PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رصدخانه ملي ايران

m.aryayi
01-23-2011, 10:31 PM
نظرتون در مورد اين پروژه چيه؟
بالاخره كي اين صبر چندسالمون بايد تموم شه؟
در مورد ويژگي هاي خود تلسكوپ چه نظري داريد؟

doostesetareha
01-23-2011, 10:44 PM
خبرای من برمیگرده به زمان مکان یابی. اطلاعات دیگه ای ندارم.
آقای آریانی راس میگن. کسایی که خبر دارن مارم بی خبر نذارن !!

169
01-23-2011, 11:45 PM
خب محمد(اریایی) خودت که مطمئنم نوشته های دکتر منصوری رو میخونی و احتمالا اطلاعات خودت بهتر از ماباشه!!! الان تنها خبری که تو نت هست در مورد تصویب طرح و مکان یابی و تهیه شیشه خام ( دوست ستاره ها گفتنش) و حتی معلوم نیست ابعاد تلسکوپ چند متری است!! بین 3-5 گفته شده ولی 2 متری هم گفته شده!! من فکر میکنم بین 2-3 متری باشه!!!
البته با بودجه ای 2 میلیارد تومنی(فکر کنم) بشه 4 متری هم ساخت!! البته یک متریش هم برای الانه ما کافیه!!! این رصدخانه که با فراز و نشیب های زیادی روبه رو شده و سا های زیادی گفته شده که این رصدخانه به بهره برداری میرسه!!! فعلا طبق اخرین پیش بینی که کردند حداکثر تاسال 1395 تکمیل بشه!!!
این کاره اول ما ایرانیها در ساخت تلسکوپ های نیمه بزرگه و باید شروع خوبی داشته باشه و بعد از تکمیل رصدخانه بتونیم در کشور با کمک دانشگاه ها و صنعت،کارخانه های خاص تولید اینه های بزرگ داشته باشیم و بتونیم به راحتی تسکوپ های یک متریدرداخل کشو بهره برداری کنیم!!! مهندسین کامپیوتر نرم افزار و سخت افزا بتونن برنامه های خاص پردازش و آنالیز طراحی کنند!! بتونیم مثله دیگه ی رصدخانه ها در فرو سرخ و فرابنفش اشکار ساز داشته باشیم!!!
یه مشکلی هم هست اینه که فعلا رشته ی اپتیک و لیزر داخل کشور اون طور که باید مورد توجه نیست و رشدش خیلی کمه( البته خاصتم این رشته رو بخونم ولی ...) و امیدوارم با تکمیل این رصدخانه صنعت اپتیکمون یه پله ی ترقی یک متری برداره!!!
من خیلی دوست دارم بعد از بهره برداری رصدخانه یک کتاب مکانیابی جامع و کامل چاپ بشه که راه رو برای بقیه ی باز کنه!!! تا سال 1395 و همین حدودا تعداد فارق التحصیل های دانشگاهها پا به تحقیقات می گذارند و به راحتی میتونند فعالیت های علمی جدی انجام بدهند و به نوعی یک تحول نجوم حرفه ای در کشور صورت بگیره!!!! البته بازم میگم امیدوارم با افتتاح رصدخانه این قیمت های خیلی زیاد تلسکوپ ها پایین بیاد و تنوع ابزارهای نجومی تحقیقاتی افزایش پیدا کنه ( تحریمی نباشه)!!! بازم امیدوارم که رصدخانه های کوچک و بزرگ فعلی الان کشورمون از راکد بودن در بیان و با رصدخانه ملی همکاری مستقیم داشته باشه!!!! و امیدواری اخرم اینه که انشاالله جزئیات رصدخانه و سایت رصدخانه به زودی منتشر و فعال بشه!!!

امیر حسن زاده
01-24-2011, 08:42 AM
در اوايل دهه 1380 كه تازه مكان يابي رصدخانه ملي با انتخاب چهار كانديد اوليه وارد مرحله اندازه گيري ديد نجومي- seeing- شده بود. چند سال بعد دكتر نصيري قيداريي كه اون موقع رييس انجمن نجوم ايران بود در مصاحبه زمان افتتاح تلسكوپ را سال جهاني نجوم (2009م يا 1388 ه.ش) اعلام كرد. ولي هفته پيش براي چندمين بار مكان رصدخانه ملي اعلام شد
http://www.parssky.com/view/1426.aspx
اين هم آخرين طرح رصدخانه ملي
http://khabaronline.ir/images/2011/1/IranNationalObservatory.jpg

امیر حسن زاده
01-24-2011, 09:03 AM
سازه رصدخانه ملی ایران که برفراز قله 3600 متری گرگش در کاشان ساخته می‌شود، برجی استوانه‌ای به قطر 10 متر و ارتفاع 23 متر است که گنبد تلسکوپ 3.5 متری ایران برفراز آن نصب خواهد شد.
دکتر رضا منصوری، استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و مجری طرح رصدخانه ملی ایران در گفتگو با ایسنا گفت احداث ساختمان رصدخانه ملی از سال 1391 آغاز خواهد شد.
طراحی و ساخت تلسکوپ 3.5 متری ایران از سال گذشته با تلاش مهندسان ایرانی آغاز شده و طبق برنامه قرار است که در اوایل تابستان آینده، مطالعات خاک‌شناسی و بررسی‌های مشابه در بالای قله آغاز شود تا ساخت ساختمان رصدخانه از سال 1391 آغاز شود.
سازه استوانه‌ای نوک قله برای نصب تلسکوپ از آ‌لومینیوم و دیگر مصالح ساختمانی ساخته می‌شود. شکل کلی محفظه تلسکوپ نیز توسط مهندسان ایرانی طراحی شده که به شکل استوانه‌ای به قطر 10 متر و به ارتفاع 23 متر است که بالای آن یک گنبد قرار دارد و در نهایت با تغییرات کوچک همین طرح عملیاتی خواهد شد. (با توجه به نقشه، قطر این سازه 12 متر است!!!)
منصوری با بیان این که شرکت های داخلی توانمندی بالایی در طراحی سازه بالای قله دارند، خاطرنشان کرد: «در حال حاضر از چهار کارخانه بازدید و مذاکرات را آغاز کرده‌ایم و احتمالا از چهار کارخانه دیگر هم بازدید خواهیم کرد تا با توانمندی‌های آنان آشنا شویم و در اواخر بهار و اوایل تابستان سفارش ساخت قطعات تلسکوپ را به کارخانجات داخلی می‌دهیم».
دکتر منصوری از انتخاب قله 3600 متری گرگش در 35 کیلومتری کاشان به عنوان محل احداث رصدخانه ملی ایران (http://khabaronline.ir/news-123476.aspx) خبر داده بود.
منبع: خبرآنلاین

m.aryayi
01-24-2011, 08:54 PM
همتون مي دونيد كه وقتي قرار بود اين طرح به تصويب مجلس برسه بين تلسكوپ ملي و شتابدهنده ملي اختلاف نظر بود
با توجه به اينكه شتابدهنده به درد خيلي از فيزيك دان هاي كشورمون كه بيشتر از منجمين حرفه اي اند مي خوره و مسلما كاربردي تر از تلسكوپ خواهد بود ايا تصويب اين طرح از ابتدا درست بود؟

