PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فیزیک جو زمین

آسمون
08-20-2011, 02:35 PM
فیزیک جو زمین

[/URL][URL="http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh_up/0/02/_ggttqq_ozn_layr.gif"]http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh_up/0/02/_ggttqq_ozn_layr.gif (http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh_up/0/02/_ggttqq_ozn_layr.gif)

یکی از تفاوت های سیاره ما ، زمین با دیگر سیارات منظمومه خورشیدی وجود جوی هست که عامل مهمی در ایجاد حیات شده.
حالا خوبه که این جو عزیز رو بهتر و بیشتر بشناسیم .

------------
پ .ن : در تمام نوشته ها منظور از جو همان جو زمین است.

عکس از : دانشنامه رشد

آسمون
08-20-2011, 02:38 PM
جو چیست ؟

لایه نازکی از هوا * که اطراف کره زمین را احاطه کرده است.

*هوا : مخلوطی از گاز(عمدتا اکسیژن و نیتروژن)،بخار آب و هواویزها(آیروسل ،ذرات معلق در هوا) که اینها را اجزای اصلی جو نیز مینامند.

نکته :حدود 99 درصد جو زمین را گاز ها و بقیه را بخار آب و هواویز تشکیل میدهند.

اما اجزای مهم جو عبارتند از :

بخار آب ،هواویز ، دی اکسیدکربن ،ازن ، متان و cfc

آسمون
08-20-2011, 02:44 PM
پس از معرفی مختصر جو زمین،مبحثی که مطرح می شود لایه های مختلف جو است.
لایه های جو را به دو صورت دسته بندی می کنند ...

- یک دسته بندی بر اساس ساختار دمایی که جو به 4 لایه تقسیم می شود:
1. تروپوسفر
2. استراتوسفر
3. مزوسفر
4. ترموسفر

- دسته بندی دیگر بدون توجه به ساختار دمایی است که به 6 لایه تقسیم می شودند :
1. تروپوسفر
2. استراتوسفر
3. مزوسفر
4. ترموسفر
5. اگزوسفر
6. یونسفر

به طور کلی با افزایش ارتفاع میزان تراکم مواد کم شده پس فشار کم می شود.

هر کدام از این لایه ها ویژگی های خاص خود را دارا هستند که در پست های بعدی به آن می پردازیم ....

Amin-Mehraji
08-20-2011, 09:33 PM
هواویز ، cfc

دورد بر شما .

اگر مقدور است هواویز را توضیح داده و نیز بفرمایید کدام نوع از سی اف سی ها ؟

چون این ترکیبات شماره های مختلفی با توجه به نوع و تعداد مواد تشکیل دهنده

شان دارند .

آسمون
08-21-2011, 12:37 AM
دورد بر شما .

اگر مقدور است هواویز را توضیح داده و نیز بفرمایید کدام نوع از سی اف سی ها ؟

چون این ترکیبات شماره های مختلفی با توجه به نوع و تعداد مواد تشکیل دهنده

شان دارند .

خواهش میکنم،هواویز ها همون ذرات معلق در هوا هستند.و اینکه من در مورد ترکیبات cfcها اطلاعاتی ندارم،ولی به احتمال زیاد همان هایی هستند که بر لایه ازن تاثیر میگذارند....

geologist
08-21-2011, 12:50 AM
خواهش میکنم،هواویز ها همون ذرات معلق در هوا هستند.و اینکه من در مورد ترکیبات cfcها اطلاعاتی ندارم،ولی به احتمال زیاد همان هایی هستند که بر لایه ازن تاثیر میگذارند....
با سلام
همان طور که فرمودید هواویز مخلوط ذرات معلق مایع یا جامد در هوا هستند، در مورد cfc ها هم معمولا هر سه نوع تاثیر دارند اما نوع 11 و 12 آن بیشتر بر فرایند تخریب لایه اوزون موثر است.

آسمون
08-21-2011, 01:00 AM
ترپوسفر :

این لایه نزدیکترین لایه به زمین است که هر چه در آن به ارتفاعات بالاتر برویم دما در ان کاهش می یابد ، بخارآب (ابر) در این لایه تشکیل میشود که به تبع آن حیات نیز در این لایه وجود دارد،بیشترین جرم هوا در این لایه است ،بالاترین حد این لایه را تروپوپاز میگویند که هواپیما ها زیر تروپوپاز حرکت می کنند.

استراتوسفر :
ازن موجود در جو که باعث جذب اشعه فرابنفش خورشید میشود ،در این لایه وجود دارد که غلظت آن در بالای لایه بیشتر است،در این لایه با افزایش ارتفاع دما افزایش مییابد !!!! (اگه گفتین چرا؟؟؟؟؟)
بالاترین حد این لایه را استراتوپاز می نامند.

مزوسفر :
در این لایه فرایند گرمازایی اتفاق نمیافتد به خاطر همین با افزایش ارتفاع،دما کاهش می یابد کمترین دما ها در این لایه به 90-تا 100- درجه سانتی گراد هم می رسد. بالاترین حد این لایه مزوپاز است ، این لایه انتهای جو همگن * است در واقع مزوپاز جدا کننده جو همگن از نا همگن است.

*جو همگن : تا قبل از مزوپاز نسبت آمیختگی گازها به یک اندازه و متناسب است اما بالاتر از مزوپاز این گاز ها یونیده شده و از همگنی خارج می شوند.

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh_up/7/75/P00424.jpg

عکس از : دانشنامه رشد

--------------------------
برنامه : در پست بعدی ادامه ویژگی ها را مینویسم

آسمون
08-21-2011, 01:15 AM
http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh_up/7/76/_ggttqq_atmos.gif

ترموسفر :
در ترموسفر گازها یونیذه هستند و تبدیل به الکترون های آزاد و یون های مثبت می شوند زیرا مقدار بیشتری از تابش خورشید را دریافت می کنند،در این لایه مقدار گاز بسیار بسیار کم است .

یونسفر :
همانگونه که از اسمش مشخص است بیشتر ان را یون ها تشکیل میدهنداز حدود 60 کیلومتری تا 500 کیلومتری اطراف زمین را شامل می شود . یونسفر می تواند امواج رادیویی را جذب و بازتاب کند ، این لایه خود به سه بخش F,E,D تقسیم می شود.در لایه D میزان زیاد است و بازتاب کم است،اما در دو لایه دیگر جذب کمتر و بازتاب بیشتر است ، در هنگام شب لایه D از بین میرود برای همین است که کیفیت صدای رادیو در شب ها بهتر است .

اگزوسفر :
این لایه از حدود 500 کیلومتری اطراف زمین تا 1000کیلومتری ادامه دارد،در این لایه سرعت یون ها بسیار زیاد است به همین علت می توانند بر نیروی گرانش زمین غلبه کنند و وارد فضای اطراف زمین شوند و همچنین اجزای فضا نیز از این قسمت وارد جو می شوند.

عکس از :دانشنامه رشد

------------------

برنامه : تا اینجا اگر کسی سوالی دارد مطرح کند تا من و یا دوستان پاسخ بگوییم و پس از آن به سراغ انواع تابش هایی که بر جو اثر میگذارند و نیز جو بر آنها اثر میگذارد، برویم.....:have a nice day:

sara shahabi
08-21-2011, 02:50 AM
من یه سوال برام پیش اومد!

لایه ی d که در تروپوسفر گفته بودید لایه ی نزدیک تر به زمین است؟چه مکانیزمی داره که جذبش بیشتر از باز تابشه یعنی چه چیزی باعث می شه که در این لایه ها این لایه جذب بیشتری داشته باشه؟؟به تراکم مواد بستگی داره یا چیز دیگه ای؟؟
با سپاس

پ.ن:سوالی که بالا پرسیدید(استراتوسفر) رو خودتون تا حدی جوابش رو دادید!به خاطر غلظت زیادتر اوزون در طبقات بالاترکه در واکنش گرما تولید می کنه...

Amin-Mehraji
08-21-2011, 09:28 AM
استراتوسفر :
ازن موجود در جو که باعث جذب اشعه فرابنفش خورشید میشود ،در این لایه وجود دارد که غلظت آن در بالای لایه بیشتر است،در این لایه با افزایش ارتفاع دما افزایش مییابد !!!! (اگه گفتین چرا؟؟؟؟؟)

اگر خوب به خاطر بیاورم ، جواب این سؤال در کتاب شیمی سال اول دبیرستان وجود داشت . در آنجا اشاره شده بود که :

1 - هرچه به بالای سطح زمین ( در حقیقت لایه های بالاتر ) میرویم جو رقیقیتر میشود ولی ردر قسمتی از جو به یکباره به لایه ی نازکی برمیخوریم که قدری متراکم تر است .

2 - فکر کنم این رو هم نوشته بود که گازهای گلخانه ای عمدتا در این لایه قرار دارند .

وحتی یک نمودار نزولی - صعودی نیز در اینباره ( غلیظتر شدن جو در آن منطقه ی خاص ) کشیده بود .

آسمون
08-21-2011, 05:47 PM
من یه سوال برام پیش اومد!

لایه ی d که در تروپوسفر گفته بودید لایه ی نزدیک تر به زمین است؟چه مکانیزمی داره که جذبش بیشتر از باز تابشه یعنی چه چیزی باعث می شه که در این لایه ها این لایه جذب بیشتری داشته باشه؟؟به تراکم مواد بستگی داره یا چیز دیگه ای؟؟
با سپاس

پ.ن:سوالی که بالا پرسیدید(استراتوسفر) رو خودتون تا حدی جوابش رو دادید!به خاطر غلظت زیادتر اوزون در طبقات بالاترکه در واکنش گرما تولید می کنه...

با تشکر از همکاری و توجه شما.....
در مورد سوالی که پرسیدین،بله،این لایه ،لایه نزدیک به زمین هست و دلیل اینکه جذبش بیشتر از بازتابش هست اینه که در این قسمت یون ها هسته های سنگین تری دارند و برای همین هست که در قسمت پایین تری قرار میگیرند.
متاسفانه اطلاعات من در همین حده،اگر قانع شدید که خیلی خوبه،ولی اگر هنوز جواب نگرفتید بگید تا من با استادم مکاتبه کنم.....
جواب سوال منم درست دادی ،آفرییییییییییییییین:thanks:
و اینو اضافه کنم که جذب بخش فرابنفش تابش خورشید توسط ازن باعث تولید گرما میشه.

Amin-Mehraji
08-21-2011, 05:52 PM
میشه درصد هر کدوم از مواد مختلف در هر کدام از لایه ها رو بفرمایید ؟

آسمون
08-21-2011, 06:07 PM
کمی تحمل کنید به اونجا هم میرسیم...........

آسمون
08-22-2011, 01:54 PM
خوب مثل اینکه دیگه کسی سوالی نداره..... پس به سراغ بحث تابش میرویم البته یه توضیح کوچولو بدم که تمام عکس ها از جزوه تمرینی استاد عزیزم خانم مبارک حُسن هستند.

تابش ها

به طور کلی دو نوع تابش داریم که در ارتباط باجو هستند :
- تابش خورشید
- تابش زمین یا تشعشع* زمین

*واژه تشعشع برای آن مناسب تر است زیرا زمین جسم منیر نیست و تابش ندارد اما در اصطلاح به آن تابش زمین میگوییم.

تابش خورشید:
شاید بدانید که تابش خورشید به صورت طیفی از امواج الکترو مغناطیس با طول موج های مختلف ساطع می شود (در مورد امواج الکترومغناطیس بیشتر بدانید (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?559-*-%D8%A7%D8%B5%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%AD%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D8%AA%D8%B9%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%81-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85%DB%8C-*&p=13224&viewfull=1#post13224))

http://1.pendora.host56.com/images/0031c7a91d74.jpg

با توجه به شکل اینکه 99 درصد انرژی خورشیدی در محدوده طول موج 0.2 تا 4 میکرومتر ساطع می شود (بخشی از فرابنفش،تمام بخش مرئی و بخشی هم فرو سرخ) که از این بین بیشترین گسیل را در محدوده مرئی دارد.

