PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : برنامه آوااستار برای گذر زهره

Mostafa
05-14-2012, 11:08 PM
با سلام و درود به همه دوستان گرامی

با توجه به اهمیت پدیده گذر زهره و با توجه به گزینه های موجود در مورد برنامه ریزی برای این روز ، تصمیم گرفتیم ، تصمیم گیری در این مورد رو به عهده

جمع بذاریم .

به همین جهت ، نظر سنجی ای در مورد برنامه این روز ترتیب دادیم که خواهش میکنم با دقت پاسخ خودتون رو اعلام کنید .

بدیهی است تصمیم گیری در این مورد طبق نظر اکثریت انجام خواهد شد .

ضمنآ این بار آرای این نظر سنجی مخفی نیست و همه می توانند رای شما را مشاهده کنند

ممنون از همراهی همه شما عزیزان :have%20a%20nice%20d

ویرایش شده پس از اتمام نظر سنجی و نهایی شدن برنامه های رصدی :

خب دوستان ...:have%20a%20nice%20d

بالاخره پس از برگزاری نظرسنجی و رایزنی ها و گفتمان ها ، همانطور که قبلآ هم عرض کردم در نهایت تصمیم به برگزاری 2 برنامه با شرایط متفاوت گرفتیم

برنامه های رصدی آوااستار برای پدیده گذر زهره ( روز چهارشنبه 17 خرداد 91 )

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

برنامه اول : رصد گذر از داخل تهران

از آنجایی که گذر زهره در صبح یک روز کاری ( و درسی ) روی می دهد و خیلی ها امکان شرکت در برنامه رصد خارج از شهر را ندارند ، تصمیم گرفتیم یک برنامه عمومی ،

ویژه اعضای فروم برگزار کنیم .

مکان : محوطه ساختمان کتابخانه ملی واقع در بزرگراه حقانی ( جهان کودک )

حضور در این برنامه برای کلیه علاقمندان آزاد و رایگان است

* کلیه علاقمندان می توانند از ساعت 5 بامداد روز چهارشنبه 17 خرداد ، در محل کتابخانه ملی ایران حضور به هم رسانند

* همچنین به همراه داشتن ابزار های رصدی و عکاسی ، بلا مانع است

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

برنامه دوم : برنامه رصدی خارج از شهر

زمان حرکت : سه شنبه 16 خرداد - ساعت 14

برگشت : چهارشنبه 17 خرداد ( پس از اتمام آخرین مراحل گذر )

مکان : کویر میقان ( واقع در شمال شرقی شهر اراک )

اقامت : کمپینگ

کارشناس و راهنمای برنامه : آقایان محمدرضا صادقیان و خشایار معروفی

هزینه سفر : 55،000 تومان

* اعضای فعال از 20% و اعضای ممتاز از 30% تخفیف برخوردار هستند .

فرم ثبت نام گشت رصدی (http://avastarco.com/reservenojum.asp)

-----------------------------------------

به امید آسمانی صاف در تهران و میقان :wink:

Astronomy
05-14-2012, 11:55 PM
سلام دوستان!

من به گزینه 3 رای دادم!! حالا چرا؟ بـــــــــــله!

دلایل خاصی دارم!

حالا براتون میگم قضاوت کنید!

1- 99% دوستان شهرستانی نمیتونن بیان!! (از جمله خودم! و تعداد زیادی از دوستان شهرستانی که باهاشون در ارتباط بودم!!)

2- چون تمرکز همه روی رصد زهره هست نمیشه شب رصد پرباری داشت!

3- اگر به همراه یک شب رصدی برگزار بشه، تا مدت زیاد دیگه ای شب رصدی برگزار نمیشه! ولی اگه الان این برنامه نباشه احتمالا تو تیر یک رصد خوب خواهیم داشت!

4- رصد زهره یه چیزیه که لحظه به لحظش رو از دست دادن خیلی گرون تموم میشه! پس تو یه رصد که 40 نفر میخوان ببینن نمیشه خوب گذر رو دید و ازش عکاسی کرد!

مخصوصا اون چند دقیقه آخرش (اشک سیاه) که با دو-سه تا تلسکوپ باید چشم 30-40 نفر سیر بشه!!

5- فکر میکنم هر کسی دوست داشته باشه از این پدیده عکس بگیره! اونم از پشت تلسکوپ! که اونم با شرایط بالا امکان پذیر نیست!

تصمیم گیری با خودتونه!! اما اگر هم این شب رصدی برگزار نشه احتمال زیاد به زودی شب رصدی دیگری خواهیم داشت!

Mostafa
05-15-2012, 12:03 AM
ضمن تایید نکته ای که Astronomy عزیز اشاره کردند اما لطفآ در نظر داشته باشید کسانی که مایل باشند خودشون به صورت فردی رصد کنند که این کار رو خواهند کرد و مشکلی ندارند

اما ما بیشتر دوست داریم امکانات رو برای کسانی که ابزار در اختیار ندارند آماده کنیم .

برای رسیدن به این مقصود فقط گزینه 1 و 2 باقی می ماند

از طرفی گزینه 2 ( رصد خارج از شهر ) به هر حال هزینه ای در بر خواهد داشت ، در صورتی که گزینه 1 کاملآ رایگان است !

ضمنآ اگر گزینه 1 اتفاق بیفتد ، آوااستار تعداد زیادی تلسکوپ را در آن روز مستقر خواهد کرد تا علاقمندان برای رصد ابزار کافی در اختیار داشته باشند

حالا باز هرچه رای اکثریت باشد ، همان کار را خواهیم کرد

*sh
05-15-2012, 12:27 AM
منم الان ازینکه به گزینه 2 رای دادم ، پشیمون شدم دوستان...مخصوصا که ماه هم کامله و نمیشه رصد خوبی داشت.:oh noes:

از بس رصد نرفتیم ذوق زده شدم و ............:stupido:

ولی خب واقعا اینکه تعداد تلسکوپها بیشتر میشه خیلی عالیه... و راحت تر هم هستیم.

عجله نکنید و خوب فکر کنید.:have a nice day:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
پ.ن. تازه اینجوری ستاره کوچولو و آقای اکبرنیا و خیلی از دوستای دیگه هم میتونن بیان ;)

stargazer
05-15-2012, 12:37 AM
سلام دوستان

منم پشیمون شدم از رایم.:you're kidding, rig مخصوصا که نیم ساعت پیش شنیدم شب قبلش هم ماهو داریم و وقتی چک کردم دیدم تازه ماه کاملم داریم. اینطوری رصد خوبی نخواهیم داشت. :ouch...it hurts:

آقا مدیر میشه نظر سنجی رو ریست کنین خواهشاااا؟:hope my fake smile:grin:

-------------------------------------
رایمو به گزینه 1 تغییر میدم

hadi soleimani
05-15-2012, 12:56 AM
سلام.با عرض ادب و احترام به ریاست محترم سایت جناب آقای امام و تشکر ویژه بخاطر نظر سنجی به موقع و مناسب و منطقی ایشان.

بنده بسیار موافق این هستم که همراه شما و آواییهای محترم باشم.باعث افتخار است.

ولی خوب دوستان کامل در جریان هستند.که لحظه اتفاق این پدیده مصادف است با امتحانات پایان ترمی

خودم دانشجو هستم پس دانشجویان محترم به کنار.....

ولی تعدادی از دوستان که اکثریت این جمع شیرین رو تشکیل میدهند دانش آموزان زرنگ و باهوش و آینده دار کشورهستند.این افراد امید پدر مادرشان هستند.پس والدین عزیز حق دارند نگران آینده فرزندانشان باشند.

بنظر شخص بنده اگر گروه مدیریت آوا استار که سرپرستی عده کثیری از افراد علاقمند به نجوم را برعهده دارد.

میتواند با برگزاری یک جلسه رصد عمومی گذر ضمن خدمات رسانی علمی و برگزاری کارگاه عمومی به تمام شهروندان تهرانی و شهرهای اطراف که خود یک حرکت ترویج بی کم کثر نجومی است باشد ،

هم باعث اطمینان بخشی والدین فرزندان از زمان ومکان برای حضور سریع و به موقع فرزندانشان به برنامه ی درسی باشند ،که در این صورت

هم دوستان رصد گذر راشاهد خواهندشد و هم سریعا و به موقع وبا انرژی بیشتر به امتحانات آخر سالشون خواهندرسید
که تاثیر این برنامه باعث خشنودی والدین عزیز از مدیریت فروم خواهد شد.
درنتیجه در برنامه های آتی شاهد حضور دانش آموزان بیشتری در برنامه های رصدی به خاطر مدیریت قوی این فروم خواهیم بود.

ولی بنظر بنده در غیر این صورت حتما والدین تعداد کثیری از دوستان حضور خارج از شهر، در زمان امتحانات را بیمورد دانسته و به نحوی دانش آموزان عزیز راسرزنش خواهند کرد.

با تمام ابن حرف ها بنده شخصا علاقه دارم ومشتاق هستم که با دوستان به یک سفر خارج از شهری بروم.اما با این وجود اولویت با آینده دانش آموزان و دانشجویان محترم و آینده دار آوا استاریمون است.

mohammad_reza
05-15-2012, 07:58 AM
به نظر من رصد خارج شهر خیلی بهتره از داخله شهره
اول رصد داخل شهر در اول صبح فکر نکنم کسی علاقه داشته باشه بیاد پشت تلسکوپ همه دارن میرن سر کار یا مدرسه بنابراین با استقبال کمی روبرو میشین به احتمال خیلی زیاد ابر قسمتی از گذر رو نشون نمیده
دوم رصد خارج شهر از همه نظر بهتره بدون شلوغی که شهر داره و ریسک کمتر نسبت به رصد در شهر با هوای نسبتا ابری و مهم تر از همه باهم بودن

mh.noori
05-15-2012, 08:08 AM
سلام ...

بنظرم رصد عمومی در داخل شهر در یک مکان دنج و مناسب از لحاظ امنیت و چشم انداز های طبیعی یا شهری می تونه بسیار مناسب باشه ...

در این صورت دوستانی که به عکاسی علاقه داشته باشند هم به سادگی امکان فعالیت دارند ...

ستاره بنیادی
05-15-2012, 08:11 AM
خوب حالا اگر نهایاتا قرار شد برنامه داخل شهر برگزار بشه ... ولی آقای امام حتما توجه دارین که خیلی وقته آوااستار برنامه رصد خارج از شهر نذاشته!!!

غرض اینکه اگر گذر زهره رو هم توی شهر دیدیم ، باز باید یه برنامه رصدی بذارین خوب... خیلی وقته رصد نذاشتین!

