PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درباره وضعیت نجوم در ايران ...

169
04-11-2011, 11:17 PM
انتقاد،نظر،نصیحت،تذکر،درد و دل و ... نجومی در مورد وضعیت نجوم در کشور

در مورد وضعیت نجوم در کشور خیلی حرف هست و هر کسی هم نظر و عقیده و ... داره! این تاپیک برای گفتگو در مورد این موضوع است!(خودم خیلی حرف دارم!)

تذکر 1 : احترام یکدیگر رو نگه دارید!
تذکر 2 : عقیده اتون رو تحمیل نکنید!

منتظرم حرفاتون هستم و هستیم...

1406

saba asemi
04-11-2011, 11:41 PM
سلام. به نظر من تو ایران به خیلی چیزا توجه نمیشه. مخصوصأ نجوم. سطح اطلاع رسانی هم پایینه و البته گاهی اوقات اشتباه! نجوم هم مثل چیزهای دیگه (مثلأ یک رشته ورزشی خاص) باید توسط علاقه مندانش پیگیری بشه. فقط علاقه است که میتونه آدم ها رو تو این جور رشته ها نگه داره وگرنه نه چیزی به نتیجه میرسه و نه کسی به جایی.

169
04-11-2011, 11:50 PM
اول خودم شروع میکنم ...

اول چیزایی که خیلی مشخصه رو میگم!
متاسفانه منجم های آماتور اهل تلاش و وقت گذاشتن برای ارتقاع سطح نجوم در کشور نیستند! ممکنه خیلی ها بگن اره ما فعالیت ترویجی نجوم داریم در پژوهش سراها، مراکز نجومی و ... ولی اینا فقط و فقط ترویج نجوم نه ارتقاع سطح نجوم! سطح نجوم در کشور در زمینه آماتوری در همون حد نجوم به زبان ساده!! البته الان دارن تلاش میکنن به سطح نجوم دینامیکی برسونن و البته در راه رسیدن بهش هم هست! ولی سطح نجوم باید خیلی بالا تر بره! حالا چرا نمیره به نظرم دلایلش اینه که : اول تبلی منجم هاست! دومی از این شاخه به اون شاخه پریدن و نداشتن هدف در نجومه که بسیار بسیار بده!

- منجمی که ادعا میکنی چرا وضعیت نجوم در کشوره اینه!چرا این همه پایینه! و ... بهم جواب بده که خودت چرا کاری نمیکنی؟! چرا منتظر کسی هستی که بیاد بگه بیاد این کارو کنیم! تا وقتی که منتظر کسی باشی وضعیت همین طوره!! تبلی خودته اول!هدف نداشتنت! برای نجوم وقت نزاشتنت! و ... پس اینم توجه نکن که نباید بگی چرا وضعیت این طوریه!!
- اصلا به این فکر کردی که به چیه نجوم علاقه شدید داری؟! اگه اره پس کو نتیجه اش!؟ اگه فکر نکردی بگو چرا فکر نکردی؟! منجم آماتور(منجمی که دانشگاه و رشته نجوم نرفته منظورمه!خودش داره میخونه حتی تا کتاب های دانشگاهی) باید توی یه زمینه ی از نجوم تخصص پیدا کنه! عکاسی نجومی تخصص نجومی نیست! (منظورم عکاسی بدون دوربنی های مخصوص سی سی دی ست!) عکاسی نجومی یه جور تفریجه که انتخاب کردی و لذتشم میبری!! من خودم اکثر منجمهارو دیدم و بررسی کردم که فقط میخوان نجوم یاد بگیرن!! تعداد کمیشون میخوان یه بخشی از نجوم رو حرفه ای یاد بگیرن! مثلا حرفه ی ساخت تلسکوپ اپتیکی حالا یا رادیویی! تخصص مطالعات فراخورشیدی! و ..

فکر کنید دانشگاهی نیست و نجوم یعنی نجوم! نه نجوم حرفه ای و نه آماتوری!! این طوری بهتر میتونیم حرف بزنیم! نجوم در کشورمون واقعا خرابه! با حرفای که از کسانی شنیدم و خودم به چشم دیدم و بررسی کردم، دیدم که واقعا خرابه!

توی نجوم کسی اون بالا (مسئول کلی نجوم) نباشه و به کارش وارد نباشه نجوم همینه! حالا این مسئول کی میاد و ... خدا میدونه!!! ولی منجم های اماتور میتونن کاری کنن که اون مسئول خیلی زود و به ناچار بیاد! چطوری بیاد اینطوریه : منجم اماتور باید در همه ی زمینه های اخترفیزیک تخصص پیدا کنه! ( موارد از قبیل به وجود اومدن مراکز نجومی و رصد و رویت هلال و ...... میتونه خیلی کم کمک کنه!) باید اون قدر تخصص پیدا کنید که الان دانشجویان اخترفیزیک در دانشگاه ها این تخصص رو پیدا می کنند! یعنی شما باید نجوم رو بخونید اگه میخواید سطح نجوم توی کشور شدیدا بهبود پیدا کنه! تخصص پیدا کنید اون موقع میتونید دست به فعالیت بزنید و به رخ بکشید!(این به رخ کشیدن مهمه توی کشور!:) ) اون قدر که رقابت ایجاد بشه! رقابت ایجاد شد همه خودشون رو موظف به یادگیری میکنن برای پیشی گرفتن!
دولت و مسئولین کشور هم این رقابت و این رخ کشدن هارو ببینن دست بکار میشن! یه جورایی نجوم کشور باید از درون منفجر بشه تا اینکه یکی بیاد روشنش کنه!چون همچین کسی نمیاد!(البته احتمال داره با اومدن رصدخانه ملی یه امیدی خوبی داشت ولی کسی چیزی نمی دونه!) البته هر کسی راه بهتری داره بگه!!(دوستانه حرفامو زدم!)

یه چیزه خوب اونایی که دوست دارن مطرح بشن بدونن که اگه الان زودتر شروع به مطالعه کنن زودتر به جایگاه خوب در اینده میرسن! چون الان توی نجوم کسی نیست که حرفی بزنه، جا برای کسانی که بخوان بالا بیان هست!! فردا که سطح نجوم بهبود پیدا کرد خیلی سخت میتونید خودتون رو جا بدید!(البته این حرفم کلا مشکل داشت ولی برای کسانی لازم بود!:) )

- همه ی حرفایی که میزنم فقط برای مشخص شدن و یه کم به خودمون بیام بود و با هیچ کسی و مرکزی و ... مشکلی ندارم!

169
04-12-2011, 12:14 AM
سلام. به نظر من تو ایران به خیلی چیزا توجه نمیشه. مخصوصأ نجوم. سطح اطلاع رسانی هم پایینه و البته گاهی اوقات اشتباه! نجوم هم مثل چیزهای دیگه (مثلأ یک رشته ورزشی خاص) باید توسط علاقه مندانش پیگیری بشه. فقط علاقه است که میتونه آدم ها رو تو این جور رشته ها نگه داره وگرنه نه چیزی به نتیجه میرسه و نه کسی به جایی.

- اره به خیلی خیلی چیزا توجه نمیشه! ولی همی نطور باید منتظر بمونیم که بیان بهمون توجه کنن!؟ نه، بهتره خودتون باعث و بانی توجه پیدا کردن بشید!
- سطح اطلاع رسانی و شایعات و اشتباهات هم درسته! اگه به مسئولیت منجم بودنمون برسیم خود به خود مرکزی برای اطلاع رسانی ایجاد میشه! چون همیشه منتظریم، به خاطر همین این طوری شده توی این بخش! حالا برای اطلاع رسانی الان توی منجم های اینترنتی مشکلی نیست! الان سایت پارس اسکای (اسمان پارس) کفاف اطلاع رسانی نجومی رو میکنه!مجله نجوم هم برای اطلاع رسانی برای کسانی که نمی رن اینترنت کافیه!!(این دوتا رو مثال زدم چون سابقه اشون بالاتره تو این زمینه!)

ببین من چندصد بار دیدم (بیتشر توی نت فعالیت میکنم تا بیرون) که منجم ها ابراز علاقه به نجوم می کنن ولی اون علاقه برای پیشبردشون به نجوم کافی نیست! مثلا گروه ترجمه ی که الان توی همین فروم شکل گرفته از افرادی تشکیل شده که علاقه مند به نجوم هستند! حالا سال دیگه دقیقا بیا ببین ایا این تعداد افراد هستن یا نه!؟ شک نکن که تعداشون میرن و دیگه نیستن!(ناراحت نشید دوستان گروه ترجمه، خیلی ها این طوری هستن!) خب اینا علاقه مند واقعی نجوم نیستن!(البته شاید این حرفم باعث شد که تا سال دیگه باشن! :d )

دوستان منجم ناراحت نشید ولی واقعیت رو دارم میگم که از هر 100 نفر شاید یکی علاقه مند واقعی نجوم پیدا بشه! برای نمونه یه دانش اموز علاقه مند به نجوم دبیرستانی که تو نجوم فعالیت میکنه و بهش میگن یه روز بیا پژوهش سرا امشب یه اتفاق خیلی زیبا (حالا مثلا اختفا و هر چیزه جالب دیگه ای) می افته( البته اون دانش اموز فردا امتحان درسی داره!) میگه نمیام فردا امتحان دارم و اصلا نخوندم!(یکی از دلایلی که خیلی بارزه همین بهانه ی درس خوندنه! :d ) خب این دانش اموز یه نمره حالا 18 رو به علاقه اش ترجیح داد!

همین مراکز نجومی خودمون رو نگاه کنید!( مراکز عزیز ناراحت نشید!) چقدر فعالیت دارن خدایش؟! من میگم ! اول مهر استارت تشکیل گروه نجومی می خوره! بعد از یکی دو ماه گروه تشکیل میشه و ابزارها خریده میشه و یه ماهی فعالیت می کنن! بعد خب زمستونه هوا سرده و کی میاد تو هوای سر رصد کنه و عکاسی هدفمند کنه!پس 2-3 ماه زمستون تعطیله!(فعالیت خیلی خیلی کم!) بعد از بهار هم که تعطیلات نوروز و گرد هم اومدن اعضا، ماه اول فروردین رو تعطیلی(فعالیت به نسبت خیلی کم!) داریم دوباره! بعد تا اوایله خرداد(معمولا دو سه هفته قبل از شروع خرداد البته!) فعالیت می کنند و دیگه وقت امتحاناته!درس واجب تر از علاقه اس!(البته این جارو حق میدم که فعالیت نکنن چون اگه بیوفتن اون موقع سه ماه تابستون تعطیل میشه! از بد و بدتر باید بد رو انتخاب کرد!:d ) اینم از این تعطیلی! خب فقط تابستون می مونه که فعالیت ها به نسبت از حالت نرمالم بیتشره که خیلی خوبه! در کل5-6 ماه فعالیت نسبتا خوب دارن! این از مراکز نجومی !! یه نکته هم بگم که بیشتر مراکز نجومی در پژوهش سراها شکل میگیره که به لطف آمزوش پرورش در هفته 2-3 رو بازه! دیگه چی از این بهتره!!:) حالا دیگه فعالیت های گروه رو نمیگم که زیادی خراب نشه!:)

karimisss
04-12-2011, 12:30 AM
کاملا با آقای astronomer169 موافقم . مخصوصا با این بخش پژوهشسراها که داغ دل من تازه می شه واسشون کلاس گذاشته بودیم تو پژوهشسرامون هزینش فقط پنج تومن ، سیوپنج نفر بودن حالا جلسه چهارم نشده شدن پونزده نفر . حالا بری بگی بیاین ترم بعد پنج نفرم نمیان . **عده ی زیادی که مخصوصا انفرادی کار می کنند نشستن ببینن کی چیکار می کنه؟ در صورتی که هر کس باید به خودش نگاه کنه و از خودش انتظار انجام کاری رو داشته باشه .من به عینه دیدم و تجربه کردم که اگه تو پارک ها تلسکوپ ببرین مردم چه استقبالی می کنن و واقعا دوست دارن آشنا بشن و اجرام رو ببینن .بیاین این فرصت رو بهشون بدیم . **عده ای از ما مخصوصا خودم فراموش کردیم که علم هر روز داره پیشرفت می کنه و ما هم باید با اون جلو بریم این که یه چندتا صورت فلکی تو آسمون پیدا کنیم و بدونیم سحابی چیه که آخرش نیست .(البته اصلا قصد جسارت به دوستان تلاشگر و پیگیر نجومیمونو ندارم) باید هر کس به خودش یه تلنگری بزنه ، بیدار شه و دوباره فعالیت و تلاشش رو برای عشقی که داره آغاز کنه.

stargazer
04-12-2011, 11:53 AM
من با دوستان عزیز موافقم. اما یه نکته هم باید در نظر بگیرین.
همونطور که می دونین نجوم چند شاخه هست که هر کسی بنا به علاقه اش وارد یک زمینه اش میشه. اینکه شما می گین باید بری در حد اختر فیزیک بخونی یا مثل منجم حرفه ای بلد باشی تا یه حدی درسته اما نه واسه همه. ببینین یه عده ای هستن که نجوم رو علاقه ای دنبال می کنن تا جایی که بهشون لذت بده و احساس خوبی داشته باشن ازش اما وقتی باید و اما و اجبار اومد رو کار دیگه بحث علاقه میره کنار و بعد از مدتی زده میشه. واسه کسی که میخاد تخصصی پیش بره آره، ولی کسی که علاقه ای میره جلو باید بر حسب میزان و شدت علاقه اش هم عمل کنه. نمیدونم بازم شما بهتر میدونین ولی خودم میدونم اگه بخام باید و نبایدِ دیگرانو قاطی علاقه ام بکنم دیگه اون لذتی که از نجوم و رصد میبرم رو نمیبرم. باید بر حسب حسو علاقه ام پیش برم تا پیشرفت کنم. گمونم کسایی که مثل منن هم کم نباشن. اما خب حرفتون درسته که یه منجم باید منابع اطلاعاتیشو ببره بالا نجوم بزبان ساده و نجوم دینامیکی هم از پایه های اطلاعاتی واسه هر منجمی هستن. و باید بخونیمشون. با کلیت حرفاتون کاملا موافقم.

علی ابراهیمی سراجی
04-12-2011, 09:18 PM
سلام دوستان
خوشحالم كه بحث بسيار خوب و مفيدي را جناب astronomer169 باز كردند كه درد حال اوضاع نجوم ماست.
دوستان دقت كنيد كه نجوم آماتوري ايران سن و سال زيادي در افزايش حجم فعاليت‌ها ندارد. تقريباً با راه‌اندازي مجله‌ي نجوم در سال 1370 اين راه آغاز شده و با كسوف سال 1378 و آن همه تبليغ به يكباره حجم انبوهي از خانواده‌ها به خصوص جوانان به نجوم علاقه‌مند شدند. مسلماً طي اين سال‌ها نجوم نوپاي آماتوري ايران قوام نيافته بود و ساختاري نداشت. سال 1380 با تأسيس شاخه‌ي آماتوري انجمن نجوم ايران سعي شد اين قوام و استحكام به نجوم آماتوري ايران بخشيده شود. ولي اكثر جمعيت منجمان ايران نوجوان و جوان هستند و بالطبع در اين سن با توجه به سنين مدرسه و دانشگاه، جوان نمي‌توان براي نجوم هدف بلندمدت تعيين كند. در واقع يكي از علت‌هايي كه اكثر منجمان آماتور دنيا سن بالا هستند به همين دلايل بستگي دارد. انتخاب راه و روش زندگي و تطبيق علاقه‌اي مانند نجوم با موفقيت در زندگي براي يك جوان كار بسيار دشواري است. جوان شور و هيجان و انرژي زيادي دارد و لذا پس از ورود به نجوم و علاقه‌مند‌شدن به آسمان در عرض چند ماه انرژي او به كل تخليه مي‌شود. در واقع ساختار نجوم آماتوري ايران طرح مدوني براي ارتقاء سطح دانش و ايجاد انگيزه جوان ندارد و پس از مدتي يك جوان عاشق نجوم تبديل به جوان بي‌انگيزه‌اي مي‌شود كه ديگر نام او را بايستي در پستوي خاطره‌هايمان جستجو كنيم!
دليل تخليه اين انرژي به خاطر نبود برنامه‌هاي مدون و كارآمد در كشورمان به خصوص نجوم آماتوري است. نجوم آماتوري مستلزم هزينه، كار و برنامه‌ريزي است. براي مثال منجمان ما يك رصدگاه مناسب براي اقامت چند شبانه‌روزي براي رصد و مطالعه در آسمان شب ندارند. بالطبع بايستي كيلومترها راه را با خستگي مفرط براي يك شب اقامت شبانه متحمل شوند و خسته و كوفته به رصدگاه رسيدن با برنامه‌ترين منجم را بي‌برنامه مي‌كند. مسلماً در چنين شرايطي هدفي نيز براي رصد و مطالعه و كشف و ارتقاء سطح دانش نجوم در ايران وجود نخواهد داشت و تا زماني كه نجوم آماتوري با برنامه‌ريزي‌هاي بلندمدت ساماندهي نشود همين روند ادامه خواهد داشت.
براي بهبود اين اوضاع بايستي در مرحله‌ي اول سمينارهايي بابت كشف و علت و ريشه‌يابي عوامل طرد يك منجم در نجوم برگزار شود و اطلاع‌رساني باعث حضور بيشتر افراد متفكر در اين‌گونه برنامه‌ها و بالطبع جرقه‌هاي لازم براي برنامه‌ريزي و از خواب خفته بيدارشدن منجمان كشورمان خواهد شد.
در مرحله‌ي بعدي بايستي هيئتي منتخب از منجمان باسابقه‌ي كشور گرد هم بيايند و براي اجراي طرحي مدون براي افزايش دانش و اطلاعات و ايجاد انگيزيه و كارايي در نجوم آماتوري را مورد تصويب قرار دهند و علاوه بر شناسايي منجمان برتر در ايران و شناسنامه‌دار كردن فعاليت‌هاي گروهي در ايران ضمن حمايت از اين‌گونه فعاليت‌ها قدم‌هاي مثبتي براي افزايش بار علمي در نجوم آماتوري ايران به ياري خدا برداشته شود
در مرحله‌ي سوم بايستي رصدگاه‌ها و تفرج‌گاه‌هاي مناسبي در ايران براي افزايش برنامه‌هاي پربار رصدي ايجاد شود تا منجم با خيالي آسوده و به دور از خستگي به كنكاش در آسمان شب و پروژه‌هاي خويش بپردازد.
به اميد پيشرفت رو به بهبود نجوم آماتوري در ايران

169
04-13-2011, 12:37 AM
من با دوستان عزیز موافقم. اما یه نکته هم باید در نظر بگیرین.
همونطور که می دونین نجوم چند شاخه هست که هر کسی بنا به علاقه اش وارد یک زمینه اش میشه. اینکه شما می گین باید بری در حد اختر فیزیک بخونی یا مثل منجم حرفه ای بلد باشی تا یه حدی درسته اما نه واسه همه. ببینین یه عده ای هستن که نجوم رو علاقه ای دنبال می کنن تا جایی که بهشون لذت بده و احساس خوبی داشته باشن ازش اما وقتی باید و اما و اجبار اومد رو کار دیگه بحث علاقه میره کنار و بعد از مدتی زده میشه. واسه کسی که میخاد تخصصی پیش بره آره، ولی کسی که علاقه ای میره جلو باید بر حسب میزان و شدت علاقه اش هم عمل کنه. نمیدونم بازم شما بهتر میدونین ولی خودم میدونم اگه بخام باید و نبایدِ دیگرانو قاطی علاقه ام بکنم دیگه اون لذتی که از نجوم و رصد میبرم رو نمیبرم. باید بر حسب حسو علاقه ام پیش برم تا پیشرفت کنم. گمونم کسایی که مثل منن هم کم نباشن. اما خب حرفتون درسته که یه منجم باید منابع اطلاعاتیشو ببره بالا نجوم بزبان ساده و نجوم دینامیکی هم از پایه های اطلاعاتی واسه هر منجمی هستن. و باید بخونیمشون. با کلیت حرفاتون کاملا موافقم.