------------------------------
برنامه : در پست بعدی ادامه بحث تابش را داریم

آسمون
08-23-2011, 04:54 PM
بررسی اثر جو بر تابش خورشیدی :

تابش خورشید پس از ورود به جو با سه حالت روبرو میشود:
• جذب میشود
• پراکنده می شود
• بازتاب می شود
همانگونه که در قبل هم بیان شد اجزای مهم جو عبارتند از : بخار آب ،هواویز ، دی اکسیدکربن ،ازن ، متان و cfc ها
کار جذب را اجزایی مانند ازن، کربن دی اکسید و بخار آب انجام می دهند.....
بخار آب و کربن دی اکسید بخش فرو سرخ و ازن بخش فرابنفش تابش را جذب میکنند.
در فرایند جذب گرما تولید میشود.مثلا در جذب فرابنفش،ازن بخش فرابنفش را جذب میکند و واکن انجام میدهد و به o2وo تبدیل میشود.
هواویز ها و میزان کمی هم گازها و هسته های یخی* تابش خورشیدی را پراکنده میکنند(توضیح بیشتر در پست های بعد).
در پراکندگی تغییر زیادی در انرژی حاصل نمی شود و فقط انرژی تغییر جهت می دهد پس تغییر دما نداریم.
ابرها(قطره آب مایع) هم باعث بازتاب تابش خورشیدی می شوند(توضیح بیشتردر پست های بعد).
در بازتاب هم تغییر زیادی در انرژی و دما نداریم.

http://1.almas.host56.com/images/6d4eb15f1e84.jpg

*در پست های بعد

------------------
برنامه : پست بعد در مورد پراکندگی در جو ،دوستان سوالی هست مطرح کنید....

Sunrise
08-23-2011, 05:17 PM
بخار آب و کربن دی اکسید بخش فرو سرخ و ازن بخش فرابنفش تابش را جذب میکنند.
فرایند جذب انرژی گیر است و نتیجه آن افزایش دماست.

[/B]

مرسی از توضیحات شما:have a nice day:

در پست های قبلی هم اثر ازن روی افزایش دما رو گفته بودید ولی این مورد که انرژی مورد نیاز واکنش گرماگیر جذب، از کجا تامین میشه به نظرم مبهمه!!؟؟!!

قاعدتا تابش های خورشیدی پرانرژی هستند ولی آیا انرژی مورد نیاز فرایند جذب از همین تابش ها تامین میشه؟؟

آسمون
08-23-2011, 05:40 PM
خواهش میکنم....
اول بگم که ازن روی افزایش دما تاثیر نداره،فقط بخش فرابنفش خورشید رو جذب میکنه و واکنش میده چون این واکنش گرما تولید میکنه، به میزان خیلی کم دما افزایش مییابد(اینو میخواستم توی پست های بعدی بگم ولی الان میگم که میزان ازن در جو خیلی کمه برای همین تابش خورشید جو را گرم نمیکند).شکل زیر هم میزان ذرات در جو است:

http://1.almas.host56.com/images/087b0efc7c7a.jpg

آسمون
08-24-2011, 04:01 PM
پراکندگی در جو :

وقتی پرتویی از خورشید که بیشترین محدوده آن نور مرئی است به یک مانع برخورد میکند ،از مسیر قبلی خود منحرف شده و در جهت دیگری قرار می گیرد که به آن پراکندگی می گویند. گاهی پرتو پراکنده شده،بازگشت داده میشود(زاویه پراکندگی در حدود 180درجه) و یا به سطح زمین پراکنده میشود و یا در جو باقی میماند و به هواویزی دیگر در جو برخورد میکند و پس از پراکندگی های متوالی به سطح زمین میرسد.
بر اساس این نوع پراکندگی ها،می توانیم دو نوع تابش تعریف کنیم،تابش مستقیم که مربوط به یک بار پراکندگی در جو است و تابش آسمان یا غیر مستقیم که مربوط به پراکندگی های متوالی در جو است.

---------------
برنامه : پست بعد در مورد تابش زمین

Ehsan
08-24-2011, 06:45 PM
پراکندگی در جو :

وقتی پرتویی از خورشید که بیشترین محدوده آن نور مرئی است به یک مانع برخورد میکند ،از مسیر قبلی خود منحرف شده و در جهت دیگری قرار می گیرد که به آن پراکندگی می گویند. گاهی پرتو پراکنده شده،بازگشت داده میشود(زاویه پراکندگی در حدود 180درجه) و یا به سطح زمین پراکنده میشود و یا در جو باقی میماند و به هواویزی دیگر در جو برخورد میکند و پس از پراکندگی های متوالی به سطح زمین میرسد.
بر اساس این نوع پراکندگی ها،می توانیم دو نوع تابش تعریف کنیم،تابش مستقیم که مربوط به یک بار پراکندگی در جو است و تابش آسمان یا غیر مستقیم که مربوط به پراکندگی های متوالی در جو است.

---------------
برنامه : پست بعد در مورد تابش زمین

تا نرفتیم سر ِ پست بعد من یه کم بیشتر راجع به پراکندگی در جو توضیح بدم: پراکندگی در جو به دلیل ِ اندازه ی ملوکول های گاز ِ موجود در جو به وجود میاد و در بازه های مرئی با عکس توان ِ چهارم طول ِ موج تغییر می کنه. به این پراکندگی می گویند پراکندگی ریلی-جینز! یعنی مثلا اگر طول موج نصف بشه پراکندگی 16 برابر میشه (منظور از پراکندگی این جا از لحاظ ریاضی ضریبیه به اسم کدری یا ضریب جذب که حتی خم شدن پرتوی نور رو هم جذب حساب می کنه) حالا شما حساب کنید برای طول موجهای بلند (قرمز) پراکندگی خیلی خیلی کمتر از طول ِ موج های کوتاه (آبی) هستش واسه همین قسمت ِ آبی ِ نور ِ خورشید خیلی سریع و شدید در جو پراکنده میشه و ما آسمان رو در طول روز به رنگ آبی میبینیم. و چون نور آبی خورشید پراکنده شده خود ِ خورشید رو به رنگ زرد می بینیم در حالی که کاملا سفیده.
پراکندگی ِ رادیویی خیلی در این بازه نمی گنجه و بحثش جداست.

آسمون
08-25-2011, 03:32 PM
تابش زمین :
تابش خورشید پس از طی مراحل مختلف بالاخره به سطح زمین میرسد،سطح زمین با جذب تابش خورشید دمایش بالا می رود و سپس طبق قانون استفان-بولتزمن* (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?559-*-%D8%A7%D8%B5%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%AD%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D8%AA%D8%B9%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%81-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85%DB%8C-*&p=15208&viewfull=1#post15208) از خود انرژی ساطع می کند که با آن تابش(تشعشع) زمین می گویند.تابش زمین تفاوت های چشمگیری با تابش خورشیدی دارد،یکی از این تفاوت ها در طول موج امواج ساطع شده است، می دانیم که پرتو خورشیدی پر انرژی است اما وقتی بعد از گذراندن مراحل گفته شده به زمین می رسد و توسط آن جذب می شود ، کم انرژی میشود در محدوده طول موجی بین 4 تا 100 میکرومتر تابش می کند و یا تفاوت دیگر اینست که تابش خورشید محدوده ی کمتری از امواج را شامل می شود،اما تابش زمین محدوده ی بیشتری از امواج الکترومغناطیس را شامل می شود.
- در اصطلاح به تابش خورشید ،تابش امواج کوتاه و به تابش زمین ، تابش امواج بلند می گویند .

شکل زیر مقایسه ایست از تابش خورشید و زمین :
2247

*به طور خلاصه:بیان میکند جسمی که دمایش بالا میرود و گرم می شود،از خود انرژی ساطع می کند.
-------
برنامه :در پست بعد تاثیر جو بر تابش زمین

آسمون
08-27-2011, 12:36 AM
تاثیر جو بر تابش زمین :
برای تابش زمین نیز جذب ، پراکندگی و بازتاب را بررسی میکنیم.
پراکندگی و بازتاب تابش زمین ناچیز است و بیشترتابش زمین توسط گاز های جو (گاز های گلخانه ای*)جذب میشود و مابقی آن از جو خارج می شود .
• گاز های جو ،جاذب خوبی برای تابش خورشیدی نیستند،اما جاذب های خوبی برای تابش زمین هستند.
توضیح : اینکه به این گاز های موجود در جو که میتوانند انتخاب کنند در چه محدوده ای از امواج الکترومغناطیس جذب داشته باشند را جذبنده های گزینشی (selective absorbers) می گویند.

*این گازها ،که مهم ترین آنها بخار آب و کربن دی اکسید هستند، بخش فروسرخ (کم انرژی)تابش زمین را جذب میکنند،انرژی جنبشی کسب می کنند،به مولکول های همسایه برخورد کرده واین انرژی جنبشی وگرما را منتقل میکنند و بدین صورت جو پایین را گرم نگه می دارند پس بخار آب و کربن دی اکسید موجود در جو مانند یک لایه عایق از انتشار اشعه فروسرخ تابش زمین به فضای خارج جو جلوگیری می کنند و باعث بوجود آمدن دمای مناسب برای ادامه حیات بر روی زمین می شوند. به این اتفاق که باعث گرم ماندن زمین می شود،اثر گلخانه ای می گویند. اگر این گاز ها وجود نداشتند دمای زمین به 180- درجه سانتی گراد می رسید.
گاز های گلخانه ای به خودی خود برای زمین و ادامه حیات در آن مفیدند اما وقتی میزان این گازها در جو زیاد شود،خطر گرم شدن بیش از حد زمین وجود دارد(همانگونه که اکنون شاهد آن هستیم) .در مقابل اثر گلخانه ای برای ترازمندی انرژی های موجود در جو،دریچه جوی یا سوپاپ اطمینان وجود دارد که اجازه خارج شدن طیف پر انرژی تر تابش زمین را از جو می دهد.

سایر گاز های گلخانه ای عبارتند از : متان،نیتروس اکسید ، مولکول اکسیژن و ازن

hermes
08-27-2011, 02:50 AM
سلام

جزئیات دقیق راجع به cfc ها رو می تونین از سایتwww.niazemarkazi.com › مطالعه کنید. مطالب مفید و جامعی درج شده.

آسمون
08-27-2011, 02:17 PM
تقریبا هممون میدونیم که بر اساس زاویه ای که خورشید در طول روز با خط عمود بر سطح زمین داره بیشترین جذب انرژی توسط زمین در زمانی هست که خورشید بیشترین زاویه (حدود 90 درجه)رو داره که حدود ساعت 12 ظهر میشه ،اما طبق بررسی های انجام شده بیشترین دمای طول روز ساعت 15 اتفاق میفته دلیل چیست؟
برای اینکه به این سوال جواب بدیم،قبلش در مورد راه های انتقال گرما میگم،گرما از 3 روش منتقل میشه:

- تابش : که نیاز به محیط مادی نداره(از طریق امواج)
- همرفت :نیاز به محیط مادی دارد(از طریق مولکول ها و این نوع انتقال را در سیال ها داریم : مایع و گاز)
- رسانش (هدایت) : نیاز به محیط مادی دارد(از طریق مولکول ها و در جامد ها داریم)

حالا بررسی میکنیم در انتقال انرژی خورشید به زمین تا تشعشع زمین کدوم از این راه ها وجود دارند .
در ابتدا که از طریق تابش،انرژی خورشیدی به جو زمین میرسه،بعد از گذشتن از لایه های مختلف جو و اتفاقاتی که براش میفته ، توسط زمین جذب میشه و زمین از طریق رسانش گرم میشه ، در مرحله بعد که وقت تشعشع زمینه ، ابتدا از طریق رسانش(هدایت) لایه های نزدیک به سطح زمین گرم میشوند و چون جو زمین از گاز تشکیل شده در مرحله بعد گرمای سطح زمین از روش همرفت منتقل میشه . فکر میکنم الان دیگه تونستین جواب سوال بالا رو حدس بزنید..... چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

حالا که بحث تابش زمین و خورشید تموم شد یه عکس از فرایند کلی میذارم،دوستان اگر سوالی هست در خدمتم.

2271

-----------
برنامه :پست بعد در مورد شکل گیری قطره آب

آسمون
08-28-2011, 03:22 PM
تشکیل قطره آب (ابر) در جو :

به ازای هر یک کیلومتر افزایش ارتفاع از سطح زمین(در لایه اول جو) دمای هوا 6.5 درجه سانتی گراد کاهش می یابد که به آن لاپسریت (Lapserate) ،با افزایش ارتفاع و کاهش دما، بخار آب موجود در جو کاهش می یابد و از طرفی وقتی دما کاهش یابد ، ظرفیت هوا برای پذیرش بخار آب نیز کاهش می یابد،پس اشباع صورت می گیرد و ابر تشکیل می شود اما فقط همین شرایط برای تشکیل قطره آب کافی نیست بلکه مورد مهم و ضروری تر وجود ذرات معلق در جو(آیروسل ، هواویز) است .
به هواویز ها در جو هسته های میعان نیز می گویند....هسته میعان یعنی چی ؟
اگر هواویز ها در جو وجود نداشتند،حتی اگر هوا کاملا اشباع بود و رطوبت نسبی هم صد در صد بود،باز هم قطره آب شکل نمی گرفت . فشار بر روی سطوح کروی بیشتر است و هواویز های سطوح کروی موجود در جو هستند،رطوبت موجود در جو بر روی این هواویز ها فرود می آید و باعث شکل گیری قطره آبی می شود که شعاع آن بسیار کم است(در حدود 0.1 میکرومتر) این اثر را اثر محلول می گویند،اما این قطره بسیار کوچک آب باید درشت تر شود تا شعاع آن به 0.6 میکرو متر برسد که به این بزرگ شدن اثر انحنا می گویند.

