صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 58

موضوع: عاقبت جهان

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    121
    تشکر شده 109 بار در 22 ارسال

Exclamation عاقبت جهان

با سلام
    در این تاپیک می خواهم درباره ی عاقبت جهان و اینکه بر سر جهان چه می آید کمی توضیح دهم.
    جهان از 3 جنس ماده تشکیل شده است.
    1- موادی که می توانیم ببینیم یا اندازه گیری شان کنیم : ماده ، عناصر ، نیرو ها و ..
    2- ماده تاریک
    3- انرژی تاریک
    مورد اول که کاملا گویا است و نیاز خاصی برای توضیح دادن ندارد .
    اما ماده تاریک ..
    کشف ماده تاریک توسط فیزیکدانان داستان جالبی دارد.
    همان طور که می دانید در یک کهکشان ستاره های در مدار های خاصی بدور مرکز کهکشان در حال چرخش اند و
    ستاره های نزدیکتر به مرکز با سرعت تندتری نسبت به ستاره هایی که دورترند به دور مرکز می چرخند.
    ولی زمانی که کیهان شناسان سرعت ستاره های مدار های آخر یک کهکشان را اندازه گیری کردند متوجه شدند که سرعت ستاره بیشتر از سرعت پیش بینی شده است.
    و دانشمندان شروع به جستجو برای عاملی که این قضیه را توجیح کند.
    محتمل ترین جواب باید ماده ای باشد که گرانشش باعث کشش ستاره به سمت مرکز شود و سرعت ساره را افزایش دهد که چون این ماده دیده نمی شد به آن ماده تاریک می گویند.
    انرژی تاریک اما کاملا خواصی ضد ماده تاریک دارد . انرژی تاریک عاملیست که باعث انبساط می شود.
    عاقبت جهان تماما به این بستگی دارد که مقدار ماده تاریک بیشتر باشد یا انرژی تاریک که چون این دو قابل اندازه گیری نیستند عاقبت جهان در حاله ای از ابهام قرار دارد اگر انرژی تاریک بیشتر باشه جهان در عاقبت از هم می پاشه به این معنی که در عاقبت هسته ها و حتی بنیادی ترین ذرات از هم می پاشند.
    اگر ماده تاریک بیشتر با شد جهان بر روی خودش می پاشد و باز هم عاقبت تلخی در انتظار جهان است .

2. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

به طور خلاصه میشه گفت که در اینده جهان به خاطر قانون دوم ترمودینامیک(انتروپی همواره در حال افزایش است)به نظمی کشیده میشه تا جایی که انرژِی ستاره ها و سیارات به پایان برسه
    بله طبق نظریات امروزی می توان گفت اگر به همین ترتیب جهان منبسط شود و پیش برود در نهایت انتروپی به ماکسیمم مقدار خودش می رسد و جهان به حالتی خواهد رسید که دیگر تولید انرژی نداریم و همه جای جهان در حال تعادل ترمودینامیک خواهد بود. البته مقیاس زمانی که این اتفاق می افتد احتمالا چیزی حدود 10 به توان 100 سال است!

اینجا را ببینید:

http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_death_of_the_universe

سلام.
    میشه بفرمایین ایا سرعت انبساط زمین چقده ؟
    جناب سلطانی کوچک

زمین منبسط نمی شود بلکه جهان منبسط می شود. یعنی کهکشان ها در حال دور شدن از هم هستند ولی در داخل کهکشان ها اجرامی مثل ستاره ها و سیارات منبسط نمی شوند یعنی به دلیل اثر گرانش این اثر در مقیاس کوچک تاثیر گذار نیست.

پی نوشت: همزمان شد با پست آقا احسان

3. 7 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6290
    تشکر شده 703 بار در 62 ارسال

سلام آقای اکبرنیا .
    ببخشید وقتی یکی میخواد تو شلوغی با یه بچه تو بغل بنویسه ، اشتباه هم تایپ میکنه . منظورم همین سرعت انبساط جهان بود . میشه محاسبه کرد ؟

5. 2 کاربر مقابل از Arian Soltani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

با سلام
    چند وقت پیش یه خبری رو خوندم که در مورد انتهای دنیا بود گفتم شما هم بخونید بد نیست
    عاقبت دنیا از زبان استاد ایرانی دانشگاه ريورسايد

