PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سفر بی بازگشت به مریخ

م.ح.اربابی فر
11-18-2010, 06:10 PM
آژانس فضایی آمریکا تایید کرد که در حال بررسی اعزام انسان به مریخ می باشد و تاکید کرد که این سفر به احتمال زیاد بدون بازگشت خواهد بود

این پروژه که بنام کشتی ستاره ای صد ساله نام گرفته است با بودجه ی 7 میلیارد دلاری تا سال 2030 اجرایی خواهد شد.

نتایج پژوهش های اولیه این پروژه نشان داده است که بازگرداندن فضانوردان از مریخ به زمین بسیار پرهزینه است و بنابراین پیش بینی می شود که که این فضانوردان به زمین بازنگردند!

به نقل از فاکس نیوز : ناسا تیمی بسیار حرفه ای از روانشناسان و روانکاوان را برای مطالعه واکنش های احتمالی فضانوردانی که قرار است به این سفر بی پایان یک طرفه بروند ، تشکیل داده است و این تیم در حال بررسی مقاومت فضانوردان در یک محیط ایزوله و دوری همیشگی از عزیزان است.

منبع : روزنامه اطلاعات - ضمیمه دانش - تاریخ یکشنبه 19 / آبان / 1389 - شماره 24892 - صفحه 2 برگرفته از: انجمن نجوم دانشگاه خاتم الانبیاء بهبهان
البته من این مطلب را از انجمن نجوم تبیان به نقل از کاربر سها برداشتم

م.ح.اربابی فر
11-18-2010, 06:13 PM
ممکن است انسان هایی داوطلب این سفر باشند اما باید شرایط ویژه ای داشته باشند.
مثلا وقتی در جنگ، کسی عملیات انتحاری انجام می دهد انگیزه اش این است که برای بقای دین و کشورش دست به چنین کاری زده است اما انگیزه این فضانوردان چه می تواند باشد؟
از طرفی به نظرم اینجاست که فایده شبیه سازی انسان ها به درد می خورد. یعنی می توان انسان هایی را شبیه سازی کرد و به این ماموریت فرستاد که اگر هم بمیرند ...
شاید هم این کار کلا نامردی باشد که ما انسان هایی را برای مقاصدی به جایی بفرستیم که بدانیم خواهند مرد.
نظر شما چیست؟؟
اگر این گونه باشد که بخواهیم آدم هایی را به جایی بفرستیم و برشان نگردانیم نیمی از مشکلات سفرهای فضایی حل خواهد شد

محمدرضا صادقیان
11-18-2010, 06:50 PM
ممکن است انسان هایی داوطلب این سفر باشند اما باید شرایط ویژه ای داشته باشند.
مثلا وقتی در جنگ، کسی عملیات انتحاری انجام می دهد انگیزه اش این است که برای بقای دین و کشورش دست به چنین کاری زده است اما انگیزه این فضانوردان چه می تواند باشد؟
از طرفی به نظرم اینجاست که فایده شبیه سازی انسان ها به درد می خورد. یعنی می توان انسان هایی را شبیه سازی کرد و به این ماموریت فرستاد که اگر هم بمیرند ...
شاید هم این کار کلا نامردی باشد که ما انسان هایی را برای مقاصدی به جایی بفرستیم که بدانیم خواهند مرد.
نظر شما چیست؟؟
اگر این گونه باشد که بخواهیم آدم هایی را به جایی بفرستیم و برشان نگردانیم نیمی از مشکلات سفرهای فضایی حل خواهد شد

به نظر من انگیزه و دلیل چنین کاری آشکار شدن کلی ابهام و به دست آوردن اطلاعات جالبی خواهد بود... :want:
اینکه نامردی هست چنین کاری درسته اما به قول شما انسان های شبیه سازی شده به چنین دردی می خورن... البته کلی باید باهاشون کار بشه که از پس این ماموریت بر بیان... راستی گویا تا اونجا باید خواب باشن... یا بهتر بگم باید بیهوش باشن که گذر زمان زیاد اذیتشون نکنه... :Psmiley:
مرسی مها جان برای گذاشتن چنین مطلب... :thumbsup:

*sh
11-18-2010, 08:03 PM
آدمو به فکر میبره..انگیزه ی کسانی که داوطلب چنین سفری میشن..

به نظر من لحظاتی توی زندگی هستند که به همه ی زندگی میارزند..این سفر میتونه خودش به تنهایی یه

زندگی شگفت انگیز باشه و یه حسن ختام با شکوه!! :have a nice day:

م.ح.اربابی فر
11-18-2010, 08:06 PM
آدمو به فکر میبره..انگیزه ی کسانی که داوطلب چنین سفری میشن..

به نظر من لحظاتی توی زندگی هستند که به همه ی زندگی میارزند..این سفر میتونه خودش به تنهایی یه

زندگی شگفت انگیز باشه و یه حسن ختام با شکوه!! :have a nice day:

منظورتون یک مرگ باشکوه است:evanwhateverlinethi

*sh
11-18-2010, 08:14 PM
به هر حال یا یه مرگ با شکوه یا یک امتداد بی نظیر

Hojjat Zafarkhah
11-19-2010, 08:56 PM
به نظر من انگیزه و دلیل چنین کاری آشکار شدن کلی ابهام و به دست آوردن اطلاعات جالبی خواهد بود... :want:
اینکه نامردی هست چنین کاری درسته اما به قول شما انسان های شبیه سازی شده به چنین دردی می خورن... البته کلی باید باهاشون کار بشه که از پس این ماموریت بر بیان... راستی گویا تا اونجا باید خواب باشن... یا بهتر بگم باید بیهوش باشن که گذر زمان زیاد اذیتشون نکنه... :Psmiley:
مرسی مها جان برای گذاشتن چنین مطلب... :thumbsup:

من توی یه سایتی یه مطلبی می خوندم (لینکش در دسترس نیست) که توی بوی یه تخم مرغ گندیده یه چیزی هست که آدم رو به نوعی خواب زمستونی فرو می بره و دانشمندا سعی می کنن که با این روش انسان رو به مریخ بفرستن!!!!!!

فکر کن سفر با تخم مرغ گندیده !!!!!!

چقد شاعرانه:innocent:

Hamid (@_@) Reza
11-20-2010, 02:00 PM
منم میااااااااااااااااااااااا اام.

تخم مرقشو من میارم بقیه کارا با شما.

کی‌ میرییییییییییییییییم.......... ....؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

وااایییییییییییییییییی چه حالی‌ میده ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه......................

م.ح.اربابی فر
11-20-2010, 11:53 PM
طی مطالبی که من خوندم و شنیدم سفر به مریخ آنقدرها هم سخت نیست
یعنی سخت هست اما نه این که دیگر انسان ها را نخواهیم برگردانیم
این مطلب برای کاهش هزینه ها و شاید راحت تر شدن این سفر مطرح شده است.
حالا یک سوال
اگر رسیدن به مقصد بعدی ما بعد از ماه یعنی مریخ اینقدر مشکل به نظر می رسد پس صحبت های کوچ انسان به قمرهای زحل و مشتری باید یک خیال علمی باشد که تا سالهای سال در حد رویاست؟

sara sadeghian
11-21-2010, 09:54 AM
اگر رسیدن به مقصد بعدی ما بعد از ماه یعنی مریخ اینقدر مشکل به نظر می رسد پس صحبت های کوچ انسان به قمرهای زحل و مشتری باید یک خیال علمی باشد که تا سالهای سال در حد رویاست؟
در سفري كه با بچه هاي گروه به كاروانسراي قصر بهرام داشتيم اين بحث مطرح بود درباره سفر به نزديك ترين ستاره و اينكه اگه با سرعت نور هم در حركت باشيم باز هم هزاران سال طول خواهد كشيد اما آقاي امام مسئله جالبي رو مطرح كردن و اون اين بود كه انسانهاي اوليه آيا پيشرفت امروز بشر رو حتي در رو ياهاشون هم ميديدن. استيون هاوكينگ:faill: گفته اگه ما كل اين جهان رو 24 ساعت بدونيم يعني از اول آفرينش تا از هم پاشيدن اون رو، ما الان در دقيقه 11 هستيم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wtfsmilie:
ميدونيد اين يعني چي؟؟؟؟:in love:
پس منم خوش بين هستم كه اين فعاليت ها عملي خواهد شد اما اينو جدي ميگم خيلي دوست دارم منم جز داوطلبين براي اين سفر بدون بازگشت باشم
بي نقطه...

م.ح.اربابی فر
11-21-2010, 12:00 PM
در سفري كه با بچه هاي گروه به كاروانسراي قصر بهرام داشتيم اين بحث مطرح بود درباره سفر به نزديك ترين ستاره و اينكه اگه با سرعت نور هم در حركت باشيم باز هم هزاران سال طول خواهد كشيد اما آقاي امام مسئله جالبي رو مطرح كردن و اون اين بود كه انسانهاي اوليه آيا پيشرفت امروز بشر رو حتي در رو ياهاشون هم ميديدن. استيون هاوكينگ:faill: گفته اگه ما كل اين جهان رو 24 ساعت بدونيم يعني از اول آفرينش تا از هم پاشيدن اون رو، ما الان در دقيقه 11 هستيم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wtfsmilie:
ميدونيد اين يعني چي؟؟؟؟:in love:
پس منم خوش بين هستم كه اين فعاليت ها عملي خواهد شد اما اينو جدي ميگم خيلي دوست دارم منم جز داوطلبين براي اين سفر بدون بازگشت باشم
بي نقطه...

اینو همینطوری می فرمایید دیگه!!!
انگیزتون چیه؟!:sad:

169
11-21-2010, 10:08 PM
اگه اونجا به اینترنت بتونم وصل بشم من هستم تو این سفر!

محمدرضا صادقیان
11-21-2010, 10:19 PM

شما بیا موبایل من واسه شما... دیگه چی میخوای؟؟؟
:thumbsup: :thumbsup: :grin:

169
11-21-2010, 10:33 PM
من اینترنت چندصد مگابایتی میخوام نه چند کیلوبایتی! اون موبایلتم واسه خودت نگه دار خودت بیشتر نیاز داری!:cool:

Hojjat Zafarkhah
11-24-2010, 01:44 PM

شما بیا موبایل من واسه شما... دیگه چی میخوای؟؟؟
:thumbsup: :thumbsup: :grin:

من اینترنت چندصد مگابایتی میخوام نه چند کیلوبایتی! اون موبایلتم واسه خودت نگه دار خودت بیشتر نیاز داری!:cool:

ميبينم كه داريد حاضر ميشيد برا مريخ؟؟؟؟؟؟؟

ياسر خان شما هم ناز نكن تو مريخ همين چند كيلو بايتم پيدا نمي شه!!!!!

منم هستم!!!

راستي من باطري موبايل هم ميارم!!!شايد لازم بشه آخه فكر نكنم برق داشته باشيم!!!!

قرارمون كجاست؟؟؟؟؟؟

م.ح.اربابی فر
11-25-2010, 01:37 PM
به هر حال یا یه مرگ با شکوه یا یک امتداد بی نظیر

یاد این دیالوگ فیلم درباره الی افتاد:

یک پایان تلخ بهتر از یک تلخی بی پایان است

م.ح.اربابی فر
01-26-2011, 10:08 PM
کسی از این 6 تا گل پسر خبری داره؟
""
شش داوطلب شجاع، شش مرد از اتحادیه اروپا، فدراسیون روسیه و کشور چین خود را برای مدت یک سال و نیم در کپسول آب‌بندی شده بزرگی زندانی کردند، تا دانش بشر برای اردوکشی به سیاره سرخ به حد کافی افزایش پیدا کند.