نکته : قطره آب با قطره باران تفاوت دارد .

آسمون
08-28-2011, 05:22 PM
من منتظر بودم که یکی بپرسه خوب قطره بارون چطوری تشکیل میشه ؟؟؟؟؟ کسی نظری نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

sara shahabi
08-28-2011, 07:48 PM
تا اون جایی که بنده می دونم قطراتی که گفتید سرد می شوند(فکر کنم حالت یخ)و بعد وقتی سنگین می شون به خاطر وزنشون سقوط می کنند و بعد دوباره به خاطر تغییر دما در لایه های پایین تر جو ذوب می شوند و به صورت قطره های باران فرو می ریزند.اگر هم دمای لایه های پایینی جو اون قدر نباشه که بتونه ذوب کنه برف میاد:)

آسمون
08-28-2011, 10:09 PM
سارا جان بابت توجهت خیلی خیلی ممنون جوابت در مورد برف و اینها درست بود....

در داخل ابر ها حرکات صعودی و نزولی وجود دارد که این حرکات باعث برخورد ذرات به یکدیگر شده و رفته رفته قطرات آب بزرگتر شده تا شعاع آنها به حدود 1-20 میلی متر برسد،در این حالت قطره باران شکل گرفته است.
گاهی ابر ها در دمای کمتر از صفر درجه تشکیل می شودند که به هسته های تشکیل دهنده آنها دیگر هسته میعان نمی گوییم ، به آنها هسته های یخی می گوییم .
در حالتی که هسته یخی داریم ، رطوبت موجود در جو بر روی این هسته های یخی نشست می کند و برف شکل می گیرد حالا اگه این برف در حالی که داره پایین میاد به هوای گرم برخورد نکند ، همانگونه به صورت برف بر سطح زمین فرود می آید .... (ما که توی شهرمون تا حالا ندیدیم)

حالا یه سوال : تگرگ چطوری شکل می گیره ؟؟؟

sara shahabi
08-29-2011, 12:21 AM
خواهش می کنم!من از شما ممنونم به خاطر مطالب خوبتون!

باز هم تا اون جایی که من میدونم تگرگ در شرایط خاصی که دما کمتر باشه به وجود میاد و در ابرهای خاصی(اسمش رو فراموش کردم الان!)و فکر می کنم در طبقات بالاتری از جو تشکیل می شه!در مجموع با پیوستن ابرها به هم و حرکت ابرها به نواحی فوقانی وسردتر ,بخار اب به این ذرات تبدیل می شه!ببخشید دیگه از جزئیاتش اطلاع ندارم!!

Hojjat Zafarkhah
08-29-2011, 03:06 PM
یه سوال داشتم:
یادمه یه معلمی داشتیم تو دبیرستان که یه بار ایشون گفتن: "اطراف کره زمین الکترو نگاتیویته است که رعد و برق این الکترو نگاتیوه رو تو زمین تخلیه میکنه"!!!

ایا این حرف درسته؟؟؟

آسمون
08-29-2011, 09:56 PM
خواهش می کنم!من از شما ممنونم به خاطر مطالب خوبتون!

باز هم تا اون جایی که من میدونم تگرگ در شرایط خاصی که دما کمتر باشه به وجود میاد و در ابرهای خاصی(اسمش رو فراموش کردم الان!)و فکر می کنم در طبقات بالاتری از جو تشکیل می شه!در مجموع با پیوستن ابرها به هم و حرکت ابرها به نواحی فوقانی وسردتر ,بخار اب به این ذرات تبدیل می شه!ببخشید دیگه از جزئیاتش اطلاع ندارم!!

حالا که به ابر ها اشاره کردید،بهتره کمی در مورد ساختارشون توضیح بدم،مثل شکل زیر(البته ببخشید عجله ای همینطوری توی ورد زدم) میبینید که ابر ها از نظر ظاهری دو نوع هستند،یا گسترش طولی زیاد دارند که بهشون میگن ابر های کومولوسی و بعضی از اونها گسترش عرضی زیاد دارند که بهشون میگن ابر های استراتوسی که قطره آب در ابر های کومولوسی بزرگتر است و بارندگی این نوع ابر شدیدتر است،اما بارندگی در ابر های استراتوسی مدت زمان بیشتری رو شامل میشه ولی بارندگی آرومه.

آها حالا یه چیزی،جواب اون تگرگه : اگر ابری که داره تشکیل میشه نصفش توی دمای کمتر از صفر درجه و نصف دیگرش در دمای بالای صفر درجه تشکیل بشه تگرگ بوجود می آید .

2284

آسمون
08-29-2011, 10:39 PM
یه سوال داشتم:
یادمه یه معلمی داشتیم تو دبیرستان که یه بار ایشون گفتن: "اطراف کره زمین الکترو نگاتیویته است که رعد و برق این الکترو نگاتیوه رو تو زمین تخلیه میکنه"!!!

ایا این حرف درسته؟؟؟

والا،تا جایی که ذهن من یاری میکنه،بهمون میگفتن که رعد و برق یا همون آذرخش،تخلیه الکتریکی بین ابر های بار داره حالا من واسه اینکه مطلب علمی تر باشه،بقیشو از جایی قرار میدم.

قسمت های مختلف ابر بارهایی با علامت های مختلف حمل می کنند. در بیشترین موارد پایین ابر (که به زمین است) دارای بار منفی است. در حالیکه قسمت بالا به طور مثبت باردار است. بنابراین اگر دو ابر چنان بهم نزدیک شوند که قسمت هایی که بار غیر همنام دارند، به طرف یکدیگر باشند، ممکن است بین آنها جرقه آسمانی (آذرخش) بوجود آید.

همچنین تخلیه آذرخش ممکن است به طریقه دیگری نیز صورت گیرد ابر طوفانی با حرکت در بالای زمین بار زیادی بر سطح زمین القا می کند و ابر سطح زمین بصورت صفحات خازنی بزرگی در می آیند. اختلاف پتاسیل الکتریکی بین ابر و زمین به مقادیر عظیم صدها میلیون ولت می رسد و میدان الکتریکی شدیدی در هوا به وجود می آید. اگر شدت این میدان به قدر کافی زیاد باشد، ممکن است جرقه زنی روی دهد یعنی آذرخش به زمین بربخورد. گاهی آذرخش ها به زمین می خورند یا باعث آتش سوزی می شوند.

منبع : http://www.ngdir.ir

solh
08-29-2011, 10:44 PM
درمورد جرم لايه ها و نسبتشون به يك ديگه و جرم كل زمين! اطلاعاتي در دسترس هست؟ در مورد جرم كل جو چي!؟

آسمون
08-29-2011, 10:58 PM
متاسفانه من اطلاعاتی در این مورد ندارم ولی شاید بتونید اینجا (http://www.isa.ir/enc/components6.php?articleId=22) اطلاعاتی بدست بیارید.و یا اگر دوستان اطلاعاتی دارند در اختیارتون قرار بدن...:have a nice day:

solh
08-29-2011, 11:12 PM
ممنون از ذكر اين مطلب ، يك اطلاع جالب بود :
هوا به دليل ماهيت گازي‌شكل خود به نظر بي‌وزن مي‌رسد. اما در واقع، گازهاي اطراف زمين در مجموع در حدود 10.14#446/5 تن جرم دارند .حدود سه‌چهارم از اين جرم در ارتفاع كمتر از 11 كيلومتري جو قرار گرفته است. جرم مولي متوسط هوا 97/27 گرم بر مول است .
كه از همان مقاله هست .

آسمون
08-30-2011, 04:30 PM
حتما تا حالا توی اخبار شنیدین که میگن یه سیستم کم فشار داره به سمت کشور میاد یا یه سیستم پر فشار و این چیزا....حالا کمی در مورد این سیستم ها صحبت می کنیم.

اول باید خطوط هم فشار رو تعریف کرد : اگر نقاطی که دارای فشار یکسان هستند را به هم وصل کنیم،خطوط هم فشار بوجود می آیند . اگه خطوط هم فشار را با شکل بخوایم نشون بدیم به صورت زیر بدست میاد. ببخشید دیگه من استعداد نقاشی ندارم :grin:

2288

که اگر از بیرون به سمت مرکز پیش بریم و فشار کم شود،آنگاه آن را سیستم کم فشار و اگر افزایش فشار را داشته باشیم،آن را پر فشار می نامند .

حالا چی میشه که این سیستم های پر فشار و کم فشار بوجود میان توی پست بعدی میگم .

آسمون
09-01-2011, 12:58 AM
برای اینکه این موضوع رو بگیم اول باید یک سری توضیحات داد .

مفهوم همگرایی : وقتی بر اثر افزایش دما هوا از اطراف به سمت یک نقطه مرکزی جمع شود ، جرم در مرکز زیاد شده که به این فرایند همگرایی می گوییم.
مفهوم واگرایی : وقتی هوا بر اثر کاهش دما به اطراف پراکنده شود به آن واگرایی گویند.
مفهوم نا واگرایی : ناواگرایی یعنی اینکه نه همگرا باشد و نه واگرا . جو زمین که مخلوطی از گازهاست،تراکم ناپذیر است و هر سیالی که تراکم ناپذیر باشه ، ناواگراست.

آسمون
09-01-2011, 01:14 AM
از مفاهیم گفته شده این موضوع رو متوجه می شویم که وقتی در نقطه ای از جو همگرایی اتفاق می افتد ، جو برای اینکه به حالت نا واگرایی برسد باید با این همگرایی مقابله کند و تنها راه مقابله با آن این است که جرم متمرکز شده در مرکز به سمت بالا صعود کند ، حالا وقتی این جرم به سمت بالا صعود کنه ، جرم در مرکز کم شده و در نتیجه فشار کم می شود و اینگونه سیستم کم فشار حاصل می شود.

*در سیستم های کم فشار جریان هوا به صورت پادساعتگرد است.

اگر هوای در حال صعود به بالا به همراه خود بخار آب داشته باشد ، این بخار آب را با خود به لایه های بالاتر می برد دما و ظرفیت پذیرش بخار این بخار آب کاهش می یابد ، سپس اشباع شده ، میعان رخ می دهد و سپس بتشکیل ابر و باران ....
در سیستم های پر فشار عکس این پدیده رخ می دهد یعنی بر اثر کاهش دما ، ستون هوا به سمت پایین نزول می کند ولی این نزول هوا پدیده خاصی را به دنبال ندارد .

2297

آسمون
09-01-2011, 01:11 PM
به به چقد طرفدار داره این تاپیک :sad:
ولی من نا امید نمیشم:rambo:

یه مطلبی که یادم رفت بگم اینه که توی سیستم کم فشار صعود هوا رو داریم که اگر به همراه اون هوا بخار آب باشه در ادامش تشکیل ابر و بارش رو داریم،اما اگر این همگرایی در مناطقی بیابانی مثل عراق یا عربستان رخ بده چی میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بلهههههههههه گرد و خاک به پا میشه و گسترش پیدا میکنه،بعد کجا فرونشینی میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ توی کشور عزیز ما ایران :whut:و بیشتر روی سر ما خوزستانیای بنده خدا :sad:

solh
09-01-2011, 06:46 PM
چرا در مناطق قطبي بارش بسيار كمي وجود داره؟، در ضمن بگم كه من به اين موضوع خيلي علاقه دارم ليكن به خاطر كمي اطلاعات از گذاشتن پست هاي آموزشي بدورم . (ببخشيد)! و فكر كنم همين موضوع باعث شده تا تعداد اندكي از دوستان در فعاليت مفيد اين سرخط مشاركت داشته باشن .

