PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اشتباهات رايج در حل مسائل المپياد

Astronomer
08-09-2011, 04:45 PM
سلام!
حتما تا بحال براتون پيش اومده كه اشتباهاتي در حل مسائل المپياد داشته باشيد. اين اشتباهات به چند دسته تقسيم مي شوند. بخش مهمي از اين اشتباهات كه حاصل از بي دقتي افراد هستند بين افراد مختلف مشترك هست و راه پيشگيري از بوجود اومدن اينگونه اشتباهات، ديدن اونها و به ياد داشتن اين اشتباهات هست.

در اين تاپيك به بيان اين اشتباهات رايج خواهيم پرداخت. حتما شما هم تجربياتي از اين دست داشته ايد! لطفا اون رو اينجا جمع آوري كنيد و به اشتراك بگذاريد تا قبل از رفتن به سر جلسه المپياد با يك مرور ساده از اين تاپيك هرگز اونها رو تكرار نكنيد.

پیمان اکبرنیا
08-09-2011, 10:45 PM
رایجترین اشتباهاتی که در محاسبات وجود دارد به نظر من اینها هستند: 1- اشتباه کردن در عملیات با ماشین حساب: مثلا میخواهید 3 را با 5 جمع کرده و بر 9 تقسیم کنید. اگر 3+5 را در پرانتز نگذارید و تقسیم را انجام دهید ماشین حساب اول 3 را بر 9 تقسیم کرده و سپس با 5 جمع میکند. بنابراین استفاده از پرانتزها در محاسبات طولانی با ماشین حساب ضروری است.
2- عدم رعایت واحدها در محاسبات: مثلا در فرمولی که باید فاصله را به متر وارد کنید آن را به کیلومتر وارد می کنید و کل جواب تغییر میکند.
3- در محاسبات نجوم کروی اشتباه کردن ثانیه زمانی و ثانیه قوسی در مسائل زمان.
4- در محاسبات زمان (فصل 6 نجوم کروی) اشتباه کردن ثانیه نجومی و ثانیه خورشیدی و تبدیل آنها.

الان حضور ذهن ندارم وگرنه اشتباهات که خیلی زیاده! بقیه دوستان هم کمک کنند.

solh
08-09-2011, 11:00 PM
من به شدت از اشتباهات در عدد گذاري رنج ميبرم !!! كلا وسواس دارم ! بايد يه مسئله رو ده بار حل كنم تا اينكه جواب درست رو با جواب خراب عوض كنم !!!
معمولا هم يادم ميره ماشين حساب سر جلسه ازمون فيزيك مدرسه و المپياد ببرم(پارسال و سال پيشش).با اينكه از اول دبيرستان تا حالا (سوم)هيچ سوال رياضي در مدرسه نبوده كه بلد نباشم ، اما فقط يك بار بيست گرفتم !!!(اونم به خاطر اينكه خيليش اثبات كنيد بود !!). شما براي اينكه اشتباهات دستي در محاسبات عدد گذاري برام كمتر پيش بياد چه پيشنهادي دارين ؟

Fowad
08-24-2011, 10:05 AM
دوستان المپیادی به نظرم این قبیل سوتی های رایج(در تعریف سوتی:همان اشتباه رایج ناشی از بی دقتی که به سوتی معروفه!) رو بعد از مدتی که کار می کنید متوجه می شید(مثل نکاتی که آقای اکبرنیا در مورد ماشین حساب و واحد ها گفتند)و بعد از اون خیلی وسواس(املاش درسته؟!)نداشته باشید و سعی کنید به جای اینکه بخواهید با مرور کردن این سوتی ها و تکرار مرتب اینکه من حواسم به این سوتی هست و ... با تمرین کردن مداوم و مسئله زیاد حل کردن اون رو بر طرف کنید!کلا خودتون می بینید که بعد از مدتی دیگه به طور خودکار اون کارهای درستی که باید انجام بدید رو انجام می دید :)
البته دقت کنید که در ابتدا کارهای درست رو یاد بگیرید تا کار اشتباه برایتان عادت نشه!خصوصا مثلا در مسئله ی ماشین حساب و...