پ ن : ( این بایدی که اینجا نوشتم یه عالمه خواهش درونش مستتره البته!!)

yperseusy
05-15-2012, 10:26 AM
سلام
به نظر من چند تا گروه تحقیقاتی درست بشه و از قابلیت و پتانسیل اعضا استفاده بشه خیلی بهتره !!
یکی از خصوصیات خوبه فروم اینه که اعضا از سرتاسر ایران هستند اگه گروه های مختلفی از این اعضا مطابقه منطقه ای که زندگی می کنند ایجان بشه بهتر از اینه که همه یک جا جمع بشند!
اینجوری هم دیگه مصافت مطرح نیست!
آوا هم میتونه به گروه هایی که ایجاد کرده اگه امکانات ندارند امکانات بده تا رصد موفقی انجام بشه!
مثلا بنده که در گنبد کاووس هستم میتونم با دوستانی مثل آقا پدرام Astronomy و چند تا از دوستان دیگه یه گروه بشیم و بقیه ی بچه ها هم به همین ترتیب.

ata moradi
05-15-2012, 11:41 AM
به نظر من بهتره از این جور فرصت ها استفاده کرد و تنها به عنوان تفریح بخ قضیه نگاه نکرد . میشه با یه برنامه ریزی خوب رصد تخصصی گذاشت و در این برنامه کار هایی مثل اندازه گیری فاصله زهره و ... انجام داد. نجوم تنها تفریح و یا عکاسی نیست! باید بیشتر به سمت علمی سازی فعالیت ها پیش رفت. پس حداقل گزینه 2 بهتره

rezash
05-15-2012, 12:32 PM
من هم از جمله دوستاني بودم كه علاقه مند به رصد در جمعي محدود يا به صورت انفرادي بودم_
ليكن بعد از دريافت بيغامهايي از دوستان متوجه شدم خيليها ابزار و اطلاعات و شرايط لازم براي رصد اين رويداد مهم و نادر را ندارند_
راستش احساس كردم دارم خودخواهي ميكنم_خيلي از افراد ميتونن در محيطي شهري از ابزار و كمك ما استفاده ببرند و ما هم كار خودمون رو انجام بديم_براي همين كزينه اول را انتخاب كردم

kh.maroufi
05-15-2012, 12:37 PM
با تشکر از آقای امام برای اینکه نظر سنجی عمومی رو ترتیب دادن.

من گزینه 2 رو انتخاب کردم و دلایلی هم برای خودم دارم که خوشحال میشم حداقل یکبار اون رو بخونید.

رصد داخل : خب این برنامه هم برنامه ترویجی محسوب میشه و هم یک رصد گروهی آسون و ساده.

اما چندتا اشکال وجود داره؛
اولا اینکه ؛ فقط اسم این رصد، رصد گروهی و عمومی در تهران هست و خومدون هم میدونیم که کسی از عموم مردم چهارشنبه ساعت 7 صبح نه تنها حوصله بلکه وقتش رو ندارن که بیان گذر رو رصد کنند. نه آخر هفته هست و نه تعطیلی؛ پس همه یا درگیره مهد کودک و مدرسه و دانشگاه و کار هستند. پس از این نظر که بگیم که ملت رو با این پدیده آشنا کنیم، 100 درصد به مشکل بر میخوریم. واقعا برگزاری کارگاه و آموزش و ... برای عموم مردم اون هم در وسط هفته و 7 صبح به نظرم دور از انتظار هست...

دوما اینکه؛ دوستان از من با تجربه تر هستند و خیلی بهتر از من میدونن که این پدیده یک پدیده خاص محسوب میشه و مثله دیگر پدیده ها ( گرفت ها.... ) نیست که هر کسی حتی چندین بار فرصت عکاسی و رصد اون رو داشته باشه... تا گذر بعدی؛ نوه های مای توی آوا فعالیت میکنن...!!! :دی

اگر رصد عمومی باشه و در صورتی هم که من اشتباه گفته باشم و ملت بریزن واسه رصد و این حرفا؛ دیگه دوستان رصدگر و عکاس و کسانی که میخوان کار تخصصی خودشون رو انجام بدن برای گذر ( با توجه به نادر بودن این پدیده )، اصولا عموم مردم کمی تمرکز رو از افراد آوایی خواهد گرفت.

سوما اینکه؛ قراره که 7 صبح مثلا یک جایی از تهران دور هم جمع شیم... بچه ها همدیگه رو ندیده، باید برن سراغ برنامه هایی که برای گذر دارن... اما اگه شب رصدی در کنارش باشه، ما تا صبح میتونیم درباره گذر و نحوه عکاسی و تمرین برای کادر بندی و آگاه شدن از نظر دوستان و ... استفاده کنیم.

البته من فقط برای عکاسی رو مثال زدم و دوستانی هم که بخوان رصد و پروژه خاصی رو انجام بدن هم میتونن با هم بحث کنن تا صبح و با آمادگی کافی برن به استقبال گذر زهره...

چهارما اینکه؛ ماه کامله؟ درست شاید بتونه کمی خدشه وارد کنه برای رصد شب؛ اما قرار نیست که فقط رصد کنیم و اون شب، چون باید انرژی کافی برای رصد گذر در صبح هم بذاریم...

و در آخر به نظرم چون این پدیده چند ساله دیگه برای ما تنها خاطره ای برجا میذاره؛ چقدر خوبه که یه سفر گروهی بریم و یه عالمه خاطرات خوب به همراه خاطره خوب تر یعنی گر زهره همه یه جا در زهنمون ثبت بشه...

یا علی

mh.noori
05-15-2012, 01:03 PM
سلام مجدد ... من با kh.maroufi گرامی موافق هستم ... هر چند که در چند پست گذشته عرض کردم رصد در شهر !

خلاصه عرضم همان فرمایش اقای معروفی است ... اما با توجه به زمان گذر بنظرم بهتره در یک مکان مناسب ( نمی دونم کجا ) در شهر از چند ساعت قبل با

با هماهنگی قرار گروهی گذاشته بشه

و ...

در این صورت جمع حاظر در گروه ، از افراد اگاه تشکیل شده و احتمال گرفته شدن تمرکز از دوستان کمتر خواهد بود .

Mojtaba.M
05-15-2012, 01:06 PM
بنده گزینه ی 2 رو زدم با این که شاید در صورت وجود گشت رصدی من نتونم بیام

و اما دلایل من برای این که گزینه ی 1 رو انتخاب نکردم چون همه ی افراد به صورت مداوم نمیتوانند شاهد

این گذری باشند که لحظه لحظه ی آن زیبایی های خاص خودش را دارد :playingsmiley:

،گزینه ی 3 رو نزدم چون همان طور که شاید همه متوجه شده باشند بعضی وسائل اپتیکی مناسب رو برای

این گذر در اختیار ندارند از جمله خود بنده

و اما گزینه ی 4 که از نظر من این گذر میتونه یکی از اتفاقات مهم نجومی باشه برای هر فرد نجوم و باید از

اون استفاده ی کافی رو ببره.

با این حال اگر گزینه ی 2 وجود نداشت بنده به 1 تمایل بیشتری دارم تا به باقی گزینه ها

در ضمن یک چیز دیگر در باره ی گزینه ی 1 که در صورت رصد عمومی منجمان عزیز به احتمال زیاد

فرصت انجام پروژه های این گذر رو نخواهند داشت:have%20a%20nice%20d

با تشکر و موفق باشید:yarr:

Flare star
05-15-2012, 03:04 PM
سلام به همگی
بابا درسته که این رصد خاص و به یاد ماندنی و منحصر به فردیه که برای حرفه ایا خیلی با ارزش که این پدیده رو ثبت کنن ولی خب دلتون میاد بی ما برین رصد خاطره انگیز تازه کلیم هربار راجع بش حرف بزنین و دل ما دانش آموزارو بسوزونین:th_cry: ?!
***********************************"******************************
پ.ن:من به خاطر بقیه دوستان نگرانم!من که روزم4شنبه طبق گواهی دکتر به دلیل مسمومیت در بیمارستان زیر سرمم:yaeh am not durnk:

Atila Poro
05-15-2012, 03:17 PM
سلام جناب امام... باتوجه به اینکه دوستان شهرستانی در زمان امتحانات و غیره امکان کمتری برای حضور در تهران دارند بهتر است برنامه رصد حضوری در تهران تاحدی اختصاص به دوستان تهرانی باشد. به تازگی مدیر رصدخانه و آسمان نمایی شده ام که امکانات بی نظیری دارد؛ به طور مثال بیش از 10 تلسکوپ مناسب دارد که تلسکوپ اصلی رصدخانه 11 اینچ سلسترون است و حتی امکانات سی سی دی و البته دستگاه دیجیتالیوم زتا هم برخوردار است. تصور می کنم حتی بتوانید از امکانات سالن همایش و ... هم استفاده کنید. بنابراین شاید بد نباشد دوستان برنامه ریزی برای این مکان بکنند. از طرفی وجود ماه هم شاید نعمتی باشد در آن شب؛ به هر شکل باید برگزاری کارگاه ماه شناسی که داشتین به یک دردی بخورد آخر... :-)

andromeda-s
05-15-2012, 03:36 PM
سلام من گزینه 1 رو انتخاب کردم چون واسه شب رصد بازم وقت داریم اما یه نکته لطفا به فکر ما دانش اموزا هم باشید همه میدونیم که پدیده خیلی مهمی قراره رخ بده و هیچ کدوم حاضر نیستیم از دستش بدیم اگه برنامه شب رصدی بذارید ماها نمی تونیم بیام چون احتمالا خیلیامون 17 خرداد امتحان داریم ولی اگه یه جایی تو شهر باشه باز میتونیم خودمونو یه جوری برسونیم اگرم خواستید برنامه شب رصد بذارید اگه جایی که انتخاب میکنید نزدیک تهران باشه باز شاید بتونیم بیایم؛)

Hadise
05-15-2012, 05:55 PM
سلام بر دوستان هم آوا
هر چند که خیلی با حرف های آقای معروفی موافق هستم اما گزینه 1 را انتخاب کردم،چون به خیلی از دلایلی که در پست های قبلی مطرح شد خیلی ها نمی تونند این گذر مشاهده کنند امیدوارم چه در شهر و چه خارج از شهر هر گز حتی حسرت ثانیه ای از این روز بی نظیر نخوریم
به امید بهترین خاطرات

آسمون
05-15-2012, 06:35 PM
با تشکر از آقای امام برای اینکه نظر سنجی عمومی رو ترتیب دادن.

من گزینه 2 رو انتخاب کردم و دلایلی هم برای خودم دارم که خوشحال میشم حداقل یکبار اون رو بخونید.

رصد داخل : خب این برنامه هم برنامه ترویجی محسوب میشه و هم یک رصد گروهی آسون و ساده.

اما چندتا اشکال وجود داره؛
اولا اینکه ؛ فقط اسم این رصد، رصد گروهی و عمومی در تهران هست و خومدون هم میدونیم که کسی از عموم مردم چهارشنبه ساعت 7 صبح نه تنها حوصله بلکه وقتش رو ندارن که بیان گذر رو رصد کنند. نه آخر هفته هست و نه تعطیلی؛ پس همه یا درگیره مهد کودک و مدرسه و دانشگاه و کار هستند. پس از این نظر که بگیم که ملت رو با این پدیده آشنا کنیم، 100 درصد به مشکل بر میخوریم. واقعا برگزاری کارگاه و آموزش و ... برای عموم مردم اون هم در وسط هفته و 7 صبح به نظرم دور از انتظار هست...

