PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشكلات گروه هاي نجومي

nakhodaye aseman
11-09-2011, 07:37 PM
سلام
هدف من از ايجاد اين تاپيك تكميل فصل دوم كتاب خاطرات نجومه كه خودم دارم مي نويسم
لطفا دوستاني كه عضو گروه هاي نجومي هستن مشكلاتي كه تو اين راه داشتن رو لطفا بنويسن تا بتونيم با كمك هم يه كتاب خوب براي خاطرات خودمون رو بنويسين

Negar Najafi
11-09-2011, 08:22 PM
من خودم به تنهایی تجربه ی خاصی در نجوم نداشتم؛ فقط در این مدت 2 سوال من رو خیلی آزار میده: 1) چرا نجوم میخونن؟
2) آخرش که چی؟ میخوای منجم بشی؟
اصل این دو سوال بر میگده به یک ریشه و اون هم ناآگاه بودن مردم از این علم زیباست.
اما یادمه که یکی از استادهام میگفتن که مثلاً وقتی شما برای یک شب رصدی به یک روستا میرین، مواظب باشین نصفه شب با بیل و کلنگ نیان سراغتون!
امیدوارم همه این آگاهی رو پیدا کنن و روزی برسه که همه ی مردم کشورمون از آسمان شب، طبیعت فراموش شدشون لذت ببرن.

کهکشان
11-10-2011, 12:09 PM
مشکل ما نجومی ها محدودیت ماست این محدودیت را دودسته از افراد برامون ایجاد می کنن :1_افراد عادی که از زیبایی آسمان ناآگاه هستن و آسمان را فراموش کردن
2_افرادی که ادعا دارن که خیلی می دونن و می فهمند درحالی که این ادعا هیچ ریشه و اساسی ندارد

آسمون
11-10-2011, 12:15 PM
سلام
لطفا دوستاني كه عضو گروه هاي نجومي هستن مشكلاتي كه تو اين راه داشتن رو لطفا بنويسن تا بتونيم با كمك هم يه كتاب خوب براي خاطرات خودمون رو بنويسين

با تشکر از همکاری دوستان ولی فکر میکنم منظور ایجاد کننده این تاپیک مشکلات بر سر راه تشکیل گروه های نجومی بوده...پس بهتر است از اینجا به بعد دوستان این موضوع هم مد نظر قرار دهند.
موفق باشید

subaro
11-10-2011, 07:55 PM
میشه بیشتر توضیح دهید؟منظورتون تشکیل یک انجمن نجومه؟

آسمون
11-10-2011, 10:28 PM
مسلما تمام ما برای اینکه یک انجمن نجوم در هر جایی یا دانشگاه و یا به طور کلی در شهر تشکیل دهیم،مشکلاتی بر سر راه داشته اند که یا از ترفند خاصی استفاده کرده و حلش کردن یا این مشکل همچنان باقیست حالا میتونید این تجربیات رو در اختیار بقیه قرار بدید تا اگر اونها هم همچین مشکلی دارند رفع بشه و همچنین شاید فضایی به وجود بیاد تا دوستان با کار های گروهی بیشتر آشنا بشوند.

Amin-Mehraji
11-11-2011, 12:33 AM
سلام

سلام ، یه سوالی برای من پیش اومده ، این کتاب شما چند فصل خواهد داشت . مرسی

hadi soleimani
11-11-2011, 03:54 PM
سلام ، یه سوالی برای من پیش اومده ، این کتاب شما چند فصل خواهد داشت . مرسیحالا هرچند فصل.ایشون مشکلای منجمارو احساس کردن و میخوان با نوشتن این مطالب فرهنگسازی کنن.به نظر من فضای نجومی ما فعلا نیازمند بعضی فرهنگسازی ها هستش که با تلاش خودمون و رعایت بعضی اصول من جمله احترام به حریم تک تک منجمان حفظ و رعایت بشه.من به اندازه کافی مشکلاتی را دیدم که حتما به آنها اشاره میکنم.تا دوست عزیزمان ازآنها استفاده کند.آقای ناخدای آسمان انشالله به اهدافتون میرسید.موفق باشید.بدرود

nakhodaye aseman
11-11-2011, 05:02 PM
سلام كتاب من از دو فصل تشكيل شده كه فصل اولش در مورد مشكلات و خاطرات يه منجم آماتور هستش و فصل دوم مشكلات و خاطرات يه گروه آماتوري

kh.maroufi
11-11-2011, 05:57 PM
به نظر من از مشکلهایی که همیشه پیش روی ما بوده، نبود یک مجوز از سوی یک مرکز معتبر مثل " شاخه آماتوری " هست...اگر هم مجوز میدادن به سختی بود که آدم به این نتیجه میرسید که دنبالش نره خیلی بهتره:pissed%20off:

