PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رادیو کهکشانها

Sunrise
04-06-2011, 04:48 PM
تا کنون بارها شنیده شده که دریافت تصادفی سیگنال های رادیویی از فضا سوالات بسیاری رو در ذهن دانشمندان ایجاد کرده و با گذشت زمان پاسخ هایی به این سوالات داده شده...

اتفاقی مشابه رخ داد تا منجر به ارائه نظریات جدید و ایجاد دسته بندی جدیدی در کنار دسته بندی عادی هابل از کهکشانها بشه(1930).

رادیو کهکشانها

کهکشانهایی که تابش امواج رادیویی در اونها به مراتب بیشتر از کهکشانهای عادی هست.

ولی اینکه این کهکشانها چگونه ایجاد شدن، آیا مثل سایر کهکشانها رویت میشن،چرا تابش هاشون متغییر هست، احتمال تبدیل و تبدل اونها به کهکشانهای عادی هست یا نه، و خیلی مسائل دیگه سوالاتی هستن که برام مبهمه...

ممنون میشم اگر راجع به این سوالات و بسیاری سوالات دیگه که میشه به مرور مطرح کرد حرف بزنیم.

رادیویی ها رو به صورت زیر دسته بندی میکنن و این دسته بندی بر اساس درجه فعالیت اونهاست

BL ( اشیاء سوسماری)
Quasars ( اختر وش ها)
Seyferts ( سیفرت ها)

:have a nice day:

Ehsan
04-07-2011, 05:24 PM
من یه تحقیقکی توی ویکی پدیا راجع به این که چرا کهکشان ها تابشِ رادیویی دارند انجام دادم. نتیجه این بود که به دلیلِ تابشِ سینکروترن امواجِ رادیویی گسیل می شه. حالا این که این تابش چی هست می تونه موضوعِ جالبی برای شروعِ بحث باشه.

169
04-07-2011, 10:25 PM
یه سوال
حالا واقعا این اجرام واقعا کهکشان هستند؟! و اینکه تابش سینکروترن فقط امواج رادیویی تابش میکنه!؟ اصلا سینکروترن چیست؟!

Sunrise
04-07-2011, 10:45 PM
یه سوال
حالا واقعا این اجرام واقعا کهکشان هستند؟! اینکه تابش سینکروترن فقط امواج رادیویی تابش میکنه!؟ اصلا سینکروترن چیست؟!

در مورد این موضوع باید بگم که مثلا Cygnus A در صورت فلکی دجاجه یه کهکشان رادیویی هست و همین طور M87

http://seds.org/messier/Pics/More/m87noao.jpg (http://seds.org/messier/Pics/More/m87noao.jpg)

این دو رو به این دلیل رادیویی میدونیم که تابش امواج رادیویی از اونها بسیار بیشتر از کهکشانهای عادی است.(حدود 100 برابر)

حالا این تابش سینکروترنی که میگن بر اثر حرکت الکترونهای پرانرژی در یه میدان مغناطیسی ایجاد میشه

حالا میدان مغناطیسی لازم چه طوری ایجاد شده؟؟؟

Ehsan
04-08-2011, 01:32 PM
یه نکته ی جالب راجع به کهکشانهایی که امواجِ رادیویی تابش می کنند اینه که اکثرشون بازویِ خاصی ندارند ولی در عوض یه هسته ی خیلی فشرده و درخشان دارند همین باعث شد که اولش فکر کنند این ها ستاره اند. چنین کهکشان هایی که این ویژگی رو داشته باشند اغلب سایفرت هستند مثل ام 77.

gandom
04-09-2011, 03:24 PM
توی بسیاری از نرم افزار های نجومی می بینید که آسمون را مرز بندی می کنند (طبق قرارداد). جایی خوندم که این قرارداد همون کوازار ها هستند. کوازار ها به دلیل ثابت بودنشون از دیدگاه ما(به خاطر فاصله ی نزدیک به 13،14 میلیارد سال نوری) راهنمایی هستند برای تقسیم بندی آسمان. چیزی شبیه به طول و عرض جغرافیایی. ولی هر چه قدر گشتم روش تقسیم بندی آسمون به کمک کوازار ها رو پیدا نکردم اگه میشه در این مورد هم یه توضیحی بدین!

Sunrise
04-09-2011, 07:13 PM
حالا این تابش سینکروترنی که میگن بر اثر حرکت الکترونهای پرانرژی در یه میدان مغناطیسی ایجاد میشه

حالا میدان مغناطیسی لازم چه طوری ایجاد شده؟؟؟

در مورد تابش سینکروترنی یه کم بیشتر توضیح میدم:

وقتی یه گاز با سرعت بالا وارد میدان مغناطیسی یه سیاهچاله میشه، چون گاز پرسرعت الکترونهای یونیده با جرم کم داره، اینها در دام میدان مغناطیسی گرفتار میشن و یه حرکت چرخشی در اون میدان پیدا میکنن که منجر به تابش رادیویی میشه...

حالا به سوال قبلی میشه این طور پاسخ داد که سیاهچاله ها مولد اون میدان هستن...

آیا فقط سیاهچاله ها یه همچون میدانی ایجاد میکنن؟؟

اون گاز پرسرعت چه هویتی داره و از کجا نشات میگیره؟؟

و ....؟!

saba asemi
04-09-2011, 10:37 PM
یک سوال می خوام بپرسم نمیدونم به موضوع ربط داره یا نه! من یک مستند دیده بودم که توش دانشمندان داشتن امواج ساطع شده از ستاره ها رو ضبط می کردند، که به طور اتفاقی یک بار امواج رادیویی گرفته شده بیشتر از حد همیشگی و معمول بود. همین افزایش باعث شد که دانشمندان به این موضوع بیشتر اهمیت بدهند که آیا حیات در ستاره های دیگه وجود داره یا نه. و یا آیا موجودات دیگه ای هم به غیر از انسان ها زندگی می کنند یا نه. حالا می خوام بدونم آیا این امواج به همین امواج رادیویی که ازش بحث شد ارتباط داره یا نه؟

Ehsan
04-09-2011, 11:38 PM
یک سوال می خوام بپرسم نمیدونم به موضوع ربط داره یا نه! من یک مستند دیده بودم که توش دانشمندان داشتن امواج ساطع شده از ستاره ها رو ضبط می کردند، که به طور اتفاقی یک بار امواج رادیویی گرفته شده بیشتر از حد همیشگی و معمول بود. همین افزایش باعث شد که دانشمندان به این موضوع بیشتر اهمیت بدهند که آیا حیات در ستاره های دیگه وجود داره یا نه. و یا آیا موجودات دیگه ای هم به غیر از انسان ها زندگی می کنند یا نه. حالا می خوام بدونم آیا این امواج به همین امواج رادیویی که ازش بحث شد ارتباط داره یا نه؟

اتفاقا به نکته ی تاریخیِ جالبی اشاره کردید. اولین باری که چنین اجرامی رصد شدند همه فکر می کرذند اینها یه جور ستاره اند اما با تابشِ رادیویی! این شد که خیلی دنبالِ سرچشمه ی این تابش گشتند و آخرش هم فهمیدند این اجرام ذاتا ستاره نیستند بلکه کهکشان اند! حالا این کهکشان ها و چیستیشون موضوعِ این تاپیک هستش!

Ehsan
04-11-2011, 10:50 AM
در مورد تابش سینکروترنی یه کم بیشتر توضیح میدم:

وقتی یه گاز با سرعت بالا وارد میدان مغناطیسی یه سیاهچاله میشه، چون گاز پرسرعت الکترونهای یونیده با جرم کم داره، اینها در دام میدان مغناطیسی گرفتار میشن و یه حرکت چرخشی در اون میدان پیدا میکنن که منجر به تابش رادیویی میشه...

حالا به سوال قبلی میشه این طور پاسخ داد که سیاهچاله ها مولد اون میدان هستن...

آیا فقط سیاهچاله ها یه همچون میدانی ایجاد میکنن؟؟

اون گاز پرسرعت چه هویتی داره و از کجا نشات میگیره؟؟

و ....؟!

