PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نجوم آماتوری

Panahandeh
08-18-2010, 02:03 PM
مسئله ی نجوم آماتوری، مبانی، مرزها و شاخه های آن یکی از مهم ترین مسائلی است که ذهن منجمان آماتور را به خود مشغول کرده است.
بهترین و جامع ترین تعریف برای یک منجم آماتور :
منجم آماتور کسی است که فارغ از تحصیلات دانشگاهی و صرفاً بر مبنای
اطلاعاتی میدانی و عملگرا و از روی علاقه، از بخش های گوناگون نجوم اطلاعاتی به دست آورده و
برپایه ی آن اطلاعات به فعالیت هایی فراخور آن ها می پردازد.

پیام بهرام پور
08-18-2010, 02:19 PM
اما به نظر من در نجوم آماتوری ایران کسی برپایه ی آن اطلاعات به فعالیت هایی فراخور آن ها نمی پردازد و تقریباً بسیاری از منجمان ما مصرف کننده هستند و کاری و فعالیتی که بشود به آنها فعالیت گفت انجام نمی دهند.

Panahandeh
08-19-2010, 12:29 AM
توجه کنید که نمی توان به راحتی یک موضوع خاص را به کل جامعی نجومی تعمیم داد و البته عمومیت دادن و قضاوت کلی در دیگر امور نیز امر صحیحی نیست؛ بنابراین، در کشورمان نیز افرادی معنای واقعی نجوم آماتوری را درک کرده اند و در همان چارچوب فعالیت می کنند.

رویا افشار
08-19-2010, 12:36 AM
من هم با نظر آقای پناهنده مواقفم و فکر می کنم نباید یک چیز خاصی رو که دیدید رو به همه نسبت داد.
اما به نظر من نمیشه تعریف مشخص و خاصی برای چیزایی مثل نجوم آماتوری گفت چون هر کسی تعریف خودش رو داره و می تونه از اون دفاع کنه. با در نظر گرفتن این موضوع دیگه نمیشه گفت یک منجم توی یک چارچوب حرکت می کنه یا نه چون تو این شرایط چارچوب معنی نداره!

Panahandeh
08-19-2010, 01:10 AM
درست است که در حال حاظر تعریف و چارچوب محکمی برای مسئله ی نجوم آماتوری موجود نیست اما نباید به سبب این موضوع خود را محدود کنیم؛ چراکه به هر حال به تعریفی اولیه لازم داریم لذا از تعریف بنده استفاده کنید که جامع، کامل و کاربردی است. البته این نظر بنده محسوب می شود و شما می توانید آن را به نقد بکشید.
از همه مهم تر این که هدف بنده از طرح چنین موضوعی دقیقاً بدست آوردن تعریفی دقیق، کامل و جامع است.

faza3000
08-19-2010, 01:11 AM
noojoom amatori besiyar chize ghabele darki ast .
noojoom amatori yani elmi ke be chiz haye basic to noojoom mipar daze yani herfi naboodam
ama moteaste fane to iran be maniye dige i payda karde alan kasai ke to iran esme khodeshoono gozashtan amator khodeshoono dar elme herfeiye noojoom dekhalat midan yani nemidoonan ke amator yani rasad kardan yani nojoom moghadamati na bishtar . be zabane english in manio mide ama digaran maniye digari ra barash gozashtan

Panahandeh
08-19-2010, 06:42 PM
ضمن عرض تشکر از آقای faza3000 بخاطر ورود به بحث، لازم دانستم این نکته را خاطر نشان کنم که؛ درست است برای نجوم آماتوری تعریفی در دست نیست و هر کس حق اظهار نظر برای آن را دارد اما برای بدیهیات که نمی توانیم از خود حرفی بیان کنیم!
پس:
1. معنی انگلیسی نجوم آماتوری این چنین نیست. آماتور در زبان انگلیسی یعنی علاقه مند (نه کسی که نجوم مقدماتی و رصدی می داند!)
2. لطفاً نظرات خود را پیرامون تعریف، مبانی، مرزها و شاخه های نجوم آماتوری بیان کنید.

faza3000
08-19-2010, 07:11 PM
nemikhastam maniye vaghei amator ra begam .
ama majboor shodam amator boodan dar ye elm yani hichi nadoonestan dar bare an elm age shoma to amrica ye england be casi begi ke to ye amatori behesh bar mikhore chon yani hichi nemidoone beghayr az chiz haye moghadamati .
to iran harki bara khodesh ye mani mizare . agar ham niyaz bashe mitoonam baratoon kelase english bezaram ta maniye vagheiiye amator ra befahmin agha moen panahandeh

Panahandeh
08-19-2010, 07:35 PM
از همه ی دوستانی که در این بحث شرکت می کنند تشکر می کنم و به نظر تک تک شما دوستان احترام می گذارم. اما هنوز اسرار دارم بر خارج نشدن از بحث اصلی و مجدداً از همه ی شما عزیزان خواهش می کنم نظرات خود را راجع به نجوم آماتوری، تعریف، مبانی، مرزها و شاخه های آن با استدلال های منطقی بیان کنید.
سپاس مجدد!

رویا افشار
08-19-2010, 09:41 PM
نجوم آماتوری یعنی رصد کردن، انجام کارهای رصدی و یادگرفتن اطلاعات گوناگون بدون اینکه حتماً تحصیلات دانشگاهی داشته باشی.
اینم از نظر من

پیام بهرام پور
08-19-2010, 09:58 PM
نظر خوبی است اما کامل نیست
به نظر بنده تنها زمانی می توان به کسی گفت منجم آماتور جون دار (درست و حسابی) که بتواند آنچه را می بیند با روش های علمی توجیه کند.
متأسفانه این موضوع خیلی در بین منجمان ایرانی رواج پیدا کرده که منجم آماتور با رابطه کاری ندارد و فقط رصد می کند.
نخیر! اصلاً هم اینطور نیست! این فقط برای کودکان است.
به نظر بنده منجم اماتور خوب باید بداند چه می کند و توجیه علمی کار عملی خود را بداند

شايان سليم شهشهانى
08-19-2010, 09:58 PM
بنظر من شايد كار يك منجم اماتور ، در بعضى مواقع مهمتر از كار يك منجم حرفه اي باشد ، يعني اين دو مكمل همديگر هستند، حرفه اي وابسته به اماتور است(در بعضي اوقات) ، همانطور كه پيدا كردن بيشتر ابر نو اختر ها يا نو اختر ها و دنباله دار ها بر دوش منجمان اماتور علم گراست ، در بعضي از حيطه هاي نجوم حرفه اي ، بدون منجم اماتور كار حرفه اي ها مختل خواهد شد ، مثل بررسي مدار يك دنباله دار ، حرفه اي بدون اطلاعات رصدي اماتور نمي تواند اين بررسي را انجام دهد ، البته منظور من از اماتور ، اماتور علم گراست،
خوشحال ميشم نظرات دوستان رو درباره ي اطلاعات اندكم بشنوم...