آنها قرار است به مدت 520 روز از همه امتیازات زندگی در سیاره آبی رنگ زمین محروم شده و با تکیه بر تجهیزات حمایت از بقا و سرویس‌های داخل کپسول شبیه‌سازی "مارس500" (مریخ 500) به زندگی خود ادامه دهند و بدین‌شکل سفر انسان به مریخ را از نقطه نظر پزشکی و روانپزشکی شبیه‌سازی نمایند.
""

m.aryayi
01-27-2011, 11:10 PM
يك چيزي كه تو بحث مطرح نشده اينه كه قرار نيست كه واقعا چند نفر خودشون رو به كشتن بدن
مطمئنا سازمان هاي جهاني اين كار رو قبول نمي كنند
بايد مكاني شبيه كپسول مارس 500 براشون طراحي شه و اون ها در مريخ اذوقه و مواد مورد نياز خودشون رو طراحي كنند ، اگه كنجكاوي نتونه يك سري موادي رو كه براي اين كار لازمه در مريخ پيدا كنه يان پروژه بايد كنار گذاشته بشه و پروژه هاي ديگري مثل سفر به فوبوس بيشتر جدي گرفته ميشه

ولي به قول دكتر نادري اگه انسان بتونه تا 2050 به مريخ بره هنر كرده

rezash
01-28-2011, 01:20 AM
من هم نظری دارم!
اگه اکثریت افرادی که به حبسهای طولانی مدت محکوم شدند با یه کم اموزش و گزینش بفرستند مریخ. اکثریتشون داوطلب میشن.از زندون که بهتره.
اونجا یه دنیا از نو بسازند.
یادتون باشه اجداد ما هم (ادم و حوا)یه جورایی محکوم شدند و به ناچار تبعید شدند به زمین.

parisa
01-28-2011, 07:39 PM
فكر اين كه انسان هاي اوليه براي ساخت يه دنياي جديد باشي تمام لذت هاي تكراري روي زمين رو از ياد آدم مي بره
ما هميشه از تكرار فرار مي كنيم و هر از گاهي موفق مي شيم اما هيچ كدوم به بلندي نبودن روي زمين نيست
فكرشو بكنيدهر لحظه برابر چندين اكتشاف و اين نهايت لذت چون هيچوقت خسته نمي شي
تازه امكان ارتباط با زميني ها هم وجود داره يعني هر دو فضا رو داري

Flare star
09-16-2011, 04:07 PM
ولی اگه چنین چیزی پیش بیاد که بخوان برای آزمایش به مریخ بفرستن من خیلی دوس دارم که جز اون آدما باشم!!
مگه زندگی چقدر اهمیت داره،اینطوری عوضش یه چیزیو تجربه می کنی که خیلیا تجربه نکردن و این خیلی باحاله:yaeh am not durnk:تازه یه مرگ پر افتخار داری(اگه اونجا بمیری!)چون جونتو در راه علم و برای نسل های بعدی که ممکنه زندگیشون به این نقل مکان بسته باشه،فدا کردی،این یکی که دیگه فوق العادس:ORLY:
ولی تنها کاری که از همه مشکل تره راضی کردن مامان باباس!:crazy:
اصلا چرا انقدر از این بعد که ممکنه بمی ریم نگاه کنیم شاید اصلا همه چی ok شد ما هاییم که رفتیم زندگمون از شما زمینیا بهتر شد:sSig_woohoo2::grin:
البته با آقای astronomer169موافقم اگه اینترنت باشه دیگه عالی می شه،به هر حال آدم حوصلش سر میره!:دی

Flare star
09-20-2011, 01:13 PM
نا سااز طرح موشکی که انسان را به سیارک ها مریخ وورای ان میبرد پرده برداری کرد.

این پروژه بلندپروازانه پس از چند ماه کشمکش میان ناسا و قانونگذاران آمریکایی و همچنین بحث های داخلی در کاخ سفید در مورد هزینه آن اعلام می شود.

ناسا قصد دارد در نهایت کپسولی به نام 'اورایون' را که محفظه فضانوردان خواهد بود، بر روی این موشک سوار کند.

این کپسول که اسم کامل آن وسیله نقلیه چندکاربردی اورایون است به همان کپسول هایی که چند دهه قبل انسان را به ماه برد، شباهت دارد.
ناسا می گوید که اولین پرواز سیستم پرتاب فضایی تازه یا 'SLS ' اواخر سال 2017 انجام خواهد شد.
این پرتاب بدون سرنشین و آزمایشی خواهد بود.........

منبع :www.irna.ir (http://www.irna.ir)

قابل توجه دوستانی که مثه من حاضر بودن برن مریخ

همگی ضایع شدیم طبق پستی که خانم melika bidabadi گذاشتن که جملشم قرمز کردم این پرتاب به مریخ بدون سرنشینه!!!:th_cry:(بقیشم برین تو تاپیک اخبار داغ نجومی بخونین!!)

gandom
09-20-2011, 03:24 PM
یه مطلب جالبی که آقای یزدان پناه چند هفته پیش توی برنامه ی کندو در رابطه با سفر به مریخ یا هر سفر طولانی گفتن رو خواستم اینجا مطرح کنم.
بحث سر توالت های فضایی بود...سیر تکامل توالت های فضایی رو گفتن و رسیدن به اینکه می شه از فاضلاب این توالت ها در طول همون سفر ،در طی یک سری فرایندهایی ،از اونها به عنوان آب شرب استفاده کرد...
به این نکته هم اشاره کردن که توی سنگاپور آب های به اسم New water تولید میشه که از فاضلاب ها ی شهر تهیه میشن...درسته فکر کردن به این که آدم این آبی که می خواد بخوره از این راه به دست اومده چندش ناکه ولی راه تهیه ی این نوع آب شرب طوریه که در مراحل آخر فیلترینگش از فیلتری می گذره که فقط مولکول های آب اجازه ی رد شدن ازشو دارن.

Flare star
09-20-2011, 03:55 PM
خیلی جالبه ولی تصور اینکه این آب از کجا تهیه شده هم چندشه چه برسه به خوردش هر چند هم که بدونی که از چه نوع فیلتری استفاده شده و چطور این آب بدست اومده!!!!!!

Negar Najafi
09-20-2011, 06:26 PM
من فکر کنم بهتره یه خانواده رو با هم شبیه سازی کنن و با هم بفرستن یا اینکه همرو با هم بفرستن. اینجوری مسائل عاطفی هم به وجود نمیاد.:love:
:grin:

behnood
09-28-2011, 09:02 PM
من فکر کنم بهتره یه خانواده رو با هم شبیه سازی کنن و با هم بفرستن یا اینکه همرو با هم بفرستن. اینجوری مسائل عاطفی هم به وجود نمیاد.:love:
:grin:
نظر جالبیه ولی انسان شبیه سازی شده تقریبا مانند یه ماشین عمل می کنه ، اما اگر این طرح اجرایی بشه خوبه ،
در کل هدف سفر انسان به فضا بازگشت اوست وگر نه با ماشین و مریخ نورد چه فرقی می کنه.

:grin:البته من در شرایطی حاظرم این کارو بکنم ، البته باید دانشگاه برم ، بچه هم داشته باشم که نسلم منقرض نشه.
:dark mood::sSW_darthvader:

خیلی جالبه ولی تصور اینکه این آب از کجا تهیه شده هم چندشه چه برسه به خوردش هر چند هم که بدونی که از چه نوع فیلتری استفاده شده و چطور این آب بدست اومده!!!!!!
علم این حرفا رو نداره در ضمن بهتر از بی آبیه که

Hooman
09-30-2011, 11:41 AM
من راضیم اقا ثبت نامش کجاست؟ هزینه اش چقدره ؟من راضیم زندگی مو تو یه سیاره دیگه بگذرونم.فقط غذا چی؟غذا چی میدن؟راستی چند نفرو میفرستن.

mohsen4465
05-06-2012, 09:59 PM
این خبر یا دروغ محضه یا مترجمش اشتباه متنو متوجه شده و ترجمه اشتباه کرده. اصلاً امکان نداره آمریکایی ها چنین کاری کنن. این مدل سفر نه تنها پیروزی نیست بلکه یک شکست عظیم محسوب میشه. مستند The Universe اون قسمتی که درباره سفر به مریخ بود رو دیدین؟ حتی پیش بینی کردن که اگه مثلاً طوفان خورشیدی پیش بیاد فضانورد ها باید چطور از خودشون محافظت کنن. اگه قرار بود مأموریت انتحاری باشه که دیگه این چیزا مهم نبود. اگر هم این خبر واقعیت داشته باشه به احتمال زیاد منظورش ساکن شدن فضانوردان در مریخه. چون ناسا در حال بررسی ایجاد گلخانه ها و اتاقک های پرفشار در سطح مریخه که انسان میتونه داخلشون زندگی کنه. البته باز هم بسیار بعیده چون طرف هیچوقت یه ضرب نمیاد ساکن بشه و حداقل با چند تا گل و گیاه و حیوون شروع میکنه بعد خودش ساکن میشه.

پیمان اکبرنیا
10-15-2012, 11:17 PM
آیا تا به حال چیزی از پروژه مارس - 1 (mars one) شنیدید؟ مارس - 1 یک موسسه خصوصی هست که هدفش اینه که تا سال 2025 روی مریخ یک پایگاه بنا کنه و به این پایگاه فضانورد ارسال کنه! به نظر میاد رویای دست نیافتنی باشه و نیاز به بودجه بالایی داشته باشه اما کسی چه میدونه؟ شاید هم بتونند این کار را به کمک اسپانسرها و سایر شرکتها انجام بدهند. سایتشون را نگاهی بیندازید:

http://mars-one.com/en/

قسمتهای مختلفی داره مثلا در قسمت زیر میتونید برنامه ریزی انجام شده برای رسیدن به هدفشون را ببینید که به نظر من خیلی بلندپروازانه و نیازمند به بودجه زیاد است!:

http://mars-one.com/en/mission/summary-of-the-plan

سفر به مریخ مشکلات زیادی داره که هنوز حل نشده به نظر می رسند. یکی از بزرگترین این مشکلات، مشکلات روانی هست که میتونه برای فضانوردان در طولانی مدت و در فضای محدود سفینه و محل زندگی به وجود بیاد. در مورد مشکلات روان شناسی در سفرهای فضایی و تحقیقاتی که داره در این باره انجام میشه میتونید در شماره 221 مجله نجوم مقاله خیلی مفصلی پیدا کنید که خوندنش را بهتون توصیه می کنم :)

با همه این حرفها، امیدوارم روزی بیاد که در همین فروم پخش زنده فرود انسان روی مریخ را داشته باشیم ;)

mohsen4465
10-16-2012, 12:19 AM
یکی از بزرگترین این مشکلات، مشکلات روانی هست که میتونه برای فضانوردان در طولانی مدت و در فضای محدود سفینه و محل زندگی به وجود بیاد.
quote]البته مشکلات روانشناختی رو براحتی میشه توسط طولانی کردن خواب فضانوردان توسط داروهای ویژه از بین برد. فضانوردان در این حالت شاید هر هفته یکبار برای بازیابی قوای جسمانی بیدار بشن و بنابراین کل سفر رفت و برگشت براشون کلاً 54 روز طول بکشه.

مهمترین مشکل سفر به مریخ تا اونجایی که من اطلاع دارم سوخت فضاپیماست. نه فقط در سفر رفت و برگشت مقدار عظیمی سوخت مصرف میشه بلکه مهمتر از اون سوخت لازم برای پرتاب بازگشت از سطح مریخه. مقدار عظیمی سوخت برای پرتاب دوباره مریخنوردان به مدار مریخ لازمه. سوخت بازگشت اگه بخواد توسط ماژول فرود حمل بشه بخاطر حجم و وزن زیادی که داره مسلماً کار فرود رو هم خیلی مشکل میکنه. بنابراین بهترین کار اینه که در جایی فرود بیایم که از قبل در اونجا ماژول بازگشت قرار داده شده. فقط سالم نگاه داشتن این ماژول در شرایط آب و هوایی بد مریخ تا زمان رسیدن فضانوردان کلی طراحی و تکنولوژی میخواد وگرنه مثل اسپیریت در سطح مریخ یخ میزنه و از بین میره حالا چه برسه به بقیه کارها. نه اینکه ممکن نباشه اما بسیار هزینه برداره و مهمتر از اون بسیار پر خطر. فقط کافیه تا از بین این همه تجهیزات و تشکیلات فقط یک دکمه کوچیک عمل نکنه تا اونوقت بجای افتخار با یک شکست اسف بار روبرو بشیم.

البته مشکلات زیاده و فقط به این مورد خلاصه نمیشه از جمله اکسیژن که باید به اجبار طی یک چرخه از دی اکسید کربن بازدم مجدداً تولید بشه، چون مسلماً تو این سفر طولانی نمیشه مثل مأموریت آپولو از تانک اکسیژن استفاده کرد. آذوقه که مشکل بسیار بزرگیه تا جاییکه مجبوریم برای سفر بازگشت از قبل آذوقه در مدار مریخ قرار بدیم و ... . کلاً میشه اما وقتی ناسا توش بمونه اونوقت تصور بکنین که این میشه ای که گفتم چقدر دست یافتن بهش سخته. من بشخصه احساس میکنم انسان در نهایت برای سفر به مریخ مجبور میشه رقابت فضایی رو بذاره کنار و روسیه و آمریکا و اروپا و بقیه کشورها همگی با هم برای سفر به مریخ برنامه مشترک بچینن. مگه اینکه اینطوری بشه!

Mehrzad-jupiter
10-16-2012, 12:40 AM
خطرات این سفر به قدری حساس و نفس گیره که اگه سالهای سال هم برای تمرین و تجربه و شبیه سازی وقت صرف بشه دور از انتظار نیست. افراد منتخب برای این سفر نمونه بارز یک فداکاری و ایثار و از خود گذشتگی هستند که یکی از اهداف اونها، تداوم نسل بشره. واقعا حرف زدن برای داوطلب شدن راحته. فکرشو بکنید... بشر ذاتاً اجتماعی باید سالهای سال در جایی زندگی کنه خبری از اجتماعات انسانی نیس. میشه گفت مناطق تقریبا غیر قابل سکونت زمین ( برای انسان ) در مقابل مریخ مثل بهشت در مقابل جهنمه. اگر بخوایم واقع گرایانه به موضوع نگاه کنیم، افراد منتخب برای این سفر واقعا از نوع کامل ترین انسانها به شمار میرن به دلایلی که حتما همه ما میدونیم، و مهم ترین ویژگی اونها آستان تحمل و صبر بالای اونهاست.

