صفحه 5 از 10 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 95

موضوع: روشهاي رصد اجرام اعماق آسمان

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

smile روشهاي رصد اجرام اعماق آسمان

با سلام خدمت دوستان عزيز آوا استاري

بي شك يكي از اهداف اصلي در رصدهاي آماتوري يافتن و رصد كردن اجرام سماوي است كه علاوه بر زيبايي و جذابيت تاثير آموزشي قابل توجهي هم دارند.

اما يافتن اجرام سماوي بدون راهنمايي كار ساده اي نيست؛ ازاينرو قصد داريم دراين تاپيك تكنيكهاي يافتن هر جرم سماوي را بصورت مجزا بررسي ميكنيم

نكات حائز اهميت:
    ١- تقسيم بندي جرم مهم نيست و ميتواند مسيه، NGC ، IC يا هر جرم ديگري باشد
    ٢- دوستان ميتوانند هر روشي كه براي يافتن جرم مورد بررسي دارند را ارائه نمايند(گام به گام، سيستم زاويه اي و....)
    ٣- اگر به همراه تكنيك پيدا كردن نحوه تشخيص جرم، بزرگنمايي مورد نياز براي رصد و ... نيز ذكر شود بسيار كاربردي خواهد بود زيرا دربرخي مكانها مانند صورفلكي قوس و عقرب بخاط تعداد بالاي اجرام تشخيص انها كمي دشوار ميشود

آسمون دلتون پرستاره

نکته:

یرای اینکه اجرام مورد بحث و بررسی تا اینجا مشخص باشند همکار گرامیمان آقای امیر علی زحمت کشیده و اجرام مورد بررسی را به صورت لینک مشخص کرده اند.

اجرامی هم که ثبت شده و هنوز مورد بررسی قرار نگرفته اند پس از بررسی به صورت لینک به پست مورد نظر مرتبط میشوند.

ویرایش توسط Amirali : 02-20-2014 در ساعت 12:25 AM

2. Top | #41
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

با تشکر از امیر علی عزیز برای مشارکت در روشهای پیدا کردن این اجرام عمقی و زیبا ذکر نکاتی را لازم میدونم.

اول اینکه روشهای پیدا کردن اجرام عمقی آسمان در بین منجمین یکسان نیست و بنا به تجارب شخصی ممکن است متفاوت باشد.

یکی از دلایل ایجاد این تایپیک هم ارائه این روشها و آشنائی اعضا با این روشهاست.ممکن است یکی با روش پرش ستاره ای و دیگری با ترسیم شکلی هندسی یا غیر هندسی که خود منجم و بنا به سلیقه و دید خود رسم میکند به یافتن اجرام بپردازند.

اغلب اوقات ما برای یافتن اجرام عمقی تنها هستیم و با استفاده از تلسکوپ یا دوربین نقشه ها و اطلسها به این کار مبادرت میکنیم و هنگام کار با این ابزار از جهت های گوناگون به جرم مورد نظر میرسیم که به نظر من خیلی جالب توجه است.

برای مثال من هنگام یافتن سحابی هلیکس که آقای امیر علی در پست قبلی تشریح کردند روش دیگری دارم و از ستاره ی فم الحوت کمک میگیرم.

اگر دیگر دوستان هم در این موارد روش متفاوتی بکار میگیرند عنوان کنند تا با روشهای هم آشنا شویم و شاید روش بهتری یاد بگیریم یا از تلفیق این روشها سریعتر به هدف برسیم.

خودم برای یافتن هلیکس ابتدا فم الحوت و سپس پرش به اپسیلون حوت و سپس پرش به سه ستاره ی تقریبا هم قدر در شمال اپسیلون حوت را برمیگزینم که آقای امیرعلی به صورت دو مثلث ترسیم کردند.

در تصویر زیر مسیر حرکت را نشان داده ام که به همان هدف منتهی میشود.

