PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آخرين پدیده های رصدی آسمان شب

صفحه ها : [1] 2 3

Lilac
09-06-2010, 10:28 AM
با سلام به همه اعضا گرامی

در این تاپیک کلیه وقایع و رویداد های رصدی آسمان شب را جهت اطلاع دوستان ، اعلام خواهیم کرد . :wink:

هر کدام از دوستان که مایل باشند میتوانند وقایع اخیر آسمان شب را در این تاپیک اعلام کنند

يه خواهش : پست هاي درج شده در اينجا مربوط به رويداد ها و پديده هاي نجومي باشه ... مثل زمان اتفاق افتادن يك مقارنه ، مقابله و حتي بارش هاي شهابي

خواهش بعدي : دوستان اگه دقت كنين اخبار مربوط به بعضی از پدیده های مهم تر مثل اختفاها تاپيك جدا دارند . لطفآ اینگونه وقایع را در تاپیک مربوطه درج کنید

شايان سليم شهشهانى
09-06-2010, 01:13 PM
یک پدیده ی اسمانی به نام درخش ایریدیم ،
در تاریخ 5شنبه ، 1389/06/18 در شهر تهران (طول و عرض جغرافیایی تهران) ، در ساعت 05:51:40 ، با قدر -8(!) ، در سمت و ارتفاع به ترتیب: 196 ، 56 رخ می دهد! (ارتفاع نمی تواند بیش از 90 باشد)
اطلاعات کامل و جامع تر در:
http://heavens-above.com/flaredetails.asp?SatID=25276&lat=35.672&lng=51.424&alt=1149&loc=Tehran&TZ=Iran&Date=40430.0567070633&Mirror=1

دوستان عکاس بیکار ننشینند! ، عکاسی از این پدیده ی جالب ، با نور صبحگاهی که در ساعت مقرر وجود دارد و البته صور فلکی پاییزی و زمستانی ، عکس زیبایی را رقم خواهد زد!

عکسی مثل این :
http://www.assa.org.au/observing/iridium/iridium62_p.jpg
یا:
http://www.starrynight.net/Iridium_53_Flare.jpg

یا در شهری مثل تهران:
http://www.unizar.es/gobierno/vr_huesca/galerias/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=94&g2_serialNumber=7

از قبل هم حتما برای عکاسیتون برنامه ریزی کنید!

امیدوارم حداقل بعد از 5 شنبه ، 2 تا عکس زیبا ببینیم! (یکی برای خودم :grin: و دیگر ی برای...!؟)

a_talebi
09-06-2010, 02:19 PM
سلام
میشه دقیق بفرمائید این پدیده چی هستش
ممنون میشم

javadstar76
09-06-2010, 03:41 PM
سلام
میشه دقیق بفرمائید این پدیده چی هستش
ممنون میشم

یکی از مشکلات منجمین آماتور عدم آگاهی از پدیده ای به نام درخشش ایریدیم (Iridium Flares) است که با شهاب ها اشتباه گرفته می شوند و باعث خطاهای بسیاری می شوند.

آشنایی با درخشش ایریدیم: زمانی که ماهواره ها در مدار به دور زمین در گردشند نور خورشید را منعکس می کنند که این انعکاس نور ممکن است به سوی چشمان ناظر باشد که حتی با قدر بسیار کم برابر ۷- نیز ممکن است مشاهده شوند.
برای رصد درخشش ایریدیم می توانید از روشی که در پایین شرح داده ام استفاده کنید.

ابتدا به سایت :http://www.heavens-above.com بروید سپس محل زندگی خود را تعیین کنید.(برای اینکار اینجا کلیک کنید سپس نام شهر خود را در قسمت Search String بنویسید و در مرحله بعد روی submit کلیک کنید در صفحه ای که باز می شود نام شهر خود را با توجه به استانی که در آن واقع است انتخاب کنید با این کار به صفحه اصلی باز می گردید.)

برای مشاهده زمان محل درخشش در قسمت Satellites روی next 24 hrs یا next 7 days کلیک کنید که گزینه اول برای ۲۴ ساعت آینده است و گزینه دوم برای یک هفته آینده است.

فقط لطفا به این نکته توجه کنید که زمان نمایش داده شده زمان محلی است.

شايان سليم شهشهانى
09-06-2010, 09:04 PM
یکی از مشکلات منجمین آماتور عدم آگاهی از پدیده ای به نام درخشش ایریدیم (iridium flares) است که با شهاب ها اشتباه گرفته می شوند و باعث خطاهای بسیاری می شوند.

آشنایی با درخشش ایریدیم: زمانی که ماهواره ها در مدار به دور زمین در گردشند نور خورشید را منعکس می کنند که این انعکاس نور ممکن است به سوی چشمان ناظر باشد که حتی با قدر بسیار کم برابر ۷- نیز ممکن است مشاهده شوند.
برای رصد درخشش ایریدیم می توانید از روشی که در پایین شرح داده ام استفاده کنید.

ابتدا به سایت :http://www.heavens-above.com بروید سپس محل زندگی خود را تعیین کنید.(برای اینکار اینجا کلیک کنید سپس نام شهر خود را در قسمت search string بنویسید و در مرحله بعد روی submit کلیک کنید در صفحه ای که باز می شود نام شهر خود را با توجه به استانی که در آن واقع است انتخاب کنید با این کار به صفحه اصلی باز می گردید.)

برای مشاهده زمان محل درخشش در قسمت satellites روی next 24 hrs یا next 7 days کلیک کنید که گزینه اول برای ۲۴ ساعت آینده است و گزینه دوم برای یک هفته آینده است.

فقط لطفا به این نکته توجه کنید که زمان نمایش داده شده زمان محلی است.

البته در تکمیل این بحث باید این نکته را هم در نظر گرفت که : درخش ایریدیم مربوط به همه ی ماهواره ها نیست ، بقیه ی ماهواره ها بغیر از 77 ماهواره ی ایریدیم که در مدار قرار دارند ، درخشش ندارند ، بلکه فقط در اسمان با قدری ثابت دیده می شوند و رد می شوند ، اما 77 ماهواره ی ایریدیم که قبل از درخش ایریدیم قدر کمی دارند ، در هنگامی که نور خورشید را بازتاب می کنند ، قدر انها به -8 در مرکز بازتاب می رسد ، و در کناره های نوار بازتاب تا -1 پایین می اید.

(ضمنا یک نکته ی جالب ، دلیل نام این ماهواره ها که اسمشان "ایریدیم" است ، این است که تعداد این ماهواره ها 77 تاست ، یعنی دقیقا عدد اتمی عنصر ایریدیم!!!)

satorahs
09-08-2010, 10:56 AM
دوستان یک سوال :
اگه این قضیه این قدر مهمه و پر نوره چرا تا بحال توی هیچ جای این مرز و بوم ( حداقل مجله نجوم!!) هیچی درباره اش ننوشته مطمئنید تاریخشو درست نوشتید.؟

satorahs
09-08-2010, 11:02 AM
راستی این عکس برای چه موقعی هست ؟
در رنامه starry night هم دیده می شه ؟
در تهران هم میشه اینو دید ؟
اگه میشه بگید تو کدوم صورت فلکی هست
ممنون

satorahs
09-08-2010, 11:06 AM
در ضمن این قضیه بعد از اذان صبح است و هوا گرگ و میش است آیا ممکن است ضرری به رصد جرم برنه ؟

satorahs
09-09-2010, 10:41 AM
من که این پدیده را ندیدم فکر کنم خالی بسته بودید ها !

شايان سليم شهشهانى
09-09-2010, 10:59 AM
دوستان یک سوال :
اگه این قضیه این قدر مهمه و پر نوره چرا تا بحال توی هیچ جای این مرز و بوم ( حداقل مجله نجوم!!) هیچی درباره اش ننوشته مطمئنید تاریخشو درست نوشتید.؟

توجه داشته باشید که این پدیده اصلا چیز عجیبی نیست ، ماهواره های ایریدیم تقریبا هر روز درخش دارند ، اما درخش های پرنور در یک منطقه مثلا هر 10 روز رخ می دهد و اصلا فکر نکنید که پدیده ی عجیبی است!

شايان سليم شهشهانى
09-09-2010, 11:07 AM
راستی این عکس برای چه موقعی هست ؟
در رنامه starry night هم دیده می شه ؟
در تهران هم میشه اینو دید ؟
اگه میشه بگید تو کدوم صورت فلکی هست
ممنون

بله در تهران مطمعنا میشه دید پدیده ای با قدر -8 را!
استاری نایتم فکر نکنم اطلاعات 77 تا ماهواره ی ایریدیم را نداشته باشه ، شایدم داشته باشه ، مطمعن نیستم
صورت فلکی اش را نمیدونم اما اطلاعات دقیق سمت و ارتفاع در لینک زیر موجود است:
http://heavens-above.com/flaredetails.asp?SatID=25276&lat=35.672&lng=51.424&alt=1149&loc=Tehran&TZ=Iran&Date=40430.0567070633&Mirror=1
و اطلاعات ساعت

شايان سليم شهشهانى
09-09-2010, 11:08 AM
در ضمن این قضیه بعد از اذان صبح است و هوا گرگ و میش است آیا ممکن است ضرری به رصد جرم برنه ؟

نه ضرری نمیزنه
قدرش -8 هاااااا!:grin:

شايان سليم شهشهانى
09-09-2010, 11:09 AM
من که این پدیده را ندیدم فکر کنم خالی بسته بودید ها !
متاسفانه بر اثر سرقتی که از دوربینم شد نتونستم عکس بگیرم:xd::xd::xd::xd::xd::xd:

nima
09-19-2010, 05:22 PM
شب مقابله ها را از دست ندهید

تهران- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: در تقویم مطالعات نجومی خود شامگاه دوشنبه 29 شهریور و بامداد سه شنبه 30 شهریور را هرگز از دست ندهید چرا كه در این شب مشتری و اورانوس هر دو در وضعیت مقابله هستند كه تقریبا در هر قرن یك بار این پدیده ها همراه هم رخ خواهند داد.

مهندس "مسعود عتیقی" روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: با وجود اینكه هر 13 ماه برجیس (مشتری) و زمین و خورشید به گونه ای قرار می گیرند كه زمین میان برجیس و خورشید قرار می گیرد اما این بار برجیس 75 میلیون كیلومتر نزدیكتر از مقابله قبلی خواهد بود كه تا سال 1401 خورشیدی چنین رویدادی را نمی توان مشاهده كرد.
عتیقی افزود: در این شب خطوط جوی لكه قرمز بزرگ مشتری و اقمار آن كه گالیله 400 سال پیش آنها را به صورت بسیار كوچك در اطراف این سیاره مشاهده كرده بود، برای تلسكوپ های زمینی با كیفیت عالی قابل مشاهده خواهند بود.
وی عكاسی با تلسكوپ و دوربین های قابل نصب بر روی تلسكوپ را برای ثبت جزئیات این سیاره و اقمار آن توصیه كرد.
عتیقی تاكید كرد: سیاره برجیس در این شب به راحتی با چشم غیر مسلح به عنوان پرنورترین جرم ستاره مانند آسمان همزمان با غروب خورشید در افق غرب، از افق شرق طلوع می كند و مقارن با نیمه شب در نصف النهار محلی ناظر ( تقریبا در بالای سر) دیده خواهد شد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: سیاره اورانوس با جدایی زاوایه ای 8/0 درجه در نزدیكی برجیس با یك تلسكوپ كوچك آماتوری یا یك دوربین دوچشمی نجومی به رنگ سبز آبی قابل مشاهده است.
عتیقی خاطر نشان كرد: موضوع جالب این است كه اورانوس نیز در این شب در وضعیت مقابله قرار خواهد داشت و به همین دلیل این شب را شب مقابله نامیده اند كه تقریبا در هر قرن یك بار رخ می دهد.
وی یادآوری كرد كه تا بامداد روز سه شنبه 30 شهریور فرصت برای مطالعه دقیق تر این اجرام پیش روی رصدگران قرار دارد و طی شب های قبل و بعد نیز این فرصت تقریبا وجود دارد.

عتیقی گفت: برجیس به دلیل این نزدیكی با زمین چند برابر قدر پرنورترین ستاره و هم دوش با ملكه آسمان شبانگاهی یعنی سیاره ناهید درخشندگی بالایی را از خود نشان می دهد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران یادآوری كرد: سیاره بربجیس یا همان مشتری معروف كه ایرانیان باستان به آن "زاوش" و "هرمزد" نیز می گفتند از جمله پدیده های عجیب منظومه ما محسوب می شود.
عتیقی علت این امر را در موضوعات مختلفی از جمله اینكه قطر برجیس 12 برابر قطر كره زمین است عنوان كرد و افزود: این سیاره با قطری حدود 143 هزار كیلومتر به نوعی غول منظومه خورشیدی ما محسوب می شود و وجود اقمار بسیار (64 قمر) از دیگر ویژگی های خاص این سیاره است.
وی از دیگر ویژگی های برجیس به وجود كوچكترین و بزرگترین قمر منظومه خورشیدی در اطراف این سیاره اشاره كرد و گفت قمر "لدا" با قطری حدود 10 كیلومتر كوچكترین و قمر "گانیمد" با قطری برابر با پنج هزار و 260 كیلومتر بزرگترین قمر منظومه خورشیدی هستند كه به دور سیاره برجیس درگردشند.

مدیر انجمن نجوم اماتوری ایران افزود: پیچیدگی های جوی سیاره كه با رنگ های مختلفی درون تلسكوپ خود را نمایان می سازند و گردبادهای عظیمی كه چندین قرن همچون لكه غول پیكر قرمز در روی مشتری ظاهر می شوند نیز از جمله عجایب این سیاره هستند.
عتیقی وجود فشار چند میلیون اتمسفری آن هم در لایه های میانی سیاره غول پیكر برجیس و دمای 40 هزار درجه سانتی گرادی در هسته این سیاره باعث شده كه برجیس 5/2برابر انرژی دریافتی از خورشید را از خود منتشر كند.
وی گفت: سیاره برجیس را خورشید ناكام نامیده اند زیرا علی رغم آن كه 380 بار از زمین پرجرم تر است اما می بایست 80 بار پرجرم تر از وضعیت فعلی می بود تا بتواند به ستاره ای كوچك تبدیل شود.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 279023

شايان سليم شهشهانى
09-20-2010, 11:41 PM
دوست من نیازی به خالی بندی نیست !!!
من هم ندیدم ولی می بینی که خالی نبستم .
شما منظورتون چی بود دقیقا ؟ ، یعنی من خالی بستم!!!:killzonesmiley:

برای تجدید قوا و دیدن دوباره ی درخش های ایریدم ،و اثبات وجود درخش ،یک درخش دیگر پرنور در تهران در راه است:

31 شهریور ، در ساعت 19:59:58 ، با سمت و ارتفاع : (به ترتیب) 6 و 17 درجه ، با قدر -6 ، رخ می دهد
see this link from heavens-above.com (http://heavens-above.com/flaredetails.asp?SatID=25171&lat=35.672&lng=51.424&alt=1149&loc=Tehran&TZ=Iran&Date=40443.6874753967&Mirror=1)

اونایی که در تهرانند ، برای دیدن باید با برنامه ریزی درست و استفاده از سمت و ارتفاع ، این اتفاق و ببینند ،
منم که دیگه دوربین ندارم ، نمیتونم عکس بگیرم ، دوستان زحمتشو بکشند!!!:X3::XD:
هر کی ندیده ، پاشه بره ببینه ، تا با این پدیده ی اسمانی و زیبا اشنا بشه ، و جلو رفیقاش پز بده!!!

169
09-21-2010, 06:11 AM
دلیل اصلی این اتفاقق چیه!؟ گفتید بازتاب نور!درست بازتابه ولی چه جوربزتابیه که این همه پرنور میشه!-8!
بازتاب نوری به این حد به خاطر سطح زیاد یا سطح براق ماهواره است؟!

Hojjat Zafarkhah
09-21-2010, 12:18 PM
شما منظورتون چی بود دقیقا ؟ ، یعنی من خالی بستم!!!:killzonesmiley:

برای تجدید قوا و دیدن دوباره ی درخش های ایریدم ،و اثبات وجود درخش ،یک درخش دیگر پرنور در تهران در راه است:

31 شهریور ، در ساعت 19:59:58 ، با سمت و ارتفاع : (به ترتیب) 6 و 17 درجه ، با قدر -6 ، رخ می دهد
see this link from heavens-above.com (http://heavens-above.com/flaredetails.asp?SatID=25171&lat=35.672&lng=51.424&alt=1149&loc=Tehran&TZ=Iran&Date=40443.6874753967&Mirror=1)

اونایی که در تهرانند ، برای دیدن باید با برنامه ریزی درست و استفاده از سمت و ارتفاع ، این اتفاق و ببینند ،
منم که دیگه دوربین ندارم ، نمیتونم عکس بگیرم ، دوستان زحمتشو بکشند!!!:X3::XD:
هر کی ندیده ، پاشه بره ببینه ، تا با این پدیده ی اسمانی و زیبا اشنا بشه ، و جلو رفیقاش پز بده!!!

این پدیده توی شمالغرب کشور دیده می شه یا فقط تو تهرانه؟؟؟:wink:

شايان سليم شهشهانى
09-21-2010, 12:57 PM
دلیل اصلی این اتفاقق چیه!؟ گفتید بازتاب نور!درست بازتابه ولی چه جوربزتابیه که این همه پرنور میشه!-8!
بازتاب نوری به این حد به خاطر سطح زیاد یا سطح براق ماهواره است؟!

همونطور كه ايستگاه بين المللي در اسمان بخاطر اون صفحه هاي خورشيدي اش در اسمان تا قدر -٤ مي تواند پر نور شود (بعضي مواقع كه فاصله ي ايستگاه كمتر است تا -٦ هم مي رسد!) ، اين ٧٧ ماهواره ي ايريديم هم بخاطر ٣ صفحه ي خورشيدي اي كه دارند(با زواياي ١٢٠ درجه با هم قرار گرفتند) در اسمان تا قدر حد اكثر -٨ پر نور مي شود (بازتاب هر يك اينه ) ، شايد دو درخش پشت سر هم رخ دهد. (بخاطر وجود اينه هاي ١٢٠ درجه و چرخش ماهواره )
اگر مشكلي هست در خدمتم!

شايان سليم شهشهانى
09-21-2010, 01:07 PM
این پدیده توی شمالغرب کشور دیده می شه یا فقط تو تهرانه؟؟؟:wink:

اين پديده هر جاي زمين كه فكرش را بكنيد رخ ميده (چون هدف فرستادن اين ماهواره ها هم اين بود تا موبايل هاي ايريديم در همه جاي جهان انتن بدن!!!) ، فقط بايد اطلاعات شهر خودتون را در قسمت configuration سايت www.heavens-above.com ، وارد كنيد ، تا در صفحه ي اصلي سايت بتوانيد اطلاعات ماهواره ها و درخش ها را در مكان ثبت شده توسط خودتان و به وقت محلي ببينيد !  

محمد مهدی عسگری
10-11-2010, 11:28 PM
باسلام خدمت اعضای محترم سایت.
به کسانی که ابزار رصدی دارند و کسانی که با افراد ابزاردار در ارتباطند پیشنهاد میکنم رصد دنباله دار هارتلی (103p) رو در این شبها از دست ندهید.
در صبحگاه 23 مهر حدود ساعت 4 خوشه باز ngc 1528 در 0.5 درجه این دنباله دار قرار دارد.
در شامگاه 29 مهر هارتلی (103p) در حدود 3 درجه ای خوشه های ستاره ای m36 و m38 قرار دارد.
در صبحگاه 1 آبان قبل از طلوع خورشید این دنباله دار در یک درجه ای خوشه ستاره ای باز m37 مقارنه دارد.
در صبحگاه 4 آبان هارتلی در 3 درجه خوشه باز m35 قرار دارد.
در شامگاه 7 آذر ماه بعد از غروب خورشید این دنباله دار در بین دو خوشه باز ngc2422و m46 قرار دارد و در یک میدان دید یک تلسکوپ کوچک جا میگیرد.
و اما در شامگاه 14 دی یعنی شب بعد از کسوف 14 دی هارتلی مقارنه ای 0.5 درجه ای با خوشه ngc2360 دارد.
این مقارنه هایی که در اینجا نوشتم با حداقل یک دوربین دوچشمی متوسط قابل رویت اند پس منجمان مجهز این پدیده رو رصد کنن و لذت رصدش رو با منجمان و افراد علامند شریک شوند.

Green Dream
10-13-2010, 01:09 PM
سلام جناب عسگری عزیز

آیا امکانش هست از دنباله دار هارتلی یک نقشه همراه با قدر آن در هر روز ارائه بفرمایید ؟

ضمنآ اینکه این دنباله دار تا چه زمانی در آسمان قابل مشاهده خواهد بود ؟

با تشکر

Hojjat Zafarkhah
10-14-2010, 01:02 PM
بله اگه قدر هاش رو در هر روز در قالب يه جدول يا يه عكس بذاريد ممنون مي شم!!!!!

كه راحتتر پيداش كنيم من كه پريروز گشتم نتونستم ببينمش!!!

ممنون

محمد مهدی عسگری
10-17-2010, 12:25 AM
اگر sttary night داشته باشید میتونید هارتلی رو پیدا کنید.
به هر حال من نقشه ای تهیه کردم که راحتتر باشید.

محمد مهدی عسگری
10-17-2010, 01:25 AM
در شامگاه 29 مهر بعد از غروب خورشید بهترین زمان برای رصد مقارنه خوشه های ستاره ای m36 و m38 و دنباله دار هارتلی103p میباشد.فاصله هر یک از خوشه ها با هارتلی حدود 3 درجه است.
متاسفانه در این شب ماه در نزدیکی بدر است و کمی مزاحمت ایجاد میکند.
فکر نمیکنم با داشتن ابزار رصدی متوسط جستجو و رصد دو خوشه که قدر هر یک حدود 6 است سخت باشد ولی در رصد دنباله دار باید بیشتر دقت کرد.قدر هارتلی در حدود 5 است.
امیدوارم در رصد موفق باشید.

ali ahmadian
10-18-2010, 01:25 PM
سلام دوستان یک سایت هست که گذر این ماهواره ها رو اعلام می کنه.

محمدرضا صادقیان
10-19-2010, 10:06 PM
سلام به منجمان عزیز...
رویدادهای این هفته چیا بود؟؟؟ :OSMILEY:
چه رویداد مهمی در پیشه؟
لطفا با اطلاعات کامل بگین...
با تشکر... :brigade.baka-wolf.c

Tahereh Ramezani
10-20-2010, 09:48 PM
24 مهر : مقارنه خارجی عطارد

3 آبان : مقارنه ماه و خوشه پروین / پس از غروب خورشید / افق شرقی

5 آبان : مقارنه داخلی زهره

منبع : تقویم آسمان شب 1389

169
10-20-2010, 10:41 PM
یه چند روز دیگه واسه یه هفته تمام اتفاقات ریز و درشت و میزارم! البته با استاری نایت 6 این کارو میکنم!

محمدرضا صادقیان
10-21-2010, 06:41 AM
مرسی دوستان گلم...
بارش شهابی این شبا پس چی ؟؟؟
توی رصد قصر بهرام تعدادی از این شهاب ها رو دیدیم و دوستان با حد جیغ خودشون نشون دادن که چقدر خوششون اومده بود.... (یاد باد...)

Tahereh Ramezani
10-21-2010, 06:52 PM
بارش شهابی جباری یکی از بارشهای شهابی سالانه است که کانون بارش آن در صورت فلکی جبار است. این بارش معمولا هر سال از نیمه های مهرماه آغاز می شود و تا روز ۱۶ ماه آبان فعال است. سرعت میانگین شهاب‌های این بارش نسبت به کره زمین در اوقات اوج این بارش معمولا حدود ۶۶ کیلومتر بر ثانیه است که نسبتا زیاد به شمار می آید اما شهابهای این بارش چندان روشن نیستند و در عوض از خود خاکستر بیشتری بر جا می گذارند.

طبق اعلام مرکز علوم و ستاره شناسی تهران، در ساعت 16 و 40 دقیقه ، دوشنبه 19 مهرماه مقارنه هلال ماه با ستاره قلب عقرب آغاز می شود. در این پدیده نجومی ماه در 5/2 درجه از شمال و شمال شرق ستاره قلب عقرب قرار می گیرد.

در روز 20 مهرماه نیز در گره صعودی یعنی در طول نجومی 276 درجه قرار می گیرد و در روز 21 مهرماه، ماه ربیع اول را می توان رصد کرد.

توضیح اینکه حالتهای مختلف بخش روشن ماه از زمین به نامهای مختلفی نامیده می شود که از آن جمله می توان به حالتهای "ماه نو"، یک چهارم نخست (تربیع اول)، ماه تمام یا "بدر"، یک چهارم دوم (تربیع دوم) و ماه تاریک (محاق) اشاره کرد.

در روز 24 مهرماه نیز آسمان پذیرای مقارنه عطارد با خورشید خواهد بود. در این پدیده سیاره عطارد در فاصله 418/1 برابر شعاع زمینی قرار می گیرد.

ماه، در روز 26 مهرماه در نقطه اوج با فاصله 56/63 برابر شعاع زمینی قرار خواهد گرفت و در روز 28 مهرماه جاری، ماه در فاصله 5/6 درجه ای شمال و شمال غرب سیاره مشتری قرار می گیرد.

منبع : http://noorportal.net/News/ShowNews.aspx?ID=26619

169
10-21-2010, 10:38 PM
مزده مژده مژده
خبری در راه هست ....
چند روز دیگه یه فایل یا مطلب خوبی در مورد رصد و اتفاقات رصدی میزارم! اگه برای یه ماه کامل آبان بشه ممکنه 4-5 روز به طوله چون خیلی روش کار کردم!

169
10-27-2010, 12:56 AM
ببخشید که دیر شد خیلی کار داشتم! اگه اشتباه چیزی بود بزنید به حساب خطای چشم!
رویداد های آبان ماه
خواستم همین سایت اپلود کنم نشد!:wut:
لینک دانلود :198 کیلوبایت

http://astronomer169.persiangig.com/document/Upload/Aban%20Events.rar

169
11-05-2010, 06:15 AM
دوستان این عکس رو ببینید!!واسه همین 15 دقیقه پیشه! یعنی 5:55 صبح! مقارنه ماه و زهره!!! 20 درجه بالای زهره هم زحل قرار داره ولی تو عکس دیده نمیشه!!! با گوشی گرفتم!!زهره با زور مه سفید مانندش ثبت شده!! فقط یه چیزی موقعی اجرای عکس، ابعاد عکس کوچیکه! اول توی pc ذخیره کنید بعد باز کنید! با علامت نشون دادم!

Astronomer
11-05-2010, 06:21 AM
همينطور كه داشتم از انجمن خارج ميشدم تو فكر اين بودم كه مقارنه امروز چطور ميتونه باشه!
همين كه خارج شدم ديدم عكسش موجود ميباشد! ممنون همنام 169 ام!

