PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : طرح رصد آنلاین

mahdad_haghighi
07-15-2011, 09:23 PM
دوستان سلام من یه طرحی دارم می خواستم این کارو با بچه های astrotalk انجام بدم ولی هیچکس همکاری نکرد الانم می خوام از شما کمک بگیرم

اگه شما تا حالا توی سایت http://www.universealive.com/defaultfa.htm ثبت نام کرده باشید و از رصداش استفاده کرده باشید این سایت هفته ای دوبار برنامه زنده از طریق اینترنت داره(البته پولیه) یه بار تلسکوپ یه بار میکروسکوپ قبلنا از یه سیستمی استفاده می کردن که زیاد جالب نبود ولی دیشب که بعد مدت ها از این برنامه استفاده کردم دارن از سایت http://www.webex.com/ استفاده می کنه برای استفاده از این سایت باید ماهی 50 دلار پرداخت کرد من می گم مام می تونیم یه همچین برنامه ای اجرا کنیم البته نه هفته ای یه بار مثلا هفته ای سه بار ولی به یه سری چیزا احتیاج داریم

1. یه نفر از دوستان که یه تلسکوپ نسبتا خوب (6 یا 8 اینچ به بالا) اینترنت پرسرعت و یه دوربین با قابلیت تعویض لنز دسترسی داشته باشه و همچنین کمی مهارت رصدی البته توی شهر های شلوغ و ابری نباشه بهتره (اگه دو نفر به هم دسترسی داشته باشن میشه این کار به صورت دو یه سه نفره انجام بشه )

2. یه کارشناس مجری برای توضیح دادن که به اینترنت نسبتا پرسرعت نیاز داره البته از کافی نت می تونه استفاده کنه

3.یه مرکز کنترل که خودم خیلی خوب می تونم انجام بدم

بعدم بچه های آوااستار مثلا با پرداخت ماهی هزار تومان یا 2 هزار تومن که هزینه ی خیلی کمیه که هزینه برنامه ی مورد استفادست و در طول ماه از 8 تا تلسکوپ آنلاین استفاده می کنن این برنامه اگه اجرا بشه خیلی خوبه تازه می تونیم بعد یه مدت یه گروه تشکیل بدیم و کارشناس مجری و اینام دوره ای بچرخه تازه می تونیم بعضی شب ها مهمان افتخاری هم داشته باشیم با توجه به امکانات برنامه از قبیل چت و گفتگوی صوتی می تونیم یه روز در هفته هم بحث نجومی داشته باشیم لازم نیست توی هر تلسکوپ آنلاینم یه جرم مورد بررسی قرار بگیره مثلا توی هر برنامه میشه دو یا سه تا جرم مسیه رو بررسی کرد . با توجه به امکانات برنامه میشه 4 تا برنامه اولم به صورت آزمایشی و رایگان برگزار کرد .

Mostafa
07-15-2011, 10:15 PM
سلام جناب حقيقي

مطلب جالبي مطرح كرديد كه جاي بررسي و كار بسيار دارد .

فقط يك نكته براي من مبهم است . شما ميخواهيد بچه هاي فروم از طرح تلسكوپ هاي آنلاين استفاده كنند يا اينكه خود ما طرح رصدخانه آنلاين را راه بيندازيم ؟

البته در هر دو حالت هم قابل بررسي است .

اما اگر قصد داريد در داخل كشور اين طرح را پياده كنيد ، دوستاني در ساير شهر ها هستند كه به خوبي ميتوانند در اين طرح مشاركت كنند و تا جايي كه خبر دارم كارهايي هم در اين زمينه انجام داده اند .

