صفحه 1 از 10 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 95

موضوع: روشهاي رصد اجرام اعماق آسمان

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

smile روشهاي رصد اجرام اعماق آسمان

با سلام خدمت دوستان عزيز آوا استاري

بي شك يكي از اهداف اصلي در رصدهاي آماتوري يافتن و رصد كردن اجرام سماوي است كه علاوه بر زيبايي و جذابيت تاثير آموزشي قابل توجهي هم دارند.

اما يافتن اجرام سماوي بدون راهنمايي كار ساده اي نيست؛ ازاينرو قصد داريم دراين تاپيك تكنيكهاي يافتن هر جرم سماوي را بصورت مجزا بررسي ميكنيم

نكات حائز اهميت:
    ١- تقسيم بندي جرم مهم نيست و ميتواند مسيه، NGC ، IC يا هر جرم ديگري باشد
    ٢- دوستان ميتوانند هر روشي كه براي يافتن جرم مورد بررسي دارند را ارائه نمايند(گام به گام، سيستم زاويه اي و....)
    ٣- اگر به همراه تكنيك پيدا كردن نحوه تشخيص جرم، بزرگنمايي مورد نياز براي رصد و ... نيز ذكر شود بسيار كاربردي خواهد بود زيرا دربرخي مكانها مانند صورفلكي قوس و عقرب بخاط تعداد بالاي اجرام تشخيص انها كمي دشوار ميشود

آسمون دلتون پرستاره

نکته:

یرای اینکه اجرام مورد بحث و بررسی تا اینجا مشخص باشند همکار گرامیمان آقای امیر علی زحمت کشیده و اجرام مورد بررسی را به صورت لینک مشخص کرده اند.

اجرامی هم که ثبت شده و هنوز مورد بررسی قرار نگرفته اند پس از بررسی به صورت لینک به پست مورد نظر مرتبط میشوند.

ویرایش توسط Amirali : 02-20-2014 در ساعت 12:25 AM

2. Top | #2
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

ضمن تشکر از آقای طامهری به خاطر تایپیک خوبشون و همینطور تشکر از حمایت همیشگی آقای امام از اعضاء

رصد اجرام عمقی آسمان همیشه برای من دلچسب و جالب بوده و هست و کمتر رصدگری هست که از رصد این اجرام لذت نبرد.

از پست ابتدائی آقای طامهری اینگونه به نظر میرسد که قرار است به تفصیل و یک به یک به چگونگی رصد این اجرام بپردازیم که فکر میکنم بیشترین منفعت رو برای منجمینی دارد که میخواهند برای اولین بار به رصد این اجرام بپردازند یا در مسابقاتی از قبیل مسیه یا صوفی شرکت کنند.

به دلیل شرایط رصدی متفاوتی که بسیاری از این اجرام با یکدیگر دارند تکنیکهای رصدی مختلفی نیز برای هریک وجود دارد.طبیعتا رصد جرمی همچون سحابی جبار m42 یا کهکشان آندرومدا m31 بسیار راحت تر از سحابی هلیکس یا بعضی کهکشانهای کم نور سنبله و دب اکبر است.

اینکه بتونیم همراه با این تایپیک تجربه ای عملی را نیز به مرور با دیگر رصد گران داشته باشیم نیز بسیار مفید است.

البته در تایپیکهائی مثل تایپیک تکنیکهای رصدی به طور کلی در مورد نوع رصد اجرام بحث میشود ولی اینکه هریک از این اجرام را به صورت منفرد و با چه نوع تکنیکی و در چه آسمانی میتوان یافت هم مهم است.مثلا کدام جرم را با سیستم زاویه ای و کدام جرم را پرش ستاره ای میتوان یافت و یا مثلا برای پیدا کردن سحابی حلقه از چه بزرگنمائی استفاده کنیم.

فقط آقای طامهری لطف کنند بگویند چطور و از کجا شروع کنیم.صورت فلکی به صورت فلکی جلو بریم یا به ترتیب فهرست مسیه یا قرارگیری در نصف النهار یاغیره..

بسیاری از اجرام به خاطر درخشندگی کمتر در شهرهای بزرگ قابل رصد نیستند و حتی در آسمانهای نسبتا خوب هم به سختی رویت میشوند.که میتوان به ترتیب به شرایط رصدی آنها نیز اشاره کرد که مثلا در چه آسمانی و با چه تلسکوپی و با چه بزرگنمائی مناسبی میتوان این اجرام را دید.و کلا این اجرام به چه شکلی دیده میشوند.

