صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 31

موضوع: آموزش نکات مهم ویرایشی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Post آموزش نکات مهم ویرایشی

با سلام خدمت همه دوستان آوایی

در این تاپیک قصد دارم به کمک شما، نکات مهم ویرایشی را که باید در ترجمه یک مقاله از انگلیسی به فارسی رعایت کرد مرور کنم. البته این نکات فقط در ترجمه به کار نمی آیند، شما اگر بخواهید که یک مقاله به زبان فارسی هم بنویسید، باید این نکات را تا جای ممکن رعایت کنید.

ویرایش یک متن انواع متفاوتی دارد که در زیر به آنها اشاره میکنم:

ویرایش زبانی و املایی: در این نوع ویرایش، متن را از نظر نگارشی و ساختار زبان فارسی بررسی کرده و مشکلات ادبی و املایی موجود در آن را اصلاح میکنیم. در این نوع ویرایش نیازی نیست که از نظر علمی به متن مسلط باشیم. البته باید حواسمان باشد که ممکن است ویرایش یک حرف ربط، فعل و یا هر جز دیگری از یک جمله، معنی علمی آن را نیز عوض کند. ویراستار در صورت عدم تسلط به مفهوم علمی متن فارسی و یا متن اصلی انگلیسی، نباید معنی جملات را عوض کند.

ویرایش علمی: در این نوع ویرایش، متن را از نظر علمی بررسی کرده و در صورت نیاز، آن را اصلاح میکنیم. اگر متن ترجمه شده از انگلیسی باشد، حتما باید با مراجعه به منبع، متن ترجمه را مطابق آن ویرایش کنیم و حق دخل و تصرف در متن اصلی را نداریم.(البته در مواردی، مترجم برای روشن کردن یک مطلب، خود توضیحی را داخل پرانتز به متن اصلی اضافه میکند و ذکر میکند که این نظر مترجم است)

اگر متن فارسی و تالیف نویسنده باشد، باید تسلط نسبتا خوبی به آن مطلب علمی داشته باشیم و در صورت احساس نیاز به ویرایش با نویسنده مطلب هماهنگ کنیم و در صورت دسترسی نداشتن به نویسنده، با منابع معتبر چک کنیم.

ویرایش فنی: به ویرایش ظاهری و نظم و ترتیب دادن به جملات و پاراگرافها می گویند.

در این تاپیک سعی می کنیم درباره نکات مهم ویرایشی بحث کنیم و چگونگی ویرایش یک متن را یاد بگیریم.

پی نوشت: متن و نوع ویرایش یک مطلب رسمی علمی، با مدل نوشتن در فروم فرق می کند. هنگام نوشتن در فروم معمولا با لحن غیر رسمی می نویسیم( خودم را عرض میکنم) و خیلی روی ویرایش دقت نمی کنیم، اما در یک متن علمی، همه چیز متفاوت است.

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

نرم افزاری دیدم با نام "ویراستیار" که البته خودم استفاده نکردم ولی گفتم قرار بدم شاید مورد استفاده داشته باشه ...
    قابلیت های نرم افزار ویراستیار:

غلطیاب املایی:
    غلط‌یاب املایی ویراستیار از کارایی بالا و سرعت مناسبی برخوردار است. از موارد کارکرد غلطیاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

- اصلاح املای واژه‌ها
    - ارائه‌ی لیستی از واژه‌های صحیح پیشنهادی
    - اصلاح انواع غلط‌های فاصله‌گذاری
    - چسبیدن واژه‌های متوالی به هم
    - درج فاصله‌ی اشتباه میان کلمه
    - اصلاح کاربرد نابجای فاصله به جای شبه‌فاصله
    - تلفیق درج اشتباه فاصله و چسبیدن واژه‌های متوالی
    - تشخیص و اصلاح واژه‌های با پسوند
    .
    .
    .
    اصلاح نشانه‌گذاری:
    این بخش از نرم‌افزار، غلط‌های نشانه‌گذاری را تشخیص داده و اصلاح می‌کند. این غلط‌ها بر اثر اشتباه در نمادگذاری علائم زیر پدید می‌آیند:

- نقطه
    - ویرگول
    - نقطه ویرگول
    - علامت سوال
    .
    .
    .
    و خیلی قابلیت های دیگه که خودتون میتونید در قسمت دانلود ببینید.

