PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شایعات نجومی

م.ح.اربابی فر
01-23-2011, 02:59 PM
پایان دنیا در سال 2012
5 شهریور دو ماه در آسمان
یافتن ستاره ای به بزرگی یک کهکشان
و ...
این ها شما را یاد چه می اندازد؟
بله ، شایعات نجومی.
متاسفانه به دلیل فراگیر نبودن نجوم در جامعه ( نه تنها ایران بلکه جهان) عده ای بسیاری این عبارات را باور می کنند و آن را برای عموم تعریف می کنند.
این تاپیک محلیست برای عنوان این شایعات و دلیل غلط بودن آن ها.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
لطفا شایعات را شماره گذاری کنید.

م.ح.اربابی فر
01-23-2011, 03:00 PM
شایعه اول:
منبع انگلیسی:
http://news.discovery.com/space/dont-panic-betelgeuse-wont-explode-in-2012.html
منبع فارسی:
http://www.khabaronline.ir/news-125290.aspx

169
01-23-2011, 05:27 PM
فکر میکنم این شایعات و بد فهمی ها رو در جهان به اسم bad astronomy میشناسند!
در سال 2012، دو خورشید در آسمان زمین خواهد درخشید؟! (http://forum.avastarco.com/forum/news-125290.aspx)
دیگه این مدلیشو ندیده بودم!!!:wut::blink::slow:

teous
01-25-2011, 02:28 PM
ایسنا، برخی روزنامه‌ها و سایت‌های خبری خارجی با استناد به اظهارات یک استاد فیزیک دانشگاه کویینزلند در گفت‌و‌گو با یک سایت استرالیایی، چند روزی است چنین تیترهایی را از احتمال مشاهده دو خورشید در آسمان زمین در پی انفجار ستاره‌ای سرخ‌رنگ و غول‌پیکر منتشر می کنند. به گفته آن‌ها، این پدیده دیدنی و خیره‌کننده ممکن است طی همین یکی دو سال آینده اتفاق بیفتد!

به گفته دکتر براد کارتر، ستاره غول‌پیکر یدالجوزا یا آلفا-جبار که به ابط‌الجوزا (Betelgeuse) نیز مشهور است، در آستانه انفجار ابرنواختری است و در صورت انفجار، تحت تاثیر نور بسیار زیاد آن برای مدتی زمین از دو خورشید برخوردار خواهد بود. به گفته وی در صورت حادث شدن این رویداد، مردم زمین شب و روزهای بسیاری را در این جشن ابرنواختری بیدار خواهند ماند؛ حال آن که بسیاری از مواد پخش شده در فضا در اثر این انفجار از کنار زمین عبور کرده و در معرض دید نخواهند بود.

توضیح عکس زیر: ستاره یدالجوزا، ستاره نارنجی رنگ بالای تصویر است. این تصویر را بابک امین تفرشی از قله گرگش کاشان، محل احداث رصدخانه ملی ایران گرفته است.
346
آسمان شب

کارتر می‌گوید در هنگام انفجار یک ستاره که معلوم نیست سال 2011 باشد یا 1002011، ابتدا شاهد بارش ذرات ریز نوترینو خواهیم بود که با این‌که 99 درصد انرژی ابرنواختر از طریق این ذرات گسیل می‌شود،‌ هیچ ضرری برای انسان‌ها ندارند.

انفجار ستارگان در اثر پدیده ابرنواختر پدیده‌ای کاملا شناخته شده و معمول در عرصه اخترشناسی است؛ اما نکته قابل تامل در خبر اخیر، رویکرد سایت استرالیایی منبع اولیه خبر و برخی سایت‌های انتشاردهنده آن است که با «هالیوودی کردن» و پر و بال دادن به اظهارات کارتر، خبر را به نحوی تنظیم کرده‌اند که این تصور در مخاطبان کم دقت ایجاد می‌شود که زمان انفجار این ستاره بسیار نزدیک (سال 2012) خواهد بود؛ رویکردی که شاید چندان بی ارتباط با خرافات مطرح در غرب درباره سال 2012 و فیلم‌ها و قصه‌پردازی‌های صورت گرفته در مورد آن نباشد.

دکتر رضا منصوری، استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و مجری طرح رصدخانه ملی ایران در گفت‌و‌گو با ایسنا با اشاره به این‌که انفجار ابرنواختری ستارگان به دلیل تحولات درونشان، پدیده‌ای طبیعی در روند حیات آنها از جمله ستاره یدالجوزا است، اظهار کرد: «مساله مهم این است که زمان این پدیده در ابعاد میلیون سال قابل تخمین است و ای‌که گفته شود چنین پدیده‌ای مثلا تا سال آینده به وقوع می پیوندد کاملا بی اساس و فاقد مبنای علمی است».

وی انتشار چنین خبری را ناشی از بی دقتی در نقل اظهارات فیزیک‌دان استرالیایی یا تمایل برخی به جنجال‌سازی به منظور کسب شهرت خواند و بر ضرورت توجه رسانه‌ها به مبانی روزنامه‌نگاری علمی و پرهیز از نقل مطالب غیرعلمی و شبه‌علم تاکید کرد.

یدالجوزا یا ابط‌الجوزا، ستاره‌ای با قطر 900 برابر خورشید (تقریبا به بزرگی مدار سیاره مشتری، 4 برابر بزرگتر از مدار سیاره زمین به دور خورشید) است که دومین ستاره پرنور این صورت‌فلکی جبار یا شکارچی است و 590 سال‌نوری از خورشید ما فاصله دارد. رنگ این ستاره نارنجی است و این شب‌ها در آغاز شب، می‌توان آن را در افق شرقی دید که بالاتر از سه ستاره کمربند جبار واقع شده و به سادگی قابل تشخیص است.

وضعیت این ستاره غول‌سرخ سال‌هاست که برای دانشمندان شناخته شده است. مرگ این ستاره به صورت انفجاری ابرنواختری طی هزاران سال آینده هم دور از ذهن نیست و مطمئنا در صورت وقوع این انفجار با توجه به فاصله نسبتا نزدیک این ستاره به زمین، منظره‌ای بسیار تماشایی خلق خواهد شد؛ اما واقعیت این است که فعلا نمی‌توان تخمین صحیحی از زمان مرگ باشکوه ابرغول قرمز شانه «شکارچی» داشت و تا آن زمان، طلوع قریب‌الوقوع خورشیدی دیگر تنها در آسمان وهم گرفته شبه‌علم و جنجال‌های رسانه‌ای قابل مشاهده است.

ستاره بنیادی
02-11-2011, 08:26 PM
این پست ظاهرا شایعه نیست ولی جای دیگه ای براش پیدا نکردم!

یک زن در اسپانیا رسما خورشید را سند زد!!

یک زن اسپانیایی مدعی مالکیت خورشید شد.:Psmiley: وی ادعا کرد که سند خورشید را در یک دفترخانه

محلی در گالیسیای اسپانیا به نام خودش تنظیم کرده است.

«آنجلز دوران» 49 ساله در این باره به روزنامه «الموندو» گفت وی در ماه سپتامبر و پس از اینکه

شنیده مردی آمریکایی ماه و بسیاری از سیارت منظومه شمسی را به نام خودش ثبت کرده تصمیم

به این کار گرفته است.

بر اساس یک توافق بین المللی هیچ کشوری نمی تواند ادعای مالکیت یک سیاره یا ستاره را داشته

باشد ولی در این توافق نامه در مورد اشخاص حقیقی صحبتی نشده است.

او گفت: من احمق نیستم!!!! :XD:

من احمق نیستم و قوانین را می دانم. هر کس دیگری هم می توانست این کار را بکند ولی من اولین نفر بوده ام .

در سند تنظیمی آمده است: « خانم دوران مالک خورشید ستاره ای نورافشان از نوع g2 در مرکز

منظومه شمسی که تا زمین 149 میلیون و 600 هزار کیلومتر فاصله دارد می باشد.

خانم دوران که هم اکنون قصد دارد عوارضی را برای استفاده از خورشید تعیین کرده و نیمی از درامد

آن را به دولت اسپانیا 20 درصد دیگر را به امور بازنشستگی کشورش اختصاص دهد. کمتر از 10 درصد

دیگر به تحقیقات و 10 درصد دیگر به تلاش برای پایان دادن به بحران گرسنگی در جهان و 10 درصد

دیگر را برای خودش اختصاص دهد.

:t5hq2u:

منبع: مجله خانه خوبان، ش 28، ص67

parisa
04-03-2011, 11:16 AM
پیشگویی زلزله و سونامی قدرتمند ژاپن در یوتیوب!

در تاریخ 8 مارس یعنی 5 روز قبل، کاربری با نام "9Nania" در یوتیوب فیلمی را آپلود کرد و ادعا کرد که در تاریخهای 11 مارس الی 23 مارس، حوادث طبیعی وحشتناکی بوقوع خواهد پیوست؛ این فیلم ادعا میکند که در سال گذشته میلادی و در تاریخ 27 فوریه (یعنی حدود 12 روز قبل)، تقارن مدارهای ستاره های دنباله دار Elenin، زمین و خورشید بوجود آمده و این رخداد منجر به زلزله مرگبار شیلی شد. این ستاره شناس، در دنباله فیلم خود به کاربران این چنین توصیه می کند: " امسال این تقارن مدارها در تاریخ 11 الی 15 مارس اتفاق خواهد افتاد، من پیشنهاد میکنم اگر در منطقه خطر قرار دارید، قبل از 11 مارس، به مسافرت بروید، حادثه ای قطعا اتفاق خواهد افتاد". برای دیدن این فیلم اینجا (http://www.youtube.com/watch?v=95zMdTvoqcQ&feature=player_embedded)را کلیک کنید. زلزله 8.9 ریشتری ژاپن در 11 مارس اتفاق افتاد که منجر به ایجاد سونامی های مرگبار و ویرانگری شد که ارتفاع بعضی از آنها به 12 متر می رسید.
--------------------------------------------------------------------------------------
بر اساس پیش گویی های نوستراداموس آمده است که:

در فرانسه بر اساس پیش گویی های نوستراداموس " مستشار ملک شارل نهم " آمده است که سیارات منظومه شمسی در پایان دو هزار سال دچار آشفتگی شده و پس از ۱۲ سال بعد از آن یعنی ۲۰۱۲ موجب ویرانی و نابودی حیات خواهند شد.
این پیشگویی مجددا در سال ۱۹۸۰ در ژاپن هنگامی قوت گرفت که دانشمند ریاضیدان ژاپنی " هایدو ایتاکاوا" بیان داشت که مجموعه سیارات منظومه شمسی در اگوست سال ۲۰۱۲ در یک پدیده ای نادر همگی در یک خط در پشت خورشید قرار خواهند گرفت و این موضوع سبب تغییرات شدید جوی و آب و هوایی در کره زمین و پایان حیات بر روی آن خواهد شد . آیا صحبت های پدر علوم فضایی ژاپن را باید جدی گرفت؟
اینکه این اتفاق یک سال زودتر در حال رخ دادن است بحث دیگری است اما جابجا شدن کره زمین که بر اثر زلزله شیلی و حالا بر اثر زلزله ژاپن رخ داده، شرایط نگران کننده ای را ایجاد کرده و دانشمندان را به فکر فرو برده است که قرار است چه اتفاقات دیگری بدنبال این حوادث تلخ برای بشریت رخ دهد؟

shadi.porooshani
04-03-2011, 02:04 PM
عکاس ۲۳ ساله اوکراینی پس از سه سال صبوری و صرف انرژی توانست رد و مسیر حرکت ستاره ها را بر فراز کوه اورست به ثبت برساند

[/URL]
[URL="http://www.alborznews.net/files/fa/news/1389/12/13/22808_201.jpg"]http://www.alborznews.net/files/fa/news/1389/12/13/22808_201.jpg (http://www.alborznews.net/files/fa/news/1389/12/13/22808_201.jpg)

ادامه توضیح در سایت مورد نظر :

http://persianload.ir/?p=123344

Mostafa
04-03-2011, 04:33 PM
سلام

راستش توی سفر هم صحبتی در این مورد داشتیم و من مشتاق بودم که عکس مورد نظر را ببینم

عکس که مشخصآ یک تریس چند ساعته بیشتر نیست !

توضیحاتی هم مبنی بر اینکه چرا این عکس 3 سال طول کشیده در توضیحات سایت وجود نداره !!

به احتمال خیلی زیاد مشکل در ترجمه بوده و باید این رو هم جزو شایعات نجومی به حساب آورد

ولی اگر کسی توضیح خاصی داره ممنون مشیم بدونم .

ممنون

rock_iml
04-03-2011, 06:05 PM
:whisper:منم فکر نمیکنم بیشتر از یک ساعت و نیم این عکس طول کشیده باشه

Sunrise
04-03-2011, 06:06 PM
البته یه توضیحاتی در لینک ضمیمه اومده ولی این تصویر جدیدی نیست و قبلا در نت پخش شده بود!
ماجرا از این قراره( تا اونجا که در خاطر دارم) این آقای عکاس در طول این سالها مکرارا به مکان مورد نظر میرفته و تصاویر رو ثبت میکرده. یعنی سه سال در اورست نبوده بلکه یه زمانهای مشخصی به اونجا میرفته و عکاسی میکرده...

البته این تصویر قبلا در تاپیک عکسهای نجومی جالب (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?61-عکس-های-نجومي-جالب&p=8970&viewfull=1#post8970) آورده شده!

only orion
04-04-2011, 06:41 PM
سلام
من اصلا نفهمیدم که چطور گرفتن این عکس 3سال طول کشیده!!
واقعا باعث تاسفه.آقای تفرشی و ذاکاریان یک شب تو نپال عکاسی کردند و عکس های خارق العاده ای گرفتند هیچ کس نفهمید حالا....
من از طرف خودم خواهش می کنم این شایعات رو پخش نکنید و بذارید محیط سایت علمی بمونه.

Mostafa
04-04-2011, 09:10 PM
سلام
من اصلا نفهمیدم که چطور گرفتن این عکس 3سال طول کشیده!!
واقعا باعث تاسفه.آقای تفرشی و ذاکاریان یک شب تو نپال عکاسی کردند و عکس های خارق العاده ای گرفتند هیچ کس نفهمید حالا....
من از طرف خودم خواهش می کنم این شایعات رو پخش نکنید و بذارید محیط سایت علمی بمونه.

البته من اين نكته رو عرض كنم كه خانم پروشاني صرفآ به نقل قول و ارائه لينك مطلب بسنده كرده اند و اين تاپيك را به جهت ايجاد همين مباحث ايجاد كرده اند .

به هر حال اين موضوع جالب است كه ظاهرآ اينگونه شايعات در همه جاي دنيا وجود دارد و فقط محدود به ايران نميشود .

اتفاقآ بررسي اينگونه شايعات و اشتباهات علمي يكي از وظايف اين فروم در جهت آگاهي بخشيدن به مخاطبين و اعضا است .

ممنون

only orion
04-05-2011, 01:51 PM
البته من اين نكته رو عرض كنم كه خانم پروشاني صرفآ به نقل قول و ارائه لينك مطلب بسنده كرده اند و اين تاپيك را به جهت ايجاد همين مباحث ايجاد كرده اند .

به هر حال اين موضوع جالب است كه ظاهرآ اينگونه شايعات در همه جاي دنيا وجود دارد و فقط محدود به ايران نميشود .

اتفاقآ بررسي اينگونه شايعات و اشتباهات علمي يكي از وظايف اين فروم در جهت آگاهي بخشيدن به مخاطبين و اعضا است .

ممنون
درسته. ولی قطعا افراد غیر نجومی هم وارد این تالار میشن و همون یک پست اول رو میخونن.نظر شخصی من اینه که شایعات نباید تو هیچ سایتی پخش بشه. حتی اگر بخوایم اون ها رو رد کنیم.

Fowad
04-05-2011, 10:29 PM
سلام دوستان
ممنون موضوع خوبیست به نظر بنده خوب است که این چیزها مطرح بشود منتها طوری نباشد که مطرح کنیم بعد برویم چند ماه بعد بیاییم بگیم که به این دلایل اون چرت و پرت بود و ...و سریعا در زیر مطلب دلایل نقضش را بنویسیم و ...
البته بعضی وقت ها کاریش نمی شه کرد...یعضی از این چیزها این قدر در میان مردم نفوذ پیدا کرده که حتی طرح پوچی آن ها گاهی اوقات پوچ به نظر می آید...مثل قضیه ی بنده ی خدا گالیله می شود!
اما بنده کتابی از ابوریحان بیرونی را به دوستان معرفی می کنم که در باب نقض ادعای بعضی از همین اراجیف است...اسم عربی آن را الان حضور ذهن ندارم ولی راحت یافت می شود...خودم نخوانده ام در یک جلسه ای یکی از دوستان زحمت کشیدند خلاصه ای از آن ارائه دادند که خیلی خوب بود...اگر خواستید این تاپیک را ببندید هم حتما این کتاب را به دوستان معرفی کنید:)

na3r
04-07-2011, 11:02 PM
+ سیاره نیبیرو به زمین نزدیک می شود.
...آیا ۲۰۱۲ پایان حیات بر روی کره زمین است؟ (http://7zero-fa.blogspot.com/2010/10/nibiru-planet-x-12th-planet-final.html)

توصیه می کنم خوندن این مطلب (http://7zero-fa.blogspot.com/2010/10/nibiru-planet-x-12th-planet-final.html) رو از دست ندین :

http://7zero-fa.blogspot.com/2010/10/nibiru-planet-x-12th-planet-final.html

پانوشت: با تشکر از دوست خوبم افشین (afshin_top99@yahoo.com)، که خوندن این مطلب رو بهم پیشنهاد کرد.

stargazer
04-19-2011, 01:08 PM
خبرگزاری مهر- گروه فناوریهای نوین: دانشمندان بسیاری در طول یک قرن اخیر تحقیقات گسترده ای را برای کشف ارتباط میان حداکثر فعالیتهای خورشیدی و حوادث بزرگ تاریخ بشریت انجام داده و به نتایج شگفت انگیزی در تائید این ارتباط عجیب دست یافته اند.
به گزارش خبرگزاری مهر، لکه های خورشیدی به صورت لکه های تاریک کوچکی بر روی سطح خورشید ظاهر می شوند. درصورتیکه نور خورشید فیلتر شود رصد و شمارش این لکه ها بسیار آسان خواهد بود.
این لکه ها برپایه اسناد علمی غرب نخستین بار در 325 قبل از میلاد توسط " ثئوفراستوس"، فیلسوف و دانشمند یونانی مورد توجه قرار گرفتند و به سپس به طور مرتب تا نیمه قرن هفدهم شمارش شدند. این لکه ها در چرخه های حدود 11 سال ظاهر و ناپدید می شوند. ستاره شناسان مدرن این لکه های کوچک تاریک را همانند حبابهای انرژی مغناطیسی که به دلایلی چند، گازهای گرم داخل خود را سرد می کنند به تصویر کشیده اند.