ali493
09-21-2012, 12:52 PM
آقای fowad تعداد سوالات موجود برای المپیاد نجوم بسیار کم است پس چگونه می توان برای المپیاد زیاد تمرین کرد

erfan bayat
09-21-2012, 01:29 PM
آقای fowad تعداد سوالات موجود برای المپیاد نجوم بسیار کم است پس چگونه می توان برای المپیاد زیاد تمرین کرد
تعداد مسائل کمهههههههههه؟؟!؟!
من هنوز فکر کنم سوال بوده که حل نکردم
اینجا (http://erfanbayat.persiangig.com/) سوالارو گذاشتم ولی اخیرا لینک ها همه فیلتر شده!خودتون یک راه واسه دسترسی پیدا کنید:)

ali493
09-24-2012, 05:22 PM
از لینک سوالاتون واقعا متشکرم اما چگونه بفهمم جوابم درست بوده است

Amir Shayan Nejati
09-24-2012, 07:22 PM
از لینک سوالاتون واقعا متشکرم اما چگونه بفهمم جوابم درست بوده است
به نظرم میتونی ازمعلمت سوال کنی یاهمین جا توقسمت رفع اشکال المپیادیاطرح سوالای المپیادی...یامیتونی ازاستادهای اینجابپرسی مانندآقای بیات آقای شریعت زاده آقای اکبرنیا آقای گلمحمدی آقای موسوی آقای امام آقای ابراهیمیان آقای رضایی و..........................

Astronomer
11-23-2013, 02:19 AM
یکی از سوتی هایی که در حل مسئله رخ می دهد مخصوصا در نجوم کروی عدم توجه به نوع زاویه ای است که استفاده می شود. مثلا باید زاویه را به "رادیان" بیان کرد یا "درجه و دقیقه قوسی" یا "ساعت و دقیقه نجومی" یا "ساعت و دقیقه متوسط"
برای رفع این مشکل باید تسلط خوبی داشته باشید بر مفاهیم این قسمت و همچنین دقت در تبدیل اونها به هم. اما همیشه یادمون باشه وقتی زاویه بخواد به طول مرتبط بشه باید و باید زاویه رو به رادیان بیان کنیم. ((زخمی که بنده به علت بی دقتی از این ناحیه خوردم تبدیل نمره 100 به 10 در یک سؤال آزمون جامع دوره بود))

اشتباه رایج دیگر که باید از آن یاد کرد، استفاده از قانون سینوس ها بدون داشتن شهود نسبت به سؤال است. چرا که در نهایت استفاده از قانون سینوس ها برای بدست آوردن جواب باید آرکسینوس بگیریم که ماشین حساب آرک سینوس را از -90 تا +90 اعلام می کند. در حالی که در بیشتر موارد بازه جواب بین 0 تا 180 است. باید این را به یاد داشت که سینوس یک زاویه با سینوس 180 منهای همان زاویه برابر است. برای مقابله با این مشکل دو راه موجود است. اول استفاده از شکل و یافتن شهود نسبت به مسئله و اینکه زاویه مورد نظر در چه بازه ای خواهد بود؟ 0تا90؟ 90 تا 180؟ 0 تا -90؟ و راه دوم آنکه در صورت امکان از فرمول های دیگری جز سینوس ها استفاده کنیم. ((بنده این گزینه رو به شدت توصیه میکنم))

با نزدیک شدن به دوره جدید المپیاد نکاتی را در این جا یادآوری خواهم کرد. لطفا دوستان هم در پیشبرد هدف این تاپیک همکاری فرمایند.

Astronomer
12-04-2013, 12:22 AM
این هم مثالش که نقدا در آف تاپیک نصیبم شده. ببینید:

چرا؟ :دی

عین خود عبارتی که روی جعبه ی خود ماشین حساب نوشته شده رو زدم، جواب متفاوت بود!!!

ریاضی دان ها پاسخگو باشند لطفا :دی

http://www.astroupload.com/uploads/1381865861121.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/1381865861121.jpg)

و اما جواب دیگر دوستمون:

باید mode ماشین حساب رو عوض کنی واسه تو روی درجه هست ولی تو عکس رو رادیان هست

حالا اینکه از روی خنده و سرگرمی بوده و دوستان خواستند فضا رو تو فروم دلنشین کنند ولی از این سوتی ها رو بچه ها جدی تو المپیاد می دهند (و خودمم دادم)
نکات ما را جدی بگیرید :دی