169
11-05-2010, 12:03 PM
خواهش میکنم astronomer حواسم بود که اومدی و رفتی!!!:D همه زیر کنترل هستن!!
ولی وفتی این منظره رو دیدم خیلی حال کردم!!! اخه میدونی دقیقا داشتم مراحل بالا اومدن ناهیدو ماه رو میدیم! و اینکه فقط کافیه سرمو از پنجره بیرون کنم تا بتونم ناهید و ماه رو ببینم!!! و اینکه زحل هم خیلی زیبا می درخشید!! دقیقا بالای زهره بود ولی ارتفاعش 20 درجه ای می شد!! اخرین جرمی که مهو میشد همین ناهید بود! حتی کمی آفتاب هم طلوع کرده بود(البته من ندیدما چون پشت کوه و ابر بود) بازم دیده میشد تو اسمون خیلی خیلی کم نور! (البته ماه رو حذف کنید از این حرفام)

Hojjat Zafarkhah
11-05-2010, 12:18 PM
راستي مي شه وضعيت دنباله دار هارتلي2 رو مشخص كنيد؟؟؟؟؟؟؟؟

من كه تو استاري نايت پيدا نكردم!!!!!!

ممنون

169
11-05-2010, 12:31 PM
واقعا پیدا نکردی orion خان؟؟؟؟؟؟؟ :whut:
تابلوه که!!! بیا اینم عکسش!!!!!:you're kidding, rig

geologist
11-07-2010, 02:15 PM
سلام دوستان عزیز

امروز (16/8/89) بعد از غروب خورشید دیدن هلال ماه را از دست ندهید.

169
11-07-2010, 02:43 PM
دوستان گل و عزیز و منجم و حرفه ای و اماتور و...
این لینک زیر رو حتما دانلود کنید. جدو بارشهای شهابیه! البته انگلیسیه ولی خیلی کامله!!! بالای 70 بارش شهابی رو زده! 158 کیلوبایته!
http://www.projectnightsky.org.za/docs/Complete%20List%20Of%20Meteor%20Showers.pdf

geologist
11-07-2010, 10:41 PM
http://upload1.imgdl.ir/images/43212102010114.jpg

اسامی رصدگران: ناصر نیرومندی، امیر پالیزوان، محمد رضا صادقیان

169
11-08-2010, 10:40 AM
تبریک میگم که هلال رو به زودی رصد کردید. این عکس که گذاشتید با چه دوربینی بوده! به نظرم میدان دید حول حوش 4 درجه میاد! 25*100 فکر نکنم باشه! 15*70 فکر کنم باشه؟اره اقایان؟:d

geologist
11-08-2010, 01:18 PM
تبریک میگم که هلال رو به زودی رصد کردید. این عکس که گذاشتید با چه دوربینی بوده! به نظرم میدان دید حول حوش 4 درجه میاد! 25*100 فکر نکنم باشه! 15*70 فکر کنم باشه؟اره اقایان؟:d

سلام

دوربین 80*20 آقای صادقیان می باشد.

محمدرضا صادقیان
11-08-2010, 01:30 PM

سلام یاسر جان...
دوربین دوچشمی من بود گل پسر... یعنی همون 20*80 بود... و عکس با موبایل 5230 گرفته شده.
در مورد دوبینیش واستون توضیح میدم... توی همون بحث...

محمد مهدی عسگری
11-09-2010, 10:31 PM
تصاویری از هلال شامگاهی ذی الحجه بعد از غروب خورشید.

169
11-11-2010, 06:42 PM
دوستان عزیز همینالان ماهواره ایریدیوم 72 (فکر کنم) با درخشش ایریدیوم در شهر خودم قزوین در همین چند دقیقه پیش دیدم! ارتفاع 34 و سمت 166! تقریبا سمت راست مشتری 7 -8 درجه ای فاصله داشت!
ماهواره ای داشت می مود و زیر نظر داشتمش که حواسم نشد و یه لحظه گوشی رو دیدم واسه فیلم گرفتن( گرفتم ولی نمیدونم ثبت شده باشه یا نه) که سرمو برگشتوندم همون قسمت اول فکر کردم مشتری ! بعد سمت چپ دیدم مشتری سره جاشه!!!:d
قدرش به اندازه ای مشتری رسید و 2 ثانیه ای هم طول کشید.
قدرش در همون سایتی که معرفی کردند نوشته بود -5 و کمکی هم از مشتری پر نور تر شد.
اولین بارم بود که میدیدم!خیلی هیجان انگیز بود! اگه توی فیلم ثبت شده بود میزارم!
الان دیدم حیف که ثبت نشده!

169
11-13-2010, 02:24 AM
دوستان تهرانی توجه توجه
لیست درخشش ایریدیوم برای تهرانی ها در یک هفته ی آینده :
فقط یادتون باشه که درخشش ایریدیوم 14 نوامبر ساعت 18:17 رو از دست ندید!جزء نورانیترین درخشش هاست که مطمئنن توی شهر تهران میشه دید!قدرش -7!!!
اینم لینک جدول : http://img573.imageshack.us/img573/7551/iridium.jpg

اینم عکس پیوست شده :

Setare KOchOlO
11-13-2010, 10:04 PM
سلام به همه...

این هفته بعضی باشگاه های نجوم کشور فعالیتایی دارن:
1)کلاس 3روزه اختفا (باشگاه نجما گنبد کاووس، گرگان)-محل برگزاریش همون گنبد کاووس از26 تا 28آبان ماه
2)کلاس نجوم رصدی - محل برگزاری این کلاس هم تهرانه ولی هنوز تاریخ دقیقش رو پیدا نکردم ولی به احتمال زیاد در محدوده همین تعطیلات عید قربان وعید غدیر باشه
3)... این باشه برا هرکس برنامه داره!!! راستی آوااستار این ماه میخواین کجا تور بذارین؟؟؟:wink:

اینها خبر های من...

و ی خبر ناراحت کننده برای دوستان!!! واون چیه ؟؟؟ هااااااااااااان اون چییییییییییییییییییییه؟؟؟
که این یک هفته من نیستم ... بی من نمیدونم چی کار میخواین بکنین... گریه نداره زود میام...

(خود تحویل گیری بر جوانان عیب نیس!!!):brigade.baka-wolf.c

برگشتم گزارشات میدم... اگه کسی رفت کلاس نجوم رصدی هرچی خورد و دید و خرید ودادنش و... خلاصه همه چی به من هم بده...منم ثبت نام کردم ولییییییییییییییییییی نمییییییییی تونم بییییییییییییام...:TT TT:

تور آوااستار هم یه جوری بذارین منم بیام دیییییییگه !!!!؟؟؟؟

169
11-23-2010, 03:40 AM
سلام دوستان یک سایت هست که گذر این ماهواره ها رو اعلام می کنه.

کدوم ماهواره ها :؟!
اگه کلی میخوای بهتره نرم افزار استاری نایت 6 رو بگیری! اگه سایت میخوای این خوبه و همه میشناسنش!
http://www.heavens-above.com/

169
11-23-2010, 04:08 AM
اینم لیست درخشش های ایریدیوم در شهر های مختلف کشور :
اهواز :
http://img232.imageshack.us/img232/7302/ahvaz.jpg
__________________________________________________ ______________________
اردبیل :
http://img19.imageshack.us/img19/4791/ardebil.jpg
__________________________________________________ _____________________
بروجرد :
http://img197.imageshack.us/img197/4939/borujerd.jpg
اصفهان :
http://img7.imageshack.us/img7/3456/esfahane.jpg

169
11-23-2010, 04:08 AM
ادامه شهر ها به دلیل محدودید 4 تصویر درهر پست :
مشهد :
http://img408.imageshack.us/img408/2964/mahshad.jpg
شیراز :
http://img545.imageshack.us/img545/927/shiraz.jpg
تهران :
http://img526.imageshack.us/img526/7818/tehran.jpg

Edwin
12-01-2010, 11:53 AM
سلام به دوستان گرامی

با توجه به نزدیک بودن زمان بارش جوزایی , لطفآ اگر اطلاعاتی از بارش امثال دارید اطلاع رسانی کنید .

متآسفانه امسال بارش های خوب را از دست دادم

اقلآ این بارش را اگر شد رصد کنیم

ممنون

Tahereh Ramezani
12-01-2010, 02:25 PM
بارش شهابی جوزایی، یا بارش شهابی دو پیکری، از زمانی که بشر آن را شناخته همیشه جز چند بارش شهابی بزرگ سال بوده و معمولا بزرگ ترین بارش شهابی سال می‌شود و به همین دلیل هواداران زیادی دارد امّا گاهی جای خود را به بارش‌های شهابی دیگری چون برساوشی و کوادرانت می‌دهد. این بارش معمولا در حدود روز ۱۶ ماه آذر آغاز می‌یابد و در روز ۲۳ ماه آذر به اوج می‌رسد و در روز ۲۷ ماه آذر پایان می‌یابد. نرخ ساعتی سرسویی اوج این بارش تا سال ۲۰۰۰ میلادی معمولا به ۱۰۰ هم نمی‌رسید امّا پس از آن به طور غیر عادی افزایش پیدا کرد و نرخ ساعتی سرسویی اوج این بارش پس از سال ۱۹۹۹ میلادی هرگز به زیر ۱۲۰ نرسیده‌است و حتّی در سال ۲۰۰۳ میلادی نرخ ساعتی سرسویی این بارش به ۲۵۱٫۹ رسید که در نوع خود بی نظیر بوده.

این بارش از معدود بارش‌های شهابی است که منشأشان دنباله دار نیست و سیارک است. منشا این بارش سیارک ۱۹۸۳TB یا فایتون ۳۲۰۰ است که به نظر برخی اخترشناسان نوعی جرم به نام دنباله دار خاموش است. چگونگی تولید شهاب‌ها به دست سیارک‌ها تاکنون معما باقی مانده‌است.

شهاب‌های این بارش قطر زیادی دارند و به همین دلیل این بارش شهاب‌های روشن زیادی دارد و آذرگوی‌ها در میان آنان فراوانند. سرعت میانگین شهاب‌های این بارش نسبت به سیاره زمین در اوقات اوج بارش شهابی جوزایی معمولا حدود ۳۵Km/s است که برای یک بارش شهابی بزرگ سرعت کمی به شمار می‌آید. سیارک ۱۹۸۳TB که منشأ این بارش است سالی نجومی حدود ۱.۴ سال دارد و در اوقات حضیضش با خورشید تنها در حدود ۲۱٬۰۰۰٬۰۰۰ کیلومتر با خورشید فاصله دارد که از نیم فاصله میانگین سیاره عطارد با خورشید هم کم تر است. کوتاه بودن سال نجومی این سیارک باعث می‌شود که توده ذرات این بارش به تندی تقویت شوند و به همین دلیل نرخ ساعتی سرسویی اوج این بارش زیاد تغییر نمی‌کند.

نرخ ساعتی سرسویی اوج بارش شهابی جوزایی پس از سال ۱۹۹۸ میلادی:

۱۹۹۹:۱۸۰
۲۰۰۰:۱۳۷
۲۰۰۱:۱۲۲٫۳
۲۰۰۲:۱۲۰
۲۰۰۳:۲۵۱٫۹
۲۰۰۴:۱۷۷
۲۰۰۵:۱۲۰
۲۰۰۶:۱۳۰
۲۰۰۷:۱۳۰

منبع : http://torbatejam.org/index.php?option=com_content&view=article&id=4230:1389-05-05-14-58-16&catid=77:1389-01-22-18-53-56&Itemid=178

شايان سليم شهشهانى
01-07-2011, 11:56 AM
قدر: -٨
سمت و ارتفاع در لينك :http://www.heavens-above.com/iridium.asp?Dur=7&lat=35.672&lng=51.424&loc=Tehran&alt=1149&tz=Iran
زمان در همان لينك!
مكان : فقط در تهران

پيشنهاد مي كنم اگر تا بحال درخش ايريديم را نديديد ، حتما يك دور تجربش كنيد ، مخصوصا اگر قدرش مثل ايريديم مذكور -٨ باشه كه واقعا خيلي كم -٨ ميشه ! 

saiede
01-07-2011, 08:01 PM
البته در تکمیل این بحث باید این نکته را هم در نظر گرفت که : درخش ایریدیم مربوط به همه ی ماهواره ها نیست ، بقیه ی ماهواره ها بغیر از 77 ماهواره ی ایریدیم که در مدار قرار دارند ، درخشش ندارند ، بلکه فقط در اسمان با قدری ثابت دیده می شوند و رد می شوند ، اما 77 ماهواره ی ایریدیم که قبل از درخش ایریدیم قدر کمی دارند ، در هنگامی که نور خورشید را بازتاب می کنند ، قدر انها به -8 در مرکز بازتاب می رسد ، و در کناره های نوار بازتاب تا -1 پایین می اید.

(ضمنا یک نکته ی جالب ، دلیل نام این ماهواره ها که اسمشان "ایریدیم" است ، این است که تعداد این ماهواره ها 77 تاست ، یعنی دقیقا عدد اتمی عنصر ایریدیم!!!)

سلام
پروژه ايريديوم 66 تا ماهواره داره . چيزي كه من در مورد ماهواره هاي ايريديوم تو كتاب شبكه هاي كامپيوتري نوشته : تننبام ، خوندم اين هست كه : ايده اين پروژه در سال 1990 توسط شركت موتورولا داده شد و در خواستي براي دريافت مجوز پرتاب 77 ماهواره مخابراتي leo به fcc ارائه كرد . بعدها اين پروژه تغيير پيدا كرد و قرار شد كه فقط از 66 ماهواره استفاده بشه . طبيعتا بايد نام پروژه رو به ديسپروسيوم ، عنصر 66 جدول تناوبي ، تغيير مي دادن اما اسم ديسپروسيوم بيشتر شبيه يك بيماري خطرناكه تا يك سيستم ماهواره اي ! به همين خاطر اين پروژه با وجو د اينكه 66 ماهواره داشت ، اسمش همون ايريدوم باقي موند . ماهواره هاي ايريديوم در سال 1997 به فضا پرتاب شدند اما به خاطر گسترش شبكه تلفن هاي همراه ، اين پروژه در سال 1999 طي يكي از فاجعه بار ترين ورشكستگي هاي تاريخ متوقف شد . در واقع ميشه اين پروژه رو بزرگترين بازار اسقاطي فضايي به شمار آورد . سرويس هاي ايريديوم از مارس 2001 دوباره راه اندازي شد .

169
01-10-2011, 06:07 PM
چند دقیقه پیش رفتم دمه پنجره دیدم مقارنه ماه و مشتری الان گفتم یه عکسی با گوشی بگیرم هم یه عکسی بشه هم یه اطلاع رسانی!!:wink:
برای دیدن زیبایی عکس هایی که زمینه مشکی دارند و حت کار با برنامه های اسمان نما مثله استاری نایت همیشه اگه در اتاقی هستید برق اتاقرو کامل خاموش کنید تا بتونید جزئیات عکس رو ببینید!

شايان سليم شهشهانى
01-10-2011, 06:47 PM
سلام
پروژه ايريديوم 66 تا ماهواره داره . چيزي كه من در مورد ماهواره هاي ايريديوم تو كتاب شبكه هاي كامپيوتري نوشته : تننبام ، خوندم اين هست كه : ايده اين پروژه در سال 1990 توسط شركت موتورولا داده شد و در خواستي براي دريافت مجوز پرتاب 77 ماهواره مخابراتي leo به fcc ارائه كرد . بعدها اين پروژه تغيير پيدا كرد و قرار شد كه فقط از 66 ماهواره استفاده بشه . طبيعتا بايد نام پروژه رو به ديسپروسيوم ، عنصر 66 جدول تناوبي ، تغيير مي دادن اما اسم ديسپروسيوم بيشتر شبيه يك بيماري خطرناكه تا يك سيستم ماهواره اي ! به همين خاطر اين پروژه با وجو د اينكه 66 ماهواره داشت ، اسمش همون ايريدوم باقي موند . ماهواره هاي ايريديوم در سال 1997 به فضا پرتاب شدند اما به خاطر گسترش شبكه تلفن هاي همراه ، اين پروژه در سال 1999 طي يكي از فاجعه بار ترين ورشكستگي هاي تاريخ متوقف شد . در واقع ميشه اين پروژه رو بزرگترين بازار اسقاطي فضايي به شمار آورد . سرويس هاي ايريديوم از مارس 2001 دوباره راه اندازي شد .

با تشكر از اطلاعاتي كه در اختيار ما گذاشتيد!
اينكه ماهواره هاي ايريديم ٧٧ تان و من از سايت apod.ir فهميدم ، اما مثل اينكه اطلاعات اونا كافي نبوده!

درخش ايريديم
قدر: -٨
سمت و ارتفاع در لينك :http://www.heavens-above.com/iridium...t=1149&tz=Iran
زمان در همان لينك!
مكان : فقط در تهران

پيشنهاد مي كنم اگر تا بحال درخش ايريديم را نديديد ، حتما يك دور تجربش كنيد ، مخصوصا اگر قدرش مثل ايريديم مذكور -٨ باشه كه واقعا خيلي كم -٨ ميشه ! 

يادتون باشه كه فردا در تهران ساعت ٥ و٤٠ دقيقه صبح درخش ايريديم داريم كه قدرش -٨ است!!!(تا حالا با قدر -٨ نديدم!) اطلاعات (سمت و ارتفاع) در لينك بالا موجود است!

م.ح.اربابی فر
01-10-2011, 08:38 PM
چند دقیقه پیش رفتم دمه پنجره دیدم مقارنه ماه و مشتری الان گفتم یه عکسی با گوشی بگیرم هم یه عکسی بشه هم یه اطلاع رسانی!!:wink:
برای دیدن زیبایی عکس هایی که زمینه مشکی دارند و حت کار با برنامه های اسمان نما مثله استاری نایت همیشه اگه در اتاقی هستید برق اتاقرو کامل خاموش کنید تا بتونید جزئیات عکس رو ببینید!

تصاویر داغ و تازه:
http://www.spaceweather.com/submissions/pics/f/Fredrik-Broms-FBroms_MoonJupiterUranus_1294674903_med.jpg
http://spaceweather.com/images2011/10jan11/skymap.gif?PHPSESSID=iq912gk9jum30g68b3r7blcpm3
http://www.spaceweather.com/submissions/pics/f/Fredrik-Broms-FBroms_JupiterUranus_1294674903_med.jpg
عکس از :
Fredrik Broms
Kvaløya, Norway

آسمون
01-10-2011, 11:35 PM
سلام به همه دوستان
منم ساعت حدود 10 رفته بودم سر به هوایی که بسیار بسیار بسیار مشعوف شدم از دیدن ستاره سهیل.خیلی قشنگ بود با اینکه افق اهواز غبار داره ،ولی تو افق می درخشید.من که داشتم تا چند دقیقه قربون صدقش می رفت:hope my fake smileم.اینارو گفتم که دوستانی رو که نمی تونن رصدش کنن ،در لذت رصد این ستاره زیبا شریک کرده باشم

Setare KOchOlO
01-30-2011, 02:23 PM
پنج شنبه 15/ 11 / 1389 : مقارنه ۰/۴ درجه‏ای سیارک وستا و ستاره مو - قوس

پیش از طلوع خورشید

پنج شنبه 15 / 11 1389 : مریخ در مقارنه

ساعت ۲۰: ۱۱ مریخ در حین حرکت در مدار خود به نقطه مقابل زمین در آنسوی خورشید می‌رسد. در چنین حالتی که خورشید در میان زمین و سیاره قرار می‌گیرد، امکان ارتباط با فضاپیماهایی که بروی سیاره یا حول هستند به شدت محدود می‌شود. به این خاطر که خوشید بطور جدی باعث اختلال سیگنال‌های ارتباطی بین زمین و فضاپیما‌ها می‌شود.

امیر حسن زاده
02-14-2011, 10:34 AM
در سالی که گذشت گاهشمار نجومي سال 1389 نیز تهیه شد. محاسبات انجام شده در اين بخش براي طول جغرافيايي 53 شرقي و عرض جغرافيايي 33 شمالي انجام شده است. اختلاف ساعت رسمي ايران با ساعت گرينويچ 5/3+ است. در بسياري از موارد زمانهاي ذكر شده با دقت خوبي براي نقاط مختلف كشورمان قابل استفاده است. سعي شده است براي پديده هاي قابل رصد، زمان ذكر شده براي وضعيتي باشد كه جرم مورد نظر در بالاي افق قرار دارد و قابل رويت است.

http://www.nssra.ir/news/my_documents/my_pictures/16D_esfand89.jpg

م.ح.اربابی فر
03-11-2011, 01:13 AM
http://www.universetoday.com/wp-content/uploads/2011/03/Mar11_VicStrip_556px.jpg

rezash
04-23-2011, 12:20 PM
شهاب‌ها امشب برای اولین بار در سال 90 می‌بارند
دبیر انجمن نجوم اهواز از آغاز اولین بارش شهابی سال 90 در کشور خبر داد و گفت: امشب بارش شهابی شلیاقی را خواهیم داشت که در هر ساعت 10 تا 15 شهاب از آسمان عبور می کند.

خسرو جعفری زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه بارشهای شهابی شلیاقی در اوایل اردیبهشت ماه آغاز می شود، افزود: نام صورت فلکی "شلیاق" از یک آلت موسیقی تاردار گرفته شده از این رو به "چنگ رومی" نیز معروف است. ستاره پرنور این صورت فلکی "وگا" و دومین ستاره درخشان در آسمان شمالی است. این ستاره در نیمه شب طلوع می کند.
دبیر انجمن نجوم اهواز، ستاره "وگا" را یکی از ستاره های مثلثی تابستانی معرفی کرد و اظهار داشت: این ستاره در سمت شمال شرقی آسمان قرار دارد و در نیمه شب قابل رویت است.

وی zhr (تعداد شهابهایی که در یک ساعت عبور می کند) این بارش را 10 تا 15 شهاب ذکر کرد و ادامه داد: وضعیت آسمان کشور به گونه ای است که ماه شب 19 را در آسمان داریم که در نیمه شب ماه طلوع می کند از این رو به دلیل نور زیادی که ماه تولید می کند رصد این بارش به راحتی انجام نمی شود.

جعفری زاده بهترین حالت برای رصد این بارش را در خارج شهرها دانست و ادامه داد: قدر (درخشندگی) شهابهای این بارش زیاد نیست به گونه ای که در بهترین حالت قدر آنها 1 تا صفر است و به ندرت به منهای 1 می رسد.

وی با تاکید بر اینکه بارش شهابی بازمانده یک دنباله دار است، اضافه کرد: این دنباله دار از بین رفته است از این رو درخشندگی شهابهای این بارش کم است.

دبیر انجمن نجوم اهواز با تاکید بر اینکه پس از بارش شهابی شلیاقی، بارش شهابی دیگری نخواهیم داشت، گفت: پس از بارش شهابی شلیاقی، در روزهای 21 و 22 مردادماه بارش شهابی برساوشی را خواهیم داشت که در روز 22 مرداد به اوج بارش خود می رسد قدر آن نیز صفر و منهای یک است.

stargazer
04-23-2011, 01:03 PM
خط آخر خبر تاریخش ویرایش میخواد. لطفا تصحیحش کنین

Setare KOchOlO
04-23-2011, 10:23 PM
سلام دوستان ...

از امشب 23 ام ماه آپريل برابر با 3 ام ارديبهشت ميشه تا 25 ام آپريل كه 5ام ارديبهشت ماه باشه آسمان نيمكره شمالي ميزبان باقي مانده هاي دنباله دار تاچر (Thatcher, C/1861 G1) خواهد بود ...

تاچر در سال 1861 کشف شده ... دوره تناوبش 415 سال محاسبه شده ...

زمان اوجش برا امسال ساعت 18 عصر گفته شده ... ولي ساکنان نیمکره شمالی می تونن این بارش رو در بیشتر طول شب مشاهده کنن... با ZHR=15 or 20 ...البته پارامتر ساعتي بارش برا اين بارش متغيره ... يعني بسته به این که زمین از چه فاصله ای از اين تكه هاي باقي مانده عبور کنه بارش چشم گیر یا معمولی خواهد بود ... حتي تا 100 عدد در ساعت ...

كانون بارش در صورت فلكي چنگ رومي يا همون شلياق خواهد بود ... اينم كانون بارش:

http://www.myup.ir/images/34365989023038322815.jpg (http://www.myup.ir/)

Setare KOchOlO
04-23-2011, 10:47 PM
بارش بعدي كه در فصل بهار و ماه ارديبهشت خواهيم داشت بارش شهابي اتا- دلوي خواهد بود ...

زمان اوج اين بارش در اواسط اردیبهشت خواهد بود ... اما از 28ام آپريل تا 21ام ماه مي ادامه داره ... زمان اوجش هم ساعت 9 صبح خواهد بود ...

شهاب هاي اين بارش باقي مانده هاي دنباله دار معروف هالي هستن ... پارامتر ساعتی بارش (ZHR) براي اين بارش تا 60 هم ميرسه ...

كانون اين بارش هم در نزديكي ستاره اتای دلو (كوزه ، آب ريز Aquarius) هستش ...

البته : به علت ارتفاع کم کانون بارش، رصدش از نیمکره شمالی زياد راحت و آسون نيس ... ولي برا مشاهده اون می تونين در سپیده دم، و در افق جنوب شرقی ببينين .

http://www.myup.ir/images/28811970987421632196.gif (http://www.myup.ir/)

برا اطلاعات بيشتر درمورد هريك از بارش هاي شهابي ميتونين از سايت هاي زير استفاده كنين :

International Meteor Organization ... IMO (http://www.imo.net/)
American Meteor Society ...AMS (http://www.amsmeteors.org/)

:have a nice day:

امیر حسن زاده
04-24-2011, 07:37 PM
سلام
چند روز قبل جدول مهمترین پدیده های نجومی اردیبهشت 1390 در وب سایت انجمن علمی پژوهشی نجم شمال قرار گرفت
www.nssra.ir (http://www.nssra.ir)

stargazer
04-25-2011, 10:40 AM
بامداد روز چهارشنبه 7 اردیبهشت ماه پدیده مقارنه ماه با هشتمین سیاره منظومه شمسی یعنی سیاره نپتون رخ خواهد داد.به گزارش خبرنگار مهر، در پدیده مقارنه که در روز 7 اردیبهشت ماه رخ می دهد، سیاره نپتون به نزدیکترین فاصله خود با ماه قرار می گیرد.
پدیده مقارنه ماه و سیاره نپتون در ساعت 5:50 و زاویه جدایی این دو جرم آسمانی 5 درجه خواهد بود.

فاز (درصد سطح روشن ماه) در این پدیده 31 درصد است و قدر (درخشندگی) نپتون 9/7 است.

هشتمین سیاره نزدیک به خورشید و چهارمین غول گازی است. از لحاظ اندازه و ساختار شبیه به سیاره همسایه‌اش، سیاره اورانوس، می باشد. جو آبی رنگ و درخشان این سیاره بخاطر وجود گاز متان در آن است. هر 165 سال طول می کشد که نپتون یک بار به‌دور خورشید بگردد.

