صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 47 , از مجموع 47

موضوع: عکاسی نجومی علمي (مباحثه)

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1584
    تشکر شده 6,307 بار در 413 ارسال

عکاسی نجومی علمي (مباحثه)

با سلام بر دوستان عزیز آوایی

همان طور که میدانید، عکاسی نجومی به چندین دسته از قبیل عکسهای هنری، عکسهای با میدان دید باز، عکاسی تلسکوپی و ... تقسیم میشود.

اما عکاسی نجومی علمی چیست؟ و فرق آن با عکاسی هنری نجومی در چه چیزی است؟

عکاسی نجومی علمی، به نوعی از عکاسی گفته میشود که اطلاعاتی که از عکسهای نجومی دریافت میشود، جهت انجام پروژه های مختلف و یا کاربردهای آموزشی به کار رود و نه فقط اینکه جنبه زیبایی شناختی داشته باشد.

در عکاسی هنری نجومی، حرف اول را خلاقیت و ابتکار عمل خواهد زد؛ اما در عکاسی نجومی علمی، دقت و به کارگیری اطلاعات قبلی برای به دست آوردن اطلاعات جدید تر و تکمیلی، حرف اول را میزند.
    برای اطلاعات بیشتر از روند کار میتونید به فایل ویدئویی مباحثه گروهی نمایشگاه عکس آوا استار که در برنامه آسمان شب پخش شد مراجعه کنید:

دانلود با حجم 43 مگابایت : http://www.mediafire.com/?psz2xsj5szax77s

هدف از ایجاد این تاپیک؛ بحث درباره عکاسی نجومی علمی و اعلام پروژه های قابل انجام عکاسی علمی بوده است.

2. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Atila Poro نمایش پست ها
    به نظرتون احترام میگذارم و همانطور که عرض شد سئوال واقعا خوبیه و جنبه های مختلفی میتونه داشته باشه ولی اگر نوشتم سئوالتون علمی نیست به این خاطره که در علم چیزی به نام "بعدش" نداریم! یعنی هر سئوالی میتونه مهم باشه فارغ از نوعش و اگر "بعدش" رو بکار ببریم یعنی عمدا یا غیرعمد داریم نتیجه گیری می کنیم در سئوالی که با "فرضا" ادامه داده شده؛ درواقع اگر میخواهیم نتیجه گیری خودمون رو هم داشته باشیم بهتره نوع دیگری مطرح کنیم تا این شائبه برای امثال بنده پیش نیاد.
    (ببخشید این نکات رو فقط به جهت دقت بیشتر در سئوال ها و جواب ها حتی برای خودم متذکر شدم)
    اما در مورد سئوالتون...
    1. اتفاقا جواب رو خودتون دادین! ببینید: اون کسی که به دنبال هدف علمی باشه در هر صورت سعی میکنه عکس را از سوژه مورد نظر تهیه کنه و اطلاعات استخراج کنه(حالا با هر ابزار و روشی). اون فردی هم که به دنبال کار هنری باشه خب کار هنری خودش را انجام میده و لذت میبره.
    دقیقا موضوع همینه... اگر فضا جوری بشه که عکس های هنری را به جای عکس های علمی مطرح کنند و از این وادی به نام عکس نجومی علمی نامی دست و پا کنند یا نانی بدست بیارن خوب بنظر می رسه یک روزی باید این سئوالات پرسیده می شد. اتفاقا اگر کسی با کار کسی کار نداشت و تعاریف اشتباه ساخته نمی شد شاید این موارد الان مطرح نمی شد. ولی آنچه که بنده میخواهم مطرح کنم و در این نوع مباحث می بینم چیزی فراتر از این مرزبندی هاست. به طور نمونه باید از این مباحث استفاده کرد و نشان داد که خود عکاسی هدف نیست و چرا عکاسی ما کاربردهای دیگری پیدا نکرد غیر از جنبه هنری؟ و یا اینکه باید پاسخ داد چرا جامعه نجومی ما باید آنقدر تب عکاسی بگیرد و تا آن حد پیش ببرد که عکاسی نجومی را رشته ای در نجوم عملگرا بداند؟ و هزاران سئوال دیگر...
    2. مورد دوم را فقط در صورت اجازه جناب آقای امام مطرح خواهم کرد.
    سلام

