PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!

حامد پورخرسندی
08-04-2014, 06:15 PM
به شخصه پس از سالها انجام فعالیت های نجوم آماتوری (که هنوز هم انجام میدهم)، و همچنین انجام فعالیت های آکادمیک (اکنون)، بارها به این قبیل سوالات فکر کرده ام و طبیعتاً اندکی هم مطالعه...
آیا عمده فعالیت های نجوم آماتوری به طور عمومی (و نه خاص) مانند انجام برنامه های نجوم رصدی، طراحی از اجرام و ... کار و فعالیت علمی محسوب میشوند؟
همانطور که میدانید علم در واقع فرایندی است که منجر به تولید دانش میشود، نقش نجوم آماتوری به نظر شما در این بین چیست؟
بحث ما در مورد نجوم آماتوری با تمرکز بر روی فعالیت های مربوط به کشور خودمان است...
به نظر شما تفاوتها و شباهتهای فعالیتی مانند تماشا و رصد کهکشان ها با یک تلسکوپ آماتوری، با تماشای حیوانات در طبیعت (نه از منظر یک متخصص) چیست؟
مطالعه این پست برای علاقه مندان به نجوم و علم که هنوز دانش آموز هستند، مفید است.

لطفاً بحث کنیم در این مورد...

علی آئین جمشید
08-04-2014, 08:05 PM
سلام
به نظر من فعالیت های عمومی نجوم آماتوری فعالیت علمی محسوب میشود چون به علم افراد اضافه میکند نجوم در کشور ما اکثر فعالیت های نجوم آماتوری منجر به تولید دانش نمیشود مثلا انجمن نجوم شهر ها کلاس های با عنوان نجوم مقدماتی عکاسی نجومی نجوم رصدی و... برگزار میکنند اما چند کارگاه به هدف کشف ابرنواختر ها و دنباله دار ها با ابزار های متداول نجوم آماتوری ودوربین های ارزان قیمت تشکیل شده است؟ چند نفر در این مورد سازماندهی شده اند ؟ عکاسان نجومی کشور چه فعالیت های کرده اند ؟ بروید به گالری عکاسان عمق آسمان نگاه کنید همش به چند جرم خاص محدود میشود! چند عکس از همین سحابی معروف هلیکس گرفته ایم؟ آیا کسی تلاشی برای ثبت اتا کارینا ( فقط ثبت ) از خاک ایران کرده است ؟ عکاسی شب برای عکاسی به محلی تاریک میرود اگر زمستان باشد به احتمال زیاد صورت فلکی جبار یا آندرومدا را انتخاب میکند اما اون به دنبال کشف جرمی است یا فقط به ثبت زیبا از یه سحابی که چندین بار عکاسی کرده ؟ کسی به دنبال عکاسی از اجرام صورت فلکی قنطورس است ؟ چند نفر روی ستاره های متغیر کار کرده اند ؟همه میگویند دلمون میخواد یه دنباله دار کشف کنیم! اما تا حالا فکر کردید چطور میتونید تلاشی در این زمینه بکنید؟

BehzadQ
08-04-2014, 08:29 PM
بحث مفیدی است...
بنظر من و طبق دیده‌ها و تجربه‌های شخصی خودم، عمده‌ی فعالیت‌هایی که شما مثال زدید، بر اساس علاقه‌ی افراد انجام می‌شود و عملاً برای لذت بردن از کار (رصد یا ...) است و افراد یا به همین (لذت بردن از کار) بسنده می‌کنند و یا عملاً برنامه‌ای برای علمی‌تر کردن کار خود ندارند.
به هر حال هر کسی از چیزی یا کاری لذت می‌برد. مثلاٌ: نجوم، یا به‌قول شما تماشای حیوانات، موسیقی و یا هر چیز دیگر
اما به‌طور خاص در مورد نجوم، بنظرم مثلاً من اگر هدفی علمی در کارم انتخاب کنم و یا با هدف پژوهش روی موضوعاتی خاص پیش بروم، شاید مستقیماً به تولید علم منجر نشود، اما احتمالاً نتیجه‌ی کارم برای متخصصان آن حوزه مفید خواهد بود.

حامد پورخرسندی
08-04-2014, 09:18 PM
بحث مفیدی است...
بنظر من و طبق دیده‌ها و تجربه‌های شخصی خودم، عمده‌ی فعالیت‌هایی که شما مثال زدید، بر اساس علاقه‌ی افراد انجام می‌شود و عملاً برای لذت بردن از کار (رصد یا ...) است و افراد یا به همین (لذت بردن از کار) بسنده می‌کنند و یا عملاً برنامه‌ای برای علمی‌تر کردن کار خود ندارند.
به هر حال هر کسی از چیزی یا کاری لذت می‌برد. مثلاٌ: نجوم، یا به‌قول شما تماشای حیوانات، موسیقی و یا هر چیز دیگر
اما به‌طور خاص در مورد نجوم، بنظرم مثلاً من اگر هدفی علمی در کارم انتخاب کنم و یا با هدف پژوهش روی موضوعاتی خاص پیش بروم، شاید مستقیماً به تولید علم منجر نشود، اما احتمالاً نتیجه‌ی کارم برای متخصصان آن حوزه مفید خواهد بود.
موافقم.
ما این قضیه رو برای مثال در داده های رصدی بارش های شهابی میبینیم که به درد متخصصان میخورند.
به نظر شما این کار تو جامعه نجوم آماتوری ایران انجام میشه؟

BehzadQ
08-04-2014, 09:29 PM
موافقم.
ما این قضیه رو برای مثال در داده های رصدی بارش های شهابی میبینیم که به درد متخصصان میخورند.
به نظر شما این کار تو جامعه نجوم آماتوری ایران انجام میشه؟

بله. بارش‌های شهابی یکی از بهترین نمونه‌های این قضیه است.
بنظرم نه خیلی! درواقع ظاهراً خیلی کم هستند افرادی که این‌طور هدفمند کار می‌کنند. شاید گروه‌ها یا افراد زیادی برای این کار دست به‌کار می‌شوند، اما ساختار کار آنها (به‌دلایل مختلف) خیلی شکننده است و معمولاً بخش زیادی از آنها در کار ناموفق هستند. یا مثلاً مستمر نیست و دقیقاً وقتی که به قول خودمان دارند روی غلطک می‌افتند، ناگهان کار رها می‌شود.
بنظرم بدون در نظر گفتن موارد خاص، نسبت به پتانسیل موجود، خیلی کم این‌کارها انجام می‌شه.
البته دلایل زیادی در عدم موفقیت‌ها وجود داره که میشه در مورد آن هم بحث کرد.

حامد پورخرسندی
08-04-2014, 09:40 PM
بله. بارش‌های شهابی یکی از بهترین نمونه‌های این قضیه است.
بنظرم نه خیلی! درواقع ظاهراً خیلی کم هستند افرادی که این‌طور هدفمند کار می‌کنند. شاید گروه‌ها یا افراد زیادی برای این کار دست به‌کار می‌شوند، اما ساختار کار آنها (به‌دلایل مختلف) خیلی شکننده است و معمولاً بخش زیادی از آنها در کار ناموفق هستند. یا مثلاً مستمر نیست و دقیقاً وقتی که به قول خودمان دارند روی غلطک می‌افتند، ناگهان کار رها می‌شود.
بنظرم بدون در نظر گفتن موارد خاص، نسبت به پتانسیل موجود، خیلی کم این‌کارها انجام می‌شه.
البته دلایل زیادی در عدم موفقیت‌ها هم هست که میشه در مورد آن هم بحث کرد.
به نظر من دلایل مختلفی داره مانند: پایین بودن سطح علمی گروه، پایین بودن سن اعضا و ... افراد تا یک سطح خاصی میتونن کار کنن، ولی بحث که تخصصی میشه دیگه افراد از لحاظ علمی کم میارن که طبیعی هم هست تا حدی، چونکه بحث دیگه میره که از نجوم آماتوری خارج بشه و وارد دنیای حرفه ای بشه.
تو علوم دیگه که به ابزارآلات کمتری احتیاج دارن، مرز بین آماتوری و حرفه ای اینقدر واضح نیست. برای مثال تو علمی مثل سیستماتیک حشرات.

BehzadQ
08-04-2014, 09:58 PM
به نظر من دلایل مختلفی داره مانند: پایین بودن سطح علمی گروه، پایین بودن سن اعضا و ... افراد تا یک سطح خاصی میتونن کار کنن، ولی بحث که تخصصی میشه دیگه افراد از لحاظ علمی کم میارن که طبیعی هم هست تا حدی، چونکه بحث دیگه میره که از نجوم آماتوری خارج بشه و وارد دنیای حرفه ای بشه.
تو علوم دیگه که به ابزارآلات کمتری احتیاج دارن، مرز بین آماتوری و حرفه ای اینقدر واضح نیست. برای مثال تو علمی مثل سیستماتیک حشرات.

درسته
در مورد سن بنظرم جدا از مسائل مختلف تاثیرگذار در ورود افراد به نجوم، خیلی‌ها ( و نه همه) با هدف پرداختن به یک تفریح علمی و سالم و جذاب (که خیلی هم خوبه) وارد دنیای نجوم می‌شوند و بزرگ‌تر که می‌شوند کم‌کم فاصله می‌گیرند ازش. اما وقتی قرارشون این است که بیشتر کند‌وکاو بکنند در این وادی، بنیه‌ی علمی خودشون رو تقویت نمی‌کنند و آن میشه که شما گفتید.
اما من کمی مخالفم که مسیر تخصصی شدن کار باعث بشه من کارم رو ادامه ندهم.
مثلاً در همین رشته‌ی خود شما... شما در این زمینه صاحب تخصص هستید و قطعاً من که رشته‌ام این نیست به اندازه‌ی شما نخواهم توانست پیش بروم. اما مثلاً اگر من درکنار کار شما، به‌طور جدی به تحقیق در مورد شهاب‌سنگ‌ها و دهانه‌های برخوردی بپردازم و حتی موفق به پیدا کردن شهاب‌سنگ و دهانه‌ای بشوم، قطعاً برای شما که تخصصی کار می‌کنید مفید خواهد شد و چه بسا بر سرعت مطالعات و نتیجه‌گیری‌های علمی شما اضافه کنه و اینجا‌ست که من هم از این کار به سهم خودم لذت می‌برم و البته خوشحال و راضی از این‌که می‌توانم فعالیت مفیدی در حوزه‌ی آماتوری نجوم بکنم که به‌درد بخور شده :)

BehzadQ
08-04-2014, 09:59 PM
دوستان دیگر هم نظر بدن...