من دوباره یه تحقیقکی در ویکی پدیا انجام دادم راجع به این که این گازِ پر سرعت (که نوعا از مرتبه ی دهمِ سرعتِ نور سرعت داره که خیلی خیلی زیاده) از کجا نشات می گیره:
گویا وقتی مقادیرِ جرمِ بسیار بسیار زیادی واردِ سیاهچاله ی مرکزی میشه چون جرم ها همگی اولش از نزدیکی های دیسکِ برافزایشیِ اطرافِ سیاه چاله واردش میشند و این طریقه هم محدودیتهایی داره کم کم ماده ی ورودی سرریز می کنه و به جای محلِ دیسک، از بالا و پایینِ دیسک شروع به ریزشِ درونِ سیاه چاله می کنه! این روند این قدر ادامه پیدا میکنه که ریزشِ ماده به درونِ سیاه چاله به قطبینِ سیاه چاله نزدیک بشه! ما می دونیم قطبینِ سیاه چاله جایی هستش که خطوطِ میدانِ مغناطیسی واردِ سیاه چاله می شند و به شدت قدرت مند هستند و علاوه بر قدرتِ زیادشون نسبت به مکان شدیدا تغییر می کنند (برای اهلِ فن: گرادیانِ میدانِ مغناطیسی خیلی زیاده). یعنی مثلا با یک سانتی متر جابه جایی در فضا میدانِ مغناطیسی مثلا 100 گاوس تغییر میکنه (این عدد مثال بود واقعیش رو نمی دونم!) از طرفی می دونیم این میدانِ مغناطیسیِ متغییر می تونه یک جسمِ بار دار رو به شدت شتاب دار کنه و انرژیِ زیادی رو بهش بده و همین کار رو هم روی ماده ای که قرار بوده ریخته بشه درونِ سیاه چاله انجام میده و به این طریق هستش که این جتهایِ عظیم و قدرت مند شکل میگیرند!
از این بحث ها نتیجه می شه که مقادیرِ خیلی خیلی خیلی زیادِ ماده باید به درونِ سیاه چاله ریزش کنه تا چنین چیزی شکل بگیره! این شاید توجیه کنه که چرا چنین کهکشان های (رادیویی) همگی این ویژگی رو که هسته شون به شدت درخشان هستش رو دارند. چون ماده ی زیادی باید نزدیکِ سیاه چاله باشه!
حالا سوالی که همچنان باقی هستش اینه که این میدانِ مغناطیسیِ قدرتمند که هم باعثِ به وجود اومدنِ جت می شه هم باعثِ تابشِ سینکروترن از کجا تامین میشه!؟؟؟

Sunrise
04-11-2011, 12:53 PM
خیلی ممنون آقا احسان

من که کلی از این مباحثات استفاده کردم و یاد گرفتم... امیدوارم بقیه هم که فقط مطالعه میکنن همین حس رو داشته باشن ;)

خب وقتی داشتم راجع به اجرام مسیه موجود در دب اکبر (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?10-درباره-اجرام-مسیه&p=10078&viewfull=1#post10078)مطالعه میکردم دیدم که M82 (سیگار) رو هم یه کهکشان رادیویی میدونن و اما دلیلش که فکر میکنم به پرسش ما مرتبط باشه این هست که :

هسته این کهکشان در اثر برخورد با 81 به طور چشمگیری آسیب دیده و اکنون در حال رمبش هست و به دلیل همین انفجار ها هست که جریان آشفته
گازهای انفجاری، تولید امواج رادیویی میکنن و به عنوان Ursa Major A (قوی ترین منبع رادیوی در دب اکبر) شناخته شده .

این کهکشان در کاتالوگ دانشگاه کمبریج به عنوان منبع امواج دادیویی با شماره 3C 231 ثبت شده.

طبیعتا چون تابش رادیویی زیادی داره در نور مادون قرمز این کهکشان درخشانترین جرم آسمان است!

حالا کسی راجع به این کاتالوگ چیزی میدونه؟؟ فکر کنم کمکمون کنه!

169 کمک........... :)

169
04-11-2011, 09:29 PM
خب خانم sunrise کاتالوگی که معرفی کردید یه کاتالوگ خاصی از مجموعه کاتالوگ های نجومی دانشگاه بزرگ کمبریج است! اسم کاتالوگ اصلی
Cambridge surveys of radio sources هستش که ویرایش های مختلفی داره و اخرین ویرایش هم، ویرایش دهم است! برای جستجو در پایگاه داده ی این کاتالوگ ازاین لینک (http://cdsarc.u-strasbg.fr/viz-bin/Cat?cat=VIII%2F1A&target=readme&) میتوانید استفاده کنید(البته کار باهاش خیلی سخته!)

اسم منابع رادیویی مثلا 3c231 (کهکشان ام 82) که خانم sunrise مثال زدن، 3c اول یعنی ویراش سوم و 231 شماره منبع رادیویی است! در ویرایش دهم به صورت 10c است!
برای دانلود لیست کامل منابع رادیویی(اخرین ویرایش) به صورت فایل pdf روی این کلیک (http://www.mrao.cam.ac.uk/surveys/10C/10C_ra_sorted.pdf) کنید!

این لینک (http://3crr.extragalactic.info/cgi/database) هم لیست پایگاه اصلاعات ویرایش سوم(میتونید 3C 231 هم پیدا کنید!) (http://3crr.extragalactic.info/cgi/sourcepage?74) است که میتونید ازش استفاده کنید!

Ehsan
04-14-2011, 12:43 AM
یه نکته کلا راجع به این کهکشان ها و کلا راجع به تابشِ سینکروترون باقی موند:
به خاطرِ سینکروترون علاوه بر امواجِ رادیویی امواجِ پرتوی ایکس هم تابش می کنند هر چند به خاطرِ جذبِ میان ستاره ای خیلی هاش به ما نمیرسه ولی اون تابش های سینکروترونی که نزدیکِ به ما هستند (مثل ستاره های نوترونی) پرتوی ایکسشون هم دریافت میشه!

Ehsan
04-14-2011, 08:52 PM
دیروز تصویرِ روزِ نجوم عکسی رو گذاشت که خیلی جالب بود این لینکِ اصلیش:
http://apod.nasa.gov/apod/ap110413.html
این عکس همون طور که توضیح داده مقایسه ی جت های ماده ی قنطورس آ هستش. برای توضیح این کهکشان نزدیکترین کهکشانِ رادیویی به ما هست! نکته ی خیلی خیلی جالب تر اینه که جتهای این کهکشان وقتی دیده می شوند پهنایی بیش از 200 برابرِ پهنای ماه در آسمون رو دارند!!! این نشون میده این جتها چه قدر قدرتمند هستند! دقت کنید فاصله ی این کهکشان از ما حدودِ 16 میلیون سالِ نوریه و طولِ جتهاش تقریبا یک میلیون سالِ نوری هستش (تقریبا نصفِ فاصله ی ما از آندرومدا!) واقعا ساز و کارِ خیلی قویی باعثِ چنین پدیده ای میشه!!

Setare KOchOlO
04-16-2011, 09:10 PM
سلام به همه ...

بالاخره دست نوشته هاي قديمي خودمو پيدا كردم ... كه درمورد اين نوع كهكشانها يه سري اطلاعات ديدم كه هست:

همونطور كه ميدونين كهكشانهاي راديويي جزو كهكشان هاي فعاله ... اين كهكشانها هم انرژي بروندادشون از اجزاي معمولي مثه :ستاره ها،گاز هاي بين ستاره اي نيس ... بلكه بصورت طيف الکترومغناطيسي است ... مثلا انرژي برونداد سيفرت، کوازارها ، بليزرها و اشياء BL lacterae از جنس پرتوهاي X و گاماس ... انرژي برونداد كهكشانهاي راديويي ازجنس امواج راديويي قوي هستش...

حالا منشا اين انرژيها ناشي از ريختن مواد به درون سياهچاله هايي ابر جرمه ... كه در حال شکل گيري قرص برافزايشي است... بعد اين سياهچاله همه مواد اطراف خودشو جذب کرد ، بصورت هسته يک کهکشان عادي در مياد ...

بعدكهكشانهاي راديويي بيشتر جزو دسته كهكشانهاي بيضوي هستن ... كه اغلب از برخورد دو كهكشان مارپيچي ديگه تشكيل شدن ... اينطور كهكشانها ديگه گازهايي كه باعث تولد ستارگان بشه ندارن ... و حتي اونا رو به ارواح كهكشاني معرفي ميكنن .

Setare KOchOlO
04-16-2011, 09:44 PM
اين هم يه طرح از ساز و كار يك كهكشان راديويي(ازنوع كوازار ها) ... از مرحله بوجود آمدن :

http://www.myup.ir/images/84569543652130702572.jpg (http://www.myup.ir/)

rezash
04-24-2011, 01:28 PM
یکی از اجرام عجیب و غریب فضا "پولسار"ها می باشند که از دوستان اگاه تر میخوام تعریف کلی از این اجرام داشته باشند.من شنیدم بعضی اهنگ سازها با استفاده از صدای این اجرام اقدام به ساخت اهنگ میکنند ایا این مساله درسته؟
البته صدای بعضی از این پولسارها رو شنیدم.شما هم اگر علاقه مند هستین به این لینک مراجعه کنید.
http://www.jb.man.ac.uk/~pulsar/Education/Sounds/sounds.html

Ehsan
04-24-2011, 01:33 PM
یکی از اجرام عجیب و غریب فضا "پولسار"ها می باشند که از دوستان اگاه تر میخوام تعریف کلی از این اجرام داشته باشند.من شنیدم بعضی اهنگ سازها با استفاده از صدای این اجرام اقدام به ساخت اهنگ میکنند ایا این مساله درسته؟
البته صدای بعضی از این پولسارها رو شنیدم.شما هم اگر علاقه مند هستین به این لینک مراجعه کنید.

ممنون از اشاره تون.
به زودی قصد دارم کلا تاپیکی راجع به پالسار ها ایجاد کنم. منتظرم این بحث ِ رادیو کهکشان ها تموم بشه!

Sunrise
04-24-2011, 01:40 PM

پولسارها نوعی از ستارگان نوترونی هستن که با سرعت زیادی حول محورشون چرخش دارن و این چرخش در برهمکنشی که با گازهای یونیده ای که در حال جذب شدن به ستاره نوترونی هستن باعث ایجاد تابش سینکروترونی میشه و ما اون رو به صورت امواج رادیویی دریافت میکنیم.

