PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرسش و پاسخ رصدی

صفحه ها : [1] 2 3 4

شايان سليم شهشهانى
08-21-2010, 01:38 AM
با سلام

اين تاپيك برای مطرح نمودن سوالات مربوط به نجوم رصدی ایجاد شده است. می توانید سوالات خود را مطرح نموده و با کمک اساتید و سایر دوستان عزیز به جواب خود برسید.

موفق باشيد

پیام بهرام پور
08-21-2010, 11:30 AM
سوال جناب شهشهانی:

نور منطقه البروجي چيست؟
چگونه بوجود مي ايد؟
چرا قبل از غروب خورشيد نور منطقه البروجي نداريم؟
ايا همان صبح كاذب است؟
ايا شدت اين نور در فصول مختلف متفاوت است؟ اگر بله ، چقدر؟
ايا نشاني (مثل "قدر") براي سنجش شدت اين نور وجود دارد؟
(مثل سؤال هاي امتحاني شد :دي)
با تشكر

شایان جان سوال شما خیلی طولانی هست!
من فقط توضیح کوتاهی در مورد نور منطقه البروجی بدم:
منطقه البروج درواقع محدوده ای از اسمان است که مسیر ظاهری سیارات در اسمان است که اندازه ی آن از دایره البروج بزرگتر است. (درواقع مساحتی در اطراف دایره البروج است)
در کمربند سیارات (و کلاً غبار دیسک منظومه ی شمسی) اجرام ریز و درشتی وجود دارد که نور خورشید قبل از طلوع خورشید آن را روشن می کند و روشنایی بسیار خفیفی دیده می شود که در مناطق بسیار مساعد قابل مشاهد خواهد بود.
سوالات دیگر هم ان شاا... دوستان دیگر پاسخ می دهند

Panahandeh
08-21-2010, 11:41 AM
برای کسب اطلاعات بیشتر به کتاب های مرجع نجومی و شماره های june, july 2009 مجله ی sky & telescope مراجعه کنید.

شماره های قبل مجله ی های Astronomy, Sky & telescope, ... در بسیاری از مجله فروشی های معتبر، میدان ونک و میدان ولیعصر موجوده.

اگر هم موفق به تهیه ی مجلات نشدید در سایت های داخلی و خارجی (بیشتر خارجی) دنبال موضوعی که در موردش بحث کردیم بگردید مطمئناً به نتیجه می رسید.

ستاره بنیادی
08-26-2010, 07:09 AM
میشه یه منبع درباره ی محاسبات عددی قمر در صورت های فلکی بهم معرفی کنید. یه منبعی که بشه ازش به عنوان رفرنس استفاده کرد.

پیام بهرام پور
08-26-2010, 12:20 PM
میشه یه منبع درباره ی محاسبات عددی قمر در صورت های فلکی بهم معرفی کنید. یه منبعی که بشه ازش به عنوان رفرنس استفاده کرد.

من فکر کنم منظور شما این باشد که بتوانیم محاسبه کنیم که ماه در هر زمان در کدام صورت فلکی قرار دارد.
برای این موضوع نیازی به منبع خاصی ندارید فقط باید بتوانید محاسبه کنید که میل ماه چقدر است و بعد آن چقدر
بعد از ان باید جای آن را در آسمان پیدا کنید.
برای دسترسی به دانش های مورد نیاز برای این محاسبات می توانید از کتاب خودم (الفبای المپیاد نجوم و اخترفیزیک جلد اول) در فصل اول که نجوم کروی است استفاده کنید
اما اگر بخواهید با جزئیات بیشتر (و البته مسائل سخت تر) به این موضوع بپردازید می توانید از کتاب نجوم کروی نوشته ی اسمارت استفاده کنید

ستاره بنیادی
08-26-2010, 12:44 PM
مرسی آقای بهرام پور

راستش من تازگی یه کتاب نصاب الصبیان دستم رسیده که یه سری اطلاعات نجومی هم داره ، مثلا از روی اینکه امروز چندم ماه و چندم برجه یه سری اطلاعات می ده ، البته تاکید می کنه که دقیق دقیق نیست ولی خوب واسم جالب بود می خوام بدونم این اطلاعات تا چه حد به واقعیت نزدیکه

پیام بهرام پور
08-26-2010, 01:19 PM
مرسی آقای بهرام پور

راستش من تازگی یه کتاب نصاب الصبیان دستم رسیده که یه سری اطلاعات نجومی هم داره ، مثلا از روی اینکه امروز چندم ماه و چندم برجه یه سری اطلاعات می ده ، البته تاکید می کنه که دقیق دقیق نیست ولی خوب واسم جالب بود می خوام بدونم این اطلاعات تا چه حد به واقعیت نزدیکه

عذر می خوام خانم ستاره ی بنیادی
در مورد این کتاب ممکن است که توضیح مختصری ارائه فرمایید؟

Panahandeh
08-26-2010, 01:52 PM
این كتاب یكی از قدیمترین فرهنگهای منظوم و از كهنترین مجموعه‌های لغت عربی به فارسی است. نصاب از همان زمان مؤلف (متوفی 640 ه ق) و در مدت ششصد و پنجاه سال (از اواسط قرن هفتم تا اوایل قرن چهاردهم) در كشورهای ایران، هندوستان و آسیای صغیر، یا در هر جا كه زبان فارسی نفوذ داشته، به عنوان كتاب درسی خوانده می‌شده است. تعداد ابیات آن در مقدمه اغلب نسخ خطی و چاپی دویست و بیست قلمداد شده، در حالی كه شمار ابیات در اغلب آنها از این عدد افزون است و در برخی از نسخه‌های چاپی به ششصد و پنجاه نیز می‌رسد؛ ولی، به دلایلی كه مصحح در پیشگفتار اشاره كرده است، شماره ابیات نصاب فراهی فقط دویست بیت بوده است. مصحح در این كتاب سعی كرده است تا متن اصلی نصاب را از روی قدیمترین نسخ موجود، یعنی نسخه موجود در كتابخانه ملی ملك تهران به شماره 474 و نسخه نخجوانی، به دست دهد. علاوه بر دو نسخه مذكور، از نسخ چاپی و خطی دیگری نیز مانند نسخه كاویانی چاپ برلین، نسخه دهخدا (خطی)، نسخه ادیب، چاپ سربی تبریز (نطاق) نصاب متعلم (شرح نصاب، خطی)، شرح ابن امیرالحاج برنصاب، شرح دشت بیاضی برنصاب، رافع‌النصاب، دافع‌الحجاب استفاده كرده است. نحوه تنظیم این كتاب به این صورت است كه اگر كلمات و معنی آنها به ترتیب و پشت سر هم در وزن گنجیده، بدون هیچ كلمه اضافی آنها را منظوم ساخته است، مانند « : ران، : پاشنه، : پای» كه ران معنی فخذ، پاشنه معنی عقب و پای معنی رجل است؛ برای پر كردن وزن حروف ربط و فعل ربطی و گاهی افعال و كلمات دیگر بر شكل فوق افزوده است، مثلاً برای حرف ربط « : دوزخ و نار: آتش، ولی كه : بهشت، آخرت: آن سرای» كه «و، ولی، كه» برای پر كردن وزن آمده است. برای فعل ربطی: « له است و الله و رحمان: خدای»، برای افعال و كلماتی دیگر: « لیل است و هادی توگو رهنمای»: در مواردی لغت و معنی به صورت پرسش و پاسخ است، مانند « : لب، چه؟ زبان، : دهان»؛ گاهی دو یا چند كلمه هم‌معنی را پشت سر هم آورده و با یك كلمه فارسی یا عربی مصطلح در فارسی معنی كرده است، مانند «ید و جارحه: دست، : نای»؛ در مواردی لغت و معنی به صورت لف و نشر مرتب آمده است، به این ترتیب كه ابتدا دو كلمه پشت سر هم و بعد دو كلمه معنی آنها، به طوری كه كلمه سوم معنی اولی و كلمه چهارم معنی دومی است، مانند « و : مس و روی، ...» كه مس معنی نحاس و روی معنی صفر است؛ در مواردی برای كلمه دو معنی آورده است، مانند « : و بود، : داماد ...»؛ مفهوم كلمه در طی جمله بیان می‌شود، مانند «سوار: و چو پای را » یعنی پای و رنجن خلخال باشد؛ در آخر نصاب برخی آگاهیهای تاریخی، نجومی، دینی، پزشكی و جز آنها به نظم در آمده است، مانند نام همسران پیغمبر (ص)، اسامی عشره مبشره، نام ماههای فارسی، نام برخی دردها و غیره. برای آسان خواندن متن در انتهای پیشگفتار توضیحاتی درباره علایم نشانه‌گذاری آورده شده است.

ستاره بنیادی
08-27-2010, 02:22 AM
کتاب نصابی که به دست من رسیده ، احتمالا یکی از تصحیح های خوب و مفیده.

راستش داستان از این قراره که برای یه سری جلسات ، به دنبال به تصحیح خوب از نصاب بودم که تصحیح آقای حسن زاده ی آملی رو دیدم.

در مورد تصحیح نصاب ایشون چیزی نشنیده بودم . ولی تصحیح کلیله و دمنه ای که از ایشون دارم بی تردید یکی از بهترین تصحیح ها و تعلیقاته.

احتمال می دم که نصاب ایشون هم اینطور باشه ولی هنوز اطلاعاتم برای قضاوت کمه. این تصحیح 220 بیت شعر خود کتاب و تعدادی اشعار ملحقه است چاپ هجدهم آن مربوط به سال 84 هست و چاپ اول آن 1333.

تا اینجایی که من تحقیق کرده ام یکی از بهترین تصحیح های لغوی و اصطلاحی را داراست ( البته منظورم از تحقیق ، اظهار نظر شخصی بر اثر قیاس نیست اظهار نظر قیاسی اساتید دانشگاه علامه است)

نکته جالب برای من حواشی و اطلاعات درس 44 کتاب است.

نام سیاره شد چو شهد عسل

بزبان عرب چنین منحل

.
.
.
در فلک هفت کوکب سیار

آفریده خدای عرومجل

قمر است و عطارد و زهره

شمس و مریخ و مشتری و زحل

.
.
حمل و عقرب است با بهرام

قوس و حوت است مشتری را رام

ثور و میزان چه خانه زهره است

مر زحل را است جدی و دلو مقام

تیر جوزا و خوشه منه سرطان

خانه ی آفتاب شیر مدام

ستاره بنیادی
08-27-2010, 02:43 AM
. . . بودن قمر ، هر روز در برجی از بروج دوازدهگانه از روی این قاعده به دست می آید ( پس به هر پنج از آن خانه ی شمس / گیر برجی و جای مه میدان)

بیانش آن است که آنچه از ماه شد یعنی هر چند روزی که از ماه قمری رفته مثنی کن یعنی دوبرابرش نماو سپس عدد پنج بر آن افزون کن و حاصل را پنج پنج طرح بنما. ( منظورشون تقسیم متوالیه)

سپس بودن خورشید را در هر برجی به دست آور به این ترتیب که اولش را از برج حمل حساب نموده و حمل مطابق فروردین باستانی است و ثور با اردیبهشت و به همین ترتیب. ( برای به ذست آوردن بودن شمس در چه برجی طریق خاصی است که در کتب هیئت و زیجات مبرهن است) .

حالا مطابق هر چند تا از پنج پنج طرح شده از برج شمس پیش می رویم ( همان تقسیم ها ) پس اگر پنج های طرح شده عدد زائدی بوده باشد آن را برج دیگری به حساب می آوریم و بر آن مقدار طرح شده می افزاییم

در هر دو صورت آن برج آخری برجی است که قمر در اوست.

rasoulrahimi
08-28-2010, 01:07 AM
با اجازتون منم می خوام یه سوال مطرح کنم.:Psmiley:
می خوام بدونم چرا سیاره ها چشمک نمی زنند؟؟؟
ممنون میشم اگه جواب بدین...

http://www.parssky.blogfa.com (http://www.parssky.blogfa.com)

http://www.blogfa.com/photo/p/parssky.jpg

شايان سليم شهشهانى
08-29-2010, 07:52 AM
با اجازتون منم می خوام یه سوال مطرح کنم.:psmiley:
می خوام بدونم چرا سیاره ها چشمک نمی زنند؟؟؟
ممنون میشم اگه جواب بدین...

http://www.parssky.blogfa.com (http://www.parssky.blogfa.com)

http://www.blogfa.com/photo/p/parssky.jpg

دليل اين امر اين است كه ، چون سيارات در اسمان بصورت قرص ديده مي شوند ، شكست پرتو هاي سياره در جو زمين در خود قرص انجام مي شود ، يعني شكست انها (در بيشتر موارد) بيشتر از قطر ظاهري سياره نيست ، پس انها هميشه نوري ثابت به ما مي رسانند ، و چشمك زنان ديده نمي شود
اما چون ستاره ها در اسمان كاملا نقطه اي هستند ، شكست انها باعث به اصطلاح چشمك زدن انها مي شود!

javadstar76
08-30-2010, 05:35 PM
سلام.

امشب به ماه نگاه کنید!

جرمی رو که هر شب از ماه دورتر میشه رو خواهید دید که خیلی پر نوره. این جرم از 5 شهریور اومده. من اون شب (5 شهریور) یادم رفت مریخ رو ببینم.

آیا اون هنوز هم مریخه؟

No.1
08-30-2010, 06:32 PM
دوست عزیز اون سیاه ی مشتری هست و درضمن یه نگاهی هم به تاپیک 5 شهریور بندازی بد نیست این چیزهایی که می گی کامل تحلیل شده:yaeh am not durnk:

supernova
09-11-2010, 09:44 AM
سلام دوستان .اگر بخواهیم طول وعرض چغرافیایی محلمون رو بدون استفاده از منابع مختلف بدست بیاریم باید چه کار کنیم.در ضمن اینو میدونم که ارتفاع ستاره قطبی از محل ناظر عرض جغرافیایشه منظورم اینه که با استفاده از کدام ابزار و وسایل نجومی وطرز استفاده آنها میشه طول وعرض جغرافیایی محلمونو بدست بیاریم.

با تشکر

javadstar76
09-11-2010, 03:20 PM
صبح زود مثلاساعت6 می توانیم به راحتی و بدون این که چشمهایمان اذیت شود به خورشید نگاه کنیم نزدیک غروب هم همین طور ، اما نزدیکای ظهر به سختی می توان به آن نگاه کرد.
دلیل این عمل چیست؟

Lilac
09-11-2010, 04:16 PM
صبح زود مثلاساعت6 می توانیم به راحتی و بدون این که چشمهایمان اذیت شود به خورشید نگاه کنیم نزدیک غروب هم همین طور ، اما نزدیکای ظهر به سختی می توان به آن نگاه کرد.
دلیل این عمل چیست؟

من فکر کنم دلیلش اینه که زمان طلوع و غروب, نور خورشید چون از شرق و غرب می تابه بیشتر از لایه های جو رد میشه! و زمان ظهر هم خورشید نسبتاٌ عموده و فاصله کمتری رو طی می کنه!

البته این چیزیه که من فکر می کنم! 99% غلطه. اگه درست باشه همه چی زیره سر اون یه درصده :gangs:

پیام بهرام پور
09-11-2010, 07:55 PM
دلیل این عمل چیست؟

جواد عزیز به خدمت شما عرض کنم که دلیل این موضوع ضخامت جو است. زمانی که ارتفاع یک جسم مانند خورشید در آسمان کم است، نور خورشید مسافت بیشتری را در جو طی می کند به همین دلیل نور آن بیشتر پراکنده می شود و کمتر چشم ما را اذیت می کند و زمانی که در بیشترین ارتفاع باشد، مقدار کمتری در جو قرار می گیرد

پیام بهرام پور
09-12-2010, 10:07 AM
سلام دوستان .اگر بخواهیم طول وعرض چغرافیایی محلمون رو بدون استفاده از منابع مختلف بدست بیاریم باید چه کار کنیم.در ضمن اینو میدونم که ارتفاع ستاره قطبی از محل ناظر عرض جغرافیایشه منظورم اینه که با استفاده از کدام ابزار و وسایل نجومی وطرز استفاده آنها میشه طول وعرض جغرافیایی محلمونو بدست بیاریم.

دوست عزیز، برای اندازه گیری ارتفاع ستاره ی قطبی (یا کلاً هر چیزی دیگر در آسمان) کافیست از یکی از راه های زیر استفاده کنید:
1- آسمان بالای سرتان را به 180 درجه تقسیم کنید و بدانید که هرکدام از این درجه ها برابر است با یک درجه!:grin:
2- با استفاده از یک نقاله که یک شاقول به آن وصل شده ارتفاع ستاره قطبی را اندازه بگیرید.
3- یک خطکش را در فاصله ی 57 سانتی متر چشم خود قرار دهید، هر سانتی متر برابر خواهد بود با یک درجه
4- هر وجب از دست شما برابر خواهد بود با 20 درجه (البته دست کاملاً کشیده و از آرنج خم نشده)

supernova
09-12-2010, 07:40 PM
دوست عزیز، برای اندازه گیری ارتفاع ستاره ی قطبی (یا کلاً هر چیزی دیگر در آسمان) کافیست از یکی از راه های زیر استفاده کنید:
1- آسمان بالای سرتان را به 180 درجه تقسیم کنید و بدانید که هرکدام از این درجه ها برابر است با یک درجه!:grin:
2- با استفاده از یک نقاله که یک شاقول به آن وصل شده ارتفاع ستاره قطبی را اندازه بگیرید.
3- یک خطکش را در فاصله ی 57 سانتی متر چشم خود قرار دهید، هر سانتی متر برابر خواهد بود با یک درجه
4- هر وجب از دست شما برابر خواهد بود با 20 درجه (البته دست کاملاً کشیده و از آرنج خم نشده)

حالا چه جوری میشه طول جغرافیایی رو پیدا کرد؟

پیام بهرام پور
09-12-2010, 07:58 PM
حالا چه جوری میشه طول جغرافیایی رو پیدا کرد؟

پیدا کردن طول جغرافیایی به این سادگی ها نیست.
و من راهی که بشود مانند عرض جغرافیایی به سادگی طول رو پیدا کرد به ذهنم نمی رسه چون اصلاً طول جغرافیایی بر منظره تاثیری ندارد و فقط در زمان تاثیر مهم است

Hojjat Zafarkhah
09-19-2010, 12:39 PM
می شه در باره مدارهای دنباله دار ها یکم بگید؟؟؟؟؟

و اینکه بعد از دنباله دار مک نات که تا یکی دو ماه پیش دم طلوع می دیدیم دنباله دار دیگه ای از طرف ما رد میشه که

قدرش بیشتر از مکنات قبلی باشه؟؟؟؟؟؟

پیام بهرام پور
09-21-2010, 01:43 PM
می شه در باره مدارهای دنباله دار ها یکم بگید؟؟؟؟؟

و اینکه بعد از دنباله دار مک نات که تا یکی دو ماه پیش دم طلوع می دیدیم دنباله دار دیگه ای از طرف ما رد میشه که

قدرش بیشتر از مکنات قبلی باشه؟؟؟؟؟؟

در رابطه با مدار دنباله دارها باید گفت که دنباله دارها عموماً در مدارهایی بیضی مانند با خروج از مرکز بسیار زیاد (کشیده) به دور خورشید می چرخند که این کشیدگی مدار عموماً به دلیل اختلالات گرانشی سیارات بزرگ مانند مشتری ایجاد شده است.
درواقع دنباله دارها عموماً در خارج از منظومه ی شمسی قرار دارند و به دلیل گرانش یک جسم پر جرم به داخل منظومه ی شمسی کشیده می شوند.
برای کسب اطلاعات بیشتر می تونید به کتاب نجوم به زبان ساده مراجعه کنید که این موضوع رو خیلی خوب توضیح داده است.

محمدرضا صادقیان
09-21-2010, 02:11 PM
اگه در حین رصد اجرام آسمان یا برای پیدا کردن جرمی دچار مشکل می شید،توی این تاپیک می خوایم براتون حلش کنیم.
تمام پاسخ ها از طرف افرادی به شما داده می شه که آسمان شب رو خوب بلدن.
پس منتظریم.

محمدرضا صادقیان
09-21-2010, 02:32 PM
اول یه سوال :
به نظر شما واحد اندازه گیری فاصله ها در آسمان بالای سر ماچیه؟
متر ؟ وجب ؟ ...؟
یکی از موارد مهم پیمایش آسمان استفاده از واحدی یه که بشه فاصله بین اجرام آسمانی رو پیدا کرد.آسمان بالای سر ما روی یه کره فرضی بزرگ قرار داره و زمین در مرکز این کره هست و ستاره ها با چسب به این کره چسبیدن.
وقتی صحبت از کره می شه حتما فهمیدن مفاهیم نصف النهار ،استوا ، دایره صغیره ،دایره کبیره ، زاویه و ... برامون مهم میشه.
واحد اندازه گیری در هندسه مسطح و هندسه سه بعدی در جه س.که در تقسیم بندی های کوچیک تر به دقیقه و ثانیه میرسه. ( یک درجه = شصت دقیقه = سه هزارو ششصد ثانیه)

((نمی خوام تمام توضیحات پیمایش با دست رو خودم بگم اما من پیش مقدمه ای گفتم برای ادامه دادن بقیه دوستان.
اگر قسمتی نگفته موند خودم در آخر میگم.))
پس منتظر نوشته های شما هستم.

با آرزوی بهترین ها / صادقیان

شايان سليم شهشهانى
09-21-2010, 02:40 PM
من یک سوال:
نام و نشانی اجرامی را میخوام که باید برای دیدن انها چشم تیز بین با قدرت تفکیک بالا داشته باشیم!
ممنون!

Hojjat Zafarkhah
09-30-2010, 03:27 PM
خوب این نور های منطقه البروجی چی هستن؟؟؟؟

http://www.forexrainbow.com/files/pvtvlhtpqqqhijqte0ly.jpg (http://www.forexrainbow.com/)

narcissus flower
09-30-2010, 05:46 PM
ذرات وگرد وغبارهای ریزی که در صفحه ی منظومه ی شمسی هستند وابعاد کوچکی دارند باعث پراکندگی وپخش نور خورشید میشوند واین نوری که ما میبینیم حاصل این اتفاقه.زمان مناسب برای رصد این نور شامگاه اوایل بهار وسپیده دم اوایل پاییز هست.

محمدرضا صادقیان
10-22-2010, 04:07 PM
اول یه سوال :
به نظر شما واحد اندازه گیری فاصله ها در آسمان بالای سر ماچیه؟
متر ؟ وجب ؟ ...؟
یکی از موارد مهم پیمایش آسمان استفاده از واحدی یه که بشه فاصله بین اجرام آسمانی رو پیدا کرد.آسمان بالای سر ما روی یه کره فرضی بزرگ قرار داره و زمین در مرکز این کره هست و ستاره ها با چسب به این کره چسبیدن.
وقتی صحبت از کره می شه حتما فهمیدن مفاهیم نصف النهار ،استوا ، دایره صغیره ،دایره کبیره ، زاویه و ... برامون مهم میشه.
واحد اندازه گیری در هندسه مسطح و هندسه سه بعدی در جه س.که در تقسیم بندی های کوچیک تر به دقیقه و ثانیه میرسه. ( یک درجه = شصت دقیقه = سه هزارو ششصد ثانیه)

((نمی خوام تمام توضیحات پیمایش با دست رو خودم بگم اما من پیش مقدمه ای گفتم برای ادامه دادن بقیه دوستان.
اگر قسمتی نگفته موند خودم در آخر میگم.))
پس منتظر نوشته های شما هستم.

با آرزوی بهترین ها / صادقیان

یعنی کسی در مورد پیمایش آسمون با دست چیزی نمیدونه؟یا نمی خواین بنویسین و تنبلی می کنین؟من خودم می تونستم این بحث رو تموم کنم ولی دوست دارم دیگر عزیزان نجومی هم توی این بحث شرکت کنن...
منتظر نوشته های شما دوستان عزیز هستم...

محمدرضا صادقیان
10-22-2010, 04:11 PM
من یک سوال:
نام و نشانی اجرامی را میخوام که باید برای دیدن انها چشم تیز بین با قدرت تفکیک بالا داشته باشیم!
ممنون!

