صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 26 , از مجموع 26

موضوع: مقیاس کیهان

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1668
    تشکر شده 689 بار در 92 ارسال

Post مقیاس کیهان

همراهان آسمانی سلام
    یگانه آفریدگار جهان پرده ای سیاه بالای سر ما گسترانید و اسمش را آسمان نهاد ...
    همه ما از زمانی که نجوم را آموختیم قطعا برایمان پیش آمده که از ساختار بزرگ مقیاس عالم در حیرت و شگفتی بمانیم با دانستن این موضوع است که ستاره شناسی با عنوان علمی فروتن کننده و شخصیت ساز شناخته می شود .
    به شخصه همیشه این بخش از نجوم برایم جذاب بوده است .
    در 28 مهر ماه امسال در یک رصد خانوادگی یکی از اعضای مرکز نجوم ادیب سمیناری با عنوان مقیاس کیهان ارائه داد این سمینار با استقبال بی نظیر مردم روبه رو شد و این جمله را از زبان چند نفر شنیدم که می گفتند :
    کاش زودتر از اینها می دانستیم که این ستارگانی که بر بالای سر ما قرار دارند بسیار بزرگتر از خورشید هستند.
    پس از آن این سمینار بیش از چندین بار از 28 مهر تا کنون در رصدهای عمومی و دیگر برنامه های نجومی ارائه داده شده و مثل قبل مورد توجه قرار گرفته است .
    دوسال پیش هم خودم با دیدن عکسی از زمین که توسط فضاپیمای کاسینی از روی زحل گرفته شده بود به نجوم علاقه مند شدم
    به ویژه اینکه این بخش از نجوم در آیه ای زیبا از قرآن کریم کاملا مشهود است :
    قطعا آفرینش آسمانها و زمین بزرگتر و شکوهمندتر از آفرینش مردم است ولی بیشتر مردم نمی دانند ....سوره غافر آیه 57
    برای همین تصمیم گرفتم این تاپیک رو در این فروم ایجاد کنم که اتفاقا جای خالی همچین موضوعی کاملا حس می شد به امید این که مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.
    هدف کلی این تاپیک بررسی ساختار بزرگ مقیاس کیهان از جز به کل است .
    از تمامی مدیران و کاربران این انجمن که از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند خواهشمندم جهت رشد و ارتقا این تاپیک بنده را یاری کنند .
    و همچنین از شما درخواست می کنم که جدیدترین خبرها-تصاویر و فیلم های مرتبط با این موضوع را در این قسمت قرار دهید.

2. Top | #21
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3172
    تشکر شده 329 بار در 38 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط aysa نمایش پست ها
    دوستان من يه نظري دارم لطفا منو دراين مورد راهنمايي كنين.همه ي مادراين بحث ها مثال بادكنكو شنيديم.باتوجه به اين كه درهنگام پيدايش جهان عالم خيلي كوچيك بوده ومهبانگ در كل عالم كه ازيه نقطه هم كوچكتر بوده شروع شده ومثل يك خمير يا همون بادكنك خودمون تشكيل شده حالا هرچه قدر هم بزرگ باشه هرچه قدر هم قابل درك نباشه اما بايد يه مركزي داشته باشه.مگه نه؟
    يابايد اين طورباشه يا براي ردش بايد نظريه ي بيگ بنگو كنار بذاريم.............
    سلام دوست من...
    راستش این مباحث تاپیک خیلی به مباحث تاپیک انفجار بزرگ نزدیکه...فکر میکنم اگر اون رو مطالعه کنی جواب سوالات خودتو پیدا میکنی چون در مورد بیگ بنگ خیلی خوب و جامع توضیح داده شد..
    امضای ایشان
    you can always find the sun within yourself if you will only search