دکتر مبشر استاد فيزيک و نجوم رصدي دانشگاه ريورسايد با بيان اين كه در حال حاضر حدود 14 ميليارد سال از پيدايش جهان گذشته است، اظهار كرد: آينده و انتهاي جهان به گونه‌اي است كه يك ميليارد سال قبل از انتهاي جهان خوشه‌هاي كهكشاني از هم جدا مي‌شوند، يعني قدرت انرژي تاريك به حدي افزايش پيدا مي‌كند كه مي‌تواند آنها را از هم جدا كند، 60 ميليون سال قبل از انتهاي جهان، كهكشان‌ راه شيري از بين مي‌رود و سيارات از هم جدا مي‌شوند.‌ سه ماه قبل از انتهاي جهان، منظومه شمسي از بين مي رود، 30 دقيقه قبل از انتهاي جهان نيروي انرژي تاريك به حدي افزايش پيدا مي‌كند كه روي سياراتي به اندازه زمين مي‌تواند اثرگذار باشد و در اين زمان است كه زمين منفجر مي‌شود و حدودا 10 به توان منهاي 19 ثانيه قبل از انتهاي جهان، اتم‌ها از بين رفته و نهايتا مي‌توان گفت 35 ميليارد سال پس از پيدايش جهان، جهان از بين مي‌رود و كل جهان به انرژي تاريك تبديل مي‌شود
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

7. 8 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط Arian Soltani نمایش پست ها
    سلام آقای اکبرنیا .
    ببخشید وقتی یکی میخواد تو شلوغی با یه بچه تو بغل بنویسه ، اشتباه هم تایپ میکنه . منظورم همین سرعت انبساط جهان بود . میشه محاسبه کرد ؟
    ببینید سرعت انبساط جهان بستگی داره به این که بین کدام دو نقطه از جهان اندازه گیری بشه یعنی مقدار ثابتی نیست. هر چه کهکشانها از ما دورتر باشند با سرعت بیشتری از ما دور می شوند. در مرز مرئی جهان یعنی در فاصله حدود 14 میلیارد سال، جهان با سرعت نور از ما دور میشه و از اون نقطه دورتر، جهان با سرعتی بیشتر از نور از ما دور میشه.

دقت کنید که این سرعت، سرعت انبساط خود فضا است بنابراین میتواند بیش از سرعت نور باشد و با تئوری نسبیت که میگه سرعت هیچ چیز نمیتونه بیش از سرعت نور باشه تضادی نداره. چون خود فضا داره کش میاد میتونه نقاطی از فضا نسبت به ما سرعت بیش از نور داشته باشه. اینها نقاطی هستند که از ابتدای پیدایش جهان نورشون هنوز به ما نرسیده

9. 13 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط SAEED560 نمایش پست ها
    با سلام
    چند وقت پیش یه خبری رو خوندم که در مورد انتهای دنیا بود گفتم شما هم بخونید بد نیست

دکتر مبشر استاد فيزيک و نجوم رصدي دانشگاه ريورسايد با بيان اين كه در حال حاضر حدود 14 ميليارد سال از پيدايش جهان گذشته است، اظهار كرد: آينده و انتهاي جهان به گونه‌اي است كه يك ميليارد سال قبل از انتهاي جهان خوشه‌هاي كهكشاني از هم جدا مي‌شوند، يعني قدرت انرژي تاريك به حدي افزايش پيدا مي‌كند كه مي‌تواند آنها را از هم جدا كند، 60 ميليون سال قبل از انتهاي جهان، كهكشان‌ راه شيري از بين مي‌رود و سيارات از هم جدا مي‌شوند.‌ سه ماه قبل از انتهاي جهان، منظومه شمسي از بين مي رود، 30 دقيقه قبل از انتهاي جهان نيروي انرژي تاريك به حدي افزايش پيدا مي‌كند كه روي سياراتي به اندازه زمين مي‌تواند اثرگذار باشد و در اين زمان است كه زمين منفجر مي‌شود و حدودا 10 به توان منهاي 19 ثانيه قبل از انتهاي جهان، اتم‌ها از بين رفته و نهايتا مي‌توان گفت 35 ميليارد سال پس از پيدايش جهان، جهان از بين مي‌رود و كل جهان به انرژي تاريك تبديل مي‌شود
    مطمئنید ایشون اینطور گفتند؟ آخه این پیش بینی مال حالتیه که جهان بعد ار مدتی انبساط، شروع به انقباض کنه اما در حال حاضر نظر دانشمندان بر اینه که انبساط جهان تا ابد ادامه پیدا می کنه