ببخشید شایان جان...
کم کاری از من بود...
توی اولین فرصت لیستی که می خوای رو بهت می دم...
موفق باشی...

Hojjat Zafarkhah
10-22-2010, 07:39 PM
سلام ببخشيد من توي پيدا كردن اجرامي كه حداقل يه بار يدمشون مشكلي ندارم و لي اجرامي رو كه مي خوام براي اولين بار بينمشون مشكل اساسي دارم يعني نمي تونم پيداش كنم حتي آسمون صاف صاف هم باشه!!

به نظرتون چيكار كنم؟؟

محمدرضا صادقیان
10-23-2010, 10:06 AM
سلام ببخشيد من توي پيدا كردن اجرامي كه حداقل يه بار يدمشون مشكلي ندارم و لي اجرامي رو كه مي خوام براي اولين بار بينمشون مشكل اساسي دارم يعني نمي تونم پيداش كنم حتي آسمون صاف صاف هم باشه!!

به نظرتون چيكار كنم؟؟

سلام اریون عزیز...
سوال جالبی پرسیدی.ازاین لحاظ میگم جالب،چون به بحثی که شروع کردیم ربط داره،پیمایش توی آسمون خیلی می تونه کمکت کنه برای جرم زدن،حالا با چشم باشه یا تل یا دوچشمی فرقی نمیکنه.
حالا اگه اجازه بدی این بحث رو بزاریم تا دیگر دوستان نیز شرکت کنن.اگه کسی نیومد خودم این بحث رو تموم میکنم.
با آرزوی بهترین ها برای تو دوست عزیز...

محمدرضا صادقیان
10-24-2010, 11:14 AM
مثل اینکه کسی نمی خواد این بحث رو ادامه بده... پس خودم می گم...
....استوای آسمون همان تصویر استوای زمینه که روی کره سماوی درست شده.نقاله بزرگی با ۳۶۰ قسمت که هر قسمت نشانه ۱درجه هست.فاصله هر دو جرم آسمانی هم تکه ای از کره سماویه که اندازه کمان،درست با اندازه زاویه مرکزیی که رأس اون چشم ماست برابره...وقتی با منجم آماتوری همراه میشیم به محض پنهان شدن خورشید،با واژه هایی همچون:نیم درجه ای زهره،۲درجه ای ماه و... مواجه میشیم ،در حقیقت فاصله ی بین اجرام سماوی روی کره سماوی،اندازه زاویه ایه که:راس اون شما( چشمان شما )و دو ضلع این زاویه به دو جرمی ختم میشه که میخوایم فاصله اونها از هم دیگه بدونیم.این زاویه به جدایی زاویه ای بین دو جرم شهرت داره.یعنی فاصله دو جرم روی کره سماوی...الان سوالی که ممکنه براتون مطرح بشه اینه که حدس زدن جدایی زاویه ای بین دو جرم آسون نیست.باید بگم وسایل بسیار ساده ای مثل: دیرک صلیبی و زاویه سنج میتونن فاصله دو جرم آسمونی رو بر حسب درجه برای ما مشخص کنن.
اما تا قبل از ساختن چنین وسیله ای و به کارگیری اون بهتره از دسترس ترین وسیله، یعنی دستامون استفاده کنیم...
تا اینجارو داشته باشین تا ادامشو توی اولین فرصت بگم...
با آرزوی بهترین ها صادقیان

169
10-24-2010, 03:06 PM

به نظرتون چيكار كنم؟؟

من تجربه چندانی ندارم ولی راه حلی دارم که امیدوارم بهت کمک کنه!
اولین کاری که باید بکنی اینه که نرم افزار starry night pro plus رو نصب ( بالای 5.2) کن و توی قسمت FOV دقیقا تلسکوپ و پشمی هاتو قرار بده ببین با این چشمی و تلسکوپ میدان دیدت چقدره و به سمت اون جرمی رو که میخوای نشانه برو( داخل خوده استاری نایت!) توی ورژن های بالا هر جرم مثلا کهکشان دورش محدوده جر مرو مشخص میکنه و همون کافیه تا بعدا جرم اصلی رو تو اسمون پیدا کنی! حالا اصل کار اینجاست ببین چه فضایی از چشمی رو پر میکنه!مثلا سحابی رینگ (فکر کنم m27 باشه) توی میدان دید مثلا نیم درجه ای چقدره! بعد برو تو اسمون و با فایندر قسمت شلیاق رو نشانه برو و از داخل چشمی بگرد دنبالش! برای اینکه راحت پیدا کنی باید باید باید باید روی کل میدان تمرکز کنی نه در وسط!!!( حتی توی شناسای صورت فلکی های کوچک و کم نور مثله دولفین بهترین کار همینه که به محوطه صورت فلکی دولفین به صورت کلی نگاه کنی با زوم کنی رو پیدا کردن ستاره اش!) و اروم اروم تلسکوپ و حرکت بده و مستمر داخل پشمی رو نگاه کن ! اگه سحابی رینگ که خیلی هم کوچیکه یه دفعه به صورت لکه مه مانند داخل میدان دید خیلی خیلی تابلو نمایان میشه! البته این تجربه خودمه تو پیدا کردن چیزای کم نور و سخت!

محمدرضا صادقیان
10-27-2010, 11:21 AM
واما:پیمایش با دست بسیار ساده و جالبه.اگه امشب که ماه کامله،دستتون رو کاملا کشیده جلوی صورت خود نگه دارین و انگشت کوچک خودتون رو روی قرص ماه قرار بدین،میبینین که نوک انگشت شما در فاصله طول بازوی کشیدتون به طور کامل قرص ماه رو میپوشونه.در حقیقت قطر کوچکترین انگشت شما در راستای بازوهاتون برابر نیم درجه یا همون قطر ماه بدر هست.یادتون باشه در راستای بازوهاتون که کاملا کشیدس.
واسه همه افراد این قانون چون نسبت قطر انگشت با طول بازو در حالت کاملا کشیده مقدار مشخص و ثابتیه برابره.قطر ظاهری خورشیدهم با قطر انگشت کوچیکتون در راستای بازوهاتون برابره.
همچنین فاصله میان انگشت اشاره و انگشت میانی تون در امتداد بازوهاتون در حدود ۵درجه س.آره درست به اندازه فاصله بین دوتا ستاره راهنمای دب اکبر یعنی دبه و مراق.
مشتتون در راستای بازوهاتون مقدار ۱۰درجه رو توی آسمون تخمین میزنه.
قطر انگشت اشارتون در راستای بازوهاتون یک درجه و قطر انگشت شصتتون هم در راستای بازوهاتون دو درجه رو نشونتون میده.
اگه انگشت اشارتونو خم کنید،از سه ناحیه یا مفصل خم میشه.از نوک انگشتتون تا مفصل اول دوباره در راستای بازوهاتون ۳ درجه،قسمت میانی در راستای بازوهاتون ۴ درجه و قسمت آخرانگشتتون که به ناحیه کف دستتون متصل میشه،در راستای بازوهاتون ۶درجه رو توی آسمون بهتون نشون میده...تا اینجا براتون جالب نبوده؟؟؟
و اما قسمت آخر این که یک وجبتون در راستای بازوهاتون نماد ۲۰درجه رو توی آسمون داره...اندازه گیری فاصله ها با انگشتان دستتون یکی از کارآمدترین و سریع ترین راه در حدس زدن ارتفاع اجرام و فاصله میان دو جرم در آسمانه که میتونه در شب های رصدی بهتون خیلی کمک کنه...
اگه عمری بود حتما توی این رصد پیش رو از این پیمایش استفاده میکنیم تا همگی بهتر یاد بگیریم...
با بهترین آرزوها برای دوستان خودم...

محمدرضا صادقیان
11-01-2010, 03:17 PM
من به زودی ادامه مراحل پیمایش رو توی آسمون براتون قرار می دم... :grin:
اما اگه دوستان تونستن مطالب رو شروع کنن... :thumbsup:
اینجانب و دیگر دوستان نیز در خدمتیم... :cool:

Hojjat Zafarkhah
11-01-2010, 04:34 PM
من تجربه چندانی ندارم ولی راه حلی دارم که امیدوارم بهت کمک کنه!
اولین کاری که باید بکنی اینه که نرم افزار starry night pro plus رو نصب ( بالای 5.2) کن و توی قسمت FOV دقیقا تلسکوپ و پشمی هاتو قرار بده ببین با این چشمی و تلسکوپ میدان دیدت چقدره و به سمت اون جرمی رو که میخوای نشانه برو( داخل خوده استاری نایت!) توی ورژن های بالا هر جرم مثلا کهکشان دورش محدوده جر مرو مشخص میکنه و همون کافیه تا بعدا جرم اصلی رو تو اسمون پیدا کنی! حالا اصل کار اینجاست ببین چه فضایی از چشمی رو پر میکنه!مثلا سحابی رینگ (فکر کنم m27 باشه) توی میدان دید مثلا نیم درجه ای چقدره! بعد برو تو اسمون و با فایندر قسمت شلیاق رو نشانه برو و از داخل چشمی بگرد دنبالش! برای اینکه راحت پیدا کنی باید باید باید باید روی کل میدان تمرکز کنی نه در وسط!!!( حتی توی شناسای صورت فلکی های کوچک و کم نور مثله دولفین بهترین کار همینه که به محوطه صورت فلکی دولفین به صورت کلی نگاه کنی با زوم کنی رو پیدا کردن ستاره اش!) و اروم اروم تلسکوپ و حرکت بده و مستمر داخل پشمی رو نگاه کن ! اگه سحابی رینگ که خیلی هم کوچیکه یه دفعه به صورت لکه مه مانند داخل میدان دید خیلی خیلی تابلو نمایان میشه! البته این تجربه خودمه تو پیدا کردن چیزای کم نور و سخت!

ممنون از این پستت آره اینجوری بهتره!!!!!!!!
:grin:
ولی فقط سحابی رینگ m57 هستش نه m27 !!!!!!:wut:

m27 سحابی دمبل هستش!!!!!!!!1:thumbsup:

Hojjat Zafarkhah
11-01-2010, 04:41 PM
اگر ستاره ضعيفي كه داريد مي بينيد 1 درجه بالاي ستاره پرنور كنار دستش باشد اين بدين معناست كه اگر دو خط از چشم شما به آن دو ستاره كشیده شود،‌ آنگاه زاويه بين آن دو 1 درجه مي باشد.
در اين جا شما را با يك ابزار اندازه گيري تقريبي آشنا مي كنيم. اين ابزار چيزي جز دستان شما نخواهد بود. براي اين منظور دست خود را كشيده و به اندازه طول بازويتان دراز كنيد. سپس دست خود را مشت كنيد. مشت شما در حدود 10 درجه از آسمان را مي پوشاند. البته از شصت تا انگشت كوچكتان. حال اگر دستتان را باز نموده و در آسمان وجب كنيد. هر وجب شما از سر انگشت شصت تا سرانگشت كوچك حدود 20 درجه را مي پوشاند.
عرض ناخن انگشت سبابه شما حدود 1 درجه است. (2 برابر قرص ماه كامل). اينك انگشت شصت دست خود را بسته و سپس از چهار انگشت باقيمانده دو انگشت وسط را نيز ببنديد و سعي كنيد تا آنجا كه مي توانيد انگشت كوچك و سبابه را كه باز هستند از هم فاصله شان دهيد. حال اگر با آنها آسمان را نشانه برويد، از سرانگشت كوچك تا سرانگشت سبابه حدود 15 درجه را اندازه مي گيريد.
در جائي ديگر ميتوانيد از انگشت سبابه براي اندازه گيري زوايا استفاده كنيد بدين ترتيب كه دست خود را در طول بازويتان بكشيد و سپس تمام انگشتان را غير از انگشت سبابه ببنديد.

بعضی از عکس ها رو هم ضمیمه کردم خوبه که ببینید!!

من اطلاعاتم در این حده!!!!!:X3: شاید بعضی هاش تکراری باشه!!!!:cool:

SaBa Ho0shmanD
11-01-2010, 04:55 PM
یعنی کسی در مورد پیمایش آسمون با دست چیزی نمیدونه؟یا نمی خواین بنویسین و تنبلی می کنین؟من خودم می تونستم این بحث رو تموم کنم ولی دوست دارم دیگر عزیزان نجومی هم توی این بحث شرکت کنن...
منتظر نوشته های شما دوستان عزیز هستم...

من توی کلاس نجوم رصدیمون در مورد بیدا کردن ستاره ها با اندازه گیری توسط دست یه چیزایی یاد گرفتم که امیدوارم مفید باشه :مشت دست 10 درجه دست باز 20 درجه چهار انگشت دست 8 درجه انگشت سوابه 1 درجه و فاصله ی انگشت سوابه و انگشت کوچک به صورتی که دو انگشت کناری خم شده باشه 15 درجه امیدوارم کمکتون کنه

محمدرضا صادقیان
11-01-2010, 04:55 PM
اگر ستاره ضعيفي كه داريد مي بينيد 1 درجه بالاي ستاره پرنور كنار دستش باشد اين بدين معناست كه اگر دو خط از چشم شما به آن دو ستاره كشیده شود،‌ آنگاه زاويه بين آن دو 1 درجه مي باشد.
در اين جا شما را با يك ابزار اندازه گيري تقريبي آشنا مي كنيم. اين ابزار چيزي جز دستان شما نخواهد بود. براي اين منظور دست خود را كشيده و به اندازه طول بازويتان دراز كنيد. سپس دست خود را مشت كنيد. مشت شما در حدود 10 درجه از آسمان را مي پوشاند. البته از شصت تا انگشت كوچكتان. حال اگر دستتان را باز نموده و در آسمان وجب كنيد. هر وجب شما از سر انگشت شصت تا سرانگشت كوچك حدود 20 درجه را مي پوشاند.
عرض ناخن انگشت سبابه شما حدود 1 درجه است. (2 برابر قرص ماه كامل). اينك انگشت شصت دست خود را بسته و سپس از چهار انگشت باقيمانده دو انگشت وسط را نيز ببنديد و سعي كنيد تا آنجا كه مي توانيد انگشت كوچك و سبابه را كه باز هستند از هم فاصله شان دهيد. حال اگر با آنها آسمان را نشانه برويد، از سرانگشت كوچك تا سرانگشت سبابه حدود 15 درجه را اندازه مي گيريد.
در جائي ديگر ميتوانيد از انگشت سبابه براي اندازه گيري زوايا استفاده كنيد بدين ترتيب كه دست خود را در طول بازويتان بكشيد و سپس تمام انگشتان را غير از انگشت سبابه ببنديد.

بعضی از عکس ها رو هم ضمیمه کردم خوبه که ببینید!!

من اطلاعاتم در این حده!!!!!:x3: شاید بعضی هاش تکراری باشه!!!!:cool:

مرسی دوست گلم... :thumbsup:
چیزی که من گفتم یه مقدار با این موضوعی که شما گفتین فرق می کرد... :wut:
اما منظور کلی، پیمایش حدودی در آسمانِ.یعنی این درجه ها حدودیه... :thumbsup:

169
11-01-2010, 07:22 PM
ممنون orion که گفتی m57 میشه! (یادت میاد که توی رصد هم پرسیدم:D )

با اینکه همه ی پست هایی که داده شد خیلی خیلی عالی بود ولی من یه نظر کوچیک دارم و میدونم خیلی ها هم شنیدید! حتی همین جا استاد صادقیان هم توضیح دادن!
همون اندازه گیری فاصله ای توسط خط کش!
یه نخ مقاوم به گوشه ی خط کش با هر چی متصل کنید و اندازه ی نخ حدودا 57 سانتی متر بگیرید! حالا نخ رو به سمت خودتون بکشید تا اونجایی که جا داره (فقط مواطب باشید پاره نشه!) تا نزدیکی های چشمتون! اون سمت هم با دستتون خط کش رو نگه دارید! حالا هر زوایه ای خواستید رو میتونید با دقت خیلی خوب توی اسمون پیدا یا محاسبه کنید.
به نظر من این بهترین،کم خرج ترین ( از نظر امکاناتی میگم وگرنه دو جفت دست رو همه دارن)، ساده ترین،تقریبا دقیقترین،راحت ترین کاره برای پیمایش! و از همه مهمتر اینکه همیشه همراهتون هست! این کار بیشتر واسه منجم هایی که مشل دارن وگرنه بعده یه مدت دیگه ب خط کش و این جور ادوات نیازی ندارن!

Hojjat Zafarkhah
11-01-2010, 07:30 PM
ممنون orion که گفتی m57 میشه! (یادت میاد که توی رصد هم پرسیدم:d )
!

آره دقیقا به خاطر همین گفتم!!!!!!!!!

sepideh
11-06-2010, 06:06 PM
سلام .سوال من در مورد علت ایجاد پدیده ی انالما ست؟واینکه چرا روی هر سیاره ای متفاوته؟به دلیل دوره تناوب های متفاوتشون؟

Mostafa
11-06-2010, 07:27 PM
سلام سپيده خانم .

اين پديده دو دليل دارد :

1- انحراف محور چرخش زمين نسبت به خط عمود است ( همان 23.5 درجه ) كه دليل اختلاف ارتفاع خورشيد است .

2- اختلاف در مدت زمان روز نجومي و روز خورشيدي ( كه دليل اختلاف جزئي در سمت خورشيد را ايجاد ميكند )

اگر اين انحراف وجود نداشت ، دايره البروج همان استواي سماوي ميشد و ديگر آنالما به اين شكل به وجود نمي آمد .

دليل تفاوت آن در سيارات هم بيشتر اختلاف در مقدار انحراف محور چرخش از خط عمود است .

اميدوارم اين پاسخ مختصر ، مفيد هم واقع شود .

موفق باشيد

169
11-06-2010, 07:43 PM
دقیقا مختصر و مفید بود توضیح آقای امام!! بهتر از این نمی شد!!!!!!!!

منم چند روز پیش داشتم با استاری نایت کار میکردم دیدم که شکل انالما ثابته فقط در عرض (فکر کنم) جغرافیایی مختلف جهتش عوش میکنه!!!و اینکه انالما در طی یک سال تشکیل میشه دیگه!!! ولی اگه سرعت چرخش رو بزارید رو سال اون موقع طی چند صد سال بازم انالما شکل میگیره!!! دلیل اینو نمی دونم!! شاید نمونه ی بزرگ شده ی همون آنالما یک ساله باشه!!!

sepideh
11-07-2010, 02:19 PM
بله ممنون از اقای امام. اقای astronomer169اگه میتونی شما هم در مورد این پدیده در چند صد سال توضیح بده .یعنی طی چند صدسال اصلا جا به جایی وتغییر شکل مختصری هم نداره؟

169
11-13-2010, 04:19 PM
بله ممنون از اقای امام. اقای astronomer169اگه میتونی شما هم در مورد این پدیده در چند صد سال توضیح بده .یعنی طی چند صدسال اصلا جا به جایی وتغییر شکل مختصری هم نداره؟

خب با عرض معذرت از همه به خاطر دیرکردم!!!:secret laugh:تقصیر من نبود استاری نایت خودش نصب میشد ولی آپدیت هاش رو نصب میکردم دیگه باز نمی شد!!! شدیدا حالم گرفته میشد!بیشتر از 6 بار نصب کردم و تازه فهمیدم!!!
خب اون عکس آنالمایی که در طی سال و در طی چند صد سال رو اینجا قرار میدم! امیدوارم اون عکس چند صد سال رو بتونه کسی توجیح کنه!
نکته : من حساب کردم هر 1490 سال یه آنالما شکل میگیره! و اینکه در 1490سال بعدش انالما شبیه آنالما قبلی هست ولی روی همدیگر نمی افتن! کمی جابجای داره! یعنی خورشید در 1490 سال که میره و برمیگیرده تا میاد به نقطه شروع برسه کمی جابجا شده!
عکس اولی واسه 365 روز ساله!
عکس دومی واسه 1490سال از سال 2011 تا 3501!
توجه : کمان قرمز رنگ، کمان استوای سماوی و کمان سبز رنگ، کمان دایره البروجی است!

آنالما در طی یک سال با انالما در طی 1490 سال کمی در زمنیه صورت فلکی حوا(مارافسای) جابجا شده و من فکر میکنم به خاطر حرکت خورشید باشه به دور کهکشان!حدس میزدنم!!

356 روز : http://img337.imageshack.us/img337/6686/77461960.jpg

1490 سال : http://img88.imageshack.us/img88/9595/36340935.jpg

عکس های پیوست :

169
11-25-2010, 11:39 AM
خب با عرض معذرت از همه به خاطر دیرکردم!!!:secret laugh:تقصیر من نبود استاری نایت خودش نصب میشد ولی آپدیت هاش رو نصب میکردم دیگه باز نمی شد!!! شدیدا حالم گرفته میشد!بیشتر از 6 بار نصب کردم و تازه فهمیدم!!!
خب اون عکس آنالمایی که در طی سال و در طی چند صد سال رو اینجا قرار میدم! امیدوارم اون عکس چند صد سال رو بتونه کسی توجیح کنه!
نکته : من حساب کردم هر 510 سال یه آنالما شکل میگیره! و اینکه در 1490سال بعدش انالما شبیه آنالما قبلی هست ولی روی همدیگر نمی افتن! کمی جابجای داره! یعنی خورشید در 510 سال که میره و برمیگیرده تا میاد به نقطه شروع برسه کمی جابجا شده!

آنالما در طی یک سال با انالما در طی 1490 سال کمی در زمنیه صورت فلکی حوا(مارافسای) جابجا شده و من فکر میکنم به خاطر حرکت خورشید باشه به دور کهکشان!حدس میزدنم!!

1490 سال : http://img88.imageshack.us/img88/9595/36340935.jpg

عکس های پیوست :

کسی نمیخواد نظر بده که چرا طی 1490 سال انالما شکل میگیره؟!!!! توی نت هم هیچ چیزی در این مورد گفته نشده!!! شاید یه پدیدهای که خودم کشفش کردم!!!:yarr:

شايان سليم شهشهانى
11-25-2010, 12:18 PM
نکته : من حساب کردم هر 510 سال یه آنالما شکل میگیره! و اینکه در 1490سال بعدش انالما شبیه آنالما قبلی هست ولی روی همدیگر نمی افتن! کمی جابجای داره! یعنی خورشید در 510 سال که میره و برمیگیرده تا میاد به نقطه شروع برسه کمی جابجا شده!

1490 سال : http://img88.imageshack.us/img88/959536340935.jpg

عکس های پیوست :

دليل جابجايي انالما به نظر من حركت تقديمي زمينه! ، دوره تناوب حركت تقديمي زمين ٢٦٠٠٠ ساله ، و طي ١٥٠٠ سال ، خورشيد در زمينه ي اسمان زمين ، ٣٦٠ *١٥٠٠/٢٦٠٠٠ جابجا ميشه ، يعني ٢٠ درجه در دايره البروج !
شايد دليل اين حركت هم همين باشه! 

169
11-25-2010, 06:20 PM
الان توی اتاری نایت ام و موقعیت خورشید روی سال 2010 اول ژانویه است و با 26000 سال (مقدارحرکت تقدیمی) بردم جلو یه دفعه و خورشید که اان توی جدی بود وقتیکه زمان رو 26000 سال دیگه بردم جلو خورشید حدودا 21 درجه به سمت صورت فلکی دلو جابجا شد! اگه حرت تقدیمی باشه بایستی تغییری نمی کرد و خورشید جاش ثابت بود به نظرم!نمیدونم والا!

شايان سليم شهشهانى
11-26-2010, 02:46 PM
الان توی اتاری نایت ام و موقعیت خورشید روی سال 2010 اول ژانویه است و با 26000 سال (مقدارحرکت تقدیمی) بردم جلو یه دفعه و خورشید که اان توی جدی بود وقتیکه زمان رو 26000 سال دیگه بردم جلو خورشید حدودا 21 درجه به سمت صورت فلکی دلو جابجا شد! اگه حرت تقدیمی باشه بایستی تغییری نمی کرد و خورشید جاش ثابت بود به نظرم!نمیدونم والا!

