PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نصایحی اندرباب شب رصدی!

م.ح.اربابی فر
11-06-2010, 10:22 PM
آدمها کلا به دو دسته تقسیم می شوند:
1- آدمهای که شب رصدی رفته اند
2- آدم هایی که شب رصدی نرفته اند

اگر شما جزو دسته اول هستید حتما هر شب رصدی برای شما یک تجربه به همراه داشته است که آن را از دیگران نشنیده بودید و قبلا تجربه اش نکرده اید. چیزهایی به ظاهر پیش پاافتاده که بسیار مهمند و در شب های رصدی دیگر رعایت کردید.
حالا لطف بفرمایید و از آن چشمه گوارای تجاربتان ما را نیز بهره مند بفرمایید.
دوباره تاکید می کنم تجربه هایی که مخصوص خودتان هستند و با کشف آنها خیلی حال کرده اید!! را نقل کنید.

Setare KOchOlO
11-06-2010, 11:31 PM
سلام به همه...البته همه اونایی که پست میذارن به بعد...برای دومین بار من اولم...اخ جووووووووووووووون:grin:

تجربه من :1) حتما شلوار گت دار بپوشین،یا کفش گردن دارکه بشه این لبه شلوار رو به داخل کفشتون بکنین...بخاطر اینکه وقتی اومدین خونه کفشتون تکوندین اون مورچه هاکله گنده (حالا مرده یازنده مهم نیس)نیان بیرون.:are you for real :

2) باتوجه فصل...اوه اوه ...واقعا حواستون باشه...به هوای خنک محل زندگیتون نرین...توی هرفصلی حتی میتونم بگم 4فصل ،یه لباس گرم فراموش نشه.

3)نوشیدنی گرم وشکلات هم همینطور...براکنترل فشار که بخاطر دیدن شگفتیای آسمون براتون پیش میاد لازمه...ولی جدا...یه ماده شیرین مزه باعث کنترل قندتون میشه...چون شماممکنه 3ساعت مداوم رو پاتون بایستین...

اینا باشه بازم میام...:grin:

169
11-07-2010, 10:03 AM
من تعداد انگشت شماری رضد گروهی رفتم (رصد تنهایی هم به خاطر نداشتن اپتیک نرفتم) و همین توری رفتیم این بود که اگه وقت دارید اگه میتونیم واسه غروب و کمی که هوا روشنه برسیم محل رصد!(واسه رصدهای خارج از شهر) چون خیالتون از رفت و جا و مکان راحته!!و اینکه وقتی صبح میشه ساعت 6 - 7 صبح دما خیلی پایینه!! مثلا وقتی توی تور که اکثرا خواب بودن وقتی از ماشین رفتم با تلسکوپ کار کنم وقتی دستم به میله و خوده بدنه تلسکوپ خود همون جا چهار ستون بدنم لرزید به قدری به قدری سرد بود که پشیمون شدم و اومدم داخل ماشین!! در کل اینجا دست کش نیازه واسه کار که بتونی ادامه بدی!!!
یه فلاکس چای ( همون فلاکس چای آقای فروغی) رو همیشه با خودتون داشته باشید!خیلی عالی بود و تموم بشو نبود!!!

169
11-23-2010, 04:18 AM
تجربه رصدی نیستش فقط یه خواهش!
اگهکسی می خواد تلسکوپ فقط و فقط واه رصد بخره اصلا این کارو نکنه! 500 600 تومن پول داری اصلا عجله نکن! تو که میخوای تلسکوپ بخری لااقل اگه میخوای یه چیزی بخری فقط رصد نباشه!باورکن رصدهای تکراری خسته ات میکنه! بهتره یه دوربین+یه تلسکوپ+به مقر موتور دار بخری و تا اخرعمرت ازش همه منظوره استفاده کنی!
البته این کمی هم به شب رصدی مرتبط بودا!

m.aryayi
01-25-2011, 05:45 PM
تايپيك جالي است ولي لطفا پشت تجربه هاتون شماره بزنيد كه بعدا ازشون يك فايل pdf درست كنيم و با نام آوااستار share كنيم و حتي تو يكي ازمجله ها چاپ كنيم

6) اگه مي خوايد مناطق مرطوب و نسبتا گرم به رصد بريد حتما مقداري توتون يا خشخاش با خودتون ببريد. مطمئنا همتون بوي خشخاش رو به خارش دادن به خاطر پشه ها ترجيح ميديد

7) اگه براي بارش شهابي رفتيد يك رصد عمومي (اين خودش تجربه بعدي) و خواستيد دراز بكشيد حتما اهنگ بگذاريد (اهنگ ها اجمالا رپ و متال و يا خواننده هايي مثل فرهاد كه حسابي بيدارتون نگه دارن)

8) هيچ وقت تو يك رصد عمومي به فكر انجام دادن كارهاي علمي مثل تعيين ZHR نباشيد فقط وقتتون رو تلف مي كنيد به جاش يك تلسكوپ برداريد و بريد يك گوشه و شروع كنيد به لذت بردن از اسمون

تا بعد :advise:

ستاره بنیادی
01-25-2011, 09:08 PM
9) حتما جوراب کلفت بپوشید و جوراب یدکی هم با خودتون داشته باشین، سر کردن شب با جورابی که توسط چایی دوست تون

خیس شده ، یا جورابی که به خاطر رفتن تو گل خیس شده اصلا کار راحتی نیست و تازه بعدش هم پا درد می گیرین!

10) واسه خانوما : شال یدکی خیلی چیزه عالیه :

تو سرما گرمتون می کنه!

تو سرما خیسش می کنین خنک تون می کنه!

دست دوست تون آسیب دیده باهاش دست اش رو می بندین دور گردنش! ا

گه موجود خطرناکی خواست بهتون حمله کنه می اندازین دور گردنش خفه اش می کنین!

سفره، دستگیره، دستمال هم از مزایای دیگه است..

ولی جدا شال کمکی یه چیز فوق العاده است for rainy day!

m.aryayi
01-25-2011, 09:17 PM
گه موجود خطرناکی خواست بهتون حمله کنه می اندازین دور گردنش خفه اش می کنین!
عجب رصدي :blink:

11) اگه موقع برگشت به خونه خوابتون نگرفت سعي كنيد نگذاريد ديگران هم بخوابن چون بد جور حوصلتون سر ميره ، به نظر من بهترين روش ترقيب ديگران به انجام بازي مافيا است خواب رو از سر همه مي پرونه

12) هميشه دو تا باتري موبايل با خودتون داشته باشيد

13) سعي كنيد غذايي با خودتون ببريد كه موقع خوردنش نياز نباشه بهش نگاه كنيد

پیام بهرام پور
01-25-2011, 09:20 PM
14. خواب:
يكي از دشوار ترين قسمت‌هاي يك شب رصدي بيدار ماندن در طول شب است، معمولاً وقتي ساعت از يك يا دو مي‌گذرد ديگر بيدار ماندن بسيار سخت است و اگر هم بيدار باشيم به سختي هوشياري خود را حفظ مي‌كنيم. اما بايد ببينيم كه راهكار چيست؟
شايد از برخي از منجمان شنيده باشيد كه آنها برنامه‌ي زندگي خود را تغيير داده به طوري كه روز‌ها مي‌خوابند و شب‌ها مشغول كارهاي "روزانه‌ي" خود مي‌شوند!
اين مساله شايد كمي جالب به نظر برسد ولي بايد به اين نكته توجه كرد كه چرخه‌ي شبانه روز سبب تغييراتي در توليد هورمون‌هاي مختلف، در برخي از غدد مي‌شود. برخي از هورمون‌ها در تاريكي و برخي ديگر در ساعات روشنايي ترشح مي‌شوند كه اين باعث مي‌شود تا كساني كه برنامه‌ي فوق را پيش مي‌گيرند مشكلاتي از جمله افسردگي يا بد‌خلقي و... پيدا كنند. اما خب گفتن اين مطالب براي اين نبود كه از اين به بعد رصد‌هاي شبانه را در روز انجام دهيد! بلكه مي‌بايد ببينيم كه چه‌ مي‌توان انجام داد كه مشكلات به حداقل برسد؟
ملاتونين هورموني براي توليد خواب مغز است و در زماني كه تاريكي مطلق حاكم باشد شروع به ترشح مي‌كند كه باعث خواب آلودگي مي‌شود، شايد خواندن اين مطلب هم شما را به خواب بياندازد! زيرا شب‌هاي رصدي خوب دقيقاً ويژگي‌ لازم براي توليد ملاتونين را دارند! ولي شما در شب‌هاي رصدي مي‌خواهيد بيدار بمانيد نه اين كه بخوابيد.
شما اگر به منبع نوري قوي خيره شويد ملاتونين ديگر توليد نمي‌شود ولي اين عمل باعث مي‌شود كه عادت چشم شما نسبت به تاريكي برهم بخورد. و اين چيزي است كه تمام منجمين با آن مشكل دارند.
بنابراين نگاه كردن به منبع نور كاري عاقلانه نيست و بايد راهي بهتر پيدا كرد كه ما تغذيه را پيشنهاد مي‌كنيم:
غذا‌هايي مانند گوشت گاو، ‌ماهي و تحم‌مرغ يا بادام،‌ دانه‌ي كدو تنبل و كنجد و موز هم كمك شاياني به بيدار ماندن و البته هوشيار ماندن مي‌كند.
از خوردن شيريني‌جات بپرهيزيد، زيرا باعث مي‌شود كه هورمون‌هايي كه براي بيدار ماندن لازم هستند، ترشح نشوند.
هرچقدر كه اطراف شما سرد تر باشد شما نيز كمتر به خواب مي‌رويد ولي توجه كنيد كه خيلي هم خود را سرد نكنيد.
دانشمندان به اين نتيجه رسيده‌اند كه وقتي پوست شما سرد شود در درون بدن شما دما زياد مي‌شود و باعث مي‌شود كه بيشتر هوشيار شويد.
مي‌توانيد كمي‌ قدم بزنيد. اين كار كمك بسياري براي هوشياري مي‌كند.
ترجيحاً به جاي قهوه يا چاي براي حفظ هوشياري از آبنبات‌هاي نعنايي يا كلاً‌ آدامس يا آبنبات‌هايي كه بوي جالبي را به مشام شما مي‌رسانند، استفاده‌ كنيد.

پیام بهرام پور
01-25-2011, 09:25 PM
15. تغذيه:
همانقدر كه تغذيه براي يك دونده‌ي ماراتن اهميت دارد، براي يك منجم نيز بايد اهميت داشته‌باشد زيرا تغذيه‌ي سالم تنها منبع تامين انرژي است و از خستگي و خواب آلودگي جلوگيري‌ مي‌كند.
براي بيدار ماندن بايد مواد قندي و نشاسته‌اي را كاهش داد تا حالت خواب آلودگي ايجاد نشود.
مصرف سبزيجات خام يا حتي پخته و آجيل باعث رفع خواب‌آلودگي شما مي‌شود.
يك تغذيه‌ي مناسب قبل از رصد (دو تا سه ساعت قبل از رصد) مانند كنسرو سبزيجات يا حبوبات مي‌تواند راهكار خوبي براي حل مشكل ‌خواب آلودگي باشد.
معجزه‌اي براي بيدار ماندن وجود دارد به نام "بيسكويت" كه به نظر من اثر آن از مصرف آجيل نيز مفيد تر است.
در مورد نوشيدني‌ها بايد گفت كه آب ميوه‌ي رقيق شده يا شير گرم به همراه عسل انتخاب خوبي مي‌تواند باشد.
اما به هيچ عنوان سراغ نوشابه نرويد زيرا نه از نظر معدني داراي املاح يا ويتاميني نيست و گازكربنيك آن نيز براي هضم درست غذا مضر است.

m.aryayi
01-25-2011, 09:38 PM
16) تو خيلي از رصد ها ديدم كه موقع رصد يك كتاب صورت هاي فلكي دستشون مي گيرن و شروع مي كنند به پيدا كردن جرم كه هم باعث ميشود عادتشون به تاريكي كم بشه و هم وقتشون حروم بشه ، هميشه 2-3 روز قبل از رصد تمام اجرامي رو كه در طي اون شب وجود دارند استخراج كنيد و اگه تا به حال نديدينش حتما با كتاب هاي مثل اطلس اسمان و يا با نرم افزار ها مكان دقيقشون رو براي جاروب كردن ياد داشت كنيد

17) حتما بعضي اوقات براتون پيش اومده كه يك مدتي كاري براي انجام دادن نداريد (منتظر طلوع اجرام بعدي هستيد) سعي كنيد در اين مدت اجرامي رو كه قبل ديديد رو دوباره ببينيد ولي اين بار به صورت راندوم مثلا اگه m13 رو با تلسكوپ ديديد جرم بعدي تون m4 باشه تا تمرين خيلي خوبي براتون باشه شايد سال بعد شركت كننده رقابت هاي رصدي باشيد

18) به نظر من زيباترين بخش رصد ياد دادن آموخته ها به ديگران است ، اگه با كار كردن با تلسكوپ مشكلي نداريد هميشه افرادي هستن كه باهاش مشكل دارن سعي كنيد بهشون ياد بديد چه طور كار كنند و لذت ببرند و اگه بعضي موقع ها از دستشون عصابي شديد فراموش نكنيد كه زماني شما هم شبيه اون ها بوديد

پیام بهرام پور
01-25-2011, 09:42 PM
19. چهار پايه تاشو يا زير‌انداز: براي استراحت
20. چراغ قوه‌ي قرمز با باطري اضافه: چون خيلي احتمال دارد كه باطري شما تمام شود.
21. چشمي: دردناك‌ترين قسمت رصدي مي‌تواند همين باشد كه شما تلسكوپ سنگين خود را تا محل رصد آورده باشيد ولي به علت فراموش كردن چشمي، كار شما بيهوده باشد.
22. شارژ باطري‌هاي تلسكوپ: از نكات مهم ديگر شارژ بودن باطري‌هاي موتور تلسكوپ شما است كه حتماً به آن توجه كنيد.
23. فراموش كردن كلانشور، كنترل تلسكوپ، پيچ‌ها و ساير ريزه‌كاري‌ها ممكن است بسيار مشكل ساز شود.
24. اگر از ابزار تلسكوپي سود مي‌بريد آن را حتماً به دقت زياد هم خط نماييد.
25. اگر داروي خاصي مصرف مي‌كنيد، آن را فراموش نكنيد.
26.همراه داشتن چادر براي استراحتي مطمئن و همچنين قرار دادن وسايل بسيار مناسب است.

