صفحه 26 از 38 نخستنخست ... 1622232425262728293036 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 251 تا 260 , از مجموع 371

موضوع: پرسش و پاسخ عکاسی نجومی

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    891
    تشکر شده 62 بار در 3 ارسال

Question پرسش و پاسخ عکاسی نجومی

سلام بر اهالی نجوم.یکی از دوست های من چند تا عکس نجومی گرفته ولی در مورد پردازش اونها سردرگم هستم.لطفاً در مورد موارد و مراحل پردازش تصاویر نجومی توضیح بدید یا راهنمایی کنید.
    سپاس

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    اضافه شده توسط مدیر:

دوستان اینجا تاپیکی است برای پرسیدن سوال درباره عکاسی نجومی

موفق باشید
    ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 12-20-2012 در ساعت 06:12 PM

2. Top | #251
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665
    تشکر شده 5,416 بار در 440 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا طامهری نمایش پست ها
    سلام دوستان گرامی و عکاسان عزیز

یه سوال

بعضی وقتا توی تایم لپس نور محیطی برای روشن کردن اون المانی که قراره جزئی از منظره زمینی ما باشه(یه ساختمان درخت یا هرچی) توی 30 ثانیه نوردهی روشنی خاصی نخواهد داشت!

حالا یه سوال:

ایا واسه اینکه المان موردنظر نور بهتری داشته باشه میشه مدت زمان نوردهی برای هر تصویر را بیشتر کرد؟ مثلا هر تصویر 50 دقیقه؟ با بالا رفتن مدت زمان نوردهی از 30 ثانیه یه مدت زمان بیشتر چه محدودیت ها و مشکلاتی تو عکس بوجود میاد؟

یا اینکه واسه روشن شدن المان مورد نظر میشه تو اولین عکس از تایم لپسمون المان رو نوردهی کنیم و بقیه عکس ها رو معمولی بگیریم؟ ایا تو نرم افزارهایی که تصاویر رو پشت سر هم میذارن اون تصویر ابتدایی به عنوان تصویر مرجع مد نظر قرار میگیره تا توی عکس منظره ما نور مناسبی داشته باشه؟ یا اینکه نور در عکسهای مختلف با هم تجمیع میشه توی عکس؟

مرسی...

...................بعد نوشت...................
    با یاشار خط رو خط شد
    سلام علیکم
    راهی که بنظرم میاد اینکه تا جای ممکن از از یک چراغ قوه بزرگتر استفاده کرد.
    ولی افزایش نوردهی کار درستی نیست و بجای اینکار میتونی در دو سه فریم متوالی به اون سوژه نور بدی. اینکه میگم چند فریم اول به این خاطر که اگر نوردهی زیاد بود بتونی از کار حذف کنی.

در ضمن در بعضی مناطق رصدی نور یک روستایی یا همچین چیزی میتونی به نورانی کردن اون شی مورد نظر کمک کنه.
    موفق باشی
    امضای ایشان
    در خرابات مغان نور خـــــــــــــدا میبینم
    این عجب بیـــــن که چه نوری ز کــــــجا میبینم

Follow Me On YouPic

3. 5 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #252
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Kianoosh.S نمایش پست ها
    سلام علیکم
    ولی افزایش نوردهی کار درستی نیست و بجای اینکار میتونی در دو سه فریم متوالی به اون سوژه نور بدی. اینکه میگم چند فریم اول به این خاطر که اگر نوردهی زیاد بود بتونی از کار حذف کنی.