I ♥ O
10-16-2012, 12:49 AM
سلام عزيزان
من داشتم در اينترنت دنبال مطلبی ميگشتم كه به سايت خوب شما برخوردم
مطالب اين موضوع رو خوندم و برام جالب بود
اما ميخوام ازتون خواهش كنم چند دقيقه به چيزی كه ميگم فكر كنيد
فكر كنيد ما انسانها از ابتداي خلقت روی مريخ با همين وضعيتش زندگی می كرديم
بعد زمين هم با همين شرايطی كه داره همسايه فضايی ما بود و انسان در فكر خودش رويای زندگی روی زمين رو پرورش می داد
فكر كنيد ما اقيانوس ها كوهها جنگل ها و همه زيبايی های طبيعی زمين رو با تلسكوپ هامون از مريخ مي ديديم و حسرت ميخورديم كه چرا سياره ما به اين زيبايي نيست
اگر الآن بعضی ها برای زندگی در مريخ داوطلب ميشن ، من مطمئنم كه اون موقع سر زندگی روی زمين دعوا و شايدم جنگ ميشد .
دوستان من ، زمين زيباترين هديه خداوند به انسان ها است و من مطمئنم كه تا صده ها و هزاره های آينده انسان جايی زيباتر و بهتر از زمين پيدا نمی كنه .
بياييم مواظب اين زمين عزيزمون باشيم
قربون همه شما هم سياره ای های خودم برم

mohsen4465
10-16-2012, 12:50 AM
خطرات این سفر به قدری حساس و نفس گیره که اگه سالهای سال هم برای تمرین و تجربه و شبیه سازی وقت صرف بشه دور از انتظار نیست. افراد منتخب برای این سفر نمونه بارز یک فداکاری و ایثار و از خود گذشتگی هستند که یکی از اهداف اونها، تداوم نسل بشره. واقعا حرف زدن برای داوطلب شدن راحته. فکرشو بکنید... بشر ذاتاً اجتماعی باید سالهای سال در جایی زندگی کنه خبری از اجتماعات انسانی نیس. میشه گفت مناطق تقریبا غیر قابل سکونت زمین ( برای انسان ) در مقابل مریخ مثل بهشت در مقابل جهنمه. اگر بخوایم واقع گرایانه به موضوع نگاه کنیم، افراد منتخب برای این سفر واقعا از نوع کامل ترین انسانها به شمار میرن به دلایلی که حتما همه ما میدونیم، و مهم ترین ویژگی اونها آستان تحمل و صبر بالای اونهاست.تو مستند The Universe یکی شخصی که اسمش یادم نیست (همون که از این کلاه کج ها میذاره :دی) خیلی در مورد افراد مناسب پروژه مریخ جالب توضیح داده بود. گفته بود که این افراد باید از همه چیز کمی سررشته داشته باشن. هم باید مکانیک باشن هم باید الکترونیک و برنامه نویسی بلد باشن، هم پزشک باشن، هم زمین شناس باشن، هم خلبان باشن هر چی بیشتر بهتر. واقعاً راست میگفت، مریخنوردان برخلاف ماه نوردان آپولو نمیبایست صرفاً خلبان نیروی هوایی و ارتش باشن و بدلیل طولانی بودن سفر بایستی بتونن تمام کارهای خودشون و سفینه شون رو یک تنه انجام بدن. بنابراین باید بنوعی همه فن حریف باشن.

mohsen4465
10-16-2012, 01:08 AM
سلام عزيزان
من داشتم در اينترنت دنبال مطلبي ميگشتم كه به سايت خوب شما برخوردم
مطالب اين موضوع رو خوندم و برام جالب بود
اما ميخوام ازتون خواهش كنم چند دقيقه به چيزي كه ميگم فكر كنيد
فكر كنيد ما انسانها از ابتداي خلقت روي مريخ با همين وضعيتش زندگي مي كرديم
بعد زمين هم با همين شرايطي كه داره همسايه فضايي ما بود و انسان در فكر خودش روياي زندگي روي زمين رو پرورش مي داد
فكر كنيد ما اقيانوس ها كوهها جنگل ها و همه زيبايي هاي طبيعي زمين رو با تلسكوپ هامون از مريخ مي ديديم و حسرت ميخورديم كه چرا سياره ما به اين زيبايي نيست
اگر الآن بعضي ها براي زندگي در مريخ داوطلب ميشن ، من مطمئنم كه اون موقع سر زندگي روي زمين دعوا و شايدم جنگ ميشد .
دوستان من ، زمين زيباترين هديه خداوند به انسان ها است و من مطمئنم كه تا صده ها و هزاره هاي آينده انسان جايي زيباتر و بهتر از زمين پيدا نمي كنه .
بياييم مواظب اين زمين عزيزمون باشيم
قربون همه شما هم سياره اي هاي خودم برم
مطمئناً زمین یه بهشت کوچیک تو فضاست اما هدف صرفاً زندگی کردن تو این بهشت نیست. هدف انسان ها بالاتر از این حرفهاست. در مورد ترافورم کردن مریخ چیزی شنیدی؟ شاید بشه مریخ رو بشکل زمین در آورد. با دریاها و جنگل های انبوه. اینجوری میشه دوتا بهشت کوچولو. چه بسا اون مریخی هایی که الان ازشون صحبت میکنیم خود ما باشیم.:wink:

پیمان اکبرنیا
10-16-2012, 11:38 AM
به نظر من طرح سفر بی بازگشت به مریخ واقعا در حال حاضر ناممکن است و سفرهایی که بهش فکر می کنیم حتما باید بازگشت داشته باشند. مگر می شود تعداد محدودی فضانورد تا آخر عمر در مریخ زندگی کنند؟ بدون خانواده اون هم در سیاره ای که شرایطش به گونه ای خاص است. محیطی که می توانند توش بدون لباس فضانوردی زندگی کنند فقط به اندازه یک یا چند اتاق کوچک خواهد بود و برای بیرون رفتن باید تجهیزات زیادی با خود حمل کنند.

اونها به دور از زمین و امکانات هستند و در صورتی که مشکل پزشکی حادی پیش بیاد فکر نکنم بتونند کار زیادی انجام بدهند. دور بودن از زمین ممکنه در تصور راحت باشه ولی واقعا از نظر روان شناسی سخته! شما در گوشه ای دیگر از منظومه شمسی خواهید بود که از زمین دسترسی به شما وجود نداره. حسش مثل وقتی میمونه که آدم توی هواپیما باشه و به اصطلاح زمین را زیر پا حس نکنه. حس بدیه چون باید خیلی به هواپیما اطمینان داشته باشه. حالا فرض کنید فاصله هواپیما از زمین مثلا 100 میلیون کیلومتر باشه و ... .

I ♥ O
10-16-2012, 01:38 PM
مطمئناً زمین یه بهشت کوچیک تو فضاست اما هدف صرفاً زندگی کردن تو این بهشت نیست. هدف انسان ها بالاتر از این حرفهاست. در مورد ترافورم کردن مریخ چیزی شنیدی؟ شاید بشه مریخ رو بشکل زمین در آورد. با دریاها و جنگل های انبوه. اینجوری میشه دوتا بهشت کوچولو. چه بسا اون مریخی هایی که الان ازشون صحبت میکنیم خود ما باشیم.:wink:

خیلی ممنونم آقای محسن گرامی
عرض من هم با فرمایش شما تفاوتی نداره
این خیلی خوب است که انسان سعی کند و بتواند مریخ را شبیه به زمین کند
ولی خودتان تصور کنید که این کار اگر هم امکان پذیر باشد به چه مقدار زمان و هزینه نیازمند است ؟
اما همین زمینی که قرار است مریخ را شبیه به آن کنیم در حال حاضر به رایگان در دسترس ماست .
اما سوال من این است که آیا به لحاظ تئوری امکان دارد که انسان بتواند جایی را بهتر از زمین برای زندگی خود پیدا کند یا بسازد ؟

mohsen4465
10-16-2012, 02:55 PM
سوال من این است که آیا به لحاظ تئوری امکان دارد که انسان بتواند جایی را بهتر از زمین برای زندگی خود پیدا کند یا بسازد ؟ آینده بسیار بسیار تخیلی تر از اونیه که در حال حاضر ما میتونیم تصور کنیم. حتماً لزومی نداره که انسان بر روی مریخ یا کرات دیگه با جسم زمینی خودش زندگی کنه. انسان میتونه روح خودش رو در جسم دیگری بدمه. شاید خیلی تخیلی باشه اما این عین واقعیته. تصور کنین که دستگاهی ساخته بشه که بتونه اطلاعات ذهن انسان رو بشکل 0 و 1 بخونه و اونو وارد یک حافظه کامپیوتری کنه. اونوقت روح ما وارد یک ربات انسان نما میشه. این ربات میلیون ها کیلومتر دورتر و در سیاره ای دیگه قرار داره. اطلاعات مغز ما از طریق آنتن های مخابراتی فضایی بسمت سیاره مورد نظر ارسال میشه. توسط گیرنده دریافت و در حافظه ربات دانلود میشه. بدن شما در زمین قرار داره و در این لحظه به خوابی مصنوعی فرو رفته. روح شما در این لحظه در داخل ربات و در سطح سیاره مورد نظره. میتونین فعالیت های روزانه خودتون رو انجام بدین و شهرهایی زیبا در اون سیاره بسازیم. پس از اتمام کار دوباره اطلاعات روح ما از حافظه ربات به سمت زمین ارسال میشه و در حافظه بیولوژیکی ما دانلود میشه. از خواب مصنوعی بیدار میشیم و با وجودی که هیچ سفر فضایی انجام ندادیم اما خاطرات کاملاً زنده و واقعی از قدم زدن روی سطح اون سیاره رو در ذهنمون داریم. این ها رویاهای امروزه انسانه اما ممکنه روزی به واقعیت تبدیل بشه.

ضمناً برای ساخت و ساز در سطح مریخ هیچ لزومی نداره خودمون بریم اونجا و در آینده نه چندان دور از ربات هایی برای ساخت و ساز در سطح مریخ استفاده خواهد شد که در مرحله بعد انسان ها میتونن از اون ساخته ها بعنوان یک اقامتگاه برای جسم فیزیولوژیکی خودشون استفاده کنن. امروز ما با این رویاها خیلی فاصله داریم و حتی همین الان هم بر روی زمین تصور میکنیم که باید حتماً کار کنیم در حالی که ارزش انسان بمراتب بیشتر از کار جسمی و فیزیکیه. ربات ها جایگزینی مناسب برای کارهای بدنی و کارگری میتونن باشن. تصور من از آینده اینه که انسان بطور کامل جسم فیزیولوژیک خودش رو ترک میکنه و با جسم و ذهنی رباتیک و بسیار قدرتمند تر تبدیل به موجودی کائناتی میشه. حتی ممکنه انسان بشکل شبحی از ارقام 0 و 1 در بیاد که صرفاً بین حافظه ربات ها و ماشین های مختلف جابجا میشه و بدین ترتیب هر بار این روح بدنی جدید داره. تصورش رو بکنید که برای مسافرت های فضایی در صورتی که در مقصد گیرنده رادیویی وجود داشته باشه میتونه با سرعت نور خودش رو جابجا کنه و اگر هم نه توسط فضاپیماهایی مسافرت رو انجام میده که هیچ درب و صندلی و اتاقکی ندارن و در واقع روح انسان در ذهن مصنوعی اون فضاپیما کپی میشه و سپس این فضاپیما تماماً تبدیل میشه به جسمی برای انسان.