شايان سليم شهشهانى
08-19-2010, 09:59 PM
بنظر من شايد كار يك منجم اماتور ، در بعضى مواقع مهمتر از كار يك منجم حرفه اي باشد ، يعني اين دو مكمل همديگر هستند، حرفه اي وابسته به اماتور است(در بعضي اوقات) ، همانطور كه پيدا كردن بيشتر ابر نو اختر ها يا نو اختر ها و دنباله دار ها بر دوش منجمان اماتور علم گراست ، در بعضي از حيطه هاي نجوم حرفه اي ، بدون منجم اماتور كار حرفه اي ها مختل خواهد شد ، مثل بررسي مدار يك دنباله دار ، حرفه اي بدون اطلاعات رصدي اماتور نمي تواند اين بررسي را انجام دهد ، البته منظور من از اماتور ، اماتور علم گراست،

پیام بهرام پور
08-19-2010, 10:39 PM
شایان جان شما کاملاً درست می فرمایید، گاهی (فقط گاهی) اوقات نقش منجمان آماتور از منجمان حرفه ای مهمتر هم می شود اما با یک نگاه ساده به وضعیت نجوم آماتوری می توان دریافت که احتمال گرفتن خروجی از منجمان ایرانی بسیار کم است. (البته بحث عکاسی میدان دید باز و رد ستارگان کمی متفاوت است)
درواقع نجوم آماتوری ایران دچار یک مصرف کنندگی شده و تقریباً هیچ تولید خاصی ندارد و باید به فکر این موضوع باشیم.
از دوستان عاجزانه خواهش می کنم نظرات خود را به ما بگویند که چطور می توان از مصرف کنندگی خارج شد و به تولید کنندگی رسید:confused:

Panahandeh
08-19-2010, 11:23 PM
مسئله ی نجوم آماتوری، مبانی، مرزها و شاخه های آن یکی از مهم ترین مسائلی است که ذهن منجمان آماتور را به خود مشغول کرده است.
اطلاعاتی میدانی و عملگرا و از روی علاقه، از بخش های گوناگون نجوم اطلاعاتی به دست آورده و

Panahandeh
08-19-2010, 11:27 PM
دوستان عزیز دوباره سلام؛
من در پست قبل مجدداً متن اولیه ی این تاپیک را گذاشتم تا دوستانی که مایلند در مورد آن به نقد و بحث بپردازند و بقیه ی دوستان نیز به توضیح نظرات خود پیرامون موضوع نجوم آماتوری بپردازند.

Panahandeh
08-19-2010, 11:35 PM
در ضمن ازهمه ی دوستانی که در این دو تاپیک داغ (چرا نجوم؟ و نجوم آماتوری) حظور فعال دارند تشکر می کنم.
از دوست عزیزمان که تازه به جمع ما ملحق شده (آقای شهشهانی) هم کمال تشکر را دارم.
در پایان هم مجدداً از بقیه ی دوستان هم برای ارائه ی نظراتشان در این تاپیک دعوت می کنم.

رویا افشار
08-20-2010, 12:45 AM
1. حالا من یه چیزی گفتم چرا همه در برابر نظرات شخصی من موضع گیری می کنن؟
2. آقای پناهنده شما که برای همه چیز دنبال دلیل می گردید اصلاً چرا مبحث نجوم آماتوری رو مطرح کردید. به قول خودتون هدف و دلیل شما از این بحث چیه؟

Panahandeh
08-20-2010, 12:57 AM
برای پاسخ به این سؤال زیبا لازم دیدم خدمتتون عرض کنم:
برای حرکت در یک راه، برخورد با متغیرهای آن، رفتار متقابل و ... در وهله ی اول لازم است شناختی کامل نسبت به آن راه، مسیر و هدف پیدا کنیم. با این کار شالوده ی فکری ما بر مبنایی درست بنا می شود و متعاقباً با منطقی شدن تصمیمات انتزاعی پیشرفت نیز در این راه سریع تر حاصل می شود، بنابراین؛ برای شکل گیری یک شالوده ی فکری درست برای شروع کار لازم است تعریفی دقیق، کامل و جامع از نجوم آماتوری بیان کنیم.
این تعریف نمی توان توسط یک منجم یا گروه منفرد -در هر سطحی- ارائه کرد، چراکه جامعه ی نجومی کنونی سازنده ی چنین تعاریف و چارچوب هایی است. پس از همه ی شما تقاضا کردم نظرات خود پیرامون تعاریف مربوط به نجوم آماتوری بیان کنید.

شايان سليم شهشهانى
08-20-2010, 01:36 AM
شایان جان شما کاملاً درست می فرمایید، گاهی (فقط گاهی) اوقات نقش منجمان آماتور از منجمان حرفه ای مهمتر هم می شود اما با یک نگاه ساده به وضعیت نجوم آماتوری می توان دریافت که احتمال گرفتن خروجی از منجمان ایرانی بسیار کم است. (البته بحث عکاسی میدان دید باز و رد ستارگان کمی متفاوت است)
درواقع نجوم آماتوری ایران دچار یک مصرف کنندگی شده و تقریباً هیچ تولید خاصی ندارد و باید به فکر این موضوع باشیم.
از دوستان عاجزانه خواهش می کنم نظرات خود را به ما بگویند که چطور می توان از مصرف کنندگی خارج شد و به تولید کنندگی رسید:confused:

دقيقا ، نجوم اماتوري ايران اصلا خروجي علم گرا ندارد، و ما بايد براي اين فكري كنيم.

پیام بهرام پور
08-20-2010, 08:41 AM
به نظر بنده خیلی بهتر است که در این بخش به این بپردازیم که چه راهکاری داریم برای نجات خودمان از مصرف کنندگی!
ان شا ا... که دوستان بیشتر مشارکت کنند

Panahandeh
08-20-2010, 12:16 PM
پرداختن به این بحث که چرا نجوم آماتوری ایران خروجی مفیدی ندارد و راهکارهای حل این معزل مسئله ای است که در جای خود از اهمیت قابل قبولی برخوردار است.
پرداختن به آن در این مجال هم امری بس پسندیده است.
اما توجه کنید بحث اصلی تعریف، مبانی، مرزها، شاخه ها و مسئولیت های نجوم آماتوری است که البته به دلیل اهمیت آن در چند پست قبل اشاره ی مکفی کردم.

Tahereh Ramezani
08-20-2010, 12:34 PM
به نظر من در علم نجوم آماتور کسی است که از روی عشق و علاقه به کاری می پردازد و تحصیلات آکادمیک آن را ندارد و الزاما به دنبال کسب درآمد از آن نیست و در پی یاد گیری و یاد دهی آموخته های خود به دیگران و انتشار آن علم می باشد .

نقش انجمن نجوم آماتوری ایران در این خصوص پر رنگ است که توانسته افراد را خوب جذب کند ولی نتوانسته به آن ها جهت دهی مناسب را ارائه دهد .