درحقیقت، این حبابهای سرد چندان کوچک نبوده و حتی اغلب در ابعاد زمین هستند. به طوریکه لکه های بسیار بزرگتر را می توان از زمین مشاهده کرد. در مدت جنگ جهانی اول، "ای. ال. تچیه وسکی"، استاد ستاره شناسی و فیزیک بیولوژیک روس مدعی شد که فورانهای خورشیدی موجب نبردهای سخت شدند.
از آنجا که لکه های خورشیدی در سالهای 1916 و 1917 در دوره پیک حداکثری خود بودند برای این دانشمند هیچ تردیدی باقی نمانده بود که جنگ جهانی اول و نبردهای مختلف و طولانی اش به شدت توسط انرژیهای تابیده شده از خورشید تحریک شده بودند.
این دانشمند روس که به ارتباط میان رفتار انسان و فیزیک خورشید بسیار علاقه مند بود "شاخص تغییرپذیری بدن انسان" را تدوین کرد.
وی با بررسی داستانهای 72 کشور از سال 500 قبل از میلاد تا 1922 یک پایگاه اطلاعاتی یکپارچه را در حمایت از فرضیه خود ارائه کرد.
" تچیه وسکی " پس از طبقه بندی مهمترین حوادث تاریخ بشریت، کشف کرد که بیش از 80 درصد از قابل ملاحظه ترین حوادث بشریت که بخش اعظم آنها مربوط به جنگها و خشونتها بود کم و بیش در 5 سال فعالیت حداکثر لکه های خورشیدی رخ داده است. این دانشمند به مشاهدات خود ادامه داد و دریافت که انقلاب روسیه 1917 در دوره پیک چرخه لکه های خورشیدی بوده است اما این یکی از پرهزینه ترین مشاهدات علمی این دانشمند بود.
درحقیقت دادگاه شوروی تئوری تچیه وسکی را مخالف "مارکسیست جدلی" دانست و وی را به 30 سال زندان محکوم کرد.
هرچند از آنزمان، ارتباط فعالیتهای خورشیدی با حوادث زمینی مورد مطالعه قرار گرفتند، اما بیشتر توجه دانشمندان به خورشید و اثرات چرخه فعالیت آن بر روی اقلیم، زمان، کشاورزی، بازارهای تجاری و سایر پدیده های مستقل از انسان معطوف بود.
درحالی که بسیاری از انسانهای تمدنهای باستان به ویژه مصریان، سومریها، مایاها و چینی ها به شدت معتقد بودند که رفتارشان تحت تاثیر خورشید قرار دارد.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2011/04/638247_orig.jpg (http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2011/04/638247_orig.jpg)
پیک فعالیتهای خورشیدی
تاثیر دوره ای بر روی زیست کره (بیوسفر)

در 1915 الکساندر تچیه وسکی اثری با عنوان "تاثیر دوره ای خورشید بر روی زیست کره" را منتشر کرد که در آن ارتباط میان آشفتگیهای خورشیدی و زندگی بر روی زمین را نشان می داد. این دانشمند یک ارتباط شگفت انگیز میان بزرگترین اپیدمهای طاعون و پیک چرخه لکه های خورشیدی را کشف کرد.

این پژوهشگر روس بر روی 80 اپیدمی طاعون که بین قرنهای ششم تا نوزدهم در اروپا رخ داده بود تحقیق کرد و دریافت که 52 مورد از این اپیدمی (65 درصد) در دوره های حداکثر فعالیت خورشید بوده اند.

نظریه تچیه وسکی نشان می داد که اپیدمیهای طاعون نیز همانند خورشید یک چرخه حدود 11 سال دارند. وی همچنین ارتباط میان اپیدمیهای وبا و فعالیت خورشیدی را بررسی کرد.

اپیدمی وبافعالیتهای خورشیدیپایانحداکثرآغازحدا قلحداکثر 1823 1817 1816 1823 1816 1833 1829-1831 1827 18331830 1857 18481844 18561848 1875 1863-661863 1867 1860 1870-7218781870 18891883-86 1889 1883 1892-941883 1900 1894 1890

تاثیرگذاری تحقیقات تچیه وسکی بر جامعه علمی

جامعه علمی با دید بسیار مثبتی به کار این پژوهشگر نگاه می کند. به طوریکه سایر دانشمندان، تحقیقات تچیه وسکی را دنبال کردند و بازهم به نتایجی دست یافتند که اثرگذاری فعالیتهای خورشیدی بر روی حیات زمین را نشان می دادند.

یکی از این دانشمندان، زیست شناس ژاپنی "ماکی تاکاتا" (1951) نام دارد که به مدت بیش از 20 سال بر روی آزمایشی که آلبومین سرم خون را اندازه گیری می کرد، کار کرد.

این تست که "واکنش تاکاتا" نام دارد، محاسبه شاخص توده شدگی آلبومین خون را امکانپذیر می کند. درحالیکه این شاخص بر روی مردهای سالم ثابت است در زنها بر روی قاعدگی اثر می گذارد. این دانشمند دریافت که این شاخص در بعضی دوره ها به طور ناگهانی تغییر می کند. این تغییرات ناگهانی به یک اندازه در مقیاس جهانی و در تمام افراد وجود دارد.

تاکاتا فکر کرد که شاید این پدیده با فعالیت خورشیدی ارتباط داشته باشد. بنابراین در یک سری از مطالعات خود دریافت که "این شاخص هر بار که فعالیت خورشیدی به حداکثر می رسد و یا زمانی که فورانها و یا لکه ها در مرکز حلقه خورشیدی ظاهر می شود، افزایش می یابد."

دانشمند دیگری به نام "شولتز" نیز مشاهده کرد خون تحت تاثیر بادهای خورشیدی قرار می گیرد به طوریکه انعقاد خون در افراد سالم تحت تاثیر تغییرات مداومی قرار می گیرد که یکی از علل آن، تغییرپذیری پرتوهای خورشیدی است.

به اعتقاد دانشمندانی که تاکنون در این زمینه تحقیق کرده اند، فورانهای خورشیدی ارتباط نزدیکی با مهلک ترین اپیدمیهای جهانی به ویژه وبا، دیفتری، تیفوس و ... دارند. حتی بیماری آنفلوآنزا نیز در سالهایی که پیک فعالیتهای خورشیدی است ویروسی تر و "سخت- درمان تر" می شود. به طوریکه اپیدمی آنفلوآنزای اسپانیا در سالهای 1918 و 1919 منجر به مرگ حدود 400 هزار نفر شد.

الکساندر تچیه وسکی که بر روی تغییرات بزرگ اجتماعی، جنگها، انقلابها و ... در اثر پیک حداکثر فعالیتهای خورشیدی نیز تحقیق کرده بود در این خصوص گفته است: "باید فکر کنیم که یک فاکتور قدرتمند خارجی در زندگی ما وجود دارد که توسعه حوادثی در جوامع انسانی را کنترل می کند. همچنین باید فکر کنیم که انرژی الکتریکی خورشید یک فاکتور فرازمینی است که بر روی فرایندهای تاریخی اثر می گذارد."

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2011/04/636010_orig.jpg (http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2011/04/636010_orig.jpg)

فورانهای خورشیدی در سال 2011

نتایج تحقیقات تچیه وسکی نشان می دهد:

- در دو هزار و 400 سال تاریخ دنیا، حرکات بزرگ اجتماعی (جنگها، انقلابها و یورشها و ..) هر 11 سال یکبار و منطبق با دوره حداکثر فعالیت خورشید به اوج رسیده اند.

- از سال 1000 تا 1900 ، 72 درصد از تمام اپیدمهای روانی با دوره های حداکثر و 28 درصد با دوره های حداقل فعالیت خورشیدی منطبق اند.

این دانشمند در سال 1926 برپایه تئوری خود اتفاقات سالهای 1927 تا 1929 را پیش بینی کرد و اظهار داشت که در این دوره، فعالیت بشر بزرگترین اهمیت تاریخی خود را پشت سر خواهد گذاشت. درحقیقت وی اشتباه نکرده بود.

به طوریکه در این دوره زمانی، دیکتاتوری فاشیشت "آنتونیو د- اولی ویه را سالازار" در پرتغال آغاز شد.

در چین، ژنرال "چیانگ کایشک" دولت ملی گرا را در "نانچینو" تشکیل داد و جنگ داخلی در مقابل کمونیستها را هدایت کرد.

در ایتالیا پارلمان فاشیست تشکیل شد و راه را برای به قدرت رسیدن موسولینی باز کرد. در آلمان، هلیتر به قدرت رسید.

در روسیه، استالین به راس قدرت رسید. در آمریکا در سال 1929 سقوط بزرگ بورس وال استریت اتفاق افتاد. این بزرگترین فاجعه اقتصادی در تاریخ آمریکا است.

دوره جدید فعالیت خورشیدی در سال 2012 به حداکثر فعالیت خود می رسد که این سال برپایه تقویم مایاها سال پایان دنیا است.

منبع: مهر

stargazer
04-19-2011, 01:47 PM
این خبر خیلی واسه من جالب و عجیب بود. یعنی ممکنه این وقایعی که تو منطقه ما هم داره اتفاق میفته اعم از شورشهای کشورهای عربی و تغییرات شدید آب و هوایی غیره به خورشید مربوط باشه؟؟؟ حالا آب و هواییشو میتونیم بگیم آره داره. اما تاثیرات روانی و جنگ و درگیری رو هم میشه گفت بخاطر فعالیت زیاد خورشیدیه؟ با این اوصاف سالی که در پیش داریم یعنی آخر 90 که اول 2012 باشه، باید منتظر وقایع عجیبی باشیم. خدا بخیر کنه. :(

Setare KOchOlO
04-19-2011, 10:15 PM
سلام ...

اتفاقا گروه فضايي ناسا يك ماموريت زميني رو در نظر گرفته ... با موضوعيت : تغييرات وضعيت آب و هوايي سياره زمين ... در قسمت هاي قطب شمال ... اين ماموريت از تابستان 2010 شروع شده وتا پاييز 2011 ادامه داره البته براي مرحله اولش ... اسمش هست :

ICESPACE (http://www.nasa.gov/multimedia/imagegallery/image_feature_1921.html)

از طرفي از سال گذشته ميلادي تا تقريبا سال 2012 فعاليتاي خورشيدي نسبت به 50 سال پيش بسيار زياد شده .

:wut:

169
04-20-2011, 01:11 PM
یه کم باید روی خبرگزاری ها هم دقت کنیم! متاسفانه هر خبری که هیجان انگیز باشه توی خبرگزاری ها اعلام میشه(فقط برای بازدید بیشتر و اسم در کردن) همیشه خبرهای مهم رو در سایت های معتبر انگلیسی مطالعه کنید!
البته در مورد این خبر یه کتاب هم نوشته شده با اسم(فکر کنم این بود) : " فعالیت های خورشیدی و تاثیر ان بر اب و هوای کره زمین" یه چیزی توی همین مایه ها بود که در این کتاب کامل بررسی کرده!

راستی یه نکته کوجک و مهم : خوده خبرگزاری مهر مگه نویسنده ی این خبر بوده؟! مگه پژوهش گرهای نجومی در مهر هستن که این جور خبرها رو با قطعیت بیان می کنن!؟
حتما ترجمه شده است ولی لینک منبع اصلی رو نزدن و حتی گوشه های عکس هم مهر رو زدن! اینم حق کپی رایت در خبرگزاری ها!

stargazer
04-20-2011, 01:48 PM
راجع به اینکه این خبر راسته یا تخیلیه و چقدرش حقیقی هست رو نمیدونم. فقط گذاشتم اینجا که دوستان دیگه هم روش بحث کنن ببینیم چقدرش میتونه صحت داشته باشه.
بعدش هم حتما از یک منبع خارجی گرفتنش و ترجمش کردن دیگه. من که نمیدونم چقدر صحت داره این خبر رو یه پایگاه خبری تو کشور ما گذاشته و منتشرش کرده، من تخصصی ندارم که بخام بگم چقدرش درسته و چقدرش تخیلی. فقط واسه بررسی گذاشتمش اینجا. |:

راجع به مهر هم کاملا باهاتون موافقم و همیشه این گله رو داشتم از این خبر گزاری، چون تماما خبرها رو از زبان خودش نقل میکنه و میگه خبرگزار یا خبرنگار مهر مثلا با فلان دانشمندی مصاحبه کرده، در صورتی که فقط ترجمش کرده نه مصاحبه. تمام عکسها رو هم که به نام خودش منتشر می کنه (و بدتر اینکه با اینکارش هم خیانت در امانت کرده هم کیفیت عکسها رو میاره پایین). من نمیدونم این چه روشیه دیگه. ماها که دم از مسلمونی میزنیم باید حق دیگران رو رعایت کنیم و امانت دار خوبی باشیم نه اینکه فقط شعار بدیم و خیانت در امانت کنیم. امیدوارم بیشتر دقت کنن تو این موارد.

MOON
04-21-2011, 11:26 PM
اين قصه پخش مستند جويندگان كسوف هم تقريبآ به شايعات نجومي پيوسته !!

امروز در سايت آسمان شب خوندم كه امشب ساعت 23:20 مستند جويندگان كسوف پخش ميشه

1517

از ساعت 9 شب تلويزيون روي كانال 4 بود كه يك وقت نكنه زودتر پخش بشه !

اما ساعت 23:20 آمد و بجاي اين مستند يك فيلم سينمايي پخش شد

و اين چندمين بار بود كه برنامه هاي نجومي كانال 4 مختل ميشه

به نظر شما چرا هي اينجوري ميشه ؟!

stargazer
04-22-2011, 08:51 AM
موون عزیز
من اینجا یا یه سایت دیگه (مطمئن نیستم)توی خبرش خوندم پنج شنبه 2 اردیبهشت اما روز و تاریخ اشتباه بود (گمونم همینجا بود چون یکی از کاربرها گفته بود پنج شنبه که 1 اردیبهشته). بخاطر همین من هم دیشب چک کردم هم امشب آلارم گوشیمو فعال کردم که بهم یادآوری کنه برم ببینم. امشبم چک می کنیم ببینیم نشون میده یا نه. ایشالا که میده.

stargazer
04-22-2011, 10:17 AM
دوستان الان توی فیس بوک دیدم آقای تفرشی در جواب یکی از دوستان اینو نوشته بودن:

برنامه به دنبال کسوف،امشب ساعت23:30 ازشبکه 4سیما
http://ch4.iribtv.ir/index.php?option=com_scheduler&ch=C0004&week=0&diff=5 (http://ch4.iribtv.ir/index.php?option=com_scheduler&ch=C0004&week=0&diff=5)12 hours ago · 1 personLoading... (https://www.facebook.com/browse/?type=likes&id=155974541132908)

pakhsh nashod... man paye TV budam... maskhare karde shabakeye 4 ... 10 hours ago · 1 personLoading... (https://www.facebook.com/browse/?type=likes&id=155995791130783)

eeeeeeee??!! eyyyyvaaallll.che khob ke pakhsh nashod,chon man aslan khabar nadashtam,oonvaght age neshoon midad man ghosse mikhordam,
keya gharare pakhsh beshe????mishe lotfan begid.mamnoon misham 10 hours ago · 2 peopleLoading... (https://www.facebook.com/browse/?type=likes&id=155996324464063)

vala hafteye pisham gofte budan 5shanbe hamin moge yani 23:20 ama guya nashode bude.. (vaze feliye shomaro dashtam..) ke alanam baz dobare mibinam nashod... 10 hours ago

https://fbcdn-profile-a.akamaihd.net/hprofile-ak-snc4/161427_1019104189_2993190_q.jpg (https://www.facebook.com/babaktafreshi) Babak A. Tafreshi (https://www.facebook.com/babaktafreshi) Doostan gharar nabud barname pakhsh beshe, az hafte dige 5shanbe shroo mishe, site shabake 4 eshtebah elam karde bud. 8 hours ago · 2 peopleLoading... (https://www.facebook.com/browse/?type=likes&id=156015334462162)

169
04-22-2011, 11:41 AM
شایعه فکر نمیکنم بوده باشه! چون بعد از اینکه خانم karimiiss گفتن که پنج شنبه یکم اردیبهشته رفتم و توی سایت یه نظر دادم که تاریخ رو درست کنن و خوش بختانه درست کردند ولی همون شب هم جدول پخش برنامه های شبکه 4 رو چک کردم و لینکشم قرار دادم که زده شده بود توی لیست که پنج شنبه شب ساعت 23:20 پخش میشه! امیدواریم که به خطار مشکل فی باشه!(البته دور از انتظاره!)

Hooman
04-22-2011, 12:22 PM
اصلا چرا فعالیت های خورشیدی زیاد شده؟فعل انفعالات خورشید ممکنه از ما تاثیر گرفته باشه؟در این مورد اگه بشه توضیح بیشتری به ما بدین.

Mostafa
08-10-2011, 10:07 AM
شایعه مشاهده UFO در کرمان !

به نقل از :

سینا رحیم پور
دبیر سرویس علمی هفته نامه همراه کرمان
مدیر خانه نجوم استان کرمان

باز هم موضوعی تکراری دوباره تیتر اول سایت‌های خبری ایران در مورد کرمان شد. اگر سری به سایت‌های خبری بزنید ویادر موتورهای جستجو این موضوع را جستجوکنید، به صدها سایت و خبرگزاری بر می‌خورید که به مشاهده اشیا ناشناخته پرنده در کرمان در یک هفته گذشته پرداخته‌اند.

با مشاهده‌ي گذشته و مطالعه‌ي این موارد به خوبی می‌توان مشاهده کرد بار اول نيستکهاین موضوع اتفاق افتاده است و وقوع اين پديده سابقه‌ای طولانی دارد.ما نیز قبلا به این موضوع پرداخته‌ایم، اما به دلیل اهمیت موضوع وضرورت آگاهی همگانی دوباره به این بحث می پردازیم.