ممنون از این نکته جدی و خوب ولی جوابش ساده است!
کسی که خودشو منجم میدونه یا تشنه ی دانستن نجوم مططئن باش بهش هر مطلب سخت و اسون نجومی رو یاد بدی، با کمال میل قبول میکنه!( این قبول کردن بسته به علایق اون فرد توی شاخه ای از نجوم فرق میکنه!) منجم های اماتوری که الان هستن(یکیش خودم!) که دونستن اطلاعات پایه نجومی براشون لذت بخشه ولی خیلی لذت بخش تر از اون دانستن تخصصی بخصی موضوعات است! من خودم شخصا به اپتیک و تلسکوپ علاقه دارم! هر مطلبی در مورد این بخش باشه و گیر بیارم میخونم!حتی مطالب تخصصی!(تخصصی تر از اینم هست که اونم وقت کنم میخونم والبته در اینده میخونم!)
منجم ها دوست دارن یه رشته ی اخترفیزیک رو در دانشگاه ها بخونن( بحث بازار کار و ... رو بیخیال فعلا!) یعنی میخوان که مطالب تخصصی نجوم رو یاد بگیرن! اگه زمینه ی مطالعاتی برای همه فراهم بشه مطمئن باش همه سعی میکنن از مطالب استفاده کنن و بخونن! ولی چون الان مطالب مون در حد چند کتاب اماتوری و پایه اس از این رو همه توی یک سطح موندن و واقعا هم نمیدونن باید چیکار کنن! کسی که به نجوم علاقه منده نیازی به زور و اجبار نیست که بگیم بیا این کتاب های دانشگهای اخترفیزیک رو بخون! خودش،خودشو موظف به دونستن میکنه! اون موردی هم که گفتی تا اونجایی که خودشو راضی کنه سمت نجوم میره کاملا درسته این برای کسانی درسته که نجوم رو دوست دارن و بیشتر یه جور تفریح میدونن تا علم! من با این جور آدم ها کار ندارم! با ادم هایی که خودشون رو منجم و علاقه مند به نجوم می دونم کار دارم! درمورد لذت بردن از نجوم یه نکته ای هم بگم که :
بیشتر سمت المپیادی ها بریم! المپیادهای نجوم باید منابع مختلف و به نسبت پیچیده ای از نجوم حرفه ای رو یاد بگیرن و اول یه کم بد به قضیه نگاه می کنن!حالا سختی و استاد و ... وقتی که میرن و واقعا میشینن میخونن و چندتا مسئله رو حل میکنن در خودشون یه لذت خاصی می برن!(البته یه کمی هم غرور بهشون دست میده ولی اطلا عیب نیست چون غرور هم داره!:) ) این لذت به مراتب از لذت رصد سیارات براشون بیشتره!(یا اینکه رصد با تلسکوپ و گردش و ... دارای تنوعات خیلی زیادی نسیت به کتاب و ... است!) منجم های آماتور الانمون لذت رو در رصد کردن و کویر دونستن میدونن ولی لذت بیشتر در دانستن و کاربردی کردن دانستشون میدونن!(اگه باور نمیکنید امتحان کنید!) حالا منجم آماتور اگه بخواد مطالب تخصصی یاد بگیره مطمئن باشید لذتشم به همون اندازه که میخواد میبره!از طرفی هم علمی بودن و بالاتر بودن سطح دونستن مطالب تخصصی یه عامل محرک کننده برای این موضوع است! پس یه منجم علاقه مند مطالب تخصصی رو یاد بگیره،لذتشم میبره! حالا توی کشور عزیزمون که وضع نجوم این طوری و همه منتظرن، این دونستن مطالب تخصصی باید دوبرابر جدی گرفته بشه!

169
04-13-2011, 01:43 AM
سلام دوستان
خوشحالم كه بحث بسيار خوب و مفيدي را جناب astronomer169 باز كردند كه درد حال اوضاع نجوم ماست.
دوستان دقت كنيد كه نجوم آماتوري ايران سن و سال زيادي در افزايش حجم فعاليت‌ها ندارد. تقريباً با راه‌اندازي مجله‌ي نجوم در سال 1370 اين راه آغاز شده و با كسوف سال 1378 و آن همه تبليغ به يكباره حجم انبوهي از خانواده‌ها به خصوص جوانان به نجوم علاقه‌مند شدند. مسلماً طي اين سال‌ها نجوم نوپاي آماتوري ايران قوام نيافته بود و ساختاري نداشت. سال 1380 با تأسيس شاخه‌ي آماتوري انجمن نجوم ايران سعي شد اين قوام و استحكام به نجوم آماتوري ايران بخشيده شود. ولي اكثر جمعيت منجمان ايران نوجوان و جوان هستند و بالطبع در اين سن با توجه به سنين مدرسه و دانشگاه، جوان نمي‌توان براي نجوم هدف بلندمدت تعيين كند. در واقع يكي از علت‌هايي كه اكثر منجمان آماتور دنيا سن بالا هستند به همين دلايل بستگي دارد. انتخاب راه و روش زندگي و تطبيق علاقه‌اي مانند نجوم با موفقيت در زندگي براي يك جوان كار بسيار دشواري است. جوان شور و هيجان و انرژي زيادي دارد و لذا پس از ورود به نجوم و علاقه‌مند‌شدن به آسمان در عرض چند ماه انرژي او به كل تخليه مي‌شود. در واقع ساختار نجوم آماتوري ايران طرح مدوني براي ارتقاء سطح دانش و ايجاد انگيزه جوان ندارد و پس از مدتي يك جوان عاشق نجوم تبديل به جوان بي‌انگيزه‌اي مي‌شود كه ديگر نام او را بايستي در پستوي خاطره‌هايمان جستجو كنيم!
دليل تخليه اين انرژي به خاطر نبود برنامه‌هاي مدون و كارآمد در كشورمان به خصوص نجوم آماتوري است. نجوم آماتوري مستلزم هزينه، كار و برنامه‌ريزي است. براي مثال منجمان ما يك رصدگاه مناسب براي اقامت چند شبانه‌روزي براي رصد و مطالعه در آسمان شب ندارند. بالطبع بايستي كيلومترها راه را با خستگي مفرط براي يك شب اقامت شبانه متحمل شوند و خسته و كوفته به رصدگاه رسيدن با برنامه‌ترين منجم را بي‌برنامه مي‌كند. مسلماً در چنين شرايطي هدفي نيز براي رصد و مطالعه و كشف و ارتقاء سطح دانش نجوم در ايران وجود نخواهد داشت و تا زماني كه نجوم آماتوري با برنامه‌ريزي‌هاي بلندمدت ساماندهي نشود همين روند ادامه خواهد داشت.
براي بهبود اين اوضاع بايستي در مرحله‌ي اول سمينارهايي بابت كشف و علت و ريشه‌يابي عوامل طرد يك منجم در نجوم برگزار شود و اطلاع‌رساني باعث حضور بيشتر افراد متفكر در اين‌گونه برنامه‌ها و بالطبع جرقه‌هاي لازم براي برنامه‌ريزي و از خواب خفته بيدارشدن منجمان كشورمان خواهد شد.
در مرحله‌ي بعدي بايستي هيئتي منتخب از منجمان باسابقه‌ي كشور گرد هم بيايند و براي اجراي طرحي مدون براي افزايش دانش و اطلاعات و ايجاد انگيزيه و كارايي در نجوم آماتوري را مورد تصويب قرار دهند و علاوه بر شناسايي منجمان برتر در ايران و شناسنامه‌دار كردن فعاليت‌هاي گروهي در ايران ضمن حمايت از اين‌گونه فعاليت‌ها قدم‌هاي مثبتي براي افزايش بار علمي در نجوم آماتوري ايران به ياري خدا برداشته شود
در مرحله‌ي سوم بايستي رصدگاه‌ها و تفرج‌گاه‌هاي مناسبي در ايران براي افزايش برنامه‌هاي پربار رصدي ايجاد شود تا منجم با خيالي آسوده و به دور از خستگي به كنكاش در آسمان شب و پروژه‌هاي خويش بپردازد.
به اميد پيشرفت رو به بهبود نجوم آماتوري در ايران

سلام آقای سراجی و ممنون از اینکه در این بحث شرکت کردید!
خب بخش اول توضیحتون کاملا درست!در مورد کارهای که باید کرد در مرود توضیحتون نظرم رو بگم!

اینکه نجوم الانمون افرادی جوان داره و نوجوان درست!خب نباید ناراحت این باشیم که منجم های جوانی داریم(منظورتون احتمالا این بوده که بزرگتری نیست که به کوچکتری اموزش بده!) خیلی هم خوشحال باید باشیم که جوان های علاق مند به نجوم رو داریم و میتونیم روشون(البته خودشون رو خودشون :) ) سرمایه گذاری کنیم! خداروشکر الان هر کسی هر چی بخواد میتونه یاد بگیره! نیازی به اموزش دیدن از بزرگتری نداره!(بزرگتر فقط راه رو هموار و زمان رو کاهش میده!) الان به قول آقای دکتر منصوری 99درصد منابع اطلاعاتی دنیا به رایگان در اختیار همه ی مردم نیست از جمله ایرانی ها! کسی با دانستن حرفه ی برنامه نویسی میتونه زمان فعالیت کارهاشو به مقدار زیاید کاهش بده! دسترسی به منجم های دنیا از طریق اینترنت! و . .. پس مشکلی در آموزش دیدن جوان و نوجوان های نجومی کشورمون در سطح تخصصی نداریم!
الان وضعیت مدیریتی نجوم کشور خیلی بده و همون طور گفتم همه منتظر هستیم (حرف شما آقای سراجی هم در کل داره منتظر بودن رو نمایش میده!) که یکی(منظورمون دولت و نهادهای دولتی است!) به عنوان منجی بیاد بالا و بخواد در سطح کشور( حالا از هر استان) منجم هایی رو گرد هم بیاره و بخوان فعالیت کنن و ... همین امدن و دست به کار شدن و اصلا زمان اومدن فعلا نا مشخصه و کسی هم امیدی به اومدن این منجی در سال های نزدیک نداره! خب این یعنی باید بشینیم و دستمون رو بزنیم زیر چانه و منتظر بمونیم!هیمن منتظر بودن یکی از همون عواملی است که باعث تخلیه انرژی منجم های علاقه مند مون میشه که خودتون چند نمونه آوردید! حالا این تخلیه انرژی و کاهش علاقه کلی و ... همه دست به دست هم میدن که بشه وضعیتی مثله الانمون!:) نمونه اش همین روز نجوم،هفته فضا،مارتن و ... فکر میکنم چند سال دیگه روز نجوم معنی نداشته باشه! ولی الان یه چیزی داره زیر پوستی توی نجوم کشور حرکت میکنه و کم کمکی داره نجوم رو جلو میبره! اونم رقابت احساسی بین منجم های اماتوره! البته بهتر بگم عذاب وجدان نجومی! همین که باعث میشه به روز نجوم فکر کنید و نزارید برگزار نشه!سعی می کنید که به نوعی نجوم رو سرپا نگه دارید! این جور فعالیت ها بازم برای سرپا نگه داشتن نجوم خوبه ولی ماندگار نیست!
این راهی که شما توضیح دادید فکر میکنید اگه به وجود بیاد جواب میده!؟ فکر میکنید منجم های با سابقه قدیمی استان ها میتونن یکجا گرد هم بیان!؟(کنایه وار گفتم تابلو بود!:D ) فکر میکنید توی همین تهران بزرگ منجم ها به راحتی گرد هم میان!؟
الان آینده نجوم کشور دست همین منجم هاست!کسی بهتر از خوده همین منجم ها نمیتونه اینده نجوم رو ترسیم کنه! کسی نمیتونه هدف کوتاه و بلند مدت نجومی و به خوبی تعیین کنه جزء همین منجم ها! حتی فعالیت منجم هیا حرفه ای توی کشور اصلا به چشم نمیاد ولی فعالیت منجم های آماتور بسیار واضح و کامل به چشم میاد! فقط الان به طور کلی نجوم اماتوری کشور توی یه گودالی افتاده که خودشونم نمی دونن افتادن و با اینکه نمیدونن بازم منتظرن!:D این یعنی فعالیت کلی صفر!

همین راه و روشی که شما پیشنهاد قبلا(سال پیش) بهش فکر کردم و توی همین فروم یه اشاره ای کردم ولی بعدا(بعد از چند ماه فهمیدم که جواب گو در اینده ی نزدیک نیست!

فکر کردم و یه راه بهتری پیدا کردم که به نظرم جواب میده!(تا حد خیلی زیادی مطمئن شدم ولی صد در صد نیست چون کمی منجم ها غیر قابل پیش بینی میشن!)
راه حلم اینه که زمینه رو برای ارتقا دانستن بالا ببریم!حالا اینجا ابزار و سایل هم خیلی کمک میکنه که خوشبختانه آوااستار هست!:D البته این فراهم کردن در چند سال اینده خیلی بهتر میشه(ایشالله) که اون ووقع البته نیاز داریم! به این دلایل میگم که زمینه برای مطالعه ایجاد بشه چون نقطه ضعف اصلی پیشرفت توی کشور ایجاد کردن حس رقابته! چیزی که خیلی خوب توی چند موضوع از نجوم کشور خیلی خوب جوب داده!نمونه اش : 1- عکاسی نجومی! چون عکاسی یه فن یا یه هنریه که به طبع خیلی ها میخوره و مخصوصا نجومیش باشه! الان بهترین عکاسان نجومی توی کشورمون هستن و اینک به خاطر رقابتی ای که بین منجم هاست! 2- ماراتن ها! وقتی لیست برنده ها رو توی چند سال گذشته میدیدم، میدیدم که سال به سال مهارت جرم گیری شرکت کننده ها بیشتر میشه و نفرات اول با تعداد جرم بیشتری اول میشن!تا اینکه الان به جرم گیری 140 به بالا در یک شب رسیده! سال های اینده زمان ملاک اول شدن میشه (البته الانم هست ولی بارز نیست!)! منظورم مهارتی که به خاطر رقابت بالا رفته و گرنه برگزاری ماراتن منظروم نیست! 3- به طور کلی در کشور افراد دنبال موضوعات نجومی هستن که یه جورایی مطرح بشن و اعلام حظور کنن و البته با بقیه یه جور رقابت کنن!( دوستان مهمان که مطلب رو میخونن ناراحت نشن!این قدر مسات مالی کردیم همه چی رو که تا چیزی میگیم به کسی بر می خوره!ناراحت نشید کلی گفتم!) برگزاری و ایجاد کارگاه های ماهانه!تشکیل و گروه بندی مراکز نجومی،برگزاری نمایشگاه های نجومی،تشکیل انجم های بین المللی،ایجاد وب سایت های نجومی(جنبه رقابتی کمتری داره ولی جدا از رقابت نبوده!) فروشگاه های نجومی،انتشار کتاب و مجله و ...

در کل کشور هم رقابت سازنده خیلی خیلی به ارتقا سطح و توانایی کمک کرده! نمونه اش همین کنکور(!)
المپیاد ها و ...

- به طور کلی ایجاد رقابت سازنده(کوبنده هم باشه خوبه تا یه حدی:d شوخی کردم!) بین منجم های کشور خیلی خیلی عالیه!چون رقابت خودجوش ایجاد میشه و کسی نیست بگه این کارو کن،این کارو نکن!اینجا باش،اونجا نباش! برو،نرو! و ...
کار اصلی "رقابت بر سر دانستن در حیطه ی نجومه" و امیدوارم منجم ها با دیدن این راه خودشون رو به خواب نزنن که هیچ کاری نمیشه کرد جزء خودکشی!:grin:

علی ابراهیمی سراجی
04-13-2011, 02:23 PM
اینکه نجوم الانمون افرادی جوان داره و نوجوان درست!خب نباید ناراحت این باشیم که منجم های جوانی داریم(منظورتون احتمالا این بوده که بزرگتری نیست که به کوچکتری اموزش بده!) خیلی هم خوشحال باید باشیم که جوان های علاق مند به نجوم رو داریم و میتونیم روشون(البته خودشون رو خودشون :) ) سرمایه گذاری کنیم!

جناب astronomer169 با سلام
جوان بودن يك جامعه بسيار خوب و مفيد است. اكنون نسل ايران هم واقعاً جوان است. ولي دقت كنيد كه مسئولين الان چقدر براشون سخت است تا با آن همه برنامه‌ريزي مثلاً ايجاد اشتغال كنند. نجوم هم از اين قاعده مستثني نيست. وقتي در رأس امور برنامه‌ريزاني براي هموار كردن راه جوانان در نجوم وجود نداشته باشد مسلماً جوان آن‌قدر استقلال در زندگي ندارد تا بتواند براي موفقيت خود در نجوم تصميم‌گيري كند. خانواده‌ها اكثراً به پيشرفت درسي و مادي فرزندانشان در زندگي اهميت فراواني مي‌دهند و يك منجم نوجوان هم از درس و مشق مي‌افتد و هم آينده شغلي ندارد و لذا اهالي منزل دائماً كودتا مي‌كنند تا او را از علاقه‌ي خويش منصرف كنند. البته جوان با برنامه‌ريزي مناسب جلوي حرف و حديث‌ها را مي‌گيرد. لذا اولين راهكارها براي اين قشر از منجمان بايستي ارائه شود تا با موفقيت خود در امور زندگي خانواده را متقاعد سازد كه نجوم نه تنها براي او مفيد است بلكه باعث پيشرفت او در زندگي نيز شده است.

خداروشکر الان هر کسی هر چی بخواد میتونه یاد بگیره! نیازی به اموزش دیدن از بزرگتری نداره!(بزرگتر فقط راه رو هموار و زمان رو کاهش میده!) الان به قول آقای دکتر منصوری 99درصد منابع اطلاعاتی دنیا به رایگان در اختیار همه ی مردم نیست از جمله ایرانی ها! کسی با دانستن حرفه ی برنامه نویسی میتونه زمان فعالیت کارهاشو به مقدار زیاید کاهش بده! دسترسی به منجم های دنیا از طریق اینترنت! و . .. پس مشکلی در آموزش دیدن جوان و نوجوان های نجومی کشورمون در سطح تخصصی نداریم!
الان وضعیت مدیریتی نجوم کشور خیلی بده و همون طور گفتم همه منتظر هستیم (حرف شما آقای سراجی هم در کل داره منتظر بودن رو نمایش میده!) که یکی(منظورمون دولت و نهادهای دولتی است!) به عنوان منجی بیاد بالا و بخواد در سطح کشور( حالا از هر استان) منجم هایی رو گرد هم بیاره و بخوان فعالیت کنن و ... همین امدن و دست به کار شدن و اصلا زمان اومدن فعلا نا مشخصه و کسی هم امیدی به اومدن این منجی در سال های نزدیک نداره!