آسمون
09-01-2011, 08:49 PM
ممنون دوست عزیز به خاطر توجهی که دارید
در مناطق قطبی منابع رطوبتی داریم اما دما کاهش می یابد و بخار آب موجود در جو کمترین میزان خود را دارد این در حالی است که در استوا دمای هوا بیشتر و همچنین 80 در صد اقیانوس ها در این محدوده هستند بنابر این بارندگی در این مناطق بیشتر است و این منطقه دارای یک فصل است.

sara shahabi
09-02-2011, 09:58 PM
[B][COLOR="indigo"]حالا که به ابر ها اشاره کردید،بهتره کمی در مورد ساختارشون توضیح بدم،مثل شکل زیر(البته ببخشید عجله ای همینطوری توی ورد زدم) میبینید که ابر ها از نظر ظاهری دو نوع هستند،یا گسترش طولی زیاد دارند که بهشون میگن ابر های کومولوسی و بعضی از اونها گسترش عرضی زیاد دارند که بهشون میگن ابر های استراتوسی که قطره آب در ابر های کومولوسی بزرگتر است و بارندگی این نوع ابر شدیدتر است،اما بارندگی در ابر های استراتوسی مدت زمان بیشتری رو شامل میشه ولی بارندگی آرومه.

2284

ببخشید من پستتون رو الان دیدم می شه در مورد نحوه ی شکل گیری ابرهای کومولوسی یه توضیحی بفرمایید؟در چه نقاطی بیشتر تشکیل می شوند؟

آسمون
09-03-2011, 09:17 PM
سلام سارا جان
با عرض شرمندگی زیاد من چون رشته دبیرستانم ریاضی بوده و فقط اطلاعات فیزیک جوی که دارم در همون حدی هست که توی دانشگاه و فیزیک جو بهم گفتن و باز هم با عرض شرمندگی بیشتر :whut:، در مورد تشکیل ابر های کومولوسی اطلاعاتی ندارم ولی از استادم پرسیدم و با شناختی که از ایشون دارم مطمئنم که سریع جواب میدن و من اون رو در اختیار شما و سایرین میذارم.

آسمون
09-03-2011, 09:41 PM
در پست های قبلی اشاره شد که گاهی همگرایی رخ میده و باعث صعود هوا به لایه های با لاتر میشه حالا این صعود تا کجا ادامه داره؟؟؟؟
هوا در حال صعود است تا به تروپوپاز (بالاترین حد لایه اول) برسد،تروپوپاز مانند یک جسم صلب مانع صعود بیشتر این هوا می شود پس زیر تروپوپاز هوا واگرا می شود اگر این فرایند را از استوا آغاز کنیم ، مقداری از این هوا به سمت عرض های جغرافیایی پایین حرکت می کند و مقداری از آن به سمت عرض های جغرافیایی بالا می رود تا در عرض 30درجه که دمای هوا کمتر می شود واگرایی و سپس فرونشینی می کند . باز بر اثر این فرونشینی چون هوای ارتفاع های پایین بیشتر است دوباره همگرایی رخ می دهد و فرایند قبلی باز تکرار می شود و این دفعه فرونشینی را در عرض 60 درجه و سپس 90 درجه (قطب شمال) داریم . پس به این ترتیب در عرض های جغرافیایی 0 و 30 درجه سیستم کم فشار و در عرض های 60 و 90 درجه سیستم کم فشار داریم . به این سیستم ، گردش عمومی جو می گویند .
به این ترتیب ایران درحدود ناحیه پر فشار قرار دارد پس نباید پدیده بارندگی در آن باشد و پدیده غالب فرونشینی هواست اما به دلیل یک سری تغییرات در اقیانوس ها سیستم کم فشار هم به سمت ایران میاد.
23092310

آسمون
09-03-2011, 10:43 PM
خوب دوستان عزیز من تا اینجا مطالب کلی در مورد فیزیک جو زمین رو گفتم فقط یک سری مسائل کوچیک دیگه مونده که ایشالله بعدا بیان میشه.
اگر سوالی هست من تا بعد از ظهر یکشنبه در خدمتم با عرض شرمندگی.

mahshid yaali
09-03-2011, 10:53 PM
درود
عذرخواهی بنده را بپزیرید. سوالی که دارم این است که ویژگی هایی که در پسِ فرونشینی حاصل می شوند ، همان شرایطِ آب و هواییِ خشک نیستند ؟

آسمون
09-03-2011, 11:22 PM
درود
عذرخواهی بنده را بپزیرید. سوالی که دارم این است که ویژگی هایی که در پسِ فرونشینی حاصل می شوند ، همان شرایطِ آب و هواییِ خشک نیستند ؟

خواهش میکنم دوست عزیز
میشه بیشتر توضیح بدید که منظورتون کدوم فرونشینی و کدوم ویژگی هاست؟
ممنون

آسمون
09-03-2011, 11:39 PM
خدمت دوستان عرض کنم که با توجه به سوالی که خانم شهابی پرسیده بودن من از استادم پرسیدم و از ایشون خواستم که نحوه عملکرد منو توی این تاپیک بررسی کنند،ایشون هم لطف بسیار زیادی دارند با توجه به مشغله زیادی که دارند جواب منو دادن، ایشون اینگونه جواب دادن :

یه سر به مطالب زدم، بعضی مطالب نیاز به اصلاح داره. بعد سر فرصت براتون مینویسم
توضیح در مورد نحوه شکل گیری ابرهای کومولوسی مفصل هست. ابتدا باید روش های صعود هوا گفته بشه ، همگرایی ، سرعت قائم و بعد راجع به شکل گیری ابرهای همرفتی
متاسفانه درمنابع فارسی مطالب بدون اشتباه و صحیح و به تفکیکی که من گفتم وجود نداره. من بیشتر مطالب را از کتاب های انگلیسی استخراج می کنم. که در واقع به صحت اونها اطمینان بیشتری دارم.
من از هفته آینده به احتمال زیاد شروع می کنم مطالب را از اول می نویسم. دارم یک کتاب آماده می کنم. هر مطلبی که به نظرم اومد می تونه برای خواننده عامل مناسب باشه براتون میفرستم.
موفق باشید

حالا به توجه به اینکه 7-8 روزی در خدمتتون نیستم ایشالله بعد از این مدت ادامه میدیم.

mahshid yaali
09-03-2011, 11:53 PM
خواهش میکنم دوست عزیز
میشه بیشتر توضیح بدید که منظورتون کدوم فرونشینی و کدوم ویژگی هاست؟
ممنون

شما در پستِ پیشین درباره ی فرونشینیِ جریانِ هوایی که به ایران ختم می شود نوشته بودید.مقصود بنده این است که آیا این فرونشینی است که به موجب آن اقلیم کشورمان گرم و خشک است؟

آسمون
09-04-2011, 12:08 AM
شما در پستِ پیشین درباره ی فرونشینیِ جریانِ هوایی که به ایران ختم می شود نوشته بودید.مقصود بنده این است که آیا این فرونشینی است که به موجب آن اقلیم کشورمان گرم و خشک است؟

آها الان متوجه شدم
اگر اجازه بدید بعدا در مورد اقلیم ها بیشتر توضیح میدم این همون مطلبیه که میخواستم بعدا بگم.
ببخشید دیگه.شرمنده

آسمون
09-18-2011, 02:58 PM
از دوستان بابت وقفه ای که افتاد معذرت خواهی میکنم....

در ادامه چون بحث اقلیم ها بیان شد بگم که مطالبی که قبل از این گفتیم مثل همون پست در مورد گردش عمومی جو و همچنین اینکه در چه عرض جغرافیایی قرار داشته باشد و اینکه در اون منطقه میزان خشکی ها و آب ها به چه صورت هست اینها همه تاثیر گذار هستند.

یه مطلب دیگه که هست اینه که در شرایط ایده آل برای وزش باد داریم :
از استوا تا 30درجه باد های شمال شرقی ،از 30تا60 درجه باد های جنوب غربی ، 60تا90 درجه باد های شمال شرقی را داریم همانطور که گفتم این شرایط ایده آل است یعنی زمانی که تمام سطح زمین یکسان باشد یا همه اش خاک یا همه اش آب باشد.

آسمون
09-20-2011, 05:53 PM
خطوط هم دما هم مانند خطوط هم فشار تعریف می شودن،یعنی نقاطی که دمای آنها با هم برابر باشد.

تراکم خطوط هم دما در نیم کره شمالی بیشتر است پس اختلاف دما از استوا تا قطب شمال ، بیشتر از اختلاف دما از استوا تا قطب جنوب است. همچنین انحنای خطوط هم دما در نیم کره شمالی بیشتر است و دلیل آن وجود خاک بیشتر در این نیم کره و تفاوت ظرفیت گرمایی آن با آب است.

http://1.pandora.hostei.com/images/96472c9542ad.jpg

آسمون
09-27-2011, 04:02 PM
و اما در مورد گرمایش زمین...
شاید سوالی که برای بعضی ها پیش بیاد این باشه که آیا بر اثر گرمایش جهانی که الان مطرحه امکان داره اقلیم تغییر کنه؟ حالا این تغییر اقلیم در هر سطحی از قبیل نیم کره یا منطقه ای یا محلی باشه.
در جواب باید گفت که واقعا چیزی مشخص نیست...
قبل از اینکه جواب سوال داده بشه بهتره به این اشاره کنم که تغییر اقلیم فقط به جو زمین بستگی نداره بلکه به موقعیت زمین و خورشید هم وابسته است.
در ادامه جواب میشه اشاره کرد که افزایش دما بر اثر افزایش گاز های گلخانه ای یک بازخورد مثبت (افزایش یکی باعث افزایش دیگری) و یک بازخورد منفی (افزایش یکی باعث کاهش دیگری) می شود.

در پست بعد به بررسی بازخورد مثبت و منفی این پدیده می پردازیم.

آسمون
10-02-2011, 05:39 PM
بازخورد (فیدبک) مثبت :
گرم شدن هوا باعث ذوب یخ ها و تبدیل آنها به آب می شود،سپیدایی* آب کمتر از یخ است بنابر این زمین گرم تر می شود.

بازخورد (فید بک) منفی :
با افزایش دما ، تبخیر آب در سطح دریا ها و اقیانوس ها صورت می گیرد ، تشکیل ابر بیشتر شده و باعث می شوند که نور و گرمای کمتری از خورشید به زمین برسد پس ممکن است جو زمین سرد شود.

سپیدایی( آلبدو): نسبت بازتاب کلی به تابش کلی ( سپیدایی یخ بالاست یعنی اینکه بیشتر نور تابشی به آن را بازتاب می کند)

آسمون
11-22-2011, 01:09 PM
بابت وقفه ای که در ادامه تاپیک اتفاق افتاد خیلی خیلی معذرت میخوام...:grin: ولی باز اومدم و چیزای خوب خوب واستون دارم

از این به بعد بحث مقداری تخصصی میشه که سعی میکنم تا حد امکان ساده توضیح بدم.

در پست های بعد در مورد مسائل زیر بحث می شود :
• خطوط گرادیان فشار
• انواع لاپسریت
• دما و اثر تغییرات دما بر شاخص های بخار آب

آسمون
11-22-2011, 02:45 PM
خطوط گرادیان فشار :

در پست های قبل به تعریف خطوط هم فشار اشاره شد و اینکه ممکن است به حالت دایره ای شکل بگیرند که حرکت از یک خط به خط دیگر که همان جابجایی است ، باعث ایجاد باد می شود . همین جابجایی را گرادیان می گوییم زیرا گرادیان یعنی اختلاف و این اختلاف نیز باعث جابجایی می شود که در اینجا ، فشار عامل این اختلاف و در نتیجه جابجایی است . این خطوط گرادیان فشار بر خطوط هم فشار عمود هستند و از مناطق پر فشار به سمت مناطق کم فشار می روند .
خوب تا اینجا گفتیم که خطوط گرادیان فشار باعث ایجاد باد می شوند ، در مورد زمین که حرکت دارد (بیشتر مد نظر ما حرکت به دور خود است) این باد تحت تاثیر نیروی کوریولیس* قرار می گیرد که این نیرو باعث می‌ شود باد به سمت راست خود منحرف شود.

2919

*نیروی کوریولیس : زمین به علت گردش به دور خود دو نیرو ایجاد میکند : 1. نیروی جانب مرکز 2. نیروی کوریولیس که نیرو های ظاهری هستند که نیروی کوریولیس به جسم در حال حرکت وارد می شود.