شايان سليم شهشهانى
01-26-2011, 02:04 PM
٢٧. كيف پول و تلفن همراهتان را در مكاني امن قرار دهيد ، ترجيحا داخل كيف كوچك دم دستي كه چراغ قوه و هدلايتتان را هم در آنجا قرار بدهيد.

*sh
01-26-2011, 02:22 PM
با این اوصاف و توصیه های دوستان چقدر دلتنگ رصد شبانه شدیم:have a nice day:

ستاره بنیادی
01-26-2011, 02:28 PM
28) سوال های کیهان شناسی و فلسفی تون که احتیاج به توضیح خیلی خیلی مفصل داره رو قبل از رصد یا

بعد از رصد بپرسین ، چون هم خودتون رو از رصد می اندازین هم دیگران رو، تازه صدای بقیه هم در میارین

yegane
01-27-2011, 03:09 PM
منم با اجازه یه دونه بگم

29) فندک و قرص مسکن هم با خودتون داشته باشین به قول ستاره فور رینی دی!!

پیام بهرام پور
01-27-2011, 07:03 PM
منم با اجازه یه دونه بگم

29) فندک و قرص مسکن هم با خودتون داشته باشین به قول ستاره فور رینی دی!!

فقط تورو به خدا سیگار نکشید! خدایی یکی از بدترین حالت های من در یک رصد این است که کسی کنار من سیگار بکشد.
در ضمن! اگر هم سیگار نکشید خیلی اذیت می شید با اجازه ی مسئول گروه (تور لیدر) به جایی دور از گروه بروید و سیگار بکشید.

Nadia
01-27-2011, 07:42 PM
30) حتماً از تمامی افراد (حتی دوستان بسیار نزدیک) یک تلفن ضروری از نزدیکان درجه یک داشته باشید تا در صورت بروز مشکل با آنها تماس بگیرید (البته این مورد بیشتر برای تور لیدر ها کاربرد دارد)

31) اطلس های آسمان شب با خود ببرید (شاید لازمتان شد)

32) سعی کنید قبل از رصد برنامه های هواشناسی را بررسی کنید تا با هوای ابری یا حتی بارانی روبرو نشوید!
همچنین برنامه ای آماده کنید که اگر به هوای ابری خوردید کاری برای انجام دادن داشته باشید.

ستاره بنیادی
01-27-2011, 08:09 PM
31) اطلس های آسمان شب با خود ببرید (شاید لازمتان شد)

به خصوص از نوع شب نمای آن! :thumbsup:

33) ممکنه ابتدایی به نظر برسه ولی خیلی مهمه!! :

بدون هماهنگی به هیچ وجه از گروه دور نشوید :

ممکن است لازم باشد با پدرتان (!) هماهنگی کنید و یا با لیدر گروه ! در هر صورت ترجیحا از گزوه جدا نشوید مخصوصا بدون هماهنگی:thumbsup:

Nadia
01-27-2011, 08:18 PM
34) توی رصد کلاً نباید شما را جو بگیرد از هر نظری که این هر نظر عبارتند از
34- الف) جو بگیرتتان و لباستان را در سرما به کسی ندین
34-ب) جو بگیرتتان و ادای نترس ها را در بیاورید و از گروه دور شوید و بروید یه جای ترسناک
34-ج) جو نگیرتتان و با لباس کم شب را شروع کنید چون گرمای بدنتان از دست می رود
34-د) کلاً جو توی رصد چیز بدی هست

tahoo
01-27-2011, 10:07 PM
سلام به همه...البته همه اونایی که پست میذارن به بعد...برای دومین بار من اولم...اخ جووووووووووووووون:grin:

تجربه من :1) حتما شلوار گت دار بپوشین،یا کفش گردن دارکه بشه این لبه شلوار رو به داخل کفشتون بکنین...بخاطر اینکه وقتی اومدین خونه کفشتون تکوندین اون مورچه هاکله گنده (حالا مرده یازنده مهم نیس)نیان بیرون.:are you for real :
:grin:

اگه مي خوايد مناطق مرطوب و نسبتا گرم به رصد بريد حتما مقداري توتون يا خشخاش با خودتون ببريد. مطمئنا همتون بوي خشخاش رو به خارش دادن به خاطر پشه ها ترجيح ميديد :advise:

نیازی به ول خرجی نیست:rambo:... شما می تونید با استفاده از یک کیسه مرز بین شلوار و کفشتون رو ببندید(تا می کنید و دور شلوار و کفش می پیچید و گره میزنید تا خاک و مورچه و... وارد کفشتون نشن...

35)کیسه ی بزرگ حتما ببرید ... همه جوره لازم میشه ... اگه لازم نشد در اخر آشغال هاتون رو حتما بریزید توش... جوری هم بریزید که انگار تاحالا کسی اونجا نیومده:gangs:

توتون و خشخاش هم اگه پیدا نکردید تو دارو خانه ها اسپری ه ضد پشه دارن ...! پیس پیس میزنین راحت میخوابین

34) توی رصد کلاً نباید شما را جو بگیرد از هر نظری که این هر نظر عبارتند از
34- الف) جو بگیرتتان و لباستان را در سرما به کسی ندین
34-ب) جو بگیرتتان و ادای نترس ها را در بیاورید و از گروه دور شوید و بروید یه جای ترسناک
34-ج) جو نگیرتتان و با لباس کم شب را شروع کنید چون گرمای بدنتان از دست می رود
34-د) کلاً جو توی رصد چیز بدی هست

کلا من توان رعایت کردن این یه نکته رو(در تمام مراحل زندگیم) اصلا ندارم لزا دوستان باید هم مواظب من هم مواظب خودشون باشن چون من هم در جو دادن و و هم جو گیر شدن استادم...:yarr::yaeh am not durnk::thumbsup:

yegane
فقط تورو به خدا سیگار نکشید! خدایی یکی از بدترین حالت های من در یک رصد این است که کسی کنار من سیگار بکشد.
در ضمن! اگر هم سیگار نکشید خیلی اذیت می شید با اجازه ی مسئول گروه (تور لیدر) به جایی دور از گروه بروید و سیگار بکشید.

البته منظور من استفاده از فندک برای سیگار نبودها!!

فندک برای اتفاقات غیر منتظره ای که خدای نکرده پیش میاد از روشن کردن آتش تا ضدعفونی کردن زخم و ...

someone
و البته یه چیز دیگه
با این که چند باری بیشتر به رصد نرفتم اما یه چیزی رو خوب می دونم از اوردن دختر خانم های کم تر از هجده سال پرهیز کنید چون پدر مادراشونم با خودشون میارن و کلا وضعی می شه که نگو و نپرس:x_x: . در ضمن پانتومیم هم جایگزین خوبی واسه مافیا هست وکلی هم می خندین .

m.aryayi
01-27-2011, 10:08 PM
36) حتما يكي از اين چراغ قوه كوچيك ها هميشه همراه خود داشته باشيد ، لازم نيست قرمز باشه ، چراغ قوه قرمز هم داشته باشيد ولي اين براي كار هاي خاص مثلا اگه رصد گاه دستشويي نداشت و خواستيد بيايوني به انجام واجبات(!) بپردازيد بايد از اين چراغ قوه استفاده كنيد

tahoo
01-27-2011, 10:42 PM
37) یه چاقو ، کاتر یا خنجر با خودتون ببرین ... نه برای کشتن تمام اعضا ی گروه بلکه برای کشتن کسایی که خوشتون نمیاد:yarr::grin::wink: شوخی کردم...
برای کشتن جانورانی مثل عقرب (این تجربه شدست:dizzy:) و همچنین میوه پوست کندن و ...
ضمنا اونم دسته بچه ندین...:fight::thumbsup:

m.aryayi
01-27-2011, 10:55 PM
توتون و خشخاش هم اگه پیدا نکردید تو دارو خانه ها اسپری ه ضد پشه دارن ...! پیس پیس میزنین راحت میخوابین
.

تو اين زمينه تجربتون كامل نيست پشه هاي شب رصدي رو نميشه با اين دارو سوسولي ها دور كرد :angry:

tahoo
01-27-2011, 11:12 PM
تو اين زمينه تجربتون كامل نيست پشه هاي شب رصدي رو نميشه با اين دارو سوسولي ها دور كرد :angry:

من کلا ازین کارا خوشم نمیاد استفاده هم نکردم فقط دیدم ....اصولا هم در دامن طبیعت که میرم به سان انسان های اولیه میشم ... :grin: نه کیسه می بندم نه چیزی(کیسه رو ندیدم این ایده ی خودم بود :rambo:) با تمام موجودات به جز مار یا دوستم یا کنار میام...:thumbsup:

rezash
01-28-2011, 01:05 AM
دیشب رفتم پشت بوم رصد
لوازم تکمیل(تلسکوپ و دوربین و اطلس اسمان شب و چراغ قوه وغیره...)
لباس گرم تکمیل(سه تا شلوار و کاپشن و دستکش و کلاه)البته بدون شال گردن که صورتم یخ زد.
اطلا عات تکمیل_میدونستم میخوام چیکار کنم_(رصد مشتری و صور فلکی قیطس یا نهنگ و جبار و تعدادی از اجرام فهرست مسیه)البته بماند الودگی نوری و جوی تاثیر بدی داشت.
چند شب قبل هم نزدیک صبح این کارو کردم و زحل و زهره و عطارد و صورتهای فلکی اسد و سنبله و عقرب رو رصد کردم.
همه اینا رو گفتم که بگم یه چیز مهم کم بود.
یه همراه مثل خودم

sun
02-07-2011, 07:51 PM
یه راهنماییی هم کنید دوستان.... کسی که رصد کردن ر دوست داره و با گردنش مشکل داره چه باید کنه...... مخصوصا که دیسک گردن هم داشته باشه.... :oh noes: بزرگترین مشکل من برای پایداری در شب رصدی اینه.....:help: :TT TT::TT TT::TT TT: چه طور برم به جنگش؟ :sSW_darthvader:

messier_hunter
02-21-2011, 08:52 PM
دوستان خیلی از نکات مهم رو گفتند فقط چند نکته دیگه هم هست که بد نیست بهشون توجه بشه.

1)نظم. با توجه به مواردی که از گروه های رصدی مختلف در رقابت ها و برنامه های رصدی دیدم، برای بنده اثبات شده که نظم تاثیر زیادی در بازدهی این گروه ها داشته. اشخاصی رو هم دیدم که صبح یک برنامه رصدی اشیا، کاغذ ها و نقشه هاشون ده ها متر اونطرف تر پیدا شده! توصیه می کنم:

کاغذ ها رو در یک تخته رسم قرار بدید و خودکار یا مداد رو با نخ به اون ببندید.
یک کیف کوچک کارابین دار به کمربندتون ببندید و چشمی ها و اشیا ریز رو در اون قرار بدید. استفاده از کیف کمری هم توصیه میشه

2)چراغ قوه: چراغ های led رو به تنگستن ترجیح میدم اما بخاطر اینکه طیف کاملی ندارند اگر فیلتر قرمز سر راهش قرار بدید نورش خیلی کم میشه. بهترین راه حل اینه که از یک فروشنده قطعات الکترونیکی led قرمز سیر بخرید و با کمی لحیم کاری بجای led سفید داخل چراغ قوه نصب کنید.

3)لباس گرم: همونطور که گفتند خیلی مهمه. اما نکته مهم اینه که چند عامل در آدم ایجاد احساس سرما می کنند. یکی خود سردی هوا هست که راه حلش لباس گرمه. یکی رطوبت و نم زمین که بایستی یک کفش آب بند بپوشید. یکی هم باد!
ژاکت ها لباس های خوبی برای مقابله هستند اما به محض اینکه کمی باد بوزه عملا بی استفاده اند. اما اگه یک بادگیر (که قیمتی هم نداره) روی تمام لباس ها بپوشید سریع متوجه میشید که چه اثر چشمگیری داره.

4)زیر انداز: توصیه اکید می کنم در شب های رصدی که از غروب تا صبح رصد پیوسته ادامه داره حتماً در دو بازه حداقل 2 دقیقه ای دراز بکشید. دلیلش هم برداشتن فشار از روی قلب (در حالت ایستاده طولانی گردش خون مختل میشه) و از روی ستون فقرات هست.
برای زیر انداز هم یک پتوی کهنه رو پیشنهاد می کنم که اگر به سرمای غیر منتظره یا وضعیت اضطراری برخوردید به کارتون میاد. فقط اگر در منطقه سنگلاخی هستید (امکان وجود عقرب و...) احتیاط کنید. اینجا صندلی تاشو رو پیشنهاد می کنم.