چند سال پيش تو يك همايشي مطرح شد كه بر سر اينكه اين تلسكوپ 3 متري باشه و يا 1 متري ولي با ويژگي اپتيك سازگار باشه بحث شده بود ، اينطور كه معلومه تلسكوپ بزرگتر به تضويب رسيد نظرتون در مورد اين چيه؟

169
01-25-2011, 11:02 PM
در مورد مورد اول اره نوشته شده که بین اون دوتا طرح مونده بودند ولی به نظرم وجود یک رصدخانه ملی در کشوری نجوم خیز قدیم و اماتوری خیز الان لازمه!!!!!
بعد اینکه طبیعتا یک رصدخانه ملی باید بزرگ ابعاد باشه وگرنه اگه یک متر بود که زیاد تغییری نمی کرد!! مثلا می شود دوتا تلسکوپ نیم متری شرکت مید رو به صورت تداخل سنجی قرار بدن!! بعد اینکه فکر کنم تلسکوپ 50اینچ دابسنی شرکت اوریون رو دیده باشی که زده!!!یه کم به این فکر کن!البته الان!!!

Astronomer
01-25-2011, 11:11 PM
سلام خدمت همه دوستان!
با مشاهده ذوق و اشتياق دوستان و سؤالاتي كه در ذهن دارند
بر اين شدم تا با استاد فيزيك1 خود يعني استاد دكتر رضا منصوري
هماهنگ كنم و اگ موافق بودند يك مصاحبه اختصاصي با ايشون بگيرم!
مخصوص آوااستار و از شما دوستان ميخوام كه هر سؤالي داريد مطرح كنيد.

دوستان شما سؤالات خود را بگذاريد من سعي ميكنم به هر صورت كه شده موافقت ايشون رو بگيرم و مزاحم ايشون بشوم!!!

چطوره؟

169
01-25-2011, 11:14 PM
اوووووووووووووووووووفف عالی!بیست!توپ!:thanks:
من کلی سوال دارم!!!اول پیش مقدمه مصاحبه رو با آقای منصوری در میتون بزار و ببین چقدر وقت داریم که سوال های اصلی رو قرار بدیم!!من کلی سوال دارم!!!!!!!!:yarr:

Mostafa
01-25-2011, 11:29 PM
سلام خدمت همه دوستان!

دوستان شما سؤالات خود را بگذاريد من سعي ميكنم به هر صورت كه شده موافقت ايشون رو بگيرم و مزاحم ايشون بشوم!!!

چطوره؟

سلام Astronomer جان

ممنون از پيشنهاد جالبت

باتوجه به اينكه بخش بازرگاني آواگروپ با رصدخانه ملي و شخص دكتر منصوري همكاري هايي داشته و دارد ، لطفآ بنده را هم درجريان اين هماهنگي قرار دهيد تا شما را به صورت رسمي به عنوان نماينده آوااستار به رصدخانه ملي معرفي نماييم .

گاليله
01-26-2011, 02:58 AM
سلام خدمت همه دوستان!

چطوره؟

از طرف من بپرسين واقعآ 10 ميليار بودجه و 5 سال وقت ! كدومش كافي نبود براي يك رصد خانه كوچك 3.5 متري ؟؟؟

بپرسين مگه قرار نبود سال 90 افتتاح بشه ، پس چي شد ؟؟

ولي از قول من يك خسته نباشيد جانانه هم بگين چون ظاهرآ بعد از اينهمه وقت و هزينه بالاخره فهميدند قله كركس يا كركش يا گرگش يا .... براي تاسيس رصدخانه ملي مناسب است !!!! :melt:

ضمنآ به ايشان ياداوري كنيد 5 سال آينده اگر هم رصد خانه 3.5 متري ملي راه اندازي شود ، در آن زمان به نسبت پيشرفت ساير كشور ها رصد خانه ملي اسباب بازي بيش نخواهد بود !

Astronomer
01-26-2011, 08:22 AM
سلام!
با توجه به ميلي كه ديشب براي دكتر منصوري فرستادم، ايشان امروز ساعت 07:22 موافقت خود را مبني بر حضور من در اتاق ايشون اعلام كردند و به شدت بنده را مشعوف گردانيدند.

در پاسخ ايشان زماني هم براي اين ملاقات در نظر گرفته شد كه به نظرم براي آماده سازي سؤالات بايد از ايشون بخواهم كه زمان را كمي تغيير دهند!

پس سؤالات خود را هرچه زودتر و سريعتر در ادامه تاپيك مطرح نماييد!

شايان سليم شهشهانى
01-26-2011, 11:16 AM
بالاخره تلسكوپ رصدخانه ي ملي ايران چند متريه؟
آينه اش كجا تراشيده مي شود؟ يا دارد مي شود ؟ يا خواهد شد؟
اين پروژه كي تمام مي شود؟

سوالات من بود ، به زبان خودم!

169
01-26-2011, 03:12 PM
بازم ممنون علی!!!:thumbsup:
1- تلسکوپ رصدخانه ملی فقط در طیف نور مرئی فعالیت می کند؟!
2- لوازمی که برای رصدخانه ملی قراره مورد استفاده قرار بگیرد چه چیزای است؟
3- تلسکوپ های کمکی هم نیز برای این تلسکوپ تعیین شده؟!
4- بعد از ساخت این رصدخانه توانایی ساخت تلسکوپ های بزرگ در کشور به وجود میاید یا نه؟!
5- چه کشورهایی در ساخت این رصدخانه همکاری می کنند؟
6- اهداف اصلی رصدخانه چه چیزای است؟
7- چه سازمان هایی در زمان تکمیل رصدخانه می توانند با رصدخانه همکاری داشته باشند؟
8- سایت اینترنتی رصدخانه کی تکمیل می شود؟
9- چه تعداد دانشجو یا پژوهشگر برای استفاده علمی از رصدخانه مورد استفاده قرار میگیرد و دارای چه سطح علمی هستند؟(به طور کلی چه کسانی هدایت رصدخانه و مطالعات را بر عهد می گیرند!)
10- نظر خودتون در مورد رصدخانه ملی چیست؟

m.aryayi
01-26-2011, 04:33 PM
1- دليل اينكه چرا تلسكوپ ملي به شتابدهنده ملي (با توجه به بيشتر بودن كارشناسان فيزيك و كاربردي تر بودن آن براي آن ها) برتري داده شد؟

2- ايا اين تلسكوپ از اپتيك سازگار استفاده مي كنه و يا خير؟

3- همكاري ايرنيان خارج از كشور (مانند بابك سدهي ، مجيد آل ابراهيم و ... ) با اين پروژه رضايت بخش بود؟

4- دليل نام بردن از اين پروژه به عنوان پروزه كلان علمي در كتاب معماري علم در ايران تون چيه؟ ايا ميشه اين طرح رو با پيشرفت هاي فناوري فضايي ، مهندسي نانو ، شبيه سازي و ... ولي به عنوان يك پروژه مربوط به علوم پايه مقايسه كرد؟

5- ترسيمتون از آينده نجوم حرفه اي در ايران چيه؟

6- به نظرتون در حال حاضر نجوم حرفه اي در ايران موفق تر و در جهان شناخته تر شده يا نجوم آماتوري؟

7- به نظرتون يك فردي كه مدركي دانشگاهي از نجوم و فيزيك بگيره ، بايد در ايران بمونه و بشه استاد دانشگاه و يا به خارج از كشور بره و در زمينه علمي خودش به پژوهش بپردازه؟

8- به يك منجم اماتور پيشنهاد مي كنيد فيزيك بخواند؟

9_ ايا ممكن است در سال هاي اينده نجوم به صورت يك رشته مستقل در دانشگاه هاي ايران تدريس شود؟

10_ ميشه نظرتون رو در مورد دكتر ثبوتي و بر خورد هايي كه با ايشون شد بگيد؟

11_ ايا برنامه هاي براي استفاده منجمان اماتور از تلسكوپ ملي وجود داره؟

(ببخشد كه سوال ها زياد شد و بيشترشون هم بي ربط به موضوع شد ولي بايد از فرصت ها نهايت استفاده رو كرد!!!)

na3r
01-29-2011, 03:01 PM
- فکر نمی کنید که پروژه ای به این عظمت و با چنین بودجه ای نیاز به یه وب سایت رسمی داشته باشه تا به جمع آوری کلیه پیشنهادات و انتقادات و ارائه اخبار ریز پروژه بپردازه؟

geologist
02-02-2011, 02:42 PM
سلام
فکر میکنم داشته باشه اما در حال ساخته و فعلا بالا نمیاد. آدرسش هم هست:
http://ino.org.ir

169
02-15-2011, 09:07 PM
دوستانی که الان این پست رو میخونن
همین الان برید به این ادرس و برنامه روی موج نجوم رو با موضوع رصدخانه ملی ایران گوش کنید!

http://live.irib.ir/player_tehran.htm

Mojtaba.M
07-24-2011, 01:30 PM
رصدخانه ي ملي ايران

مسوول مكان‌یابی رصدخانه ملی ایران خاطرنشان كرد: طی مكان‌یابی در تامین بودجه مشكل چندانی نداشتیم و اگر مشكلی هم وجود داشت، قابل تحمل بود و هر زمانی كه بودجه نمی‌رسید دانشگاه تحصیلات تكمیلی علوم پایه زنجان حمایت لازم را صورت می‌داد تا كار متوقف نشود.این نخستین دانش پایه و فن‌آوری پیشرفته‌ای است كه طرح رصدخانه ملی ایران برای ایرانیان به ارمغان آورده است و مسلما پا به پای تكمیل مراحل بعدی باز هم خواهد آورد. به سایت رسمی رصدخانه ی ملی ایران سری بزنید.
!

با گذشت حدود هفت سال از آغاز مكان‌یابی «رصدخانه ملی ایران» و وقفه‌های مكرر در اعلام مكان نهایی احداث رصدخانه، شورای راهبری رصدخانه ملی ایران اخیراً در جلسه ای، نیز در مورد انتخاب یكی از دو ارتفاع مورد بررسی در قم و كاشان برای احداث رصدخانه به نتیجه نرسید و تعیین محل رصدخانه به منظور انجام مطالعات دقیق‌تر و حصول اطمینان بیشتر به روزهای آینده موكول شد.
مکان یابی رصدخانه ی ملی ایران
به گزارش ایسنا، فعالیت مكان‌یابی رصدخانه ملی ایران در چند سال گذشته با نظارت مركز تحصیلات تكمیلی در علوم پایه زنجان به ریاست دكتر یوسف ثبوتی زیر نظر دكتر سعدالله نصیری قیداری انجام شده است.
ابتدا با استفاده از داده‌های هواشناسی 33 منطقه در كشور كه بر اساس مشاهدات اولیه شرایط بهتری داشتند. چهار محل مناسب از لحاظ پوشش ابری، باد، زلزله شناسی انتخاب شد و سپس با ابزارهای تخصصی تشخیص كیفیت شرایط رصدی (DIMM) وضعیت جو در آنها مورد بررسی قرار گرفت و سپس در مناسب‌ترین بلندی ممكن در هر محل یك گروه برای اندازه‌گیری‌های بعدی مستقر شد.
این گروه‌ها در شرایطی دشوار در مناطقی دور افتاده در همه شب‌هایی كه آسمان صاف بوده به ثبت داده‌های كیفیت جو پرداخته‌اند.
نتایج این بررسی‌ها منجر به انتخاب نواحی نامزد اصلی احداث رصدخانه ملی شده است. پیگیری این اندازه‌گیریها همچنان فعالیت با اهمیتی برای رصدخانه ملی است.
دکتر رضا منصوری مدیر این پروژه، درباره ی دو مکان نامزد برای ساخت رصدخانه گفت : دو مکان در جنوب قم و بین قله دینوا و کلاه برفی در اطراف کاشان برای استقرار رصدخانه ملی در نظر گرفته شده است که به زودی مکان نهایی انتخاب می شود.
در تعیین محل مناسب برای استقرار رصدخانه باید پارامترهای متعددی را از عوارض زمین شناختی مانند وجود گسل‌ها و معادن گرفته تا جریان‌های باد و اختلاف فشار، آلودگی نوری، پایداری جوی و از این قبیل منظور كرد.
این اطلاعات مشخص خواهند كرد كه پارامتر دید برای هر محل چقدر است و بنابراین چه ابزاری برای آن محل مناسب خواهد بود. به همین دلیل داده‌های كیفیت جو برای طراحی فنی تلسكوپ و بهره‌برداری بهینه از رصدخانه ضروری است
اما داده‌های گردآوری شده در این بررسی مستقلا هم ارزش علمی دارند و مجموعه آنها شناسنامه مناطق ایران از لحاظ امكان استفاده از آسمان این كشور برای دانش جهانی نجوم محسوب می‌شود.
آسمان صاف هم گاه موهبتی است، مثلا برخورداری كشور شیلی از آسمان بسیار صاف باعث شد كه كشورهای اروپایی در چارچوب سازمان رصدخانه جنوب اروپا از دهه 70 میلادی به بعد میلیاردها دلار برای ساختن رصدخانه در این كشور ــ علیرغم اوضاع بی‌ثباتش ــ سرمایه‌گذاری و درآمد ارزی هنگفتی نصیب آن كنند.
نكته مهم این است كه با پایان گرفتن برنامه هشت ساله مكانیابی رصدخانه كه چهار سال آن هم با تحققات میدانی و داده‌گیری‌های محیطی همراه بوده، كشور ما به فن‌آوری و دانش پیشرفته‌ای از مكان‌یابی دست یافته است و از این پس می‌تواند این دانسته‌ها و مهارت‌ها را به كشورهای دیگر منتقل كند.
نتیجه ی آخرین جلسه
دكتر سعد الله نصیری قیداری، مسوول مكان‌یابی رصدخانه ملی ایران در گفت‌وگو با ایسناگفت: جلسه روز دوشنبه شورای راهبری رصدخانه ملی كه قرار بود طی آن مكان نهایی رصدخانه مشخص شود به علت نزدیكی پارامتر روشنایی آسمان در دو محل مورد نظر به نتیجه نرسید كه امیدواریم با صافی هوا در این دو منطقه به طول دو شب به طوری كه ماه نیز در آسمان نباشد، با اندازه‌گیری پارامتر روشنایی آسمان از ---------- B مكان نهایی مشخص شود.
عضو هیات علمی دانشگاه تحصیلات تكمیلی علوم پایه زنجان تصریح كرد: حتی در دو هفته گذشته در كاشان و قم آسمان صاف وجود داشت، اما در ارتفاعات بارش بود. البته پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد كه این جبهه هوا كه از آسمان ایران در حال گذر است و امكان اندازه‌گیری این داده‌ها را خواهد داد.
دكتر نصیری ابراز امیدواری كرد با تامین به موقع بودجه، ساخت رصدخانه پس از تعیین مكان‌نهایی به سرعت آغاز شده و هر ساله بودجه مورد نیاز از سوی معاونت پژوهشی وزارت علوم به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی كه مسئول اجرای پروژه است واگذار ‌شود.http://http://www.akairan.com/images/MRiraj/nojum/38-ma-nojoom.jpg

m.aryayi
07-24-2011, 09:11 PM
در پاسخ ايشان زماني هم براي اين ملاقات در نظر گرفته شد كه به نظرم براي آماده سازي سؤالات بايد از ايشون بخواهم كه زمان را كمي تغيير دهند!

روز وصل دوستداران ياد باد
ياد باد آن روزگاران ياد باد
گرچه ياران فارغ اند از ياد من
از من ايشان را هزاران ياد باد

حافظ لسان الغيب ... 6-7 قرن پيش ... در وصف مصاحبه با دكتر منصوري!!

169
09-03-2011, 12:57 PM
فکر می کنم یک الی دو سالی است که سایت رصدخانه ملی ایران (http://ino.org.ir/)در درست ساخته شدن و با این پیغام مواجه می شویم "وب گاه رصدخانه ملی ایران، در حال انجام تغییرات و در دست راه‌اندازی است. به زودی این وب گاه به حالت قبل باز می‌گردد" که همچنان هم به همین صورت است!

واقعا یک رصدخانه به این بزرگی (در ایران) واقعا نباید یک سایت مستقل و فعال داشته باشد؟! متاسفانه خبرهایی که در مورد رصدخانه ملی در نت منتشر می شود از خبرگزاری ها است در حالی که باید خبرهای رصدخانه از سایت رسمی رصدخانه منتشر شود.

البته هر از چند ماهی یک خبر کوتاه روی سایت قرار می گیرید که معمولا درخواست های رصدخانه است که مثلا رصدخانه به این گونه افراد برای این نوع کار احتیاج دارد. امیدوارم کسانی که دسترسی به مدیران و کارفمایان این طرح ملی دارند با خواندن این متن یک فکری به حال رصدخانه ملی کنند و تعداد بیشماری از منجم ها را از چشم به در ماندن خلاص کند! تنها راه اسان و راحت به طرح رصدخانه ملی از طریق سایت اینترنتی طرح است و اگه این سایت فعال شود مطمئنن دیده بهتری به فعالیت های رصدخانه صورت می گیرید و دیگر حرف های اضافه گریبان گیر رصدخانه ملی نخواهد شد.

پیمان اکبرنیا
09-03-2011, 06:13 PM
بله به نظر من هم اطلاع رسانی بسیار ضعیف است. باید هر کاری که انجام میدهند به اطلاع عموم برسانند. یک PDf هست درباره مراحل ساخت که البته قدیمی است(برای 2 تا 3 سال پیش) ولی برای کسانی که ندیدند اطلاعات جالبی دارد:

http://physics.ipm.ac.ir/conferences/16thspring/pdf/arbabi.pdf

169
09-08-2011, 05:56 PM
ممنون از شما آقای اکبرنیا

من تا جایی که تونستم سایت ipm.ac.ir رو شخم زدم و تمام فایل های مربوط به نجوم و رصدخانه رو گرفتم ولی این مورد در بینشون نبود!(البته دلیلشم نظم بدی که در بخش های سایت هست) فایل بسیار جالبی بود برام ! مخصوصا اطلاعاتی تخصصی ایینه و اهداف رصدی تلسکوپ داره... مثله اینکه میدان دید تلسکوپ رصدخانه ملی حدود 20 دقیقه قوسی است به طور میانگین البته و تقریبا هدف رصدی تلسکوپ روی ستاره هاست و حرکت های کهکشانی! مثله اینکه این رصدخانه سیستم نقشه برداری اسمان رو هم در اهدافش داره و طبق جدول نیاز به سنسور های عکاسی 20000*20000 پیکسل داره! انواع طیف سنجی ها از محدوده فرابفش تا فروسرخ و به نظرم (طبق جدول) حداقل 8-9 تا سیستم طیف سنجی منحصر به فرد داره!

اقای اکبرنیا شما گفتید که در جریان رصدخانه ملی هستید! میتونم بپرسم سمتی دارید یا همکاری می کنید؟ و اینکه اگه اطلاعات دیگه مخصوصادر مورد رصدخانه ملی دارید خیلی خوشحال میشم بشنوم و البته اگه فایل های این چنینی بازم دارید قرار بدید که خیلی نیاز دارم!

پیمان اکبرنیا
09-08-2011, 06:43 PM
سلام

بله من هم این مقاله را در سرچ پیدا کردم. در قسمت فیزیک آی پی ام قرار داره به جای نجوم! البته گفتم که اطلاعاتش قدیمی هست و مشخصات تلسکوپ هم ممکنه اندکی عوض بشه! مثلا الان فکر کنم تصویب شده که قطر آینه 3.5 متر باشه نه 3 متر. سایر مشخصات اپتیکی هم اندکی ممکنه تغییر کنه ولی کلیات باید همین باشه.

در مورد رصدخونه هم من به جز اخبار رسانه ها خیلی در جریان نیستم و تا به حال هم همکاری نداشتم. فقط چند تا از دوستانم با رصدخانه همکاری دارند که اطلاعاتی از اونها کسب کردم. اگر مطلب مفیدی پیدا کردم حتما اینجا قرار میدم. امیدوارم مسئولان رصدخونه مصاحبه جدید انجام بدن و مارو در جریان آخرین کارها بگذارند. تا جایی که میدونم یکی از مشکلات اصلی جاده دسترسی بود که راه و ترابری قول داده بود تا اول تابستان کامل بشه ولی کامل نشده بود! خیلی مهمه که کامل بشه چون در غیر این صورت نمیشه ساختمان را آغاز کرد. از 11 کیلومتر فکر کنم 4 کیلومترش باقی مونده که برای وزارت راه عددی محسوب نمیشه که اینقدر طول میدهند.

و نکته دیگه این که جمع آوری داده های گرمایی، دید و ... از قله ادامه داره. اونجا به صورت شیفتهای یک هفته ای دوستان داده برداری میکنند. شبها کار میکنند و صبحها میخوابند. خطرات خاص خودش را هم داره. رعد و برق، عقرب و ...

169
09-09-2011, 02:17 AM
یکی از سخت ترین سوالات اینه که واقعا کی اولین نور از این رصدخانه گرفته میشه؟!!
پژوهشکده بلاخره یک نهاد دولتی است و قدرت هایی داره که می تونه روند پروژه رو خیلی سر سخت تانه انجام بده و حتی زودتر از موعد مورد نظر تکمیل کنه (برای اولین بار در کشور)! هر روز عقب تر بیوفته پیشرفت نهایی ما عقب تر از دنیا می مونه با این ابزارهایی که هر هفته به وجود میاد!
کاش یکی بود و می گفت مشکل اینکه سایت رصدخانه این وضعیتی است چیست؟!! قصد جسارت ندارم ولی دکتر منصوی وبسایت شخصی دارند و به نوعی فعالیت در عرصه علم و علم نجوم کشور دارند ولی سایت رصدخانه این حالت باشه اصلا خوب نیست! حتی جریان مکانابی هم چندان بازتاب خاصی نداشت و خیلی کم مقالات و نوشته های علمی در نت منتشر می شد. با این وضعیت من شخصا به افتتاح رصدخانه سره زمان تعیین شده اصلا امیدوار نیستم!!

پیمان اکبرنیا
09-09-2011, 05:13 PM
امیدوارم که تا سال 95 اولین نور را بگیرند!

بله کلا اطلاع رسانی ضعیف بوده ولی این که اطلاعات مکان یابی کم منتشر شده، دلیل بر نبودن اطلاعات نیست. من چند پی دی اف از مقاله های مکان یابی را دارم.
فکر میکنم که برای اطلاع رسانی نیروی انسانی کم داشته باشند!

169
09-09-2011, 08:39 PM
بله منم اون چند فایل مورد نظرتون (قرار میدم به زودی باید پیدا کنم) رو به احتمال زیاد دارم و در جریان اطلاعات مکانیابی تا حدی بودم! به قول شما مثلا اگه نیروی انسانی کم داشته باشند بازم این یه کم غیرعادی! منظورم اینه که واقعا فردی پیدا نمیشه در این کشور که بیاد و اطلاع رسانی لازم رو انجام بده!؟! کمی هم در جریان مشکلات و دیر و زود کاری های پژوهشکده هستم(البته از روی فایل های مربوطه) ولی اطلاع رسانی و به روز بودن سایت رصدخانه هم یکی از قسمت های این پروژه حساب میشه و باید فکری (عملی) می کردند!

- یک بحثی هم هست اینه که ارتباط بین نجوم آماتوری (با هر تعریفی) با نجوم حرفه ای (با هر تعریفی) خیلی کم رنگ و قطع گونانه است! به نظرتون ارتباط بین نجوم آماتوری و حرفه ای کشور چقدر به هر دو بخش کمک میکنه؟

پیمان اکبرنیا
09-09-2011, 10:15 PM
اصلا یکی از وظیفه های منجمان آماتور کمک به منجمان حرفه ای در اطلاع رسانی هست و منجمان حرفه ای هم باید در ارتقا سطح نجوم آماتوری کمک کنند. خیلی به هم نیاز دارند دو گروه! ما اگر انقدر منجم آماتور و علاقمند نجوم نداشتیم شاید اصلا رصدخانه ملی راه نمی افتاد.

آسمان شب رو دیدید امشب؟ تقریبا تمام اطلاعات جدید رصدخونه ملی را گفتند که خیلی مفید و امیدوار کننده بود.

Mojtaba.M
09-16-2011, 02:20 PM
خوب در مطالبی که دکتر رضا منصوری از این پروژه ارائه دادن گفتن که رصدگاه هایی در اطراف قله ی گرگش برای همه ی منجمان آماتو ر در نظر گرفته شده که انشاالله درست خواهد شد .

ولی من سوال دارم و اونم اینه که امکان بازدید های عمومی از رصدخانه برای منجمان آماتور وجود نداره یعنی گروه های نجومی نمیتونن از خود رصد خونه بازدید کنن .