به ياد دارم كه در سال 1384 با يك برنامه‌ريزي مدون منجمان علاقه‌مند جوان بسياري را به كمك سازمان دانش‌آموزي شهر تهران گرد هم جمع كرديم و طي يك همايش 2 روزه آنها را با نجوم آماتوري بيشتر آشنا ساختينم. من قصد داشتم تا روي اين نسلي كه از تهران گرد هم آمدند كار كنم و جلسات زيادي را براي تاپ‌ترين افراد برجسته در اين همايش برگزار كرديم. از درون اين نشت‌ها و همايش‌ها افرادي قدم به نجوم اماتوري گذاشتند كه بعضي از آنها اكنون نيز موفقند. در واقع من خودم از مخالفان ترويج بي‌رويه نجوم در بين مردم هستم. يعني اگر دستم باز بود و حمايت مالي مي‌شدم الان مطمئن باشيد كه گروه‌هاي موفق از منجمان نخبه‌ي جوان را گرد هم مي‌آوردم تا با آموزش آنها و تعيين هدف باعث موفثيت آنها در نجوم باشم تا بتوانند از تأثيرات نجوم در برنامه‌هاي زندگي خود براي نيل به موفقيت در زندگي نيز استفاده كنند. پس من صرفاً آدمي نيستم كه فقط دست روي دست بگذارم. الان هم حاضرم كه فعاليت‌هاي زيادي براي موفقيت منجمان جوان انجام دهم. مانند آن‌جه كه آقاي امام سال‌ها است انجام مي‌دهند.
در پايان عرض كنم كه نجوم آماتوري ايران به علت حضور بيش از اندازه جوانان بار تجربي كمي دارد و جوان تا آزمون و خطا انجام ندهد نمي‌تواند در آينده راه صحيح را پيدا كند. چون نجوم ايران بزرگتر موفقي در سطح موفقيت‌هاي اماتورها در دنيا ندارد كه بتواند از او راهنمايي بگيرد.

Atila Poro
04-13-2011, 02:57 PM
سلام
لطفاً نظرتان را راجع به گروه اختفا و iota/me بفرمایید. تصور میکنم به بحث کمک کند. و اما چند نکته:
1. با بسیاری از صحبت های دوستان موافقم. ولی عزیزان می دانند که یک به اصطلاح منجم آماتور تعریفی دارد. اکثر فعالیت ها در ایران در حیطه نجوم ترویجی است و نه نجوم آماتوری هدف مند و علم گرا. این قضیه ترویج نجوم بسیار فرسایشی است و فرد پس از مدتی کار با انبوهی از فعالیتهای تکراری مواجه شده و نهایتا دلسرد می شود.
2. این صحبت های دوستان چند سال است که در جریان است ولی کو عمل. ما بسیاری از منجمانی داریم که روی بارش شهاب تجربیات مناسبی دارند ولی هیچ کار منسجمی در کشور در این خصوص مشاهده نمی شود.
3. متاسفانه البته حاشیه ها هم بسیار کمر شکن هستند و یکی از دلایل آن اتفاقا افرادی هستند که سواد نجومی کمی دارند ولی متاسفانه اسمی بهم زده اند.

Hooman
04-13-2011, 06:53 PM
تو این زمینه سرمایه گذاری خیلی کمه خصوصا در قشر سنی 15 تا 30 سال.

saba asemi
04-13-2011, 09:09 PM
با این حرفایی که زده شد دیگه 100% واجب است که مسیرمون رو انتخاب کنیم، که می خوایم نجومی باشیم یا نه.
من که خیلی خوشحالم که جمع علاقه مند و با شعوری مثل دوستان آوااستار پیدا کردم.

169
04-15-2011, 02:14 PM
سلام
لطفاً نظرتان را راجع به گروه اختفا و iota/me بفرمایید. تصور میکنم به بحث کمک کند. و اما چند نکته:
1. با بسیاری از صحبت های دوستان موافقم. ولی عزیزان می دانند که یک به اصطلاح منجم آماتور تعریفی دارد. اکثر فعالیت ها در ایران در حیطه نجوم ترویجی است و نه نجوم آماتوری هدف مند و علم گرا. این قضیه ترویج نجوم بسیار فرسایشی است و فرد پس از مدتی کار با انبوهی از فعالیتهای تکراری مواجه شده و نهایتا دلسرد می شود.
2. این صحبت های دوستان چند سال است که در جریان است ولی کو عمل. ما بسیاری از منجمانی داریم که روی بارش شهاب تجربیات مناسبی دارند ولی هیچ کار منسجمی در کشور در این خصوص مشاهده نمی شود.
3. متاسفانه البته حاشیه ها هم بسیار کمر شکن هستند و یکی از دلایل آن اتفاقا افرادی هستند که سواد نجومی کمی دارند ولی متاسفانه اسمی بهم زده اند.

سلام آقای پرور و خوشحالم که شما هم به این بحث اومدید و شرکت کردید
در مورد گروه اختفا که توسط خودتون پایه ریزی و شروع به فعالیت رسمیش کرد من شخصا خیلی خیلی خوشحال شدم و دلیل اصلی خوشحالم فقط وجود(فقط وجود این گروه منظورمه وگرنه فعالیت و هدف مند شدن و ... ارزش خودشون رو دارن!) این گروه در کشور بود! چون این گروه باعث ایجاد یه تخصص نجومی در بخشی از نجوم کشور شده و باعث شده که تعدادی هدف از خوندن نجوم همین پیگیری مباحث اختفا و موضوعات مرتبط باشه که این فوق العاده اس برای نجوم کشور! من واقعا خوش حال شدم از ایجاد این گروه و البته در جواب هایی بالای که در مورد رقابت بین منجم ها زدم یه گوشه از از حرفام هم در مورد همین انجمن های بین المللی نجوم بود(فکر کنم زیاد تابلو نبود!:grin:)! شروع خیلی خوبی داشته و تا چند سال دیگه ، همین منجم های کشور که به سطح قابل ملاحطه ای با مطالعه و تجربه کافی در مورد اختفا رسیدند اون موقع فعالیتتون فوق العاده جدی تر و شدیدتر میشه! چون اختفا زمینه ای گسترده تری رو داره و تنوع فعالیت توی این زمینه بیشتره یه مسیر اصلی توی نجوم کشور میشه! همین که رقابت بین منجم ها در زمینه اختفا صورت میگیره فوق العاده اس و اگه تعداد علاقه مندان جدی این کار بیشتر شد مطمئنا جدیت فعالیت انجم بیشتر میشه!!

درمورد نکات 1 و 2 و3 که گفتید من نظرمو میگم :
1- چون همیشه بحث بین منجم اماتور و حرفه ای مطرح بوده و هیچ وقتم به نتیجه نرسیدند چیزی در این مورد نمی گم! دقیقا درست میگید نجوم ایران فقط و فقط الان ترویجی است! ترویج نجوم رو باید کسانی که دوست دارن در این سطح فعالیت ترویجی کنن خیلی عالیه و اجر دنیا و اخرت هم محفوظه! حالا کسانی که میتونن خیلی خیلی بالاتر از فعالیت های ترویجی در کشور فعالیت کنن چرا باید بازم( اشتباها یا به زور!) در کنار اون افراد برن توی زمینه ترویج! حالا این نکته خیلی خوب بود که باعث شد یه موضوع مهم رو بگم!
موضوع مهم : کسانی که نجوم رو می خوان شروع کنن و به سطخ بالاتری برن اول که باید خودش بره مطالعه کنه و بگرده! بعد کسانی (اکثرا) پیشنهاد میکنن که برن در انجمن های نجومی شهرشون فعالیت کنن ولی اینو هم نمیگن که اگه بری اونجا فقط میتونی توی همایش ها مقاله ارائه بدی!در برنامه های عمومی برنامه های رصدی بزاری! رویت هلال بری!در کل کار ترویجی کنی! وقتی که اون فرد وارد مراکز میشه انتظار اولیه اش براورده میشه ولی بعدها به اون فعالیت های انتظار داشته عادت میکنه و دیدن اطرافیانش اونو از فعالیت های جدی تر و مطالعات خیلی بیشتر و تخصصی تر باز میداره!
شاید یکی از دلایل اصلی این انجمن ها وجود ابزار های به نسبت گرون قیمت است که باعث اعضا گیری مخاطبان میشه! ولی این ابزار ها به هیچ عنوان نمی تونه در دسترس مستقیم اعضاء قرار بگیره! چون این ابزارها برای انجمن است و همه باید در یک جا ازش استفاده کنند نه اینکه تنها به منظور یه رصد هدفمند انجام بشه! کسانی که تمایل دارن که یک ابزار رو برای یه کار هدفمند نجومی به امانت بگیرن باید هفت خان رستم رو بگذرونن! مگه این که خیلی خیلی خیلی مورد اعتماد مسئولینش باشی یا اینکه بعد از کلی زحمت و سختی بتونی از مراحل قانونی ابزارهارو امانت بگیری اونم با تمام تعهد و .. !
پس این مراکز نجومی یه حسن هایی دارن و یه معایبی! متاسفانه من نظرم اینه که معایبش در بلند مدت خیلی خیلی بدتر از حسن های کوتاه مدته!

2- عمل هست ولی به نسبت به حرف ها خیلی کمه! در مورد این موضوع که میگید بسیاری از منجم ها تجربه های رصدی حالا بارش شهابی و ... دارند درست ولی چند نکته در این مورد به نظرم هست:
اول : این منجم ها سعی در منتشر کردن جدی فعالیت هاشون ندارن! میتونن گزارش هاشون رو در سایت های انگلیسی زبان منتشر کنن یا در گرو ه های رسمی منتشر کنن و ... ! توی این همه وب گردی من پارسال فقط یه گزارش از بارش های شهابی که فکر کنم آقای میلاد نیک روان گذاشتن در این تالار رو دیدم که خوشبختانه به خوبی(نه خیلی خوب) منتشر شد و در مجله نجوم هم چاپ شد! یکی از گزارش های موفقی که در ایران انجام شد!
دوم : کاراشون رو جدی نمی گیرن! باید بدونن که فعالیتی که میکنن، یه فعالیت جدی و تخصصی و تخصصی تری است که ارزش علمی دارد و باید روی کاراشون برنامه ریزی کنن! این مورد در راه مسیر حرف نکته اولم بود!
سوم : این تعداد منجم ها چرا گرد هم نمیان که یه سایت مختص فعالیت خودشون راهندازی کنن!؟ اکثرا اطلاعات نجومی ما و ارتباطات و همه چی(اکثرا) از طریق اینترنت میگیریم! اینترنت راحت ترین،ارزانترین،بهترین،گست رده ترین،و بسیار بسیار بهترین های دیگه در زمینه نمایش و منتشر کردن فعالیت هاست که کمتری توی کشور (منظورم توی نجوم) جا افتاده! گه این منجم ها یه گروه بزرگ بشن و همه با هم مطالب و تجربه هاشون رو قرار بدن بی شک فعالیت این گروه ها همگانی میشه و یه گروه رسمی هم زیر نظر یه مرکزی شکل خواهد گرفت! راه برای موفقیت این افراد هست ولی دنباله راه نبودن یا اگه هم بودن خیلی کم و البته دوستانه!

3- حاشیه ها! حاشیه ها به خاطر بحث برانگیز بودن، داغ بودن و رو بورس بودن، جذاب بودن،سرگرم کننده بودن و توی کشور هم باب میل خیلی ها بودن باعث شده که بچسبیم به هر حاشیه ایی! البته اینو دیگه کاریش نمیشه کرد چون عادت کردیم! باید کاری کرد که این حاشیه ها روی اصل موضوع تاثیر مستقیم نگذاره!
در مورد حاشیه ایجاد شدن که به قول شما بعضی افراد کم سواد باعث و بانیش میشه بهترین راه حل اینه که افراد منجم کشور سطح اطلاعاتشون رو بالا ببرن چون باعث میشه به همین راحتی یه مطلب نجومی رو قبول نکنن! دلیل بخوان! جلوگیری کنن با گفتن اشتباهات!و ... و گرنه نمی تونید مستقیم جلوی این افراد رو گرفت!بالاتر شدن سطح عمومی اطلاعات نجومی منجم ها یه سد محکم و قوی در برابر این افراده که نمیزاره دیگه اون افراد به راحتی اون حرف رو بزنن و خوش بین باشیم این میشه که سطح اطلاعات اون افراد هم بالا ببره!!:grin:

169
04-15-2011, 02:52 PM
جناب astronomer169 با سلام
جوان بودن يك جامعه بسيار خوب و مفيد است. اكنون نسل ايران هم واقعاً جوان است. ولي دقت كنيد كه مسئولين الان چقدر براشون سخت است تا با آن همه برنامه‌ريزي مثلاً ايجاد اشتغال كنند. نجوم هم از اين قاعده مستثني نيست. وقتي در رأس امور برنامه‌ريزاني براي هموار كردن راه جوانان در نجوم وجود نداشته باشد مسلماً جوان آن‌قدر استقلال در زندگي ندارد تا بتواند براي موفقيت خود در نجوم تصميم‌گيري كند. خانواده‌ها اكثراً به پيشرفت درسي و مادي فرزندانشان در زندگي اهميت فراواني مي‌دهند و يك منجم نوجوان هم از درس و مشق مي‌افتد و هم آينده شغلي ندارد و لذا اهالي منزل دائماً كودتا مي‌كنند تا او را از علاقه‌ي خويش منصرف كنند. البته جوان با برنامه‌ريزي مناسب جلوي حرف و حديث‌ها را مي‌گيرد. لذا اولين راهكارها براي اين قشر از منجمان بايستي ارائه شود تا با موفقيت خود در امور زندگي خانواده را متقاعد سازد كه نجوم نه تنها براي او مفيد است بلكه باعث پيشرفت او در زندگي نيز شده است.

به ياد دارم كه در سال 1384 با يك برنامه‌ريزي مدون منجمان علاقه‌مند جوان بسياري را به كمك سازمان دانش‌آموزي شهر تهران گرد هم جمع كرديم و طي يك همايش 2 روزه آنها را با نجوم آماتوري بيشتر آشنا ساختينم. من قصد داشتم تا روي اين نسلي كه از تهران گرد هم آمدند كار كنم و جلسات زيادي را براي تاپ‌ترين افراد برجسته در اين همايش برگزار كرديم. از درون اين نشت‌ها و همايش‌ها افرادي قدم به نجوم اماتوري گذاشتند كه بعضي از آنها اكنون نيز موفقند. در واقع من خودم از مخالفان ترويج بي‌رويه نجوم در بين مردم هستم. يعني اگر دستم باز بود و حمايت مالي مي‌شدم الان مطمئن باشيد كه گروه‌هاي موفق از منجمان نخبه‌ي جوان را گرد هم مي‌آوردم تا با آموزش آنها و تعيين هدف باعث موفثيت آنها در نجوم باشم تا بتوانند از تأثيرات نجوم در برنامه‌هاي زندگي خود براي نيل به موفقيت در زندگي نيز استفاده كنند. پس من صرفاً آدمي نيستم كه فقط دست روي دست بگذارم. الان هم حاضرم كه فعاليت‌هاي زيادي براي موفقيت منجمان جوان انجام دهم. مانند آن‌جه كه آقاي امام سال‌ها است انجام مي‌دهند.
در پايان عرض كنم كه نجوم آماتوري ايران به علت حضور بيش از اندازه جوانان بار تجربي كمي دارد و جوان تا آزمون و خطا انجام ندهد نمي‌تواند در آينده راه صحيح را پيدا كند. چون نجوم ايران بزرگتر موفقي در سطح موفقيت‌هاي اماتورها در دنيا ندارد كه بتواند از او راهنمايي بگيرد.

آقای سراجی اون طوری که فهمیدم شما به طور کلی می خواید که دولت دست منجم ها رو بگیره! آره؟!

- من حرفام به طور کلی غیر از اینه! میگم که خوده منجم ها و نجوم تنهای کشور با هم کاری کنن!

در جواب بخش اول حرفتون :

یه کم فلسفی تر حرف بزنم( لغت فلسفی نیاز بود وگرنه ممکنه فلسفی نباشه!:Psmiley:)
انسان ذاتا به یه چیز علاقه درونی داره!(از وقتی که بهش فکر کنه!) اگه این علاقه درونی نجوم( به طور کلی گفتم!) باشه اون موقع نجوم محور زندگیش میشه! شرایط بیرونی ( به تصادف یا مشخص شده) باعث میشه که اینو از علاقه اش دور کنه ولی این چیزها نباید باعث بشه که اون فرد چیزه دیگه ای رو بر علاقه اش ترجیچ بده مثلا پول! پول وسیله اس برای رسیدن نه هدف یا علاقه!(وای وای بر این پول که خیلی خطرناکه!)
کسی که منجمه ذاتا فعالیت نجومی رو دوست داره!میخونه!تجربه میکنه! خرج میکنه! و ... به هیچ کسی هم نباید اجازه بده که علاقه درونیش رو تغییر بده! کسی که فعالیت نجومی میخواد کنه نباید حتما دانشگاه بره و حرفه ای بشه! یه نکته : نجوم حرفه ای با وجود دانشگاه تعریف میشه! به فرض هیچ دانشگاه ی نیست و می خوایم فعالیت نجومی کنیم! این باید مد نظرمون باشه نه پول و شغل و ...
(خودم رو بگم من شخصا به این علاقه به نجوم خیلی خیلی بها میدم و حاظرم برای ارضاء این علاقه ام خیلی خیلی وقت بزارم،خرج کنم،تلاش کنم و ... و البته این ها برای شخص خودمه ولی دوست دارم که بیشتر روی بالاتر بردن فعالیت های نجومی کشور کار کنم تا خودم!تعریف نباشه!:Psmiley:)
چون اینو خیلی دیدم میگم به منجم ها که : اگه عاشق نجوم هستید بدون هیچ انتظاری فعالیت کنید و نزارید چیزی بر علاقه تون تاثیر منفی بزاره! هر کسی از وقتی فهمید به چی علاقه داره باید بره سمت علاقه اش چون انسان یه بار به دنیا میاد و لذت زندگی انسانی دست یابی در مسیر علاقه درونیس و خدای نکرده هر لحظه اتفاق افتاد که شما دیگه در این دنیا نبودید به هیچ عنوان حسرت نمی خورید!
- یه موضوع روی هم بگم این که هنوز با خودمون مشخص نشده که ما عاشق نجوم هستیم یا نجوم رو دوست داریم!
اگه بدون نجوم نتونی زندگی کنی عاشقشی اگه تونستی فقط دوست داشتیش!
چیزی که من دیدم الان منجم های کشور بیشتر دوستدار نجومن تا عاشق نجوم!

در مورد بخش دوم حرفتون :
بسیار کارتون عالی بوده ولی خودتون هم گفتید که نداشتن حمایت مالی و بسته بودن دست تون در امور باعث شد که نتونید به موفقیت برسید! حالا اگه بازم کسی بخواد این کارو کنه احتمالش زیاده که موفق نشه!
به نظرتون اگه تعداد منجم عاشق نجوم گرد هم بیان و فکر کنن و برای خودشون هدف های کوتاه و بلند مدت تعیین کنن و خودشون هم برای گروه شون خرج کنن و شروع به فعالیت کنن به نظرتون موفق میشن یا نه!؟ یعنی نیازی به یک مدیر و حمایت مالی از ازموسسه و سازمان خاصی نباشه!
- من خودم نظرم اینه که موفق میشن اگه با هم همکاری کنن و هدف تک تکشون ارتقا سطح گروه شون باشه!

169
04-15-2011, 03:03 PM
با این حرفایی که زده شد دیگه 100% واجب است که مسیرمون رو انتخاب کنیم، که می خوایم نجومی باشیم یا نه.
من که خیلی خوشحالم که جمع علاقه مند و با شعوری مثل دوستان آوااستار پیدا کردم.

دقیقا درسته! باید انتخاب کرد ولی اول باید ببینیم که عاشق نجوم هستیم یا دوستدار نجوم! اگه دوستدارش باشیم به همون اندازه که دوست داریم و به خودمون اجازه میدیم فعالیت کنیم! اگه عاشق نجومیم و بدون نجوم نمی تونیم زندگی کنیم باید یه هدف اصلی انتخاب کنیم + هدف های کوچکی که در مسیر هدف اصلی قرار داره! اون موقع از جون و دل کار کنیم و نگذاریم چیزی اونو مختل کنه!

علی ابراهیمی سراجی
04-16-2011, 06:10 PM
آقای سراجی اون طوری که فهمیدم شما به طور کلی می خواید که دولت دست منجم ها رو بگیره! آره؟!

یه کم فلسفی تر حرف بزنم( لغت فلسفی نیاز بود وگرنه ممکنه فلسفی نباشه!:Psmiley:)
انسان ذاتا به یه چیز علاقه درونی داره!(از وقتی که بهش فکر کنه!) اگه این علاقه درونی نجوم( به طور کلی گفتم!) باشه اون موقع نجوم محور زندگیش میشه! شرایط بیرونی ( به تصادف یا مشخص شده) باعث میشه که اینو از علاقه اش دور کنه ولی این چیزها نباید باعث بشه که اون فرد چیزه دیگه ای رو بر علاقه اش ترجیچ بده مثلا پول! پول وسیله اس برای رسیدن نه هدف یا علاقه!(وای وای بر این پول که خیلی خطرناکه!)

چیزی که من دیدم الان منجم های کشور بیشتر دوستدار نجومن تا عاشق نجوم!

به نظرتون اگه تعداد منجم عاشق نجوم گرد هم بیان و فکر کنن و برای خودشون هدف های کوتاه و بلند مدت تعیین کنن و خودشون هم برای گروه شون خرج کنن و شروع به فعالیت کنن به نظرتون موفق میشن یا نه!؟ یعنی نیازی به یک مدیر و حمایت مالی از ازموسسه و سازمان خاصی نباشه!

سلام
من هيچ‌وقت بحثم نجوم دولتي يا غيره نيست. هر كسي مي‌تواند روي داشته‌هاي خود سرمايه‌گذاري كند. ولي اين مشكل در ذات برنامه‌ريزي كشورمان نهفته است. در واقع ما نمي‌توانيم به بودجه‌هاي دولتي دلخوش باشيم. ولي ناچاريم به سمت آن برويم. چون نسل جوان هنوز استقلال مادي لازم را براي خرج در اين راه نيافته تا روي علاقه‌اش هرگونه كه بخواهد سرمايه مالي بريزد.

ما منجم‌ها بايد واقع‌بينانه به زندگي نگاه كنيم. روزگاري من هم مثل شما فكر مي‌كردم همه زندگي و عشقم نجوم است. اكنون با بالاتر رفتن سن و تجربه مطمئن هستم كه نجوم علاقه‌ي خوبي است و با آن‌كه خيلي خوشحالم كه به ان از كودكي علاقه‌مندم ولي براي زندگي تا زماني كه خودم دستم به جيبم نرسد نمي‌توانم براي بهترين علاقه‌ام خرج كنم. پس پول آن‌طور كه مي‌فرمائيد بد نيست.

اين مشكلي كه وجود داره يعني منجم‌ها بيشتر دنبال تفريح تو نجوماً تا كار در اون. ولي اونايي كه با هدف در نجوم بمونن مسلماً رفته رفته وقت و انرژيشون رو صرف موفقيت در نجوم و كار علمي مي‌كنند.

مطمئن باشيد كه كار گروهي در ايران بسيار سخت و مشكله. اونم بين چندتا جوان برنامه‌ريزي كردن. باز هم مي‌رسيم به يك برنامه‌ريز با تجربه كه بتواند برنامه مناسبي براي جوانان با آن همه اشفتگي ذهني بريزد. اكنون نمونه‌ي بارز ان را مي‌توانيد در راه‌اندازي همين گروه توسط منجمان قديمي كشور آقاي اسديان و امام را ببينيد.

169
04-19-2011, 02:48 PM
سلام
من هيچ‌وقت بحثم نجوم دولتي يا غيره نيست. هر كسي مي‌تواند روي داشته‌هاي خود سرمايه‌گذاري كند. ولي اين مشكل در ذات برنامه‌ريزي كشورمان نهفته است. در واقع ما نمي‌توانيم به بودجه‌هاي دولتي دلخوش باشيم. ولي ناچاريم به سمت آن برويم. چون نسل جوان هنوز استقلال مادي لازم را براي خرج در اين راه نيافته تا روي علاقه‌اش هرگونه كه بخواهد سرمايه مالي بريزد.

ما منجم‌ها بايد واقع‌بينانه به زندگي نگاه كنيم. روزگاري من هم مثل شما فكر مي‌كردم همه زندگي و عشقم نجوم است. اكنون با بالاتر رفتن سن و تجربه مطمئن هستم كه نجوم علاقه‌ي خوبي است و با آن‌كه خيلي خوشحالم كه به ان از كودكي علاقه‌مندم ولي براي زندگي تا زماني كه خودم دستم به جيبم نرسد نمي‌توانم براي بهترين علاقه‌ام خرج كنم. پس پول آن‌طور كه مي‌فرمائيد بد نيست.

اين مشكلي كه وجود داره يعني منجم‌ها بيشتر دنبال تفريح تو نجوماً تا كار در اون. ولي اونايي كه با هدف در نجوم بمونن مسلماً رفته رفته وقت و انرژيشون رو صرف موفقيت در نجوم و كار علمي مي‌كنند.

مطمئن باشيد كه كار گروهي در ايران بسيار سخت و مشكله. اونم بين چندتا جوان برنامه‌ريزي كردن. باز هم مي‌رسيم به يك برنامه‌ريز با تجربه كه بتواند برنامه مناسبي براي جوانان با آن همه اشفتگي ذهني بريزد. اكنون نمونه‌ي بارز ان را مي‌توانيد در راه‌اندازي همين گروه توسط منجمان قديمي كشور آقاي اسديان و امام را ببينيد.

ابی : ما مجبور نیستیم سمت دولت بودجه های دولتی بریم! اگه همکاری و همفکری بین منجم های کشور صورت بگیره و هدف مشخص بشه هر کسی برای پیشرفت در حد توانش کمک میکنه! منجم های کشورمون عده ای در وضعیت اقتصادی پایین،عده ای در متوسط و عده ای هم در بالا قرار دارن! اگه این منجم ها گرد هم بیان و ابزارهاشون،تجربه هاشون،اطلاعاتشون و ... رو مشترک کنن نیازی به کسی ندارن!
داشتن ابزارهای پیشرفته و علمی و ... خرج داره ولی همه قرار نیست این چیز هارو داشته باشن! تا اونجایی که سطح یه فعالیت علمی بالاست تا اون بالا با همون ابزارها فعالیت می کنن! اون هایی هم که ابزار های تخصصی دارن طبیعتا فعالیت های تخصصی تری انجام میدن! جدای از بحث بودجه و ... منجم ها رو باید به هم فکری و همکاری(بدون سوءاستفاده) و مطالعه راهنمایی کنیم! مهم این استارت کاره!
در مورد پول هم بله پول داشتن چرا بد باشه ولی اینم هست که کسی از پول در اوردن بدش نمیاد ولی طمع پول در اوردن اونو در اخر عمر همراهی میکنه!اینش خیلی بده!

قرمز : دقیقا درسته!

سبز : دقیقا اینو هم درست میگید! البته تنهایی کاری رو کردن هم خیلی خوبه چون ایرانی میتونه تنهایی پیشرفت کنه! ولی توی نجوم الان تنهایی کم فایده است و کم عمر! و اینکه اصلا نجوم و نمیشه تنهایی بالا برد چون خیلی سنگینه!روحیه ی همکاری هم باید اجرا بشه! البته چند گروه موفق خودشون رو نمایان کنن یه انرژی مثبتی برای دیگه ی منجم هاست!

یه چیزی در مورد این تاپیک و حرفای که رد و بل میشه میخواستم بگم :
شاید اصلا وجود این تاپیک و حرفایی که زده میشه اصلا مناسب و راست نباشه!ولی خواهشا نیمه ی پر رو اینبار ببینید! این حرفا باید زده بشه! شاید باعث یه جرقه ای شد برای ذهن یه کسی!شاید باعث فکر کردن بعضی ها بشه! ذهن منجم ها رو اشنا به این مسائل کنه! مشکلات مطرح بشه! دیدگاه ها مطرح بشه!
فکر میکنم مشکل اصلی مون اینه که در مورد چیزهایی که باید بدونیم، نمیدونیم و در مورد چیزهایی که نباید بدونیم خیلی زیاد میدونیم!

Atila Poro
04-19-2011, 10:33 PM
ممنون از همه دوستان. بنظرم بحث جالب و راه گشایی هست امیداورم تعداد بیشتری در بث شرکت کنند. در حال حاضر درگیر کارگاه دامغان هستم که آخر همین هفته است و انشاا... پس از آن حرف های زیادی که در دلم هست را اینجا مطرح میکنم.

tahoo
04-20-2011, 09:20 AM
نظر من اینه که تا وقتی مردم ندونن نجوم چیه و وقتی هم بهشون بگیم علم ستاره شناسیه براشون این سوال پیش بیاد که مگه ستاره رو هم میشناسن؟؟؟
ویا فقط برای تشخیص اذان و ماه رمضان بدوننش!!
هیچ وقت مسئولی براش نمی زارن و کسی هم در پیشبردش کمک نمی کنه...

اگه دنبال مسئول و دولتی ها هستین بهترین کار شناسوندن و ترویج دادن اونه برای مثال همین... (البته میدونم مقایسه کردن بخش ورزشی و علمی اصلا درست نیست ولی برای مثال عرض میکنم...) فوتبال، یه توپ میندازن وسط 20 نفر می افتن دنبالش... 100000 تا هم مسئول ، برنامه ، اخبار و روزنامه و ... داره!!!
و اون همه مسئول و برنامه و ... بخاطر وجود همون طرفداراش و بازار سیاه شه...!!!
پس اگه دنبال همچین چیزی هستین (مسئول و برنامه و...) بهترین کار ترویج نجومه(البته به پای فوتبال نمی رسه به امید روزی که برسه...)

اگر هم دنبال دولتی ها نیستین و به فکر پیش برد علم هستین بهترین کار فرهنگ سازی کردن مطالعه ست اینکه چه جوری میشه فرهنگ سازی کرد رو باید از خلاقیت خودتون کمک بگیرین... ولی اگه از من می پرسین به نظر من بهترین کار اینه که وقتی 4 نفر نجومی یا علاقمند به نجوم می بینین ازشون سوالای نجومی بپرسید البته سوالاتی که جوابش رو خودتون میدونید رو بپرسید( بهتره از تازه وارد ها سوالات جالب بپرسین که از نجوم زده نشن و بر عکس بیشتر علاقه مند شن...) و وقتی کسی ندونست و دانسته هاتون به روخشون کشیده شد... نکته ی اموزنده رو میگین ، میگین: برین مطالعه کنین!
اینجور وقتی اطلاعاتتون به رخشون کشیده میشه هم شما ترغیب میشین بیشتر مطالعه کنین هم اونا خجالت میکشن و می رن مطالعه میکنن که دفعه ی بعد به قول جوونا کم نیارن:grin:
اینجوری کم کم رقابت پیش میاد و هر کس سعی میکنه توجمع سوالات بیشتر و علمی تر و متقابلا سخت تر ی رو مطرح کنه اینجوری هم به قول 169 رقابته و هم اطلاعات علمی رد و بدل می شه و همه هم یاد می گیرن و اموزنده هم هست
در اخر...
- فکر می کنم بهترین کار اینه که هم زمان هم نجوم رو ترویج بدیم هم مطالعه کنیم

ازastronomer169 هم ممنونم بابت ایجاد این تایپک خوب و مفیدشون

Hooman
04-22-2011, 04:13 PM
شايد در هنگام گذر از خيابان هاى شهرتان در ميان آن همه دود و هياهو ى شهر گاهى نگاهتان به آسمان افتاده باشد. آسمان شهرهاى بزرگ ايران ديگر همانند گذشته ها صاف نيست. وقتى كه شهروندان تهرانى به افق شرقى خود نگاه مى كنند ديگر دماوند مظهر پايدارى سرزمينمان را راست قامت و زيبا با قله اى پوشيده از برف نمى بينند. مدت ها است كه به علت گسترش غيرمنطقى شهر تهران و توليد غيرصحيح ماشين هاى پرمصرف آسمان شهر تهران طراوت خود را از دست داده است. ديگر همچون گذشته ها شب ها نمى توانيد نقش راه شيرى را به زيبايى كامل نظاره كنيد.

هنگامى كه خواجه نصيرا لدين طوسى در نيمه دوم قرن هفتم هجرى قمرى بزرگترين رصد خانه منطقه را مى ساخت به اين مى انديشيد كه هم اكنون نجوم رصدى ايران در بالاترين سطح دنيا قرار دارد. بدون شك پندار اين دانشمند بزرگ ايرانى اشتباه نبوده است اما اين افتخارات بزرگ ايران كه در سده هاى گذشته در ايران زمين به دست آمده است هم اكنون تنها تكيه گاه فرهنگى و علمى ما ايرانيان است. هنگامى كه بنياد بزرگ علمى رصد خانه مراغه پس از بيش از دو دهه تلاش و كوشش ساخته شد چندين رصدخانه، همچون رصدخانه هاى هندوستان و استانبول به تقليد از رصدخانه مراغه ساخته شدند. تا مدت ها رصدخانه مراغه از دقيق ترين و مهم ترين رصدخانه هاى جهان بوده است.

هم اكنون از بزرگ ترين مركز علمى منطقه تنها قسمت هاى كوچكى در بلنداى تپه مشرف به شهر مراغه باقيمانده است. خوشبختانه در طول دهه پنجاه با كاوش هايى كه به سرپرستى دكتر پرويز ورجاوند انجام شد باقيمانده هاى اين بنا مرمت شده است. هم اكنون بزرگترين تلسكوپ ايران در نزديكى همين تپه و در سى كيلومترى شهر تبريز قرار دارد. رصدخانه دانشگاه خواجه نصير الدين تبريز دو تلسكوپ بزرگ به قطر هاى 60 و 40 سانتيمتر دارد. در حالى كه قطر آينه تلسكوپ بزرگ ترين تلسكوپ هاى دنيا به ده متر رسيده و در كشورهاى همسايه ايران همچون ارمنستان قطر شيئى بزرگترين تلسكوپ 5/2 متر است و كشور جنگ زده عراق در حال ساخت رصدخانه اى با تلسكوپ سه مترى است ديگر نمى توان گفت كه همچون گذشته كشور ما در بين صاحبان بزرگترين رصدخانه هاى دنيا قرار دارد. متاسفانه كشور ما همچون گذشته ديگر آن اقتدار جهانى را در نجوم رصدى ندارد اما خبر تاسيس و ساخت رصدخانه ملى ايران در سال 1382 جامعه نجومى و به طور كلى جامعه علمى كشور را بسيار اميدوار و خوشحال نمود.

o استادان و بزرگان

ايرانيان همچون در رشته هاى پزشكى و مهندسى در زمينه فيزيك و نجوم نيز نوابغ بزرگى دارند كه هم اكنون در بهترين مراكز علمى دنيا مشغول به فعاليت هستند. از اين جمله در خارج از كشور مى توان به دكتر فيروز نادرى رئيس كل ماموريت هاى مريخ سازمان فضايى ايالات متحده(ناسا)، دكتر بهرام مبشر كارشناس ارشد موسسه علوم تلسكوپ فضايى هابل، دكتر فرهاد يوسف زاده اختر فيزيكدان و استاد دانشگاه نوردوسترن آمريكا و دكتر محمد حيدرى ملايرى اخترشناس رصدخانه پاريس اشاره نمود. در داخل ايران نيز استادان و محققان بزرگى در زمينه نجوم مشغول به فعاليت هستند. هم اكنون بيش از 50 اختر فيزيكدان حرفه اى و دانشجوى دكتراى نجوم در كشور وجود دارد. سرآمد آنها سه تن از اساتيد فيزيك هستند كه به درجه استادى (پروفسورى) نائل شده اند. اين سه نفر عبارتند از: «دكتر يوسف ثبوتى رئيس اسبق انجمن نجوم ايران و بنيانگذار و رئيس فعلى مركز تحصيلات تكميلى زنجان، دكتر رضا منصورى رئيس انجمن فيزيك ايران و معاون پژوهشى وزارت علوم ، فناورى و اطلاعات و دكتر عبدالله رياضى كيهان شناس و استاد دانشگاه شيراز.»

دكتر يوسف ثبوتى پس از گذراندن دوره هاى كارشناسى فيزيك و كارشناسى ارشد ژئوفيزيك دكتراى اختر فيزيك خود را از دانشگاه شيكاگو اخذ كرد. او از سال 1339 چند سالى با رصدخانه «يركيز» آمريكا همكارى كرد. دكتر ثبوتى بيش از سه دهه در دانشگاه هاى شيراز و تحصيلات تكميلى زنجان به تدريس پرداخت و در اين مدت منجمان بسيارى را تربيت كرد. در سال 1381 در كنفرانس فيزيك ايران هفتادمين سالگرد تولد ايشان كه همزمان با هفتادمين سالگرد تاسيس انجمن فيزيك ايران بود جشن گرفته شد و از چهل سال فعاليت علمى ايشان تقدير شد. او در دهه 1960 با «چاندر اسكار» دانشمند بزرگ هندوستانى در پروژه ستاره هاى دوتايى همكارى داشته است. دكتر ثبوتى گام هاى بزرگى در طول چهل سال فعاليت علمى خود در راه پيشرفت و اشاعه فيزيك و نجوم حرفه اى در ايران برداشته است.