خیلی از پارکها یا کتابخونه ها و ... که ما میخواستیم برنامه اجرا کنیم، یا شهرداری و یا همون مرکز از ما یک مجوز میخواستن که همین امر، همکاری ما رو با خیلی از مراکز سخت و مشکل میکرد...

یا حتی برای درخواست مامور از نیرو انتظامی برای اسکورت کردن وسائل و افراد اجرا کننده رصد عمومی - برای جلوگیری از ایجاد مزاحمت و .... - به ما میگفتن که باید مجوز داشته باشین...

به نظر من اگر این مساله یه ذره سرو سامون داده بشه، خیلی از ماها به همراه گروه ها میتونیم رصدهای عمومی بیشتر برای اطلاع رسانی به عموم مردم اجرا کنیم.:OSMILEY:

منظور از مجوز هم این نیست که به هرکسی که میاد یه مجوز بدن و سابقه افراد رو بررسی میکردن و بنا به صلاح مجوز صادر میشد.

behnood
11-12-2011, 06:30 PM
فکر کنم آقای تفرشی بودن بعدش هم یه خاطره در همین موضوع تعریف کردن

nakhodaye aseman
11-14-2011, 12:00 AM
آره با حرفتون موافقم در حد المپيك
راستشو بخواين اين مبحث مجوز ندادن ها رو تو فصل خاطرات يه منجم آوردم
راستي شما يا دوستان هر كدوم خاطره اي داشتين حتما برام بفرستين خيلي براي غني تر شدن كتاب كمك ميكنه
و همچنين بي زحمت گروهي كه تو اون عضو هستين يادتون نره

nakhodaye aseman
11-14-2011, 12:05 AM
سلام
فك كنم شما (subaro ) عضو يه گروه آماتوري باشين خوب ما مي خوايم يه كتابي با عنوان خاطرات گروه هاي نجومي جمع آوري كنيم اين خاطرات ميشه هم خاطرات خوب هم خاطرات بد حالا هرچي خاطره دارين بنويسيد من يكم هم با نوشته مطابقت ميدم و خاطره ي گروهي كه عضوش هستين رو می نويسم

4512
11-14-2011, 11:03 AM
به نظر من مشکلات نجوم خیلی زیاده .با اینکه نجوم یکی از قدیمی ترین علم ما ایرانی هاست اما بهش کم لطفی میشه .مثلا اینکه مراکز اموزشی خوب نجوم محدود هستن واکثرا در مناطق بالای شهر قرار دارن وهزینه بالایی دارند .مثلا شب های رصدی که به علت هزینه بالا خیلی ها در اون شرکت نمیکنن .همچنین دولت و وزارت علوم هم بودجه خیلی کمی به نجوم اختصاص میدن نمونش هم سال نجوم بود که ... .امیدوارم کتابتون چاپ بشه و به حل این مشکلات کمک کنه .

نجم62
12-11-2011, 07:47 PM
مشكلات گروه هاي نجومي:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
گروهي كه ما داريم همه چيزداره جزچيزي كه مشكل نباشه....علتش هم اينه كه درشهرهاي بزرگتربه نجوم بيشتراهميت داده مي شود....امادرشهرهاي كوچكتراصلا خبري نيست،دراينجابه منجم هاي حرفه ايي بها نميدهند چه برسد به منجم آماتوري آن...........<o:p></o:p>
كشورما دانشمنداني درتاريخ داردكه درنجوم درخشيده اند.وتمدن عظيم و تاريخي مابسيارشاهدتوجه بزرگان حتي پادشاهان به نجوم بوده است.<o:p></o:p>
اما الان اگربررسي كنيم.....توجه به نجوم امروزي،آن نبوده كه سيرتاريخي مانشان ميدهد.......اميداست اين كلوپ با فعاليت هاي مستمرخود فعاليتهاي نجومي رادرهمه جاي ايران برپاكند...<o:p></o:p>
توجه به سايرشهرهاوسايرگروههاي كوچكتر كه كوچكترين امكانات وهمكاري راندارند،فكرمي كنم نسبت به بقيه درراس قراربگيرندبهترباشد.....<o:p></o:p>

