PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گروه جستجوی دهانه های برخوردی

حامد پورخرسندی
07-07-2011, 08:16 AM
سلام دوستان

وبسایت آزمایشی این گروه راه اندازی شد...
در روزهای آینده این سایت تکمیل خواهد شد

http://www.irancraters.ir

حامد پورخرسندی
08-19-2011, 09:48 PM
بلوک های جستجو به همراه مقاله ی راهنما به ایمیل اعضا فرستاده شد.
اگر تمایل به همکاری در گروه دارید... http://www.irancraters.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=73:1390-04-22-14-47-56&catid=1:1390-04-13-18-54-51&Itemid=93

rezash
09-14-2011, 04:57 PM
"سمسور" ناشی از برخورد شهاب سنگ است/ گودال شهاب سنگی در زاهدان

زاهدان - خبرگزاری مهر: سرپرست حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: گودال دشت سمسور ناشی از برخورد شهاب سنگ است که در صورت تایید شدن این نظریه اولین گودال شهاب سنگی کشور لقب خواهد گرفت. خسرو افسری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: گودال سمسور در ۱۲۰ کیلومتری جنوب غرب زاهدان واقع است که در صورت تایید شدن نظریه به وجود آمدن آن بر اثر برخورد شهاب سنگ به عنوان اولین گودال شهاب سنگی کشور لقب خواهد گرفت.
وی گفت: با توجه به بکر بودن منطقه و نبود مستندات و سوابق پژوهشی برای این موضوع انجام مطالعات هم در زمینه اسنادی و هم در شکل میدانی، ضرورت خواهد داشت.
وی افزود: شهاب سنگ ها از اجرام آسمانی سرگردان منظومه شمسی به شمار می آیند که تقریبا هر روز سیارات منظومه را مورد اصابت قرار می دهند و اوج بارش آن ها به زمین بالغ بر سه میلیارد سال قبل بوده که اکثر شواهد آن بر اثر فرسایش آبی و بادی از میان رفته است.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان بیان داشت: در آن زمان تعداد و بزرگی برخوردها بیشتر بوده و آثار برخورد همزمان بر روی کره ماه به دلیل نبود فرسایش به وضوح قابل تشخیص مانده است.

Tahereh Ramezani
09-15-2011, 12:18 PM
با سلام

من با گوگل ارث 6 مکان دشت سمسور را سرچ کردم ولی مکانش را نشان نداد ، دوستان اگر کسی مکان دشت و گودال را با گوگل ارث 6 پیدا کرد ، لطفا مختصات دقیق و تصویری از آن را در اختیار سایرین قرار دهد .

متشکرم

Ehsan
09-15-2011, 01:00 PM
با سلام

من با گوگل ارث 6 مکان دشت سمسور را سرچ کردم ولی مکانش را نشان نداد ، دوستان اگر کسی مکان دشت و گودال را با گوگل ارث 6 پیدا کرد ، لطفا مختصات دقیق و تصویری از آن را در اختیار سایرین قرار دهد .

متشکرم

2379

این هم از دشت ِ سمسور در گوگل مپ! مکان ِ گوگل ارثی رو هم خودتون پیدا کنید! ;)

mahdad_haghighi
09-15-2011, 01:42 PM
دوستان با جستجویی که کردم یه سری اطلاعات تکمیلی درباره ی این شهاب سنگ پیدا کردم .

منبع : وبلاگ ژئومورفولوژی و برنامه ريزی محيطی (http://mrmd.blogfa.com/) ( البته قسمت اول متن ،خبر واحد مرکزی خبر (http://www.iribnews.ir/) است )