با توضیحی که جناب احسان فرمودند بحثش رو موکول میکنیم به تاپیک جدید...

Ehsan
07-02-2011, 02:34 PM
خوب بهتره این تاپیک رو دوباره کم کم راه بندازیم!
آخرین پرسشی که مطرح شد این بود که میدان ِ مغناطیسی که باعث ِ ایجاد ِ این جتهای قدرتمند می شه چیه؟!
یکی از احتمالات، چرخش ِ سریع ِ ماده ی باردار هستش که یک جریان ِ الکتریکی ِ وحشتناک ایجاد می کنه که حلقه بودن ِ جریان باعث ِ ایجاد ِ یک میدان مغناطیسی ِ قدرتمند می شه!
احتمالات ِ دیگه چیه؟

Ehsan
07-19-2011, 11:45 AM
خوب بهتره این تاپیک رو دوباره کم کم راه بندازیم!
آخرین پرسشی که مطرح شد این بود که میدان ِ مغناطیسی که باعث ِ ایجاد ِ این جتهای قدرتمند می شه چیه؟!
یکی از احتمالات، چرخش ِ سریع ِ ماده ی باردار هستش که یک جریان ِ الکتریکی ِ وحشتناک ایجاد می کنه که حلقه بودن ِ جریان باعث ِ ایجاد ِ یک میدان مغناطیسی ِ قدرتمند می شه!
احتمالات ِ دیگه چیه؟

احتمال ِ دیگه اینه که میدان ِ مغناطیسی ِ موجود از درون ِ سیاه چاله نشات گرفته باشه که البته با چند تا نظریه ی دیگه تناقض داره. مثلا این که چرا سیاه چاله باید میدان مغناطیسی ذاتی داشته باشه؟

Sunrise
07-25-2011, 08:48 PM
در مورد منبع تابش ها دو نظریه دیگه هم وجود داره که خیلی متقن نیستن

یکی برخورد کهکشانهاست و دیگری برخورد ماده و ضد ماده !

اما این نظریه سیاهچاله مرکزی مستند تره و برخی علت ایجاد میدان اون رو رمبش ماده به دورن سیاهچاله میدونن.

stargazer
07-27-2011, 11:43 AM
یه سوال
حالا واقعا این اجرام واقعا کهکشان هستند؟! و اینکه تابش سینکروترن فقط امواج رادیویی تابش میکنه!؟ اصلا سینکروترن چیست؟!
ممنون از همه دوستان بابت این تاپیک خوب.
راستش من نفهمیدم تابش سینکروترونی چی هست دقیقا و بخاطر همین سرچی کردم و این تعریف رو دیدم که خب واضحتر شد برام:

"سینکروترون دستگاه یا ماشین عظیم الجثه از نوع شتاب دهنده های دایره ای یا حلقوی است که با کمک میدان های الکتریکی و مغناطیسی تابش الکترومغناطیسی تولید می کند که تابش سینکروترون (Synchrotron Radiation) نام دارد. در واقع هنگامی که ذرات باردار و یونیزه شده اعم از الکترون و پوزیترون در یک شتاب دهنده حلقوی با سرعت نور در یک محیط الکترومغناطیسی (شامل میدان های الکتریکی و مغناطیسی) قرار گیرند در جهت حرکتشان یک نور را ساطع می کنند که همان تابش سینکروترون یا نور سینکروترون نامیده می شود.

تابش سینکروترون (SR) به تابش باند مداوم از طیف الکترومغناطیسی شامل اشعه مادون قرمز، نور مرئی، اشعه UV و اشعه ایکس نرم و سخت اطلاق می شود.

مشخصه های بارز تابش سینکروترون عبارتند از:
- گستره طیفی از مادون قرمز تا Hard-x-ray
- درخشندگی زیاد و توان بالای پلاریزاسیون"

حالا سوالم اینه که کهکشانهای رادیویی هم عملکردی شبیه این دستگاهها دارن؟

Sunrise
07-27-2011, 02:30 PM
مرسی استارگیزر عزیز

بله شبیه این دستگاهها هستن.

اول تاپیک بحث این تابش ها رو داشتیم.

در این کهکشانها یه سیاهچاله داریم که میدان مغناطیسی شدید ایجاد میکنه و ورود الکترونهای پرسرعت که طبعا یونیده هم هستن به داخل این میدان منجر به تابش و ایجاد جت ها میشه

karimisss
07-27-2011, 02:43 PM
این تصویریه از یک کهکشان رادیویی که آقای نوابی به بنده داده بودند و من بر اساس اعدادی که روش بود رنگش کردم . مثل این که در خانه هایی که اعداد بزرگتر هستند شدت امواج بیشتره .

http://up.iranblog.com/images/u1s87w43t0h0cf4eomor.jpg

gandom
07-27-2011, 08:00 PM
اگه تو این عکس بالایی یه کم دقت کنید می بینید که میشه تشخیص داد سطح انرژی مرکز کهکشان(4 تا چهار که با آبی کمرنگ رنگ شدن) با بازوها تقریبا" یکسانه.

Ehsan
07-28-2011, 12:23 PM
نکته ای که می شه از این عکس برداشت کرد و گندم خانوم هم به درستی اشاره کردند اینه که تو این کهکشان ِ رادیویی اطراف ِ مرکز خیلی قوی تر تابش می کنه و این یعنی اطراف ِ هسته فعالتره از خود ِ هسته است. این با مکانیزیمی که ما تشریح کردیم تناقض داره چون تو مکانیزم ِ ما هسته باید به نحو ِ چشمگیری فعالتر باشه. ولی مکانیزمی که ما توضیح دادیم اشتباه نیست نکته اینه که تو این کهکشان احتمالا یک مکانیزم ِ دیگه فعاله
خانم کریمی میشه بگید این عکس تو چه طول ِ موجی قرار داره؟

karimisss
07-29-2011, 09:39 AM
من تا همین حد می دونستم باید از آقای نوابی بپرسیم چون ایشون عکسو دادن .

Ehsan
08-03-2011, 12:18 AM
این تصویریه از یک کهکشان رادیویی که آقای نوابی به بنده داده بودند و من بر اساس اعدادی که روش بود رنگش کردم . مثل این که در خانه هایی که اعداد بزرگتر هستند شدت امواج بیشتره .

اگه تو این عکس بالایی یه کم دقت کنید می بینید که میشه تشخیص داد سطح انرژی مرکز کهکشان(4 تا چهار که با آبی کمرنگ رنگ شدن) با بازوها تقریبا" یکسانه.

نکته ای که می شه از این عکس برداشت کرد و گندم خانوم هم به درستی اشاره کردند اینه که تو این کهکشان ِ رادیویی اطراف ِ مرکز خیلی قوی تر تابش می کنه و این یعنی اطراف ِ هسته فعالتره از خود ِ هسته است. این با مکانیزیمی که ما تشریح کردیم تناقض داره چون تو مکانیزم ِ ما هسته باید به نحو ِ چشمگیری فعالتر باشه. ولی مکانیزمی که ما توضیح دادیم اشتباه نیست نکته اینه که تو این کهکشان احتمالا یک مکانیزم ِ دیگه فعاله
خانم کریمی میشه بگید این عکس تو چه طول ِ موجی قرار داره؟

خوب چند ساعت پیش که دوباره فروم به حال احتضار رسید ( که رفع شد خدا رو شکر) من و خانم سانرایز بحثی مسنجری راجع به این مشکلی که مطرح شد داشتیم (این که چرا بازو ها این قدر فعال هستند و مرکز کمتر فعاله و اطرافش کمتر و بازوها یه هو بیشتر). نتیجه رو این جا اعلام می کنم!

احتمالی که قویا وجود داره اینه که این کهکشان اصلا رادیویی نیست
( دقت کنید این که کهکشان تابش رادیویی داشته باشه دلیل بر این نیست که کهکشان ِ رادیویی باشه، همه ی کهکشان ها تابش رادیویی دارند ولی کهکشان های رادیویی تابششون خیلی بیشتر از بقیه است)

با توجه به ویژگی هایی که راجع به کهکشان های رادیویی گفتیم این کهکشان نمی تونه رادیویی باشه چون:

1. بازو داره اون هم خیلی شارپ (کهکشان های رادیویی اگر مارپیچی باشند بازوشون خیلی فشرده می شه نه این قدر گسترده و مشخص)
2.اطراف ِ هسته خیلی کم فعالیت مشاهده می شه و خود هسته خیلی فعال نیست و بازو ها فعالتر اند (کهکشان های رادیویی هسته ی خیلی خیلی فعالی دارند و فعالیت با دور شدن از هسته کم کم پایین میاد این جا فعالیت تو بازو ها کلا بیشتر از هسته هست که هیچ بعضی جاها به 1.5 برابره هسته هم میرسه)

این دلایل رو که بگذاریم کنار هم نتیجه می گیریم این کهکشان رادیویی نیست و این عکس فقط یک عکس رادیویی از یک کهکشان ِ معمولی هست.

خانم karinisss /آقای نوابی (!) می دونید این تصویر مال ِ کدوم کهکشانه؟

karimisss
08-03-2011, 08:57 AM
من یادم نیست . شاید منظورشون این بوده که این تصویری از یه کهکشان توسط تلسکوپ رادیویی .