اگر استاري نايت روي ١/١/١ تنظيم شده باشه ، بعد اون رو به ٢٦٠٠٠/١/١ ببريم ، و جاي خورشيد در زمينه ي اسمان تغيير كند ، يا مننميدونم چه اتفاقي افتاده ، يا اين مشكل استاري نايته همونطور كه اشكالات ديگري هم دارد ، مثلا خورشيد گرفتگي سال پيش چين را كمتر از ٦ دقيقه نشان داد ، يا اصلا خورشيد گرفتگي كلي نشد(يادم نيست!) ، خلاصه مطمئنا نميشه به اين برنامه اطمينان كامل داشت! 

169
11-27-2010, 09:57 AM
اگر استاري نايت روي ١/١/١ تنظيم شده باشه ، بعد اون رو به ٢٦٠٠٠/١/١ ببريم ، و جاي خورشيد در زمينه ي اسمان تغيير كند ، يا مننميدونم چه اتفاقي افتاده ، يا اين مشكل استاري نايته همونطور كه اشكالات ديگري هم دارد ، مثلا خورشيد گرفتگي سال پيش چين را كمتر از ٦ دقيقه نشان داد ، يا اصلا خورشيد گرفتگي كلي نشد(يادم نيست!) ، خلاصه مطمئنا نميشه به اين برنامه اطمينان كامل داشت!

منم اول این فکرو کردم ولی احساس کردم که نمیتونه این طور مشکلی داشته باشه!چون این برنامه برای آینده دور هم ساخته شده و یه چیزایی رو هم مد نظر قرار دارند!البته احتمال داره حرفت درست باشه و مشکل از برنامه باشه!:wut:

آسمون
01-20-2011, 11:48 PM
کسی میتونه شکل صورت فلکی حمال(شاه تخته) رو واسم بذاره؟؟؟؟ لطفا:innocent:

ستاره بنیادی
01-21-2011, 02:14 PM
نقل قول از تاپیک رصد متغییرها (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?t=276http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?t=276)... :whiteflags:

u – قیفاووس یکی از پر طرفدارترین ستاره های متغییر گرفتی هستش. دوره تناوب کوتاهی داره و به قطب شمال آسمون چسبیده ، یعنی تمام طول سال در هر شب قابل دیدن هستش. دوره تناوبش حدود 49/2 روز هست.
---------------------------------------------

ستاره درخشان تر این سیستم دوتایی ، آبی کمرنگ ؛ داغ و بزرگتر و پُر جرم تر از خورشید هستش...

ستاره ی هم دمش بزرگ تر ولی زرد رنگ و سردتر از خورشیده...

نکته :این دوتا ستاره دقیقا در لوب رُش* همدیگه قرار دارن.

u – قیفاووس معمولا ستاره ای از قدر 6/6 هستش که در اوج گرفت که حدود 9 ساعت طول میکشه ، به حدود قدر 8/9 میرسه. پس خیلی راحت با دوچشمی قابل دیدنه...

-----------------------------------------------

* : نقطه ای که سطوح هم پُتانسیل از اون میگذره و در نتیجه بین اونها ماده جریان داره و این پدیده ای هستش که بین دوتایی های نزدیک به هم دیده میشه...

----------------------------------------------

راستی مدت گرفت کلی نزدیک به 4/2 ساعته...

یه راستی دیگه : شاید تعجب کنین اگه بگم : u – قیفاووس یک متغییر گرفتی نامنظم هستش و این یعنی کمینه درخشندگیش همیشه مطابق پیش بینی ها روی نمیده.**
** تنها دلیل این وضعیت میتونه جریان مواد بین دو ستار ِ باشه. هراز گاهی انفجارایی که بخاطر ریزش ماده روی ستاره های این سیستم ِ نزدیک به هم رخ میده،سبب میشه که درخشندگی ِ اونا تغییر کنه...
موفق و سربلند باشین...

میشه درباره ی این لوب رُش بیشتر توضیح بدین؟؟

پیام بهرام پور
01-21-2011, 10:01 PM
کسی میتونه شکل صورت فلکی حمال(شاه تخته) رو واسم بذاره؟؟؟؟ لطفا:innocent:

یعنی کسی نبود در مدت یه روز جواب این دوستمون رو بده؟
خیلی ممنون واقعاً

شاه‌تخته (نام‌های دیگر: کشتی، تیر حمال، سفینه‌الطائر) (در لاتین: carina) یکی از صورت‌های فلکی نیمکره جنوبی آسمان است.

از آنجایکه راه شیری از این صورت فلکی می‌گذرد تعداد زیادی خوشه باز در صورت‌فلکی شاه‌تخته وجود دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به NGC 2516 و IC 2602 اشاره کرد.
(منبع ویکی پیدا/ البته یه قسمت را اشتباه و غلط نوشته بود! که حذفش کردم)
عکس هم خودم با استاری نایت گرفتم:

http://forexrainbow.com/download.php?file=0qm039guf8vyzdz7o0zh.jpeg

m.aryayi
01-25-2011, 04:59 PM
همه شنيديد كه صوفي اولين بار m31 رو ثبت كرده ولي من هرچه قدر در بخش آندرومدا ي كتاب صورالكواكب (ترجمه خواجه نصير) گشتم چيزي در اين مورد پيدا نكردم
و ميشه بگيد چرا تصوير هاي صوفي از صورت هاي فلكي هيچكدوم شبيه به اون چه مي بينيم نيست؟

(چند تا سوال ديگه هم دارم ، پستي در مورد تاريخ نجوم داريم؟)

Sunrise
01-25-2011, 06:14 PM
همه شنيديد كه صوفي اولين بار m31 رو ثبت كرده ولي من هرچه قدر در بخش آندرومدا ي كتاب صورالكواكب (ترجمه خواجه نصير) گشتم چيزي در اين مورد پيدا نكردم
و ميشه بگيد چرا تصوير هاي صوفي از صورت هاي فلكي هيچكدوم شبيه به اون چه مي بينيم نيست؟

(چند تا سوال ديگه هم دارم ، پستي در مورد تاريخ نجوم داريم؟)

سلام/ فکر کنم لینکهای زیر کمکتون کنه و البته در مورد تاپیک تاریخ نجوم نیاز به اهتمام و پیگیری مجدد هست!

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?t=200

http://forum.avastarco.com/forum/showpost.php?p=6293&postcount=2

http://irupload.ir/images/02323935792522263611.jpg

m.aryayi
01-25-2011, 06:30 PM
عكسي كه گذاشتيد بسيار كيفيتش پايين بود و عكس هاي انتخابي اش هم اصلا شبيه عكس هاي ترجمه صورالكواكب خوجه نصير الدين (كه فكر كنم تنها نسخه اي هست كه در بازار پيدا ميشه) نبود.

اگه مجله نجوم رو ديده باشيد هر وقت كه يك صورت فلكي رو معرفي مي كنه عكس اون صورت رو از صورالكواكب هم قرار ميده مثلا در شماره اخر قيطس بود كه اگه ببيندش اصلا شبيه قيطس نيست و براي بعضي صور مثل همين اندرومدا اصلا قابل مقايسه نيست
چرا اينقدر تفاوت وجود داره؟

Sunrise
01-25-2011, 11:08 PM
عكسي كه گذاشتيد بسيار كيفيتش پايين بود و عكس هاي انتخابي اش هم اصلا شبيه عكس هاي ترجمه صورالكواكب خوجه نصير الدين (كه فكر كنم تنها نسخه اي هست كه در بازار پيدا ميشه) نبود.

اگه مجله نجوم رو ديده باشيد هر وقت كه يك صورت فلكي رو معرفي مي كنه عكس اون صورت رو از صورالكواكب هم قرار ميده مثلا در شماره اخر قيطس بود كه اگه ببيندش اصلا شبيه قيطس نيست و براي بعضي صور مثل همين اندرومدا اصلا قابل مقايسه نيست
چرا اينقدر تفاوت وجود داره؟

خب جناب m.aryayi
هدف از فرستادن اون عکس و لینک مرتبط با اون، این بود که شما پی به این نکته ببرید که در نسخه عربی کتاب فوق و نه ترجمه موجود در بازار، به نکته مد نظر شما اشاره شده و بحثش هم که ارائه شده بود!

m.aryayi
01-26-2011, 04:38 PM
خب جناب m.aryayi
هدف از فرستادن اون عکس و لینک مرتبط با اون، این بود که شما پی به این نکته ببرید که در نسخه عربی کتاب فوق و نه ترجمه موجود در بازار، به نکته مد نظر شما اشاره شده و بحثش هم که ارائه شده بود!

حالا من چه جوري نسخه عربي رو گير بيارم؟

astronomer110
01-30-2011, 05:20 PM
سلام چرا موقع غروب خورشید آسمون یا همون افق و مناطق دورو ورش بیشتر از وقت طلوع خورشید قرمز و زرد میشه؟

آسمون
02-04-2011, 05:08 PM
سلام
من نمی دونستم این سوال رو کجا مطرح کنم،دیشب 14 بهمن اختفایی ،چیزی بوده؟؟؟؟؟
با تلسکوپ ماهواره های در مدار زمین رو چطوری میبینیم؟؟؟؟اصلا می بینیم؟؟؟؟

Milad.n
02-05-2011, 02:36 PM
شما می تونید با دانلود نرم افزار ocult4 تمامی اختفا هارو با نقشه و دیتیل کامل داشته باشید.فکر می کنم در سایت www.iota-me.com (http://www.iota-me.com) باشه.(در ضمن اختفای 14 بهمن رو هم اطلاعی ندارم)

آسمون
02-05-2011, 03:57 PM
آخه دو شب پیش داشتم تلسکوپم رو تنظیم می کردم که سحابی جبار رو ببینم تو تلسکوپ یه چیز نورانی (مثل ستاره های دور تو تلسکوپ)با سرعت محسوس داشت رد می شد یه ذره دنبالش کردم و بعد بیرون از چشمی نگاه کرد و چیزی تو آسمون ندیدم و دوباره تو چشمی دیدمش!!! من تازه یواش یواش دارم کار با تلسکوپ رو یاد می گیرم و از این چیزا زیاد اطلاعی ندارم،شما احتمال میدید چی بوده؟؟؟؟

Milad.n
02-05-2011, 04:16 PM
یقینا ماهواره بوده و شما خیلی خوش شانس بودید که اتفاقی تونستید تو چشمی تلسکوپ ماهواره ببینید و خیلی بد شانس بودید که ماهواره ی پر نور ندیدید !!! ماهواره ها مثل هواپیما ها حرکت می کنند با این تفاوت که چشمک زن نیستند و بعد از مدتی ناپدید میشن چون نور ماهواره ها بازتاب نور خورشیده

م.ح.اربابی فر
02-18-2011, 06:05 PM
چرا در این عکس ها دنباله دنباله دار معلوم نیست؟

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2011/02/621638_orig.jpg
http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2011/02/621632_orig.jpg

rock_iml
02-18-2011, 06:20 PM
من دقیق نمیدونم اما فکر میکنم به خاطر این هست که این جرم کمتر از دقیقه قوسی اندازش هست و مسلماً تلسکوپیک . اما دنباله بیش از چند دقیقه هست وهمینطور نوردهی هم مهمه چون اگه جوری دنباله دار رو بگیرید که دنباله بیوفته اونوقت مرکزش کاملاً روشن میشه و این عکس رو به این صورت نمیشه گرفت

شايان سليم شهشهانى
02-18-2011, 07:35 PM
چرا در این عکس ها دنباله دنباله دار معلوم نیست؟

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2011/02/621638_orig.jpg
http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2011/02/621632_orig.jpg

rock_iml من دقیق نمیدونم اما فکر میکنم به خاطر این هست که این جرم کمتر از دقیقه قوصی اندازش هست و مسلماً تلسکوپیک . اما دنباله بیش از جند دقیقه هست وهمینطور نوردهی هم مهمه چون اگه جوری دنباله دار رو بگیرید که دنباله بخواید بیوفته اونوقت مرکزش کاملاً روشن میشه و این عکس رو به این صورت نمیشه گرفت

http://apod.nasa.gov/apod/ap110216.html

اين عكس ها از روي زمين گرفته نشده است!

م.ح.اربابی فر
02-18-2011, 07:47 PM
من این سوال را در مقایسه با عکس دنباله دار هارتلی2 پرسیدم:

http://img.tebyan.net/big/1389/09/1574517710322810931401558192428421914346.jpg

169
02-18-2011, 08:32 PM
من توی استاری نایت دیدم که الان موقعیت این دنباله دار تمپل1 از خورشید 2.73 واحد نجومی فاصله داره و از ما(ناظر ایران) 2.53 واحد نجومی!
در مورد فاصله ماهواره استار داست هم : ماهواره فعلا در فاصله 9990 کیلومتری زمینه!!!

طبق فاصله ای که بالا گذاشتم باید اون عکس زمانی گرفته شده باشه که تمپل1 از نزدیک زمین(در نزدیکترین فاصله) که توی نقشه مداریش دیدم که نزدیکترین فاصله به خورشید در نزدیکی مدار مریخه! و تقریبا و تقریبا 5-6 ماه پیش تمپل1 در فاصله 0.65 واحد نجومی قرار گرفت!!!

حالا اینکه چرا دنباله نداره حدسایی می زنم!!! عکس اون دنباله دار در زمانیه که هنوز زیاد به خورشید نزدیک نشده!!! یا اینکه عکس دنباله دار+دنباله غباریش گرفته شده و بعدا توسط نرم افزارها برای داشتن عکس هسته دنباله دار برداشته شده!!

من بیشتر روی مورد اول تاکید می کنم یعنی هنوز در موقعیتی که دنباله ای ازش شکل بگیره قرار نگرفته!

حسين رازبري
03-04-2011, 06:30 AM
صبح نزدیک های 6 نگاه آسمون میکردم که دیدم یه ستاره به آرومی داره حرکت میکنه و گاهی سرعت و نورش کم و زیاد میشد بعد هم تعقیبش کردم اما بلاخره ناپدید شد.یه ستاره دیگه هم باز همینجوری دیدم میخواستم بدونم اینها دنباله دار هستند!؟ اگه میشه یکم راجبشون توضیح بدید!!!! یه سوال دیگه:ستاره های قرمز اسمشون چیه!؟

doostesetareha
03-04-2011, 08:04 AM
صبح نزدیک های 6 نگاه آسمون میکردم که دیدم یه ستاره به آرومی داره حرکت میکنه و گاهی سرعت و نورش کم و زیاد میشد بعد هم تعقیبش کردم اما بلاخره ناپدید شد.یه ستاره دیگه هم باز همینجوری دیدم میخواستم بدونم اینها دنباله دار هستند!؟ اگه میشه یکم راجبشون توضیح بدید!!!! یه سوال دیگه:ستاره های قرمز اسمشون چیه!؟

به احتمال زیاد چیزایی که دیدین ایریدیوم بوده ! البته منم جواب این سوالو یه جایی خوندم. ببینین ماهواره ها صفحات خورشیدی دارن که برا جذب انرژی خورشیدی ازش استفاده میکنن. پس اینا اکثرا طوری قرار میگیرن که به سمت خورشید باشن. پس نتیجه میگیریم میچرخن ! وقتی ماهواره حرکت میکنه این صفحات هم چرخش خودشونو دارند و تو بازه زمانی غروب و طلوع خورشید چون خورشیدم وجود داره چرخش صفحات باعث میشه نور خورشید بعد از برخورد به این صفحه ها بازتاب بشن. برا همینه اینطور دیده میشنو بعد از مدتی پرنورتر میشن.

حسين رازبري
03-04-2011, 12:26 PM
به احتمال زیاد چیزایی که دیدین ایریدیوم بوده ! البته منم جواب این سوالو یه جایی خوندم. ببینین ماهواره ها صفحات خورشیدی دارن که برا جذب انرژی خورشیدی ازش استفاده میکنن. پس اینا اکثرا طوری قرار میگیرن که به سمت خورشید باشن. پس نتیجه میگیریم میچرخن ! وقتی ماهواره حرکت میکنه این صفحات هم چرخش خودشونو دارند و تو بازه زمانی غروب و طلوع خورشید چون خورشیدم وجود داره چرخش صفحات باعث میشه نور خورشید بعد از برخورد به این صفحه ها بازتاب بشن. برا همینه اینطور دیده میشنو بعد از مدتی پرنورتر میشن.

اون موقع هوا کاملا تاریک بود و خورشیدی نبود!!:sad:
یعنی میشه 2تا ماهواره دیده باشم!؟:you're kidding, rig

doostesetareha
03-04-2011, 12:56 PM
اون موقع هوا کاملا تاریک بود و خورشیدی نبود!!:sad:
یعنی میشه 2تا ماهواره دیده باشم!؟:you're kidding, rig

شما علاوه بر تاریکی یا روشنی هوا ارتفاع ماهواره رو هم در نظر بگیرید. میتونین اینکارو با مدل سازی بهتر ببینینو درک کنین. ارتفاع زیاد ماهواره دیده نشدن خورشید رو زمینو خنثی میکنه !
منظورم دو تا ماهواره نبود !! دومیش از کجا اومد حالا ؟؟ ! هر ماهواره دو تا صفحه خورشیدی داره. ولی نمیشه هر دو رو از این ارتفاع تفکیک کرد. قضیه دومی چیه ؟؟:shocked:

حسين رازبري
03-04-2011, 01:04 PM
آخه حدود 2 دقیقه بعدش هم از یه جای دیگه آسمون یکی دیگه دیدم عین همین:shocked:
البته فکر کنم اول ساکن بود بعد شروع به حرکت کرد دقیق نمیدونم اما خوب همه مشخصاتش عین همون بود فقط یه جای دیگه ی آسمون بود و سرعتش هم ثابت بود!
حالا این چی بود!؟

doostesetareha
03-04-2011, 01:12 PM
آخه حدود 2 دقیقه بعدش هم از یه جای دیگه آسمون یکی دیگه دیدم عین همین:shocked:
البته فکر کنم اول ساکن بود بعد شروع به حرکت کرد دقیق نمیدونم اما خوب همه مشخصاتش عین همون بود فقط یه جای دیگه ی آسمون بود و سرعتش هم ثابت بود!
حالا این چی بود!؟

:yaeh%20am%20not%20d خب شاید یه ماهواره دیگه بوده ! میتونید از سایتای معتبر چک کنین ببینین تو اون ساعت از همون ناحیه ماهواره ای میگذشته یا نه. اینطور مطمئن تر میشید!
یه سوال : مگه حرکت ماهواره شتابدار هم میشه ؟؟؟:zomg:

حسين رازبري
03-04-2011, 01:14 PM
:yaeh%20am%20not%20d خب شاید یه ماهواره دیگه بوده ! میتونید از سایتای معتبر چک کنین ببینین تو اون ساعت از همون ناحیه ماهواره ای میگذشته یا نه. اینطور مطمئن تر میشید!
یه سوال : مگه حرکت ماهواره شتابدار هم میشه ؟؟؟:zomg:
من که هنوز مطمئن نیستم ماهواره بوده و این نظر شماست.:blank:
سایت معتبر من بلد نیستم:help:

fazadoost
03-04-2011, 07:04 PM
من که هنوز مطمئن نیستم ماهواره بوده و این نظر شماست.:blank:
سایت معتبر من بلد نیستم:help:

بدون شک شی که دیدید ماهواره بوده حالا چه از نوع ایریدیوم چه از نوع ماهواره دیگه.
در بخشی از صحبتهاتون از این مورد اشاره داشتید که در اون لحظه شب بوده و چطوری ماهواره می تونسته از خورشید انرژی بگیره؟
در جواب به این سوالتون باید عرض کنم که مفهوم شب یا روز فقط برای ساکنین یک سیاره که در حال چرخش به دور خود و ستاره اش می باشد مفهوم دارد و دلیل دیگر وجود جو می باشد بدین صورت که اگر به ایستگاه فضایی بروید یک فضای تاریک مطلق را مشاهده می فرمایید که خورشید مانند ستاره ای درخشان در این فضای تاریک وجود دارد و دیگر مانند سطح زمین مفهوم روز با آسمانی آبی و روشن وجود ندارد .

doostesetareha
03-04-2011, 07:07 PM
بله !
اینم سایت معتبر برا اینکه ببینید ماهواره بوده یا نه ! www.heavens-above.com

حسين رازبري
03-04-2011, 08:45 PM
با تلسکوپ میشه ماهواره ها رو رصد کرد!؟

yperseusy
03-04-2011, 09:01 PM
آره چرا نشه فقط يه مقدار كاره سختيه كه يه مقدار تمرين مي خواد و همچنين بايد از زيمن بندي ها و محل هاي عبور ماهواره ها در آسمان اطلاع داشته باشيد قبل از رصد!!!

fampersi
03-26-2011, 09:43 PM
سلام برای پیدا کردن جواب سوالم هر کتابی رو مطالعه کردم به جوابم نرسیدم،شاید سوالم اساسا ایراد داره:
برای تعیین قدر مطلق ستارگان که همه ی اونا رو به فاصله 10 پارسکی میبرن،آیا مکان مشخصی برای این مسافت وجود داره و همه رو در اون مکان در نظر میگیرن؟یا اینکه از جایی که ستاره هست اون رو ده پارسک دورتر در نظر میگیرن؟

m.aryayi
03-26-2011, 10:06 PM
سلام برای پیدا کردن جواب سوالم هر کتابی رو مطالعه کردم به جوابم نرسیدم،شاید سوالم اساسا ایراد داره:
برای تعیین قدر مطلق ستارگان که همه ی اونا رو به فاصله 10 پارسکی میبرن،آیا مکان مشخصی برای این مسافت وجود داره و همه رو در اون مکان در نظر میگیرن؟یا اینکه از جایی که ستاره هست اون رو ده پارسک دورتر در نظر میگیرن؟
فكر كنم مشكل از تعريف است
قدر ظاهري هر ستاره اي در فاصله 10 پارسكي از زمين ميشه قدر مطلق اون ستاره

Tahereh Ramezani
04-03-2011, 10:11 AM
سلام دوستان

دو سؤال دارم که اگر دوستان لطف کنید و جواب بدید ممنون میشم :

1 ) خوشه گیسو ، در کتاب observer به نام coma cluster نوشته شده و شماره کاتالوگی ( در فهرست مسیه و NGC ) برای آن ذکر نشده ، لطفا اگر کسی از دوستان می داند که آیا شماره ای دارد یا خیر بفرماید و لطفا شماره آن را ذکر کنید .

2 ) لطفا اگر شماره خوشه چوب لباسی را نیز کسی می داند بفرماید .

سپاسگزارم

Milad.n
04-03-2011, 10:42 AM
سلام دوستان

1 ) خوشه گیسو ، در کتاب observer به نام coma cluster نوشته شده و شماره کاتالوگی ( در فهرست مسیه و NGC ) برای آن ذکر نشده ، لطفا اگر کسی از دوستان می داند که آیا شماره ای دارد یا خیر بفرماید و لطفا شماره آن را ذکر کنید .

سپاسگزارم
سلام فکر می کنم این متن به کارتون بیاد
http://www.astro.caltech.edu/~george/ay21/eaa/eaa-comacluster.pdf

Setare KOchOlO
04-03-2011, 08:57 PM
سلام دوستان

1 ) خوشه گیسو ، در کتاب observer به نام coma cluster نوشته شده و شماره کاتالوگی ( در فهرست مسیه و ngc ) برای آن ذکر نشده ، لطفا اگر کسی از دوستان می داند که آیا شماره ای دارد یا خیر بفرماید و لطفا شماره آن را ذکر کنید .

سپاسگزارم

سلام ...

1) خوشه گيسو يا همون خوشه برنيكه در فهرست عمومي جديد با شماره ي ngc 4874 و ngc 4889 شماره گذاري شده ... چون يه خوشه محلي كهكشاني هستش اين اجرام مسيه رو شامل ميشه : * مسیه ۸۵ * مسیه ۶۴* مسیه ۵۳* مسیه ۹۱* مسیه ۸۸ * مسیه ۹۹* مسیه ۹۸* مسیه ۱۰۰

2) خوشه باز چوب لباسي يا همون Brochi's Cluster با نام Collinder 399 موجوده .

fampersi
04-11-2011, 09:47 PM
دوستان عزیز من تو این شبا دنباله صورت خرچنگم و برای اولین بار تو پیدا کردن یه صورت مشکل دارم اون چیزی که من میبینم کاملا شبیه خرچنگه ولی تو استاری نایت چک کردم چیزی به اسم cancer ندیدم..... به نظرتون اونی که می بینم چی میتونه باشه خودم به سنبله مشکوکم...