میدونم که خیلی تخیلیه اما این یادتون باشه که علم همیشه تخیلی تر از تخیلات ماست. :wink:

shazde
10-16-2012, 03:46 PM
واى چه قد اطلاعات دارين شما! ادم مخش هنگ ميكنه! واقعا دست منى زاد......
من فقط درمورد اين كه دارن كارايى ميكنن كه بتونيم با سرعتى فوق العاده حركت كنيم طورى كه از مشهد تا تهران رو ٥دقيقه اى طى كنيم ، اطلاعاتى داشتم.
ممنون

mohsen4465
10-16-2012, 04:00 PM
واى چه قد اطلاعات دارين شما! ادم مخش هنگ ميكنه! واقعا دست منى زاد......
من فقط درمورد اين كه دارن كارايى ميكنن كه بتونيم با سرعتى فوق العاده حركت كنيم طورى كه از مشهد تا تهران رو ٥دقيقه اى طى كنيم ، اطلاعاتى داشتم.
ممنون :grin:این که اطلاعات نبود همش یخورده تخیلات علمی بود! تو این فیلم ها زیاد نمونش هست که (مثل همین آواتار).
البته اینهایی که گفتم رویاهای علمی بسیار دور بشره. یه وقت تصور نشه واقعیته و بزودی اتفاق میافته. من خودم دارم احساس میکنم بحث زیادی تخیلی داره میشه فعلاً به همون سفر به مریخ بپردازیم خیلی بهتره.

sky.walker
10-16-2012, 04:38 PM
بنظرمنم اگه واقعاانتظار نتیجه ای رو داریم که دنبالشیم بااین کاربهش برسیم ارزششوداره چون ی ایثارفوق العاده بزرگ میخواد و به ریسکش می ارزه چون سالها تو تاریخ بشریت از این کار تقدیرمیشه.اگه بشه همراهه کسی که میره اونجا ی روبات هم بفرستیم تاتنهایی رو حس نکنه و روباته بتونه هم کارعلمی بکنه و هرجیزی که نذاره انسان طعم تنهایی حس نکنه خوب میشه.اگه من بودم میرفتم.

Behnaz sasani
11-07-2012, 07:04 PM
با سلام
هر چيزي كه در تخيل آدمي باشه روزي به واقعيت مي پيونده شكي در آن نيست...

رسد آدمي به جايي كه به جز خدا نبيند

:گل:pacman::pacman::pacman::گل

:گلپس به انسان بودن خود ببالييد:گل

پیمان اکبرنیا
01-20-2013, 07:38 PM
حتما درباره طرح mars 1 و شرکتی که ادعا کرده قراره انسانها را در سفری بی بازگشت به مریخ ببره شنیده اید (قبلا در این تاپیک نوشته بودیم که این طرحها واقعا امکان پذیر و عملی نیست حداقل در یکی دو دهه اخیر) ! حالا از زبان پوریا ناظمی بشنوید که چرا این یک ادعای پوچ بیشتر نیست :)

سفر یک طرفه و غیر واقعی به مریخ (http://pourianazemi.com/1391/10/%D8%B3%D9%81%D8%B1-%DB%8C%DA%A9-%D8%B7%D8%B1%D9%81%D9%87-%D9%88-%D8%BA%DB%8C%D8%B1-%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%B9%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B1%DB%8C%D8%AE/)

mohsen4465
01-20-2013, 09:23 PM
حتما درباره طرح mars 1 و شرکتی که ادعا کرده قراره انسانها را در سفری بی بازگشت به مریخ ببره شنیده اید (قبلا در این تاپیک نوشته بودیم که این طرحها واقعا امکان پذیر و عملی نیست حداقل در یکی دو دهه اخیر) ! حالا از زبان پوریا ناظمی بشنوید که چرا این یک ادعای پوچ بیشتر نیست :)

سفر یک طرفه و غیر واقعی به مریخ (http://pourianazemi.com/1391/10/%D8%B3%D9%81%D8%B1-%DB%8C%DA%A9-%D8%B7%D8%B1%D9%81%D9%87-%D9%88-%D8%BA%DB%8C%D8%B1-%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%B9%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B1%DB%8C%D8%AE/)
من فکر میکنم این شرکت با کارخونه‌های چینی قرار داد بسته. چینی ها رو که میشناسین. سه سوت براتون Saturn V رو با نصف هزینه کپی میکنن. :)) اما جدای شوخی بنظر من این پروژه میتونه عملی باشه. اما برنامه ریزی فوق‌العاده دقیقی میخواد. سفر یکطرفه بشدت هزینه رو کاهش میده. اما چیزی که منو خیلی تو فکر برده تکنولوژی این شرکته. اینها حتی کاوشگرهم به مریخ نفرستادن بعد چطور میخوان یکهو بیان چنین طرحی رو پیاده کنن؟ واقعاً این خیلی علامت تعجب بزرگی پشت خودش داره. این طرح قبل از عملی شدن به یک تمرین واقعی روی زمین نیاز داره؛ مثلاً در قطب جنوب. چطور بدون تمرین و امتحان میخوان چنین طرحی پیاده کنن؟ واقعاً مشکوکه. یه چیزی؛ نکنه قضیه سفر به مریخ همون قضیه تمرین سفر به مریخ در قطب جنوب باشه؟ فکرشو بکنین ما بریم ثبت نام کنیم بعد بجای راکت فلکون شرکت SpaceX ما رو سوار از این هواپیماهای سمپاش بکنن ببرن قطب جنوب با بشکه (همون کپسول) بندازن پایین. =)) نمیدونم میدونین یا نه ولی تو قطب جنوب واقعاً یک سرزمین خشک و سردی مثل مریخ هست. :))

s_karam76
04-12-2013, 01:42 AM
به نظر منم که عملی میشه حالا این شرکت نه یه شرکت یا سازمان دیگه
حلا نمیدونین که بلیطش چنده؟

Navid MMM
04-12-2013, 06:56 PM
به نظر منم که عملی میشه حالا این شرکت نه یه شرکت یا سازمان دیگه
حلا نمیدونین که بلیطش چنده؟

اونطور که من خوندم بلیط خاصی نداره و مجانیه...فقط یه هزینه کمی برای ثبت نام میگیرن که برای هر کشوری با توجه به تولید ناخالص سرانه داخلی اون کشور متفاوته....برای ایران حدود 10 دلاره....

mohsen4465
04-12-2013, 08:55 PM
دوستان گول این شرکت Mars One رو نخورید. من بشخصه احساس میکنم یه ترفند روسی باشه. آپولو 11 رو یادتون چقدر براش دروغ و توطئه سرهم کردن تا بگن الکیه. من فکر کنم اینبار میخوان حقه دیگه‌ای بزنن تا پس از فرود آمریکایی‌ها روی مریخ باز هم اونو دروغ خطاب کنن. من احساس میکنم اونها دارن با این تبلیغات گسترده و مثلاً انتخاب داوطلب از بین تمام مردم جهان چهره خودشون رو بین مردم قشنگ جلوه بدن و به نوعی اعتماد مردم رو جلب کنن. ولی بعد از اون، چند نفر از بین خودشون رو برای یک سفر دروغین آماده کنن و در استودیو سفر مریخی رو پایه ریزی کنن. بعد از لو رفتن واقعیت از اونجایی که این Mars One از قبل اعتماد مردم رو بخودش جلب کرده بود باعث ایجاد تنفر و انزجار عمومی میشه بطوریکه که پس از اون فرود آمریکایی ها رو روی مریخ هر چند واقعی باشه در اذهان مردم دروغی مجدد جلوه بده. یکجور تئاتر بازی کردنه. میخوان نشون بدن که مثلاً با هنرپیشه و تئاتر بازی کردن هم میشه سفری دروغین رو واقعی جلوه داد.

دوستان آوایی...

امکان نداره، امکان نداره که شرکتی که حتی به مریخ کاوشگر هم نفرستاده بتونه بدون هیچ مقدمه‌ای انسان به اونجا بفرسته. اگه قراره سفر بی بازگشت باشه باید از همین الان تأسیسات گلخانه‌ای و دامداری برای فضانوردان در مریخ تأسیس بشه. بلاخره تو این سفر بی بازگشت طرف باید یه چیزی اونجا بخوره یا نه! در هر دو سال فقط یک پنجره پرتاب بسمت مریخ وجود داره. یعنی هر دوسال یکبار میخوان برای فضانوردان آذوقه بفرستن؟ یعنی هر دوسال یکبار میخوان براشون تأسیسات جدید بفرستن تا کلونی رو گسترش بدن؟ خیلی جالبه هر دو سال ناگهان هفت هشت تا راکت سنگین با کلی محموله باید پرتاب بشه. بعضی هاشون فضانوردان جدید. بعضی تأسیسات جدید و بعضی هم آذوقه جدید. موندم اینا تو این فاصله دو سال چطوری میخوان این هشت تا راکت غول پیکر رو بهمراه محموله‌هاشون آماده کنن. حالا بنظر شما هزینه یه بلیط رفت و برگشت بیشتره یا سکونت دائم.

گول نخورین. این یه بازی سیاسیه. و متأسفانه یه آبروریزی بزرگ علمی.

پیمان اکبرنیا
04-12-2013, 09:48 PM
دوستان گول این شرکت Mars One رو نخورید. من بشخصه احساس میکنم یه ترفند روسی باشه. آپولو 11 رو یادتون چقدر براش دروغ و توطئه سرهم کردن تا بگن الکیه. من فکر کنم اینبار میخوان حقه دیگه‌ای بزنن تا پس از فرود آمریکایی‌ها روی مریخ باز هم اونو دروغ خطاب کنن. من احساس میکنم اونها دارن با این تبلیغات گسترده و مثلاً انتخاب داوطلب از بین تمام مردم جهان چهره خودشون رو بین مردم قشنگ جلوه بدن و به نوعی اعتماد مردم رو جلب کنن. ولی بعد از اون، چند نفر از بین خودشون رو برای یک سفر دروغین آماده کنن و در استودیو سفر مریخی رو پایه ریزی کنن. بعد از لو رفتن واقعیت از اونجایی که این Mars One از قبل اعتماد مردم رو بخودش جلب کرده بود باعث ایجاد تنفر و انزجار عمومی میشه بطوریکه که پس از اون فرود آمریکایی ها رو روی مریخ هر چند واقعی باشه در اذهان مردم دروغی مجدد جلوه بده. یکجور تئاتر بازی کردنه. میخوان نشون بدن که مثلاً با هنرپیشه و تئاتر بازی کردن هم میشه سفری دروغین رو واقعی جلوه داد.

دوستان آوایی...

امکان نداره، امکان نداره که شرکتی که حتی به مریخ کاوشگر هم نفرستاده بتونه بدون هیچ مقدمه‌ای انسان به اونجا بفرسته. اگه قراره سفر بی بازگشت باشه باید از همین الان تأسیسات گلخانه‌ای و دامداری برای فضانوردان در مریخ تأسیس بشه. بلاخره تو این سفر بی بازگشت طرف باید یه چیزی اونجا بخوره یا نه! در هر دو سال فقط یک پنجره پرتاب بسمت مریخ وجود داره. یعنی هر دوسال یکبار میخوان برای فضانوردان آذوقه بفرستن؟ یعنی هر دوسال یکبار میخوان براشون تأسیسات جدید بفرستن تا کلونی رو گسترش بدن؟ خیلی جالبه هر دو سال ناگهان هفت هشت تا راکت سنگین با کلی محموله باید پرتاب بشه. بعضی هاشون فضانوردان جدید. بعضی تأسیسات جدید و بعضی هم آذوقه جدید. موندم اینا تو این فاصله دو سال چطوری میخوان این هشت تا راکت غول پیکر رو بهمراه محموله‌هاشون آماده کنن. حالا بنظر شما هزینه یه بلیط رفت و برگشت بیشتره یا سکونت دائم.

گول نخورین. این یه بازی سیاسیه. و متأسفانه یه آبروریزی بزرگ علمی.

همون طور که در صفحات قبلی این تاپیک گفته بودم، به نظرم کماکان بزرگترین مشکلی که وجود داره مشکلات روانی و پزشکی کسانی است که قراره طولانی مدت اونجا بمونند و همچنین مشکل بودجه زیاد این پروژه و اینکه شرکتی مثل مارس 1 از نظر من نمیتونه از پس مدیریت این پروژه عظیم بر بیاد. شاید اگر ناسا اعلام می‌کرد قصد چنین کاری را داره اعتماد می‌کردم ولی این مورد را نه :)

هرچند در آخرین شماره ماهنامه نجوم در مصاحبه محمد جواد ترابی با یکی از موسسان مارس 1، وی گفته بود که با جذب حامیان مالی، فعلا مشکل مالی ندارند و امیدوار هستند در آینده هم منابع مالی مورد نظرشون تامین بشه (مارس وان الان تبدیل شده به یک نهاد غیر انتفاعی و با کمک‌های مردمی و اسپانسرها کارش را پیش می بره) . و گفته بود در سایر زمینه‌های فنی و حقوقی هم مشکلاتی هست ولی در گفتگو با متخصصان به این نتیجه رسیدیم که همه قابل رفع است.

خلاصه اینکه من این پروژه را خیلی عظیم می‌بینم ولی به نظر میرسه مسئولان شرکت فکر می‌کنند که واقعا قادر به انجام آن هستند. باید ببینیم واقعا آینده این پروژه چی میشه...