همچنين يادم هست مركزي در اصفهان به نام " رصدخانه كوثر " بود كه اين طرح را در دستور كار داشت ، اما نميدانم كارشان به چه مرحله اي رسيد

mahdad_haghighi
07-15-2011, 10:44 PM
همون طوری که نوشتم تصویر توسط فرد یا افرادی که مسئول تلسکوپ و عکسبرداری هستن روی سایت قرار می گیره مجری در مورد اون توضیحاتی ارئه می ده و دوستان هم پیرامون موضوع گفتگو و بحث علمی می کنن یعنی تصویر به صورت زنده تهیه میشه حتی در مورد ماه یا پدیده های در حال حرکت که البته بعضی وقتا اتفاق می افته مثل اختفا ،گذر، ماه گرفتگی یا خورشید گرفتگی به جای عکس از فیلم زنده با استفاده از سی سی دی یا نهایتا وب کم استفاده کرد .
اون سایتی هم که اول اعلام کردم کار رصدیش رو رصدخانه کوثر انجام میده و نشون میده که با پشتکار دوستان این کار شدنیه

م.ح.اربابی فر
07-16-2011, 12:16 AM
دوستان سلام من یه طرحی دارم می خواستم این کارو با بچه های astrotalk انجام بدم ولی هیچکس همکاری نکرد الانم می خوام از شما کمک بگیرم

اگه شما تا حالا توی سایت http://www.universealive.com/defaultfa.htm ثبت نام کرده باشید و از رصداش استفاده کرده باشید این سایت هفته ای دوبار برنامه زنده از طریق اینترنت داره(البته پولیه) یه بار تلسکوپ یه بار میکروسکوپ قبلنا از یه سیستمی استفاده می کردن که زیاد جالب نبود ولی دیشب که بعد مدت ها از این برنامه استفاده کردم دارن از سایت http://www.webex.com/ استفاده می کنه برای استفاده از این سایت باید ماهی 50 دلار پرداخت کرد من می گم مام می تونیم یه همچین برنامه ای اجرا کنیم البته نه هفته ای یه بار مثلا هفته ای سه بار ولی به یه سری چیزا احتیاج داریم

1. یه نفر از دوستان که یه تلسکوپ نسبتا خوب (6 یا 8 اینچ به بالا) اینترنت پرسرعت و یه دوربین با قابلیت تعویض لنز دسترسی داشته باشه و همچنین کمی مهارت رصدی البته توی شهر های شلوغ و ابری نباشه بهتره (اگه دو نفر به هم دسترسی داشته باشن میشه این کار به صورت دو یه سه نفره انجام بشه )

2. یه کارشناس مجری برای توضیح دادن که به اینترنت نسبتا پرسرعت نیاز داره البته از کافی نت می تونه استفاده کنه

بعدم بچه های آوااستار مثلا با پرداخت ماهی هزار تومان یا 2 هزار تومن که هزینه ی خیلی کمیه که هزینه برنامه ی مورد استفادست و در طول ماه از 8 تا تلسکوپ آنلاین استفاده می کنن این برنامه اگه اجرا بشه خیلی خوبه تازه می تونیم بعد یه مدت یه گروه تشکیل بدیم و کارشناس مجری و اینام دوره ای بچرخه تازه می تونیم بعضی شب ها مهمان افتخاری هم داشته باشیم با توجه به امکانات برنامه از قبیل چت و گفتگوی صوتی می تونیم یه روز در هفته هم بحث نجومی داشته باشیم لازم نیست توی هر تلسکوپ آنلاینم یه جرم مورد بررسی قرار بگیره مثلا توی هر برنامه میشه دو یا سه تا جرم مسیه رو بررسی کرد . با توجه به امکانات برنامه میشه 4 تا برنامه اولم به صورت آزمایشی و رایگان برگزار کرد .