در ادامه موفق باشید.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

3. Top | #3
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

خوشه دوتايي c14(اچ و خي)

با اجازه دوستان پست گذاري در تاپيك رو اغاز ميكنيم

اولين جرمي كه بررسي خواهد شد خوشه دوتايي c14 است كه درميان منجمان به "اچ و خي" معروف است
    اين جرم در صورت فلكي برساووش قرار دارد ولي اغلب ادرس آن در ورت فلكي ذات الكرسي ميدهند

نحوه يافتن:
    تصوير زير صورت فلكي ذات الكرسي است. از ستاره ي گاما(ستاره مركزي ذات الكرسي) خطي به ستاره دلتا(نزديكترين ستاره به ستاره گاما كه درشكل هم مشخص است) رسم كنيد، اين خط را دو برابر خودش امتداد دهيد(به سمت صورت فلكي برساووش) در اينجا شما در ميان رد كهكشان خواهيد بود و خوشه دوتايي مذكور همينجاست.

در صورتي كه آسماني با قدر ٥ به بالا، بالاي سرشما باشد مي توانيد با چپ چپ نگاه كردن اين جرم را با چشم غير مصلح هم بيابيد
    براي ديدن اين دو خوشه ي زيبا در كنار هم يك دوربين ٧٠*١٥ هم كفايت ميكند ولي اگر قصد رصد آن با تلسكوپ را داريد با بزرگنمايي ٣٠ برابر (البته با ميدان ديد باز مثلا چشمي هاي ٢اينچ)
    تشخيص اين جرم بسيار ساده است، شما در پشت اپتيك خود٢ كپه ستاره را در خيل ستارگان رد كاهكشان ميبينيد كه همين خوشه دوتايي ماست
    امضای ایشان

4. Top | #4
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19
    تشکر شده 746 بار در 117 ارسال

سلام
    خیلی از جاها روش هایی که شما میگید رو میگن و فکر نکنم کسی در پیدا کردن این مطلب ها مشکلی داشته باشه.این روش ها معمولا هم برای اجرام پرنور به کار میره.(منظورم از این روش، خط فرضی و وصل کردن و امتداد و ... است)
    به نظر من بهتره به جای توضیح دادن به این روش، روش اصلی رو بگیم.روش پرش ستاره ای بهترین روش ممکن هست و میشه برای همه ی اجرام ازش استفاده کرد.استفاده از اشکالی مثل مثلث هم میتونه در این روش خیلی کمک کننده باشه.اما نکته ی مهم این هست که این روش سلیقه ای هست.مثلا شاید من ngc5907 رو با مثلث کنارش بشناسم و شما اصلا از سمتی که من اومدم نیومده باشی و کلا مثلثی ندیده باشی!!
    بهتره اصول کار گفته بشه و بعد مسیر رو خود دوستان مشخص کنند.بعد می تونیم نظر ها رو جمع آوری کنیم و بهترین راه رو بگیم.
    نکته ی دیگه ای هم که میخواستم یگم اینه که این تاپیک یک کم سطحش بالاتر باشه و اجرامی مثل خوشه ی دوتایی معرفی نشن.فکر کنم تالار به این سطح رسیده(شاید هم من اشتباه فکر می کنم).