Sunrise
08-14-2011, 12:46 AM
خب اونچه که تا حالا بحث شد این بود که منبع تابش های بسیار زیاد رادیویی در برخی کهکشان های موسوم به رادیو کهکشانها چی هست؟!؟

گفتیم نظریات مختلفی وجود داره از جمله برخورد کهکشانها و ضد ماده:

نظریه برخورد رو به دلیل محتمل بودن بررسی میکنیم: این نظریه به سه دلیل رد شده! دلیل اول اینه که اگر کهکشانهای مورد نظر ما حجم گاز و غبار کمی داشته باشن، چون اندازه ستارگان نسبت به فاصله شون از هم خیلی کمتره پس برخوردی رخ نمیده!!!! بلکه دو کهکشان از هم رد میشن و فقط برای یه مدت تعداد ستاره هایی که در محل کهکشان رویت میشده زیاد میشه:)
دلیل دوم اینکه اگر حجم متنابهی از گاز و غبار در کهکشان وجود داشته باشه، برخوردی انفجاری رخ میده ولی حجم انرژی تولیدی اونقدر نیست که بخواد میدانی با شدت مورد نظر ما ایجاد کنه.
دلیل سوم هم این هست که اصلا کهکشانهایی که ماحصل چنین برخوردی بوده باشن، بسیار کم دیده شدن!

نظریه ماده و ضد ماده هم به نسبت جدیده! بحث ماده و ضد ماده رو اینجا بخونید. (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?559-*-%D8%A7%D8%B5%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%AD%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D8%AA%D8%B9%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%81-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85%DB%8C-*&p=14332&viewfull=1#post14332) این نظریه میگه که همون طور که الان ما یه سری کهکشان و ... مادی داریم یه سری کهکشانهای ضد ماده ای هم در عالم هستن که طبیعتا رویت نمیشن! ولی ممکنه این دو با هم برخورد کنن که نتیجتا ماده و پاد ماده برخورد میکنن و ضمن از بین رفتن هر دو، انرژی زیادی تولید میشه.
دلیل رد این نظریه این هست که اگر چنین برخوردی رخ داده باشه، در ابتدای برخورد، تصادم اتم ها اینقدر محیط کهکشانی رو اشفته میکنه که این روال ادامه پیدا نمیکنه و متوفق میشه و قاعدتا اون انرژی و میدان عظیم تولید نمیشه!

به جز این دو نظریه، بهترین نظریه فعلی رمبش ماده به دورن سیاهچاله مرکزی هست. این ریزش ها میتونه انرژی معادل میلونها برابر خورشید تولید کنه و توجیه مناسبی برای میدان مغناطیسی مورد نظر ما فراهم میکنه.
این نظریه میگه که مواد به دورن سیاهچاله مرکزی میریزن و قبل از ناپدید شدن انرژی زیادی رو گسیل میکنن...

این بحث رو میشه با بررسی چیستی کوازار ها یا اختر وش ها پیگیری کرد :)

پیمان اکبرنیا
08-14-2011, 12:22 PM
فکر میکنم به دلیل تکینگی در داخل شعاع شوارتزشیلد، نمیشه گفت که منشا میدان چیه. فقط میشه گفت که خارج از سیاهچاله چه اتفاقاتی می افته. البته سوالی که پیش می آید اینه که خود ذرات بارداری که دارند به صورت مارپیچی به سمت سیاه چاله میرن میتونن منشا میدان مغناطیسی باشند؟

Sunrise
08-14-2011, 12:27 PM
فکر میکنم به دلیل تکینگی در داخل شعاع شوارتزشیلد، نمیشه گفت که منشا میدان چیه. فقط میشه گفت که خارج از سیاهچاله چه اتفاقاتی می افته. البته سوالی که پیش می آید اینه که خود ذرات بارداری که دارند به صورت مارپیچی به سمت سیاه چاله میرن میتونن منشا میدان مغناطیسی باشند؟

بله/ هر چه که بررسی میشه به قول شما اتفاقات خارج از سیاهچاله است.

من فکر نمیکنم! چون صحبت از یه میدان بسیار بزرگه! یعنی به نظر شما اون ذرات پرسرعت باردار میتونن چنین میدانی رو ایجاد کنن؟ یعنی حجم ورود اون ذرات در این حد هست که تابشهای رادیویی حدود 100 برابر و بیشتر از کهکشانهای عادی ایجاد کنن؟؟

به نظر میرسه برهمکنش این ذرات و میدان سیاهچاله چنین تابشهایی رو ایجاد میکنه.

Ehsan
08-15-2011, 03:58 PM
خوب ممنون از جناب سانریز که بحث رو به این جا رسوندند همون طور که خودشون هم اشاره کردند بهتره این تاپیک رو با این موضوع که
اختروش یا کوازار چی هست
ادامه بدیم!
و بعد به بررسی اشیای سوسماری و کهکشانهای سیفرت بپردازیم.

خوب دیگه هیچی ادامه بدیم!؟!

sara shahabi
08-16-2011, 02:12 AM
اختروش(کوازار):
کوازارها درخشندگی بسیار زیادی دارند و اولین بار به عنوان دارنده ی بیشترین انتقال به سرخ که طول موجش شامل موج های رادیویی و نور مرئی میشود کشف شدند.این اجسام نقطه ای هستند(قطر زاویه ای بیشترشان 0.1 تا 0.2 قوس است)ولی به اندازه ی یک کهکشان انرزی دارند.ماهیت این اشیا تا سال 1980 ناشناخته بود(اختلاف بین چند نظریه)ولی مشاهدات علمی نشان میدهد که مرکز کوازار یک کهکشان ابر پر جرم قرار دارد. کوازارها انتقال به سرخ بسیاری را نشان می دهند که نتیجه ی انبساط عالم است.با در نظر گرفتن قانون هابل مشخص می شود که کوازرها از ما فاصله ی بسیار زیادی دارند.درخشان ترین کوازارها می توانند یک تریلیون برابر خورشید انرزی بیرون بدهند.کوازرها مانند ستاره ها نقطه ای هستند ولی چیزی که ان ها را از ستاره متمایز می کند روشنایی متغیر ان هاست.با تلسکوپ فروسرخ و تلسکوپ هابل کهکشان میزبان این کوازارها با وجود کم نور بودن انها دیده شد.بیشتر کوازارها با تلسکوپهای کوچک قابل دیدن نیستند ولی 3c 273 یک استثناست.این کوازار از قدر 12.9 است که میتوان ان را با تلسکوپ اماتوری رصد کرد. به علت اینکه تغییرات درخشندگی در کوازارها بسیار سریع رخ می دهد این اجرام نمی توانند بسیار بزرگتر از منظومه ی شمسی باشند.بیشترین انتقال به سرخ این اجرام 7.085 بوده که به معنی 29 میلیارد سال نوری فاصله است. یک تئوری هست که از برخورد کهکشان ما و اندرومدا در طی 3 تا 5 میلیارد سال اینده یک کوازار می تواند شکل بگیرد(البته این رو سانرایز عزیز گفتند رد شده)کوازارها به وسیله ی رمبش ماده تقویت می شوند.
منبع:ویکی پدیای انگلیسی
پ.ن:از اون جایی که من زیاد دستی در ترجمه ندارم اگه اطلاعات ناقص یا اشتباه هست بفرمایید.
حالا یه سوال:من تو نجوم دینامیکی خوندم که علاوه بر اینکه ممکنه این کوازارها اجرامی در دوردست باشند ممکن است رد شیفتشان دلیل دیگری داشته باشد!چون این نظریه رو دیگه در جایی ندیدم می خواستم ببینم منسوخ شده؟؟اصلا شواهدی بر درستیش هست؟

Ehsan
08-16-2011, 11:45 AM
اختروش(کوازار):
کوازارها درخشندگی بسیار زیادی دارند و اولین بار به عنوان
.......
منبع:ویکی پدیای انگلیسی
پ.ن:از اون جایی که من زیاد دستی در ترجمه ندارم اگه اطلاعات ناقص یا اشتباه هست بفرمایید.
حالا یه سوال:من تو نجوم دینامیکی خوندم که علاوه بر اینکه ممکنه این کوازارها اجرامی در دوردست باشند ممکن است رد شیفتشان دلیل دیگری داشته باشد!چون این نظریه رو دیگه در جایی ندیدم می خواستم ببینم منسوخ شده؟؟اصلا شواهدی بر درستیش هست؟

دو تا تشکر ویژه: یکی به خاطر ِ مطلب ِ خوب و مبسوطی که گذاشتید. یکی به خاطر ِ ذکر منبع (با وجود این که ترجمه هم کردید). در مورد این سوالتون: راستش منم نمی دونم ولی تا جایی که ذهنم یاری می کنه فقط 2 تا عامل وجود داره که باعث رد شیفت (انتقال به سرخ نه سرخ شدن!) میشه: 1. دور شدن با سرعت. 2. گرانش بسیار عظیمی که بخشی از انرژی فوتون رو هنگام خروج می گیره و اون رو سرختر می کنه یعنی انتقالش می ده به سرخ (تشخیص این که کدوم یکی باعث شده فقط از روی طیف ممکن نیست). اگر حالت دوم باشه یعنی کوازارها یک اجرام بسیار سنگین و نزدیک هستند که به خاطر گرانش ِ خیلی خیلی زیاد ما اونها رو انتقال یافته به سرخ می بینیم. البته این ایده مشکلات ِ خاص ِ خودش رو هم داره مثلا کوازار ها اگر نزدیک هستند چرا تاثیرات ِ این جرم ِ عظیم این قدر کمه و...... این چیزی بود که به ذهن من رسید.