در ضمن در بعضی مناطق رصدی نور یک روستایی یا همچین چیزی میتونی به نورانی کردن اون شی مورد نظر کمک کنه.
    موفق باشی
    مرسی جناب کیانوش عزیز

یه سوال دیگه: واسه اینکه سوژه زمینی نور داشته باشه باید فریم های اولیه رو نوردهی با چراغ قوه بکنیم؟
    امضای ایشان

5. 4 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #253
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

سلام علیکم

موفق باشی
    اتفاقا به نظر من باید نوردهی رو در چند فریم آخر انجام داد نه اول

چون امکان داره اون وسطای رد انداختن یک ماشینی چیزی رد بشه یا کسی نور بندازه سوژه به طور خود جوش نوردهیش انجام بشه

حالا توی دوربین های دیجیتالی کار زیاد سخت نیست اما برای دوربین نگاتیوی واقعا سخت میشه

چون خودم برام یک بار پیش اومده که اولِ رد نوردهی کردم و بعد یک ماشین رد شد و سوژه نورش خیلی زیاد شد

اما اگر اول نوردهی نمیکردم، با نور ماشین دیگه نیازی نبود اصلا با چراغ قوه نوردهی کنم!

پس بهتره اول ببینیم اگر خودجوش نور به سوژه نرسید خودمون در فریم آخر (یا برای نگاتیوی ها در ثانیه های آخر!) نوردهی رو انجام بدیم

7. 3 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #254
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

سلام دوستان گرامی و عکاسان عزیز

یه سوال

بعضی وقتا توی تایم لپس نور محیطی برای روشن کردن اون المانی که قراره جزئی از منظره زمینی ما باشه(یه ساختمان درخت یا هرچی) توی 30 ثانیه نوردهی روشنی خاصی نخواهد داشت!

حالا یه سوال:

ایا واسه اینکه المان موردنظر نور بهتری داشته باشه میشه مدت زمان نوردهی برای هر تصویر را بیشتر کرد؟ مثلا هر تصویر 50 دقیقه؟ با بالا رفتن مدت زمان نوردهی از 30 ثانیه یه مدت زمان بیشتر چه محدودیت ها و مشکلاتی تو عکس بوجود میاد؟

یا اینکه واسه روشن شدن المان مورد نظر میشه تو اولین عکس از تایم لپسمون المان رو نوردهی کنیم و بقیه عکس ها رو معمولی بگیریم؟ ایا تو نرم افزارهایی که تصاویر رو پشت سر هم میذارن اون تصویر ابتدایی به عنوان تصویر مرجع مد نظر قرار میگیره تا توی عکس منظره ما نور مناسبی داشته باشه؟ یا اینکه نور در عکسهای مختلف با هم تجمیع میشه توی عکس؟

مرسی...

...................بعد نوشت...................
    با یاشار خط رو خط شد
    سلام به شما آقاي طامهري

پاسخ شما به طور خلاصه به شرح زير است :

1- اگر از لنز هاي خيلي وايد ( نزديك به فيش آي ! ) استفاده كنيد به صورتي كه با 50 ثانيه نوردهي هم همچنان ستاره ها به صورت نقطه اي ثبت شوند ، طبيعتآ مشكلي پيش نمي آيد

( به لحاظ ثبت جزئيات بيشتر ، بهتر هم هست )

2- اگر دوربين ثابت است و حركتي ندارد ، از تكنيكي كه گفتيد هم ميتوانيد استفاده كنيد البته فيلم تا حدودي مصنوعي مي شود . چراكه به تغييرات در نور محيط طبيعتآ نور پيش زمينه هم بايد تغيير كند

اما اگر شما فريم پيش زمينه را ثابت نگه داريد ، به اين دليل كه نور آسمان معمولا متغيير خواهد بود و زمينه ثابت مي ماند ، حس تصنعي بودن در عكس القا مي شود .

پيشنهاد من در چنين وضعيتي يا افزايش منابع نوري است ( نور پردازي محيطي ) و يا اينكه اجازه دهيد نور عادي منطقه بتابد و قيد جزئيات پيش زمينه را بزنيد

موفق باشيد

-----

كلا همه با هم خط رو خط شديم !!!
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

9. 6 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #255
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665
    تشکر شده 5,416 بار در 440 ارسال

مرسی جناب کیانوش عزیز

یه سوال دیگه: واسه اینکه سوژه زمینی نور داشته باشه باید فریم های اولیه رو نوردهی با چراغ قوه بکنیم؟
    حقیقتش من عکسهای عکاسان معروف توآن و که نگاه میکنم متوجه شدم (البته حدس قریب به یقین) که از نور چراغ ماشینشون استفاده میکنن.