طی هفته‌ي گذشته گزارش‌هایی از رویت اشیا ناشناخته پرنده در شهرستان‌های بافت،سیرجان،رفسنجان و بخش‌های ریگان وسیرچ ارائه شده است.

استان کرمان در این چند سال کانون اخبار رویت اشیا ناشناخته پرنده بوده است، با اين حال اشیای نورانی عجیب در آسمان کرمان، چرخ می‌خورند، ولی هنوز مقامات مسئول درباره آن، توضیحات رسمی نداده‌اند. در شبهای گذشته، دیدن اشیای نورانی از مناطق مختلفی در استان کرمان گزارش شده است و برخی از اين گزارشها می‌گویند اشیاء نورانی در مناطقی از این استان دیده شده‌اند و عده‌ای هم می‌گویند شاهد سقوط آنها بر زمین بوده اند، ولی تاکنون هیچ یک از اين گزارشها تایید نشده است.

Unidentified Flying Object معادل لاتین اشیا ناشناخته پرنده است که به اختصار UFO(یوفو) نامیده می‌شود.بررسی اشیا پرنده ناشناخته در جهان از جنجالی‌ترین وپررمزو رازترین بخش‌هایی است که در علم نجوم به آن پرداخته می‌شود.

2120

یوفوهاموضوع جدیدی در تاریخ علم نجوم نیست ورویت آنها به زمان‌های دور باز می‌گردد.از تصاویر حک شده و نقاشی‌ها در غارهای دوران باستان تا فیلم ها و عکس‌های گرفته شده توسط تلفن‌های همراه امروزی همگی شواهدی بر ادعای کسانی است که وجود یوفوها را باور دارند.از سویی دیگر افرادی با بررسی این شواهد سعی در انکار وجود این اجسام دارند.

یوفو امکان دارد یک هواپیای بدون سرنشین، یک شهابسنگ،یک ماهواره ویا هرپدیده آسمانی دیگري باشد.
وجود یا عدم وجود یوفوها، موافقان ومخالفان زیادی در سراسر جهان دارد و هرروز در سایت‌ها و وبلاگ‌های نجومی واجتماعی، تصاویر و فیلم‌های زیادی از رویت این اشیا منتشر می‌شود.افراد زیادی مدعی هستند که توسط موجودات فضایی ربوده شدند،اما هیچ گاه این اخبار وگفته‌ها تایید نشده است.

بیشترین آمار رویت یوفوها از کشورهای قاره آمریکا گزارش شده است، ولی سایر نقاط کره زمین از جمله ایران نیز از این قاعده مستثنا نیستند.
بد نیست بدانید این موضوع آنقدر در مجامع جهانی اهمیت دارد که سازمان ملل متحد در سال 2010 نماینده‌ای را برای گفتگو ومذاکره با موجودات فضایی منصوب کرد.
در ایران نیز رویت یوفوها به سال‌های دور برمی‌گردد. اولین گزارش‌ها از دیدن یوفو ها در ایران به دهه 40 شمسی در تهران برمی‌گردد.
از سال 1380 به صورت خیلی جدی توسط سایت‌ها و وبلاگ‌های پارسی زبان تصاویری مبنی بر رویت اشیا پرنده ناشناخته در مرزن آباد بابل وگرگان منتشر شد.

اولین گزارش‌ها از رویت یوفوها در کرمان به سال 1381 بر می‌گردد. در آن سال جسمی نورانی با حرکت‌های مواج در آسمان شهر کرمان دیده شد.
بمب خبری رویت یوفوها در ایران مربوط به زمستان 1385 در کرمان است. جنجالی‌ترین خبر آن روزها رویت یک شیء پرنده ناشناخته بود که تلالویی با رنگ‌های مختلف داشت وپس از مدتی در اثر برخورد با کوه بارز در ساعت 6:30 دقیقه صدا و نور مهیبی ایجاد کرد که گفته می‌شود صدای این انفجار به حدی بوده که در شهر کرمان نیز شنیده شده است.

پس از گزارش این موضوع، جستجوهای زمینی وهوایی برای پیدا کردن منبع این صوت ونور ویا لاشه یک شیء که به کوه برخورد کرده آغاز شد.اما مسئولان استان اعلام کردند هیچ چیز مشاهده نشده و تایید نمی‌شود.پس از این حادثه، در چهار سال گذشته نیز گزارشاتی مبنی بر دیدن یوفوها در کرمان ارائه شده است.
گزارش ديگري از دیدن یوفوها در کرمان به 15 دی ماه 1389 برمی‌گردد که طی آن شاهدان از دیدن یک شیء پرنده در شهر کرمان،راور، بافق وسپس در زاهدان خبر دادند.

حال استان کرمان دوباره به آن روزها باز می‌گردد. این روزها نیز باز بمب خبری دیگری در مورد یوفوها در ایران منفجر شده است.رویت یوفو در چند نقطه از استان کرمان وشنیده شدن صدای انفجار ونور!!!
طبق گفتهشاهدان در شامگاه جمعه 14مرداد 90 انفجاری در کوه‌های سیرچ همراه با دود وسیاهی زمین رخ داده است.
همچنین گزارشاتی از ریگان بم مبنی بر انفجار یک شیء نورانی در آسمان به گوش می‌رسد که هیچ کدام از این گزارشات منتشر شده در این چند روز را نمی‌توان به راحتی تایید کرد.

واما درموردمنبع این اتفاقات، احتمالات زیادی وجود دارد.شاید این اشیا هواپیماهای اطلاعاتی و یا شاید ماهواره‌های خارج از جوباشند .
شاید بتوان انفجار آذرگوی‌ها و شهاب‌سنگ‌ها را در آسمان یکی از مهمترین و موسخ‌ترين دلایل این اتفاقات در چند روز اخیر دانست.به یاد داشته باشیم که به زمان اوج بارش شهابی «برساوشی» نزدیکیم وهم اکنون نیزدر بازه‌ي زمانی و مکانی این بارش شهابی یا شهاب باران قرار داریم وهرکدام از این اجسام شاید به این بارش شهابی مرتبط باشد.

بارش شهابی «برساوشی» که یکی از بارش‌های شهابی مهم آسمان می‌باشد، هرساله در نیمه دوم مرداد ماه اتفاق می‌افتد که 21 یا 22 مرداد ماه به اوج خود می‌رسد.صبح شنبه گروهی از مردم محلی برای جستجو به محل سقوط شیء پرنده در سیرچ کرمان رفته‌اند. گفته مي‌شود آنها در محل حادثه، اثر برخورد و سیاهی زمین را مشاهده کرده‌اند که احتمال شهاب سنگ بودن این اشیاء پرنده را قوی‌تر می‌کند. شهاب‌هایی که با زمین برخورد کرده‌اند...

در آخر باید اشاره کرد که رویت بشقاب پرنده وسفینه های فضایی کمی دور از ذهن می باشد وشاید ساخته تخیل افراد باشد.
حال فقط باید منتظر اخبار تکمیلی این اتفاقات باشیم.

solh
08-10-2011, 01:48 PM
اين كارا چيه !!!من فكر ميكنم اين كه شما اين قدر اهميت ميديد به شايعات (و نه بدليل انها )اصلا در چنين جمعي شايسته نيست ، فكر ميكنم بهتر است از شايعات در يك مكان علمي صحبت نكنيم (هر چند كه در مورد بحث جامعه شناسي و روانشناسي موضوع ميتوان بحث كرد ) . به هر حال همين بحث ها خودشان موجب تاثيرات منفي بر ذهن مردم (و كساني كه گذرا از اين مكان ديدن ميكنند )در مورد علم ميشه !!

Mojtaba.M
08-10-2011, 02:08 PM
lماهنامه ی نجوم این شماره یه خبر رو توی اولین صفحه چاپ کرد که خیلی جالب بود !!!!!!!
این خبر این بود که یکی از مدیران گفته بود که میخوان یه تلسکوپ بسازن در ارتفاع 4 هزار متری !!!!!!!!!!!!!!!!!!

فکرشو بکن 4 هزار متر

zanbaq
08-12-2011, 01:40 PM
تقویم ثابت که اسامی ماه های فعلی بر اساس ان است- از ربیع الاول شروع می شد و ربیع به نام باران بهاری است که تقریبا -از 12 فروردین شروع می شد-صفر الاول که نام قبلی محرم بود و صفر الثانی به معنای خالی بودن صحرا از گیاه است-و جمادی گیاهان صحرا سخت می شد -و جماد به معنی سخت و محکم است-و رمضان به معنی ریگستان و ماه سوختن گناهان و.

((((نابودی بنی عبّاس -(حکومت عربستان )هنگام نمایان شدن -ستاره­ای در دل آسمان -و صدای شدید افتادن چیزی از آسمان -و شکافته ­شدنی است. همۀ اینها در ماه رمضان خواهد بود.و شکافته­ شدن- از بیستم تا بیست و چهارم- ستاره خواهد بود.و ستاره ­ای دیده می­ شود- که مانند ماه نورافشانی می کند- و سپس چونان مار در هم می پیچد- تا جایی که نزدیک است- دو سر آن به هم برسند-الفتن، ج ۱، ص۲۳۰، جزء ۳، ح ۶۴۳، مکتبة التوحید، قاهره، چاپ اوّل،))) http://en.wikipedia.org/wiki/C/2010_X1
النین باشد -و ادرس بالا در ویکیپدیا در مورد او است-در این صورت روایاتی که در مورد ماه رمضان است بر اساس تقویم ثابت است در این صورت 13 ابان که جمعه است- با 23 رمضان که صیحه در ان رخ می دهد برابر است-و دهم محرم تقویم ثابت هم با 10 فوریه 2012 و 21 بهمن 1390 برابر است-
در این ادرس ها مطالبی در مورد دنباله دار النین است:http://apocalypse.blogfa.com/post-469.aspx
http://pishguu.persianblog.ir/post/62
در ادرس دوم گفته شده- هر وقت دنباله دار با زمین وخورشید همراستا شده -در جایی در زمین زلزله رخ داده است-و هم راستایی بعدی در 6 مهر برابر 27-28 سپتامبر است (شاید زلزله شام در این تاریخ رخ دهد )
و هم راستایی بعدی در 24 رمضان تقویم ثابت و طبق روایت بالا -در ان زمان شکافته شدن رخ می دهد که احتمالا -در پوسته کف اقیانوس رخ می دهد-

شیخ مفید- دانشمند شیعی – آورده است:
هر گاه- ستاره ای- سرخ- را دیدی -که آن را نمی شناسی- و در مسیر-حرکت ستارگان قرار ندارد -و در آسمان از جایی به جایی دیگر می رود- و مانند ستون است، در حالی که ستون نیست، پس بی گمان،چنین چیزی نشانۀ جنگ، بلاها، کشته شدن بزرگان، زیادی شرور و اندوه­ها و آشوب در میان مردم است ( دنباله دارElenin که به تازگی کشف شده است )(الاختصاص، ص (۱۶۲
همچنین، در خبری دیگر از کعب الأحبار، می خوانیم :
نابودی بنی عبّاس -(حکومت عربستان )هنگام نمایان شدن -ستاره­ای در دل آسمان -و صدای شدید افتادن چیزی از آسمان -و شکافته ­شدنی است. همۀ اینها در ماه رمضان خواهد بود. سرخی میان پنجم تا بیستم رمضان است Elenin-و صدای شدید افتادن- چیزی از آسمان- در نیمه تا بیستم ماه می باشد( در اثر اصابت شهاب سنگ دنباله دارElenin این سنگ (در شرق اسیا فرود می اید-, و شاید ژاپن/ در سحرگاه به وقت حجاز (http://www.rasnz.org.nz/Comets/2011Comet45P.htm) - )
و شکافته­ شدن- از بیستم تا بیست و چهارم- ستاره خواهد بود.(شایدشکاف قسمتی- از پوسته زمین -در اثر یک زلزله -و احتمالا در اقیانوس اطلس و سونامی بزرگی دارد- و سواحل اروپای غربی و شرق امریکا را تهدید می کند -و سالها قبل زلزله بزرگی در این منطقه -و شکاف برزرگ ان اتلانتیس محل سکونت قوم نوح را به زیر اب برد ) و ستاره ­ای دیده می­ شود- که مانند ماه نورافشانی می کند- و سپس چونان مار در هم می پیچد- تا جایی که نزدیک است- دو سر آن به هم برسند-Elenin- ) الفتن، ج ۱، ص۲۳۰، جزء ۳، ح ۶۴۳، مکتبة التوحید، قاهره، چاپ اوّل،

ابط الجوزا-الفا جبار

انفجار ستاره بزرگ در مشرق:در 4 شهریور 1390 (این ستاره در تاریخ ذکر شده - در سمت مشرق و کمی متمایل به شمال شرق است در اسمان ایران و -احتمالا ستار ه مذکور ابط الجوزا است
-و ساعت انفجار بین 20 تا 24 شب 27 رمضان است -به وقت تهران /در ضمن در روایات گفته می شود- اتش از شرق طلوع می کند

نوستراداموس پیشگوی معروف فرانسوی- در قرن ۲ قطعه ۴۱ میگوید: ستاره ای بزرگ هفت روز خواهد سوخت- گویی از ورای ابرها -دو خورشید نمایان خواهد شد - سگ ماستیف در طول -شب زوزه می کشد - در این هنگام پاپ محل- اقامت خود را تعقیر می دهد- و از امام باقر نقل شده (بحارالانوار ج۵۲-ص۲۳):از سوی مشرق اگر اتشی بزرگ- و سرخ فام مشاهده نمودید- که سه یا هفت روز بالا امد -منتظر فرج ال محمد باشید-

Mostafa
08-12-2011, 02:39 PM
اين كارا چيه !!!من فكر ميكنم اين كه شما اين قدر اهميت ميديد به شايعات (و نه بدليل انها )اصلا در چنين جمعي شايسته نيست ، فكر ميكنم بهتر است از شايعات در يك مكان علمي صحبت نكنيم (هر چند كه در مورد بحث جامعه شناسي و روانشناسي موضوع ميتوان بحث كرد ) . به هر حال همين بحث ها خودشان موجب تاثيرات منفي بر ذهن مردم (و كساني كه گذرا از اين مكان ديدن ميكنند )در مورد علم ميشه !!

سلام دوست گرامي

اتفاقآ يكي از اصلي ترين وظايف ما ، جدا كردن علمي از شبه علم و معرفي هر دو آنها به مردم است .

عنوان اين تاپيك ( شايعات نجومي ) گوياي اين مطلب است كه اين مطالب واقعيات علمي نيستند ، بلكه شايعات دروغ و بي اساس هستند .

شما به عنوان يك فرد علاقمند به نجوم تا كنون در عامه مردم چقدر با پرسش هايي درمورد بشقاب پرنده و ... برخورد كرده ايد ؟

مسكوت گذاشتن اين موضوع سياست مناسبي نيست .

اگر در رسانه هاي علمي مرتبآ تفاوت اين دو ، گوشزد شود ، شايد كم كم فضاي فكري جامعه به حالت متعادل تري باز گردد

اتفاقآ به مناسبت شايعه عزيز 5 شهريور برنامه هاي ويژه اي تدارك ديده ايم كه به زودي اعلام خواهد شد ! :rambo:

ارشیا
08-22-2011, 05:26 PM
با سلام
شایعه2012امکانش هست که زمین نابود بشه؟

Mostafa
08-22-2011, 05:36 PM
با سلام
شایعه2012امکانش هست که زمین نابود بشه؟

سلام دوست گرامی

همانطور که خودتان هم اشاره کردید این یک شایعه بی پایه و اساس است که هیچ مبنای علمی ندارد . مثلآ هیچ کجا ذکر نشده که این نابودی به چه دلیلی و با چه روشی صورت می گیرد .

متآسفانه شایعات برای مردم جذاب تر از واقعیات هستند و این باعث نشر اینگونه شایعات می شود .

اینجا رو هم ببینید : http://forum.avastarco.com/forum/sho...B1%D8%A7%D9%86 (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?41-2012-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86)

ضمنآ شما میتونید با یه سرچ ساده (زیر هدر سایت هست) تاپیک مورد نظرتون رو پیدا کنید و مباحث قبلی رو مطالعه کنید

موفق باشید

rezash
08-22-2011, 09:44 PM
پنج شنبه سوم شهریور و جمعه چهارم شهریور, نزدیک صبح, هلال آخرین روزهای ماه مبارک رمضان در نزدیک ترین فاصله های خود با سیاره سرخ فام مریخ است و به لحاظ نجومی این دو جرم آسمان و منظومه شمسی در مقارنه هستند.

این بهترین موقعیت برای رصد و اندازه ظاهری این دو جرم در آسمان است.واینکه با تشویق عموم به دیدن این پدیده ,هدف واهی شایعه سازان در مورد وجود دو ماه در آسمان را برملا کنیم.

این پدیده به دلیل اینکه در نزدیکی سحر و نماز صبح قابل رویت است آنچنان بدموقع هم نیست و عموم مردم هم میتوانند این مقارنه زیبا را ببینند.

fairytale
08-29-2011, 06:10 PM
حلقه های کشتزار، طرح های هنرمندانه ای هستند که معمولا شبانه و در طول کمتر از یک ساعت در مزارع ظاهر می شوند. حدود 85% از این طرح ها در انگلستان و در نزدیکی stonehenge ظاهر شده اند.
http://postimage.org/image/36fttyxtw/

برخی ادعاها مبنی بر اینکه درون این طرحها میدان مغناطیسی یا رادیو اکتیو وجود دارد بیان شده! همچنین بعضی معتقدند که این طرحها برپایه اصول پیچیده ریاضی به وجود آمده اند.

در برخی از مزارع جسد حیوانات که به طرز عجیبی کشته شده بودند پیدا شده! انگار که طی یک عمل جراحی عضو خاصی برای نمونه برداری برداشته شده! مثلا از تکه ای از صورت یک اسب مقطع زده شده!!
http://postimage.org/image/36mo91nes/

ویژگی های عجیب این طرح ها باعث این ادعا شده که این طرح ها از طرف موجودات فضایی و با هدف خاصی ایجاد شده اند!! شخصی به نام داگ رابی در کتابش ( The Gift) نظریه ای ارائه داده مبنی بر اینکه این طرح ها در حقیقت پلان و طرح اولیه یک بشقاب پرنده است!!