5. 14 کاربر مقابل از only orion عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #5
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط only orion نمایش پست ها
    سلام
    خیلی از جاها روش هایی که شما میگید رو میگن و فکر نکنم کسی در پیدا کردن این مطلب ها مشکلی داشته باشه.این روش ها معمولا هم برای اجرام پرنور به کار میره.(منظورم از این روش، خط فرضی و وصل کردن و امتداد و ... است)
    به نظر من بهتره به جای توضیح دادن به این روش، روش اصلی رو بگیم.روش پرش ستاره ای بهترین روش ممکن هست و میشه برای همه ی اجرام ازش استفاده کرد.استفاده از اشکالی مثل مثلث هم میتونه در این روش خیلی کمک کننده باشه.اما نکته ی مهم این هست که این روش سلیقه ای هست.مثلا شاید من ngc5907 رو با مثلث کنارش بشناسم و شما اصلا از سمتی که من اومدم نیومده باشی و کلا مثلثی ندیده باشی!!
    بهتره اصول کار گفته بشه و بعد مسیر رو خود دوستان مشخص کنند.بعد می تونیم نظر ها رو جمع آوری کنیم و بهترین راه رو بگیم.
    نکته ی دیگه ای هم که میخواستم یگم اینه که این تاپیک یک کم سطحش بالاتر باشه و اجرامی مثل خوشه ی دوتایی معرفی نشن.فکر کنم تالار به این سطح رسیده(شاید هم من اشتباه فکر می کنم).
    سلام only orionگرامي
    حرف شما متين است اما مهم يافتن جرم است به اسان ترين روش است؛ پشت اپتيك ما بدنبال كاربردي ترين روش هستيم نه با كلاس ترين آن. اما انتخاب بهترين روش از ميان روشهاي پيشنهادي فكر بسيار خوبي است
    در مورد سطح تاپيك بنده معتقدم تمامي جرمها جاي كار براي بررسي دارند و علت گذاشتن جرم ساده اي در اولين پست هم همين است(همه اجرام مي توانند بررسي شوند)، مطمئنا اين اجرام براي حرفه اي ها اجرام پيش پا افتاده اي هستند اما اين را هم در نظر داشته باشيم كه بسياري از افراد در رصدهاي اپتيكي مبتدي هستن. البته ميتوان اجرام سخت و اسان را در لابلاي هم بررسي نمود تا تاپيك براي كليه افراد اعم از مبتدي و حرفه اي مثمر ثمر باشد
    تاپيك تازه اول راه است؛ شب دراز است و قلندر بيدار

موفق باشيد
    امضای ایشان

7. 23 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #6
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

نقل قول نوشته اصلی توسط only orion نمایش پست ها
    سلام

من شخصا فکر میکنم برای هر جرمی باید روش خاصی در نظر گرفت.

مثلا همین خوشه دوقلو یا امثال این جرم که تا حدودی بارز هستند را میتوان به همین روش که خطی از دو ستاره پرنور بکشیم و در قسمتی یا در امتداد آن جرم را پیدا کنیم.شما اگر در آسمانی معمولی هم به این قسمت آسمان نگاه کنید از تجمع ستاره های آن محدوده خوشه دوقلو را تشخیص میدهید.

ولی برای بعضی قسمتهای آسمان که کم ستاره تر هستند و جرم مورد نظر نیز زیاد بارز نیست باید از روشهای دیگر مثل پرش ستاره ای استفاده کرد.

مثلا برای پیدا کردن سحابی هلیکس در صورت فلکی دلو شاید بتوان راههای مختلفی استفاده کرد.خودم شخصا برای پیدا کردن این جرم از ستاره ی فم الحوت کمک میگیرم که پر نورترین ستاره ی این قسمت از آسمان است.

از فم الحوت به ستاره ی اپسیلون حوت جنوبی و سپس بالاتر از آن سه ستاره تقریبا هم قدر هستند که سحابی هلیکس نزدیک به ستاره ی وسط می باشد.(اگر بتونم عکسش رو میذارم)

البته به نظر من هر شخصی برای راحتی کار خود میتواند نزدیک به جرمهای مورد نظر با ستارگانی که فقط با تلسکوپ و دوربین مشخص هستند اشکال یا صورت واره هائی ترسیم کند که در پیدا کردن جرم مورد نظر مفید باشند.
    امضای ایشان

9. 18 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #7
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1044
    تشکر شده 483 بار در 40 ارسال