منبع: مهر

امیر حسن زاده
04-25-2011, 11:07 AM
مقارنه سياره نپتون با ماه ارزش علمي و رصدي خاصي ندارد چرا كه اين سياره در نزديكي ماه حتي با تلسكوپ هم به سختي قابل رويت است
درج اخبارهاي عجيب و گاها" اشتباه از خبرگزاري مهر چيز جديدي نيست

stargazer
04-25-2011, 11:31 AM
اوکی جناب حسن زاده. اینی که شما گفتین رو بنده میدونستم ولی خب بعنوان یه خبر رویداد رصدی گذاشتمش. حالا اگه مهم نیست یا نباید میزاشتم دوستان مدیر حذفش کنن.
راجع به مهرم نظری ندارم. اما یه نکته هست با اینکه خیلی امانتدار نیست تو اخبار و دستکاریشون میکنه و اشتباهاتی نظیر اینی که شما هم گفتین رو داره و شخصا هم از سایت و محیطش خوشم نمیاد، اما فعلا نسبت به خبر آنلاین، ایسنا و خبرگزاریهای دیگه ای که من دیدم اخبار نجومی بیشتری رو میزاره و زود بزود هم میزاره. دو سه ماهی هست که خبرهای نجومی سایرین افت کرده و اون نه. حالا علتش چیه رو نمیدونم. شما اگه خبرگزاری بهتری سراغ دارین بگین. یا اینکه باید یه همت دست جمعی کرد و یه خبرگزاری جامع نجومی ترتیب داد که به روز تمام اخبار رو ترجمه و در دسترس قرار بده. اونوقت دیگه نیاز به اونا نداریم و یه خبرگزاری ایده آل هم می تونیم بسازیم.

امیر حسن زاده
06-27-2011, 06:55 AM
جدول مهمترين پديده هاي نجومي تيرماه 1390- استخراج: امير حسن زاده
1603

rezash
06-27-2011, 02:01 PM
صبح پنج شنبه مقارنه هلال باریک ماه و سیاره زهره روی خواهد داد.و در ادامه و قبل از ظهر پدیده اختفای زهره توسط ماه و در روشنائی روز اتفاق می افتد.

البته به دلیل هلال بسیار باریک ماه و همینطور روشنائی روز رصد این پدیده مشکل خواهد بود و نیازمند صبر و پشتکار میباشد.

این رویداد رصدی در تهران ساعت 11:08 قبل از ظهر به وقوع می پیوندد.و برای اطلاع از ساعت وقوع رویداد در دیگر شهرستانها می توانید به مقاله دوست و استاد گرانقدر آقای ابراهیمی سراجی در آخرین مجله نجوم و در صفحه 55 مراجعه کنید.

medman
06-29-2011, 10:03 PM
سلام.حیف این پدیده است از دست بره.
این اختفا رو چجوری میشه رصد کرد؟
اپتیک میخواد؟

rezash
06-30-2011, 12:18 AM
چهار شنبه بعد نماز صبح که برای رصد افق شرقی رفتم هلال ماه بسیار باریک بود و زهره هم در روشنائی روز طلوع کرد.به نظرم با لوازم اپتیکی هم خیلی خیلی حو صله و دقت می خواد که بشه این پدیده رو رصد

کرد.به خصوص اینکه این اختفا در نزدیکی ظهر و اوج گرما اتفاق میفته و از اون مهمتر شدت نور خورشید و هر از گاهی ابرهای پراکنده رصد رو بسیار سخت میکنه.

البته من سیاره مشتری در چند ساعت بعد از طلوع خورشید و باتلسکوپ قبلا" رصد کردم.همینطور زهره رو در اواسط روز و با دوربین دوچشمی دیده ام.ولی هلال آخر ماه قمری بسیار باریک است و به مانند موئی سپید در آسمان روز می باشد.

تنها راه پیدا کردن ماه و زهره و دیدن اختفا فاصله تقریبی زهره از خورشید است و به وسیله زهره میتوان ماه راهم پیدا کرد.

Mojtaba.M
07-27-2011, 01:52 PM
دوشنبه هلال ماه رمضان طلوع میکنه از دستش ندین

شادی حدادی زاده
08-06-2011, 05:47 PM
دنباله دار گاراد

این شبها می توانید دنباله داری را با یک ابزار نجومی متوسط در آسمان رصد کنید . دنباله دار گاراد یا c/2009 p1 دو سال پیش توسط گوردن گاراد استرالیایی کشف شد .

این دنباله دار که اکنون درخشش مناسبی دارد را می توانید در صورت فلکی اسب بالدار ( فرس اعظم ) مشاهده کنید در شبهای آینده صورت فلکی دلفین و ستاره نسرطایر

در صورت فلکی عقاب نیز برای یافتن دنباله دار گاراد راهنمای خوبی هستند .

http://up1.iranblog.com/images/56Comet_Garradd_Aug_1_PL.jpg (http://up1.iranblog.com/view-56Comet_Garradd_Aug_1_PL.jpg)

rezash
08-06-2011, 07:41 PM
دنباله دار گاراد

این شبها می توانید دنباله داری را با یک ابزار نجومی متوسط در آسمان رصد کنید . دنباله دار گاراد یا c/2009 p1 دو سال پیش توسط گوردن گاراد استرالیایی کشف شد .

این دنباله دار که اکنون درخشش مناسبی دارد را می توانید در صورت فلکی اسب بالدار ( فرس اعظم ) مشاهده کنید در شبهای آینده صورت فلکی دلفین و ستاره نسرطایر

در صورت فلکی عقاب نیز برای یافتن دنباله دار گاراد راهنمای خوبی هستند .

[/URL][URL="http://up1.iranblog.com/images/56Comet_Garradd_Aug_1_PL.jpg"]http://up1.iranblog.com/images/56Comet_Garradd_Aug_1_PL.jpg (http://up1.iranblog.com/view-56Comet_Garradd_Aug_1_PL.jpg)

من آخرین بار این دنباله دار رو با تلسکوپ در صورت فلکی فرس مشاهده کردم (تقریبا" 20 روز پیش)ولی چند روز پیش در استاری نایت مکانش رو آندرومدا تعیین کرده بود.البته به نظر خودم مسیرش به همون سمتی که شما گفتید بوده یعنی با دو بار رصد و جابجائی جرم فکر کنم به همون سمت بود.

golaftab
08-06-2011, 09:34 PM
مرسی از اخبرتون
باچشم غیر مسلح قابل دیدن نیست؟؟

rezash
08-06-2011, 11:05 PM
مرسی از اخبرتون
باچشم غیر مسلح قابل دیدن نیست؟؟

خیر.در حال حاضر فقط میتوان با ابزار رصدی آنهم به صورت ستاره ای با قدر حدودا" 7 تا 8 آنرا مشاهده نمود.ولی احتمالا" در ماههای اینده درخشانتر میشود.

stargazer
08-06-2011, 11:27 PM
چارتی که مسیر گاراد در طول ماه ژولای و اوایل آگوست 2011 را نشان میدهد.

این چارت منظره نیمکره جنوبی را نشان می دهد. قسمت پایینی چارت شمال و سمت راست چارت شرق را نشان میدهد.

ستاره های تا قدر 7.50 نشان داده شده و همینطور ستاره های روشنتر از قدر 5.0 نیز علامت گذاری شده اند.

دایره روی چارت منطقۀ دیدی با قطر 5 درجه را نشان میدهد، یک منطقۀ نمونۀ نسبی برای دوچشمی ها.

http://www.rasnz.org.nz/Comets/Graphics/2011Garradd1.gif (http://www.rasnz.org.nz/Comets/Graphics/2011Garradd1.gif)

منبع: جامعه نجوم سلطنتی نیوزیلند

-----------------------------------------------------------

چارت نیمه ماه آگوست تا نوامبر 2011 رو هم داره که ایشالا همون ماه میزارم واستون :)

Setare KOchOlO
08-10-2011, 03:11 PM
سلام دوستان

بسياري از رصدگرا ممكنه دنبال رصد يك سيارك باشن ... مخصوصا سيارك هاي مهم ... سرس ، وستا ، پالاس و ... .

اين شب ها ميتونين سيارك وستا رو مشاهده كنين ... درحال حاضر هم در قسمت جنوبي صورت فلكي جدي=بزغاله (Capricornus) قرار گرفته ... و قدري در حدود 5.6 داره ... براي عرضاي 30 درجه اين صورت ساعتاي 21 عصر در حال طلوع خواهد بود .

براي پيدا كردن اين صورت فلكي چون جز دايرالبروجه راحت هستش ... كافيه عقرب رو پيدا كنين و بعد روي دم عقرب قوس رو مي تونين ببينين كه آغاز كننده ي راه شيري هستش ... حالا دست چپ قوس(=قوري ،كمان) يك نوك فلش بزرگ در آسمون پيدا ميكنين ... حدود يه 20درجه اي از هم فاصله دارن .

راه دومي هم هست : ستاره ي دنب رو پيدا كنين(يكي از رئوس مثلث تابستاني و دم قو) يك خط مستقيم امتداد بدين به سمت جنوب دجاجه ... و اونجا آلفا - جدي كه راس فلش هست پيدا مي كنين.

http://www.myup.ir/images/81967645063048392786.jpg (http://www.myup.ir/)
نقشه طي الطريق كردن وستا در صوت بزغاله

http://www.myup.ir/images/48616560468400861142.jpg (http://www.myup.ir/)
اين نقشه رصدي سيارك وستا ... براي امشب

مشكلي كه هست : نور ماه مزاحمت ايجاد ميكنه .

Mojtaba.M
08-11-2011, 02:46 PM
ببخشید این بارش شهابی برساووشی دقیقا کیه ؟

چه روزی و چه ساعتی ؟

Setare KOchOlO
08-11-2011, 03:14 PM
ببخشید این بارش شهابی برساووشی دقیقا کیه ؟

چه روزی و چه ساعتی ؟

خواهش ميكنم ...

21 مرداد ماه اوجشه ... ساعت 22 شب

پیمان اکبرنیا
08-11-2011, 09:45 PM
البته دوستان به دلیل وجود ماه در آسمان در تقریبا تمام طول شب، احتمالا شهابهای زیادی را نمیتوان دید پس اگر میخواهید به رصد بروید و هزینه زیادی برایتان دارد، دست نگه دارید!

Mojtaba.M
08-11-2011, 11:58 PM
البته دوستان به دلیل وجود ماه در آسمان در تقریبا تمام طول شب، احتمالا شهابهای زیادی را نمیتوان دید پس اگر میخواهید به رصد بروید و هزینه زیادی برایتان دارد، دست نگه دارید!

من هم با آقای ی اکبر نیا موافقم ....

با این که ماه با محل برخورد شهاب ها فاصله داره ولی من هم شانس کمی برای دیدن شهاب تو ی آسمان انتظار دارم........

البته دیدن شهاب هم بعید نیستا

mobi
08-12-2011, 12:23 AM
بخشید تور رصدی وا3 بارش شهابی نمیذارین؟؟؟؟

Mostafa
08-12-2011, 12:36 AM
بخشید تور رصدی وا3 بارش شهابی نمیذارین؟؟؟؟

دوست عزيز

لطفآ اين مطلب رو دوباره بخوانيد :

قرار نيست كه هر وقت كه پديده نجومي بود ، ولو اينكه شرايط نا مناسب باشه ، تور رصدي برگزار كنيم !

انشاا... باشه براي زماني كه بشه يك رصد جدي انجام داد

Mostafa
08-18-2011, 02:23 PM
دوستان عزیز و گرامی

فرصت رصد دنباله دار زیبای گاراد را از دست ندهید

اين شبها مي توانيد دنباله داري را با يک ابزار نجومي متوسط در آسمان رصد کنيد . دنباله دار گاراد يا c/2009 p1 دو سال پيش توسط گوردن گاراد استراليايي کشف شد .

اين دنباله دار که اکنون درخشش مناسبي دارد را مي توانيد بین صور فلکي فرس اعظم و عقاب رصد کنید

ضمنآ عکاسی از این دنباله دار زیبا هم میتواند برای افرادی که به عکاسی نجومی علاقمند هستند تجربه خوبی باشد

این هم نقشه حرکت گاراد در آسمان :

2198

Mostafa
08-18-2011, 02:58 PM
دنباله دیگری که این شبها از قدر حدود 8 می درخشد ، دنباله دار هوندا است .

البته مسیر حرکت این دنباله دار در نیمکره جنوبی آسمان است و از ایران قابل رویت نخواهد بود اما با این حال نقشه مسیر حرکتش را برای اعضا مستقر در نیمکره جنوبی قرار می دهم !

2199

rezash
08-20-2011, 10:16 PM
بحث دنباله دارها به شدت داغه!بنابراین مکان دقیق چند تا از دنباله دارهای فعلی اسمان رو براتون میذارم.بعضیها درحال حاضر بهترین موقعیت رصدی را دارند و برخی درآینده در موقعیت خوبی قرار میگیرند.

در حال حاضر دنباله گاراد با اینکه قدر ظاهری زیاد پائینی ندارد و با چشم مسلح قابل رویت است ولی در بهترین موقعیت مکانی در آسمان قرار دارد.نقشه زیر:

http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=60&innerFOV=2&MaxMag=6.5&RA=-3.67043128501025&DEC=17.8709049690178&Date=40775.7641729745&cn=1&cl=1 http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=2&MaxMag=12&RA=-3.67043128501025&DEC=17.8709049690178&Date=40775.7641729745&cn=1&cl=1

دنباله دار النین تقریبا" نزدیکی سیاره زحل و صورت فلکی سنبله قرار دارد که در حال مقارنه با خورشید قرار میگیرد و به سختی رویت میشود.نقشه زیر:

http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=60&innerFOV=2&MaxMag=6.5&RA=-11.8722669550288&DEC=-1.983149392482&Date=40775.7709571759&cn=1&cl=1 http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=2&MaxMag=12&RA=-11.8722669550288&DEC=-1.983149392482&Date=40775.7709571759&cn=1&cl=1

دنباله دار هوندا که در نیم کره جنوبی موقعیت رصدی بهتری دارد با قدری در حدود 8+ و در نزدیکی صورت فلکی قطب نما نقشه زیر:

http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=60&innerFOV=2&MaxMag=6.5&RA=8.96506920527069&DEC=-21.8802565992133&Date=40775.7719740741&cn=1&cl=1 http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=2&MaxMag=12&RA=8.96506920527069&DEC=-21.8802565992133&Date=40775.7719740741&cn=1&cl=1

Negar Najafi
08-30-2011, 11:45 PM
در این قسمت می خواهیم به بررسی مقابله ی اورانوس بپردازیم. در مقابله یک سیاره خارجی، خورشید بین زمین و آن سیاره قرار میگیرد. خب نزدیکترین مقابله ی اورانوس به ما از نظر زمانی، سوم مهر است. ولی من در جایی خواندم که مقابله ی اورانوس در 14 شهریور رخ میدهد. به نظرتان کدامیک درست است؟ مشاهده ی تاریخ 3 مهر از یک تقویم نجومی است و زمانی بسیار مناسب برای رصد اورانوس است که به سختی در آسمان شب قابل رویت است. طبق مشاهداتی که من از نرم افزار Starry Night به دست آوردم، بهترین زمان برای رصد این پدیده در 3 مهر ساعت 24:30 تا 1:30 بامداد حدودا" خواهد بود. و همگی شما میدانید که بهترین زمان برای رصد یک جرم یا یک پدیده زمانی است که به سمت الراس برسد و بیشترین ارتفاع را از افق بگیرد.
اطلاعات زیادی راجع به این مقابله ها هنوز در دسترس نیست. اگر دوستان گرامی اطلاعاتی در این خصوص یا به طور کلی پیامی دارند، لطفا" مطرح کنند.
ممنون.

امیر حسن زاده
09-06-2011, 08:07 AM
محاسبات انجام شده در اين بخش براي طول جغرافيايي 53 شرقي و عرض جغرافيايي 33 شمالي انجام شده است. اختلاف ساعت رسمي ايران با ساعت گرينويچ 5/3+ است. در بسياري از موارد زمانهاي ذكر شده با دقت خوبي براي نقاط مختلف كشورمان قابل استفاده است. سعي شده است براي پديده هاي قابل رصد، زمان ذكر شده براي وضعيتي باشد كه جرم مورد نظر در بالاي افق قرار دارد و قابل رويت است

http://nssra.ir/news/my_documents/my_pictures/4CZ_6.jpg
محاسبه و استخراج : امير حسن زاده

یزدان بابازاده
09-20-2011, 02:47 PM
با سلام
دوستان جدیدا ابرنواختری در کهکشان m101 بوجود آمده که هم اکنون در صورت فلکی دب اکبر قابل رویت است.
من دیشب با تلسکوپ 80 میلیمتری از بالاپشت بام این ابرنواختر را دیدم .
پیدا کردنش خیلی سخت نیست بعد از پیدا کردن کهکشان به دنبال ستاره ای بگردید که در نقشه ثبت نشده باشد.
چون ابر نواختر هم اکنون از قدر حدود 10 می درخشد احتمالا تمامی نقشه های معتبر تا این حد قدر را ثبت کرده اند.

rezash
09-20-2011, 08:41 PM
مهر ماه یکی از جالب ترین پدیده های رصدی به خصوص برای عکاسی نجومی به وقوع میپیوندد.و این پدیده آسمانی مقارنه دو دنباله دار موجود در آسمان شبهای این ماه از سال است.

در اواسط مهر ماه و در آسمان صبح گاهی دنباله دار النین و دنباله دار هوندا را میتوان در نزدیکی هم مشاهده نمود که البته به خاطر نزدیکی به خورشید و نور روز فقط دقایقی فرصت خود نمائی پیدا میکند.که آن هم مستلزم آسمانی صاف و افقی مناسب است.

به تدریج و تا اواخر ماه اکتبر دنباله دار النین شرایط رصدی مناسب تری خواهد یافت که امیدوارم به خاطر دور شدن از خورشید و زمین از درخشش این جرم زیبای آسمانی زیاد کاسته نشود.

همچنین در مدت زمان حرکت این دنباله دار با اجرام زیادی در آسمان مقارنه خواهد داشت و سوزه عکاسی همچنان داغ است.بعضی از اجرامی که مدتی با این دنباله دار قرین خواهند شد عبارتند از:

ستاره بتای جوزا یا دو پیکر (پولوکس)- خوشه کندوی عسل یا ام44 -دنباله دار هوندا 45p -کهکشانهای سه گانه اسد وغیره...

ناگفته نماند که این دنباله دار در حال حاضر به دلیل قرار گیری در مابین حضیض خورشیدی و حضیض زمینی در اوج درخشندگی خود میباشد.ولی به دلیل نزدیکی به خورشید در آسمان به راحتی رویت نمیشود و در روزهای آینده به تدریج در آسمان صبح گاهی مشاهده خواهد شد و به مرور به ارتفاع آن افزوده خواهد شد.

در رصد این اجرام خوش شانس باشید.

rezash
09-22-2011, 02:55 AM
یکی از دوستان خواستند بدونن که تاریخ وقوع مقارنه های این دنباله دار رو با دیگر اجرام چه موقع میباشد.

جمعه 15 مهرماه مقارنه با چند کهکشان از جمله اجرام فهرست مسیه همچون کهکشانهای m105 , ngc3371 و دو کهکشان ام 96 و ام 95 هم کمی دورتر قرار دارند.(این اجرام در هنگام عکاسی بهتر مشخص میشوند).

دوشنبه 18 مهر ماه مقارنه با ستاره قلب الاسد در صورت فلکی اسد و 19 مهر مقارنه بسیار نزدیک با ستاره اتای این صورت فلکی(اسد) .احتمالا" رصد با چشم غیر مسلح و همینطور ابزار رصدی.

جمعه 22 مهر ماه مقارنه با کهکشان ngc2903 که نیاز به عکاسی دارد.

شنبه 23 مهر ماه این دنباله دار از 4 درجه ای شمال مریخ خواهد گذشت.

دوشنبه 25 مهرماه مقارنه با ام 44 یا خوشه کندوی عسل که رصد آن با دوچشمی جذاب خواهد بود.

شنبه 30 مهرماه مقارنه با ستاره بتای جوزا.

منبع:مجله نایت اسکای و با تشکر از آقای yeperseusy که این مجلات رو در دسترس قرار دادند.

رضا طامهری
09-22-2011, 08:05 PM
مهر ماه یکی از جالب ترین پدیده های رصدی به خصوص برای عکاسی نجومی به وقوع میپیوندد.و این پدیده آسمانی مقارنه دو دنباله دار موجود در آسمان شبهای این ماه از سال است.

در اواسط مهر ماه و در آسمان صبح گاهی دنباله دار النین و دنباله دار هوندا را میتوان در نزدیکی هم مشاهده نمود که البته به خاطر نزدیکی به خورشید و نور روز فقط دقایقی فرصت خود نمائی پیدا میکند.که آن هم مستلزم آسمانی صاف و افقی مناسب است.

به تدریج و تا اواخر ماه اکتبر دنباله دار النین شرایط رصدی مناسب تری خواهد یافت که امیدوارم به خاطر دور شدن از خورشید و زمین از درخشش این جرم زیبای آسمانی زیاد کاسته نشود.

همچنین در مدت زمان حرکت این دنباله دار با اجرام زیادی در آسمان مقارنه خواهد داشت و سوزه عکاسی همچنان داغ است.بعضی از اجرامی که مدتی با این دنباله دار قرین خواهند شد عبارتند از:

ستاره بتای جوزا یا دو پیکر (پولوکس)- خوشه کندوی عسل یا ام44 -دنباله دار هوندا 45p -کهکشانهای سه گانه اسد وغیره...

ناگفته نماند که این دنباله دار در حال حاضر به دلیل قرار گیری در مابین حضیض خورشیدی و حضیض زمینی در اوج درخشندگی خود میباشد.ولی به دلیل نزدیکی به خورشید در آسمان به راحتی رویت نمیشود و در روزهای آینده به تدریج در آسمان صبح گاهی مشاهده خواهد شد و به مرور به ارتفاع آن افزوده خواهد شد.

در رصد این اجرام خوش شانس باشید.

اقاي رضاش يه نكته
تو ماهنامه نجوم اعلام كرده بارش تنيني امسال بارش قابل قبوليه!!
البته دوسال پيش هم درمورد بارش اسدي همينطوري گفته بود كه دريغ از ده تا شهاب درست حسابي!
به نظر دوستان ماجرا قابل اعتماد هست يا خير؟

rezash
10-04-2011, 05:59 PM
من که امیدوارم یه بارش شهابی خوب ببینیم(حتی با وجود ماه)

حرف شما درسته.اغلب پیش بینیها در مورد بارش شهابی درست در نمیاد که من فکر میکنم عوامل بسیاری در این زمینه تاثیر گذار هستند.

البته دوستان کارشناس بارشهای شهابی بهتر میتونن نظر بدهند ولی شخصا فکر میکنم کپه های به جا مانده از گذر دنباله دارها به مرور و پس از گذشت سالها قدرت سالهای اولیه را ندارند و تضعیف میشن.

بازهم بگم که برداشت شخصی خودم رو گفتم و دوستان کارشناس بهتر از فعالیت این ذرات معلق در نقطه خاصی در فضا اطلاع دارن.

شاید هم اندازه این ذرات در روشنائی ظاهری شهابهای شکل گرفته تاثیر گذار باشه.

hadi soleimani
10-10-2011, 04:26 PM
دوستان بارش شهابی اژدهایی با خوبو بدیهایش به پایان رسید.بارش شهابی بعدی:
بارش شهابی اسد یکی از مشهورترین بارش‌های شهابی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B4_%D8%B4%D9%87%D8%A7%D8%A8% DB%8C) است که معمولاً هر ساله (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%A7%D9%84) در فصل پائیز (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D8%B2) روی می‌دهد. این بارش در شب‌های ۲۶ تا ۲۸ ماه (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%A7%D9%87) آبان (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D9%86) هر سال (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%A7%D9%84) به اوج خود می‌رسد و گاه شامل ۱۰ تا ۲۰ شهاب (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%D9%87%D8%A7%D8%A8) در هر ساعت (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%A7%D8%B9%D8%AA) می‌شود . دنباله دار تمپل – تاتل با دوره تناوب ۳/۳۳ سال منشاء بارش شهابی اسدی است شهابهای اسدی از سریعترین شهابها هستند و به همین دلیل اغلب به رنگ سفید دیده می‌شوند

rezash
10-26-2011, 09:42 AM
اگر بخواهیم کلیتی از مهمترین پدیده های آسمان آبان ماه داشته باشیم باید به بالا آمدن سیاره زهره از سمت غرب آسمان اشاره کنم.

این سیاره به تنهائی زیبا است و در کنار دیگر اجرام آسمان زیبائی بیشتری خواهد داشت.خیلی وقت بود که به دلیل مقارنه با خورشید خبری از این سیاره زیبا نبود.

همینطور دنباله دار گاراد از اواسط این ماه به سمت شمال آسمان تغییر جهت خواهد داد و در ماههای آینده به دلیل نزدیکی به ستاره قطبی و شمال آسمان در کل شب میتوان آنرا دید.

به علاوه سیاره مریخ به نزدیکی قلب الاسد رسیده و مقارنه 1.3 درجه ای این دو جرم زیبا خواهد بود.(19 آبان)

همینطور در اواسط ماه یک سنگ آسمانی از نزدیکی زمین عبور خواهد کرد.از فاصله 325000 کیلومتری زمین

در اواخر ماه هم بارش شهابی اسدی روی خواهد داد که امیدوارم همچون بارش شهابی جباری در قصر بهرام زیبا باشه.

امیر حسن زاده
10-26-2011, 10:06 AM
http://nssra.ir/news/my_documents/my_pictures/F48_Aban90.jpg

م.ح.اربابی فر
11-01-2011, 11:22 AM
آسمان در ماه نوامبر به روایت کلیپ زیر:
http://imgsrc.hubblesite.org/hu/explore_astronomy/tonights_sky/db/21-2011_november/21-tonightsSky-nov2011_640x360.wmv

stargazer
11-05-2011, 10:16 PM
سلام دوستان. یه خبر کوتاه از صفحه Sky&Telescope :

امشب، قمر یو از مقابل لکه بزرگ و قرمز سیاره ش یعنی همون چشم مشتری عبور می کنه. و این اتفاق بین ساعت 1:15 و 1:40 به وقت جهانی رخ خواهد داد (یعنی 4:45 تا 5:10 بوقت ایران).

اگه آسمونتون صاف بود حتماً ببینینش :have a nice day: و گزارشش هم واسمون قرار بدین.
ممنون :have a nice day:

دختر ستاره
11-09-2011, 10:58 AM
چهارشنبه 18 آبان مقارنه ماه ومشتری ساعت 18:05 پنج شنبه 19 مقارنه قلب العقرب زهره و عطارد ساعت 17:45 جمعه 20 آبان مقارنه ماه و خوشه پروین ساعت 18:25 پنج شنبه و جمعه 26 و 27 آبان بارش شهابی اسدی

م.ح.اربابی فر
11-11-2011, 03:02 PM
به علاوه سیاره مریخ به نزدیکی قلب الاسد رسیده و مقارنه 1.3 درجه ای این دو جرم زیبا خواهد بود.(19 آبان)

http://spaceweather.com/submissions/pics/b/Brendan-Alexander-MarsRegulus_filtered_1320907618_med.jpg

زمان عکس : 19 آبان
محل گرفتن عکس: ایرلند
نام عکاس: Brendan Alexander

توضیحات عکاس را اینجا (http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=Brendan-Alexander-MarsRegulus_filtered_1320907618.jpg)بخوانید .