البته اگه همون جوری که گفتم همه ی کار ها به موقع انجام بشه صد در صد میتونیم که به آینده ی نجوم رصد خونه ای در ایران امیدوار باشیم .

karimisss
10-18-2011, 08:39 PM
مژدگانی که
بالاخره در محل احداث رصدخانه یعنی از کنار جاده آسفالته موجود از قمصر به سمت کامو، جاده دسترسی خاکی به طول 12 کیلومتر به سمت محل احداث رصدخانه کشیده شد که در پایان هفته جاری نمایندگان معاونت علمی ریاست جمهوری از این جاده بازدید خواهد کرد . :ORLY:
مسئولین امیدوار بودن که این جاده در مرداد ماه آماده بشه تا ادامه کار رو شرروع کنن ، اما چون تازه تموم شده و دیگه داریم به فصل سرما می رسیم ادامه کار می مونه برای بهار 91 و به طور رسمی اون موقع شروع می شه !
یعنی پنج ماه به طور کامل عقب می مونیم :(
همینم جای شکر داره ولی به این فکر می کردم که یعنی میشه ما رصدوخانه رو ببینیم؟:want:
منبع خبرم هم خبرگزاری مهره

پیمان اکبرنیا
10-18-2011, 08:53 PM
مژدگانی که
بالاخره در محل احداث رصدخانه یعنی از کنار جاده آسفالته موجود از قمصر به سمت کامو، جاده دسترسی خاکی به طول 12 کیلومتر به سمت محل احداث رصدخانه کشیده شد که در پایان هفته جاری نمایندگان معاونت علمی ریاست جمهوری از این جاده بازدید خواهد کرد . :ORLY:
مسئولین امیدوار بودن که این جاده در مرداد ماه آماده بشه تا ادامه کار رو شرروع کنن ، اما چون تازه تموم شده و دیگه داریم به فصل سرما می رسیم ادامه کار می مونه برای بهار 91 و به طور رسمی اون موقع شروع می شه !
یعنی پنج ماه به طور کامل عقب می مونیم :(
همینم جای شکر داره ولی به این فکر می کردم که یعنی میشه ما رصدوخانه رو ببینیم؟:want:
منبع خبرم هم خبرگزاری مهره

تازه جاده خاکی :sad:

تا این بخواد آسفالت بشه چه خون دلی بخوریم ما :sFun_bangdesk:

بعد فکر کنید آسفالتش خوب نباشه موقعی که دارند آینه رو می برند بالا تریلی بیوفته توی چاله چوله، آینه خورد و خاک شیر بشه :wut: نگران نباشید شوخی کردم :yaeh%20am%20not%20d وقتی دارند آینه رو میبرند بالا مواظبند که آب تو دلش تکون نخوره :wink:

O.H
10-18-2011, 10:48 PM
دوستان كسي از ساختار اپتيكي تلسكوپ خبري داره؟

ستاره بنیادی
10-19-2011, 08:09 PM
خبر جدید:

.مجری طرح رصدخانه ملی از آغاز عملیات ساخت رصدخانه در بهار سال 91 خبر داد و گفت: به منظور دسترسی آسان‌تر، جاده ای به طول 12 كیلومتر كشیده شد كه در پایان هفته جاری نمایندگان معاونت علمی ریاست جمهوری از این جاده بازدید می‌كنند.

دكتر رضا منصوری با بیان اینكه پروژه رصدخانه ملی بر اساس برنامه‌های زمان بندی شده پیش می‌رود، افزود: یكی از دغدغه‌های ما ساخت و آماده سازی جاده دسترسی رصدخانه بود كه اگرچه با كمی تاخیر ولی در نهایت ساخته شد.
مجری طرح رصدخانه ملی از بازدید نمایندگان معاونت علمی ریاست جمهوری از این جاده در پایان هفته جاری خبر داد و اظهار داشت: از كنار جاده آسفالته موجود از قمصر به سمت كامو، جاده دسترسی خاكی به طول 12 كیلومتر به سمت محل احداث رصدخانه كشیده شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وی با اشاره به اهمیت این جاده خاطرنشان كرد: تا پیش از این ما ناگزیر بودیم كه بیش از 90 تن تجهیزات مورد نیاز را به سختی به بالای قله ببریم كه با احداث این جاده حمل و نقل تجهیزات آسان تر می‌شود.

آغاز ساخت رصدخانه ملی از بهار 91
منصوری در خصوص زمان احداث رصدخانه ملی یادآور شد: ما امیدوار بودیم كه این جاده در مردادماه سال جاری به پایان برسد. در این صورت می‌توانستیم كارهای مربوط به ژئوتكنیك رصدخانه را در بالای قله انجام دهیم.

مجری طرح رصدخانه ملی با اشاره به آغاز فصل سرما اضافه كرد: از این رو كار ساخت و سازهای جدی رصدخانه پس از فصل زمستان در اواخر بهار سال آینده در بالای قله آغاز می‌شود.

استاد فیزیك دانشگاه صنعتی شریف با تاكید بر اینكه كار ساخت ساختمان پشتیبانی سال آینده شروع می‌شود، ادامه داد: ساختمان پشتیابی 300 متر پایین‌تر از نوك قله خواهد بود. در این مرحله اقدام به ساخت ساختمان‌های پشتیبانی و كارگاهی كه برای رصدخانه بسیار مهم است می‌شود.

به گفته منصوری طراحی و گنبد در مرحله بعد انجام می‌شود كه توسط شركت‌های داخلی انجام می‌شود.

تلسكوپ 3.4 متری برای رصدخانه ملی
مجری طرح رصدخانه ملی با تاكید بر اینكه این رصدخانه به یك تلسكوپ 3.4 متری مجهز می‌شود، گفت: این تلسكوپ از نوع بازتابی است كه قطر آینه آن 3.4 متر خواهد بود.

انتشار اسناد در زمینه طراحی تلسكوپ
منصوری با اشاره به آخرین وضعیت ساخت تلسكوپ توضیح داد: طراحی مفهومی این تلسكوپ در حال اتمام است و در ماه آینده اسناد طراحی‌های این تلسكوپ كه شامل بیش از 15 سند است منتشر می‌شود.

دوستان كسي از ساختار اپتيكي تلسكوپ خبري داره؟

وی با بیان اینكه این اسناد در اختیار داوران و محققان بین المللی این حوزه قرار می‌گیرد، اضافه كرد: این اسناد كه حاوی جزئیات طراحی اپتیكی، مكانیكی، كنترل و نرم افزار و ابزارگان (ابزار رصدی) است به داوران بین المللی ارائه می‌شود تا نقاط ضعف و قوت آن را اعلام كنند.

