد بگید دوباره آپلود کنم :) )

فعلا مرحله یک رو بگذرونید و ایشالله اگر قبول شدین برای محله حضوری به عنوان نمونه سوال من سوال های حضوری دوره قبل رو تا یادم باشه میگم براتون و یک سری چیز ها هم در مورد

دوره حضوری میگم که فکر کنم دونستنش خیلی کمک کنه تا مثل ما دچار اشتباه نشید :دی (البته اگر مثل دوره ی قبل به همون صورت رد و بدل کردن پول و اینا برگزار بشه!)

Ehsan
11-23-2013, 06:47 PM
....
یک سری چیز ها هم در مورد دوره حضوری میگم که فکر کنم دونستنش خیلی کمک کنه تا مثل ما دچار اشتباه نشید :دی (البته اگر مثل دوره ی قبل به همون صورت رد و بدل کردن پول و اینا برگزار بشه!)

آقا مزه‌اش رو از بین نبر! بگذار بیان متعجب بشن بعدش بخندیم :))

maede astronomer
11-28-2013, 11:45 PM
دوستان عزیز، من یه سوالی داشتم.چرا وقتی که آب روی لباس ها می ریزیم،تیره تر دیده می شوند؟
لطفا بهم کمک کنید واقعا احتیاج دارم و در ضمن تازه کارم و چند ماهیه که به نجوم علاقه مند شدم و می خوام المپیادشو هم شرکت کنم. اگه توصصیه ای برام داشته بباشین خوش حال میشم بشنوم.

Astronomy
11-29-2013, 02:10 PM
دوستان عزیز، من یه سوالی داشتم.چرا وقتی که آب روی لباس ها می ریزیم،تیره تر دیده می شوند؟
لطفا بهم کمک کنید واقعا احتیاج دارم و در ضمن تازه کارم و چند ماهیه که به نجوم علاقه مند شدم و می خوام المپیادشو هم شرکت کنم. اگه توصصیه ای برام داشته بباشین خوش حال میشم بشنوم.
دوست عزیز در حال حاضر مسابقه در حال انجام هست و هر تیم باید خودش به جواب سوالات برسه

پس بررسی سوالات برای ایجاد یک رقابت سالم انشالله بعد از اتمام زمان ارسال پاسخنامه ها با کمک دوستان انجام میگیره :)

در نتیجه کار درست این هست که الان در اینجا بحثی راجع به سوالات انجام نشه! موفق باشید :)

Ehsan
02-12-2014, 11:10 PM
دوستان جوابها نیومد؟ کی قبول شده؟

H.Taeb
02-13-2014, 02:12 AM

نه من الان رفتم دیدم هنوز نیومده ! تو سایتش نوشته اواسط بهمن . الان دیگه اواخرشه :-؟

mjaasgari
02-13-2014, 06:48 AM

نه هنوز كه نزدن نتايج رو
من هفته قبل زنگ زدم گفتن اوايل هفته آينده(يعني همين هفته)نتايج اعلام ميشه.كه الان ديگه اواخر هفته است.
تو تقويم مسابقات هم زده اعلام نتايج اواسط بهمن ماه. الان ديگه از اواخر هم آخر تر شده.
راستي از دوستان المپيادي كه الان تو دانشگاه شريف اند نميدونيد طراح ها كيا بودن؟
سوالات نجومش اصلا نجوم بودن؟!سوال سخت كه اصلش هندسه فضايي بود. سوال متوسط كيهان شناسي بود و سوالي كه تا حالا هيچ كس نتونسته اثباتش كنه ما اثبات كنيم!!!!
سوال آسونش هم كه فيزيك بود و مبحث آينه ها. نجومش كجاش بود؟

celestial boy
02-13-2014, 10:11 AM
نه هنوز كه نزدن نتايج رو
من هفته قبل زنگ زدم گفتن اوايل هفته آينده(يعني همين هفته)نتايج اعلام ميشه.كه الان ديگه اواخر هفته است.
تو تقويم مسابقات هم زده اعلام نتايج اواسط بهمن ماه. الان ديگه از اواخر هم آخر تر شده.
راستي از دوستان المپيادي كه الان تو دانشگاه شريف اند نميدونيد طراح ها كيا بودن؟
سوالات نجومش اصلا نجوم بودن؟!سوال سخت كه اصلش هندسه فضايي بود. سوال متوسط كيهان شناسي بود و سوالي كه تا حالا هيچ كس نتونسته اثباتش كنه ما اثبات كنيم!!!!