دختر ستاره
11-11-2011, 07:18 PM
شنبه 5 آذر رویت هلال ماه محرم 1433 و مقارنه هلال با عطارد ساعت 17:35 یکشنبه 6 آذر مقارنه ماه و زهره ساعت 17:35 سه شنبه 15 آذر مقارنه ماه و مشتری ساعت 18:00 پنج شنبه 17 آذر مقارنه ماه و خوشه پروین ساعت 18:00 شنبه 19 آذر ماه گرفتگی کامل.. آغاز گرفت جزئی 16:16 آغاز گرفت کلی 17:36 پایان گرفت کلی 18:27 پایان گرفت جزئی 19:48 دوشنبه و سه شنبه 21 و 22 بارش شهابی جوزایی سه شنبه 29 اجتماع ماه زحل و سماک اعزل ساعت 4:30

rezash
11-14-2011, 11:05 PM
خسوف 19 آذر ماه

مقارنه مریخ و قلب الاسد خیلی زیبا بود.البته هنوز هم زیاد از هم دور نشدند و تا چند روزی تقریبا" به هم نزدیک هستند.

ولی مساله مهم خسوف یا ماه گرفتگی 19 آذر ماه است.درست است که 25 خرداد امسال یک ماه گرفتگی زیبا رو دیدیم و تجربه کردیم.ولی ماه گرفتگی 19 آذر از این لحاظ مهمه که بعد از این ماه گرفتگی تا سال 1396 خسوف دیگه ای در پیش نداریم و این بهترین و آخرین فرصت تا چند سال آینده است.

بعد از خسوف 19 آذر تاریخ بعدی ماه گرفتگی 16 مرداد 1396 است که به صورت جزئی است.و خسوف کلی بعدی در تاریخ 11 بهمن سال 1396 روی میدهد.

امیدوارم 19 آذر ماه آسمان مناسبی داشته باشیم.ماه در این روز در صورت فلکی ثور و در نزدیکی ستاره دبران است.

دختر ستاره
11-18-2011, 09:48 PM
مقارنه هلال ماه و قلب الاسد تاریخ 28 آبان ساعت 1:00

Setare KOchOlO
11-19-2011, 12:48 AM
با سلام دوستان

با عرض شرمندگي گويا امشب شب 28 ام آبان هستش يعني 19 نوامبر كه بارش شهابي اسدي ديروز 3بامداد اوجش بود ... باقيمانده دنباله دار تامپل-تاتل55 هستش ... من فكر كردم امشب تازه 18 ام هستش ... اما دير نشده و همچنان اين بارش پابرجاس ... از 6ام تا 30 نوامبر ... واين شب ها بطور تخميني درحدود 15 تا شهاب ديده ميشه .

وگويا ديشب مقارنه ماه با قلب الاسد بوده ... طبق مراجع سرزده ديشب بوده .
;)

دختر ستاره
11-19-2011, 11:02 AM
مقارنه هلال ماه و قلب الاسد تاریخ 28 آبان ساعت 1:00
دوستان آوا استاری منبع این خبر از سایت پارس اسکای بود که احتمالا همه شما با این سایت آشنا هستید و می دونید که سایت نجومی معتبریه به هر حال خودم نتونستم این مقارنه رو چه در تاریخ 27 یا 28 ببینم اما گویا دوستان گفتن که این مقارنه در 27 رخ داده در هر صورت اگر اشتباهی پیش اومد پوزش من را پذیرا باشید .

شادی حدادی زاده
11-21-2011, 04:06 PM
بامداد سه شنبه ، يک ساعت پيش از طلوع خورشيد سه جرم آسماني در کنار هم به زيبايي قابل مشاهده هستند . در صورت فلکي سنبله هلال باريک ماه در کنار پرنورترين ستاره اين صورت فلکي سماک اعزل و سياره درخشان زحل قرار دارد .

http://astroupload.com/uploads/13218788541.jpg

rezash
11-21-2011, 07:08 PM
بامداد سه شنبه ، يک ساعت پيش از طلوع خورشيد سه جرم آسماني در کنار هم به زيبايي قابل مشاهده هستند . در صورت فلکي سنبله هلال باريک ماه در کنار پرنورترين ستاره اين صورت فلکي سماک اعزل و سياره درخشان زحل قرار دارد .

http://astroupload.com/uploads/13218788541.jpg

امروز صبح هم دقایقی آسمون صاف شد و هلال ماه بسیار زیبا بود.فکر کنم هم سه شنبه صبح و هم چهارشنبه صبح این پدیده را میتوان مشاهده کرد.

واقعا زیباست از دست ندهید.

karimisss
11-22-2011, 05:41 PM
این هم تصویر این پدیده رصدی
6 صبح اسمان جنوب شرقی

http://astroupload.com/uploads/13219707691.jpg

علی ابراهیمی سراجی
11-24-2011, 11:24 PM
خورشیدگرفتگی جزئی در جنوبگان، جنوب آفریقای جنوبی و تاسمانی صبحگاه فردا از ساعت 7:53 تا 11:47 رخ خواهد داد. بیشترین قدر کسوف به میزان 90.48 در ساعت 9:50 رخ خواهد داد. با رویداد این کسوف زیبا گرفت های جزئی به پایان می رسد و دیگر شاهد کسوف های حلقوی و کلی خواهیم بود.
http://shadowandsubstance.com/

Setare KOchOlO
11-26-2011, 12:47 AM
سلام دوستان

دوستان امروز (شنبه)عصر وقتي كه ديگه هواگرگ و ميشه به سمت جنوب غربي در كمي بالاي افق نگاه بندازين ، هلال يك روزه ماه محرم الحرام رو دركنار سياره بسيار درخشان زهره ميبينيد... زهره درسمت چپ ماه هستش ... و همچنين سياره عطارد درسمت راست .

http://www.myup.ir/images/22170149361590886132.jpg (http://www.myup.ir/)

دوستان :
هركس باهروسيله اين منظره رو تماشا كرد :

تا فرداشب

اسكج (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?331-%D8%A2%D9%86%DA%86%D9%87-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C%D9%85-%D8%8C-%D8%A8%DA%A9%D8%B4%DB%8C%D9%85) ، عكس و گزارش رصد (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?358-%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%B5%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%D8%B9%D8%B6%D8%A7-%D8%A2%D9%88%D8%A7%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1) و در فروم بذاره .

خواهشا : رو سايز و حجم دقت داشته باشين ... درمورد عكس هم درنظر داشته باشين همراه باگزارشه ولي خواستين جزو عكس هاي شخصيتون باشه به تالار عكاسي (http://forum.avastarco.com/forum/forumdisplay.php?48-%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3%DB%8C) مراجعه كنين .
منتظرم .;)

م.ح.اربابی فر
11-26-2011, 11:07 AM
در راستای پست بالا ذکر این نکته ضروریست که همیشه یک رابطه معکوس بین وضعیت جوی با شرایط رصد هلال برقرار است!
یعنی هرچقدر شانس رویت هلال بیشتر باشد ( و در اصطلاح هلال راحت تر باشد) وضعیت آب و هوایی ( ابر، گرد و غبار و ...) بدتر است و بالعکس!!
http://spaceweather.com/images2011/26nov11/skymap.gif

subaro
11-26-2011, 11:17 PM
سلام
فردا شب ساعت 17:43 مقارنه زهره و سحابی مرداب اتفاق می افتد.امیدوارم هوا صاف باشد و بتونید این پدیده را ببینید.

golaftab
11-28-2011, 03:56 PM
[QUOTE=Moha;21540]در راستای پست بالا ذکر این نکته ضروریست که همیشه یک رابطه معکوس بین وضعیت جوی با شرایط رصد هلال برقرار است!
یعنی هرچقدر شانس رویت هلال بیشتر باشد ( و در اصطلاح هلال راحت تر باشد) وضعیت آب و هوایی ( ابر، گرد و غبار و ...) بدتر است و بالعکس
سلام
ببخشید میشه دلیلشم بگید چرااینطوری میشه؟؟

م.ح.اربابی فر
12-02-2011, 11:33 AM
[QUOTE=Moha;21540]در راستای پست بالا ذکر این نکته ضروریست که همیشه یک رابطه معکوس بین وضعیت جوی با شرایط رصد هلال برقرار است!
یعنی هرچقدر شانس رویت هلال بیشتر باشد ( و در اصطلاح هلال راحت تر باشد) وضعیت آب و هوایی ( ابر، گرد و غبار و ...) بدتر است و بالعکس
سلام
ببخشید میشه دلیلشم بگید چرااینطوری میشه؟؟

شوخی بود! دلیل خاصی ندارد

م.ح.اربابی فر
12-02-2011, 11:33 AM
فایل تصویری آسمان ماه دسامبر و وقایع این ماه:
http://amazing-space.stsci.edu/tonights_sky/

م.ح.اربابی فر
12-05-2011, 12:54 PM
امشب و فردا شاهد مقارنه زیبای ماه و مشتری خواهیم بود:

http://spaceweather.com/images2011/05dec11/skymap.gif

این هم یک عکس زیبا که مال دیروز است:

http://spaceweather.com/submissions/pics/m/Marek-Nikodem-DSC_0085_1323050928_med.jpg

نام عکاس : Marek Nikodem
محل عکس : لهستان
تاریخ : دیروز! ( 4 دسامبر 2012)
امتیاز عکس : spaceweather.com

amir adib
12-18-2011, 12:27 PM
بامداد سه‌شنبه، ملاقات ماه و سماک اعزل (http://www.hamshahrionline.ir/news-154028.aspx)

http://www.hamshahrionline.ir/images/position36/2011/12/untitled.jpg

دانش > فضا - همشهری آنلاین: ماه در بامداد روز 29 آذر در نزدیک‌ترین فاصله خود با درخشان ترین ستاره صورت فلکی "پیکر آسمانی" قرار می‌گیرد
پدیده مقارنه میان ستاره سماک اعزل و ماه در بامداد روز سه شنبه 29 آذرماه صورت می‌گیرد و در این پدیده ستاره سماک اعزل به نزدیک‌ترین فاصله خود با ماه می‌رسد.
به گزارش خبرگزاری مهر، سماک اعزل یک جفت ستاره است که در مدت 4روز به دور یکدیگر می‌‌گردند و حدود 280سال نوری از ما فاصله دارند. این ستاره سفید رنگ و زیبا است که در اسفند ماه اندکی مایل به جنوب شرقی از افق طلوع می‌کند و تا پایان تابستان در عرصه‌های جغرافیایی میانه مریی است.

این پدیده نجومی در ساعت 3 بامداد روز 29 آذر ماه رخ می‌دهد و زاویه جدایی این دو جرم آسمانی 4.4 درجه است.

Setare KOchOlO
12-21-2011, 01:31 AM
سلام دوستان :have%20a%20nice%20d

آخرين بامداد پاييزيتون گرم و خوش ... كم كم به زمسون نزديك ميشيم و شب هاي بلند و روزهاي كوتاه شروع خواهندشد...
طبق ساعت هماهنگ جهاني(utc) زمين در ساعت '5:30 بامداد وارد نقطه انقلاب زمستاني خواهد شد ، و خورشيد در جنوبي ترين نقطه خود در آسمان قرار ميگيره....

http://www.myup.ir/images/07772786250780432510.jpg (http://www.myup.ir/)

به اميد بهاري گرم و خوش:rambo:

Scorpius
12-22-2011, 01:51 AM
اين روزا عطارد در افق شرقي به بيشترين جدايي زاويه اي از خورشيد رسيده و اوضاع براي رصد سياره ي تيرپاي منظومه ي خورشيدي مناسبه.شما مي تونيد اين سياره ي سوزان رو از قدر 0.3 - حدود يک ساعت قبل از طلوع خورشيد در افق شرقي و در همسايگي ستاره ي سرخ رنگ قلب العقرب پيدا کنيد.اين سياره به معناي واقي گريز پاست ...یادمه حدودا يک ماه پيش عطارد در نزديکي سياره ي زهره در افق غربي رصد مي شد.

http://up3.iranblog.com/images/hch1bxfh6r3k9s9tlkm6.jpg (http://up3.iranblog.com/images/hch1bxfh6r3k9s9tlkm6.jpg)

Mojtaba.M
12-22-2011, 09:30 PM
با قرار گرفتن ماه در بیشترین میزان رخ گرد شرقی در بامداد هفتم دی میتوانید لبه ی شرقی هلال ماه را در بهترین حالت رصد کنید همچنین در صبحگاه سوم دی نیز میتوانید هلال صبح گاهی محرم را نیز (که در صورت دیده شدن رکوردسن و جدایی زاویه ای جابه جا میشود) ببینید.و در ساعت 21:36 دقیقه ماه نو متولد میشود.

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQyJuPHGvfi2xV80-BFp70fVZGvDP_TSth657lBIMpyZuYV63fCa4E8C_fzDg

دختر ستاره
12-31-2011, 11:29 PM
چهارشنبه 15 دی ماه 90 شاهد مقارنه ماه و خوشه پروین در ساعت 18:30 هستیم. منجما از دست ندین!

Astronomy
01-01-2012, 10:19 AM
اوج بارش ربعی

بارش بسیار زیبای ربعی در تاریخ 14 دی و در ساعت 10:50 به اوج خود می‌رسد و در حالی که ماه شب یازدهم نزدیک افق است، شاهد شهاب‌های پرنور از این بارش خواهیم بود.

دختر ستاره
01-01-2012, 01:00 PM
بارش شهابی ربعی در دی ماه هر سال فعال می شود ربعی نام صورت فلکی است که امروزه در نقشه های ستاره شناسی جای ندارد ،اما در گذشته مکان آن در بین دو صورت فلکی گاوچران(عواء) و اژدها قرار داشته است.

وضعیت ماه در روز 14 دی ماه بسیار جالب است. در این روز فاز ماه برابربا 74.7 درصد است و رصد بارش شهابی بسیار کم ربعی را مشکل می کند. اما رصدگران صبورمی توانند تا ساعت 2:45 دقیقه روز 14 دیماه منتظر غروب ماه باشند تا شاید بتوانندشهابهای کم تعداد و کمنور بارش شهابی ربعی را مشاهده کنند. البته باید در نظر داشت که کانون بارش در ساعت 12:15 دقیقه از افق شمال شرقی طلوع خواهد کرد.

دختر ستاره
01-02-2012, 07:21 PM
مقارنه ماه و مشتری (امشب)

Astronomy
01-02-2012, 07:25 PM
مقارنه ماه و مشتری (امشب)
اگر میشد ساعت اوج مقارنه (نزدیکی دو جرم) و فاصلشون زو هم اعلام کنید خیلی بهتر میشد
به هر حال ممنون

sara shahabi
01-02-2012, 08:10 PM
کمترین جدایی زاویه ای رو حدود زمان غروب ماه (حدود ساعت 1) داریم که در حدود 5 درجه هست.الان جدایی زاویه ای بیشتر هست.

ولی نکته ای که هست اینه که هر وقت دو جرم در نزدیکی هم بودند در حالت مقارنه نیستند،مثلا 5 درجه در بعضی اوقات مقارنه ذکر نمی شه

Astronomy
01-02-2012, 08:14 PM
تا اونجایی که من میدونم برای مقارنه باید فاصله کمتر از 3 درجه باشه
درسته؟

sara shahabi
01-02-2012, 08:22 PM
من هم در چند منبع 3 درجه رو دیدم ولی به هر حال قرار دادی هستند شاید تفاوت کنه مثلا در spaceweather که این مقارنه رو ذکر کرده گفته 4 درجه و گفته که مقارنه است.ولی فکر کنم برای بیشتر از 3 درجه بگیم دو جرم در نزدیکی هم قرار دارند بهتر باشه.

دختر ستاره
01-07-2012, 12:48 PM
در ساعت ۶: ۰۶ در صورت داشتن افق باز و تمیز می‌توانید با چشم مسلح شاهد مقارنهٔ 0/7 درجه‌ای عطارد و سحابی مرداب باشید. ساعتی بعد و در ساعت ۱۱: ۰۰ ماه کامل رخ می‌دهد تا امروز شاهد ۲ ماه بدر در صبح‌گاه و شام‌گاه در آسمان باشیم.

rezash
01-08-2012, 11:24 PM
در این شبها سیارک اروس 433 به زمین نزدیک میشود و تا قدر حدود 8.2 خواهد درخشید.

برای اطلاع از مسیر حرکت این سیارک به تقویم نجومی ایران (http://www.iranalmanac.ir/) و تاریخ 7 بهمن مراجعه کنید.

rezash
01-09-2012, 12:37 AM
در این شبها سیارک اروس 433 به زمین نزدیک میشود و تا قدر حدود 8.2 خواهد درخشید.

برای اطلاع از مسیر حرکت این سیارک به تقویم نجومی ایران (http://www.iranalmanac.ir/) و تاریخ 7 بهمن مراجعه کنید.

پیشنهاد رصدی این هفته تقویم سیارک اروس 433 میباشد.

این سیارک اولین بار در سال 1898 کشف شد و دسال 2000 و 2001 کاوشگر ناسا تحقیقاتی در مدار و سطح این سیارک انجام داد

در ضمن این سیارک تا سال 2056 به همچین فاصله نزدیکی از زمین نخواهد رسید پس بهترین فرصت رصدی را از دست ندهید..

بهترین موقعیت رصدی این سیارک طی روزهای 20 دی ماه تا اوائل اسفند میباشد که اوائل بهمن ماه تا قدر 8.2 نیز میدرخشد

در این ایام اروس 433 پس از عبور از صورت فلکی اسد و سکستانت به سمت صورت فلکی نهر یا شجاع ادامه مسیر میدهد که در تصویر زیر مسیر حرکت این سیارک در تاریخهای ذکر شده نشان داده شده است

http://www.nojum.ir/files/photo/1201/66522f1232244f4c9923127ae0c6422f.jpg.

منبع تصویر:سایت ماهنامه نجوم
منبع اطلاعات:مجله اسکای اند تلسکوپ شماره فوریه 2012

دختر ستاره
01-09-2012, 04:38 PM
جمعه 23 دی ماه 1390 مقارنه زهره و نپتون در ساعت 18:15

دوشنبه 26 دی ماه مقارنه زیبای ماه،زحل،سماک اعزل در ساعت 3:00

دوستان حتما ببینید :have%20a%20nice%20d

rezash
01-20-2012, 01:49 AM
سری به دنباله دارها بزنیم.

دنباله دار گاراد که در ماههای گذشته در آسمان شامگاهی رویت میشد همکنون در آسمان صبحگاهی شروع به بالا آمدن کرده است و در ساعات پایانی مانده به صبح به فاصله مناسبی از افق میرسد.

وضعیت این دنباله دار در حال حاضر در نمودار زیر مشخص است.

http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=60&innerFOV=2&MaxMag=6.5&RA=-6.56581392873906&DEC=34.2381214968206&Date=40927.9180436806&cn=1&cl=1 (http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=60&innerFOV=2&MaxMag=6.5&RA=-6.56581392873906&DEC=34.2381214968206&Date=40927.9180436806&cn=1&cl=1)

این دنباله دار هنوز هم در صورت فلکی جاثی یا هرکول و با قدر درخشندگی 7.2 و با کمک ابزار رصدی دیده میشود.

در ضمن این دنباله دار در بهمن ماه به نزدیکترین فاصله خود از زمین خواهد رسید.

دختر ستاره
01-21-2012, 11:35 AM
علاقه مندان به رویت هلال می توانند

در تاریخ سه شنبه 4 بهمن ماه، هلال ماه ربیع الاول 1433 را در آسمان مشاهده کنند .

rezash
01-25-2012, 01:42 PM
مریخ

این روزها مریخ به خاطر نزدیکی به مقابله اش نسبت به زمین در بهترین حالت رصدی خود میباشد.

امروز صبح که برای رصد دنباله دار گاراد رفته بودم به ناگهان متوجه درخشندگی مریخ شدم که نسبت به یکی دو سال گذشته خیلی درخشنده تر بود.

به همین دلیل با تلسکوپ هدف گیری کردم و برای اولین بار مریخ را از پشت تلسکوپ به این زیبائی رویت کردم به راحتی قطب جنوب مریخ قابل رویت بود.به دوستان توصیه میکنم حتما این سیاره را رصد کنند.

مقابله مریخ در تاریخ 16 اسفند روی خواهد داد و فاصله این سیاره تا زمین در حدود 0/674 واحد نجومی خواهد رسید.

به همین دلیل این روزها بهترین موقع برای رصد این سیاره زیبا و دوست داشتنی است.فکر کنم با بزرگنمائی نه چندان بالا و آسمانی مناسب بتوانید قطب سفید رنگ این سیاره را ببینید.

رضا طامهری
01-25-2012, 01:52 PM
مریخ

این روزها مریخ به خاطر نزدیکی به مقابله اش نسبت به زمین در بهترین حالت رصدی خود میباشد.

امروز صبح که برای رصد دنباله دار گاراد رفته بودم به ناگهان متوجه درخشندگی مریخ شدم که نسبت به یکی دو سال گذشته خیلی درخشنده تر بود.

به همین دلیل با تلسکوپ هدف گیری کردم و برای اولین بار مریخ را از پشت تلسکوپ به این زیبائی رویت کردم به راحتی قطب جنوب مریخ قابل رویت بود.به دوستان توصیه میکنم حتما این سیاره را رصد کنند.

مقابله مریخ در تاریخ 16 اسفند روی خواهد داد و فاصله این سیاره تا زمین در حدود 0/674 واحد نجومی خواهد رسید.

به همین دلیل این روزها بهترین موقع برای رصد این سیاره زیبا و دوست داشتنی است.فکر کنم با بزرگنمائی نه چندان بالا و آسمانی مناسب بتوانید قطب سفید رنگ این سیاره را ببینید.

با تشكر از مدير سحرخيزمون
بزرگنمايي هدفتون چقدر بوده؟
چون چند شب پيش حدوداي ١٢ شب بود كه رصدش كردم با بزرگنمايي حدود ٢٠٠ برابر ولي بقول خودتون همون نخود قرمز هميشگي بود با اينكه خيلي اميد به ديدن قطبين اون داشتم؛ اخه تو خبرها از نزديك شدن به مقابله سياره سرخ خونده بودم

karimisss
01-25-2012, 01:56 PM
خیلی ممنون جناب rezash میشه مکان و بهترین زمانشم بگین ؟

rezash
01-25-2012, 02:10 PM
سلام به دوستان خوبم
راستش كامبيوترم 3 روزه خرابه و دارم با موبايل مينويسم
با بزركنمايي 256 برابر به راحتي مشخصه و با كمتر از اين هم ميشه تشخيصش داد_
نخودش كمي بزرك شده_حتما ببينيد

rezash
01-25-2012, 02:36 PM
بهترين موفع براي رصد حدود ساعت 4 است_
الان هم در نزديكي دم شير است يه سري هم به سنبله زد و بركشت
البته هنكام مقابله دراسفند ماه درنيمه شب به نصف النهار ميرسد_

rezash
01-26-2012, 06:28 PM
همكنون همنشيني هلال ماه و سياره زهره در اسمان و در سمت جنوب غربي قابل رويت مي باشد_

دختر ستاره
01-27-2012, 07:10 PM
دوشنبه تاریخ 10 بهمن ماه در ساعت 18:55مقارنه ماه و سیاره درخشان مشتری

rezash
02-05-2012, 12:00 AM
در حال حاضر فاصله مريخ در حدود 0/7746 au (يك واحد نجومي) است.ولي در نيمه شب و در دقائق ابتدائي روز 16 اسفند ماه به فاصله 0/6736 واحد نجومي ميرسد.

پس اين مدت و به خصوص روزهاي نزديك به 16 اسفند بهترين موقعيت رصدي را داراست.از همه دوستان ميخوام اين فرصت رو از دست ندهند واين سياره زيبا رو رصد كنند.

به اين دليل كه مقابله بعدي مريخ كه شرايط رصدي مناسبي پيدا ميكنه فروردين 1393 است و تا اونموقع بهترين زمان رصدي همين يكي دو ماه است.

rezash
02-05-2012, 12:13 AM
موقعيت مريخ در روز 16 اسفند

3402

new astronomer
02-09-2012, 10:28 AM
سلام امروز يه رخداد نجومي داريم اونم مقارنه زهره با اورانوسه باجدايي0.6 درجه.اين يه فرصت مناسبه برا اونايي كه مي خوان اورانوس رو رصد كنن چون پيدا كردنش راحته(به دليل نزديكيش با زهره)

rezash
02-09-2012, 11:24 AM
سلام امروز يه رخداد نجومي داريم اونم مقارنه زهره با اورانوسه باجدايي0.6 درجه.اين يه فرصت مناسبه برا اونايي كه مي خوان اورانوس رو رصد كنن چون پيدا كردنش راحته(به دليل نزديكيش با زهره)

اميدوارم آسمون ابري نباشه و بشه اين پديده زيبا رو با ابزار رصدي مناسب ديد.

اطلاعات بيشتر در روزهاي 20 و 21 بهمن ماه در تقويم نجومي ايران http://iranalmanac.ir/

Setare KOchOlO
02-09-2012, 08:25 PM
سلام دوستان

در پي رويداد هايي كه جناب رضاش در تقويم مرحمت كردن و گذاشتن ، باكمي تاخير عرض كنم كه :

**امشب مقارنه 2 سياره ، زهره و اورانوس ، بود ... با جدايي زاويه ي 0.3 درجه در قسمت جنوبي سياره زهره ... كه اين اتفاق بوقت ايران در ساعت 18 عصر اتفاق مي افته ...
-------------------------------
**روز شنبه / 22 بهمن 90 هم به اوج زميني رسيدن ماه هستش .

ادامه داره ...

Astronomy
02-11-2012, 01:59 PM
ملاقات ماه با ستاره سماک اعزل در روز 23 بهمن فردا یکشنبه 23 بهمن ماه ستاره سماک اعزل به نزدیکی ماه می رسد. به گزارش خبرنگار مهر، ستاره سماک اعزل درخشان ترین ستاره صورت فلکی دوشیزه است. اگر کمانی که از صورت فلکی خرس بزرگ (دب اکبر) آغاز می‌شود و به نگهبان شمال (سماک رامح) می‌ رسد ادامه داده شود به ستاره نورانی سماک اعزل می رسیم.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/02/754690_orig.jpg

نقشه پیدا کردن ستاره سماک در آسمان زمستانی
سماک اعزل یک جفت ستاره است که تنها در مدت 4 روز به دور یکدیگر می گردند و حدود 280 سال نوری از زمین فاصله دارند.

این ستاره فردا یکشنبه 23 بهمن ماه در ساعت 16 و 9 دقیقه در صورت فلکی دوشیزه ( عذرا) در 1 /2 درجه ای شمال ماه قرار می گیرد.

در این پدیده فاز (میزان سطح روشن ماه) در این شب 74 درصد و قدر (درخشندگی) ستاره سماک اعزل 1.03 درصد است.

Hojjat Zafarkhah
02-11-2012, 02:04 PM
ملاقات ماه با ستاره سماک اعزل در روز 23 بهمن فردا یکشنبه 23 بهمن ماه ستاره سماک اعزل به نزدیکی ماه می رسد. به گزارش خبرنگار مهر، ستاره سماک اعزل درخشان ترین ستاره صورت فلکی دوشیزه است. اگر کمانی که از صورت فلکی خرس بزرگ (دب اکبر) آغاز می‌شود و به نگهبان شمال (سماک رامح) می‌ رسد ادامه داده شود به ستاره نورانی سماک اعزل می رسیم.

[/URL][URL="http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/02/754690_orig.jpg"]http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/02/754690_orig.jpg (http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/02/754690_orig.jpg)

نقشه پیدا کردن ستاره سماک در آسمان زمستانی
سماک اعزل یک جفت ستاره است که تنها در مدت 4 روز به دور یکدیگر می گردند و حدود 280 سال نوری از زمین فاصله دارند.