دوم می خواستم یک توضیحی بدم که چرا کوازار ها حتما باید اندازه شون کوچک باشه. (البته خانم شهابی اشاره کردند و من فقط یک توضیح تکمیلی میدم) کوازار ها نورشون متغییره و زمان تغییر از مرتبه ی یک هفته هست. اگر اندازه ی کوازار ها بیش از یک هفته ی نوری باشه اتفاقی که می افته اینه که نور ِ اون ورِ کوازار که یک هفته پیش کم شده بعد از یک هفته همزمان می شه با زیاد شدن نور در این ور! بنا بر این ما تغییرات رو مشاهده نخواهیم کرد پس اندازه شون باید از مرتبه ی هفته ی نوری باشه.

پیمان اکبرنیا
08-16-2011, 11:50 AM
این 29 میلیارد سال نوری که فاصله این کوازار ذکر شده است، فاصله ی شناخته شده ما نیست بلکه در کیهان شناسی یک فاصله داریم به نام Proper Distance که با این فاصله که ما میشناسیم فرق میکنه تعریفش. اینجا را ببینید:
http://en.wikipedia.org/wiki/Comoving_distance

Sunrise
08-16-2011, 12:59 PM
دوم می خواستم یک توضیحی بدم که چرا کوازار ها حتما باید اندازه شون کوچک باشه. (البته خانم شهابی اشاره کردند و من فقط یک توضیح تکمیلی میدم) کوازار ها نورشون متغییره و زمان تغییر از مرتبه ی یک هفته هست. اگر اندازه ی کوازار ها بیش از یک هفته ی نوری باشه اتفاقی که می افته اینه که نور ِ اون ورِ کوازار که یک هفته پیش کم شده بعد از یک هفته همزمان می شه با زیاد شدن نور در این ور! بنا بر این ما تغییرات رو مشاهده نخواهیم کرد پس اندازه شون باید از مرتبه ی هفته ی نوری باشه.

من هم به طور ویژه تشکر میکنم از سارا شهابی عزیز که نکات خوبی در مورد کوزارها نوشتن و نیز احسان گرامی که بحث رد شیفت و فاصله رو تبیین کرن.

در مورد کوازارها که به شکل یه ستاره به نظر میان, بحث اندازه رو داریم که در قسمت نقل قول شده اومده.
علت ایت تغییر نورانیت پریودیک چیه؟؟

من سرعتم کم بود و این پیج پرار دیستنس رو ندیدم! کاش زحمت توضیحش رو اقای اکبر نیا بکشن ( ولو مختصر) مرسی :)

پیمان اکبرنیا
08-16-2011, 07:20 PM
بله چشم سعی میکنم به زبان ساده توضیح بدم چون خودمم زبان سختشو بلد نیستم!

یک فاصله داریم به نام Comoving Distance که در اون انبساط جهان لحاظ نمیشه. یعنی این عدد برای اجسامی که در این چارچوب اندازه گیری می شوند ثابته! البته دقت کنید که اگر کهکشانها نسبت به هم سرعت نسبی داشته باشند(به غیر از انبساط جهان) این مقدار ثابت نمیمونه! یک مثال: مقدار فاصله ی Comoving کهکشان آندرومدا نسبت به ما متغییره. این کهکشان واقعا داره به ما نزدیک میشه و در 1 میلیارد سال آینده به ما برخورد میکنه.
اما Proper Distance فاصله ی دیگه ای هست که نسبت به زمان متغییره چون جهان در حال انبساطه. یعنی پراپر دیستنس تابعی از زمان هست و خود Comoving dictance

برای تصور بهتر:
فرض کنید یک سری نقطه روی یک کره کشیدید. کره رو باد میکنید. فاصله نقاط روی کره تغییر میکنه اما مکان نسبی اونها ثابته. حالا اگه نقاط نسبت به هم حرکت کنند فاصله شون به 2 دلیل تغییر میکنه. یکی انبساط خود کره و دیگری حرکت نسبی!

حالا در جهان 3 بعدی ما قضیه یکم پیچیده تره تصورش!

sara shahabi
08-16-2011, 11:56 PM
ممنون از دقت و تشریح مسائل!

ببخشید تا اون جایی که من فهمیدم یعنی در پراپر دیستنس علاوه بر انبساط جهان سرعت نسبی دو ستاره(یا دو کهکشان)هم لحاظ میشه؟یعنی برایند میگیریم؟
امیدوارم بحث رو منحرف نکنم.یه جایی خوندم یا شنیدم که وقتی دو جسم با سرعت نور حرکت می کنند(در دو جهت مخالف)به جای این که سرعت نسبیشون دو برابر سرعت نور بشه همون سرعت نور می مونه!ولی خوب این دو جسم که مکان نسبیشون به اندازه ی سرعت تغییر می کنه نه؟حالا این مطلب درست هست؟چه جوری توجیه می شه؟جزو مشکلات کیهان شناسیه یا....؟؟؟

Ehsan
08-17-2011, 12:50 AM
ممنون از دقت و تشریح مسائل!

ببخشید تا اون جایی که من فهمیدم یعنی در پراپر دیستنس علاوه بر انبساط جهان سرعت نسبی دو ستاره(یا دو کهکشان)هم لحاظ میشه؟یعنی برایند میگیریم؟
امیدوارم بحث رو منحرف نکنم.یه جایی خوندم یا شنیدم که وقتی دو جسم با سرعت نور حرکت می کنند(در دو جهت مخالف)به جای این که سرعت نسبیشون دو برابر سرعت نور بشه همون سرعت نور می مونه!ولی خوب این دو جسم که مکان نسبیشون به اندازه ی سرعت تغییر می کنه نه؟حالا این مطلب درست هست؟چه جوری توجیه می شه؟جزو مشکلات کیهان شناسیه یا....؟؟؟

با تشکر از آقای اکبر نیا به خاطر توضیح ِ خوبشون در مورد طول ِ همراه ( comoving distance ). نه پراپر دیستنس یا فاصله ی علی خیلی تعریف ِ شهودی ِ جالبی نداره ولی تقریبا میشه این که فرض کنید یک فوتون از یک کهکشان ول شد و به سمت ما اومد! در طی مسیر کیهان در حال انبساطه پس طول می کشه که فوتونه به ما برسه (نسبت به زمانی که جهان ثابت باشه) این که فوتون چه فاصله ای رو طی می کنه دقیقا یعنی پراپر دیستنس در زمان حال (نه همه ی زمانها). اون سوالی هم که گفتید خیر مشکل کیهان شناسی نیست به کتبی که راجع به نسبیت خاص نوشته شدند اگر مراجعه کنید جوابش رو پیدا می کنید ( ببخشید که زیاد توضیح نمی دم نمی خوام بحث تاپیک بیشتر از این منحرف بشه)

Ehsan
08-17-2011, 09:41 PM
.......

در مورد کوازارها که به شکل یه ستاره به نظر میان, بحث اندازه رو داریم که در قسمت نقل قول شده اومده.
علت ایت تغییر نورانیت پریودیک چیه؟؟

.......
راستش نمی دونم چه سیستمی داره ولی اون جوری که می خوندم تو ویکی پدیا اولا پریودیک نیست فقط مرتبه ی تغییرش این طوریه (مثلا 50 در صد این ور اون ور شدن در طی یک هفته!) ثانیا سیستمش هنوز درست معلوم نیست فقط نوشته بود که هرچی باشه قویتر از همجوشیه هسته ای هستش!!!!

sara shahabi
08-18-2011, 12:43 AM
منم اطلاعات زیادی از این تغییر ندارم ویکی پدیا هم چیز زیادی هم در مورد تغییر ننوشته بود ولی میدونیم که در وسط این کوازار یک سیاه چاله ی بزرگی هست که می تونه همچین انرزی عظیمی رو ایجاد کنه مخصوصا که مشخص شده از یه ناحیه ی کوچک هست.تا اون جایی که من در مورد سیاه چاله ها می دونم از دو طریق میتونند مشخص بشند:یکی از طریق جذب کردن ماده های اطرافش(بیشتر در منظومه های دوتایی که یکی غول سرخ و دیگری سیاه چاله است) و یکی اینکه اطلاعاتی رو که به بیرون پرتاب می کنه(البته من در مورد دومی هیچ اطلاعاتی ندارم و نمی دونم مرئی هست اصلا؟؟).خوب حالا اگه قرار باشه تغییر ی در نور کوازارها پیش بیاد باید یکی از این دو عامل تغییر کنند نه؟

Ehsan
08-21-2011, 08:51 PM
خوب گویا کسی قصد ادامه نداره!!!!!!

کهکشان های سیفرت در واقع دسته ای از کهکشان های مارپیچی هستند که هسته ی درخشان و بازوهای فشرده و کوچک دارند و همچنین هسته شون طیفی از گاز ِ یونیده رو نشون میده که نشان از هسته ی خیلی فعال شون داره.

اسم این کهکشان ها به خاطر اون بابایی که اینا رو در سال 1943 دسته بندی کرد و کلاسشون رو جدا. اسمش به گواهی ویکی پدیا Carl keenan seyfert بود.

همون طور که از صحبت های قبلی هم بر میاد باید یک سیاه چاله ی خیلی پر جرم در مرکز داشته باشند و به طبع این سیاه چاله تابش رادیویی هم فراوان دارند.
همون طور که ذکر شد بیشتر با هسته ی بزرگ و درخشان و بازوهای کوچک دارند و در طیفشون خطوط نشری بسیار روشن هیدروژن و هلیم و نیتروژن و اکسیژن دیده میشه.

مرتبه ی سرعتشون از 500 کیلومتر برثانیه تا 4000 هست که این باعث ِ یک جابه جاییه طیفی قابل ملاحظه میشه.
(بقیه ی ویژگی ها رو دوستان بگند)

ـــــــــــــــــــــــــ ـــ
در صورتی که کسی متنی رو ترجمه کرده می تونه منبع اش رو نگه چون بالاخره یه کار جدید در زبان فارسی کرده البته اگر بگه هم اشکالی نداره مثلا من متن ِ بالا رو از ویکی پدیای انگلیسی گفتم. منبع فقط جایی باید حتما ذکر بشه که اونجا حرکت شنیع ِ کپی پیست (!) انجام شده.

Sunrise
08-22-2011, 04:41 PM
کهکشان سیفرت هسته کهکشانی فعال و فشرده و نسبتاً درخشانی دارد.
دانشمندان بر این عقیده هستند که احتمالاً نیروی خود را از یک سیاهچاله ابر جرم می‌گیرد.
هسته کهکشانی فعال،ناحیه‌ای بسیار درخشان و فشردهاست که درخشش آن به قرصی برافزایشی نسبت داده می‌شود که در اطراف سیاهچاله‌ای ابر جرم قرار گرفته است ؛ سیاهچاله‌هایی که جرم آن میلیون‌ها تا میلیاردها برابر جرم ستارگانی همچون خورشید است

جالب است بدانید که یک دسته بندی درون گروهی برای کهکشانهای سیفرت وجود دارد.

به این ترتیب که با بررسی خطوط طیفی این کهکشانها آنها را به گروه یک و گروه دو تقسیم میکنند. ملاک این تقسیم بندی نیز نوع خطوط طیفی است. اگر خطوط طیفی شامل خطوط پهن و باریک باشد نوع یک و اگر فقط خطوط باریک در طیف این کهکشانها دیده شود، نوع دو لحاظ میگردد.
به تازگی این دسته بندی حالت کسری پیدا کرده و بر اساس میزان گسترش خطوط باریک و یا پهن عدد گروه، بین یک و دو تغییر میکند! مثلا 1.9

اما یک نظریه خاص در این زمینه وجود دارد: نظریه وحدت سیفرت ها!
این نظریه بیان میکند که در واقعیت عالم تنها یک دسته کهکشان رادیویی نوع سیفرت وجود دارد و این تفاوت خطوط طیفی با زاویه رویت کهکشان و میزان گرد و غبار موجود در فضای بین ما و کهکشان سیفرت ارتباط مستقیم دارد!
یعنی تفاوت ذاتی بین نوع یک و دو وجود ندارد!

کهکشان مارپیچی 77M یا 1068NGC نمونه‌ای از یک کهکشان سیفرت است.

http://s2.picofile.com/file/7122020963/M77FCRS_crawford_f.jpg

امتیاز تصویر :APOD
همین طور اینجا رو ببینید :) (http://en.wikipedia.org/wiki/File:NGC_1068_Composite.jpg)

با تشکر از ویکی پدیا:hope my fake smile

Sunrise
08-23-2011, 12:32 AM
خب فکر نمیکنم دیگه نکته خاصی راجع به سیفرت ها باقی مونده باشه :)

میتونید برای ادامه و آشنایی با BL ها اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?559-*-%D8%A7%D8%B5%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%AD%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D8%AA%D8%B9%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%81-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85%DB%8C-*&p=14234&viewfull=1#post14234) رو ببینید...

برای ادامه پیشنهاد میکنم یه مثال از BL ها داشته باشیم :دی

با تشکر از اقا احسان :)

sara shahabi
08-23-2011, 01:04 AM
تو نجوم دینامیکی خوندم که سیفرت ها ممکنه چند تا سیاه چاله داشته باشند!(البته نظریه است مثل اینکه)چون نجوم دینامیکی خیلی اپ تو دیت نیست اصلا این نظریه سر انجامش چیه؟یعنی یک سیاه چاله ی مرکزی داریم و چند سیاه چاله در اطراف؟از نظر دینامیکی امکانش هست اصلا؟

یه چیز دیگه:می شه لطفا در مورد اینکه طیف پهن باشه و یا باریک نشون دهنده ی چیه یه تو ضیحی بفرمایید؟؟(البته یه سری توضیحات در قسمت پایین هست ولی اگه دلیلش رو بفرمایید ممنون می شم)

برای اینکه حداقل یه کار مفیدی کرده باشم قسمتی که دوستان تر جمه نکردند رو اوردم:
خطوط طیفی(که در پست های دوستان به ان اشاره شد)ممکن است که از سطح قرص برافزایشی به دست امده باشند یا از ابرهای گازی که به وسیله ی هسته ی مرکزی روشن می شوند.شرح شکل دقیق این ناحیه ی تابش کننده به علت رزولوشن کم دشوار است.به هر حال هر یک از بخش های این قرص بر افزایشی سرعت متفاوتی دارد که وابسته به خط دید ماست.به نظر می اید خطوط باریک از قسمت های بیرونی کهکشان های فعال به دست می ایند که گازها سرعت کمتری دارند در حالی که خطوط پهن از قسمت نزدیک به سیاه چاله به دست می ایند.این نکته با این حقیقت تایید می شود که خطوط باریک خیلی قابل شناسایی نیستند که نشان می دهد ناحیه ی تابش کننده باید بزرگتر باشد.بر خلاف قسمت های بیرونی که می توانند در زمان های کوتاه متفاوت باشند.

کهکشان های سیفرت تابش بسیاری را در فروسرخ فرابنفش و پرتو های ایکس نشان می دهند به طوری که فقط 5% تابش این کهکشان ها رادیویی است(دلیل اینکه ما بهشون میگیم رادیویی اینه که این تابش بیشتر به ما میرسه یا دلیل دیگه ای داره؟؟)فروسرخ به علت وجود غبار نزدیک هسته تابش میشود.(که فکر می کنم یعنی غبار پرتو های دیگه ای رو جذب می کنه و به جاش فرو سرخ تابش می کنه)

در اخر میشه لطف کنید تفاوت های سیفرت رو با اختروش بگید؟تا اون جایی که من فهمیدم(البته علاوه بر این که سیفرت کهکشانه!)برون داد انرزی در اختر وش ها بیشتر از سیفرت هاست و کوازارها دورتر هم هستند.
با تشکر

پ.ن:ببخشید سانرایز عزیز من پست شما رو ندیدم.علتش اینه که من قبل از نوشتن مطلب(به خاطر قبض تلفن!)دیسکانکت می شم اینه که بعضی پستا رو نمی بینم!

Sunrise
08-23-2011, 01:22 AM
مرسی sara shahabi عزیز

اختر وش ها هم فقط اختر به نظر میان! و الا کهکشان هستن... و یکی از پر تابش ترین ها در محدوده رادیویی ،فاصله شون و نظریات مرتبتش هم که با چالش مواجه هستن :) تفاوت عمده نوع کهکشانی اونهاس؛ سیفرت ها در دسته مارپیچی ها قرار میگیرن و همون طور که اشاره کردید تابش کمتری در ناحیه رادیویی دارن ! ولی این مساله نسبیه :) اوایل این تاپیک اشاره کردیم که رادیویی ها رو به علت درصد بالاتر تابش در این ناحیه جداگانه بررسی میکنن و کهکشانهای عادی هم تابش رادیویی دارن...

در مورد طیف هم قبلا اشاره شده بود که امواج الکترو مغناطیس از محیطی که از اون عبور میکنن متاثر میشن و یه جذب هایی در نواحی مشخص(با توجه به خواص ماده میانی) رخ میده که طبیعتا خطوط طیفی رو دچار دگرگونی میکنه :)

در مورد سیاهچاله هم عرض کردم که یه سیاهچاله ابر جرم در هسته فعال لازم داریم :دی بقیه سیاهچاله های خیلی موثر نیستن

Ehsan
08-24-2011, 02:57 PM
این که یک سیاه چاله ی پر جرم داشته باشیم و چند تا کوچکتر رو در اطرافش خوب! میشه گفت که نمیشه چون تو اون وانفسای مرکز کهکشانهای رادیویی همه چیز قاطی میشه!!! یعنی اگر سیاه چاله ای هم باشه جذب میشه یا پرتاب میشه اونور و به قول خانم سانرایز بقیه اش به درد نمی خوره.

