صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 29 , از مجموع 29

موضوع: علم یا شبه علم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

علم یا شبه علم

چند وقتی بود که در فکر باز کردن این تایپیک بودم که بنا به دلائلی یا تاخیر می افتاد یا فراموش میکردم.

تا امروز در تایپیک اتاق فکر و ایده دوباره به این موضوع برخوردم و تصمیمم را عملی کردم.

بارها نزدیکی مرز علم و شبه علم را در مقالات و بیانات و حتی تایپیکها و پستهای فروم دیده یا شنیده ایم.

به راستی محدوده آن مشخص و دارای مرزبندیست؟

چه مقولاتی علمی یا شبه علمی میباشند و مشخصه آنها چیست؟آیا میتوان آنها را دسته بندی کرد؟

کلا شبه علم به چه معناست و ایا علمی است یا غیر علمی؟

برای مثال آیا حیات فرازمینی شبه علم است یا علم؟

در این تایپیک به این موضوع میپردازیم که تفاوتها و شباهتهای این دو چیست و آیا میتوان مرزی برای آن در نظر گرفت یا نه؟و آیا پرداختن به شبه علم درست است یا نه؟

تفاوت یک مقوله علمی و یک مقوله به ظاهر علمی را چگونه میتوان دریافت؟
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

2. Top | #21
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

هر کسی نظر شخصیه خودش را میگوید، آیا حقیقتی برای این موضوع وجود دارد ؟ یا اینکه این مسائل قراردادی بیش نیستند . ما اکثرا گزینه دوم را انتخاب میکنیم ، که نتیجه آن اینست که جدال ما بر آن است که قراردادی مورد قبول برای خود برگزینیم ، حال اگر آنکه تضادی برای آن قرارداد نقل شود (مثلا شبه علمی رد شود یا تا اندازه ای پذیرفته ) به نظر میرسد باید قرار داد خودمان را عوض کنیم ، یعنی به تعریف دوباره آنچه اصل است براییم ، که هرگز این کار را نمیکنیم و باز دوباره قراردادی مشکوک میان خودمان امضا میکنیم .
    دلیلش ساده است (به نظر من ) : کار ما جنبه ی علمی ندارد (دسته بندی کردن ) .( اشارتی است بر این موضوع که آنچه تضادی می آفریند ، خود فریبی بیش نیست ) .
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

3. 3 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    هر کسی نظر شخصیه خودش را میگوید، آیا حقیقتی برای این موضوع وجود دارد ؟ یا اینکه این مسائل قراردادی بیش نیستند . ما اکثرا گزینه دوم را انتخاب میکنیم ، که نتیجه آن اینست که جدال ما بر آن است که قراردادی مورد قبول برای خود برگزینیم ، حال اگر آنکه تضادی برای آن قرارداد نقل شود (مثلا شبه علمی رد شود یا تا اندازه ای پذیرفته ) به نظر میرسد باید قرار داد خودمان را عوض کنیم ، یعنی به تعریف دوباره آنچه اصل است براییم ، که هرگز این کار را نمیکنیم و باز دوباره قراردادی مشکوک میان خودمان امضا میکنیم .
    دلیلش ساده است (به نظر من ) : کار ما جنبه ی علمی ندارد (دسته بندی کردن ) .( اشارتی است بر این موضوع که آنچه تضادی می آفریند ، خود فریبی بیش نیست ) .
    تعاریف ما از علم و شبه علم قراردادی نیست. تعریف علم مشخص است و شبه علم را هم میتوان از علم تشخیص داد. البته در برخی موارد قضاوت در مورد شبه علمی یا علمی بودن یک مطلب نیاز به تخصص دارد و کار ساده ای نیست اما کماکان نمیتوان گفت که این مسائل قرار دادی هستند.

5. 5 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

من قبول دارم که علم تعریف مشخصی دارد و قراردادی نیست،ولی به نظر من ما همیشه دست به اصلاح ِتعریف می زنیم(حداقل در طول زمان)چون تعاریف کاملتر می شوند:

D.Simanek:شبه علم ها باید دارای یکی از این ویژگی ها باشند:1-اصلاً نتوانند آزمایش شوند2-آزمایش شده و همیشه شکست خورده اند3-نتیجه هایی را پیش بینی می کنند که با علم مغایرت دارند.(من چند تا مقاله رو که می خوندم این جوری نتیجه گرفتم که:این دسته بندی ها به مرور زمان تغییر یافته اند(چون دسته بندی ای که wiki کرده بود فقط شماره ی 1 را شامل می شد و البته نوشته بود که متعلق به حدود 1950 توسط پاپر است)و دلیل این تغییرات(شاید از جانب فردی)به نظر من این بوده که مورد های 2 و 3 هم ممکن است به علم تبدیل شوند پس کاملاً غیر علمی یا خرافه نیستند(مخصوصاً مورد 2 که مصداق های زیادی دارد))به مثال زیر نگاه کنید:

1_آیا این باور که "tachyon ممکن است سریع تر از سر عت نور حرکت کنند" یک شبه علم است؟این حدس توسط دانشمندان ارائه شد و آزمایش هایی برای بررسی نیز انجام شد.پیدا نشدند!ما انتظار نداریم که ذره ای پیدا کنیم ولی نمی توانیم این نظریه را غیر علمی قلمداد کنیم.