این ستاره فردا یکشنبه 23 بهمن ماه در ساعت 16 و 9 دقیقه در صورت فلکی دوشیزه ( عذرا) در 1 /2 درجه ای شمال ماه قرار می گیرد.

در این پدیده فاز (میزان سطح روشن ماه) در این شب 74 درصد و قدر (درخشندگی) ستاره سماک اعزل 03/1 درصد است.

منم شنیده بودم 24ام یعنی پس فردا،که دوشنبه میشه!!! ماه و سماک اعزل و زحل شب نشینی :yarr: دارن!!!!

ولی ساعتش رو نمیدونم!!! :pathead:

farshad
02-11-2012, 02:26 PM
منم شنیده بودم 24ام یعنی پس فردا،که دوشنبه میشه!!! ماه و سماک اعزل و زحل شب نشینی :yarr: دارن!!!!

ولی ساعتش رو نمیدونم!!! :pathead:

درود بر تو...
تقریبا حدود ساعت 2 بامداد دوشنبه این سه جرم سه راس یک مثلث تقریبا متساوی الاضلاع رو تشکیل میدن با فواصل تقریبی 8 درجه...

همش شد تقریبی

Setare KOchOlO
02-14-2012, 01:03 AM
اين شب ها حدوداي ساعات 9:20 مريخ سرخ فام طلوع خواهد كرد ... و همزمان با صورت فلكي شير(اسد)در حال طلوع ازسمت شرق هستش ... همزمان كه رصد مريخ(كه چون در حال رسيدن به اوج خورشيدي هستش با قدر 0.9- هستش) رو دارين ميتونين سري هم به دل شير بزنين و از ديدن خوشه ي كهكشاني موجود لذت ببرين ... همچنين كلاهك يخي شمالي مريخ هم با تلسكوپ ميتونين مشاهده كنين.

http://up.avastarco.com/images/eq976tk36uvepm3d8zpz.jpg (http://up.avastarco.com/)

صورت فلكي شير با نزديك شدن به بهار كم كم به شمال آسمون نزديكتر ميشه ، و در فصل پاييز به قسمت هاي جنوبي آسمون كوچ ميكنه .

اجسام قابل توجهي كه در شير ميشه مشاهده كرد :اجرام مسيه :65،66،95،6،105 هستش ... كه همه كهكشان هايي با قدر 9 هستن .

http://up.avastarco.com/images/pzb9wms7fyvnznsu2e7z.jpg (http://up.avastarco.com/)

ازشب 29 /بهمن ماه هم ميتونين ساعت 11 شاهد طلوع سياره زحل در صورت فلكي دوشيزه باشيد.
كه صورت فلكي مشهور جايگاه 2 خوشه كهكشاني .
(اطلاعات بيشتر بعدن درموردش ميذاريم)

http://up.avastarco.com/images/cgbhw18igf0sz9xotyw.jpg (http://up.avastarco.com/)

mr mohamadreza
02-16-2012, 03:49 PM
سلام دوستان رصد سحابی بزرگ وسط صورت فلکی جباررو از دست ندهید بسیار زیباست
این سحابی رو اطراف ستاره ی رجل الجبار(پرنور ترین ستاره ی صورت فلکی جبار) میتونید پیدا کنید.
با آرزوی رصدهایی شیرین

stargazer
02-16-2012, 04:27 PM
سلام دوستان رصد سحابی بزرگ وسط صورت فلکی جباررو از دست ندهید بسیار زیباست
این سحابی رو اطراف ستاره ی رجل الجبار(پرنور ترین ستاره ی صورت فلکی جبار) میتونید پیدا کنید.
با آرزوی رصدهایی شیرین

سلام دوست عزیز

ممنون از پستتون. منظورتون همون سحابی معروف جباره دیگه؟

فکر کنم آدرس این سحابی رو اینطوری بدین بهتر و راحتتر میشه پیداش کرد: این سحابی رو در خنجر جبار می تونین پیدا کنین. (فاصلش با رجل الجبار بیشتره تا خنجر که توش قرار داره).

subaro
02-21-2012, 07:32 PM
سلام دوستان
فردا شب میتونید مقارنه ماه و عطارد و روز 5 اسفند هم مقارنه ماه و زهره را نیم ساعت بعد از غروب افتاب مشاهده کنید.

هانیه امیری
02-21-2012, 08:40 PM
سلام دوستان
فردا شب میتونید مقارنه ماه و عطارد و روز 5 اسفند هم مقارنه ماه و زهره را نیم ساعت بعد از غروب افتاب مشاهده کنید.

به نظر مي رسه 6 اسفند درست باشه.

شنبه ۶ اسفند

امشب اجرام پرنور آسمان از جمله ماه و زهره در حالت مقارنه هستند بالاتر از آن‌ها مشتری و پایین‌تر از آنها عطارد نيز نمایان است.

3486

Astronomy
02-26-2012, 03:07 PM
ملاقات ماه با خوشه ستاره ای پروین در بامداد روز چهارشنبه
صبحگاه روز چهارشنبه 10 اسفندماه پدیده زیبای مقارنه ماه با خوشه پروین رخ خواهد داد. به گزارش خبرنگار مهر، خوشه پروین در فهرست اجرام غیر ستاره ای مسیه قرار دارد و دارای قدر (درخشندگی) 1.2 است، از این رو می توان آن را با چشم غیر مسلح مشاهده کرد.
در این خوشه ستاره ای حدود 300 تا 500 ستاره قرار دارد اما با چشم غیر مسلح تنها می توان 6 تا 7 ستاره را مشاهده کرد.
این خوشه ستاره ای در فاصله 400 سال نوری از زمین قرار دارد و ستارگان آن در یک سحابی بازتابی جا خوش کرده اند.

در صبحگاه روز چهارشنبه 10 اسفند ماه ساعت 5:12 پدیده مقارنه ماه و خورشه پروین رخ خواهد داد و این دو جرم آسمانی در نزدیکی یکدیگر قرار می گیرند. در این پدیده زاویه جدایی خوشه زیبای پروین با ماه 4 درجه است.

در این مقارنه فاز ماه (میزان سطح روشن ماه) 40 درصد است و درصورت ابری نبودن آسمان می توان این پدیده را رصد کرد.

محمد مهدی عسگری
02-26-2012, 05:47 PM
ملاقات ماه با خوشه ستاره ای پروین در بامداد روز چهارشنبه
صبحگاه روز چهارشنبه 10 اسفندماه پدیده زیبای مقارنه ماه با خوشه پروین رخ خواهد داد. به گزارش خبرنگار مهر، خوشه پروین در فهرست اجرام غیر ستاره ای مسیه قرار دارد و دارای قدر (درخشندگی) 1.2 است، از این رو می توان آن را با چشم غیر مسلح مشاهده کرد.
در این خوشه ستاره ای حدود 300 تا 500 ستاره قرار دارد اما با چشم غیر مسلح تنها می توان 6 تا 7 ستاره را مشاهده کرد.
این خوشه ستاره ای در فاصله 400 سال نوری از زمین قرار دارد و ستارگان آن در یک سحابی بازتابی جا خوش کرده اند.

در صبحگاه روز چهارشنبه 10 اسفند ماه ساعت 5:12 پدیده مقارنه ماه و خورشه پروین رخ خواهد داد و این دو جرم آسمانی در نزدیکی یکدیگر قرار می گیرند. در این پدیده زاویه جدایی خوشه زیبای پروین با ماه 4 درجه است.

در این مقارنه فاز ماه (میزان سطح روشن ماه) 40 درصد است و درصورت ابری نبودن آسمان می توان این پدیده را رصد کرد.

به نظرتون صبحگاه چهارشنبه ماه تربیع اول رو میشه قبل از طلوع دید؟!
بعد طلوع هم اگه کسی m45 رو دید جایزه داره!!!!؟!!!!
البته بعد از غروب خورشید با جدایی زاویه ای کمی بیشتر میشه دید.

rezash
02-26-2012, 06:46 PM
به نظرتون صبحگاه چهارشنبه ماه تربیع اول رو میشه قبل از طلوع دید؟!
بعد طلوع هم اگه کسی m45 رو دید جایزه داره!!!!؟!!!!
البته بعد از غروب خورشید با جدایی زاویه ای کمی بیشتر میشه دید.

چندي قبل نيز يكي از دوستان مقارنه ماه و سماك اعزل رو 2 درجه ذكر كرده بودند كه اشتباه بود.و ماه در جدائي زاويه اي 6 درجه اي از سماك قرار داشت.

همين خبر بالا رو هم كه من ديدم كمي من رو شك انداخت كه چرا جزئيات بعضي از خبرها با هم فرق ميكنند.و اشتباه ذكر ميشوند.

ولي يه كمي كه تحقيق كردم به نظرم اومد كه كسي كه اين خبرها رو ميده احتمالا از روي مجله خارجي كه مربوط به كشور ديگه اي هست اطلاعات رو كسب ميكنه.

به اين دليل كه مثلا مجله آسترونومي يا اسكاي نايت و غيره.. رويدادهاي آسمان را به افق و آسمان كشور مربوط كه احتمالا اروپا و آمريكاي شمالي هست ذكر ميكنند و آسمان اين كشورها با آسمان ايران قدري تفاوت داره.

حتي در خود ايران هم كسي كه در چابهار زندگي ميكنه با كسي كه ماكو زندگي ميكنه ماه رو با جدائي زاويه اي يكسان با ديگر اجرام نخواهد ديد .

ماه شبانه روز در حدود 11 تا 12 درجه در ميان آسمان جابجائي داره و طبيعي كه محل قرارگيري اين قمر زميني در نقاط مختلف جهان تغيير داشته باشه.

به غير از اين در اين خبر پديده مقارنه رو در صبحگاه اعلام كرده كه كاملا اشتباه است و خوشه پروين در شامگاه رويت خواهد شد.

البته اشتباهات انساني و محاسباتي و عددي و يا چاپي هميشه وجود داره ولي خب...

x11416
02-26-2012, 10:23 PM
چندي قبل نيز يكي از دوستان مقارنه ماه و سماك اعزل رو 2 درجه ذكر كرده بودند كه اشتباه بود.و ماه در جدائي زاويه اي 6 درجه اي از سماك قرار داشت.

همين خبر بالا رو هم كه من ديدم كمي من رو شك انداخت كه چرا جزئيات بعضي از خبرها با هم فرق ميكنند.و اشتباه ذكر ميشوند.

ولي يه كمي كه تحقيق كردم به نظرم اومد كه كسي كه اين خبرها رو ميده احتمالا از روي مجله خارجي كه مربوط به كشور ديگه اي هست اطلاعات رو كسب ميكنه.

به اين دليل كه مثلا مجله آسترونومي يا اسكاي نايت و غيره.. رويدادهاي آسمان را به افق و آسمان كشور مربوط كه احتمالا اروپا و آمريكاي شمالي هست ذكر ميكنند و آسمان اين كشورها با آسمان ايران قدري تفاوت داره.

حتي در خود ايران هم كسي كه در چابهار زندگي ميكنه با كسي كه ماكو زندگي ميكنه ماه رو با جدائي زاويه اي يكسان با ديگر اجرام نخواهد ديد .

ماه شبانه روز در حدود 11 تا 12 درجه در ميان آسمان جابجائي داره و طبيعي كه محل قرارگيري اين قمر زميني در نقاط مختلف جهان تغيير داشته باشه.

به غير از اين در اين خبر پديده مقارنه رو در صبحگاه اعلام كرده كه كاملا اشتباه است و خوشه پروين در شامگاه رويت خواهد شد.

البته اشتباهات انساني و محاسباتي و عددي و يا چاپي هميشه وجود داره ولي خب...
بعضی مواقع برای بعضی افراد ممکنه اشتباه پیش بیاد و بیان خبری رو اینجا بر اساس استنباط خودشون بگن.این مشکلی نداره.این مشکل داره که یه خبرهایی کلا تو خبر گزاری ها اشتباه گفته میشه .برای من که جای تعجب نداره چون به نظر من این جور خبرگزاری ها (بعضی از اونا) کلا جنبه علمی یه موضوع رو در نظر نمیگیرن وفقط میخوان یه خبر رو ...;)

rezash
02-26-2012, 11:43 PM
بله من هم موافقم.و دقيقا منظورم خبرگزاري مهر بود.

چون اگر به تايپيك اشتباهات نجومي رسانه ها نيز توجه كنيد بيشتر اين اشتباهات از جانب اين خبرگزاري بوده كه اغلب منبعي براي ديگر خبرگزاريها و رسانه ها نيز بوده است.

امیر حسن زاده
03-02-2012, 11:42 PM
http://nssra.ir/news/my_documents/my_pictures/F14_esfand90.jpg

استخراج و محاسبه: امیر حسن زاده
منبع : www.nssra.ir (http://www.nssra.ir)

م.ح.اربابی فر
03-06-2012, 11:43 AM
هم نشینی این روزهای زهره و مشتری سوژه های بدیعی برای دوستان عکاس در برخواهد داشت
http://spaceweather.com/submissions/pics/v/Vesa-Vauhkonen-Vesa_Vauhkonen--JupVen.2012_03_03_1330807006_med.jpg

http://spaceweather.com/submissions/pics/m/Martin-McKenna-1-2_1330817032_med.jpg

منبع:
اسپیس وتر!

Astronomy
03-06-2012, 02:41 PM
آسمان فردا شب چراغانی می شود نمایش دیدنی آسمان شب با حضور 5 سیاره که از 29 فوریه آغاز شده است تا 7 مارس (17 اسفند) ادامه می یابد و حتی شهروندان تهرانی نیز می توانند از تماشای این چشم انداز نادر لذت ببرند. به گزارش خبرگزاری مهر، حتی شهروندان تهرانی نیز به دلیل بادها و بارندگی های اخیر این فرصت استثنائی را یافته اند که تا 7 مارس (17 اسفند) از یک نمایش دیدنی آسمانی که با شرکت سیارات عطارد، زهره (ونوس)، مشتری، مریخ و زحل برگزار می شود لذت ببرند.
در این نمایش بسیار نادر که از 28 فوریه هر شب از حدود یکساعت پس از غروب برگزار می شود، در سمت چپ با نگاه به جهت غرب به جنوب غربی و در سمت راست از جهت شرق این 5 سیاره با چشم غیر مسلح همانند چراغهای درخشانی دیده می شوند.
از سال 2004 تاکنون این اولین بار است که این 5 سیاره در کنار هم و به طور همزمان در آسمان دیده می شوند. این هفته، نه تنها 5 سیاره بلکه ماه به همراه ستارگان شباهنگ و سهیل درخشان تر از همیشه به نظر می رسند.
"گزا گایوک"، منجم مرکز افلاک نمای آدلر در شیکاگو در این خصوص توضیح داد: "هرچند به صف شدن 5 سیاره ارزش علمی چندانی ندارد اما تماشای همزمان این اجرام آسمانی، فرصت بسیار مهمی برای درک بهتر ترتیب و چیدمان منظومه خورشیدی است. به طوریکه آسمان می تواند به یک کلاس درس نجوم تبدیل شود."
در طول این شبها به محض غروب آفتاب، عطارد کمی بالای افق در جهت غرب ظاهر می شود و کمی بعد، مریخ از جهت شرق طلوع می کند.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/03/766374_orig.jpg
براساس گزارش نشنال جغرافی، کمی پس از غروب در جهت غرب، ماه، مشتری، ونوس و عطارد به ترتیب از بالا به سمت پایین نمایان می شود.
بهترین روش برای شناسایی عطارد با چشم غیرمسلح، شناسایی سیارات مشتری و زهره است که به طور محسوسی درخشان تر و در جهت جنوب غربی و در حدود 30 دقیقه پس از افق دیده می شود.
زحل که با ظاهری شبیه به یک ستاره نورانی مایل به زرد دیده می شود در جهت شرق و در حدود نیمه شب طلوع می کند.
بهترین روش برای تماشای این نمایش رفتن به یک منطقه باز یا قله یک تپه است که چشم اندازهای شرق، غرب و جنوب را ارائه کند.
ستارگان شباهنگ و سهیل در تمام سال 2012 نورانی ترین ستارگان آسمان هستند اما در این دوره کمی پس از شفق به بالاترین نقطه آسمان می رسند.
ستاره شباهنگ که در فاصله حدود 9 سال نوری از زمین قرار دارد نورانی ترین ستاره از زمین و مهمترین ستاره کلب اکبر (سگ بزرگ) است که در آسمان زمستانی نیمکره شمالی می درخشد.
سهیل، دومین ستاره درخشان آسمان است که در صورت فلکی جنوبی زورق قرار دارد. در شرایطی که شباهنگ از تمام مناطق عرض جغرافیایی میانه دیده می شود سهیل تنها در عرضهای جغرافی پایین تر (از اروپای جنوبی به پایین) قابل رویت است و از استوا به پایین شناسایی عطارد دشوار می شود.

مهدی ناصری
03-06-2012, 05:26 PM
آسمان فردا شب چراغانی می شود نمایش دیدنی آسمان شب با حضور 5 سیاره که از 29 فوریه آغاز شده است تا 7 مارس (17 اسفند) ادامه می یابد و حتی شهروندان تهرانی نیز می توانند از تماشای این چشم انداز نادر لذت ببرند. به گزارش خبرگزاری مهر، حتی شهروندان تهرانی نیز به دلیل بادها و بارندگی های اخیر این فرصت استثنائی را یافته اند که تا 7 مارس (17 اسفند) از یک نمایش دیدنی آسمانی که با شرکت سیارات عطارد، زهره (ونوس)، مشتری، مریخ و زحل برگزار می شود لذت ببرند.
در این نمایش بسیار نادر که از 28 فوریه هر شب از حدود یکساعت پس از غروب برگزار می شود، در سمت چپ با نگاه به جهت غرب به جنوب غربی و در سمت راست از جهت شرق این 5 سیاره با چشم غیر مسلح همانند چراغهای درخشانی دیده می شوند.
از سال 2004 تاکنون این اولین بار است که این 5 سیاره در کنار هم و به طور همزمان در آسمان دیده می شوند. این هفته، نه تنها 5 سیاره بلکه ماه به همراه ستارگان شباهنگ و سهیل درخشان تر از همیشه به نظر می رسند.
"گزا گایوک"، منجم مرکز افلاک نمای آدلر در شیکاگو در این خصوص توضیح داد: "هرچند به صف شدن 5 سیاره ارزش علمی چندانی ندارد اما تماشای همزمان این اجرام آسمانی، فرصت بسیار مهمی برای درک بهتر ترتیب و چیدمان منظومه خورشیدی است. به طوریکه آسمان می تواند به یک کلاس درس نجوم تبدیل شود."
در طول این شبها به محض غروب آفتاب، عطارد کمی بالای افق در جهت غرب ظاهر می شود و کمی بعد، مریخ از جهت شرق طلوع می کند.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/03/766374_orig.jpg (http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/03/766374_orig.jpg)

براساس گزارش نشنال جغرافی، کمی پس از غروب در جهت غرب، ماه، مشتری، ونوس و عطارد به ترتیب از بالا به سمت پایین نمایان می شود.
بهترین روش برای شناسایی عطارد با چشم غیرمسلح، شناسایی سیارات مشتری و زهره است که به طور محسوسی درخشان تر و در جهت جنوب غربی و در حدود 30 دقیقه پس از افق دیده می شود.
زحل که با ظاهری شبیه به یک ستاره نورانی مایل به زرد دیده می شود در جهت شرق و در حدود نیمه شب طلوع می کند.
بهترین روش برای تماشای این نمایش رفتن به یک منطقه باز یا قله یک تپه است که چشم اندازهای شرق، غرب و جنوب را ارائه کند.
ستارگان شباهنگ و سهیل در تمام سال 2012 نورانی ترین ستارگان آسمان هستند اما در این دوره کمی پس از شفق به بالاترین نقطه آسمان می رسند.
ستاره شباهنگ که در فاصله حدود 9 سال نوری از زمین قرار دارد نورانی ترین ستاره از زمین و مهمترین ستاره کلب اکبر (سگ بزرگ) است که در آسمان زمستانی نیمکره شمالی می درخشد.
سهیل، دومین ستاره درخشان آسمان است که در صورت فلکی جنوبی زورق قرار دارد. در شرایطی که شباهنگ از تمام مناطق عرض جغرافیایی میانه دیده می شود سهیل تنها در عرضهای جغرافی پایین تر (از اروپای جنوبی به پایین) قابل رویت است و از استوا به پایین شناسایی عطارد دشوار می شود.

متاسفانه مطالبی که در خبرگزاری هایی مثل خبرگزاری مهر منتشر می شود، از نظر علمی بسیار ضعیف توضیح می دهند؛ مثل همین خبر:
در متن ذکر شده است این 5 سیاره همزمان با هم یک ساعت بعد از غروب دیده می شوند. این مطلب در این شب ها غیر ممکن است زیرا اصلا امکان ندارد در روز ها ی ذکر شده در آسمان این 5 سیاره با هم دیده شوند! عطارد ساعت 19:30 غروب می کند، در حالی که زحل حدودا ساعت 21:30 طلوع می کند!!! در این شب ها مشتری و زهره با هم نزدیکی زیبایی دارند و مریخ در آن سوی آسمان در مقابله قرار دارد.
در متن آورده شد که این منظره بسیار نادر است و از سال 2004 تاکنون دیده نشده. از سال 2004 تا به حال تعداد بسیار زیادی مقارنه ی نزدیک تر بین سیارات، و تعدادی هم اجتماع سیارات خیلی جذاب تر از این داشته ایم، مثلا اردیبهشت ماه امسال که مریخ، مشتری، زهره، عطارد و اورانوس همه در آسمان صبحگاهی و بسیار نزدیک به هم دیده می شدند در حالی که در پدیده ی این شب ها این اتفاق تنها برای زهره و مشتری می افتد!
نکته ی دیگر این که گفته شد شباهنگ و سهیل از همیشه درخشان ترند یا اینکه در تمام سال 2012 نورانی ترین ستارگان آسمان اند؛ سوالی که مطرح است این است که: اصلا مگر چه زمانی شباهنگ و سهیل درخشان ترین ستاره های تمام آسمان نیستند؟! روشنایی این ستارگان که تغییر نمی کند...
همچنین خبرگزاری می گوید عطارد 30 دقیقه از افق فاصله دارد. عطارد در نیمه ی اسفند، یعنی زمان ذکر شده ی این پدیده، عطارد با فاصله ی 17 درجه از افق به بیشترین کشیدگی شرقی رسیده و ساعتی بعد از خورشید غروب می کند!
اشتباهات هنوز تمام نشده: شباهنگ در نیمکره ی شمالی می درخشد...؛ مگر کلب اکبر صورت فلکی جنوبی نیست ؟ و اصلا در نواحی قطب شمال دیده نمی شود(؟!).
خنده دار تر از همه این که گفته شده عطارد در نیمکره ی جنوبی به سختی دید می شود! عطارد هم مثل سایر سیارات در دایرة البروج است و در نیمکره ی جنوبی هم دیده می شود.
البته خبر گزاری مهر قبلا هم از این اشتباهات بزرگ داشته است، مثلا ادعای ساخت تلسکوپ 5.1 متری در ایران در ارتفاع 4000 متری از سطح دریا.
این خیلی بد است که از این دست اشتباهات حتی به صدا و سیما هم رسیده و اخبار شبکه های مختلف در خسوف 25 خرداد و در خسوف 19 آذر امسال، به جای تصویر ماه گرفتگی، تصویر یک کسوف کامل را پخش می کنند!!
امیدواریم که این اشتباهات بزرگ خبری به زودی رفع شوند.

milad77
03-07-2012, 09:04 PM
نیمه شب شنبه 20 اسفند (ماه زیر پای شیر و زحل)
در این زمان ماه به حالت بدر یا قرص کامل (فاز 100%) دیده می شود که در جنوب (پایین) صورت فلکی اسد (لئو) جای دارد. تقریباً در بالای آن به فاصله ی حدود 6 درجه جرم درخشان نارنجی مایل به قرمزی خودنمایی می کند که برخلاف ستارگان چشمک نمی زند. این جرم ، سیاره ی زیبای زحل (ساترن) با قدر ظاهری اش 5/0+ است.
اگر با تلسکوپی نسبتاً قوی نگاهی کنجکاوانه به این سیاره بیندازید علاوه بر حلقه های زیبای گرداگرد آن که بصورت یک خط نسبتاً باریک دیده می شوند بزرگترین قمر آن را که تیتان نام دارد رویت خواهید کرد.
همچنین در شمال غربی (سمت راست و بالا) ماه به فاصله ی حدود 18 درجه ستاره ی آبی رنگ درخشانی خودنمایی می کند که در واقع پرنورترین ستاره ی صورت فلکی اسد (لئو) است و قلب الاسد (رگولوس) نام دارد. این ستاره ی زیبا با بزرگی حدود 4 برابر خورشید و دمای سطحی 10700 درجه در فاصله ی 5/77 سال نوری از ما جای دارد.
در شب بعد با تغییر مکان ماه در آسمان بدلیل حرکت مداری اش بدور زمین، سیاره ای زحل را با جدای زاویه ای بیشتر تقریباً در سمت راست و تقریباً بالای ماه خواهید دید.

منبع : parssky

milad77
03-07-2012, 10:34 PM
سلام دوباره.
از مدير اين بخش خواهش دارم كه يك تاپيك با موضوع رصدهاى نوروزى ايجا كنيد تا اعضا براى تعطيلات برنامه ريزى كنند.
(من به دليل فعال نبودن نميتونم موضوع ايجاد كنم!)

rezash
03-10-2012, 07:38 PM
امشب ساعتي قبل از نيمه شب ماه به نزديكي ستاره سماك اعزل خواهد رسيد و مقارنه جالبي را در نزديكي سياره زحل پديد خواهد آورد.

زاويه جدائي ماه و سماك اعزل در نزديكترين حالت در حدود يك درجه و 51 دقيقه قوس خواهد بود.

براي ديدن عكس بر روي آن كليك كنيد.

3732http://forum.avastarco.com/forum/images/misc/pencil.png

Mojtaba.M
03-11-2012, 11:07 PM
http://www.tooptarin.ir/wp-content/uploads/2012/cast/model-decorated/model-decorated-www.tooptarin.ir-19.jpg

سلام

(خوب برای این که برنامه ریزی دوستان برای عید درست از آب دربیاد و رات باشن (ضمن این که عید رو پیشاپیش به همه تبریک میگم
فهرستی چند از پدیده های مهم این 13 روز رو میگم که همه ی دوستان استفاده کنن

:slow:

91/1/1
خوب اولین پدیده ی نجومی سال 91 در ساعت 8:44:27 با رسیدن خورشید به اعتدال بهاری شروع میشه که همزمان با تحویل سال هست
91/1/2
خوب در دومین روز سال و در تبریک و شادمانی همه دومین اتفاق نجومی پیش از طلوع آفتاب رقم میخورد که میتوان هلال آخر ماه ربیع الثانی را مشاهده کرد
سپس در ساعت 22:51دقیقه عطارد در مقارنه ی درونی قرار خواهد گرفت
91/1/3
در ساعت 19:08دقیقه میتوان به وسیله ی ابزار رصدی ماه نو را مشاهده کرد
91/1/4
امروز هیچ اتفاق خاصی رخ نخواهد داد
91/1/5
در ساعت 22:48 دقیقه سیاره ی اورانوس در وضعیت مقارنه قرار میگیرد و به آُسمان صبح وارد میگردد
91/1/6
در ابتدای شب شاهد مقارنه ی ماه و مشتری خواهیم بود
91/1/7
غروب امروز شاهد مقارنه ی ماه با یکی دیگر از سیارات یعتی زهره خواهیم بود
91/1/8
در ساعت 20:20 دقیقه ماه در نزدیکی خوشه ی پروین قرار میگیرد
همچنین در ساعت 11:34شاهد بیشترین کشیدگی غربی مشتری خواهیم بود
91/1/9
در ساعت 4:25 ماه در بیشترین اوج مداری است
91/1/10
در ساعت 23:08پلوتو در بیشترین تربیع غربی است
91/1/11
رویداد قابل مشاهده ای در این روز وجو ندارد
91/1/12
در ساعت 00:11 ماه در تربیع اول قرار خواهد گرفت
91/1/13
و در روز آخر تعطیلات هیچ پدیده قابل مشاهده ای رخ نخواهد داد
دوستان همه ی اطلاعات بالا علاوه برا نرم افزار به وسیله ی مجلات و تقویم نجومی نیز چک شده است

موفق و پیروز باشید
(::omg::yaeh am not durnk:

Setare KOchOlO
03-14-2012, 01:44 AM
سلام دوستان

عصر روز 5شنبه روز 25 ام اسفند ماه شاهد يك مقارنه زيبا بين سيارات زهره و مشتري خواهيم بود ... بطوري كه جدايي زاويه بينشون تقريبا 3درجه هستش. ازساعت 6 عصر كه هوا ديگه تاريك ميشه تا ساعت 9 شب ميتونين شاهدش باشين.(البته اگه ديشب يعني عصر 3شنبه هم رصدشون كرده باشين به هم خيلي نزديك بودن)

اين شب ها ميتونين در دل صورت فلكي شير شاهد سيارك حِبه -6 باشيد كه جمعه به 7 درجه اي مريخ ميرسه ... درجهت شمال شمال غرب سياره(يعني به شمال خيلي نزديكه) ... قدرش هم 10 هستش .

مهدی ناصری
03-14-2012, 06:10 PM
البته من فکر می کنم نزدیک ترین فاصله ی زهره و مشتری در همین روز سه شنبه بود و از سه شنبه به بعد از هم دور می شوند.
اما شاهد یک پدیده ی جذاب تلسکوپی و مخصوصا برای عکاسی با تلسکوپ در شب جمعه 26 اسفند ماه خواهیم بود. یعنی زمانی که مریخ در صورت فلکی اسد با کهکشان m96 مقارنه ای حدودا 8 دقیقه ی قوسی خواهد داشت و همین طور در فاصله ی 40 دقیقه ی قوسی از کهکشان m95 و فاصله ی 45 دقیقه ی قوسی از کهکشان m105 خواهد بود!

محمد مهدی عسگری
03-15-2012, 11:58 PM
دوستانی که ابزار مناسب دارن اگه کمی از آلودگی نوری فاصله بگیرند ، جمعه شب (26.12.90) مقارنه سیاره مریخ و کهکشان m96 با جدایی زاویه ای 8 دقیقه قوسی را شاهد خواهند بود.
به دلیل موقعیت مریخ امکان ردگیری آن تا حوالی صبح شنبه فراهم است.
منبع: مجله نجوم

پیمان اکبرنیا
03-20-2012, 06:47 PM
قابل توجه تمام رصدگران گرامی!

یک ابر نواختر جدید به تازگی پدیدار شده است! فرصت را برای رصدش از دست ندهید. این ابرنواختر در کهکشان M95 قرار دارد(بسیار نزدیک به محل کنونی مریخ در اسد) و از قدر حدود 12.5 می درخشد و پرنورتر نیز خواهد شد.

برای کسانی که CCD دارند و یا میخواهند کار جدی عکاسی از این ابرنواختر و تغییرات نور آن در شبهای مختلف را انجام دهند هم فرصت خیلی خوبی است.

در لینک زیر اطلاعات بیشتر و نقشه رصدی ابر نواختر را پیدا کنید:

http://astrobob.areavoices.com/2012/03/18/another-bright-supernova-goes-boom-in-m95-near-mars/

iooi
03-20-2012, 11:27 PM
طلاعیه شماره 1 در خصوص اختفای سیارکی 7 فروردین
در شامگاه دوشنبه 7 فروردین در ایران شاهد اختفای سیارک (165) Loreley و ستاره TYC-1369-00162-1 هستیم. این اختفا به دلیل قدر مناسب ستاره (8.7) و مدت زمان اختفا (34.3) شرایطی ویژه برای رصدگران مسیر سایه خود دارد. یکی از فعالیت هایی که در رصد اختفا سیارکی می توان انجام داد. بدست آوردن شکل دوبعدی سیارک و تعیین انحراف مداری آن است. برای این منظور احتیاج به رصدی گروهی و در چند نقطه از مسیر نوار سایه اختفا و به صورت همزمان داریم. به همین دلیل از تمامی رصدگرانی که در مسیر سایه هستند تقاضا می شود، در این فعالیت رصدی و گروهی که تا کنون در خاورمیانه رخ نداده است، شرکت کنند. در صورت تمایل به همکاری می توانید مشخصات خود را برای آدرس رایانامه iotame.report@yahoo.com ارسال کنید تا مشخصات لازم و همچنین راهنمایی های مورد نیاز در اختیار شما قرار گیرد.
اطلاعات بیشتر : http://www.iota-me.com/pishbini/81-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%DB%8C%D9%87-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87-1-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%81%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DA%A9%DB%8C-7-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%86.html

rezash
03-21-2012, 05:06 AM
وقايع و رويدادهاي رصدي فروردين ماه 1391 در تقويم نجومي ايران

http://almanac.avastarco.com/

Astronomy
04-18-2012, 01:48 PM
ملاقات اورانوس و تیر با ماه در بامداد فردا 31 فروردین ماه
3 جرم آسمانی ماه، اورانوس و تیر بامداد فردا پنج شنبه 31 فروردین به نزدیکترین فاصله خود با یکدیگر می رسند. به گزارش خبرنگار مهر، در روزهای پایان فروردین ماه آسمان شاهد همنشینی زیبای ماه با سیاره های اورانوس و تیر است.
در بامداد فردا پنجشنبه 31 فروردین پدیده مقارنه ماه با سیارات تیر و اورانوس قرار می گیرد. در این پدیده پایین تر از ماه اورانوس و جرم ستاره مانند سمت راست هلال زیبای صبحگاهی ماه، سیاره تیر قرار دارد.

در این پدیده با توجه به ارتفاع کم این اجرام، فرصت مناسبی است تا رصدگران در روشنی هوای قبل از طلوع خورشید برای رصد این اجرام اقدام کنند.

در این پدیده زاویه جدایی اورانوس با هلال ماه بیش از 5 درجه و زاویه جدایی سیاره تیر با ماه 7 درجه است.

هانیه امیری
05-04-2012, 07:59 PM
جمعه ۱۵ اردیبهشت
بارش سالانه اتا دلوی فردا صبح به اوج فعالیت خود می‌رسد ولی متاسفانه ماه کامل مزاحم کار ما خواهد بود. ولی امید خود را ازدست ندهید چون کانون بارش حوالی ۳ بامداد از شرق طلوع می کند که در این موقع ماه در غرب آسمان قرار دارد و با پنهان کردن ماه پشت یک ساختمان يا يك درخت می توانید رصد خوبی داشته باشید.

دوره فعاليت اين بارش از 31 فروردين تا 8 خرداد است. چند شب قبل و بعد از زمان اوج فعاليت اين بارش قادر به رصد 30 شهاب در ساعت خواهيم بود ولي در زمان اوج بارش اين مقدار به 60 شهاب در ساعت خواهد رسيد.

http://up.avastarco.com/images/69k1m99n601o5vuoq5k.jpg (http://up.avastarco.com/images/69k1m99n601o5vuoq5k.jpg)

منشا اين بارش دنباله دار هالي است كه ذرات اين دنباله دار با سرعت 240,000 كيلومتر بر ساعت وارد جو زمين مي شوند و در اثر برخورد با جو زمين سوخته و ردي از خود به جا مي گذارند كه ما آنها را شهاب مي ناميم.

rezash
05-09-2012, 07:46 PM
در اين روزها سياره زيباي زهره روز به روز به خورشيد نزديكتر ميشود و تا كمتر از يكماه ديگر به مقارنه با خورشيد خواهد رسيد كه اوج آن گذر اين سياره از مقابل خورشيد است.

پس اين شبها ميتونيد از ديدن اين سياره زيبا در افق غربي آخرين لذتها را ببريد به اين دليل كه تا چند وقتي از نظرها دور ميشود تا اينكه به افق شرقي و آسمان صبحگاهي نقل مكان كند.

سياره زيباي مشتري نيز در نزديكي خورشيد است و 24 ارديبهشت به حالت مقارنه با خورشيد خواهد رسيد و تامدتي در آسمان شب نخواهد بود.

سياره سرخ فام مريخ در صورت فلكي اسد قرار دارد و شبها كاملا نمايان است.

زحل هم با حلقه هاي زيباي خود فعلا در آسمان شب خودنمائي ميكند.رصد اين سياره همواره جذاب است.

بعد از مدتي آب و هواي ابري باراني امشب تا قبل از طلوع ماه وقت مناسبي داريم تا به اين سيارات نگاهي بيندازيم.

مهدی ناصری
05-15-2012, 03:48 PM
اختفا سیارکی 26 اردیبهشت ماه:
اختفای ستاره ی UCAC2 27518195 با قدر ظاهری 11.4 با سیارک Martha 205 با حد اکثر مکث 7.9 ثانیه، امشب در آسمان شهر هایی مثل تهران و اردبیل رویت می شود (البته اگر آلودگی هوای تهران اجازه بدهد!!!). مقاله ی کامل تر در خبر نامه ی شماره ی 17 iota-me
http://www.iota-me.com/

rezash
05-24-2012, 07:14 PM
امشب افق شرقي آسمون بسيار زيباست.

هلال نازك ماه و كمي پائين تر(حدود 20 درجه) سمت راست هلال سياره زهره كه خود را به سرعت به خورشيد نزديك ميكند.

البته بايد كمي زودتر اين پديده را ببينيد تا زهره و بعد از آن ماه غروب نكنند.اگر با ابزار بتونيد هلال زهره را ببينيد خيلي بهتر است.

اميدوارم آسمونتون صاف و بي غبار باشه.

rezash
05-31-2012, 05:01 PM
حدود نيمه شب ماه و زحل و ستاره پرفروغ سماك اعزل امشب در صورت فلكي سنبله به همنشيني خواهند رفت.

البته از ابتداي شب اين سه جرم بارز آسمان در نزديكي هم ديده خواهند شد ولي نزديكترين فاصله ماه با اين ستاره در نيمه شب خواهد بود.

حدود نيمه شب اگر به افق غربي نظاره كنيد تصوير زير را خواهيد ديد.

[/URL][URL="http://almanac.avastarco.com/images/129808773171461075.jpg"]http://almanac.avastarco.com/images/129808773171461075.jpg (http://almanac.avastarco.com/images/129808773171461075.jpg)

rezash
06-17-2012, 01:37 PM
صبح فردا پدیده مقارنه ماه و سیاره زهره در افق شرقی روی خواهد داد.

این مقارنه با جدائی زاویه ای 1/8 درجه ای در ساعت 5:30 بامداد و هنگام سپیده دم دیده خواهد شد.

البته هلال پیر ماه آخرین روزی است که در این ماه قمری و در افق شرقی خودنمائی میکند و دیدن این هلال در سپیده دم مشکل خواهد بود و برای دیدن این پدیده به افقی باز و آسمانی مناسب نیاز دارید.و میتوانید از سیاره زهره برای دیدن آن کمک بگیرید.

همچنین در نزدیکی این دو جرم پرفروغ منظومه شمسی سیاره مشتری قرار دارد که فاصله اش با سیاره زهره در حدود 8 درجه میباشد.

بالاتر از آن(5 درجه بالاتر از سیاره مشتری) نیز خوشه زیبای پروین خودنمائی خواهد کرد.این خوشه را میتوانید دقایقی قبل از سپیده دم به راحتی مشاهده کنید که البته زیبائی آن با دوبین دوچشمی صدچندان خواهد بود.

قدر ظاهری مشتری 2/2- است و قدر ظاهری هلال زهره در حدود 4/18- میباشد.

تصویر زیر نمائی از پدیده فردا را نشان میدهد:

4354

rezash
06-30-2012, 12:24 AM
این روزها در آسمان صبحگاهی دو سیاره پرفروغ آسمان شب یعنی سیاره مشتری و سیاره زهره در نزدیکی هم قرار دارند تا در روز یکشنبه به کمترین فاصله از یکدیگر برسند.پس از آن از یکدیگر فاصله میگیرند.

صبح جمعه از نزدیکی این دو سیاره عکسی گرفتم که در زیر میبینید.

4439

ساعت و تاریخ همنشینی این دو سیاره را در تقویم نجومی ایران میتوانید ببینید.لینک زیر:

http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=337&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

rezash
07-07-2012, 07:36 PM
این شبها افق شرقی در آسمان صبحگاهی بسیار زیباست و اجرام بارز و زیبا در کنار هم هر رصدگری را به شوق می آورد وبه خصوص برای عکاسان آسمان شب بسیار جالب خواهد بود.

همچنین دوشنبه صبح مقارنه ای جالب در این قسمت از آسمان رخ میدهد.

سیاره زهره که این روزها در اوج درخشندگی میباشد در فاصله کمتر از یک درجه ای از ستاره دبران قرار میگیرد.

همانطور که میدانید این ستاره در خوشه زیبای قلائص قرار دارد که دیدن این مقارنه را با دوربین دوچشمی بسیار جذاب تر میکند.

برای دیدن جزئیات این مقارنه به لینک زیر در تقویم نجومی مراجعه کنید:

http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=343&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

rezash
07-14-2012, 11:13 PM
یکشنبه 25 تیر 1391

در ساعت 5:48 دقیقه بامداد در یک پدیده زیبای نجومی سیاره مشتری واقمارش در پشت ماه پنهان خواهند شد

قسمتی ازاین پدیده به دلیل نزدیکی به طلوع خورشید در روشنائی روز خواهد بود که باز هم جالب و دیدنی خواهد بود

تصویر زیر ابتدای اختفا را نشان میدهد

http://almanac.avastarco.com/images/129840862414399140.jpg

elahe rafiei
07-28-2012, 12:34 PM
آسمان فردا شب شهاب باران می شود/ اوج بارش شهابی دلتای دلوی

بارش شهابی دلتای دلوی که از 22 تیرماه آغاز شده است، از فردا 8 مردادماه به اوج خود می رسد.به گزارش خبرنگار مهر، بارش شهابی بر اثر سوختن بقایای ذرات گرد و غبار دنباله دارها در صفحه مداری زمین ایجاد می شود که با هر بار عبور زمین از میان این مواد یک بارش شهابی به وقوع می پیوند.
دلتای دلوی حاصل عبور دنباله دار "هالی" از مدار زمین است که با عبور آن از مدار زمین بارش شهابی دلتای دلوی آغاز می شود.

این بارش شهابی از 22 تیر تا 2 شهریورما فعال است ولی بهترین زمان رصد این بارش از امشب 7 مردادماه تا 9 شهریورماه است. کانون این بارش، در ستاره دلتا از صورت فلکی دلو قرار دارد.

تعداد شهابهایی که در یک ساعت مشاهده می شود (ZHR) از این بارش شهابی 16 شهاب و سرعت جوی آن 41 کیلومتر در ثانیه است که در بیشتر قسمتهای آسمان قابل رویت خواهند بود.

از آنجایی که ماه در آسمان فردا شب درخشان است، رصد این پدیده نجومی به سختی صورت می گیرد.

لینک خبر: http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?pr=s&query=آسمان%20فردا%20شب%20شهاب%20ب اران%20می%20شود%20&NewsID=1659611

امیر حسن زاده
07-28-2012, 01:03 PM
آسمان فردا شب شهاب باران می شود/ اوج بارش شهابی دلتای دلوی

بارش شهابی دلتای دلوی که از 22 تیرماه آغاز شده است، از فردا 8 مردادماه به اوج خود می رسد.به گزارش خبرنگار مهر، بارش شهابی بر اثر سوختن بقایای ذرات گرد و غبار دنباله دارها در صفحه مداری زمین ایجاد می شود که با هر بار عبور زمین از میان این مواد یک بارش شهابی به وقوع می پیوند.
دلتای دلوی حاصل عبور دنباله دار "هالی" از مدار زمین است که با عبور آن از مدار زمین بارش شهابی دلتای دلوی آغاز می شود.

این بارش شهابی از 22 تیر تا 2 شهریورما فعال است ولی بهترین زمان رصد این بارش از امشب 7 مردادماه تا 9 شهریورماه است. کانون این بارش، در ستاره دلتا از صورت فلکی دلو قرار دارد.

تعداد شهابهایی که در یک ساعت مشاهده می شود (ZHR) از این بارش شهابی 16 شهاب و سرعت جوی آن 41 کیلومتر در ثانیه است که در بیشتر قسمتهای آسمان قابل رویت خواهند بود.

از آنجایی که ماه در آسمان فردا شب درخشان است، رصد این پدیده نجومی به سختی صورت می گیرد.

لینک خبر: http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?pr=s&query=آسمان%20فردا%20شب%20شهاب%20ب اران%20می%20شود%20&NewsID=1659611
خبرهای نجومی اینگونه خبرگزاریهای معمولا پر از اشکال است.
بارش شهابی دلتا-دلوی جنوبی 21 تیر تا 28 مرداد فعال است و اوج آن معمولا 7 مرداد اتفاق می افتد و منشا آن دنباله دار هالی نیست. احتمالا نگارنده متن بالا این بارش شهابی را با بارش اتا-دلوی اشتباه گرفته است. چون میل کانون بارش کم است معمولا شهاب های ان در نیمه جنوبی اسمان دیده می شود.

elahe rafiei
07-28-2012, 09:59 PM
خبرهای نجومی اینگونه خبرگزاریهای معمولا پر از اشکال است.
بارش شهابی دلتا-دلوی جنوبی 21 تیر تا 28 مرداد فعال است و اوج آن معمولا 7 مرداد اتفاق می افتد و منشا آن دنباله دار هالی نیست. احتمالا نگارنده متن بالا این بارش شهابی را با بارش اتا-دلوی اشتباه گرفته است. چون میل کانون بارش کم است معمولا شهاب های ان در نیمه جنوبی اسمان دیده می شود.

ببخشید... اطلاعات من درباره بارشهای شهابی خیلی کمه و هر جیزی هم که می دونم از کتاب "بارش های شهابی" که شما تالیف کردین خوندم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
البته اخبار شبانگاهی شبکه سه هم این رو اعلام کرد...

یه سوالی داشتم: ما می تونیم بارشها رو در اطراف تهرانم رصد کنیم یا حتما باید خیلی از شهر دور بشیم؟ (البته بارشهایی که zhrاشون بالاست)

par_sed
07-29-2012, 04:04 PM
در گفتگو با مهر اعلام شد:بهترین زمان مشاهده شهاب باران امشب و همچنین حضور ماه با 85درصد درخشندگی!

دبیر انجمن نجوم اهواز با اشاره به بارش شهابی دلتای دلوی امشب یکشنبه 8مرداد ماه، گفت: در حالی بارش شهابی را شاهدخواهیم بود که سیاره مشتری و خوشه زیبای پروین از افق شمال شرقی طلوع خواهد کرد و شهابهایی از میان این اجرام عبور می کنند.

خسرو جعفری زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به بارش شهابی امشب یکشنبه 8مرداد ماه، افزود: این بارش شهابی با عنوان دلتا دلوی در روزهای 28 و 29 جولای برابر 8 و 9 مردادماه به اوج بارش خود می رسد.

دبیر انجمن نجوم اهواز منشا این بارش شهابی را ستاره دلتا دلوی ذکر کرد و اظهار داشت: ستاره دلتا دلوی از بازمانده های دنباله دار 96P ماخهولز (96P/Maccholz) و دارای دوره تناوب است به این معنی که این دنباله دار همواره به دیدار خورشید می آید و از کنار آن رد می شود.

جعفری زاده با تاکید بر اینکه دلتای دلوی در سال جاری بهترین بارش را خواهد داشت، یادآور شد: در سال جاری زمین از میان توده عظیمی از غبار این ستاره عبور خواهد کرد از این رو بهترین وضعیت را به لحاظ تعداد شهابها خواهد داشت.

وی در عین حال از موانع رصد این پدیده نجومی خبر داد و خاطر نشان کرد: صورت فلکی دلو برای مرکز ایران در ساعت 20 از سمت شرق طلوع خواهد کرد ولی در لحظه طلوع این صورت فلکی ماه با 85 درصد روشنایی در آسمان حضور دارد از این رو برای رصد شهاب باران باید تا غروب "ماه" منتظر باشیم.

دبیر انجمن نجوم اهواز زمان غروب ماه را 3:20 بامداد 10 مردادماه دانست و اضافه کرد: در این زمان ستاره "دلو" در بالای سر ناظر زمینی قرار دارد و بهترین زمان برای رصد تعدادی از شهابهای این بارش است.

وی از پدیده زیبای دیگر نجومی در آسمان امشب خبر داد و گفت: امشب در کنار پدیده بارش شهابی، پدیده زیبای دیگری را شاهد هستیم که سیاره زهره، مشتری و خوشه پروین از افق شمال شرقی در حال طلوع کردن هستند در حالی که بارش شهابی از میان آنها عبور خواهد کرد.

این ستاره شناس تاکید کرد: این زمان فرصت مناسبی برای عکاسان نجومی برای ثبت این پدیده زیبای نجومی است.

Astronomy
08-01-2012, 11:14 PM
اگر تا دوست دارید سیارات زحل و مریخ رو رصد کنید! این هفته (و بسته به افق محل رصدتون تا هفته ی آینده) آخرین روز هایی است که فرصت دیدن این سیارات را دارید

شما میتونید تا چند ساعت پس از آفتاب ( تا حدود ساعت 10:30) این دو سیاره رو در افق غربی و در صورت فلکی سنبله و در کنار ستاره ی سماک اعزل پیدا کنید

[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13438501261.png"]http://www.astroupload.com/uploads/13438501261.png (http://www.astroupload.com/uploads/13438501261.png)

rezash
08-04-2012, 11:38 PM
صبح روز دوشنبه حدود ساعت 3 تا 5 صبح میتوانید مقارنه بین ستاره دبران و سیارک وستا را مشاهد کنید.

این مقارنه نزدیک از آن جهت حائز اهمیت است که میتوان سیارک وستا را با قدری در حدود 8+ به راحتی پیدا کرد .

ستاره دبران به دلیل اینکه از جمله ستارگان پرفروغ آسمان شب میباشد راهنمای خوبی برای رویت این سیارک است.

فاصله جدائی ظاهری این دو جرم آسمانی در حدود 10 دقیقه قوس میباشد.

سیاره مشتری نیز در نزدیکی این دو جرم آسمانی است و از این سیاره نیز میتوان برای جهت درست قرارگیری این سیارک کمک گرفت.

در تصویر زیر نمائی از این مقارنه را میبینید.

البته برای مشاهده آن به تلسکوپ نیاز دارید.

بر روی تصویر کلیک کنید.

4632

در تصاویر زیر نیز نمائی از موقعیت فعلی این سیارک مشاهده میکنید.

http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=60&innerFOV=2&MaxMag=6.5&RA=4.57001246561028&DEC=16.6320091842725&Date=41125.8213241088&cn=1&cl=1 (http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=60&innerFOV=2&MaxMag=6.5&RA=4.57001246561028&DEC=16.6320091842725&Date=41125.8213241088&cn=1&cl=1) http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=2&AN=1&MaxMag=12&RA=4.57001246561028&DEC=16.6320091842725&Date=41125.8213241088&cn=1&cl=1 (http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=2&AN=1&MaxMag=12&RA=4.57001246561028&DEC=16.6320091842725&Date=41125.8213241088&cn=1&cl=1)

rezash
08-12-2012, 06:59 PM
این هفته از نظر پدیده های آسمان شب پربار است.و منجمین میتوانند از ابتدای شب تا صبحدم از زیبائیهای آسمان لذت ببرند.

مهمترین این پدیده ها بارش شهابی برساووشی است که هر ساله علاقه مندان زیادی را جلب میکند.

اگر بخواهیم پدیده ها را از ابتدای شب مرور کنیم.ابتدا باید از آسمان شامگاهی شروع کنیم.

در این هفته سیارات زحل و مریخ زینت بخش آسمان شامگاهی و در قسمت غربی آسمان هستند.و پس از مدتی به دلیل نزدیکی یه خورشید از دید رصدگران خارج خواهند شد.

اما قبل از مقارنه با خورشید به نزدیکی و مقارنه با هم خواهند رسید.اوج این مقارنه در شب 25 مرداد خواهد بود که به فاصله تقریبا دوونیم درجه ای از هم میرسند و نزدیکی ستاره پرفروغ سماک اعزل نیز بر زیبائی آن خواهد افزود.عکس زیر:

http://almanac.avastarco.com/images/129867470696101770.jpg (http://almanac.avastarco.com/images/129867470696101770.jpg)

همینطور در طول این شبها میتوان در آسمانی مناسب و دور از آلودگی نوری شهرها از نوار زیبای راه شیری در محدوده صورتهای فلکی قوس و عقرب و در ادامه در محدوده مثلث تابستانی دیدن کرد و لذت برد.

در آسمان صبحگاهی نیز پدیده های جذاب زیادی داریم که بارز ترین آنها وجود سیارات مشتری در نزدیکی ستاره پرفروغ دبران و همینطور سیاره پرفروغ زهره در اوج کشیدگی غربی خود است.

در این هفته ماه نیز که به هلال روزهای آخر خود نزدیک میشود زینت بخش آسمان شرقی و صبح گاهی است.مقارنه با مشتری در صبح یکشنبه و مقارنه با زهره در صبح سه شنبه 24 مرداد از آن جمله هستند.

صورت فلکی جبار نیز که در این روزها کاملا طلوع کرده است.سوژه ی جذابی چون همیشه برای رصدگران آسمان است.(ساعتی قبل از طلوع خورشید)

نمائی از آسمان صبحگاهی در روز سه شنبه صبح و هنگام مقارنه ماه و زهره:

http://almanac.avastarco.com/images/129867455050999605.jpg (http://almanac.avastarco.com/images/129867455050999605.jpg)

Setare KOchOlO
09-03-2012, 12:46 AM
با سلام خدمت همه ي دوستان آوايي ... و دوستان علاقه مند به رصد سيارك ها:have a nice day:

مهمان سياركي اين شب ها ، سيارك 11-پارتنوپه (11-Partenope) هستش ... مهمان صورت فلكي دلو هستش و باقدر 9.0 درآسمون مي درخشه ... كه نيازمند يك ابزار مثل دوربين دو چشمي يا تلسكوپ كوچك آماتوريه ... اين سيارك داره كم كم نزديك ستاره تاو-دلو ميشه ... كه در شبهاي 21 ام تا 26ام شهريور ماه در حدود 1 درجه با اين ستاره بيشتر فاصله نداره .

http://myup.ir/images/28676571785433163405.bmp (http://myup.ir/)

اولين بار اين سيارك توسط آني بال گسپاريس منجم ايتاليايي در سال 1850 كشف شده ... در طول دوره ي زندگي اكتشافيش 9 تا سيارك كشف كرده كه اين سيارك پارتنوپه دومين كشف ايشون است .