احتمال اولین اثر برخورد شهاب سنگ ایران در منطقه دشت سمسور استان سیستان و بلوچستان وجود دارد.
کارشناس ارشد ژئومورفولوژی گفت: براساس مطالعات میدانی احتمال برخورد این شهاب سنگ در ۸۰ هزار سال قبل و ایجاد گودالی در این منطقه وجود دارد . گودال منطقه سمسور در ۱۲۰ کیلومتری جنوب غرب شهر زاهدان در نزدیکی روستای خیر آباد شهرستان ایرانشهر قرار دارد.
آقای محمد رضا منصوری دانشور افزود : این گودال ۳ و نیم کیلومتری با عمق ۳۰ متر از سایر پدیده های زمین شناسی منطقه کاملا متمایز است. وی گفت: مطالعات نشان می دهد که این گودال هیچ ارتباطی با سازوکار کوه آتش فشانی بزمان ندارد که در ۵۰ کیلومتری جنوب این گودال واقع شده است. نتایج مستند سازی های میدانی و تحلیل نمونه برداری های انجام شده برای تایید نهایی به پروفسور ولف ریمولد متخصص ساختارهای برخورد شهاب سنگی دانشگاه برلین آلمان ارسال شده که در دست بررسی است.
آقای افسری سرپرست اداره کل محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: تایید اولین اثر برخورد شهاب سنگی ایران در سیستان و بلوچستان با توجه به وجود کوههای آتشفشانی تفتان و بزمان چشمه های گسلی و گل فشان های کنارک و خاش می تواند این استان را یکی از مناطق گردشگری زمین شناسی و ژئومورفوتوریسم در کشور و جهان قرار دهد.
۱۷۵ نمونه برخورد شهاب سنگی تاکنون در جهان به ثبت رسیده که درصورت تایید گودال منطقه سمسور به عنوان اولین گودال شهاب سنگی ایران و دومین نمونه در خاورمیانه بعد از عربستان است.
تاریخ انتشار: 18 مرداد 1390- واحد مرکزی خبر- کد خبر: 43521

احتراماً خدمت دوستان عزیز علاقه مند به موضوع گودال های برخوردی در ايران به استحضار می رساند که پس از هماهنگی های صورت گرفته با اداره کل محترم محيط زيست سيستان و بلوچستان در ارتباط با گودال برخورد شهابسنگی زيروکی در جنوب دشت سمسور و انجام برداشت های ميدانی، تصوير برداری و مستند سازی نمونه ها و ارسال نتايج برای پروفسور ريمولد در آلمان، تحليل يافته های ميدانی در همخوانی با ارزيابی های سنجش از دور و مطالعات زمين شناسی و ژئومورفولوژی منطقه ارزيابی گرديد و به تأکيد ايشان موضوع شناسايي اولين اثر برخورد شهابسنگی ايران برای طرح در دومين کنفرانس بين المللی گودال های برخوردی و اختر- زمين شناسی در کشور مراکش ارسال شد. مطمئناً پس از ارائه مقاله در اين کنفرانس و تأييد روش علمی به کار گرفته شده در اين زمينه جزئيات بيشتری برای شناسايي ساير گودال های برخوردی در ايران به اطلاع خواهد رسيد.

همون طوری که می بینید تو متن موضوع هم Bold کردم این گودال 3 و نیم کیلومتره . با جستجویی که توی گوگل ارث کردم و با استفاده از نقشه ی مدیر عزیز آقا احسان فکر می کنم گودال برخوردی گودال زیر باشه .گودال خیلی محوه وسط تصویر سمت راست .

http://uploadcenter.aflak-gr.ir/uploads/13160811871.jpg (http://uploadcenter.aflak-gr.ir/)

حامد پورخرسندی
09-15-2011, 02:28 PM
دوستان من از نزدیک در جریان این تحقیق هستم که متاسفانه اخبار بسیار غیرعلمی در این مورد منتشر شد. خیلی خوب میشه که واقعاً برخوردی باشه ولی احتمالش کمه...

mahdad_haghighi
09-15-2011, 02:48 PM
آقای پورخرسندی میشه لطف کنید محل دقیق این دهانرو در گوگل ارث بگید ؟

ممنون

--------------------------------
راستی میشه دقیقا هم بگید کدوم قسمت مطلب خبرگزاری ها غیر علمی بوده و واقعیت چیه ؟