مهدی نوابی
08-20-2010, 12:43 PM
سلام
من تازه وارد بحث شدم و خلاصه ی جواب ها رو نگاه کردم. به نظرم 2 تا بحث کلی وجود داره
1-تعریف نجوم آماتوری و منجم آماتور و وظیفه اش چیه؟
2-به تبع جواب های مربوط به سوال اول به این نتیجه رسیدم که سوال اصلی و کاربردی اینه که چه کار کنیم که 100% مصزف کننده نباشیم؟
به نظر من اول باید تکلیف این سوال معلوم بشود که حیطه ی وظایف رسمی یک منجم آماتور چیست؟
منظورم اینه که شاید یک نفر پیش خودش یک منجم آماتور باشه و با جامعه ی اطرافش کاری نداشته باشه و فقط خودش باشد و خودش. من با این شخص کار ندارم. این فرد هر کاری میخواد میتونه انجام بده چون نتیجه ی کارش رو فقط خودش میخونه
اما اگه کسی وارد جامعه ی نجوم آماتوری شد و نتایج کارش دیده میشد اونوقت به نظر من حیطه ی اموری که میتونه در اونها وارد بشه فرق میکنه. ما باید این حیطه رو کامل شناسایی کنیم.
اگه تا اینجای بحث موافقید نظر بدید تا با هم ادامه بدیم
البته ببخشید سرزده وارد شدم

پیام بهرام پور
08-20-2010, 12:44 PM
بنده با این قسمت از صحبت های شما مخالفم که می فرمایید کسب درآمد نمی کند.
ببینید بسیاری از منجمان آماتور تورهای نجومی برگزار می کنند، کلاس نجومی دارند و... که این موارد باعث کسب درآمد آنها می شود.
بنابراین تنها تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی آماتور بودن یک منجم را تعیین می کند

پیام بهرام پور
08-20-2010, 12:47 PM
اصلاً اجازه بدهید که تعریف هایی که در تمام دنیا در این رابطه متداول است را خدمت شما ارئه کنم
منجم یا stargazer به کسی گفته می شود که تحصیلات آکادمیک نداشته باشد و به رصد بپردازد و اصلاً معنی لغت stargazer یعنی کسی که چیزی (ستاره ای) را رصد می کند.
و ستاره شناس یا astronomer به کسی گفته می شود که تحصیلات آکادمیک داشته باشد و ممکن است که حتی در تمام زندگی خود تلسکوپی از نزدیک ندیده باشد.
با توجه به این توضیحات از دوستان خواهش می کنیم که در پست های خود از لغت بجا استفاده کنند و بین منجم و ستاره شناس تفاوت قائل شود.

مهدی نوابی
08-20-2010, 12:52 PM
این خیلی خوبه که آقای بهرام پور دایره ی لغات و استاندارد ها رو مرور و تصحیح می کنند. در ضمن آقای بهرام پور با این بخش که منجم آماتور میتونه درآمد داشته باشه کاملا موافقم. اصلا آماتور یا حرفه ای بودن ربطی به درآمد نداره

پیام بهرام پور
08-20-2010, 01:08 PM
خیلی ممنون از نظر آقا مهدی و حمایت همه جانبه ی ایشان!
حالا دوستان بگن که چه کنیم به حال منجمان و مصرف کنندگی و تولید نکنندگی:confused:

Tahereh Ramezani
08-20-2010, 01:55 PM
با توجه به جمله بنده که کلمه الزاما را در اول به کار بردم به این منظور نیست که کسب درآمد نمی کنند بلکه انگیزه ورود به این علم صد در صد کسب در آمد نیست .

Tahereh Ramezani
08-20-2010, 01:57 PM
به نظر من وظیفه اصلی یک منجم آماتور اشاعه علم و گسترش انگیزه علم دوستی در بین عموم مردم است .

Panahandeh
08-20-2010, 03:01 PM
از همه ی دوستانی که تاکنون در این بخش حظور فعالی بهم رساندند تشکر می کنم و از بقیه هم تقاضا می کنم ما را در این تاپیک همراهی کنند تا بتوانیم به هدف این تاپیک برسیم:
اما هدف از ارائه ی این تاپیک:
برای حرکت در یک راه، برخورد با متغیرهای آن، رفتار متقابل و ... در وهله ی اول لازم است شناختی کامل نسبت به آن راه، مسیر و هدف پیدا کنیم. با این کار شالوده ی فکری ما بر مبنایی درست بنا می شود و متعاقباً با منطقی شدن تصمیمات انتزاعی پیشرفت نیز در این راه سریع تر حاصل می شود، بنابراین؛ برای شکل گیری یک شالوده ی فکری درست برای شروع کار لازم است تعریفی دقیق، کامل و جامع از نجوم آماتوری بیان کنیم.
این تعریف نمی توان توسط یک منجم یا گروه منفرد -در هر سطحی- ارائه کرد، چراکه جامعه ی نجومی کنونی سازنده ی چنین تعاریف و چارچوب هایی است. پس از همه ی شما تقاضا کردم نظرات خود پیرامون تعاریف مربوط به نجوم آماتوری بیان کنید.

پیام بهرام پور
08-20-2010, 05:01 PM
این چیزی که شما می فرمایید تعریف علوم شهروندی (Citizen Sciences) است که کار آن اشاعه علم است اما نجوم آماتوری (که بنده انگلیسی آن را نمی داتوانم بنویسم زیرا بنا به دلایلی (!) این لغت فیلتر می شود) متفاوت است. درواقع یک منجم آماتور می تواند در علوم شهروندی نقش شایانی داشته باشد اما کار اصلی وی الزاماً این نیست

مهدی نوابی
08-20-2010, 05:08 PM
به نظر من وظیفه اصلی یک منجم آماتور اشاعه علم و گسترش انگیزه علم دوستی در بین عموم مردم است .

من فکر می کنم این هم جزء وظایف منجم آماتور هست اما وظیفه ی اصلی او نه...بلکه منجم آماتور اگه بخواد میتونه اصلا وظیفه ای نداشته باشه....و فقط به خودش و علایق خودش بپردازه

بی ستاره
08-20-2010, 05:14 PM
بنده هم با نظر آقای نوابی تا مقدار زیادی موافق هستم
اما منجم اماتور نمی تونه فقط از علاق خودش لذت ببره
بقیه هم سهمی دارند از اسمان:
هرکجا هستم باشم آسمان مال من است

Panahandeh
08-21-2010, 12:47 AM

شايان سليم شهشهانى
08-21-2010, 02:07 AM
به نظر بنده خیلی بهتر است که در این بخش به این بپردازیم که چه راهکاری داریم برای نجات خودمان از مصرف کنندگی!
ان شا ا... که دوستان بیشتر مشارکت کنند

بنظر من بايد شوق علم گرا شدن منجمان ايراني رو زياد كنيم ، همونطور كه اقاي بابك امين تفرشي شوق عكاسي اسمان رو در ايران زياد كردند جوري كه ٣ نفر از ٣٠ نفر توانر (twaner) ايراني هستند ،

حالا بايد يك نفر علاقمند مثل آقاي تفرشي پيدا شه كه مثلا يه دنباله دار كشف كنه ، اون موقع ميل اماتوراي جوونمون به اماتوري علم گرا زياد ميشه ، و اماتوريمون خروجي ميده .