دكتر رياضى از اساتيد بزرگ اختر فيزيك كشور داراى دو كتاب تاليفى براى مقاطع كارشناسى ارشد و دكتراى اخترفيزيك به نام هاى An Introduction to Cosmology An Introduction to Modern Astrophysics, است كه از سوى موسسه (world scientific publishin) به چاپ رسيده است.

o انجمن نجوم ايران

انجمن نجوم ايران كه تا پيش از سال 1373 به عنوان يكى از كميته هاى انجمن فيزيك ايران فعاليت مى كرد در اين سال مستقل شد. بودجه انجمن نجوم همانند ديگر انجمن هاى علمى كشور از سوى وزارت علوم، تحقيقات و فناورى پرداخت مى شود. حاميان مالى انجمن نجوم نهاد رياست جمهورى و مركز مطالعات و همكارى هاى علمى بين المللى وزارت علوم هستند. اعضاى هيات مديره انجمن هر سه سال يك بار توسط اعضاى انجمن انتخاب مى شوند. هيات مديره كنونى عبارتند از: «دكتر خالصه، دكتر عجب شيرى زاده، دكتر وصالى، دكتر نصيرى قيدارى و دكتر خصالى.» رئيس كنونى انجمن نجوم دكتر «سعدالله نصيرى قيدارى» عضو هيات علمى دانشگاه زنجان است. شاخه آماتورى انجمن نجوم ايران در سال 1381 تشكيل شده است. وظيفه شاخه پيگيرى و انجام فعاليت هاى نجوم آماتورى در ايران است. برنامه هاى اصلى شاخه آماتورى در طول سال، برگزارى گردهمايى سالانه منجمان آماتور ايران، كارگاه ملى نجوم آماتورى (كنام)، نشست ماهانه باشگاه نجوم و رقابت رصدى ماراتن مسيه است. شاخه آماتورى، به صورت هيات مديره اى اداره مى شود و داراى يك سرپرست است. سرپرست شاخه آماتورى دكتر منصور وصالى عضو هيات علمى دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايى، عضو هيات مديره انجمن نجوم و سردبير ماهنامه نجوم است. شاخه آماتورى گروه هاى نجومى را در راه پيشرفت نجوم آماتورى ايران هماهنگى و هدايت مى كند تا از ميان آنها، منجمان حرفه اى و استادان نجوم آينده كشور را به وجود آورد.

o رصدخانه ملى ايران

پس از چندين سال بحث و بررسى درباره ساخت يك رصدخانه ملى در كشور سرانجام هيات دولت درآخرين روزهاى سال 1382 بودجه تحقيقاتى اين طرح ملى را به تصويب رساند. قرار است كه طى پنج سال آينده اين رصدخانه در يكى از مناطق كاشان، قم، كرمان و توس ساخته شود. مبناى تعيين مكان رصدخانه، بررسى داده هاى رصدى گروه هاى تحت نظر كميته رصدخانه ملى است كه طى 4 سال در اين مناطق به رصد مى پردازند. پيرو تصويب طرح رصدخانه ملى در جلسه 20/12/1382 هيات دولت، وظايف و اختيارات كار گروه رصدخانه ملى را به شوراى راهبرى طرح رصدخانه ملى انتقال داده است. اعضاى شوراى راهبرى رصدخانه ملى ايران (Iranian National Ob servatory) INO كه وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناورى است عبارتند از: «دكتر منصورى (رئيس شورا)، دكتر ثبوتى، دكتر كياست پور، دكتر قنبرى، دكتر نصيرى قيدارى و دكتر راهوار.» برطبق برنامه قرار است تلسكوپ رصدخانه كه بين 2 تا 3 متر قطر دارد پس از پايان كار تحقيقات رصدى منطقه اى، خريدارى شود و حداكثر تا سال 1388 رصدخانه ملى ساخته شود.

o رصدخانه هاى ايران

تعداد رصدخانه هاى فعال ايران هم اكنون بيش از 20 عدد است كه در شهرهاى تهران، تبريز، مشهد، شيراز، اصفهان، اهواز، كاشان، كرمان، گرگان، يزد، دامغان، زنجان، ايلام، كرمانشاه و چندين شهر ديگر ايران قرار دارند. اين رصدخانه ها با جنبه هاى تحقيقى، آموزشى و تفريحى به فعاليت مى پردازند. پس از رصدخانه تبريز كه بزرگ ترين مركز نجوم رصدى كشور است رصدخانه ابوريحان بيرونى با تلسكوپ 50 سانتى مترى بازتابى و رصدخانه هاى دانشگاه كاشان و زنجان با تلسكوپ هاى 40سانتيمترى بزرگ ترين رصدخانه هاى كشور هستند. بزرگ ترين رصدخانه شكستى ايران به قطر شيئى 18 سانتى متر در مركز نجوم مرقد مطهر شاه عبدالعظيم حسنى در شهررى قرار دارد. رصدخانه هاى بزرگ كشور علاوه برتلسكوپ داراى امكانات جانبى همچون تاج نگار، CCD، فتومتر، اسپگتروف، دوربين هاى مخصوص عكاسى و فيلترهاى مختلف هستند.

در تهران چهار مركز نجومى فعال وجود دارد. اين مراكز عبارتند از: «رصدخانه مركز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظيم، رصدخانه مركز نجوم زعفرانيه وابسته به كانون پرورش فكرى كودكان و نوجوانان، آسمان نماى سازمان جغرافيايى نيروهاى مسلح و مركز علوم و ستاره شناسى تهران (رصدخانه نياوران) وابسته به شهردارى تهران.»

o بازار نشر

بازار نشر كتاب هاى نجومى آن قدر هم خوب نيست. سهم كتاب مرتبط با نجوم در ميان هزاران عنوان كتابى كه تاكنون در ايران به چاپ رسيده است تنها بيش از 100 عنوان است. موضوعات كتاب ها عمدتاً درباره، اختر - فيزيك، كيهان شناسى، تاريخ نجوم، ابزارآلات رصدى، نجوم محاسباتى، آموزشى كودكان، احكام نجوم، نجوم آماتورى، سياره شناسى و علوم فضا است. بيشتر كتاب هاى بازار نشر نجومى ترجمه شده است كه در آن ميان كتاب هاى كيهان شناسى مخاطبان بيشترى را دارا هستند. تيراژ اين گونه كتاب ها همانند تيراژ ديگر كتاب هاى كشور به نسبت استانداردهاى جهانى پائين است و در بهترين حالت بالاترين ميزان نشر يك كتاب نجومى و مرتبط با آن شايد به 10000 عدد برسد كه البته به ندرت اين اتفاق مى افتد. آمار بيشترين چاپ كتاب نجومى متعلق است به كتاب «نجوم به زبان ساده» كه به چاپ دهم رسيده است. بهترين مكان هاى پيدا كردن كتاب هاى نجومى و فيزيكى كتاب فروشى هاى جلوى دانشگاه تهران، فروشگاه هاى شهركتاب، نمايشگاه بين المللى سالانه كتاب و دفاتر فروش انتشاراتى هاى كتاب هاى علمى است.

o كسوف

اتفاق مهمى در سال 1378 در ايران رخ داد كه باعث شكوفايى و رشد همه جانبه نجوم در سرتاسر ايران شد. دنيا در 11 آگوست سال 1999 شاهد يك كسوف كامل بود كه ايران بهترين منطقه براى رصد اين گرفت بود. اين واقعه مردم كشورمان را به ديدن پديده اى دعوت كرد كه شايد تا به حال شاهد آن نبوده اند. البته پيش از آن در سال 1374 كسوف در بيرجند اتفاق افتاده بود اما تاكنون بدين وسعت بررخداد چنين پديده اى تبليغات عمومى نشده بود. موقعيت برتر ايران نسبت به ديگر كشورها منجر به سفر تعداد بسيارى منجم و جهانگرد خارجى به ايران شد. اغلب آنها به شهر اصفهان كه در نوار اصلى گرفت خورشيد قرار داشت رفتند تا در ميدان نقش جهان كه روزگارى در عصر صفويان زمين چوگان بود شاهد زيباترين پديده طبيعى جهان باشند. مهم ترين منجمى كه به ايران سفر كرد «آلن هيل» يكى از دو كاشف پرنورترين دنباله دار قرن بود كه به دعوت يكى از مراكز فرهنگى و علمى ايران بى سر و صدا به كشور دعوت شد و پس از چند روزى اقامت، از كشور خارج شد. در ميان ميهمانان خارجى كه به ايران آمده بودند يك نفر براى دوست داران فضا كاملاً آشنا است، «بروس مكندرلس» همان فضانوردى است كه براى اولين بار بر روى جت پك (صندلى فضايى) نشست و از فضاپيما خارج شد و در فضا حركت كرد.

پس از كسوف 1378 تعداد علاقه مندان نجوم در كشور بسيار بيشتر از گذشته شد و گروه هاى نجومى مختلفى در اقصى نقاط كشور و اغلب بدون حمايت دولتى تشكيل شدند. از اتفاقات مهم پس از كسوف، بالاتر رفتن ميزان پخش برنامه هاى تلويزيونى دوبله شده خارجى مرتبط با نجوم و فضا بود. مهم ترين برنامه نجومى كه تاكنون در تلويزيون ايران ساخته شده و هم اكنون نيز پخش آن ادامه دارد برنامه زنده «آسمان شب» به تهيه كنندگى سياوش صفاريان پور است. در اين برنامه كه هم اكنون سرى چهارم آن در حال پخش است (روزهاى فرد ساعت 30/10 دقيقه شب از شبكه چهارم) كارشناسان نجوم به صحبت درباره مسائل متنوع نجوم و فضا و آخرين اخبار اكتشافات فضايى مى پردازند. برنامه آسمان شب از پربيننده ترين برنامه هاى علمى صدا و سيما است كه جنبه آموزشى و ترويج علم دارد.

o نجوم آماتورى

در كل كشور بالغ بر پانصد منجم آماتور در قالب بيش از 40 گروه نجومى به فعاليت هاى رصدى مشغول هستند. غالب اين منجمان را دانشجويان و دانش آموزان تشكيل مى دهند كه فعاليت هاى نجومى را در قالب فعاليت هاى درون مدرسه اى، دانشگاهى و يا به صورت گروه هاى مستقل انجام مى دهند. منجمان آماتور ايرانى در استفاده از رصدخانه هاى ايران داراى محدوديت هايى هستند. متاسفانه مكان كنونى اكثر رصدخانه هاى كشور در داخل شهرها و در ميان آلودگى نورى روبه گسترش تمدن شهرى است. به غير از اين مسئله كه گريبانگير تمامى منجمان و حتى استادان نجوم كشور است، مشكل ديگر منجمان آماتور عدم امكان استفاده از امكانات رصدخانه ها است كه عمدتاً تنها در اختيار گروهى از دانشجويان و استادان دانشگاه است. البته اين نكته محرز است كه تلسكوپ ها و ديگر وسايل جانبى آن به طور حتم بايستى توسط نيروى متخصص استفاده شود اما تا وقتى كه به يك منجم آماتور تنها آموزش تئورى داده شود در حالى كه هيچ گاه به رصدخانه نيامده است و در پروژه هاى جدى شركت نداشته است او در همان جايگاه خود خواهد ماند و پيشرفت نخواهد كرد.

در حالى كه بيابان ها و كويرهاى ايران به دليل درجه بالاى تاريكيشان از بهترين سايت رصدى هستند تنها دو، سه رصدخانه كشور در خارج از شهرها ساخته شده است و رصدخانه اى در حاشيه يا درون دو كوير بزرگ ايران، دشت لوت و كوير سمنان كه از تاريك ترين نقاط دنيا است وجود ندارد. منجمان آماتور ايرانى به صورت گروهى به خارج از شهرها و به ميان طبيعت هاى بكر و دست نخورده مى روند. آنها به دور از آلودگى هاى مختلف نورى، هوايى و صوتى و در سكوت طبيعت به رصد زيباترين جلوه هاى هستى مى پردازند. سايت هاى رصدى منجمان عمدتاً در بيابان ها، دشت ها، مناطق مرتفع و كويرها است كه داراى افق هاى باز هستند.

o ابزار رصدى

ابزار رصد منجمان ايرانى تلسكوپ ها و دوربين هاى دو چشمى بسيارى است كه در بازار نجومى ايران به صورت تقريباً مناسب يافت مى شود. به غير از توليدات داخلى عمده بازار رصدى ايران از دبى، روسيه، ايالات متحده و چين وارد كشور مى شود. در كشور تنها يكى دو شركت دولتى به مونتاژ دوربين هاى دوچشمى و تلسكوپ مى پردازند.

منجمان تازه كار به علت ارزانى و ساده بودن كار از دوربين هاى دوچشمى 60*20 و 70*15 استفاده مى كنند. همچنين بيشترين ميزان استفاده از تلسكوپ ها مربوط است به تلسكوپ هاى 4 تا 5 اينچ

منبع/www.sharghnewspaper.com (http://forum.avastarco.com/forum/www.sharghnewspaper.com)

169
04-27-2011, 02:23 AM
حرف این بارم در مورد سایت ها و وبلاگ های نجومی
خب خوشبختانه سایت های نجومی و وبلاگ های نجومی رو اکثرا میشناسن!می دونید دیگه در چه وضعیتی هستن!وضعیتشو نمیگید ولی بزارید من بگم!

- سایت های نجومی:
نمیدونم باید از کجا شروع کرد چون متاسفانه سایت های نجومی طوری شده که نمیشه از جایی شروع کرد!از کپی مطالب!از در دسترس نبودن سایت!از مطالب بسیار قدیمی!از ...
متاسفانه وب سایت های نجومی چه از نظر محتوا،چه از نظر گرافیکی و زیبایی،چه از نظر مدیریت،چه از نظر تناسب،چه از نظر تنوع ابزارهای سایتی و ... در سطح صفر قرار دارند! البته تعداد یکی دو تا وب سایت نجومی بودن که (اسماشون رو نمی برم) که تا حدی توی محتوا به نسبت قوی بودن ولی در سطح جهانی اون ها در حد صفر بودن!
گروه های که برای اعلام حضور یک وب سایت می زنید!شما فقط ظاهر و اسم رو نگاه می کنید!سایت داشتن به دامنه،هاست،قالب خوب نیست! یک سایت خوب باید مخاطبشو بشناسه!بدونه چی باید قرار بده و چی قرار نده! از همون اول تبلیغات نمیگیره! مدیریت قوی روی بخش های مختلف سایت داره! نظم کلی سایت رو رعایت میکنه! رفاه حال مخاطبشو رو تامین میکنه(سرعت،دسترسی و ...)! حقوق کپی رایت رو رعایت میکنه! چیزهای درست و واقعی رو قرار میده!برای پر بازدید کردن در هر جا تبلیغ نمیکنه! برای پر بازدید شدن روی محتوا کارمی کنه نه تبلیغ!و ...
گروه های نجومی که قصد دارید یک سایت رو برای گروه تون بزنید!شما اول مشخص کن که چرا می خوای سایت بزنی بعد بیا سایت بزن! میایی سایت میزنی و همه جا تبلیغ میکنی و لینک میدی و میگیری و ... بعد میان سایتت و می بینن خبر سایت فلانی رو گذاشتی! اگه سایت رو می خوای برای معرفی و خبرهای گروه تون بزنی بهتره نزنی! می خوای سایت بزنی که ماهی یه مطلب 4-5 خطی بزاری! کلا این کارتون وجه سایت رو پایین میاره! بهترین گزینه برای گروه های تازه تاسیس نجومی وبلاگ ها هستند که خیلی ها اینو انجام میدن!
خیلی ها هستند که فکر داشتن سایت(درامد و شهرت و ...) اونارو قلقلک میده و یه جوری میخوان خودی نشون بدن! فکر میکنن اگه سایت نداشته باشن از دنیا عقبن! حالا این افراد میان سایت میزنن و یه چند روز با سرعت نور مطلب ترجمه میکنن و می نویسن و عکس میزارن و ... بعد از دو سه ماه(بالاتر از دو سه ماه تا حالا دیده نشده کسی سایت رو بالا نگه داره) یه دفعه میرن توی صفر مطلق! چرا؟! چون براشون دیگه تکراری شده!چون وقتشون رو گرفته!چون خسته شدن! و ...
یه مشکل بزرگی است اینه که منجم کشور بعد از چند بار نوشتن مقالات احساس خسته گی میکنن و یه جورایی از نوشتن زده میشن! اونهایی هم که نویسنده نیستند و ترجمه میکنن بعد از مدتی نوشتن براشون تکراری میشه و خسته میشن! البته دلیل اصلی این، نداشتن منفعت مالیه! البته فعالیت در قبال پول خیلی خوبه چون این طوری اون فرد داره بابت کاری که میکنه پول میگیره! از طرفی هم خوب نیست چون داره به خاطر پول اینکارو میکنه!
در دنیای نجوم در اینترنت متاسفانه منجم های قدیمی و حرفه ای مون خیلی خیلی کم رنگ فعالیت میکنن! در حالی که اینترنت بهترین بهترین بهترین وسیله برای معرفی،دعوت،آموزش،و ... مخصوصا برای نجوم است! باور کنید به قدری وضعیت خرابه که نمیدونم از کجاش باید بگم!
گروه های نجومی دانشگاه ها که رصدخانه و دروس اخترفیزیک میخونن سایتشون یا بسته اس یا فعالیت درش نمیشه یا ماهی یکی دو خبر میزارن! این وضعیت سایت های نجومی دانشگاه هاست!
به نظر من 90% سایت های نجومی که هستن واقعا اضافه ساخته شدند و لزومی به بودن ندارن و اینا یا نیازی ندارن یا اگه هم دارن وبلاگ ها بهترین نوع برای اینهاست!
منجم هایی که منجم هستند، فعالیت نجومی سایت های خبرگزاری ها از فعالیت تمامی وبلاگ ها و سایت های نجومی بیشتره!خوشبختانه اینو دارید به چشم میبینید! حالا یه فکم فکر کنید! جوابشو به خودتون بگید نه به من!
کسانی که در پی ساخت سایت نجومی هستید! انارو فراموش نکنید که :
- یه نفر وارد رو برای مدیریت فنی سایت انتخاب کنید!
- اگه سایت بخش های مشخصی داره، بخش های سایت رو بدید به کاردان!
- مدیر سایت باید همه جوره بر بخش های مختلف سایت نظارت کنه!
- محتوای که قرار میدید متناسب با سایت باشه!
- روی قالب سایت و بخش های فنی سایت کار کنید و سعی کنید بخش ها رو به نحو عالی پوشش بدید!
- مخاطبتون رو مشخص کنید! عمومه مردمه!دانشجوه! کودکان و ...
- اگه داری یه سایت خاصی مثلا یه پایگاه داده،یا سایت مختص تصاویر و ... میزنی برو چیزی رو انتخاب که با موضوع سایت بیاد!فروشگاه میزنی یه قالب فروشگاه انتخاب کن!
- سایتت رو از همون اول با تبلیغ دادن مطالب نا مربوط پر بازدید نکن!
- سرعت و لود شدن سایتت رو چک کن و طوری باشه که مخاطب سایتت اذیت نشه!
- نظم رو کاملا توی سایت اجرا کن!
- محتوای سایت رو همیشه به روز نگه دار!
- اسفاده حداکثری از فضای سایت کن!
- برو سایت های نجومی رو بگرد و ببین! همیشه بهترین چیزهارو انتخاب کن از این سایت هایی که میبینی!
- یه کمم خلاقیت داشته باش!
* کلا سعی کن یه سایت حرفه ای درست کنی!

وبلاگ ها :
وضعیت وبلاگ ها به نسبت تعدادی که دارن چندین برابر از وب سایت ها بدتره!
در مورد وبلاگ ها بیشتر میدونم چون خودم دو سه سالی توی این زمینه فعالیت داشتم!
خوشبختانه تعداد وبلاگ های نجومی چند صد برابر تعداد وسایت های نجومی است و متاسفانه نصفی از این وبلاگ ها فقط یه بخشی(البته بخش اصلیش) از وبلاگ نجومی و بقیه ی بخش ها فیزیک و شیمی و ای تی و کامپیوتر و درد و دل و خاطرات و ...است! این از این! 80درصد این وبلاگ های نجومی(کامل نجومی) فقط و فقط کپی مطالب خبرهای نجومی سایت های نجومی(اونها هم ترجمه میکنن) و خبرگزاری هاست! اینم از این! 20 درصد میمونه که این تعداد وبلاگ در همون سطح سایت هافعالیت میکنن! اخبار ترجمه میکنن! یه خبر جدید میزارن! گزارش باشگاه میزان!عکس میزارن! خاطرهای نجومی میزارن! خلاصه این وبلاگها ها این طوری جلو میرن! سطح فعالیت وبلاگ ها به نظر من از سطح فعالیت سایت ها خیلی بهتره ولی به نسبت تعداد وبلاگ ها به سایت ها بسیار بسیار پایینه!