البته در این مورد نظریات دیگری هم بیان شده. بعضی از دانشمندان بر این عقیده اند که این طرحها در نتیجه پدیده های جوی ایجاد شده اند مثل گردبادها و تندبادها.

بعضی این پدیده را جواب زمین (Gaia) به محرکهایی مثل گرم شدن کره زمین و آلودگی ها در نظر میگیرند. (البته این موضوع پایه علمی ندارد و به افسانه های یونانی بازمیگردد که زمین را موجودی زنده می پندارند.)

نظریه جالب دیگری هم ارائه شده که ادعا می کند این شکل ها توسط حیوانات ایجاد می شوند. برخی ادعا کرده اند که در تاسمانیا، کانگوروهای کوچکی را دیده اند که در مزارع خشخاش،تریاک مصرف می کردند و در دایره هایی می چرخیدند!!!!!

اما بیشتر مردم بر این عقیده اند که این طرحها فقط ساخته دست انسان است. افرادی هم بوده اند که ادعای ایجاد این طرحها را داشته اند.

منابع:
http://www.aliens-everything-you-want-to-know.com/CropCircles.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Crop_circle

ستاره بنیادی
08-29-2011, 09:58 PM
شبکه ی فارسی یک (!) هم برنامه ای رو درباره ی این موضوع به کرات پخش کرده و توضیح داده که چجوری ساخته می شن .

solh
08-29-2011, 10:52 PM
احتمالا شما فيلمي را ديده ايد كه جايزه ي تمشك طلايي را گرفت ( پر فروش ترين فيلم سال !)
مطمعنيد فيلم سينمايي نبود ! انگار داستانش رو قبلا شنيدم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

fairytale
08-30-2011, 09:39 PM
منم درباره این فیلم یه چیزایی شنیدم! با این وجود کسانی که ادعا می کنند این طرحا از طرف موجودات فضایی هستند معتقدند که طرحهایی که توسط انسانها ساخته می شن متفاوتند از اونایی که موجودات فضایی ساختن. دلایل خودشونم دارن! مثلا یکیش همون حیوانات مثله شده ای هستند که تو مزارع پیدا می شن! یا اینکه طرحهای ناشناخته از دولایه ساخته شدن! یا اینکه امکان نداره ساقه گندم از 45 درجه بیشتر خم بشه ولی نشکنه در حالی که تو این طرحها تا 90 درجه بدون شکستن خم شدن! یا همون میدانهای مغناطیسی! یه دلیل دیگم این که خیلی ناگهانی و تو کمتر از یک ساعت ظاهر می شن! اصلا این آقای رابی که گفتم اسم کتابش The Gift بود و ادعا کرده اینا طرح بشقاب پرندن یه عمر مطالعه کرده تا به این نتیجه رسیده!

در هر حال هرکس یه عقیده ای داره ولی من به شخصه معتقدم که اینا همش کار آدماست! فکر کنم بشر انقدر پیشرفت کرده که بتونه یه ماشینی بسازه که تو کمتر از یک ساعت همچین طرحیو ایجاد کنه! یه دلیل دیگه که باعث می شه آدم شک کنه اینه که چرا فقط تو 26 تا کشور دیده شدن! اگه کار موجودات فضاییه براشون چه فرقی می کنه که تو ایران این کارو بکنن یا تو انگلیس یا برزیل؟ چرا هیچ وقت تو ایران همچین چیزی دیده نشده؟! اکثر کشورایی که توشون این طرحها دیده شدن پیشرفته بودن!

یه دلیل دیگه واسه شک کردن اینه که از وقتی که اخبار اعلام کردن که این همچین اتفاقی افتاده تعداد این طرحها هم زیاد شده!

ستاره بنیادی
08-30-2011, 10:06 PM
احتمالا شما فيلمي را ديده ايد كه جايزه ي تمشك طلايي را گرفت ( پر فروش ترين فيلم سال !)
مطمعنيد فيلم سينمايي نبود ! انگار داستانش رو قبلا شنيدم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نه خیر مستندی بود که منوتو 2 پخش کرد!

saeedmozah
09-01-2011, 09:23 PM
دوستان متاسفم که منبع این حرف رو دوباره پیدا نکردم
ولی
5 - 6 ماه پیش میخواستیم یه کنفرانس نجوم بدیم به یه مطلب توی سایت تابناک برخوردم که راستش مغزم سوخت
نوشته بود در سال 2012 یک کوازارا به زمین برخورد میکند!!!!!@!@«؟ُ
آخه آدم چی بگه
اگه قرار باشه یه بازیگر یه کار یواشکی بکنه بزرگترین کاشناسا رو میفرستن واسه بررسی این موضوع و همه جای دنیا پخش میکنن که آییی فلان بازیگر ترکوند
بعد خبری رو سایتشون میذارن که اصلا نمیدونن درباره چی هست

behnood
10-09-2011, 10:21 PM
ولی
5 - 6 ماه پیش میخواستیم یه کنفرانس نجوم بدیم به یه مطلب توی سایت تابناک برخوردم که راستش مغزم سوخت
آخه آدم چی بگه
اگه قرار باشه یه بازیگر یه کار یواشکی بکنه بزرگترین کاشناسا رو میفرستن واسه بررسی این موضوع و همه جای دنیا پخش میکنن که آییی فلان بازیگر ترکوند
چیییییییییی؟ کوازار ، اگه تازه هم وارد منظومه شمسی بشه به خاطر جاذبه زیاد و تششعاتش ما مرده بودیم چه برسه از ابر اورت رد بشه و یه راست بیاد به سمت زمین اونم تو یک سال !!!!!!!!!!
کلا به این سایتایی که زیاد علمی نیستن ( به نظر من اصلا علمی نیستن ) استناد نکنید .

vega
10-09-2011, 11:27 PM
ولی
آخه آدم چی بگه

کوازار کجا ما کجا؟
کوازار ها دورترین اجرام کیهانی از ما هستند و در حال دورتر شدن هم هستند.
یه کوازار به منظومه شمسی نزدیک میشه،چه حرفا!!!!!!!!!!!
این دیگه خیلی شایعه بود

nakhodaye aseman
10-26-2011, 01:33 PM
يك شايعه ي نجومي پايان دنيا در 2013
و النين دنباله داري كه يوفو است
البته اين نظر چيني هاست
و در مورد پايان دنيا در سال 2013 كه اونم ناسا گفته و در مورد باد هاي خورشيدي
اما يه چيزي اولا آماده ي قيام شيطان پرستان در 2012 شويد و از همه مهمتر آماده ي ظهورر

پیمان اکبرنیا
10-26-2011, 08:58 PM
يك شايعه ي نجومي پايان دنيا در 2013
و النين دنباله داري كه يوفو است
البته اين نظر چيني هاست
و در مورد پايان دنيا در سال 2013 كه اونم ناسا گفته و در مورد باد هاي خورشيدي
اما يه چيزي اولا آماده ي قيام شيطان پرستان در 2012 شويد و از همه مهمتر آماده ي ظهورر

دنباله دار مگه میتونه یوفو باشه؟ :rotflol:
نظر چینیها؟
قیام شیطان پرستان رو تو زندگیمون نشنیده بودیم که اینم شنیدیم! :banghead:

م.ح.اربابی فر
11-09-2011, 01:24 PM
اینقدر این پیمان خان اکبرنیا تو تاپیک " نقد علمی رسانه ها" به این خبرگزاری مهر گیر داد تا بالاخره ما را هوایی کرد یک شایعه خودمون بسازیم!
متن شایعه ساختگی ما بدین شرح است:
لکه های خورشیدی ناحیه‌ای بر روی سطح خورشید (فوتوسفر) هستند که به وسیله فعالیت‌های شدید مغناطیسی بوجود می آیند که مانع از انتقال گرما می‌شوند، این ناحیه‌ها به علت کاهش درجه حرارت سطح به وجود می‌آیند.
چند روزی است لکه بسیار بزرگی در ادامه ظهور لکه های تیر بر سطح خورشید پدیدار شده است. اگر طی این چند روز با استفاده از تلسکوپ مجهز به پالایه رصدی خورشیدی به ان نگریسته باشید بی شک منطقه ای وسیع از سطح خورشید را که به سمت مرکز آن در حرکت است دیده اید. چند ماهی است فعالیت های خورشیدی افزایش چشمگیری یافته است.
لکه 1341، 1338 و 1339 نقاط تیره فعلی در خورشیدند. بزرگترین انها 1339 است که چندین برابر کل لکه های دیگر بزرگی دارد. این لکه عظیم چندین برابر کره زمین قطر دارد.
بسیاری از دانشمندان با بررسی تاثیرات این لکه بر روی آب و هوای فعلی متوجه شده اند تا زمان حضور این لکه بر روی خورشید به خاطر عدم تابش گرمای کافی از سوی خورشید، ساکنان مناطق شمالی زمین آب و هوای بسیار سردی را تجربه خواهند. همان طور که هموطنان نیمه شمالی کشور سرمای این چند روزه را حس کرده اند.
به گزارش پایگاه هواشناسی ایران، موج سرما تا 5 روز دیگر بر کشور حاکم است و این دقیقا همان زمانی است که این لکه بزرگ از سطح خورشید ناپدید خواهد شد!

امتیاز مطالب درباره لکه های خورشید: سایت پارس اسکای

کورش
03-01-2012, 05:07 PM
درباره شایعات همین تنها نیست.یکی ازاون شایعات هم اینه که چون تقویم گروه مایا تموم میشه پس کره زمین هم نابود میشه گروه مایا گروه وقومی در4000سال پیش بودند که همه رویدادهای نجومی .سیاسی و..ازجمله:جنگ های جهانی اول ودومءخورشیدوماه گرفتگی هارو پیش بینی کرده بودند من شخصابه این موضوع اعتقاد ندارم امابعضی ازتقویم هاروزبیست ویکم سپتامبر2012رو روزگفتگوی تمدنها دانسته اندولی منم میگم شایعاته..ولی یه سر بهاینسایت بزنید ممنون[
.....اینم ادرس سایتی که میتونین این مطالب رو در اونجا هم ببینید.http://iteam.blogfa.com/post-28.aspx

Mostafa
05-13-2012, 08:47 AM
دوستان گرامی سلام

چند روزی است که شایعه ای با رنگ و بوی نجومی در حال انتشار در فضای مجازی است و با توجه به اینکه سرعت پخش شایعه از هر چیزی بیشتر است احتمالآ به زودی از طرق مختلف مطلع خواهید شد !

( یکی از دوستان هم در بخشی از فروم اشاراتی به این موضوع داشتند )

اما شایعه این بار در خصوص استفاده تبلیغاتی از ماه است ،

اصل مطلبی که در سایت های شایعه پراکن دست به دست می شود ( بدون اینکه مرجع معتبری هم ارائه کنند ) چنین است :

لوگوی پپسی را 5 ژوئن روی کره ی ماه مشاهده نمایید !…
بالاخره پس از مدتها شرکت …پپسی توانست طرح تبلیغاتی خود برای تاباندن لوگوی پپسی بر روی کره ماه را که با مخالفت سازمان محیط زیست ملل متحد مواجه بود را به مرحله ی اجرا برساند . بر اساس این برنامه اولین پروژه ی آزمایشی تابش نور بر سطح کره ی ماه در تاریخ 5 ژوئن 2012 (16 خرداد 91) در منطقه خاور میانه که شرایط مناسب تری را برای انجام این کار دارا میباشد انجام خواهد شد . زمان دقیق این پدیده ی غیرطبیعی و جالب شامگاه شانزدهم ژوئن به وقت ایران در ساعت 23:30 دقیقه است که در سرتاسر ایران نیز به صورت کامل قابل رویت خواهد بود . مدت تابش احتمالا تنها حدود 15 دقیقه به طول خواهد انجامید در صورت موفقیت کامل پروژه ،این طرح تبلیغاتی به صورت رسمی در نقاط دیگر جهان توسط شرکت پپسی و احتمالا دیگر غول های عرصه ی تجارت جهانی اجرا خواهد شد.

خب ...

قرار است شرکت پپسی به مدت 15 دقیقه لوگوی خود را روی ماه بیندازد !!!

جالب است که سایت رسمی شرکت پپسی هم هیچ مطلبی در این خصوص منتشر نکرده است .

به نظرم با توجه به وقت کافی که شایعه پراکن ها در اختیار دارند ( 16 خرداد ) می توانند مانور زیادی روی این خبر خنده دار داشته باشند .

ضمنآ با توجه به زمان اعلام شده ، بعید نیست این شایعه حتی موضوع اطلاع رسانی گذر زهره را تحت الشعاع قرار دهد !!

پیمان اکبرنیا
05-13-2012, 09:43 AM
اتفاقا به نظرم بگذاریم مردم بروند نگاه کنند و ببینند خبری نیست تا از این به بعد هر مطلب الکی را که از طریق ایمیل و خبرگزاری های زرد منتشر می شود، باور نکنند. من نمیدونم چرا ایمیل و فیسبوک و وبلاگها تبدیل شدند به منابع موثق خبری!

امیر عباس
05-13-2012, 11:36 AM
سلام. نکته ی جالب تر اینه که مطلب اکثر سایت ها و وبلاگ هایی که این مطلب رو منتشر کردند، یکسان است و نشان می دهد که اکثراً از یک منبع سرچشمه می گیرند که این خبر کذب رو اعلام کرده است.
یک مطلب هم برای آنها که اگر به دروغ بودن این خبر اطمینان ندارند ،حدود23 روز صبر کنند و نتیجه ی آنرا ببینند .

smhm
05-14-2012, 11:32 AM
بعضی حرفها آدم می مونه چی بگه اما واقعا قابل تأمله.!
در افسانه های ایرانی آمده است که دیو ضحاک توسط فریدون در بند کشیده شد و در کوه های دماوند زندانی است.
از طرفی در منابع دینی هم خبر از خروج دجال در آخرالزمان مطرح شده.
بعضی بر این باورند که واژه «دجال» همان معرب «دهاک» است و این همان اژی دهاک (اژدهای شیطانی) است که به نام ضحاک نیز نامیده می شود.
آنگونه که در متون زردشت آمده، این اهریمن در پایان دنیا از زندان آزاد می شود و جهان را به تباهی می کشاند و سپس توسط سوشیانت (منجی) به هلاکت می رسد.

واقعا این اشارات و کلمات رمزگونه چه حقیقتی را در سینه دارند؟ و گویای چه واقعیتی هستند؟!!

yperseusy
05-14-2012, 12:15 PM
بعضی حرفها آدم می مونه چی بگه اما واقعا قابل تأمله.!
در افسانه های ایرانی آمده است که دیو ضحاک توسط فریدون در بند کشیده شد و در کوه های دماوند زندانی است.
از طرفی در منابع دینی هم خبر از خروج دجال در آخرالزمان مطرح شده.
بعضی بر این باورند که واژه «دجال» همان معرب «دهاک» است و این همان اژی دهاک (اژدهای شیطانی) است که به نام ضحاک نیز نامیده می شود.
آنگونه که در متون زردشت آمده، این اهریمن در پایان دنیا از زندان آزاد می شود و جهان را به تباهی می کشاند و سپس توسط سوشیانت (منجی) به هلاکت می رسد.

واقعا این اشارات و کلمات رمزگونه چه حقیقتی را در سینه دارند؟ و گویای چه واقعیتی هستند؟!!

خب این چه ربطی به شایعه های نجومی داره؟!!!!

smhm
05-14-2012, 12:27 PM
راست میگید ربطی به شایعات نداره. فقط چیزی بود که در ادامه صحبت جناب nakhodaye aseman به ذهنم رسید. مدیر محترم می تونند مطلب را هر جا صلاح بدونند انتقال بدهند.

farah/moon
05-14-2012, 12:54 PM
3 سفینه بیگانه در راه زمین.....
مثل اینکه یکی از اونا 240 کیلومترقطر داره و2تای دیگه کوچیکترن....قراره تا پاییزه سال اینده به مدار زمین برسن...
ولی در حال حاظر این اشیاء فضایی خارج از مدار پلوتن هستند....
این سفینه ها توسط سیستم تحقیقاتی هارپ ردیابی شده وظاهرا فقط دولت امریکا در جریان این واقعیته!!واینکه قراره دسامبر 2012 به زمین برسه...
یه مطلب دیگه اینکه یه عکس پیدا کردن وباتوجه به اون میگن که دیگه قرار نیست تا پایان 2012 دنیا تموم شه وتازه تا قرن ها ادامه داره...!!!
بچه ها دیگه نترسین شبا راحت بخوابین...!!!!!!!

Astronomy
05-14-2012, 01:19 PM
3 سفینه بیگانه در راه زمین.....
مثل اینکه یکی از اونا 240 کیلومترقطر داره و2تای دیگه کوچیکترن....قراره تا پاییزه سال اینده به مدار زمین برسن...
ولی در حال حاظر این اشیاء فضایی خارج از مدار پلوتن هستند....
این سفینه ها توسط سیستم تحقیقاتی هارپ ردیابی شده وظاهرا فقط دولت امریکا در جریان این واقعیته!!واینکه قراره دسامبر 2012 به زمین برسه...

خیلی این شایعه ساز ها باحالن!! اصن مثل هلو!:hope my fake smile آدم میخواد بخورتوشون!!:yarr:

آخه اگه فقط دولت آمریکا میدونه!! تو* از کجا میدونی؟:pissed%20off:

Armin.etemad
06-29-2012, 01:53 PM
یه چیز خیلی جالبی و خنده داری دیدم و اون تبدیل شدن نیمه ی تاریک ماه به شهری فضایی بود!!!!
تو گوگل What NASA doesn't want you know رو جستوجو کنید.ماجراش این است که آمریکا و روسیه در قسمت تاریک ماه برج ساخته اند!!و مثلا نشون می ده سفینه های فضایی مثل ماشین در حال گشت و گذار رو ماه هستند!!!

tr.by
07-19-2012, 11:02 AM
خوبه بابا یه ذره شایعه بشنویم بخندیم:)):))
جالب وقتیه که آدمایی که کمتر تو نجومن میان پیشت(که مثلا تو یه نجومی ای) بعد اینارو با پیاز داغ زیاد تعریف می کنن و آخرش می پرسن حالا اینا راسته!!!!!!!!!!!!!!!!:sad::OSMILEY:
:))

Esmaeilpour
07-29-2012, 07:18 PM
اين ويدئو ي طنز رو ملاحظه بفرماييد.خيلي به نظرم با اين تاپيك مناسبت داره

http://www.aparat.com/v/a4a317657b024d517d14207480d51c04260719

به نظرم اگه تقاضا نباشه عرضه هم صورت نمي گيره.

yeganeh miraftab
09-04-2012, 01:11 PM
فکر میکنم این شایعات و بد فهمی ها رو در جهان به اسم bad astronomy میشناسند!
در سال 2012، دو خورشید در آسمان زمین خواهد درخشید؟! (http://forum.avastarco.com/forum/news-125290.aspx)
دیگه این مدلیشو ندیده بودم!!!:wut::blink::slow:

بله همونطور که کاربر 169 گفتند این شایعات رو به نام bad astronomy میشناسند که سایتی هم که مربوط به این مسایل هست هم داریم:badastronomy.com
در روز نجوم 91 رصد خانه زعفرانیه تهران هم غرفه ای در این باره برای اولین بار هم قرار داده شد که به نام بدفهمی های نجومی بود.

noori
10-12-2012, 03:26 AM
"تا یک ماه دیگر خورشید منفجر میشود و همه ما نابود میشویم"
این خبر را دیروز دخترم در کلاس نقاشی شنیده . ظاهرا بچه ها نگران بوده اند،چون این خبر را از پدر و مادر هایشان شنیده و به آن ایمان داشتند.
کاش هنگام بیان این صحبتهای علمی!!مراعات حال کودکانمان را بکنیم و این اخبار را در حضور آنها عنوان نکنیم
متاسفم

marsgirl8
10-29-2012, 10:26 PM
بله درسته شايعه است ولي اين شايعه ي اولو خيلي جدي دنبال كردن خيلي سرمايه گذاري كردن روش رفته تو همه ي ذهنا. بايد 1اتفاقي در پيش باشه نه ? حالا نميگم دقيق ودرست ونجومي ميتونه حتي دست ساز انسان باشه ولي به اسم نجومي واينا تموم كنن.چون كشوري با سياست پيشرفته يي مثل امريكا هيج وقت سرمايه شو جايي تلف نميكنه

hadi soleimani
10-30-2012, 12:23 AM
بله درسته شايعه است ولي اين شايعه ي اولو خيلي جدي دنبال كردن خيلي سرمايه گذاري كردن روش رفته تو همه ي ذهنا. بايد 1اتفاقي در پيش باشه نه ? حالا نميگم دقيق ودرست ونجومي ميتونه حتي دست ساز انسان باشه ولي به اسم نجومي واينا تموم كنن.چون كشوري با سياست پيشرفته يي مثل امريكا هيج وقت سرمايه شو جايي تلف نميكنه

البته شایعات چرا نجومی؟دلیل داره.بخاطر اینکه اطلاعات علمی مردم دنیا اغلب راجب نجوم کمه.دوم اینکه همیشه تفکر مردموتحت تاثیر مستقیم خودش قرار میده.مثلا مردم باور میکنند که میتونه در گرمی آب و هوا تاثیر بذاره یا برخورد شهاب با زمین همیشه هولناکه..

وجود یا عدم وجود موجودات هوشمند فضایی یا یوفوها همیشه یه علامت سواله....

و همه هم به اینجور مسائل علاقمندن.مثلا من افرادی رو میشناسم که فقط از نجوم سیاه چالشو میشناشن و فقط بخاطر عظمت و غیر قابل باور بودنش.

به همبن دلبل خیلی از کمپانی ها و سیاستمدارها برای فریب و مشغول کردن ذهن عده ای از مردم نا آگاه از این شایعات برای پیش برد اهداف خود استفاده میکنند.که اخیران مقدار این شایعات بسیار زیاد و تاحدی تاکید دار شده که برای عموم قابل باور شده.

mohsen4465
10-30-2012, 12:46 AM
بله درسته شايعه است ولي اين شايعه ي اولو خيلي جدي دنبال كردن خيلي سرمايه گذاري كردن روش رفته تو همه ي ذهنا. بايد 1اتفاقي در پيش باشه نه ? حالا نميگم دقيق ودرست ونجومي ميتونه حتي دست ساز انسان باشه ولي به اسم نجومي واينا تموم كنن.چون كشوري با سياست پيشرفته يي مثل امريكا هيج وقت سرمايه شو جايي تلف نميكنه مطمئناً هیچ کشور در زمینه سیاست به پای ایران نمیرسه. حالا به این کاری نداریم. یک سوال از شما دارم؛ فرستادن یک فضاپیما بنام New Horizons که برای آمریکایی ها میلیون ها دلار خرج بر میداره به سمت سیاره کوتوله پلوتو چه نفعی به حال این کشور داره؟ فضاپیمای کاسینی، فضاپیمای جونو، فضاپیمای داون، مسنجر، تلسکوپ فضایی هابل، تلسکوپ فضایی جیمز وب و ... چه نفعی به حال یک کشور دارن؟

رخساره روشنی
12-03-2012, 09:45 PM
درود بر شما دوستان هم آوایی
تقریبا یک هفته دوستان بنده هر جا که من رو می بینن در مورد پایان دنیا در 21 دسامبر امسال ازم سوال می پرسن ..... :pissed%20off: منم تا هر جا که میدونم بهشون در مورد این شایعات توضیح میدم که اشتباهه
مثلا همین الان یکی از دوستام زنگ زد :دی و گفت که قراره زمین از مدارش خارج بشه و کلا 3 روز شب میشه که اسم علمیش هم ترازی خورشید و زمینه :crazy:
من گفتم فکر کردن به این موضوع هم خنده داره چه برسه به اتفاق افتادنش
جدیدا مردم از خودشون شایعه درست می کنند گفتم خبر داشته باشید
سپاس

Mostafa
12-03-2012, 09:57 PM
سلام و تشكر از خانم روشني بابت يادآوري اين مسئله مهم

همانطور كه برخي از اعضا در جريان هستند ، قرار است به مناسبت همين وقايع اخير مطالبي در فروم منتشر كنيم كه به زودي اطلاعيه اي در تالار اعضا در همين زمينه اعلام خواهد شد ;)

لطفآ پيگير اطلاعيه هاي بعدي باشيد

رضا طامهری
12-04-2012, 09:14 PM
یه شایعه جدید!!!!!
جالبه با نزدیک شدن به 21 ام دسامبر شایعات به صورت کاملا هدفمندی داره تو مردم خوف رو رواج میده
شاید روزی بالغ بر 10 تا تماس از دوست و غریبه مبنی بر این خرافات دارم اما اینی که میخام بگم از همش جالب تره..
همین ده دقیقه پیش یکی از دانشجوهام زنگ زد که تو خابگاهشون یه پیامک به گوشی خیلی ها اومده مبنی بر اینکه امشب در نیمه شب هنگام، تشعشعات خیلی خطرناکی از مریخ به زمین میرسه. گوشیهاشونو خاموش کنن و از خودشون دور کنن... زیر اسمون نباشن و از این حرفا...
یک لحظه هنگ کردم... واسم جالب بود این خرافات از کجا میاد آخه!!! مریخ و این غلطا!! نور خورشیدو منعکس کنه کلییییی هنر کرده امواجش کجا بود اخه؟؟؟!!!
جالبه بخدا!!!!

Soroush Samadi
12-04-2012, 09:21 PM
مردم اینقدر بیکار شدن که دیگه نمی دونن چیکار کنن.میان شایعه میسازن اونم از نوع نجومیش.یعنی شایعه در این حد بزرگ؟؟؟؟؟؟؟من الان هنگ کردم.مریخ؟امواج؟گوشی؟

nakhodaye aseman
12-04-2012, 09:37 PM
یه شایعه جدید!!!!!
جالبه با نزدیک شدن به 21 ام دسامبر شایعات به صورت کاملا هدفمندی داره تو مردم خوف رو رواج میده
شاید روزی بالغ بر 10 تا تماس از دوست و غریبه مبنی بر این خرافات دارم اما اینی که میخام بگم از همش جالب تره..
همین ده دقیقه پیش یکی از دانشجوهام زنگ زد که تو خابگاهشون یه پیامک به گوشی خیلی ها اومده مبنی بر اینکه امشب در نیمه شب هنگام، تشعشعات خیلی خطرناکی از مریخ به زمین میرسه. گوشیهاشونو خاموش کنن و از خودشون دور کنن... زیر اسمون نباشن و از این حرفا...
یک لحظه هنگ کردم... واسم جالب بود این خرافات از کجا میاد آخه!!! مریخ و این غلطا!! نور خورشیدو منعکس کنه کلییییی هنر کرده امواجش کجا بود اخه؟؟؟!!!
جالبه بخدا!!!!

درود:)
واقعا جالبه الان یکی از دوستام زنگ زده میگه که" چرا امشب؟ و چرا 21 دسامبر؟ و چرا سه روز خاموشی ؟ شاید تا اون موقع میخواد یه اتفاقی بیفته "
بله شایعات هدف دار شده ایشون اونقدری ترسیده که فک کنم تا 21 دسامبر از خونش بیرون نیاد :دی و بشینه دعا و نیایش کنه
یه چیز رو در نظر بگیریم همه ی این شایعات همش مربوط به آسمون میشه جایی که خیلی ها ازش بی خبر هستن زمین براش فرصت شایعه پراکنی نذاشته دست به دامن آسمان شدن :دی

mohsen4465
12-04-2012, 09:53 PM
البته بعضی از این شایعات ریشه های علمی دارن اما خب مردم عادی همونطور که از قدیم الایام گفتن یک کلاغ چهل کلاغ میکنن و مطالب رو با هم قاطی میکنن و انقدر نمک و فلفلش رو هم زیاد میکنن که اگه یه منجم یا یه آدم آگاه بشنونه اینطوری میشه. :blink::slow::bouaaaaah:

ولی از دید علمی یکی از خطراتی که زمین رو هر لحظه تهدید میکنه فوران های عظیم خورشیدیه. این طوفان های مغناطیسی عظیم اگه زمانی به سمتی از فضا پرتاب بشن که زمین در اون راستا قرار داره اونوقته که فاجعه ای عظیم روی میده. به قول مردم عادی همون 3 روز تاریکی جهانی. البته بهتره بگیم 3 ماه و حتی 3 سال تاریکی. این طوفان ها اگه قوی باشن از مگنتوسفر زمین عبور میکنن و با ایجاد اضافه بار شدید در کابل های مخابراتی و شبکه های برق رسانی، شبکه برق سراسری و مخابراتی حداقل نیمی از کره زمین رو از کار میندازن و بدین ترتیب خاموش طولانی مدت و هرج و مرجی عظیم نیمی از کره زمین رو فرامیگیره. بسیاری از ماهواره ها از کار میافتن و همینطور بسیاری از تجهیزات برقی که ما روزمره استفاده میکنیم میسوزن.

اون قضیه مریخ هم شاید همون قضیه GRBها باشه (انفجارهای عظیم پرتو گاما) که یکدور بین مردم دهن به دهن چرخیده و بشکل تشعشعات مریخی برگشته خدمت خودمون. در کل این ملت که من میبینم بدجوری عاشق نمک و فلفلن. :thumbsup:

mohsen4465
12-04-2012, 10:08 PM
همین الان چهل و یکمین کلاغ این خبر رو آورد::whoow:

ایا راست است که 4 دی ماه ایران 3 روز در خورشید خسوف می شود

منبع: پرسش یکی از اعضا در سایت کلوب دات کام.

yperseusy
12-04-2012, 10:19 PM
جالب اینجاست که سال 2000 هم همینطور ماجرا ها پیش اومد و در اون سال کار به جایی رسید که در روزی که گفته شده بود مردم همه در کلیسا ها جمع شده بودند و دعا میکردند که اتفاقی نیوفته!! و نکته ی عجیب اینجاست که هیچکس حتی یکم فکر نمیکنه به اصل ماجرا که چرا تو اون لحظه نابود میشه زمین!!!
اما جریان اینه که مردم دنیا از یکنواختی زندگی خسته شدند و همه منتظر یک اتفاق ماجراجویانه در زندگیشون هستند، و به همین خاطر حتی این شایعات اگر باورنکردنی هم باشه سعی بر باور کردن اون میکنند، من این رو از بررسی واکنش های چندین نفر متوجه شدم. تمام این افرادی که من باهاشون برخورد داشتم به شددت هیجان زده و نوعی ترس در وجودشون بود و بعد از این که من توضیحات رو براشون میدادم جای پذیرش واقعیت سعی بر این دارند که چشمشون رو به واقعیت ببندند .بعد از این من باز براشون توضیح میدادم بعضی ها حتی کمی ابراز ناراحتی هم میکردند که چرا اتفاقی نمی افته!!!
به نظر من اصلا نیازی به روشنگری نیست ، باید گذاشت کمی ماجراجویی ذهنی داشته باشند مردم تا بعد از گذشت اون روز خودشون به واقعیت برگردند.

rezash
12-05-2012, 12:07 AM
یه شایعه جدید!!!!!
جالبه بخدا!!!!

واسه من هم امروز صبح پیامکش اومد!

بیچاره مریخ که اصلا اینورا نیست.سر شب در افق جنوب غربی شاید چند دقیقه ای دیده بشه.بعدش میره اونور زمین.

حالا کی داره این خرافات رو رواج میده خدا میدونه ولی واقعا از نجوم و تکنولوژی کوچکترین بهره ای نبرده.

اگر میگفت خورشید قابل قبول تر بود و در ثانی اینهمه وسایل الکترونیکی و پرتو زا اطرافمون هست که تلفن همراه در مقابلش صفره.

احتمالا یکی میخواسته اونموقع ترافیک تلفنهای همراه کم بشه برای مقاصد خاصی!!!

mohammad_reza
12-05-2012, 12:26 AM
راستش تمام این شایعات این جا هم هست
اشناهام از من در مورد تاریکی زمین و چیزهای دیگه ای که شایعه شده سوال میپرسن
به نظر من بیشترین عامل اصلی تمام این شایعات و همینطور تقویتش شبکهای اجتماعی مثل فیس بوق:دی هست
خیلیها دسترسی به این شبکه دارند و چون موضوع هدفمندی در این شبکها نیست ملت دنبال درست کردن شایعه و حرف و حدیث میشند

Amin-Mehraji
12-05-2012, 12:31 AM
ه
واسه من هم امروز صبح پیامکش اومد!

بیچاره مریخ که اصلا اینورا نیست.سر شب در افق جنوب غربی شاید چند دقیقه ای دیده بشه.بعدش میره اونور زمین.

حالا کی داره این خرافات رو رواج میده خدا میدونه ولی واقعا از نجوم و تکنولوژی کوچکترین بهره ای نبرده.

اگر میگفت خورشید قابل قبول تر بود و در ثانی اینهمه وسایل الکترونیکی و پرتو زا اطرافمون هست که تلفن همراه در مقابلش صفره.

احتمالا یکی میخواسته اونموقع ترافیک تلفنهای همراه کم بشه برای مقاصد خاصی!!!

خورشید گفتید اجازه بدید چیزی رم که خودم شنیدم رو بگم. یکی از آشناهامون می گفت قراره خورشید یه فوران عظیمی بکنه ، این فوران با زمین برخورد خواهد کرد و باعث نابودی آدم های بد ( :pissed%20off: ) میشه و از اون به بعد همه ی دنیا در آرامش و صلح و صفا زندگی خواهند کرد!!!
به بــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــه !!! یاد قصه های خاله قصه گو بخیر! بسیار مقعول تر بودن تا این داستان ها:melt:

عاخه من چی بگم ؟! ها ؟ نه چی بگم؟ بعد می گفت بابا از تو که تو نجوم کار کردی بعیده ندونیــــــــــــآ:violin:

میگم بابا دروغه! میگه نه تو اینترنت نوشته :explode: یعنی سفاهت 100 متر زیر زمین!!!:explode: ازونم پایین تر:viking:

حالا بخش خوبش اینه که منم از فرصت نهایت سوءاستفاده رو کردم و قرار شد اگه دنیا نابود نشد =)) می برتم شام هر جایی خودم دوس داشته باشم :دی

درباره ی مقاصد خاص هم گفتید باید بگم این جور شایعات و کارای از این دست همه شون از یک سازمان آب می خورن و اون سازمان اسمش هست سازمان موش

ها ، سازمانی که اعضاش تو تاریکی ها هستن ( مثل موش ها ) کسی نمی بیندشون، سریع میان و سریع هم میرن ، وقتی هم می بینیشون خودشونو میزنن به

موش مردگی، سازمانی که اعضاش مثل موش ها در همه جا هستند حتی توی خونه ی شما ( کاملا جدی گفتم )

narcissus flower
12-05-2012, 12:42 AM
سلام ببخشید منم یک چیزی بگم؟؟
نمیدونم باگروه فرماسونری و شیطان پرستان و.....تا چه حدی اشنا هستید,اما خیلی از شایعات در مورد اینکه در فلان تاریخ چنین وچنان خواهد شد رو این گروه ها بیان میکنند چون به خیال خودشون میخوان نظم نوین جهانی رو بردنیا حاکم کنند و یک جهان برطبق خواسته ی خودشون ایجاد کنند.(البته شنونده باید عاقل باشه!!!):dark mood:

Behnaz sasani
12-05-2012, 09:03 AM
قراره خورشید یه فوران عظیمی بکنه ، این فوران با زمین برخورد خواهد کرد و باعث نابودی آدم های بد ( :pissed%20off: ) میشه و از اون به بعد همه ی دنیا در آرامش و صلح و صفا زندگی خواهند کرد!!!
[/B]

پناه بر خدا!!! خوشبختانه تو اين دوره و زمونه ديگه آدم بي سواد نميتوني پيدا كني ماشاالله همه باسواد و تحصيل كرده و داخل اجتماع هستن ساده لوحي و زود باوري از يك آدم باسواد والله بعيده....!!!!!!!!!!! تا خدا نخواد برگي از درخت نمي افته بعدشم اگر قرار باشه اتفاقي هم بيفته براي همه مي افته نه براي افراد خاصي. واقعا براي مردم خودمون متاسفم كه طرز فكرشون اين طوريه!!!:sad::humph:

nakhodaye aseman
12-05-2012, 09:19 AM
سلام ببخشید منم یک چیزی بگم؟؟
نمیدونم باگروه فرماسونری و شیطان پرستان و.....تا چه حدی اشنا هستید,اما خیلی از شایعات در مورد اینکه در فلان تاریخ چنین وچنان خواهد شد رو این گروه ها بیان میکنند چون به خیال خودشون میخوان نظم نوین جهانی رو بردنیا حاکم کنند و یک جهان برطبق خواسته ی خودشون ایجاد کنند.(البته شنونده باید عاقل باشه!!!):dark mood:
درود:)
فک کنم این جریان از چند سال پیش بحثش بوده اواخر 2009 بود که اون رئیسشون تو ایران (همون که کچل هستش :دی اسمش یادم نیست ) می گفت که 2012 سال پیروزی پیروان خدای ما (شیطان ) هستش و خدای شما میمیره (تو این مضمون هم مرلین منسون یکی کلیپی خونده به اسم خدا کش و تو ایران هم یه گروه راک بود که اونام یه کلیپی داشتن به اسم خدا میمیرد :دی )

جالب اینجاست که سال 2000 هم همینطور ماجرا ها پیش اومد و در اون سال کار به جایی رسید که در روزی که گفته شده بود مردم همه در کلیسا ها جمع شده بودند و دعا میکردند که اتفاقی نیوفته!! و نکته ی عجیب اینجاست که هیچکس حتی یکم فکر نمیکنه به اصل ماجرا که چرا تو اون لحظه نابود میشه زمین!!!
اما جریان اینه که مردم دنیا از یکنواختی زندگی خسته شدند و همه منتظر یک اتفاق ماجراجویانه در زندگیشون هستند، و به همین خاطر حتی این شایعات اگر باورنکردنی هم باشه سعی بر باور کردن اون میکنند، من این رو از بررسی واکنش های چندین نفر متوجه شدم. تمام این افرادی که من باهاشون برخورد داشتم به شددت هیجان زده و نوعی ترس در وجودشون بود و بعد از این که من توضیحات رو براشون میدادم جای پذیرش واقعیت سعی بر این دارند که چشمشون رو به واقعیت ببندند .بعد از این من باز براشون توضیح میدادم بعضی ها حتی کمی ابراز ناراحتی هم میکردند که چرا اتفاقی نمی افته!!!
به نظر من اصلا نیازی به روشنگری نیست ، باید گذاشت کمی ماجراجویی ذهنی داشته باشند مردم تا بعد از گذشت اون روز خودشون به واقعیت برگردند.