مصاحبه در مورد این پروژه را میتونید در شماره 226 ماهنامه نجوم بخوانید :)

sk..galaxy
04-13-2013, 01:08 PM
همون طور که خبر دارین و تو مجله نجوم هم تو مصاحبه محمد جواد ترابی با یکی از موسسان مارس 1 حدود 70 نفر ایرانی ثبت نام کردند ...70 نفر:blink::slow:...جالبه ایجاست که بین سه کشور از آلمان و ایتالیا وایران ایران بیشترین داوطلبو داره:35::crazy: 45نفر از ایتالیا 34نفر از آلمان ایرانم که....
اینا هدفشون چیه

aysa
04-13-2013, 03:43 PM
من فك ميكنم همش يه دروغه اولا باتوجه به امكانات امروزي دم دست اين كارامكان پذيرنيست.همين كه اينابتونن فقط طرف روسالم به سطح مريخ برسونن كاربزرگي كردن.دوما هزينه ي اين سفرواقعا زياد ميشه وسوم اين كه شخصي كه ميره حداقل بايد6ماه بتونه اونجاباشه كه اطلاعات جمع كنه.كه باتوجه به طول سفروازلحاظ زيستي اين امكان براي ادامه ي حياتش وجودنداره.درضمن اول بايد يه موجود زنده بتونن بفرستن بعد بيان به انسان برسن. مسخره است.چون درحاليكه كنجكاوي تونسته نزديك دوسانت از زمين مريخ(البته بايد بگم اين يه كاربسيار بزرگيه كه انجام دادن.منظورم ازلحاظ توانايي هستش)روفقط بشكافه چطورميتونن همچين ماموريت بزرگي رو كه تا الان هيچ پايه واساسي نداره تااون سال انجام بدن؟

rezash
04-13-2013, 05:13 PM
به نظر من شاید دروغ به نظر برسه ولی عملیه.

منتهی بودجه واقعا نجومی نیاز داره.

تهیه همچین بودجه ای در قدرت یک شرکت و با کمکهای مالی بعید است به ثمر بنشیند.

تنها کشوری که تونست انسان را به جائی غیر از زمین بفرستد آمریکا بود که همانطور که میدانید با صرف هزینه های گزاف و بیشتر به دلیل جنگ سرد و حیثیتی که داشت از این کشور میرفت دست به این عمل زد.

هنوز هم مثال کارهای نشدنی اینست که مگه میخوای آپولو هوا کنی.

این پروژه(مارس 1) مطمئنا از بودجه و قدرت یک کشور خارج است و باید چند کشور و همچنین اسپانسرهای قدرتمند مالی آنرا ساپورت کنند.

البته من هم خیلی دوست دارم این عملیات غیرممکن در زمان ما و نسل ما صورت بگیرد ولی کاریست بسیار بسیار پر هزینه و با ریسک بالا.

طبعا" باید قبل از فرستادن انسان به مریخ , بارها و بارها سفینه هائی برای ایجاد بستر و مایحتاج اولیه به آنجا فرستاد که هر یک مستلزم صرف بودجه های کلان و هنگفت است.

اصلا فکر کنم باید ایستگاهی بین راهی تعبیه کرد که هربار نخواهیم کلی بار وبندیل رو با صرف کلی سوخت و هزینه های دیگر ابتدا از جاذبه زمین برهانیم.

کلا پروژه ای رویائی است ولی نشدنی نیست.

aysa
04-13-2013, 10:24 PM
دوستان كسي ميدونه هزينه ي آپولو11برا امريكاچقدرتموم شد؟تااون جايي كه ميدونم واشتباه نكنم نصف سرمايه ي امريكا.واين سرمايه رو به دليل جنگ سردش باروسيه گذاشته.مقداري كه گفتم درسته؟

A.ALAVI
04-13-2013, 10:41 PM
جدا از بحث عملی بودن یا نبودن این پروژه؛به نظر من مردن در این راه افتخار خاصّی نداره! یعنی اصولاً نباید داشته باشه که این قدر با افتخار راجع بهش صحبت می کنید!
این افراد دانسته و با حسّی بین شجاعت و حماقت قبول به موش آزمایشگاهی شدن دارند!
شاید همین افراد با افزایش سطح علمی خودشون و مطالعه در علوم مختلف می تونستند به قلّه های فتح نشده ی علمی برسند!
امّا اگه بیایم دقیق بشیم تو تاریخ علم؛نام افرادی که روشون آزمایش صورت گرفته صرفاً به نام آزمایش شونده بحث میشن و سریع از روی اسمشون رد میشیم!!!
این سفر برای افرادی که از جامعه زده شدند مناسب تر خواهد بود تا افراد سرزنده ای که ممکنه هر لحظه محیط و جهان اطرافشونو تغییر بدن!
این سفر برای افراد سفر کننده هیچ افتخار علمی نداره!
حدّاقل من فکر میکنم این یک خودکشی علمی خواهد بود!
با احترام به تمام صحبت های دوستان من این کار رو مثال جوان سبزی فروشی می بینم که در تونس خودش رو آتش زد تا انقلاب تونس آغاز بشه،در همین حد و نه بیشتر!!
بازم از همه ی دوستان به خاطر لحن صریحم عذر میخوام و امیدوارم ناراحت نشن داوطلبا d:

آیو
04-13-2013, 10:49 PM
تشبیه جالبی کردین
ببنید اگه هم قرار باشه این اتفاق بیفته و یه سری آدم از طریق ناسا و دیگر سازمان های فضایی به مریخ برن ،ماهمه میدونیم که در اولویت اونهایی رو که بیشتر بدرد این سفر میخورن رو میبرن
نه اینکه من الان ثبت نام کنم دوروز دیگه بیان بگن حاضر شو میخوایم ببریمت مریخ!!!!!!
بعدشم اصلا بردن و این خرج نجومی رو کردن نمیان که تمامی افراد ی که ثبت نام کردن رو ببرن که ....

rezash
04-13-2013, 10:57 PM
جدا از بحث عملی بودن یا نبودن این پروژه؛به نظر من مردن در این راه افتخار خاصّی نداره! یعنی اصولاً نباید داشته باشه که این قدر با افتخار راجع بهش صحبت می کنید!
این افراد دانسته و با حسّی بین شجاعت و حماقت قبول به موش آزمایشگاهی شدن دارند!
شاید همین افراد با افزایش سطح علمی خودشون و مطالعه در علوم مختلف می تونستند به قلّه های فتح نشده ی علمی برسند!
امّا اگه بیایم دقیق بشیم تو تاریخ علم؛نام افرادی که روشون آزمایش صورت گرفته صرفاً به نام آزمایش شونده بحث میشن و سریع از روی اسمشون رد میشیم!!!
این سفر برای افرادی که از جامعه زده شدند مناسب تر خواهد بود تا افراد سرزنده ای که ممکنه هر لحظه محیط و جهان اطرافشونو تغییر بدن!
این سفر برای افراد سفر کننده هیچ افتخار علمی نداره!
حدّاقل من فکر میکنم این یک خودکشی علمی خواهد بود!
با احترام به تمام صحبت های دوستان من این کار رو مثال جوان سبزی فروشی می بینم که در تونس خودش رو آتش زد تا انقلاب تونس آغاز بشه،در همین حد و نه بیشتر!!
بازم از همه ی دوستان به خاطر لحن صریحم عذر میخوام و امیدوارم ناراحت نشن داوطلبا d:

شاید اگر به من یا شما بگن کلی مزایا و امکانات بهتون میدیم که تشریف ببریم اونجا.قبول نکنیم.

صد در صد من قبول نمیکنم.

ولی در این مورد خاص تشبیه شما رو قبول ندارم.

هزاران و شاید صدها هزار نفر به هر دلیلی حاضر هستند به این کار تن بدهند.ولی حتما حماقت جزء ش نیست.

چون به طور کاملا علمی و کارشناسانه این افراد انتخاب میشوند.ومیشه گفت به مانند نیل آرمسترانگ نامشون جاودانه میشه.

البته اگر بخواهم در مورد جزئیاتش بگم خیلی طولانی میشه ولی این برام محرزه که اگر دانشمندی(ونه هرکسی)بخواد پاش رو به اونجا بزاره دلایل دیگری هم میتونه داشته باشه که مطمئنا" مهمتره.

A.ALAVI
04-13-2013, 11:20 PM
شاید اگر به من یا شما بگن کلی مزایا و امکانات بهتون میدیم که تشریف ببریم اونجا.قبول نکنیم.

صد در صد من قبول نمیکنم.

ولی در این مورد خاص تشبیه شما رو قبول ندارم.

هزاران و شاید صدها هزار نفر به هر دلیلی حاضر هستند به این کار تن بدهند.ولی حتما حماقت جزء ش نیست.

چون به طور کاملا علمی و کارشناسانه این افراد انتخاب میشوند.ومیشه گفت به مانند نیل آرمسترانگ نامشون جاودانه میشه.

البته اگر بخواهم در مورد جزئیاتش بگم خیلی طولانی میشه ولی این برام محرزه که اگر دانشمندی(ونه هرکسی)بخواد پاش رو به اونجا بزاره دلایل دیگری هم میتونه داشته باشه که مطمئنا" مهمتره.
در مورد دانشمندان تا حدّ زیادی موافقم امّا یک سوال مهم دارم؛ نیل آرمسترانگ،جز اینکه اوّلین نفری بوده که پا به ماه گذاشته چه کار دیگری برای بشریّت کرده؟! در حدّ کریستف کلمب و مارکوپولو و دیگر کاشفین! همین!
در ضمن این مقایسه اصلاً صحیح نیست چون آرمسترانگ با دانستن خطرات بسیار زیاد و احتمال بسیار کم بازگشت،امّا ((امید به بازگشت)) تن به این سفر داد!!!
کار آرمسترانگ برای آمریکایی ها و گاگارین برای مردم روسیه هنوز سمبل امید به آینده و زندگیه! امّا این کار اگر انجام بشه برای آیندگان سمبل اینه که علم به ما این اجازه رو میده که با دلیلی بسیار فاخر خودکشی کنیم!
فداشدن در راه علم با فداشدن در جبهه های جنگی متفاوته!! فدا شدن در راه علم را باید از دانشمندانی آموخت که با دوختن روز و شب خودشون به هم دیگر این کشتی دانش رو جلو بردند!
در ضمن روبات ها برای این اختراع شده اند که بدون صدمه دیدن انسان ها به مناطق خطرناک سفر کنند!

s_karam76
04-13-2013, 11:40 PM
اونطور که من خوندم بلیط خاصی نداره و مجانیه...فقط یه هزینه کمی برای ثبت نام میگیرن که برای هر کشوری با توجه به تولید ناخالص سرانه داخلی اون کشور متفاوته....برای ایران حدود 10 دلاره....

نه! من چند وقت پیش توی اخبار شنیدم که بلیطش خیلی گرونه و یه نفر هم ثیت نام کرده

rezash
04-13-2013, 11:45 PM
همانطور که من هم گفتم برای من هم به هیچ وجه رفتن به یک زندان بزرگ (تشبیه)جالب نیست.

ولی یادمه دوستی به شوخی میگفت اگه به من فقط اینترنت وآذوقه بدن حتما میرم!!

به نظرم برای خیلیها شاید اونجا بهشت موعود باشه.حتی اگر نامشون رو جاودانه نکنه.

به نظرم باید از نگاه اونها دید که تن به این سختی (از دید ما) خواهند داد.و آیا براشون واقعا سختی یا کشف ناشناخته ها.حتی به قیمت جونشون.

من شخصا با شما موافقم و عمرا شرایط زمین رو هر چقدر هم سخت ترجیح میدم.

وقتی کل این دنیائی که داریم رو به مانند نقطه ای متحرک ببینم و دست نیافتنی هرگز دلم رضا نمیشه برم.

ولی مطمئنم کسانی این شرایط براشون لذت بخشه و کلا دنبال همچین دنیائی میگردند!!

شاید ماندگاری نام هم براشون واقعا مهم نباشه!!چه میدونم.ولی برای بعضی میتونه یک گزینه باشه.

حتی گزینه های شما هم میتونه یکی از عوامل باشه.ولی مطمئنم همه اشخاصی که میخوان برن و ان سختیها رو تحمل کنند عوامل بسیار زیادی براشون مهمه.

شک نکنید که بسیار زیادند افرادی هم که از لحاظ روانی و جسمی و حتی خانوادگی بسیار سالم هستند و دلایلی برای رفتنشون دارند.

mohsen4465
04-14-2013, 12:13 AM
درسته که Mars One گفته که این سفر یکطرفه است اما نگفته که فضانوردش رو اونجا رها میکنه تا فدای علم بشه. مطمئناً این پیروزی نیست و یکجور شکسته. سفر یکطرفه به معنای زندگی طولانی در مریخه تا زمانیکه شرایط برای بازگشت مهیا بشه.