وبلاگ دار ها خواهش میکنم خبرهای نجومی خبرگزاری ها و سایت های نجومی رو کپی نکنید! باور کنید سایت های نجومی انگلیسی زبان به قدری مطالب زیبا دارند که خودتون در این تعداد مطالب گم میشید!
شما که منجمی و تعصب نجومی هم داری و وبلاگ هم داری بیا همت کن برو بگرد و از دنیایی مطالب یکیش رو درست ترجمه کن و قرار بده! چیزهایی رو قرار بده که سایت ها قرار ندادن!حداقل یه تنوعی داشته باش! بعد جالبیش اینجاست که یه خبر از خبر گزاری ها می زارن و یه جمله با فونت 18 و رنگ قرمز می نویسن " نظرت در این مورده چیه؟! " و " نظرت چیه؟" و از این جمله هایی که فقط خواهان نظر هستند!شاید یکی پیدا شد و نظری داد و یه امیدی داد که بهتر خبر کپی کنه!:yaeh am not durnk:

* کلا سایت ها و وبلاگ های نجومی هنوز به سطح ابتدایی نرسیدند و خیلی خیلی کار دارند تا اینکه به سطح خوبی برسن! کسی که سایت می خوای بزنی اگه ملاکت بهتری نسبت به یه سایت نجومیه، بدون که سایتت با اینکه ممکن بهتر از بقیه باشه ولی ممکنه نسبت به سطح جهانی بسیار بسیار پایین باشه! پس سعی کن به سطح جهانی برسونی!

Atila Poro
04-27-2011, 02:59 PM
به نظرم مرکز آوا استار فعالیت متفاوتی را در حال انجام داره. بی حاشیه بودن در این کشور نعمتی هست که هر گروهی نمیتونه بدستش بیاره. خیلی اوقات گروهها اگر بخواهند بی حاشیه هم کار بکنند ،برخی افراد نمی گذارن. بهرصورت با تجربه ای که دارم فقط یک راه بلدم: کار علمی. به این صورت آدم های بی سوادی که شهرتی کسب کرده اند کنار میرن. هرچند این اتفاقات بی هزینه نیست ولی یکبار برای همیشه باید این اتفاقات انحرافی را پس زد.

Mojtaba.M
07-27-2011, 01:28 PM
چند وقت پیش در مورد وضعیت نجوم در ایران مقاله ای در ماهنامه ی نجوم خوندم که به نظرم جالب اومد .........

طبق اون مقاله وضعیت نجوم در ایران تا سال 1385 یا 6 وضعیت خوبی بوده و لی از اون به بعد فعالیت های نجومی در ایران کاهش پیدا کرده الان اگه نمایشگاهی در مورد نجوم برگزار بشه اونم توی روز نجومه ولی به نظر 5 یا 6 سال پیش این طور نبوده ......

چرا؟

vahiid
07-27-2011, 01:52 PM
با سلام

وضعیت نجوم کشور ما بسیار وابسته به برخی از اساتید محترم است.در واقع میشه گفت هیت مدیره .چون منجمای آماتور که اغلب یک عنصر کاری در برنامه ها هستند و سیاست های کلی بر منوال اساتیدی که هستند می باشد
به نظر من
1.با دوستی و احترام بیشتر در اون بالا بالا ها و اینکه همشون برای پیشرفت متحد بشند نجوم پیشرفت میکنه
2.تفکیک بخش علمی و بخش مالی خیلی کمک میکنه .اون کسی که تو نجومه و واسه بخش مالیش سرمایه گذاری میکنه منجم نیست که واسه امرار معاش اومده
3.ایجاد یک مرکز نجوم آماتوری مستقل بر پایه مجمع سالانه منجمین آماتور جهت انتخاب یک رییس مستقل از داخل همین بچه های نجومی نه وابسته به انجمن نجوم ایران
4.زیر آب زنی فوق العاده بالاست و اگر این مشکل حل بشه خوبه
5.چشم دیدن پیشرفت یک گروه و یا شخص نجومی را داشته باشیم
6.افزایش امکانات
7.در حال حاضر اکثر منجم های آماتور ایران اسما منجم آماتورن من به خیلی ها اسم گردشگر نجومی میدم

jooyande
07-28-2011, 02:24 AM
3.ایجاد یک مرکز نجوم آماتوری مستقل بر پایه مجمع سالانه منجمین آماتور جهت انتخاب یک رییس مستقل از داخل همین بچه های نجومی نه وابسته به انجمن نجوم ایران
بحث جالبی بود دوستان. واقعا استفاده کردم از نظراتتون.
این گزینه 3 رو ما داریم انجامش میدیم. البته به یک شکل خاص.
به زودی خدمت می رسیم. :) سعی می کنیم.

کس دیگه ای نمی خواد بخشی از نیازهای بحث شده در این تاپیک رو برداره و انجام بده؟
البته ما سعی می کنیم این بحث رو در مکان جدید که در بالا در موردش حرف زدیم، ادامه بدیم. مطمئنا با حضور فعال آوا استاری ها.

خوش باشید دوستان.

م.ح.اربابی فر
08-17-2011, 03:52 PM
همه چیز را ایرانیزاسیوم و بومی می کنیم!
این که این کار خوب است یا بد را نمی دانم و اهل فن باید نظر دهند.
ولی مطلبی چند وقتی ذهن مرا به خود درگیر کرده است که اینجا مطرحش می کنم.
اوائل دهه هشتاد به همت عده ای از افراد مستعد و با ذوق، روز نجوم در ایران ساماندهی شد و در آن اوائل بسیار خوب بر رویش تبلیغ می شد و هماهنگی ها و پشتیبانی ها هم بسیار خوب بود.
دوستان روز نجوم را بنابر یک قانون بین المللی در روزی از اردیبهشت برگزار می کردند و همه نیز از آن پیروی می کردند و این به یک رسم چند ساله تبدیل شد.
نکته ای که چند سالیست ذهن مرا مشغول به خودش کرده این است که در تعریف روز نجوم دو روز از سال به این نام، نام گذاری شده است.
برای مثال برای سال 2011 را نگاه کنید:

The dates for Astronomy Day this year are in the spring on May 7, 2011 and in the fall on October 1, 2011. Local astronomical societies, planetariums, museums, and observatories will be sponsoring public viewing sessions, presentations, workshops, and other activities to increase public awareness about astronomy and our wonderful universe
.
( برگرفته از:http://www.astroleague.org/al/astroday/astroday.html)
یا برای مثال جدول درون این لینک را نگاه کنید:
http://www.astroleague.org/files/astroday/FactSheet-2010.pdf

حال ما چرا یک قانون را و برنامه بین المللی را گرفته ایم و ناقص اجرایش می کنیم؟
احتمال میدهم آن اوایل دوستان گمان می کردند جامعه نجومی پتانسیل دو روز نجوم در سال را ندارد که انصافا هم درست فکر می کردند اما آیا هنوز هم این پتانسیل نیست؟
به شخصه معتقدم دو روز نجوم شیک و ترتمیز که عنوان بین المللی را نیز یدک می کشد به مراتب بهتر و پربازده تر از برنامه های مختلفیست که با عناوین مختلف صورت می گیرد.
تا نظر دوستان چه باشد.

تکلمه:
لطفا از این زاویه نگاه نکنید:
" شماها این یه روز نجوم را سامان دهید ... دومی پیش کش!"

پیمان اکبرنیا
08-17-2011, 07:44 PM
برنامه هایی مثل روز نجوم برای ترویج بسیار خوب است ولی به نظرم باید دنبال روشهای جدیدی بود! متاسفانه در ایران مجوز گرفتن برای رصدهای خیابانی خیلی سخته وگرنه اگر میشد در نقاط مختلف شهر رصدهای همگانی یا خیابانی برگزار کرد، مثل روز نجوم فقط به چند مرکز نجومی محدود نمیشد.

jooyande
08-18-2011, 01:42 PM
احتمال میدهم آن اوایل دوستان گمان می کردند جامعه نجومی پتانسیل دو روز نجوم در سال را ندارد که انصافا هم درست فکر می کردند ...
گمان می کنم عده ای از نجومی ها هم اصلا از این موضوع "دو روز بودن نجوم" خبر نداشتند. شاید اطلاع رسانی پایین بوده.

اما خب اینکه پتانسیلش هست یا نه، من فکر می کنم قبل از این هم بوده. یک سری باروها و روح ها (!) در فضای جامعه نجوم آماتوری باید کمی دست کاری بشند، از جمله تنبلی نجومی ها!
وگرنه که برگزاری یک روز نجوم، در سخت ترین شرایط نیاز به یک هفته کار مداوم یک تیم نجومی داره، که به نظر طبیعی میاد دو هقته (دو روز نجوم) وقت گذاشتن در این مورد از طرف هر تیم نجومی.

برنامه هایی مثل روز نجوم برای ترویج بسیار خوب است ولی به نظرم باید دنبال روشهای جدیدی بود!
بسیاری از اوقات روشها وجود دارن، اما بودجه ها کافی نیست. این موضوع رو گروه ما به خوبی در هفته و روز نجوم نیمه اول امسال درک کرد.

متاسفانه در ایران مجوز گرفتن برای رصدهای خیابانی خیلی سخته وگرنه اگر میشد در نقاط مختلف شهر رصدهای همگانی یا خیابانی برگزار کرد، مثل روز نجوم فقط به چند مرکز نجومی محدود نمیشد.
ما اصلا به این مشکل برنخوردیم! به نظرم بهتر هست در برخوردتون با مسئولین شهرتون تجدید نظر کنید. شاید زیادی بهشون رو دادید. :rambo: ;)

خوش باشید.

Panahandeh
08-18-2011, 03:26 PM
سلام محا جان

بنده به عنوان کسی که در سال جاری برگزاری روز و هفته جهانی نجوم در مرکز علوم و ستاره شناسی تهران را بر عهده داشت و از طرفی مرکز علوم و ستاره شناسی با حضور مراکز علمی، دانشگاه ها و انجمن نجوم ایران؛ امثال جنبه رسمی تر و با مرکزیت بیشتری نسبت به گذشته در برگزاری روز جهانی نجوم حاضر شد، پاسخ هایی برای این موضوع دارم که بنا به تجربه و فکر به آن ها رسیده ام.

در ایران و با توجه به وضعیت کنونی نجوم، این علم با توجه به محدودیتش استقلال کافی از لحاظ تأمین اعتبار و ... را ندارد. لذا باید زیر نظر ارگان های دیگری کار کند که هر یک ضوابطی دارند که لزوماً به آن پایبند هستند.
اگر این وابستگی نبود منجمان نیز دستشان در تطابق برنامه ها با فعالیت های جهانی باز تر بود.

مثلاً گروه نجومی ب (از ذکر اسم کامل گروه معذورم) امثال برنامه را در موعد مقرر لیگ جهانی برگزار کرد و جالب آن که این برنامه درست در کنار مراسم همگانی عزاداری در پارک برگزار شد!

وقتی هدف شما در گرو تصمیم مسئولانی است که از آن بویی نبرده مجبورید آن را در مسیر، اهداف و چارچوب های مسئول مزبور تا حدی محصور کنید که از دیدی درست هم هست. که البته با توجه به شرایط موجود نسبت به این که اگر چنین نباشد برنامه ای برگزار نمی شود، اتفاقاً به ضررات ظاهریش می ارزد.
ضمناً ما ایرانی های مسلمان هویت و عقایدمان به طور اعم در کلیه فعالیت هایمان رخنه کرده و پتانسیل تأثیر گزاری اخص را نیز دارد.

در مورد دو روز نجوم هم به نظر بنده چند مسئله وجود دارد :

1. اگر واقع بینانه نگاه کنیم واقعاً در شرایط موجود و پیش از انجام اقدامی اساسی برگزاری دو روز نجومی که منظور شما به آن سو می رود و بنده برداشت می کنم، که درخور نیاز باشد تا حدی دور از ذهن است.

2. اما مطلب نهایی که بسیار چاره ساز است و جواب این است که چرا به جای یک برنامه متمرکز چندین برنامه مجزا برگزار می شود : مرشدی می گوید؛ زندگی اجتماعی و اتحاد در آن باعث رشد می شود و هر کس در حالی که رشد می کند جای دیگری را تنگ نمی کند. مانند جنگل که برای همه درختان مفید است اما هر درخت باید به تنهایی ریشه اش را در خاک فرو کند.

با تجربه اندکی که بنده در فعالیت اجتماعی دارم مثل روز برایم روشن است :

تا در جامعه نجومی اتحاد و همبستگی صورت نگیرد، تا هست، همین آش است و همین کاسه!

hermes
09-07-2011, 05:03 PM
به نظره من نجوم باید مثل سایر درس های دیگه توی مدارس تدریس بشه!!!!!!!!!!
اگر نجوم مثل ریاضی و فیزیک و شیمی تدریس بشه از خیلی چیزا مثل شایعات نجومی جلوگیری میشه و خیلی به سطح آگاهی نسل بعد از ما اضافه میشه به نظر من تدریس نجوم از کودکی نیاز جامعه ایران هست.
درسته که الان هم چند تا مراکز در حال یاد دادن نجوم به کودکان اند ولی این مراکز باید در همه جای ایران فعال بشن.
با تشکر

پیمان اکبرنیا
09-07-2011, 09:34 PM
به نظره من نجوم باید مثل سایر درس های دیگه توی مدارس تدریس بشه!!!!!!!!!!
اگر نجوم مثل ریاضی و فیزیک و شیمی تدریس بشه از خیلی چیزا مثل شایعات نجومی جلوگیری میشه و خیلی به سطح آگاهی نسل بعد از ما اضافه میشه به نظر من تدریس نجوم از کودکی نیاز جامعه ایران هست.
درسته که الان هم چند تا مراکز در حال یاد دادن نجوم به کودکان اند ولی این مراکز باید در همه جای ایران فعال بشن.
با تشکر

دست رو دل ما نذارید که خونه! هنوز در کتابهای درسی منظومه شمسی 9 سیاره داره و واقعا مطالب کهنه است!

هیچ وقت یادم نمیره در دبستان در جواب به این سوال که کدوم سیاره از همه گرمتره نوشتم زهره و معلم ازم غلط گرفت و هر کاری کردم هم قبول نکرد زهره از عطارد گرمتره.

kh.maroufi
10-01-2011, 12:02 PM
سلام به همه دوستان...
منم فکر کردم که یک سری مطالب رو بگم...از همین الان اعلام میکنم که من با شخصه خاصی نیستم و دارم به صورت کلی صحبت میکنم و کاملا نظرات شخصیه خودم هستن
نجوم توی ایران، با استارت چند نفر شکل گفت و بهتره بگیم که قدرت گرفت... روزگاره خوبه نجوم ایران در حال گذر بود ولی یک مشکل هم به همراه اون بزرگ و بزرگتر میشد، دایره کار توی نجوم ایران هم کوچیک و کوچیکتر میشد و به مرحله ای رسید که یک حلقه چند نفره تشکیل؟ شد
حلقه ای که کسی دیگه نمیتونست بهش اضافه بشه و اون حلقه همه جا رو پر کرد، تلوزیون، فروشگاه ها، مجلات و ...
فقط و فقط و فقط همون حلقه. ولی خب همون حلقه یا بهتره بگم گروه چند نفره؟!! اوایلش بیشتر برای عشق و واقعا ترویج و یا به قول شما دوستان ارتقا سطح نجومی کار کردند و تا حد زیادی هم این دانش رو به بقیه ( مثال خودم اصلا ) خوب منتقل میکردند ولی دیگه تا یه جایی رفت و وایساد؛ نه! علم نجوم واینستاد، اون آموزشه و منتقل شدنه از بین رفت و دیگه به قول معروف Output دیگه از بین رفته بود و اگر هم بگیم از بین نرفته بود، میشه گفت خیلی کم شده بود، که برای این جور مواقع کلمه ی " خساست علمی " رو به کار میبرن... وقتی که من شخصه خودم یک سخرانی از یک فردی؟ توی 3 جای مختلف و در 3 بازه زمانی ای که خیلی فاصله داشتند با هم رو میشنیدم؛ تعجب میکرم، سر سخرانی توی کلاس، یک سخنرانی توی فلان سالن همایش و ... من فقط یک مطلب رو میشنیدم و هیچ چیزه جدید اضافه نمیشد و حتی توی آخرین سخنرانی همون فرد من برای دوستم 5 ثانیه حرفهای سخنران رو زود تر میگفتم... با این وضع نجوم ایران میخواست بره بالا؟؟
شما الان دارید صحبت از تدریس غلط نجوم در مدارس و غیره میزنید؛ ولی بیایم از یک دیده دیگه هم نگاه کنیم ، اگر اصلا تدریس و نظامه تدریس خصوصا نجوم توی همه مقاطع کشور ما متحول بشه و کسی بخواد بیاد بالاتر، و حتی بالاتر از سطحه کتاب مثلا علوم خودش کار بکنه، آیا عرصه برای اون بازه؟ آیا بستر برای اون فراهمه؟ آیا ازش استقبال میکنن؟ آیا بهش میدون میدن؟ من فکر میکنم که نه... بر طبق شواهد موجود...
وقتی که بعد از شروع و استارت حرفه ای نجوم در ایران، همه شدن سردبیر و مدیر و نویسنده و ... و آیا کسه دیگه هم میشه از این به بعد؟؟؟ رقابت هم دیگه از بین رفته، چون یکسری اونقدر بالا رفتن که بقیه هر جایی هم باشن خیلی پائین به نظر میرسن.... چرا دیگه نمیشه که یک نمایندگی یا نمایندگی های دیگه به جمع وارد کنندگان تجهیزات نجومی اضافه بشه؟؟ چرا باید خیلی از همین دست فروشگاه ها جمع کنند و کار رو تعطیل کنند؟ چرا هنوز برنامه ی نجومی ای رو که ما خودمون سالها عاشقش بودیم رو هر وقتی مشاهده میکنیم فقط حرفهای تکراری میشنویم... اگه ما با سایتهای خارجی نجومی سر و کار نداشته باشیم، واقعا از نجوم نوین توی دنیای امروز عقب میافتیم... بریم سایتهای نجومی دنیا رو ببینیم که چه اطلاع رسانی ای دارن، بعد برگردیم به اخبار نجومی ایرانه خودمون... دیگه نهایت فعالیت این چند روزه اخیرشون این بوده که درباره رقابت صوفی اطلاعیه صادر کنند....وقتی که خوده من میدونم که عکسم توی مجلات و سایتهای داخل کشورمون چاپ نمیشه، میفرستم برای جاهای دیگه، سایتهای دیگه و ... وچون اونجا اون حلقه وجود نداره و اون گروه بازی ها جایی نداره و با توجه به اینکه کشور ما از همه لحاظ تحت فشار هست، باز با این حال از من حمایت میشه، سایتی که نه خشایار معروفی رو دیده و نه میشناسه... چرا باید تا چند سال پیش 100 و چند نفر سر و کله میشکوندن برای شرکت توی رقابتهای مسیه و صوفی ولی امسال 85 نفر میرن اونجا و اینقدر جو مسابقات بد شده که بچه ها فقط و فقط به فکر برنده شدن هستن تا یادگیری و تفریح و رقابت سالم... چرا باید روزهای نجوم در ایران در سالهای گذشته خیلی پر شور تر و با حضور پر رنگ عاشقان این علم برگزار میشد و این یکی دو سال اخیر، اینقدر بی رو نق بشه...

امیدوارم که کسی از مطلبه من به خودش نگرفته باشه و باز هم میگم من منظورم با شخصه خاصی نبوده و گفته هام هم کاملا نظره شخصیه خودم ( بعد از 8 سال حضور خودم توی جامعه نجوم ایران ) بود.
با تشکر.