5)و در پایان این پست این رو یادآوری می کنم که یگ گروه رصدی با تجربه، بعد از ترک محل رصد فقط ردپایش روی خاک باقی می مونه. نه نقشه و کاغذ پخش و پلا شده ای هست و نه زباله ای.

پیروز باشید...

messier_hunter
02-21-2011, 08:58 PM
من کلا ازین کارا خوشم نمیاد استفاده هم نکردم فقط دیدم ....اصولا هم در دامن طبیعت که میرم به سان انسان های اولیه میشم ... نه کیسه می بندم نه چیزی(کیسه رو ندیدم این ایده ی خودم بود با تمام موجودات به جز مار یا دوستم یا کنار میام...
اگر در اطراف منطقه استخر قدیمی، مرداب و... وجود داره احتمال وجود "پشه سالک" هست و برعکس باید خیلی جدی بگیرید.
یک دورکننده حشرات داشتم از خارج از کشور برام آورده بودند مثل این ضد عرق های جامد بود. فکر کنم اینجا هم بشه پیدا کرد.

یه راهنماییی هم کنید دوستان.... کسی که رصد کردن ر دوست داره و با گردنش مشکل داره چه باید کنه...... مخصوصا که دیسک گردن هم داشته باشه.... بزرگترین مشکل من برای پایداری در شب رصدی اینه..... چه طور برم به جنگش؟

من این مشکل رو ندارم اطلاعاتم هم در این زمینه ناقص هست اما حدث می زنم با استفاده از آتل گردن در شب های رصدی مشکلتون تا حدودی برطرف شه. و اینکه با پیچیدن شال گرم نگهش دارید.

آسمون
02-21-2011, 10:49 PM
یه راهنماییی هم کنید دوستان.... کسی که رصد کردن ر دوست داره و با گردنش مشکل داره چه باید کنه...... مخصوصا که دیسک گردن هم داشته باشه.... :oh noes: بزرگترین مشکل من برای پایداری در شب رصدی اینه.....:help: :TT TT::TT TT::TT TT: چه طور برم به جنگش؟ :sSW_darthvader:

یه بالش میذارید زیر سرتون و به آسمان زیبای خدا نگاه می کنید.به همین سادگی......به همین خوشمزگی.....:thumbsup:

م.ح.اربابی فر
02-21-2011, 10:52 PM
اگر در یک شب رصدی با حیوان درنده مواجه شویم چه کنیم؟

Setare KOchOlO
02-21-2011, 11:09 PM
:shocked...again::eyes on fire::slow:

اگر گرگ و سگ و كفتار بود فقط كافيه يه مشعل آتيش بچرخونين ... اگه نبود حتي يه شعله كوچيك آتيش هم كافيه ...

واگه دوباره نبود (كه نشان دهنده اينه كه شما تجهيزات لازم رو نياوردين)اصلا ازجاتون تكون نخورين ... هيچ قيافه غضبناكي هم به خودتون نگيرين ... خيلي با اعتماد به نفس بايستين ... زوم كنين رو چشماش ... اونا تو تاريكي چشاشون خيلي قويه (اينو گفتم بدونين كه تاريك هم باشه اونا مي بينن )جدا مي گم خيلي موثره ...:yarr:

nima
02-22-2011, 12:07 AM
در صورتی که در کویر، مورد حمله حیوانات قرار گرفتید خونسردی خود را حفظ کنید و اطلاعاتی را که از کمکهای اولیه بدست آورده اید انجام دهید . به یاد داشته باشید که اکثر حیوانات در مواردی که احساس خطر کنند دست به حمله می زنند، لذا در مناطق کویری از تعقیب و یا لمس کردن حیوانات جدا پرهیز کنید . از فرو بردن دست یا پا، در خارها و بوته ها خودداری کنید. در صورتی که قصد عبور از مناطقی را دارید که احتمال حضور مار یا بزمجه در آنها هست، سعی کنید با تولید صدا، حیوانات را از حظور خود آگاه سازید. (بستن زنگوله به پای شترهای کاروان به همین دلیل است , مارها با شنیدن این صدا از منطقه دور می شوند )

فصل فعالیت مار و عقرب در هنگام شب و از اواخر بهار تا اوایل پاییز است، در صورتی که در این زمان قصد کمپ شبانه دارید، حتی المقدور کفشهای خود را در درون چادر قرار دهید. در غیر اینصورت قبل از پوشیدن مجدد کفشها، حتما آنها را به خوبی بتکانید ، درون کفشها به علت وجود رطوبت مکان بسیار مناسبی برای مار و عقرب می باشند .

قبل از خواب چادر را بازرسی کنید و سپس کلیه راههای ورود و خروج آن را کاملا مسدود کنید.

منبع: سایت مورد علاقه ی من "بیابانها و کویر های ایران"

aurora
02-22-2011, 12:42 AM
یه چیز دیگه اینکه اگه احیانا در یک شب رصدی روی سقف خونه ی روستاییان محترم مشغول رصد بودید برای هر جرمی که میزید زیاد ذوق نکنید و بالا پایین نپرید چون اونا خوابشون سبکه و صبح که شد ازخجالت نمیتونید به چشاشون نگاه کنید.

rezash
02-22-2011, 12:58 AM

بی خیال وسایلتان شده و فرار کنید.

tahoo
02-22-2011, 01:16 AM

در مورد مار با اینکه ازش میترسم ولی اطلاعاتم تقریبا کامله!!!

اگه سر مثلثی شکلی داشت زهرش کشند تره (خطر ناکه) معمولا هم قلب شون(حدودا) 1 وجب پایین تر از سرشونه

اگه قصد داشتین با دست بگیرینش (هرگز نزارین دور دستتون حلقه بزنه چون اونقدر فشار میده تا خون تو دستتون رد نشه بعد مجبور میشین ولش کنین وقتی هم ولش کنین درجا نیشتون میزنه!!! )... اگه راست دست هستین با دست چپ بگیرین که اگه خواست با دمش دور دستتون حلقه بزنه با دسته راست (دست قوی تر) محکم انتهای دمش رو بگیرین.... کلا بیخیال این کار شین:zomg:... چه کاریه!!! :melt:(اینا رو محض اطلاع گفتم)
اگه اذیتش نکنین کاری باهاتون نداره...
اما اگه نیشتون زد
1 - فورا کمی بالا تر از محل نیش رو بندین
2- با چاقو به عمق 1 یا 2 سانت منطقه ی نیش زده رو ببرین
3- با مکیدن خون رو خارج کنین
4- فورا ببرینش بیمارستان
(بعضی از مار ها با پاشوندن زهر توی چشم طرف رو از پا در میارن !!! اگه توچشم زد... نمی دونم چیکار باید کرد!!!:whiteflags:)
نکته ی خیلی مهم :
سعی کنین مار رو نکشین چون اگه جفت ماری رو بکشین حتما اون یکیش میاد شما رو میکشه!!!
-----------------------
در مورد سگ هم بهترین کار اینه که تکون نخورین سعی کنین باش دوست باشین تا اونجا که اطلاع دارم سگ از اتیش نمی ترسه...!!!(گرگ از اتش میترسه)
...یه غذایی چیزی بهش بدین میره اگه پارس کرد هم خونسردیه خودتونو حفظ کنین حرکتی نکنین و فقط نگاش کنین
اگه داشت می دویید سمت تون وقتی نزدیک شد قبل از اینکه کاملا بپره و دستش رو روی شانه هاتون بزاره سعی کنین با یه دست به پیشونیش فشار بدین و سرش رو به سمت زمین (پایین) هدایت کنین و با یه دست زیر گلوش رو نوازش کنین (خودم یه بار این کارو کردم جواب داد:brigade.baka-wolf.c)

tahoo
02-22-2011, 02:29 AM
اگر در اطراف منطقه استخر قدیمی، مرداب و... وجود داره احتمال وجود "پشه سالک" هست و برعکس باید خیلی جدی بگیرید.
یک دورکننده حشرات داشتم از خارج از کشور برام آورده بودند مثل این ضد عرق های جامد بود. فکر کنم اینجا هم بشه پیدا کرد.

از اخطارتون ممنون...:zomg:
یه برنامه هم هست که میشه روی بعضی از گوشی ها گذاشت... نویز میده پشه ها فرار میکنن روی پشه های معمولی (شهری) امتحان کردم همشون رفتن!!! اون پشه هارو نمی دونم میرن یا نه!!!:wut: اگه برن که خیلی خوب میشه بو نداره:yarr:

یه راهنماییی هم کنید دوستان.... کسی که رصد کردن ر دوست داره و با گردنش مشکل داره چه باید کنه...... مخصوصا که دیسک گردن هم داشته باشه.... :oh noes: بزرگترین مشکل من برای پایداری در شب رصدی اینه..... چه طور برم به جنگش؟ :sSW_darthvader:

هیچی بهتر از این نیست که ادم کار رو بده به متخصصش... بهترین کار اینه که با دکتر یا پزشکتون مشورت کنین:faill:
امیدوارم همیشه سلامت باشین:have%20a%20nice%20d

----------------------------------
برای مار یادم رفت بگم با خودتون پونه ببرین مار از پونه بدش میاد ...
:thumbsup:

nima
02-22-2011, 09:46 PM

اما اگه نیشتون زد
4- فورا ببرینش بیمارستان
:brigade.baka-wolf.c)

موارد تکمیلی:

در نقطه گزيدگي و درست با همان عمقي كه نيش مار فرو رفته است ( معمولاً خيلي سطحي و حدود 4 ميلي متر ) يك برش خطي بدهيد . هيچ گاه روي ناحيه را برش ضربدري ندهيد زيرا اين كار ريسك بريده شدن اعصاب و عروق خوني را افزايش مي دهد .

زخم بايد حدود 20 دقيقه ساكشن شود . در صورتي كه نجات دهنده خود زخم بازي در دهان يا اطراف دهان داشته باشد , بايد از اين كار اجتناب نمايد . مايع زخم كه توسط ساكشن دهاني خارج مي گردد , بايد مرتباً دور ريخته شود . با اين حال اگر احتملاً بلعيده شد , جاي نگراني نيست , زيرا زهر در معده بي اثر مي شود .

در صورت امكان اطلاعات صحيحي در مورد شكل مار به دست آوريد . هرگز به بيمار اجازه ندهيد كه راه برود . مصدوم را سريعاً به مراكز درماني منتقل كنيد .

نكته : استفاده از كمپرس سرد در مار گزيدگي ممنوع است .

توجه داشته باشيد كه بهترين كمك در اين مواقع رساندن مصدوم به مراكز درماني مي باشد .

توضیحات و اطلاعات بیشتر در اینجا (http://www.irandeserts.com/fa-snake.htm)

منبع:بیابانها و کویر های ایران (http://www.irandeserts.com/default.htm)

tahoo
02-23-2011, 12:33 PM
موارد تکمیلی:
( معمولاً خيلي سطحي و حدود 4 ميلي متر ) يك برش خطي بدهيد . هيچ گاه روي ناحيه را برش ضربدري ندهيد زيرا اين كار ريسك بريده شدن اعصاب و عروق خوني را افزايش مي دهد .

منبع:بیابانها و کویر های ایران (http://www.irandeserts.com/default.htm)

ولی تو هلال احمر بهمون گفتن نیش مار رو 1-2 سانت ببرین....!!!!
(جزوشونم دارم!!!)

Sunrise
02-23-2011, 01:30 PM
(جزوشونم دارم!!!)

به ما هم همین رو گفتن طهو جان!

nima
02-23-2011, 03:28 PM
(جزوشونم دارم!!!)

در نقطه گزيدگي و درست با همان عمقي كه نيش مار فرو رفته است ( معمولاً خيلي سطحي و حدود 4 ميلي متر ) يك برش خطي بدهيد.
منظور شما از 1-2 سانت عمق برش است؟
البته عمق فرو رفتگی نیش مار برای مار های مختلف متفاوت است.
اما اگر منظور شما میزان برش است که در این مطلب حرفی از میزان برش به میان نیامده.

م.ح.اربابی فر
02-24-2011, 10:45 PM
در مورد سگ هم بهترین کار اینه که تکون نخورین سعی کنین باش دوست باشین داد:brigade.baka-wolf.c)

در جهت فضاسازی شرایط مواجه با حیوان درنده:

ساعت 1:30 شب است.
در بیابانی مثل مرنجاب؛ شب به اصطلاح رصدی رفته ایم.
از صبح ساعت 10 که راه افتاده ایم کلی در راه بودیم و خسته ایم.
شام هایدا با سس سفید خورده ایم و سنگین شده ایم.
هوا بس ناجوانمردانه که چه عرض کنم مثل چی سرد است و در حال یخ زدنیم.
اندک اندک، اندک اندک جمع یاران به خواب فرو می روند.
در چنین شرایطی یکدفعه مجبور می شویم به دستشویی برویم.
به دوستانمان می گوییم : بیا بریم دستشویی من می ترسم / دوستمان می گویید: حسش نیست. و ما مجبور می شویم بیخیال دستشویی رفتن شویم
.
ساعت 2:30 شب
هوا به شدت سرد است.
نمی شود بیخیال دستشویی رفتن شد.
اکثر بچه ها خوابیدن.
هوا به شدت تاریک است.
عزممان را جزم می کنیم که تنها به دستشویی برویم.
به وسط حد فاصل دستشوی تا کاروانسرا که می رویم یکهو یک سگی چیزی جلویمان سبز می شود.