با تشکر از حساسیت شما روی کلمات. من منظور خاصی از انتخاب کلمات "فرضا" و "بعدش" نداشتم فقط میخواستم هدف این بحث را بدونم. پس همونطور که خودتون گفتید، هدف جلوگیری از سو استفاده از نام عکاسی علمی بود. الان تازه میشه سر این موضوع بحث کرد. سوال من درباره هدف این بحث هم همین بود. یعنی این که مشخص کنیم با تعیین این مرز چه سودی عاید جامعه علمی و هنری میشه. درباره سو استفاده از این نام عکاسی حرفها زیاده. با توجه به این که حس میکنم تجربه و علم کافی درباره این موضوع ندارم، فعلا اظهار نظر نمیکنم و گوش میکنم به حرف سایرین

3. 9 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537
    تشکر شده 3,013 بار در 352 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    سلام

با تشکر از حساسیت شما روی کلمات. من منظور خاصی از انتخاب کلمات "فرضا" و "بعدش" نداشتم فقط میخواستم هدف این بحث را بدونم. پس همونطور که خودتون گفتید، هدف جلوگیری از سو استفاده از نام عکاسی علمی بود. الان تازه میشه سر این موضوع بحث کرد. سوال من درباره هدف این بحث هم همین بود. یعنی این که مشخص کنیم با تعیین این مرز چه سودی عاید جامعه علمی و هنری میشه. درباره سو استفاده از این نام عکاسی حرفها زیاده. با توجه به این که حس میکنم تجربه و علم کافی درباره این موضوع ندارم، فعلا اظهار نظر نمیکنم و گوش میکنم به حرف سایرین

پیمان عزیز، فکر می کنم ماها لازم هست در انتخاب کلمات و مفاهیمی که هر کلمه می تونه به بار بیاره مطلع باشیم و بهرصورت از بابت این تذکر اگر دلخور شدید عذر می خوام. البته شاید برای خیلی ها این کلمات مهم نباشند ولی قدیمی ها می دانند که برخی از گفتن یا نگفتن یا تعاریف غلط چه کارهایی می تواند بکند (البته اغلب به دلیل ناآگاهی اتفاق افتاده است).
    از تمامی دوستانی که در ترویج عکاسی نجومی (از هر نوعش) تلاش کردند تشکر می کنم و امیدوارم برای آینده طرح های مناسبی را برای گسترش "همه جانبه" آن برنامه ریزی کنند.
    ویرایش توسط *sh : 01-24-2012 در ساعت 09:33 PM دلیل: ادبی
    امضای ایشان

5. 6 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

علمی بودن عکس یا هنری بودن عکس که به صرف ادعا نیست.
    اگه کسی ادعا کنه عکسش هنری است خوب هنرمندان هستند که رو عکسش نظر بدهند.
    کسی هم که ادعا کنه عکسش علمی هست باید اطلاعات و داده های علمی عکس را ارائه کند. یعنی عکس باید با دیتا پیوست باشد.

7. 5 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1584
    تشکر شده 6,307 بار در 413 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Aries نمایش پست ها
    با تشکر از مطلب مختصر و مفیدتون!!!!!!!!
    یه سوال: دوربین عکاسی هنری نجومی با دوربین عکاسی علمی نجومی فرق میکنه؟؟
    یه سوال دیگه: میشه یه کتاب یا سایت که تکنیک های عکاسی(نه صرفا عکاسی نجومی) رو از ابتدا و کامل توضیح داده باشه بهم معرفی کنید؟

با تشکر از شما دوست عزیز...