پیمان اکبرنیا
10-02-2011, 01:13 AM
من واقعا نمیدونم شاخه آماتوری به جز برگزاری رقابتهای صوفی و مسیه و یک مقدار هم روز نجوم چه کار میکنه؟ واقعا باید شاخه مقداری به خودش بیاد و با تیمی تازه نفس یک مقدار کار جدید انجام بده و متحول بشه! ناسلامتی مسئول هماهنگی و سر و سامان دادن برنامه های آماتوری نجوم در ایرانه ولی در سالهای اخیر واقعا فعالیتش کم شده. همه ما میدونیم که مشکلات بر سر راه انجمنها زیاده ولی بالاخره هر مشکلی راه حلی باید داشته باشه.

Amin-Mehraji
10-02-2011, 01:50 AM
با اجازه ی دوستان منم نظرم رو بگم ، راه دورم نمیرم .

" 3- هیچ یک از رصد‌گران به هیچ وجه اجازه‌ی توهین به داور از قبیل توهین کلامی یا فیزیکی و نظایر آن به هر نحوی از انحاء را ندارند. بدیهی است در صورت مشاهده‌ی اینچنین رفتاری از سوی تیم‌های رصدی و گزارش آن توسط داور، برگزار‌کنندگان مجاز به اخذ تصمیمات قانونی نسبت به خاطیان‌ خواهند بود.

7- اطراف ابزار رصدی باید کاملا باز باشد و برای آمدن و دیدن جرم مانعی بر سر راه داور نباشد. انواع صندلی، انواع زیر‌انداز و جعبه و متعلقات تلسکوپ از مصادیق این مورد است. لذا در صورتی‌که داور برای رسیدن به چشمی تلسکوپ با این موارد برخورد نموده و موجب واژگونی یا به‌هم خوردن وضعیت ابزار رصدی شود حقی برای رصدگر محفوظ نخواهد شد.

10- صدا زدن داور به صورت پی‌در‌پی، استفاده از لحن توهین‌آمیز، استفاده از الفاظ ناپسند و نیز صدای بسیار بلند در حین برگزاری رقابت ممنوع است.

12- تهدید داور، ایجاد جو بی‌اعتمادی در میان سایر گروه‌ها نسبت به داور و یا کادر داوری و رفتار‌های مشابه از سوی رصد‌گران ممنوع بوده و در صورت مشاهده می‌تواند به محرومیت خاطی از 2 دو تا 4 چهار برنامه بیانجامد. "

« توهین کلامی ؛ فیزیکی » ، « اخذ تصمیمات قانونی » ، « هیچ حقی برای .... » ، « الفاظ نا مناسب » ، « صداهای بسیار بلند !! » ،

واقعا این دستورات و قوانین در شأن جامعه ی نجومی ایران هست ؟ با این قوانینی که وضع میشه خدا عالمه که فضای نجوم در ایران به چه حدی فاجعه باره . اصلا هم نمی خوام کسی یا گروهی رو از این حرف هام برنجونم . ولی چیزیه که هست . ایناها . اینم نمونه شه . این رقابت سوفی مونه ، اینم قوانینش .

kh.maroufi
10-02-2011, 09:38 AM
این قصه سر دراز داره...
به قوله دوسته خوبمون پیمان جان، باید با تیمی جدید، نفسی تازه کنه نجوم ایران و نچسبیم به پرستش افراد قدیمی (ولی نه به این منظور که براشون احترام قائل نباشیم؛ چون در هر صورت خیلی از چیزهایی که الان داریم از همونا هستن) ولی خوشون باید تشخیص بدن که میدون رو برای جوون تر ها و افراده جدیدتر( نه تازه کار ) باز بزارن... موقعی که فردی میدونه نه بالا میاد و نه مطرح میشه؛ دیگه باید برای چیه نجوم ایران تلاش کنه؟؟؟؟

رویا افشار
10-02-2011, 03:59 PM
با اجازه ی دوستان منم نظرم رو بگم ، راه دورم نمیرم .

[/I]« توهین کلامی ؛ فیزیکی » ، « اخذ تصمیمات قانونی » ، « هیچ حقی برای .... » ، « الفاظ نا مناسب » ، « صداهای بسیار بلند !! » ،

واقعا این دستورات و قوانین در شأن جامعه ی نجومی ایران هست ؟ با این قوانینی که وضع میشه خدا عالمه که فضای نجوم در ایران به چه حدی فاجعه باره . اصلا هم نمی خوام کسی یا گروهی رو از این حرف هام برنجونم . ولی چیزیه که هست . ایناها . اینم نمونه شه . این رقابت سوفی مونه ، اینم قوانینش .
[/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT]

من از شما می پرسم : آیا این قوانین در شأن جامعه نجوم هست؟
اگه نیست چرا اجرا میشه؟
چون چاه باید خودش از خودش آب داشته باشه. اگه چاه آب داشت اینطوری نمیشد یا حداقل کمتر میشد

من و تو منجم باید اول خودمونو باور کنیم و اثبات کنیم و بعد منتظر منجم باوری بشینیم...

اسم منجم و رصدگر پرآوازه ایرانی که 1024 ستاره رو تو صور الکواکب کاتالوگ کرد ، اولین لیست اجرام غیر ستاره ای دنیارو داد ، ابرهای ماژلانی کوچیک و بزرگو قبل از ماژلان ثبت کرد و کره آسمون سه بعدی ساخت صوفیه عزیزم نه سوفی

پیمان اکبرنیا
10-02-2011, 09:54 PM
این قصه سر دراز داره...
به قوله دوسته خوبمون پیمان جان، باید با تیمی جدید، نفسی تازه کنه نجوم ایران و نچسبیم به پرستش افراد قدیمی (ولی نه به این منظور که براشون احترام قائل نباشیم؛ چون در هر صورت خیلی از چیزهایی که الان داریم از همونا هستن) ولی خوشون باید تشخیص بدن که میدون رو برای جوون تر ها و افراده جدیدتر( نه تازه کار ) باز بزارن... موقعی که فردی میدونه نه بالا میاد و نه مطرح میشه؛ دیگه باید برای چیه نجوم ایران تلاش کنه؟؟؟؟

بله
البته دقت کنیم که تازه نفس بودن به معنی بی تجربگی نیست. ما به افرادی با تجربه، دلسوز و ماهر نیاز داریم. افرادی که شایستگی خود را به اثبات رسانده اند. حالا جوان یا پیر بودنش مهم نیست. مهم اینه که منافع جمعی منجمان ایرانی را در نظر بگیرند و برنامه های میان مدت و طولانی مدت برای کل جامعه نجومی داشته باشند. :have%20a%20nice%20d

م.ح.اربابی فر
10-28-2011, 04:21 PM
امیدورام این تاپیک و حرف های معین عزیز و آقای اکبرنیا در جلسه شاخه مطرح شود

che
11-07-2011, 03:43 PM
ببينيد :

http://www.jaziredanesh.tk/

Astronomy*
06-16-2014, 07:36 AM
سلام. بنده تصمیم دارم نجوم را نه تنها به عنوان یک علاقه بلکه به عنوان رشته ی تحصیلی وشغل وراه زندگیم انتخاب کنم ولی ازاين میترسم که وقتی مدرک دستم اومد قصابی سرکوچه هم بگه برو خدا روزیت جای دیگر حواله کنه یا اینکه خودم هم به عنوان یک متخصص نجوم برای نجوم ایران هیچ کاری ازدستم بنیاد. به نظرشما رشته دیگری را انتخاب کنم ودرباره آن به نجوم هم بپردازم یا.... لطفا نظراتتان رابگویید.

رضا طامهری
06-16-2014, 02:04 PM
سلام. بنده تصمیم دارم نجوم را نه تنها به عنوان یک علاقه بلکه به عنوان رشته ی تحصیلی وشغل وراه زندگیم انتخاب کنم ولی ازاين میترسم که وقتی مدرک دستم اومد قصابی سرکوچه هم بگه برو خدا روزیت جای دیگر حواله کنه یا اینکه خودم هم به عنوان یک متخصص نجوم برای نجوم ایران هیچ کاری ازدستم بنیاد. به نظرشما رشته دیگری را انتخاب کنم ودرباره آن به نجوم هم بپردازم یا.... لطفا نظراتتان رابگویید.

کلا توی ایران رشته های پایه بازار کار ندارند
و نجوم هم جزو رشته هایی هست که بشدت نیاز ب زیرساخت داره که ما اصلا نداریم
سازمان هوا فضامون ک کارش معلومه کلاهم کادر تخصصیش کفاف این همه فارغ التحصیل رو نمیده اونم در رشته هوافضاست نه نجوم
سازمانهای مرتبط با نجوم هم که فی الحال خابیدن و وضعشون معلومه
اگه قراره ی روزی مرد خونه باشین ب قول عامه نه این رشته رو به عنوان رشته تحصیلی دنبال نکنید اما اگه قراره خیلی وظیفه مالی به عهده تون نباشه رشته ی خیلی زیباییه

حامد پورخرسندی
06-16-2014, 02:48 PM
دوست عزیز بستگی داره به این چقدر به موضوع علاقه داشته باشید. نه یک علاقه سطحی بلکه علاقه واقعی... الان دوستان زیادی دارم که تحصیلات نجوم رو در ایران تا فوق لیسانس ادامه دادن و برای دوره دکترا به کشورهای مختلف و دانشگاه های معتبر رفتن و کار پژوهشی واقعی رو تجربه کرده اند. بیشترشون هم معمولاً در همون مراکز خارجی میمونن و کارهای پزوهشی انجام میدن.
بستگی داره به اینکه سقف آرزوتون چی باشه و هدفتون چی...
فقط توصیه ای که میکنم، سعی کنید برای کنکور خوب بخونید و فوق لیسانس رو حتماً در یکی از دانشگاه های تهران باشید.

planet
06-16-2014, 08:29 PM
آقای پورخرسندی،یه سوال از شما داشتم:
شاید کسی اونقد علاقه و حتی پشتکارداشته باشه که بتونه فوق لیسانسشم از دانشگاه های تهران بگیره...
ولی اگه نتونه برای خارج رفتن هزینه کنه چی؟
درچه صورتی دانشجو ها بورسیه میشن؟
ممنون میشم ج بدید...

حامد پورخرسندی
06-17-2014, 12:51 AM
آقای پورخرسندی،یه سوال از شما داشتم:
شاید کسی اونقد علاقه و حتی پشتکارداشته باشه که بتونه فوق لیسانسشم از دانشگاه های تهران بگیره...
ولی اگه نتونه برای خارج رفتن هزینه کنه چی؟
درچه صورتی دانشجو ها بورسیه میشن؟
ممنون میشم ج بدید...
عموماً اکثر دانشجوهایی که میرن خارج بورسیه اون دانشگاه رو میگیرن. برای گرفتن بورس هم، فاکتورهای مهمی دخیل اند که باید با کیفیت باشند:
دانشگاه تحصیلی، معدل، نمره زبان، کیفیت پژوهشی دانشجو و...
هرینه ای که فرد میکنه فقط هزینه ارسال مدارک و ثبت نام در امتحانات هست.

planet
06-17-2014, 12:20 PM
یه جن تا سوال دیگه:
رشته هایی که میتونیم تو دانشگاه بخونیم چیا هستن؟؟؟؟؟؟؟
چه دانشگاه هایی تو این زمینه فعالیت میکنن؟
رتبه ی کنکورمون باید چه جوری باشه؟
کسایی هم که تو المپیاد قبول شن میتونن بدون کنکور برن دانشگاه؟درسته؟
یه چیز دیگه:خود دانشگاه دانشجوها رو برای بورسیه انتخاب میکنه،یا کسایی که میخان درخواست میدن و دانشگاه تاییدشون میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
البته ببخشیدااااااااااااا من زیاد سوال میکنم.....:brigade.baka-wolf.c

حامد پورخرسندی
06-17-2014, 05:51 PM
یه جن تا سوال دیگه:
رشته هایی که میتونیم تو دانشگاه بخونیم چیا هستن؟؟؟؟؟؟؟
چه دانشگاه هایی تو این زمینه فعالیت میکنن؟
رتبه ی کنکورمون باید چه جوری باشه؟
کسایی هم که تو المپیاد قبول شن میتونن بدون کنکور برن دانشگاه؟درسته؟
یه چیز دیگه:خود دانشگاه دانشجوها رو برای بورسیه انتخاب میکنه،یا کسایی که میخان درخواست میدن و دانشگاه تاییدشون میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
البته ببخشیدااااااااااااا من زیاد سوال میکنم.....:brigade.baka-wolf.c
خب اگر میخواید نجوم رصدی و اخترفیزیک و کیهان شناسی و ... بخونید. بهترین کار تحصیل فیزیک در کارشناسی و بعدش نجوم در ارشد هست. دکترا هم که کاملاً تخصصی میشه و با توجه به دانشگاه و متخصصان مرکز خارجی میتونید تو گرایش های مختلفی کار کنید.
منظورتون دانشگاه های خارجی؟؟؟ اکثر دانشگاه های خوب :)
رتبه کنکور و اینا رو باید از دانشجوهای فیزیک بپرسید من نمیدونم.
هیچ دانشگاه خارجی برای کسی دعوت نامه نمیفرسته! کسی که میخواد یه جایی دکترا بخونه، مدارک رو میفرسته و بر اساس یک رقابتی انتخاب یا رد میشه.

planet
06-17-2014, 10:30 PM
نه منظورم دانشگاه های ایرانی بود.یعنی تو چه دانشگاه هایی میتونیم تحصیل کنیم؟در کل چند تا از دانشگاه ها رشته ی نجومو دارن؟
این رو هم میدونم ک دانشگاهای خارجی دعوتنامه نمیفرستن؛ولی گفتم شاید دانشگاهی که توش مشغول به تحصیل هستن،دانشجوهای خوب رو انتخاب کنه و درصورت تمایل،مدارک رو ارسال کنه!
آخه میدونید،هنوز تا دانشگاه رفتن من خییییییییییییلی مونده و از این جور مسائل زیاد سر در نمیارم.:105:
در کل ممنون که کمکم کردید.:thanks:

حامد پورخرسندی
06-18-2014, 12:18 AM
نه منظورم دانشگاه های ایرانی بود.یعنی تو چه دانشگاه هایی میتونیم تحصیل کنیم؟در کل چند تا از دانشگاه ها رشته ی نجومو دارن؟
این رو هم میدونم ک دانشگاهای خارجی دعوتنامه نمیفرستن؛ولی گفتم شاید دانشگاهی که توش مشغول به تحصیل هستن،دانشجوهای خوب رو انتخاب کنه و درصورت تمایل،مدارک رو ارسال کنه!
آخه میدونید،هنوز تا دانشگاه رفتن من خییییییییییییلی مونده و از این جور مسائل زیاد سر در نمیارم.:105:
در کل ممنون که کمکم کردید.:thanks:
میتونید تو دفترچه کنکور ارشد ببینید اسامی دانشگاه ها رو.
نه هیچ دانشگاهی این کار رو نمیکنه.
موفق باشید

Z78Khosrow
09-26-2014, 09:05 PM
سلام به همه دوستان من میخواستم درباره نجوم از شماها که وارد این رشته شدید پرسوجوکنم.. میشه از موقیعت های شغلی این رشته برام بگیدتابدونم وازاینایی نباشم که یه هووویی پشیمون شم
لطفا....:76:

Astronomy*
09-27-2014, 03:39 PM
من که تصمیم خودموگرفتم هدفم برای رشته ی نجومه میدونم خیلی وقت دارم تاتصمیم گیری قطعی ولی هدفمواین گذاشتم چون احساس میکنم غیرازنجوم هیچ چیزدیگه ای نمیتونم بخونم نمیتونم درباره ی چیزدیگه ای فکرکرنم وبراش زحمت بکشم...حتماآقای پوخرسندی خوب عمق حرفای بنده رامیفهمندچون خودشونم همینوانتخاب کردن ممنون ازراهنماییهاتون

هانیه امیری
09-27-2014, 08:10 PM
سلام به همه دوستان من میخواستم درباره نجوم از شماها که وارد این رشته شدید پرسوجوکنم.. میشه از موقیعت های شغلی این رشته برام بگیدتابدونم وازاینایی نباشم که یه هووویی پشیمون شم
لطفا....:76:

سلام. :)

بنده الان دانشجوی ارشد اخترفیزیک هستم و با نهایت علاقه پا به این عرصه گذاشتم ولی باید خدمتتون عرض کنم که درصورتی میتونید موقعیت شغلی مناسب داشته باشید که تحصیلات تکمیلی تون رو در خارج از کشور انجام دهید و یا در کشور خودمون تا مرحله دکتری پیش بروید تا شاید! عرض کردم شاید در دانشگاهی ظرفیتی بود تا بشه تدریس کرد و اگر شد نهایتا هیئت علمی بشید که بسیار امر دشواری است، اینم از روی تجربه میگم و دیدی که از دانشجوهای دکتری دانشکدمون دارم. :)

البته اکثرمون تجربه تدریس در مدارس و آموزشگاه هارو داریم که اصلا نیازی به مدرک تحصیلی ما ندارن با آماتور بودن هم میشه تدریس کرد!

البته در صورتی که خودتون بسیار پر تلاس باشید که به دنبال کارهای تحقیقاتی باشید در رصدخانه ها و ... شاید با جدیت پیش برید بتونید کار تحقیقاتی پیدا کنید.

ولی امید زیادی در کشور ما نیست جز تدریس! و یا ایده پردازی کنید و کارهای جدیدی رو انجام بدید.

بنده هم قبل ورود به دانشگاه با جدیت تمام پافشاری میکردم که این رشته رو بخونم ولی دوران ارشد باعث میشه دید آدم کلا عوض بشه و انگار صرفا دارید علاقتون رو ادامه میدید، جز شرایطی که در بالا اشاره کردم که در این صورت موفق هم خواهید بود .

طبق صحبت هایی که با هم گرایشی هام داشتم و بیشترشون با علاقه این گرایش رو انتخاب کردن، باید عرض کنم 99 درصد آنها پشیمون بودن و میگفتن ای کاش رشته ای می خوندن که پول توش بود!!

پس هدفتون رو انتخاب کنید یا علاقه یا پول البته علاقه هم منجر به پول میشه وقتی که بسیار پرتلاش و جدی این راه رو ادامه بدید. :)

در کل رشته ای نیست که کار حتما بعد فارغ التحصیلی براتون مهیا باشه. بسیار باید تلاش کنید و به اندک درآمدی که در ابتدا داره قاتع باشید. :)

البته اینم عرض کنم که در اکثر دانشگاه ها باید در کارشناسی رشته فیزیک رو بخونید و گرایش واقعیتون در دوره ارشد انتخاب میشه ولی برخی دانشگاه ها هستن که از کارشناسی نجوم دارن، که باید به دفترچه انتخاب رشته مراجعه کنید. :)

موفق باشید :)

پیمان اکبرنیا
09-27-2014, 10:59 PM
وقتی طرح احداث رصدخانه ملی ایران به دلیل کمبود بودجه سالهاست که مشکل پیشرفت داره و جدیدا هم داره رو به تعطیلی میره، میشه جایگاه علمی مثل نجوم رو در افکار سیاستمداران ما حدس زد. متاسفانه ما هنوز در سپهر سیاست و اقتصاد ایران کوتاه مدت فکر می کنیم. کلی دانشجوی فوق لیسانس و دکتری نجوم داریم که به دلیل نداشتن ابزار رصدی و بودجه پژوهشی و نبود همکاری بین المللی یا بیکار خواهند بود و یا از ایران می روند و در گوشه ای دیگر از جهان پژوهش و زندگی می کنند و هرگز باز نمی گردند یا اینکه با مدرک بالای تحصیلی خودشون مشغول تدریس نجوم در مدارس هستند. یعنی کشور کلی هزینه کرده برای تربیت نیروی متخصص و ازشون استفاده ای نمیشه.