اين سيارك نام خودشو از افسانه يوناني گرفته ... نام يكي از حوريان دريايي كه آواز خوان بودن و با موسيقي هاي فريبنده ،كشتي ها رو به طرف صخره هاي وحشتناك و مرگ آفرين مي كشوندن ... اين موجودات به سايرن معروفن .

دوره ي گردشي اون در حدود 3 سال و 84 روز محاسبه شده ...

بهترين وضعيتي كه تاحال داشته مربوط به سال 2008 هستش كه قدرش در حدود 8.8 رسيده .

http://myup.ir/images/97982651793825646263.png (http://myup.ir/)

براي پيدا كردن دلو ميشه از دو راه رفت :

راه اول : عقرب و قوري(همون قوس) رو پيدا كنيد ... قوس رو بطرف شرق امتداد بدين سر راه به يك سر سوي به طرف پايين برخورد مي كنيد كه همون جدي(بزغاله ماهي) هستش ... همين طور كه امتداد بدين به دلو مي رسين .
فلش اول به جدي ختم ميشه
فلش دوم به دلو
قسمت دايره جايي هست كه بايد در اون محدوده دنبال سيارك باشين .

http://myup.ir/images/21502112249709736482.bmp (http://myup.ir/)

راه دوم :
استفاده از مثلث تابستاني هست .عقاب رو پيدا كنيد و خطي رو به طرف پايين و شرق جغرافيايي امتداد بدين .

rezash
09-13-2012, 01:04 AM
صبح امروز پنج شنبه میتوانید سیاره زهره را در نزدیکی خوشه زیبای کندوی عسل مشاهده کنید.

بهترین ابزار رصدی برای دیدن این پدیده دوربین دوچشمی است.

فردا صبح نیز(جمعه) زهره با کمی جابجائی در نزدیکی این خوشه قابل دیدن است.

همینطور هم میتوانید هلال ماه را با فاصله بسیار اندکی از خوشه ام67 مشاهده کنید.

برای اطلاعات و جزئیات بیشتر به این دو آدرس در تقویم نجومی مراجعه کنید:

http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=399&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=410&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

rezash
09-22-2012, 04:45 AM
فردا شب یعنی یکشنبه ساعت 19:30 میتوانید با ابزار مناسب رصدی عبور سیاره اورانوس را از فاصله بسیار نزدیکی از ستاره 44 حوت مشاهده کنید.

قدر ظاهری سیاره اورانوس 5/72+ و قدر ظاهری ستاره 44 حوت 5/75+ خواهد بود.

با دوربین دوچشمی هم میتوان این دو جرم آسمانی را به صورت انفرادی مشاهده کرد ولی برای مشاهده هر دوی این اجرام به تلسکوپهائی با توان تفکیک بالا نیاز میباشد.

فاصله ظاهری این دو جرم از یکدیگر حدود 48 ثانیه قوس است.

البته در بعضی نقاط جهان میتوان با فاصله نزدیکتری نیز این دو جرم را رصد نمود.

یکی از قمرهای اورانوس به اسم "اوبرون" با فاصله کمی بیشتر از یک ثانیه قوس از کنار این ستاره عبور خواهد کرد.البته قدر این قمر کمی بالاتر از 14+ میباشد و رصد آنرا مشکل میکند.

4882

سیاره اورانوس در سال 1781 توسط ویلیام هرشل کشف شد.

یکی از مهمترین کشفیات علم ستاره شناسی زمانی بود که سیاره اورانوس دقیقا از مقابل ستاره ای گذر میکرد.و این گذر باعث کشف حلقه های ناپیدای اورانوس در آنزمان شد.(دهم مارس 1977)

قبل و بعد از گذر اورانوس, حلقه ها باعث قطع و وصل نور ستاره شدند.

منبع رویداد
http://www.skyandtelescope.com/

rezash
09-26-2012, 09:57 PM
مقابله سیاره اورانوس

در ساعت 10:19 روز 8 مهرماه سیاره اورانوس به حالت مقابله خواهد رسید.

جزئیات بیشتر از این پدیده:

http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=428&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

امیر حسن زاده
09-26-2012, 10:57 PM
http://nssri.ir/g/uploads/20120924112816mehr91.jpg

rezash
10-02-2012, 09:32 PM
قلب شیر پرنورتر میشود.

فردا چهارشنبه 12 مهرماه یک مقارنه نزدیک رخ خواهد داد.

سیاره پرفروغ زهره به فاصله 17 دقیقه قوسی از ستاره قلب الاسد خواهد رسید.

دیدن این پدیده زیبا از هنگام طلوعشان در ساعت 3:30 صبح به بعد امکان پذیر خواهد بود و هر چه به صبح نزدیکترشویم فاصله شان کمتر خواهد شد که البته تفاوت زیاد محسوس نیست.

جزئیات بیشتر در تقویم نجومی ایران:

http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=416&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

rezash
10-06-2012, 01:04 AM
مقارنه ماه و سیاره مشتری

http://almanac.avastarco.com/images/129924534230280000.jpg (http://almanac.avastarco.com/images/129924534230280000.jpg)

ساعتی از اوج مقارنه ماه و مشتری گذشته است لیکن هنوز هم میتوانید این مقارنه زیبا را تا ساعاتی دیگر مشاهد کنید.

در اطراف این مقارنه اجرام دیگری زینت بخش هستند که این مقارنه را جذاب تر میکنند از جمله خوشه پروین- ستاره الدبران-صورت فلکی جبار...

جزئیات در تقویم نجومی ایران:http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=419&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

Esmaeilpour
10-12-2012, 05:39 PM
سلام.من جایی شنیدم که 27 مهر بارش شهابی جباری و جوزایی هست.ایا واقعیت داره؟واگر جواب مثبته میشه اطلاعاتی از بارش بفرمایید.یک مقدار فوریه.متشکرم

javadstar76
10-12-2012, 06:05 PM
سلام.درقسمت تقویم نجومی توضیح داده شده.
http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=425&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

rezash
10-12-2012, 11:13 PM
همانطور که دوستمون گفتند در مورد بارش شهابی جباری در تقویم گفته شده است.

ولی در مورد بارش شهابی جوزائی باید یک نکته را بازگو کنم و آن اینکه بارش شهابی جوزائی که تعداد شهابهای آن زیاد است و مشهورتر است 14 تا 27 آذر روی میدهد و اوج بارش 24 آذر میباشد.

ولی بارشی که در 27 مهرماه گفتید به نام بارش شهابی "اپسیلون جوزائی" است که 27 مهر اوج میگیرد و تعداد شهابهای آن در ساعت کم است و به 3 شهاب در ساعت میرسد.

kimiya-gh
10-15-2012, 10:39 PM
با سلام
کسی پدیده های آبان رو داره؟ اگه داره بذاره توی این تایپیک ازش ممنون میشم
با احترام

rezash
10-15-2012, 11:14 PM
با سلام
کسی پدیده های آبان رو داره؟ اگه داره بذاره توی این تایپیک ازش ممنون میشم
با احترام

تا آخر این هفته(چهارشنبه شب) پیش بینی پدیده های آبان آماده میشه و میتونید در تقویم نجومی ایران, پدیده های نجومی آبان ماه رو ببینید.

تقویم نجومی ایران (http://almanac.avastarco.com/)

rezash
10-21-2012, 12:54 AM
فردا اوج بارش شهابی جباری است.

جزئیات بیشتر در تقویم نجومی:

http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=425&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

aramesh
10-21-2012, 11:05 PM
راستی مقارنه مریخ و قلب عقرب هم پیش اومد که امرور آخرین نزدیکیش بود. (با جدایی 3 درجه و 36 دقیقه قوس)

rezash
10-24-2012, 11:27 PM
امشب در تهران یکی از شبهای بسیار خوب از لحاظ پاکی هوا است.

باران روز گذشته تا حد بسیار زیادی در این امر کمک کرد و بادی که پس از آن وزید,آلودگی جوی را تا حد مناسبی کاهش داد.

الان که به آسمان نگاه میکردم خیلی مناسب بود.فقط نور ماه بر رصد اجرام عمقی تاثیر گذار خواهد بود ولی ساعات نزدیک به صبح ماه نیز صحنه را ترک میکند.

اگر امکانش رو دارید حتما یک رصد یکی دو ساعته را برنامه ریزی کنید.در تهران این آسمان بسیار بسیار غنیمته.

یادمه پارسال هم اوایل آبان همچین آسمونی رو داشتیم.فکر کنم هفتم و هشتم آبان ماه بود.

در ساعتهائی هم که ماه در آسمان وجود دارد میتوان به رصد عوارض سطحی ماه و رصد سیاره مشتری و اقمارش پرداخت.

صبح فردا حدود ساعت 4:00 قمر یو از مقابل مشتری گذر خواهد کرد و سایه این گذر نیز هنگام گذر قابل مشاهده است.

فردا چهارم آبان ماه سیاره زحل در حالت مقارنه قرار میگیرد که در تقویم نجومی به جزئیات آن اشاره شده است.

http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=436&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

همینطور 5 آبان ماه سیاره عطارد به بیشترین کشیدگی شرقی خواهد رسید و بهترین زمان برای رویت آ« در آسمان شامگاهی است.

البته باید افق غربی مناسبی داشته باشید.

جزئیات این رویداد هم در تقویم ذکر شده است.

http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=438&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

این شبها بهترین موقعیت برای رصد ایستگاه بین المللی فضائی نیز هست.

به این دلیل که تا اواسط آبان ماه این ماهواره هر شب و اوایل شب قابل رصد و پیگیری است.

ساعت مناسب گذر این ماهواره از فراز ایران موقعیت بسیار خوبی است که این ماهواره را به دیگر عموم مردم هم معرفی کنیم.

بهترین شب برای رصد این ماهواره در شب نهم آبان ماه خواهد بود که در این هنگام قدر ظاهری آن به 3/4- خواهد رسید و در شهر تهران دقیقا از بالای سرمان عبور میکند.

شبهاتون پاک و پرستاره

امیر حسن زاده
10-25-2012, 01:52 PM
http://nssri.ir/g/uploads/20121023000649aban91.jpg

rezash
10-30-2012, 11:06 PM
فردا شب ماه و خوشه پروین در کنار یکدیگر دیده خواهند شد.

ماه که دوشنبه شب به حالت بدر درآمد در روز چهارشنبه به همنشینی با خوشه زیبای پروین خواهد رفت.

در ساعت 21:30 این شب ماه به فاصله 5 درجه ای از خوشه زیبای پروین خواهد رسید

این پدیده را میتوانید در افق شرقی و مدتی پس از طلوع ماه مشاهده کنید که تا پس از نیمه شب ادامه خواهد یافت

تصویر زیر نمائی از این رویداد آسمانیست

[/URL]http://almanac.avastarco.com/images/129949259551840000.jpg (http://almanac.avastarco.com/images/129949259551840000.jpg)

منبع:تقویم نجومی ایران

آدرس رویداد:[URL]http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=441&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

رضا طامهری
10-30-2012, 11:30 PM
فردا شب ماه و خوشه پروین در کنار یکدیگر دیده خواهند شد.

ماه که دوشنبه شب به حالت بدر درآمد در روز چهارشنبه به همنشینی با خوشه زیبای پروین خواهد رفت.

در ساعت 21:30 این شب ماه به فاصله 5 درجه ای از خوشه زیبای پروین خواهد رسید

این پدیده را میتوانید در افق شرقی و مدتی پس از طلوع ماه مشاهده کنید که تا پس از نیمه شب ادامه خواهد یافت

تصویر زیر نمائی از این رویداد آسمانیست

[/URL]http://almanac.avastarco.com/images/129949259551840000.jpg (http://almanac.avastarco.com/images/129949259551840000.jpg)

منبع:تقویم نجومی ایران

آدرس رویداد:[URL]http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=441&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

مرسی از rezash عزیز
اما با این فاز بالای ماه(حدود 85درصد) چطور پروین دیده میشه؟ فقط میشه این کار رو در حالت طلوع که کمی نور ماه به خاطر غبار افق کمتره انجام داد که اونم خوشه پروین دیگه مشخص نیست!!!!

rezash
10-30-2012, 11:46 PM
آقا رضا ممنون از دقت نظرت

اتفاقا دیده میشه و موقعیت خوبیه تا دید رصدیمون رو بسنجیم.همین الان هم اگر به آسمان و بالای سرمون نگاه کنید با توجه به درخشندگی ماه باز هم خوشه پروین دیده میشود.

الان اگر نگاه کنید خوشه در فاصله حدود 12 درجه ای شمال شرقی ماه قرار دارد.

البته اگر این همنشینی و دیگر مقارنه های اجرام در حالت هلال باریک ماه بوجود بیایند خیلی زیباترند.

ماه کامل همیشه دوست داره همه توجه ها رو به خودش جلب کنه!!

aramesh
10-31-2012, 11:18 PM
به نظر من مقارنه ماه و خوشه پروین جذابیت نداره. اول از همه اینکه ماه کامله و درخشندگیش زیاده. دوم اینکه جدایی زاویه ایش زیاد هستش یعنی از 4 درجه هم بیشتره.

ولی بهتره یکی،دو روز بعدش اون هم در 11 و 12 آبان مقارنه ماه و مشتری را دید که خیلی جذابیت داره مخصوصا در صبحگاه (12 آبان) که جدایی زاویه اش با ماه کمتره. (حدود 1 درجه)

هانیه امیری
11-01-2012, 07:06 PM
امشب ماه در کنار الدبران و غول منظومه شمسی خودنمایی خواهد کرد.

ساعاتی بعد، ماه از افق شرقی طلوع خواهد کرد و همراه با سیاره مشتری طول شب را در قسمت مرکزی صورت فلکی ثور (http://wiki.avastarco.com/index.php/%D8%B5%D9%88%D8%B1%D8%AA_%D9%81%D9%84%DA%A9%DB%8C_ %D8%AB%D9%88%D8%B1) خواهند گذراند و با نزدیک شدن به نیمه شب ارتفاع ماه و مشتری بیشتر خواهد شد.

زیبایی مقارنه ماه و مشتری با وجود ستاره الدبران چند برابر خواهد شد. ماه و مشتری حدودا 1 درجه با هم فاصله دارند. طبق تصویر زیر، ستاره الدبران ( آلفای صورت فلکی ثور ) در سمت راست ماه و مشتری در سمت چپ ماه می درخشند.

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/5i7mxxvx4tyztoe17j0w.png"]http://up.avastarco.com/images/5i7mxxvx4tyztoe17j0w.png (http://up.avastarco.com/images/5i7mxxvx4tyztoe17j0w.png)

با اینکه در ظاهر مشتری در نزدیکی ماه دیده می شود ولی در اصل مشتری 1500 مرتبه دورتر می باشد و الدبران نیز 930,000 مرتبه دورتر از مشتری است.

rezash
11-07-2012, 07:40 PM
عروس منظومه شمسی را پس از مدتی دوری از انظار , میتوانید در آسمان صبحگاهی و در سمت شرق آسمان رویت کرد.

سیاره زیبای زحل که در ابتدای این ماه در حالت مقارنه قرار گرفت و به همین دلیل بدترین شرایط رصدی را داشت هم اکنون در آسمان صبحگاهی دیده میشود.

این سیاره با حلقه های معروفش هر روز ارتفاع بیشتری از افق خواهد گرفت.تا اینکه در اوائل آذر ماه به نزدیکی سیاره پرفروغ زهره خواهد رسید و پدیده ای جذاب را رقم خواهد زد.

هفتم آذر ماه و ساعتی قبل از طلوع خورشید میتوانید این مقارنه نزدیک و جذاب را مشاهده کنید.

فاصله جدائی ظاهری این دو سیاره زیبا در آنزمان به حدود 31 دقیقه (نیم درجه) قوس خواهد رسید.

همچنین روز قبل و بعد از این روز نیز این دو جرم زیبا در حدود یک درجه ای خواهند بود که باز هم در نوع خود مقارنه ای جذاب است.

سیاره زرد رنگ زحل و سیاره سفید و نقره ای زهره در این چند وقت آسمان صبحگاهی را زینت می بخشند.ستاره سماک اعزل نیز در نزدیکی این دو سیاره قرار دارد.

در صبحگاه روز 22 آبان,ماه نیز به این ضیافت میپیوندد و مقارنه 1/2 درجه ای ماه و ستاره سماک اعزل صحنه ای جذاب را در این قسمت از آسمان رقم خواهد زد.

تصویر زیر نمائی از این پدیده میباشد:

5029

rezash
11-11-2012, 01:17 AM
همانطور که در بالا هم اشاره شد پس فردا دوشنبه و ساعتی قبل از طلوع خورشید میتوانید مقارنه زیبای ماه و ستاره سماک اعزل را در حضور سیاره زهره مشاهده کنید.

جزئیات بیشتر در تقویم نجومی ایران:

http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=443&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

SAEED560
11-16-2012, 03:54 AM
رصد های آذر ماه

با سلام

امره المسلسله ) نخستین رصد کنند گان ان را ابر یا سحابی بزرگ نامیدند و اشاره به ملکه سحابی ها بیش از یک هزار سال سابقه دارد . تلسکوپ های کم توان ان رابه صورت شئی بیضوی درخشان نمایان میسازنند . شماره مسیه ان m31و شماره کاتالوگ عمومی 224 می باشد . احتمالا این کهکشان شباهت زیادی به کهکشان ما دارد .

یکی دیگر از موارد رصدی اذر ماه صورت فلکی قیطس است که ستاره اومیکرون آن به نام میرا یا ستاره شکفت انگیز هم معروف است . حدود 400 سال است که مورد مطالعه قرار گرفته است و هنوز هم منجمان اماتور روشنی ان را بررسی میکنند .

در نزدیکی غروب افتاب و تاریک شدن اسمان در افق غربی در نزدیکی ماه جوان این روزها می توان سیاره مرموز مریخ رو هم رصد کرد که البته به خاطر نزدیک بودن به افق و همچنین الودگی نوری زیاد مشکلاتی را در هنگام رصد ایجاد میکند .

rezash
11-24-2012, 02:44 AM
ماه مقابله ها

سیاره مشتری در 13 آذر ماه در مقابله قرار میگیرد (یعنی تا ده روز آینده). این بدین معنی است که این روزها در شرایط بسیار خوب رصدی قرار دارد.

http://www.heavens-above.com/images/jupiterPic1.jpg

هنگام مقابله اجرام آسمانی که در مدارهای خارجی منظومه شمسی قرار دارند زمین میان خورشید و جرم مورد نظر قرار میگیرد.

در این حالت جرم مورد نظر از ابتدای شب و با غروب خورشید نمایان شده و تا طلوع خورشید در آسمان میباشد.

اغلب نیز در این زمان به بیشترین حالت درخشندگی خود میرسد.البته با توجه به مدار زمین و مدار اجرام بیرونی همیشه مقابله به معنای بیشترین حالت درخشندگی نیست.اما همیشه در هنگام مقابله شرایط رصدی بسیار مناسبی محیا میشود.

در ماه آذر یک مقابله دیگر نیز بوقوع میپیوندد.سیارک وستا در 19 آذر ماه به حالت مقابله خواهد رسید .این سیارک همکنون با درخشندگی 6/5+ و همینطور مدت زمان حضور در آسمان شب,هدف رصدی خیلی خوبی برای علاقه مندان به رصد سیارکها میباشد.

http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=60&innerFOV=2&MaxMag=6.5&RA=5.39615351586321&DEC=17.5034567628162&Date=41236.9908877894&cn=1&cl=1 (http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=60&innerFOV=2&MaxMag=6.5&RA=5.39615351586321&DEC=17.5034567628162&Date=41236.9908877894&cn=1&cl=1) http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=2&AN=1&MaxMag=12&RA=5.39615351586321&DEC=17.5034567628162&Date=41236.9908877894&cn=1&cl=1 (http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=2&AN=1&MaxMag=12&RA=5.39615351586321&DEC=17.5034567628162&Date=41236.9908877894&cn=1&cl=1)

سیارک سرس نیز در این ماه به مقابله خواهد رسید.این سیارک نیز در اواخر آذر ماه به مقابله خواهد رسید.

این دو سیارک از بزرگترین اجرام کمربند سیارکی هستند و جالب اینکه چند وقتی است که در نزدیکی هم دیده میشوند.قدر ظاهری فعلی این سیارک(سرس) حدود 6/7+ است.

این دو سیارک به همین منوال به هم نزدیک خواهند شد تا در تیر ماه سال 1393 به 10 دقیقه قوسی از یکدیگر خواهند رسید.

http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=60&innerFOV=2&MaxMag=6.5&RA=6.12400563771883&DEC=23.6700425948951&Date=41236.9919489236&cn=1&cl=1 (http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=60&innerFOV=2&MaxMag=6.5&RA=6.12400563771883&DEC=23.6700425948951&Date=41236.9919489236&cn=1&cl=1) http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=2&AN=1&MaxMag=12&RA=6.12400563771883&DEC=23.6700425948951&Date=41236.9919489236&cn=1&cl=1 (http://www.heavens-above.com/skychart.ashx?size=400&FOV=2&AN=1&MaxMag=12&RA=6.12400563771883&DEC=23.6700425948951&Date=41236.9919489236&cn=1&cl=1)

rezash
11-26-2012, 12:19 PM
صبح فردا مقارنه دو سیاره منظومه شمسی رخ خواهد داد.

سیاره درخشنده زهره در نیم درجه ای سیاره زحل قرار خواهد گرفت.

برای دیدن این رویداد ساعت 5:30 سحرگاه روز سه شنبه به افق شرقی نگاه کنید.سیاره پرفروغ زهره را خواهید دید و در نزدیکی آن نیز سیاره زحل مشخص خواهد بود.

البته فروغ سیاره زحل در برابر زهره بسیار کمتر است لیکن هر دو سیاره مشخص میباشند.

دومین و ششمین سیاره های منظومه شمسی را در کنار یکدیگر خواهید دید.

http://almanac.avastarco.com/images/129976515800970000.jpg

جزئیات در تقویم نجومی ایران:

http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=463&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

امیر حسن زاده
11-26-2012, 11:52 PM
http://nssri.ir/g/uploads/20121126223541azar91-s.jpg

Abar Ensan
11-27-2012, 10:31 PM
سوالي داشتم

آيا اخيرا يك ماه گرفتگي قرار است رخ بدهد ؟ و آيا از ايران قابل مشاهده است ؟

با تشكر

rezash
11-27-2012, 10:51 PM
ماه گرفتگی تا سال 1394 در ایران روی نخواهد داد.

فردا ماه گرفتگی نیم سایه ای روی میدهد و به این شکل میباشد که سایه زمین از نگاه ما دقیقا از روی ماه عبور نمیکند وبرای رویت آن به آسمانی مناسب و احتمالا ابزار رصدی نیاز دارید.

برای جزئیات بیشتر به این آدرس در تقویم نجومی مراجعه کنید.

http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=475&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

aramesh
11-27-2012, 11:10 PM
فردا در زمان غروب خورشید و موقع طلوع ماه یک ماه گرفتگی نیم سایه پیش می یاد که دیدن اون مخصوصا با ابزار نجومی خالی از لطف نیست.
یادش بخیر موقعی که ماه گرفتگی نیم سایه به صورت گرفته طلوع می کرد ، در تاریخ 21 بهمن 1387 بود که اون موقع در پشت بام خونمون (خونه خواهرم که در طبقه بالا اجاره نشین خانه مان بود.) این پدیده را دیدم با اینکه اون موقع فقط با یک دوربین دوچشمی کوچک 35*7 دیدم بازهم به راحتی تونستم گوشه ای ماه را ببینم که کمی گرفته بود و داماد و خواهرم این حرف را تایید کردند.
حالا هم باز هم مثل همان موقع ماه گرفتگی نیم سایه به صورت گرفته طلوع می کنه. امیدوارم هوا صاف باشه که در شهر خودم (اصفهان) این پدیده نجومی را ببینم.

rezash
11-28-2012, 11:36 PM
فردا صبح زود میتوانید مقارنه یک درجه ای ماه و سیاره مشتری را در افق غربی ببینید.

همین الان هم اگر به بالای سرتان نگاه کنید ماه کامل را در نزدیکی مشتری خواهید دید.لیکن تا صبح فاصله این دو جرم آسمانی کم و کمتر خواهد شد تا در ساعت 5:30 بامداد به فاصله یک درجه ای از یکدیگر برسند.

تصویر زیر نمائی از این رویداد آسمانی است:

5085

Voyager
11-29-2012, 12:23 AM
فردا صبح زود میتوانید مقارنه یک درجه ای ماه و سیاره مشتری را در افق غربی ببینید.

همین الان هم اگر به بالای سرتان نگاه کنید ماه کامل را در نزدیکی مشتری خواهید دید.لیکن تا صبح فاصله این دو جرم آسمانی کم و کمتر خواهد شد تا در ساعت 5:30 بامداد به فاصله یک درجه ای از یکدیگر برسند.

مسئله قابل توجه دیگه اینه که الان (ساعت 12 نیمه شب) ماه، مشتری و ستاره دبران تشکیل یک مثلث بسیار زیبا دادن که واقعا خیره کنندست.

rezash
12-04-2012, 11:51 PM
فردا صبح ساعت 6:26 و قبل از طلوع خورشید سیاره عطارد به بیشترین کشیدگی غربی خواهد رسید.

لینک رویداد در تقویم نجومی ایران:

http://almanac.avastarco.com/detail.aspx?eventId=468&placeValuesBeforeTB_=savedValues&TB_iframe=true&height=305&width=631&modal=true

همچنین با توجه به وجود سه سیاره زحل زهره و عطارد که به تازگی به جمعشان پیوسته است صحنه جالبی در افق شرقی و آسمان صبحگاهی پدید خواهد آمد.