لینک دانلود
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

3. 18 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3514
    تشکر شده 500 بار در 49 ارسال

ببخشید یک نکته درباره فعلِ «می‌باشد»:
    این فعل میتونه جانشین فعلِ «است » بشه، زمانی که دو جمله پیاپی بیاد و اولی «است» داشته باشه که برای پرهیز از تکرار، در جمله دوم میاد.

5. 9 کاربر مقابل از sama.ara عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط sama.ara نمایش پست ها
    ببخشید یک نکته درباره فعلِ «می‌باشد»:
    این فعل میتونه جانشین فعلِ «است » بشه، زمانی که دو جمله پیاپی بیاد و اولی «است» داشته باشه که برای پرهیز از تکرار، در جمله دوم میاد.
    ممنون از توضيحتون

ولي تا جايي كه من از ادبيات يادگرفتم ، فعل " مي باشد " كلا نادرسته ، چرا كه " مي " نشانه استمرار است و بودن ( باشيدن ) استمرار پذير نيست

يعني استفاده از "مي باشد " كلا صحيح نيست

اما خب ، شايد هم به ما اشتباه ياد دادند

7. 13 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5841
    تشکر شده 1,000 بار در 112 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    ممنون از توضيحتون

ولي تا جايي كه من از ادبيات يادگرفتم ، فعل " مي باشد " كلا نادرسته ، چرا كه " مي " نشانه استمرار است و بودن ( باشيدن ) استمرار پذير نيست

يعني استفاده از "مي باشد " كلا صحيح نيست

اما خب ، شايد هم به ما اشتباه ياد دادند
    با سلام خدمت آقای امام و دیگر دوستان گرامی

به مطلب زیر از کتاب «غلط ننویسیم» صفحه 377 توجه فرمایید:

بعضی از فضلا معتقدند که در نوشته‌های معتبر فارسی هرگز می‌باشد به جای است به کار نرفته و بنابر این استعمال آن غلط است. این حکم درست نیست. البته موارد استعمال می‌باشد به نسبت است بسیار اندک است، ولی بزرگان شعر و نثر فارسی گاه‌گاه آن را به جای این به کار برده‌اند: «چون بوعلی درآمد، شیخ گفت: ما را اندیشه زیارت می‌باشد. بوعلی گفت: ما در خدمت می‌باشیم» (اسرار التوحید، 210).

البته مطالب و توضیحات مفصل دیگری نیز در ادامه آمده است.
    امضای ایشان
    «مبارزه با احمق و حماقت مبارزه با نفاق نیز هست، زیرا احمق ابزار دست منافق است»
    علامه شهید مطهری

9. 14 کاربر مقابل از gshahali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نکات مهم ویرایشی در هنگام نوشتن به زبان محاوره‌ای

11. 14 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    11221
    تشکر شده 91 بار در 3 ارسال