دوما اینکه؛ دوستان از من با تجربه تر هستند و خیلی بهتر از من میدونن که این پدیده یک پدیده خاص محسوب میشه و مثله دیگر پدیده ها ( گرفت ها.... ) نیست که هر کسی حتی چندین بار فرصت عکاسی و رصد اون رو داشته باشه... تا گذر بعدی؛ نوه های مای توی آوا فعالیت میکنن...!!! :دی

اگر رصد عمومی باشه و در صورتی هم که من اشتباه گفته باشم و ملت بریزن واسه رصد و این حرفا؛ دیگه دوستان رصدگر و عکاس و کسانی که میخوان کار تخصصی خودشون رو انجام بدن برای گذر ( با توجه به نادر بودن این پدیده )، اصولا عموم مردم کمی تمرکز رو از افراد آوایی خواهد گرفت.

سوما اینکه؛ قراره که 7 صبح مثلا یک جایی از تهران دور هم جمع شیم... بچه ها همدیگه رو ندیده، باید برن سراغ برنامه هایی که برای گذر دارن... اما اگه شب رصدی در کنارش باشه، ما تا صبح میتونیم درباره گذر و نحوه عکاسی و تمرین برای کادر بندی و آگاه شدن از نظر دوستان و ... استفاده کنیم.

البته من فقط برای عکاسی رو مثال زدم و دوستانی هم که بخوان رصد و پروژه خاصی رو انجام بدن هم میتونن با هم بحث کنن تا صبح و با آمادگی کافی برن به استقبال گذر زهره...

چهارما اینکه؛ ماه کامله؟ درست شاید بتونه کمی خدشه وارد کنه برای رصد شب؛ اما قرار نیست که فقط رصد کنیم و اون شب، چون باید انرژی کافی برای رصد گذر در صبح هم بذاریم...

و در آخر به نظرم چون این پدیده چند ساله دیگه برای ما تنها خاطره ای برجا میذاره؛ چقدر خوبه که یه سفر گروهی بریم و یه عالمه خاطرات خوب به همراه خاطره خوب تر یعنی گر زهره همه یه جا در زهنمون ثبت بشه...

یا علی

سلام به همگی
خوب اولا و دوما که حله ، مشکلی نداره، هر کسی از عموم مردم اومد خوش اومد(که فکر نمیکنم زیاد بیان جز عشاق واقعی)

سوما رو هم خوب ساعت 3نیمه شب جمع میشیم، اگر مکانی در بسته و محافظت شده مثل رصد خونه باشه که مشکلی نیست از این جهت

چهارم هم که دیگه حلهههههههههه :grin:

دانش اموزا....دانشجوهااااااااااا اااا من طرفدار شمام:thumbsup:

sasan20oo20
05-15-2012, 07:03 PM
منم طرفدار کامل اقای معروفی هستم میشه رفت یه جای نزدیک خب اصولا باید شرق باشه دیگه خب جاهی زیادی هست فقط یه برنامه ی خیلی بزرگ نزارین همین دور اطراف که هم بشه زود رسید تهران هم هزینه اش بالا نشه :have%20a%20nice%20d در هر صورت من تابع جمع هستم خب دانش اموز ها نیان :pathead: منم موقعی که کنکور داشتم شما رفتین الموت من چیزی گفتم؟؟؟ :yuush:

آسمون زیبا
05-15-2012, 08:04 PM
بچه ها اگر یه مکان خوب برای هرجور رصدی خواستید
من توصیه میکنم به جنوب تهران برید (پاکدشت،ورامین)
چون آلودگی نوری نداره هوای تمیزی داره نزدیکه

SaBa Ho0shmanD
05-15-2012, 09:28 PM
سلام به همگی منم با اجازه یه نظری بدم .حرفای آقای معروفی کاملا درسته اما واقعا اگه یه رصد بیرون شهر باشه خیلی از ما ها نمیتونیم بیایم و حتی نمیتونیم خودمون تنهایی رصد خوب و در نهایت پرباری داشته باشیم چون مهم ترین دلیلش امتحانات واگه ما از امتحانم بگذریم خانوادهامون اصلا نمیگذرن و به قوله آسمون اگه چند ساعت قبل تر بتونیم بیایم و کنار هم باشیم و درباره ی گذرزهره و .....صحبت کنیم خیلی ایده ی خوب و جالبیه امیدوارم این اتفاق بیفته

ali ahmadian
05-15-2012, 10:02 PM
سلام به همه صبا درست میگه:thumbsup: بابا به فکر ما هم که لای جزوه های دانشگاه باز نکردیم باشید.یه فرجه 1 هفته ای داریم که بخونیم.اونم بهریم سفر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟همین تهران باشه با صبونههههههه دور هم.:wink:

yasiii
05-15-2012, 10:16 PM
ببخشیدا من میخواستم یه چیزی عرض کنم!!!!!!!!!!!!!!!!
فلسفه ی گزینه ی 4 چیه؟:slow:
مگه اینجا سایت نجومی نیست؟
اگه گذر زهره مهم نباشه پس چی مهمه؟!!!!
افتتاحیه ی المپیاد ورزشی شهرداری؟:wut:

مسعود فرح بخش
05-15-2012, 10:21 PM
تمام پست ها رو تا اینجا کامل خوندم
من به گزینه یک رای دادم
برای خودم هم چند تا دلیل دارم که خواهش میکنم اونها رو بخونید

اول اینکه 17 خرداد درست وسط هفته هستش و علی رغم اینکه دانش آموزها و داشنجو ها برای اومدن مشکل دارن،افراد کارمند و کسانی که مشغله کاری دارن هم(مثل خودم)مشکل دارن

دوم اینکه با وجود کامل بودن ماه فکر نکنم شب رصدی به اونصورت معنی پیدا کنه و وقت و هزینه و انرژی که باید صرف انجام یک شب رصدی بشه ،می تونه در یک فرصت مناسب تر انجام بشه تا واقعا یک شب پر بار رو سپری کرد

سوم اینکه من با خانوم آسمون موافقم مثلا میشه در یک محیط بسته از چند ساعت قبل تر جمع شد و رصد عمومی هم نباشه و هرکسی هم دوست نداشت می تونه از صبح انروز به بقیه ملحق بشه

چهارم اینکه برگزاری رصد در شهر(چه عمومی و چه غیر عمومی)کمک میکنه که حداقل چند نفر که چندان علاقه ای و دانشی از نجوم ندارن بتونن این واقعه رو ببینن و ازش لذت ببرن

من فکر میکنم که گزینه یک به نفع اکثریت باشه و امیدوارم رای بیاره

در آخر،آقای امام ضمن عرض خسته نباشید و تشکر ویژه بابت این نظر سنجی یک سوال داشتم،
نظر سنجی تا چه تاریخی ادامه داره؟چون تا اونجا که من می دونم مثلا اگه گزینه 2 رای آورد، پیدا کردن محل مناسب رصد و هماهنگی های مربوطه برای برگزاری شب رصدی خودش حداقل یه چند روزی زمان میبره.

mr mohamadreza
05-15-2012, 10:22 PM
بزرگترین مشکلم این که نمی تونم در جمع دوستان باشم رایم خودمم رو هم دادم به رصد تنهایی
دنیا رو ببین سیاره ها هم با ما لج کردن چی میشد ده روز دیر تر رد می شد این زهره

*artemis
05-15-2012, 10:45 PM
سلام بر همگی
من تازه اجازم صادر شده برای شرکت در رصد های گروهی اوا استار
پس من گزینه دوم و انتخاب میکنم چون دوست دارم برای اولین تجربه رصدی خودم با اوا استار بهترین رصد رو داشته باشم دور از شهر .
روزاتون طلایی

mohammad_reza
05-15-2012, 11:56 PM
با عرض سلام به تمام دوستان
این یک اتفاقی هستش نادر برای ما دیگه بعدی وجود نداره مثل دیدن یک دنباله دار نیستش که بگین باشه دفعه بعد میبنم همین یک دفعه قراره شاهدش باشیم
رصد داخل شهر هیچ ارزشی نداره نه فضای شهر چیزه جذابی نه هوای اون
البته من از همه معذرت میخوام چرا دارین سرش چونه میزنین برای من خیلی اتفاق می افتاد تورهای رصدی یا بعضی برنامه ها رو به خاطر زمانش از دست بدم حتی این برنامه گذر زهره دقیقا بدترین موقعه برای منم هست ولی هر جور شدش می خوام در کنار دوستان کار گروهی انجام بدم
امیدوارم ناراحت نشده باشین از حرفم

آسمون
05-16-2012, 10:10 AM
منم طرفدار کامل اقای معروفی هستم میشه رفت یه جای نزدیک خب اصولا باید شرق باشه دیگه خب جاهی زیادی هست فقط یه برنامه ی خیلی بزرگ نزارین همین دور اطراف که هم بشه زود رسید تهران هم هزینه اش بالا نشه :have%20a%20nice%20d در هر صورت من تابع جمع هستم خب دانش اموز ها نیان :pathead: منم موقعی که کنکور داشتم شما رفتین الموت من چیزی گفتم؟؟؟ :yuush:

با عرض سلام به تمام دوستان
این یک اتفاقی هستش نادر برای ما دیگه بعدی وجود نداره مثل دیدن یک دنباله دار نیستش که بگین باشه دفعه بعد میبنم همین یک دفعه قراره شاهدش باشیم
رصد داخل شهر هیچ ارزشی نداره نه فضای شهر چیزه جذابی نه هوای اون
البته من از همه معذرت میخوام چرا دارین سرش چونه میزنین برای من خیلی اتفاق می افتاد تورهای رصدی یا بعضی برنامه ها رو به خاطر زمانش از دست بدم حتی این برنامه گذر زهره دقیقا بدترین موقعه برای منم هست ولی هر جور شدش می خوام در کنار دوستان کار گروهی انجام بدم
امیدوارم ناراحت نشده باشین از حرفم

خوب خدا خیرتون بده خودتون هم دارین میگین برنامه ها رو از دست میدادین، آخه این هر برنامه ای نیست که....دلتون میاد اونایی که دانش آموزن یا دانشجو این پدیده که دیگه توی عمرشون تکرار نمیشه رو نبینن؟؟؟؟؟؟ شما که سنگدل نبودین:sad:

smhm
05-16-2012, 11:57 AM
من گزینه 1 را انتخاب می کنم به شرطی که جایی توی شهر انتخاب بشه که افق شرقی باز و بدون مانع داشته باشه. و بتونیم از همون زمان طلوع خورشید، رصد را شروع کنیم.
ابتدای رصد که مردم زیاد نیستند پس نگرانی برای حرفه ای ها نیست.
اگر هم شلوغ شد و ازدحام جمعیت راهش اینه که بیاییم تصویر گذر را با یک سی سی دی به ویدئو پروژکتور انتقال بدیم و مردم را به سمت تماشا روی پرده بکشانیم.