M42
08-05-2014, 12:19 AM
به نظر من نجوم آماتوری هم مثل خیلی از رشته های مختلف ، از جنبه های فان و سرگرمی گرفته تا سطوح کاملا علمی رده بندی میشه
یعنی هر کسی به یک بخشی علاقه داره و در اون فضا فعالیت می کنه
من فکر میکنم نجوم آمانوری به شکل رایجش در کشور یک تفریح علمی است ولی هستند کسانی که در این حوزه فعالیت های جدی علمی هم می کنند

حامد پورخرسندی
08-05-2014, 06:41 AM
سلام
به نظر من فعالیت های عمومی نجوم آماتوری فعالیت علمی محسوب میشود چون به علم افراد اضافه میکند نجوم در کشور ما اکثر فعالیت های نجوم آماتوری منجر به تولید دانش نمیشود مثلا انجمن نجوم شهر ها کلاس های با عنوان نجوم مقدماتی عکاسی نجومی نجوم رصدی و... برگزار میکنند اما چند کارگاه به هدف کشف ابرنواختر ها و دنباله دار ها با ابزار های متداول نجوم آماتوری ودوربین های ارزان قیمت تشکیل شده است؟ چند نفر در این مورد سازماندهی شده اند ؟ عکاسان نجومی کشور چه فعالیت های کرده اند ؟ بروید به گالری عکاسان عمق آسمان نگاه کنید همش به چند جرم خاص محدود میشود! چند عکس از همین سحابی معروف هلیکس گرفته ایم؟ آیا کسی تلاشی برای ثبت اتا کارینا ( فقط ثبت ) از خاک ایران کرده است ؟ عکاسی شب برای عکاسی به محلی تاریک میرود اگر زمستان باشد به احتمال زیاد صورت فلکی جبار یا آندرومدا را انتخاب میکند اما اون به دنبال کشف جرمی است یا فقط به ثبت زیبا از یه سحابی که چندین بار عکاسی کرده ؟ کسی به دنبال عکاسی از اجرام صورت فلکی قنطورس است ؟ چند نفر روی ستاره های متغیر کار کرده اند ؟همه میگویند دلمون میخواد یه دنباله دار کشف کنیم! اما تا حالا فکر کردید چطور میتونید تلاشی در این زمینه بکنید؟
منظور از اینکه گفته میشه به علم به دانش اضافه میکنه، فرد نیست که! منظور کل جامعه بشری و کل دانش بشری، یعنی چیزی که هیشکی قبلش نمیدونست.
اگر کشفی صورت بگیره بله، اضافه میکنه...
مواردی که شما مثال زدید مانند عکاسی از قنطورس و ... کار علمی واقعی شاید محسوب نشن. چونکه دانشی اضافه نمیکنه فقط یکمی سخت تره!
مثل این میمونه که تو کویر همه برن و شترها رو تماشا کنن بعد ما از این شاکی باشیم که چرا کسی نمیره، یوزپلنگ ببینه؟!
واقعیت اینه که اگر گسی هم اینکار رو بکنه، در نهایت یک تفریح هیجان انگیزتر انجام داده.
یا اینکه کلاً وارد وادی هنر زیبای عکاسی میشه.
این چیزهایی که گفتید به نظرم فعالیت علمی واقعی محسوب نمیشن.
بیشتر انجام آزمایش های با جواب معلوم و یا تماشای پدیده های زیبا هستند.
اینجا هست که به نظرم نشون داده میشه که نجوم آماتوری در واقع هدفش لذت بردن هست، کسی از شما انتظار تولید دانش نداره، و اگر دانش آموزی میخواد پژوهشگر باشه در اینده، مسیرشو باید عوض کنه.

حامد پورخرسندی
08-05-2014, 06:45 AM
ولی هستند کسانی که در این حوزه فعالیت های جدی علمی هم می کنند
منظورمون از فعالیت جدی علمی چیست؟
این برچسب علمی بودن اون هم از نوع جدیش رو کی میده؟
نتایج در کجا ارائه میشن که ارزیابی بشه؟
برای مثال، وقتی فعالیت علمی داریم، نتایج برای ارزیابی به همایش ها و یا نشریات تخصصی فرستاده میشن.
در نجوم آماتوری این مرجع به نظر شما کدام است؟

Ehsan
08-05-2014, 08:02 AM
به نظرم مشکل از جایی شروع می‌شه که آماتور‌ها (به معنی همون علاقه‌مندان) کارهایی انجام می‌دن که ظاهرِ مشترکی با برخی کارهای علمی داره، اما هدفِ مشترکی نداره، رصد کردن با چشمِ غیر مسلح کاری هست که دانشمندان در صد و خورده‌ای سالِ پیش انجام می‌دادند، عکاسی کاری هستش که هنوز هم حتی تلسکوپهای بسیار بزرگ دنیا اون رو انجام می‌دن، انتشارِ تصاویر زیبا از سحابی‌ها چیزی هستش هنوز هم توسط ناسا و باقی موسسه‌های علمی تراز اول انجام می‌شه، اما همزمان اینها کارهایی هستند که با همین نام و ظاهر (اما در سطحی بسیار پایین‌تر و با هدفی بسیار متفاوت‌تر) توسط آماتورها هم قابل انجام هستش، همین باعث میشه عده‌ی کثیری دچارِ این توهم بشن که سطح و جدیتِ کارِ این‌ها حسبِ همین شباهتِ ظاهری در همون حد و اندازه‌های دانشگاهی هستش و اسمش میشه «کارِ علمی».

درسته من خودم هنوزم از کارهایی مثلِ کشیدنِ مسیرِ سایه و محاسبه‌ی میلِ خورشید یا اندازه‌گیری ارتفاعِ کوه‌های ماه از روی عکس و این جور کارها بسیار خوشحال می‌شم و برام بسیار لذت‌بخشه، اما برون‌دادِ نهایی این کارها همون لذته ولا غیر، ولو این که شباهتِ ظاهری هم با کارهای علمی داشته باشه یا نیاز به دانش و تخصص خوبی داشته باشه.

به نظرم بهتره بینِ کارِ علمی و تفریحِ علمی تفاوت قائل بشیم، اغلبِ این کارها تفریحِ علمی هستند، ولو این که نیاز به دانش و ابزار و تخصص هم داشته باشند (ماهی‌گیری هم در سطحی می‌تونه تفریحی باشه که نیاز به تخصص و ابزار داره) یک فعالیت زمانی «کارِ علمی» محسوب میشه که به قولِ آقای خرسندی منجر به اضافه شدنِ معلومی به مجموعه‌ی کلِ دانشِ بشری بشه (یعنی از این کار اطلاعاتی استخراج بشه که قبلا کسی از اون آگاهی نداشته) در غیرِ این صورت تفریحِ علمی هستش. البته باز هم تاکید می‌کنم من خودم عاشقِ این تفریحاتِ علمی‌ام و این برچسبِ «تفریح» به جای «کار» چیزی از ارزشِ این فعالیت‌ها برای من کم نمی‌کنه، اما لازمه که هیچ وقت اینا رو کارِ علمی تلقی نکنم و سعی نکنم جایی اُلدُرُم بُلدُرُم راه بندازم و جار بزنم: من آنم که دکتر منصوری بود دانشمند :دی و نهایتا بخوام از اعتباری برخوردار باشم که دانشمندان برخودارند.

البته صرفا نظرِ شخصی بود

حامد پورخرسندی
08-05-2014, 08:19 AM
احسان کاملاً با حرفات موافقم و خیلی خوب توضیح دادی این مظلب رو.
این نوع توهم ها در همه جا بخصوص در جوامع جهان سومی مانند ایران دیده میشوند.
برای مثال افرادی که به کویرهای دوردست سفر میکنند، و چون صدسال پیش هم یک دانشمند خارجی سفری مشابه در همان منطقه داشته، خودشون رو پژوهشگر و یا محقق میدونند!
این موضوع رو افرادی که دانشگاه رفتند به نظرم، درک میکنند که تفریح علمی با پژوهش علمی کاملاً متفاوت است. اما متاسفانه بیشتر دانش آموزان از این موضوع آگاه نیستند، یادم نمیره که دوره ای تو دبیرستان میخواستم ترک تحصیل کنم چون که میخواستم نجوم ادامه بدم!!! یعنی این تفریح علمی (که خیلی هم راحت هست اکثراً) تو تصور من همون کاری بود که پژوهشگرا انجام میدن، در حالی که این موضوع اشتباهه.
اگر اینها موضوعات کاملاً روشن نشه، ممکنه خیلی ها که واقعاً استعداد دارن ولی راهنمای مناسبی ندارن، مسیر رو اشتباهی برن و به جای اینکه برای مثال یک محقق برجسته بشن، تبدیل بشن به فردی که تازه تو 25 سالگی بفهمن که تنها داشتن تفریح علمی میکردن، نه کار علمی.
تو همون رشته ی شما هم، ممکنه خیلی ها پیدا بشن که از این توهم ها بزنن :)

Ali Mohamad Nesari
08-05-2014, 08:30 AM
سلام نجوم آماتوری به شخصه برای من خیلی خوب بود. هم توی زندگیم هم توی درس م خیلی اثر گذاشته. به خاطر المپیادی که کار کردم فیزیکم کلی قوی شد و الان معلم حل تمرین دانشگاه هستم این عمر هم توی درسم اثر گذاشته هم به روایتی توی مسیر زنگیم.
و در ضمن باید بگم که علم نجوم از باستان علمی بوده که مورد توجه عام مردم بوده چون احساس نیاز بوده برای مردم توی زندگی
به نظر من هر شخصی باید مقداری نجوم بلد باشه مثلا شخصی که نجوم بلد باشه خیلی از خرافات هایی رو که میسازن باور نمیکنه مثل قضیه 2012 و عکس پبسی روی ماه

Ali Mohamad Nesari
08-05-2014, 08:54 AM
احسان جان حق با شماست واقعا فعالیت علمی بو حساب نمیاد ولی من میگم اگر ما ها بتونیم حتی یه نفر آدم رو از گمراهی در بیاریم به نظر من کلی سود کردیم البته بازم میگم کاملا حق با شماست هیچ فعالیت علمی صورت نگرفته

پیمان اکبرنیا
08-05-2014, 10:47 AM
اگر بخواهیم هدف از فعالیت‌های نجوم آماتوری رو تولید علم در نظر بگیریم به نظرم نه تنها در ایران بلکه در کل جهان درصد منجمان آماتوری که به چنین فعالیت‌هایی می‌پردازند به 1 درصد کل آماتورها هم نمیرسه :)

اما حامد درست میگه. خیلی‌ها با این دید وارد رشته فیزیک در دانشگاه می‌شوند که فعالیت‌های نجوم حرفه‌ای شبیه کارهای آماتوریه و بعد می‌فهمند که اصلا اینطور نیست و کلا نجوم حرفه‌ای یک دنیای متفاوته. دنیایی که توش بسیاری از منجمان حرفه‌ای نه همه‌ی صورتهای فلکی را می‌شناسند و نه بلدند اجرام مسیه را با تلسکوپ پیدا کنند و نه کار عکاسی شبانه کنند. بلکه با ریاضیات و فیزیک، کارهای رصدی حرفه‌ای، داده‌کاوی علمی و تحلیل نتایج آشنا هستند.

اهداف نجوم آماتوری برای افراد مختلف فرق داره. برای من اینهاست:

1- لذت بردن از یادگیری علم
2- لذت شرکت در فعالیت‌های گروهی و اجتماعی
3- یاد دادن علم و روش علمی به دیگران
4- مبارزه با شبه علم و خرافات و تلاش برای کم کردن این مسائل در جامعه
5- تفریح، مسافرت و ...

همان طور که می‌بینید فعلا هیچ کدوم از هدفهای من تولید علم و فعالیت‌های پژوهشی جدی در نجوم آماتوری نیست. شاید روزی وقتش رو پیدا کردم ولی امروز اولویت من نیست :)

راستی اگر می‌خواهید درباره منجم حرفه‌ای شدن بیشتر بدونید 2 سال پیش یک مقاله مفصل در این باره کار کردیم که بدون در نظر گرفتن جزئیات و اعداد، کلیاتش در مورد منجم حرفه ای شدن هنوز درسته:

چگونه منجم حرفه‌ای شویم (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1116-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%AC%D9%85-%D8%AD%D8%B1%D9%81%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D9%88%DB%8C%D9%85%D8%9F-%28%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%AA%DB%8C%D8%B1-91%29)

پیمان اکبرنیا
08-05-2014, 11:01 AM
راستی یک نکته دیگه اینکه به نظرم صورت سوال این تاپیک یک مقدار ایهام داره و این رو می‌رسونه که نجوم آماتوری اصلا علمی نیست یا شبه علمه. بهتره بگیم نجوم آماتوری چقدر منجر به تولید علم می‌شود؟

fampersi
08-05-2014, 11:18 AM
سلام به همگی
بحث مفید و چالش انگیزی است:
عقاید و تصورات بنده:
آنچه که امروزه ما با عنوان نجوم اماتوری (که مترادفش میکنیم سریعا با فعالیتی علمی) نشات گرفته از این موضوع است که قریب به اتفاق همه ی جامعه نجومی مااز سنین پایین و مدرسه ای وارد این عرصه شده و می شویم...
خب این اتفاق باعث می شود فردی که در سن پایین وارد عرصه ای از فعالیت این چنینی می شود ( البته اسما" نه رسما") که تعریف کاملی از آن نیست و در اقصی نقاط جهان مراکز عظیم تحقیقاتی در حال فعالیت جدی و علمی در این زمینه( نجوم) هستند، با این دید وارد شود و جلو بیاید که او هم در محل زندگی خود در سطحی پایین تر می تواند این فعالیت ها را داشته باشد... یعنی تصور میکند که کاری را که در ناسا انجام میشود را که نه اما شبه فعالیت هایی این چنینی در سطحی پایین تر داشته باشد ( خب اسما فعالیت این گروه و مراکز تحقیقاتی برای مردم شباهت هایی با هم خواهد داشت)
با این تفکر جلو می رود، فعالیت و مطالعه هایش را بیشتر و بیشتر میکند و بزرگ و بزرگ تر میشود در جایی که اندیشه اش در آن سن دیگر الان ملکه ی ذهن او شده است و تقریبا از تعریف نجوم آماتوری که می تواند به عنوان فردی علاقمند در این عرصه فعالیت کند را به ورطه ی فراموشی میسپارد...باعث میشود که فعالیت هایی از قبیل رفع ابهامات افرادی که مطالعه ای در این زمینه نداشته اند، برگزاری رصدهای عمومی، رصد و دنبال کردن اجرام آسمانی و ... را کار علمی قلمداد میکنیم.
کارهای بسیار جالب و خوبی در این جامعه ( نجوم آماتوری) انجام شده و میشود اما من هم با نظر بیشتر دوستان موافق هستم که تعریف علم و کار علمی آن است که برونداد آن به توانمندی و توسعه ی علم کمک کند...

حامد پورخرسندی
08-05-2014, 11:35 AM
از پیمان عزیز به خاطر نظراتش تشکر میکنم. اسم تاپیک رو نمیدونم چطوری میشه تغییر داد! اگر میشه زحمتش رو بکش.
هدف من تو این بحث بیشتر در رابطه با ماهیت نجوم آماتوری و تفاوتش با فعالیت آکادمیک و جدی بود که خوشبختانه داره خوب پیش میره و بعد از اون راهنمایی دانش آموزان برای انتخاب درست بود...
از اونجایی که جامعه نجوم آماتوری ایران بر خلاف کشورهای دیگر خیلی جوان هست، ممکنه فعالیت های آماتوری اعضا، در مواردی باعث جلوگیری از پیشرفت علمی فرد بشه.

Astro_M111
08-05-2014, 11:55 AM
سلام
اولین سوالی که ذهن منو درگیر کرده اینه که انتظار کار علمی کردن از یک منجم اماتور درست هست یا نه؟مگه میشه مثلا از یک فردی که برای تفریح شنا میکنه و مقدمات شنا هم بلده انتظار داشت توی تیم ملی عضوباشه و حتما مدال هم بگیره؟
از پاسخ سوال اول بگذریم سوال بعدی من اینه که مگر نه اینکه علم یک فرایند برای تولید دانش هست؟پس شاید که نه حتما نجوم اماتوری هم علم به حساب میاد (ولی خب نباید انتظار داشت نتیجه رو بلافاصله پس از چند تا کار رصدی و اماتوری بدست بیاریم.) برای اینکه شاید نوع نگاه و تفکر ما در همین رصد ها و کارهای اماتوری در اینده بتونه تاثیر مثبتی برروی داده های علمی ما در رشته های مختلف داشته باشه.مثلا قطعا رشته فیزیک برای شخصی که کارهای نجوم اماتوری کرده با شخصی که فقط فیزیک خونده متفاوته و لذت بخش تره در نتیجه همین مورد میتونه باعث بشه کار های علمی مهم تری رو انجام بده و سهم بیشتری در پیشرفت فیزیک داشته باشه. یکی دیگر از نقش های نجوم اماتوری هم شاید این باشه که انسان رو ترغیب کنه به محیط پیرامونش بیشتر توجه کنه که همین توجه و تفکر بعدا در جاهای دیگه به کارش بیاد.
ممنون

حامد پورخرسندی
08-05-2014, 12:22 PM
نه، خوب کسی از منجم آماتور انتظار تولید دانش نداره، چونکه اولاً لزومی نداره و احتیاجی نیست، ثانیاً ممکنه سطح علمی فرد در اون حد نباشه که چنین کاری انجام بده.
منظور بخش دوم رو متوجه میشم که میگید باعث میشه در آینده منجر به تولید دانش میشه، اما این برای من چندان روشن نیست.
خیلی کارها در گذشته ممکنه باعث بشن در آینده فردی تولید دانش کنه و دانشمند بشه!
اگر پدری فرزندشو ببره کوه و گیاه ها رو نشون بده و اون فرزند علاقه مند بشه و در آینده گیاه شناس بشه، آیا میشه گفت که اون کوهپیمایی ها فعالیت علمی بودن؟!
یا مثلاً یه بچه ای تو دبستان کنجد میخورده که باعث شده هوشش بیشتر و به واسطه ی اون در آینده تولید دانش کنه! خوب قطعاً کنجد خوردن فعالیت علمی محسوب نمیشه...!
این ها در نهایت شاید بشه گفت تجربه، اما نمیدونم که میشه بهشون گفت کار علمی یا نه (مطالعه ای نداشتم در این مورد)

dark galaxy
08-05-2014, 12:44 PM
خیلی بحث چالش برانگیزیه،ممنون (:
به نظر من اگر تعریف شما از علمی بودن اینه که موجب کشف چیزی یا تولید علم بشه که نجوم آماتوری در 90% اوقات این جوری نیست(مگر در پروژه های هدفدار آماتوری یا مسائل اتفاقی) اما به نظر من به این دلیل نمیشه کل نجوم آماتوری رو زیر سوال برد و اون رو کار غیر علمی دونست چون تو پروسه کار نجوم آماتوری علم هم تا حد بسیار زیادی دخیل هست (: (: (: (:

Astro_M111
08-05-2014, 12:50 PM
ممنون
به نظر من یکی از فرایندهای رسیدن به دانش تجربه هست که معمولا بعضی از این تجربه ها سر منشاء کار های علمی هستند.(نجوم اماتوری هم از این تجربه هاست)

علی آئین جمشید
08-05-2014, 03:52 PM
سلام دوست عزیز ممنون از پاسختون:have%20a%20nice%20d
حرف شما درست از نظر من باید ببینیم تعریف ما از فعالیت علمی چیه! اگر فعالیت علمی صرفا کشف واضافه کردن اطلاعات به دانش بشری باشد حرف شما صحیح اما اگر تعریف ما از فعالیت علمی کاری در راستای ترویج وپیشرفت علم باشد پس میتوان این گونه کار ها را فعالیت علمی قلمداد کرد مثلا خیلی از ما در دبیرستان تحقیق علمی ( فعالیت علمی) انجام داده ایم آیا کاری که ما میکردیم پیشرفت علم بود؟ یا جمع آوری اطلاعات از قبل تهیه شده برای ارائه به سایر دانش آموزان ومعلمان؟(یعنی همان ترویج علم )
به نظر من فعالیت هایی که به قصد اکتشاف دنباله دار ها وابرنواختر ها انجام میگیرد نوعی فعالیت علمی است چون در نهایت بعضی از این فعالیت ها باعث کشف میشه (پیشرفت علم ) ( فکر کنم همون تعریف شما از فعالیت علمی باشه!) که میتونه نام وپروژه ای که فرد کار کرده رو در تاریخ علم جاودان کنه و هم باعث تحقیقات سایر دانشمندان بشه (شاید دانشمندان علاقمند به پژوهش بر روی آن دنباله دار شوند)
به طور مثال کویچی ایتاگاکی (اگه غلط نوشتم تصحیح کنید!) اهل ژاپن با تلسکوپ کوچک و دوربین CCD ساده موفق به کشف نواختر در صورت فلکی دلفین شد ودر کشف ابرنواختر M81 هر چند گروهی دیگه موفق به کشف شد اما در عکس های گرفته شده توسط خودش تغیرات درخشش مشخص بود

Ehsan
08-05-2014, 04:07 PM
کسی در مفید بودنِ نجومِ آماتوری شک نکرده، منتهی بحث اینه که مفید بودنِ نجومِ آماتوری در این نیست که توش پژوهش علمی می‌شه و منجر به تولیدِ علم.

یکی از بزرگترین امتیازاتِ نجومِ آماتوری اینه که یک ویترینِ بسیار زیبا و جذاب داره که می‌تونه افرادِ بسیاری رو به علم علاقه‌مند بکنه، مسلما شما نمی‌تونید کسی رو با فرمول‌بندی هموردای الکترودینامیک به فیزیک علاقه‌مند کنید اما با کمی بحث راجع به چیزهای عجیب و غریبِ کیهان میشه به راحتی مخاطبِ عام، علی‌الخصوص کودکان رو به علم علاقه‌مند کرد و این می‌تونه پلی باشه برای ورودِ دانشمندانِ آینده به علم و همین‌طور ابزاری بسیار مفید جهتِ آشنایی عموم با علم.

اما نکته اینه که این فقط یک پله و ابزاره، نه خودِ پژوهشِ منجر به تولیدِ علم. انتقاد به خودِ نجومِ آماتوری نیست. این که عده‎ای چه به دلیلِ جهل چه به دلیلِ معیشت، چه به دلیلِ تفریح، چه به دلیلِ تنبلی یا ترکیبی از همه‌ی این دلایل یا دلایلِ دیگه در نجومِ آماتوری توقف کردند به خودشون مربوطه اما این که طوری نشون بدن که انگار کارشون هم ترازِ کارِ دانشمندانه و منجر به تولیدِ علم میشه کارِ به غایت اشتباهی هستش. انتقادِ ما به منجمینِ آماتوری هستش که اعتبارِ دانشمندان رو برای خودشون قائل‌اند. مخلصِ کلام اینه که به نجومِ آماتوری درست نگاه کنیم و از هیچ ورِ بام نه‌افتیم، انتقادِ ما به این چیزهاست.

نجومِ آماتوری پلی بسیار زیبا و موثر هستش برای ورود به دنیای علم ، خرابش نکنیم، بزرگش هم نکنیم.

حامد پورخرسندی
08-05-2014, 04:47 PM
دقیقاً منظور من هم همینه. شما اگر تحقیق کنید میبینید که اکثر پژوهشگران این علم هم روزی نجوم آماتوری کار میکردن.
نجوم آماتوری به قول احسان همون ویترین زیباست و ارزش فوق العاده ای داره ولی باید مفهوم و ماهیت واقعیش آگاهی سازی بشه.
سالها پیش تو ایران نجوم آماتوری خیلی زیاد تبلیغ میشد اون هم به شکلی که معمولاً به شکل یک کار جدی علمی، در نتیجه ی اون خیلی ها که تازه وارد بودند منجمان آماتور رو دانشمند فرض میکردن و برای خودشون هم راه دانشمند شدن رو خرید یک تلسکوپ اماتوری و رصد آسمان میدونستن!
و اینکه مثالی زدید در مورد دبیرستان و تحقیقی که گفتید و ... در واقع این چیزی که شما میگید همون "مطالعه" هست دیگه! شما میاید و اطلاعاتی رو جمع آوری میکنید، یکی از اقدامات اساسی تو تحقیق واقعی علمی. در واقع کار ما در دبیرستان تمرین یک کار علمی واقعی بود. نجوم آماتوری هم در واقع همون تمرین هست، اما با شور و علاقه بسیار بیشتر.
منجمان آماتور دانش آموز اگر همت کنند و دوست داشته باشند و دید مناسبی به نجوم آماتوری داشته باشند میتونند در آینده تبدیل بشن به مهندسان، دانشمندان و ... برجسته ای که چند قدم از دیگر افراد جلوترند، زیرا تمرین پژوهش و مطالعه را از سن پایین تر شروع کرده اند.

Astronomy*
08-05-2014, 05:43 PM
همون طورکه بیشتردوستان اشاره کردن نجوم آماتوری شده تفریح.به نظرمن دلیل اول اینه که سطح اطلاعات کمه ودوم حدارزش قائل بودن جامعه برای اون کارعلمیه.درحال حاضربیشترکسانی که به نجوم علاقه مند میشوندهمین که فقط یه مسائل ابتدایی نجوم رایادگرفتنددیگه همه چیزخلاصه.خوب شایدجایی نباشه که ایناروپرورش بده.برای مثال بنده به نجوم به شدت علاقه دارم وعلاقه ام درحدی است که میخوام رشته ای که میخونم نجوم باشه ولی وقتی به شخصه میبینم که جامعه به این علم توجهی نداره بسیاردلسرد میشوم.درسته که اگه واقعا علاقه مندباشم بایدکارخودموبکنم(هرکاری سختی هاومشکلات خودشوداره)ولی به عنوان یک منجم حرفه ای حتی آماتوردوست دارم هم افراددیگه بدونن این علم چیه هم اینکه پافراتربزارم ودرصدداضافه کردن مبحثی درنجوم بشم چیزی که وجودنداشته چیزی که تابه حال شایدخیلی هاقبولش داشتن ولی اشتباه بوده...فکرمیکنیدچرادوست دارم رشته ام نجوم باشه چرابه نجوم به این شدت علاقه دارم چون تصورمن اینه که نجوم علمی است که فرصت کشف وتحلیل به من میده فرصتی که پاسخ گوی روحیه ی جست وجوگرمن است.بنده خودم به شخصه فکرمیکردم نجوم دردانشگاه همین ساختارکهکشان هاواینارو میگه ولی بعدشناختش فهمیدم بخش عظیمی ازنجوم درارتباط با ریاضیات وفیزیکه خوب این به خاطراطلاع رسانی کمه.واینکه شماچقدرازفعالیت ایرانیان درحوزه ی نجوم شنیده اید؟فعالیت هابسیارکمه.ناسا هرروزدرحال فکرکردن به پروژه ای جدیددربرنامه های فضایی است ولی اینجا هیچ اهمیتی داده نمیشه؟پس همه چیزهم تقصیراون منجم آماتوریا حتی حرفه ای نیست.

حامد پورخرسندی
08-06-2014, 10:07 AM
دوست عزیز آنطور هم که به قضیه نگاه می کنید نیست، پژوهشگران فیزیک، نجوم و کیهان شناسی کشور به سهم خودشان و در حد امکاناتی که در اختیار دارند، مشارکت مناسبی در تولید دانش دارند...

berjis93
08-06-2014, 10:17 AM
سلام.من فکر میکنم تو حوضه نجوم اماتور ها نقش مهمی رو ایفا میکنن .چراکه این اماتور ها هستند که علم رو از رصد خونه های بزرگ و یا ازمایش گاه ها وارد جامعه میکنن و با ادبیات خود مردم علمو ترویج میدن و اگر منجمای اماتور نبودن علم نجوم شاید هیچ وقت بین مردم راه پیدا نمیکرد و تو رصد خونه و ازمایشگاه باقی می موند.و کار اماتور ها (رصد)اگر چه خیلی علمی به نظر نمیرسه وبیشتر جنبه زیبایی و تفنن داره اما میشه گفت کاملا علمیه و در راستای انتقال علمه.در واقع روش اماتور ها برای ترویج علم اینه که مردم رو با جذابیت های علم اشنا میکنه و در خلال این زیبایی و جذابیت علم رو ترویج میده...

skynight
08-06-2014, 12:14 PM
همه ی گفته ها رو خوندم که آخر سر یه سوالی پیش اومد:ما تا حالا شنیده بودیم که کار منجمان آماتور در، کشف اجرام، خیلی به درد منجمان حرفه ای میخوره،یا بهتره این طوری بگم که منجمان حرفه ای چون خیلی کارهای رصدی انجام نمیدن و بیشتر وقتشون و برای کارهای نظری میذارن،جرم جدیدی هم شاید کشف نکنند.خب این کار علمی محسوب نمیشه؟!
ولی درکل باید بدونیم که نجوم آماتوری یه تفریحه و وقت زیادی براش صرف نکنیم.
کمترین کاری که یه علاقمند به نجوم میکنه شاید خوندن چندتا کتاب ساده و شرکت در همایش ها و جلسه های انجمن شهرش باشه،که من شخصا دومی رو اصلا مفید نمی دونم(به غیر از همایش هایی با حضور اساتید بزرگ) چون این جلسه ها و همایش ها زیادی منظم نیستن و بعضی از افراد صرفا برای تفریح و بعضی مسائل دیگه که جایز نمی دونم اینجا مطرح کنم شرکت می کنن، و جلوه ی خوبی به فضای علمی نمی دن.

با berjis93 در مورد ترویج نجوم توسط آماتور ها کاملا موافقم، یه مثال میزنم: تو کشور ما زمین شناسی خیلی مظلوم واقع شده و بهای زیادی بهش داده نمیشه چه جامعه چه دانش آموزای تجربی که خب یکی از درس هاشون هست،تاحالا دیدین برای عموم همایش زمین شناسی یا رشته های زیر شاخه اش برگزار کنن؟من که ندیدم!دلیل این چی میتونه باشه؟
من فکر میکنم چون زمین شناسی علمی نیست که بشه آماتورانه درش فعالیت کرد یا باید حرفه ای باشی یا هیچی...! خب پس نتیجه میگیریم در هر شاخه ای از دانش آماتورها در ترویجش نقش پررنگی دارند.

SAEED560
08-06-2014, 12:53 PM
سلام
از نظر من منجمان اماتور بالاترین نقش در ترویج علم نجوم رو دارن . با زبان ساده و بدون پیچیدگی های زیاد نجومی میتونن این علم رو به دیگران انتقال بدن. این سادگی و ذوق زیاد برای کشف حقایق باعث میشه که دیگران هم که از دور این قضیه ها را تماشا میکنن به این موضوع کشیده شوند . البته به وجود اوردن علاقه برای انجام کاری احتیاج به زمان داره اما منجمان اماتور میتونن این کار و انجام بدن و ترویج کننده باشن . از جنبه ترویج علم بگذریم منجمان اماتور کمک های شایانی به دوستان نجومی خود در رتبه های بالاتر انجام داده اند و با کشف های گاه گاه خود باعث ترقی نجوم شده اند . در هر صورت بنده معتقد هستم که این فعالیت های اماتوری صد در صد علمی است چون در راستای کشف حقایق است . حتی اگر به صورت تفنن هم این اتفاق بیفته باز در جایی این اطلاعات به کمک میاد و این خود باز جنبه علم رو روشن میکند .
اما هر اگاهی و استدلالی که انسان درمورد مسائل پیرامون خود به دست میاره باعث بالا رفتن علم اون شخص میشه .در مورد اینکه با یک تلسکوپ به یک کهکشان پرداخته بشه یا با چشم غیر مسلح به یک حیوان تنها چیزی که ما رو جدا میکنه ماهیته ولی کسترش کنجکاوی ما سر جاشه چون برای ندانسته هامونه که نگاه میکنیم چه با وسیله چه بی وسیله .پس علم اماتوری میتونه سراغاز بزرگترین اکتشافات باشه .

dark galaxy
08-06-2014, 03:22 PM
دوست عزیز sky night حرف شما بسیار متینه اما من قبول ندارم که نجوم آماتوری صرفا یه تفریحه ونباید روش خیلی مکث کرد.ما علاقه مندان زیادی به نجوم داریم که نمی خوان یا به دلیل شرایطی نمی تونن برن و در دانشگاه نجوم آکادمیک بخونن حالا تکلیف اینا چیه؟؟؟؟؟می رن و منجم آماتور می شن و خیلی هاشون سال ها یا شاید تا آخر عمر منجم آماتور بمونن به طوری که حتی میشه بهشون گفت "منجم آماتور حرفه ای"
شاید منجم های آماتور چیزی رو کشف نکنن اما کارشون بخشی از علم و ترویج اونه
(مثل کسی که هر روز میره و پیاده روی می کنه،با این که این شخص نه عضو تیم دو میدانیه نه مسابقه میده و نه مدال میاره نمی شه گفت که این شخص ورزشکار نیست!!!!!!!!!!!!)

Astronomy*
08-06-2014, 06:01 PM
بنده دراین شک ندارم که منجم آماتورنقش بسیارمهم وفعالی درترویج علم داردوبایدنقشش راپررنگ ترجلوه دهد.بیاییدازخودمان شروع کنیم مابه عنوان یک منجم آماتورباید چه کاری انجام دهیم تانقشمان راپررنگ ترکنیم؟

sesto
08-06-2014, 10:58 PM
منجم به شرطی میتونه ترویج بده و مفید باشه نه این که خودش رو منجم یا این حدود بدونه . کسایی که با مقدار اندکی علم میخوان همه اتفاقات دنیا رو تفسیر کنن اینها از جاهلین مطلق هم خطر ناک ترن همین اینها هستن که باعث میشن وقتی یک جا میگی منجم هستم بهت بگن فالگیر یا بهتر حالت طالع بین . کار یه منجم اماتور علمیه اما چنددرصد منجم عا منجم هستن و چند درصدشون منجم نما . حتما باید یه کاری در این زمنیه بشه وگرنه جواب سوال دوستمون توی پست اول فقط به کلمه « نه!» ختم میشه

علیرضا رحیمی
08-07-2014, 01:59 PM
با تشکر از دوستان براي راه اندازي اين تاپيک مهم. اين بحثي هست که من در طول چند سال فعاليت آماتوري هميشه با دوستام داشتم. به نظر من بهترين عنواني که ميشه به نجوم آماتوري داد يه تفريح علمي هست که باعث ورود و آشنايي دانش آموزان با دنياي علم و تفکر علمي و فلسفي ميشه .اما درصد آماتورهايي که تونستن چيزي کشف کنند و ... خيلي کمه و اصلا نبايد اين انتظارات رو داشت. وقتي شما با دوربين موبايلت يا نهايتا يه dslr يا ccdمعمولي و يه تلسکوپ معمولي از سحابي جبار عکاسي ميکني مسلما چيز جديدتري نسبت به تلسکوپ هابل پيدا نميکني و نبايد انتظار داشته باشي نهايتش اينه که شما تونستي يه عکس زيبا بگيري يه کاري که کلي هم براش وقت گذاشتي مطالعه کردي تو سايتهاي مختلف رفتي و از افراد مختلف راهنمايي گرفتي هزينه کردي و حالا تازه رسيدي به خيلي هاي ديگه که اين کارو بلدن انجام بدن و کار علمي جديدي نکردي و نهايتش لذت بردي که خوب لذت و تفريح هم تو زندگي آدم لازم هست ولي فعلا بحث تاپيک سره علمي بودن هست. يا وقتي با کلي تلاش و صرف وقت بتوني تو ماراتن مسيه اول بشي نهايتا تونستي جاي اجرام رو بياد بسپاري و با ابزار سريع پيداشون کني بازم کار علمي خاصي نيست.اگر به نيت کار علمي وارد نجوم شده باشي بعد از مدتي از اين کارا خسته ميشي و ميگي کاش به اندازه يه تفريح علمي براش اولويت قائل بودم نه این همه وقت بهش اختصاص بدم.
نکته دیگه ای که هست اینه که بیشتر افرادی که تو نجوم فعالیت میکنن دارای هوش و استعداد بالایی هستن که در واقع باعث شده از سن کم دنبال کار علمی باشند و به نجوم رو بیارن.اگر با دید بازتری به قضیه نگاه کنیم و مسائل اجتماعی اقتصادی و سیاسی کشور و جهان رو در نظر بگیریم تو این شرایط تحریم اگر این همه هوش و استعداد و وقت و هزینه در جای دیگه مصرف بشه میتونه بیشتر بدرد کشور عزیزمون بخوره (پس حداقل اولویت اصلی رو نجوم قرار ندین لطفا) (((صرفا نظر شخصی)))

fatemeh.zar
08-07-2014, 03:51 PM
چجوری میشه در نجوم آماتوری کار علمی کرد؟
اخیرا یک رصد رفتیم توش مشابه این سوال رو از یکی از افراد پرسیدم، جوابی که ایشون به من دادن این بود که ببینید مثلا کلی ستاره متغیر تو آسمون هست. تلسکوپ هایی که ما فرستادیم به فضا هر کدوم ماموریت خاصی دارن، رصدخونه های حرفه ای روی زمین هم فقط تعداد محدودی پروژه رو میتونن انجام بدن. اینجا اگه مثلا من بیام از یه ستاره متغیر تو مدت طولانی عکس برداری و یا طیف سنجی کنم، این اطلاعات من ممکنه بعدا به درد یکی بخوره. شاید اون ستاره یه ویژگی عجیبی داشت. اگه فقط چند هزار تا (یا حتی خیلی هم کمتر) منجم آماتور داشتیم که از این کارای هدف دار میکردن، الان یه دنیا داده داشتیم که با تحلیل و تفسیرشون میتونستیم یه پیشرفتی توی علم (خصوصا اخترفیزیک، فیزیک، کیهانشناسی،...) بوجود بیاریم. کاری که قبلا هم منجم ها انجام دادن ( نمونه هاش اونقدر زیاده که لازم به بیان نیست) اما خب واضحه که هرچی تعداد این جور منجم ها بیشتر باشه، پیشرفت علم هم سریع تر خواهد بود.

sesto
08-07-2014, 04:28 PM
اون وقت پردازشش هم پای خودمون بود که با توجه به کارایی پایین سیستم و تفاوت معماری سازه ها حتی ممکنه مشکل تر هم بکنه
به همین خاطره که پروژه کمک به پرداز ناسا انقدر کمرنگ شده

shariatzadeh
08-07-2014, 07:39 PM
سلام خدمت همه دوستان
فعالیت های آماتوری در همه زمینه ها چه در نجوم چه در شاخههای دیگه مثل طبیعت شناسی به خاطر پیگیری یک علاقه شکل میگیره در حدی که شخص اوقات فراغتش رو با یک کار مفید پر کنه. فلسفه کار آماتوری تولید یک خروجی علمی نیست. صرفا پر کردن اوقاته فراغته.
توی تمام کشور های دنیا انجمن های آماتوری برای این ایجاد میشن که افرادی رو دور هم جمع کنن که علاقه یکسانی دارند و اگر شما نگاه کنید عموما اعضای این گروه ها افرادی هستند که یک شغل ثابت غیر نجومی دارند و یا سن نسبتا بالایی دارند. درصد کمی از اونها جوان و جویای نام اند.
توی کشور ما دوستان همه انرژی شون رو توی پیشرفت نجوم آماتوری خرج کردن ، ما توی هر روستایی در حال حاضر چندین گروه نجوم آماتوری داریم و بچه های دبستان یکی از افتخارتشون اینه که نجوم یاد بگیرن. بعد این میشه که ما به اندازه کل منجم های آماتور جهان ، فقط عکاس نجومی داریم. بعد فکر می کنیم داریم نجوم رو ترویج می کنیم ، اسم خودمون رو میزاریم مروج علم ، علمی که خفن ترین کارش گرفتن عکسه .
به نظر من ما توی کپی برداری نجوم آماتوری از غرب شکست خوردیم. نجوم آماتوری رو به بازی تبدیل کردیم.
ببینید برای این که بخواهید نجوم رو به صورت حرفه ای ادامه بدید لازم نیست حتما برید نجوم بخونید. اول از همه شما باید با پایه نجوم آشنا باشید بعد می تونید با هر رشته ای که توش تحصیل کردید یک منجم حرفه ای باشید. نجوم فقط فیزیکدان نمی خواد. شما میتونید یک مهندس کامپیوتر باشید و در عین حال یک منجم خارق العاده . این چیزیه که بد جا افتاده. خیلی از ایده های در حال انجام توسط مهندسین هست و نه منجمین. فقط باید نجوم رو بلد باشید.
شناخت آسمون و صورت های فلکی کار جندان سختی نیست که به هر کسی که تونست چندتا جرم مسیه رو با تلسکوپ بگیره بگیم منجم یا مروج . به نظر من اون کسی که بتونه چندتا داده نجومی رو تحلیل کنه منجمه.
یک چیز دیگه هم که توی دوستان ما موج میزنه عدم اعتماد به نفس و علاقه به انجام کارهای ساده هست. علاقه به نجوم به خاطر لذت از شب رصد یکی از انگیزه های اصلی بین خیلی ها هست.

علیرضا رحیمی
08-07-2014, 11:09 PM
چجوری میشه در نجوم آماتوری کار علمی کرد؟
اخیرا یک رصد رفتیم توش مشابه این سوال رو از یکی از افراد پرسیدم، جوابی که ایشون به من دادن این بود که ببینید مثلا کلی ستاره متغیر تو آسمون هست. تلسکوپ هایی که ما فرستادیم به فضا هر کدوم ماموریت خاصی دارن، رصدخونه های حرفه ای روی زمین هم فقط تعداد محدودی پروژه رو میتونن انجام بدن. اینجا اگه مثلا من بیام از یه ستاره متغیر تو مدت طولانی عکس برداری و یا طیف سنجی کنم، این اطلاعات من ممکنه بعدا به درد یکی بخوره. شاید اون ستاره یه ویژگی عجیبی داشت. اگه فقط چند هزار تا (یا حتی خیلی هم کمتر) منجم آماتور داشتیم که از این کارای هدف دار میکردن، الان یه دنیا داده داشتیم که با تحلیل و تفسیرشون میتونستیم یه پیشرفتی توی علم (خصوصا اخترفیزیک، فیزیک، کیهانشناسی،...) بوجود بیاریم. کاری که قبلا هم منجم ها انجام دادن ( نمونه هاش اونقدر زیاده که لازم به بیان نیست) اما خب واضحه که هرچی تعداد این جور منجم ها بیشتر باشه، پیشرفت علم هم سریع تر خواهد بود.
در زمینه ستارگان متغیر خودم کار کردم و رصد کردم و مقاله هم نوشتم و با فضای کارش آشنا هستم .اگر چه بحث این تاپیک نجوم آماتوری هست و ستارگان متغیر از نجوم آماتوری خارج شده و نیمه حرفه ای و حرفه ای بحساب میاد اما باید بدونید که : اولا نعداد ستارگانی که با ابزار در اختیار آماتورها میشه روش کار کرد خیلی زیاد نیست و بیشتر میتونید روی ستارگان پرنوری که تعداد زیادی مقاله براشون نوشته شده کار کنید که اونها هم تقریبا روند تحولشون مشخص هست و رصد ما باز بیشتر برای تفریح بحساب میاد.ستاره های با قدر بالاتر هم نیاز به تلسکوپهای بزرگ و مخصوصا CCdقوی دارند. تازه با صرف هزینه زیاد برای خرید این تجهیزات و صرف انرژی و زمان زیاد برای آموزش و رصد این ستارگان داده های شما میتونه به یه متخصص کمک کنه که مقاله علمی بنویسه و روند تحول یک ستاره رو حدث بزنه.اگر چه در این مورد کار شما یه نتیجه خوب داشته اما احتمالا نتیجش به درد ناسا و .. میخوره و دردی از جامعه امروز ما دوا نمیکنه.کشوری که امروز کلی مشکلات و تحریم داره و جوانهای با استعدادش وقت و هزینه و جوونیشون رو برای کمک به کشف روند تحول یه ستاره بگذاره. اگر این وقت و هزینه و عمر رو روی نیازهای امروز کشور بزاریم فکر کنم مفیدتر باشه.(پس حداقل اولویت اصلی رو نجوم قرار ندین لطفا) (((صرفا نظر شخصی))))

حامد پورخرسندی
08-08-2014, 08:15 AM
لزومی نداره همه به فکر "نیازهای" امروز کشور باشن. ماشالله کم مهندس نداریم.

علیرضا رحیمی
08-08-2014, 11:55 AM
لزومی نداره همه به فکر "نیازهای" امروز کشور باشن. ماشالله کم مهندس نداریم.
دقیقا... بحث منم همین مهندسها هستند .از جمله خودم که مکانیک خوندم.اما من و خیلی از مهندسهای دیگه هم بجای رفع نیاز کشور دارن وقتشون رو رو نجوم میزارن(منظور وقت گذاشتن بیشتر از رفع اوقات فراغت هست).تو انجمن نجوم خودمون که بیشتر بچه ها مهندسی خوندن.اگر ما مهندس ها اولویت اول رو رشته خودمون قرار بدیم و در کنارش به علاقه همیشگیمون یعنی آسمون بپردازیم فکر کنم تو شرایط فعلی مفیدتر باشیم .
البته منظورم از "نیاز"فقط قطعات و رفع نیازهای تکنولوژی نیست که وظیفه مهندس هست .بلکه مثلا یک فیزیک دان هم اگر الان وقتشو و هزینش رو بجای ستاره های متغیر و ... روی زمینه علم هسته ای یا علومی که الان بیشتر مورد نیاز جامعه هست بگذاره باز فکر کنم بتونه مفیدتر واقع بشه. اینم نظر شخصی هست که بنظرم لزوم داره که همه به فکر نیازهای کشور باشن از هر طریقی که میتونند...(پس حداقل اولویت اصلی رو نجوم قرار ندین لطفا) (((صرفا نظر شخصی))))

narcissus flower
08-08-2014, 01:19 PM
ببینید این واژگان آماتوری و حرفه ای صرفا برچسب هایی هست که روی افراد در هر رشته ای زده میشه ولی شاید حقیقت کار اون افراد این براساس چسب شون نباشه. من خودم در محیط دانشگاه با دانشجوی کیهان شناسی ای روبه رو شدم که کم ترین اطلاعاتی مسائل رایج مثلا نظریه های انرژی تاریک نداشت .نمیخوام توبیخ و تحقیر کنم .ولی الان این آدم یک شخص آکادمیک محسوب میشه اما واقعا هست ؟خیر .بعضا افرادی هستند که به اصطلاح ما آماتور هستند ،اما حرفه ای کار می کنند. پس ما باید برچسب رو در ابتدا روی کار آدما بزنیم نه برحسب رشته ی تحصیلی ...
اینکه ما آماتور ها کم کاری یا پرکاری می کنیم ،تعریف خود آماتور رو تغییر نمی ده بلکه ما باید خودمون برچسب مناسب رو برای خودمون انتخاب کنیم.
به نظر من ،شاید بیش از 80 درصد آدم هایی که خودشون رو با افتخار آماتور می دونند ،آماتور نیستند بلکه دوست دارند آماتور باشند.و خیلی از حرفه ای ها هم همین طور .یدک کشیدن تحصیلات دانشگاهی ملاک حرفه ای بودن نیست.
در دنیا به کار طرف ارج میدهند نه صرفا مدرک .
بنابراین ما یا باید تعریف مون رو از آماتور در کشور عوض کنیم ،یا استاندارد های مورد قبول جهان برای آماتور (حالا هر چی) رو در خودمون ایجاد کنیم بعد بگیم آماتور هستیم .در واقع عرض ایجاد یک استاندارد هست .یا استاندارد ملی ایجاد کنیم یا خودمون روبا استاندارد جهان وفق بدیم ....تا مورد قبول دیگران هم واقع بشیم(.مثل واحدهای اندازه گیری) ادعا ی اینکه بگیم ما آماتور هستیم اما چیزی تو توشه نداشته باشیم ، حتی در عرصه های جهانی هم مقبولیت ما رو زیر سوال می بره....چون آماتور بودن خودش نیازمند کسب دانش زیادی هست .صرف بلد بودن اسم دو تاستاره و چندتا سحابی یا رصد ماه به نظر من تنها علم مورد نیاز برای یک آماتور نیست .حقیقت چیز دیگری است
پوزش طولانی شد:)

Astronomy*
08-08-2014, 03:16 PM
با تشکر از دوستان براي راه اندازي اين تاپيک مهم. اين بحثي هست که من در طول چند سال فعاليت آماتوري هميشه با دوستام داشتم. به نظر من بهترين عنواني که ميشه به نجوم آماتوري داد يه تفريح علمي هست که باعث ورود و آشنايي دانش آموزان با دنياي علم و تفکر علمي و فلسفي ميشه .اما درصد آماتورهايي که تونستن چيزي کشف کنند و ... خيلي کمه و اصلا نبايد اين انتظارات رو داشت. وقتي شما با دوربين موبايلت يا نهايتا يه dslr يا ccdمعمولي و يه تلسکوپ معمولي از سحابي جبار عکاسي ميکني مسلما چيز جديدتري نسبت به تلسکوپ هابل پيدا نميکني و نبايد انتظار داشته باشي نهايتش اينه که شما تونستي يه عکس زيبا بگيري يه کاري که کلي هم براش وقت گذاشتي مطالعه کردي تو سايتهاي مختلف رفتي و از افراد مختلف راهنمايي گرفتي هزينه کردي و حالا تازه رسيدي به خيلي هاي ديگه که اين کارو بلدن انجام بدن و کار علمي جديدي نکردي و نهايتش لذت بردي که خوب لذت و تفريح هم تو زندگي آدم لازم هست ولي فعلا بحث تاپيک سره علمي بودن هست. يا وقتي با کلي تلاش و صرف وقت بتوني تو ماراتن مسيه اول بشي نهايتا تونستي جاي اجرام رو بياد بسپاري و با ابزار سريع پيداشون کني بازم کار علمي خاصي نيست.اگر به نيت کار علمي وارد نجوم شده باشي بعد از مدتي از اين کارا خسته ميشي و ميگي کاش به اندازه يه تفريح علمي براش اولويت قائل بودم نه این همه وقت بهش اختصاص بدم.
نکته دیگه ای که هست اینه که بیشتر افرادی که تو نجوم فعالیت میکنن دارای هوش و استعداد بالایی هستن که در واقع باعث شده از سن کم دنبال کار علمی باشند و به نجوم رو بیارن.اگر با دید بازتری به قضیه نگاه کنیم و مسائل اجتماعی اقتصادی و سیاسی کشور و جهان رو در نظر بگیریم تو این شرایط تحریم اگر این همه هوش و استعداد و وقت و هزینه در جای دیگه مصرف بشه میتونه بیشتر بدرد کشور عزیزمون بخوره (پس حداقل اولویت اصلی رو نجوم قرار ندین لطفا) (((صرفا نظر شخصی)))
نظرشما قابل احترامه ولی به نظرمن همه چیز جامعه واین چیزانیست.اگرکسی بااین فکرکه مثلا وارد نجوم بشم تاپولدار بشم خوب این فکرکاملا اشتباه است واصلا درنجوم بحث پول وجود نداره.همه چیزفقط پول وسیاست نیست.علم است که ارزش وقت گذاشتن داردوهمین طورلذتی رابه علاقه مندان خودمیدهدکه درهیچ چیزپیدایش نمیکند.به نظرمن اولویتتان علم باشدودیگرهیچ...

Astronomy*
08-08-2014, 03:18 PM
به نظرمن صرف کردن هوش واستعداددرراه مسائل اجتماعی وسیاسی اشتباه محض است.

dark galaxy
08-08-2014, 03:52 PM
ببینید این واژگان آماتوری و حرفه ای صرفا برچسب هایی هست که روی افراد در هر رشته ای زده میشه ولی شاید حقیقت کار اون افراد این براساس چسب شون نباشه. من خودم در محیط دانشگاه با دانشجوی کیهان شناسی ای روبه رو شدم که کم ترین اطلاعاتی مسائل رایج مثلا نظریه های انرژی تاریک نداشت .نمیخوام توبیخ و تحقیر کنم .ولی الان این آدم یک شخص آکادمیک محسوب میشه اما واقعا هست ؟خیر .بعضا افرادی هستند که به اصطلاح ما آماتور هستند ،اما حرفه ای کار می کنند. پس ما باید برچسب رو در ابتدا روی کار آدما بزنیم نه برحسب رشته ی تحصیلی ...
اینکه ما آماتور ها کم کاری یا پرکاری می کنیم ،تعریف خود آماتور رو تغییر نمی ده بلکه ما باید خودمون برچسب مناسب رو برای خودمون انتخاب کنیم.
به نظر من ،شاید بیش از 80 درصد آدم هایی که خودشون رو با افتخار آماتور می دونند ،آماتور نیستند بلکه دوست دارند آماتور باشند.و خیلی از حرفه ای ها هم همین طور .یدک کشیدن تحصیلات دانشگاهی ملاک حرفه ای بودن نیست.
در دنیا به کار طرف ارج میدهند نه صرفا مدرک .
بنابراین ما یا باید تعریف مون رو از آماتور در کشور عوض کنیم ،یا استاندارد های مورد قبول جهان برای آماتور (حالا هر چی) رو در خودمون ایجاد کنیم بعد بگیم آماتور هستیم .در واقع عرض ایجاد یک استاندارد هست .یا استاندارد ملی ایجاد کنیم یا خودمون روبا استاندارد جهان وفق بدیم ....تا مورد قبول دیگران هم واقع بشیم(.مثل واحدهای اندازه گیری) ادعا ی اینکه بگیم ما آماتور هستیم اما چیزی تو توشه نداشته باشیم ، حتی در عرصه های جهانی هم مقبولیت ما رو زیر سوال می بره....چون آماتور بودن خودش نیازمند کسب دانش زیادی هست .صرف بلد بودن اسم دو تاستاره و چندتا سحابی یا رصد ماه به نظر من تنها علم مورد نیاز برای یک آماتور نیست .حقیقت چیز دیگری است
پوزش طولانی شد:)

دقیقا با حرف شما موافقم،شاید بعضی ها تعریف درستی از نجوم آماتوری و منجم آماتور نداشته باشند،منجم آماتور کسی نیست که فقط اسم چندتا صورت فلکی رو حفظه و می تونه چندتا جرم مسیه رو بگیره،که البته کسایی که اینجوری هستند با این که تعدادشون زیاده کل آمار رو تشکیل نمی دهند،منجم آماتور صرفا کسی هست که این رشته رو در دانشگاه نخونده باشه و اون رو در جایی جز کلاس درس دانشگاه دنبال کرده باشه.یک منجم آماتور علاقه مند حتی می تونه در جایی جز دانشگاه مهارت های محاسباتی یک حرفه ای رو هم تا حدود زیادی به دست بیاره.آماتور بودن تنها یه اسمه و موجب محدود کردن منجم آماتور به حفظ چندتا نماد و آمار و اسم و گرفتن چندتا جرم نمی شه.همینه که چند سالی میشه شما منجم های آماتوری رو میبینید که دارن داده کاوی می کنند و محاسبه انجام می دهند.به نظر من همه ی اینا به علاقه و پشتکار فرد بستگی داره که یه منجم آماتور معمولی بمونه یا یه منجم آماتور حرفه ای بشه که هر جایی حرفی برای گفتن داشته باشه.

علیرضا رحیمی
08-08-2014, 07:07 PM
به نظرمن صرف کردن هوش واستعداددرراه مسائل اجتماعی وسیاسی اشتباه محض است.
باهاتون کاملا موافقم :-) منظورم اینه که باید "بینش سیاسی "داشته باشی یعنی به مسائل و مشکلات جامعه نگاه کنی و از این هوش و استعدادت در جهت رفع مشکلات استفاده کنی.منظورم کسب ثروت نیست.اتفاقا من میگم گاهی انسان باید از تفریحش و علاقش و پول هم کم کنه تا بتونه به جامعش کمک کنه. ارزشمندترین چیزی که انسان میتونه از خودش به یادگار بزاره علم هست.شکی توش نیست ولی در درجه اول اگر این علم به رفع نیاز حال حاضر جامعه خودت کمک کنه بهتر است یا جای دیگه مورد استفاده قرار بگیره(بازم کار علمی کردی ولی هدفمند)؟؟ نظر و حرف من اینه که بجز افرادی که بطور حرفه ای اخترشناسی کار میکنند سایر منجمهای آماتور به عنوان تفریح و رفع اوقات فراغت به نجوم نگاه کنن نه اینکه وقت زیادی رو بهش اختصاص بدن و از نیازهای اصلی جامعه غافل بشن . . . . :-)

mohsen4465
08-09-2014, 02:14 AM
تو کشورهای غربی یکی از اسباب بازی‌هایی که تقریباً تو اتاق هر بچه‌ای میشه پیدا کرد تلسکوپه؛ هر چند که همه اون بچه ها قرار نیست منجم بشن. میشه گفت تلسکوپ در نگاه اول یکجور وسیله تفریحیه. تفریحی که بعضی موقع ها تبدیل به یک علاقه میشه و اونوقته که اون شخص به سراغ تلسکوپی بزرگتر میره و باز هم بزرگتر. اینجاست که تازه میشه به اون شخص گفت "منجم آماتور". مطمئناً اگه این شخص به همین شکل ادامه بده تبدیل به یک "آماتور حرفه‌ای" میشه و اگه بازهم ادامه بده یک "حرفه‌ای واقعی" میشه.

دوستان چرا فکر می‌کنید که یک منجم حرفه‌ای حتماً باید چیزی کشف کنه؟ چه بسا دانشمندانی که هیچ چیزی کشف نکردن ولی این دلیل بر علم و دانش کم اونها نیست. آیا پسر بچه کم سن و سالی که با تلسکوپش ابرنواختر کشف کرد رو میشه منجم حرفه‌ای لقب داد؟ حرفه‌ای بودن به شانس اکتشاف، اندازه تلسکوپ و تجهیزات دقیق عکاسی نیست، به اینه که شما چقدر معلوماتتون رو زیاد کنید. چقدر آسمون بالای سرتون و کائنات رو بشناسید. اینکه بیام و به همه کسانی که در خارج از رصدخانه های پیشرفته به مطالعه و مشاهده آسمان می‌پردازن نام منجم آماتور بدیم بنظر من اشتباهه. منجم حرفه‌ای با هر امکاناتی و هر کجایی می‌تونه باشه. شاید بخاطر عدم دسترسی به امکانات نتونه آسمان رو اونطور که باید مطالعه کنه اما این دلیلی بر آماتور بودن اون فرد نمیتونه باشه. و اما در جواب به این سوال:

نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!

تا اینکه منظور از اون آماتور چه جور آماتوری باشه. آماتوری که تازه داره با صورت های فلکی آشنا میشه یا آماتوری که چند دهه از عمرش رو به رصد آسمون پرداخته. البته همونطور که در بالا گفتم این مورد آخر رو بنظر من باید بهش لقب حرفه‌ای داد نه آماتور. :)

Astronomy*
08-09-2014, 12:51 PM
باهاتون کاملا موافقم :-) منظورم اینه که باید "بینش سیاسی "داشته باشی یعنی به مسائل و مشکلات جامعه نگاه کنی و از این هوش و استعدادت در جهت رفع مشکلات استفاده کنی.منظورم کسب ثروت نیست.اتفاقا من میگم گاهی انسان باید از تفریحش و علاقش و پول هم کم کنه تا بتونه به جامعش کمک کنه. ارزشمندترین چیزی که انسان میتونه از خودش به یادگار بزاره علم هست.شکی توش نیست ولی در درجه اول اگر این علم به رفع نیاز حال حاضر جامعه خودت کمک کنه بهتر است یا جای دیگه مورد استفاده قرار بگیره(بازم کار علمی کردی ولی هدفمند)؟؟ نظر و حرف من اینه که بجز افرادی که بطور حرفه ای اخترشناسی کار میکنند سایر منجمهای آماتور به عنوان تفریح و رفع اوقات فراغت به نجوم نگاه کنن نه اینکه وقت زیادی رو بهش اختصاص بدن و از نیازهای اصلی جامعه غافل بشن . . . . :-)
حرف شمامتین است شمامیگوییدکه بایدوقت خودراصرف چیزی کنیم که بتوان به جامعه کمک کرد ولی به نظرتون اگرمادرعلم حال هرعلمی(چون همه ی علم هابه هم یه جورایی مرتبط هستندوروی یکدیگرتاثیرمیگذارند)پیشرف کنیم درجامعه تاثیرنمیگذارد؟

علیرضا رحیمی
08-09-2014, 05:49 PM
حرف شمامتین است شمامیگوییدکه بایدوقت خودراصرف چیزی کنیم که بتوان به جامعه کمک کرد ولی به نظرتون اگرمادرعلم حال هرعلمی(چون همه ی علم هابه هم یه جورایی مرتبط هستندوروی یکدیگرتاثیرمیگذارند)پیشرف کنیم درجامعه تاثیرنمیگذارد؟

مسلما پیشرفت در هر علمی روی جامعه تاثیرداره. اما باید ببینیم وقت و هزینه کردن روی کدوم علم تاثیر بیشتری داره و الان بیشتر نیازهست ؟ باید اولویت بندی کنیم برای خودمون. مسلما وقت گذاشتن روی علومی که میتونه تاثیر بیشتری روی جامعه بزاره و مشکلات الان جامعه رو رفع کنه مفیدتر هست .
البته خودم بطور جرفه ای نجوم کار میکنم و وقت میزارم. این چیزایی که میگم چالشهای ذهنی خودم هست و چندسالی هست که ذهنم رو درگیر کرده و فکر کنم بالاخره برای مدتی هم که شده کمتر (سربه هوا باشم) و بیشتر بچسبم به مهندسی... و نجوم حرفه ای و رصدخونه رو بزارم برای بازنشستگی :-)

Astronomy*
08-10-2014, 11:17 AM
مسلما پیشرفت در هر علمی روی جامعه تاثیرداره. اما باید ببینیم وقت و هزینه کردن روی کدوم علم تاثیر بیشتری داره و الان بیشتر نیازهست ؟ باید اولویت بندی کنیم برای خودمون. مسلما وقت گذاشتن روی علومی که میتونه تاثیر بیشتری روی جامعه بزاره و مشکلات الان جامعه رو رفع کنه مفیدتر هست .
البته خودم بطور جرفه ای نجوم کار میکنم و وقت میزارم. این چیزایی که میگم چالشهای ذهنی خودم هست و چندسالی هست که ذهنم رو درگیر کرده و فکر کنم بالاخره برای مدتی هم که شده کمتر (سربه هوا باشم) و بیشتر بچسبم به مهندسی... و نجوم حرفه ای و رصدخونه رو بزارم برای بازنشستگی :-)
امیدوارم که هرزمینه ای راانتخاب میکنیددرآن موفق باشیدولی بدانیدمانمیدانیم که تاکی دراین جهان ماندنی هستیم وچه زیباست که درهمین زمان اندک به دنبال علاقه ی خودباشیم.

فائزه معتضدیان
08-11-2014, 09:45 PM
امیدوارم که هرزمینه ای راانتخاب میکنیددرآن موفق باشیدولی بدانیدمانمیدانیم که تاکی دراین جهان ماندنی هستیم وچه زیباست که درهمین زمان اندک به دنبال علاقه ی خودباشیم.

نمیشه همیشه این رو گفت!آدم بعضی وقت ها(یا بیشتر ازین!)به این موضوع فک میکنه که مفید باشه(البته به دنبال علاقه رفتن خیلی وقتها مفید بودن رو هم در پی داره ولی بعضی وقت ها هم نه)

نجوم آماتوری به نظر من کار علمی ای نیست(با عرض پوزش از دبیر زبان فارسی:دی) وقتی رصد میرم همیشه فک میکنم چرا من اینجام؟چرا رصد میکنم؟ و همیشه تو ذهنم به عنوان یه کار تفریحی بهش نگاه میکنم تا یادگیری و آموزش،من تا حالا ندیدم کسی اطلاعات جدید خاصی از طریق نجوم آماتوری بدست بیاره

Astronomy*
08-13-2014, 05:41 PM
نمیشه همیشه این رو گفت!آدم بعضی وقت ها(یا بیشتر ازین!)به این موضوع فک میکنه که مفید باشه(البته به دنبال علاقه رفتن خیلی وقتها مفید بودن رو هم در پی داره ولی بعضی وقت ها هم نه)

نجوم آماتوری به نظر من کار علمی ای نیست(با عرض پوزش از دبیر زبان فارسی:دی) وقتی رصد میرم همیشه فک میکنم چرا من اینجام؟چرا رصد میکنم؟ و همیشه تو ذهنم به عنوان یه کار تفریحی بهش نگاه میکنم تا یادگیری و آموزش،من تا حالا ندیدم کسی اطلاعات جدید خاصی از طریق نجوم آماتوری بدست بیاره
درسته ولی حرف شمامثل این میمونه که بگی مثلا من اگه برم توخیابان تصادف میکنم وخودت رابرای همیشه درخانه حبس کنید.بله درسته همیشه این طورنیست ولی اگربخواهی جایی درعلم داشته باشی بایدهمه ی این فرازونشیب هایی که شایدبعدا برایت رخ دهدرابپذیری وخودت رااماده کنی همان طورکه خودت رابرای پیشرفت وبزرگی آماده میکنید.
همینه وقتی شمابه عنوان تفریح نگاهش کنیدخودبه خودتبدیل میشودبه تفریح.چرادرچنین رصدهایی خودمان پیشقدم یک بحث علمی نمیشویم تاازوقتی که دراین رصدصرف میشودهم چیزی یادبگیریم هم سوالاتی دروجودمان به وجودآیدکه مابه دنبال آن برویم.چراهمشه منتظریم تاکسی بیادواین فضاروعلمی ترکنه.

عباس احمدیان
08-15-2014, 02:34 PM
سلام خدمت همه دوستان
اول از همه میخوام بگم که بالاترین دست آورد من از مطالعه این تاپیک آشنایی با جناب پورخورسندی و دیدگاه بسیار جالب و ارزشمند ایشان بوده و امیدوارم که بتونم در آینده بیشتر با ایشان در ارتباط باشم. :)
اما نظر شخصی من در سه بند خلاصه میشه:
1. کسانیکه بطور مستقیم چیزی کشف می کنند و یا خود بشخصه تولید علم می کنند در واقع حرفه ای هستند.
2. کسانیکه فعالیتشون موجب تولید علم شده مثلا" از داده هاشون جایی استفاده شده و منجر به تولید علم شده را می توان نیمه حرفه ای نامید.
3. کسانیکه به نوعی مرتبط با علم هستند و چه خودآگاه و یا ناخودآگاه موجبات تولید علم را فراهم می کنند مثل ترویج و پرورش استعداد کسی که در آینده تبدیل به یه محقق میشه را می توان آماتور نامید.

بعنوان مثال ثبت دقیق و کالیبره شده داده های رصدی متغیرها و یا بارشهای شهابی جزع قسمت دوم یعنی نیمه حرفه ای بحساب میاد. البته 90 درصد افرادی که به این فعالیتها مشغول هستند صرفا" در حال تفریح هستند! چون اصلا" کالیبراسیونی در فعالیتشون وجود نداره. بعنوان مثال شما یک تیم 50 نفره رو مامور به تعیین زمان دقیق طلوع خورشید صبح فردا در یک منطقه کنید میبینید که بیش از 100 پارامتر ریز و درشت به میان میاد و قصه بسیار پیچیده تر از اون حالت آماتوری میشه.

zizo.h
08-15-2014, 08:01 PM
به نظر شما تفاوتها و شباهتهای فعالیتی مانند تماشا و رصد کهکشان ها با یک تلسکوپ آماتوری، با تماشای حیوانات در طبیعت (نه از منظر یک متخصص) چیست؟

برای آدمی که حدفش علم باشه هردوی آنها میتونه مثل کتابی باشه که پر از دانش و چیزهای جالب برای یادگیری است و این میتونه خیلی مفیدتر از سالها وقت گذروندن در کتابخانه ها باشه...

pvsh
09-24-2018, 02:47 PM
مدارک لازم دریافت وقت تجاری از سفارت فرانسه (https://www.partvisa.com/%D9%88%D9%82%D8%AA-%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%87-2)

مدارک شناسایی مورد نیاز برای گرفتن وقت سفارت فرانسه
شناسنامه و ترجمه های آن ها
نامه های بانکی
اسناد مالکیت منزل یا زمین
نامه های کاری فرد که نشان از اشتغال به کار وی در موقعیت خاص شغلی را دارد
نامه اشتغال متقاضی به تحصیل در دانشگاه های ایران شانس خود را جهت اخذ ویزای تجاری فرانسه، افزایش دهند

مدارک مورد نیاز جهت اخذ وقت دانشجویی سفارت فرانسه

دلایل انتخاب کشور فرانسه از نقطه نظر علمی
زندگی نامه (CV) : رزومه تحصیلی و شغلی همراه با مشخصات فردی.
مدرک دیپلم
مدرک لیسانس و ریز نمرات لیسانس
مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات فوق لیسانس
مدرک TCF, DELF و یا DALF
نامه و تاییدیه های سوابق کاری برای وقت سفارت فرانسه
تائیدیه از اساتید یا یکی از مسئوولین دانشگاه درباره صلاحیت علمی دانشجو (دو استاد)
کپی پاسپورت ـ شناسنامه و کپی شناسنامه برای وقت سفارت فرانسه
عکساندازه کادر ۵/۳ در ۵/۴ و فاصله زیر چانه تا بالاترین قسمت سر بین ۳۲ تا ۳۶ میلی متر باشد.
گواهی های زبان خارجی غیر فرانسه (انگلیسی و عربی).
پروژه تحصیلی برای ادامه تحصیل در فرانسه

مدارک ویزای شینگن هلند: (https://www.partvisa.com/%D9%88%D9%82%D8%AA-%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D9%87%D9%84%D9%86%D8%AF)

الزامات عمومی برای تمام متقاضیان

الف: رزرو سفر

بلیط پرواز یا رزرو پرواز

ب: مدارک محل اقامت و نحوه تعیین معیشت در طول سفر در قلمرو کشورها عضو شینگن:

رزرو هتل یا
تاییده محل اقامت و / یا پوشش هزینه ها توسط دعوت کننده / نهاد ی شخص اعزام کننده (برخی از کشورهای عضو شنگن ممکن است فرم مخصوصی برای این منظور داشته باشند، به وب سایت مربوطه مراجعه شود)، و یا
پرینت گردش سه ماهه آخر حساب بانکی در ایران، و یا
سایر شواهد تمکن مالی قابل استفاده در طول سفر ( کارت اعتباری بین المللی، چک مسافرتی، و غیره)

ج: مدارک نشان دهنده ثبات اجتماعی و اقتصادی (که امکان ارزیابی قصد متقاضی برای ترک قلمرو کشور عضو شنگن قبل از انقضای ویزای درخواست شده را ممکن سازد):

تمامی متقاضیان پرینت سه ماه آخر حساب بانکی و سند ملکی در ایران، در صورت لزوم.
شناسنامه (سند هویت نشان دهنده سوابق خانوادگی از دفاتر ثبت رسمی)
مقامات: برگه ماموریت یا گواهی تصدی پست و آخرین فیش حقوقی.
کارمندان: گواهی اشتغال به کار و یا قرارداد کار اخیر + فیش های حقوقی سه ماه آخر، لیست واریز حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی، خدمات درمانی یا معادل آن، و یا نامه از کارفرما با توضیح اینکه چرا این لیست در دسترس نیست.
تجاری: اثبات ثبت در سیستم تجاری (به عنوان مثال جواز کسب یا نامه از سازمان تجارت رسمی/اتحادیه) و لیست واریز حق بیمه به سازمان تامیت اجتماعی، خدمات درمانی ی معادل آن، در صورت لزوم؛
مدیران و یا سهامداران شرکتهای ایرانی: معرفی نامه امضا شده توسط نماینده قانونی شرکت در تایید شرکت یا سمت متقاضی؛ اثبات وجود این شرکت در ایران (به عنوان مثال روزنامه رسمی منتشر شد)؛ اثبات سمت متقاضی چنانچه در روزنامه رسمی ذکر نشده باشد؛
هنرمندان: اثبات عضویت در یکی از انجمن های حرفه ای رسمی هنرمندان (به عنوان مثال خانه سینما، خانه عکاسی، وغیره؛) و لیست واریز حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی، خدمات درمانی یا معادل آن، در صورت لزوم؛
بازنشستگان: اثبات دریافت حقوق بازنشستگی.
دانش آموزان و یا افراد زیر سن قانونی: مدارک مربوط به وضعیت اجتماعی یا اشتغال پدر و مادر و در صورت لزوم، گواهی اشتغال به تحصیل و یا کارت دانشجویی.
افراد غیر شاغل: مدرک کافی نشان دهنده وضعیت اجتماعی و اقتصادی (به عنوان مثال: گواهی ازدواج، مدارک ثبت خانواده، اسناد و مدارک در تایید مالکیت ملکی.
مدارک و شواهد نشاندهنده منظور از سفر

الف- کسب و کار

دعوت نامه ای از یک شرکت در اولین کشور عضو شینگن مقصد،مشخص کردن دلیل سفر و تاریخ(ها)، همراه با شواهد مستند از رابطه تجاری (قرراردادها، فاکتورها، مکاتبات، مدارک واردات و غیره…)(برخی کشورها ممکن است از یک فرم مخصوص برای دعوت نامه بعلاوه کپی کارت شناسایی مدعو استفاده نمایید و به سایت سفارت کشور مربوطه مراجعه شود.)

ب- ماموریت رسمی

یادداشت رسمی یا نامه از محل ماموریت: شامل نام و نام خانوادگی مامور، عنوان شغل رسمی، هدف از این سفر، تاریخ شروع ماموریت، تعهد نامه اعزام کننده برای پوشش هزینه های سفر و دعوت نامه از نمایندگی رسمی مستقر در مقصد.

ج- خانواده / سفر شخصی

دعوت نامه از خانواده میزبان، در صورت لزوم، (برخی کشورها ممکن است از یک فرم مخصوص برا ی دعوت نامه بعلاوه کپی کارت شناسایی مدعو استفاده نمایند، به وب سایت سفارت کشور مربوطه مراجعه شود.)
برای دیدار با خانواده اش: اثبات روابط خانوادگی ( به عنوان مثال شناسنامه (مدارک هویت دال بر روابط خانوادگی از ثبت احوال)

د- مسابقات ورزشی

دعوتنامه از سازماندهنده مسابقات در یک کشور عضو شنگن (برخی از کشورهای عضو ممکن است به تاییدیه کمیته ملی المپیک خود و یا سازمانهای مشابه نیاز داشته باشند).
ارائه نامه از فدراسیون رسمی ورزش مربوطه در ایران.

ن- نمایشگاه تجاری

دعوت نامه شرکت در نمایشگاه صادره توسط نهاد برگزارکننده در کشور عضو شنگن و یا نمایندگی رسمی آن در ایران.
تایید پرداخت هزینه غرفه در نمایشگاه و تایید نهاد برگزارکننده و یا نماینده محلی آن با ذکر نام متقاضیان در استخدام شرکت حاضر در نمایشگاه باشند.

و- گردشگری

برنامه سفر
رزرو هتل و یا به جای آن مدرک تایید کننده محل اقامت برای کل مدت اقامت.

3- غیر ایرانیان ساکن ایران

اجازه اقامت در ایران که مدت اعتبار آن حداقل سه ماه پس از انقضا مدت ویزای درخواستی باشد.

4- افراد زیر سن قانونی

چنانچه فرد مورد نظر تنها و یا با یکی از والدین مسافرت می کند، رضایت نامه ولی یا قیم قانونی لازم است. در صورتی که والد همراه فرد زیر سن قانونی به تنهایی دارای حق حضانت باشد از شرط مستثنی خواهند بود.

5- مدارکی که توسط افراد خاص باید ارائه شود:

اعضا دولت، مجلس یا نهادهای قانون گذار: یادداشت رسمی، حکم ماموریت یا مدرک رسمی دیگر.
کارمندان سایر سفارتها، کنسولگری ها، نمایندگی های سازمان ملل یا سایر نهادهای قانونی وابسته به یکی از کشورهای عضو شنگن: حکم ماموریت از سفارت، کنسولگری یا نمایندگی های مربوطه.
دفتر داران: حکم انتصاب
شاغلین حرفه های منتصب به نهادهای تخصصی (پزشکان، جراحان، دندانپزشکان، داروسازان، وکلا، معماران و اعضای خانواده ایشان): گواهی از نهاد صنفی تخصصی
قضات: حکم انتصاب از قوه قضاییه
مقامات عالی رتبه: یادداشت رسمی نامه ماموریت از نهاد مربوطه.
دانشگاهیان (استادیار، دانشیار، استاد، رئیس، رییس دانشکده، رئیس دانشگاه): حکم انتصاب از موسسه آموزشی عالی مربوطه.
خبرنگاران: کارت خبرنگاری،حکم استخدامی نشریه یا خبرگزاری مربوطه.
ورزشکاران: حکم فدراسیون رسمی ایرانی ورزش مربوطه شامل تاریخ عضویت و نوع آن (آماتور/ مبتدی یا حرفه ای) و یا مدارک نشاندهنده شرکت در رقابتهای ملی یا بین المللی.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی هلند
مدارکی که باید علاوه بر فرم پر شده درخواست ویزا، در وقت ملاقات و انجام مصاحبه همراه داشته باشید

شناسنامه ایرانی: ترجمه رسمی شناسنامه با فتوکپی از تمام صفحات باید حتما موجود باشد.
اصل گذرنامه : اعتبار گذرنامه باید حداقل شش ماه بیشتر از پایان مدت زمان ویزای درخواستی باشد. کپی گذرنامه را تنها از صفحات یک تا پنج و همین‌طور صفحاتی که در آن‌ها مهر ویزاخورده، تهیه کنید.
سه قطعه عکس رنگی: توجه داشته باشید، در صورتی که اسامی همراهان در گذرنامه‌ی درخواست‌کننده‌ی ویزا ذکر شده باشد، دو قطعه عکس رنگی از هر کدام از همراهان نیز باید در مدارک موجود باشد.

*عکس مورد نظر باید ویژگی‌های ضروری ذیل را داشته باشد:

عکس رنگی
زمینه سفید
تمام‌رخ در ابعاد ۵. ۴* ۵. ۳ که کمتر از سه ماه پیش گرفته شده و کاملاً با ظاهر فعلی صاحب عکس همخوانی داشته باشد(طبق مقررات شنگن، عکس شما بر روی برچسب ویزا چاپ خواهد شد.)

آدرس محل کار و منزل به طور دقیق
اسناد وضع اجتماعی حرفه‌ای و تمکن مالی

برای کارمندان بخش دولتی :ترجمه‌ آخرین حکم کارگزینی
برای کارمندان بخش خصوصی‌: گواهی اشتغال به کار
برای صاحبان شرکت‌های خصوصی : ترجمه‌ روزنامه رسمی شرکت به همراه رزومه‌ی شرکت به زبان انگلیسی، دو سری کپی از اصل مدارک فارسی.
برای دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها: کارت بین‌المللی دانشجویی یا کارت عضویت هیئت علمی.
برای مشاغل آزاد:ترجمه جواز کسب و یا کارت بازرگانی مشروح عملیات آخرین ماه حساب بانکی شخصی پرینت حساب بانکی باید روی سربرگ انگلیسی و مهرشده به سفارت ارائه شود.

ترجمه‌ سند مالکیت، دو سری کپی از اصل مدارک فارسی
بلیط هواپیما یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت به مقصد هلند.
در صورت لزوم، فاکتور پرداخت‌ شده‌ هتل در هلند برای کل مدت اقامت.
بیمه نامه بین‌المللی پزشکی و بازگشت به کشور مبدأ(متقاضیان ویزا باید بیمه‌ مسافرت فردی یا جمعی داشته باشند) این بیمه باید:

هزینه‌های احتمالی بازگشت به میهن تحت مراقبت‌های پزشکی
هزینه‌های احتمالی نیاز به درمان و یا هزینه‌های بیمارستانی اضطراری را پوشش دهد
تا پایان طول اقامت در تمام کشورهای منطقه شنگن معتبر باشد
حداقل پوشش بیمه برای هر شخص مبلغ سی‌هزار یورو است. شرکت بیمه‌گذار باید نماینده‌ای معتبر در کشور هلند داشته باشد.

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی هلند

اصل یا ترجمه رسمی مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاه
کپی تمام صفحات گذرنامه
توصیه نامه از دو نفر استاد (برای افراد با تحصیلات دانشگاهی)
گواهی سابقه کار (در صورت وجود)
نمونه کار برای رشته های معماری و هنر
عکس پاسپورتی چهار قطعه
اصل یا کپی تأیید شده کارنامه آزمون زبان
رزومه
نامه انگیزش

مدارک لازم ویزای تجاری هلند

اصل پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماه بیشتر از تاریخ ویزا درخواستی
فرم درخواست ویزا
کارت ملی و شناسنامه
2 قطعه عکس رنگی 6 در 4 رنگی با پس زمینه سفید بدون روتوش
در صورتی که قبلا ویزا شنگن و یا ویزا کشور معتبر دیگری دریافت کرده اید کپی از آنها و مهر های ورود و خروج
نامه تمکن مالی و گردش 6 ماه آخر سپرده بانکی
گواهی اشتغال به کار که در آن تاریخ استخدام – سمت – میزان حقوق و مرخصی ذکر شده باشد به همراه فیش حقوقی . ( برای کارمندان و کارگران )
پروانه کسب و یا ثبت شرکت و یا کارت بازرگانی ( برای صاحبان مشاغل )
گواهی بازنشستگی ( برای افراد بازنشسته )
گواهی اشتغال به تحصیل ( برای دانشجویان )
بیمه مسافرتی
سند مالکیت ( در صورت وجود )
رزرو هتل و بلیط هواپیما

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی مجارستان (https://www.partvisa.com/%D9%88%D9%82%D8%AA-%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86)

اصل گذرنامه معتبر با 6 ماه اعتبار از تاریخ حركت تور (امضاء شده).
اصل گذرنامه باطل شده (در صورت وجود).
فتوكپی از صفحات مشخصات گذرنامه و ویزاهای قبلی شنگن و مجارستان.
تكمیل فرم مشخصات فردی (به طور كامل.)
هر فرد 2 قطعه عكس 4×3 رنگی، زمینه سفید و كاملاً از رو به رو.
ترجمه انگلیسی شناسنامه و فتوكپی فارسی مسافر تا تائید دادگستری و وزرات امور خارجه.
ترجمه انگلیسی گواهی اشتغال به كاریا روزنامه رسمی ، یا پروانه كسب اتحادیه و گواهی اشتغال به تحصیل با مهر و تائید دادگستری و وزارت امور خارجه.
پرینت انگلیسی حساب جاری 3 ماه گذشته با مهر و امضاء (توسط بانك.)
ترجمه انگلیسی سند مالكیت به نام مسافر تا تائید دادگستری و وزرات امور خارجه.
با توجه به شرایط اخذ ویزای هر كشور ، سفارتخانه مربوطه این حق را برای خود محفوظ می دارد كه از شما مدارك دیگری نیز درخواست نماید.
ارائه ضمانت بازگشت الزامی است..

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی مجارستان از سفارت مجارستان

۶ قطعه عکس ۶*۴ رنگی پاسپورتی
هزینه ویزای تحصیلی مجارستان
گواهی تعهد پرداخت هزینه های دانشجو توسط پدر یا قیم در سربرگ محل کار آنها همراه با مهر و امضاء
فتو کپی شناسنامه مادر
گواهی اشتغال به کار پدر یا قیم در سربرگ محل کار آنها همراه با مهر و امضاء
ترجمه روزنامه رسمی یا جواز کسب محل کار پدر یا قیم
سند ملکی یا موبایعه نامه به نام قیم
پرینت حساب ۶ماهه قیم به انگلیسی
گواهی پرینت بانکی موجودی به نام دانشجو
پرداخت شهریه کالج یا ترم اول دانشگاه قبل از تکمیل پرونده سفارت
بعد از تکمیل مدارک مورد نیاز در پرونده ، نماینده موسسه با مراجعه به سفارت اقدام به تعیین وقت و ارائه مدارک می نماید، تااقدامات لازم برای صدور ویزا توسط سفارت انجام پذیرفته و نسبت به صدور ویزای دانشجویی اقدام نماید.

.
مدارک لازم برای وقت سفارت تجاری مجارستان

گذرنامه معتبر حداقل 3 ماه اعتبار
عکس رنگی 2 عدد سایز پاسپورتی
تکمیل فرم سفارت
برگه دعوت نامه
60 یورو هزینه سفارت
به همراه داشتن تمام پاسپورت های قبلی
گواهی اشتغال به کار (مسئولیت کاری ، میزان حقوق، تاریخ شروع به کار)
اصل سند مالکیت
پرینت 3 ماهه بانکی
نامه ای مبنی بر قصد و نیت و برنامه سفر متقاضی
اگر متقاضی دارای شرکت می باشد مدارک رسمی شرکت (روزنامه رسمی –پرینت حساب)
کپی و اسکن پاسپورت سایر افراد تحت تکفل
انگشت نگاری عکس و مصاحبه در سفارت هم انجام می گیرد
کپی و اسکن پاسپورت سایر افراد تحت تکفل
عکس رنگی همسر و همراهان هر کدام 2عدد
ترجمه سوء پیشینه متقاضی
رزرو بلیط رفت و برگشت
بیمه نامه سفر