البته سال 2000 همون طور که میدونین سالی بود که سیتنیسم (شیطان پرستی) بیش از هر سالی عرض اندام کرد و اون موقع هم بحث بر سر نابودی دنیا بود یه فیلمی هم سال 1999 ساختن که تو آرمگدون یه جنگی میشه و همه جا نابود میشه .
اما امسال سال شایعه بوده و الان داره نفس های آخرشو میکشه این حرف دوستم که دیشب مطالب بالا رو دیده و بهم پیام داده که" خدا کنه امسال زود تموم بشه و اتفاقی نیفته ":دی

Soroush Samadi
12-05-2012, 10:11 AM
مرسي آقاي ناخداي كشتي از راهنمايي بسيار دقيقتون....=)):)) آره منم ميشناسمش
دقيقا همين چيزي كه شما گفتيد.
اره منم میشناسمش:yaeh am not durnk:.ولی به نظر شما این شایعه پراکنی های نجومی براشون چه سودی داره؟؟؟ایا از این راه پول در میارن یا...؟؟؟

yperseusy
12-05-2012, 10:51 AM
البته سال 2000 همون طور که میدونین سالی بود که سیتنیسم (شیطان پرستی) بیش از هر سالی عرض اندام کرد و اون موقع هم بحث بر سر نابودی دنیا بود یه فیلمی هم سال 1999 ساختن که تو آرمگدون یه جنگی میشه و همه جا نابود میشه .
اما امسال سال شایعه بوده و الان داره نفس های آخرشو میکشه این حرف دوستم که دیشب مطالب بالا رو دیده و بهم پیام داده که" خدا کنه امسال زود تموم بشه و اتفاقی نیفته "

بله اون سال هم یه فیلم با نام آرماگدون (جنگ نهایی) ساخته شد که بر طبق عقیده و برنامه ریزی های سیستم مدیریت جهانی و هرم قدرت این ماجرا شکل گرفت.سال 2012 هم از قبل یه همچین برنامه ریزی شد و از چند سال قبل شانتاژ های خبری شروع و فیلم های القا کننده ی این موضوع ساخته شد و هزینه بسیاری بر سر راه این ماجرا داده شد اما با همشیاری افراد زیادی در جامعه بشری این برنامه ریزی که یک بار با شکست مواجه شده بود بار دیگه هم شکست خودش رو پذیرفت و از نابودیه دنیا به 3روز خاموشی تنزل پیدا کرد، البته این ماجرا ها ادامه خواهد داشت در چند سال آینده شاهد این خواهیم بود که این ایده از این حالت بیرون میاد و به مرحله ی عمل خواهد رسید ، هرچند که تلاش هایی برای به عمل رسوندن اون انجام شد ولی با ناکامی های فراوانی روبرو شد و به همین خاطر موجب شد این پروژه در این سال با شکست مواجه بشه.
دوستان اگر میخواند خارج از بحث شایعه از دید دیگه به این ماجرا به صورت ریشه ای نگاه کنند میتونند یه سرچی در اینترنت داشته باشند ، و اگر کمکی خواستند در خدمت هستم :)
چون این تاپیک مجال بحث در این رابطه رو نمیده و اصلا جاش نیست که در این فروم این بحث ها انجام بشه .

موفق باشید :)

Armin.etemad
12-05-2012, 02:14 PM
با نزدیک شدن به پایان دنیا:pacman: خبر هایی در اینترنت است که چندتا از آنان به شرح زیر است(بخندید):
1)ناسا پیش بینی کرده است که در 21/12/012 خورشید تغییر فاز داده و زمین به شدت گرم شده و.......

2)سازمان فضایی آمریکای شمالی به این نتیجه رسیده است که در روز بیست و یک دسامبر زمین به بعد جدیدی وارد می شود.با این اتفاق خیلی از مردم زمین از ترس می میرند و نجات یافتگان با دنیایی جدید....

3)سازمان فضایی روسیه پیش بینی کرده است خورشید در روز 21 دسامیر سیاره ی عطارد را خواهد بلعید و زمین خاموش خواهد شد. با اتفاق ما نیز......

:yuush::sFun_bangdesk:

javadstar76
12-05-2012, 05:38 PM
سلام دوستان.
لطفا این کلیپ رو که درباره ی پایان جهان در سال 2012 است رو ببینید.

http://www.aparat.com/v/nSgRa

Mahdieh. GH
12-05-2012, 06:38 PM
سلام دوستان.
لطفا این کلیپ رو که درباره ی پایان جهان در سال 2012 است رو ببینید.

http://www.aparat.com/v/nSgRa

ببخشید ولی من که نفهمیدم آخر چی شد، با عذر خواهی تمام از آقای javadstar76 عزیز:brigade.baka-wolf.c، اما اجازه بدید به یکجا برسیم...
6 سال پیش که میگفتن 3 سال دیگه شهاب سنگ به زمین میخوره و هممون به رحمت خدا میریم جالب اینجا بود که همه هم از نجومی و غیره تاییدش میکردن؛ اما 3 سال بعد گفتن آمریکا مسیر اون شهابسنگ رو عوض کرده...
پارسال هم که میگفتن قراره اول آذر زمین نابود بشه که نشد:slow:
حالا هم که میگن سوم و چهارم و یا پنجم دی ماه قراره زمین تاریک بشه و وارد یه یعد دیگه از تاریخ خودش بشه که چند سال قبل میلاد هم این اتفاق افتاده بوده و وقفه ای توی زمان افتاده بوده که همه چیز متوقف شده بوده، حالا اینکه قراره زمین تاریک بشه یا متوقف خدا میدونه، در ضمن این مطلب تا فیس بوک و یو توب و کلوپ و... رسیده بود همه هم ادعا میکردن که خبر از خود ناساست، تازه راه حل هم داده شد!!!!!!
که گفته بودن برای اینکه از ترس اتفاقی برامون نیفته بهترین راهش اینه که با خانواده و دوستانمون همدیگه رو در آغوش بگیریم و به چیزای خوب فکر کنیم...
حالا من نفهمیدم ناسا شایعه پراکنی میکنه؟؟؟ آمریکا مدافع خلق شده؟؟؟ قراره قیامت بشه؟؟؟ مریخ بعد از این همه قرن خودشو نشون داده؟؟؟؟ یا ...:sFun_bangdesk:
بهتر نیست یه جمع بندی کنیم؟؟؟؟
من خودم این خبر رو تو فیس بوک خوندم وبا چند نفر از دوستانم هم درمیون گذاشتم، من جدا نفهمیدم تاریک شدن دی ماه فقط در حد یک شایعه بوده یا بیشتر!!!!!:lll._.:

Behnaz sasani
12-05-2012, 07:23 PM
خانم Mahdieh.GHG اگر پست هاي قبل رو خونده بوديد ديگه به جواب سوالتون رسيده بوديد
به پست 67 يك سري بزنيد...;)

طبق پست 67 اگر موج هاي قوي طوفان ها و فوران هاي خورشيدي كه ما طي چند قرن پيش انتظارش رو نداشتيم با قدرت زياد به ما برسه قراره 3 شب رو ما در تاريكي به سر ببريم بدون برق و بدون وسيله ي ارتباطي قرار نيست كه روز هم آسمون تاريك باشه!!! اصلا با عقل جور در نمياد و غير منطقيه!!! :blink:مگر اين كه زمين همون لحظه از حركت باز ايسته و انسان هايي كه در قسمت تاريك كره زمين هستن 3 شبانه روز تو تاريكي باشن!!!:violin:

Soroush Samadi
12-05-2012, 07:39 PM
ببخشید دوستان قصد توهین به مردم رو ندارم ولی به نظر من این 3 مورد باعث این شایعه ها و باور کردن مردم میشه.
1.فقر فرهنگى داريم
2.فقر علمى داريم
3.مردم نادان داريم

mohsen4465
12-05-2012, 08:47 PM
بچه ها هیچ به این موضوع فکر کردین که اگه 21 دسامبر یه طوفان مغناطیسی پرقدرت از خورشید بسمت زمین پرتاب بشه و بزنه سیستم سراسری برق نیمی از کره زمین رو قطع کنه چقدر خوش بحالمون میشه؟!!! :thumbsup:آره جدی گفتم خوش بحالمون میشه! شاید مردم عادی وحشت زده بشن اما خداییش فکرشو بکنین تا شعاع حدود ده هزار کیلومتر و بیشتر هیچ آلودگی نوری وجود نخواهد داشت. هیچ بنی بشری تابحال تو عمرش چنین آسمونی رو ندیده و نمیتونه تصور کنه. جون میده بریم رصد دسته جمعی آوااستاری. تازه شفق قطبی هم می‌بینیم حتی تو استوا. :دی

همینجا آرزو میکنم 21 دسامبر پر قدرت ترین و وحشتناکترین طوفان خورشیدی طول تاریخ بشر با اتمسفر زمین برخورد کنه. :grin::پی:rotflol:

آسمون
12-06-2012, 06:52 PM
با سلام و تشکر از دوستان بابت توجه به این مبحث، همانطور که از عنوان تاپیک مشخص است اینجا برای عنوان کردن شایعات و دلیل غلط بودن انها فقط به دلیل علمیست، لذا خواهشمند است اگر پس از مطرح شدن یک شایعه، یکی از کاربران دلیل اشتباه بودن آن را به خوبی توضیح داد، دیگر کاربران به زدن دکمه تشکر بسنده کنند و نیازی به تایید پست سایر کاربران با زدن پست های دیگر نیست(اینگونه پست ها اسپم محسوب می شوند).

با تشکر از تمامی دوستان خوب:)

ariosanat
02-02-2013, 10:54 AM
سلام
میخواستم ازتون بپرسم که چرا مردم خوش باور در مورد بعضی از شایعات (مثل نابودی جهان در سال 2012) بیشتر تحقیق و فکر نمیکنند و خودشون رو به سادگی میزنند و باعث میشن بعضی از رسانه ها از این سادگی مردم به منافعشون برسند ؟

Mahdieh. GH
02-02-2013, 02:25 PM
سلام
میخواستم ازتون بپرسم که چرا مردم خوش باور در مورد بعضی از شایعات (مثل نابودی جهان در سال 2012) بیشتر تحقیق و فکر نمیکنند و خودشون رو به سادگی میزنند و باعث میشن بعضی از رسانه ها از این سادگی مردم به منافعشون برسند ؟

سلام به شما دوست و هم آوایی عزیز!
میتونین جواب این سوالتونو به طور مفصل و دقیق تو این تاپیک بگیرید!
تاريكی سه روزه زمين ، يا تاريكی جهل انسان ؟! (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1276-تاريكی-سه-روزه-زمين-،-يا-تاريكی-جهل-انسان-؟!)

mehrnoosh00
02-02-2013, 09:07 PM
سلام، ببخشید، من یه سوال داشتم!
شایعات نجومی ای که امسال داریم چه چیزهایی هستن؟

پیمان اکبرنیا
02-02-2013, 11:43 PM
سلام، ببخشید، من یه سوال داشتم!
شایعات نجومی ای که امسال داریم چه چیزهایی هستن؟

هنوز که شایعه بزرگی نشنیدیم در سال جدید میلادی ولی معمولا شایعات کوچک، زیاد و همیشگی هستند! :)

skynight
05-21-2013, 05:01 PM
درسال 1376 (1996) گذر دنباله دار هیل باپ باعث خودکشی فرقه ای به نام هونز گیت شد،اونا اعتقاد داشتن که با مردن با اون دنباله دار به بهشت خواهند رفت.

aysa
05-21-2013, 07:18 PM
سلام من اين تاپيك رو امروز ديدم.جالبه .يه چيزيه كه مردم ما واقعا بهش نياز دارن.
شايعه ي جديد هم درست عين 2012هست وميگن كه 2015 يا16(دقيقا مطمئن نيستم)دنيا تموم ميشه.جالب هم اينجاست كه اين شايعه تقريبا چند روز بعد از21دسامبر به گوشم خورد!!!
وجالب تر از اون بازم اون ماجرا روهم باور دارن!!!

skynight
05-26-2013, 07:37 PM
سلام من اين تاپيك رو امروز ديدم.جالبه .يه چيزيه كه مردم ما واقعا بهش نياز دارن.
شايعه ي جديد هم درست عين 2012هست وميگن كه 2015 يا16(دقيقا مطمئن نيستم)دنيا تموم ميشه.جالب هم اينجاست كه اين شايعه تقريبا چند روز بعد از21دسامبر به گوشم خورد!!!
وجالب تر از اون بازم اون ماجرا روهم باور دارن!!!

نمیدونی این بار باچه بهانه ای دارن فاتحه ی زمبن رو میخونن؟؟؟

در سال 2002
که مقارنه ی عطارد،زهره،مشتری،زحل،مریخ رخ داد عده ای گفتند که مد به اوج میرسه
اقیانوس ها طغیان میکنن
و جزایر زیر آب میرن و سیل های مهیبی رخ میده
اما این در صورتی بود که
فقط تأثیر کمی به روی مد گذاشت

amir abbas saedi
08-26-2014, 06:02 PM
سلام

بابا به خدا مریخ اندازه ماه نمیشه چرا نمیفهمن

بسه دیگه اگر هر 1200 سال یک باره پس چرا هر سال تکرار میشه

یه سریم شروع کردن برا 25 شهریور رصد بذارن

تا 25 شهریور مرکز نجوم ما دیگه هیچ تلفنی رو جواب نمیده

باید با قسم و خدا و پیغمبر به مردم حالی کرد

بسه بخدا بسه...

yperseusy
08-26-2014, 10:22 PM
در باب شایعه ی اخیر و برای فهم بیشتر...

http://up.avastarco.com/images/g08tp3sljb05jgfr89e6.jpg

ممنون از سایت ستاره پارسی :)

Saeed Jafari
08-28-2014, 01:53 AM
ماجرای بزرگ دیده شدن مریخ به اندازه ماه در پنجم شهریور!

سال‌هاست با نزیک‌شدن به ۵ شهریور، مطلبی بین کاربران اینترنت منتشر می‌شود که طبق آن در آن شب دو ماه در آسمان خواهیم داشت! در متن این پیغام که در سراسر جهان به زبان‌های مختلف پخش می‌شود، مطلب این‌طور عنوان می‌شود که تمام دنیا در انتظار ۵ شهریور است و در این شب سیاره‌ی مریخ به بالاترین درجه‌ی درخشش در آسمان می‌رسد و به بزرگی ماه در آسمان شب به چشم می‌آید. در این خبر آمده این اتفاق هر ۱۲۰۰ سال یک بار می‌افتد و هیچ انسان زنده‌ای بار دیگر بخت دیدن این اتفاق را نخواهد داشت...

اما چه رویدادی باعث شده این شایعه سال‌ها مطرح و این‌چنین فراگیر شود؟!

ماجرا به ۱۱ سال پیش بر‌می‌گردد: ۵ شهریور ۱۳۸۲ / ۲۷ اوت ۲۰۰۳ که سیاره‌ی مریخ به نزدیک‌ترین فاصله‌اش با زمین می‌رسید. مریخ در نزدیک‌ترین حالت به زمین در زمان مقابله به فاصله‌ی حدود 55.7 میلیون کیلومتری می‌رسد و البته مقابله مریخ در سال 1382 نسبت به سال‌های مشابه دیگر اندکی نزدیک­تر و رکوردی تاریخی بود. لذا برای منجمان آماتور این اتفاق پدیده‌ای نادر و تکرارنشدنی بود. با پررنگ‌شدن این خبر در محافل عمومی، عنوانی هم در خبرگزاری‌ها منتشر شد که این سیاره به اندازه‌ی ماه بزرگ خواهد شد؛ در حالی که در آن زمان مریخ فقط از دریچه‌ی تلسکوپ کمی بزرگ‌تر و به بزرگی یکی از «دهانه‌های برخوردی ماه» دیده می‌شد و نه چیزی بیش از این! بااین‌حال همچنان هر سال پنجم شهریور شایعه‌ی بزرگ‌شدن مریخ و ظهور دو ماه در آسمان در فضای مجازی قوت می‌گیرد.