3. 5 کاربر مقابل از estardast عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلاي كشوري المپياد نجوم
    مدال برنز جهاني المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1783
    تشکر شده 2,171 بار در 243 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط aysa نمایش پست ها
    دوستان من يه نظري دارم لطفا منو دراين مورد راهنمايي كنين.همه ي مادراين بحث ها مثال بادكنكو شنيديم.باتوجه به اين كه درهنگام پيدايش جهان عالم خيلي كوچيك بوده ومهبانگ در كل عالم كه ازيه نقطه هم كوچكتر بوده شروع شده ومثل يك خمير يا همون بادكنك خودمون تشكيل شده حالا هرچه قدر هم بزرگ باشه هرچه قدر هم قابل درك نباشه اما بايد يه مركزي داشته باشه.مگه نه؟
    يابايد اين طورباشه يا براي ردش بايد نظريه ي بيگ بنگو كنار بذاريم.............
    نه!اینکه بگیم عالم مرکز داره با مدل بیگ بنگ در تناقضه(فکر کنم منظور شما این بود که بیگ بنگ مرکز باید داشته باشه)تو مدل استاندارد کیهان شناسی یا همون بیگ بنگ دو فرض اساسی داریم که همگنی و همسانگردی عالمه(همگن یعنی هیچ مکان مرجعی نداریم و همسانگرد یعنی هیچ جهت مرجعی نداریم)که اثبات میشه قانون هابل که از تجربه هم بدست میاد به این اشاره داره. حالا اگه مرکزی باشه شما فرض مدل رو نقض کردید یعنی همگنی! پس اتفاقا مرکز نداشتن لزوم همگنی هستش
    ویرایش توسط erfan bayat : 04-05-2013 در ساعت 10:45 AM
    امضای ایشان
    اگر ذهن ما اونقد ساده بود که راحت درکش میکردیم اونموقع اونقدر احمق بودیم که نمیتونستیم درکش کنیم

5. 2 کاربر مقابل از erfan bayat عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1668

بزرگترين اجرام در کيهان

شاید برای شما هم چنین سوالی پیش آمده باشد که بزرگترین ها در دنیای پیرامون ما کدام اجسام می باشند. اگر تاکنون در نزديکي اهرام مصر و يا برج دبي ايستاده باشيد عظمت و بزرگي اين سازه ها شما را حيرت زده خواهند نمود. اما آنچه در این مقاله به برسی آن خواهیم پرداخت به چنان ساختارهای عظیمی در جهان اشاره دارد که حتی تصور اندازه برخی از آنها نیز دشوار است.
    در ادامه این مطلب، 10 انتخاب برتر برای بزرگ ترین اجرام در کیهان را به شما معرفی خواهیم نمود. در این مقاله با بزرگ ترین سیاره، بزرگ ترین ستاره، بزرگ ترین سنگ آسمانی، بزرگ ترین سیاهچاله ، بزرگ ترین کهکشان، و دیگر ساختارهایی از کیهان آشنا خواهید شد که شاید تاکنون حتی نام آنها را نیز نشنیده باشد. اینها بزرگترین اجرام در جهان هستی می باشند:

10 - بزرگترين سيارک
    "سرس" بزرگ ترين سيارکي (asteroid) است که تاکنون شناسيايي شده است. اين سيارک در حدود 600 مايل (به بزرگي کاليفرنيا) قطر دارد. سرس آنقدر عظيم است که نيروي گرانشي اش آنرا وادار به داشتن شکلي کروي نموده و همچنين لقب "سياره کوتوله" با آن داده شده است. اين سيارک آنقدر بزرگ است که شامل 25% درصد از جرم کمربند سيارک ها مي باشد. اگر شما کليه اجرام موجود در کمربند سيارک ها را در کنار يکدگير جمع کنيد، جسم حاصله تنها 2.5 برابر از سرس بزرگتر خواهد بود.

9- بزرگترين سياره
    سياره TRES4که در صورت فلکي هرکول واقع شده است داراي قطري 70% بزرگتر از سياره مشتري است، اگرچه جرم آن هشتاد درصد از مشتري کمتر مي باشد. اين بزرگترين سياره اي است که تاکنون شناسايي نموده ايم.
    بروزرساني: يافته هاي علمي جديد نشان مي دهد که ظاهراً سياره فراخورشيدي WASP-17bحتي از سياره TRES4نيز بزرگتر است. باوجود اينکه شعاع آن دوبرابر سياره مشتري است، تنها نيمي از جرم مشتري را داراست. اين حتي آنرا در درجه اي سبک تر از سيارهTRES4قرار داده است.