نه! دوربین خیلی ملاک نیست و بیشتر، اون هدف و دیتاهایی هست که عکاس میخواد به اونها برسه . یک فردی مثلا میتونه با یک دوربین Canon 550D فقط از مناظر و کمی از آسمان شب ( با میدان دید باز ) عکاسی کنه و یک شخص دیگه با همون دوربین شروع کنه به کشف و ثبت دنباله دارهای نو ظهور. پس نوع دوربین خیلی ملاک نیست. ولی خب در بعضی موارد نوع ابزار اپیتیک ( مثل تلسکوپ ) برای رسیدن به داده های جدید، نقش مهمی داره. ولی اینکه دوربینها رو بخوایم بر اساس کاربردهای هنری و علمی بودن تقسیم بندی کنیم، چنین چیزی خیلی وجود نداره.

و اما سوال دومتون؛ که یه مقدار با بحث الان این تاپیک هماهنگ نیست؛ ولی به هر صورت من چند سایت رو نام میبرم که میتونن به شما کمک کنند :
    http://www.astropix.com/INDEX.HTM که اگر در این سایت یک چرخی بزنید، میتونید تکنیکهای پایه تا حرفه ای و در کل تمام اون چیزهایی که از عکاسی نجومی برای شروع، باید بدونید؛ توی این سایت پیدا میشه...
    در رابطه با سایتهای عکاسی هم، کافیه که یک سرچ توی گوگل بکنید تا سایتهای متنوعی برایتون بیاد. ولی باز من سایت http://www.prosphotos.com/ رو پیشنهاد میکنم؛ که در صفحه اول این سایت، یکسری موضوعاتی رو میبینید که با کلیلک بر روی هر کدوم، وب سایتهای مرتبط با همون موضوع رو براتون نمایش میده.
    امضای ایشان
    یه چیزایی بعدا معلوم خواهد شد؛ صبر باید و همت!

9. 10 کاربر مقابل از kh.maroufi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2990
    تشکر شده 20 بار در 4 ارسال

...

ba dorod ba ejazeye sahebane fan
    khob mage honar joze elm nist ?har do dayereye motahedolmarkaz hastand khob?

ba mehr

برگردان فارسي :

با دورد با اجازهٔ صاحبان فن
    خوب مگه هنر جز علم نیست ؟هر دو دایره متحدالمرکز هستند خوب؟

با مهر
    --------------------------------------------

افزوده شده توسط مدير :

كاربر گرامي ضمن تشكر از مشاركت شما در بحث

استفاده از حروف انگليسي براي درج مطالب فارسي در سايت مجاز نيست .

در صورت تمايل مي توانيد براي برگردان به حروف فارسي از سايت http://www.behnevis.com/ استفاده كنيد

11. 3 کاربر مقابل از azadeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9257
    تشکر شده 1,066 بار در 151 ارسال

این وقت صرف چه شد؟

سلام خدمت همه دوستان عزیزم

باور بفرمایید نمی دونم باید تشکر کنم از شما یاگله و شکایت؟؟!!!

آخه عزیزان من اسم این تاپیک "عکاسی نجومی علمی" هستش . 45 دقیقه وقت گذاشتم تمام مطالب شمارومطالعه کردم. فکر می کردم توی این تاپیک می تونم روشهایی جهت تهیه عکسهای علمی-نجومی بدست بیارم که متاسفانه هیچ چیز دستگیرم نشد. یعنی حتی یک تکنیک!
    به نظر خودتون بهتر نبود که برای این بحث ها یک تاپیک دیگه با نام مثلا" بحث آزاد. یا مثلا" تعریف مفاهیم نجومی. یا یه همچین چیزی باز می کردید و باهم مباحثه می کردید؟

اصلا" بحثی نشده که من بخوام در اون شرکت کنم اما باتوجه به نام تاپیک و نظرات دوستان لازم دونستم این نکته رو ذکر کنم : فرق عکس علمی نجومی با عکس هنری نجومی در 2 چیزه :

1. داده های عکس علمی بطور کامل به پیوست تصویر موجوده و اساسا" اون داده ها هستن که عکس روعلمی می کنن.
    2. عکس علمی پردازش میشه اما هیچوقت ویرایش نمیشه!