mohammad_reza
05-16-2012, 12:45 PM
من از شما معذرت می خوام خانم اسمون
اینجور که معلومه نمیشه برای این گذر نظر سنجی گذاشت باید به دو گروه تقسیم بشیم کسانی که میخوان داخل شهر باشن و یک رصد عمومی داشته باشن و کسانی که می خوان جارج شهر باشن برای کار گروهی و عکاسی داشته باشن
اگه همین جوری بخوایم ادامه بدیم این تاپیک به 100 صفحه هم میرسه
نمیشه اینجوری به توافق رسید
اگه این کار انجام بشه حق کسی هم ضایع نمیشه

آسمون
05-16-2012, 01:10 PM
من از شما معذرت می خوام خانم اسمون
اینجور که معلومه نمیشه برای این گذر نظر سنجی گذاشت باید به دو گروه تقسیم بشیم کسانی که میخوان داخل شهر باشن و یک رصد عمومی داشته باشن و کسانی که می خوان جارج شهر باشن برای کار گروهی و عکاسی داشته باشن
اگه همین جوری بخوایم ادامه بدیم این تاپیک به 100 صفحه هم میرسه
نمیشه اینجوری به توافق رسید
اگه این کار انجام بشه حق کسی هم ضایع نمیشه

بله من هم فکر میکنم نیازی به بحث کردن بیشتر در این مورد نیست به هر حال نتیجه این نظر سنجی برای کاریه که انشالله آوا استار انجام میده.و اما در مورد جمله ای که قرمز کردم، قرار نیست کسایی که در شهر دور هم جمع می شوند وقتشون رو به بطالت بگذرانند.در هر صورت بهتره بحث ها خاتما پیدا کنه به نظرم تمام کسایی که نظری داشتند مطرح کردند و انواع نظرات مطرح شده.منتظر نتیجه نظر سنجی میمونیم.

موفق باشید:have a nice day:

sasan20oo20
05-16-2012, 01:28 PM
مثل اینکه دوستان دارن به سمت گزینه ی یک کشیده میشن :th_cry: خب نمیدونم والا ولی من مطمئنم که دقیقا میشه عین ماه گرفتگی سال پیش فقط دور هم جمع میشیم میگیم میخندیم اصلا یه کار تخصصی انجام نمیشه :blink:

اصلا یه سوال این افردای که به گزینه یک رای دادن اصلا میان اونجا؟؟؟ یا همین طوری زدن که ما رو بدبخت کنن؟؟

خوب باشه تو شهر میمونیم
خوب کجا میخواین برین؟؟؟ نگین رصد خونه زعفرانیه که من کلا اسم کاربریم رو حذف میکنم :yaeh am not durnk: چون اونجا اصلا خوب نیست اون مرکز نجوم هم که خوب نبود میشه بگین کجا؟؟ و اینکه کی بیایم؟؟:meditate:

*sh
05-16-2012, 01:51 PM
سلام آقا ساسان

اینکه به ماه گرفتگی اشاره کردین اصلا مثال خوبی نبود ، چون اونهمه علاقه مند و حتی مردم کنجکاو جمع نشده بودن که ما دور هم باشیم و ...
هوا برعکس پیش بینی هواشناسی ، کاملا ابری بود... اینکه دیگه تقصیر دوستانی که دور هم جمع شده بودن نبود.:have%20a%20nice%20d

حالا اینم نظر سنجی عمومیه.... منم مثل شما به 2 رای دادم ولی باید یاد بگیریم به نظر اکثریت احترام بذاریم. زمان و مکانش هم بزودی اعلام میشه و حتما جایی خواهد بود که مناسب رصد گذر باشه.

حالا اگر این برنامه داخل شهر برگزار بشه ، ایشا... یه رصد عالی هم به زودی میریم نگران نباشید.

mohsen4465
05-16-2012, 02:09 PM
سلام
راستش من تازه واردم و تابحال تو هیچ رصد دسته جمعی شرکت نکردم اما به گزینه یک رأی دادم. بنظر من تو شهر با ترکیب مناظر و بناهای شهری با خورشید در لحظه ی طلوع میشه عکس های قشنگ تری گرفت. البته نه هرجایی از شهر بلکه یه جای دنج و خلوت که رهگذرها زیاد مزاحم کارهای علمی و تخصصی نشن. درسته که یکی از مهمترین وظایف یک منجم ترویج علم و آشنا کردن دیگران با علم نجومه اما به نظر من زمان وقوع پدیده نادری همچون گذر زهره که تا 105 سال دیگه اتفاق نمیافته اصلاً زمان مناسبی برای آشنا کردن مردم عادی با نجوم نیست و بهتره به جای وقت تلف کردن با کسانی که معلوم نیست اصلاً تحت تأثیر اهمیت این واقعه قرار بگیرن یا نه انرژیمون رو روی انجام کارهای تخصصی تر و حتی لذت بردن شخصی از این لحظه ی زیبا کنیم. بنابراین نظر من همون شهره اما یک جای دنج و خلوت. حالا حتماً توی پارک یا وسط خیابون باید باشه مگه؟ نظرتون در مورد بالا پشت بوم چیه؟ بالای سقف یه آپارتمان بلند وسط شهر جون میده واسه اینکار به نظر من. هم دیدش خوبه هم دنجه. :grin:

البته واسه عکاسی رو زوم بالا فک کنم بیرون شهر بخاطر راکد بودن هوا کیفیت تصاویر بهتر بشه.

mohammad_reza
05-16-2012, 02:48 PM
اگه قراره رصد داخل شهر باشه بهتر بریم بام تهران اونجا منظره عالی برای عکسبرداری و رصد داره

Mostafa
05-16-2012, 04:28 PM
خب ...

در درجه اول از همه دوستانی که در نظر سنجی شرکت کردند و نظراتشون رو اعلام کردند تشکر می کنم

واقعآ این فضای تضارب آرا برای خود من یکی از جذاب ترین بخش های فروم است .

اما حالا با اجازه دوستان گزینه ها را از آخر به اول یک بررسی اجمالی می کنیم .

4 - کسانی که فکر می کنند گذر زهره چندان هم مهم نیست و اگر آن هم بخوابيم چیز خاصی را از دست نداده ایم : :whoow:

نظرشان کاملآ محترم است و می توانند طبق همین نظر رفتار کنند :thumbsup:

3- کسانی که فکر می کنند در تنهایی و به دور از هیاهوی گروه بهتر می توانند فعالیت کنند :

این دوستان هم طبیعتآ طبق همین نظر رفتار خواهند کرد و بعد از پایان گذر ، تصاویر و گزارش هایشان را در فروم به اشتراک خواهند گذاشت

می ماند کسانی که میخواهند اعضا به صورت گروهی و در کنار هم رصد کنند ..... شهر یا خارج از شهر ؟؟؟

در ابتدا در مورد گزینه 1 این مورد را عرض کنم که مطمئن باشید برای رصد در شهر گزینه بسیار مناسبی را در نظر داریم ( بعد از قطعی شدن مکان ، اعلام می کنم ) که هم افق شرقی باز و گسترده ای دارد هم امنیت کامل دارد ، هم دسترسی به آن از همه نقاط شهر آسان است و هم از هیاهو و همهمه شهر به دور است ! ( فکر کنید ببینید کجا را میخواهیم هماهنگ کنیم ! )

ضمنآ بام تهران اصلآ مناسب نیست چون میل خورشید در آن تاریخ نزدیک به ماکزیمم است و خورشید از شمال شرقی طلوع خواهد کرد و افق شمال شرقی در بام تهران بسته است .

اما در مورد طرفداران گزینه 2 که مایلند از شب قبل بروند خارج از شهر و صبح علی الطلوع گذر را رصد کنند :

احتمالآ سعی میکنیم یک تیم هم برای این کار درنظر بگیریم که برای رصد از شب قبل عازم بشوند ( احتمالآ قصر بهرام را هماهنگ می کنیم )

فکر می کنم با این سیستم همه شاد و خوشحال باشند و هر کس طبق همان سیستمی که دوست دارد ، این پدیده را رصد خواهد کرد

موفق باشید دوستان

Mostafa
05-16-2012, 10:02 PM
خب دوستان

حالا كه همه چيز مشخص شد ، خوشبختانه مي تونيم 2 تا برنامه داشته باشيم ، يكي در تهران براي كساني كه نميتونن وسط هفته برن رصد و يكي هم

رصد خارج از شهر

( اينجوري يك خوبي ديگه هم داره كه بالاخره اگر هم يك جا هوا ابري بشه ، گروه ديگه احتمال داره بتونن رصد كنند )

در مورد رصد خارج از شهر پيشنهاد بنده فصر بهرام است ( با توجه به جميع موارد ) اما اگر دوستان پيشنهاد ديگري هم دارند بفرمايند تا جهت برنامه ريزي در نظر بگيريم

( خصوصآ دوستاني كه به اين گزينه راي داده اند )

انشاالله گروهي را كه براي رصد خارج از شهر عازم مي شوند با همراهي مديران گرامي ( جناب شعباني ، آقاي صادقيان ، آقاي معروفي و ...) روانه مي كنيم

و اميدواريم هم شب قبل و هم صبح گذر موفق باشند و آسمان صافي داشته باشند .

من هم به همراه ساير دوستان و مديران در شهر مي مانيم و مواظب تهران هستيم تا دوستان برگردند ! :yarr:

پس لطفآ مكان پيشنهادي خود را اعلام بفرماييد تا بتوانيم زود تر براي گرفتن مجوز هاي لازم اقدام كنيم .

منتظريم ...:wink:

yperseusy
05-16-2012, 10:05 PM
چرا سمت شرق نمیرید؟
مثلا جنوب شاهرود تو کویر!

Mostafa
05-16-2012, 10:12 PM
چرا سمت شرق نمیرید؟
مثلا جنوب شاهرود تو کویر!

هرجا كه نظر جمع دوستان باشه كه بچه ها بتونن بيان و برنامه به حد نصاب برسه ( 16-17 نفر )

البته حتمآ بايد جايي كه انتخاب ميشه از نظر امنيت و داشتن شرايط اوليه اسكان ، مناسب باشه

mohammad_reza
05-16-2012, 10:15 PM
بریم قصر بهرام هم نزدیکه هم امنه

مسعود فرح بخش
05-16-2012, 10:17 PM
خب آقای امام یک بار دیگه یک تشکر ویژه از شما میکنم
چرا که با این مدیریت و این تصمیم و کلا این نظر سنجی تونستید اکثریت قریب به اتفاق بچه ها رو راضی نگه دارید.(چراکه حتی گزینه ای که رای نیاورد رو هم لحاظ شد تا همه دوستان راضی باشن)
حالا هرکسی که دوست داره می تونه به خارج از شهر بره و یا در شهر تهران به رصد این پدیده می پردازه و هر کسی هم که کلا دوست نداشت می تونه تا لنگ ظهر بخوابه!!!!
واقعا بنده از شما ممنونم و در تاریخ 17 خرداد در شهر تهران منتظر یک روز خاطره انگیز هستم.
با تشکر

*sh
05-16-2012, 11:26 PM
سلام آقای امام... خدا قوت

میگم حالا که همه چی مشخص شده نمی گید تهران کجا برنامه داریم؟

یه چیز دیگه اینکه با توجه به رصد خارج از شهر برخی از دوستان، نکنه به این زودیا رصد نزارین؟؟؟:that dood is up to

حالا که همه رو خوشحال کردین به ما هم یه قول رصد بدین که کمی خوشحالتر بشیم لطفا :have%20a%20nice%20d

پیشاپیش از همه زحماتتون ممنون.

mh.noori
05-17-2012, 09:31 AM
سلام ...