2921

f برابر نیروی کوریولیس
Ω سرعت زاویه ای زمین
φ عرض جغرافیایی

2920

آسمون
11-24-2011, 03:15 PM
انواع لاپسریت :

تعریف لاپسریت که یادتون هست؟؟؟؟ به روند کاهش دما با افزایش ارتفاع لاپسریت گوییم که لاپسریت نرمال 6.5 درجه کاهش دما به ازای افزایش یک کیلومتری ارتفاع است .
1. لاپسریت بی در رو خشک 2. لاپسریت بی در رو مرطوب
فکر میکنم اول لازم باشه مفهوم بی در رو را توضیح بدم : به طور کل به سیستمی که با محیط تبادل انرژی نداشته باشد را سیستم بی در رو می گویند.
حالا لاپسریت بی در رو چیست؟ در این حالت آهنگ کاهش دما در صورتی رخ می دهد که هوا جابجایی قائم دارد ولی با محیط * اطراف تبادل انرژی ندارد.
*اگر لایه های هوا روی هم قرار گرفته باشند آن را محیط و در صورتی که بخشی از هوا در راستای قائم جابجا شود آن بخش را بسته هوا می گوییم.
نکته : لاپسریت بی در رو مربوط به بسته هوا و لاپسریت نرمال مربوط به محیط است.

آسمون
11-26-2011, 10:42 PM
لاپسریت بی در رو خشک :

این نوع لاپسریت که مربوط به بسته هواست هنگامی اینگونه نامیده می شود که بسته هوا دارای بخار هوا نباشد...آن را به صورت زیر نشان می دهند.

2929

که مقدار لاپسریت بی دررو تقریبا 10- درجه است پس اولین چیزی که نتیجه می شود این است که دمای بسته هوا از محیط کمتر است یعنی سردتر است.

لاپسریت بی دررو مرطوب :
مربوط به زمانی است که بسته هوایی که به طور قائم جابجا می شود دارای بخار آب باشد . و البته نکته اینجاست که بسته هوای دارای بخار آب تا به حالت اشباع نرسه مانند هوای خشک عمل میکنه و حالت اشباع هم در یک کیلومتر اول از سطح زمین اتفاق نمی افته بلکه در ارتفاعات بالاتر رخ میدهد و در همان ارتفاعات نیز چون اشباع صورت می گیرد و سپس میعان ، 4درجه گرمتر می شود پس لاپسریت بی دررو مرطوب برابر با 6 درجه سانتی گراد است .

آسمون
12-19-2011, 01:40 PM
نمی دونم این مطلب رو قبلا بهش اشاره کردم یا نه،اینکه چرا گاهی آسمون سفید رنگ به نظر می رسه؟؟؟

می دونید چه موقع آسمون سفید رنگ به نظر می رسه؟؟؟؟(راهنمایی:مربوط به بارش باران است)

af.skylover
12-19-2011, 07:51 PM
نمی دونم این مطلب رو قبلا بهش اشاره کردم یا نه،اینکه چرا گاهی آسمون سفید رنگ به نظر می رسه؟؟؟

می دونید چه موقع آسمون سفید رنگ به نظر می رسه؟؟؟؟(راهنمایی:مربوط به بارش باران است)

ذرات بزرگتر جو مثل قطرات آب ، تمام امواج را به صورت یکسان بازتاب می کنند که به پخش غیر انتخابی معروف است و زمانی صورت می گیرد که قطر ذره ، بزرگتر از طول موج تابش خورشید باشد .علت سفید دیده شدن ابر ها از بالا یا رنگ شیری آسمون پر گرد و غبار ، پخش غیر انتخابی در باند مرئی است .

af.skylover
12-19-2011, 08:51 PM
لاپسریت بی در رو خشک :

این نوع لاپسریت که مربوط به بسته هواست هنگامی اینگونه نامیده می شود که بسته هوا دارای بخار هوا نباشد...آن را به صورت زیر نشان می دهند.

2929

که مقدار لاپسریت بی دررو تقریبا 10- درجه است پس اولین چیزی که نتیجه می شود این است که دمای بسته هوا از محیط کمتر است یعنی سردتر است.

لاپسریت بی دررو مرطوب :
مربوط به زمانی است که بسته هوایی که به طور قائم جابجا می شود دارای بخار آب باشد . و البته نکته اینجاست که بسته هوای دارای بخار آب تا به حالت اشباع نرسه مانند هوای خشک عمل میکنه و حالت اشباع هم در یک کیلومتر اول از سطح زمین اتفاق نمی افته بلکه در ارتفاعات بالاتر رخ میدهد و در همان ارتفاعات نیز چون اشباع صورت می گیرد و سپس میعان ، 4درجه گرمتر می شود پس لاپسریت بی دررو مرطوب برابر با 6 درجه سانتی گراد است .

ببخشید ، منظورتون اینه که در لاپسریت بی درروی خشک ، با افزایش هر یک کیلومتر ارتفاع ، دما 10 درجه کاهش پیدا می کنه و در لاپسریت مرطوب به ازای هر کیلومتر افزایش ارتفاع ، 6 درجه کاهش دما را داریم ؟؟؟ این فکر نکنم درست باشه چون در جو استاندارد ، در هر کیلومتر افزایش ارتفاع ،دما 6 درجه کاهش پیدا می کنه که به میزان افت محیطی دما معروفه ( elr ) . حالا در صورتی که هوای در حال صعود خشک باشه ، در هر کیلومتر بین 8 تا 10 درجه کاهش دما داریم که به افت آهنگی محیط خشک ( dalr ) مرسومه و اگر هوای در حال صعود کاملا مرطوب و یا نزدیک اشباع باشه ، هر کیلومتر افزایش ارتفاع مساوی 3 تا 4 درجه کاهش دماست (salr ) که علت آزاد شدن گرمای نهان طی فرایند تراکم بخار آب هست.

آسمون
12-19-2011, 09:39 PM
ذرات بزرگتر جو مثل قطرات آب ، تمام امواج را به صورت یکسان بازتاب می کنند که به پخش غیر انتخابی معروف است و زمانی صورت می گیرد که قطر ذره ، بزرگتر از طول موج تابش خورشید باشد .علت سفید دیده شدن ابر ها از بالا یا رنگ شیری آسمون پر گرد و غبار ، پخش غیر انتخابی در باند مرئی است .

بله درسته اما من از نظر هواشناسی منظورم بود...زمانی که قطره آب تشکیل شده ولی به اندازه ای بزرگ نشده که به سطح زمین برسه.یعنی بارش صورت گرفته اما قطره ها اونقد بزرگ نشدن که به سطح زمین برسند.

آسمون
12-19-2011, 09:54 PM
ببخشید ، منظورتون اینه که در لاپسریت بی درروی خشک ، با افزایش هر یک کیلومتر ارتفاع ، دما 10 درجه کاهش پیدا می کنه و در لاپسریت مرطوب به ازای هر کیلومتر افزایش ارتفاع ، 6 درجه کاهش دما را داریم ؟؟؟ این فکر نکنم درست باشه چون در جو استاندارد ، در هر کیلومتر افزایش ارتفاع ،دما 6 درجه کاهش پیدا می کنه که به میزان افت محیطی دما معروفه ( elr ) . حالا در صورتی که هوای در حال صعود خشک باشه ، در هر کیلومتر بین 8 تا 10 درجه کاهش دما داریم که به افت آهنگی محیط خشک ( dalr ) مرسومه و اگر هوای در حال صعود کاملا مرطوب و یا نزدیک اشباع باشه ، هر کیلومتر افزایش ارتفاع مساوی 3 تا 4 درجه کاهش دماست (salr ) که علت آزاد شدن گرمای نهان طی فرایند تراکم بخار آب هست.

الان من و شما داریم یه حرف رو می زنیم دیگه.اونجایی که قرمز کردم در اصل کاهش 6.5درجه هست که بهش در پست های قبل اشاره شده و همون لاپسریت استاندارده.در مورد 8-10 درجه هم که تا حدودی درست گفتم میدونید که توی محاسبات در مقیاس ماکرو این دو درجه بالا و پایین پیش میاد.در مورد 3-4 اگر توجه کنید من نوشتم 4درجه گرم تر از حالت لاپسریت خشک میشه که اگر از 10کم کنیم میشه 6 درجه درجه ولی برای اطمینان بیشتر،می پرسم و حتما اعلام میکنم که کدوم درست تره.

آسمون
12-21-2011, 01:42 AM
اولین و یکی از مهم ترین اثرات بر هم کنش تابش خورشید با جو ،تغییرات دمایی است.از تعریف دما و تفاوت آن با گرما و ... می گذریم.
عواملی که بر دما موثر هستند عبارتند از
1.عوامل کوتاه مدت مانند : تابش ،ابرناکی ، تندی و سمت باد
2.عوامل بلند مدت مانند : ارتفاع از سطح دریا آزاد، عرض جغرافیایی ، فاصله افقی از منابع رطوبتی ،شیب و جهت(مربوط به کوه)،پوشش سطحی و جریان های اقیانوسی
همچنین تغییرات زمانی و نیز بر روی دما موثر است مانند : تغییرات شبانه روزی و سالانه(همان تغییر فصل ها).

آسمون
12-22-2011, 06:39 PM

از استادمون پرسیدم و ایشون اینجوری جواب دادن:
لاپسریت بی در رو مرطوب 6 درجه است. لاپسریت بی در رو خشک 10 درجه است اما در اثر آزاد شدن گرمای نهان 4 درجه خنک میشه. بنابراین 4 درجه از 10 درجه کم میشه و برآیندش میشه 6 درجه

آسمون
02-17-2012, 05:43 PM
<!--[if gte mso 9]><xml> <o:OfficeDocumentSettings> <o:RelyOnVML/> <o:AllowPNG/> </o:OfficeDocumentSettings> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:TrackMoves/> <w:TrackFormatting/> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:DoNotPromoteQF/> <w:LidThemeOther>EN-US</w:LidThemeOther> <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian> <w:LidThemeComplexScript>AR-SA</w:LidThemeComplexScript> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> <w:SplitPgBreakAndParaMark/> <w:DontVertAlignCellWithSp/> <w:DontBreakConstrainedForcedTables/> <w:DontVertAlignInTxbx/> <w:Word11KerningPairs/> <w:CachedColBalance/> </w:Compatibility> <m:mathPr> <m:mathFont m:val="Cambria Math"/> <m:brkBin m:val="before"/> <m:brkBinSub m:val="--"/> <m:smallFrac m:val="off"/> <m:dispDef/> <m:lMargin m:val="0"/> <m:rMargin m:val="0"/> <m:defJc m:val="centerGroup"/> <m:wrapIndent m:val="1440"/> <m:intLim m:val="subSup"/> <m:naryLim m:val="undOvr"/> </m:mathPr></w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" DefUnhideWhenUsed="true" DefSemiHidden="true" DefQFormat="false" DefPriority="99" LatentStyleCount="267"> <w:LsdException Locked="false" Priority="0" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Normal"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="heading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="35" QFormat="true" Name="caption"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="10" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" Name="Default Paragraph Font"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="11" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtitle"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="22" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Strong"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="20" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="59" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Table Grid"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Placeholder Text"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="No Spacing"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Revision"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="34" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="List Paragraph"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="29" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="30" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="19" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="21" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="31" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="32" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="33" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Book Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="37" Name="Bibliography"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" QFormat="true" Name="TOC Heading"/> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} </style> <![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <o:shapedefaults v:ext="edit" spidmax="1026"/> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <o:shapelayout v:ext="edit"> <o:idmap v:ext="edit" data="1"/> </o:shapelayout></xml><![endif]-->
یکی از دلایلی که دما و تغییرات آن را بررسی می کنیم،تاثیر آن بر تبخیر در جو است،که تغییر دما عامل ایجاد کننده تغییرات تبخیر است.صبق گفته های قبلب ،همین تبخیر باعث اشباع،میعان و در نهایت بارش می شود.

فشاری که مولکول های آب به سطوح پایین تر وارد می کنند را فشار بخار آب می گویند .در صورتی که بخار آب در محیط اشباع شده باشد،به آن فشار بخار اشباع گویند.

میزان بخار آب موجود در جو شاخصه هایی دارد از جمله :

دمای نقطه شبنم،دمای تَر ، رطوبت مطلق، رطوبت نسبی،رطوبت ویژه و نسبت آمیختگی.

در پست بعد که فکر میکنم پست آخر این تاپیک باشه تعاریف کوتاهی از برخی از این شاخصه ها میدم.