رصدخانه ملی ما تنها به 100 میلیارد تومان برای تکمیل احتیاج داره. و همین وسیله 100 میلیاردی از خروج مغرهایی جلوگیری می کنه که برای پرورش هر کدام از آنها در نظام آموزشی از دبستان تا دکتری ده‌ها میلیون تومان هزینه شده.

هفته پیش اولین فضاپیمای بین سیاره‌ای هند با هزینه 230 میلیارد تومن به مریخ رسید!

fampersi
09-28-2014, 01:48 PM
خب منم دوست دارم که یه سری حرف ها رو بزنم:
یادمه زمانی که من نجوم رو شروع کردم دوران مدرسه، با یه شور و اشتیاق عجیبی کلاس ها رو دنبال میکردم حتی خیلی وقت ها از کلاس هام خیلی هم جلوتر بودم و با بودن در یه مقطع منتظر مقطع و بهتره بگم کلاس بعدی بودم...
اما الان شرایط مراکز آموزشی کاملا عوض شده؛ (حداقل اون چیزی که جلوی چشمام هست) مسئولین امر هم نسبت به مراجعینشون بی برنامه هستند و دچار سردرگمی عجیب...
حتی نمیدونن که بعد از اینکه یه نفر تمام کلاس های ارائه شده ی اون مرکز رو گذروند بعدش اون رو قادر به انجام چه کارهایی میکنه و این مورد باعث دلزدگی و بی انگیزه ای افراد میشده و نتیجه میشه که عده ی زیادی صرفابرای تفریح و گذروندن فراغت خود که البته چیز بدی هم نیست سراغ نجوم بیان... اما چقدر خوبه که روی این افراد جوری دیگه سرمایه گذاری بشه...
دومین مورد نمیدونم چه توصیفی رو به کار ببرم که گویای درد دل عمیقم باشه و اون شیوع بی رویه ی مدرسان نجوم در هر سطح درهر مکانی هست...
یادمه تو یه جلسه بودیم که از یکی از مدرسان سوال شد که شما برای این ترم پیشنهاد میدید خودتون چی تدریس کنید...
جواب اون فرد:
اخترفیزیک
کیهان شناسی
نجوم مقدماتی/ پیشرفته
نجوم رصدی
تقویم
و....
وقتی داشتم میشنیدم با خودم فقط به این فکر میکردم که یه نفر تو سن اون فرد واقعا تونسته به درجه ای از علم برسه که بعد تدریس کنه و از نظر بنده این حرف ها نشانگر علم زیاد اون فرد نبود بلکه نشانگر این بود که علم این فرد اقیانوسی است به عمق یک وجب...
مورد سوم اینکه مد شده هرکس از یه جا اومده و خودش رو صاحب ( به معنای واقعی) برای یک موضوع به همه معرفی کرده و هرکسی به جز بادمجون دورقاب چین های اون فرد حق ورود در این مبحث رو ندارن و اگه داشتن اول باید از ایشون اجازه بگیرن اگه نگرفتن منتظر هرگونه بد وبیراه و زیرآب زدن که در حد شعور و فرهنگ یک انسان نیست باشند...
به معنای واقعی انحصار طلبی محض یک سایه ی خیلی وسیع روی نجوم و جامعه ی نجومی ما این روزها احساس میشه.
البته نگذرم از تعداد اندکی افراد علمی و باتجربه که همیشه و همیشه دلگرمی جامعه آماتوری ایران بودند.
امیدوارم که به زودی یه اندیشه ی کارامد به جای انحصار طلبی سایه بندازه رو نجوم آماتوری ایران و همه ی آماتور ها برای انجام فعالیت یه حاشیه امن و آرام و بدون دغدغه احساس کنند.

dark galaxy
09-29-2014, 05:25 PM
حالا که حرف از رصد خونه ملی شد،چند روز پیش پشت یه کتاب درسی این تصویرو دیدم.
http://s5.picofile.com/file/8143336150/2014_09_29_17_04_47.jpg

به امید روزی که قبل از عمل پز کارهای نکرده رو ندیم و به جای عکس کامپیوتری تصویر واقعی رصد خونه ملی ایران رو پشت کتابا ببینیم:(

محمد فتحی
10-27-2014, 08:14 PM
سلام.
خیلی ها میگند که نجوم در ایران یک علم مظلوم واقع شده و توجه خاصی به اون نمی شه.
حتی بعضی افراد نمی دونند که اصلا نجوم چی هست.
اما به نظر من نجوم یک علم خیلی محبوبه و میان مردم محبوبیت خاصی داره.
این حرف هم بدون سند نمی زنم.مدرک من برای این که این حرف را می زنم ،روز جهانی نجوم هستش.
روز جهانی نجوم قرار بود توسط بچه ها و مسئولان مرکز نجوم ادیب برنامه های مختلفی در این باره تدارک ببینیم.خوب بعد از هماهنگی ها،قرار شد که برنامه ها در میدان امام (نقش جهان)برگذار بشه.
خوب ما به محل رفتیم و آماده شدیم.
منتظر حضور مردم بودیم،اما مردم واقعا گل کاشتند و همه ی ما را کلا متحیر کردند.
انتظار حضورشون را داشتیم اما نه دیگه این طوری:want !:
[/URL]http://www.adibcenter.com/html/images/1393/Astroday93/IMG_3205.jpg (http://www.adibcenter.com/html/images/1393/Astroday93/IMG_3205.jpg)

http://www.adibcenter.com/html/images/1393/Astroday93/IMG_3253.jpg (http://www.adibcenter.com/html/images/1393/Astroday93/IMG_3253.jpg)

[URL="http://www.adibcenter.com/html/images/1393/Astroday93/IMG_3256.jpg"]http://www.adibcenter.com/html/images/1393/Astroday93/IMG_3256.jpg (http://www.adibcenter.com/html/images/1393/Astroday93/IMG_3256.jpg)

من که اون روز شکه شده بودم.
اما حالا حرف من این وسط اینه که اگه ما این همه علاقه مند به نجوم داریم پس چرا اقدام های اساسی در زمینه ترویج این علم و ترویج رشته های دانشگاهی این علم نمیشه؟
البته مطمئن هستم که در شهر های دیگر هم علاقه مندان نجوم بسیارند و اگر هر چه زود تر در عرصه ی این علم زیبا قدم هایی برداشته بشه حتما ما یکی از کشور های برتر در حوضه ی نجوم خواهیم بود.

tina
10-27-2014, 08:37 PM
:43: خیلی زیادن
ولی خوب چه فایده ...
تو مدرسه به ما هیــــــــــــچی نجوم یاد نمیدن ، علوم چهارم (؟)دبستان یه درس داشت که معلممون گفت این حفظی و آسونه خودتون بخونین باهامون ریاضی کار کرد ، علوم دوم راهنمایی (؟) هم گفته بود ستاره چیه ، سیاره چیه ، ستاره دنباله دار چیه که تعریف هاش هم فقط به درد خودش میخورد
خودم هم دیدم ، واقعا تعداد خیلی کمی از آدما فرق نجوم و فالگیری رو میدونن ، به هرکی میگی نجوم میخونم میگه ماه تولد من صورت فلکیش چیه ( این قسمتش که خوبه ) بعدشم میگه تعبیرش چیه ؟
بخوای درستش رو هم توضیح بدی میبینی وسطش طرف پاشد رفت واسه خودش چایی بریزه :|
تو بقیه علما مردم یه حد وسطی دارن ولی تو نجوم ... :|
من فردا برم تو مدرسه پخش کنم خورشید قراره تیکه تیکه شه دور زمین بچرخه بچه ها باور میکنن

Arta.kh
10-28-2014, 04:16 PM
ولی خوب چه فایده ...
تو مدرسه به ما هیــــــــــــچی نجوم یاد نمیدن ، علوم چهارم (؟)دبستان یه درس داشت که معلممون گفت این حفظی و آسونه خودتون بخونین باهامون ریاضی کار کرد ، علوم دوم راهنمایی (؟) هم گفته بود ستاره چیه ، سیاره چیه ، ستاره دنباله دار چیه که تعریف هاش هم فقط به درد خودش میخورد
خودم هم دیدم ، واقعا تعداد خیلی کمی از آدما فرق نجوم و فالگیری رو میدونن ، به هرکی میگی نجوم میخونم میگه ماه تولد من صورت فلکیش چیه ( این قسمتش که خوبه ) بعدشم میگه تعبیرش چیه ؟
من فردا برم تو مدرسه پخش کنم خورشید قراره تیکه تیکه شه دور زمین بچرخه بچه ها باور میکنن

به طور وحشتناکی موافقم!! :))
خیلی از دوستان من که المپیاد فیزیک هستند، به من میخندیدند و میگفتن نجوم که آسونه ( به شوخی البته! :| )
اما بالاخره این رو هم باید قبول کرد که جدیدا" عده ی انگشت ناشماری (!) به نجوم علاقه ی خاصی پیدا کرده اند!!
شاید بشه این امید رو داشت که در چند سال آینده نجوم جزو علوم دست و پا شکنداننده باشه :))

محمد فتحی
10-28-2014, 09:15 PM
ولی خوب چه فایده ...
درسته.من هم قبول دارم که نجوم در افکار مردم قدری بد جا افتاده و دید مردم از نجوم یک چیز دیگه هست.
اما باید گفت که چند سالی هست مراکز نجوم مختلف و شهرداری ها شدیدا دارند به ترویج نجوم می پردازند.
حداقل در اصفهان که این طوره.
شما کم تر کسی را می تونید پیدا کنید در اصفهان که مرکز نجوم ادیب را نشناسه؛یا حتی اگر به اسم نشناسه به محل و فعالیت ها می شناسه.
خود ما هم که اسم منجم را یدک می کشیم باید در زمینه ی ترویج این علم تلاش کنیم.
خود من در کلاس سوم راهنمایی که یکی از فصل ها در مورد نجوم بود،از معلم علوممون اجازه گرفتم تا این درس را من تدریس کنم.
معلممون هم قبول کرد.
من هم از فرصت استفاده کردم و طی دو جلسه کامل و با اطلاعات اضافه این فصل را درس دادم.
به نظرتون نتیجه چی بود؟
بعد از اون دو جلسه تغریبا ۸۰درصد کلاس می خواستند بدونند که اگه بخواهند نجوم ادامه بدهند باید کجا برند یا چه کاری انجام بدهند؟
حتی معلم من مجبور کرد که به ۳کلاس دیگه هم درس بدم!
حالا میشه نتیجه گرفت که اگر نجوم درست تحویل مردم داده بشه باعث میشه که این علم خیلی گسترده تر بهش پرداخته بشه و نتایج خیلی خوبی هم به همراه داره.

محمد فتحی
11-08-2014, 08:41 PM
سلام.من چند سوال داشتم.
اگر من بخواهم نجوم را تو دانشگاه هم ادامه بدم،بعد از دیپلم ریاضی و کنکور چه رشته ای باید انتخاب کنم؟
دیگه این که بازار کار این رشته ای که گفتید چطوریه؟با چه رتبه ای در کنکور میشه به این رشته رفت؟
کدام دانشگاه ها رتبه ی بالاتری دارند وسطح اونا بالا تره؟و سوال هایی از این قبیل که اگر پاسخ بدید ممنون می شم.
با تشکر

yperseusy
11-08-2014, 10:05 PM
سلام.من چند سوال داشتم.
اگر من بخواهم نجوم را تو دانشگاه هم ادامه بدم،بعد از دیپلم ریاضی و کنکور چه رشته ای باید انتخاب کنم؟
دیگه این که بازار کار این رشته ای که گفتید چطوریه؟با چه رتبه ای در کنکور میشه به این رشته رفت؟
کدام دانشگاه ها رتبه ی بالاتری دارند وسطح اونا بالا تره؟و سوال هایی از این قبیل که اگر پاسخ بدید ممنون می شم.
با تشکر

سلام دوست گرامی
در مورد سوال اول باید بگم بعد از کنکور شما باید در مقطع کارشناسی رشته فیزیک را انتخاب کنید ولی چند دانشگاه هم به تازگی رشته نجوم را در مقطع کارشناسی ارائه کرده اند که شما میتوانید به دفترچه انتخاب رشته برای پیدا کردن این دانشگاه ها مراجعه فرمایید.
در مورد بازار کار چند پست قبل تر خانم امیری به طور کامل در این رابطه توضیحات کاملی را دادند. رتبه کنکور تون هم بستگی به دانشگاهتون داره اما معمولا تا 5 هزار به راحتی میتونید روزانه قبول بشید.
برای رشته فیزیک دانشگاه های مطرح کشور مثل تهران شهید بهشتی دانشگاه شریف امیرکبیر و در شهرستان ها دانشگاه هایی مثل صنعتی اصفهان و یا دانشگاه تبریز و یا تحصیلات تکمیلی زنجان رو میشه بهشون اشاره کرد. در تهران ipm هم هست که فقط برای تحصیلات تکمیلی گاهی برای ارشد و در اکثر مواقع برای دکترا و مقاطع بالا تر دانشجو میگیرند.

محمد فتحی
11-08-2014, 11:47 PM
ممنون از پاسختون.
فقط وقتی قراره انتخاب رشته کنیم،توی دفتر چه نوشته نجوم یا مثلا اخترفیزیک؟

yperseusy
11-08-2014, 11:48 PM
ممنون از پاسختون.
فقط وقتی قراره انتخاب رشته کنیم،توی دفتر چه نوشته نجوم یا مثلا اخترفیزیک؟

اون سالی که من انتخاب رشته میکردم رشته ارائه شده به نام نجوم بود احتمالا الان هم همین باشه.

محمد فتحی
11-09-2014, 12:00 AM
اون سالی که من انتخاب رشته میکردم رشته ارائه شده به نام نجوم بود احتمالا الان هم همین باشه.

شما می دونید که کدوم دانشگاه ها در مقطع کارشناسی هم نجوم دارند؟

|Alireza|
11-09-2014, 12:33 AM
شما می دونید که کدوم دانشگاه ها در مقطع کارشناسی هم نجوم دارند؟
دانشگاه‌های دولتی طبق آخرین دفترچه‌ی انتخاب رشته (http://www6.sanjesh.org/download/Sar93Ent/Riazi_Part2.zip)، هیچ‌کدام، اما دانشگاه آزاد واحد مراغه، فیزیک-اخترشناسی داره که بدون آزمون هم پذیرش می‌کنه.

Astronomy*
11-13-2014, 01:21 PM
فکرمیکنیدبدترین لحظه برای یه المپیادی نجوم چه لحظه ایه؟؟!الآن میگم...این یکی ازاون صدلحظه هایی که ازمردن بدتره زمانی که مدرسه برگه میفرسه برای کلاس هاتاببینه بچه هابرای چه المپیادهایی کلاس میخوان ودرآن لحظه ببینی که المپیاد نجوم دراون برگه هیچ جایی نداره وقتی درمیان میگذاری میگن مگه داریم!واقعا اینا مدیرومعاونن!تازه اینکه فقط برگه ی ثبت نام کلاس بود!یکی ازدوستان توی پستشون اشاره کردن که بقیه ی رشته های المپیادی میگن نجوم که خیلی آسونه یه ستاره وماه یادمیگیره تموم نخیر!!میتونم به جرعت بگم که نجوم سخت ترین رشته ی المپیاداست واین ثابت شدس خودتون بریدتحقیق!چون درنجوم هم فیزیکتون بایددرحد یه المپیادی فیزیک باشه هم ریاضیتون وهم اینکه بایدبامفاهیم نجومی آشناباشین یعنی سه مبحث مختلف وتخصصی دریک رشته پس فکرکنم تاحدودی قانع شده باشید.
باتشکر

محمد فتحی
11-14-2014, 05:08 PM
توی مدرسه ماهم همین اتفاق افتاد.اما من رفتم و با معلم پژوهشمون که فیزیک المپیاد را درس میده صحبت کردم.
اون هم به گفت که تو با این علاقه فقط توی این المپیاد نجوم می تونی موفق باشی و عملا المپیاد های دیگه وقت تلف کردن.
من هم از ایشون خواستم راهنماییم کنه.
اون هم گفت که تو باید پایه ریاضی و فیزیکتو قوی کنی.من هم الان دارم کلاس المپیاد فیزیک میرم تا فعلا فیزیکم قوی بشه.

محمد فتحی
11-14-2014, 05:11 PM
فکرمیکنیدبدترین لحظه برای یه المپیادی نجوم چه لحظه ایه؟؟!الآن میگم...این یکی ازاون صدلحظه هایی که ازمردن بدتره زمانی که مدرسه برگه میفرسه برای کلاس هاتاببینه بچه هابرای چه المپیادهایی کلاس میخوان ودرآن لحظه ببینی که المپیاد نجوم دراون برگه هیچ جایی نداره وقتی درمیان میگذاری میگن مگه داریم!واقعا اینا مدیرومعاونن!تازه اینکه فقط برگه ی ثبت نام کلاس بود!یکی ازدوستان توی پستشون اشاره کردن که بقیه ی رشته های المپیادی میگن نجوم که خیلی آسونه یه ستاره وماه یادمیگیره تموم نخیر!!میتونم به جرعت بگم که نجوم سخت ترین رشته ی المپیاداست واین ثابت شدس خودتون بریدتحقیق!چون درنجوم هم فیزیکتون بایددرحد یه المپیادی فیزیک باشه هم ریاضیتون وهم اینکه بایدبامفاهیم نجومی آشناباشین یعنی سه مبحث مختلف وتخصصی دریک رشته پس فکرکنم تاحدودی قانع شده باشید.
باتشکر

تازه شما چرا از کلاس های مرکز نجوم ادیب استفاده نمی کنید؟

Astronomy*
11-27-2014, 10:25 AM
تازه شما چرا از کلاس های مرکز نجوم ادیب استفاده نمی کنید؟
فعلا من درشروع کردن یانکردن المپیاد گیرکردم:43:

plata sky
06-17-2017, 11:56 AM
سلام. آیا در ایران رصد خانه عمومی وجود دارد که افراد بدون تجربه ولی علاقه مند به نجوم بتوانند به اونجا مراجعه کنند؟

Mostafa
07-03-2017, 07:57 AM
سلام. آیا در ایران رصد خانه عمومی وجود دارد که افراد بدون تجربه ولی علاقه مند به نجوم بتوانند به اونجا مراجعه کنند؟

سلام
بله
در برخی از شهرها رصدخانه های عمومی برای استفاده شهروندان وجود دارد.
اگر شهر محل سکونتتان را بفرمایید، بهتر می توانیم شما را راهنمایی کنیم.

علی بیگتاشی
07-30-2017, 02:30 PM
سلام
به نظر من تو ایران هم ما نسبت به سال های گذشته پیشرفت زیادی داشتیم ولی با این حال نمی تونیم خودمون رو با دیگر کشورها مقایسه کنیم البته این به این معنی نیست که ما استعداد نجوم در کشور نداریم بلکه با جرئت میشه گفت ایران از نظر استعداد و علاقه به نجوم در بالاترین سطوح قرار داره ولی چون این علم بسیار هزینه بر است تعداد محدودی دنبالش میکنن و همون تعداد کم هم اگر به جایی برسن توسط ناسا و دیگر نهاد های خارجی جذب میشن چون تو ایران مسئولان اهمیت زیادی به هوا فضا نمی دن امید وارم در آینده گشور ما بتونه در این زمینه پیشرفت زیادی بکنه.