Mostafa
04-11-2011, 10:15 PM
دوستان عزیز من تو این شبا دنباله صورت خرچنگم و برای اولین بار تو پیدا کردن یه صورت مشکل دارم اون چیزی که من میبینم کاملا شبیه خرچنگه ولی تو استاری نایت چک کردم چیزی به اسم cancer ندیدم..... به نظرتون اونی که می بینم چی میتونه باشه خودم به سنبله مشکوکم...

سلام fampersi جان

خرچنگ ( سرطان ) صورت فلكي كوچكي در منطقه البروج است و بجز خوشه كندو ( M44 ) ويژگي خاصي ندارد

در مورد پيدا كردن آن بايستي در غرب صورت فلكي اسد آنرا جستجو كنيد ( روبروي صورت شير )

سنبله شرق اسد است و قاعدتآ نبايد اين 2 را با هم اشتباه بگيريد

ضمنآ اگر آسمان نسبتآ تاريكي داريد ، درست در وسط خرچنگ يك لكه محو مه آلود ميبينيد ( همان خوشه كندو ) كه پيدا كردنش از خود سرطان ساده تر است .

اگر نقشه آسمان را با دقت استفاده كنيد موفق ميشويد :rambo:

169
04-11-2011, 11:08 PM
اینم نقشه فرداشب برای عرض شهر قزوینه ولی زیاد فرقی نمیکنه!! فرداشب ساعت 22 ماه در مرکز صورت فلکی خرچنک (cancer) است! برای یافت موقعیت احتمالی خوبه که استفاده کنی!

1404

m.m.e.w
07-02-2011, 11:20 PM
سلام دوستان.بار ها این سوال پرسیده میشه که چرا همیشه یک طرف ماه رو به زمین است و این ذهنیت وجود داره که آیا به این دلیله که ماه دور خودش نمی چرخه؟جواب هم که مشخصه:دوره ی حرکت وضعی با انتقالی به دوز زمین برابره. حالا من می خوام سوال رو عوض کنم:اگه ماه به دور خودش نمی چرخید باز هم یک طرف ماه رو به زمین بود؟

رضا طامهری
07-03-2011, 07:15 AM
سلام دوستان.بار ها این سوال پرسیده میشه که چرا همیشه یک طرف ماه رو به زمین است و این ذهنیت وجود داره که آیا به این دلیله که ماه دور خودش نمی چرخه؟جواب هم که مشخصه:دوره ی حرکت وضعی با انتقالی به دوز زمین برابره. حالا من می خوام سوال رو عوض کنم:اگه ماه به دور خودش نمی چرخید باز هم یک طرف ماه رو به زمین بود؟

مطمئنا درک جواب این سوال خیلی ساده تر از درک چگونگی روئت تنها یک طرف ماهه
جواب: در صورتی ماه بدور خودش نچرخه ما در طول یک ماه یک دور سطح ماه رو میدیدیم. البته یجا خوندم در صورتی که ماه بدور خودش نچرخه، زمین و ماه مثل پلوتو و شارون به حالت سنکرونیزه در میان یعنی ماه در سرجای خود در مدارش بدور زمین در حضیض مداری ثابت میمونه

m.m.e.w
07-06-2011, 09:23 PM
سلام دوستان.نمی دونم سوالی که می پرسم سوال خوبی هست یا نه؟ولی می پرسم.من با مقایسه ای که بین اهله ی ماه و زهره توی کتاب نجوم دینامیکی داشتم به نظر می رسه که اهله ی زهره با اهله ی ماه علاوه بر مدت زمان یک دوره ی کامل از تفاوت های دیگری هم دارند.مثلا اینکه مدت زمان میان از محاق تا تربیع با از تربیع تا بدر برابر نیست...البته این چیزیه که شکل داره نشون میده...ولی من بازم شک دارم:that dood is up to

rezash
07-06-2011, 11:01 PM
کلا" زهره بعنوان سیاره ای مانند زمین و ماه به عنوان قمر زمین قابل قیاس نیستند.

خب تفاوتشون طبیعیه.سیستم و سامانه ای که باعث این اهله ها میشه کلا" متفاوته.

ماه یک قمر است که فاصله نزدیکی با زمین داره وبه دور زمین میچرخه.ولی زهره سیاره ای درونیه که به دور خورشید میچرخه و فاصله دوری و نزدیکی زهره با زمین بسیار متغیره و در نزدکترین فاصله در محاق 42 میلیون کیلومتر و در دورترین فاصله و در زمان بدر 260 میلیون کیلومتر میباشد.

تنها شباهت این دو جرم داشتن اهله است.وگرنه وجه مشترک دیگری ندارند.

m.aryayi
07-07-2011, 01:17 PM
يك از دوستام كه زياد اهل رصد نيست ... چند شب پيش يك جرم رو ساعت 10:30 شب ديده كه گويا نوري در حد vega داشته و بعد از طي كردن حدود 60 درجه در مدت تقريبي 50 ثانيه نورش تموم شده ... ميشه بگيد احتمالا چي بود؟

m.m.e.w
07-07-2011, 01:29 PM
به احتمال زیاد باید یه ماهواره بوده باشه.اتفاقا همین چند روز پیش که داشتم دفتری که توش گزارش های رصدیم رو می نویسم رو نگاهی می انداختم مورد مشابه جیزی رو که شما گفتید نوشته بودم البته دوستانی که رصد های خیلی طولانی تری داشتند مثل آقای طامهری مطمئنا می تونند به شما جواب دقیق تری بدند.امیدوارم که مفید بوده باشه.

حسين رازبري
07-07-2011, 04:46 PM
شهابسنگ بوده!شک هم ندارم چون معلم نجوم و چندتا دیگه از بچه های باشگاه ما هم دیده بودن و گفتن شهابسنگ بود!
شمال توی صورت فلکی اکبر.

m.aryayi
07-07-2011, 08:43 PM
به احتمال زیاد باید یه ماهواره بوده باشه.
چرا نورش كم شده و در حدود 1 ثانيه محو شد؟

شهابسنگ بوده!شک هم ندارم چون معلم نجوم و چندتا دیگه از بچه های باشگاه ما هم دیده بودن و گفتن شهابسنگ بود!
شمال توی صورت فلکی اکبر.
منم فكر كردم شايد باشه ولي وقتي گفت 60 درجه طي كرده اونم در طي 50 ثانيه و با قدر 0-1 فهميدم تقريبا بعيد كه شهاب سنگ باشه

yperseusy
07-07-2011, 09:14 PM
خوب باید دید نورش نقطه ای بوده یا دنباله داشته!!! این خیلی مهم هستش ....
اکثرا این موارد ماهواره هستند که هرچی به سمت افوق نزدیک میشند نورشون کم تر میشه و بعد هم ناپدید میشند و این هم به خاطر خاصیت خوده جو هستش ( مثل خورشد که وقت غروب سرخ میشه) اما هیچ احتمالی رو نمیشه کنار گذاشت !
معمول نور شهاب ها در حد چند ثانیه هستش و زود ناپدید میشه!!! 50 ثانیه خیلی زیاده برای یک شهاب! وقتی میگید شهاب سنگ یعنی از جو عبور کرده و جایی برخورد کرده !!! که با 50ثانیه تو آسمون دیده شدن باید خیلی خیلی بزرگ بوده باشه و مثل بمب صدا میکرد که خبری نشد.......... 

Mojtaba.M
07-09-2011, 11:14 PM
خوب باید دید نورش نقطه ای بوده یا دنباله داشته!!! این خیلی مهم هستش ....
اکثرا این موارد ماهواره هستند که هرچی به سمت افوق نزدیک میشند نورشون کم تر میشه و بعد هم ناپدید میشند و این هم به خاطر خاصیت خوده جو هستش ( مثل خورشد که وقت غروب سرخ میشه) اما هیچ احتمالی رو نمیشه کنار گذاشت !
معمول نور شهاب ها در حد چند ثانیه هستش و زود ناپدید میشه!!! 50 ثانیه خیلی زیاده برای یک شهاب! وقتی میگید شهاب سنگ یعنی از جو عبور کرده و جایی برخورد کرده !!! که با 50ثانیه تو آسمون دیده شدن باید خیلی خیلی بزرگ بوده باشه و مثل بمب صدا میکرد که خبری نشد..........

من هم فک کنم ماهواره نبوده چون اغلب ماهواره ها چو تقریبا با سرعتی ثابت حرکت میکنن(چه ماهواره های از کار افتاده و چه ماهواره های فعال)به همین دلیل به نمیتونن طی1ثانیه از آسمان عبور کنن؟

یکی از خصوصیات شهاب ها زود گذر بودن نور آنهاست .

خودتون قضاوت کنید!!!!!!!!!!

در ضمن بیشتر ماهواره ها در شب هنگام مسیر غرب به شرق رو طی میکنن به خصوص ماهواره های فعال

اطلاعات بیشتر رو در مجله ی نجوم شماره ی پیش میتونید بخونید که رصد اونا چه جوریه

یک سوال:

ابر ها ی ماژلان چه نوع ابر هایی هستن خصوصیات اونا چیه ؟

Helix
07-10-2011, 12:05 AM
چیزی که من یادمه از ابرهای ماژلان اینه(فقط امیدوارم اشتباه نباشه:blink:):

ابرهای ماژلان ، خوشه های کهکشانی نامنظم هستند که شباهت زیادی به کهکشان های مارپیچی دارن با این تفاوت که بازوهای مارپیچی در اونها شکل نمی گیره .
ستاره های جوان زیادی در اونها وجودداره .
2 نوع هستند که یکیش رو یادمه ابرماژلانی بزرگ هست.:slow:

هان یادم اومد
اون یکیشم ابر ماژلانی کوچک بود دیگه

Sunrise
07-10-2011, 07:50 AM
ابر ها ی ماژلان چه نوع ابر هایی هستن خصوصیات اونا چیه ؟

ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک در واقع ابر نیستن بلکه کهکشان هستن.

کهکشانهایی نامنظم که در آسمان جنوبی قابل مشاهده اند و جزء نزدیکترین کهکشانها به راه شیری به حساب میان و از اعضای گروه محلی هستند :)

در مورد خصوصیاتشون هم نامنظم بودن شکل شون و ستاره های متغیری که دارن و تابشهای رادیویی و ایکسشون مورد بررسی قرار میگیره.

Mojtaba.M
07-10-2011, 12:57 PM
ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک در واقع ابر نیستن بلکه کهکشان هستن.

کهکشانهایی نامنظم که در آسمان جنوبی قابل مشاهده اند و جزء نزدیکترین کهکشانها به راه شیری به حساب میان و از اعضای گروه محلی هستند :)

در مورد خصوصیاتشون هم نامنظم بودن شکل شون و ستاره های متغیری که دارن و تابشهای رادیویی و ایکسشون مورد بررسی قرار میگیره.

با تشکر از همگی

یعنی این ابر ها در کشو رخودمون قابل مشاهده نیستن؟

Setare KOchOlO
07-10-2011, 05:30 PM
با تشکر از همگی

یعنی این ابر ها در کشو رخودمون قابل مشاهده نیستن؟

خير اين كهكشانها از آسمان ايران قابل مشاهده نيستن ... از عرض هاي پايين تر از 20 درجه شمالي رصد اين اجرام ممكن ميشه .

كشف اين كهكشانها توسط صوفي بوده ... در كشور فعلي يمن .

Sunrise
07-10-2011, 06:08 PM
خير اين كهكشانها از آسمان ايران قابل مشاهده نيستن ... از عرض هاي پايين تر از 20 درجه شمالي رصد اين اجرام ممكن ميشه .

چه عجیب!
صوفی چه طوری اونها رو کشف کرده؟!؟!؟؟

تا اونجا که من میدونم و تو کتابش(صور الکواکب) نوشته رصد شدن اونها رو گزارش کرده ولی نگفته که خودش اونها رو دیده!

Setare KOchOlO
07-10-2011, 06:56 PM
چه عجیب!
صوفی چه طوری اونها رو کشف کرده؟!؟!؟؟

تا اونجا که من میدونم و تو کتابش(صور الکواکب) نوشته رصد شدن اونها رو گزارش کرده ولی نگفته که خودش اونها رو دیده!

بله !!!

صوفي كهكشانهاي ماژلاني رو ديده ... همچنين بعضي ستاره هاي دو گانه ... البته بعد از سفرهاي متعددي كه بعضي از اعراب به قسمت شمالي آفريقا داشتن اين كهكشانهارو ميبينن و در بعضي گزارشاتشون اونها رو مينويسن و در اختيار دريانورداي ديگه ميذارن .

Sunrise
07-10-2011, 07:07 PM
بله !!!

صوفي كهكشانهاي ماژلاني رو ديده ... همچنين بعضي ستاره هاي دو گانه ... البته بعد از سفرهاي متعددي كه بعضي از اعراب به قسمت شمالي آفريقا داشتن اين كهكشانهارو ميبينن و در بعضي گزارشاتشون اونها رو مينويسن و در اختيار دريانورداي ديگه ميذارن .

شما جایی این رو خوندید؟

این عبارات رو ویکی پدیا از کتاب صوفی نقل کرده: " و قومی گفته اند که در زیر سهیل دو کوکب است که قدمهای سهل اند و در زیر قدمهای سهل کواکب نوراني سپید است که به عراق نبینند و نه [بر متن/به زمین] نجد از ولایت عرب و اهل تهامه که بینند بَقَر خوانند آن کواکب را. و بطلمیوس از این هیچ نگفته و ما ندانیم که این سخن بر حق است یا باطل. و قومی گفته اند ابتدای کواکب سفینه از نزدیک سعد بهام است … "

اینجا به وضوح گفته شده که خودش اونها رو رصد نکرده! در زندگی نامه اش هم سفر به افریقا نوشته نشده! اعراب به افریقا و حبشه و ... سفر کردن! ولی نه لزوما صوفی!

حالا لینک کتابش رو هم اینجا گذاشتم میتونید ببینید (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?406-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%DA%A9%D8%AA%D8%A8-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85%DB%8C-(%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C))/ ولی خودش رصد نداشته! بلکه گزارشی که به دستش رسیده بوده رو نقل کرده.

Setare KOchOlO
07-10-2011, 07:10 PM
شما جایی این رو خوندید؟

...

من داخل يه كتاب درمورد دانشمنداي ايراني كه در نجوم نقش داشتن خوندم ... همين طور در يكي از برنامه هاي شبكه 2 ... يه انيمشن بود برا بچه ها(:yaeh am not durnk:) كه اونجا صوفي به رصد مشغول بود .

Mojtaba.M
07-10-2011, 11:44 PM

آها یعنی برای ما که در 30 درجه ایم قابل مشاهده نیس ولی در نزدیکی استوا میشه اونارو دید دیگه؟

------------
بله دیگه! یعنی ماها نمیبینیمش! اکی؟ :دی حتی کشفش هم در این منطقه ممکن نبوده و صوفی فقط گزارش رصدی که خونده بوده رو در کتابش نوشته!

m.m.e.w
07-15-2011, 12:26 PM
با سلام دوباره.می خواستم بدونم در قطب که 6 ماه از سال شب و شش ماه روز هست حرکت (ظاهری) خورشید در طول یک شبانه روز(6 ماه روز) چگونه است؟

Mostafa
07-15-2011, 01:13 PM
با سلام دوباره.می خواستم بدونم در قطب که 6 ماه از سال شب و شش ماه روز هست حرکت (ظاهری) خورشید در طول یک شبانه روز(6 ماه روز) چگونه است؟

سلام دوست گرامي

فرض كنيم درست روي نقطه قطب شمال زمين ( عرض جغرافيايي 90 ) ايستاده ايم .

خورشيد در روز 1 فروردين به آهستگي طلوع ميكند و به مرور دور ناظر و به موازات افق مي چرخد .

اين چرخش دور ناظر همراه با افزايش ارتفاع بسيار كندي است . به طوري كه تا 1 تير ماه و در مدت 3 ماه خورشيد به ارتفاع 23.5 درجه از افق ميرسد .

پس 1 تير ماه ، خورشيد دوباره به مرور ارتفاعش را كم ميكند ( و همچنان روزي 1 دور به دور ناظر مي چرخد )

در روز 1 مهر ماه خورشيد به افق ميرسد و غروب ميكند و در 6ماه آينده در زير افق به دور ناظر ميچرخد و دوباره 1 فروردين طلوع ميكند .

البته در 6 ماه كه خورشيد غروب ميكند هم ، به دليل اينكه حد اكثر 23.5 درجه زير افق پنهان ميشود ، آسمان تاريكي مطلق ندارد و رنگ آسمان شبيه به هواي قبل از طلوع خورشيد است.

اميدوارم توضيحات كافي بوده باشند

Mojtaba.M
07-22-2011, 10:33 PM

من هم با نظرات اقای امام موافقم .

اگر فرض کنیم که ما در قطب جنوب هستیم چون مدار زمین 23/5 درجه اختلاف داره پس هر شش ماه جای شب و روز قطب شمال و جنوب عوض میشه یعنی

زمانی که قطب شمال روزه قطب جنوب شب میشه و به همین ترتیب.

در مورد طلوع و غروب خورشید هم خورشید درست در افق مسیر رو طی میکنه مثل روز های زمستان زمین ولی ارتفاع خورشید از افق خیلی کم تره.

golaftab
07-23-2011, 03:58 AM
سلام
من امشب که داشتم صورتارو پیدا میکردم :pacman:حدوداساعت3:35بود که یه جرمه خیلی پرنورنمیدونم چقدرولی قدرش از شعرای یمانی هم خیلی خیلییی بیشتربوددرست تو صورت فلکی اسب بالدارحدود 5ثانیه ایی فکر کنم طول کشید تا خاموش شد که جهتش از شمال به جنوب بود اگه درست بگم ودنباله اش هم کاملا مشخص بود رو دیدم با این مشخصات من فکر میکنم یه شهاب بوده درسته؟:faill:

Mostafa
07-23-2011, 02:21 PM
سلام
من امشب که داشتم صورتارو پیدا میکردم :pacman:حدوداساعت3:35بود که یه جرمه خیلی پرنورنمیدونم چقدرولی قدرش از شعرای یمانی هم خیلی خیلییی بیشتربوددرست تو صورت فلکی اسب بالدارحدود 5ثانیه ایی فکر کنم طول کشید تا خاموش شد که جهتش از شمال به جنوب بود اگه درست بگم ودنباله اش هم کاملا مشخص بود رو دیدم با این مشخصات من فکر میکنم یه شهاب بوده درسته؟:faill:

سلام دوست عزيز

اتفاقآ ما هم در رصد الموت شاهد اين پديده بوديم .

به احتمال زياد ايستگاه فضايي بين المللي بوده است .

ميتوانيد گزارش اعضا از رصد اين رويداد را در اين تاپيك مشاهده كنيد :

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?581-گشت-رصدی-الموت-30-و-31-تیرماه/page2

night_astronomer
07-23-2011, 03:34 PM
سلام دوستان...من عضو جدید هستم...از سبزوار
من هم یک سوال دارم...چرا ما همیشه یک طرف ماه رومی بینیم..؟؟
من میدونم که مدت زمان گردش ماه به دور خودش برابر است با مدت زمان گردشش به دور زمین ولی...؟؟؟
و میشه در مورد حرکت { لیبریشن} توضیح بدید؟
ممنون

Amin-Mehraji
07-23-2011, 03:49 PM
من میدونم که مدت زمان گردش ماه به دور خودش برابر است با مدت زمان گردشش به دور زمین ولی...؟؟؟
ممنون

بهتره جمله تون رو به این شکل اصلاح کنیم ( البته با اجازه خود شما:yaeh am not durnk:)
مدت زمان گردش ماه به دور خودش برابر است با مدت زمان گردش زمین به دور خودش . به نظرم دلیلش هم همینه .

دومی رو خودم هم نمی دونم :blink::blink:

فکر کنم احسان خان بدونن:meditate:

Mostafa
07-23-2011, 04:08 PM
ممنون

بهتره جمله تون رو به این شکل اصلاح کنیم ( البته با اجازه خود شما:yaeh am not durnk:)
مدت زمان گردش ماه به دور خودش برابر است با مدت زمان گردش زمین به دور خودش . به نظرم دلیلش هم همینه .

دومی رو خودم هم نمی دونم :blink::blink:

فکر کنم احسان خان بدونن:meditate:

نه جناب تجلايي

جمله شما نياز به اصلاح داره و جمله خانم night_astronomer درست بود !!!

اما پاسخ خانم night_astronomer :

دليل اينكه ما يك روي ماه را مي بينيم اينه ( البته فكر ميكنم فبلآ هم در همين تاپيك ذكر شده ) :

" مدت زمان حركت وضعي ماه به دور خودش و حركت انتقالي ماه به دور زمين با هم برابر است "

براي درك بهتر اين موضوع يك صندلي در وسط اتاق و رو به پنجره قرار دهيد .

بعد پشت صندلي و رو به پنجره بايستيد

حالا طوري يك دور ، دور صندلي بچرخيد كه صندلي ، هميشه فقط صورت شما را ببيند و اجازه ندهيد پشت سر شما را ببيند !

در اين حالت نا خود آگاه يك دور هم دور خودتان چرخيده ايد ( دقت كنيد كه وقتي نيم دور ميچرخيد ، بايد پشت به پنجره ايستاده باشيد )

( اگر قرار باشد دور خودتان نچرخيد ، بايد جوري حركت كنيد كه هميشه رو به پنجره باشيد )

حركت ليبراسيون ( رخگرد ) هم به دليل تغييرات اندك در سرعت حركت ماه به دور زمين ( بر اثر تغيير فاصله ماه - زمين ) اتفاق مي افتد كه طي آن در مجموع 57% از سطح ماه براي ناظر زميني قابل رويت است .

golaftab
07-23-2011, 08:45 PM
سلام دوست عزيز

اتفاقآ ما هم در رصد الموت شاهد اين پديده بوديم .

به احتمال زياد ايستگاه فضايي بين المللي بوده است .