طیف ِ یک جسم می تونه از خیلی چیزها تاثیر بگیره مثلا اختر فیزیک دانها می تونند با بررسی طیف ی یک ستاره بفهمند که چگالی ِ سطحی اون ستاره چه قدره. مثلا در مورد کوتوله های سفید به دلیل ِ چگالی ِ بسیار بالا یک خطوط طیفی بسیار پهن رو داریم.
یا اگر ستاره ای خیلی سریع به دور خودش بچرخه خطوط طیفیش پهن تر میشه.
این که می گه خطوط باریک قابل شناسایی نیست از این امر ناشی میشه که طیف سنج های ما نمی تونند خطوطی رو که خیلی باریک هستند به دقت تعیین کنند (تقریبا بدیهی هستش که دقت کافی ندارند). بنا بر این خطوط باید از نواحی بیان که نسبتا پهن بشوند (تا بشه تشخیص داد) و خطوط پهن هم از سرعت ِ زیاد (نواحی داخلی تر) نشات می گیره.

Ehsan
08-25-2011, 07:09 PM
ام 87 یک نمونه ی خیلی جالب و البته نزدیک از کهکشانهای رادیویی هستش. این کهکشان جزو ِ معروفترین کهکشانهای خوشه ی کهکشانی ِ گیسو هست و البته جزو پرجرم ترین ها هم هست.

یک کهکشان ِ بیضوی ِ بسیار بزرگ با جرمی حدود 5-6 تیرلیون برابر جرم خورشید (چند برابر سنگین تر از کهکشان ِ ما، البته اگر یک بازه ی جرمی با ماده ی تاریک و این حرفها رو در نظر بگیریم میشه چیزی حدود 200 برابر سنگینتر از کهکشان ما!!!)

این کهکشان علی رغم پیریش دارای ِ یک هسته ی بسیار بسیار فعاله.

این کهکشان یک سیاه چاله ی مرکزی ابر پر جرم (واقعا ابر پر جرم!!!!) داره که جرمی حدود شش میلیار برابر جرم خورشید داره!!! برای مقایسه جرم ِ سیاه چاله ی مرکزی ِ کهکشان ما فقط چهار میلیون برابر جرم خورشید جرم داره یعنی در برابر ِ سیاه چاله ی ام 87، سیاه چاله ی راه ِ شیری یک شوخی محسوب میشه!! بیش از هزار برابر!!!

این کهکشان همچنین یک جت ِ پلاسمایی ِ قوی داره که نشان از فعالیت ِ سیاه چاله اشه!

ـــــــــــــــــــــــــ ـ
دوستان اگر در این زمینه (کل تاپیک) نکته ی ِ خاصی ندارید، این تاپیک رو کم کم جمع کنیم (جمع بندی و باقی ِ قضایا)

sara shahabi
08-29-2011, 01:08 PM
bl ها(اشیای سوسماری bl):

این نامگذاری(سوسماری)به علت قرار گرفتن ستاره ی متغیری در این صورت فلکی(سوسمار)است.البته این نامگذاری صحیح نبود بدین گونه که با کشف گسیل های رادیویی از این اشیا فرض ستاره بودن ان ها رد شد.(چون فقط کهکشان ها و اختروش ها امواج رادیویی گسیل می کنند)

در مقایسه با دیگر کهکشان های فعال bl ها با سرعت و تغییرات بسیار (پس هسته ی کوچکی دارد)همراه است.به همین علت تصور می شد این نوع از کهکشان ها یک ستاره ی متغیر باشد.به خاطر اثر جت (پلاسمایی) که دقیقا بسته به زاویه ی ناظر است هسته ی bl ها مشخص می شود.میزبان این هسته ی فعال کهکشان کروی پر جرمی است.در دسته بندی هسته ها ی کهکشانی bl جزو بلازارها قرار می گیرند.(بلازار کوازار بسیار فشرده است)
.
یه سوال:در بررسی دو مطلب به یه تناقض برخوردم یکی گفته بود که جزو کهکشان های رادیویی کم قدرت هستند و یکی دیگه گفته بود بسیار فعال هست!البته گفته بود که کهکشان میزبان ,ضعیف هست.حالا کدوم درسته؟

solh
08-29-2011, 10:30 PM
در موردblها : اين اجرام در تكامل جهان در چه جايگاهي قرار دارند و از نظر انتقال به سرخ و فاصله نسبت به ديگر كهكشان هاي راديويي در چه جايگاهي هستند ؟

sara shahabi
08-29-2011, 11:23 PM
تا اون جایی که بنده می دونم این اجرام قطعا دورتر از سیفرت ها هستند و دورتر از اختروش ها ولی اختروش ها چون در فاصله ی 3 تا 15 میلیارد سال نوری قرار دارند گستره ی زیادی رو شامل می شوند.بدین معنی که اختروش هایی که در فاصله ی 15 میلیارد سال نوری هستند باید به bl ها نزدیک تر باشند.
در مورد فعالیت هم فکر می کنم فعالترین باشند و کهکشان میزبان ضعیف باشد!(مثل این که منظور اون منبع رو اشتباه فهمیده بودم!)

لطفا اگر مطالب ناقص یا اشتباه است اساتید گرامی تصحیح بفرمایید.

Ehsan
08-30-2011, 05:01 AM
bl ها(اشیای سوسماری bl):
.
یه سوال:در بررسی دو مطلب به یه تناقض برخوردم یکی گفته بود که جزو کهکشان های رادیویی کم قدرت هستند و یکی دیگه گفته بود بسیار فعال هست!البته گفته بود که کهکشان میزبان ,ضعیف هست.حالا کدوم درسته؟

تناقضی وجود نداره! در واقع خیلی فعال اند ولی در بین دیگر کهکشان های رادیویی از تابش کمتری در طول موج رادیویی بر خوردار اند. همین

sina.hoshyar
02-17-2012, 08:06 PM
چند نوع کهکشان داریم ؟
از نظر شکل

Sunrise
02-20-2012, 05:28 PM
چند نوع کهکشان داریم ؟
از نظر شکل

سلام دوست عزیز
ورودتون رو به آوا تبریک میگم

در طبقه بندی هابل، کهکشانها بر اساس شکل ظاهری اونها به سه دسته ی بیضوی، مارپیچی و نا منظم دسته بندی شدن و هر کدوم از این دسته های اصلی هم زیر مجموعه هایی دارن که در تصویر زیر مشخصه :

http://jtgnew.sjrdesign.net/images/galaxies_hubbleSequence.jpg

البته در این تاپیک بحث کهکشانها بر اساس درجه فعالیت اونها بوده(کهکشانهای رادیویی) که تقریبا به جمع بندی هم رسیده ;)

mahdad_haghighi
02-20-2012, 11:08 PM
یه مقدار توضیح بیشتر : :have a nice day:

1-1 – کهکشانهای مارپیچی/ spiral galaxies

که ساختمان مارپیچی دارند و دارای بازو هستند . در این کهکشانها ، مرکز بیضوی شامل ستاره های پیر با قرص تختی از ستاره هاست که دو یا چند بازو را تشکیل میدهند . بازوها محل ستاره های جوان سحابی و گاز و غبار های درخشان اند . حدود یک سوم کهکشانها مارپیچی هستند . مارپیچی ها با حرف S که به دنبال آن حرف کوچکی مانند a,b,c,d می آید ، دسته بندی میشوند. کهکشانهای Sa مرکزی بزرگ و بازوهایی فشرده و کوچک دارند . کهکشانهای Sd مرکزی کوچک و بازوهایی پراکنده دارند .

http://www.astroupload.com/uploads/13297657281.jpg (http://www.astroupload.com/)

1-2 – کهکشانهای مارپیچی میله ای/barred spiral galaxy

در این دسته ، میله ای از مرکز کهکشان از هر دو طرف خارج میشود . میله از ستاره های در حال حرکت تشکیل شده است . به علاوه ممکن است این میله تجمع موقتی از ستاره ها باشد نه بخش دائمی از کهکشان . مارپیچی میله ای ها با علامت SB که به دنبال آنها حروف کوچک a,b,c ,d می آید مشخص میشوند و مانند مارپیچی های عادی فشردگی بازوها و اندازه هسته را مشخص میکنند . راه شیری نیز کهکشانی مارپیچی میله ای است

http://www.astroupload.com/uploads/13297658561.jpg (http://www.astroupload.com/)

2 – کهکشانهای بیضوی/elliptical galaxies

بیشتر از نیمی از کهکشانها ، توپهایی از ستاره های پیر و بدون هیچ بازوی مارپیچی یا قرص مشخصی هستند . بیضوی ها گاز و غبار بسیار کمی دارند و تقریبا ستاره ای در آن ها متولد نمیشود . جرم آنها بسیار گوناگون است . برخی از کوچکترین و بزرگترین کهکشانها بیضوی هستند . بیضوی ها با حرف E که در مقابل آن عددی قرار میگیرد دسته بندی میشوند . ظاهر کهکشانهای E0بسیار نزدیک به دایره است و کهکشانهای E7 بیضی های کشیده اند .

http://www.astroupload.com/uploads/13297660201.jpg (http://www.astroupload.com/)

3 – کهکشانهای نامنظم/irregular galaxies

برخی از کهکشانها در دسته های بالا قرار نمیگیرند . کهکشانهای نامنظم ( irr ) هیچ شکل مشخصی ندارند و حاوی گاز و غبار زیادی هستند . ابرهای ماژلان، دوکهکشان اقماری راه شیری هستند که جزء کهکشانهای نامنظم هستند .

http://www.astroupload.com/uploads/13297661571.jpg (http://www.astroupload.com/)

تقسیم بندی کهکشانها رو هم تو تصویری که خانم سانرایز لطف کردن گذاشتن میشه دید .