گسترش اینترنت، شبکه­‌های مخابراتی و دسترسی آسان‌­تر مردم به شبکه‌­های اجتماعی موجب شده تا امروز شاهد گردش آزاد و هر چه سریع­تر اطلاعات باشیم. اما در این بین نباید فراموش کنیم که شایعات بی اساس نیز به اندازه‌ی خبرها و بلکه سریع­‌تر از آن­‌ها قابلیت انتشار و پذیرش جامعه را دارند و اینجا وظیقه‌ی کاربر این ابزارها است که با تکیه بر دانش و منطق، پیش از انتشار هر خبر به احتمال درستی یا نادرستی آن فکر کند.

نویسنده: سپیده شعرباف

منبع: ماهنامه نجوم

|Alireza|
10-26-2014, 01:43 AM
گاهی وقت‌ها آدم لال میشه، نمیدونه باید چی بگه.

این تیتر خبری که ایرنا منتشر کرده.

پیش بینی ناسا:

تاریکی سه روزه زمین به دلیل طوفان های خورشیدی

و تیتر خبری که مهر منتشر کرده:

(http://www.mehrnews.com/news/2409267/%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D8%AE%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%B2-3-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%88-%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%AF)زمین آخر پاییز 3 روز به تاریکی فرو می‌رود
(http://www.mehrnews.com/news/2409267/%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D8%AE%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%B2-3-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%88-%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%AF)

تهران- ایرنا- کارشناسان ناسا می گویند: زمین در روزهای 30 آذر و اول و دوم دی ماه سال جاری -21، 22 و 23 دسامبر- در تاریکی ناشی از طوفان های خورشیدی فرو خواهد رفت.

به گزارش ایرنا از ساینس، چارلز بولدن مدیر آژانس فضایی ناسا با تایید این خبر گفت: زمین در این سه روز به دلیل طوفان های خورشیدی در تاریکی فرو خواهد رفت.

طوفان خورشیدی (یا طوفان مغناطیسی) پدیده انفجاری یا فورانی با منشا مغناطیسی در جو خورشید است که به آزاد شدن انرژی های فراوان می انجامد.

به دلیل این پدیده، باد خورشیدی با سرعت و شدت بیشتری می وزد و ذرات باردار پر انرژی روانه منظومه شمسی می شوند که این ذرات به زمین رسیده و با میدان مغناطیسی بر هم کنش داشته و طوفان های خورشیدی را سبب می شوند.

طوفان های خورشیدی باعت تیره شدن روز می شوند گویا شب هنگام فرا رسیده است.

طوفان خورشیدی می تواند باعث قطع شدن سیستم های ارتباطاتی، مختل شدن پروازها، حرکت کشتی ها، عملکرد ماهواره ها و حتی مختل شدن فعالیت فضانوردان و دیگر موارد را در برداشته باشد.

امریکا یکی از کشورهایی است که با بیشترین حجم طوفان های خورشیدی روبرو است و بنا به گزارش اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا NOAA بیش از یک هزار و 253 طوفان بین سال های 1991 تا 2010 میلادی در امریکا به ثبت رسیده است.

براساس این گزارش شدیدترین طوفان خورشیدی متعلق به کارینگتون بوده است.

براساس اعلام ناسا، پیش بینی دقیق اتفاقاتی که در این سه روز به وقوع خواهند پیوست بسیار دشوار است و نمی توان پیش بینی دقیقی را برای فعالیت های خورشیدی اعلام کرد.

کارشناسان می گویند که هر پدیده انفجاری یا فورانی با منشاء مغناطیسی که در جو خورشید رخ می­ دهد و به آزاد شدن انرژی فراوان می­ انجامد طوفان خورشیدی یا طوفان مغناطیسی نامیده می­ شود.

با این تعریف اتفاقات مختلف مانند زبانه­ های پرانرژی، شراره­ ها، فوران­ های تاجی و باد خورشیدی همگی به­ نوعی طوفان خورشیدی محسوب می شود.

شدیدترین نمونه­ ی ثبت ­شده ­ این طوفان‎­ها در سال 1859/1238 رخ داد. در آن پدیده که به طوفان کارینگتون معروف شد، چنان سیل عظیمی از ذرات روانه ­ مغناط ­ کره ­ زمین شد که شفق قطبی حاصل از آن از نزدیکی عرض ­های استوایی نیز قابل مشاهده بود.

پیامدهای طوفان خورشیدی می تواند شامل تاثیر بر سیستم­ های ارتباط مخابراتی، موقعیت­ یابی و ناوبری و بر عملکرد ماهواره­ های اطراف زمین باشد.

همچنین طوفان های خورشیدی برای فضانوردان یا موجودات زنده خطرناک است چراکه ارتباطات رادیویی که با استفاده از لایه­ ی یونوسفر اطراف زمین برقرار می­ شود به­ راحتی در اثر وقوع طوفان خورشیدی دچار اختلال می ­شود.

افزایش شدت تابش ­های خورشید در محدوده ­ی پرتوهای پرانرژی اثرات منفی بر سلامتی انسان از دیگر مضرات تابش های خورشیدی محسوب می شود.

علمی**9190**1588

محمد فتحی
10-26-2014, 04:50 PM
گاهی وقت‌ها آدم لال میشه، نمیدونه باید چی بگه.

این تیتر خبری که ایرنا منتشر کرده.

پیش بینی ناسا:

تاریکی سه روزه زمین به دلیل طوفان های خورشیدی

و تیتر خبری که مهر منتشر کرده:

(http://www.mehrnews.com/news/2409267/%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D8%AE%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%B2-3-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%88-%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%AF)زمین آخر پاییز 3 روز به تاریکی فرو می‌رود
(http://www.mehrnews.com/news/2409267/%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D8%AE%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%B2-3-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%88-%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%AF)

ببخشید میشه بگید چطوری ممکنه یک طوفان خورشیدی باعث تاریکی بشه؟
در ضمن من فکر کنم که سال 2013 فعالیت های خورشیدی شدید تر از فعالیت های سال 2014 بودند.پس چرا این اتفاق اون موقع رخ نداد؟

|Alireza|
10-27-2014, 09:56 PM
در ضمن من فکر کنم که سال 2013 فعالیت های خورشیدی شدید تر از فعالیت های سال 2014 بودند.پس چرا این اتفاق اون موقع رخ نداد؟
خب جواب این سوال رو باید از اون‌هایی که این شایعه رو درست کردند بپرسید.
توصیه می‌کنم این دو تاپیک و همچنین مطالب پایین رو بخونید.

پخش زنده تاريكي 3 روزه زمين و نابودي جهان (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1267-%D9%BE%D8%AE%D8%B4-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D9%83%D9%8A-3-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%B2%D9%85%D9%8A%D9%86-%D9%88-%D9%86%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%8A-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86)

تاريكی سه روزه زمين ، يا تاريكی جهل انسان ؟! (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1276-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D9%83%DB%8C-%D8%B3%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%B2%D9%85%D9%8A%D9%86-%D8%8C-%D9%8A%D8%A7-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D9%83%DB%8C-%D8%AC%D9%87%D9%84-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%9F%21)

======
همه چیز در رابطه با شایعه «۳ روز تاریکی زمین» (http://1pezeshk.com/archives/2014/10/nasa-blackout-warning-hoax.html)

چند روزی است که رسانه‌ها، از قول ناسا و دیگر سازمان‌های اختر‌شناسی اعلام می‌کنند که زمین در ماه دسامبر، سه روز به تاریکی مطلق فرو خواهد رفت؛ این نوشتار این شایعه را بررسی می‌کند.
[/URL]http://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2014/10/SNSP-1-600x382.jpg (http://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2014/10/SNSP-1.jpg)ظهور لکه غول‌آسای AR۲۱۹۲ بر سطح خورشید طی چند روز اخیر می‌تواند از انگیزه‌های انتشار شایعه تاریکی زمین بوده باشد / عکس از حمیدرضا احمدی

سه روز منتهی به شروع فصل زمستان هرسال را هم انگار باید ازاین‌پس در کنار پنجم شهریور، و نیز اوقات مقابله‌ سیارات ناهید و مشتری، روزهای اسفناک علاقه‌مندان به علم اخترشناسی شمرد؛ روزهایی که در آن‌ها، به ترتیب، انگار «مریخ به اندازه ماه دیده می‌شود»، «اشیای ناشناس پرنده در حوالی افق جولان می‌دهند»، و هم‌اینک نیز «زمین سه روز به تاریکی مطلق فرومی‌رود». اما شایعات مضحکی از این دست، هنگامی وجهه‌ اسفناک‌تری به خود می‌گیرند که مراجع فارسی‌زبان معتبری چون مهر (http://www.mehrnews.com/news/2409267/%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D8%AE%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%B2-3-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%88-%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%AF)و قطره (http://www.ghatreh.com/news/nn22837251/%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%AF%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D9%85%D8%B7%D9%84%D9%82-%D9%81%D8%B1%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%AF)هم به بازنشرشان دامن می‌زنند.
حدود دو سال پیش بود که به‌یک‌باره شایعه‌ای مبنی بر نابودی دنیا به مجرّد پایان چرخه‌ ۵۱۲۵ ساله‌ی تقویم مایا درگرفت؛ شایعه‌ای که به رغم جلب توجه بسیاری از رسانه‌ها و طبیعتاً عموم مردم کنجکاو، در سکوت تأمل‌برانگیزی به فراموشی سپرده شد.
هرچند که این شایعه، به یمن استناد به تاریخچه‌ قوم مایا، بعضاً بهانه‌ای بود برای آشنایی با این فرهنگ کهن و میراث‌خواران کنونی آن در شبه‌جزیره‌ یوکاتان مکزیک (از جمله انتشار مقاله‌ای (http://www.radiozamaneh.com/51832)در همین‌باره در این وب‌سایت)، اما شایعاتی که این چندروزه، بنا به عادت مألوف رسانه‌های زرد، از مراجعی چون «ناسا» نقل می‌شوند (و در این مورد حتی از زبان چارلز بولدن، رئیس کنونی این سازمان)، می‌کوشند تا نه از طریق تبیین یک تقویم باستانی، بلکه با ارائه‌ دلایل ظاهراً قانع‌کننده‌ای از جمله وقوع «طوفان‌های خورشیدی»، به توجیه سه روز تاریکی مطلق زمین بپردازند.
هرچند که عبارات پرطمطراقی همچون «طوفان خورشیدی» و «میدان مغناطیسی»، دست شایعه‌پردازان را برای عرضه‌ هر تعبیر کاذبی از آن‌ها باز می‌گذارد، اما بهتر است اساس سست مدعیات این شایعه را هم از طریق آشنایی با همین مفاهیم، بهتر بشناسیم.
فیزیک «طوفان خورشیدی» با فیزیک «طوفان»های زمینی تفاوت دارد
از آنجاکه خورشید، سطح صلب و جامدی ندارد تا عرض‌های جغرافیایی مختلف واقع در راستای یک نصف‌النهار آن، حرکت هماهنگی را به نمایش بگذارند (بلکه تشکیل شده از از توده‌های سیالی از گاز باردار و فشرده، موسوم به «پلاسما»)، نواحی‌ای از سطح خورشید که عرض جغرافیایی کمتری دارند (و به استوا نزدیک‌ترند)، همیشه در حال سبقت از سایر نواحی‌اند.
همین موضوع منجر به این می‌شود که خطوط مغناطیسی‌ای که سابقاً در راستای نصف‌النهارها واقع بوده‌اند (همچون خطوط مغناطیسی پیرامون یک آهنربا)، تدریجاً در نواحی استوایی دچار «شکم‌دادگی» شوند. این شکم‌دادگی مغناطیسی، رفته‌رفته به‌واسطه‌ شتاب بیشتر پلاسمای خورشیدی در استوا، مثل یک قطره‌ افقی که در حال چکیدن باشد، رفته‌رفته راستای حرکت پلاسما در نواحی استوایی را دستخوش آشفتگی‌هایی می‌کند که ممکن است اساساً جریان همرفتی گاز (از جانب لایه‌های تحتانی خورشید) را در برخی نواحی متوقف کنند.
چنانچه چنین اتفاقی رخ بدهد، انرژی این نواحی، و به تبع آن دمایشان، به چیزی در حدود نصف انرژی و دمای مابقی سطح خورشید افت می‌کند. چنین اختلاف دمایی، منجر می‌شود به این‌که چنین مناطقی را به هیأت «لکه»هایی بر سطح خورشید ببینیم (هرچند که دمایشان به بالغ بر سه‌هزار درجه سانتیگراد می‌رسد). طی چند روز گذشته، لکه‌ای به قطر تقریبی دویست‌هزار کیلومتر (که رکورد ابعاد یک لکه‌ خورشیدی را در بیست سال گذشته شکسته)، بر سطح خورشید ظاهر شده است؛ اتفاقی که علاوه بر نمایش یکی از خشن‌ترین زیبایی‌های طبیعت، می‌توانسته انگیزه‌ای برای شایعه‌پردازان نیز بوده باشد. اما ظهور چنین لکه‌هایی نشانه‌ چیست؟
http://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2014/10/SNSP-2-600x263.jpg (http://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2014/10/SNSP-2.jpg)مراحل تشکیل آشفتگی‌های مغناطیسی منتهی به ایجاد لکه‌های خورشیدی در اطراف استوای خورشید (از چپ به راست).

ظهور لکه‌های خورشیدی، می‌تواند زمینه‌ساز وقوع زنجیره‌ای از پدیده‌های دیگری باشد که با «شراره»های خورشیدی شروع می‌شوند.
چنانچه جریان پلاسما در آشفتگی‌های مغناطیسی پیرامون لکه (ها) به حد کافی شدید باشد، انرژی آن از طریق رخدادی شبیه به یک قوس الکتریکی، می‌تواند ظرف مدت تنها چند ثانیه تا چند دقیقه، به فضا آزاد شود؛ پدیده‌ای که همان «شراره» خورشیدی نام دارد. در نتیجه‌ی این رخداد، مقادیر قابل توجهی پلاسما، به‌شکل جریان پرسرعتی از مواد باردار، به سمت محیط بین‌سیاره‌ای شلیک می‌شود. این جریان، اصطلاحاً «باد خورشیدی» نام دارد، که در معدود مواردی – بسته به سطح فعالیت‌های مغناطیسی خورشید – می‌تواند به «طوفان خورشیدی» هم بدل بشود.
بادهای خورشیدی، تمام سیارات منظومه شمسی را به درجات مختلفی – بسته به فاصله سیاره، و همچنین شدت میدان مغناطیسی پیرامون آن سیاره – متأثر از خود می‌سازند. لذا مقیاس وقوع یک باد خورشیدی فوق‌العاده بزرگ‌تر از آن است که یک کشور یا منطقه‌ای خاص را متأثر از خود سازد. (البته کشورهایی همچون کانادا که در محل فعلی یکی از قطبین مغناطیسی زمین جای دارند، می‌توانند تأثیر بیشتری از این وقایع بپذیرند؛ اما روی‌هم‌رفته طوفانی که بتواند این تأثیرات را پدید بیاورد، قطعاً نواحی دیگر زمین را هم به شیوه‌های غیرمستقیمی متأثر از خود خواهد ساخت).
به لطف میدان مغناطیسی نسبتاً قوی زمین، بادهای خورشیدی، پیش از رسیدن به سطح سیاره‌مان، منحرف می‌شوند. اما چنانچه شدت این بادها، به تبع شدت فعالیت‌های مغناطیسی خورشید، بالاتر از حد معمول باشد، در منتهای مراتب، فقط امکان آسیب دیدن سامانه‌های الکتریکی ماهواره‌هایی که در مدار زمین واقع شده‌اند، وجود دارد. فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی هم در چنین شرایطی از انجام مأموریت‌هایی نظیر راهپیمایی فضایی منع می‌شوند.
۱۲۵۳ گردباد، نه ۱۲۵۳ «طوفان خورشیدی»
در بخشی از خبر منتشرشده در مهر، می‌خوانیم: «بنا به گزارش اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا NOAA… بیش از ۱۲۵۳ طوفان در بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۰ میلادی در آمریکا به ثبت رسیده است که شدیدترین طوفان خورشیدی متعلق به کارینگتون بوده است».
این در حالی است که عدد ۱۲۵۳، متوسط سالیانه‌ وقوع گردبادهای جوی را طی سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۰ در ایالات متحده نمایندگی می‌کند؛ عددی که هیچ ارتباط مستقیمی به فعالیت‌های خورشیدی ندارد. (منبع (https://www.climate.gov/decision-support/department/data-products))
«کارینگتون»، نام یک شخص است، نه یک منطقه
اما لغت «کارینگتون» که طبق این شایعه، «شدیدترین طوفان خورشیدی، متعلق به» آن بوده، دقیقاً به چه ارجاع دارد؟
در صبح روز سه‌شنبه، اول سپتامبر ۱۸۵۹، منجم آماتوری به نام ریچارد کارینگتون، حین تماشای تصویر غیرمستقیم خورشید که از تلکسوپ رصدخانه‌ شخصی‌اش بر سطح یک صفحه‌ سفید تابیده بود، طی اتفاق نادری موفق به تماشای مستقیم یک شراره خورشیدی شد؛ اتفاقی که وی آن را به‌صورت «دو شعله‌ی فوق‌العاده درخشان و سفید» به ثبت رساند.
[URL="http://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2014/10/SNSP-3-600x327.jpg"]http://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2014/10/SNSP-3-600x327.jpg (http://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2014/10/SNSP-3.jpg)طوفان‌های خورشیدی، برخلاف عنوان خشنی که یدک می‌کشند، زمینه‌ساز یکی از زیباترین رویدادهای طبیعت‌اند: شفق‌های قطبی. در این تصویر، محدوده‌ دایره‌ قطب شمال مغناطیسی زمین را می‌بینید که از پی برهم‌کنش ذرات باردار باد خورشیدی با مولکول‌های جو فوقانی زمین بر فراز دریاچه‌ای در ایسلند به ثبت رسیده است / عکس از استفان وتر.