Panahandeh
08-21-2010, 10:26 AM
درسته و یکی از بهترین راه ها برای رسیدن به این هدف ایجاد انگیزه کردن در افراد است.
از طرفی تجلی معنای علم هم مزید بر علته، یعنی؛ اگر کسی که وارد نجوم میشه از همون اول جا بخوره و با مسائلی روبرو بشه که در حوزه ی منطقی نیست مطمئناً نسبت به حالت قبلی خودش بی انگیزه می شه.
این هم از ایجاد انگیزه.

لطفاً توجه کنید:

اما موضوع اصلی بحثمون :
تعریف نجوم آماتوری و حد و مرزهای آن است.

رویا افشار
08-21-2010, 11:05 AM
در مورد ایجاد انگیزه -با عرض معزرت- مخالفم چون کسی که کاری رو دوست داره و واقعا بهش ایمان داره دنبالش می کنه و علاقه ای که قرار باشه زورکی یه چیزی رو دنبال کنه همون بهتر که بی انگیزه بشه از طرفی کسی که یه کاری رو دوست داره در هر شرایطی انجامش می ده هیچی جلودارش نیست.

به نظر من منجم آماتور کسیه که بدون اینکه حتما تحصیلات دانشگاهی داشته باشه و بیشتر با علاقه ی خودش یه بخش هایی از نجومو یاد می گیره و حتی ممکنه از این اطلاعات و تجربه ی خودش کسب درآمد هم بکنه یعنی من با این نظر که منجم حرفه ای از نجوم پول در میاره و منجم آماتوری خرج نجوم می کنه کاملا مخالفم و دلیلش هم معلومه دیگه!

پیام بهرام پور
08-21-2010, 11:51 AM
البته بنده کمی مخالفت دارم
شما احتمالاً با موضوع درونی شدن ارزش ها آشنایی دارید.
به عنوان مثال در بسیاری از شهرستان ها برخی از ورزش ها خیلی مورد استقبال اهالی آن شهرستان ها قرار می گیرد و تقریباً در تمام مواد دلیل این استقبال ناگهانی این است که جوانی از جوانان آنجا به موفقیتی قابل توجه در آن رشته می رسند و این باعث می شود که حس خود باوری در جوانان به وجود بیاید.
این موضوع دقیقاً در نجوم نیز وجود دارد.
درواقع باید یک شروع کننده ی جدی داشته باشیم.

NiNi
08-21-2010, 12:27 PM
اماتور یعنی علاقه مند نجوم آماتوری هم نجمومیه که از روی علاقه و دوست داشتن می رید سراغش
واااااااااااااااااااای اشتباه کردم. خظ قبلو بایدتو قسمت چرا نجوم می نوشتم.

مهدی نوابی
08-21-2010, 12:35 PM
در مورد ایجاد انگیزه -با عرض معزرت- مخالفم چون کسی که کاری رو دوست داره و واقعا بهش ایمان داره دنبالش می کنه و علاقه ای که قرار باشه زورکی یه چیزی رو دنبال کنه همون بهتر که بی انگیزه بشه از طرفی کسی که یه کاری رو دوست داره در هر شرایطی انجامش می ده هیچی جلودارش نیست.

به نظر من منجم آماتور کسیه که بدون اینکه حتما تحصیلات دانشگاهی داشته باشه و بیشتر با علاقه ی خودش یه بخش هایی از نجومو یاد می گیره و حتی ممکنه از این اطلاعات و تجربه ی خودش کسب درآمد هم بکنه یعنی من با این نظر که منجم حرفه ای از نجوم پول در میاره و منجم آماتوری خرج نجوم می کنه کاملا مخالفم و دلیلش هم معلومه دیگه!
انگیزه و هدف داشتن و علاقه برای پیگیری یک موضوع زمانی وجود خواهد داشت که نسبت به اون موضوع شناخت وجود داشته باشه. بحث آقای شهشهانی و جواب دیگران فکر می کنم از این جهت باشه..
البته من فقط قصد جواب دادن به پست خانم افشار رو داشتم....وگرنه معتقدم از بحث نباید خارج شد

Panahandeh
08-21-2010, 12:37 PM
در ابتدا از دوست گلمون آقای نوابی تشکر می کنم که بحث رو به سمت اصلی اش هدایت می کنن.

از همه ی دوستانی که تاکنون در این بخش حظور فعالی بهم رساندند تشکر می کنم و از بقیه هم تقاضا می کنم ما را در این تاپیک همراهی کنند تا بتوانیم به هدف این تاپیک برسیم:
اما هدف از ارائه ی این تاپیک:

شايان سليم شهشهانى
08-21-2010, 09:22 PM
منجم اماتور اونيه كه از رو علاقه ، حتي اگه نجار باشه يا قصاب يا هر كار ديگه اي داشته باشه ، دوست داره كه اسمان شب را نگاه كنه و لذت ببره
همين.

Panahandeh
08-22-2010, 01:29 AM

NiNi
08-22-2010, 01:35 PM

یه فایده ی دیگه ی منجم های آماتور دادن اطلاعات و داده ها به منجم های حرفه ای یا کیهان شناس های رصدیه!
اما به همه ی این حرف راحت می گم :
همه چیز یه طرف نجوم آماتوری یه طرف:Psmiley:

رویا افشار
08-22-2010, 02:03 PM
یه فایده ی دیگه ی منجم های آماتور دادن اطلاعات و داده ها به منجم های حرفه ای یا کیهان شناس های رصدیه!
اما به همه ی این حرف راحت می گم :
همه چیز یه طرف نجوم آماتوری یه طرف:Psmiley:

منم باهات موافقم NiNi جون.
همه چیز یه طرف نجوم آماتوری و رصد یه طرف!:Psmiley:

و اما تعریف منجم آماتور و نجوم آماتوری که موضوع اصلی بحثمونه:
به نظر من هم منجم آماتور کسیه که بیشتر نجوم رو از روی علاقه دوست داره و دنبال می کنه و چشم داشت خاصی از نظر مالی و ... نداره.

NiNi
08-22-2010, 09:53 PM
منم باهات موافقم nini جون.
همه چیز یه طرف نجوم آماتوری و رصد یه طرف!:psmiley:

و اما تعریف منجم آماتور و نجوم آماتوری که موضوع اصلی بحثمونه:
به نظر من هم منجم آماتور کسیه که بیشتر نجوم رو از روی علاقه دوست داره و دنبال می کنه و چشم داشت خاصی از نظر مالی و ... نداره.

دستت درد نکنه رویا جان. لطف داری
راستی نظرتم خیلی جالب بود.

بی ستاره
08-22-2010, 09:56 PM
من هم با آقای مهدی موافق هستم
درواقع درونی شدن ارزشی که آقای بهرام پور بهش اشاره کردن هم یک خود باوری است که منتج به یک شناخت درست از خود و شرایط می شود

Panahandeh
08-22-2010, 11:02 PM
من هم با آقای مهدی موافق هستم
درواقع درونی شدن ارزشی که آقای بهرام پور بهش اشاره کردن هم یک خود باوری است که منتج به یک شناخت درست از خود و شرایط می شود

بینش و نگرش انسان ها تعاریف مختلفی رو مستولی می کنه و شناخت حاصل هم متفاوت میشه.
پس باز هم بر می گردیم سر همون خونه ی اول که هر کسی تعریف خودشو بگه تا به یک چیز جامع برسیم.