مگه قراره سوالای نجومی بدن؟!!! :دی
سوال سختش کار یه کامپیوتری-نجومی بوده.(تا جایی که من خبر دارم) حدس بزنید طراح چه کسی میتونه باشه :15:
سوال کیهان شناسیش خوب بود. مگه چه اشکالی داره؟ یهو دیدید یکی اومد و یه جوابی داد که تا حالا کیهان شناسان هم بهش فکر نکرده باشن.مگه ایده های خارق العاده از کجا میاد؟ :)

mjaasgari
02-13-2014, 11:21 AM
مگه قراره سوالای نجومی بدن؟!!! :دی
سوال سختش کار یه کامپیوتری-نجومی بوده.(تا جایی که من خبر دارم) حدس بزنید طراح چه کسی میتونه باشه :15:
سوال کیهان شناسیش خوب بود. مگه چه اشکالی داره؟ یهو دیدید یکی اومد و یه جوابی داد که تا حالا کیهان شناسان هم بهش فکر نکرده باشن.مگه ایده های خارق العاده از کجا میاد؟ :)

خوب حالا شما دوست عزیز از زمان اعلام نتایج خبر ندارید.؟

celestial boy
02-13-2014, 02:23 PM
خوب حالا شما دوست عزیز از زمان اعلام نتایج خبر ندارید.؟

نخیر.منم اونو به نقل از یکی از عزیزان المپیادی (دانشجوی شریف) گفتم.اگه تونستم می پرسم ازشون.

mjaasgari
02-14-2014, 05:07 PM
سلام دوستان نتايج مسابقه دانش آموزي شريف اومد!!:d
تيم ما هم خدارو شكر رفت مرحله نهايي.
راستي زمان آزمون حضوري ٩اسفند هست يك هفته بعد از المپياد هاي علمي.
وهمچنين بالاترين نمره در بين شركت كنندگان ٢٠٦.٦ هست(با احتساب نمره ١٠و١٥و٢٠ به ترتيب براي سوالات ساده متوسط و سخت ماكس نمره ٢٢٥هست كه البته حدس ميزنم)
خوب دوستاني كه قبول شدن كه اعلام كنن دوستاني كه قبول نشدن نمره هاشونو اعلام كنن.
با تشكر

elhamf
02-14-2014, 08:01 PM
تیم ما هم رفت مرحله نهایی :) کاش نمره همه رو دقیق میگفتن.
من دلم میخواد بدونم از بالاترین نمره چقدر فاصله داشت تیممون

elhamf
02-14-2014, 09:55 PM
میشه کسایی که تو دوره های پیش به مرحله نهایی رسیده بودن یکم از تجربشون بگن؟
سوالا چجوری بود؟سطحشون مثل همین مرحله غیرحضوری بود؟
راستی اینکه میگن تسهیلات واسه برگزیده هادرنظر گرفتن؛واسه هر60تا تیمه؟یا تیمایی که مرحله حضوری بهترین شن؟

فائزه معتضدیان
02-15-2014, 03:44 PM
هی
ما که فقط لوح نقره ای گرفتیم
مسابقه هم گویا دو سال یه بار برگزار میشه...پس دیگه شانس شرکت تو مسابقه رو نداریم!!!
ای بابا ای بابا!

Ehsan
03-01-2014, 02:31 PM
خوب، دیروز مرحله‌ی حضوری مسابقه به خوبی خوشی و با کمالِ شادی و نشاط برگزار شد :دی از کجا خبر دارم؟! خوب چون داور بودم :پی :)) (این که تا الان نگفتم به این خاطر بود که به خاطرِ مسائلِ امنیتی قرار بود اسامی داوران تا روز آخر مخفی بمونه :) )

خوب دوستان! بگید ببینیم چه کردید؟

(در ضمن با توجه به این که یا طراح سوال خودم بودم یا در جریانِ فرایند طراحی قرار داشتم از دوستان خواهش می‌کنم نظرشون رو راجع به سوالات بگن و هر بحثی دارن مطرح کنن تا بدونم :) )

.......

قبول دارم سوال آینه‌ها رو فیزیکی‌ها هم می‌تونستن بنویسن اما این دلیل نمیشه که این سوال رو ندیم چون کسی که نجوم بلده باید جوابِ این سوال رو هم بلد باشه، کما این که در مرحله ی حضوری یکی از سوالاتِ فیزیک آنچنان شباهتی به سوالِ نجوم داشت (در واقع سوالِ نجوم بود) که بیشترِ بچه ها میومدن سراغِ میزِ ما و ما می‌گفتیم این سوالِ فیزیکه نه نجوم! یعنی در موردِ اشتراکِ فیزیک و نجوم خیلی نمیشه اعتراض داشت چون با هم فامیل‌اند :دی

اما سوالِ دوم! اگر در مرحله ی حضوری به سوالِ امتیازی می‌رسیدید روشش رو می‌دیدید و می‎فهمیدید که این سوالِ کیهانشناسی جواب داره و مسئله ی بی‌جواب نیست که کسی نتونسته باشه اثباتش کنه

سوالِ سومش هم که نجوم کروی بود.

باز هم می‌گید نجومش کجا بود؟! :)

elhamf
03-01-2014, 05:44 PM
خیلی تجربه ی خوبی بود و خوش گذشت :) :d
راستی میشه اگه اسم داورای شیمی و کامپیوتر رو میدونین بگین؟ :)

ᗩᖇ☂ᗰᓰᔕᔕ
03-02-2014, 03:24 PM
هنوزم میشه شرکت کرد من نمی دونستم چنین طرحی هست راستی فائزه جان شما چرا نمی تونین شرکت کنین دوباره؟؟؟؟

mjaasgari
03-02-2014, 05:30 PM
خوب سلام
ما هم بوديم تو اين مسابقه مسابقه كه چي بگم سوالاتش كه استاندارد نبود هم طراح ها ميدونن هم ما و هم شما ميدونيم كه تو يه همچين مسابقه اي با اين جو از سراسر كشور نبايد سوال كيهان شناسي داد و گفت كه همه ي فرمول ها و روابط مورد نيازتون تو متن سوال هست ولي اصلي ترين فرمول كه رابطه بين رمز گرايي و اسكيل فاكتور هست رو نداده باشن و از يه شهرستاني كه تو كيهان ضعف داره خواست كه بدونه اونو. البته من اين رابطه رو بلد بودم وقتي دوستم بهم گفت ميخواستم مثل همون گوشي كه اول مسابقه از طبقه بالا پايين افتاد و به ٤تكه نامساوي تقسيم شد خودم رو بندازم پايين.
البته آقاي عطا مرادي هم جزء داوران بود كه من ميدونم سوال امتيازي يعني همين كيهان رو ايشون طرح نكرده
خوب سوالات ديگه اش مثل شيمي كه يكي از سوالا وسط مسابقه باگ داشت.
يا اينكه ساده ارين سوال رياضي يعني سوال متوسط بدون هيچ باگي از سوالات حذف شد چون داوران فكر ميكردند باگ داره.
يه باگ اساسي ديگه اين بود كه رشته سوالات روي سوالات نبود.
دوستان اگه دقت ميكردند ميديدند كه سوال سخت كامپيوتر در مورد يه فضا نورد بود ولي چون نميدونيتيم كه چيه من فكر كردم نجومه و كلي وقت گذاشتم خوندمش.
خوب ما آخرين باري كه خودمون رو تو ليست ديديم سوم بوديم ولي خوب آخرش معلوم شد كه يازدهم شديم من كار ندارم چرا اينطوري شديم يا اينطوري كردنمون!!!!!!!!
ولي حق ما بيشتر از اينا بود.

Ehsan
03-02-2014, 08:12 PM
هنوزم میشه شرکت کرد من نمی دونستم چنین طرحی هست راستی فائزه جان شما چرا نمی تونین شرکت کنین دوباره؟؟؟؟

مسابقه دو سالانه و برای دانش‌آموزهاست

خیلی تجربه ی خوبی بود و خوش گذشت :) :d
راستی میشه اگه اسم داورای شیمی و کامپیوتر رو میدونین بگین؟ :)

متاسفانه نمی‌شناسمشون

خوب سلام
ما هم بوديم تو اين مسابقه مسابقه كه چي بگم سوالاتش كه استاندارد نبود هم طراح ها ميدونن هم ما و هم شما ميدونيم كه تو يه همچين مسابقه اي با اين جو از سراسر كشور نبايد سوال كيهان شناسي داد و گفت كه همه ي فرمول ها و روابط مورد نيازتون تو متن سوال هست ولي اصلي ترين فرمول كه رابطه بين رمز گرايي و اسكيل فاكتور هست رو نداده باشن و از يه شهرستاني كه تو كيهان ضعف داره خواست كه بدونه اونو. البته من اين رابطه رو بلد بودم وقتي دوستم بهم گفت ميخواستم مثل همون گوشي كه اول مسابقه از طبقه بالا پايين افتاد و به ٤تكه نامساوي تقسيم شد خودم رو بندازم پايين.
البته آقاي عطا مرادي هم جزء داوران بود كه من ميدونم سوال امتيازي يعني همين كيهان رو ايشون طرح نكرده
خوب سوالات ديگه اش مثل شيمي كه يكي از سوالا وسط مسابقه باگ داشت.
يا اينكه ساده ارين سوال رياضي يعني سوال متوسط بدون هيچ باگي از سوالات حذف شد چون داوران فكر ميكردند باگ داره.
يه باگ اساسي ديگه اين بود كه رشته سوالات روي سوالات نبود.
دوستان اگه دقت ميكردند ميديدند كه سوال سخت كامپيوتر در مورد يه فضا نورد بود ولي چون نميدونيتيم كه چيه من فكر كردم نجومه و كلي وقت گذاشتم خوندمش.
خوب ما آخرين باري كه خودمون رو تو ليست ديديم سوم بوديم ولي خوب آخرش معلوم شد كه يازدهم شديم من كار ندارم چرا اينطوري شديم يا اينطوري كردنمون!!!!!!!!
ولي حق ما بيشتر از اينا بود.

علیکِ سلام

جل‌الخالق! شما هنوز هم رو این گفته‌ی نارواتون پافشاری می‌کنید؟! الحق که اعتماد به نفستون ستودنیه!
این که رشته ی سوالات نوشته نشده بود به کمیته ی اجرایی برمیگره که سعی می‌کنم بهشون برسونم، باگِ کمیته های علمی رشته‌های دیگه رو هم باز سعی می‌کنم بهشون برسونم. اما این اعتراضتون برای سوالِ کیهانشناسی واقعا بی‌جاست! در ردِ اعتراضِ شما همین بس که همه ی 3 نفری که سوالِ کیهان‌شناسی رو حل کردن شهرستانی بودن (شما هم واقعا تا نزدیکی حلش رفتین اما خوب..... ) حتی همون رابطه ای که می‌گین تو متنِ سوال بود.

arashgmn
03-02-2014, 08:16 PM
سلام

من تقریبا در جریان این مسابقات نبودم. اما یه چیزی رو به نظرم رسید اگه بگم بهتره.

ببینید! این مسابقه ها و امثالهم ، کلا برای سنجش سطح سواد بچه هاس. این که یه شهر یا یه مدرسه سواد بیشتری یا کمتری داره ، خیلی به نحوه ی مسابقه برنمی گرده. بیشتر بحث عدالت آموزشی مطرح میشه .(که همه می دونیم برقرار نیست؛ به هر علتی...)

در ضمن مسابقه شریف ، مرحله اولش جوری بود بچه ها فرصت داشتن تحقیق کنن و سوادشون رو تو یه موضوعات بالا ببرن. پس از این لحاظ شیوه برگزاری آزمون خوب بوده.

یه نکته ای هم که من از رقابت یاد گرفتم اینه که ...
[ من باز هم این جمله رو بگم : تقریبا در جریان این مسابقات نبودم ]
...
این که در رقابت، هیچ وقت عدالت کامل برقرار نمی شه. برای همین باید اون قدری تلاش کنیم که مطمئن بشیم که با وجود تمامی عدم قطعیت ها، می تونیم توانایی هامون رو عملی کنیم.

موفق باشیم ;)

mjaasgari
03-02-2014, 08:27 PM
مسابقه دو سالانه و برای دانش‌آموزهاست

متاسفانه نمی‌شناسمشون

علیکِ سلام

جل‌الخالق! شما هنوز هم رو این گفته‌ی نارواتون پافشاری می‌کنید؟! الحق که اعتماد به نفستون ستودنیه!
این که رشته ی سوالات نوشته نشده بود به کمیته ی اجرایی برمیگره که سعی می‌کنم بهشون برسونم، باگِ کمیته های علمی رشته‌های دیگه رو هم باز سعی می‌کنم بهشون برسونم. اما این اعتراضتون برای سوالِ کیهانشناسی واقعا بی‌جاست! در ردِ اعتراضِ شما همین بس که همه ی 3 نفری که سوالِ کیهان‌شناسی رو حل کردن شهرستانی بودن (شما هم واقعا تا نزدیکی حلش رفتین اما خوب..... ) حتی همون رابطه ای که می‌گین تو متنِ سوال بود.

خوب اولا كه تو متن سوال نبود
ثانيا اينكه من همين رابطه رو به يه شكل ديگه داشتم بهتون ميگفتم ولي شما انگار نه انگار
رابطه اصلي
a=(1+z)^-1
چيزي كه من با توجه يه شرايطي كه گفتم به ايشون ميگفتم و قبول نميكردن.
لامبدا/لامبدا صفر=1+z. حالا اين نستب رو برعكس ميكنم. اين همين جمله رو شايد ده بار گفتم ده بار ولي شما كه ماشاالله.....
خوب دوستان خودشون قضاوت كنن من چي گفتم خوب من داشتم همينو ميگفتم.
راستي اينم ديگه بزاريم كنار مهم دوستي است و اينكه من اين معادله رو تا آخر عمر يادم ميمونه و يه رقابت ديگه .....
به هر حال از سخنان گهر بار آقا آرش تشكر ميكنم