اما اینها همه حقه ست. همون نیل آرمسترانگ که مثال زدید جزء ماهرترین خلبانان بوده. حالا شرکت Mars One اومده و میگه که میخواد از بین افراد عامی داوطلب انتخاب کنه. خود سفر و مشکلاتش هیچ. آیا اصن این با عقل جور در میاد که مثلاً منی که تا بحال تو عمرم سوار هواپیما هم نشدم بیام و یهویی سکان یه فضاپیما رو بگیرم دستم. اگه مستند The Universe رو دیده باشید در اون قسمتی که در باره مریخه یکی از دانشمندان حرفهای خیلی قشنگی میزنه و اون اینکه کسی که برای سفر به مریخ انتخاب میشه بایستی یک آدم همه فن حریف باشه. هم خلبان باشه، هم مکانیک باشه، هم مهندس الکترونیک باشه، هم برنامه ریزی و نرم افزار سرش بشه، هم پزشک باشه، هم فیزیکدان باشه، هم شیمیدان باشه، هم زمین شناس باشه، کشاورز باشه و .... . این‌ها چیزهایی نیستن که بشه تو یکی دو روز به یه فرد عادی یاد داد. صحبت چندین سال زندگی دور از بشره. حتی سفر با بازگشت خودش 3 سال زمان میبره. تو این سه سال همین دو سه نفر باید بتونن از تمام کارهای خودشون بتنهایی بر بیان. باید انقدر از لحاظ روانی قوی باشن که مثل یک خلبان در بدترین شرایط به خوشون مسلط باشن.

سفر با بازگشت در چند دهه آینده ممکن میشه. اما سفر بدون بازگشت فقط زمانی میتونه عملی بشه که روبات هایی بسیار هوشمند داشته باشیم که قبل از سفر ما به مریخ شرایط رو برای سکونت ما فراهم کنن.

=======================================

یه چیز باحال:

آقا برید به این Mars One بگید نمیخواد راه دور بره همین که قبول کنه زیر قیمت ما رو یدور ببره ایستگاه بین المللی کافیه؟ بی بازگشت هم باشه ایرادی نداره ها؟ :78::grin:

aysa
04-14-2013, 09:25 AM
من يه بارگفتم ودوباره ميگم اينكه تاحالا هيچ موجودزنده اي رونفرستادن والان يهوبيان انسان بفرستن كاملا غيرعمليه حداقل تااون تاريخي كه گفتن.به قول دوستان هم ازبين مردم انتخاب شدنش واقعا مسخره ست.
علاوه براين فردي كه انتخاب ميشه نهايتش ازلحاظ زيستي دوسال ميتونه زنده باشه كه باتوجه به طول سفررفتن به اونجاحتي هيچ كمكي به جامعه ي علمي هم نميكنه.مگه اينكه امكانات واقعا بزرگي داشته باشن كه
مردم ازشون باخبرنيستن.تويه برنامه يtvميگفت:اولين كسي كه به مريخ ميره يه جايي ازجهان داره زندگي ميكنه واون شخص اميدوارم ازگروه ماباشه(امريكا)اينا هيچ وقت ازكشورديگه همچين شخصي رونميبرن.حالاچه افتخارداشته باشه چه نداشته باشه.
همه ي اينايه كم عجيب نيست؟فك كنم مردمومسخره ي خودشون كردن.حتي هيچ خبري ازناسا نيست.چه برسه به اينا.

mohsen4465
04-14-2013, 03:48 PM
همین الان رفتم تو وب سایت ناسا Mars One رو سرچ کردم. خیلی عجیب بود، حتی یدونه صفحه هم پیدا نشد که توش در مورد Mars One گفته باشه. :blink:

همونطور که گفتم کاسه‌ای زیر نیم کاسه هست. فکر کنم ناسا خودش متوجه قضیه شده باشه. چرا ناسا در مورد Mars One سکوت کرده؟ :106:

Soroush Samadi
04-14-2013, 04:07 PM
سلام بر شما
آدرس سایت رسمی Mars One رو میشه بگید؟

mohsen4465
04-14-2013, 04:27 PM
سلام بر شما
آدرس سایت رسمی Mars One رو میشه بگید؟

این آدرس سایتشونه: http://mars-one.com/en/

پیمان اکبرنیا
04-14-2013, 11:18 PM
همین الان رفتم تو وب سایت ناسا Mars One رو سرچ کردم. خیلی عجیب بود، حتی یدونه صفحه هم پیدا نشد که توش در مورد Mars One گفته باشه. :blink:

همونطور که گفتم کاسه‌ای زیر نیم کاسه هست. فکر کنم ناسا خودش متوجه قضیه شده باشه. چرا ناسا در مورد Mars One سکوت کرده؟ :106:

خب ناسا چرا باید درباره Mars one صحبت کنه؟ مسلما ناسا نمیاد درباره یک شرکت خصوصی اظهار نظر بکنه مگر اینکه باهاش همکاری داشته باشه. مثلا ناسا رسما با شرکت space X همکاری داره و اخبارش را پوشش میده ولی تعداد زیادی شرکتهای خصوصی هستند که در زمینه علوم فضایی کار می کنند ولی چون همکاری باهاشون وجود نداره، خبراشون هم چندان در خود سایت ناسا پوشش داده نمیشه :)

من ممکنه به طرح Mars one و اجرایی شدنش شک داشته باشم ولی چیزی که مشخصه اینه که شرکتهای خصوصی در آینده نقش بسیار مهمی در علوم فضایی خواهد داشت به خصوص که الان شرکتهای حفر و استخراج معادن از سیارکها هم راه افتاده اند و به زودی شاهد استخراج معادن در جاهایی غیر از زمین خواهیم بود :)

mohsen4465
04-15-2013, 06:04 PM
خب ناسا چرا باید درباره Mars one صحبت کنه؟ مسلما ناسا نمیاد درباره یک شرکت خصوصی اظهار نظر بکنه مگر اینکه باهاش همکاری داشته باشه. مثلا ناسا رسما با شرکت space X همکاری داره و اخبارش را پوشش میده ولی تعداد زیادی شرکتهای خصوصی هستند که در زمینه علوم فضایی کار می کنند ولی چون همکاری باهاشون وجود نداره، خبراشون هم چندان در خود سایت ناسا پوشش داده نمیشه :)

من ممکنه به طرح Mars one و اجرایی شدنش شک داشته باشم ولی چیزی که مشخصه اینه که شرکتهای خصوصی در آینده نقش بسیار مهمی در علوم فضایی خواهد داشت به خصوص که الان شرکتهای حفر و استخراج معادن از سیارکها هم راه افتاده اند و به زودی شاهد استخراج معادن در جاهایی غیر از زمین خواهیم بود :) موضوع شک برانگیز در این ایده اینه که چرا بی بازگشت؟ یعنی یکبار هزینه کردن برای بازگردوندن دو نفر از سطح مریخ انقدر پر هزینه هست که حاضر شدن چند ده بار سفر به مریخ برای رسوندن سرپناه و آذوقه و مایحتاج زندگی و ... رو قبول کنن؟! نکنه ایشون قصد رها کردن فضانوردان رو در مریخ دارن! اگه از عملی شدن طرح خودشون مطمئن هستند چرا از بین اطرافیان یا حداقل هم وطنان خودشون داوطلب انتخاب نمیکنن تا حداقل افتخار اولین انسانی که پاشو روی مریخ میذاره رو نصیب خودشون کنن؟

به این پروژه دلیل و اشکال زیادی میشه گرفت. من دوتا نمونه کوچولوشو میگم:
1) کپسول اکسیژن مطمئناً پس از یه مدت کوتاه خالی میشه. حالا مشکل اینه که در سطح مریخ چطور میخوان دوباره پرش کنن؟ بله شاید بشه اکسیژن تولید کرد اما چطور میخوان اونو برای وارد کردن به کپسول مایع کنن. مگه اینکه بخوایم شلنگی رو تصور کنیم که دائم به لباس فضانورد متصل باشه.
2) بهترین راه برای تولید اکسیژن در سطح مریخ تجزیه مجدد دی اکسید کربن بازدمیه. دی اکسید کربن مولکول بسیار پایداریه و تجزیه اون بسیار مشکله. گیاهان بهترین مبدل‌های دی اکسیدکربن به اکسیژن هستند. اما برای استفاده از اونها به مزرعه ای بزرگ از گیاهان سبز احتیاجه. آیا برای اکسیژن مصرفی فضانوردان طرحی اندیشیده شده؟

rezash
04-15-2013, 07:13 PM
این موضوع سفر انسان به مریخ مدتها است که مطرحه.

فکر کنم شخصی بنام زوبل(البته اسم دقیقش یادم نیست)از مدتها قبل میخواست از کنگره و دولت آمریکا بودجه مکفی برای عملی کردن این طرح بگیره.

در پی تغییر دولتها و مجلس بارها این پروژه تا عملی شدن رفت و برگشت.ولی هیچ رئیس جمهور و دولت نتونست ریسک پرداخت همچین بودجه ای را قبول کنه.

پس از اون این شخص یک بنیاد یا موسسه ای راه اندازی کرد تا با تظاهرات تبلیغات و غیره... بودجه ی این طرح رو توسط دولت و دیگر منابع تامین کنه.

با اینحال خودش و تیم یاری دهنده او نتونستند تا کنون این منابع رو تامین کنند.

هنوز هم در خیلی مباحث و همایشها شرکت میکنند و از طرح و پروژه خود دفاع میکنند.

حتی یادم هست که یکی از طرحها فرستادن سه سفینه در ابتدا و سپس فرستادن سه سفینه سرنشین دار پس از یکسال بود.البته جزئیاتی هم دارد.

احتمالا این پروژه مارس وان نیز در فعالیتهای پیگیرانه این گروه یا گروههای مشابه برای تامین مالی طرح میباشد.

حتی راضی شده اند گروهی را به صورت یک طرفه و برای زندگی در این سیاره بفرستند(که البته در صحت و سقمش تردید هست)

بیشتر هم دلیل یکطرفه بودن این طرح هزینه بسیار عظیم برگشت این افراد هست که بسیار کمرشکن هست.

البته در طرحهائی که داشتند از پروژه یک طرفه -دوطرفه-و خیلی از گزینه های دیگر صحبت کرده اند.

گویا با توجه به بودجه, همه گزینه ها روی میز است.و همینطور همه عوامل آن البته به جز منابع مالی مهیاست!

حتی داوطلبین مسافرت نیز اعلام آمادگی کرده اند.(که بیشتر میتونه تبلیغاتی باشه برای کسب منابع مالی)

با اینحال برای رفتن کم هزینه به این سیاره محتمل ترین راه ممکنه,فرستادن دو زن و دو مرد دانشمند و آموزش دیده در همه زمینه هاست.

از همه مهمتر باید شرایط جسمی و روحی بسیار متعادلی داشته باشند تا به ناگهان پروژه به دلایل این مسائل بازنایستد.

حتی در مورد اینکه چرا دو نفر یا چهار نفر باید بروند بحثهای بسیاری بوده است.

به هرحال به نظر من هم در آخر این کشورها و دولتها هستند که باید آستین بالا بزنند.شرکتهای خصوصی اغلب تا موردی درآمد نداشته باشه و یا هزینه اش تامین نشه این کارو نمیکنند.

شاید مسافر به مرز فضا ببرند وکلی پول بگیرند.ولی این کجا و اون کجا!!

aysa
04-15-2013, 08:06 PM
دوستان اطلاعات جديدي ازاين شركت نميدونين كه جزئيات اين سفروبگه؟مثلاچراميفرستن .دقيقاچندنفروميزان امكاناتشون چيه؟

mohsen4465
04-15-2013, 09:00 PM
حالا که قراره انقدر پول خرج کنن چرا چنین ریسک عظیمی رو هم قبول میکنن! میتونن اصلاً فرود رو از برنامه حذف کنن و صرفاً یک مسافرت فضایی رو برنامه ریزی کنن. بجای اینکه یک ایستگاه روی مریخ بسازن که دیگه قابل برگشت نباشه بیان و با همین پول یک کشتی فضایی بسازن. یه چی شبیه به ایستگاه بین المللی اما کوچکتر و با قابلیت سفرهای طولانی سرنشیندار. سفر رفت سوخت زیادی مصرف میکنه اما سفر برگشت اینهو سقوط آزاده. تصورش رو بکنین که بعد از 6 ماه اولین انسان ها به مدار مریخ میرسن و اونو از پنجره فضا پیما از نزدیک میبینن. واقعاً که چقدر هیجان انگیزه. :) میدونین که چی میگم یه چی مثل آپولو 8 که فقط ماهو دور زد. البته در مورد مریخ فکر نکنم بشه درجا برگشت چون تو این 6 ماه زمین جاش عوض میشه و برگشت در این لحظه کار اشتباهی چون سفینه نمیتونه از پشت به زمین که با سرعت 107200 کیلومتر در ساعت در فضا در حال حرکته برسه (حتی نیو هوریزونز!). در عوض میشه تا دور زدن زمین روی سطح فوبوس فرود اومد. ای کاش میشد تا مشتری هم رفت. فکرشو بکنین از پنجره کشتی فضایی بیرونو نگاه کنین و لکه سرخ مشتری رو جلو چشتون ببینین.:whoow: حیف که 6 سال طول میکشه تا برسه به مشتری. :پی:67: بعد از بازگشت به زمین میشه از کشتی فضایی مجدداً استفاده کرد.

aysa
04-15-2013, 09:54 PM
اره ايني كه ميگين خوبه وجالب وعملي تر.هم براي جامعه ي علمي هم يه فايده اي داره.درضمن روقمرفوبوس نشستن براي پيداكردن منشااوناكه ميگن ازكجااومده مفيده.هم خطرنداره.

mohsen4465
04-27-2013, 08:45 PM
قابل توجه کسانی که میخوان برن مریخ دیگه برنگردن! :22:

کمپانی Mars-One از چند روز پیش انتخاب داوطلب برای سفر (بهتره بگیم مهاجرت) به مریخ رو شروع کرده و هم اکنون هم شما میتونید با مراجعه به سایت این کمپانی نسبت به ثبت نام اقدام کنید:

http://applicants.mars-one.com/

البته به تمامی افراد علاقه مند پیشنهاد میکنم قبل از ثبت نام حداقل پست های قبلی این تاپیک رو خوب بخونن.