از نظر من پيدا کردن هر جرم روش خاص خودشو مي طلبه.اما فکر ميکنم به طور کلي براي تلسکوپي که فوکوس بالايي داره و ميدان ديدش هم کم هست روش پرش ستاره اي مناسبتر باشه اما در شرايطي براي اطمينان از درست بودن محل دقيق جرم ميتونيم اشکالي هندسي و فرضي در اطرافش در نظر بگيريم و با مقايسه با نقشه ي آسمان صحت اون رو تائييد کنيم. اين موضوع موقعي که به دنبال جرمي کم فروغ و مشکوک هستيم بسيار کاربرد داره که اکثرا سحابي ها و يا کهکشانها از اين دسته اجرام هستند.اما براي دوچشمي ها که ميدان ديد وسيع تري دارند و از طرف دیگه وارونگی تصویر هم در کار نیست، روش هندسي رو ترجيح ميدم(روش امتداد خطوط واصل، نيمساز زاويه اي، مثلث سازي و ...).البته اين روش هم در قسمتهايي از آسمان مثل نوار راه شيري(خصوصا مرکز اون) که تراکم ستاره ها در اون زياده دقت و حوصله ي بيشتري ميخواد.به نظرم ترکيبي از اين دو روش هم ميتونه خيلي جاها بسيار مفيد باشه.شرايط براي دوستان متفاوته که همين امر باعث متفاوت بودن روش رصد و روش هاي ابتکاري متنوع ميشه.

به عنوان مثال مسلما پيدا کردن کهکشان مثلث M33 در شهر به سادگي پيدا کردن اون در تاريکي هاي خارج از شهر نيست.اما ميتونيم حتي در نور مزاحم شهر هم با امتداد دادن پاره خط μآندرومدا-ميراک در خلاف جهت کهکشان آندرومدا به قسمتي ابر مانند برسيم
    که در نگاه اول بسيار بسيار کم نور هست(مسلما در تاريکي خارج از شهر اوضاع خيلي بهتره).اينجاست که مي تونيم به روش پرش ستاره اي اعتماد کنيم.نقشه به ما ميگه HIP7906 پرنورترين ستاره در نزديکي اين کهکشانه اگه کادري که ما اونو گرفتيم در نزديکيش ستاره اي با اين مشخصات باشه ميتونيم تا حد زيادي مطمئن بشيم که اون توده ي ابر مانند همون M33 هست اگر چه که نمي تونيم اونطور که در کتابها و عکسها نشونش دادند اونو ببينيم.
    يا اينکه بگيم M33،HIP7906 و ستاره ي راس المثلث(در صورت فلکي مثلث) تقريبا در يک راستا هستن و راس المثلث از HIP7906 پر نور تره،يا اينکه اگه دوربين دوچشمي داريم بگيم ميراک، راس المثلث و M33 تقریبا یک مثلث متساوي الساقين مي سازند که M33 راس اين مثلثه.
    امضای ایشان
    " Eppur si muove "

11. 16 کاربر مقابل از Scorpius عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #8
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

با مشورتی که با آقای طامهری داشتم قرار شد اجرامی که تا قبل از نیمه شب به نصف النهار رسیده اند را مورد بررسی قرار دهیم که اگر دیگر دوستان هم قصد رصد و بررسی داشتند این وقت رو در طی چند شب داشته باشند.

مثلا همین جرمی (کهکشان مثلث یا ام 33) رو که دوستمون(اسکورپیوس) قرار دادند از این جمله است و فعلا بهترین زمان رصدی را تا قبل از ساعات رو به نیمه شب داره.ممنون.
    امضای ایشان

13. 15 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #9
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها

مثلا برای پیدا کردن سحابی هلیکس در صورت فلکی دلو شاید بتوان راههای مختلفی استفاده کرد.خودم شخصا برای پیدا کردن این جرم از ستاره ی فم الحوت کمک میگیرم که پر نورترین ستاره ی این قسمت از آسمان است.

از فم الحوت به ستاره ی اپسیلون حوت جنوبی و سپس بالاتر از آن سه ستاره تقریبا هم قدر هستند که سحابی هلیکس نزدیک به ستاره ی وسط می باشد.(اگر بتونم عکسش رو میذارم)
    روشهاي رصد اجرام اعماق آسمان-untitled-image-jpg

سحابی هلیکس در مرکز تصویر قرار دارد.
    امضای ایشان

15. 12 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #10
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    947
    تشکر شده 423 بار در 51 ارسال

روشهاي رصد اجرام اعماق آسمان         
    سلام من چیز زیادی از پیداکردن اجرام مسیه نمیدونم راستش الان از صحبتهای موجود زیاد سر در نمیآرم
    میشه یکم بیشتر و پایه ای تر توضیح بدین؟ (البته اگه این تاپیک همچین هدفی داشته باشه....)
    امضای ایشان
    همین !

17. 8 کاربر مقابل از sunriseprime عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 10 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)