با تشکر از Mostafa عزیز بابت زحمات زیادشون ...

یکی از نکاتی که بنظرم مهمه اینه که باید در مورد فعالیتهایی که قرار ه صورت بگیره هم برنامه ریزی کنیم ... با توجه به ابزار هایی که دوستان در اختیار دارن و همینطور توانایی هر کدام

بهتره در این مورد هم صحبت بشه ...

-----------------------------
در گذشته خودم از فیلتر شیشه ای استفاده می کردم اما در حال حاظر با توجه به تعویض اپتیکم مجبور به استفاده از مایلار هستم که فعلا در دسترسم نیست ...

169
05-18-2012, 06:36 PM
با افتخار تمام، گزینه 4 فعلی ( تا ظهر خوابیدن!) را انتخاب می کنم!:secret laugh:

Mostafa
05-18-2012, 09:24 PM
قابل توجه دوستان گرامي ، خصوصآ دوستاني كه مايل به برگزاري برنامه خارج از شهر هستند

من امروز با دوست خوبمون آقاي معروفي يك صحبتي داشتم و قرار شد ايشان با همكاري بعضي از مديران زحمت طرح مكان يابي رصد گذر زهره را بكشند !!

با توجه به تنوع نظرات ، لطفآ پيشنهادات خود را مستقيمآ به مدير گرامي تالار عكاسي ، جناب kh.maroufi بدهيد تا پس از جمع بندي ، مكان مورد نظر تعيين گردد

فقط لطفآ موارد زير را در پيشنهادات خود لحاظ كنيد :

1- امنيت منطقه

2- وجود امكانات حد اقلي براي اسكان

3- مسافت خيلي دور نباشد

4- و طبيعتآ افق شرقي ( شمال - شرقي ) باز باشد

لطفآ نظراتتان را هرچه سريعتر با آقاي معروفي در ميان بگذاريد

موفق باشيد

mahgol_90
05-20-2012, 07:48 PM
سلام دوستان دقیق بگین محل برگزاری کدوم شهره.من ساکن تهرانم لطفاهماهنگی ها روانجام بدین منتظریم...ممنون

kh.maroufi
05-20-2012, 10:17 PM
سلام دوستان دقیق بگین محل برگزاری کدوم شهره.من ساکن تهرانم لطفاهماهنگی ها روانجام بدین منتظریم...ممنون

دوست عزیز، تا یکی دو روز آینده نهایتا، از طریق اطلاعیه عمومی، مکان این رصد اعلام خواهد شد.

با تشکر

shazde
05-23-2012, 12:41 PM
خب من یه جای مرکز شهری رو پیشنهاد میکنم که به صورت عمومی باشه
یعنی گزینه اول

نازنین زهرا
05-23-2012, 03:02 PM
من یه پیشنهاد دارم
اگه میشه یه برنامه ریزی انجام بشه که گذر زهره صرفا رصد نباشه...یه فعالیتی انجام بشه....مثل اندازه گیری فاصله زمین تا خورشید یا...

mohsen4465
05-23-2012, 04:21 PM
بچه ها من یه پیشنهاد جدید برای عکاسی از گذر دارم.
پیشنهادم اینه که دوتا از عکاسای حرفه ای از طرف سایت آوااستار با دوتا تلسکوپ و دوتا دوربین کاملاً مشابه از دوتا نقطه ی مختلف با فاصله زیاد در یک لحظه از گذر عکس بگیرن. اینطوری بعد از کنار هم قرار دادن دوتا عکس میشه یک جفت استریوسکوپی تهیه کرد و اونها رو بطور سه بعدی دید. فکرشو بکنین خیلی زیبا میشه. قرص کاملاً سه بعدی خورشید که در مقابلش یه دایره سیاه قرار گرفته و وجود فاصله بین اونها که بنظرم باید احساس بشه. :pacman:

اگه بچه های آوااستار بتونن چنین کاری رو با دوتا تلسکوپ خورشیدی (اچ آلفا) انجام بدن که دیگه نتیجش فوق العاده ست. نظرتون چیه؟ آیا اصلاً تابحال چنین کاری انجام شده؟

mahdad_haghighi
05-23-2012, 05:07 PM
دوتا تلسکوپ خورشیدی (اچ آلفا)

شما این مورد رو بدید بنده شخصا جان بر کف و در اقدامی شهادت طلبانه این کار رو انجام می دم :grin:

پی نوشت : در حال حاضر یه تلسکوپ 35 میلی متری از این نوع در حدود سه میلیون تومنه :ouch...it hurts:

mohsen4465
05-24-2012, 01:26 PM
شما این مورد رو بدید بنده شخصا جان بر کف و در اقدامی شهادت طلبانه این کار رو انجام می دم :grin:

پی نوشت : در حال حاضر یه تلسکوپ 35 میلی متری از این نوع در حدود سه میلیون تومنه :ouch...it hurts:

پس واجب شد یه کار دیگه بکنیم. بیان تو فروم یه قلک بزنیم بچه ها هر کدوم یه خورده پول بذارن توش تا بشه 3 ملیون بعد بریم باهاش یه تلسکوپ خورشیدی اچ آلفا بگیریم بدیم به یکی از عکاسای حرفه ای آواستار باهاش یه عکس تاریخی از گذر زهره بگیره (البته اگه بتونیم اجاره کنیم بهتره). سرآخر هم اسم همه بچه ها رو بنویسیم زیر عکس بندازیم تو اینترنت. بعد از گذر هم میتونیم تلسکوپو دست دوم بفروشیم حداقل یه قسمتی از پول بچه ها رو پس بدیم. نظرتون چیه؟ اسمشم میذاریم قلک گذر زهره بچه های آوااستار. دیگه تا آخر عمرمون گذر زهره گیرمون نمیاد ها! تازه بعداً این عکس خاطره خوبی هم میشه. :thanks:

stella
05-24-2012, 02:30 PM
اگه ممکنه هرچه زودترمکان رصدتهران رومشخص کنید...راستش من خیلی روی برنامه اوااستارحساب بازكردم...ولی بایدهرچه زودتربرنامه ریزی کنم، واين موضوع به دوستان زحمت کش اوااستار بستگی داره:)
و یه نکته ی دیگه این که ممکنه یه. برنامه ریزی دسته جمعی برای انجام یه پروژه عملی هم داشته باشیم؟

گفته شدكه مکان رصد تعیین شده، ولی یه پیشنهاد...محوطه پای برج میلاد به نظرم جای مناسبی باشه.

نازنین زهرا
05-25-2012, 12:15 AM
خواهشا و لطفا یه جایی برنامه بزارین که ما دانش آموز ها هم بتونیم برسیم به امتحانمون.....
سپاس

Mostafa
05-27-2012, 06:03 AM

بالاخره پس از برگزاری نظرسنجی و رایزنی ها و گفتمان ها ، همانطور که قبلآ هم عرض کردم در نهایت تصمیم به برگزاری 2 برنامه با شرایط متفاوت گرفتیم

از آنجایی که گذر زهره در صبح یک روز کاری ( و درسی ) روی می دهد و خیلی ها امکان شرکت در برنامه رصد خارج از شهر را ندارند ، تصمیم گرفتیم یک برنامه عمومی ، ویژه اعضای فروم

برگزار کنیم .

مکان رصدی ما در داخل شهر می بایست دارای ویژگی های خاصی باشد ، از جمله : مکانی اختصاصی و به دور از همهمه و تردد مردم در شهر ، افق دید باز ، دسترسی آسان و ...

به همین منظور 2 مکان برای این کار در نظر گرفته شد :

1- محوطه ساختمان کتابخانه ملی واقع در بزرگراه حقانی ( جهان کودک )

2- مصلی تهران

که هر دوی این مکان های دارای ویژگی های فوق هستند

در حال حاضر در مراحل نهایی رایزنی برای تعیین محل برگزاری هستیم که امیدوارم هرچه سریعتر یکی از این 2 مکان را به صورت قطعی اعلام کنیم .

( جزئیات بیشتر متعاقبآ اعلام خواهد شد )

محمد مهدی عسگری
05-27-2012, 11:44 AM
تالاب میقان ( کویر میقان ) در حاشیه شهر اراک :

[/URL]
[URL="http://www.astroupload.com/uploads/13381062141.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13381062141.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13381062141.jpg)

gissoo
05-27-2012, 04:11 PM
سلام، جناب عسگری
از اینکه با این عکس فوق العاده حسرت را بر دل منجمان پایتخت نشاندید،متشکریم.:دی

mohsen4465
05-27-2012, 04:35 PM

از آنجایی که گذر زهره در صبح یک روز کاری ( و درسی ) روی می دهد و خیلی ها امکان شرکت در برنامه رصد خارج از شهر را ندارند ، تصمیم گرفتیم یک برنامه عمومی ، ویژه اعضای فروم

برگزار کنیم .

مکان رصدی ما در داخل شهر می بایست دارای ویژگی های خاصی باشد ، از جمله : مکانی اختصاصی و به دور از همهمه و تردد مردم در شهر ، افق دید باز ، دسترسی آسان و ...

به همین منظور 2 مکان برای این کار در نظر گرفته شد :

1- محوطه ساختمان کتابخانه ملی واقع در بزرگراه حقانی ( جهان کودک )

2- مصلی تهران

که هر دوی این مکان های دارای ویژگی های فوق هستند

در حال حاضر در مراحل نهایی رایزنی برای تعیین محل برگزاری هستیم که امیدوارم هرچه سریعتر یکی از این 2 مکان را به صورت قطعی اعلام کنیم .

( جزئیات بیشتر متعاقبآ اعلام خواهد شد )

اینا رو نگاه کنین چه جای دنج و خوش منظره ای رو برای گذر انتخاب کردن (گذر 2004). بعد من میگم بالا پشت بوم خوبه شما میگید نه. :rotflol:

http://i.space.com/images/i/14517/i02/venus-transit-2004-joson-images-roof.jpg

ولی جدای از شوخی من فکر میکنم تو کویر خشک جای خوبی برای رصد خورشید نباشه. درسته که در لحظه ی طلوع بخاطر آرامش جو در کویر تصاویر زیبایی میشه گرفت اما چون در مراحل انتهایی گذر (تماس سوم و چهارم) شن های کویر توسط آفتاب گرم میشن بنابراین جریان هوایی رو به بالا ایجاد میشه و تصویر لرزان میشه. به نظر من برای رصد خورشید بهترین جا مکانیه که اطرافش پر از درخت و سبزه و تالاب های آب باشه. چون آب و سبزینه گیاهان با جذب انرژی خورشید مانع از ایجاد حرارت بیش از حد در سطح زمین میشن و بنابراین اتمسفر در بالای چنین مناطقی راکد و ثابت باقی میمونه. مثلاً تو همین عکس بالا این نکته رو بخوبی میشه دید (مکانی نسبتاً مرتفع در میان طبیعت سرسبز).