حالا تو این شرایط من چه طوری با سگه دوست بشوم؟ :thumbsup:

gandom
02-24-2011, 10:56 PM

به دوستانمان می گوییم : بیا بریم دستشویی من می ترسم / دوستمان می گویید: حسش نیست. و ما مجبور می شویم بیخیال دستشویی رفتن شویم
.
هوا به شدت سرد است.
اکثر بچه ها خوابیدن.
هوا به شدت تاریک است.
به وسط حد فاصل دستشوی تا کاروانسرا که می رویم یکهو یک سگی چیزی جلویمان سبز می شود.

من از سگ ها خیلی می ترسم و تو این شرایط چندین و چند بار اونم تنهایی گیر افتادم. اولین بار طبق غریزه پا به فرار گذاشتم. دومین بار صاحب سگ پیداش شد ولی دیگه سومین بار یکی که باهام بود می دونست چی کار کنه. سری بعد که من و چند تن از اعضای خانواده توی یکی از بیابون های اطراف زنجان(اژدها تو) داشتیم بیابون گردی می کردیم ، چند تا سگ وحشی جلوی راهمون سبز شدن که هممون البته به جز من، خم شدن به نماد این که می خوان سنگ از روی زمین بردارن، و با این ترفند سگ ها فراری شدن! به همین راحتی، به همین...

nima
02-24-2011, 11:15 PM
بهترین کار همان حرکت نکردن یا به آرامی دور شدن است (بسیار تجربه شده)

اطلاعات و راهنمایی بیشتر در متن زیر:

نمودار خشم سگ‌ها به صورت سینوسی است.
ابتدا با تحریك ملایم كه اغلب با غریدن همراه است شروع می‌شود. سپس اوج می‌گیرد و به پارس كردن و ایستادن می‌رسد. نقطه اوج این نمودار حمله است و بعد از آن نمودار، كم‌كم افت می‌كند تا به حالت اولیه برسد. بنابراین توصیه می‌شود هرگز سگی را تا آن حد تحریك نكنید كه وادار به حمله به شما شود. در برخورد با سگ‌های ناشناس كه حالت تهاجمی مانند غریدن یا نگاه خیره دارند هرگز سعی نكنید كه توجهشان را جلب كنید یا برایشان دست تكان داده و سوت بزنید. چون این كارها نتیجه معكوس داده و آنها را برای حمله ترغیب خواهد كرد. بهتر است با حفظ فاصله و بی‌توجه راهتان را كج كرده و از مسیر دیگری بروید. سگ‌ها به افراد ترسو بیشتر حمله می‌كنند بنابراین سعی كنید هیچ حركتی حاكی از ترس از خود بروز ندهید. سگ‌هایی كه حالت دوستانه دارند اغلب چشم‌های مهربان داشته و در موقع برخورد دمشان را تكان می‌دهند و جست‌وخیز می‌كنند.

سگ‌های ترسو دمشان را بین ران‌هایشان مخفی كرده و با چشمان ریز به شما نگاه می‌كنند. سگ‌های مهاجم با دم افراشته و گوش‌های تیز و چشمان درخشان و خشن ظاهر می‌شوند. اگر سگ خشنی به شما حمله كرد، اولین كار حفظ خونسردی است. خودتان را به هیچ وجه نبازید. به یاد داشته باشید كه باید بر ترستان غلبه كنید. نكته مهم دیگر اینكه حتما توجه داشته باشید، فرار كردن در این موارد نه تنها سودی نخواهد داشت بلكه او را بیشتر ترغیب به حمله كرده و اغلب اوقات نتیجه فرار، گاز گرفتگی‌های دردناك است.

بنابراین همان‌جایی كه هستید بایستید و اگر می‌خواهید دور شوید، این كار را با ملایمت و به آهستگی انجام دهید.

اگر حیوان حمله كرد و نزدیك‌تر آمد، سعی كنید به چهره‌اش نگاه نكنید ولی مراقبش باشید. اگر وسیله دفاعی مانند چوب یا میله در دست دارید توصیه می‌شود كه كوششی برای زدن حیوان نكنید بلكه آن را به صورت آماده در دستتان نگه دارید، تا با دیدن آن از نزدیك شدن به شما منصرف شود. سگ‌های گله اصولا برای گاز گرفتن حمله نمی‌كنند ولی سگ‌های نگهبان گاهی مواقع تعلیم دیده‌اند كه گاز بگیرند و حداقل پاچه شلوار یا آستین پیراهن‌تان را گاز می‌گیرند.
اگر چوب یا میله یا كیفی در دست دارید هنگام حمله آن را جلوی خودتان بگیرید و كاری كنید تا حیوان آن را گاز بگیرد. هر بار سعی كرد حمله كند همین كار را تكرار كنید و به تدریج از قلمروی حیوان فاصله بگیرید. به یاد داشته باشید اگر خونسردی‌تان را حفظ كنید هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.
تجربه شخصی نگارنده در برخورد با سگ‌های گله و گرگ، استفاده از ترقه بوده است. اگر می‌خواهید به كوه یا جاهایی كه خطر درگیری با این حیوانات وجود دارد بروید، كمی ترقه همراهتان ببرید. صدا و گاز ناشی از انفجار ترقه این حیوانات را ترسانده و وادار به فرار می‌كند ولی مراقب باشید كه در صورت استفاده دراز مدت این مواد، این حیوانات به آن عادت كرده و دیگر ترقه سودی نخواهد داشت.

سگ گله یا نگهبان یك حیوان مفید برای انسان است. اگر به قلمرو و زندگی‌اش نزدیك می‌شوید، این شمایید كه به او تهاجم كرده‌اید، پس دركش كنید و اگر به شما حمله كرد اقدامات بالا را انجام دهید. به یاد داشته باشید كه سگ‌های هار از این قاعده مستثنا هستند. با شناخت خصوصیات حیوان هار سعی كنید سگ سالم را از سگ هار تشخیص بدهید.‌

دكتر امیر رحیمی

nima
02-24-2011, 11:21 PM
به این آدرس هم سری بزنید ، مطالب مفیدی دارد.(همراه با آموزش تصویری :grin:)
http://www.anobanini.net/forum/showthread.php?t=101

tahoo
02-25-2011, 01:53 AM

.
هوا به شدت سرد است.
اکثر بچه ها خوابیدن.
هوا به شدت تاریک است.

نصف شب مجبور بودم برای صدا کردن شخصی دور شم(تنها) ... همچین که دور شدم یه سگ جلوم ظاهر شد!!!! سگ تو همون تاریکی به من خیره شده بود و شروع کرد پارس کردن یه کم سمتم میومد ولی من از جام تکون نخوردم و بی تفاوت نگاش میکردم بعد شروع کردم دوست شدن باهاش حرف زدم بهش گفتم من کاری ت ندارم!!! میخوام برم... اونم همون طور که نگام می کرد کله ش رو کج کرد و غرش ارومی کرد و منم یه کم باش حرف زدم و اروم از کنارش رد شدم...!!! کمی که دور شدم پشت سرم رو نگاه کردم دیدم همون جا ایستاده و داره نگام میکنه منم یه خورده که دور تر شدم چون عجله داشتم طرف رو سریع صدا کنم دویدم ... که یه دفعه دیدم یکی پشت سرم پارس کرد منم برگشتم و دیدم سگه داره باسرعت میاد طرفم مطمئن بودم اگه یه خورده بیاد نزدیکم میپره روم و...!!!
منم همونطور که گفتم... قبل از اینکه دستاشو بزاره رو شونم من سریع بایه دست پیشونیش رو روبه پایین فشار دادم و با یه دستم زیر گلوش رو نوازش کردم و نشوندمش رو زمین ... یه کم که اروم شد خودش سرشو کج کرد و رفت...
(نتیجه ی اخلاقی:تحت هر شرایطی می شه دوست شد!!:have a nice day:)

169
02-27-2011, 12:54 PM
tahoo ؟؟؟
بسیار عالی! خوندن کی بود مانند دیدن!!!
اینجا هستید خیالتون راحته هیچ سگ و گرگی نیست همین طوری راحت میگید!:grin: اگه با حیوونی در گیر شدید تا می تونید بزنیدش! نزنید می خورید! اگه گازتون بگیره نگی نگفتمها!!!

moha جان اون سگی که توی مرنجاب هست خیلی خیلی خیلی مظلومه!!! با چوب بزنی تو فرق سرش بازم چیزی نمی گه!!! یه جورایی افسردگی گرفته! خیلی هم کسل کنند و ارومه و یه جا میشینه و تکون نمی خوره!!! اگه اون باشه بهت بگم که هیچ کاری نمی کنه!!! دل شکسته اس!باور کن!

Hojjat Zafarkhah
02-27-2011, 12:59 PM
راستي شما مي تونيد يه كاري هم بكنيد اگه از سگ زياد نمي ترسيد يه سگ پرورش بديد و شبا با خودتون ببريد!!!!شوخي نميكنما!!!!!:grin:

يا مي تونيد هميشه وقتي ميريد رصد يكي دو تيكه گوشت هم با خودتون ببريد كه اگه احيانا خداي نكرده سگي چيزي اونورا ديديد بهش گوشت بديد كه تا آخر عمرش مديون شما باشه و از شما محافظت كنه!!!!!

نصف شب مجبور بودم برای صدا کردن شخصی دور شم(تنها) ... همچین که دور شدم یه سگ جلوم ظاهر شد!!!! سگ تو همون تاریکی به من خیره شده بود و شروع کرد پارس کردن یه کم سمتم میومد ولی من از جام تکون نخوردم و بی تفاوت نگاش میکردم بعد شروع کردم دوست شدن باهاش حرف زدم بهش گفتم من کاری ت ندارم!!! میخوام برم... اونم همون طور که نگام می کرد کله ش رو کج کرد و غرش ارومی کرد و منم یه کم باش حرف زدم و اروم از کنارش رد شدم...!!! کمی که دور شدم پشت سرم رو نگاه کردم دیدم همون جا ایستاده و داره نگام میکنه منم یه خورده که دور تر شدم چون عجله داشتم طرف رو سریع صدا کنم دویدم ... که یه دفعه دیدم یکی پشت سرم پارس کرد منم برگشتم و دیدم سگه داره باسرعت میاد طرفم مطمئن بودم اگه یه خورده بیاد نزدیکم میپره روم و...!!!
منم همونطور که گفتم... قبل از اینکه دستاشو بزاره رو شونم من سریع بایه دست پیشونیش رو روبه پایین فشار دادم و با یه دستم زیر گلوش رو نوازش کردم و نشوندمش رو زمین ... یه کم که اروم شد خودش سرشو کج کرد و رفت...
(نتیجه ی اخلاقی:تحت هر شرایطی می شه دوست شد!!:have a nice day:)

wow wow wow wow wow!!!!
يعني شما چنين كاري انجام ديديد؟؟؟؟
اين خودش كلي جرات مي خوادا!!!!

بازم ميپرسم يعني شما چنين كاري انجام داديد؟؟؟؟؟؟؟

tahoo
02-27-2011, 05:39 PM
tahoo ؟؟؟
بسیار عالی! خوندن کی بود مانند دیدن!!!
اینجا هستید خیالتون راحته هیچ سگ و گرگی نیست همین طوری راحت میگید!:grin: اگه با حیوونی در گیر شدید تا می تونید بزنیدش! نزنید می خورید! اگه گازتون بگیره نگی نگفتمها!!!

باید ناراحت می گفتم؟:blink:
اخه ادم حیوونه زبون بسته رو میزنه؟ خدا رو خوش میاد؟...:slow:
(البته به جز مار اصولا من مار رو جزء حیوون حساب نمی کنم اون جزء هیولا هاست....:melt:)
فعلا که نه من زدمش نه اون گازم گرفت...:rambo:

راستي شما مي تونيد يه كاري هم بكنيد اگه از سگ زياد نمي ترسيد يه سگ پرورش بديد و شبا با خودتون ببريد!!!!شوخي نميكنما!!!!!:grin:

يا مي تونيد هميشه وقتي ميريد رصد يكي دو تيكه گوشت هم با خودتون ببريد كه اگه احيانا خداي نكرده سگي چيزي اونورا ديديد بهش گوشت بديد كه تا آخر عمرش مديون شما باشه و از شما محافظت كنه!!!!!
wow wow wow wow wow!!!!
يعني شما چنين كاري انجام ديديد؟؟؟؟
اين خودش كلي جرات مي خوادا!!!!

بازم ميپرسم يعني شما چنين كاري انجام داديد؟؟؟؟؟؟؟

اگه تو اپارتمان نبودم حتما یه عالمه سگ بزرگ میکردم!!!
-مدیون شدنشم به دردم نمی خوره!!! بعدشم این همه راهو با خودم گوشت وردارم بیارم که ایا سگ ببینم یانه... تازه تا بخوام سگ رو ببینم گوشته 1000 با گندیده
-بله ...:brigade.baka-wolf.c همش راست بود...
-به جون مادرم راست گفتم!!!(اگه توزندگیم یه بار راست گفته باشم اون یه بار همینه!!!:innocent:)

Hojjat Zafarkhah
02-27-2011, 05:43 PM
كاري به راست يا دروغ بودن اين عملتون ندارم و مطمئنا راسته!!!

ولي اين كارا از يه خانوم بعيد بود اين اولين باري بود كه شنيدم يه خانوم چنين كاري انجام داده!!!!