این یک سوال مطرح شده در مقاله ای از Donald Simanek بود که مربوط به 2009 بود.تا اون جایی که من می دونم این مورد یه جورایی با کوانتوم توجیه پذیر هست ولی نکته ی مهمی که هست اینه که همون طور گفته شد این نظریه ها فقط شبه علم هستند(البته بر مبنای دسته بندی بالا) و نباید نادیده گرفته بشوند.این دسته از نظریه ها هستند که می تونند منجر به کشفیات در آینده بشن!(مورد 2)

2_آیا می توانیم این باور را که کسی میتواند یک ماشین مکانیکی بسازد که برای همیشه بدون سوخت کار کند علمی بدانیم؟پاسخ دانشمندان خیر است.

این باور با قوانین ترمودینامیک ،نیوتون و...تضاد دارد.از جملات نویسنده:"ما انتظار داریم که آزمایش های آینده و درک ما می تواند تغییراتی در کیفیت ساختار علمی بدهد.البته منظور اصول علمی قدیمی نیست بلکه ساختار های جدید تر که ممکن است به دقت و تکمیل بیشتری نیاز داشته باشند"پس حتی یک شبه علم(اگر در تعریف بالا قرار بگیره)می تونه علم رو تصحیح کنه!(منظور این مثال نیست ها)(مورد 3)

مواردی که گفته شد رو به نظر من بیشتر به عنوان نظریه می شناسیم ولی در دسته بندی ها ممکن است جزو شبه علم هم قرار بگیرند...
    *اگر چه سعی کردم به مطالب مستند استناد کنم ولی اگر نکته ای به نظرتون می رسه بفرمایید شاید در نتیجه گیری ها اشتباه کرده باشم.

7. 9 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2045
    تشکر شده 27 بار در 3 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    نمیدانم این سوال بی جاست یا نه ، ولی به این فکر میکنم که چیزی میتواند غیر علمی باشد ؟
    دوست عزیز.چرا نمیشه....دلیل اثبات هر علمی ،آزمایش و نتیجه گیری ازهمون علم است.وقتی قدرت حضم ذهن(عقل) انسان با دلایل غیر آزمایشگاهی و نتیجه گیری شفاف وریاضی صورت بگیره.در حد شبه یا باور قرار میگیره که تمرکز ذهن افراد تیزهوش و کنجکاو رو دربرمیگیره.یک مثال جدا از موجودات فضایی بگم.در زمان های بسیار قدیم.پرواز برای انسان یک باور بود ولی بدون تجربه و مردم باور داشتند میشه پرواز کرد و لی چطوریشو نمیدونستن. بعد از سالیان تلاش و کوشش الان پرواز برای انسان یک امری عادی است.(با تهیه بلیط سوار هواپیما میشیم و پرواز میکنیم).

9. 4 کاربر مقابل از aypara عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61
    تشکر شده 5,754 بار در 526 ارسال

داخل پرانتز:
    به جز واژه pseudoscience یک واژه انگلیسی دیگر هم برای شبه علم هست. کسی می دونه چیه؟

11. 5 کاربر مقابل از م.ح.اربابی فر عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Moha نمایش پست ها
    داخل پرانتز:
    به جز واژه pseudoscience یک واژه انگلیسی دیگر هم برای شبه علم هست. کسی می دونه چیه؟
    کسی این واژه رو پیدا نکرد؟!!
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

13. 5 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    936
    تشکر شده 4,026 بار در 343 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Moha نمایش پست ها
    داخل پرانتز:
    فکر کنم من پیداش کردم
    quasi-science هستش احتمالاً
    امضای ایشان
    اینجا جنگی در کار نیست...
    آرامش است و سکوت.
    سکوتی از جنس آواز شب مرگ قو
    و آرامشی به رنگ خدا
    آهسته صحبت کنید
    مبادا این آرامش را بهم بزنید
    ...

15. 5 کاربر مقابل از Negar Najafi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

واقعا این خوبه که تو انگلیسی به قول ِ آقای ِ امام واژه زیاد داریم.

آخه واقعا شبه علم جنبه زیاد داره.

مثلا یه نوع هست مثل ِ طالع بینی! مثلا اسم ِ این رو میگذارم شبه ِ علم ِ دور (یعنی خیلی از علم دور هست)

اما در خود ِ فیزیک شبه ِ علم (به معنای ِ این که دقیقا علم نیست) دیده میشه مثلا ماخ گفت اگر شما کل ِ عالم رو بگیرید و دور ِ زمین بچرخونید و زمین رو ثابت نگه دارید باز هم زمین به خاطر ِ گریز از مرکز شتاب خواهد گرفت و در استوا شکم خواهد داد! این گذاره به این راحتی آزمایش پذیر نیست و نمیشه علمی بررسیش کرد اما خیلی نزدیک به علم هست! خوب می شه این رو شبه ِ علم ِ نزدیک نامید! (این اسم گذاری ها صرفا از ذهنم بود و هیچ اعتباری نداره می تونید به راحتی هر چیزی دلتون می خواد جاش بگذارید).

پیشنهادم اینه که برای ِ ادامه ی ِ این تاپیک این دو دسته رو از هم جدا کنیم یا به چند دسته تقسیم کنیم. به خاطر ِ ماهیت ِ کیفی البته کمی سخت خواهد بود ولی برای ِ ادامه دادن فکر کنم خوب باشه!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

17. 11 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

علم یا شبه علم         
    هفته گذشته در برنامه آسمان شب، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دعوت شده بودند و صحبت‌هایی انجام دادند که واقعا همه منجمان، دوست‌داران علم و دانشمندان را متحیر کرد. بدون هیچ توضیحی، نقدی بر این سخنان را مطالعه بفرمایید:

19. 8 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)