البته من تازه کارم و در جایگاهی نیستم که بتونم در مورد مکان مناسب رصد با مدیر محترم سایت بحث کنم و حتی نمیدونم کویر میقان کجاست، اصلاً تابحال رصد خارج شهر نرفتم و حتی نوار کهکشان راه شیری رو تابحال ندیدم و ضمناً بخاطر یکسری مشکلات و مسافت نمیتونم تو تور رصدی آوااستار شرکت کنم اما فقط خواستم یکم در موردش بیشتر بحث کنیم و مکان رصد رو با گزینه های و توجیهات علمی انتخاب کنیم. نظرتون چیه؟ :rambo:

محمد مهدی عسگری
05-27-2012, 04:51 PM
سلام، جناب عسگری
از اینکه با این عکس فوق العاده حسرت را بر دل منجمان پایتخت نشاندید،متشکریم.:دی

خواهش ميکنم قابل نداره. البته از آخرين دفعه اي که به ميقان رفتم دو سال ميگذره ، الان نميدونم چه بلايي سر تالاب اومده ... آيا بازم فلامينگو و درنا مهاجرتشون رو به ميقان ادامه ميدن ، يا فاضلاب شهري اجازه زندگي رو به ديگر پرندگان ميده ... .
اطلاعي از وضعيت فعلي اونجا ندارم. اميدوارم از قبل بهتر شده باشه.

http://www.astroupload.com/uploads/13381246901.jpg

در ضمن با مطلبی که جناب mohsen4465 در مورد افزایش غبار در لحظات نزدیک به تماس ها گفتند کاملا موافقم.

rezash
05-29-2012, 05:57 PM
برنامه خارج از شهري كه برخي از دوستان به همراه هم خواهند رفت به غير از رصد زهره رصد شبانه نيز خواهد داشت كه اميدوارم به همه خوش بگذره.

من خودم هروقت به رصد خارج شهر با دوستان آوااستاري برم حتما رصد ماهواره ها رو هم در برنامه خواهم گذاشت و ساعت دقيق گذر اين مصنوعات رو براي رصد همگاني همراه ميبرم.

خوشبختانه در 5 و 6 ژوئن كه مصادف با تور رصدي ميقان ميباشد ماهواره هاي زيادي از آسمان ايران گذر ميكنند كه مهمترين آنها ايستگاه بين المللي است.

البته 6 ژوئن ساعت 10 شب ايستگاه بين المللي از بالاي سر و با قدر حدود 3.5 - عبور خواهد كرد كه شب بعد از رصد خواهد بود ولي شب قبل دو بار از حاشيه آسمان عبور ميكند كه خالي از لطف نيست.همينطور صبح روز گذر زهره نيز يكبار گذر iss را داريم.

ماهواره تيانگونگ هم بكبار در شب 5 ژوئن و دو بار در شب 6 ژوئن از شمال آسمان عبور خواهد كرد.

Ehsan
05-29-2012, 06:22 PM
الان تو یک سایت ِ هواشناسی بودم دیدم زده دقیقا همون روز ِ گذر تهران صبح تا شب ابری هستش!!!

این هم مدرک:

http://up.avastarco.com/images/3xd2voqoxjxfvb2ytfe.jpg

تازه دقت کنید میزان ِ باران رو زده 5mm!!!!

یعنی فکر کنید 1% این پیشبینی درست باشه!!!!

تا سالهای ِ سال سوژه دارم..... :))

پیمان اکبرنیا
05-29-2012, 06:37 PM
از الان که پیشبینیها اصلا دقت ندارند! باید از 3 روز قبل چک کرد ;)

ایشالا که ابر نباشه

Astronomer
05-29-2012, 06:59 PM
البته اوضاع و احوال هوای میقان اراک هم زیاد مساعد نیستا ببینید:

http://up.avastarco.com/images/pi05gtf1mke9dei7gugf.jpg

البته از تهران اوضاع بهتره چون پوشش ابر میقان اراک 11% هست.
ما که رفتیم بخوابیم...

مهدی ناصری
05-29-2012, 07:06 PM
اگه تو این موقع از سال ابری بشه قطعا از تلخ ترین خاطرات نجومی رو تجربه می کنیم! از دست رفتن خسوف 19 آذر کم بود، گذر زهره هم خراب بشه دیگه اوج بد شانسیه!! من از صمیم قلب دعا می کنم همچین اتفاقی نیقته.:innocent::you seem to be seri

farshad
05-29-2012, 07:41 PM
شایعه نکنید :grin:

مثبت فکر کنید :advise:

همه چی آرومه :thumbsup:

http://up.avastarco.com/images/we2qrh7l5civ8b82e.jpg

http://up.avastarco.com/images/oqd59urmt1xssl6r775j.jpg

fateme.kokabi
05-29-2012, 08:47 PM
يعني اين همه برنامه ريزي به باد ميره؟:th_cry:

mohsen4465
05-29-2012, 09:11 PM
البته اوضاع و احوال هوای میقان اراک هم زیاد مساعد نیستا ببینید:

http://up.avastarco.com/images/pi05gtf1mke9dei7gugf.jpg

البته از تهران اوضاع بهتره چون پوشش ابر میقان اراک 11% هست.
ما که رفتیم بخوابیم...

البته دوستان باید دقت کنن که تاریخ گذر در ایران 6 June هستش. 5 june مربوط به قاره آمریکا میشه. بنابراین هوای اراک بدک نیست. هوای تنکابن رو هم رفتم دیدم نیمه ابریه. شاید بگین بده ولی بنظر من نیم ابری بهتره چون بعضی مواقع ابرها میتونن کار فیلتر طبیعی رو انجام بدن. البته امیدوارم ابرهاش زیاد چاق و چله نباشن که اونوقت کل تصویر فیلتر میشه.:grin:

Mostafa
05-29-2012, 09:40 PM
Ehsan جان ، اتفاقآ حالا که اینو گفتی دیگه خیالم کاملآ راحت شد که روز گذر هوا کاملآ صافه ! :whoow:

چون اگر یادت باشه برای ماه گرفتگی هم همین سایت معاند از مدت ها قبل با اصرار زیاد میگفت که اونشب هوا صافه ، ولی شبش ابری شد !

حالا این که گفته ابریه یعنی به قول بچه ها " خیالت راحت هوا صافه ، بگیر تخت بخواب " (قابل توجه بعضی هایی که گزینه 4 رو زدند ! ) :دی :دی :دی

( فکر کنم تا یه مدت هرکی :دی میزنه یک دعای خیری هم نصیب جناب mojcris میشه ! )

yperseusy
05-29-2012, 10:11 PM
هر چی به سمت شرق کشور میریم هوا بهتر میشه مثلا تو شاهرود که ما میخوایم بریم هوا بدک نیست قابل تحمل هستش :دی
http://www.accuweather.com/en/ir/emamshahr/210903/morning-weather-forecast/210903?day=9
اینم از نوع مدارک احسانییی :)):)):))

محمدرضا صادقیان
05-30-2012, 04:45 PM
سلام به دوستان خوب و آوایی های عزیز..
چون خیلی از من درباره کویر و تالاب میقان سوال شد تصمیم گرفتم توضیحات کوتاهی به دوستان بدم...

توضیح تقریبا کامل توی این عکس :

http://up.avastarco.com/images/vgzom0tilplwz0s9i53z.jpg

دکل دیدبانی با ۱۵ متر ارتفاع:

http://up.avastarco.com/images/81g0ul09ljtfger20mrn.jpg

نمای کویر و بوته های آن از بالای دکل:

http://up.avastarco.com/images/hnwxdloxsjgtvqn1er2n.jpg

توضیحی که میشه در مورد این بوته های زیبا و وحشت ناک داد اینه که :
در اطراف دریاچه و کویر، گیاهان شورزاری وجود دارد که به قره‌داغ معروف است. این گیاه که بومی منطقه می‌باشد همانند سدی پیش روی شن‌های روان را گرفته و به صورت چتری بزرگ شاخه‌های خود را روی تپه‌های ماسه‌ای می‌گستراند. ریشه‌های این گیاه به سرعت در داخل تپه‌های ماسه‌ای نفوذ کرده و مانع پراکندگی ماسه‌ها می‌شود. این گیاه که به قهرمان کویر مشهور شده به صورت طبیعی باعث تثبیت شن‌های روان گردیده و هم اکنون حدود ۳۹ هزار هکتار از زمین‌های اطراف کویر را پوشانده‌است.

نمایی از تالاب میقان :

http://up.avastarco.com/images/o0qgu7jf2ro3q3kvm9ye.jpg

توضیح اینکه :
دریاچه میقان که در فصل خشکی کویر میقان نیز خوانده می‌شود، در شمال شرقی شهر اراک، در منطقه فراهان سفلی واقع شده‌است. این دریاچه تنها در فصول بارندگی پرآب می‌باشد و در فصول خشک به صورت باتلاق و نمکزار در می‌آید و از این رو به آن کویر میقان نیز گفته می‌شود. کویر میقان یکی از مهمترین معادن سولفات سدیم جهان را در اختیار دارد.

نمایی از نمک زار میقان:

http://up.avastarco.com/images/l0roy8fvu6oz0o0rsfv8.jpg

و در پایان امیدوارم برنامه پربار و جذابی برای دوستان و همراهان خودم باشه.
و این توضیح کوتاه رو بدم که ظرفیت برای ثبت نام محدود هستش و کم کم داره پر میشه.
اگر قصد اومدن دارین حتما توی این چند روز ثبت نام کنین و اطلاع بدین که میاین..
با احترام / صادقیان

kh.maroufi
05-30-2012, 09:39 PM
سلام بر دوستان عزیزم...

در ادامه سخنان دوست خوبم محمدرضا صادقیان (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?131-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%D8%B1%D8%B6%D8%A7-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%82%DB%8C%D8%A7%D9%86) درباره برنامه کویر میقان؛ یه چند تا عکس از موقعیت جغرافیایی این کویر برای شما تهیه کردم :

فاصله مبدا ( تهران ) تا مقصد ( کویر میقان ):

http://up.vatandownload.com/images/oii38s2cpt84x5pwq0ql.jpg

فاصله شهر اراک تا کویر میقان ( در حدود 15 کیلومتر ) :

http://up.vatandownload.com/images/ypacobqeayismzq17bvf.jpg

و در نهایت نمایی کلی و بزرگتر از کویر میقان اراک که تالاب میقان نیز در مرکز آن دیده میشود :

http://up.vatandownload.com/images/dhih44c11p84vwfw4br7.jpg

rezash
05-31-2012, 01:40 AM
لحظاتي قبل از طلوع خورشيد و گذر زهره از مقابل آن در روز 17 خرداد آسمان به اين صورت ميباشد.