Astronomy
12-23-2011, 01:23 PM
دوستان یک کمک ازتون می خواستم
من قراره این هفته یک ملاقات با آقای شجاعی نماینده ساری در مجلس داشته باشم و از این جهت که انتخابات مجلس هم نزدیکه فرصت خوبیه
قراره به عنوان مدیر انجمن صحبت هایی در مورد انجمن نجوممون داشته باشم و از ایشون در خواست کمک های همه جانبه از جمله بودجه داشته باشم
حدود چند ماه پیش بود که استاد بنده آقای قریشی که مدیر انجمن بودن صحبت هایی با ایشون داشتن و سر مبلغ حدود 10 میلیون تومن هم بحث هایی داشتند
و قرار بود که چند تا ملاقات دیگه هم داشته باشند تا بعدش کار ها انجام بشه که یهو استادم برنامه هاش جور شد و برا ادامه تحصیل به خارج از کشور رفت و کار ها رو به من سپرد
من میخوام از شما کمک بگیرم تا ببینم چطوری می تونم به بهترین نحو ممکن درخواست ها رو بگم و ایشون رو متقاعد کنم تا بتونن با توجه به سن کم من حرف های من اهمیت بدند و ما رو کمک کنن
انجمن الان از همه جهت در بدترین شرایط به سر می بره و کاملا خصوصی هست و هیچ پشتوانه ای نداره و تا به حال کمترین کمکی از هیج جایی دریافت نکرده ولی با این حال تنها انجمن نجوم فعال در ساری هست
ممنون میشم کمکم کنید

mahnejad
12-23-2011, 02:57 PM
سلام دوست عزیز. به نظر من اصلیترین مشکل گروه ها شاید این باشه که هنوز مردم ما فرهنگ نجومی ندارن و شاید اصلا به نجوم ارزش قایل نباشن . حال با این مشکل اصلی ،چطور میتونیم حلش کنیم؟

کهکشان
02-22-2013, 11:14 PM
سلام دوست عزیز. به نظر من اصلیترین مشکل گروه ها شاید این باشه که هنوز مردم ما فرهنگ نجومی ندارن و شاید اصلا به نجوم ارزش قایل نباشن . حال با این مشکل اصلی ،چطور میتونیم حلش کنیم؟
سلام خب معلومه من و شما ویا هر هر کسی که ادعا داره به اسمان علاقه داره موظفه این فرهنگ رو در میان مردم به وجود بیاره حتی اگر خیلی کم ولی با این حال تلاشه خودمون رو کردیم ولی بنظر من مشکل اصلی ما اینه که هیچ برنامه و هدفی برای اینده وجود نداره اینم از ضعف شدید مدیران ارشد در انجمن نجوم و شاخه ی اماتورش است که نمی تونن انجمن های کوچک که در شهر ها و دانشگاه ها و مدارس و.... تشکیل شده اند سازماندهی کنند دوست عزیز این فرهنگ سازی باید با برنامه و چشم اندازتوسط مدیران ارشد صورت بگیرد البته منو و تو هم نباید دست روی دست بذاریم و منتظر بشینیم بلکه دست به دست هم تلاشمان رو بیشتر کنیم به امید موفقیت

mahnejad
02-24-2013, 11:55 AM
سلام خب معلومه من و شما ویا هر هر کسی که ادعا داره به اسمان علاقه داره موظفه این فرهنگ رو در میان مردم به وجود بیاره حتی اگر خیلی کم ولی با این حال تلاشه خودمون رو کردیم ولی بنظر من مشکل اصلی ما اینه که هیچ برنامه و هدفی برای اینده وجود نداره اینم از ضعف شدید مدیران ارشد در انجمن نجوم و شاخه ی اماتورش است که نمی تونن انجمن های کوچک که در شهر ها و دانشگاه ها و مدارس و.... تشکیل شده اند سازماندهی کنند دوست عزیز این فرهنگ سازی باید با برنامه و چشم اندازتوسط مدیران ارشد صورت بگیرد البته منو و تو هم نباید دست روی دست بذاریم و منتظر بشینیم بلکه دست به دست هم تلاشمان رو بیشتر کنیم به امید موفقیت
بله ولی تقریبا تو چند سالی که ما تو این رشته فعالیت داریم نتونستیم این فرهنگو به خوبی ایجاد کنیم و حتی وقتی از بعضی دوستان تو شهرای دیگه(حتی شهر های بزرگ) میشنوم این فرهنگ هنوز ایجاد نشده.ما نباید بشینیم و بخواهیم که مثلا یه مدیر یا ارشدی این زمینه رو فراهم کنه.ما باید خودمون و با کمک هم بتونیم این فرهنگ رو ایجاد کنیم.اما سوال اصلی من این بود که بهترین و موثر ترین راه برای ایجاد فرهنگ نجومی چیه؟چیکار کنیم که عمومیت مردم حداقل بفهمن که نجوم چیه و به چه دردی میخوره و چیکارا میشه باهاش کرد.