حامد پورخرسندی
09-15-2011, 08:29 PM
همونجایی هست که نشون دادین

Tahereh Ramezani
10-25-2011, 06:37 PM
سلام جناب پورخرسندی

لطف می کنید بفرمایید ادامه کار جستجوی اعضاء از چه زمانی آغاز می شود ؟

با سپاس

حامد پورخرسندی
10-25-2011, 07:33 PM
سلام
کار ادامه داره! :)
تعدادی از اعضا دارن اطلاعات رو میفرستند و اینکه داریم روی دو دهانه ی برخوردی احتمالی هم کار صحرائی میکنیم :)

mahdad_haghighi
10-25-2011, 07:48 PM
سلام:have a nice day:

جناب پورخرسندی شما یه دور مناطق رو ایمیل کردین من به شخصه کل منطقرو گشتم و نتایج رو ارسال کردم الانم که

نزدیک یه ماه از اون موقع گذشته نه سایت به روز شده ، نه مطلبی ایمیل شده (در مورد کارهای در دست انجام) نه

مناطق جدید ایمیل شده . حتی نتیجه ی جستجوی خودم هم ارسال نشد . اونوقت چه جوریه که کار ادامه داره:blink:

smhm
11-02-2011, 08:44 PM
بنده مدتیه روی یک گودال دارم کار می کنم که احتمالا یک دهانه برخوردی باشه.
پیرمردهای منطقه می گویند برقی از آسمان آمده و زمین را سوراخ کرده ولی قدمت اون را هیچ کس نمی دونه شاید 100 سال یا بیشتر.
این دهانه قطری حدود 10 متر داره که در اثر فرسایش به مرور زمان از خاک و سنگ پر شده.
برای خاکبرداری از وسط گودال یکسری مکاتباتی با استانداری انجام دادم. تا ببینیم به چه نتیجه ای میرسیم.
دوست دارم یک گروهی از متخصصین زمین شناسی و سنگ شناسی را برای بازدید بفرستم. دوستان اگر کسی را سراغ دارن لطفا معرفی کنند.
این هم عکس از گوگل ارث.
2736

only orion
11-02-2011, 09:12 PM
با آقای پورخرسندی صحبت کنید.ایشون هم دانشجوی فوق لیسانس زمین شناسی در دانشگاه تهران هستند.هم تجربه ی انجام چنین کارهایی رو دارند.خیلی میتونند بهتون کمک کنند.

حامد پورخرسندی
11-02-2011, 10:38 PM
جالبه :) اگه امکانش هست ممنون میشم عکس های منطقه رو با ایمیل بفرستید، و میتونیم در موردش کار کنیم.
با سپاس
hkhorsandi@khayam.ut.ac.ir

smhm
11-16-2011, 11:29 AM
آقای پورخرسندی لطفا اگر نظری دارید مطرح کنید.

حامد پورخرسندی
11-16-2011, 11:45 AM
عکسهایی که فرستادید هیچ چیز خاصی نشان نمیدهند، باید سر زمین دید. و احتمال برخوردی بودن بسیار اندک هست، ولی اگر برخوردی باشد باید حتماً اطرافش شهابسنگ هم پیدا شود، اگر چیزی نبود قضیه منتفی میشه

stella
11-16-2011, 05:14 PM
سلام!
من تابستون (همون موقعي كه اعلام كرديد كساني كه داوطلب هستند خودشون رو معرفي كنن)ايميل زدم ... اماهنوز هم خبري درباره ي نحوه ي همكاري به من نرسيده!
ممنون ميشم راهنمايي كنيد!