واقعا تبريك ميگم!!!!:banana:

پیام بهرام پور
02-27-2011, 06:44 PM
دوستان عزیز، به نظر می رسد که بحث اصلی فروم دارد به انحراف کشیده می شود.
فکر کنم که دیگر مشکل کسی اگر با سگ حل شدنی بود با این مطالب حل می شد و اگر هم حل نشدنی باشه....
خب موضوعی که خوب است راجع به آن صحبت کنیم این است:
کیسه خواب و یا چادری که استفاده می کنیم چطور باید باشد (جنس، شرکت، و سایر مشخصات)

m.aryayi
02-27-2011, 10:44 PM
شماره ..... ) سعي كنيد تا حد امكان با يك خارجي رصد (به خصوص عمومي) نريد ، چون بيشتر وقت صرف پرسش و پاسخ از اون خارجي ميشه و نميشه رصد كرد

tahoo
04-02-2011, 04:36 PM
1)اگه کویر میرین حتما مراقب چشماتون باشین! با خودتون قطره ی چشم ببرین...
اگه هم قطره نبردین و شن یا خاک تو چشاتون رفت با چای ولرم چشماتونو شستشو بدین!
(البته من امتحان کردم...قطره بد نبود ولی... چای بهتر از قطره بود!!!!)
اگر هم با چای و قطره همه ی شن ها بیرون نیومد وقتی بخوابید خود چشمتون شن و خاک ها رو پس میزنه...

2)اگه برای اولین بار کویر میرین اصلا جو گیر نشین و نخواین تو سر پایینیه شنی مسابقه ی دو بدین!!!
(وارد نیستین با سر می خورین زمین!!!!!)

m.aryayi
04-02-2011, 08:42 PM
کیسه خواب و یا چادری که استفاده می کنیم چطور باید باشد (جنس، شرکت، و سایر مشخصات)

ميشه در اين مورد هم صحبت كنيد
من مي خوام يكدونه بخرم ، چي ويژگي هايي داشته باشه بهتره
البته براي شب رصد نمي خوام براي كوهنوردي مي خوام ممنون ميشم اگه فرق توشون زياده و بايد براي هركدوم جدا گرفت بگيد

آیاز
04-05-2011, 07:04 AM
سلام به همه دوستان
نکاتی رو در مورد شب مانی در طبیعت بویژه کویر و کیسه خواب عرض می کنم
یکی از تفاوت های اصلی کوه و کویر در تفاوت دمایی روز و شب اونهاست به طوری که در کوه تفاوت دمایی روز و شب معمولا بیش از 10 درجه نیست ولی در کویر گاه تا 40 درجه در نوسانه. برای همین علی رغم هوای گرم روز باید کیسه خواب خوبی رو همراه خودتون ببرید.
با توجه به مارک هایی که میشه در بازارهای ایران پیدا کرد هم باید عرض کنم پیشنهاد برای داشتن یک خواب راحت در یک شب سرد کویری یک کمپ آرتیکل 900 (با قیمتی حدود 350 هزار تومان) و اگر دنبال یک مدل پایین تر باشید یک کیسه خواب فرینو پاورگارد 900 (حدود 220 هزار تومان) حال اگر منطقه ای که برای رصد می روید شب هایش زیاد سرد نمی شود یک کمپ آرتیکل 600 (با قیمت 225 هزار تومان) جوابگو خواهد بود.
در پایان خاطرنشان می کنم که کیسه خواب هایی که نام بردم یکی از معیار های خوبی شون حجم و وزن کمشه که فقط در کوهنوردی مورد توجه و برای دوستان منجم شاید مهم نباشه چون خودشان حملش نخواهند کرد پس شاید یک کیسه خواب وطنی با قیمت بسیار پایین تر هم کار شما رو راه بندازه

nima
04-05-2011, 01:24 PM
http://www.hamtanab.ir/index.php?categoryID=145
&
ایران اسپورت شاپ (http://www.iransportshop.com/index6-3-f.asp?src=..%2F..%2F..%2FMore-f.asp%3Fp%3D1%26id%3D192543%26G_id%3D13082)

Sunrise
07-25-2011, 08:14 PM
در این شب رصدی اخیر، عبور از جاده های پر پیچ و خم کوهستانی باعث شده بود حال برخی از دوستان بد بشه و اینجا بود که "لیموترش" و "آبلیمو" حسابی مورد استفاده قرار گرفت :)

حتی لیموترش برای گرما زدگی هم خوبه/ پس خوبه که در اینچنین سفرهایی لیمو یا آب لیمو همراه داشته باشیم ;)

Mojtaba.M
07-27-2011, 06:32 PM
به نظر من هنگام رفت به رصد اونم بیرون شهر یه چیز هایی هست که باید اونارو ببرین .:

1.یه دونه چوب بلند برای دفاع شخصی هنگام گرگ زدگی .

2.یه کتابی که تورو به اسمون معرفی کنه.

3.لباس گرم حتی اگه به وسط کویر میرفتی .....

این چند تا نصیحت من بود برای شما ....

فقط نصیحت بود....

شايان سليم شهشهانى
08-07-2011, 03:11 PM
٣٩٠ اگر مي خواهيد با دوربين عكاسيتان از راصدان اسمان عكس با فلش بگيريد ، (براي استفاده در فروم(گزارش رصد) يا موارد ديگر) ، حتما حواستان به تلسكوپ باشد ، اگر كسي پشت تلسكوپ است و شما همان موقع عكس بگيريد ، نور فلش كه وارد تلسكوپ مي شود چشم فرد پشت تلسكوپ را اذيت خواهد كرد ، بنا بر اين ابتدا تلسكوپ را چك كنيد ، سپس با فلش عكس بگيريد!

Mojtaba.M
08-07-2011, 05:55 PM
به نظر من توی یه شب رصدی یه چیزو فراموش نکنین اونم بردن یه کولی خوب برای اونجا چون اگه نباشه واقعا اذیت میشین....

امیر عباس
02-18-2012, 07:52 PM
به نظر من اگه برای رصد به کویر رفتید , حتما تا هوا روشنه یه فکری به حال آتیش بکنید . زیرا هم گرمتون می کنه ( در شبهای سرد کویر ) و هم منبع نور خوبیه .
من خودم اطراف کویر زندگی می کنم . در آران و بیدگل . وای از شبای سوزناک و یخبندان کویر . :pacman:

Mehrzad-jupiter
02-21-2012, 07:54 PM
راه دیگه اینه که کویرهای سردو برای رصد انتخاب نکنیم. حتما اطلاع دارید که کویری مثل دشت کویر و اطراف سمنان جزو بیابانهای سرد جهان هستند. یعنی اختلاف زیاد دما در شب و روز به همراه پدیده فرسایشی کریوکلاستی.

alitavafi
03-26-2012, 02:15 AM
37بعلاوه 5تا که دوستمون گفت میشه42
یکی از اتفاقهای عجیب رصدی که برای ما پیش اومد بسته بودن جاده ی منتهی به مکان رصدی بود!
43-شاید لازم باشه که با راهداری هم هماهنگی بکنید.
ضمنا اگر خیلی از روستا دور نمیشید بهتره که با شورای روستا هماهنگی بکنید.
44-کلا داشتن مجوز رسمی از فرمانداری شهرستانی که توش رصد می کنید رو توصیه می کنم.
45-بجای پلاستیک پیچی دور پاچه شلوار میتونید دوتا جوراب بپوشید یکی از جورابها که بالاتره رو گتر کنید روی کفش و پاچه شلوار رو بذارید توی جوراب پایینی.
46-ریختن آب توتون یا گازوئیل به دور محل استقرار هم روش قدیمی برای دورکردن مار و عقرب و... است.
47-مخصوصا در مناطق کوهستانی حتما مکان استقرار و نوع جاده رو به راننده توضیح کامل و درست بدید که وسط جاده شر درست نکنه!
48-همراه بردن جعبه کمکهای اولیه و همچنین اگر از بین شرکت کنندگان در رصد کسی دوره امدادی ندیده بهتره از دوستان هلال احمر کسی همراهتون بیاد.
49-اگر از آدم های محلی کسی همراهتان باشه خیلی موثر است.
50-از خوردن غذاهایی با روغن بسته شده خودداری کنید یا اگر وسیله ای دارید حتما آن را گرم کنید. بهمراه داشتن آبلیمو از خودِ غذا واجب تر است!

Esmaeilpour
10-17-2012, 12:01 AM
با سلام.اول يك تشكر حسابي از اقاي moha جهت ايجاد اين تاپيك خيلي مفيد.خصوصا الان به مطالب اين تاپيك خيلي نياز داشتم.هر چند خيلي به نظرم جاي كامل شدن داره و هرچند نصف تاپيك تحت موضوع"چگونه با حيوانات درست بر خورد كنيم" بود :دی اما واقعا به دردم خورد.اگه اجازه بديد من هم چند تا اضافه كنم:
1-حتما لباس يدك همراه داشته باشيد.به هر دليلي در اون تاريكي احتمال پاره شدن لباس وجود داره.اونوقت بايد دعا كنيد خورشيد هيچ موقع طلوع نكنه:brigade.baka-wolf.c :دی.خصوصا دوستاني كه مثل من اضافه وزن دارند.
2-به لحاظ روحي امادگي هر چيزي رو داشته باشيد.اين خيلي مهمه.شب رصدي يك برنامه ي روتين مثل خريد يا سينما نيست.حتي حرفه اي ترين گروه هاي رصدي هم متضمن اين نمي تونند باشند كه همه چيز طبق برنامه پيش بره.ممكنه رعد و برق بزنه و بارون كويري سيل اسا و همتون موش ابكشيده بشيد(يا اينكه قبل از شروع بارش تاكسيدرمي بشيد :دی)،ممكنه با اين كه تمام مجوز ها ok شده شما رو به هر دليلي حتي لجبازي راه ندن،ممكنه به قدي دير برسيد كه نزديك طلوع باشه يا...در تمام اين موارد سعي كنيد زياد ناراحت نشيد و بگيد ايشالا رصد بعدي :).شايد بتونم به جرئت بگم كه با اين كه تمام شب هاي رصدي كه رفتم از بهترين خاطرات زندگيمن(و البته بدون تعارف رصدي كه با اوا استار اومدم بهتر از همشون)اما حتي يكي از اون ها ايده ال و دقيقا طبق برنامه پيش نرفته.عموما هم واقعا تقصير بر گزار كننده نيست
متشكرم

mh.noori
10-17-2012, 09:34 AM
یکی از مواردی که خیلی واجبه اینه که در شبهای رصدی خیلی بهتره که ارام صحبت کنیم ... به نظرم بلند بلند صحبت کردن میتونه تمرکز افراد را کاملا به هم بریزه .

این موضوع بیشتر در مواقعی خودش را نشان میده که تعداد افراد حاظر در رصدگاه کم باشه که در نتیجه نیاز به تمرکز بیشتر جهت کنترل اوضاع عمومی هست .

sasan20oo20
10-17-2012, 11:35 AM
یکی از مواردی که خیلی واجبه اینه که در شبهای رصدی خیلی بهتره که ارام صحبت کنیم ... به نظرم بلند بلند صحبت کردن میتونه تمرکز افراد را کاملا به هم بریزه .

این موضوع بیشتر در مواقعی خودش را نشان میده که تعداد افراد حاظر در رصدگاه کم باشه که در نتیجه نیاز به تمرکز بیشتر جهت کنترل اوضاع عمومی هست .

ما دقیقا با این مشکل روبه رو هستیم همیشه بلند صحبت میکنیم البته موقعی که داریم یه کار گروهی رو انجام میدیم البته موقعی که محیط بازه و کسی نیست مشکلی پیش نمیاد ولی وقتی یکی داره یه کار خاصی انجام میده یا اینکه توی محیط افراد دیگه ای هم هستن (میخوان بخوابن)همیشه شاکی میشن ولی خب داد زدن تو بیابون هم خیلی حس خوبی داره ....:)

melika bidabadi
07-11-2013, 12:43 PM
سلام به تمامی رصد گران گرامی:)
همان طور که میدونید یکی از مشکلات رصد در کوهستان شبنمی است که باعث مرطوب یا بهتر بگم خیس شدن وسایل و ابزار رصدی رصد گران میشود
حال بهترین شیوه مبارزه با این رطوب چیست؟
قطرات آب روی تلسکوپ یکی از آزاردهنده ترین مشکلات شب رصدی است. این مشکل کسانی را متعجب میکند که انتظاردارند در هوایی صاف ابزارشان خشک بماند.علائم این دردسر مانند بیماری، قدم به قدم خود را
نشان میدهد. در شب رصدی ابتدا به نظرتان می آید که ستار هها و کهکشان ها کم نور شده اند، بعد دور
ستاره های درخشان هاله میبینید و اگر بالاخره تصمیم بگیرید که بانور چراغ قوه نگاهی به تلسکوپ تان بیندازید، متوجه خواهید شد که مه مرطوبی سطح آن را فراگرفته است. پاک کردن تلسکوپ هیچ کمکی
نمیکند و در انتها باز هم آب بیشتری بخار می شود. اینجا استکه بسیاری از رصدگران عقب مینشینند
و تسلیم می شوند.
اما نباید تسلیم شوید! بهتر است بدانید که م یتوانید در سخت ترین شرایط رطوبتی، لنزها و آینه ها تلسکوپ تان را پاک نگه دارید. فقط لازم است که دشمن را بشناسیدو درست عکس العمل نشان بدهید!