سياره مشتري نيز مدت زماني قبل از طلوع خورشيد پديدار ميشود.و زمان مناسبي را براي رصد و تست ابزار رصدي بدون فيلتر فراهم ميكند.

مهم: فراموش نكنيد قبل از طلوع خورشيد بايد ابزارتان را فوكوس كنيد.

عكس زير دقايقي قبل از طلوع را نشان ميدهد.

4122

مهدی ناصری
05-31-2012, 02:49 PM
الان تو یک سایت ِ هواشناسی بودم دیدم زده دقیقا همون روز ِ گذر تهران صبح تا شب ابری هستش!!!

این هم مدرک:

http://up.avastarco.com/images/3xd2voqoxjxfvb2ytfe.jpg (http://up.avastarco.com/images/3xd2voqoxjxfvb2ytfe.jpg)

تازه دقت کنید میزان ِ باران رو زده 5mm!!!!

یعنی فکر کنید 1% این پیشبینی درست باشه!!!!

تا سالهای ِ سال سوژه دارم..... :))
خبر خوب برای منجمان تهران، فکر کنم نظر این سایت هواشناسی عوض شده...
http://www.accuweather.com/en/ir/tehran/210841/daily-weather-forecast/210841?day=7

mohsen4465
05-31-2012, 05:00 PM
خبر خوب برای منجمان تهران، فکر کنم نظر این سایت هواشناسی عوض شده...
http://www.accuweather.com/en/ir/tehran/210841/daily-weather-forecast/210841?day=7

نههههههههههههههههههه... نظرش در مورد هوای شهر ما هم عوض شده: :th_cry:
http://www.accuweather.com/en/ir/tonekabon/210534/daily-weather-forecast/210534?day=7

farshad
05-31-2012, 05:43 PM
نههههههههههههههههههه... نظرش در مورد هوای شهر ما هم عوض شده: :th_cry:
http://www.accuweather.com/en/ir/tonekabon/210534/daily-weather-forecast/210534?day=7

درود بر شما

من برای عکاسی ساحل رامسر رو در نظر گرفته بودم ( کنار فرودگاه ) ولی با استعلامی که ازشون کردم ظاهرا هوای بیشتر نقاط استان مازندارن اواخر هفته آینده امکان بارش داره و بهتون پیشنهاد میدم ریسک نکنید و از الان به فکر یه جای دیگه باشید.

Hojjat Zafarkhah
05-31-2012, 07:26 PM
دوستان یه خواهشی دارم:
اصلا به این سایت های مزخرف و بی بند و بار اعتماد نکنین!!! اصن خودشون نمیدونن به سازی هستن!!!
سایت هایی مثه accuweather در طول تاریخ چند ساله ثابت کرده که مدیران چرتی داره!!!
قبلا ها (یعنی چند سال پیش) بصورت دقیق گزارش میکرد و خطاش در حد چند دقیقه بود!! حتی بقدری که بارش برساووشی سال 89 رو خیلی خیلی دقیق پیش بینی کرد که خطاش واقعا کمتر از سه دقیقه بود!! اما الان خطاش در حد چندین روزه!! :))
الان بهتره یکم با تصاویر ماهواره ای کار کنین که خیلی خیلی خوب میشه پیش بینی کرد نتایج چند روز دیگه رو!!
( البته اگه کمی از وضعیت باد های کشور خبر داشته باشین!!! ) :پی

من یه چند نمونه از این عکس هارو که برای امروزه رو میذارم که فک میکنم نقشه ها بقدری آسون هستن که نیازی به تشریح بیشترش نیست!! اما اگه نتونستین پیش بینی کنین داستان چجوریاس توضیح میدم!!! :دی

عکس اولی برای همین accuweather هستش که باز از پیش بینی های خودش بهتره!!!
برای امروز صبحه!!!

http://up.avastarco.com/images/bi5aan5y41jxpp4hodi.jpg (http://up.avastarco.com/)

دومی هم از aviationweather هستش که این باز بهتر و کامل تر از قبلیه!!!

http://up.avastarco.com/images/f3dsrfqzcptxh33kdxpo.jpg (http://up.avastarco.com/)

.......................
در کل جای نگرانی زیاد برای ابری بودن هوا نیست!!!
و الکی به شایعات گوش نکنین........ همیشه مثبت فکر کنین!!!!:thumbsup:

Voyager
05-31-2012, 09:20 PM
من سه شنبه ساعت 3.5 یه امتحانی دارم؛ یعنی نمیتونم برنامه خارج شهر رو شرکت کنم . آخه چلا :th_cry: حالا چیکار کنم ؟؟؟:TT TT:

لطفا زودتر برنامه داخل شهر رو نهایی کنین :sad:

حامد پورخرسندی
06-01-2012, 08:19 AM
http://www.universetoday.com/95570/help-astronomers-collect-venus-transit-data/#more-95570

Mostafa
06-01-2012, 04:12 PM
حب دوستان

بالاخره برنامه رصدی در تهران قطعی شد :have%20a%20nice%20d

این برنامه بامداد روز چهارشنبه 17 خرداد ، با مشارکت آوااستار ، موزه علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران و سازمان اسناد و کتابخانه های ملی در

محل کتابخانه ملی برگزار خواهد شد .

لازم به ذکر است که افق شرقی محوطه کتابخانه ملی کاملآ باز است و انشاالله از این مکان شاهد طلوع خورشید از پس قله دماوند خواهیم بود . :wink:

لطفآ به دوستان نجومی اطلاع رسانی کنید

به امید دیدار همه شما عزیزان

این هم پوستر برنامه :

http://up.avastarco.com/images/l55tmlk35a3z3o1dzuph.jpg (http://up.avastarco.com/images/l55tmlk35a3z3o1dzuph.jpg)

* ضمنآ پوستر چاپ شده برنامه نیز موجود است ، اگر مرکز خاصی برای اطلاع رسانی در نظر دارید ، اعلام کنید تا پوستر برنامه ارسال گردد .

Voyager
06-01-2012, 05:23 PM
حب دوستان

بالاخره برنامه رصدی در تهران قطعی شد :have%20a%20nice%20d

این برنامه بامداد روز چهارشنبه 17 خرداد ، با مشارکت آوااستار ، موزه علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران و سازمان اسناد و کتابخانه های ملی در

محل کتابخانه ملی برگزار خواهد شد .

لازم به ذکر است که افق شرقی محوطه کتابخانه ملی کاملآ باز است و انشاالله از این مکان شاهد طلوع خورشید از پس قله دماوند خواهیم بود . :wink:

لطفآ به دوستان نجومی اطلاع رسانی کنید

به امید دیدار همه شما عزیزان

این هم پوستر برنامه :

http://up.avastarco.com/images/l55tmlk35a3z3o1dzuph.jpg (http://up.avastarco.com/images/l55tmlk35a3z3o1dzuph.jpg)

* ضمنآ پوستر چاپ شده برنامه نیز موجود است ، اگر مرکز خاصی برای اطلاع رسانی در نظر دارید ، اعلام کنید تا پوستر برنامه ارسال گردد .

با سپاس بسیار فراوان از مدیریت محترم آواستار که امکان رصد رو برای دوستانی که نمیتونن از شهر خارج بشن فراهم کردن.

فقط اگه میشه یه توضیحی در مورد مسئول برنامه و ابزار رصدی هم بدین خیلی خوب میشه .

یک سوال دیگه، من یک عدد عینک رصد دارم که یک سال پیش خریدم. میخواستم ببینم آیا با گذشت زمان برای این عینکا مشکلی پیش نمیاد یا خراب نمیشن ؟؟؟

بی صبرانه منتظر 17 خرداد هستم و امیدوارم همه چی خوب و مساعد باشه.

Mostafa
06-01-2012, 05:55 PM
با سپاس بسیار فراوان از مدیریت محترم آواستار که امکان رصد رو برای دوستانی که نمیتونن از شهر خارج بشن فراهم کردن.

فقط اگه میشه یه توضیحی در مورد مسئول برنامه و ابزار رصدی هم بدین خیلی خوب میشه .

یک سوال دیگه، من یک عدد عینک رصد دارم که یک سال پیش خریدم. میخواستم ببینم آیا با گذشت زمان برای این عینکا مشکلی پیش نمیاد یا خراب نمیشن ؟؟؟

بی صبرانه منتظر 17 خرداد هستم و امیدوارم همه چی خوب و مساعد باشه.

سلام به شما و ممنون از لطفتان

این برنامه ها وظیفه ای است که بر عهده داریم و امیدواریم به نحو شایسته ای برگزار گردد .

این برنامه با مشارکت 3 مرکز و نهاد برگزار می شود و از چند روز قبل تدارکاتی دیده خواهد شد ( از جمله نصب چند بنر برای راهنمایی مکان رصد )

ما سعی می کنیم تعداد زیادی تلسکوپ برای استفاده اعضا مستقر کنیم اما اگر هر کدام از دوستان هم مایل باشند که ابزار شخصی شان را به همراه داشته باشند ، مشکلی نیست و استقبال می کنیم .

( هماهنگی های لازم در این باره نیر انجام شده است )

در مورد عینک رصد خورشید هم اگر در شرایط خوبی نگهداری شده باشد ( ترجیحآ در یک پوشش مناسب ) و بر روی فیلتر های آن خوردگی یا خراش ایجاد نشده باشد ، قاعدتآ نباید مشکلی برای رصد داشته باشد .

موفق باشید

Mostafa
06-04-2012, 06:28 AM
سلام دوستان :have a nice day:

صبح دل انگیز بهاری تون بخیر

من امروز صبح زود به منظور انجام آخرین بررسی ها به محل رصد گاه در کتابخانه ملی ایران رفتم تا هم محل دقیق سمت طلوع خورشید را مشخص کنم و هم آخرین موارد را هماهنگ کنم .

هرچند طبیعتآ مسئولین مربوطه آن موقع از صبح روز تعطیل نبودند ولی نگهبان هایی بودند که همش چپ چپ نگاه می کردند و هر آن ممکن بود زنگ بزنند 110

( مخصوصآ که دوربین هم دستم بود و برای خودم عکاسی می کردم:playingsmiley: )

حالا چند نکته مهم :

1 - اولآ این عکس پانورامای افق شرقی و سمت طلوع خورشید :

http://up.avastarco.com/images/vg3z88ut2waiimjt1ylo.jpg (http://up.avastarco.com/)
(http://up.avastarco.com/)

همانطور که ملاحظه می کنید افق شرقی ما کاملآ باز و بدون مانع است و می توانیم طلوع خورشید از پشت کوه های شرقی تهران را رصد کنیم .