smhm
11-19-2011, 11:35 AM
عکسهایی که فرستادید هیچ چیز خاصی نشان نمیدهند، باید سر زمین دید. و احتمال برخوردی بودن بسیار اندک هست، ولی اگر برخوردی باشد باید حتماً اطرافش شهابسنگ هم پیدا شود، اگر چیزی نبود قضیه منتفی میشه
در مورد عکسها حق با شماست چون دهانه روی تپه قرار گرفته و عکاسی هم از فاصله نزدیک و از روی زمین انجام شده بنابراین نمای کلی دهانه توی عکسها یک مقدار ابهام داره.
اما شواهدی در دست هست که برخوردی بودن دهانه را تقویت می کنه:
1. مردم منطقه به این دهانه می گویند چاه برقی یا جر برقی. باورشون اینه که در گذشته برقی از آسمان به زمین فرود آمده. با اینکه این باورها عامیانه به نظر میاد اما نمی شه نادیده گرفت.
2. طبق نظر کارشناسان هیچ عامل بشری از جمله چاه، قنات،.. و هیچ عامل زمین شناختی از جمله رانش زمین، فوران،... نمی تواند وجود این دهانه دایره ای به قطر 20 متر را توجیه کند.
3. زمین اطراف دهانه سنگلاخی و بسیار سخت است اما درون گودال خاک سست و نرم شده است که تا عمق 5 متر (که بیل مکانیکی میتونست کار بکنه) ادامه دارد. به نظر من این دهانه از نوع انفجاری بوده یعنی شهابسنگ به محض برخورد منفجر شده و تاچندین متر زیر زمین را فشرده و خرد کرده.
4. اگر بپذیریم که برخورد انفجاری بوده، نمی شه انتظار داشت که بقایای شهابسنگ هنوز در اطراف دهانه وجود داشته باشد. چون شهابسنگ در اثر انفجار پودر و متلاشی شده.
5. با این حال در فاصله حدود 700 متری یک قطعه سنگ آهنی مشکوک پیدا کردیم که مشابه آن در آنجا وجود نداشت قراره روی این سنگ تحقیق کنیم.
با تشکر

smhm
03-05-2012, 02:38 PM
اینم یه عکس از دهانه:

3661

البته چون دهانه روی تپه واقع شده نمی توانم از فاصله دور عکس بگیرم.

حامد پورخرسندی
03-05-2012, 05:39 PM
ببینید. در چنین دهانه های کوچکی دگرگونی برخوردی بسیار پائئین هست و اصلی ترین فاکتور وجود شهابسنگ هست
میتونیم هماهنگ کنیم در برنامه ها یه سری به منطقه بزنم.

حامد پورخرسندی
03-05-2012, 06:31 PM
این فایلی هست در مورد دگرگونی برخوردی که در گودالهای برخوردی دیده میشود- ترم پیش آماده کردم :) امیدوارم مفید باشه براتون. البته ببخشید که کامل نیست. اگر منابع دیگری خواستید (کتاب و مقاله ی تخصصی) خبر بدین.

http://uploadkon.ir/uploads/eeec970d01e308c60942d60c0eda5f3b.pdf

smhm
03-11-2012, 01:11 PM
دهانه دوم در فاصله حدود 2 کیلومتری:
http://www.astroupload.com/uploads/13313722811.jpg

حامد پورخرسندی
03-22-2012, 10:55 PM
جالبه... من خیلی به فروم دسترسی ندارم. ممنونم بهم ایمیل بزنین تا هماهنگ بشیم،. چون تا اخر فرودین سفری به جنوب و شرق خواهم داشت. khayam.ut..ac.ir

05-25-2012, 09:29 PM
سلام و خسته نباشید من گودالی که احتمال میدهم که بر اثر سقوط شهاب سنگ باشه را پیدا کرده ام ولی نمیدانم به کجا و به چه کسی مراجعه کنم اگه میشه راهنمایی کنید اینم ایمیلم cxvox [at] yahoo.com با سپاس و تشکر

Astronomy*
08-19-2014, 12:04 PM
ببخشیدهنوزاین گروه فعال است؟من خیلی دوست دارم عضواین گروه بشم ولی خوب چیززیادی نمیدونم میشه راهنمایی کنید.

حامد پورخرسندی
08-20-2014, 10:06 AM
ببخشیدهنوزاین گروه فعال است؟من خیلی دوست دارم عضواین گروه بشم ولی خوب چیززیادی نمیدونم میشه راهنمایی کنید.
سلام
ممنون از توجه شما.
متاسفانه این گروه دیگر به شکل قبل فعالیت نمیکند و مانند قبل فعال نیست.
این تاپیک هم بیشتر برای طرح سوالات و معرفی پدیده های جالب است.