مبارزه با رطوبت

شبنم از آسمان فرو نمی افتد بلکه از هوای پیرامون نشأت میگیرد،چگال میشود و بر هر جسمی که دمایش از دمای شکلگیری شبنم در آن هوا سردتر و کم تر باشد می نشیند (به این دما «نقطه ی شبنم »هم میگویند، چیزی مثل نقطه ی ذوب یا جوش). نقطه ی شبنم به مقدار رطوبت و دما بستگی دارد، هنگامی که رطوبت 100 درصداست نقطه ی شبنم با دمای هوا یکسان می شود. در رطوبت های کم تر
نقطه ی شبنم هم کم تر از دمای هوا است اما اگر نقطه ی شبنم کم تراز نقطه ی انجماد باشد به جای دانه های ریز آب،برفک (دانه های ریزبرف )بر ابزار خود خواهید دید.
شاید شنیده باشید که بعضی می گویند: «اما تلسکوپ من نمی تواند سردتر از هوا باشد. وقتی من آن را بیرون آوردم گرم تر ازهوای خارج از خانه بود. قانون دوم ترمودینامیک می گوید که چنین
چیزی غیرممکن است ... .»ماجرا به این سادگی که گمان می کنید نیست. درست است که طبق قانون دوم ترمودینامیک، اجسام با دمای محیط پیرامون خودبه تعادل گرمایی می رسند. اما آن ها فقط گرمایشان را با هوای اطراف خود عوض نمی کنند. شاید تعجب کنید اگر بشنوید که اجسام گرمایشان را از طریق تابش با اجسام بسیار دور هم مبادله می کنند. به همین علت است که حتی با این که ستار ه ی منظومه ی
شمسی 150 میلیون کیلومتر دورتر از شما قرار دارد، تابش نورش روی پوست تان به شما احساس گرما می دهد. شب هنگام گرما در سوی مخالف روز جریان می یابد. دمای مؤثرآسمان تاریک شب فقط چند درجه بالاتر از صفر مطلق است وتلسکوپ در فضای باز در برابر همه ی سرمای کیهانیِ آن نیم کره ی
سماوی قرار میگیرد.

برای ابزارتان سپر بسازید

نخستین قدم در مقابله با شبنم ها این است که ابزارتان را تا آن جاکه ممکن است زیر آسمان و بدون محافظ قرار ندهید. سرپوش های مخصوص عدسی ها معمولاً بهترین و سنتی ترین روش برای خشک
نگه داشتن عدسی به شمار می روند. یکی از موارد جالب درباره ی تلسکوپ های بازتابی نیوتونی،
لوله ی تلسکوپ است که خود مانندسرپوشی در برابر شبنم عمل می کند و سپر مناسبی برای آینه ی اولیه است. البته در تلسکوپ های بازتابی لوله باز، باید از روکش استفاده شود تا جلوی نشستن شبنم ها
را بگیرد.
بدترین مشکل هنگامی پیش می اید که بخش هایی از تلسکوپ که در معرض هوای آزاد (یا بخش هایی که ظرفیت گرمایی پایینی دارند) هستند به سرعت گرمای خود را از دست میدهند. صفحات تصییح کننده
تلسکو پ های اشمیت-کاسگرین یکی از بدترین جذب کنند ه های شبنم اند. معمولاً سرپوش محافظ در برابر شبنم (نم بند)یکی از نخستین ابزارهایی است که دارندگان تلسکو پ های اشمیت-کاسگرین برای خریدن آن اقدام میکنند.خودتان هم میتوانید به آسانی سرپوشی برای تلسکوپ تان در
برابر رطوبت بسازید. باقطعه ای از ابرهای لاستیکی که معمولاً برای پهن کردن در زیر کیسه خواب به کار می رود میتوانید سرپوشی ارزان،سبک و بادوام بسازید. طول سرپوش باید حداقل یک و نیم برابر قطر دهانه ی تلسکوپ باشد. از فواید دیگرچنین محافظی این است که مانع ورود نورهای اضافی و مزاحم به

تلسکوپ مییشود. اگر این سرپوش جلوی نور را در لبه ی میدان دیدتلسکوپ میگیرد می توانید مقداری از آن را در زوایای کوچکی ببرید.

چشمی های تلسکوپ هم یکی دیگر از اجزایی اند که شبنم بر آ نها مینشیند. شاید گرمای صورت شما سرعت روند ایجاد شبنم را کاهش دهد اما رطوبت مردمک چشم و تنفس های سریع تان همین روند را
سرعت میبخشد. روکش پلاستیکی بلندی که همه ی عدسی را بپوشاند
گزینه ی خوبی برای جلوگیری از نشستن شبنم است.

نوشته آلن مک رابرت
شماره 4 مجله الکترونیکی تلسکوپ

ادامه دارد:)

melika bidabadi
07-12-2013, 12:44 PM
سپری برای مکان رصدتان بسازید
1-اگر در مکانی که رصد میکنید درختی وجود داشت بهتر است جایی قرار بگیرید که پشتش درخت وجود داشته باشد چرا که درخت مانند سرپوشی بزرگ عمل می کندو همان طور که مانع از نشستن شبنم بر روی چمن های زیر درخت می شود مانع از نشستن شبنم بر روی تلسکوپ شما نیز می شود
اگرمی خواهید فقط به یک بخش از آسمان نگاه کنید سعی کنید درجایی قرار بگیرید که چند درخت پشت سر و پیرامون تان باشد. درچنین حالتی نه فقط تلسکوپ تان مدت طولانی تری خشک می ماند،بقیه ی وسایل تان هم در امان می مانند.

2-درختان جلوی وزش باد را نیز می گیرندالبته وزش نسیم ملایم خوب است و دمای تلسکوپ را نزدیک به دمای محیط نگه می دارد.

3-استفاده از چتر که بسیار کار آمد هم هست اما در بین رصد گران چندان شناخته شده نیست علاوه براینکه مانع گرمای خورشید می شود جلوی سرمای فضای بیرون را هم میگیرد
در واقع در یک شب آرام با شرایط جوی پایدار دما سنج دمای زیر چتر را 6 درجه سلسیوس بیشتر از دمای محیط آزادنشان میدهد

ابزاراتان را گرم کنید
اگر هیچ یک از موارد ذکر شده برای خلاص شدن از دست شبنم ها کافی نبود با سشواری 120 ولتی به مدت 5البته در صورتی که با فاصله مناسب با تلسکوپ قرار بگیرد مانع از نشستن شبنم ها میشود پس اتمام این مدت دوباره باید این کار را تکرار کنید:دی
استفاده از گرمایی اندک اما مداوم روش مؤثرتری است. گرم کردن اپتیک فواید بسیاری دارد.
مثلاً والتر اسکات هوستن، یکی از نویسندگان مجله ی اسکای اندتلسکوپ، از گر م کننده ی الکتریکی برای چشمی ها و عدسی های شیئی برا تلسکوپش استفاده می کند
او می گوید: «حتی در ش بهایی که رطوبت چندانی وجود ندارد و احتمال تولید شبنم بسیار اندک است،
ستار ه ها با وجود دستگاه گر م کننده بهتر دیده می شوند ».

شاید علت این باشد که گرمای ملایم و مداوم دمای تلسکوپ را با محیط پیرامون درتعادل نگه می دارد و دید (Seeing) ضعیفی را، که به علت تفاوت دمای هوا و ابزار به وجود می آید، ازبین میبرد. به هرحال همه ی داستان بر سر این است که نگذاریم تلسکوپ از هوای اطراف سردتر شود.
در مکانی نه چندان سرد تلسکوپ را جمع کنید
هیچ تلسکوپی نباید پیش از انکه کاملاًخشک شده باشد جمع وبسته بندی شود. بعد از جمع کردن
تلسکوپ آبی که روی آن باقی مانده است هیچ جای دیگری برای رفتن ندارد بنابراین به اپتیک های
اندودشده حمله می کند در همین حین بارهاو بارها قطرات آب به بخار و بخار به قطرات آب تبدیل می شود.
اماچطور امکان دارد آب به جعبه های بسته بندیشده ی خشک تسلکوپ راه یافته باشد؟
در واقع آب تمام مدت آن جا بوده است. هوا، بخار آب درون خود دارد و اگرتلسکوپ هنگام جمع آوری از نقطه ی شبنم سردتر شده باشدآبی که در هوایی وجود دارد که هنگام بسته بندیِ دوباره داخل جعبه یا
محیط وجود داردمتراکم می شود در نتیجه باعث می شود تارصدگران در بخش های داخلی صفحات تصییح کننده لنزهای خودقطرات آب ببینند.

راه حل ها:
1- تلسکوپ بسته بندی شده را از فضای گرم به فضای سرد نبرید. بهترین پوشش برای تلسکوپ لباسی
است که می تواند به اصطلاح نفس بکشدلباس هم زمان بخار آب و غبار را از تلسکوپ دور می کند.
(حتی در اوایل بهار که بعد از هوای سرد هوای گرم ونم جریان می یابد)

معمولاً توصیه م یشود که تلسکوپ را بیرون از خانه جمع کنید تاجریان هوا در لوله را کاهش دهید.
اما اگر تلسکوپ اندکی گر م تر باشد مانع ایجاد شبنم و گرفتن رطوبت شده.رطوبت مکانی سرپوشیده یا گاراژ می تواند چند درجه دمایی که نیاز دارید را برا یتان فراهم کند.
اگر می خواهید برای مدتی طولانی تلسکوپ را جمع کنید این کار را داخل خانه
انجام دهید. هرگز تلسکوپ را در مکانی نمدار و مرطوب رها نکنید
2- ودر نهایت برای محکم کاری می توانید از لامپی چهار یاهفت واتی استفاده کنید.
لامپ را اندکی پایین تر یا کاملا در کنار عدسی های شیئی قرار دهید
با این کار دستگاه گر م کننده ی کوچک با قدرتی اندک دارید که به دردتان می خورد. می توانید فقط
در فصل های مرطوب یا در مکان های نم دار ازآن استفاده کنید:thumbsup:

علیرضا محمدی
08-07-2013, 08:27 PM
سلام
از نکاتی که من بشخصه تجربه کردم این هست که اطلاعات کاملی از برنامه هایی که دارید ، وقایع نجومی شب رصدی ، اطلاعات اجرامی که می خواهید رصد کنید و ...به همراه داشته باشید
چون به همراه داشتن این اطلاعات تجربه رصد رو شیرین تر میکنه .وقتی که به یک جرم نگاه می کنید می دونید که چقدر ازتون فاصله داره ،قدرش چقدر هست و ...
سعی کنید این اطلاعات بیشتر روی کاغذ باشه چون اگه از لپ تاپ یا تبلت استفاده کنید چشم هاتون اذیت می شه و نمی تونید به خوبی رصد کنید
البته اگه از نرم افزار های مخصوص استفاده کنید و جلوی صفحه ی نمایش طلق قرمز بزارید در اون صورت استفاده از ابزار الکترونیکی بهتره چون می تونید نقشه کاملی از آسمون رو داشته باشید و ...
اما باز هم استفاده از کاغذ پیشنهاد می شه
امیدوارم که که مفید باشه
آسمانتان پر ستاره

مسعود فرح بخش
08-07-2013, 08:45 PM
در شب های رصدی در دل طبیعت و خارج از محیط شهر از بدو وررد به منطقه همواره با طبیعت اطراف خود با احترام برخورد کنیم چرا که در طول یک شب همه ما مهمان طبیعت هستیم و باید به میزبان خود احترام بگذاریم.