موفق باشید
    امضای ایشان
    شرکت چشم انداز آسمان
    پیشرو در بومی سازی فن آوری های مرتبط با ستاره شناسی
    طراحی و تولید تجهیزات ستاره شناسی
    www.skyviews.ir

13. 3 کاربر مقابل از عباس احمدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536
    تشکر شده 2,761 بار در 325 ارسال

عکاسی نجومی علمي (مباحثه)         
    نقل قول نوشته اصلی توسط عباس احمدیان نمایش پست ها
    سلام خدمت همه دوستان عزیزم

باور بفرمایید نمی دونم باید تشکر کنم از شما یاگله و شکایت؟؟!!!

آخه عزیزان من اسم این تاپیک "عکاسی نجومی علمی" هستش . 45 دقیقه وقت گذاشتم تمام مطالب شمارومطالعه کردم. فکر می کردم توی این تاپیک می تونم روشهایی جهت تهیه عکسهای علمی-نجومی بدست بیارم که متاسفانه هیچ چیز دستگیرم نشد. یعنی حتی یک تکنیک!
    به نظر خودتون بهتر نبود که برای این بحث ها یک تاپیک دیگه با نام مثلا" بحث آزاد. یا مثلا" تعریف مفاهیم نجومی. یا یه همچین چیزی باز می کردید و باهم مباحثه می کردید؟

اصلا" بحثی نشده که من بخوام در اون شرکت کنم اما باتوجه به نام تاپیک و نظرات دوستان لازم دونستم این نکته رو ذکر کنم : فرق عکس علمی نجومی با عکس هنری نجومی در 2 چیزه :

1. داده های عکس علمی بطور کامل به پیوست تصویر موجوده و اساسا" اون داده ها هستن که عکس روعلمی می کنن.
    2. عکس علمی پردازش میشه اما هیچوقت ویرایش نمیشه!

موفق باشید
    این تاپیک برای بحث در مورد عکاسی علمی در نجوم هست نه صرفاً قراردادن مطلب آموزش عکاسی یا تکنینک ها . و اساساً تعریفی که از این عکاسی دارید درست نیست به نظر من .
    داده در عکاسی علمی چیزی خارج از تصویر نیست که بخواد به پیوست تصویر باشه . حتی مواردی مثل زمان نوردهی یا gian یا temp یا ..... در هدر خود تصویر موجوده و چیزی نیست که به پیوست باشه .
    اتفاقاً عکس علمی بسیار زیاد ویرایش میشه . اما ویرایش غیر علمی نمیشه . ویرایش تصاویر علمی بسیار زیاده . برای مثال فقط در طیف ها به خصوص خورشید خطوط موجود همیشه دارای انحنا یا شیب هستن و به صورت کاملاً جدی باید ویرایش بشه و تصحیح بشه .
    پردازش در این تصاویر به شکلی که رایج در کارهای تصاویر زیبا هست نیست به هیچ وجه . و پردازش صرفاً داده کاهی هست و یا افزایش نسبت سیگنال به نویز .
    پس فکر کنم به هیچ وجه تعریفی که از داده علمی دارید درست نباشه .
    امضای ایشان
    هر چه با من اینجاست رنگ رخ باخته است آفتابی هرگز گوشه چشمی هم بر فراموشی این دخمه نینداخته است
    اندر این گوشه خاموش فراموش شده کز دم سردش هر شمعی خاموش شده یاد رنگینی در خاطر من گریه می انگیزد
    ارغوانم آنجاست ارغوانم تنهاست ارغوانم دارد می گرید
    چون دل من که چنین خون ‌آلود هر دم از دیده فرو می ریزد

15. 2 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)