مهدی نوابی
08-23-2010, 12:14 AM
به نظرم بد نیست یه مقایسه ای بکنیم بین دو تا حرفه که هم آماتور دارن هم حرفه ای
1-فوتبال
2- نجوم
همونطور که میدونین تو دنیا یه لیگ هایی برای فوتبال هست به اسم فوتبال آماتوری که کسایی که تو این مدل فوتبال بازی می کنن هیچ درآمدی از این کارشون ندارن و صرفا از جهت علاقه بازی می کنن. برای بازی کردن فقط کافیه بتونی بدویی.بقیه ی چیزهایی که لازمه رو تو کار یاد میگیری...برای اکثرشون هم مهم نیست تو چه زمینی با چه توپی و با چه کیفیتی بازی می کنن...بر عکس اونا فوتبالیست های حرفه ای هستند که از بازیشون پول در میارن ، علاقه دارند به این کار (وجه مشترک) باید برای بازی کردن فن و تکنیک و تاکتیک بلد باشن و فقط صرف دویدن نیست و برای اکثرشون کیفیت زمین و توپ و شرایط مهمه (مثل جریان اردوی تیم ملی ایران در اتریش)....اما نکته ی بسیار مهم اینه که اون چیزی که دنیا باهاش حال می کنه و اون رو نگاه می کنه جام جهانی و لیگ حرفه ای هاست نه آماتور ها....این خیلی مهمه .....
من فکر می کنم دنیای نجوم آماتوری و ستاره شناسی حرفه ای از خیلی جهات شبیه این دو تا (فوتبال آماتوری و حرفه ایه)
سعی کردم بیشتر رو تفاوت هایی دست بزارم که بیشتر به تفاوت های نجوم آماتوری و حرفه ای بخوره.....
من فکر کنم اگه رو این موضوع بیشتر فکر کنیم به نتایج مثبتی در این باره برسیم.....

پیام بهرام پور
08-25-2010, 11:11 AM
مهدی جان این مقایسه عالی بود فقط یک چیز جالب به نظر من رسید:
همانطور که در ایران فقط اسم فوتبال ما حرفه است و حرفه ای به معنای واقعی کم داریم در نجوم هم تعداد کار درست های ما کم هستن!
به نظر من شاید بشه با خصوصی سازی بعضی از این مشکلات را جبران کرد (هم در فوتبال و هم در نجوم)
البته این حرف من صرفاً یک شوخی نبود بلکه واقعاً این موضوع را به چشم می بینم و به شما نیز می نمایانم:
ببینید از همینجا شروع می کنیم شرکت آوا استار یک شرکت خصوصی است که جزئی از یک شرکت بزرگ به اسم آوا به حساب می اید و اگر می بینید که تا به امروز اینقدر خوب پیشرفت کرده است صرفاً به این دلیل است که یک حامی مالی خوب دارد و درواقع خصوصی است
نشریه ی آسمان شب نیز همینطور است اگر فردی به نام مهندس کریم پور (که بنده ارادت خاصی به ایشان دارم) تمام سرمایه ی خود را وقف این نشریه نمی کرد الان ما بعد از 20 سال بازهم در حسرت یک نشریه نجومی و رنگی می مانیدم
پس پیش به سوی خصوصی سازی صحیح

Green Dream
08-25-2010, 11:36 AM
پيام جان حرف شما درسته

منتها بايد در يك جامعه ابتدا اصل و ماهيت يك كاري جا بيفته ، بعد !

در جامعه ما خيلي ها ديد بدي به مراكز خصوصي دارند و اگر كسي بخواد در قالب شركت خصوصي كاري رو انجام بده ، ميگن فلاني ديگه فقط دنبال پوله !

در صورتي كه اگر فعاليت بيزنسي در قالب كار هاي علمي جا بيفته ، ميتونه كمك خيلي زيادي به پيشرفت بكنه ( حالا در هر موردي )

پیام بهرام پور
08-25-2010, 11:53 AM
دوست عزیز من خیلی تعجب می کنم که بقیه چطور می گویند که افراد به فکر منفعت طلبی از نجوم هستند.
مثلاً آقای کریم پور در نشریه ی آسمان شب فعلاً هر شماره بیش از 5 میلیون تومان ضرر می دهند و شرکت آوا هم اگر به جای نجوم یک بخش دیگر که مربوط به فارکس باشد را بیشتر فعال کند می تواند به صورت نجومی سود ببرد.
در هر حال من واقعاً از کم لطفی دوستانی که اینچنین فکر می کنند بسیار ناراحت هستم
متأسفانه برخی از دوستان به جای این که کمک کنند فقط سنگ اندازی می کنند!
به امید جامعه ی نجومی سالم

Panahandeh
08-26-2010, 02:58 PM

و اما چرا این تاپیک ؟

دوستان این یادآوری ها رو کردم که از موضوع اصلی بحثمون خارج نشیم.

Panahandeh
08-28-2010, 12:58 AM
دوست عزیز من خیلی تعجب می کنم که بقیه چطور می گویند که افراد به فکر منفعت طلبی از نجوم هستند.
مثلاً آقای کریم پور در نشریه ی آسمان شب فعلاً هر شماره بیش از 5 میلیون تومان ضرر می دهند و شرکت آوا هم اگر به جای نجوم یک بخش دیگر که مربوط به فارکس باشد را بیشتر فعال کند می تواند به صورت نجومی سود ببرد.
در هر حال من واقعاً از کم لطفی دوستانی که اینچنین فکر می کنند بسیار ناراحت هستم
متأسفانه برخی از دوستان به جای این که کمک کنند فقط سنگ اندازی می کنند!
به امید جامعه ی نجومی سالم

من هم با نظر آقای بهرام پور موافقم و معتقدم برای تعریف مسائل، مثلاً نجوم آماتوری تباید اطلاعات مربوط به برخی اشخاص را به کل جامعه ی آماری تعمیم بدیم!
و تعریفی ارائه کنیم که با شرایط کلی جامعه ی آماری منطبق باشه!

Hojjat Zafarkhah
08-28-2010, 06:25 PM
به نظر من نجوم آماتور يعني رفتن به عمق آسمان و حرف زدن با آن بدون قيد و بند هاي خاص...........
و منجم آماتور يعني كسي كه با علاقه و ابتكار خودش به طرف آسمان ميره و هيشكي هم جلودارش نيست......... البته با كمك افراد باحاي مثله همه شماها .......................

..........آسمانتان پر از ابرهاي نجومي.............

No.1
08-28-2010, 07:50 PM
orion عزیز شما خیلی گلی
اما این تعریف شما تعریف یک علاقه مند است نه یک منجم اماتور
اگر اینطوری باشه می تونید بگید که یک دکتر هم کسی است که طبق سلیقه ی خودش هر موقع که بخواهد عمل جراحی انجام می دهد!
شاد باشید

MPsky.ir
08-31-2010, 08:53 PM
به هر حال به نظر بنده به تعداد تعاریفی که برای نجوم آماتوری قابل ارائه است بسیار زیاد بوده و شاید به تعداد منجمان اماتور باشد!
درواقع فقط یک نکته مهم است:
ابتدا نجوم اماتوری را تعریف کنیم و بعد عمل کنیم نه این که ابتدا عمل کنیم و بر اساس عمل خودمان نجوم اماتوری را تعریف کنیم که ...:yaeh am not durnk:

Panahandeh
09-06-2010, 01:06 PM
دوستان به عنوان یادآوری خدمتتون عرض می کنم :
نظر شما چیه؟
تعریف نسان مستقیماً به نوع نگرش اونها بستگی داره. شما چه دیدگاه و نگرشی نسبت به نجوم آماتوری دارید؟

پیام بهرام پور
09-14-2010, 10:30 PM
دوستان جدیدی که در سایت عضو شدند نیز نظرات خود را در رابطه با تعاریفشان از نجوم آماتوری و نجوم حرفه ای بفرمایند.
تا به حال تعاریف خوبی ارائه شده بود.
منتظر نظرات جدید شما هستیم

Panahandeh
11-03-2010, 01:42 PM
دوستان جدیدی که در سایت عضو شدند نیز نظرات خود را در رابطه با تعاریفشان از نجوم آماتوری و نجوم حرفه ای بفرمایند.
تا به حال تعاریف خوبی ارائه شده بود.
منتظر نظرات جدید شما هستیم

دوستان به عنوان یادآوری خدمتتون عرض می کنم :
نظر شما چیه؟
تعریف انسان مستقیماً به نوع نگرش اونها بستگی داره. شما چه دیدگاه و نگرشی نسبت به نجوم آماتوری دارید؟

169
11-03-2010, 11:38 PM
نجوم اماتوری ما با نجوم آماتوری جهان کمی فرق میکنه!!!!!
ما کاره حرفه ای در حد خودمونانجام بدیم از نظر جهانی اماتوری محسب یشه!!! البته منظورم از حرفه ای نه اون رفه ای که ناسا انج میده! در حئ خودمون و کارمون و کشورمون و نجوم کشورمون!

منجم اماتور با حرفه ای زیاد فرقی ندارن! حرفه ا درسشو خونده و این کارس به صورت علمی ولیآماتوری درسشو نخونده و به صورت علاقه ای واردش شده! ولی اینجا یه نکته هستش!!!
اه منجم آماتوری که خودش بر حسب علاقه بیاد درس های دانشگهی رو بخونه و ازش استفاده کنه دیگه منجم آماتور محسوب نمیشه!!!!! فاصله ی نجوم آماتوری با حرفه ای توی دروس دانشگاهیه به نظر من!

آماتروی که درس نجوم دانشگاهی رو بخونه حرفه ا میشه!درامد و این جور مواردرو قبول ندارم!

Setare KOchOlO
11-04-2010, 11:26 AM
سلام به همه...من بگم؟؟!!!:
راستش من فک میکنم کار آماتور باکار حرفه ای یه تفاوت 5/190 درجه ای داره.آماتور تحقیق دردسر نداره یعنی اگه خواست حتی درمورد تغییرات یه تپ اختر تحقیق کنه شبا باخیال راحت میره رصد،ازنرم افزارا کمک میگیره داده جمع میکنه بعد هم حالا ثبت میکنه و... ولی حرفه ای نه!!!!تحقیق میشه زندگیش ...درصورتی که شاید واقعا ندونه رئوس مثلث تابستانی کدومه!!!یعنی اینو میخوام بگم آماتور بیشتربا آسمون آشنایی داره و سروکله میزنه تایه حرفه ای!!!البته بگم خیلی ازداده هایی که دراختیار یه حرفه ای میذارن از داده های جمع آوری شده توسط یه آماتوره ها!!!.:wut:

یه چیز دیگه اینکه : وقتی آماتوری به هرموضوع خواستی میتونی سرک بکشی بعد تو یه کار تبحر کسب کنی ... ولی یه حرفه ای نه!!!یه موضوع رو انتخاب میکنه(مثل اخترشناسی یا کیهان شناسی) ،بعد دوباره تو اون زمینه موضوعات مختلف ...تااینکه میرسه به اینجامیخواد رو زندگی خورشید بحث کنه تازه اونجا هم بهش میگن رادیویی یا نمیدونم مادون قرمز...:serious business:

خلاصه حرفه ای اینقد سرش شلوغه وقت نداره به آسمون نگاه کنه ولی آماتور آسمون نگاه نکنه نمیفهمه زمین یعنی چی؟؟؟!!!:grin:

169
11-04-2010, 11:38 AM
سلام به همه...من بگم؟؟!!!:
راستش من فک میکنم کار آماتور باکار حرفه ای یه تفاوت 5/190 درجه ای داره.آماتور تحقیق دردسر نداره یعنی اگه خواست حتی درمورد تغییرات یه تپ اختر تحقیق کنه شبا باخیال راحت میره رصد،ازنرم افزارا کمک میگیره داده جمع میکنه بعد هم حالا ثبت میکنه و... ولی حرفه ای نه!!!!تحقیق میشه زندگیش ...درصورتی که شاید واقعا ندونه رئوس مثلث تابستانی کدومه!!!یعنی اینو میخوام بگم آماتور بیشتربا آسمون آشنایی داره و سروکله میزنه تایه حرفه ای!!!البته بگم خیلی ازداده هایی که دراختیار یه حرفه ای میذارن از داده های جمع آوری شده توسط یه آماتوره ها!!!.:wut:

یه چیز دیگه اینکه : وقتی آماتوری به هرموضوع خواستی میتونی سرک بکشی بعد تو یه کار تبحر کسب کنی ... ولی یه حرفه ای نه!!!یه موضوع رو انتخاب میکنه(مثل اخترشناسی یا کیهان شناسی) ،بعد دوباره تو اون زمینه موضوعات مختلف ...تااینکه میرسه به اینجامیخواد رو زندگی خورشید بحث کنه تازه اونجا هم بهش میگن رادیویی یا نمیدونم مادون قرمز...:serious business:

خلاصه حرفه ای اینقد سرش شلوغه وقت نداره به آسمون نگاه کنه ولی آماتور آسمون نگاه نکنه نمیفهمه زمین یعنی چی؟؟؟!!!:grin:

خب درسته یه نفر اختر شناس میشه ولی یه چیزی هست اینجا!!! مثلا منی که مثلا آسمونو میشناسم اگه برم اخترفیزیک بخونم بازم اسمونو میشناسم!! این حرفت واسه ادمهاای که اتفاقی به اخترفیزیک روی میارن!!!:redbullsmiley:
یه منجم حرفه ای = منجم آماتور+ دروس تخصصی

aflatoon
11-06-2010, 01:22 AM
با سلام خدمت دوستان عزیز...

از قدیم گفته اند : وقتی 2نفر مهندس دارند با هم صحبت می کنند یک نفر " عمله " نباید بپرد وسط حرف آنها و بگوید "ببخشید بیل

من کجاست؟!!