آسمون
02-19-2012, 12:18 AM
<!--[if gte mso 9]><xml> <o:OfficeDocumentSettings> <o:RelyOnVML/> <o:AllowPNG/> </o:OfficeDocumentSettings> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:TrackMoves/> <w:TrackFormatting/> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:DoNotPromoteQF/> <w:LidThemeOther>EN-US</w:LidThemeOther> <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian> <w:LidThemeComplexScript>AR-SA</w:LidThemeComplexScript> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> <w:SplitPgBreakAndParaMark/> <w:DontVertAlignCellWithSp/> <w:DontBreakConstrainedForcedTables/> <w:DontVertAlignInTxbx/> <w:Word11KerningPairs/> <w:CachedColBalance/> </w:Compatibility> <m:mathPr> <m:mathFont m:val="Cambria Math"/> <m:brkBin m:val="before"/> <m:brkBinSub m:val="--"/> <m:smallFrac m:val="off"/> <m:dispDef/> <m:lMargin m:val="0"/> <m:rMargin m:val="0"/> <m:defJc m:val="centerGroup"/> <m:wrapIndent m:val="1440"/> <m:intLim m:val="subSup"/> <m:naryLim m:val="undOvr"/> </m:mathPr></w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" DefUnhideWhenUsed="true" DefSemiHidden="true" DefQFormat="false" DefPriority="99" LatentStyleCount="267"> <w:LsdException Locked="false" Priority="0" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Normal"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="heading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="35" QFormat="true" Name="caption"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="10" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" Name="Default Paragraph Font"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="11" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtitle"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="22" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Strong"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="20" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="59" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Table Grid"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Placeholder Text"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="No Spacing"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Revision"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="34" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="List Paragraph"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="29" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="30" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="19" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="21" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="31" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="32" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="33" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Book Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="37" Name="Bibliography"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" QFormat="true" Name="TOC Heading"/> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} </style> <![endif]-->
دمای نقطه شبنم : یک محیط بسته را از دو طریق می توان به حالت اشباع رساند:

1.کاهش دما(ظرفیت پذیرش هوا برای بخار آب کاهش می یابد و اشباع صورت می گیرد)

2.بخار آب موجود در جو افزایش یابد.

دمای نقطه شبنم دمایی است که در روش اول بدست می آید.

دمای تر : اگر نمونه ای هوا از طریق تبخیر آب درونش سرد شود تا به حالت اشباع برسد،به آن نقطه دمایی دمای تر گویند.

رطوبت نسبی : نسبت فشار بخار آب به فشار بخار اشباع است.در واقع بخار آب موجود در هوا را نسبت به حالتی می سنجد که در همان دما اشباع باشد.

دما و رطوبت نسبی رابطه عکس دارند.

نکته: رطوبت با رطوبت نسبی متفاوت هستند.

طبق چیزی که بیان شد،در نزدیکی استوا ،رطوبت نسبی کاهش می یابد زیرا دما بیشتر است . همچنین در استوا منابع رطوبتی بیشتر هستند و به دلیل بیشتر بودن دما نسبت به قطب ها،میزان رطوبت موجود در جو در این مناطق بیشتر است. در قطب ها به دلیل پایین بودن دما،رطوبت نسبی بیشتر است.

بقیه تعاریف تا حدودی ریاضی هستند.

خوب این پست آخر این تاپیک بود اما همچنان این تاپیک هست و اگر مطلب جدیدی بود میتونه مطرح بشه.

Astronomy
02-21-2012, 06:30 PM
سلام

نمیدونم جاش اینجاست یا نه اما میپرسم!!

با توجه به اینکه در شب یلدا کمترین زاویه تابش از خورشید رو در نیمکره شمالی داریم چرا سرد ترین روز های سال حدود 1-2 ماه بعد یعنی در بهمن اتفاق میافته؟

mohsen4465
11-20-2012, 04:08 PM
سلام

نمیدونم جاش اینجاست یا نه اما میپرسم!!

با توجه به اینکه در شب یلدا کمترین زاویه تابش از خورشید رو در نیمکره شمالی داریم چرا سرد ترین روز های سال حدود 1-2 ماه بعد یعنی در بهمن اتفاق میافته؟

http://up.avastarco.com/images/s05hrf2w9krwqwsk6bzj.png (http://up.avastarco.com/images/s05hrf2w9krwqwsk6bzj.png)

همونطور که از جدول بالا مشخصه دسامبر، ژانویه و فوریه سردترین ماه های سال هستن که به شمسی از 11 آذر تا 10 اسفند رو در بر میگیرن. در بین اونها ژانویه سردترین روزهای سال رو داره. ژانویه از 12 دی ماه تا 12 بهمن ماه رو در برمیگیره. مسلماً وسط ژانویه سردترین روزهای سال رو شامل میشه که برابر میشه با 26 دی ماه. یعنی 26 روز با شب یلدا فاصله داره. و این کاملاً منطقیه. چون همون طور که سرد شدن یک تکه آجر زمان میبره، سرد شدن زمین هم پس از شب یلدا به کمی زمان احتیاج داره.

جدای این موضوع، تو این جدول تغییر ناگهانی درجه حرارت بین ماه های جون و جولای و همچنین سپتامبر و اکتبر توجه منو خیلی جلب کرد. فکر کنم بخاطر گرمای نهان ذوب یخ و انجماد آب چنین تغییر بزرگی ایجاد میشه. :)

mohsen4465
11-20-2012, 04:56 PM
هر چی گشتم نتونستم جای بهتری واسه ارسال این پستم پیدا کنم. ای کاش یه تاپیک در مورد حوادث غیرمترقبه و یا یه چی شبیه اون داشتیم.

امروز ظهر روی ایوون خونمون بودم که یهو چشمم به یه ستون ابر افتاد که بشکل یه گردباد داخل دریا پایین اومده بود. سریع با موبایلم یه عکس ازش گرفتم. هوا نسبتاً راکد بود اما یه نسیم ملایمی بسمت دریا میوزید. خود گردباد خیلی سریع بعد از اینکه دیدمش از پایین شروع به محو شدن کرد و از بین رفت. تو این مدت با سرعت ملموسی بسمت راست (شرق) حرکت میکرد و در عرض تقریباً یک دقیقه رسید به اون درخت ها. تابحال سابقه نداشته که تو شهرمون گردباد دیده باشم و حتی از کسی هم نشنیدم که دیده باشه. بهرحال خیلی برام غیر منتظره و جالب بود.
===========================================
الان متوجه شدم که چند نفر دیگه هم این گردباد رو دیدن.

http://up.avastarco.com/images/egg31uhhgfjzx8wsgm.jpg (http://up.avastarco.com/images/egg31uhhgfjzx8wsgm.jpg)

http://up.avastarco.com/images/3lqhnf7nzgpj3lwlrwk.jpg (http://up.avastarco.com/images/3lqhnf7nzgpj3lwlrwk.jpg)

mohsen4465
11-21-2012, 05:17 PM
یکی از همکارام هم از گردباد دیروز فیلم گرفت. اما چون خیلی کوتاه بود فقط بدرد این میخورد که یه فریم ازش جدا کنم. متأسفانه همکارم هم لحظات محو شدن گردباد رو ثبت کرده. اونطور که خودش میگفت ابتدای کار مخروط گردباد با سطح آب برخورد داشته و حجم زیادی از آب رو همراه خودش در هوا میچرخونده. میشه گفت یه بچه تورنادو بوده! :دی

عکس رو بصورت HDR ویرایش کردم تا گردباد بهتر دیده بشه:

http://up.avastarco.com/images/jj6orsvykz5gdfed9y57.jpg (http://up.avastarco.com/images/jj6orsvykz5gdfed9y57.jpg)

یوسف روشنی
11-22-2012, 11:31 AM
تورنادو وابسته به جبهه سرد است و..... و در صورتی که هوا نیز به شدت ناپایدار باشد تشکیل میشود. ما با مطالعه در باره آب و هوای ایران خواهیم فهمید که سیستم غالب در فصل سرد در ایران سیستم فرابار سیبری است.

در زمستان بادهای غربی کسترش پیدا کرده وتمام ایران رافرا می گیرد. بطوری که الگوهای فرود وفراز بصور کامل برفراز ایران مستقر می گردند و ناپایداری را به وجود می آورند ،اما بدلیل وجود پرفشار فرابارسیبری این نوع پایداری ضعیف خواهد بود.

برای بوجودآمدن تورنادو علاوه براینکه هوا باید بشدت ناپایدار باشد ناهمواریهای زمین نقش موثری درتشکیل آن دارد. بطوری که درآمریکا دیده می شود بیشتر این ناپایداریها (تورنادو)دردشتهای مرکزی می سی سی پی رخ میدهد. میزان ناپایداری درزمستان در سواحل خزر وجنوب ایران بسیار زیاد است ،اما به دلیل شکل توپوگرافی ناهمواریهای ایران ؛ناهمواریها مانع از ورود این ناپایداریها به داخل ایران می شود.در صورتی که تمام شرایط برای به وجود آمدن گردباد فراهم باشد عامل ناهمواری مانع از آن میشود که گرد بادی مانند گردبادهایی که در آمریکا میاید به وجود بیاید و اینکه ناهمواری ها مانند سدی مانع از گسترش این گردبادها میشود.
باید ببینم اون روزی که این اتفاق در تنکابن افتاده وضعیت جوی چه طور بوده من فکر می کنم شاید همین ناهمواری های شهر که 20 متر از سطح دریا پایین تر هست و از جنوب به رشته کوه البرز می رسه عامل بوجود آورنده این گردباد خیلی کوچک بوده باشه ولی در حالت کلی گردباد یا تورنادو به خاطر ناهمواری ها ی مختلف خیلی در ایران اتفاق نمی افته !!

mohsen4465
11-22-2012, 02:45 PM
تورنادو وابسته به جبهه سرد است و..... و در صورتی که هوا نیز به شدت ناپایدار باشد تشکیل میشود. ما با مطالعه در باره آب و هوای ایران خواهیم فهمید که سیستم غالب در فصل سرد در ایران سیستم فرابار سیبری است.

در زمستان بادهای غربی کسترش پیدا کرده وتمام ایران رافرا می گیرد. بطوری که الگوهای فرود وفراز بصور کامل برفراز ایران مستقر می گردند و ناپایداری را به وجود می آورند ،اما بدلیل وجود پرفشار فرابارسیبری این نوع پایداری ضعیف خواهد بود.

برای بوجودآمدن تورنادو علاوه براینکه هوا باید بشدت ناپایدار باشد ناهمواریهای زمین نقش موثری درتشکیل آن دارد. بطوری که درآمریکا دیده می شود بیشتر این ناپایداریها (تورنادو)دردشتهای مرکزی می سی سی پی رخ میدهد. میزان ناپایداری درزمستان در سواحل خزر وجنوب ایران بسیار زیاد است ،اما به دلیل شکل توپوگرافی ناهمواریهای ایران ؛ناهمواریها مانع از ورود این ناپایداریها به داخل ایران می شود.در صورتی که تمام شرایط برای به وجود آمدن گردباد فراهم باشد عامل ناهمواری مانع از آن میشود که گرد بادی مانند گردبادهایی که در آمریکا میاید به وجود بیاید و اینکه ناهمواری ها مانند سدی مانع از گسترش این گردبادها میشود.
باید ببینم اون روزی که این اتفاق در تنکابن افتاده وضعیت جوی چه طور بوده من فکر می کنم شاید همین ناهمواری های شهر که 20 متر از سطح دریا پایین تر هست و از جنوب به رشته کوه البرز می رسه عامل بوجود آورنده این گردباد خیلی کوچک بوده باشه ولی در حالت کلی گردباد یا تورنادو به خاطر ناهمواری ها ی مختلف خیلی در ایران اتفاق نمی افته !! بابت توضیحات خوبتون خیلی ممنون آقای روشنی. از تو ویکی پدیا یه عکس در مورد مناطق تورنادو خیز پیدا کردم. تو این عکس ایران فاصله زیادی با این مناطق داره. واقعاً عجیبه که چطور تو تنکابن چنین پدیده ای رخ داده و بایستی خیلی خیلی نادر باشه. چون تابحال از کسی نشنیدم که چنین چیزی نه فقط تو تنکابن بلکه جای دیگه ای از ایران دیده باشه.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1a/Globdisttornado.jpg/800px-Globdisttornado.jpg

در مورد هوای اون روز شاید اگه یکم توضیح بیشتر بدم بد نباشه؛ صبح هوا ابری بود اما نه اونقدر که بنظر بخواد بارون بیاد. بخاطر همین خیلی از همکارام با خودشون چتر نیاورده بودن. ولی من طبق معمول با خودم چتر برده بودم. نزدیک ساعت 2 بعد از ظهر که دیگه داشتیم تعطیل میشدیم یهو هوا منقلب شد و ابر سیاه بسیار ضخیمی آسمون رو پر کرد و بارون گرفت. البته در نگاه اول هوا راکد بود ولی با دقت بیشتر میشد متوجه وجود نسیمی ملایم بسمت دریا شد (همون سمت گردباد). بعد از رسیدن به خونه (فقط من خشک رسیدم:دی) بود که اون گردباد رو دیدم. ولی فکر کنم خیلی وقت بود که شکل گرفته بود و ما بی خبر بودیم چون همش یک دیقه نگذشت که گردباد محو شد و فرصت نکردم به ساحل دریا برم و ازش بیشتر عکس بگیرم. بعد از اون به ابرها زیاد نگاه کردم. زیر ابر بسیار قطور سیاه رنگ بالایی تکه ابرهای خاکستری محوی بسرعت زیاد داشتن حرکت میکردن که این خودش نشون دهنده شدت باد در طبقات فوقانی جو بوده. جالب اینکه اون ابرها بجای حرکت در جهت نسیم سطح زمین و بسمت گردباد، در عوض داشتن بموازات ساحل حرکت میکردن! نمیدونم این یعنی چی ولی شاید یکجور حرکت مارپیچ رو از فاصله ای دور، دور گردباد داشتن انجام میدادن. اگه این استنباط من واقعیت داشته باشه پس باید بگم که هوا بالای سر ما مثل آب داخل یک قیف داشته دور گردباد میچرخیده. گردباد بسمت شرق در حال حرکت بود و اگه اونو بهمراه ابرهای در حال چرخش یک سیکلون اتمسفری تصور کنیم اونوقت کل این سیکلون داشته بسمت شرق حرکت میکرده. جهت چرخشش این سیکلون هم طبق حرکت ابرها بایستی راستگرد بوده باشه.