2- از ابتدای خروجی کتابخانه ملی تا محلی که برای رصد در نظر گرفتیم ، برای کسانی که وسیله ندارند مسافت نسبتآ زیادی است ( و سر بالایی ) باید یک مینی بوسی چیزی

هماهنگ کنم که در رفت و آمد باشد و بچه ها را بیاورد ( سعی می کنم )

ضمنآ زمانی از منزل حرکت کنید که ساعت 5 در محل رصد باشید .

چرا که خورشید همیشه زودتر از تصور شما طلوع می کند و شما غافلگیر خواهید شد ! :پی

3- محوطه آنقدر باز است که یک مسابقه فوتبال 11 به 11 با تماشاچی ها در آن ، جا می شوند !

4- عرض جغرافیایی رصد گاه ما و برج میلاد دقیقآ یکی است ( برج میلاد درست در سمت غرب ما و خلاف جهت طلوع خورشید است ) ، بنابر این طلوع خورشید در اینجا زودتر

اتفاق می افتد و ما نسبت به بچه هایی که در برج میلاد مستقر می شوند گذر طوووولانی تری می بینیم !! :دی

5 - همانطور که در عکس مشاهده می کنید یک تیر برقی آنجا هست که یک کلاغی روی آن نشسته است .

اگر این کلاغ گرامی تا چهارشنبه صبح همانجا تشریف داشته باشد ، می شود عکس قشنگی با طلوع خورشید زهره گون و کلاغ عزیز گرفت !!! :دی

6 - خلاصه همه چیز جور است ، امیدوارم هوا هم با ما یار باشد ;)

به امید دیدار

MOON
06-04-2012, 10:25 AM
ببخشید ضمن تشکر از زحماتتون میشه لطفا کروکی و آدرس دقیق جایی که باید بیاییم رو بگید
چون وقتی میایم احتمالا همه جا تاریکه و تابلو ها راحت خونده نمیشن
میشه یک آدرس دقیق تر هم بدین
مرسی

Flare star
06-04-2012, 12:25 PM
ببخشید ضمن تشکر از زحماتتون میشه لطفا کروکی و آدرس دقیق جایی که باید بیاییم رو بگید
چون وقتی میایم احتمالا همه جا تاریکه و تابلو ها راحت خونده نمیشن
میشه یک آدرس دقیق تر هم بدین
مرسی

سلام!
دوست عزیز
آدرسی که پایین پوستر نوشته شده در واقع آدرس دقیقی است ولی اگر فکر میکنین با مشکل مواجه میشین میتونین به google map مراجعه کنین یا از نقشه ی تهران کمک بگیرین:have a nice day:
.
.
.
موفق باشین:thumbsup:

مسعود فرح بخش
06-04-2012, 12:36 PM
سلام آقای امام
با توجه به وسعت محوطه کتابخانه ملی(البته خودم اولین باره که می خوام برم کتابخونه ملی)یه خورده راهنمایی کنید که دقیقا کجای محوطه باید بیایم،
خصوصا برای اونایی که وسیله شخصی ندارن و اون وقت صبح اونجا دنبال آدرس نگردیم:(
اونجا طوری هست که کاملا راحت و آسون بتونیم شما رو پیدا کنیم؟ :)

Mostafa
06-04-2012, 01:59 PM
این هم آدرس و کروکی دقیق : ;)

( امیدوارم راحت پیدا کنید )

http://up.avastarco.com/images/2s3s2clvw6bumrc83bg.jpg (http://up.avastarco.com/)

Voyager
06-04-2012, 02:44 PM
سلام و تشکر فراوان از مدیر عزیز:گل

میگم جلوی در ورودی همه چیز هماهنگه ؟؟؟ نیاییم بعد رامون ندن تو ( همون نگهبانایی که فرمودین چپ چپ نگاه می کردن رو می گم)

gissoo
06-04-2012, 10:13 PM
با توجه به حساسيت واقعه ي گذر وتلاشي كه براي رصد، ثبت وعكاسي از آن در جريان است، امكان كار آ
آموزشي براي عموم خواهد بود؟
سوالم براي اطلاع رساني به دوستان است.

yperseusy
06-04-2012, 11:39 PM
من هم صبح حرکت میکنم به سمت کویر شرقی ایران:دی
ایشالا همه آسمون صاف و بدون ابری داشته باشید :)

Mostafa
06-04-2012, 11:57 PM
با توجه به حساسيت واقعه ي گذر وتلاشي كه براي رصد، ثبت وعكاسي از آن در جريان است، امكان كار آ
آموزشي براي عموم خواهد بود؟
سوالم براي اطلاع رساني به دوستان است.

بله ،

به نظرم بجز لحظات حساس گذر ( دقايق ابتداي طلوع و در زمان تماس سوم و چهارم در پايان گذر ) حدود 2-3 ساعتي فرصت براي كار آموزشي هم هست .

حتما به دوستان علاقمند ، جهت حضور در برنامه اطلاع رساني بفرماييد ;)

Mostafa
06-05-2012, 06:12 PM
دوستان گرامی ، امروز موضوع وسیله نقلیه هم حل شد و کسانی که صبح زود می رسند ، مینی بوس برای انتقالشان به محل رصد مهیا است .

منتظر دیدار همه شما هستیم :)

bahar tk
06-05-2012, 09:13 PM
اگه همزمان برنامه ی زنده ی شبکه چهار هم از اونجا پخش بشه فکر بدی نیستا... از کتابخونه ملی منظورمه!

Flare star
06-06-2012, 03:00 PM
سلام به همگي دوستان...
خب امروز من همراه gissoo و BigBang و مامانش ساعت 5 از خونه راه افتاديم و به آوااستاريا عزيز پيوستيم:pacman:

اول كه همه داشتن تلسكوپاشونو و دوربيناشونو تنظيم ميكردن و كليم شوروشوق بووووود براي طلوع...

زمان طلوع همه ميتونستن از تلسكوپ Ehsan استفاده كنند!(طبق گفته ي آقاي امام::دی)
من كه بدليل امتحان آمادگي دفاعي:melt:فقط تونستم تا 7 در جمع دوستان باشم...ولي با مشقت
بسيار با 6 تا از دوستام با يك فقره پرايد(آژانس)برگشتم ولي تا رسيديم گذر تموم شد و سوت و دست پايان و زدن!:sad:

البته منم يه سري عكس دسته جمعي و بي هوا و چندتا از گذر كه مامانم انداخته دارم ولي هنوز موفق به آپلودشون نشدم(نميدونم چرا!!!):(

منتظر عكساي خوب دوستان از گذر هستيم:ORLY:
************************************************** ******************************
یادم رفت تشکر کنم!:grin:
واقعا از آقای امام و,همه ی دوستانی که برای.برگزاری این برنامه تلاش کردن ممنونم خیلی خیلی خیلی خسته نباشین:have a nice day:

Sunrise
06-06-2012, 09:16 PM
سلام به همه دوستان عزیز؛

بعد از حدود یک ماه استراحت و رسیدگی به کارهای عقب افتاده و با اینکه فکر میکردم برنامه هام جور نمیشه، تونستم به دوستان ملحق بشم و علاوه بر تازه شدن دیدارها، با انواع و اقسام اپتیک ها و دوربین های مختلف این گذر خاطره انگیز رو رصد کنم...

البته ظاهرا برنامه ی بچه ها طولانی تر از تصور بوده و الان لابد خوابن ;) ولی من براتون میگم که:

انواع تلسکوپ های سلسترون ( از اِج و سی پی سی گرفته تا شکستی و بازتابی ) و همین طور دابسونی های بچه ها و دوچشمی و تک چشمی و دوربین های مختلف اس ال آر و کامپکت نمای جالبی رو در ورودی کتابخونه ایجاد کرده بود که رهگذر های محقق کتابخونه رو هم به جمع ما وارد میکرد :)

از این گذشته اهتمام بچه ها در رسم اسکچ و ثبت تماس سوم و چهارم و عکاسی ستودنی بود...

به غیر از بچه های آوا ، بچه های گروه فبوس و چند تا از بچه های معماری و همین طور همسفران رصدی دانشگاه الزهرای ما هم بودن که دیدنشون خیلی خوشحال کننده بود و در حین گذر زهره بر سطح خورشید جلسات علمی هم داشتن.

خلاصه جای دوستانی که نبودن - البته حتما در مکان های دیگه مشغول رصد بودن - خیلی خالی بود- مثلا سانرایز پرایم- ستاره بنیادی- صبا هوشمند- نارسیسوس فلاور و پرایم استرو و ... و یکی از دوستان عزیز که در اعتکاف به سر میبرد و ...

بهتر از گذر دیدن مدیران عزیز ستاره کوچولو و آسمون و استارگیزر بود که از شهرهاشون به تهران اومده بودن :)

حالا گزارش های مصور جالبی رو باید انتظار کشید چون بچه ها خیلی عکس گرفتن و امیدوارم زود آپ کنن و پست کنن

Hadise
06-07-2012, 12:07 AM
سلام بر دوستان هم آوا
یه خسته نباشید به تمامی دوستان به خصوص اقای امام،واقعا لحظات زیبایی بود هم گذر زهره هم جمع دوستان...
و تا 105 سال دیگه...
همونطور که قبلا تو دلنوشتم نوشتم
برای همتون ارزوی سلامتی میکنم و از اونجایی که غیر ممکن ،غیرممکن شاید از جمع امروز 105 سال دیگه کسی به عنوان پدر نجوم یا مادر نجوم همچنان منتظر گذر باشه!!!!!! :advise:
با ارزوی بهترین ها

babak55
06-07-2012, 10:05 AM
سلام دوستان.....با آرزوی موفقیت برای تمام شما....و ضمن تشکر از همه ی دوستان و دست اندر کاران آوا استار......یک سوال داشتم مبنی بر اینکه، اون عکس دسته جمعی که تو کتابخونه ملی گرفتیم رو چه موقع و تو کدوم قسمت سایت قرار می دید، باید جالب شده باشه! ممنون!

Flare star
06-07-2012, 12:11 PM
سلام دوستان.....با آرزوی موفقیت برای تمام شما....و ضمن تشکر از همه ی دوستان و دست اندر کاران آوا استار......یک سوال داشتم مبنی بر اینکه، اون عکس دسته جمعی که تو کتابخونه ملی گرفتیم رو چه موقع و تو کدوم قسمت سایت قرار می دید، باید جالب شده باشه! ممنون!

سلام دوست عزیز....
فکر میکنم بچه ها هرچی عکس گرفته باشن مثلBigBang همینجا قرار بدن!:wink:
منم دو تا عکس دسته جمعی دارم از بچه ها دارم شاید تا آخرشب قرار دادم:have a nice day:
.
.
.
موفق باشین:thumbsup:

Mostafa
06-07-2012, 04:13 PM
دوستان گرامي مي توانند كليه عكس هاي خود از گذر زهره و حواشي مربوط به رصد عمومي در كتابخانه ملي را در اين تاپيك (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1075-عكس-ها-و-گزارش-هاي-رصد-گذر-زهره-از-سراسر-ايران)قرار دهند .

به دليل اتمام برنامه ، اين تاپيك قفل مي گردد .

موفق باشيد :)