حالا به نظر شما اگر کارگر عمله ای بیل خود را گم کرده بود .از چه کسی باید سراغ آنرا بگیرد؟

من از دوران کودکی به آسمان و رمز و رازهای آن علاقمند بوده ام. وهیچگاه هیچ مرجع ومنبعی برای رفع خلاء فکری خود پیدا نکردم.

امروز درست یک هفته است که با این سایت آشنا شده ام. و هر چه معلومات بدست آورده ام ظرف همین یک هفته بوده است.

خداوند اموات بنیانگذاران این سایت را قرین رحمت خود گرداند......آمین

من نه تنها تحصیلات دانشگاهی ندارم. بلکه سواد خواندن و نوشتن را هم به زحمت بلدم.....ولی عاشق آسمان و مافیها هستم.

حالا به من بگویید کسی مثل من در تعاریف علمی شما چه نامیده میشود؟

منجم آماتور ؟

آماتور منجم؟

آرماتور بند منجم ؟

عمله آرماتور بند منجم؟

عمله منجم ؟

؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خواهشمندم در فرهنگ لغت نجومی خود یک نام برای کسی مثل من پیدا کنید.

قبلا" از بذل عنایت سروران گرامی سپاسگزارم.

169
11-06-2010, 05:03 AM

از قدیم گفته اند : وقتی 2نفر مهندس دارند با هم صحبت می کنند یک نفر " عمله " نباید بپرد وسط حرف آنها و بگوید "ببخشید بیل

من کجاست؟!!

حالا به نظر شما اگر کارگر عمله ای بیل خود را گم کرده بود .از چه کسی باید سراغ آنرا بگیرد؟

من از دوران کودکی به آسمان و رمز و رازهای آن علاقمند بوده ام. وهیچگاه هیچ مرجع ومنبعی برای رفع خلاء فکری خود پیدا نکردم.

امروز درست یک هفته است که با این سایت آشنا شده ام. و هر چه معلومات بدست آورده ام ظرف همین یک هفته بوده است.

من نه تنها تحصیلات دانشگاهی ندارم. بلکه سواد خواندن و نوشتن را هم به زحمت بلدم.....ولی عاشق آسمان و مافیها هستم.

منجم آماتور ؟

آماتور منجم؟

آرماتور بند منجم ؟

عمله آرماتور بند منجم؟

عمله منجم ؟

؟؟؟؟؟؟؟؟؟

منجم اماتور!!!:wink:

doostesetareha
11-06-2010, 02:13 PM

من کجاست؟!!

منجم آماتور ؟

آماتور منجم؟

آرماتور بند منجم ؟

عمله آرماتور بند منجم؟

عمله منجم ؟

؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیگه خجالت ندین جناب افلاطون خان !! منم خیلی چیزا از شما یاد گرفتم !
بازم به نظرم هر کسی حتی اگه ابتدایی ترین اطلاعاتو داشته باشه آماتور میشه.

Panahandeh
11-09-2010, 04:49 PM

NiNi
11-09-2010, 04:53 PM

نظر آقای پناهنده هم بد نیست اما به نظر من نجوم آماتوری یعنی انجام کارهای نجومی و یاد گرفتن نجوم بدون چشم داشت مالی.

رویا افشار
11-09-2010, 09:16 PM
اما به نظر من نمیشه تعریف مشخص و خاصی برای چیزایی مثل نجوم آماتوری گفت چون هر کسی تعریف خودش رو داره و می تونه از اون دفاع کنه. با در نظر گرفتن این موضوع دیگه نمیشه گفت یک منجم توی یک چارچوب حرکت می کنه یا نه چون تو این شرایط چارچوب معنی نداره!

Panahandeh
11-09-2010, 11:00 PM

توجه کنید که چارچوب ها رو منطق می سازه نه نظر و ظرز تفکر متفاوت افراد.
پیکره اصلی منطق بنای محکم و استواری است که تکان دادن آن از عهده ی من و شما خارج است.
اگر منطق مبنا باشد، چارچوب و راه نیز بر شالوده ای منطقی ساخته می شود؛ نه سلیقه ی افراد.

پیام بهرام پور
02-04-2011, 03:23 PM
گفتم بد نیست این تاپیک بازهم بیاد بالا تا نظر اعضای جدید رو هم در رابطه با تعریف نجوم آماتوری بدونیم

پیام بهرام پور
02-04-2011, 03:37 PM

اصلاً اجازه بدهید که تعریف هایی که در تمام دنیا در این رابطه متداول است را خدمت شما ارئه کنم
منجم یا stargazer به کسی گفته می شود که تحصیلات آکادمیک نداشته باشد و به رصد بپردازد و اصلاً معنی لغت stargazer یعنی کسی که چیزی (ستاره ای) را رصد می کند.
و ستاره شناس یا astronomer به کسی گفته می شود که تحصیلات آکادمیک داشته باشد و ممکن است که حتی در تمام زندگی خود تلسکوپی از نزدیک ندیده باشد.
با توجه به این توضیحات از دوستان خواهش می کنیم که در پست های خود از لغت بجا استفاده کنند و بین منجم و ستاره شناس تفاوت قائل شود.

چکیده ای از بحث های انجام شده

narcissus flower
02-04-2011, 11:28 PM
(با اجازه من نظرم رو بدم البته عضو جدید نیستم)به نظر من مرز بین حرفه ای و آماتور اصلا معلوم نیست .البته باید مبنا رو انتخاب کنیم مثلا تحصیلات دانشگاهی مبناست یا سواد شخص .چه بسا فردی تحصیلات آکادمیک داره اما اصلا حرفه ای نیست اما شخصی که مدرک دانشگاهی نداره آنقدر در زمینه ای عمیق میشه وپیشرفت میکنه و کارهای سنگین علمی انجام میده که یه حرفه اصلا نمیتونه انجام بده.مثلا کسی تحصیلات در زمینه ی برق داره اما نمیتونه یه مدار وتحلیل کنه اما یه فرد آماتور باتجربه میتونه.:focus:

169
02-04-2011, 11:36 PM
یه تعریف دیگه از حرفه ای-آماتوری از نظر من:
- یک منجم حرفه ای به شخصی می گن که هم آماتوری رو خیلی خوب بلده هم حرفه ای رو!!! آماتوری هم که معلومه همون آماتوری خودمون!:wink:

پیام بهرام پور
02-05-2011, 12:09 AM
یه تعریف دیگه از حرفه ای-آماتوری از نظر من:
- یک منجم حرفه ای به شخصی می گن که هم آماتوری رو خیلی خوب بلده هم حرفه ای رو!!! آماتوری هم که معلومه همون آماتوری خودمون!:wink:

دوست گلم!
بحث اصلی سر همین بوده تا حالا! منجم آماتور کیه؟

169
02-05-2011, 12:12 AM
دوست گلم!

پس مثله اینکه بحث حرفه ایش تموم شده!!!:sSig_woohoo2:
آماتور هم گفتم که خودمون میگیم! کسی که از روی علاقه بره بخونه!ولی شدتش کمتره!!!:wink:

Mostafa
02-05-2011, 12:43 AM
دوست گلم!

پيام جان ... اين سوال كه " چه كسي منجم آماتور است ؟ " من رو ياد چيزي ميندازه كه اميدوارم جوابش اين سوا رو بگيريد !