پ.ن: یه نگاه به لیست تصاویر افرادی که داوطلب شدن برن مریخ بندازین. واقعاً خنده داره. یعنی اینهایی که مطمئناً خیلی هاشون حتی شاید ماشین هم نرونده باشن میخوان فضانورد بشن و فضاپیما برونن؟ اینا دارن فضانورد جمع میکنن یا موش آزمایشگاهی؟ هدفشون از این مسخره بازی ها واقعاً چیه؟

نکنه دروغ 2013هه. :40:

yperseusy
04-27-2013, 09:04 PM
محسن جان کسایی که در زمین زندگی خوبی دارند و میتونند مفید باشند برای جامعه بشری هیچوقت این ریسک بزرگ رو قبول نمیکنند که دست به یه خودکشی ثانویه (اصطلاح ابداعی خودمه :دی) بزنند...
و این اطمینان رو خود مسئول های پروژه هم دارند که از این جمع فضا نورد در نمیاد ;)

Navid MMM
05-09-2013, 05:44 PM
داشتم مجله نجوم میخوندم ...به یه چیزی برخوردم...
نوشته:گزینش این افراد چهار مرحله اس....تو مرحله چهارم یعنی آخرین مرحله که 100نفر باقی موندن...به گروه های چهار نفره تقسیم میشن
بعد باید دوره های آموزشی و تخصصی ببینن...که این فرآیند تا سال 2022 طول میکشه....بعد آخرش فقط 6گروه برای سفر به مریخ آماده میشن...
حالا سوال من اینه...بقیه افراد گروه ها که نمیرن مریخ تکلیفشون چی میشه؟؟؟؟؟؟
یعنی طرف 9سال از سال های زندگیشو برای این سفر تلف میکنه آخرم نمیره مریخ؟؟؟؟؟؟؟؟

Mat
05-09-2013, 08:02 PM
نوشته:گزینش این افراد چهار مرحله اس....تو مرحله چهارم یعنی آخرین مرحله که 100نفر باقی موندن...به گروه های چهار نفره تقسیم میشن
بعد باید دوره های آموزشی و تخصصی ببینن...که این فرآیند تا سال 2022 طول میکشه....بعد آخرش فقط 6گروه برای سفر به مریخ آماده میشن...
یعنی طرف 9سال از سال های زندگیشو برای این سفر تلف میکنه آخرم نمیره مریخ؟؟؟؟؟؟؟؟

به نظر من میتونن از این افراد با این پتانسیل بالا توی سفر های کوتاه تر مثلاً به ای اس اس یا ماه (اگه برنامه ای برای ماه باشه) استفاده کنن.

mohsen4465
05-09-2013, 09:52 PM
یعنی طرف 9سال از سال های زندگیشو برای این سفر تلف میکنه آخرم نمیره مریخ؟؟؟؟؟؟؟؟ خیالتون راحت باشه تا همشونو به کشتن ندن دست بر نمیدارن. اون 4 نفر در پرتاب اول به مریخ میرن و شرایط رو برای اسکان بیشتر فراهم میکنن. پرتاب های دیگری هم هست تا یک کلونی کامل در مریخ تشکیل بشه. تازه شرکتی که تابحال کاوشگر هم به فضا نفرستاده یک مقدار آدم بیشتر لازم داره. چون این احتمال هست که 4، یا 5 پرتاب اول اصن به مریخ نرسن یا یکم شدید برسن! بنابراین به داوطلب بیشتری احتیاجه!

Navid MMM
05-09-2013, 09:54 PM
آخه این افراد از اول به یه دلیل اومدن...اونم اینه که به مریخ برن.....در ضمن این افراد برای کار دیگه ای تربیت شدن...فک نکنم اطلاعات علمیشون اونقدر ها هم قوی باشه...فک کنم بیشتر بخاطر فعالیت های عملی ازشون استفاده بشه....ولی به قول آقا محسن این قضیه خیلی بوداره....خیلی چیزها باهم جور در نمیاد....

پ ن:پستم همزمان شد با آقا محسن:d

aysa
05-09-2013, 11:19 PM
دوستان اينا كه اينقدر اطلاعات دقيق درمورد مسافر اينا دادن هيچ اطلاعاتي در مورد امكاناتشون ندادن؟
ميگم شايد مثله برنامه ي آپولو11بشه ولي چون ناسا يه بار رفته زير سؤال مارس وانو كشيدن جلو!!!
اگه ناسا ميگفت فك كنم خيليا قبول ميكردن...وولي واقعا كارشون مسخرست.
يه احتمال ديگه هم هست اينكه يه چيزاي جديدي ساختن كه واقعا پيشرفتن ولي هنوز فاش نشدن.البته امكانش خيلي خيلي كمه.

s_karam76
05-10-2013, 05:24 PM
اینا اگه می خواستن برن مریخ خوب اول 5 -6 بار برن رو ماه ،هنوز یه بار رفتن رو ماه(اونم خیلیا میگن دوروغه)،حالا چطوری میرن رومریخ؟!!!
به نظر من که عملی نیست

Neptune
05-10-2013, 06:21 PM
(اونم خیلیا میگن دوروغه)

این خیلیا کیا هستن ؟

aysa
05-10-2013, 09:14 PM
این خیلیا کیا هستن ؟
برين تو اينترنت گشتي بزنين از اين موضوع زياد نوشتن.موضوع اينه كه دلايلي پيدا كردن كه اثبات ميكنه به ماه سفر نكردن ودروغي بيش نبوده ونيل آرمسترانگ نقش بازي كرده.
البته حتمي نيست وتا كاملا اثبات نشده فعلا به اين كه كسي بر روي ماه رفته افتخار كنين.

پیمان اکبرنیا
05-10-2013, 09:23 PM
برين تو اينترنت گشتي بزنين از اين موضوع زياد نوشتن.موضوع اينه كه دلايلي پيدا كردن كه اثبات ميكنه به ماه سفر نكردن ودروغي بيش نبوده ونيل آرمسترانگ نقش بازي كرده.
البته حتمي نيست وتا كاملا اثبات نشده فعلا به اين كه كسي بر روي ماه رفته افتخار كنين.

البته این دلایلی که در رد سفر به ماه ذکر شده اصلا دلایل درستی نیستند :) اتفاقا در یک تاپیک در فروم هم صحبت کردیم درباره اینکه این ادعاها درست نیست :)

این مقاله را هم بخوانید خوبه:

ما به ماه رفته‌ایم٬ ما به ماه نرفته‌ایم٬ ما به ... (http://www.spacescience.ir/ShowPost.aspx?Post=0000178)

:focus:

من فکر کنم اگر میخواهیم درباره سفر یک طرفه به مریخ صحبت کنیم باید مستدلتر و با منابع بیشتر صحبت کنیم :) صحبتهای غیر دقیق و اظهار نظرهای بدون پشتوانه علمی چندان کمکی به پیشبرد بحث نمیکنه :)

Navid MMM
05-10-2013, 10:21 PM
البته سفر به ماه یک بار نبوده که....بعد آرمسترانگ افرادی مثل هاریسون اشمیت هم طی ماموریت آپولو17 راهی ماه شدن...
به نظر من اول باید این پروژه رو روی یه جرم نزدیکتر به زمین مثل ماه (به صورت آزمایشی) انجام میدادن ...تا ببنین اصلا توانایی انجام این کار رو دارن یا نه...

mohsen4465
05-10-2013, 10:53 PM
البته سفر به ماه یک بار نبوده که....بعد آرمسترانگ افرادی مثل هاریسون اشمیت هم طی ماموریت آپولو17 راهی ماه شدن...
به نظر من اول باید این پروژه رو روی یه جرم نزدیکتر به زمین مثل ماه (به صورت آزمایشی) انجام میدادن ...تا ببنین اصلا توانایی انجام این کار رو دارن یا نه...
دروغ 13 رو که تست نمیکنن.:دی
من حاضرم باهاتون شرط ببندم که دروغ 13ه. البته نه از نوع روز 13 بلکه از نوع سال 2013. بلاخره 13 تو هر قرن یکبار بیشتر تکرار نمیشه. بلاخره باید یکم دروغش بزرگتر و شاخدارتر باشه دیگه. تا پایان امسال این دروغ هم به لیست hoaxهای شاخدار ویکی پدیا اضافه میشه. درش شک نکنین. ;)

Soroush Samadi
05-13-2013, 10:06 PM
خب برنامه آسمان شب هم پخش شد.

به نظر من با توجه به اینکه این برنامه رو دیدم و مجله نجوم رو در این رابطه خوندم،مثل جناب
صفاریان پور بر این عقیده ام که این پروژه فقط یه کلاهبرداری ای بیش نیست.

حالا با توجه به صحبت های جناب ترابی افرادی که ثبت نام کردن سنشون بین 40 تا 50 سال است در حالی که بنده طی صحبتی با جناب کوکرم داشتم هدف این پروژه جذب افرادی با سن 16 تا 25 ساله دلیلش هم اینه که این پروژه خودش 7 سال طول میکشه تا انسان پرتاب بشه به سمت مریخ باید سن این افراد پایین باشه...

حالا چرا بیشتر افرادی که ثبت نام کردند سن آنها بین 40 تا 50 سال بود؟به دلیل اینکه اونها زندگی شونو کردن و به فکر آینده نیستن...(خیلی رک بخوایم بگیم اینکه 10 سال دیگه میمیرن چه اینجا چه مریخ پس چه بهتر که برن به یه سیاره دیگه و در اونجا فوت کنند.:دی) دقیقا مثل اون فردی که ناراحتی قلبی داشت و میخواست ثبت نام کنه...

rezash
05-13-2013, 10:33 PM
من هم برنامه آسمان شب رو دیدم.خیلی بحث جالبی بود.

با آقای ترابی بیشتر هم عقیده بودم.

ولی دوست روانشناسمون همه این سفر رو از دید فردی نگاه میکردن و به مثابه پرت شدن از برج میلاد میدونستند.یعنی خود کشی.

حالا من یه سوال میکنم از ایشون

اولا اینکار خودکشی نیست.

و ثانیا"مگه همیشه خودکشی ناهنجاریه؟!

آیا انسانهائی که در بزنگاههای تاریخی برای پیشرفت و تعالی انسانها و به دلایل مختلف فداکاری کرده اند,خودکشی کرده اند.

همیشه نمیشه خودکشی کردن رو به حساب نا آگاهی گذاشت.

خیلی دور نمیرم.

در کشور خودمون جوونهائی رو داشتیم که آگاهانه به روی مین رفته اند.اسمش خودکشیه یا ایثار.

همون ایثار و فداکاری باعث شد جان خیلی از افراد دیگه نجات پیدا کنه و این یعنی ارزش و انسانیت ما.

همیشه نمیشه رفتارهای انسان رو فردی قضاوت کرد و باید بعضی مواقع انسان رو از به عنوان یک کل در نظر گرفت.

من هم به عنوان یک انسان,آگاهانه یا نا آگاهانه سفر به مریخ رو هرگز انتخاب نمیکنم.یعنی هم شرایط شخصی رو ندارم و هم جسارتش رو.

ولی اگر در بزنگاههای تاریخی افراد خط شکن وجود نمیداشت انسان در جایگاه فعلی بود؟

حالا یا اسمش خودکشیه یا ماجرا جوئیه یا ایثار و یا نبوغ و ...

البته من نظرم دفاع از "پروژه مارس وان" نیست ولی تاریخ نشون داده ما انسانها در شرایط خاص تاریخی و مهم بسیار غیر قابل پیش بینی, گرانبها و نادر هستیم.

به نظرم انسانها دوست دارند از محدودیتها رها شوند.

محدودیت مکانی -زمانی و هر گونه محدودیت یا حصار دیگری که ذات انسانها رو به چالش بکشه.

سفر به مریخ به مثابه زمانیه که "ژول ورن" تخیلی نویس مشهور کتابهای سفر به ماه و بیست هزار فرسنگ زیر دریا رو مینوشت.