روشهاي رصد اجرام اعماق آسمان-untitled-image3-jpg

فلش بنفش ستاره ی فم الحوت را نشان میدهد.فلش آبی ستاره ی اپسیلون حوت جنوبی است.و سه ستاره ی هم قدر را با خط زرد رنگ میبینید که آقای امیرعلی با دو مثلث کنار هم ترسیم کردند.

اگر دوستان روشی غیر از این دو روش را انجام میدهند برای دیگر اعضا بیان کنند.با تشکر.

نکته ی آخر اینکه همه اجرامی که آقای امیرعلی عنوان کردند از جمله ام 72 و ام 73 و دو سحابی زحل و هلیکس از جمله اجرام سخت رصدی میباشند وبرای مشاهده آنها به آسمانی مناسب نیاز دارید.

ام 72 تقریبا کم نورترین خوشه ستاره ای فهرست مسیه است و ام 73 نیز تنها از 3 یا 4 ستاره تشکیل شده است.

هلیکس نیز بسیار محو است و آسمانی تاریک میطلبد.

برای دیدن سحابی زحل نیاز به آسمانی مناسب و بزرگنمائی بالا نیاز دارید.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

3. 11 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918
    تشکر شده 5,275 بار در 411 ارسال

با تشکر از آقای rezash به خاطر نکاتی که گفتن من یه نکته دیگه هم اضافه کنم
    روش رصدی یه جرم به زمان رصد ما هم بستگی داره

مثلا فرض کنید دمه صبحه و صورت فلکی دلو در حال طلوعه آسمون هم یواش یواش داره روشن میشه (اتفاقی که تو ماراتن مسیه قبل افتاد)

تو این موقعیت چه ستاره هایی که من گفتم چه فم الحوت که آقای rezash گفتن یا زیر افقه یا به خاطر ارتفاع کم دیده نمیشه

من چند بار سعی کردم که با روش خودم هلیکس رو پیدا کنم اما موفق نشدم و داشتم نا امید میشدم
    هر چی گشتم ستاره پرنور دیگه ای نزدیک هلیکس پیدا نکردم که بخوام از رو اون شروع کنم و آخرش مجبور شدم ار ستاره دلتا-جدی! به هلیکس برسم

این جور مواقع آدم مجبور میشه که از روش های غیر متعارفی مثل این استفاده کنه

یادم میاد که تو یکی دیگه از رقابت ها هم همین وضع برای کهکشان مثلث (که پیدا کردنش چندان سخت نیست) پیش اومده بود و یکی از دوستان من از 20 یا 30پرش ستاره ای (از دوتا صورت فلکی اونورتر شروع کرده بود!!) برای پیدا کردنش استفاده کرده بود.
    امضای ایشان
    Though my soul may set in darkness, it will rise in perfect light;
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night
    Follow me on 1X

5. 13 کاربر مقابل از Amirali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918

خوشه چوب لباسی

خوشه چوب لباسی یا cr399 واقع در صورت فلکی روباهک یکی از اجرام نسبتا ساده هست که حتی ممکنه بدون استفاده از روش خاصی مستقیما اونو پیدا کنید

اما به دلیل ازدیاد ستاره ها تو این منطقه ممکنه با مشکل مواجه بشید

برای رصد این خوشه بهتره از ستاره های الفا و بتا صورت فلکی تیر شروع کنید و بعد از پرش های زیر استفاده کنید
    البته باز هم یاد اوری میکنم که که این منطقه از آسمون پر از ستاره هست و حتی تشخیص این مثلث ها هم ممکنه دشوار باشه

این هم یک عکس از این خوشه زیبا

این خوشه تو آسمون خیلی تاریک به صورت یه هاله محو دیده میشه و به همین خاطر عبدالرحمن صوفی اون رو در فهرست خودش قرار داده و از اون به عنوان یه جرم غیر ستاره ای نام برده
    ویرایش توسط Amirali : 08-04-2012 در ساعت 01:11 PM دلیل: اضافه کردن منبع
    امضای ایشان
    Follow me on 1X

7. Top | #44
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918

صورت فلکی قوس - قسمت اول

صورت فلکی قوس با 15 جرم مسیه و ده ها جرم از سایر فهرست ها بدون شک یکی از جذاب ترین مناطق آسمان برای رصدگران است.

در این پست و چند پست بعدی روش های رصد اجرام ابن صورت فلکی را بررسی میکنیم

m54, m69 وm70 سه خوشه کروی واقع در قسمت جنوبی این صورت فلکی هستند
    با شروع از ستاره کسی-قوس و پرش های زیر میتونیم هر سه خوشه رو تو یه مسیر رصد کنیم

به یاد داشته باشید که این سه خوشه کروی کم نور (قدر8) و بسیار کوچک هستند (اندازه ظاهری) و تنها تفاوت آنها با ستاره های اطراف محو بودن انهاست و در بزرگنمایی های بالا قابل تفکیک هستند.
    ویرایش توسط rezash : 10-07-2013 در ساعت 12:44 AM
    امضای ایشان
    Follow me on 1X

8. 14 کاربر مقابل از Amirali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #45
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918

صورت فلکی قوس - قسمت دوم

در این پست به بررسی روش رصد 11 جرم از زیباترین اجرام مسیه می پردازیم که در ناحیه نسبتا کوچکی از آسمان در قلب راه شیری دور هم جمع شدن.

سحابی مرداب , سه تکه , امگا و عقاب همگی در این ناحیه از آسمان هستند

برای شروع کار و جارو کردن! این منطقه باید ستاره لاندا-قوس رو پیدا کنیم
    خوشه های کروی m22 و m28 در نزدیکی همین ستاره هستن و پیدا کردنشون کار سختی نیست

بعد از این کار سعی کنید ستاره مو-قوس رو پیدا کنید ( برای این که مطمئن شید ستاره ای که پیدا کردید همین ستارس به مثلثی که سمت چپش قرار داره توجه کنید)

بعد از یک پرش کوتاه به سمت شمال m24 تو میدان دید شما قرار میگیره
    m24 یک خوشه نیست بلکه تجمعی از ستاره هاست و اندازه بزرگی هم داره و شاید در میدان دید تلسکوپ شما جا نشه!

با استفاده از دو مثلث سمت راست m24 و دو پرش به خوشه باز m23 میرسید

دوباره به m24 برگردید و این بار به سمت چپ حرکت کنید. با استفاده از مثلث رسم شده و یا پرش از روی ستاره ها به خوشه باز m25 میرسید
    این خوشه کمی گسترده هست و با دوربین دوچشمی بسیار زیباتر از تلسکوپ دیده میشه

باز هم به m24 برگردید و اینبار به سمت شمال حرکت کنید. با استفاده از سه ستاره نسبتا پرنوری که تو یک خط هستن خوشه باز m18 رو پیدا کنید.

باز هم به سمت شمال برید تا به مثلث رسم شده تو شکل برسید. پایین این مثلث سحابی زیبای امگا یا قو (m17) رو میتونید ببینید. برای دیدن جزئیات این سحابی به آسمانی تاریک و فیلتر سحاب نیاز دارید.

باز هم شمال و اینبار سحابی عقاب (m16) که در صورت فلکی قوس قرار نداره و مربوط به صورت فلکی سرمار هست.

ممکنه تو این ناحیه انبوه ستاره ها مثلث ها و شکل هارو گم کنید! یا حتی شکل های مشابهی رو به اشتباه دنبال کنید . برای دوری از این کار بعد از هر پرش موقعیت خودتون رو با ستاره های پرنور چک کنید

برای رصد سحابی زیبای مرداب (m8) هم نیاز به روش خاصی نیست و انقدر پرنوره که با چشم برهنه هم دیده میشه.
    سحابی سه تکه (m20) و خوشه باز m21 هم در شمال سحابی مرداب قرار دارن و اگه دوربین دو چشمی داشته باشید هر سه تاشون تو میدان دید شما قرار میگیرن.

(تصویر از کتاب The Observer's Sky Atlas )

توصیه میکنم یک دایره با تلق به اندازه میدان دید ابزارتون (متناسب با اندازه نقشه ای که استفاده میکنید) درست کنید و موقع رصد یکبار پرش هارو با اون مرور کنید

این کار بهتون کمک میکنه که بدونید چه محدوده ای تو میدان دید شما قرار میگیره و همچنین شکل هایی که در نظر گرفتید تو میدان دید شما جا میشه یا نه!

همینطور دونستن قدر و اندازه جرم مورد نظر هم تو پیدا کردنش میتونه بهتون کمک کنه
    امضای ایشان
    Follow me on 1X

10. Top | #46
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

آف تاپيك

در بين آموزش هاي بسيار خوب اميرعلي عزيز من اين نكته رو به دوستان عرض كنم كه آقاي اميرعلي ، خودشان از برگزيدگان ماراتن مسيه هم هستند و انصافآ آموزش هايي كه

ارائه مي كنند براي كساني كه مي خواهند رصد با ابزار را خوب ياد بگيرند بسيار مفيد است .
    خلاصه گفتم كه بدانيد يكي از افرادي كه خودش در اين زمينه بسيار موفق بوده دارد به شما آموزش مي دهد

------

بعدا بايد يك فكري براي مدون كردن اين تاپيك خوب بكنيم

11. 18 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #47
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918

صورت فلکی قوس - قسمت سوم

رسیدیم به قسمت پایانی صورت فلکی قوس و دو خوشه کروی m55 و m75 که سخت ترین اجرام این صورت فلکی هستند و پیدا کردنشون نیازمند دقت زیادی هست.

اول از همه باید سه ستاره 58, 59 و 60 قوس رو که باهم یه مثلث تشکیل میدن پیدا کرد.

این مثلث با چشم برهنه هم دیده میشه و یک راه اینه که مستقیما به سمتش نشانه بریم.

اما این کار ممکنه سخت باشه و اگه موفق به انجامش نشدید ابتدا ستاره تاو-قوس رو پیدا کنید و به کمک اون ستاره پسی و بعدش 52 رو پیدا کنید و از روی اون به مثلث مورد نظر پرش بزنید.

حالا از سمت راست مثلث و اون رشته ستاره ای که علامت زدم یواش یواش پایین بیلید تا به مثلث بعدی برسید و باز هم پایین بیاید تا به مثلث آخر برسید
    m55 با ضلع عمودی این مثلث تشکیل یه مثلث دیگه میده
    تو این ناحیه تراکم تراکم ستاره ها نسبتا زیاده و شما رو تو پیدا کردن مثلث ها دچار مشکل میکنه
    دقت کردن به ستاره های رئوس مثلث ها که اکثرا چندتایی بصری هستن بهتون کمک میکنه

حالا برگردید به مثلث اول و در راستای ضلع عمودی به سمت بالا برید تا به یه ستاره که نسبت به ستاره های اطرافش پرنوره برسید .دقت کنید که یه ستاره دیگه هم نزدیکش هست (تقریبا دوتایی دیده میشه)

حالا با زاوی 45 درجه به سمت چپ برید تا به مثلث برسید و سعی کنید دوتا ستاره مقابل مثلث رو هم که تو شکل مشخص شده تو میدان دید خودتون بیارید
    الان m75 تقریبا در مرکز میدان دید شما قرار داره و کاملا شبیه یه ستارس با این تفاوت که محوه

باز هم تاکید میکنم که این دو جرم از اجرام نسبتا سخت هستن و تو پرش ها باید دقت زیادی داشته باشید.

امضای ایشان
    Follow me on 1X

13. 12 کاربر مقابل از Amirali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #48
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

یکی از زیبا ترین خوشه های ستاره ای آسمان شب,خوشه اردک وحشی یا ام11 میباشد.

این خوشه به این دلیل که در صورت فلکی بارزی نیست و همچنین در جوار اجرام عمقی زیادی که در قوس وجود دارد,کمی مهجور مانده است.

من هر بار که به این خوشه نگاه میکنم مدتی را محو زیبائی این خوشه میشوم.

بهترین راه پیدا کردن این خوشه,تشخیص صورت فلکی سپر میباشد که البته برای دیدن خوشه و این صورت فلکی هر چقدر آسمان تاریکتری داشته باشیم لذت بیشتری خواهیم برد.

این صورت فلکی کوچک در میان شلوغی ستارگان راه شیری و دربین دو صورت فلکی عقاب و قوس قرار دارد.همینطور صورت فلکی مارافسای در غرب این صورت فلکی است.

بهتر است از دم صورت فلکی عقاب نیز کمک بگیریم.

تصویر زیر نمائی از موقعیت این صورت فلکی است:

روشهاي رصد اجرام اعماق آسمان-untitled-imagett-jpg

خودم برای رصد ام 11 یکضرب از ام 16 به این خوشه میپرم.ولی برای تک رصد این خوشه بهتر است ابتدا صورت فلکی سپر را پیدا کنیم و سپس در حدود یک و نیم درجه ای جنوب شرقی ستاره بتای سپر خوشه را رویت کنیم.

تصویر زیر نمائی نزدیک تر را نشان میدهد:

روشهاي رصد اجرام اعماق آسمان-untitled-image-jpg

بر روی تصاویر کلیک کنید.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

15. 13 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #49
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918

صورت فلکی جدی

تنها جرم پرنور این صورت فلکی خوشه کروی m30 هستش

برای رصد m30 باید اول از همه ستاره زتا-جدی رو پیدا کنیم

این ستاره با ستاره های اطرافش یه پنج ضلعی تشکیل میده. دقت کنید همون مثلثی که تو شکل هست رو پیدا کنید.

حالا 2 راه دارید. یکی اینکه به سمت چپ برید و یکی هم این که پایین برید.

من مثلث پایینی رو که پرنورتر هست در نظر میگیرم و ادامه میدم.

راس سمت چپ این مثلث دقیقا داره راه رفتن به m30 رو نشون میده
    در همین امتداد حرکت کنید تا بعد از رد کردن یه ستاره نسبتا پرنور به m30 برسید

اگر هم دوربین 2 چشمی ادرید اون مثلث بزرگه تو میدان دید شما جا میشه و راهنمای خوبی هستش

البته من خیلیا رو میشناسم که بدون هیچ روشی مستقیما از رو ستاره زتا میپرن رو m30 !!!
    شما هم بعد از چندبار تمرین میتونید این کار رو امتحان کنید

امضای ایشان
    Follow me on 1X

17. 11 کاربر مقابل از Amirali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #50
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918

صورت فلکی هرکول

روشهاي رصد اجرام اعماق آسمان         
    این شب ها کمی بعد از غروب خورشید و تاریک شدن اسمون صورت فلکی هرکول یا جاثی رو میتونید تقریبا در سرسو کنار صورت فلکی شلیاق پیدا کنید

این صورت فلکی میزبان 2خوشه کروی پرنور m13 و m92 هستش

برای رصد m13 که بزرگترین خوشه کروی نیم کره شمالی و دومین خوشه کروی بزرگ آسمان هست , کافیه ستاره اتا-هرکول رو پیدا کنید.

سپس به اندازه 2 درجه (4ماه کامل) در راستای خط واصل 2 ستاره اتا و کسی به سمت ستاره کسی-هرکول برید تا این خوشه کروی زیبا تو میدان دید شما قرار بگیره.

برای رصد m92 باید ستاره پی-هرکول رو پیدا کنید.

این ستاره با دو ستاره کنارش یه مثلث تشکیل میده.
    از ضلع سمت چپ به طرف بالا برید تا به مثلثی که تو شکل هست برسید.

حالا باید با یه پرش نسبتا بلند به مثلث کوچک سمت راست تصویر برید
    و از اونجا در امتداد ضلع سمت راست مثلث حرکت کنید تا به مثلث اخر برسید

این مثلث داره به m92 اشاره میکنه

امضای ایشان
    Follow me on 1X

19. 11 کاربر مقابل از Amirali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 10 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)