اصول نگارش یک متن زیبا

در طی چند روز کوتاهی که از پیوستنم به فروم آوااستاری‌های عزیز می‌گذرد، بخش زیادی از محتوای نوشتاری انجمن‌ها، گروه‌ها و بخش‌های آموزشی سایت را اجمالا مرور کردم. بسیاری از مطالب از نظر محتوا بسیار غنی، آموزنده و ارزشمند بودند. اما نقص بسیاری از آن‌ها عدم رعایت اصول به‌نویسی و نگارشی بود.
    این یادداشت اصول ساده‌ای است که با رعایت آن‌ها می‌توانیم متنی زیبا‌تر و شکیل‌تر تولید کنیم. آن‌طوری که خواننده‌ی آگاه در همان نگاه اول به متن، متوجه شود که باید متن پیش رویش را جدی بگیرد.
    چرا این اصول مهم‌اند؟
    انشاالله وقتی قرار شد فعالیت‌هایتان را بین‌المللی کنید و مثلا مقاله‌ای برای یک مجله‌ی معتبر خارجی بفرستید یا مکاتباتی انجام دهید، متوجه می‌شوید که در ابتدای کار و در بدو امر، متن‌تان باید از لحاظ نگارشی و ظاهری تابع اصول مشخصی باشد و در صورت عدم رعایت آن اصول، اصلا متن‌تان خوانده نمی‌شود که بعد بخواهد داوری و قضاوتی صورت گیرد. می‌دانید چرا؟! استدلال این است که فردی که هنوز قواعد نوشتن را نمی‌داند احتمالا حرفش را هم نباید خیلی جدی قلمداد کرد. اساسا یکی از معیارها برای ارزیابی دقت فکری شما، که یکی از اصول مهم کار علمی است، میزان دقت شما در همین جزییات است. جزییاتی که شاید در نگاه اول چندان هم با اهمیت تلقی نشوند.
    ارزشمندترین و علمی‌ترین متون با دقیق‌ترینِ محتواها، اگر صورتِ (شکل و ظاهر) درستی نداشته و زیبا نباشند ارزش خواندن ندارند. در واقع این اصول ویترین کار شما هستند. دلایل اهمیت رعایت این اصول فراوان است و ‌خود به تنهایی موضوع یک یادداشت جداگانه است. علت این‌که به این صورت مقرر شده‌اند هم باز خود حدیث مفصلی است که بیان آن‌ها مجال دیگری می‌طلبد.
    در متون جدی علمی و تخصصی که رعایت این اصول اوجب واجبات است. اما من توصیه می‌کنم که در متن‌های معمولی در انجمن‌ها نیز این اصول را رعایت کنیم. به دو دلیل، اول این‌که پس از مدتی عادت می‌کنیم و رعایت آن‌ها به روال همیشگی‌مان تبدیل می‌شود و دوم متن‌مان زیباتر و نهایتا انجمن‌هایمان هم از لحاظ بصری زیباتر می‌شوند.
    قبل از شروع باید اضافه کنم که در تعدادی از متون نوشته شده، این اصول رعایت شده اند. مثلا ترجمه‌ی مقاله‌ی "چگونه منجم حرفه‌ای شویم"، نمونه‌ی خوبی از متون شسته و رفته‌ای است که به جزییات توجه کرده است. از پیمان اکبرنیای عزیز بخاطر این توجه‌‌ی ارزشمندش سپاسگزارم.
    امیدوارم بشود هربار با کمک عزیزان دیگر، نکاتی به این یادداشت اضافه کرد تا نهایتا صفحه‌ای کامل با راهنمایی‌های عملی و ملموس در این ارتباط داشته باشیم.
    با این مقدمه‌ی نسبتا کوتاه می روم سراغ مهم‌ترین‌هایشان.

یکم: نقطه، ویرگول، نقطه ویرگول، دونقطه و... به کلمه قبل می‌چسبند و از کلمه‌ی بعد فاصله دارند.
    حالت اشتباه: پس از وقفه‌ای یک ساله ، گشت‌های آوا استار از سر گرفته شد .
    حالت درست: پس از وقفه‌ای یک ساله، گشت‌های آوا استار از سر گرفته شد.

دوم: پرانتز( )، خط فاصله- -، گیومه «»، " " به کلمه بعد می‌چسبند و از کلمه‌ی قبل فاصله دارند.
    حالت اشتباه: ( گشت‌های رصدی آوا استار دوباره از سر گرفته شد )
    حالت درست: (گشت‌های رصدی آوا استار دوباره از سر گرفته شد)

سوم: فاصله و نیم‌فاصله: اول از همه یک "صفحه کلید استاندارد فارسی" نصب کنید که نیم فاصله گذاری را برایتان راحت کند. صفحه‌کلید استاندارد فارسی مزایای فراوان دیگری هم دارد که بعد از نصب خودتان ملتفت می‌شوید. همان عبارت داخل قلاب را سرچ دهید به راحتی پیدایش می‌کنید. بعد از نصب، shift + فاصله می‌شود نیم‌فاصله.
    کاربردش کجاست؟ به مثال‌ها دقت کنید
    حالت اشتباه: مباحث غیر نجومی، برگزار می شود، نیم فاصله، آوا استاری ها
    حالت درست: مباحث غیر‌نجومی، برگزار می‌شود، نیم‌فاصله، آو استاری‌ها

چهارم: تا حد امکان از علامت تعجب، کمتر استفاده کنید

پنجم: جملاتتان تا حد امکان ساده و کوتاه باشد. جملات بلندتان را به چند جمله‌ی کوتاه‌تر بشکنید. بقول جناب برتراند راسل ساده‌نویسی یک فضیلت است.

ششم: از "که" کم‌تر استفاده کنید.

هفتم: بجای "می‌باشد‌" از "است" استفاده کنید.