تصویر زیر:

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/467x8g65kzzu7ntzkhq.jpg"]http://up.avastarco.com/images/467x8g65kzzu7ntzkhq.jpg (http://up.avastarco.com/)

kimiya-gh
12-09-2012, 10:43 PM
پیشنهاد رصدی این هفته به بارش شهابی جوزائی اختصاص میدهیم

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0f/Comet_holmes_and_Geminid121307.jpg/255px-Comet_holmes_and_Geminid121307.jpg (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Comet_holmes_and_Geminid121307.jpg)

این بارش از نیمه آذر ماه آغاز و تا 27 آذر ماه ادامه می یابد.اوج این بارش در تاریخ 24 آذر ماه به وقوع میپیوندد

این بارش از تاریخی که انسان بارشهای شهابی را شناخته است وجود داشته و از جذابترین بارشهای شهابی سال است

اغلب تعداد شهابها زیاد است و از بهترین بارشهای شهابی سال میباشد همچنین به دلیل بزرگی قطر شهابها ,شهابهای پرنوری را میتوان رویت کرد و همچنین آذرگویهای پرفروغ و زیبای زیادی را میتوان دید

علاوه بر اینه کانون بارش در ساعات مناسبی از شب به ارتفاع مناسبی رسیده است نبود ماه در آسمان نیز بر زیبائی آن خواهد افزود.تعداد شهابها تا 120 عدد در ساعت و در شرایط مناسب رصدی عنوان شده است

با این اوصاف رصد این بارش زیبا را در هفته جاری از دست ندهید

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/44/Geminid_121407_1.jpg/220px-Geminid_121407_1.jpg (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Geminid_121407_1.jpg)

این بارش از معدود بارشهای شهابی است که منشا آن دنباله دار نیست ویک سیارک منشا آن میباشد.سیارک فایتون 3200 که از جمله سیارکهائی با عنوان دنباله دار خاموش میباشد منشا این دنباله دار عنوان شده است

تعداد شهابهای این بارش از سال 1999 تا کنون به زیر 120 عدد در ساعت نرسیده است برای همین همیشه این بارش تا این حد جذاب شده است

در سال 2003 تعداد شهابها به حدود 252 شهاب در ساعت رسید که در نوع خود بینظیر است

در روز اوج بارش که امسال علاوه بر نبود ماه روز جمعه نیز هست میتوانید از نیمه شب تا صبح شاهد این رویداد زیبا باشید .اوج این بارش در ساعت 3:00 بامداد این روز میباشد

به هر حال با توجه به تعداد شهابها و درخشندگی زیادی که در سابقه خود دارند و همچنین غیبت ماه در اوج این بارش,پیشنهاد ما در اواخر این هفته رصد بارش شهابی جوزائی است

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9e/Asteroid_Phaethon_25dec2010_stack.jpg/220px-Asteroid_Phaethon_25dec2010_stack.jpg (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Asteroid_Phaethon_25dec2010_stack.jpg)

عکسها از ویکی پدیای انگلیسی

منبع: سایت تقویم نجومی ایران

kimiya-gh
12-09-2012, 11:13 PM
مقارنه هلال ماه و سیاره عطارد
چهار شنبه 22 آذر 1391

در ساعت 6:30 صبحدم روز چهارشنبه 22 آذر ماه,سیاره عطارد در فاصله 2/8 درجه ای از ماه دیده خواهد شد

این رویداد در صبحگاه و در افق شرقی روی میدهد

سیاره پرفروغ زهره کمی بالاتر از این دو جرم میدرخشد و سیاره زحل نیز که هر روز بر ارتفاعش افزوده میشود در این قسمت از آسمان خودنمائی میکند

در تصویر زیر موقعیت دقیق این اجرام را در آنروز مشاهده میکنید

http://almanac.avastarco.com/images/129977315647230000.jpg

منبع:سایت تقویم نجومی ایران

kimiya-gh
12-10-2012, 06:45 PM
همنشینی ماه و سیاره مریخ
شنبه 25 آذر 1391

در شامگاه روز شنبه 25 آذر ماه میتوانید همنشینی ماه و سیاره مریخ را در افق جنوب غربی مشاهده کنید

فاصله جدائی ظاهری این دو جرم آسمانی از یکدیگر 5/7 درجه خواهد بود

تصویر زیر نمائی از این رویداد میباشد

http://almanac.avastarco.com/images/129977323020260000.jpg

منبع:سایت تقویم نجومی

rezash
12-13-2012, 02:19 AM
فردا شب رو فراموش نکنید.

با توجه به بارندگیهای اخیر بسیاری از مناطق کشورمون آسمانی پاک و بدون آلودگی دارند.

البته بعضی مناطق شمالی احتمالا باید هنوز ابری باشند و یا شاید فردا شب نیز برخی مناطق به خصوص شمالی و کوهستانی ابری باشند.

امشب که به آسمان تهران نگاه کردم.بسیار پاک و از لحاظ رصدی عالی بود.(به نسبت آسمان تهران)

به این دلیل که فعالیت بارش شهابی جوزائی در فردا شب به اوج میرسه.امیدوارم دوستان بتونن آسمانی مناسب و بارشی زیبا را تماشا کنند.

خودم با دو تن از دوستان فردا شب به استان قم سفر میکنم.و امیدوارم آنجا هم مناسب برای یک رصد به یاد ماندنی باشد.

به غیر از بارش شهابی جوزائی که ساعت 3 بامداد به اوج خواهد رسید آسمان صبحگاهی با حضور چهار سیاره پرفروغ مشتری در غرب و زهره عطارد و زحل در شرق بسیار زیبا خواهد بود.

آسمونتون پر ستاره و دیدنی.

rezash
12-21-2012, 04:24 AM
جشن یلدا از دیر باز در بین ما ایرانیها جایگاه ویژه ای داشته است و جدا از رسم و رسوم و آئینها ی این شب نشانگر رویدادی نجومی میباشد

انقلاب زمستانی

در ستاره شناسی نام لحظه‌ای است که خورشید از دید ناظر زمینی در بیش‌ترین فاصله زاویه‌ای با صفحه استوا در آنسوی نیم کره ناظر قرار دارد

به این لحظه انقلاب زمستانی میگویند که برای ساکنان نیم کره شمالی و نیم کره جنوبی مخالف یکدیگر است.هنگامیکه ناظران نیم کره شمالی خورشید را در نقطه انقلاب زمستانی میبینند ساکنان نیم کره جنوبی خورشید را در نقطه انقلاب تابستانی میبینند و بالعکس

هنگام انقلاب زمستانی برای ما ناظرین نیم کره شمالی , خورشید بر نقطه مدار راس الجدی سماوی یا بر فراز نقطه راس الجدی زمین قرار میگیرد

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8b/North_season.jpg/300px-North_season.jpg (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87:North_season. jpg)

امسال انقلاب زمستانی ساعت 14:42 بعد ازظهر به وقت ایران و در روز جمعه میباشد وبه وقت جهانی ساعت 11:12 قبل از ظهر روز 21 دسامبر سال 2012 میباشد

در هنگام انقلاب زمستانی برای ما خورشید کمترین فاصله را از افق خواهد داشت.و پس از آن به مرور وبه دید ناظران نیم کره شمالی هر روز ارتفاع بیشتری از افق خواهد گرفت

برای کسانیکه در مدار راس الجدی زندگی میکنند در این روز خورشید را دقیقا بالای سر خود خواهند دید و سایه ای در اطراف خود نخواهند دید

هنگام انقلاب زمستانی خورشید و دایره البروج حدود 23/5 درجه فاصله با استوای سماوی میگیرند که بیشترین مقدار فاصله در طی سال است و همینطور هنگام انقلاب تابستانی هم همین مقدار فاصله را خواهند داشت.

خیلی از مردم دنیا این شب را جشن میگیرند که از مشهورترین این جشنها شب یلدا در ایران و شب کریسمس در کشورهای دیگر است

در تصویر زیر جزئیات بیشتری از این رویداد قابل مشاهده است

http://iranshahr.org/wp-content/uploads/orbit2.JPG

به محور زمین توجه کنید.همه این تغییرات و رویدادها به دلیل انحراف محور زمین میباشد که باعث تغییر مکان خورشید از دید ساکنان زمین است

kimiya-gh
12-23-2012, 10:24 PM
همنشینی ماه با خوشه پروین و ستاره دبران
سه شنبه 5 دی 1391

در ساعت 19:00 شب ماه در میان اجرام پرفروغ و زیبای آسمان دیده خواهد شد

در این هنگام فاصله قمر زمین از خوشه پروین و همینطور از ستاره دبران حدود 7 درجه خواهد بود

سیاره مشتری نیز در فاصله حدود 4 درجه ای از ماه دیده میشود

فاصله ظاهری مشتری و ماه هر لحظه نزدیکتر میشود تا در صبح روز بعد به فاصله کمتر از یک درجه ای هم خواهند رسید

تصویر زیر نمائی از این همنشینی زیباست

http://almanac.avastarco.com/images/130002385850924876.jpg

kimiya-gh
12-23-2012, 10:27 PM
مقارنه ماه و سیاره مشتری
چهار شنبه 6 دی 1391

در ساعت 4:30 بامداد روز چهارشنبه ششم دی قمر زمین به فاصله کمتر از یک درجه ای مشتری دیده خواهد شد

فاصله ظاهری این دو جرم در حدود 56 دقیقه قوس خواهد بود و تا صبحدم فاصله شان کمتر نیز خواهد شد.لیکن هر دو جرم غروب خواهند کرد و از دید ما پنهان میشوند

این رویداد را میتوانید در افق غربی مشاهده کنید

تصویر زیر نمائی از این رویداد میباشد

http://almanac.avastarco.com/images/130002374038619251.jpg

kimiya-gh
12-23-2012, 10:28 PM
مقابله پلوتو
یکشنبه 10 دی 1391

در ساعت 17:01 بعد از ظهر سیاره کوتوله پلوتو به حالت مقابله خواهد رسید

در این حالت زمین بین سیاره سابق و سیاره کوتوله فعلی پلوتو و خورشید قرار میگیرد

قدر ظاهری پلوتو در این زمان در حدود 14/15 + خواهد بود

زمین در حضیض مداری
چهار شنبه 13 دی 1391

در ساعت 8:08 صبح زمین به نزدیک ترین فاصله از خورشید خواهد رسید

فاصله زمین تا خورشید حدود 147098161 کیلومتر خواهد بود

kimiya-gh
12-23-2012, 10:29 PM
بارش شهابی ربعی
جمعه 15 دی 1391

در ساعت 5:00 بامداد اوج بارش شهابی ربعی میباشد

این بارش شهابی حدود 11 تا 16 دیماه فعالیت دارد

شاید نام بارش شهابی ربعی سوال ایجاد کند.به این دلیل که اغلب بارشهای شهابی با نام صورتی فلکی شناخته میشوند و ما صورت فلکی ربع نداریم

قبلا صورت فلکی ربع در تقسیم بندیها وجود داشته است.لیکن در تقسیم بندیهای جدید این صورت فلکی وجود ندارد و بین دو صورت فلکی عوا و دب اکبر تقسیم شده است.لیکن نام بارش شهابی ربعی هنوز بر آن مانده است

تعداد شهابهای این بارش غالبا زیاد است و در شرایط مناب رویت 120 شهاب در ساعت پیش بینی میشود

Astronomy
12-27-2012, 01:37 AM
عکس داغ داغ از مقارنه (البته اگه بشه با فاصله 8 درجه ای اسمش رو مقارنه گذاشت!!!) ماه و مشتری :دی

دوستان از دست ندید! خیلی آسمون زیباست! حتی اگر شده یه نگاه کوچیک به آسمون بندازید و بعد برید بخوابید!

اینم این پدیده زیبا در آسمان نیمه ابری ساری، همین چند دقیقه پیش! (هاله ی ماه هم قشنگ ترش کرده :دی)

http://up.avastarco.com/images/tl7xb0rbkggopgl3mkc9.jpg (http://up.avastarco.com/images/tl7xb0rbkggopgl3mkc9.jpg)

http://up.avastarco.com/images/yzij656d5ix4pinxwn.jpg (http://up.avastarco.com/images/yzij656d5ix4pinxwn.jpg)

نخندین دیگه :دی با گوشیم گرفتم! بیچاره بهتر از این نمیتونست عکس بگیره از آسمون :دی

حسین زارعی
12-27-2012, 01:58 AM
منم از این پدیده ی به اصطلاح "مقارنه!" چند تا عکس گرفتم که مال امشبه، تازه ست!
این عکس ماه و مشتریه:
http://up.avastarco.com/images/da1kvwkhmh7rscz9oal.jpg (http://up.avastarco.com/)
اینم عکس ماه امشب:
http://up.avastarco.com/images/jkxo7vuo08jdivnb76.jpg (http://up.avastarco.com/)
( شرمنده اگه نویز زیاد عکس هام اذیتتون می کنه، دوربین گوشی K800 از این بهتر عکس نمی اندازه! )

رضا طامهری
12-27-2012, 06:59 AM
ما که یزدمون ابر ابر بود و نشد ببینیم مقارنه رو البته فکر نکنم همچنین مقارنه ای هم بوده باشه ها!!!اخه طبق چیزی که من تو نرم افزار چک کردم فاصلشون از مقارنه مطمئنا بیشتر بود
اما یه لحظه غلظت ابرها کمتر شد و یه پدیده قشنگ دیگه رو شاهد بودم: lunar halo یا همون هاله اطراف ماه
حتما دوستان میدونن که علت این پدیده غلظت بالای رطوبته
البته انقد سرد بود هوا که نتونستم زیاد این پدیده رو رصد کنم گرچه بعد از حدود یک ربع یه توده جدید ابر اومد و ماه رو کامل پوشوند ولی همینشم غنیمتی بود واسه خودش
اسمون دلتون پرستاره

zohreh3135
12-27-2012, 08:11 AM
:دی:دی:thumbsup:با تشکر از دوستان عزیز ما هم که آسمونمون ابری بود هیچ مقارنه ای رو ندیدم ولی در مورد پست آقای rezatameheriمن این هاله ماه رو دیشب دیدم زیبا بود و می خوام اگه لطف کنید هر کی هرچی می دونه توضیح بده این پدیده هاله ماه رو البته به زبان آماتوری

پیمان اکبرنیا
12-27-2012, 01:12 PM
:دی:دی:thumbsup:با تشکر از دوستان عزیز ما هم که آسمونمون ابری بود هیچ مقارنه ای رو ندیدم ولی در مورد پست آقای rezatameheriمن این هاله ماه رو دیشب دیدم زیبا بود و می خوام اگه لطف کنید هر کی هرچی می دونه توضیح بده این پدیده هاله ماه رو البته به زبان آماتوری

دوست عزیز درباره هاله یا خرمن ماه میتونید اینجا اطلاعات کافی کسب کنید : تاپیک نورهای آسمانی (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1212-%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C/page4) صفحه 4 و 5 تاپیک

kimiya-gh
12-27-2012, 03:04 PM
مقارنه ماه و ستاره سماک اعزل
یکشنبه 17 دی 1391

در ساعت 2:00 بامداد روز یکشنبه میتوانید ماه در نزدیکی ستاره سماک اعزل رویت خواهد شد

فاصله ظاهری این دو جرم از یکدیگر حدود 2/5 درجه خواهد بود

این رویداد را میتوانید در افق شرقی رویت کنید.در این هنگام ماه در کنار سماک اعزل طلوع خواهد کرد

در تصویر زیر نمائی از این رویداد را مشاهده میکنید

http://almanac.avastarco.com/images/130002487183580773.jpg

kimiya-gh
12-27-2012, 03:14 PM
همنشینی ماه با سیاره زحل دوشنبه 18 دی 1391 در ساعت 3:00 بامداد روز دوشنبه ماه به فاصله حدود 4/2 درجه ای از سیاره زحل خواهد رسید

javadstar76
01-03-2013, 02:23 PM
سلام دوستان.
صرفا جهت یاد آوری بگم که بارش شهابی ربعی فردا فراموش نشه.
این بارش یکی از پربارش ترین بارشهای شهابی سال هست که البته با توجه به سرعت کم شهاب های عبوری که حدود ۴۱ کیلومتر در ساعت هست یکم دیده شدنشون نسبت به سایر بارش ها سخت تره.
در ضمن این بارش به دلیل نازک بودن توده ذرات منشا بازه زمانی کمی داره.

امیر حسن زاده
01-03-2013, 04:45 PM
بارش شهابي ربعي يكي از چند بارش شهابي فعال ساليانه است. ربع نام صورت فلكي كوچكي بوده است كه در تقسيم بندي انجمن بين المللي نجوم جزيي از صورت فلكي عوا محسوب شده است. به همين دليل نام اين بارش شهابي براي خيلي ها آشنا نيست...
امسال بارش شهابي ربعي در حدود 5 صبح جمعه 15 دي ماه به اوج مي رسد. البته در این زمان نور ماه مزاحم رصد خواهد بود...
www.nssri.ir (http://www.nssri.ir)

kimiya-gh
01-06-2013, 04:30 PM
همنشینی ماه و زهره
پنج شنبه 21 دی 1391

در صبحدم این روز هلال ماه در نزدیکی سیاره زهره طلوع خواهد کرد

فاصله ظاهری این دو جرم از یکدیگر حدود 4/5 درجه خواهد بود

سیاره زهره نیز در میان اجرام زیبای صورت فلکی قوس میباشد.لیکن به دلیل نزدیکی طلوع خورشید به سختی قابل مشاهده است

نمای زیر

http://almanac.avastarco.com/images/130002497888343050.jpg

kimiya-gh
01-10-2013, 12:07 PM
ماه در حضیض زمینی
پنج شنبه 21 دی 1391

در ساعت 13:58 امروز ماه به حضیض زمینی خواهد رسید

فاصله ماه در این هنگام در حدود 360048 کیلومتر خواهد بود

------
ماه نو
جمعه 22 دی 1391
در ساعت 23:14 شب ماه نو شکل میگیرد

rezash
01-10-2013, 09:49 PM
آسمان دوستان گرامی

فردا جمعه شب تا صبح شنبه آسمان در اغلب کشور صاف و به دور از ریزگرد آلودگی غباری(به دلیل بارشها و باد) میباشد. و احتمالا بدون ابر است و شرایط مساعدی در اغلب رصدگاهها میباشد.

امشب نیز در خیلی نقاط شرایط مطلوب رصدی به وجود آمده است.مهمتر اینکه شنبه نیز تعطیل رسمی است و فرصت مناسبی پدید آمده است.

این شرایط از این لحاظ خوب است که ماه نیز در کل شب در آسمان دیده نمیشود و مدت زمان خیلی بیشتری برای فعالیت رصدی به وجود می آید.

البته باید در نظر بگیرید که دور شدن از شهرها و منابع آلودگی نوری بر دیدن آسمانی مطلوب تاثیر گذار است.

همینطور این شبها از بلندترین شبهای سال است و مدت زمان زیادی را میتوان به فعالیتهای رصدی پرداخت.

از مواردی که در این شبها بر فعالیت رصدی تاثیر منفی دارد میتوان به سرمای شدید اشاره کرد که مطمئنا تجهیز به البسه گرم و پوشش مناسب بهترین راهکار میباشد.

همچنین اگر تصمیم به خروج از شهر دارید حتما مکان مناسبی را در نظر بگیرید که مهمترین مساله امنیتتان میباشد.

احساس عدم امنیت تاثیر مستقیم در روند رصد خواهد داشت.اگر میتوانید با همراهان رصدی و دوستان به رصد بپردازید و در مکان مناسبی مستقر شوید.

در صورت امکان از آسمان نقطه رصدی قدر سنجی کرده و در گزارشهای رصدی مرقوم کنید که این مساله کمک خواهد کرد تا در این موقع از سال بتوانیم قدر ظاهری تقریبی از آسمان داشته باشیم.

محمد مهدی عسگری
01-11-2013, 11:01 PM
فاصله ماه در این هنگام در حدود 360048 کیلومتر خواهد بود

------
ماه نو
جمعه 22 دی 1391
در ساعت 23:14 شب ماه نو شکل میگیرد

پس با این اوصاف غروب فردا رویت هلال ماه ربيع الاول را از دست ندهید.
هلال فردا با جدايي زاویه ای حدود 10 درجه و ارتفاع حدود 9.5 درجه و مکث 55 دقيقه ای و فاز یک درصد بسیار دیدنی است.

kimiya-gh
01-14-2013, 01:36 PM
قارنه خارجی سیاره عطارد جمعه 29 دی 1391

در ساعت 12:00 ظهر سیاره عطارد به مقارنه خارجی یا علوی خواهد رسید

سیارات داخلی یا زیرین منظومه شمسی که شامل سیارات عطارد و زهره هستند در هر بار چرخش کامل خود به دور خورشید دوبار به حالت مقارنه میرسند

یکبار در بین زمین و خورشید قرار میگیرند که مقارنه داخلی نامیده میشود که حالت گذر این سیارات از مقابل خورشید نیز مقارنه داخلی است

یکبار هم آنسوی خورشید قرار میگیرند که این رویداد به نام مقارنه بیرونی یا علوی شناخته میشود

امروز و در ساعتی که ذکر شد عطارد به مقارنه بیرونی یا علوی خواهد رسید و در واقع خورشید میان سیاره عطارد و زمین قرار میگیرد

kimiya-gh
01-18-2013, 01:59 PM
پیشنهاد رصدی هفته
جمعه 29 دی 1391

پیشنهاد رصدی هفته را به صورت فلکی مشهور و محبوب این موقع از سال یعنی جبار یا شکارچی اختصاص میدهیم

این صورت فلکی از دوران باستان شناخته شده بوده است و افسانه های زیادی در باب آن گفته شده است

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/05/Sufi_Jabbar_Orion.gif (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sufi_Jabbar_Orion.gif?uselang=fa)

جبار یا شکارچی در دوران قدیم به قدری مورد توجه بوده است که حتی گفته شده شاید اهرام مصر با توجه به شکل و شمایل این صورت فلکی بنا شده است و سه هرم اصلی دقیقا به ترتیب ستارگان واقع در کمربند جبار ساخته شده اند

http://www.haftaseman.ir/images/webdb/costori.gif

شکل جالب توجه این سه ستاره در هیچ کجای آسمان نظیر ندارد و همین چینش ستاره ای بهترین راهنما برای پیدا کردن و ترسیم کلی صورت فلکی جبار است

جالب اینکه هیچکدام از صور فلکی آسمان تا این حد به نامشان شباهت ندارند به ویژه با توجه به ترکیب کلی این صورت فلکی که یک شکارچی در حال حمله است و مجهز به شمشیر و گرز و سپر میباشد.هیبت این صورت فلکی در آسمان زمستان بسیار دیدنی است و علاقه مندان را شیفته این صورت فلکی میکند

یکی از مواردی که در مورد صورت فلکی جبار مهم و قابل توجه است اینکه سه ستاره ی واقع در کمربند تقریبا مماس با خط استوای آسمان هستند و اگر همزمان با رسیدن این صورت فلکی به خط نصف النهار در استوای زمین باشید کمربند را دقیقا در بالای سرتان و سرسو مشاهده میکنید.البته اگر بخواهیم دقیق بگوئیم ستاره دلتای صورت فلکی جبار تقریبا چسبیده به خط استوای آسمان است و دو ستاره دیگر کمی با خط استوا انحراف پیدا میکنند.در تصویری که از این صورت فلکی میبینید این مورد مشخص است

همین مساله موجب شده است که این صورت فلکی هم از نیمکره شمالی قابل رویت باشد هم از نیم جنوبی.تنها تفاوت رویت این صورت فلکی نیم کره جنوبی اینست که این صورت فلکی را وارونه میبینید

قبل از اینکه به اجرام عمقی قابل رویت این صورت فلکی بپردازیم مختصری نیز به ستاره های این صورت فلکی اشاره خواهیم کرد

در فهرست بیست ستاره درخشان آسمان ستارگان هفتم و دهم فهرست به این صورت فلکی تعلق دارند.رجل جبار و ابط الجوزا

ستاره رجل جبار یک ابرغول آبی و سفید درخشان است و حدود 900 سال نوری از ما فاصله دارد و در قسمت پای شکارچی قرار گرفته است

این ستاره جوان و آبی رنگ شاید درخشانترین ستاره کهکشان راه شیری نیز باشد.قدر ظاهری این ستاره 0/12 + است (نزدیک به صفر)و قدر مطلق آن حدود 8- است که نشان دهنده عظمت و بزرگی این ستاره است.این ستاره حدود 50000 برابر خورشید درخشندگی دارد و اگر در فاصله کمتری از ما قرار میگرفت(فاصله ستارگان نزدیک به ما) احتمالا آسمان شب را روشن میکرد

شاید از حیث بزرگی و درخشندگی بتوان ستاره آلفای دجاجه یا دنب را در حد و اندازه رجل دانست که البته آن هم با همه درخشندگی و عظمتش تا حدودی از این ستاره کم فروغتر است

دیگر ستاره پرفروغ این صورت فلکی ابط الجوزا یا آلفای جبار است که دقیقا متضاد با ستاره رجل است.این ستاره در انتهای عمر چند میلیارد ساله خود قرار گرفته است و در پایان عمر خود تبدیل به ابر غول سرخی گشته که هر لحظه امکان انفجار و درهم فرو ریختگی این ستاره می باشد

این ستاره سرخ رنگ در قسمت شانه شکارچی قرار دارد .اگر این ستاره را در جای خورشید قرار میدادیم ابعاد و بزرگی ش تا مدار مریخ نیزمیرسید و مدار زمین کاملا در درون آن جای میگرفت.قطر آن حدود پانصد برابر قطر خورشید است

سه ستاره کمربند جبار میان این دو ستاره(ابط الجوزا و رجل) قرار دارند و شمشیر جبار نیز پائینتر از کمبربند جبار قابل تشخیص است

در درون شمشیر یکی از زیباترین سحابیهای آسمان قرار گرفته است.این سحابی درخشانترین سخابی آسمان است و با چشم غیر مسلح نیز قابل تشخیص میباشد و حدود 1500 سال نوری از ما فاصله دارد

زیبائی بینظیر این سحابی با تلسکوپ صدچندان میشود و تصاویر گرفته شده با دوربین عکاسی جزئیات بسیار بیشتری را نمایان میسازد

این سحابی از جمله هدفهای رصدی جذاب برای منجمین و همچنین از جمله هدفهای عکاسی برای عکاسان آسمان شب است

در فهرست مسیه این سحابی ام42 نامیده شده است.قسمتی از آن که توسط غباری تاریک جدا شده است نیز ام43 نام دارد

کل این سحابی توسط ستاره تتای جبار روشن شده است که هنگام رصد با تلسکوپ به چهار ستاره که شکلی ذوزنقه ای ساخته اند تفکیک میشود.این چهار ستاره در مرکز سحابی به خوبی قابل تشخیص هستند و باعث روشنائی این ابر عظیم هیدروژنی گشته اند

در صورت فلکی جبار سحابیهای بسیاری وجود دارد که اغلب به دلیل محدودیت دید انسان قابل رویت نمیباشند و فقط در عکسبرداری بلند مدت ثبت میشوند

ام42 و همدم آن ام43 از جمله اجرام قابل رویت با چشم در این صورت فلکی هستند.رنگ آبی و سبز این اجرام و ساختار رشته رشته ی آنها بسیار دیدنی است. با ابزار رصدی مناسب میتوان اجرام دیگری نیز مشاهده کرد.در بالاتر از کمربند جبار یک سحابی بازتابی دیگر قرار دارد که بیشتر شبیه به یک دنباله دار رویت میشود.در فهرست مسیه با نام ام78 شناخته میشود و در عکاسی جزئیات بسیار بیشتری دیده میشود

همچنین در نزدیکی ستاره زتای جبار که شرقی ترین ستاره کمربند جبار است سحابی زیبا و مشهور سر اسب قرار گرفته است که این سحابی در عکاسی با نوردهیهای بلند مدت قابل رویت است و غباری تاریک شبیه به سراسب در میان سحابیهای دیگر قابل تشخیص است که این سحابی را رمز آلود و دیدنی کرده است

در رصدهای خود با ابزار رصدی حتما از سحابی جبار دیدن کرده و این جرم زیبای آسمانی را به دیگران نیز نشان دهید.در تصویر زیر جزئیات بیشتری از این سحابی زیبا را مشاهده میکنید.عکس از ویکی نجوم

http://wiki.avastarco.com/images/1/14/600px-Orion_Nebula_-_Hubble_2006_mosaic_18000.jpg (http://wiki.avastarco.com/index.php?title=%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9% 87:600px-Orion_Nebula_-_Hubble_2006_mosaic_18000.jpg)

عکسی از سحابی سر اسب(عکس از ویکی پدیا).ه

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/80/The_region_of_Orion%E2%80%99s_Belt_and_the_Flame_N ebula.jpg/656px-The_region_of_Orion%E2%80%99s_Belt_and_the_Flame_N ebula.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/80/The_region_of_Orion%E2%80%99s_Belt_and_the_Flame_N ebula.jpg)