آقای روشنی اگه اشتباه نکنم شما زمین شناس هستید. اگه در مورد این پدیده و تعداد موارد روئیت شده اون در ایران یکم توضیح برامون بدین خیلی ممنون میشیم.:)

یوسف روشنی
11-22-2012, 04:30 PM
خیلی ممنون از اینکه اطلاعاتی در مورد وضعیت جوی اون روز شرح دادید ؛ من حدس میزنم که این یک آشفتگی جوی خیلی ساده بوده چون در واقع هیچ نوع گزارش دقیقی هم از وقوع چنین توفان هایی ثبت نشده ( با توجه با اینکه سری به سایت های مختلف هواشتاسی زدم ) ممکن هست که به علت نزدیک شدن فصل سرما هوا ناپایدار شده باشد و به دلیل نزدیکی به دریای خزر بین رصد رطوبت هوا و درجه حرارت اختلاف موجود بوده و یا ممکن است فشار هوا کاهش داشته و باعث بوجود امدن این پدیده شده
از روی اطلاعاتی که داده اید دقیقا می توان پی برد که این یک گردباد خیلی خیلی کوچک بوده است چون از نشانه های پیدایش گردباد : شکل گیری لایه ضخیمی از ابرهای تیره در سرتاسر آسمان و همچنین زمان بوجود آمدن آن که در بیشتر موارد در نیمه دوم روز ( اغلب سر ظهر از 3 بعد ظهر و گاهی در نمیه شب ) می باشد .

ولی اطلاعات خیلی دقیقی از مشاهده گردباد و توفان هایی این چنین در ایران ندارم و بیشترین پدیده مشابه همان توفان های شنی در مناطق کویری ایران هستند
البته من زمین شناس نیستم :) ولی چون رشته اصلی ام علوم تجربی بوده ( که بعدا فیزیک خوانده ام ) با زمین شناسی هم سر و کار داشته کمی تدریس کرده ام

mohsen4465
11-22-2012, 05:05 PM
از روی اطلاعاتی که داده اید دقیقا می توان پی برد که این یک گردباد خیلی خیلی کوچک بوده است چون از نشانه های پیدایش گردباد : [B]شکل گیری لایه ضخیمی از ابرهای تیره در سرتاسر آسمان و همچنین زمان بوجود آمدن آن که در بیشتر موارد در نیمه دوم روز ( اغلب سر ظهر از 3 بعد ظهر و گاهی در نمیه شب ) می باشد .

خب این دو موردی که گفتید که دقیقاً با گردباد اینجا مطابقت داره!:shocked:
هم ابر تیره ضخیم تشکیل شد و هم اینکه ساعت وقوع اون 14:20 دقیقه بوده.
من بعید میدونم گردبادی که یکسرش به ابر و سر دیگرش به سطح زمین متصل شده اندازه کوچیکی داشته باشه. حداقل یک کیلومتر باید ارتفاع داشته باشه.

یوسف روشنی
11-22-2012, 06:51 PM
خوب بله مطابقت داره و من گفتم اون چیزی که شما دیدید هم نوعی گردباد بوده اما نه از نوع شدیدش ؛
از جمله نشانه های یک گردباد (سیاه باد) درست و حسابی سرعتی حداقل 50 کیلومتر در ساعت است و افت فشار شدیده
و رد مورد ارتفاع هم تا اونجایی که بنده خبر دارم ارتفاع گردباد ها خیلی مورد بررسی قرار نمی گیره و بیشتر عرض گردباد هست که مورد توجه هست
حالا اگر فرض بشه که این گردباد سرعتی در حد 50 کیلومتر (مقدار مینیمم سرعت گردباد ها هست ) داشته قطعا صدماتی هم به همراه می آورده
ولی خوب بنا بر اطلاعاتی که دادید که گردباد بعد از مدتی محو شده من حدس میزنم که شاید این گردباد دریایی بوده باشه و ممکنه از دیگر بخش های دریای خزر د رکشور های دیگه شکل گرفته باشه و وقتی به شهر شما رسیده سرعت چرخش و حرکتش کم شده و کم کم هم متوقف شده

SAEED560
11-22-2012, 06:55 PM
با سلام
جو زمین دارای لایه فوقانی نیست که کاملا مشخص و مجزا باشد . مطالعات نشان داده است که در حدود 160 کیلومتری زمین دارای هوا می باشد . در مطالعات شفق های قطبی وجود هوا تا دست کم 700 کیلومتر از سطح دریا مشخص شده است .
جو زمین را می توان به 5 لایه تقسیم کرد
1)گشت گره
2)پوش کره
3)میان کره
4)گرما کره
5)بیرون کره
در ارسال بعدی توضیحات این 5 لایه را خواهم داد

mohsen4465
11-26-2012, 11:12 PM
خب بلاخره بعد از دو روز محاسبه و اندازه گیری نهایتاً تونستم از روی اختلاف منظر عکس خودم و عکس همکارم فاصله و اندازه گربادی که تو شهرمون زده بود رو با دقت نسبتاً خوبی بدست بیارم. :thumbsup:فکرشو بکنین فقط سه تا عکس خودم گرفته بودم و یه فیلم کوتاه همکارم و نه زاویه سنجی ای انجام شده بود نه چیزی، تازه عکس من و همکارم با هم اختلاف زمانی هم داشت. ولی گفتم هرجوری هست باید مشخصات گردباد رو بدست بیارم. از روی دوتا از عکس های خودم سرعت زاویه ای حرکت گردباد رو بدست آوردم. این دوتای پایینی؛ البته اینجا دیگه نفس های آخر گردباد بود و داشت محو میشد:

(همه تصاویر رو بصورت HDR غلیظ در آوردم تا ابرها و گردباد بهتر دیده بشن.)

http://up.avastarco.com/images/h3a07aclhw8sggrdcu0l.jpg (http://up.avastarco.com/images/h3a07aclhw8sggrdcu0l.jpg) http://up.avastarco.com/images/jhp7tqalw28w9crj5svw.jpg (http://up.avastarco.com/images/jhp7tqalw28w9crj5svw.jpg)

بعد با همین سرعت حرکت زاویه ای انقدر زاویه سمتش رو کم کردم (البته باید تانژانتی حرکت میکردم ولی چون زاویه خیلی کم بود بیخیال شدم - 8.4 درجه) تا به به زمانی برسم که همکارم آخرین فریم ویدئوی خودش رو ضبط کرده بود (106 ثانیه قبل). اینجا شد نقطه تلاقی خیالی! از تو گوگل ارث و با کمک گرفتن از عوارض پشت بوم خونه های مردم:grin: و تطبیق اون با عکس هایی که داشتم زاویه سمت گردباد رو در هر دو نقطه (خونه خودمون و خونه همکارم) بدست آوردم.مثلث رو تشکیل دادم و اینطوری گردباد بدام افتاد. :پی

فاصلش از خونه همکارم (سمت چپ) 4015 متر و از خونه خودمون (سمت راست) 3740 متر بدست آورم. میزان عدم قطعیت این نتایج هم به اندازه اون بیضی قرمز رنگ هست. (1+ و 1- درجه اختلاف زاویه سنجی برای هر دو نقطه).

http://up.avastarco.com/images/addvfq5fsu9gw2eoizc2.jpg (http://up.avastarco.com/images/addvfq5fsu9gw2eoizc2.jpg)

البته تو این عکس پایین که خودم گرفتم مکان گردباد رو در 106 ثانیه بعد نشون میده. (مکان محاسبه شده بالایی مربوط میشه به فیلم همکارم - پست 70).

http://up.avastarco.com/images/3rwylat7vdrcwd1cq23.jpg (http://up.avastarco.com/images/3rwylat7vdrcwd1cq23.jpg)

گردباد تو این مدت 8.4 درجه جابجا شده. نمیشه گفت دورتر شده یا نزدیکتر اما اگه میانگین رو در نظر بگیریم (حرکت در امتداد خط ساحلی) اونوقت گردباد تو این مدت 550 متر جابجا شده و به فاصله 3630 متری من رسیده. سرعت حرکتش باید 18.7 کیلومتر بر ساعت بوده باشه. قطرش در کلفت ترین قسمتش که به زیر ابر متصله بایستی چیزی حدود 71 متر و ارتفاعش تا زیر ابر بایستی حدود 445 متر بوده باشه.

تصورش رو بکنید کنار ستونی چرخنده از ابر به ارتفاعی حدود برج میلاد وایستادین که انتهاش بداخل ابر کومولوسی تیره و عظیم فرو رفته. بپای تورنادوهای آمریکایی نمیرسه اما باز هم ترسناکه. یادمه اون اول که دیدمش بدجوری ترسیده بودم تا حدی که تو جیبم نمیتونستم موبایلمو پیدا کنم. گفتم نکنه یهو بزرگ و بزرگتر بشه و بیاد طرف ما. تورنادو هم اولش همینطوری کوچولوهه دیگه؛ خوشبختانه بخیر گذشت. ولی اون نسیم ملایم مرموز و یکم ترسناکش بسمت دریا رو یادم نمیره. :wink:

nakhodaye aseman
02-02-2013, 10:35 PM
سلام دوستان :)
برای راحتی و دسترسی سریع دوستان به تاپیک های مربوطه انشا الله از این به بعد در تاپیک ها خلاصه ای از کل تاپیک قرار خواهد گرفت. برای شروع از این تاپیک آغاز میکنیم امیدوارم که بدرد بخور باشه .
از اینجا (http://www.astroupload.com/do.php?filename=13598710691.pdf)دانلود کنید
فعلا تالارعلوم سیاره ای و فناوری فضایی
همین دیگه :دی

toraj1358
04-08-2013, 09:11 PM
سلام به همگی دوستان:grin:

چند وقت قبل ظهور سه خورشید در آسمان چین خبر ساز شد عکس های زیر رو ببینید

<a href="http://up.avastarco.com/images/rgrh3wwi8ehw2us0fvxd.jpg" target="_blank">http://up.avastarco.com/images/rgrh3wwi8ehw2us0fvxd.jpg (http://up.avastarco.com/images/rgrh3wwi8ehw2us0fvxd.jpg)

<a href="http://up.avastarco.com/images/zs94zn4ze9z6z8wb57vn.jpg" target="_blank">http://up.avastarco.com/images/zs94zn4ze9z6z8wb57vn.jpg (http://up.avastarco.com/images/zs94zn4ze9z6z8wb57vn.jpg)
مشاهده سه خورشید یک پدیده آب و هوایی به نام "پارهلیا" یا "سانداگ" همان پدیده خورشید کاذب است؛ این پدیده هنگامی رخ می‌دهد که خورشید نزدیک به افق بوده و نور آن از ابرهای پراکنده در ارتفاع بالا بتابد و بلورهای یخ موجود در هوا نور آن را بشکنند

امروز صبح مشابه این پدیده رو در نیشابور شاهد بودیم
بدلیل اینکه من در حال رفتن به محل کارم بودم و دوربین همراهم نبود برادرم از این پدیده عکس گرفته که اینجا اونو اشتراک میزارم تا دوستان نظر خودشونو بدن
داخل پرانتز اعلام کنم که در شهر ما بدلیل وجود کوهای بینالود در شمال و شمال شرق چند درجه ای از طلوع خورشید گذشته بوده که این عکس گرفته شده و دوستان اطلاع دارن که هر چی خورشید بیشتر بالا بیاد این پدیده بدلیل فاصله گرفتن از افق از وضوح کمتری برخوردار خواهد بود عکس زیر زمانی گرفته شده که 1.5ساعت از طلوع خورشید گذشته بوده