استاد فیزیك دانشگاه صنعتی شریف افزود: پیشنهاداتی كه در زمینه بهبود ساخت تلسكوپ از جانب این افراد اعلام می‌شود مورد بررسی قرار می‌گیرد و بر اساس آن ساخت قطعات تلسكوپ را آغاز می‌كنیم.

مجری طرح رصدخانه ملی همچنین از برگزاری همایشی در این زمینه خبر داد و گفت: در این همایش نقاط ضعف و قوت این پروژه ملی بررسی می‌شود.

منبع همشهری

169
02-11-2012, 01:56 PM
http://www.ino.org.ir

:yaeh am not durnk:
من که هنوز باورم نمیشه که سایت درست شده!(هر چند چیز زیادی درش نیست ولی از هیچی بهتره!)!

Mostafa
10-25-2012, 01:10 AM
اجمـــــــاعاً صلوات !

آغاز طراحي تلسكوپ رصدخانه ملي ايران (http://isna.ir/fa/news/91080100215/آغاز-طراحی-تلسکوپ-رصدخانه-ملی-تکمیل-زیرساخت)

(تاريخ خبر - 1 آبان 91 )

------

پي نوشتِ مهمتر از متن :

بنده به هيچ وجه منكر زحماتي كه در اين سالها كشيده شده نيستم ، تا بحال هم كار اجرايي كلان در حد ملي نكرده ام كه به مشكلات آن واقف باشم

اما با ديدن سرعت احداث بزرگراه 2 طبقه صدر و روگذر تفريحي مدرس و اتمام ساختمان اجلاس سران و ... مي فهمم كه اگر قرار باشد كاري بشود ، مي شود !

اما طرحي كه 11 سال قبل شروع شده باشد و پس از 10 سال از ماكت آن رونمايي بشود ( ماكت رصدخانه ملي پارسال رونمايي شد ! ) حتمآ يك جاي كارش مي لنگد

در متن خبر آمده است كه " مجری طرح رصدخانه ملی ایران از تکمیل زیر ساخت رصدخانه تا خرداد ماه سال آینده خبر داد "

شخصآ اميدوارم زير ساخت ها! در خرداد سال آينده به گونه اي رقم بخورد كه اراده ، بر تكميل رصدخانه ملي قرار بگيرد !

چون در غير اينصورت براي تكميل رصدخانه ملي، بايد منتظر زير ساخت ها در خرداد در 8 سال آينده باشيم !!! :blink:

zahra ghahremanian
09-20-2013, 04:05 PM
ببخشید دوستان کسی اخباری از رصد خانه ی ملی ایران داره؟

عباس احمدیان
09-20-2013, 05:53 PM
سلام دوستان
نمیدونستم همچین تاپیکی هم وجود داره. چه خوب.
اشاره دارم به سخنان زیبای آقای امام و آقای اکبرنیا.. تازه طراحی اپتیکی انجام شده؟ پس این همه سال که میگفتن آلمان داره آینه میتراشه شوخی بود؟ :sFun_bangdesk:
و مهمترین سوالی که دارم اینه: آیا مسؤولان بر این باورند که در این حجمه تحریم ها که یه پیچ هم وارد نمیشه ، اجازه ورود بزرگترین قطعه استراتزیکی دنیا یعنی آینه 3.5 متری به ایران داده خواهد شد؟:39:
بنده باخبرشدم که یاتاقانهای این تلسکوپ به همت متخصصان ایرانی ساخته شد. تبریک میگم. عالیه. اما جالب بدونید پس از درج این خبر، از یکی از مسؤولین پروژه پرسیدم: چطور میشه از مناقصات و یا نیازهای ابزاری پروژه رصدخانه ملی مطلع شد؟ ایشان با تمسخر جواب دادند: آقا شما چه انتظاراتی داری؟ میخوای بگم مدیریت پروژه رو بدن به شما؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!:39:
دوستان یکی بگه کجای سوالم اشتباه بوده؟
ومسؤولینی که اکنون که جاده رصدخونه هم هنوز آسفالت نشده این نوع برخورد را با منجمان دارن، چطور فردا جهت انجام پروژه هایمان میخواهند از ما استقبال کنند؟؟؟;)

پیمان اکبرنیا
09-20-2013, 06:13 PM
سلام دوستان
نمیدونستم همچین تاپیکی هم وجود داره. چه خوب.
اشاره دارم به سخنان زیبای آقای امام و آقای اکبرنیا.. تازه طراحی اپتیکی انجام شده؟ پس این همه سال که میگفتن آلمان داره آینه میتراشه شوخی بود؟ :sFun_bangdesk:
و مهمترین سوالی که دارم اینه: آیا مسؤولان بر این باورند که در این حجمه تحریم ها که یه پیچ هم وارد نمیشه ، اجازه ورود بزرگترین قطعه استراتزیکی دنیا یعنی آینه 3.5 متری به ایران داده خواهد شد؟:39:
بنده باخبرشدم که یاتاقانهای این تلسکوپ به همت متخصصان ایرانی ساخته شد. تبریک میگم. عالیه. اما جالب بدونید پس از درج این خبر، از یکی از مسؤولین پروژه پرسیدم: چطور میشه از مناقصات و یا نیازهای ابزاری پروژه رصدخانه ملی مطلع شد؟ ایشان با تمسخر جواب دادند: آقا شما چه انتظاراتی داری؟ میخوای بگم مدیریت پروژه رو بدن به شما؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!:39:
دوستان یکی بگه کجای سوالم اشتباه بوده؟
ومسؤولینی که اکنون که جاده رصدخونه هم هنوز آسفالت نشده این نوع برخورد را با منجمان دارن، چطور فردا جهت انجام پروژه هایمان میخواهند از ما استقبال کنند؟؟؟;)

البته تا جایی که اطلاع دارم و عکسش را دیدم، آینه ساخته شده ولی هنوز به ایران منتقل نشده :)

در سایر موارد هم اطلاعی ندارم :)

حامد پورخرسندی
09-20-2013, 06:45 PM
فکر نکنم فرصتی باشه که از پروژه های نجوم آماتوری استقبالی بشه...

علیرضا محمدی
09-20-2013, 06:55 PM
اگر این رصدخانه بتواند برنامه ای برای پروژه های آماتوری داشته باشد به نظر من باعث پیشرفت نجوم آماتوری می شود و شاید باعث دور شدن از حواشی.