اگر به شما بگن " كوهنورد " به كي ميگن شما چي ميگيد ؟؟

طبيعتآ كسي كه غالبآ ميره كوه !

( البته نه كسي كه سالي ماهي 1 بار اون هم تفنني ميره كلك چال ! )

حالا طبيعتآ كميت و كيفيتش چندان فرقي نميكنه !

ولي جالبه بدونيد وقتي پاي يك سري منافع مياد وسط ( مجوز سرپرستي گروه كوهنوردي ، مدرس رسمي فدراسيون و .... ) اين موضوع براي اهالي اين فن خيلي مهم ميشه و سعي ميكنند دايره " كوهنوردي " رو هي تنگ تر كنند تا هر كسي واردش نشه !!!

( البته اين رو هم بگم ، جماعت كونورد تا جايي كه من آشنايي دارم بسيار انسانهاي دوست داشتني و بي آلايشي هستند . اما كار تشكيلاتي داستانش فرق ميكند )

حالا شما " منجم آماتور " رو از ديد كي ميخواهيد تعريف كنيد ؟؟؟؟

از ديد يك آدم معمولي ؟ يا از ديد كسي كه بدش نمي آيد دايره آن را تنگ كند ؟

Mojtaba.M
07-03-2011, 11:25 PM
نجوم آماتوری یعنی رصد کردن، انجام کارهای رصدی و یادگرفتن اطلاعات گوناگون بدون اینکه حتماً تحصیلات دانشگاهی داشته باشی.
اینم از نظر من

ببخشید البته تعریف شما از نجوم اماتوری کامله ولی ...

نجوم اماتو فقط در این محدوده کا ر نمیکنه چون یک آماتور خوب وظیفه ی ترویج نجوم در جامعه رو به عهده داره درست میگم دیگه!!!!!!!

محض اطلاع رسانی گفتم

Hojjat Zafarkhah
07-04-2011, 09:24 AM
نظر من:
منجم که میدونیم کیه: کسی که علم نجوم رو دوست داشته باشه و پیگیریش کنه!!

اما بحث آماتور یا حرفه ای بودنش شاید بتونیم از فرق های موجود بین این دو استفاده کنیم تا بتونیم تعریف درستی از این دو پیدا کنیم!!

مثلا:
منجم های حرفه ای مثل ادم های متمدن شب ها کنار خانواده هستن و سر ساعتش میخوابن و صبح ها هم راحت بیدار میشن!!
اما اماتور ها مثل جغد و ......... شب ها خارج از تمدن شهری به رصد میپردازن!!! بعدش (بعضی ها) صبح که کار رصدی شون تموم شد بحث محاسباتی میاد و تازه کارشون شروع میشه!!!

البته توهین به آماتور های عزیز نشه ها،محض مزاح بود!!!

اما اگه نظر من رو بپرسید:
من فقط اون بعضی هارو منجم آماتور میدونم و بقیه صرفا یک زیبایی رو میبینن و تمااااام!!
بقیه که ظاهرا تعدادشون بسیار هم زیاده همینجوری برای دل خودشون رصد میکنن!!
البته اینجا همون مصداق حرف اقای امام هم میشه که دایره نجوم آماتوری تنگ تر میشه،یعنی تعدادی آماتورن و بقیه فقط منجم هستن!!!

البته اینجاست که بحث نجوم علم گرا و غیر علم گرا (یی که آقای پرو صحبتش رو میکردن)پیش میاد که آماتوری های واقعی علم گرا تر هستن و بقیه.......... البته به اونا هم میشه علم گرا گفت اما با غلظت کمتر!!!!

vahiid
07-04-2011, 09:34 AM
با سلام
به نظر من بین نجوم آماتوری و حرفه ای تنها مرزی که وجود داره بحث تحصیلات آکادمیک هست
یک منجم آماتور در ایران با یک منجم آماتور در خارج از ایران بسیار فرق می کنند.تعریفی که اکثر بجه های علاقمند به نجوم در زمینه آماتور بودن دارند اشتباهه و همین باعث شده تا فعالیت ها به گونه ای گنگ بشه واسه خیلی ها .
نظر من اینه که یک منجم آماتور ظاهرا یک آماتور خواهد بود اما در باطن بایدحرفه ای نجوم باشه .
منجم حرفه ای تحصیلات آکادمیک و تئوریک متفاوتی با کسی داره که به صورت غیر حرفه ای شروع به فراگیری نجوم می کنه .
پس از این رو
منجم آماتور کسی است که در ابتدا کاملا آشنایی به اصول و مبانی نجوم رو داشته باشه و به صورت کلی اطلاعات مفید و کافی رو کسب کنه.اما چون خاصا به صورت ریاضی وار به نجوم نپرداخته فرقی اساسی با یک حرفه ای داره
منجم آماتور در زمینه های رصدی و دانش رصدی باید همپای یک حرفه ای باشه
حرفه ای ها تنها فرقشون محاسبات و ابراز نظریه ها بر اساس ریاضیاته

اما حالا نجوم آماتوری تو ابران
1- 4 تا صورت فلکی دونستن و یه سری اطلاعاات عمومی کسب کردن و چنگ انداختن رو همه جای نجوم بدون کسب تخصص کافی
2-برنامه ترویجی راه انداختن
3-کویر و رصد رفتن
4-شب نجومی راه انداختن
5-باشگاه نجوم رفتن و فقط و فقط گوش دادن به حرف اساتید محترم
و...

تو جامعه نجوم اماتوری ایران کارای علمی زیادی شده اما وقتی نسبت میبندی به کل امار جامعه نجومی خیلی کم میشه این فعالیت ها
منجم آماتور :
کسی است که اطلاعات درست و کافی راجب نجوم بدونه و روش کار کنه،ترویج بده،کار علمی در حد و اندازه های خودش بکنه ،اطلاعات تخصصی کسب کنه اما تو فیزیک محض و ریاضی محض موجود در نجوم وارد نشه

منجم آماتور باید ابر نواختر بررسی کنه،فراخورشیدی کشف کنه،سیارک کشف کنه و رو حرکتش بحث کنه،آسمونو وجب به وجب واسه پیدا کردن جزییات جدید موشکافی کنه حتی با ابزاره کوچیکش ،نتیجه کار های علمی رو انتشار بده

باور داشته باشید ما خیلی راه رو اونوری رفتیم

در پایان لازمه از تلاش همه ی دوستداران نجوم و اساتید محترم تشکر کنم و صادقانه میگم که حرفام رو به قشر و یا شخص و یا گروه خاصی نزدم و برای همهی بجه های نجوم احترام قائلم و امیدوارم همشون موفق باشند

nakhodaye aseman
10-26-2011, 01:29 PM
سلام
به نظر من نجوم آماتوري يعني نجوم و زندگي چون كسي كه منجم آماتوره نجوم رو با زندگيش در آميخته پس يادمون باشه نجوم آماتوري= زندگي
شايد البته

*artemis
12-10-2011, 05:17 PM
به نظر من نجوم اماتوری اب باریکه ایست برای رسیدن به دریای علم نجوم.........