8- بزرگترين ستاره
    VY Canis Majorisبزرگترين ستاره اي است (در قطر) که تاکنون شناسايي شده است. اين ستاره از خانواده ستارگان مشهور به "غول هاي قرمز" مي باشد. قطر اين ستاره 2000 بار بزرگ تر از خورشيد است و براي پرسرعت ترين اتومبيل جهان 2600 سال زمان نیاز است تا مسير دور آن را يکبار پيمايش نمايد. اگر شما ستاره VY Canis Majoris را جايگزين خورشيد منظومه شمسي نماييد، شعاع آن از سياره زحل عبور خواهد نمود (براي مقايسه اندازه آن با خورشيد به تصوير مقابل نگاه کنيد )

7- بزرگترين سياه چاله
    سياه چاله ها از لحاظ فيزيکي مناطق عظيمي از فضا نمي باشند. اما با نظر گرفتن جرم بسيار بالاي آنها، سياه چاله ها از جمله بزرگترين اجرام موجود در کيهان قلمداد مي شوند. quasar OJ287بزرگترين سياه چاله اي است که ما تاکنون شناسايي نموده ايم. بر اساس محاسبات تخمين زده مي شود که اين سياه چاله بسيار عظيم جرمي معادل با 18 ميليارد برابر جرم خورشيد داشته و در مرکز يک کهکشان واقع شده است. براي درک بهتر، اين سياه چاله را جسمي در نظر بگيريد که از کل منظومه شمسي ما نيز بزرگتر است. و اگر مي خواهيد بدانيد يک سياه چاله تا چه اندازه مي تواند بزرگ باشد؟ بر اساس تحقيقات دانشمندان هيچ محدوديتي در اين زمينه وجود ندارد!
    بروزرساني (11/28/2012): يافته هاي جديد علمي هر روزه ما را شگفت زده مي نمايند. محققان دانشگاه تگزاس، با بکارگيري تلسکوپ Hobby-Eberly، سياه چاله تازه اي را يافته اند که اين سياه چاله در حال حاضر به عنوان بزرگترين ابرسياه چاله شناخته مي شود. اين سياه چاله در مرکز کهکشان NGC 1277واقع شده است. اين سياه چاله آنقدر عظيم است که 14 درصد از جرم کل کهکشان را به خود اختصاص داده است.

6- بزرگترين کهکشان
    يک ابرکهکشان، کهکشاني است که با بسياري از کهکشان هاي ديگر ادغام شده و آنها در مرکز خوشه کهکشاني واقع شده اند. تاکنون بزرگترين نمونه اي که شناسايي گشته است، بر اساس توافقات ابر-کهکشان IC1101مي باشد. اندازه آن 6 ميليون سال نوري مي باشد و اين در حاليست که کهکشان راه شيري داراي اندازه اي تنها معادل 100هزار سال نوري است. (يعني اگر با سرعت نور حرکت نماييد، زماني معادل 100 هزار سال طول مي کشد تا از يک سمت کهکشان، به سمت ديگر برويد )
    IC1101، تقريباً 60 برابر از کهکشان ما بزرگتر مي باشد.

5- نواحي راديويي
    همانطور که ماده در معرض يک سياهچاله تحليل مي رود، در سرعت هاي بالا و در قطب هاي سياهچاله ها، مقداري از ماده و انرژي به بيرون پرتاب مي شود. اين تشعشعات به شکل نواحي بسيار عظيم و جريان هايي از انرژي راديويي بوده که با يک تلسکوپ راديويي قابل مشاهده مي باشند. بزرگترين نمونه مشاهده شده تاکنون در کهکشان 3C236واقع در صورت فلکي اسدالاصغر (شير کوچک) مي باشد. اندازه آن محدوده اي در حدود 40 ميليون سال نوري است. اندازه اين جريان ها از يک سو تا سوي ديگر، حتي از بزرگترين کهکشان ها نيزعظيم تر مي باشند.

4- حباب هاي آلفا ليمان
    اين حباب ها فاز حاصل از تولد خوشه هاي کهکشاني و با عمري بسيار کوتاه مي باشند. آنها يک جسم بي شکل پر شده از گاز بوده که به طور کامل منعقد نشده و يا هنوز به محدوده گرانشي و يکپارچگي نرسيده اند. آنها از لحاظ شکل ظاهري شبيه يک جانور تک سلولي يا ماهي ژله اي مي باشند. بزرگترين نمونه شناسايي شده داراي وسعتي معادل 200 ميليون سال نوري بوده و در صورت فلکي دلو قرار گرفته است.

3- Bootes Void
    کهکشان ها معمولاً در خوشه ها مقيم شده اند. حتي کهکشان ما (راه شيري) نيز اينچنين است. اين خوشه ها به آهستگي و به واسطه نيروهاي گرانشي به يکديگر متصل شده و در گروه هايي در امتداد فضا/زمان بسط مي يابند. اما ساير بخش هاي غيرمقيم چطور؟
    بزرگترین آنها "Bootes Void" خوانده مي شود. اين ناحيه "تهي"، منطقه اي با وسعت 250 ميليون سال نوري مي باشد. منطقه اي آنقدر وسيع که در آن 2500 کهکشان راه شيري را مي توان در کنار يکديگر قرار داد. تهيگاه ها مانند حفره هايي در کيهان مي باشند و "Bootes Void" بزرگترين آنهاست.

2- ابرخوشه شپلی
    این عظیم ترین شی به هم پیوسته با نیروی گرانش است که ما تاکنون می شناسیم. ابرخوشه شپلی مجموعه ای از کهکشان هاست که محدوده آن بالغ بر 400 میلیون سال نوری می باشد. این بدان معناست که کهکشان راه شیری ما 4000 برابر کوچکتر از این ساختار است و عبور از آن حتی برای پرسرعت ترین فضاپیماها تریلیون ها سال به طول خواهد انجامید.

1- شبکه کیهانی
    اکثر ستاره شناسان بر این باورند که بزرگترین ساختار در جهان هستی، شبکه کیهانی است. این شبکه را می توانید مانند داربستی بی انتها از خوشه ها و ابرخوشه های کهکشانی احاطه شده با ماده تاریک در نظر بگیرید که دارای ساختاری شبیه به شبکه ای سه بعدی ازتارهای عنکبوت است. خوشه های کهکشانی و ماده تاریک "هاب"هایی را می سازند که رشته های کهکشان ها این هاب ها را به یکدیگر متصل نموده و شبکه ای شبیه به تصویر روبرو اینجا می نمایند.
    و اما این شبکه تا چه اندازه بزرگ است؟ اگر کهشکان راه شیری یک دانه خشخاش بود، آنگاه شبکه کیهانی از جهان قابل مشاهده، به اندازه استادیوم 'رز باول' می بود.

منبع : سایت نجوم ایران

7. 2 کاربر مقابل از دختر ستاره عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    785
    تشکر شده 679 بار در 70 ارسال

لینکی بسسسس مفید البته نمیدونستم کدوم تاپیک باید بزارمش
    http://www.numbersleuth.org/universe/
    امضای ایشان
    گفتم:خدیاازهمه دلگیرم گفت:حتی ازمن؟
    گفتم:خدایاتنهاترینم! گفت:پس من؟
    گفتم:خدایاکمک خواستم گفت:ازغیرمن؟
    گفتم:خدایاچقدردوری؟ گفت:تویامن؟
    گفتم:خدایادوستت دارم! گفت:بیش ازمن؟

9. 5 کاربر مقابل از golaftab عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1668

تنها کمی بیاندیشید ..!
    سلام
    متن زیر بخشی از نوشته های کارل ساگان دانشمند فضایی آمریکا درباره عکس زیر از کتاب "ویجر "درباره مکان ما در این جهان است امیدوارم که لذت ببرید .

مقیاس کیهان-13915857442451-jpg
    "این عکس را فضا پیمای ویجر در حین خروج از منظومه شمسی به زمین مخابره کرد. "
    به این نقطه نگاه کنید ،همین جاست ،خانه است ،ما اینجاییم ،تمام کسانی که دوستشان دارید تمام کسانی که می شناسید تمام کسانی که تا به حال چیزی در موردشان شنیده اید. تمام کسانی که وجود داشته اند ،زندگی شان را در اینجا سپری کرده اند برآیند تمام خوشی ها و رنج هایمان درهمین نقطه جمع شده است .
    هزاران مذهب، ایدئولوژی ها و دکترین اقتصادی که آفرینندگانشان از صحت آن ها کاملا مطمئن بوده اند. تمامی شکارچیان و صیادان، تمامی قهرمانان و بزدلان ،تمامی آفرینندگان و ویران کنندگان تمدن، تمامی پادشاهان ،تمای زوج های جوان عاشق تمامی پدران و مادران، کودکان امیدوار ،مخترعان و مکتشفان ،تمامی معلمان اخلاق ،تمامی سیاست مداران فاسد، تمامی ابر ستاره ها، تمامی رهبران کبیر، تمامی قدیسان و گناهکاران در تاریخ گونه ی ما در آنجا زیسته اند .
    در این ذره غبار که در فضای بیکران در مقابل اشعه خورشید شناور است زمین ذره خرد در مقابل عظمت جهان است به رودهای خون که توسط امپراطوران و ژنران ها بر زمین جاری شده، البته با عظمت فاتحانه بیاندیشید این خونریزان اربان لحظاتی از قسمت کوچکی از این نقطه بوده اند به بی رحمی های بی حد و حسابی ، که ساکنان گوشه ای از این نقطه توسط ساکنان گوشه ی دیگر متحمل شده اند بیاندیشید .!چقدر اینان به کشتن یکدیگر مشتاق بوده و یا مشتاقند چقدر با حرارت از یکدیگر متنفرند.!
    تمامی شکوه و جلال ما ،تصور خود ستای ما، این توهم که ما دارای موقعیتی ممتاز در پهنه گیتی هستیم به واسطه این عکس به چالش کشیده می شود.
    سیاره ما لکه ای گم شده در تاریکی کهکشان هاست در این تیرگی و عظمت بی پایان هیچ نشانه ای از اینکه کمکی از جایی برسد تا مارا از شر خودمان در امان نگاه دارد دیده نمی شود .
    گفته شده ستاره شناسی علمی است شخصیت ساز که فرد را فروتن می سازد
    شاید هیچ تصویری بهتر از این غرور ابلهانه و نابخردانه نوع بشر را در دنیای کوچکش به نمایش نگذارد برای من این تصویر تاکیدی است بر مسئولیت ما در جهت برخورد مهربانانه تر با یکدیگر و سعی در گرامی داشتن و حفظ کردن این نقطه آبی کمرنگ ،تنها خانه ای که تا کنون شناخته ایم .
    به امید اینکه حداقل ما ستاره شناسان و به عنوان کسی که تا حدودی از علم نجوم آگاهی داریم این دانش بر زندگیمان تاثیر گذاشته و مراقب اعمال و رفتار خود باشیم و هیچ گاه با تکبر و غرور بر زمین قدم مگذاریم ...

11. 2 کاربر مقابل از دختر ستاره عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    12924
    تشکر شده 3 بار در 1 ارسال

ابعاد کیهان

مقیاس کیهان         
    سوال من این است که با توجه به اینکه ستارگان و اجرام اسمانی به میزان چندین سال نوری از ما فاصله دارند و اینکه در حال حاضر ما اتفاقاتی که در گذشته برای این اجرام افتاده را می بینیم در حال حاضر ایا این اجرام وجود دارند و یا اینکه ما نور حاصل از ان اتفاقات را می بینیم یعنی اینکهدر همین لحظه ممکن است که اجرامی که می بینیم وجود نداشته باشند
    اگر این موضوع درست باشد پس بنا برین می توان نتیجه گرفت بجز اجرامی که در چندین دهه سال نوری از زمین فاصله دارند مابقی نور این اجرام بوده و در حال حاضر این اجرام وجود خارجی ندارند و اگر این موضوع درست باشد در این صورت جهان ما جهانی کوچک و در حد چندین سال نوری بیشتر نیست

13. 3 کاربر مقابل از mob2mah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)