Atila Poro
09-20-2013, 09:47 PM
اگر این رصدخانه بتواند برنامه ای برای پروژه های آماتوری داشته باشد به نظر من باعث پیشرفت نجوم آماتوری می شود و شاید باعث دور شدن از حواشی.

به نظر من باید اول آماتورها این ظرفیت رو در خودشون ایجاد کنند. به اطرافتون نگاه کنید ببنید چند آماتور جدی که پروژه ی مناسب رو کار کرده باشند میشناسید! هنوز خیلی ها ؛فقط؛ دنبال ترویج هستند. ترویج و آموزش عموم کار بسیار با ارزشی است ولی برای اینکه توقع داشته باشیم رصدخانه ملی کاری بکنه با این وضع الان توقع بی جایی هست... هنوز هم یک گشت رصدی (جهت دیدن هم و خوش گذرانی و نه کار رصدی مناسب) طرفداران بیشتری دارد. مقایسه کنید تعداد شرکت کنندگان در گشت های رصدی آوااستار عزیز رو با کافه ستاره ای که برگزار شد...

پ.ن: منظور از مثال گشت رصدی میزان فعالیتی علمی هست که در این دو برنامه وجود دارد. وگرنه گشت رصدی جای خود را دارد...

عباس احمدیان
09-20-2013, 11:08 PM
به نظر من باید اول آماتورها این ظرفیت رو در خودشون ایجاد کنند. به اطرافتون نگاه کنید ببنید چند آماتور جدی که پروژه ی مناسب رو کار کرده باشند میشناسید! هنوز خیلی ها ؛فقط؛ دنبال ترویج هستند. ترویج و آموزش عموم کار بسیار با ارزشی است ولی برای اینکه توقع داشته باشیم رصدخانه ملی کاری بکنه با این وضع الان توقع بی جایی هست... هنوز هم یک گشت رصدی (جهت دیدن هم و خوش گذرانی و نه کار رصدی مناسب) طرفداران بیشتری دارد. مقایسه کنید تعداد شرکت کنندگان در گشت های رصدی آوااستار عزیز رو با کافه ستاره ای که برگزار شد...

پ.ن: منظور از مثال گشت رصدی میزان فعالیتی علمی هست که در این دو برنامه وجود دارد. وگرنه گشت رصدی جای خود را دارد...

من با نظر شما کاملا" موافقم. متاسفانه اینطوریه. اما من همین جا یک شبهه رو رفع کنم. از یکی از اعضای آیوتا پرسیدم که ما مینونیم بیام توی آیوتا و روی جستجوی نامزدهای منظومه های فراخورشیدی کار کنیم؟ ایشون فرمودند خیر ابتدا باید روی منظومه های قطعی کار کنید. آیا این صحیح هستش آقای پرو؟ و اگر بله خوب این انگیزه از شخصی مانند من گرفته میشه. چون میخوایم برابر وقتی که میزاریم نتیجه بگیریم.

با تشکر

Atila Poro
09-21-2013, 12:20 AM
من با نظر شما کاملا" موافقم. متاسفانه اینطوریه. اما من همین جا یک شبهه رو رفع کنم. از یکی از اعضای آیوتا پرسیدم که ما مینونیم بیام توی آیوتا و روی جستجوی نامزدهای منظومه های فراخورشیدی کار کنیم؟ ایشون فرمودند خیر ابتدا باید روی منظومه های قطعی کار کنید. آیا این صحیح هستش آقای پرو؟ و اگر بله خوب این انگیزه از شخصی مانند من گرفته میشه. چون میخوایم برابر وقتی که میزاریم نتیجه بگیریم.

با تشکر

به طور کلی و نه برای یک شخص عرض می کنم: انجام هر کار علمی مقدماتی دارد. مثلا شما نمی توانید در مسابقه مسیه شرکت کنید اگر صورت فلکی یا کار با تلسکوپ بلد نباشید. حالا این مثال در مواردی که کار بسیار حساس و دقیق است کمی اهمیت بیشتری پیدا می کند. اینکه می فرمایید نتیجه، باید دید منظور هر فردی که وارد کار می شود از نتیجه دلخواهش چیست. ولی در کل در آیوتا هر فردی که میخواهد بروی سیارات فراخورشیدی کار کند حداقل ۶ ماه و حداکثر ۱۸ ماه باید روی ستارگان متغیر کار سنگینی را انجام دهد همراه با مشاوره و آموزش و سپس می تواند در فاز فعالیت های فراخورشیدی قرار گیرد. هدف فقط رصد و دیتاگیری نیست. فرد مورد آموزش باید بتواند از صفر تا صد کار را یاد بگیرد و عمل کند. نوع یادگیری هم البته در آیوتا شاید با جاهای دیگر فرق کند. اینجا کسی بیشتر یاد میگیرد و بالاتر قرار می گیرد که انگیزه و استقامت بیشتری داشته باشد.

پیمان اکبرنیا
10-18-2013, 04:06 PM
در خبرها آمده است:

آغاز طراحی قوی ترین تلسکوپ اپتیکی خاورمیانه در ایران (http://isna.ir/fa/news/92070805433/%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D9%82%D9%88%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D9%84%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE-%D8%A7%D9%BE%D8%AA%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86%D 9%87)

که خبری مربوط به رصدخانه ملی ایران است. در نگاه اول به تیتر به نظر می رسد طراحی این تلسکوپ تازه آغاز شده است در حالی که اینطور نیست و تیتر خبر غلط انداز است. با توجه به متن و اطلاعاتی که پیش از این داشتیم، طراحی مفهومی تلسکوپ مدتها در جریان بوده و با پایان یافتن آن اکنون مراحل طراحی جزئی آن آغاز شده است. حتی برخی از قطعات تلسکوپ ساخته شده‌اند و آماده استفاده هستند.

در ساخت همه‌ی محصولات فناوری، ابتدا فرآیند طراحی مفهومی انجام می‌شود که در آن، طراحی با توجه به اهداف و محدودیت‌های موجود با دیدی کلی انجام می‌شود و سپس در مرحله طراحی جزئی، تک تک اجزا با دقت و جزئیاتی بیش از قبل، طراحی و بهینه سازی می‌شوند و سر انجام محصول نهایی به دست می‌آید.

برای مثال در صنعت خودرو نیز ابتدا طراحی مفهومی انجام می‌شود که در آن مشخصات کلی خودرو و شکل بدنه و شاسی و همچنین مشخصات کلی همه زیر سیستم‌ها طراحی می‌شود. سپس به صورت جزئی هر کدام از قسمتها به صورت دقیق طراحی خواهند شد.