این شراره‌ نامتعارف، که به رویداد کارینگتون معروف شد، ساعاتی بعد، زمین را زیر آماجی از ذرات باردار باد خورشیدی گرفت؛ ذراتی که نه‌تنها قطبین مغناطیسی زمین، بلکه آسمان مناطق استوایی‌ای همچون هاوایی و پاناما را هم متأثر از خود ساختنند و در پی واکنش با مولکول‌های جو فوقانی زمین، آسمان شب این مناطق را با پرده‌های رقصان و رنگارنگی از نور، پر کردند – پدیده‌ای موسوم به «شفق قطبی».
حتی گفته شده کوهنوردانی که در سلسله‌جبال راکی اتراق کرده بودند، این شفق‌های قطبی را با طلوع آفتاب اشتباه گرفتند؛ بیدار شدند و بساط صبحانه را هم چیدند. اما شاید عجیب‌ترین تأثیر رویداد کارینتگون – که شدیدترین نمونه در تاریخ مدون فعالیت‌های خورشید بوده – تحریک خطوط تلگراف آمریکای شمالی بود؛ اتفاقی که تأسیسات برخی از ایستگاه‌های تلگراف را هم از کار انداخت.
خوشبختانه به محض اطلاع متصدیان این خطوط، ژنراتورهای برق سایر ایستگاه‌ها به‌سرعت قطع شد؛ اما جریان برق نه، چراکه طی مقطعی کوتاه، انرژی کل خطوط تلگراف آمریکای شمالی از طریق جریان مستقیم پلاسمای باد خورشیدی تأمین می‌شد. یکی از تلگراف‌چیان شهر بوستون، به کارگر دیگری در شهر پورتلند نوشته بود: «ما اینجا فقط با جریان شفق‌های قطبی کار می‌کنیم. بگو ببینم پیام‌ام را چطور گرفتی؟»، که تلگرافچی پورتلند هم در جواب نوشته بود: «خیلی بهتر از وقتی‌که باتری‌ها وصل‌اند».
اما امروزه، از پی استقرار سامانه‌های ماهواره‌ای در مدار زمین، تأثیر سوء بادهای خورشیدی، ابتدا در فضاست که نمایان می‌شود؛ یعنی هنگامی‌که ترمینال‌های الکتریکی ماهواره‌های بعضاً مهمی همچون سامانه‌های مخابراتی، تلویزیونی، و ناوبری، توسط شدت‌جریان القایی بادهای خورشیدی از کار می‌افتند و چه بسا ماهواره را به کل ساقط کنند.
اما طوفانی به شدت رویداد کارینگتون امروزه چه بسا بتواند خطوط انتقال برق زمین را به همان سرنوشت خطوط تلگراف آمریکای شمالی دچار کند، که در این‌صورت تبعات‌اش از آن گسترده‌تر خواهد بود (همچنان‌که در سیزدهم مارس ۱۹۸۹، طوفانی به شدت یک‌سوم رویداد کارینگتون، برق سراسر شهر کبک کانادا را به مدت دو دقیقه قطع کرد). اما حتی شدیدترین طوفان‌های خورشیدی هم در مقیاس مواردی که تاکنون به ثبت رسیده، قادر به فروبردن زمین در «تاریکی مطلق» نخواهند بود – البته چنان‌چه معنای دقیقی را برای این عبارت متصور شویم.
دقیق‌ترین بازه‌ پیش‌بینی یک طوفان خورشیدی، ۲۰ دقیقه است
پیش‌بینی دقیق شدت بادهای خورشیدی، به‌واسطه‌ سؤالات لاینحل فراوانی که راجع به فیزیک رفتارهای این ستاره وجود دارد، جز از طریق تماس مستقیم یک حسگر با جبهه‌ یک باد خورشیدی، میسر نیست. نخستین حسگری هم که در مسیر ورود یک باد خورشیدی به قلمرو زمین واقع شده، ماهواره‌ی ACE است که حدود یک میلیون کیلومتر از ما فاصله دارد و به دیده‌بانی مستمر از فعالیت‌های خورشید می‌پردازد. از زمان مخابره‌ هشدار این ماهواره تا ورود جریان یک طوفان به قطبین مغناطیسی زمین هم چیزی در حدود بیست دقیقه به طول می‌انجامد، که این دقیق‌ترین فاصله‌ زمانی پیش‌بینی شدت طوفان‌های خورشیدی است.
در اکتبر ۲۰۱۱، سازمان NOAA از نرم‌افزاری تحت عنوان «انلیل» (برگرفته از نام الهه‌ بادها در سومر باستان) رونمایی کرد که قادر است این مهلت را به شش ساعت ارتقا دهد؛ اما متأسفانه پیش‌بینی این نرم‌افزار مثلاً از لحظه‌ سررسیدن طوفان هشتم مارس ۲۰۱۲، ۴۵ دقیقه خطا داشت. در چنین شرایطی، چگونه می‌توان هم‌اینک از سه ماه پیش، خبر از وقوع یک طوفان شدید خورشیدی داد؟
احتمال وقوع پدیده‌هایی از قبیل آن‌چه طی چند روز گذشته بر سطح خورشید نمایان شد آن‌قدر کم است که چه بسا تا سال‌ها بهانه‌ای برای شناساندن بهتر زوایای پیچیده‌ فعالیت خورشید به عموم مردم علاقه‌مند میسر نشود. کاش اهمیت این فرصت‌هایی که به‌سادگی تحت تأثیر توهمات شبه‌علمی، به کابوس مکررّی برای علاقه‌مندان به علوم پایه بدل می‌شود را بیشتر بدانیم.
توضیحات تصاویر:
۱- ظهور لکه غول‌آسای AR۲۱۹۲ بر سطح خورشید طی چند روز اخیر می‌تواند از انگیزه‌های انتشار شایعه تاریکی زمین بوده باشد / عکس از حمیدرضا احمدی
۲- مراحل تشکیل آشفتگی‌های مغناطیسی منتهی به ایجاد لکه‌های خورشیدی در اطراف استوای خورشید (از چپ به راست).
۳- طوفان‌های خورشیدی، برخلاف عنوان خشنی که یدک می‌کشند، زمینه‌ساز یکی از زیباترین رویدادهای طبیعت‌اند: شفق‌های قطبی. در این تصویر، محدوده‌ دایره‌ قطب شمال مغناطیسی زمین را می‌بینید که از پی برهم‌کنش ذرات باردار باد خورشیدی با مولکول‌های جو فوقانی زمین بر فراز دریاچه‌ای در ایسلند به ثبت رسیده است / عکس از استفان وتر.

منبع:http://www.radiozamaneh.com/184145

محمد مهدی محمدی
10-27-2014, 10:00 PM
شاید بنده خداها تصور کردن طوفان خورشیدی یه چیزی مثل طوفان شنه! :yaeh%20am%20not%20d

mohsen4465
10-27-2014, 11:41 PM
در ضمن من فکر کنم که سال 2013 فعالیت های خورشیدی شدید تر از فعالیت های سال 2014 بودند.پس چرا این اتفاق اون موقع رخ نداد؟ در حالت عادی میدان مغناطیسی زمین مثل یک سپر مانع از رسیدن ذرات باردار خورشید به اتمسفر زمین میشن. اما در طوفان خورشیدی بخاطر حجم زیاد ذرات باردار این ذرات میتونن از میدان مغناطیسی زمین عبور کنن. در این حالت حتی در استوای زمین هم شفق‌های قطبی دیده میشن. این ذرات باردا با القای بار اضافی به داخل خطوط شبکه برق رسانی و مخابرات باعث ایجاد خرابی در سیستم های مخابراتی و برق رسانی، از کار افتادن ماهواره ها و ... میشن و بدین ترتیب باعث قطع برق و از کار افتادن بسیاری از تجهیزات الکتریکی و مخابراتی میشن. بدین ترتیب یک خاموشی وسیع (منظور قطع برق) حداقل در نیمی از کره زمین رخ میده که برطرف کردن کامل اون بدلیل وسعت زیاد چندین ماه و حتی سال زمان نیاز داره. هرچند چنین رویدادی یک کابوس برای جهانیانه اما من فکر نکنم تجربه اون برای ما نجومی ها زیاد هم تلخ باشه! تصورش رو بکنید. یک آسمون پرستاره بدون حتی کوچکترین آلودگی نوری حتی از قلب بزرگترین شهرها. چه شود!!!! :دی:دی

ضمناً امکان پیش بینی چنین رویدادی تقریباً مثل امکان پیش بینی زلزله هست.

رضا طامهری
12-24-2014, 02:31 PM
http://en.es-static.us/upl/2014/12/planets-align-not-e1419347880770.jpg (http://en.es-static.us/upl/2014/12/planets-align-not-e1419347880770.jpg)

ایده ای میگوید در 4 ژانویه 2015 باعث میشود جاذبه ی این سیارات کهدر یک خط قرار میگیرند باعث شود جاذبه روی زمین ما کمتر و در همین راستا وزن ما کمتر و حتی ما برای دقایقی روی زمین احساشس بی وزنی و شناوری کنیم؟

ایا این موضوع واقعیت دارد؟

گفته میشود در 4ام ژانویه ی 2015 در ساعت 9:47 دقیقه صبح به وقت گرینویچ سیارات منظومه شمسی در یک خط قرار گرفته و باعی میشود برای 5 دقیقه دچار احساس بی وزنی در زمین شویم
دقیقا هنگامی که شایعه مسخره تاریکی 3 تا 6 روزه در دسامبر 2012 از بین میرود ودر فضای وب شایعه ای دیگر نمایان میشود که "کاهش جاذبه" نام دارد که باعث میشود ما احساس کم شدن وزن یا حتی بی وزنی به ما دست دهد.
هر شایعه ای از جایی آغاز میشود و این شایعه نیز از شوخی اول اوریل سر پاتریک مور که آنرا در اول اوریل 1976 ارائه داده بود شروع شده است.

متن این شوخی اینگونه است:

"در چهارم ژانویه ی 2015 دقیقا در ساعت 9:47 دقیقه صبح سیاره پلوتو مستقیما پشت سر مشتری قرار میگرد و جاذبه ی مجموع این دوسیاره که در یک راستا قرار گرفته اند باعث میشود جاذبه آنها به جاذبه زمین بچربد و برای دقیقاقی زمینیان احساس بی وزنی کنند. دانشمندان و مردم میتوانند برای ازمایش انی وضعیت به هوا بپرند و درک کنند که مدت زمان بیشتری طول میکشد تا آنها به زمین برگردند."
اولا که پلوتو قرار نیست پشت از سر مشتری عبور کند. اما اگر قرار بگیرد چه؟ جاذبه پلوتو و جاذبه مشتری وقتی با هم جمع شوند آنقدر کم هستند که احتمال احساس بی وزنی یا کم شدن وزن برای ما ساکنان زمین دقیقا صفر است!!!

این شایعه قبلا در سال 1974 نیز در کتابی از جان گریبین بنام اثر مشتری خطاب شده بود و قرار بود در 10 مارس 1982 اتفاق بیفتد و الان نیز با نام اثر جاذبه پلوتو-مشتری معروف و دهان به دهان در حال نقل در صفخات وب است...فضایی که گاهی به عنوان "وبوسفیر" (webosphere) خطاب میشود.

منبع: earthsky.com (http://earthsky.org/human-world/planetary-alignment-january-4-will-make-us-weigh-less-of-course-not)

محمد فتحی
12-31-2014, 10:02 AM
چند روزی هست که از برخی افراد می شنوم که مستندی دیدن که سفر آپولو ها به ماه را تکذیب و اون را ساختگی قلمداد کردند.چند دلیلی هم بیان کردم.
وقتی هم که از اون افراد اسم یا دلایل اون مستند را خواستم، خدا را شکر هیچ کدومشون یادشون نبود.
حالا اگر کسی هم این مستند تحلیلی را دیده کمی توضیح بده که بدونیم چی بوده؟

sara shahabi
12-31-2014, 10:27 AM
چند روزی هست که از برخی افراد می شنوم که مستندی دیدن که سفر آپولو ها به ماه را تکذیب و اون را ساختگی قلمداد کردند.چند دلیلی هم بیان کردم.
وقتی هم که از اون افراد اسم یا دلایل اون مستند را خواستم، خدا را شکر هیچ کدومشون یادشون نبود.

سلام
در این لینک (http://www.spacescience.ir/ShowPost.aspx?Post=0000178) می تونید ابهاماتی که به اون سفر وارد شده و توضیحاتی که داده شده رو ببینید.
این لینک (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?48-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%A7%D9%87%D8%9B-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86-%DB%8C%D8%A7-%D9%86%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86%D8%8C-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F/page2) هم در خود آوااستار تا حدی راجع بهش بحث شده.

|Alireza|
12-31-2014, 01:13 PM
درود.

می توانید سلسله مقالات پوریا ناظمی را در این مورد بخوانید.

بخش اول: آیا انسان واقعا به ماه سفر کرد؟ (http://www.khabaronline.ir/%28X%281%29S%28agmgmrptzlsncswiwidpf2wb%29%29/detail/341618/science/astronomy)
بخش دوم: دروغ 30,000,000,000 دلاری سفر به ماه از کجا شروع شد؟ (http://www.khabaronline.ir/%28X%281%29S%28agmgmrptzlsncswiwidpf2wb%29%29/detail/341807/science/astronomy)
بخش سوم: ماجرای پرچمی که خودجوش روی ماه تکان خورد! (http://www.khabaronline.ir/detail/342109/science/astronomy)
بخش چهارم: فضانوردان آپولو چطور از کمربند وان‌آلن رد شدند و زنده ماندند؟ (http://khabaronline.ir/detail/342312/science/astronomy)
بخش پنجم: اگر سفر انسان به ماه واقعی است، چرا هیچ ستاره‌ای در آسمان ماه دیده نمی‌شود؟ (http://khabaronline.ir/detail/342579/science/astronomy)
بخش ششم: مگر می‌شود سفینه‌ای به بزرگی آپولو روی ماه فرود بیاید و گردوخاکی به پا نشود؟
(http://khabaronline.ir/detail/342731/science/astronomy)بخش هفتم: بهترین استدلال طرفداران توهم توطئه: سایه اجسام روی ماه کاملا تاریک نیست، پس سفر به ماه دروغ است!
(http://khabaronline.ir/detail/342913/science/technology)بخش هشتم: اگر سفر به ماه واقعی است، چرا تصاویر ارسال فضانوردان زمینه یکسان ولی جزئیات متفاوتی دارد؟
(http://www.khabaronline.ir/detail/343157/science/astronomy)بخش نهم: اگر فیلم‌های فضانوردان آپولو را با دور تند ببینیم، دروغ بزرگ قرن آشکار می‌شود؟
(http://khabaronline.ir/detail/343391/science/astronomy)بخش دهم: ایراد بنی‎اسرائیلی طرفداران توطئه: چطور تصاویر ماموریت آپولو در 45 سال پیش این‌قدر باکیفیت است؟ (http://khabaronline.ir/detail/343618/science/astronomy)
بخش یازدهم: اگر آمریکا واقعا به ماه سفر کرد، چرا دوباره به ماه برنگشت؟ (http://khabaronline.ir/detail/343853/science/astronomy)
بخش دوازدهم: سخن آخر با مدعیان «دروغ بودن سفر انسان به ماه»

(http://www.khabaronline.ir/detail/344070/science/astronomy)لینک کلیه مطالب به صورت یک جا در وبلاگ پوریا ناظمی (http://pourianazemi.com/1392/12/%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%DA%A9%D8%A7%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%A7%D9%87/)

rezash
01-03-2015, 12:33 AM
چند شب قبل هم در اخبار شبکه اول سیما,و در بخش خبرنگاران , این سفر را به نوعی شک برانگیز دانست و مواردی را هم عنوان کرد.

از جمله اینکه چرا فضانوردان این سفرها خیلی زود از دنیا رفته اند!!

دوم اینکه چرا هنگام رانندگی با ماشینهای کوچک ارسالی به ماه, گرد و خاک بلند شده از زیر تایرها, به مانند زمین رفتار میکنند و به دلیل جاذبه کمتر ماه خیلی به اسمان نمیروند؟!

و چند مورد دیگر.

موضوع جالب اینکه این موضوع از اخبار ساعت هفت شبکه اول پخش میشد!!

mohsen4465
01-03-2015, 03:40 PM
چند شب قبل هم در اخبار شبکه اول سیما,و در بخش خبرنگاران , این سفر را به نوعی شک برانگیز دانست و مواردی را هم عنوان کرد.
بله من هم این برنامه رو دیدم. واقعاً جای تأسفه که چنین برنامه‌ای رو در صدا و سیما و اونهم در اخبار پخش کردن.

دوم اینکه چرا هنگام رانندگی با ماشینهای کوچک ارسالی به ماه, گرد و خاک بلند شده از زیر تایرها, به مانند زمین رفتار میکنند و به دلیل جاذبه کمتر ماه خیلی به اسمان نمیروند؟!
به خبرنگاران شبکه اول سیما باید عرض کنیم که دلیلش همون عاملیه که باعث میشه "پر" و "چکش" رها شده توسط دیوید رَندولف اسکات، افسر نیروی هوایی آمریکا، در مأموریت آپولو 15 با هم سقوط کنن و به سطح ماه برسن.

violet20
08-22-2015, 02:17 PM
من حدود ۲ ماه پیش شنیدم شهریور ماه و مریخ در آسمان هم اندازه میشن و وقتی با کمال ناباوری تو سایت های معتبر دیدم واقعا خندم گرفت چطور دروغ به این بزرگی گفتن و عوام هم به سرعت پخش میکنن این شایعات رو!

skynight
08-24-2015, 12:37 PM
من حدود ۲ ماه پیش شنیدم شهریور ماه و مریخ در آسمان هم اندازه میشن و وقتی با کمال ناباوری تو سایت های معتبر دیدم واقعا خندم گرفت چطور دروغ به این بزرگی گفتن و عوام هم به سرعت پخش میکنن این شایعات رو!

این خبر اولین بار در سال 1382 منتشر شد
اصل خبر:اگر مریخ در زمان مقابله بزرگ با یک تلسکوپ نسبتا قوی رصد شود به اندازه ماه بدر دیده خواهد شد.
انتشار این خبر ب گونه ای پیش رفت که بعد از سال 82 هرساله منتشر می شود با این تفاوت ک قسمت "تلسکوپ" آن حذف شده.
مقابله بزرگ مریخ زمانی است که مریخ به نزدیک ترین فاصله خود می رسد از آنجایی که مدار زمین و مریخ دقیقا دایره ای نیست این رویداد در دوره ای طولانی رخ می دهد نه در دوره های یک ساله.