همیشه این نکته را در یاد داشته باشیم که طبیعت فقط متعلق به ما نیست و به همه تعلق دارد پس در حفظ و حراست و نگهداری از آن کوشا باشیم

و در آخر در طبیعت

هيچ چيز برنداريد ... مگر عكس
هيچ چيز بر جا نگذاريد ... مگر رد پا

zahra ghahremanian
08-08-2013, 01:21 AM
سلام چیزی که از اولین شب رصدی عمرم به یاد میارم گردن درد و پا درد و کمر درد و کلا درد بود بعدشم چون تا صب بیدار بودم مجبور شدم از صب تا ظهر رو بخوابم که همین خودش باعث شد تا حالم بدتر شه .
اما چیزی که باعث شد من با اون همه درد رصد رو ادامه بدم علاقه ی خودم و هیجان رصد بود طوری که باعث می شد من و دوستام تو شبای سرد زمستون اونم از صب تا شب پشت تلسکوپ وایسیم و نه سرما نه گردن درد و پادرد ونه خواب ما رو از پا در بیاره:yaeh am not durnk:
اما تجربه ای که الان به ذهنم میرسه اینه که حتما حتما با خودتون ردلایت داشته باشین چون من یه بار حواسم نبود و با خودم هدلایت نور زرد بردم و به شدت با اعتراض و دعوای دوستان مواجه شدم;)

علیرضا محمدی
08-08-2013, 05:27 AM
در کل در رصد نباید ترسید و با وجود خاک وگلی شدن، رو زمین نشست اگه صندلی هم داشته باشید بهتره
من خودم تجربه کردم ،اگه بخواهید برای رصد اجرامی که در سرسو قرار دارند (مخصوصا در تلسکوپ های شکستی)خم بشید و رصد کنید واقعا گردن درد می گیرید
استفاده از صندلی هایی هم که پشتی دارند خیلی خوب هست ،میتونید در بین رصد زمان هایی رو برای استراحت قرار بدید و روی صندلی بشینید و از آسمان بالای سر بدون ابزار لذت ببرید
ترجیحا خیلی نایستید،سعی کنید زمان هایی رو (مثلا ربع ساعت)پس از انجام هر پروژه یا رصد چند جرم به استراحت اختصاص بدید
با آرزوی رصدی بدون خستگی

amir abbas saedi
08-26-2013, 10:45 PM
یادتون باشه اگر مجوز گرفتین حتما همراهتون باشه یه هو یادتون نره معمولان گروه ما نزدیک انرپی اتمی هست هر دفعه میریم با ماشین چند تا ماشین های ارتش میان سراغمون با این که اشنا شدیم بعد از چند دفعه باهاشون اما یه دفعه مجوز یادمون رفت ما رو گرفتن....... شانسمون گفت مجوز رو گرفته بودیم تو خونه جا گذاشته بودم برامون اوردن

skynight
08-27-2013, 01:04 PM
در ادامه ی صحبت های آقای فرح بخش:
از دوستانی که برای رصد،گردش،تحقیق یا اصلا به طور اتفاقی سر از کویر در میارن تمنا میکنم که کاری به کار جانوارن نداشه باشن
چون واقعا کارهای صنعتی ما انسانها برای منقرض کردن جانوران کافیه!
اصلن یه سوال:چرا باید خانومی که از سوسمار میترسه پاشه بره برا شب رصدی به کویر؟ نمیدونه اونجا سوسمار داره؟
اکثر مارها شب فعال هستن؛ چرا باید کسی که از اسم مار میترسه پاشه بره جایی که میدونه زیستگاه اصلی مارهاس؟
که بعدشم اونجا دو نفر فداکار پیدا شه و بیان و اون جونور بخت برگشته رو بگیرن،بکشن،اصلا له کنن!
اکثر خزندگان بومی کشورمون دارن منقرض میشن. چرا؟ چون زیستگاه هاشون نابود میشن، اکوسیستم حیاتیشون از بین میره،به وسیله ی کشاورزا، آدمای بومی و در کل به دست بشر روز به روز از تعدادشون کمتر میشه!
تو رو خدا یه کم بیشتر حواسمون به موجوداتی باشه که نفسمون به بودنشون بنده!:)

|Alireza|
08-27-2013, 02:14 PM
سلام دوستان خوب آوا استاری!:)

آقا ما نصیحت نداریم!:دی

توصیه میکنیم!:)

میشه؟:دی
==============

هویج!!:دی

اینو میگم:

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/w30hvw2ab24d20bkxuck.jpg"]http://up.avastarco.com/images/w30hvw2ab24d20bkxuck.jpg (http://up.avastarco.com/images/w30hvw2ab24d20bkxuck.jpg)

چقدر خوشنرگه این:)
چقدر خوشمزست!
آها از بحث منحرف نشیم.:دی

خب میگفتم.هویج!
طی تجربیات بنده کمک شایانی در شب های رصدی به قدرت بینایی انسان می کند.!!

بخاطر ویتامین آ که داره!
حتی ممکنه کار بجایی برسه که اپسیلون شلیاق!(اون ستاره دوتایی رو میگم!)رو با چشم غیر مسلح بتونید تفکیک کنید!!!

توصیه میشه!قبل از رفتن به رصد یه دو کیلو هویج بخرید!اون خوشکلاش!کوچیکا و تردا رو سوا کنید!بشورید،با خودتون ببرید و در طول شب رصدی میل کنید.خیلی کمک میکنه به دیدتون در شب.:)

این جدول خواصش:

<table cols="2" align="center" border="2" cellpadding="1" cellspacing="2" width="50%"><tbody><tr><td>
انرژی
</td> <td>
43 کالری
</td></tr> <tr> <td>
پروتئین
</td> <td>
1 گرم
</td></tr> <tr> <td>
کربوهیدرات
</td> <td>
10 گرم
</td></tr> <tr> <td>
فیبر
</td> <td>
3 گرم
</td></tr> <tr> <td>
چربی
</td> <td>
0
</td></tr> <tr> <td>
کلسترول
</td> <td>
0
</td></tr> <tr> <td>
سدیم
</td> <td>
35 میلی گرم
</td></tr> <tr> <td>
کلسیم
</td> <td>
27 میلی گرم
</td></tr> <tr> <td>
آهن
</td> <td>
1 میلی گرم
</td></tr> <tr> <td>
ویتامین C
</td> <td>
9 میلی گرم
</td></tr> <tr> <td>
ویتامین A
</td> <td>
28129 واحد بین المللی

</td></tr></tbody></table>
*هویج منبع غنی بتاکاروتن می باشد. بتا کاروتن مسئول رنگ نارنجی هویج است. هرچه بتا کاروتن زیاد تر باشد، هویج نارنجی تر می شود.
بتا کاروتن پیش ساز ویتامین A است، یعنی در بدن تبدیل به ویتامین A می شود.
*جلوگیری از پیر شدن، محافظت بدن در مقابل بیماری ها، جلوگیری از آب مروارید، جلوگیری از پوکی استخوان
* هویج، موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.
* هویج، مقدار کلسترول خون را پایین می آورد.
* اگر هویج مصرف کنید، بینایی شما تقویت می شود و می توانید در شب بهتر ببینید.

تقویت بینایی در شب:

250 گرم هویج تازه را در قابلمه بریزید و 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون به آن بیافزایید و آرام بگذارید تا بپزد. سپس آن را میل کنید. این کار را تا 7 روز انجام دهید.

mohsen4465
08-27-2013, 02:57 PM
نکته جالبی بود. بله ویتامین a و پیش سازهای اون تأثیر زیادی روی دید رصدگر دارن. فقط در خصوص منابع غذایی اون خواستم برای اون دسته از کسانی که دوست دارن سریعتر به نتیجه برسن بگم که جگر منبع بسیار غنی تری برای این ویتامینه (و همینطور خوشمزه‌تر :دی). فقط اینو هم به یاد داشته باشید که تو خوردن جگر زیاده روی نکنید. چون دوز بسیار بالای ویتامین a در اون میتونه نیجه عکس بده و باعث مسمومیت با این ویتامین بشه. :)

zahra ghahremanian
09-20-2013, 02:58 PM
یه چیزی میخوام بگم که خودم خیلی باهش حال کردم :tongue:
راستش من آدم ترسویی ام (البته با وجود ترسو بودن ریسک خیلی خیلی انجام میدم):پی
ولی چند وقت پیش با دوستام یه کاری کردیم که الان حسابی به خودم افتخار میکنم.
من رصد زیاد رفتم ولی همشون یا توی شهر و رصد خونه بودن یا توی کاروانسرا وسط جاده .ولی رصدی که با دوستام چند وقت پیش رفتیم تو دل کوه و بیابون و کلی دور از جاده و ...بود.
واسه ما چندتا دختر خیلی جرات میخواست که تک وتنها پاشیم بریم بالای تپه هایی که گوشه گوشش لونه ی عقرب بود. (مخصوصا واسه من که انقد ترسوام)
تازه شبش هم شام به تعداد نداشتیم و ...:yaeh am not durnk:
ما بودیم و یه پتو که اونم انداختیم زیرمون تا اگه خسته شدیم روش بشینیم
لباس گرمم همراه نداشتیم و تا صب یخ زدیم (گول تابستونو خوردیم )
باورم نمیشه ولی تا صب انقد خسته ویخ زده شدیم که مجبور شدیم چند دقیقه ای هم روی اون پتویی ک روی یه عالمه خار وخاشاک و شایدم لونه ی عقرب بود بخوابیم
صب هم اتش روشن کردیم و چای درست کردیم و صبونه خوردیم و کلی عکس گرفتیم و...
خلاصه خواستم بگم که آدم واسه اینکه بزرگ شه لازمه یه وقتایی با ترسش مقابله کنه و ریسک کنه و کارایی انجام بده که هیچ وقت فکرشم نمیکنه این طوری میتونه کلی از بقیه جلو بیفته و به خودش افتخار کنه:hope my fake smile

m.najabat
09-25-2013, 08:26 PM
سلام. منم یه چند تا توصیه (نه نصیحت) واسه دوستانی که می خوان برن رصد دارم:
من رصد زیاد رفتم جاهاش هم مختلف بوده از کوه و پارک بگیر تا کویر و پشت بوم خونمون :دی کل این حرف هایی که می خوام بزنم تجربه هایی بود که از اولین رصدم تو یکی از کوه های اذربایجان بدست اوردم:
1- کیسه خواب یکی از رکن های اساسی شب رصدی هستش و حتی پتو هم نمی تونه تو اون شدت سرما و باد جایگزین کیسه خواب باشه. پس همیشه همراهتون باشه
2- شام و صبحونه به مقدار کافی بردارید و یکمی بیشتر از حد نیاز همرا داشته باشید اتفاقه دیگه یه دفه ادم گشنش میشه :دی
3- همیشه شکلات همراه داشته باشید تا موقعی که مشغول رصد هستید اگه گرسنه شدید بتونه چند ساعتی سیرتون کنه.
4- هیچوقت تلسکوپ رو به امون خدا ول نکنید چون گاهی شدت باد به قدری زیاد میشه که ممکنه تلسکوپ رو بندازه. و به احتمال زیاد بشکنه.
5-وقتی که می خواهید رصد رو اغاز کنید لباس کم بپوشید و به مرور به اندازه ی لباس ها رو افزایش بدید تا احساس گرمای بیشتری کنید(البته این تجربه ی شخصی خودم نیست و یکی به من یاد داده :دی)
6- مهم ترین نکته: سرگرم شدن به رصد باعث نشه که دستورات الهی مثل نماز اول وقت رو از یاد ببریم.
شاد باشید...

علیرضا محمدی
09-26-2013, 07:01 PM
یک توصیه مهم این هست که وقتی برای یک رصد در کوه با بیابان می روید هیچ وقت هیچ وقت گروهی نرید
چون دردسر های زیادی داره
بک دفعه یک نفر مشکلی براش پیش می یاد یا نمی خواد با شما بیاد بالای کوه یا نمی خواد تا صبح بیدار بمونه
یا شاید هم اگر خواست جایی بره ،چراغ قوه سفید روشن کنه و زحمتاتون به باد بره
برای رصد هایی که با هدف عکاسی دیپ اسکای یا رصد اجرام عمق آسمان می روید حد اکثر دو نفر از دوستان نجومی تان آن هم برای احتیاط همراهتان باشند تا به دردسر مواجه نشوید

s_karam76
09-26-2013, 08:26 PM
یک توصیه مهم این هست که وقتی برای یک رصد در کوه با بیابان می روید هیچ وقت هیچ وقت گروهی نرید
چون دردسر های زیادی داره
@بک دفعه یک نفر مشکلی براش پیش می یاد یا نمی خواد با شما بیاد بالای کوه یا نمی خواد تا صبح بیدار بمونه
@@یا شاید هم اگر خواست جایی بره ،چراغ قوه سفید روشن کنه و زحمتاتون به باد بره
برای رصد هایی که با هدف عکاسی دیپ اسکای یا رصد اجرام عمق آسمان می روید حد اکثر دو نفر از دوستان نجومی تان آن هم برای احتیاط همراهتان باشند تا به دردسر مواجه نشوید
دوست عزیز این یک نظر شخصیه! من که ترجیح میدم با یه گروه برم رصد
@یه نفر نمی خواد بیاد بالای کوه؟!! میتونه از پایین کوه به تماشای آسمان بپردازه! کسی که نمیخواد تا صبح بیدار بمونه میتونه بخوابه. اجباری که نیست!!
@@اگه همیشه یک صفحه قرمز شفاف(تلق) و قیچی و چسب همراه داشته باشی(چسب و تلق همش رو هم به زور 2000تومان میشه) به راحتی میتونی چراغ قرمز درست کنی!!!
به همین راحتی!

mohsen4465
09-26-2013, 08:29 PM
چون دردسر های زیادی داره
بک دفعه یک نفر مشکلی براش پیش می یاد یا نمی خواد با شما بیاد بالای کوه یا نمی خواد تا صبح بیدار بمونه
یا شاید هم اگر خواست جایی بره ،چراغ قوه سفید روشن کنه و زحمتاتون به باد بره

بهترین رفیق تو یه شب رصدی برای آدم تلسکوپشه. یه جای دور تک و تنها زیر یه آسمون تاریک. جایی که صحبت های کسی حواس آدمو پرت نکنه. سکوت و یک نسیم ملایم و شایدم بعضی وقت‌ها یه موسیقی خاطره‌انگیز و ملایم با صدای کم. دیدن چراغ ماشین‌های در حال عبور از یه جاده دور. اونوقته که تک تک ستاره‌های آسمون با آدم حرف میزنن؛ که این آدما واسه چی اینهمه حرص میزنن!