هشتم: از علائم نقطه‌گذاری و کلمات، مینیمالیستی استفاده کنید. یعنی مثلا وقتی ویرگول قرار دهید که اگر آن ویرگول را قرار ندهید جمله را بتوان به گونه‌ی دیگر خواند. از کلمات هم به گونه‌ای استفاده کنید که در متن‌تان نتوان کلمه‌ای را حذف کرد (اصل پارسیمونی).

نهم: از "بنابراین‌" زمانی استفاده کنید که بخواهیم بنابر جمله‌ی قبلی نتیجه‌ای بگیریم.

علی الحساب همین نه تا.

ارادتمند همه‌ی عزیزان،
    امیرحسن موسوی
    ویرایش توسط امیرحسن موسوی : 10-28-2014 در ساعت 12:36 AM

13. Top | #27
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

سلام به همه دوستان عزیز

بالاخره فرهنگستان زبان، اشتباه تاریخی* درباره تصویب استفاده از " ی " به عنوان کسره اضافه را تصحیح کرد و دوباره برای حالت کسره اضافه بین یک کلمه مختوم به " ه " غیر ملفوظ و کلمه بعدی، استفاده از همزه را تایید کرد .

به این ترتیب از این به بعد نوشتن عبارت " خانه‌ی من " اشتباه است و باید به جای آن نوشته شود " خانهٔ من "

این هم لینک مطلب در سایت فرهنگستان زبان : http://www.persianacademy.ir/fa/ame.aspx

---

*پ ن : به این جهت گفتم اشتباه تاریخی، چون با این حرکت نادرست تلویحاً مجوز استفاده از نام حروف به جای صدای حروف صادر شد و پس از مدتی دیدیم که شکسته نویسی به شکلی بسیار سخیف بین نسلی که آموخته بود بنویسد "خانه‌ی من " رواج یافت.

جملاتی از این دست " برویم ب خانه‌ی فلانی ک او را ببینیم " !

تا کنون استفاده از حروف تنها در هیچ جای خط فارسی سابقه نداشته و شخصا خیلی خوشحالم که این اشتباه اصلاح شد.
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

14. 5 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #28
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    12091
    تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

با درود - - لازم دیدم - یه تجربه را در میان بگذارم - - - - - چون تایپ فونت در صفحات وب - که دارای خطوط مُوازی نمی باشد . . . . نوشتن مطالبی با چندین خطّ طولانی - - چشم را خسته می کُند . . . . . . . . . . . . . جهت رد یابی

فونت . توسّط چشم . . . . . . بهتر است . پس از هر 2 یا 3 خطّ . . . . . . یک خط خالی بگذاریم . . . . یامقداری . خط نقطه . بینش قرار دهیم . . لازم به ذکر است که در نوشتن داخل وب . . . صرفه جوئی جائی ندارد . . . . . و صفحات ز یادی در اختیار داریم . شاد و سلامت باشید

در لینک نویسی . هرگاه مایل باشیم به یک خط . پائین تر برویم . . ولی زدن . اینتر . مطلب را
    سِند می کُند و می فرستد . . . برای رفتن به خط بعدی . شیفت و اینتر را . همزمان بزنید
    لطفاً آزمایش کنید . . . مُفید خواهد بود

16. کاربر مقابل از hacem عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

17. Top | #29
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    12091
    تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

ممنون که از بکار بردن کلمه ها و گویش های محلی ابراز ناخوشنودی می کنید
    لطفاً این توصیه را نیز مطرح کنید که : به جای کلمه ی ایران ، ایرون را بکار نبرند

18. Top | #30
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

آموزش نکات مهم ویرایشی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط hacem نمایش پست ها
    ممنون که از بکار بردن کلمه ها و گویش های محلی ابراز ناخوشنودی می کنید
    لطفاً این توصیه را نیز مطرح کنید که : به جای کلمه ی ایران ، ایرون را بکار نبرند
    سلام
    دوست عزیز گویشهای محلی ما ایرانی ها بسیار قابل احترام هست . این حساسیت شما برای درست نگارش شدن متون فارسی قابل احترام هست ولی منظور از بحث اقای امام فکر میکنم در مورد این بوده که راحت نویسی در ادبیات فارسی ما داره جا باز میکنه و این اصلاح شدن یای صامت چند سال قبل باید شکل میگرفت و این اصلاح شدن ربطی به گویشهای محلی ما نداره .
    البته اگر منظور شما را حوب متوجه شده باشم
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

19. 2 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)