کهکشان
02-24-2013, 11:05 PM
بله ولی تقریبا تو چند سالی که ما تو این رشته فعالیت داریم نتونستیم این فرهنگو به خوبی ایجاد کنیم و حتی وقتی از بعضی دوستان تو شهرای دیگه(حتی شهر های بزرگ) میشنوم این فرهنگ هنوز ایجاد نشده.ما نباید بشینیم و بخواهیم که مثلا یه مدیر یا ارشدی این زمینه رو فراهم کنه.ما باید خودمون و با کمک هم بتونیم این فرهنگ رو ایجاد کنیم.اما سوال اصلی من این بود که بهترین و موثر ترین راه برای ایجاد فرهنگ نجومی چیه؟چیکار کنیم که عمومیت مردم حداقل بفهمن که نجوم چیه و به چه دردی میخوره و چیکارا میشه باهاش کرد.
اینکه بهترین راه فرهنگ سازی چیه وظیفه جامعه شناسان هستش بعد در جامعه امروز ما تنها چیزی که برای همه مهمه پول که متاسفانه در کشور ما علم درامد نداره پس فکر نکنم مردم به سوی نجوم بیان

mahnejad
03-02-2013, 11:28 AM
اینکه بهترین راه فرهنگ سازی چیه وظیفه جامعه شناسان هستش بعد در جامعه امروز ما تنها چیزی که برای همه مهمه پول که متاسفانه در کشور ما علم درامد نداره پس فکر نکنم مردم به سوی نجوم بیان
پس چون جامعه شناسان فکری به حال نجوم و فرهنگ سازیش نمیکنن پس یعنی باید نجوم رو بیخیال و پرونده اونو تو جامعه ببندیم.
اما در باره پول اینکه من خیلی هارو میشناسم که واقعا برا نجوم کار میکنن نه برا پول.پس با تفکراتی که داریم وجهه نجوم و منجمان رو خراب نکنیم.
مرسی.

پیمان اکبرنیا
03-02-2013, 12:16 PM
پس چون جامعه شناسان فکری به حال نجوم و فرهنگ سازیش نمیکنن پس یعنی باید نجوم رو بیخیال و پرونده اونو تو جامعه ببندیم.
اما در باره پول اینکه من خیلی هارو میشناسم که واقعا برا نجوم کار میکنن نه برا پول.پس با تفکراتی که داریم وجهه نجوم و منجمان رو خراب نکنیم.
مرسی.

سلام :)

کار داوطلبانه در حدی که وقت خیلی زیادی از آدم نگیره خیلی خوبه و تقریبا همه ما این کار را انجام دادیم و می دهیم :) ولی اگر این تفکر غالب بشه که هرکس در نجوم کار میکنه نباید به فکر درآمد باشه اشتباهه. منظورم اینه که کسانی که شغل اصلیشون نجومیه بالاخره مجبورند برای گذران زندگی درآمد داشته باشند. مشکل اینه که ما به جز اساتید دانشگاه همه را منجم آماتور می خوانیم و فکر می کنیم نباید درآمدی از این راه داشته باشند. ولی کسانی هم هستند که کارهای نجومی غیر دانشگاهی می کنند ولی منجم آماتور هم نیستند یعنی نجوم شغل اصلی اونهاست و ازش درآمد دارند :)

البته در شرایط فعلی جامعه، درآمد داشتن از نجوم کار بسیار سختیه و افراد کمی هستند که میتونند با کار نجومی درآمد مناسبی داشته باشند.