:)

علیرضا محمدی
09-26-2013, 08:37 PM
دوست عزیز این یک نظر شخصیه! من که ترجیح میدم با یه گروه برم رصد
@یه نفر نمی خواد بیاد بالای کوه؟!! میتونه از پایین کوه به تماشای آسمان بپردازه! کسی که نمیخواد تا صبح بیدار بمونه میتونه بخوابه. اجباری که نیست!!
@@اگه همیشه یک صفحه قرمز شفاف(تلق) و قیچی و چسب همراه داشته باشی(چسب و تلق همش رو هم به زور 2000تومان میشه) به راحتی میتونی چراغ قرمز درست کنی!!!
به همین راحتی!
من نمی گم که اجباری هست که همراهمون رو با خودمون همراه کنیم تا صبح
منظورم این هست که در مناطق خطرناک (عقرب ،مار ،پرتگاه و...)بر عهده گرفتن مسئولیت یک گروه خیلی سخته
بهتره که در این مناطق تعداد کم تر باشه

s_karam76
09-26-2013, 08:47 PM
من نمی گم که اجباری هست که همراهمون رو با خودمون همراه کنیم تا صبح
منظورم این هست که در مناطق خطرناک (عقرب ،مار ،پرتگاه و...)بر عهده گرفتن مسئولیت یک گروه خیلی سخته
بهتره که در این مناطق تعداد کم تر باشه
ولی خدای نکرده اگه یه اتفاق برای کسی که تنها رفته رصد بیافته کسی نیست که کمکش کنه مخصوصا توی کوه ها و کویرها که موبایل هم آنتن نمیده

علیرضا محمدی
09-26-2013, 08:48 PM
ولی خدای نکرده اگه یه اتفاق برای کسی که تنها رفته رصد بیافته کسی نیست که کمکش کنه مخصوصا توی کوه ها و کویرها که موبایل هم آنتن نمیده
به همین دلیل گفتم که حداقل 2 نفر منجم همراهتون باشه

zahra ghahremanian
09-27-2013, 06:37 PM
بهترین رفیق تو یه شب رصدی برای آدم تلسکوپشه. یه جای دور تک و تنها زیر یه آسمون تاریک. جایی که صحبت های کسی حواس آدمو پرت نکنه. سکوت و یک نسیم ملایم و شایدم بعضی وقت‌ها یه موسیقی خاطره‌انگیز و ملایم با صدای کم. دیدن چراغ ماشین‌های در حال عبور از یه جاده دور. اونوقته که تک تک ستاره‌های آسمون با آدم حرف میزنن؛ که این آدما واسه چی اینهمه حرص میزنن!

:)
درسته که بهترین رفیق تلسکوپه ولی گمون نکنم تنها بودن هم خوب باشه.راستش من که می ترسم اگه قرار باشه تک و تنها پاشم برم رصد.اونوقت همین سکوت و نسیم ملایم فضای رعب و وحشتیو واسم میسازه که دیدن چراغ ماشینای در حال عبور از یه جاده ی دور و حتی حرف زدن تک تک ستاره ها هم واسم میشن وحشتناک ترین هیولاهای عالم اونوقته که حتی m45هم نمی تونم بزنم:have%20a%20nice%20d

mohsen4465
09-27-2013, 08:43 PM

به همین دلیل گفتم که حداقل 2 نفر منجم همراهتون باشه

درسته که بهترین رفیق تلسکوپه ولی گمون نکنم تنها بودن هم خوب باشه.راستش من که می ترسم اگه قرار باشه تک و تنها پاشم برم رصد.اونوقت همین سکوت و نسیم ملایم فضای رعب و وحشتیو واسم میسازه که دیدن چراغ ماشینای در حال عبور از یه جاده ی دور و حتی حرف زدن تک تک ستاره ها هم واسم میشن وحشتناک ترین هیولاهای عالم اونوقته که حتی m45هم نمی تونم بزنم:have%20a%20nice%20d

خب آره ترس هم داره. :))
ممکنه حیوون وحشی چیزی به آدم حمله کنه و هزارتا چیز دیگه.
ولی اگه تجهیزات کامل رو آدم بهمراه داشته باشه دیگه ترسی در کار نیست. مثلاً یکی از چیزایی که من تو فکرشم یه جور چهاردیواری فلزی تاشو هست که آدم بره داخلش و از داخل اون رصد کنه. اینجوری دیگه حیوون وحشی یا حتی مار و عقرب به این راحتی ها نمیتونن به آدم صدمه بزنن. علاوه بر اون این کابین رصدی تا حد زیادی جلوی رطوبت و باد رو هم میگیره. ضمناً آسمون خارج شهر با اون راه شیری زیباش انقدر قشنگه که بعید میدونم آدم بترسه. مگه اینکه هوا ابری باشه. :)

s_karam76
09-27-2013, 09:07 PM
خب آره ترس هم داره. :))
ممکنه حیوون وحشی چیزی به آدم حمله کنه و هزارتا چیز دیگه.
ولی اگه تجهیزات کامل رو آدم بهمراه داشته باشه دیگه ترسی در کار نیست. مثلاً یکی از چیزایی که من تو فکرشم یه جور چهاردیواری فلزی تاشو هست که آدم بره داخلش و از داخل اون رصد کنه. اینجوری دیگه حیوون وحشی یا حتی مار و عقرب به این راحتی ها نمیتونن به آدم صدمه بزنن. علاوه بر اون این کابین رصدی تا حد زیادی جلوی رطوبت و باد رو هم میگیره. ضمناً آسمون خارج شهر با اون راه شیری زیباش انقدر قشنگه که بعید میدونم آدم بترسه. مگه اینکه هوا ابری باشه. :)

و احتمالا چهار دیواری فلزی وزنی حدود 70-80 کیلو داشته باشه و فضای زیادی اشغال کنه
بعد چطوری میخوای جا به جاش کنی؟!!!!

آسمون
09-27-2013, 11:15 PM
دوستان عزیز و گرامی توجه دارین این تاپیک مثل محیط چت کردن شده؟؟:دی

کمی رعایت لطفا
متشکرم:دی

s_karam76
09-28-2013, 12:07 AM
دوستان عزیز و گرامی توجه دارین این تاپیک مثل محیط چت کردن شده؟؟:دی

کمی رعایت لطفا
متشکرم:دی
خیلی ممنون بابت تذکر
آقا من یه سوال دارم؟!!
اگه یه مار دیدم باید چیکار کنم؟!!!
1-فرار با تمام سرعت
2- ایستادن بدون حرکت و خیره شدن به مار
3-کشتن مار(عمرا این راه درست باشه)
-4 گرفتن سَر مار از پشت
5- پا گذاشتن روی سر مار
6-تماس با آشنایان:دی
7-عکس گرفتن از مار برای اشتراک در فیس بوک
8-خواندن اشهد...
9-دعا ونیایش
10-هر راهی که شما پیشنهاد بدید
11-هیچ کدام
12-همه موارد

mohsen4465
09-28-2013, 12:21 AM
و احتمالا چهار دیواری فلزی وزنی حدود 70-80 کیلو داشته باشه و فضای زیادی اشغال کنه
بعد چطوری میخوای جا به جاش کنی؟!!!!
آهنی نیستش که آلومینیومه. چگالی آلومینیوم هم فقط 2.7 گرم بر سانتی متر مکعبه. با یه ماشین به راحتی میشه حملش کرد.

آسمون
09-28-2013, 12:21 AM
خیلی ممنون بابت تذکر
آقا من یه سوال دارم؟!!
اگه یه مار دیدم باید چیکار کنم؟!!!
1-فرار با تمام سرعت
2- ایستادن بدون حرکت و خیره شدن به مار
3-کشتن مار(عمرا این راه درست باشه)
-4 گرفتن سَر مار از پشت
5- پا گذاشتن روی سر مار
6-تماس با آشنایان:دی
7-عکس گرفتن از مار برای اشتراک در فیس بوک
8-خواندن اشهد...
9-دعا ونیایش
10-هر راهی که شما پیشنهاد بدید
11-هیچ کدام
12-همه موارد

بهتون پیشنهاد میکنم تاپیک کویر:خطرها،تهدیدها (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?671-%DA%A9%D9%88%DB%8C%D8%B1-%D8%AE%D8%B7%D8%B1%D9%87%D8%A7%D8%8C-%D8%AA%D9%87%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%87%D8%A7) رو مطالعه بفرمایید.که لینک فهرست تاپیک در پست ابتدایی گذاشته شده.

sesto
09-28-2013, 10:36 AM
ببخشید من یدونه چادر دارم قد یه ویلاست هشت نفرست ارزششو داره بیارم ؟؟؟؟؟
در مورد مار اگه پوتین نظامی از همین هایی که سرباز ها دارن بپوشید مشکلی پیش نمیاد نیش مار از چرم دباقی شده یا پارچه هایی موسوم به برزنت که در دوختن کفش های نظامی های امریکایی استفاده شده رد نمیشه
در ضمن اگر ماری فقط به علت این که به قلمروش تجاوز کردید به شما حمله کرد معمولا از ساق پا بالا تر نمیزنه پس اگر نگران نیش مار در هنگام پیاده روی هستید با پوتین های ساق بلند مشکل نیست
حتما حتما حتما مواظب شن روان باشید توی هر کویری شن روان هست
احتمالا اطراف اصفهان رتیل هم هست پس توصیه میکنم اگر کیسه خواب میارید توی به جای بلند بخوابید ( چون نیش رتیل زیر شکم جانوره باید حتما روش شکار بیاد تا بتونه نیش بزنه و رتیل بر خلاف عنکبوت قدرت بالا رفت از در و دیوار رو نداره )
سرم ضد مار همراهتون باشه (مخصوص لیدر )
بهتره اصلا کفش خود رو در نیارید چون رتیل به علات بدن پرز دارش به داخل کفش میچسبه ( یه شب که هزار شب نمیشه )
لباس استین بلند زخیم شلوار های کتون زخیم لباس های ایده ال کویر نوردیه
برای پیدا کردن راه هیچ وقت به خودتون اتکا نکنید
در آخر قرص اسپیرین و الکل طبی واجبه ممکنه هر زخمی عفونی بشه
با تشکر
اینا تجربه های من توی کوه نوردی و کویر نوردی بود

علی آئین جمشید
07-13-2014, 12:17 AM

اگه سر مثلثی شکلی داشت زهرش کشند تره (خطر ناکه) معمولا هم قلب شون(حدودا) 1 وجب پایین تر از سرشونه

اگه قصد داشتین با دست بگیرینش (هرگز نزارین دور دستتون حلقه بزنه چون اونقدر فشار میده تا خون تو دستتون رد نشه بعد مجبور میشین ولش کنین وقتی هم ولش کنین درجا نیشتون میزنه!!! )... اگه راست دست هستین با دست چپ بگیرین که اگه خواست با دمش دور دستتون حلقه بزنه با دسته راست (دست قوی تر) محکم انتهای دمش رو بگیرین.... کلا بیخیال این کار شین:zomg:... چه کاریه!!! :melt:(اینا رو محض اطلاع گفتم)
اگه اذیتش نکنین کاری باهاتون نداره...
اما اگه نیشتون زد
4- فورا ببرینش بیمارستان
(بعضی از مار ها با پاشوندن زهر توی چشم طرف رو از پا در میارن !!! اگه توچشم زد... نمی دونم چیکار باید کرد!!!:whiteflags:)
نکته ی خیلی مهم :
سعی کنین مار رو نکشین چون اگه جفت ماری رو بکشین حتما اون یکیش میاد شما رو میکشه!!!
-----------------------
در مورد سگ هم بهترین کار اینه که تکون نخورین سعی کنین باش دوست باشین تا اونجا که اطلاع دارم سگ از اتیش نمی ترسه...!!!(گرگ از اتش میترسه)
...یه غذایی چیزی بهش بدین میره اگه پارس کرد هم خونسردیه خودتونو حفظ کنین حرکتی نکنین و فقط نگاش کنین
اگه داشت می دویید سمت تون وقتی نزدیک شد قبل از اینکه کاملا بپره و دستش رو روی شانه هاتون بزاره سعی کنین با یه دست به پیشونیش فشار بدین و سرش رو به سمت زمین (پایین) هدایت کنین و با یه دست زیر گلوش رو نوازش کنین (خودم یه بار این کارو کردم جواب داد:brigade.baka-wolf.c)
سلام من زیاد با سگ ها مواجه شدم این کاری که شما میگی برای بعضی سگها که خودشون رو لوس میکنن ممکنه جواب بده اما اگه شما با یه سگ که داره بهتون حمله میکنه این کارو بکنید خیلی خدا بهتون رحم کنه اتگشتاتون قطع نشه!:redbullsmiley: همون طور که دوستان گفتند بهترین کار اینه که نگذارین بهتون نزدیک بشه بهتره یه چوب بلند رو بین خودتون وسگ حایل کنید معمولا بعد از چند لحظه سگ دور میشه
اما چند مورد رو بد نمیدونم بگم
اگه متوجه وجود کفتار در محل شدید و چیری به همراه نداشتید کمربندتون رو در بیارید دو لاکرده وبا گرفتن دو سر کمربند وحرکت رو به داخل وبیرون صدای شبیه تفنگ در بیارید (کفتار از تفنگ میترسد) خیلی آرام از محل دور شوید (امتحان شده)
اگه سوار موتور هستید و سگ به شما حمله کرد اگه میتونید در برید! اگه نه کلاچ رو بگیرید وتا آخر گاز بدید(سنگین بزنید) سگها به شما نزدیک نمیشوند (اما بعدش همون طوری کلاچ رو ول نکنید! کله پا میشید!:دی) ( فکر کنم دبستان بودم که امتحان کردم)
یه چند تا نظر هم دارم که تا حالا امتحان نکردم (در موردش نطر بدید نظر بدید)
در مواجه با سگ در صورت نداشتن وسیله کمربند رو به صورت مورب از بالای سر متمایل به جلو وپایین بچرخانید . فکر کنم استفاده از ترقه های ساده مانند کبریتی (سیگارت ) میتونه مفید باشه البته بسیار مراقب باشید خیلی راحت باعث کوری میشه:59:( تا اونجا که ممکنه استفاده نشه!):68:
فرصت بشه این هاروهم امتحان میکنم:دی