<a href="http://up.avastarco.com/images/r0uus8dnbv8iko5s95ji.jpg" target="_blank">http://up.avastarco.com/images/r0uus8dnbv8iko5s95ji.jpg (http://up.avastarco.com/images/r0uus8dnbv8iko5s95ji.jpg)

شادي شهراييني
04-08-2013, 09:56 PM
سلام به همگی دوستان:grin:
نمیدونم اینجا این خبر و عکس رو اشتراک بزارم یا جای دیگه
مدیران گرامی اگه صلاح دونستن پست منو انتقال بدن :65:
چند وقت قبل ظهور سه خورشید در آسمان چین خبر ساز شد عکس های زیر رو ببینید

http://up.avastarco.com/images/rgrh3wwi8ehw2us0fvxd.jpg (http://up.avastarco.com/images/rgrh3wwi8ehw2us0fvxd.jpg)

http://up.avastarco.com/images/zs94zn4ze9z6z8wb57vn.jpg (http://up.avastarco.com/images/zs94zn4ze9z6z8wb57vn.jpg)
مشاهده سه خورشید یک پدیده آب و هوایی به نام "پارهلیا" یا "سانداگ" همان پدیده خورشید کاذب است؛ این پدیده هنگامی رخ می‌دهد که خورشید نزدیک به افق بوده و نور آن از ابرهای پراکنده در ارتفاع بالا بتابد و بلورهای یخ موجود در هوا نور آن را بشکنند

امروز صبح مشابه این پدیده رو در نیشابور شاهد بودیم
بدلیل اینکه من در حال رفتن به محل کارم بودم و دوربین همراهم نبود برادرم از این پدیده عکس گرفته که اینجا اونو اشتراک میزارم تا دوستان نظر خودشونو بدن
داخل پرانتز اعلام کنم که در شهر ما بدلیل وجود کوهای بینالود در شمال و شمال شرق چند درجه ای از طلوع خورشید گذشته بوده که این عکس گرفته شده و دوستان اطلاع دارن که هر چی خورشید بیشتر بالا بیاد این پدیده بدلیل فاصله گرفتن از افق از وضوح کمتری برخوردار خواهد بود عکس زیر زمانی گرفته شده که 1.5ساعت از طلوع خورشید گذشته بوده

http://up.avastarco.com/images/r0uus8dnbv8iko5s95ji.jpg (http://up.avastarco.com/images/r0uus8dnbv8iko5s95ji.jpg)

درود بر دوست گرامی...

اتفاقا بنده در سبزوار تو راه مدرسه این پدیده رو دیدم!!! اول فکرکردم شیشه عینکم کثیفه!!!:دی

اینجا خیلی واضح تر و پرنور تر بود! حیف دوربین نبود! :|

toraj1358
04-09-2013, 05:27 AM
سلام خانم شهرآئینی
در این پدیده هرچی خورشید از افق فاصله بگیره وضوح اون هم پایین تر میاد
البته دوربین کامپکت بوده و عکاس هم مهارت کافی نداشته
وضوح به اندازه همون دو تا عکس بالایی که در چین اتفاق افتاده بود
از دوستان کسی میدونه این پدیده اولین بار کجا اتفاق افتاده و ثبت شده
چین؟

|Alireza|
04-09-2013, 11:58 AM
از دوستان کسی میدونه این پدیده اولین بار کجا اتفاق افتاده و ثبت شده
چین؟
این پدیده به طور دقیق معلوم نیست که اولین بار در کجا مشاهده شده.یا لااقل اینکه من نمیدونم;)

اما تصاویری است، که این پدیده را در سال 1535 میلادی در استکهلم پایتخت سوئد نشان میدهد.

[/URL]http://up.avastarco.com/images/kk54jd7k0vlb0gmkoyhv.jpg (http://up.avastarco.com/images/kk54jd7k0vlb0gmkoyhv.jpg)

قدیمی ترین تصویر از این پدیده در استکهلم پایتخت سوئد .

این تصویر رنگ روغن و کپی تصویر اصلی است.
تصویر اصلی توسطUrban målare کشیده شده است.که متاسفانه از دست رفته.

تصویر کپی هم توسط Jacob Elbfas در دهه 1630 نقاشی شده.

http://up.avastarco.com/images/8hwbarx15xgem7e1rm2.jpg (http://up.avastarco.com/images/8hwbarx15xgem7e1rm2.jpg)

قابل ذکر است، که ارسطو هم در نوشته های خود به این پدیده اشاره کرده .

تصویری هم در کتاب تاریخ جهان موجوده. که در زیر میبینید

این کتاب توسط Hartmann Schedel به تالیف رسیده و در سال 1493 در 336 صفحه انتشار یافته است.

تصویرگران این کتاب هم Michael Wolgemut و Wilhelm Pleydenwurff بوده اند.

تصاویری از این کتاب:

http://up.avastarco.com/images/snsfr184tk3ieufmqyp1.jpg (http://up.avastarco.com/images/snsfr184tk3ieufmqyp1.jpg)

http://up.avastarco.com/images/1zhoec1q7ogswi372cr9.jpg (http://up.avastarco.com/images/1zhoec1q7ogswi372cr9.jpg)
http://up.avastarco.com/images/mx0zfwqvn4i8ob0u49.jpg (http://up.avastarco.com/images/mx0zfwqvn4i8ob0u49.jpg)
http://up.avastarco.com/images/hekhiehv1y43w9h4puhz.jpg (http://up.avastarco.com/images/hekhiehv1y43w9h4puhz.jpg)

منبع کتاب:کتابخانه ی دیجیتال دانشگاه کمبریج
دوستان عزیز به جز تصویر اول بقیه ی تصاویر دارای حق مالکیت معنوی میباشد.

با تشکر

اطلاعات بیشتر در:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sun_dogو
http://encyclopedia.thefreedictionary.com/V%C3%A4dersolstavlan============================== =================
تصویر زیبایی از این پدیده از National geographic
[URL="http://up.avastarco.com/images/s5e71e3bses7jf15tyee.jpg"]http://up.avastarco.com/images/s5e71e3bses7jf15tyee.jpg (http://up.avastarco.com/)

newastronomer
07-08-2014, 09:43 AM
سلام دوستان یه سوال؟؟
مگر چرخش زمین باعث حرکت اتمسفر نمیشود،من یه جایی خوندم نوشته بود" وقتی زمین نچرخد اتمسفر به حرکت خودادامه میدهد" میشه بگید چرا؟؟؟

mohsen4465
07-08-2014, 07:05 PM
سلام دوستان یه سوال؟؟
مگر چرخش زمین باعث حرکت اتمسفر نمیشود،من یه جایی خوندم نوشته بود" وقتی زمین نچرخد اتمسفر به حرکت خودادامه میدهد" میشه بگید چرا؟؟؟
منظور اون نوشته این بوده که اگه زمین بطور ناگهانی بایسته اتمسفر به طور موقت به حرکت خودش ادامه میده. دلیلش هم به سیال بودن اتمسفر برمیگرده که مدت طولانی تری طول میکشه تا از حرکت بایسته. اقیانوس ها هم حالت مشابهی دارن.

gshahali
11-16-2015, 06:05 AM
سلام دوستان
یک سؤال برای مبارزه با رکود این تاپیک!
(البته اگر سؤال تکراری است یا به صفحه دیگری مربوط است، اختیار حذف، ارجاع یا انتقال آن با مدیر این صفحه)
میدانیم که زمان وقوع فصلها در نیمکره جنوبی بر عکس نیمکره شمالی است. در تابستان نیمکره شمالی، نیمکره جنوبی زمستان را میگذراند و در زمستان نیمکره شمالی، نیمکره جنوبی در تابستان خود به سر میبرد.
از طرفی، هنگام تابستان نیمکره شمالی (زمستان نیمکره جنوبی)، زمین در دورترین فاصله مداری از خورشید قرار دارد، و در زمستان نیمکره شمالی (تابستان نیمکره جنوبی) زمین در نزدیکترین فاصله مداری از خورشید است. این اختلاف فاصله به 5 میلیون کیلومتر میرسد.
با توجه به توضیح بالا، انتظار داریم تابسنانهای نیمکره جنوبی به شکل محسوسی گرمتر از تابستانهای نیمکره شمالی باشد. ولی این تفاوت دما چندان چشمگیر نیست. چرا؟

mohsen4465
11-20-2015, 12:33 PM
,
سلام دوستان
(البته اگر سؤال تکراری است یا به صفحه دیگری مربوط است، اختیار حذف، ارجاع یا انتقال آن با مدیر این صفحه)
میدانیم که زمان وقوع فصلها در نیمکره جنوبی بر عکس نیمکره شمالی است. در تابستان نیمکره شمالی، نیمکره جنوبی زمستان را میگذراند و در زمستان نیمکره شمالی، نیمکره جنوبی در تابستان خود به سر میبرد.
از طرفی، هنگام تابستان نیمکره شمالی (زمستان نیمکره جنوبی)، زمین در دورترین فاصله مداری از خورشید قرار دارد، و در زمستان نیمکره شمالی (تابستان نیمکره جنوبی) زمین در نزدیکترین فاصله مداری از خورشید است. این اختلاف فاصله به 5 میلیون کیلومتر میرسد.
با توجه به توضیح بالا، انتظار داریم تابسنانهای نیمکره جنوبی به شکل محسوسی گرمتر از تابستانهای نیمکره شمالی باشد. ولی این تفاوت دما چندان چشمگیر نیست. چرا؟ ولی فکر کنم نیمکره جنوبی سردترین زمستان ها و گرم ترین تابستانها رو داشته باشه. بهرحال اختلاف کم میتونه دلایل زیادی داشته باشه.
1. اقیانوس بیشتر در نیمکره جنوبی که نور خورشید رو منعکس میکنن
2. جمعیت کمتر و گرمایش مصنوعی کمتر
3. بزرگتر بودن کلاهک قطبی جنوبی که در تابستان برای زمین مثل یک کولر طبیعی عمل میکنه

این ها تنها دلایلی بود که به ذهنم رسید

gshahali
11-22-2015, 03:56 PM
سلام دوستان
با توجه به توضیح بالا، انتظار داریم تابسنانهای نیمکره جنوبی به شکل محسوسی گرمتر از تابستانهای نیمکره شمالی باشد. ولی این تفاوت دما چندان چشمگیر نیست. چرا؟

سلام دوستان
«وسیعتر بودن سطح اقیانوسها در نیمکره جنوبی، موجب میشود که مقدار بیشتری از تابش خورشید (در مقایسه با نیمکره شمالی) به فضا بازتابش نماید، و بدینترتیب دمای نیمکره جنوبی بالاتر از دمای نیمکره شمالی نباشد»
توضیح بالا در کتاب Discovering the Essential Universe نوشته Neil F. Comins صفحه 11 (ویرایش پنجم) آورده شده است.
اما پس از اندکی جستجو، برای خود من نیز جالب بود که دمای متوسط نیمکره شمالی بالاتر از نیمکره جنوبی است.
آبهای نیمکره جنوبی موجب میشود که دمای نیمکره جنوبی ملایمتر از نیمکره شمالی باشد (زمستان گرمتر و تابستان خنکتر)، اما دمای میانگین در نیمکره شمالی حدود دو درجه بالاتر است!
هر جند ظاهرا هنوز دلیل یا دلایل اصلی مشخص نشده است، دانشمندان نکاتی از قبیل اثر گلخانه ای قویتر در خشکی نسبت به آب! گرمتر بودن آبهای اقیانوسها در نیمکره شمالی، طولانی تر بودن تابستان نیمکره شمالی، و چند مورد دیگر را مطرح کرده اند.
برای مطالعه بیشتر به آدرسهای زیر مراجعه کنید:

http://itg1.meteor.wisc.edu/wxwise/AckermanKnox/chap14/climate_spatial_scales.html

http://academiccommons.columbia.edu/catalog/ac:153364

از آدرس دوم میتوانید فایل pdf را دانلود کنید و نمودارهای متعدد آن را ملاحظه نمایید.
البته من مطالب این فایل را به طور کامل مطالعه نکردم. ممکن است مطالبی را از قلم انداخته باشم. اگر موردی بود دوستان متذکر شوند.
موفق باشید