درست است که شاید خیلی از ثبت نام کنندگان اینگونه طرحها با ناآگاهی ثبت نام کنند ولی همیشه اینطور نیست و حداقل مسولان این طرحها آدمهای نا آگاهی نیستند و انتخاب آخرشون بهترین انتخابه.

s_karam76
05-13-2013, 11:00 PM
منم هم برنامه رو دیدم
حالا سوال اینجاست که با فروش فیلم های گرفته شده میشه هزینه سفر رو دربیارن؟
کسی این فیلم ها رو میخره؟

s_karam76
05-13-2013, 11:04 PM
من از توی برنامه فقط با قسمت متولد شدن یه بچه توی مریخ حال کردم !!!
و اینکه نمیدونستم اگه بخوای با زمین حرف بزنی 20 دقیقه فاصله زمانی وجود داره!!!

Soroush Samadi
05-15-2013, 05:59 PM
منم هم برنامه رو دیدم
حالا سوال اینجاست که با فروش فیلم های گرفته شده میشه هزینه سفر رو دربیارن؟
کسی این فیلم ها رو میخره؟
ببخشید من جواب سوالتون رو دیر دادم!
طی صحبتی که با جناب کوکرم داشتم مثل اینکه میخوان یک شبکه رو به این کار اختصاص بدن یعنی به طور زنده تمام کار هایی رو که تو مریخ می کنند رو پخش کنند.

s_karam76
05-15-2013, 06:16 PM
50 نفر از ایران ثبت نام کردند!

Soroush Samadi
05-15-2013, 06:33 PM
50 نفر از ایران ثبت نام کردند!
خیر
در مرحله پیش ثبت نام 70 ایرانی ثبت نام کردند ولی در مرحله ثبت نام اصلی که باید 10 دلار پرداخت می کردند و ویدیو 1 دقیقه ای از خودشون رو روی اینترنت میگذاشتن 5 ایرانی ثبت نام کردتد!!!!!

rezash
05-15-2013, 07:03 PM
من از توی برنامه فقط با قسمت متولد شدن یه بچه توی مریخ حال کردم !!!
و اینکه نمیدونستم اگه بخوای با زمین حرف بزنی 20 دقیقه فاصله زمانی وجود داره!!!

در مورد تولد بچه باید موردی رو ذکر کنم.
من فکر نمیکنم شرایط جسمی انسانها اجازه این کارو (بچه دار شدن) بده.
در یکی از کشورهای آمریکای لاتین و در یکی از شهرها زاد و ولد به معضلی تبدیل شده بود، پس از تحقیقات متوجه شدند که عدم زاد و ولد خانواده ها به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا بوده است (4000 متر بالاتر)
حالا با توجه به شرایط موجود در مریخ و بویژه جاذبه کمتر، مشکل بزرگی روبروی دانشمندان است.
این پروژه حالا حالاها باید بررسی بشه.

space
05-15-2013, 07:35 PM
خیر
در مرحله پیش ثبت نام 70 ایرانی ثبت نام کردند ولی در مرحله ثبت نام اصلی که باید 10 دلار پرداخت می کردند و ویدیو 1 دقیقه ای از خودشون رو روی اینترنت میگذاشتن 5 ایرانی ثبت نام کردتد!!!!!

امكان اين كه ويدئو ها براي عموم نمايش داده بشه يا نه بر عهده ي ثبت نام كننده هستش و نميشه تعدادي كه واقعا ثبت نام كردند رو فهميد.
دوستان پيشنهاد ميكنم بجاي بحث در مورد دروغ يا راست بودن پروژه به بررسي علمي اون بپردازيم و يا حتي راه كار هاي خودمون رو ارائه بديم.

Soroush Samadi
05-15-2013, 07:57 PM
لینک ویدیو های ایرانی ها:
لینک اول (http://applicants.mars-one.com/profile/a0aa0f67-8430-403a-97e2-edde316abd0a)

لینک دوم (http://applicants.mars-one.com/profile/52e5e184-8e0b-47ed-b4c9-7fbc1627844b)

لینک سوم (http://applicants.mars-one.com/profile/a57428ea-7525-4b3c-b086-6a4056e629e0)

لینک چهارم (http://applicants.mars-one.com/profile/660adf41-86a2-4465-b853-188e8ff99b48)

لینک پنجم (http://applicants.mars-one.com/profile/40a61313-490e-4af4-b933-703fd609772c)

Navid MMM
05-15-2013, 08:03 PM
در مورد تولد بچه باید موردی رو ذکر کنم.
من فکر نمیکنم شرایط جسمی انسانها اجازه این کارو (بچه دار شدن) بده.
در یکی از کشورهای آمریکای لاتین و در یکی از شهرها زاد و ولد به معضلی تبدیل شده بود، پس از تحقیقات متوجه شدند که عدم زاد و ولد خانواده ها به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا بوده است (4000 متر بالاتر)
حالا با توجه به شرایط موجود در مریخ و بویژه جاذبه کمتر، مشکل بزرگی روبروی دانشمندان است.
این پروژه حالا حالاها باید بررسی بشه.

گفته شده گروهی که به مریخ میرن ترکیبی از مردان و زنان هستش ولی خودشون از این که امکان زاد و ولد باشه مطمئن نیستند!!!!!
طبق گفته ی یکی از مدیرانشون
هنوز معلوم نیست که زنان میتونند تو جاذبه ی 40% آبستن بشن یا نه...ولی احتمال میدن که امکان پذیر باشه.....
حتی اگه بچه به دنیا بیاد معلوم نیست که رشد طبیعی داشته باشه یا نه...
ولی به نظر من کسی حاضر نمیشه توی یه همچین جایی بچه دار بشه....

skynight
05-15-2013, 08:42 PM
سلام
یه سوال :دی
اونایی که میخوان به این سفر برن از چه طریق میتونن اعلام آمادگی کنن؟؟؟:confused::confused:

s_karam76
05-16-2013, 10:00 PM
به نظر شما میتونن یه بچه رو با خودشون ببرن ؟

پیمان اکبرنیا
05-17-2013, 12:17 AM
سلام
یه سوال :دی
اونایی که میخوان به این سفر برن از چه طریق میتونن اعلام آمادگی کنن؟؟؟:confused::confused:

از این طریق:

https://apply.mars-one.com (https://apply.mars-one.com/)/ (https://apply.mars-one.com/)

البته به نظرم پول دور ریختنه من که امیدی به این شرکت و سفرش ندارم :)

به نظر شما میتونن یه بچه رو با خودشون ببرن ؟

نه تمام گروه‌های ارسالی افراد بالای 18 سال هستند. یعنی در زمان ثبت نام حداقل باید بالای 18 باید باشند تا زمانی که بخوان راه بیفتند سنشون به بیش از 25 میرسه!

s_karam76
05-17-2013, 12:21 AM
اصلا امکان داره که یه بچه رو ببرن تو فضا مثلا تو iss?

پیمان اکبرنیا
05-17-2013, 12:41 AM
اصلا امکان داره که یه بچه رو ببرن تو فضا مثلا تو iss?

من بعید میدونم. همین افراد بزرگسال هم پیش از رفتن ماه‌ها تمرینات سختی را می گذرانند تا به آمادگی کامل برسند. اصلا چه سودی داره که یک بچه را به iss ببرند؟ :) اونجا محل انجام آزمایش‌های علمیه که حضور یک بچه فایده‌ای نداره :)

aysa
05-17-2013, 10:26 AM
يه سؤال:اينا كه ميخوان تحقيقات علمي انجام بدن چرا مي خوان كه اونجا يه بچه به دنيا(به فضا:دی)بياد؟
هنوز برن شرايطو بررسي كنن بعد جواب داد به فكر اقامت انسان باشن وبعد بچه...
هنوز يه باكتري هم نفرستادن(يعني نتونستن)مي خوان بچه هم باشه.:banghead:
جالبه...

space
05-17-2013, 12:32 PM
اصلا در اهداف اين شركت به دنيا اومدن بچه وجود نداره
حتي اونا فضا نورد ها رو از خطرات احتمالي آگاه ميكنن و معتقدن كه فضا نورد ها در اون شرايط خاص متوجه شرايط خواهند بود و اين ريسك رو انجام نميدن.
احتمال مرگ مادر و فرزند خيلي زياده و هيچ اطلاعاتي درمورد شرايطي كه احتمال داره بوجود بياد در دست نيست.
فكر ميكنم اول بايد آزمايشي روي آبستن شدن حيوانات در فضا انجام بشه
اما در آخر همه چيز بستگي به خود فضا نوردان داره و كسي نميتونه اونارو مجبور به كاري بكنه!شايد بعد از چند سال كه ساكنان مريخ زياد شدند كسي به بفكر بچه هم بيفته اما قبل از اون بعيد به نظر مياد.

skynight
05-17-2013, 06:24 PM
یعنی اونایی که پائین 18 هسن نمیتونن؟
که مثلا زمان اجرا 20 سالشون باشه؟

پیمان اکبرنیا
05-17-2013, 09:55 PM
یعنی اونایی که پائین 18 هسن نمیتونن؟
که مثلا زمان اجرا 20 سالشون باشه؟

خیر نمیشه.

برای ثبت نام باید حداقل 18 سال سن داشته باشند :)

پیمان اکبرنیا
06-02-2013, 11:43 PM
پیش از این بارها در مورد عملی نبودن این سفر یک طرفه به مریخ (یعنی پروژه مارس-وان) صحبت کردیم. به نظرم بهتره یک مقاله کامل در این خصوص بخونیم که آقای ناظمی در این مقاله از خیلی جوانب این قضیه را بررسی کرده:

کالبد شکافی یک ماجراجویی
(http://pourianazemi.com/1392/03/%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%AF-%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D9%81%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D9%85%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AC%D9%88%DB%8C%D B%8C/)

masi
06-09-2013, 05:25 PM
نخستین زن فضانورد، داوطلب سفر بی بازگشت به مریخ شد.

http://media.isna.ir/content/12.0jpg-4.jpg/4

نخستین زنی که به فضا سفر کرده اکنون از قصد خود برای سفر به مریخ خبر داده، حتی اگر هیچگاه نتواند دوباره به زمین بازگردد.به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، والنتینا ترشکووای 76 ساله اظهار کرد: مریخ سیاره مورد علاقه وی بوده و رویای سفر به آن را دارد.این فضانورد روس گفت: ما محدودیت‌های انسان را می‌شناسیم و برای ما این مساله مانند یک رویا باقی مانده است. به احتمال زیاد اولین سفر بدون بازگشت خواهد بود اما من برای آن آماده‌ام.ترشکووا که در سن 26 سالگی پس از انجام یک سفر فضایی تک نفره به یک قهرمان بین‌المللی تبدیل شده بود، اظهار کرد که بخشی از گروهی بوده که امکان سفر به سیاره سرخ را بررسی می‌کردند.این کارگر سابق کارخانه نساجی، ماموریت فضایی خود را در سال 1963 در فضاپیمای ووستوک VI انجام داد.
وی یک زمانی که در یک برنامه فضانوردی در مسکو استخدام شد، یک چترباز آماتور بود. او به همراه سه زن دیگر به عنوان بخشی از پروژه کروشف برای اعزام اولین زن به فضا از اتحاد جماهیر شوروی آموزش دیده بود. اما ترشکووا تنها زنی بود که این ماموریت را به پایان رساند.
وی به همین دلیل عنوان قهرمان اتحاد شوروی را به دست آورد.در طول این ماموریت سه روزه، ترشکووا 48 بار زمین را دور زده و در آن زمان رکورد جدید تکمیل بیشترین مدار در کوتاهترین زمان را ثبت کرد.پرواز وی یک پروگاندای بزرگ برای اتحاد جماهیر شووری بود. ترشکووا بعدها مدال طلای صلح را برای نقش خود به عنوان سخنگوی اتحاد جماهیر شوروی از سازمان ملل دریافت کرد.در روز 16 ژوئن(26 خرداد)، روسیه پنجاهمین سالگرد پرواز تاریخی ترشکووا را جشن خواهد گرفت.

ادامه مطلب (http://isna.ir/fa/news/92031910463/نخستین-زن-فضانورد-داوطلب-سفر-بی-بازگشت-به)

rezash
08-11-2013, 07:00 PM
گویا نزدیک به صدهزار نفر در جهان حاضر هستند به قیمت جانشان به این سفر تن بدهند.

انگیزه این تعداد انسان هر چه باشد جای بسی شگفتی است.

نقل خبر از:

http://isna.ir/fa/news/92052010721/%D8%AA%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B1%DB%8C%D8%AE

البته از این تعداد چهل نفر انتخاب شده و در آخر 4 نفر برای سفر برگزیده میشوند.

البته امکان همچین پروژه ای برای خیلی ها سوال برانگیز است!

farzaneh ghahremani
04-18-2017, 11:20 PM
به نظر من مشكلات حل نمي شود از اين جهت كه شخص برنمي گردد كه اطلاعات خود را منتقل كند