شدیدا با این طرح موافقم اما متاسفانه یک کشتی در خلیج فارس وجود دارد که بعضی مواقع لنگرش را بر روی خطوط فیبر نوری ول می دهد و باعث قطعی یا کند شدن خطوط اینترنت می شود. لطفا قبل از هر اقدامی کشتی مربوطه را سامان دهید تا باعث بروز مشکل نشود و روی اعصاب بچه های دایل آپی نرود ..!

galaxy 1996
07-16-2011, 09:54 AM
سلام.
من اون گزینه اولیه رو دارم.یعنی دوربین دو چشمی.
اگه ریا نشه انشاء الله بهترین دوربین دو چشمی حال حاضر در ایران(Zhumell Tachyon 25x100 Astronomical Binocular With Aluminum Case بهترین برند اپتیکی در جهان و یک پایه فوق العاده اتو گو که رو هم در اومد 800. البته این قیمت توی کاناداست و اگه توی ایران بود شاید بالای 1 و 200 میشد.شاید سوال پیش بیاد مگه بهترین برند وسایل اپتیکی سلسترون نیست؟ در جواب این سوال باید بگم در آخرین رده بندی جهانی در شاخه دوربین های دو چشمی خیر.) به دستم میرسه فقط میمونه دوربین عکاسی که فعلا بودجشو ندارم.
اگه کمکی بخواید با دوستان انجام بدیم هستم شدییییییییییییییییییییییی ید!

mahdad_haghighi
08-05-2011, 09:24 PM
دوستان همون طوری که می بینید این تاپیک رو چند وقت پیش ایجاد کردم استقبال خوبی هم ازش شد این چند وقت در این مورد یه مقدار پرس و جو و تحقیق کردم و به این نتیجه رسیدم : با توجه به شرایط موجود در ایران از قبیل وجود نداشتن سی سی دی های مجهز و رصدخانه و تلسکوپ مورد نیاز این کار در دسترس عموم تا حدود زیادی امکان این کار وجود نداره ولی به این نتیجه رسیدم که برگزاری کارگاه های های نجومی انلاین به صورت هفته ای یه کارگاه می تونه مفید باشه با استفاده از نرم افزار و سایت اینترنتی چندبار کارگاه رو تو خونه شبیه سازی کردم و دیدم کاملا عملیه به این صورت که فردی که کارگاه رو ارائه می ده می تونه صحبت کنه و همه بشنون تصویر خودش رو به صورت وب کم قرار بده تا همه ببینن و صفحه ی سفیدی در اختیار داره که روی اون می تونه هر چی بخواد بنویسه پاورپوینت عکس و فیلم نمایش بده تا همه مشاهده کنن دقیقا مثل یه کارگاه حضوری البته با اتلاف وقت کم و هزینه کم .اینترنت خیلی پرسرعت هم نمی خواد و با یه دایلاپ خوب هم میشه از این طرح استفاده کرد در مورد این کارگاه ها کاملا اماده اجرا هست فقط یه چیزی می مونه :

دوستان باید برای ارائه ی یک کارگاه 15 تا 30 دقیقه ای با موضوع نجومی دلخواهشون که بر اون تسلط دارن و می دونن به درد اعضا ی فروم می خوره و جذابه اعلام آمادگی کنن . بی صبرانه منتظر اعلام آمادگیتون هستم همون طوری هم که نوشتم می تونین از فیلم عکس و پاورپوینت و ... هم استفاده کنید.

پس از مشخص شدن ارائه دهنده کارگاه، یک پی دی اف راهنما برای ارائه دهنده و پی دی اف راهنما برای شرکت کنندگان ارسال می شود که نحوه ی استفاده رو کاملا توضیح داده .

رخساره روشنی
01-07-2012, 06:54 PM

سلام آقای حقیقی من توی آستروتالک هم اعلام آمادگی کردم اما این پروژه احتیاج به کلی هزینه داره اگه هزینه اش هم فراهم بشه احتیاج به کلی تجربه دارن اگه این پروژه بخواد شکل بگیره باید پیشکسوتان نجوم رصدی هم حتما حمایتش کنند البته واقعا طرح خوبیه اگه شکل بگیره واقعا یه پیشرفت بزرگ تو نجوم ایران میشه