Ehsan
12-05-2012, 12:50 PM
علاوه بر این که هنوز هم به جد منتظر پاسخ این پست (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1226-%D8%B3%D8%AD%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D9%87%D8%A7&p=49108&viewfull=1#post49108) هستیم بد نیست یه نگاهی به تصویر روز نجوم امروز هم بندازید:

http://apod.nasa.gov/apod/image/1212/herca_vlahst_960.jpg

این تصویر ترکیب تصویر رادیویی و تصویر مرئی یک کهکشانه، تصویر مرئی تنها یک کهکشان رو نشون میده اما تصویر رادیویی جتهایی بسیار بسیار قدرتمند رو نشون میدن، سیاه چاله ی این کهکشان بیش از هزار برابر پرجرمتر از سیاه چاله ی مرکزی کهکشان راه شیری تخمین زده شده که این بسیار عظیمه. (در تصویر هم قدرت جتها واقعا معلومه، ابعاد باقی مانده های این فرایند حتی از ابعاد کهکشان هم بزرگتره، خود کهکشان هم بسیار بسیار بزرگه و تخمین زده شده 1000 برابر از کهکشان راه شیری پرجرمتر باشه که این عدد واقعا نفسگیره اگر درکش کنید!!)

MSFA
03-22-2013, 10:27 AM
با سلام ، در رابطه با کهکشان های رادیویی و انواع مختلف کهکشان های فعال مثل سیفریت ، اختروش ها و.. باید عرض کنم که کوازارها ودیگر کهکشان های فعال علی الخصوص کوازارها که دارای انتقال به سرخ بالایی هستند به این نتتیجه رسیده ایم که آن ها مرحله اولیه تحول کهکشان ها هستند : یعنی ان ها در اولین مراحل شکل گیری کهکشان ها هستند و با این که داری انتقال به سرخ بالایی هستند ، در می یابیم علت درخشندگی آن ها این است که در مرحله اول تحول خود می باشند ، و انرژی زیادی از خود خارج می کنند.
و در مورد کهکشان های رادیویی هم می توان گفت سیاهچاله مرکزی کهکشان در حال بلعیدن مواد و همچنین بوجود آمدن جت های رادیویی و غیره خواهد شد ، جالب اینجاست که این اتفاق بزودی برای راه شیری نیز رخ خواهد داد ، چون در حال بلعیدن تکه ابر و غباری می باشد.

estardast
03-31-2013, 11:37 AM
توی بسیاری از نرم افزار های نجومی می بینید که آسمون را مرز بندی می کنند (طبق قرارداد). جایی خوندم که این قرارداد همون کوازار ها هستند. کوازار ها به دلیل ثابت بودنشون از دیدگاه ما(به خاطر فاصله ی نزدیک به 13،14 میلیارد سال نوری) راهنمایی هستند برای تقسیم بندی آسمان. چیزی شبیه به طول و عرض جغرافیایی. ولی هر چه قدر گشتم روش تقسیم بندی آسمون به کمک کوازار ها رو پیدا نکردم اگه میشه در این مورد هم یه توضیحی بدین!
میشه بیشتر درمورد کوازارها توضیح بدین
اگه امکانش هست ...

NARUTO
09-02-2013, 09:11 PM
زائده های رادیویی معمولا از کهکشانهایی که با آنها همراه هستند بزرگترند . قطر بسیاری از آنها به بزرگی 60 کیلو پارسک یا 200000 سال نوری است . ینی دوبرابر اندازه کهکشان راه شیری . از نوک تا نوک ، زائده های رادیویی صدها کیلو پارسک فاصله دارند . رکوردهای بزرگترین و کوچکترین و درخشانترین در ستاره شناسی تقریبا هر روز شکسته میشود ولی یکی از بزرگترین کهکشانهای رادیویی شناخته شده 3c 236 میباشد . زائده های رادیویی این کهکشان تا 5/8 مگاپارسک گسترده شده است .

ادامه دارد ...

NARUTO
09-03-2013, 01:10 PM
زائده های رادیویی دو خصوصیت دارند که به منشاء آنها اشاره می کند . آنها تابش سینکروترونی ساتع میکنند که لکه های داغی ( نواحی با گسیل رادیویی شدید ) در لبه زائده و دور از مرکز کهکشان دارند.

تابش سینکروترونی هنگامی تولید میشود که الکترونهای پر سرعت از میان یک میدان مغناطیسی می گذرند .
اگر چه میدان درون یک زائده رادیویی حداقل هزار برابر ضعیفتر از میدان زمین است ، ولی چون حجم بسیار بزرگی را اشغال میکند ، دارای انرژی ذخیره شده بسیاری است.

به علاوه الکترونهای پر سرعت باید با سرعتی نزدیک به سرعت نور حرکت کنند . بنابراین باید دارای انرژی خیلی زیادی باشند . به چنین الکترونهایی الکترونهای نسبی گفته میشود .

مداد رنگیهام
09-03-2013, 01:34 PM
اگر چه میدان درون یک زائده رادیویی حداقل هزار برابر ضعیفتر از میدان زمین است ، ولی چون حجم بسیار بزرگی را اشغال میکند ، دارای انرژی ذخیره شده بسیاری است.

لطفا این جمله رو بیشتر تو ضیح بدین:)

میدان مغناطیسی رادیو کهکشانها چگونه ایجاد میشن؟در مورد کوازارها آیا این میدانها مربوط به خود سیاهچاله کهکشانن؟یعنی ما در مرکز کهکشانمون یک سیاهچاله داریم که دارای میدان مغناطیسیه یا حرکت مواد در اطراف سیاهچاله باعث ایجاد یه همچین میدان مغناطیسی میشه؟
ممنون.

s.ataei
01-27-2014, 10:28 PM
چند نوع کهکشان داریم ؟
از نظر شکل
طبق تقسیم بندی ادوین هابل ما سه نوع طبقه بندی اصلی داریم: - کهکشانهای بیضوی - کهکشانهای نا منظم - کهکشانهای مارپیچی

Naruto Sh
02-23-2014, 03:53 PM
سلام بر دوستان.
همه کهکشان ها امواج رادیویی گسیل میکنند. ولی بعضی از آنها گسیل کننده های بسیار قدرتمندی هستند که صدها هزار برابر کهکشانهای معمولی امواج رادیویی به فضا می فرستند . یکی از چشمه های فوق العاده بسیار قوی( 19n40a یعنی بعد 19 ساعت ، n معرف کاتالوگ اتحادیه بین المللی نجوم و 40a به معنی میل 40 درجه شمالی و حروف ترتیب a ) است که نام متداول آن دجاجه a است . شدت تابش آن 10 میلیون برابر کهکشان راه شیری و آندرومدا است .

زمانی مطرح شد که این شدت های عظیم تابش در نتیجه برخورد دو کهکشان با هم است ولی مطالعات آماری نشان میدهد که احتمال چنین برخوردهایی نزدیک به صفر است .

در حال حاضر بهترین تعبیر این است که این گسیلش رادیویی از ابرهای گازی می آید که منشا آنها انفجارهایی در نواحی مرکزی کهکشان های بیضوی غول پیکر است . انفجارهایی که احتمالا یک میلیون مرتبه شدیدتر از انفجار ابر نو اختری اند . این ابرهای گاز که احتمالا دو به دو اند ، با میدان های مغناطیسی که ده ها هزار سال نوری از بخش روشن کهکشان فاصله دارند به کنش متقابل می پردازند و موجب گسیل شدید امواج رادیویی میشوند .

Naruto Sh
02-24-2014, 10:16 AM
کهکشان های فعال رادیویی

این کهکشان ها مقدار عظیمی انرژی از ناحیه کوچک مرکزی خود که هسته نامیده میشود گسیل میکنند . از این رو نام دیگر آنها هسته های کهکشانی فعال
( به اختصار agn ) است. این نام مشتمل بر انواع کهکشان های پر انرژی است : کهکشان های سی فرت ، اجرام bl - سوسمار و اختر نماها . تصور میشود که چشمه عظیم همه این اجرام ، سر ریز ماده به سیاه چاله ای بسیار پر جرم در مرکز کهکشان فعال است .

کهکشان m87 در مجموعه کهکشانی سنبله به فاصله 50 میلیون سال نوری از ما قرار دارد . این کهکشان غول آسا که نزد اختر شناسان رادیویی به سنبله a موسوم است نه تنها نیرومند ترین چشمه رادیویی سنبله است بلکه از چشمه های بسیار قوی پرتو x هم به شمار میرود . قطر ناحیه مرکزی m87 فقط 45 روز نوری است . مدار ستاره های این ناحیه مرکزی تحت سیطره جرم عظیمی است که 5 میلیارد برابر جرم خورشید است .

کهکشان بیضوی قنطورس a در نیمکره جنوبی کهکشان فعالی است که از هسته آن تابش x و رادیویی به شدت تمام گسیل میشود . بیشتر کهکشان های فعال رادیویی شکل بیضوی یا نامنتظم دارند . اما در مرکز بعضی از کهکشان های مارپیچی نزدیک هم یک هسته فعال پر نور را میتوان تشخیص داد . این کهکشان ها ، کهکشا های سی فرت نام دارند . حدود هزار کهکشان سی فرت شناخته شده است .