11. 12 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    مطمئنید ایشون اینطور گفتند؟ آخه این پیش بینی مال حالتیه که جهان بعد ار مدتی انبساط، شروع به انقباض کنه اما در حال حاضر نظر دانشمندان بر اینه که انبساط جهان تا ابد ادامه پیدا می کنه
    سلام
    جناب اقای اکبر نیا چند هفته پیش از سایتی که معرفی میکنم با معرفی یکی از دوستان این مطلب رو مطالعه کردم (30 دقیقه اخر دنیا چگونه می گذرد ؟منبع:http://www.hupaa.com)
    و بر این باور هستم که هر چیزی عمری داره و یک روز به پایان میرسه شاید اشتباه باشه ولی فکر میکنم بعضی از وقتها باید به پایان فکر کرد .
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

13. 4 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

سلام
    جناب اقای اکبر نیا چند هفته پیش از سایتی که معرفی میکنم با معرفی یکی از دوستان این مطلب رو مطالعه کردم (30 دقیقه اخر دنیا چگونه می گذرد ؟منبع:http://www.hupaa.com)
    و بر این باور هستم که هر چیزی عمری داره و یک روز به پایان میرسه شاید اشتباه باشه ولی فکر میکنم بعضی از وقتها باید به پایان فکر کرد .
    lممنون. بله رفتم و منبع را دیدم

راستش من هم نمی گم جهان پایان نداره اما میگم طبق نظریات فعلی خونده بودم که پایان جهان به گونه ای دیگر هست. البته الان که متن را میخونم می بینم که سخنی از انفجار بزرگ دوباره نیست. یکم متنش برام مبهمه ولی خب میتونم منابع دیگری معرفی کنم که درباره پایان جهان بیشتر مطالعه کنید. اکثر کتابهای کیهان شناسی در این مورد مطالبی دارند.

15. 6 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    توی متن چیزی در مورد انقباض گفته نشده. بلکه پایان جهان را همان تشدید انبساط و فراگیر شدن آن در نظر گرفته شده.
    یعنی انرژی تاریک که هم اکنون بخش عمده آن در فضای بین کهکشانهاست در آینده به تدریج در کهکشانها هم نفوذ میکنه و باعث میشه ستارگان نیز از هم فاصله بگیرند. و در نهایت با نفوذ انرژی تاریک به درون ماده، ذرات نیز از هم پاشیده میشوند. در واقع فشار انرژی تاریک از یک سو باعث دور شدن کهکشانها از هم میشود و از سوی دیگر موجب نفوذ آن به درون کهکشانها نیز می شود (طبق فرضیه ای که قبلا در تایپیک ماده تاریک مطرح کردم این انرژی با ماده تاریک در ارتباط است و بیش از 90 درصد جرم جهان را تشکیل می دهد و مانند یک هیولای خفته همه کهکشانها از جمله کهکشان ما را احاطه کرده است و آرام آرام داره به درون کهکشان قدم می گذارد.)

17. 13 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5841
    تشکر شده 1,000 بار در 112 ارسال

با سلام

سلام دوستان

این دیدگاه درباره پایان جهان مبتنی بر نظریه مِه گسست (Big Rip) است. ظاهراً شواهد مشاهداتی که فعلاً به دست آمده است این نظریه را تأیید نمیکند
    (http://en.wikipedia.org/wiki/1_E19_s_and_more)

پس از 100 میلیارد سال، انبساط تمام کهکشانها را به ورای دید ما منتقل خواهد کرد، و ... بهتر است بقیه داستان و جدول زمانی را در آدرس زیر مطالعه کنید:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_the_far_future

موفق باشید
    امضای ایشان
    «مبارزه با احمق و حماقت مبارزه با نفاق نیز هست، زیرا احمق ابزار دست منافق است»
    علامه شهید مطهری

19. 11 کاربر مقابل از gshahali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #50
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9624
    تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

Thumbs up جهان های موازی

عاقبت جهان         
    استفاده از کتاب هایی که نویسنده ی آنها استیون هاوکینگ است برای پیدا کردن پاسخ سوالات کیهان شناسی بسیار مفید است.توصیه میکنم استفاده کنید.راستی بیایید یه کم در مورد نظریه ی جهان های موازی هم صحبت کنیم......چطوره؟؟؟؟؟؟؟؟/

21. کاربر مقابل از Rezvanspace عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع