PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : استثناهای نجومی

پیام بهرام پور
09-19-2011, 08:21 AM
در نجوم خیلی از اتفاقات با نظم و قاعده پیش می‌رود اما در بعضی از مواقع استثناهایی وجود دارد که دانستن آن برای منجمان علاقه مند بسیار جالب خواهد بود.

http://www.mirlme.com/wp-content/uploads/2009/05/smile-face.jpg (http://www.mirlme.com/wp-content/uploads/2009/05/smile-face.jpg)

در ادامه با کمک سایر دوستان برخی از این موارد را بررسی خواهیم کرد.

پیام بهرام پور
09-19-2011, 08:27 AM
1.
تمام سیارات منظومه شمسی در جهت مشخصی (پادساعتگرد) می چرخند اما در این میان،‌ زهره در خلاف جهت همه سیارات به دور خود می‌چرخد.
البته اورانوس،‌ سیاره به پهلو خوابیده هم شاید بتوان گفت که یک سیاره متفاوت است.

پیام بهرام پور
09-19-2011, 08:29 AM
2.
دومین موردی که به نظر می‌آید از استثناهای نجومی به حساب می آید، داشتن ستاره مشترک بین دو صورت فلکی است.
به عنوان مثال صورت فلکی آندرومدا و فرس اعظم یک ستاره ی مشترک دارند.
این در صورتی است که به صورت کلی هر صورت فلکی ستارگان مختص خود را در مرز خود دارد.

پیام بهرام پور
09-19-2011, 08:32 AM
همانطور که می دانید، ستارگان به روش بایر نامگذاری می شوند؛ یعنی ستارگان بر اساس روشنایی مرتب می شوند و به اولین ستاره روشن، اولین حرف یونانی، دومین ستاره روشن حرف دوم یونانی تا..... را نسبت می دهند.
مثلاً ستاره قلب العقرب به عنوان پرنورترین ستاره صورت فلکی عقرب، آلفای عقرب نام می گیرد.
به نظر می رسد این قاعده نیز یک استثنا دارد.
ستاره بتای جوزا پرنورتر از ستاره آلفای جوزا است! (چرا؟!!)

celestial boy
09-19-2011, 08:52 AM
سلام.ممنون بابت ایجاد این تاپیک عالی.
توی استثنا دوم که گفتید یه مورد دیگه هم جا می گیره.ستاره ی بتا گاو بین دو صورت فلکی گاو و ارابه ران (ثور و ممسک العنان)مشترکه.فکر نکنم ستاره دیگه ای هم باشه.هست؟؟؟
فقط یه سوال پیش میاد.این دوتا ستاره رو چجوری نام گذاری کردن؟؟یعنی می تونست اسم هردو صورت فلکی روشون باشه.

solh
09-19-2011, 11:10 AM
همانطور که می دانید، ستارگان به روش بایر نامگذاری می شوند؛ یعنی ستارگان بر اساس روشنایی مرتب می شوند و به اولین ستاره روشن، اولین حرف یونانی، دومین ستاره روشن حرف دوم یونانی تا..... را نسبت می دهند.
مثلاً ستاره قلب العقرب به عنوان پرنورترین ستاره صورت فلکی عقرب، آلفای عقرب نام می گیرد.

مطمئن هستيد همين يكي است ؟

saeedmozah
09-19-2011, 11:59 AM
ببخشید من یه سوال داشتم
توی صورت های فلکی ارابه ران و گاو هم ستاره مشترک وجود دارد؟
آخه توی نرم افزار های نجومی دیدم یه ستاره به ارابه ران اضافه میشه که توی گاو هم هست
اگه به یکی از این نرم افزارها سر بزنید متوجه منظورم میشید

sara shahabi
09-19-2011, 12:02 PM
4.
همه ی قمر های سیارات منظومه ی شمسی(البته به شرط داشتن اندازه ی چشمگیر)در جهت سیاره ی مادر می چرخند ولی تریتون قمر نپتون نسبت به نپتون حرکت رجعی دارد.
به نظر می آید علت این امر به دام افتادن تریتون توسط جاذبه ی نپتون باشد.

celestial boy
09-19-2011, 12:47 PM
ببخشید من یه سوال داشتم
توی صورت های فلکی ارابه ران و گاو هم ستاره مشترک وجود دارد؟
آخه توی نرم افزار های نجومی دیدم یه ستاره به ارابه ران اضافه میشه که توی گاو هم هست
اگه به یکی از این نرم افزارها سر بزنید متوجه منظورم میشید
درست می گین.تو بعضی نقشه ها این ستاره فقط مال گاو هستش.اما تو استاری نایت که مشترکه.اما فکر می کنم همین مشترکش درست تر باشه.چون تو ارابه ران حکم پای اون رو داره.تو گاو هم نقش شاخ رو بازی می کنه.اگه از ارابه ران حذفش کنیم شکل بد جور می شه.

درباره نام گذاری ستاره ها در سیستم بایر هم می تونم بگم خیلی اشتباه داره.مثلا آلفا شکارچی از بتا شکارچی کم نور تره.یا هفت تا ستاره ملاقه اصلا به ترتیب قدر نامگذاری نشدن.از سر ملاقه به طرف دم اون با حروف یونانی نام گذاری شدن.این جور چیزا زیادن.اما اصل مطلب اینه که بیشتر ستاره ها اسمشون درست نوشته شده.

پیمان اکبرنیا
09-19-2011, 09:57 PM
ممنون از پیام بهرام پور عزیز که با این تاپیکهای خلاقانه روح آدم را شاد میکنه ;)

یک استثنای جالب:

حیات روی زمین که به صورت استثنایی در برابر سختی ها و بلایای آسمانی و کیهانی دوام آورده و ما الان داریم با هم حرف میزنیم:grin:

شايان سليم شهشهانى
09-19-2011, 10:16 PM
ممنون از پیام بهرام پور عزیز که با این تاپیکهای خلاقانه روح آدم را شاد میکنه ;)

یک استثنای جالب:

حیات روی زمین که به صورت استثنایی در برابر سختی ها و بلایای آسمانی و کیهانی دوام آورده و ما الان داریم با هم حرف میزنیم:grin:

استثناست ، ولي اتفاقي و شانسي نيست! دو نقطه دي ، شايد استثنا هم نباشه...

خورشيد
استثناست ، تنها ستاره ايه كه قدرش از ٢- (بسيار) كمتره ، با اينكه ستاره هاي بسياري "قدر مطلقشون" از خورشيد كمتره ، اما خورشيد از همشون "پرنورتر"ه! ، دليلشم واضحه ، خورشيد فاصلش با ما ٨ دقيقه و حدودا ٢٠ ثانيه ي نوريه ، اما فاصله ي نزديكترين ستاره با خورشيد تقريبا ٤ سال نوري!

مثل اين ميمونه كه يك شمع را در فاصله ي ١٠سانتي متري چشمتون قرار بدهيد ، اما يك پروژكتور را (كه قدر مطلقش از شمع بيشتر است) در اصفهان بقراريم!(حالا چرا اصفهان!؟) 

پیام بهرام پور
09-20-2011, 01:04 AM
استثناست ، ولي اتفاقي و شانسي نيست! دو نقطه دي ، شايد استثنا هم نباشه...

خورشيد
استثناست ، تنها ستاره ايه كه قدرش از ٢- (بسيار) كمتره ، با اينكه ستاره هاي بسياري "قدر مطلقشون" از خورشيد كمتره ، اما خورشيد از همشون "پرنورتر"ه! ، دليلشم واضحه ، خورشيد فاصلش با ما ٨ دقيقه و حدودا ٢٠ ثانيه ي نوريه ، اما فاصله ي نزديكترين ستاره با خورشيد تقريبا ٤ سال نوري!

مثل اين ميمونه كه يك شمع را در فاصله ي ١٠سانتي متري چشمتون قرار بدهيد ، اما يك پروژكتور را (كه قدر مطلقش از شمع بيشتر است) در اصفهان بقراريم!(حالا چرا اصفهان!؟)
از شایان عزیز متشکرم.
اما در این تاپیک بیشتر موضوع مورد نظر ما استثناهای واقعی هست نه موردی که اشاره کردین.
از همکاری دوستان بسیار ممنونم

celestial boy
09-20-2011, 08:54 AM
4.
همه ی قمر های سیارات منظومه ی شمسی(البته به شرط داشتن اندازه ی چشمگیر)در جهت سیاره ی مادر می چرخند ولی تریتون قمر نپتون نسبت به نپتون حرکت رجعی دارد.
به نظر می آید علت این امر به دام افتادن تریتون توسط جاذبه ی نپتون باشد.

درسته.این یه استثنا هست اما فکر کنم چند تا دیگه هم باشه.نیست؟!!دقیقا یادم نیست.تو نجوم به زبان ساده فکر کنم چند تا دیگه هم بود.اگه اشتباه می گم روشنم کنید.

یزدان بابازاده
09-20-2011, 11:13 AM
مطمئن هستيد همين يكي است ؟
تا اونجایی که من یادم می آد از این استثنا ها زیاد تو صورت فلکی ها است علتش هم اینه که معمولا اینجو ستاره ها چون متغیرند مثلا در زمان نامگذاری از یک ستاره ی دیگر کم نور تر بودند و بتا شده .

آسمون
09-20-2011, 11:57 AM

فکر کنم به خاطر فاصله این ستاره باشه اونی که آلفا نامیده شده نزدیکتره!!!!!!!!!!! البته فک کنم.

smhm
09-20-2011, 01:07 PM
مدار اقمار منظومه شمسی معمولا در صفحه استوایی سیارات قرار داره اما قمر زمین (ماه) بیشتر به دایره البروج نزدیکه تا استوای زمین!

sara shahabi
09-20-2011, 10:50 PM
درسته.این یه استثنا هست اما فکر کنم چند تا دیگه هم باشه.نیست؟!!دقیقا یادم نیست.تو نجوم به زبان ساده فکر کنم چند تا دیگه هم بود.اگه اشتباه می گم روشنم کنید.

بله.حق با شماست.نمونه ش قمر های بیرونی مشتری و فئوب قمر زحل.ولی نکته ای که هست این قمر ها اندازه شون در حد چند ده کیلومتر هم نیست و مثلا در مورد مشتری سیارک های به دام افتاده هستند ولی تریتون قمر به نسبت بزرگتری هست و ضمن این که به نپتون نزدیک هست(شاید این مورد باعث مستثنا شدن بیشتری بشه)در صورتی که مثلا فئوب دورترین قمر زحل هست.