ميتوانيد گزارش اعضا از رصد اين رويداد را در اين تاپيك مشاهده كنيد :

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?581-گشت-رصدی-الموت-30-و-31-تیرماه/page2

مرسی ولی من زیاد اطلاعاتی ازخوندنه گزارشات دستگیرم نشد ولی ایااینی که که شما دیدید هم مثه دنباله این جسم پرنور چیزی مثه غبار یا دود از دنبالش بود ؟اینی که من دیدیم حس کردم سقوط کرد وخاموش شد وحتی تو مسیر ش اون چند ثانیه یه انحرافه کوچیکم حس کردم

m.m.e.w
07-23-2011, 10:16 PM
مرسی ولی من زیاد اطلاعاتی ازخوندنه گزارشات دستگیرم نشد ولی ایااینی که که شما دیدید هم مثه دنباله این جسم پرنور چیزی مثه غبار یا دود از دنبالش بود ؟اینی که من دیدیم حس کردم سقوط کرد وخاموش شد وحتی تو مسیر ش اون چند ثانیه یه انحرافه کوچیکم حس کردم
من یه ایده ای دادم...فکر کنم:yaeh am not durnk:. اگه واقعا ایستگاه فضایی بوده باشه میشه با starry night چکش کرد؟البته اگه زمان دقیقش رو بدونیم؟

golaftab
07-25-2011, 12:20 AM
زمانه دقیقش که معلومه حالا میشه چکش کرد واقعا؟؟

m.m.e.w
07-25-2011, 10:00 AM
زمانه دقیقش که معلومه حالا میشه چکش کرد واقعا؟؟
ظاهرا که میشه! حالا اگه یکی از دوستان به ما اطمینان بدن که خیلی خوب میشه...

stargazer
07-25-2011, 11:10 AM
ظاهرا که میشه! حالا اگه یکی از دوستان به ما اطمینان بدن که خیلی خوب میشه...
دوستان عزیز
بنده توی استاری نایت با مشخصاتی که گل آفتاب عزیز گفتن یعنی در تاریخ 23/7/2011 ساعت حدودا 3.35 چک کردم و دیدم که ایستگاه فضایی بین المللی در اون زمان یعنی در محدوده 3.30 تا 3.40 بین صور فلکی مار افسای وسر مار بوده حدودا. پس iss نمی تونسته باشه. چیزی که من چک کردم این بود بازم دوستان دیگه چک کنن ببینن چیز دیگه ای می بینن؟

m.aryayi
07-25-2011, 01:02 PM
براي چك كردن ماهواره ها بايد استاري نايتتون آپديت روز باشه ! ... فكر كنم اگه از سايت ها استفاده كنيد بهتر باشه !

stargazer
07-25-2011, 01:18 PM
براي چك كردن ماهواره ها بايد استاري نايتتون آپديت روز باشه ! ... فكر كنم اگه از سايت ها استفاده كنيد بهتر باشه !
خب استاری نایتم بروزه گمونم. ولی خب شمام بی زحمت چک کنین از طریق استاری نایت یا سایتها و بگین درستش چیه یا چی بوده او شی دیده شده. ممنون

رضا طامهری
07-25-2011, 02:04 PM

دوستان من سایت heavens above رو پیشنهاد میکنم
البته هرچی تو نت گشتم زمان دقیق جداشدن شاتل و ایستگاه رو ندیدم
ولی یه نکته
دوستان عزیز
ایستگاه بین الملی دارای پنلهای خورشیدیه از اینرو میشه به واسطه بازتاب نور ، اونرو تو اسمان شب دید ولی شاتل که پنل خورشیدی نداره که بشه اون رو تو اسمان دید
من واسم جای سواله این موضوع
البته با توجه به موضعی که تو پست astronomer 169 در تاپیک رصد الموت از اون جان مرموز ارائه داده بودن، باید میان که ایستگاه بین المللی باشه 

golaftab
07-26-2011, 12:49 AM
منم برام سواله که چجوری میشه اینجوری میشه؟؟ایستگاه مثه یه شهاب به چشم میاد ؟؟

sooshans
07-26-2011, 11:12 AM
سلام یه سوال بچه گونه::brigade.baka-wolf.c
مگه منشا شهاب هایی که می بینیم غالبا دنباله دارها و بعضی موارد هم سیارکها نیستن؟ خب پس بوجود اومدن شهاب هم باید اتفاقی باشه چون دنباله دارها با نظم خاصی از کنار ما نمی گذرن.درسته؟ پس چرا ما هرساله به صورت منظم بارش هاب داریم مثل بارش برساوشی؟:wut::help:

stargazer
07-26-2011, 11:32 AM
سلام یه سوال بچه گونه::brigade.baka-wolf.c
مگه منشا شهاب هایی که می بینیم غالبا دنباله دارها و بعضی موارد هم سیارکها نیستن؟ خب پس بوجود اومدن شهاب هم باید اتفاقی باشه چون دنباله دارها با نظم خاصی از کنار ما نمی گذرن.درسته؟ پس چرا ما هرساله به صورت منظم بارش هاب داریم مثل بارش برساوشی؟:wut::help:
تا جایی که من میدونم دنباله دارها هم مدار دارن و نظم و میشه پیش بینیشون هم کرد.
مثلا بارش شهابی برساوشی که منشاءش دنباله دار سویفت تاتل هست، هر سال حدودای مرداد به خورشید نزدیک میشه و چون از یخ و سنگ هست به خاطر گرمای خورشید آب میشه و اون دنباله رو از خودش در مدار خودش بجا میزاره. تو همین موقع که ماه مرداد هست زمین هم در ادامه مسیری که در مدار خودش بدور خورشید طی می کنه با مدار دنباله دار تلاقی می کنه و وارد دنباله بجا مونده از دنباله دار سویفت تاتل میشه (یعنی همون یخ و سنگ بجا مونده از اون) و اینجاست که بارش شهابی بوجود میاد و اوجش هم حدود 21 تا 23 مرداد اتفاق میفته. درسته؟ بازم اگه اشتباهه جاییش دوستان بگن :)

sooshans
07-26-2011, 12:48 PM
تا جایی که من میدونم دنباله دارها هم مدار دارن و نظم و میشه پیش بینیشون هم کرد.
مثلا بارش شهابی برساوشی که منشاءش دنباله دار سویفت تاتل هست، هر سال حدودای مرداد به خورشید نزدیک میشه و چون از یخ و سنگ هست به خاطر گرمای خورشید آب میشه و اون دنباله رو از خودش در مدار خودش بجا میزاره. تو همین موقع که ماه مرداد هست زمین هم در ادامه مسیری که در مدار خودش بدور خورشید طی می کنه با مدار دنباله دار تلاقی می کنه و وارد دنباله بجا مونده از دنباله دار سویفت تاتل میشه (یعنی همون یخ و سنگ بجا مونده از اون) و اینجاست که بارش شهابی بوجود میاد و اوجش هم حدود 21 تا 23 مرداد اتفاق میفته. درسته؟ بازم اگه اشتباهه جاییش دوستان بگن :)
یعنی دوره تناوب دنباله دار سویفت تاتل که گفتین برابر با دوره تناوب زمینه؟درباره بارش شهاب های دیگه هم همینجوریه؟

stargazer
07-26-2011, 01:29 PM
یعنی دوره تناوب دنباله دار سویفت تاتل که گفتین برابر با دوره تناوب زمینه؟درباره بارش شهاب های دیگه هم همینجوریه؟
نه نه. دوره تناوبیشون برابر نیست. اصلا مدارها متفاوتن و شکلشونم متفاوت. مدار دنباله دار ها ممکنه کشیده تر و بیضی تر از مدار زمین باشن. البته من یه اشتباهی داشتم توی نوشته اولم که باعث این برداشت شد.
این لینکها رو ببینین واسه اطلاعات بیشتر :
http://haftaseman.ir/webdb/article.asp?id=1077
http://haftaseman.ir/webdb/?sb=1576

الان توی لینک مربوط به بارش برساووشی نوشته که دوره تناوب این دنباله دار 130 سال هست. پس میشه نتیجه گرفت که دنباله این دنباله دار بر جای مونده و زمین هست که هر سال از بین این دنبالۀ بجا مونده عبور می کنه و بارش اتفاق میفته. درسته؟
اگه اشتباه هست نتیجه من لطفا دوستان تصحیح کنن :)

rezash
07-26-2011, 06:22 PM
خب استاری نایتم بروزه گمونم. ولی خب شمام بی زحمت چک کنین از طریق استاری نایت یا سایتها و بگین درستش چیه یا چی بوده او شی دیده شده. ممنون

من هر وقت استاری نایت رو باز میکنم اولش میزنه که آیا میخواهید نرم افزار رو آپدیت کنید.وقتی میخوام اینکار رو انجام بدم از من مشخصات میخواد.

دقیقا" میشه بگید چطور میتونم این برنامه رو بروز کنم.

stargazer
07-26-2011, 10:37 PM
من هر وقت استاری نایت رو باز میکنم اولش میزنه که آیا میخواهید نرم افزار رو آپدیت کنید.وقتی میخوام اینکار رو انجام بدم از من مشخصات میخواد.

دقیقا" میشه بگید چطور میتونم این برنامه رو بروز کنم.

راستش مال من 6 pro plus هست این پیغامو بهم نمیده. رجیستر شدست. نمیدونم.
میشه بگین دقیقا چی میخاد ازتون؟ استاری نایتتون رو رجیستر کردین؟

rezash
07-26-2011, 10:46 PM
پیغام میداد و اسم و شماره ریجست شدن رو میخواست.من هم همیشه کنسل رو میزدم.دیشب گزینه "later" رو زدم امروز تغییراتی در صفحه اتفاق افتاد و آیکونهائی در نوار بالای صفحه اضافه شده.

فکر کنم آپدیت شده.

stargazer
07-26-2011, 11:09 PM
پیغام میداد و اسم و شماره ریجست شدن رو میخواست.من هم همیشه کنسل رو میزدم.دیشب گزینه "later" رو زدم امروز تغییراتی در صفحه اتفاق افتاد و آیکونهائی در نوار بالای صفحه اضافه شده.

فکر کنم آپدیت شده.

خب واسه رجیست شدن هم برین به سایت خودش و اونجا رجیست کنین. خیلی سادست. یه کد هم بهتون میده که میاد به ایمیلتون. اونو حفظ کنین یه جایی و کد داده شده رو هم توی نرم افزار وارد کنین. نرم افزارتون رجیست میشه :)

Mojtaba.M
07-27-2011, 12:00 AM
ببخشید چرا بعد از ما ه بهمن که صورت فلکی شکارچی توی نقشه ی آسمون به طرف افق شرق میره توی کتاب ها مینویسه به افق غرب؟

rezash
07-27-2011, 12:49 AM
همه اجرام ازجمله صور فلکی به خاطر چرخش زمین از شرق طلوع میکنند و به سمت غرب میروند و سپس غروب میکنند.

هیچ وقت به سمت شرق نمیروند.

مگر اینک بعد از غروب و مقارنه با خورشید از افق شرقی دو باره طلوع کنند.

Mojtaba.M
07-27-2011, 06:42 PM
همه اجرام ازجمله صور فلکی به خاطر چرخش زمین از شرق طلوع میکنند و به سمت غرب میروند و سپس غروب میکنند.

هیچ وقت به سمت شرق نمیروند.

مگر اینک بعد از غروب و مقارنه با خورشید از افق شرقی دو باره طلوع کنند.

با تشکر از جوابتون ولی توی کتاب نجوم به زبان ساده گفته که به طرف افق غربی میره در حالی که در نقشه توی افق شرقی میره.

آسمون
07-27-2011, 08:28 PM
با تشکر از جوابتون ولی توی کتاب نجوم به زبان ساده گفته که به طرف افق غربی میره در حالی که در نقشه توی افق شرقی میره.

آسمون کویر،میشه منظورت رو از بخش قرمز شده بگی؟؟؟؟؟در کدوم نقشه به سمت شرق میره؟؟؟؟؟

آخه میدونید که در واقع زمین یک حرکت وضعی به دور خودش داره که باعث حرکت ظاهری ستاره ها برای ما میشه و بقیه ستاره ها هم مثل خورشید که نزدیک ترین ستاره به ماست،از شرق طلوع و به سمت غرب میرن که جناب رضاش هم توضیح دادند.:have a nice day:

Mojtaba.M
07-28-2011, 12:14 AM
آسمون کویر،میشه منظورت رو از بخش قرمز شده بگی؟؟؟؟؟در کدوم نقشه به سمت شرق میره؟؟؟؟؟

آخه میدونید که در واقع زمین یک حرکت وضعی به دور خودش داره که باعث حرکت ظاهری ستاره ها برای ما میشه و بقیه ستاره ها هم مثل خورشید که نزدیک ترین ستاره به ماست،از شرق طلوع و به سمت غرب میرن که جناب رضاش هم توضیح دادند.:have a nice day:

ممنون از توجه شما من خودم هم از این که توی نقشه ای اینطور دیدم تعجب کردم با این که بقیه ی نقشه ها رو به خوبی میتونم بخونم.

منظورم نقشه های کتاب نجوم به زبان سادست.

Astronomer
07-28-2011, 05:43 AM
منم برام سواله که چجوری میشه اینجوری میشه؟؟ایستگاه مثه یه شهاب به چشم میاد ؟؟
خير! يك تك نقطه نوراني كه با سرعتي به نسبت زياد سمتي به سمت ديگر آسمان را در كمتر از يكي دو دقيقه طي ميكند!!!

golaftab
07-28-2011, 04:45 PM
خير! يك تك نقطه نوراني كه با سرعتي به نسبت زياد سمتي به سمت ديگر آسمان را در كمتر از يكي دو دقيقه طي ميكند!!!
پس اینی که من دیدیم ایستگاه نیست چون حدودا5ثانیه طول کشید وفقط یه نقطه نورانی نبود!!!!درنتیجه شهاب بوده؟؟؟!!!:yaeh%20am%20not%20dببخشید من زیادی سمجم تو جواب سوالام تا کاملا متوجه نشم تحمل بفرمایید:banghead::indifferent :

sepideh*
07-28-2011, 07:01 PM
یک سوال این پدیده نور مخالف چیست؟

Mojtaba.M
07-28-2011, 08:11 PM
یک سوال این پدیده نور مخالف چیست؟

این تعریف از ویکی پدیا ست :

نور مخالف (به آلمانی: Gegenschein) درخشندگی کم‌نوری در آسمان شب است که در نقطهٔ پادخورشید قرار دارد و براثر بازتاب نور خورشید از ذرات میکروسکوپی واقع در منطقةالبروج پدید می‌آید. دیده‌شدن نور مخالف توسط یک رصدگر، نشان‌دهندهٔ تیزبینی آن رصدگر است. امروزه با گسترش آلودگی نوری در سراسر جهان، دیدن نور مخالف برای بسیاری از اخترشناسان آماتور به یک آرزو تبدیل شده‌است.

این مقاله رو هم از توی یکی از پایان نامه های دانشجویان کش رفتم:
نام نور مخالف ترجمه تحت اللفظی کلمه المانی گگن شاین است. موقعیت قرارگیری این نور در اسمان که همواره 180 درجه با مکان خورشید فاصله دارد وجه تسمیه ان را نشان می دهد. الکساندر فون هامبولت(طبیعی دان المانی) و ادوارد امرسن بارنارد(اخترشناس مشهور امریکائی) از جمله نخستین رصد گران این پدیده بوده اند. نور مخالف بخش تقویت شده و بیضی شکل از نوار منطقه البروجی کمربند بسیار ضعیفی از نور است که در امتداد دایره البروج در اسمان کشیده شده است.بخش درخشان نوار منطقه البروجی که همیشه در نزدیک خورشید پیش از سپیده دم (در ابتدای پائیز) یا پس از شفق در اسمان شامگاهی (در ابتدای بهار) دیده می شود نور منطقه البروجی نام دارد. نور منطقه البروجی و نور مخالف به مانند 2 مروارید در گردنبندی از نور به درو اسمان حلقه زده اند. نور منطقه البروجی و نور مخالف نورهایی هستند که از بازتاب و پراکندگی نور خورشید از ذرات و غبار در منظومه شمسی به وجود می ایند. این ذرات بسیار ریز( در حد یک میکرون) در صفحه نزدیک به قلمرو سیارات خارجی قرار گرفته اند که از گذر دنباله دارها و برخورد سیارک ها با یکدیگر به وجود امده اند و به مرور زمان پخش شده و پدید اورنده یک قرص کم فروغ شده اند. درست در امتداد خورشید ما بیشترین بازتاب نور را داریم اما به دلیل درخشش خورشید هرگز این قسمت درخشان را نخواهیم دید.

ازمایش پدیده نور مخالف
برای فهم بهتر چگونگی اتفاق افتادن پدیده نور مخالف می توانید صبح کمی بعد از طلوع افتاب به یک چمنزار بروید که قطرات شبنم هنوز دیده می شوند. به سایه سر خود نگاهی بیندازید .هاله ای از نور سفید را مشاهده می کنید.این روشنایی که از سمت سایه به بیرون به تندی کاهش می یابد به "نور مقدس" موسوم است. بنونتو سلینی (مجسمه ساز ایتالیایی) در قرن 16 این ازمایش را کرد و وقتی این پدیده را در اطراف سایه خود دید تصور کرد که این نور از نشانه نبوغ و درک و فهم اوست!
رصد نور مخالف
از فروردین تا شهریور هر سال دیدن نور مخالف در عرض های میانه و شمالی نیمکره شمالی بسیار دشوار است زیرا نقطه پاد خورشید در نیمه شب ارتفاع کمی از افق دارد. از اواسط اذر تا اوایل بهمن نقه مقابل خورشید در اسمان به بیشترین ارتفاع می رسد ولی در این زمان نور مخالف در راه شیری قرار دارد و دیدن ان سخت است. در نتیجه از اوایل مهر تا اوایل اذر و از اواسط بهمن تا اواخر فروردین زیر اسمانی بسیار تاریک هنگامی که ماه نو به وضعیت هلال در امده است بهترین فرصت برای دیدن این نور در اسمان نیمکره شمالی و به خصوص ایران است. در نتیجه این چند شب چون ماه هم در وضعیت هلال است بهترین موقعیت برای این نور در سال است. تصویری را که شما در روبرو مشاهده می کنید نور مخالف به همراه نور منطقه البروجی است که با ابزار پیشرفته و دوربینهای سی سی دی از ان عکسبرداری شده است ولی شما نباید انتظار دیدن چنین صحنه ای را داشته باشید. در این شبها نور مخالف در صورت فلکی سنبله قرار دارد و شما باید در اسمان به دنبال هاله بیضی شکل کم نوری باشید. برای دیدن ان به اسمانی بسیار تاریک نیاز دارید. اگر بتوانید این پدیده را مشاهده کنید باید ان را جزء افتخارات رصدی خود قرار دهید زیرا کمتر کسی وجود دارد که از این پدیده اطلاع دارد و ان را دیده است. تا دیر نشده بجنبید و این وقت طلائی را در این چند شب از دست ندهید.

ارض سما

Hojjat Zafarkhah
08-06-2011, 04:42 AM
دوستان من حدودا ساعت 5:10 اینا بود که رفتم برا رصد مشتری ولی مثل پارسال شده بود یعنی دوتا کمربند!!! آخه همونطور که میدونید پارسال یکی از کمربندهاش مفقود شده بود!!
من که کلی ذوق کردم،حالا نمیدونم واقعا برگشته یا من....؟ من که درست دیدم!!! البته بیش از یکی دو ماهه که مشتری رو ندیده بودم ها،اگه قبلا ظهور شده..............حالا دیگه نمیدونم!!!
شما ها چیزی شنیدید؟؟؟ یا دیدید؟؟؟؟

stargazer
08-06-2011, 10:49 AM
جناب اریون یادمه پارسال تابستون خبر گم شدن یکی از کمربندها اعلام شد. ولی گمونم بیش از یکی دوماه هست که برگشته. این چیزیه که من می دونم و یادم میاد که خیلی وقت پیش برگشت کمربندهاشو دیده بودم. ولی بازم زمان دقیق برگشتشو نمیدونم.

rezash
08-07-2011, 09:49 PM
دوستان من حدودا ساعت 5:10 اینا بود که رفتم برا رصد مشتری ولی مثل پارسال شده بود یعنی دوتا کمربند!!! آخه همونطور که میدونید پارسال یکی از کمربندهاش مفقود شده بود!!
من که کلی ذوق کردم،حالا نمیدونم واقعا برگشته یا من....؟ من که درست دیدم!!! البته بیش از یکی دو ماهه که مشتری رو ندیده بودم ها،اگه قبلا ظهور شده..............حالا دیگه نمیدونم!!!
شما ها چیزی شنیدید؟؟؟ یا دیدید؟؟؟؟

همون پارسال به صورت کم رنگ برگشته بود.الان هم هنوز کمی نسبت به کمربند شمالی وضوح نداره.

یه چیز جالبی هم که این شبها در مورد مشتری هست اینه که دو ستاره پرنورتر صورت فلکی حمل در بالا و دو ستاره تقریبا" پرنور نسبت به ستاره های همجوار در پائین(فکر میکنم از صورت فلکی قیطس باشه)

به همراه مشتری شکل یک پاپیون رو درست کرده اند که مشتری در مرکز این پاپیون قرار داره و مثل گره پاپیونه.

البته میشه به ملخ هواپیماهای قدیمی هم تشبیه ش کرد!!

shiva
08-12-2011, 02:43 PM
ببخشید یه سوال ابتدایی بپرسم!:you're kidding, rig
در تاپيك آخرين رويداد هاي رصدي نوشتن بارش برساوشی؟

حالا این بارش سویفت-تاتل هست یا برساوشی ؟ یا فرقی ندارن با هم؟

ممنون:brigade.baka-wolf.c

Mostafa
08-12-2011, 02:56 PM
ببخشید یه سوال ابتدایی بپرسم!:you're kidding, rig
پستای بالا نوشتن بارش برساوشی؟حالا این بارش سویفت-تاتل هست یا برساوشی ؟ یا فرقی ندارن با هم؟
ممنون:brigade.baka-wolf.c
سلام شيوا خانم

"بارش برساوشي " يعني بارش شهابي كه كانون بارش در صورت فلكي برساوش قرار دارد .

( مثل بارش هاي ديگر در طول سال ، بارش جباري ، بارش اسدي و ... )

اما سويفت - تاتل نام دنباله داري است كه اين بارش بر اثر ورود ذرات به جا مانده از اين دنباله دار به وجود مي آيد .

نتيجه اينكه نام بارش از نام صورت فلكي اي كه كانون بارش در آن قرار دارد گرفته ميشود ( كه هر ساله ثابت است )

و اين بارش ها ، حاصل ذرات به جا مانده از يك دنباله دار خاص هستند كه در هر بارش يكي از دنباله دار ها منشآ پيدايش آن است .

موفق باشيد

Mojtaba.M
08-12-2011, 03:00 PM
سلام شيوا خانم

"بارش برساوشي " يعني بارش شهابي كه كانون بارش در صورت فلكي برساوش قرار دارد .

( مثل بارش هاي ديگر در طول سال ، بارش جباري ، بارش اسدي و ... )

اما سويفت - تاتل نام دنباله داري است كه اين بارش بر اثر ورود ذرات به جا مانده از اين دنباله دار به وجود مي آيد .

نتيجه اينكه نام بارش از نام صورت فلكي اي كه كانون بارش در آن قرار دارد گرفته ميشود ( كه هر ساله ثابت است )

و اين بارش ها ، حاصل ذرات به جا مانده از يك دنباله دار خاص هستند كه در هر بارش يكي از دنباله دار ها منشآ پيدايش آن است .

موفق باشيد

پس دوتاشون به هم ربط داده میشن !!!!!
چون شهاب ها حاصل دنباله دار و مرکز بارش برساووش است درسته؟

Mostafa
08-12-2011, 03:13 PM
پس دوتاشون به هم ربط داده میشن !!!!!
چون شهاب ها حاصل دنباله دار و مرکز بارش برساووش است درسته؟

خير ، هيچ ربط ذاتي به هم ندارند

ببينيد ، يك دنباله داري با دوره تناوب مشخص ( مثلآ 33 سال ) در مدارش به دور خورشيد مي چرخد

مدار دنباله دار ها غالبآ بيضي نسبتآ كشيده اي است و باعث ميشود در مسير حركتش از جايي نزديك مدار زمين نيز عبور كند .

در طول مسير حركت دنباله دار ذراتي بر اثر تبخير در فضا باقي مي مانند .

زمين چند ماه بعد به اين نقطه از مدارش مي رسد ( نزديك ترين فاصله دنباله دار از زمين )

در اين زمان اين ذرات با جو زمين بر خورد ميكنند و شهاب ها ديده مي شوند .

به طور كاملآ ظاهري به نظر مي رسد كه همه شهابها از يك نقطه در آسمان رها مي شوند ( به دليل پرسپكتيو )

آن نقطه از آسمان در هر بارش در يك صورت فلكي خاص قرار دارد كه نام بارش شهابي را به آن صورت فلكي منسوب ميكنيم .

پس بنا بر اين دنباله دار منشآ يك بارش با صورت فلكي اي كه كانون بارش در آن قرار دارد هيچ ارتباطي با هم ندارند .

sasan20oo20
08-20-2011, 01:41 PM
خیلی ممنون از جواب هاتون بله اون جسم هم توی منظومه شمسی بود
راستی در مورد اختفای خراشان هم با این که از خود اقای امام پرسیدم میشه یه توضیحی بدین !!!
ممنون;)

Sunrise
08-21-2011, 04:27 PM
راستی در مورد اختفای خراشان هم با این که از خود اقای امام پرسیدم میشه یه توضیحی بدین !!!
ممنون;)

از تمام بچه ها ممنونم که توضیح کامل دادن من کاملا متوجه شدم اختفای خراشان چیه من بیشتر واسه این پرسیدم که توضیح بیشتری بگیرم و اگر کس دیگه ای مثل من نمیدونست متوجه بشه در هر صورت ممنون!!!

در اين نوع اختفا در زمان روي دادن يک اختفاي کلي در فاصله ي 1/5تا 3کيلومتري شمالي يا جنوبي از مسير پيش بيني شده ي اختفا، ماه با حرکت خود به دور زمين از لبه با ستاره مماس مي شود و از ديد رصد گر،با تلسکوپ ،منظره اي بي نظيراز عبور ستاره از پشت کوه ها و دره هاي ماه ديده مي شود.

به نقل از دانشنامه :دی

Negar Najafi
09-19-2011, 05:13 PM
علاوه بر زحل مشتری، اورانوس و نپتون نیز دارای حلقه می باشند.

ببخشید من جایی شنیدم که تمام سیارات حلقه دارن، ولی به دلایلی حلقه ها دیده میشن، کسی میدونه کدوم درسته؟

Mojtaba.M
09-27-2011, 11:46 PM
:sad:
چرا رنگ آسمان در شب سیاه میباشد و آیا در سیارات دیگر هم به همین شکل میباشد

پیمان اکبرنیا
09-27-2011, 11:59 PM
:sad:
چرا رنگ آسمان در شب سیاه میباشد و آیا در سیارات دیگر هم به همین شکل میباشد

به طور کلی هرگاه نور وجود نداشته باشد شما اجسام را سیاه میبینید. هنگام شب به دلیل نبود نور آفتاب، آسمان سیاه است. البته ستاره ها نور دارند ولی این نور در حدی نیست که در جو پخش شود و آن را آبی رنگ کند. در سایر سیاره ها هم در شب اگر منبع نوری موجود نباشد، هوا تاریک و سیاه است.

Mojtaba.M
10-01-2011, 03:22 PM
دوستان سوال از حضور همگی شما داشتم شب ها حدود ساعت 10 یا یازده در نزدیگی سمت الراس به سمت شرق وجود دارد که دیشب نطرم را جلب کرد البته از محدوده ی شمال شرق طلوع خواهد کرد .دوستان اگر نام این جرم آسمانی را میدانید دریغ نکنید جرمی به شدت پرنور حتی در آلودگی نوری شهر .

آسمون
10-01-2011, 03:30 PM
منظورتون اینه که ساعت حدود 10 یا 11 در نزدیکی سمت راس هست؟؟؟در محدوده صورت فلکی خاصی هست؟؟؟ ستاره وگا در صورت فلکی شلیاق نیست؟؟؟؟اطرافش ستاره پر نوری نیست؟؟؟؟ بیشتر توضیح بدید لطفا

Mojtaba.M
10-01-2011, 03:35 PM
منظورتون اینه که ساعت حدود 10 یا 11 در نزدیکی سمت راس هست؟؟؟در محدوده صورت فلکی خاصی هست؟؟؟ ستاره وگا در صورت فلکی شلیاق نیست؟؟؟؟اطرافش ستاره پر نوری نیست؟؟؟؟ بیشتر توضیح بدید لطفا

بله درسته من هم اول فکر کردم باید ستاره ی وگا باشد ولی وقتی نقشه هار ا چک کردم به این که این ستاره ی وگا باشد هم شک کردم البته مشتری هم نیست .:thumbsup::blink:چون مشتری را در آن زمان به راحتی در نزدیکی سمت الراس در سمت جنوب شرق پیدا کرد .

sasan20oo20
10-01-2011, 09:17 PM
سلام ببخشید میشه در مورد قدر سنجی یه توضیحات کلی بدین و بگین که این کار رو میشه توی شب های رصدی خودمون انجام داد؟؟؟؟؟

Mojtaba.M
10-01-2011, 09:59 PM
سلام ببخشید میشه در مورد قدر سنجی یه توضیحات کلی بدین و بگین که این کار رو میشه توی شب های رصدی خودمون انجام داد؟؟؟؟؟

خوب در مورد قدر سنجی ابتدا باید بدانیم که برای این کار به چه اطلاعاتی نیاز داریم.
این روش برای اولین بار توسط فریدریش آرگه لاندر به کار برده شد .
1.:melt:ستاره ای میخواهیم قدرش را بسنجیم و ستاره ای که قدرش را میدانیم با یکدیگر فواصل اندک و حد اقل افق را داشته باشند .
2.یکی از ستاره هایی که قدرشان معلوم است کمی کم سو و دیگری کمی پر نورتر باشد .
خوب شما با استفاده از این روش اگر به طور دقیق عمل کنید میتوانید خطای اندکی مانند0.1را داشته باشی.
در این روش ستاره ی مورد قدر سنجی را در نظر میگیرید و با توجه به ستار های مجاور قدر آن را تعیین میکنید
دقت کنید که قبل از قدر سنجی حتما شامل گزینه های بالا باشد .
:you're kidding, rig

karimisss
10-01-2011, 11:14 PM
یه سوال
مگه بارش شهابی اژدهایی یا تنینی 16 مهر نیست؟که بارش خیلی زیادی هم هست.
پس چرا خبر گذاری مهر نوشته 10 مهر ؟ این یکی دیگست؟ یا پیش زمینه قبلیه؟
اگه اشتباه متوجه شدم میشه بهم بگید.

Setare KOchOlO
10-01-2011, 11:25 PM
دوستان سوال از حضور همگی شما داشتم شب ها حدود ساعت 10 یا یازده در نزدیگی سمت الراس به سمت شرق وجود دارد که دیشب نطرم را جلب کرد البته از محدوده ی شمال شرق طلوع خواهد کرد .دوستان اگر نام این جرم آسمانی را میدانید دریغ نکنید جرمی به شدت پرنور حتی در آلودگی نوری شهر .

اون جسمي كه ميبينين سياره مشتريه .

البته علاوه بر شيوه اي كه آقا Mojtaba.m گفتن راه آسون تر ودقيق تري هم هست:

قدر سنجي خودش يه پارامتر سنجش تاريكي آسمانه ... كه يه سري رصدگر بارش هاي شهابي اين روش رو اختراع كردن :

اومدن 30 تا منطقه از آسمون رو مشخص كردن كه با شمارش ستاره هاي اون نواحي ميتونين قدر آسمون رصدگاه رو تخمين بزنين و در گزارش رصد هاتون بيارينش ...

تاپيك قدر سنجي رو سر بزنين ... نصف نقشه ها گذاشته شده .

مثلا اين تصوير رو ببينين :

http://www.myup.ir/images/97360669807628910381.gif (http://www.myup.ir/)

اين تصوير مربوط به منطقه ي محصور بين 4 ستاره ي : زتا ، دلتا، خي و چي -اژدها هستش .

حالا به اين ناحيه آسمون نگاه كنين اگه :2تا ستاره ديدين قدر 3.2 هستش ... 3 تاستاره :3.7 ... 4تا ستاره 3.9 ... تا مثلا 11 تا ستاره رو شمردين قدر 6 هستش ... البته خودتون هم در جريانين چشم انسان تا قدر 6.4 رو ميبينه يعني بتونين 16 تا ستاره رو بشمارين .

Mojtaba.M
10-01-2011, 11:30 PM
[QUOTE=Setare KOchOlO;18587]اون جسمي كه ميبينين سياره مشتريه .

اما سیاره ی مشتری نیست؟چون براساس اطلاعات در آن موقع سیاره ی مشتری در یک مکان دیگر حضور دارد و من هم میتوانم آن را رصد کنم.؟

Setare KOchOlO
10-02-2011, 12:30 AM
یه سوال
مگه بارش شهابی اژدهایی یا تنینی 16 مهر نیست؟که بارش خیلی زیادی هم هست.
پس چرا خبر گذاری مهر نوشته 10 مهر ؟ این یکی دیگست؟ یا پیش زمینه قبلیه؟
اگه اشتباه متوجه شدم میشه بهم بگید.

http://www.myup.ir/images/40683212399949020762.jpg (http://www.myup.ir/)

بله ... اوج بارش شهابي اژدهايي 16 مهر هستش ... 8 اكتبر ... ساعتش به وقت گرينويچ از 4 عصر تا 9 شب (ايران 3 ساعت جلو ساعتش اضافه كنين چند ميشه)

اين بارش از بقاياي دنباله دار comet 21P/Giacobini–Zinner هستش ... وبرا اين دوره تخمين زدن از 1 شهاب تا 10 شهاب در دقيقه قابل رويته ... البته فك كنم نور ماه اذيت ميكنه و تعداد شهابها شايد زياد باشه اما بدليل كم نوري بايد دقت بشه تا رصد بشه .

sasan20oo20
10-02-2011, 10:00 AM
خوب ممنون من یه چیزایی دستگیرم شد ولی خوب توی هر جا یه قدر متفاوتی دارن؟؟؟؟
درسته؟؟؟
خوب میشه خودمون هم اینو تمرین کنیم؟؟؟؟

Setare KOchOlO
10-02-2011, 11:48 AM
خوب ممنون من یه چیزایی دستگیرم شد ولی خوب توی هر جا یه قدر متفاوتی دارن؟؟؟؟
درسته؟؟؟
خوب میشه خودمون هم اینو تمرین کنیم؟؟؟؟

بله ! هر جايي قدر متفاوت خودشو داره . ولي مهم شمارش ستاره هاس ... اين ستاره ها ثابتن همه جا اين ستاره ها موجوده ... بر اساس تعداد ستاره هايي كه شمرده ميشن حد قدر آسمون گفته ميشه .

البته ... بخصوص براي گزارش نويسي بارش هاي شهابي يكي از نكاتي كه بايد گفته بشه حد قدر آسمونه رصد گاهه ... كه مرجع بدونه شرايط آسمون شما به چه صورت بوده ...

smhm
10-02-2011, 01:17 PM
یک سؤال دیگه هم درمورد بارشهای شهابی بذهنم رسیده:
ذرات باقیمانده از دنباله دار مطمئنا در فضا ثابت نیستند و در حال حرکت هستند پس چرا هر سال بارش شهابی در یک زمان ثابت و یک کانون ثابت دوباره تکرار می شود؟؟ به عبارتی دیگه در طول مدت یکسال این غبار و ذرات باید هزاران کیلومتر در فضا جابجا شده باشند و زمین در یک زمان دیگر و از جهتی دیگر باید دوباره به آنها برسد نه در همان زمان مشابه سال قبل.

رویا افشار
10-02-2011, 04:11 PM
یک سؤال دیگه هم درمورد بارشهای شهابی بذهنم رسیده:
ذرات باقیمانده از دنباله دار مطمئنا در فضا ثابت نیستند و در حال حرکت هستند پس چرا هر سال بارش شهابی در یک زمان ثابت و یک کانون ثابت دوباره تکرار می شود؟؟ به عبارتی دیگه در طول مدت یکسال این غبار و ذرات باید هزاران کیلومتر در فضا جابجا شده باشند و زمین در یک زمان دیگر و از جهتی دیگر باید دوباره به آنها برسد نه در همان زمان مشابه سال قبل.

مدار دنباله دار تو نقطه مشخصی با مدار زمین تلاقی داره
دوره تناوب دنباله دار و خروج از مرکز بیضی مدارشم خیلی زیاده
وقتی هم که خورد می شه فقط بعضی از بخشای متصلش از هم جدا شدن و چون تکانش ثابته به حرکت خودشون روی مدار ادامه میدن (حالا اینکه سرعت چقدر می شه بستگی به بقیه پارامترای تکانه داره)

با کنار هم گذاشتن این سه تا چیز به این نتیجه می رسیم که این بقایا فقط از نقطه یا نقاط مشخصی روی مدار زمین می گذرن. و به دلیل اینکه روی مدار دنباله دار همیشه جاری و ساری هستن (تقریباً کل طول مدار) ما هر سال تو همون روزو ماهی که از این نقطه می گذرن می بینمشون

البته تراکم این ذرات رو مدارشون برابر نیست و شاهد این قضیم اینه که مثلاً همین بارش شهابی اسدیو خود من از zhr 100 تا 1000 دیدم و ثبت کردم

smhm
10-03-2011, 08:25 AM
مدار دنباله دار تو نقطه مشخصی با مدار زمین تلاقی داره
دوره تناوب دنباله دار و خروج از مرکز بیضی مدارشم خیلی زیاده
وقتی هم که خورد می شه فقط بعضی از بخشای متصلش از هم جدا شدن و چون تکانش ثابته به حرکت خودشون روی مدار ادامه میدن (حالا اینکه سرعت چقدر می شه بستگی به بقیه پارامترای تکانه داره)

با کنار هم گذاشتن این سه تا چیز به این نتیجه می رسیم که این بقایا فقط از نقطه یا نقاط مشخصی روی مدار زمین می گذرن. و به دلیل اینکه روی مدار دنباله دار همیشه جاری و ساری هستن (تقریباً کل طول مدار) ما هر سال تو همون روزو ماهی که از این نقطه می گذرن می بینمشون

البته تراکم این ذرات رو مدارشون برابر نیست و شاهد این قضیم اینه که مثلاً همین بارش شهابی اسدیو خود من از zhr 100 تا 1000 دیدم و ثبت کردم
می دونیم که ذرات باقیمانده دنباله دار از خود دنباله دار جا مانده اند این یعنی که سرعت ذرات باید کمتر از سرعت دنباله دار باشد و طبق قوانین کپلر جسمی که دچار افت سرعت شود نمی تواند در مدار قبلی باقی بماند بنابراین بقایای دنباله دارها هیچگاه نمی توانند در مسیر اصلی دنباله دار همیشه جاری باشند.

sasan20oo20
10-03-2011, 09:43 AM
بله ! هر جايي قدر متفاوت خودشو داره . ولي مهم شمارش ستاره هاس ... اين ستاره ها ثابتن همه جا اين ستاره ها موجوده ... بر اساس تعداد ستاره هايي كه شمرده ميشن حد قدر آسمون گفته ميشه .

البته ... بخصوص براي گزارش نويسي بارش هاي شهابي يكي از نكاتي كه بايد گفته بشه حد قدر آسمونه رصد گاهه ... كه مرجع بدونه شرايط آسمون شما به چه صورت بوده ...

ممنون ولی من بازم جواب درست خودمه نگرفتم میشه این کار رو خودمون انجام بدیم توی شب های رصدی؟؟؟؟
خواهشن به این هم جواب بدین!!!!!

------------------------------------------------
Setare KOchOlO:

فك كنم من بد جواب دادم :

همون طور كه ميگم البته ... چرا كه نه ... خودتون ميتونين به راحتي اين كار رو انجام بدين ... يك نقشه رو انتخاب كنين و به شمارش ستاره هاي اون ناحيه از آسمون بپردازين ...

تاپيك قدر سنجي بهتون كمك ميكنه .

Ehsan
10-03-2011, 05:41 PM
می دونیم که ذرات باقیمانده دنباله دار از خود دنباله دار جا مانده اند این یعنی که سرعت ذرات باید کمتر از سرعت دنباله دار باشد و طبق قوانین کپلر جسمی که دچار افت سرعت شود نمی تواند در مدار قبلی باقی بماند بنابراین بقایای دنباله دارها هیچگاه نمی توانند در مسیر اصلی دنباله دار همیشه جاری باشند.

البته در این مورد علاوه بر گرانش نیروی ِ فشار ِ تابشی رو هم داریم که اصلا و ابدا قابل ِ صرف ِ نظر کردن نیست. میشه نشون داد به ازای ِ یک چگالی ی خاص ِ ذرات فشار ِ تابشی باعث میشه که ذرات به حال ِ سکون در بیایند و همون جا بمونند.

اما ذراتی هم هستند که در طی ِ گردش ِ دنباله دار آرام آرم شروع به پخش شدن می کنند و بعد از مدتی نسبتا طولانی تمام ِ طول ِ مسیر ِ دنباله دار از این ذرات پوشیده می شودند. هر چند ما شاهد ِ بارش های به جا مانده از دنباله دار هایی هم هستیم که فقط یک بار عبور کرده اند. اما این به معنی رد ِ دیگر استدلال ها نیست. در واقع یعنی ترکیبی از همه ی اثرات ِ گفته شده باعث ِ این موضوع میشه.

دختر ستاره
10-17-2011, 07:35 AM
سلام من در مورد نجوم رصدی ازتون سوال داشتم لطفا راهنماییم کنید آیا سحابی جبار با تلسکوپ 12 اینچ مید مثل این تصویر دیده میشه البته اینو خودم می دونم که نمی تونیم اونو رنگی ببینم و

سفید می بینیم فقط می خوام بدونم شکل ظاهریش دقیقا هم طوریه از چه چشمی هایی استفاده کنم که به این شکل دیده بشه

2532

پیمان اکبرنیا
10-17-2011, 11:38 AM
سلام من در مورد نچوم رصدی ازتون سوال داشتم لطفا راهنماییم کنید آیا سحابی جبار با تلسکوپ 12 اینچ مید مثل این تصویر دیده میشه البته اینو خودم می دونم که نمی تونیم اونو رنگی ببینم و سفید می بینیم فقط می خوام بدونم شکل ظاهریش دقیقا هم طوریه 2532از چه چشمی هایی استفاده کنم که به این شکل دیده بشه

با این جزئیاتی که اینجا میبینید دیده نمیشه. این جزئیات فقط در عکاسی ها ثبت میشه ولی میتونید شکل کلی و برخی از این رگه های تیره و رشته های گاز را ببینید. باز بستگی به تجربه هم داره. نسبت کانونی تلسکوپتون چقدره؟ با توجه به نسبت کانونی میتونید چشمی مناسب را انتخاب کنید. چون سحابی جبار بزرگه، نمیتونید از بزرگنمایی زیاد استفاده کنید و باید جوری بزرگنمایی را انتخاب کنید که کل سحابی در میدان دید باشه.

دختر ستاره
10-18-2011, 09:05 AM
سلام من قراره 28 مهر یه رصد اطراف اصفهان برم تو این شب بیشتر رصد چه اجرامی شاخصتره لطفا در مورد رصد سیارات هم راهنماییم کنید من دو ساله نجوم کار کردم نصف بیشتر مسیه ها رو خودم رصد کردم اما نمی دونم چرا کلا واسه دیدن سیارات مشکل دارم مشتری رو راحت پیدا می کنم اما تا حالا نتونستم سیاره زهره -زحل - مریخ - و... رو ببینم

Mostafa
10-18-2011, 02:02 PM
سلام من قرار 28 مهر یه رصد اطراف اصفهان برم تو این شب بیشتر رصد چه اجرامی شاخصتره لطفا در مورد رصد سیارات هم راهنماییم کنید من دو ساله نجوم کار کردم نصف بیشتر مسیه ها رو خودم رصد کردم اما نمی دونم چرا کلا واسه دیدن سیارات مشکل دارم مشتری رو راحت پیدا می کنم اما تا حالا نتونستم سیاره زهره -زحل - مریخ - و... رو ببینم

سلام دوست گرامی

در این تاریخی که شما می خواهید برید رصد چند مورد ویژه در آسمان داریم :

1- نزدیکی به بارش شهابی جباری ( احتمالآ شهاب های زیادی می تونید رصد کنید )

2- نزدیکی به اوج نورانیت دنباله دار گاراد ( فکر میکنم اوج قدر گاراد 24 مهر بود )

ضمنآ مریخ هم فکر میکنم در صورت فلکی سرطان باشد .

امیدوارم رصد خوبی داشته باشید

دختر ستاره
10-18-2011, 02:31 PM
ممنون :have a nice day:پس سیارات زهره- زحل- اورانوس و نپتون چی ؟:th_cry:راستی اوج بارش بعد از طلوع ماهه ؟

solh
10-18-2011, 02:31 PM
کسی میدونه از کجا (اینترنت) میتونم اطلاعات جامع صورت های فلکی رو بگیرم ، که حتما قدر ستاره ها و مشخصات اونا داخلش باشه ( حد اقل ستاره های با قدر کمتر از 5). اطلاعاتی مثل جدایی زاویه ای دوتایی هم همینطور.

پیمان اکبرنیا
10-18-2011, 07:56 PM
سلام به همه ی دوستای اسمونی...شنیدم یکم ابان ساعت 4:59 اختفا هست که جرم هدف{SAO93328} از قدر 7/6 است.می خواستم بدونم که با تلسکوپ SKY watcher80میلی دیده میشه یا نه؟
ممنون

اختفای یک ستاره با سیارک هست دیگه؟ بله با تلسکوپ 80 میلی متری ستاره قدر 7/6 به سادگی دیده می شود. به شرطی که جایش را بدانید.

Setare KOchOlO
10-19-2011, 12:12 AM
ممنون :have a nice day:پس سیارات زهره- زحل- اورانوس و نپتون چی ؟:th_cry:راستی اوج بارش بعد از طلوع ماهه ؟

در حال حاضر سياره ي مشتري سياره شامگاهيه ... از سر شب طلوع ميكنه .
زحل و زهره هم صبح طلوع ميكنن ... درنور خورشيد قابل مشاهده نيسن .

کسی میدونه از کجا (اینترنت) میتونم اطلاعات جامع صورت های فلکی رو بگیرم ، که حتما قدر ستاره ها و مشخصات اونا داخلش باشه ( حد اقل ستاره های با قدر کمتر از 5). اطلاعاتی مثل جدایی زاویه ای دوتایی هم همینطور.

اگه منبع فارسي خواستين بايد در سايتاي مختلف ، اونم خيلي پراكنده پيدا كنين ... سايت راسخون بيشتر ميتونه كمك كنه . چون بعضياش ترجمه هاي ويكي پدياس .

اما اگه منبع انگليسي زبان باشه ، اشكالي نداره : سايت ويكي پديا اطلاعاتي كه درنظر دارين بهتون ميده . سايت تمام آسمان (http://www.allthesky.com/constellations/) هم كمكتون ميكنه .

در همين ويكي پديا هم نام ستاره هاي دوتايي رو ميتونين بزنين بهتون اطلاع بده .

كتاب مهندس دالكي هم بنام صور فلكي هرچند مختصر اما تمام اين اطلاعات رو داره .
ميتونين نقشه Pocket Sky هم تهيه كنين اطلاعات خوبي درمورد ستاره هاي يك صورت فلكي داده.

nakhodaye aseman
10-19-2011, 11:48 AM
سلام ببخشيد من در مورد پيدا كردن اجرام بعضي از صور فلكي مشكل دارم مخصوصا اونايي كه تو مرز دو صورت فلكي قرار دارن بي زحمت هم در مورد اونا و هم در مورد نقشه خوني كمي كمكم كنين
شكرا جزيلا

night_astronomer
10-19-2011, 01:11 PM
سلام به همه ی دوستای اسمونی....
من یک سوال رصدی دارم...ایا من می تونم با تلسکوپ 80 میلی سحابی رزت رو ببینم؟؟؟؟ چون اون منطقه کلی جرم داره که من واقعا مطمئن نیستم که چی دارم می بینم و اطلس اسمان کمک چندانی در این مورد نمی کنه! چیکار می تونم بکنم؟
ممنون

only orion
10-19-2011, 02:40 PM
سلام به همه ی دوستای اسمونی....
من یک سوال رصدی دارم...ایا من می تونم با تلسکوپ 80 میلی سحابی رزت رو ببینم؟؟؟؟ چون اون منطقه کلی جرم داره که من واقعا مطمئن نیستم که چی دارم می بینم و اطلس اسمان کمک چندانی در این مورد نمی کنه! چیکار می تونم بکنم؟
ممنون
سلام
سحابی روزت با تلسکوپ شما دیده نمیشه ولی خوشه ی بازی که در مرکز این سحابی وجود داره به راحتی دیده میشه.
اطلس آسمان همیشه کمک میکنه!درسته چند تا خوشه ی دیگه هم در اون منطقه وجود داره ولی شما میتونید به راحتی از روی شکل و ستاره های اطراف جدم تشخیص بدید که دارید کدوم جرم رو میبینید.تراکم جرم در اون منطقه خیلی هم زیاد نیست ولی میتونه تمرین خوبی باشه برای تفکیک کهکشان های سنبله!

Mostafa
10-19-2011, 03:19 PM
سلام ببخشيد من در مورد پيدا كردن اجرام بعضي از صور فلكي مشكل دارم مخصوصا اونايي كه تو مرز دو صورت فلكي قرار دارن بي زحمت هم در مورد اونا و هم در مورد نقشه خوني كمي كمكم كنين
شكرا جزيلا

سلام دوست گرامي

علي الاصول قرار گرفتن جرمي در مرز صورت فلكي چرا بايد شما رو به اشتباه بندازه ؟!

شما كه در آسمان مرز هاي صورت هاي فلكي رو نمي بينيد كه بخواهيد دچار اشتباه بشيد !

اصولآ روش كلي كار چنين است كه بايد از ستاره راهنما استفاده كنيد و بدون در نظر گرفتن شكل و مرز صورتهاي فلكي ، صرفآ از روي ستاره راهنما ، مسير نقشه را دنبال كنيد .

اما مهمترين نكته اين است كه حواستان باشد ، نقشه را در دستتان مطابق آن زاويه اي كه صورت فلكي در آسمان ديده مي شود ، بچرخانيد .

يك اشتباه رايج اكثر كساني كه تازه شروع به رصد ميكنند اين است كه نقشه را هميشه مستقيم در دست ميگيرند در حالي كه اكثر مواقع شايد لازم باشد نقشه را با زاويه و يا افقي در دستتان بگيريد .

اميدوارم موفق باشيد

Mojtaba.M
10-21-2011, 10:25 AM
شكرا جزيلا

خوب با این که جناب امام راهنمایی کاملی رو کردن ولی من هم به راهنمایی کوچولو به شما بدم اونم اینه که هیچ وقت سعی نکنید در اولین نگاه صورت فلکی رو تشخیص بدین چون این که برای تازه کاران تقریبا محاله .
دومین نکته هم اینکه سعی کنید که همیشه در مکان های تاریک و با افق باز رصد صورت ها رو انجام بدین ساختمان ها در شهر واقعا مانع از رصد کامل صورت های فلکی خواهد شد .

space
10-21-2011, 04:04 PM
خب یه سوال میپرسم که شاید جاش اینجا نباشه ببخشید
می خوام از رصد گرای حرفه ایمون بپرسم
شما حس میکنید چه چیزی در ابزار های رصدی وجود نداره و شما اگر مخترع باشید یا کارخانه تولید ابزار داشته باشید سعی میکنید اونو طراحی کنید و به تولید برسونید؟

Mojtaba.M
10-22-2011, 12:14 AM
شاید جوابی هم که میدم واسه این تاپیک مناسب نباشه ولی اگه یه روز بتونم که اگه بخوام میتونم دو تا چشم !!!!!!
آره با این که دنیای علم و پزشکی با هم و دست به دست کارایی برای اعضای نابینا کردن ولی واقعا آرزومه یه روز کسایی که نابینا هستن هم بتونن و امکان اینو داشته باشن که از داخل دوربین دوچشمی به آسمان شب نگاهی بیندازند و از قدرت خدا لذت کافی رو ببرن خدا کنه ما که آؤزومه .
البته بگم که تا الان اخبار زیادی از این کار ها دیدیم ولی آیا شده یه نفر که نابینا ی کامله بتونه طبیعت رو ببینه اگه شده به من یه خبر بدین .

smhm
10-22-2011, 08:52 AM
خب یه سوال میپرسم که شاید جاش اینجا نباشه ببخشید
می خوام از رصد گرای حرفه ایمون بپرسم
شما حس میکنید چه چیزی در ابزار های رصدی وجود نداره و شما اگر مخترع باشید یا کارخانه تولید ابزار داشته باشید سعی میکنید اونو طراحی کنید و به تولید برسونید؟
اگر من سازنده تلسکوپ بودم (البته از نوع نیوتنی) یه کاری می کردم که چشمی تلسکوپ قابلیت چرخش روی بدنه را داشته باشه. چون گاهی وقتها که تلسکوپ را روی پایه استوایی برای رصد اجرام هدایت می کنیم یه وقت چشمی میره بالا که قدمون نمی رسه تو چشمی نگاه کنیم یه وقت هم میاد پایین که باید بنشینم روی زمین و نگاه کنیم. حرکت دادن تلسکوپ درون حلقه ها هم که می دونید سخته مخصوصا برای تلسکوپهای سنگین.

نجم62
10-22-2011, 08:44 PM
من کلا قاطی کردم یکی اینجانیس بگه ماکاربرای جدیدبایدکجاسوالاتمونوبپرس یم.شکل انجمنتون باعرض معذرت کمی شلوغ پلوغه.درموردموقعیت ستارگان درسال نزول قرآن یاحدود1400سال پیش اگرمیشه واسم بررسیش کنید.منظورم همان تاریخ موقعیت وحرکات ستارگان شبه دردوره های مختلف.جزئیاتش روکجامیتونم پیداکنم؟وستاره شباهنگ جزئیاتش روبگیدواینکه ایامنفرده یادوتایی؟

Mostafa
10-22-2011, 08:54 PM
من کلا قاطی کردم یکی اینجانیس بگه ماکاربرای جدیدبایدکجاسوالاتمونوبپرس یم.شکل انجمنتون باعرض معذرت کمی شلوغ پلوغه.درموردموقعیت ستارگان درسال نزول قرآن یاحدود1400سال پیش اگرمیشه واسم بررسیش کنید.منظورم همان تاریخ موقعیت وحرکات ستارگان شبه دردوره های مختلف.جزئیاتش روکجامیتونم پیداکنم؟وستاره شباهنگ جزئیاتش روبگیدواینکه ایامنفرده یادوتایی؟

سلام دوست گرامی

اگر شما با دقت بخش "راهنمای سایت " رو که بنر آن در بالای همه صفحات قرار دارد مطالعه کنید ، روش کار در فروم را به راحتی یاد خواهید گرفت .

( سوالاتی که در حیطه نجوم رصدی هستند را همینجا و سوالات کلی تر را در تاپیک " پرسش و پاسخ نجومی " می توانید مطرح کنید :

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?23-پرسش-و-پاسخ-نجومي/page70 )

ضمنآ درباره سوال شما ، موقعیت ستارگان از زمان بطلمیوس ( 2200 سال قبل ) تا کنون تغییر محسوسی نداشته است و تقریبآ همین شکلی است که الآن می بینیم . ( فقط بعضی از ستارگان شاید در حد چند دهم درجه تغییراتی داشته باشند ) .

ستاره شباهنگ هم ستاره ای سفید و پر حرارت است که پرنور ترین ستاره بعد از خورشید است و فاصله آن تا زمین حدود 8 سال نوری است و ستاره دوتایی است و هم دم کوچک و کم نوری هم دارد .

موفق باشید .

دختر ستاره
11-05-2011, 02:32 PM
دوستان کسی میدونه که این عکس دقیقا چه ساعتی از مراحل گرفت خورشید رو نشون میده ؟واسم مهمه

2770

*artemis
11-05-2011, 03:33 PM
میشه بگید زیج به چی میگن؟

زیج به کتاب‌هایی گفته می‌شد که موقعیت اجرام آسمانی را در آن درج می‌کردند. این کتاب‌ها شامل اطلاعاتی در مورد زمان طلوع و غروب خورشید، ماه و سیارات و ستاره‌های مشهور در روزهای مختلف سال و برای یک محل خاص بوده است که در قالب جدول‌هایی تنظیم می‌شده است.
از جداول زیج، برای دانستن موقعیت و رصد کردن اجرام سماوی، تعیین طول روز و شب، تهیه تقویم‌ها، جهت‌یابی و دیگر مقاصد اخترشناسی و نیز در طالع‌بینی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%B9%E2%80%8C%D8%A8%DB%8C%D9%8 6%DB%8C) استفاده می‌شده است.
در قدیم هر کدام از منجمان برجسته یا هر رصدخانه، یک زیج مخصوص به خود می‌نوشتند و زیج‌های پیشینیان را تصحیح می‌کردند که تعدادی از این زیج‌های قدیمی به نام شاهان و فرمانروایان نوشته شده است. در حال حاضر نسخه‌هایی از چنین زیج‌هایی در موزه‌ها موجود می‌باشد.
امروزه، هنوز هم برای کاربردهای علمی و نجومی، کتاب‌ها و جداولی مشابه با زیج‌های قدیمی تهیه می‌شود که البته از دقت بسیار بالاتری برخوردار هستند.
احتمال داده شده است که واژه زیج، معرب (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%B9%D8%B1%D8%A8) واژه فارسی زیگ باشد که در فارسی میانه به معنای جدول اختری و یا سالنامه است.

منبع : سایت رسمی ویکی پدیا

Mostafa
11-05-2011, 06:00 PM
دوستان کسی میدونه که این عکس دقیقا چه ساعتی از مراحل گرفت خورشید رو نشون میده ؟واسم مهمه

2770

سلام دوست گرامي

در مورد عكسي كه قرار داده ايد كاملآ بستگي به نوع گرفت دارد .

اگر گرفت كلي بوده ، اين عكس در ابتداي گرفت و قبل از گرفت كلي بوده ( با فرض اينكه عكس به همين شكل گرفته شده باشد و برگردان جانبي نباشد )

اما اگر گرفت جزئي بوده ، بستگي به درصد گرفت دارد كه نتيجه بگيريم در نيمه آغاز گرفت بوده يا نيمه پايان

و در هيچكدام از موارد بالا هم اگر اطلاعات گرفت و مكان و زمان عكسبرداري را ندانيم " ساعت تهيه عكس " را نمي توانيم حدس بزنيم !

( حالا چرا اينكه اين عكس كي گرفته شده ميتواند مهم باشد ؟!! )

دختر ستاره
11-05-2011, 06:30 PM
سلام ممنون از راهنماییتون فکر کنم سوالمو بد پرسیدم :sFun_bangdesk:من به ساعتی که این عکس گرفته شده کاری ندارم فقط میخوام بدونم که در این خورشید جزئی که 14 دی ماه 89 بود این عکس حداکثر یا حداقل گرفت رو نشون میده؟ می خوام بدونم حالتی که خورشید گرفتگی در این تصویر داره ساعت 12 رو نشون میده که تازه گرفت آغاز شده یا ساعت 1 که حداکثر گرفت بوده دارم روی یه پروژه در مورد خورشید گرفتگی کار میکنم:faill: به این دلیل واسم مهمه!

*artemis
11-09-2011, 11:53 AM
بچه ها من یه سوال دیگه دارم
میخواستم ببینم الگوی حرکتی ستاره ها که در باستان و امروز استفاده میشه چیه و چه کسی تهیه کرده و بر چه اساسی تنظیم شده ؟

hadi soleimani
11-10-2011, 12:14 PM
بچه ها من یه سوال دیگه دارم
میخواستم ببینم الگوی حرکتی ستاره ها که در باستان و امروز استفاده میشه چیه و چه کسی تهیه کرده و بر چه اساسی تنظیم شده ؟

نقش و الگوی آنها در حال حاضر کم و بیش، دقیقا همان است که در هزار سال پیش بود. این ثبات ظاهری در نتیجه فاصله عظیمی است که میان ما و آنها وجود دارد. با این فواصل چندین هزار سال طول خواهد کشید تا تغییر قابل ملاحظه‌ای در نقش ستارگان پدید آید. این ثبات ظاهری مکان ستارگان موجب شده است که نام متداول (ثوابت) به آنها اطلاق شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر این سایت را مطالعه کنید.http://www.hawking.ir

space
11-12-2011, 12:11 AM
در مورد سیارکی که هفته قبل از کنار زمین عبور کرد چیزی میدونید؟

hadi soleimani
11-12-2011, 01:39 PM
در مورد سیارکی که هفته قبل از کنار زمین عبور کرد چیزی میدونید؟

دوست عزیز من در قسمت خبرهای داغ نجومی اطلاعاتی دز این مورد گذاشتم که کمکتون میکنه.

Mojtaba.M
11-16-2011, 06:22 PM
یک سوال :
اگر از خارج منظومه ی شمسی به خورشید نگاه کرد خورشید در چه صورت فلکی قرار دارد و یه سوال دیگر :
از بیرون منظومه ی شمسی با تلسکوپ سیاره ی زمین چه شکلی خواهد بود .چه رنگی ؟

پیمان اکبرنیا
11-16-2011, 06:29 PM
یک سوال :
اگر از خارج منظومه ی شمسی به خورشید نگاه کرد خورشید در چه صورت فلکی قرار دارد و یه سوال دیگر :
از بیرون منظومه ی شمسی با تلسکوپ سیاره ی زمین چه شکلی خواهد بود .چه رنگی ؟

سلام

درباره سوال اولتون: بستگی داره از چه جهتی به خورشید نگاه کنیم. از بیرون منظومه شمسی، بسته به جای ناظر، خورشید در هر صورت فلکی میتونه باشه.

و سوال دوم: اصولا اگر زمین را از دور نگاه کنید و بزرگنمایی خیلی زیاد نباشه، به صورت یک نقطه آبی رنگ میبینیدش. دیدن جزئیات مثل ابرها و قاره ها بستگی به بزرگنمایی تلسکوپ داره.

Mojtaba.M
11-16-2011, 06:46 PM
بعد این اطلاعات رو از کجا به دست میارن کسی که به خارج از منظومه ی شمسی نرفته ؟
در مورد موقعیت ناظر هم اگر از مرکز کهکشان راه شیری به منظومه ی خورشیدی نگاه کنیم در چه صورت فلکی قرار داره ؟

پیمان اکبرنیا
11-16-2011, 07:29 PM
بعد این اطلاعات رو از کجا به دست میارن کسی که به خارج از منظومه ی شمسی نرفته ؟
در مورد موقعیت ناظر هم اگر از مرکز کهکشان راه شیری به منظومه ی خورشیدی نگاه کنیم در چه صورت فلکی قرار داره ؟

کل اطلاعاتی را که از جهان داریم، که با سفر کردن به دست نیاوردیم. همه رصدها، محاسبات و شبیه سازی های مختلف به ما کمک میکند تا جای ستاره ها در آسمان را دقیقا بدونیم و بدونیم که از نقاط دیگه هم این ستاره ها چگونه دیده می شوند. شما با یک نرم افزار ساده مثل استاری نایت هم میتونید برید به بیرون از منظومه شمسی و ببینید مکان خورشید و ستاره ها چگونه تغییر میکنند.

از مرکز کهکشان دیگه صورت فلکی آشنایی در آسمان وجود نداره چون خیلی از خورشید فاصله میگیریم و شکل آسمون به کل عوض میشه و ستاره ها جابه جا می شوند. فقط در نزدیکی منظومه شمسی صورت فلکیها این شکلی که ما میبینیم هستند.

behnood
12-07-2011, 04:55 PM
سلام دوستان
من حدود چهار سال پیش نجوم رو به طور جدی شروع کردم و الان هم شاگرد آقای تفرشی هستم و این یکی از بزرگ ترین افتخارات منه ،
ولی یه مشکل خیلی بزرگ دارم ، به خاطر این که معلم نجوم مدرسه ( سه سال پیش ) یه با عرض پوزش یه کمی تنبل بود من تقریبا صورت فلکی ها رو یاد نگرفتم ، لطفا بگویید بهترین راه برای این که صورت فلکی ها رو یاد بگیرم چیه ؟
خیلی ممنون میشم اگه جوابم رو بدین .

af.skylover
12-07-2011, 05:09 PM
منم دقیقا مشکل آقای بهنود را دارم ، حتی پیدا کردن ساده ترین صورت های فلکی برای من سخت ترین کاره ، البته آسمون تهران هم فکر نکنم بی تقصیر باشه!!!!اگه می شه منم یه کم راهنمایی کنید...

Astronomy
12-07-2011, 05:16 PM
یه نقشه بگیری دستت و بری رصد با چشم غیر مسلح
و صورت های فلکی رو از روی نقشه پیدا کنی و تشخیص بدی

af.skylover
12-07-2011, 05:33 PM
یه نقشه بگیری دستت و بری رصد با چشم غیر مسلح
و صورت های فلکی رو از روی نقشه پیدا کنی و تشخیص بدی
راستش این کارو انجام دادم ولی موفق نشدم . راه دیگه ای وجود نداره؟؟؟

Omid Scope
12-07-2011, 06:28 PM
براي اينكه بتونين قدرت رصدي و شناخت صورت فلكي هارو در خودتون تقويت كنين بايد آسمون رو مداوم رصد كنين و صورت فلكي هايي رو كه تو اطلس يا نقشه راهنما مي بينيد با ديده هاي خودتون تطبيق بدين بايد به اين نكته هم توجه كنين كه بررسي نقشه راهنما به تنهايي كافي نيست چون حد قدر آسمون در جاهاي مختلف فرق ميكنه مثل تهران و جاهاي مختلفش كه گفتين و پيدا كردن ستاره ها سخت ميشه چون شما نقشه اي با حد قدر 6-7 دستتون هست ولي حد قدر آسمونتون شايد تو بعضي جاها 2 هم نباشه و با وجود نرم افزار هاي شبيه ساز آسمان مثل starry night و... استفاده از اطلس هاي چاپي كمي پيش پا افتاده است البته براي همچين استفاده اي. در نرم افزار هاي شبيه ساز مي تونيد به راحتي با وارد كردن مكان و مختصات مورد نظر آسمون رو دقيقا اون طوري كه شما مشاهده ميكنين ببينيد.
اگه دسترسي به برنامه starry night دارين پيشنهاد ميكنم از اين روش استفاده كنين تا در مورد پيدا كردن ستاره ها به كوچكترين مشكلي هم بر نخوريد. اول حد قدر آسمون جايي كه ميتونين از اونجا رصد بكنين و پيدا كنين حد قدر، كم نورترين ستاره اي ميشه كه ميتونين تو آسمون ببينين. مثلا حد قدر آسمون مراغه 3.75 تا 4 هست. بعد در starry night حد قدر اسمون رو با حد قدر واقعي اسمون خودتون تطبيق بدين يعني حد قدر آسمون نرم افزار رو تا 4 كاهش بدين البته نسبت به آسمان مراغه گفتم. بعد اين كار ديگه شما به راحتي ميتونين صورت فلكي هايي رو كه بالاي سرتون ميبينين و بشناسين و ستاره هارو به راحتي پيدا كنين و دچار مشكل نشين چون ستاره هاي اضافي حذف ميشن البته سعي كنين جاي تاريك تري رو براي رصد انتخاب كنين تا بتونين كم نور ترين ستاره صورت فلكي ها رو هم ببينيد.
موفق باشيد.

subaro
12-07-2011, 07:12 PM
سلام
بهتره اول در اسمان تاریک صورتهای فلکی اصلی را یاد بگیرید.و از روی ان بقیه صورتهای فلکی رو پیدا کنید.
میتونید براساس ماهی که رصد میکنید چند تا از صورتهای فلکی را پایه قراردهید.مثلا جبار و ذات الکرسی برای زمستان و عقرب و قوری برای تابستان و الی اخر.
یا میتونید از ستاره های معروف ان ماه استفاده کنید.
من اینطوری اسمان را یاد گرفتم.موفق باشید.

Astronomy
12-07-2011, 07:47 PM
سلام
بهتره اول در اسمان تاریک صورتهای فلکی اصلی را یاد بگیرید.و از روی ان بقیه صورتهای فلکی رو پیدا کنید.
میتونید براساس ماهی که رصد میکنید چند تا از صورتهای فلکی را پایه قراردهید.مثلا جبار و ذات الکرسی برای زمستان و عقرب و قوری برای تابستان و الی اخر.
یا میتونید از ستاره های معروف ان ماه استفاده کنید.
من اینطوری اسمان را یاد گرفتم.موفق باشید.
قوری یا قوس؟

Mostafa
12-07-2011, 10:29 PM
قوری یا قوس؟

منظورشون از قوري همون قوس است .

چون در بعضي از نقشه ها ستاره هاي قوس رو جوري به هم وصل ميكنند كه خيلي شبيه قوري ميشه كه اتفاقآ راه شيري هم مثل بخاري است كه از لوله قوري خارج ميشه

به خاطر همين دليل گاهي از اين نام هم براي صورت فلكي قوس استفاده مي كنند

Setare KOchOlO
12-11-2011, 12:59 AM
براي پيدا كردن يك صورت فلكي معمولا با توجه به ستاره ي آلفا اون صورت كه يك ستاره پرنور هستش ميشه صورت فلكي مورد نظر رو پيدا كنين

پس بايد به سراغ صوري بريم كه ستاره هاي بارزي دارن كه در همه نقشه هاي آسمان شب اونا رو بزرگ رسم كردن ... وقتي اين صور رو پيدا كنين ميتونين صور مجاورشو پيدا كنين

وهمون جور دوستان اشاره كردن ،شكلي كه خودتون در آسمان پيدا ميكنين با شكلي كه در نقشه كشيده تطبيق بدين.

براي شروع كار هم از گردونه استفاده كنين ... گردونه ها به شما امكان اينو ميده كه تاريخ و ساعت مورد نظرتونو تنظيم كنين.

همين اول كار هم وسواس رصدگاه تاريك رو نداشته باشين(بهونه تنبلي براخودتون جور نكنين) از همون شهر خودتون ميتونين شروع كنين.

sara shahabi
12-11-2011, 11:51 AM
علاوه بر راه هایی که دوستان گفتند،می تونید صورت های فلکی یک قسمت از آسمان رو رسم کنید یعنی با در نظر گرفتن افق و ارتفاع ِصورت های فلکی، هر ستاره ای که در آسمان می بینید رو رسم کنید(فقط باید سعی کنید فاصله ها رو رعایت کنید). قطعا روی کاغذ پیدا کردن ارتباط بین ستاره ها ساده تر هست و می تونید با گردونه مقایسه کنید(و مثلا اگر آن چه که روی کاغذ رسم کردید با گردونه تفاوت داشته باشه شما دقتتون رو بیشتر می کنید که شاید ستاره های کم نور تر رو ندیده باشید و رسم نکرده باشید)،ضمن اینکه چون ستاره ها رو خودتون رسم کردید حتما در ذهنتون خواهد ماند.البته اگر ذهنیت قبلی از صورت های فلکی داشته باشید بیشتر کمک می کنه.این در واقع کاری هست که پیشینیان هم انجام می دادند و مخصوصا برای پیدا کردن صورت های فلکی که ستاره های کم نورتری دارند مفید هست.من خودم امتحان کردم فایده داشته واقعا!

marzieh
12-11-2011, 04:55 PM
سلام به همه دوستان آوایی
یه سوال:
چرا ماه را بعضی مواقع نزدیک افق بزرگتر میبینیم؟؟؟

marzieh
12-11-2011, 05:18 PM
سلام دوستان

چطوری میتونیم یک جرم را خیلی سریع بیاریم حداقل جای دقیق آن را از روی نقشه با آسمان تطبیق بدیم ؟؟

من برای پیدا کردن یک جرم بخاطر اینکه جای دقیق آن را نمیتونم تشخیص بدم به همین خاطر برای پیدا کرد جرم مورد نظرم میگردم تا پیدا کنم و بعضی مواقع نمیتونم آن را پیدا کنم و ببینم.... باید چیکار کنیم که بتونیم جای جرم را سریع تشخیص بدیم وآن را پیداکنیم؟؟؟؟

sara shahabi
12-11-2011, 06:31 PM
سلام به همه دوستان آوایی
یه سوال:
چرا ماه را بعضی مواقع نزدیک افق بزرگتر میبینیم؟؟؟

سلام
دلیل این مورد خطای دید هست،از دید ما کره ی آسمان پخ شدگی داره به خاطر همین فکر می کنیم ماهی که در بالای سر ما هست به ما نزدیکتر هست و در نتیجه مغز ما فکر می کنه که ماه کوچکتر هست،تا حدودی به پرسپکتیو ربط داره(کلا مغز پیچیده ای داریم!)
هم چنین وقتی ماه به افق نزدیک هست ذهن ما،ماه رو با پدیده های زمینی مقایسه می کنه که عامل دیگه ای برای بزرگ تر به نظر رسیدن ماه هست.(اگر پدیده های زمینی ِبیشتر مثل یک ردیف خانه در نزدیکی ماه در افق وجود داشته باشد این موضوع بیشتر مشخص می شه)
این موضوع فقط در مورد ماه نیست و خورشید و صورت های فلکی هم(فاصله ی ستاره ها)همین طور به نظر می رسند.
جالب این جاست که بعضی افراد(در صد کمی البته)این می شه گفت توهم ِماه رو،حس نمی کنند،پس به تحلیل و ذهن افراد هم بستگی دارد.
البته دلایل دیگه ای هم داره که فکر می کنم هنوز هم روش بحث هست...

af.skylover
12-12-2011, 07:31 PM
سلام ، یه سوال داشتم . حد قدر تهران در بهترین و بدترین شرایط چنده؟؟؟ راستش چند روز پیش از کسی که دستی در نجوم داره این سوال رو پرسیدم و به من گفتند که در بدترین شرایط حد قدر تهران چهاره!!!!!!!!!!!راستش من یکم تعجب کردم...این عدد درسته؟؟؟

Astronomy
12-12-2011, 08:47 PM
سلام ، یه سوال داشتم . حد قدر تهران در بهترین و بدترین شرایط چنده؟؟؟ راستش چند روز پیش از کسی که دستی در نجوم داره این سوال رو پرسیدم و به من گفتند که در بدترین شرایط حد قدر تهران چهاره!!!!!!!!!!!راستش من یکم تعجب کردم...این عدد درسته؟؟؟
فکر می کنم درست باشه چون وقتی از شرایط جوی بد حرف می زنیم منظور آلودگی غباری و دودی هوا به علاوه آلودگی نوری هست و منظور ابری بودن یا غیره نیست
به نظرتون در جایی که حی پر از چراغ باشه و جو هم کاملا صاف نباشه نمیشه با چشم غیر مسلح ستاره قدر 4 رو دید؟
راستی یه چیز دیگه اینه که این عدد میانگین همه نقاط تهران هست نه فقط شلوغ ترین نقاط

af.skylover
12-12-2011, 09:07 PM
فکر می کنم درست باشه چون وقتی از شرایط جوی بد حرف می زنیم منظور آلودگی غباری و دودی هوا به علاوه آلودگی نوری هست و منظور ابری بودن یا غیره نیست
به نظرتون در جایی که حی پر از چراغ باشه و جو هم کاملا صاف نباشه نمیشه با چشم غیر مسلح ستاره قدر 4 رو دید؟
راستی یه چیز دیگه اینه که این عدد میانگین همه نقاط تهران هست نه فقط شلوغ ترین نقاط
ممنون که جواب دادید. نمی دونم ، آخه من این حد قدرو برای مناطقی که آسمون خیلی تمیز تری از تهران دارن شنیده بودم، برای همین یکم شک داشتم...

behnood
12-12-2011, 10:24 PM
من تو تهران در بهترین حالت بیشتر از قدر ۳ رو ندیدم و در حالت عادی هم حدود ۲.۵ ولی چند روز پیش حتی ستاره قطبی هم معلوم نبود که تلسکوپم رو قطبی کنم .
البته یه بار چند سال پیش نوروز ( فکر کنم ۸۶ بود ) حد قدر حدود ۳.۵ ، ۴ بود البته از حاشیه شهر نه مرکز .

af.skylover
12-12-2011, 10:38 PM
من تو تهران در بهترین حالت بیشتر از قدر ۳ رو ندیدم و در حالت عادی هم حدود ۲.۵ ولی چند روز پیش حتی ستاره قطبی هم معلوم نبود که تلسکوپم رو قطبی کنم .
البته یه بار چند سال پیش نوروز ( فکر کنم ۸۶ بود ) حد قدر حدود ۳.۵ ، ۴ بود البته از حاشیه شهر نه مرکز .

راستش منم با شما هم عقیده هستم . به طوری که حد اقل ، در مرکز تهران که ما ساکن هستیم ، ستاره ها به سادگی قابل شمارش هستند و حتی گاهی اوقات تعدادشون از انگشت های دو دست تجاوز نمی کند!!!!

solh
12-13-2011, 05:31 PM
میخواستم بپرسم چجوری میتونم حد قدر رو تخمین بزنم ؟ اخر هفته میخوام با دوستان برم یه جای تارک رصد !! دوستان لطفا کمک کنن !

No.1
12-13-2011, 06:57 PM
میخواستم بپرسم چجوری میتونم حد قدر رو تخمین بزنم ؟ اخر هفته میخوام با دوستان برم یه جای تارک رصد !! دوستان لطفا کمک کنن !

سلام دوست گرامی
در تاپیک زیر درباره این موضوع صحبت شده :
http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?28-%D9%82%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%86%D8%AC%DB%8C

*artemis
12-13-2011, 09:23 PM
سلام دوستان
برای تعیین زاویه قوس و درجه بندی فاصله بین ستاره ها از هم که با انگشتان دست صورت میگیره کسی عکس داره و یا میتونه بگه این درجه ها چه جوری تعیین میشن ؟
ممنون

Setare KOchOlO
12-14-2011, 12:48 AM
سلام دوستان
برای تعیین زاویه قوس و درجه بندی فاصله بین ستاره ها از هم که با انگشتان دست صورت میگیره کسی عکس داره و یا میتونه بگه این درجه ها چه جوری تعیین میشن ؟
ممنون

http://astroupload.com/uploads/13238110701.jpg (http://astroupload.com/)

بعلاوه:
يك مشت بسته بدون انگشت شست 10 درجه
فاصله بين انگشت اشاره و ميانه (بطور معمولي باز بشه) 5 درجه
قطر كوچكترين انگشت دست هم 0.5 درجه

ضمنا:
براي زاويه سنجي با دست ، دست بايد كاملا كشيده باشه .

space
12-16-2011, 12:07 AM
سلام دوستان

چطوری میتونیم یک جرم را خیلی سریع بیاریم حداقل جای دقیق آن را از روی نقشه با آسمان تطبیق بدیم ؟؟

من برای پیدا کردن یک جرم بخاطر اینکه جای دقیق آن را نمیتونم تشخیص بدم به همین خاطر برای پیدا کرد جرم مورد نظرم میگردم تا پیدا کنم و بعضی مواقع نمیتونم آن را پیدا کنم و ببینم.... باید چیکار کنیم که بتونیم جای جرم را سریع تشخیص بدیم وآن را پیداکنیم؟؟؟؟
اگه واقعا سریع ترین راه رو میخواید کافیه یه تلسکوب سلسترون با موتور گو تو داشته باشید:دی
ولی در کل برای پیدا کردن یک جرم باید اول صورت های فلکی آسمون رو بشناسید و بعدش یه نقشه داشته باشید که جای مثلا سیارتونو نشون بده و باز شاید سریع ترین نقشه رو نرم افزاری مثل استاری نایت در اختیارتون بذاره.
اگه نقشه ندارید و می خواید بفهمید به سیاره نگاه میکنید یا ستاره کافیه صورت فلکی که در اون واقع شده رو به خاطر بسپرید و برای مثال روز بعد همون ساعت به اون صورت فلکی نگاه کنید اگه جسم درست در جای قبلی بود به احتمال زیاد ستاره بوده و اگر جابجا شده بود احتمالا سیارس
بعد از یادگیری صورت های فلکی باید نقشه خوانی هم بلد باشید که بتونید از بعد و میل یا سمت و ارتفاع (بدون نیاز به سلسترون و گو تو :دی )دقیقا به نقطه مورد نظر نگاه کنید.

مسعود فرح بخش
12-17-2011, 08:33 PM
ممنون از دوستان جواب سوالم رو گرفتم ، حالا یک سوال دیگه
امشب داشتم به سیاره زهره و مشتری نگاه می کردم یه هو واسم یه سوال پیش اومد، دیدم که این دو تا دقیقا مثل زمانیکه تو دوران بچگی ستاره هارو می کشیدیم 5 پَر هستن،حداقل من با عینکم اینطور می دیدم ،حالا سوال من اینه مگه اینا(سیاره ها و ستاره ها) کروی نیستن پس چرا روشنائیشون هم به صورت یک کره دیده نمیشه و همون حالت 5 پر بودن رو دارن؟؟

آسمون
12-17-2011, 09:37 PM
ممنون از دوستان جواب سوالم رو گرفتم ، حالا یک سوال دیگه
امشب داشتم به سیاره زهره و مشتری نگاه می کردم یه هو واسم یه سوال پیش اومد، دیدم که این دو تا دقیقا مثل زمانیکه تو دوران بچگی ستاره هارو می کشیدیم 5 پَر هستن،حداقل من با عینکم اینطور می دیدم ،حالا سوال من اینه مگه اینا(سیاره ها و ستاره ها) کروی نیستن پس چرا روشنائیشون هم به صورت یک کره دیده نمیشه و همون حالت 5 پر بودن رو دارن؟؟

دلیلش خیلی ساده هست...به دلیل رد شدن نور سیاره(البته واسه ستاره ها هم صدق میکنه) از جو زمین هست و اینکه در جو زمین علاوه بر گازها،گرد و غبار و ذرات ریز دیگر هم وجود دارد که این ذرات باعث پخش شدن نور میشه ...حتی زمانی که ستاره ای در حال طلوع است چون در افق غبار بیشتر است مشاهده میکنید که ستاره قرمز و با نور پخش تر به نظر می رسد.

smhm
12-18-2011, 09:28 AM
صحبت از پردار بودن ستارها شد جالبه بدونید:
نام مشتری در فارسی پرگیس است یعنی ستاره گیسودار این لغت در زبان عربی بصورت برجیس خوانده می شود.

رخساره روشنی
12-18-2011, 10:35 PM
درود بر شما من یه سواله که چند روزم ذهنم رو مشغول کرده :
چرا همیشه وقتی ماه کامله ( بدر ) ماه گرفتگی رخ می ده :

marzieh
12-19-2011, 03:36 PM
اگه واقعا سریع ترین راه رو میخواید کافیه یه تلسکوب سلسترون با موتور گو تو داشته باشید:دی
ولی در کل برای پیدا کردن یک جرم باید اول صورت های فلکی آسمون رو بشناسید و بعدش یه نقشه داشته باشید که جای مثلا سیارتونو نشون بده و باز شاید سریع ترین نقشه رو نرم افزاری مثل استاری نایت در اختیارتون بذاره.
اگه نقشه ندارید و می خواید بفهمید به سیاره نگاه میکنید یا ستاره کافیه صورت فلکی که در اون واقع شده رو به خاطر بسپرید و برای مثال روز بعد همون ساعت به اون صورت فلکی نگاه کنید اگه جسم درست در جای قبلی بود به احتمال زیاد ستاره بوده و اگر جابجا شده بود احتمالا سیارس
بعد از یادگیری صورت های فلکی باید نقشه خوانی هم بلد باشید که بتونید از بعد و میل یا سمت و ارتفاع (بدون نیاز به سلسترون و گو تو :دی )دقیقا به نقطه مورد نظر نگاه کنید.

ممنون که جواب دادین......من تا حدودی با آسمان آشنایی دارم و از نقشه هم استفاده می کنم اما با این وضع جای جرم را که از روی نقشه پیداکردم نمیتونم سریع توی آسمان پیداکنم و جرم و بیارم، باید دنبال اون بگردم برای رفع این باید چیکار کنم؟

Setare KOchOlO
12-20-2011, 12:08 AM
ممنون که جواب دادین......من تا حدودی با آسمان آشنایی دارم و از نقشه هم استفاده می کنم اما با این وضع جای جرم را که از روی نقشه پیداکردم نمیتونم سریع توی آسمان پیداکنم و جرم و بیارم، باید دنبال اون بگردم برای رفع این باید چیکار کنم؟

تجربه بسيار مهم هستش كه بتونين براحتي اجرام آسمان رو پيدا كنين.

مثلا رصد هاي مداوم ... وقتي شما يك جرم رو مداوم و در زمان هاي مختلف رصد كنين ، به اين پي ميبرين كه چقد بايد اپتيك رو بچرخونم، چقد بايد بالا پايينش كنم، چقد از ستاره ي پرنوري كه در صورت فلكي مورد نظر ميشناسم فاصله داره.

اگر هم علاقمند هستين خودتون متبحر بشين سعي كنين با اپتيكاي ساده استفاده كنين و اول بدنيال اجرام قابل توجه باشين.

بعد از شناخت ازاين اجرام ميتونين ديگر اجرام كم نور تر رو بااستفاده از اون پيدا كنين.

موفق باشين:have a nice day:

hermes
12-20-2011, 01:54 AM

ببخشیدا ولی من اصلا شروع با یه تلسکوپ موتور گو تو رو برای شروع پیشنهاد نمیکنم :have%20a%20nice%20dدلیلشم واضح هست این نوع تلسکوپ ها بیشتر برای عکاسان نجومی و یا کسایی هست که دیگه تجربه ی کافی در رصد رو دارن وگر نه کسی که می خواد تازه رصد رو کنه اگه با این نوع تلسکوپ ها کار کنه دیگه هیچ لذتی از رصد اون طور که باید نمی بره مثل کسی که مسئله ی ریاضی رو خودش حل کنه و کسی که راه حل جلوش باشه!!!!!!!!!!!!!!!!! این نظره شخصی من بود شاید اشتباه میکنم.:have%20a%20nice%20d

Astronomy
12-20-2011, 07:03 PM

ببخشیدا ولی من اصلا شروع با یه تلسکوپ موتور گو تو رو برای شروع پیشنهاد نمیکنم :have%20a%20nice%20dدلیلشم واضح هست این نوع تلسکوپ ها بیشتر برای عکاسان نجومی و یا کسایی هست که دیگه تجربه ی کافی در رصد رو دارن وگر نه کسی که می خواد تازه رصد رو کنه اگه با این نوع تلسکوپ ها کار کنه دیگه هیچ لذتی از رصد اون طور که باید نمی بره مثل کسی که مسئله ی ریاضی رو خودش حل کنه و کسی که راه حل جلوش باشه!!!!!!!!!!!!!!!!! این نظره شخصی من بود شاید اشتباه میکنم.:have%20a%20nice%20d
به نظر من کسی که واقعا بخواد از پیدا کردن اجرام لذت ببره می تونه تلسکوپ گوتو هم داشته باشه و با کنترل دستی اون رو پیدا کنه و از گوتو در مواقع لازم (عکاسی و اتفاقات سریع نجومی مثل اختفا ها و ...) استفاده کنه

Mojtaba.M
12-20-2011, 11:44 PM
ولی لذتی که برای رصد در تلسکوپ های بدون گوتو داره در هیچ تلسکوپی وجود نخواهد داشت البته دقت کنید فقط برای رصد نه عکاسی .

برای عکاسی شما باید حتما یه گوتو فراهم کنید
خلاصه من هم به شما پیشنهاد میکنم ابتدا در مورد جرمی که میخوایید اون رو پیدا کنید مطالعه و بعد به آسمان مراجعه و اون رو پیدا کنید با تمرین مداوم (الته پشت سر هم )حتما میتوانید اطلاعات رصدی خودتون رو بالا ببرید.

space
12-21-2011, 10:05 AM
یه سوال که فکر میکنم خیلی بدرد بخوره
اگه در یه منطقه رصدی باشیم که افق کاملا باز داره و فقط یه کوه با ارتفاع y با فاصله Xاز ما افق رو بسته
چقدر باید از محل اولیه فاصله بگیریم تا افق کاملا باز داشته باشیم(برای پبداکردن رصدگاه خیلی بدرد میخوره)

یزدان بابازاده
01-04-2012, 03:35 PM
با سلام
سوالتون بیشتر شبیه سوال های المپیادیه!
راه حل اینه :
http://www.astroupload.com/uploads/13256784921.png
توضیح راه حل :
cos*=Re/Re+y
با بدست آمدن زاویه * => می توان با استفاده از این رابطه : 360/(پی . 2 . r ) . *
فاصله از پای کوه را بدست آورده و سپس منهای x می کنیم .

مسعود فرح بخش
01-04-2012, 09:08 PM
راه حل اینه :
توضیح راه حل :
cos*=Re/Re+y
با بدست آمدن زاویه * => می توان با استفاده از این رابطه : 360/(پی . 2 . r ) . *
فاصله از پای کوه را بدست آورده و سپس منهای x می کنیم .
لطفا کمی بیشتر توضیح بدید
r تو فرمول چیه؟و فواصل Re و Re+y چطور به دست میان؟
من فکر می کنم با استفاده از تعاریف sin و cos و رابطه فیثاغورث می تونیم خیلی راحت فاصله رو پیدا کنیم.

یزدان بابازاده
01-05-2012, 08:45 AM
چشم حتما
خب ببینید منظور از اینکه کوه در افق فرد نباشد یعنی چه ؟ یعنی اینکه اگر ما افق فرد را در همه ی جهات ادامه دهیم کوه همواره زیر افق بماند . به طور حدی می خواهیم کمترین مقدار جابجایی را بدست آوریم که طی آن کوه دیگر در افقمان نباشد یعنی اینکه افق ما دقیقا کوه را در قله قطع کند .
خب تعریف افق چیه : خط مماسی بر کره ی زمین در نقطه ای که ناظر ایستاده پس طبق این تعریف خط افق فرد بر شعاع زمین وارد بر نقطه ای که ناظر ایستاده عمود است .
حالا دو کار می کنیم یک اینکه افقمان را به امتداد می دهیم تا قله ی کوه را قطع کند و دو اینکه از مرکز زمین یک خط به محل ناظر(همان شعاع زمین که با Re)
نشان داده شده و یک خط هم به وسط پای کوه وصل می کنیم و تا قله ی کوه ادامه می دهیم که اندازه اش می شود (شعاع زمین + ارتفاع قله =Re+y)
حالا یک مثلث قائم الزاویه داریم که از رابطه ی کسینوس ها در این مثلث می توانیم زاویه ی ایجاد شده در مرکز زمین را بدست آوریم .
حالا ببینید به ازای زاویه ی 360 درجه در مرکز زمین ما در روی سطح زمین 2pi.r محیط داریم . حالا می خواهیم بدانیم به ازای * درجه چقدر محیط خواهیم داشت . در واقع می خواهیم فاصله ی فرد تا پای کوه را بدست آوریم پس می نویسیم 360/* . 2pi.r و محیط بدست می آید . و چون از ابتدا x مقدار نیز از پای کوی فاصله داشتیم جواب را باید از x کم کنیم . بازم اگه جاییش ابهام داشت در خدمتتم.

دختر ستاره
01-07-2012, 08:03 PM
سلام سحابی رزت رو میشه در آسمان شهرهایی مثل اصفهان با دو چشمی رصد کرد ؟

rezash
01-08-2012, 12:07 AM

برای دیدن سحابی رزت به آسمانی بسیار تاریک نیاز هست که بعید میدونم بتونید به این راحتی آنرا ببینید مگر اینکه از صافی سحابی استفاده کنید یا از عکاسی با نور دهی استفاده نمائید.

با دوچشمی به هیچ عنوان دیده نخواهد شد.

یزدان بابازاده
01-08-2012, 08:30 AM
سلام
با دو چشمی تقریبا غیر ممکنه ولی من با تلسکوپ شکستی 80 میلیمتریم تو تهران تو پشت بام خونه مان رزت رو دیدم ولی خب به هر حال شما تلاشتون رو بکنید چه دیدید!!

only orion
01-08-2012, 11:31 AM
سلام
با دو چشمی تقریبا غیر ممکنه ولی من با تلسکوپ شکستی 80 میلیمتریم تو تهران تو پشت بام خونه مان رزت رو دیدم ولی خب به هر حال شما تلاشتون رو بکنید چه دیدید!!
یک دوچشمی 80*20 با یک تلسکوپ 80میلی متری هیچ فرقی از لحاظ حداکثر قدر قابل مشاهده نداره.اون چیزی که شما دیدید خوشه ی بازی هست که داخل سحابی وجود داره.اگه اشتباه نکنم خوشه ی ngc 2244.خود سحابی رو همونجور که گفتند با فیلتز سحابی باید رصد کرد.

دختر ستاره
01-08-2012, 11:48 AM
من خودم در همین آسمان با آلودگی نوری تعدادی از مسیه ها رو با دو چشمی رصد کردم مثل m37،m38،m31،m22،m25،m7،m6،m42

دیشب هم تلاش کردم برای رصد سحابی رزت فقط چیزی که در محدود سحابی دیدم یه خوشه باز ستاره ای بود که فکر کنم همون خوشه وسط سحابی بود که only orion عزیزگفتن .

rezash
01-08-2012, 07:03 PM
خیلی از اجرام فهرست مسیه از شهرها نیز رویت میشوند.ولی سحابی رز هم جز فهرست مسیه نیست هم اینکه از اجرام سخت رصدی است.و در آسمان مناسب رویت میشود ولی زیبائی آن با فیلتر سحابی و عکاسی نمود میکند.

البته همانطور که دوستان هم گفتند در درون این سحابی خوشه ستاره ای قرار دارد با نام 2244 ngc که به راحتی رصد میشود.

عکسی از این سحابی و خوشه ستاره ای درون آن :

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/image/0802/rosette_abtps_v.jpg (http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/image/0802/rosette_abtps.jpg)

Mojtaba Gholami
01-13-2012, 10:23 AM
با سلام . تو این فصل سال چند صورت فلکی رو میشه در شمال ایران در دی ماه دید ؟ من با چشم غیرمسلح تونستم 13 تاشونو پریشب ببینم.

Astronomy
01-13-2012, 12:58 PM
با سلام . تو این فصل سال چند صورت فلکی رو میشه در شمال ایران در دی ماه دید ؟ من با چشم غیرمسلح تونستم 13 تاشونو پریشب ببینم.
در همه اوقات و در همه نقاط دنیا در یک لحظه حدود 40 صورت فلکی در آسمان هست که البته انتظار نمیره همشون رو بشه به راحتی تشخیص داد!!

Hojjat Zafarkhah
01-14-2012, 05:05 PM
مدتی پیش یکی ادعا کرد که میشه طوفان زحل رو رصد کرد!!!!!
میخواستم ببینم این ادعا چقدر میتونه درست باشه؟؟؟ با چه نوع تلسکوپی !!؟؟؟ اصلا میشه؟؟؟ یا نه؟؟؟؟

rezash
01-15-2012, 12:42 AM
مدتی پیش یکی ادعا کرد که میشه طوفان زحل رو رصد کرد!!!!!
میخواستم ببینم این ادعا چقدر میتونه درست باشه؟؟؟ با چه نوع تلسکوپی !!؟؟؟ اصلا میشه؟؟؟ یا نه؟؟؟؟

اوریون عزیز: این لکه رو پارسال یک رصدگر و عکاس نجومی ایرانی برای اولین بار رصد کرد.از پشت بوم خونه شون در تهران.اسمشون هم آقای قمی بود اگر اشتباه نکنم.

خودم هم یکبار این لکه رو در همون موقع ها دیدم.جدیدا این لکه رو رصد نکردم ولی میدونم این گونه توفانها تا چند سال بر سطح زحل ماندگار است.

فکر کنم با یک تلسکوپ 8 اینچ و بزرگنمائی بالا بتونی ببینیش.البته باید هنگام رصد این لکه در این سمت زحل که رو به ماست باشه.

البته خیلی واضح نیست ولی تفاوت رنگش با سطح زحل مشخصه.

rezash
01-15-2012, 10:35 PM
راستی من امروز 5 صبح به مدت 10 دقیقه رفتم رصد زحل.

البته چون میخواستم برم سرکار خیلی سریع السیر و هول هولی رصد کردم.یک موضوعی که الان در رصد زحل دردسر ساز هستش حلقه زحل است که تقریبا نیم کره شمالی رو پوشانده بود.واجازه نمیده سطح زحل معلوم بشه.

البته یک نکته هم بگم که فکر کنم تلسکوپم از هم خطی خارج شده و اجرام تا در مرکز قرار نگیرند مشخص نمیشن.و اگر در گوشه تصویر باشند محو و ابرناک هستند.(کسی میدونه چه ایرادی پیدا کرده ؟)

Astronomy
01-16-2012, 05:47 PM
یه سوال دارم
و با توجه به این که بحث توی تاپیک فیزیک محض داغ بود و نمی شد اون بحث رو قطع کرد جای دیگری بهتر از اینجا پیدا نکردم
وقتی ما یک چشممون ببندیم باید روشنایی محیط مون که می بینیم نصف بشه ولی به صورت تجربی هیچ تاثیری رو روشنایی محیط نمی زاره (حداقل من حس نمی کنم)
چرا؟

BigBang
01-16-2012, 05:55 PM
یه سوال دارم
و با توجه به این که بحث توی تاپیک فیزیک محض داغ بود و نمی شد اون بحث رو قطع کرد جای دیگری بهتر از اینجا پیدا نکردم
وقتی ما یک چشممون ببندیم باید روشنایی محیط مون که می بینیم نصف بشه ولی به صورت تجربی هیچ تاثیری رو روشنایی محیط نمی زاره (حداقل من حس نمی کنم)
چرا؟

چرا میگید روشنایی محیط باید نصف بشه آقای استرونومی؟!!؟!!؟!

Astronomy
01-16-2012, 06:01 PM
چرا میگید روشنایی محیط باید نصف بشه آقای استرونومی؟!!؟!!؟!
چون مقدار نور ورودی به چشم ها نصف میشه