یک نور زرد فراگیر که در عکسها دیده میشه. حدسم اینه. میتونی شما خودت گالری توآن و بنگری.
    گاهی اوقات هم میشه برای نوردهی فورگراند از نور ماه استفاده کرد. ماه در فاز شبهای نزدیک به تربیع اول و سوم نور چندان آزار دهنده ای برای عکاسی نیست. اینم یه روش طبیعیه. گاهی اوقات بسته به اون سوژه و موقعیت جغرافیاییش ممکنه نور یک روستا بر اون اثر بتابه و در یک عکاسی طولانی مدت سوژه شما رو روشن کنه.

موفق باشی

............................

بعد نوشت : چقد خط رو خط شدیم. دل به دل راه داره

پرهام هم چیزی که گفت میتونه درست باشه. ولی قانون خاصی که نداریم. اگر شما رفتی در یک منظقه خیلی تاریک مثل همین قصر آوای خودمون و خیلی هم شلوغ نبود اول نوردهی کنی هم اتفاق بدی نمیوفته. ولی در کل باید نور محیط و سنجید. حد قدر آسمون هم مهم. کلا ویژگی اینکار اینکه قوانین براش نداریم. یه سری اصول هست ولی بسته به محیطی که درش هستیم باید تصمیم بگیریم. مثلا در یک منطقه شاید بهتر این باشه که درختان تاریک ثبت شن. ولی اگر یک سوژه خاصی مد نظر باشه با همین روشها میشه نوردهیش کرد
    امضای ایشان
    در خرابات مغان نور خـــــــــــــدا میبینم
    این عجب بیـــــن که چه نوری ز کــــــجا میبینم

Follow Me On YouPic

11. 5 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #256
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

حقیقتش من عکسهای عکاسان معروف توآن و که نگاه میکنم متوجه شدم (البته حدس قریب به یقین) که از نور چراغ ماشینشون استفاده میکنن.

یک نور زرد فراگیر که در عکسها دیده میشه. حدسم اینه. میتونی شما خودت گالری توآن و بنگری.
    گاهی اوقات هم میشه برای نوردهی فورگراند از نور ماه استفاده کرد. ماه در فاز شبهای نزدیک به تربیع اول و سوم نور چندان آزار دهنده ای برای عکاسی نیست. اینم یه روش طبیعیه. گاهی اوقات بسته به اون سوژه و موقعیت جغرافیاییش ممکنه نور یک روستا بر اون اثر بتابه و در یک عکاسی طولانی مدت سوژه شما رو روشن کنه.

موفق باشی
    آره دقیقا ....

اگر تایم لپسی که از کریسوفر مالین (فکر کنم اسمش این باشه) هستش رو ببینید آخرش به تیکه ای داره که نشون میده کوه های شهر اینسبراک رو با استفاده از همین نور یعنی نور ماشین روشن کرده....

من خودمم هم توی عکاسی با یک دوربین دیجیتال از نور ماه استفاده کردم و تریس بسیار زیبایی رو تونستم به دست بیارم.

ولی در مورد آنالوگ این جواب نداد و حدس هم میزدم جوری که عکس خیلی مصنوعی شد به طوری که انگار آسمان از ناهمواری ها حدا هست.
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

13. 2 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #257
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9316
    تشکر شده 7 بار در 2 ارسال

سلام دوباره. کسی نیست به این سوال من جواب بده؟
    کسی فرمول مربوط به زمان نوردهی، فاصله کانونی، ارتفاع(عرض) اجرام از استوای سماوی و اندازه چاپ عکس رو می دونه؟
    مثلا با یک تله 200 از خوشه پروین که ارتفاعش از استوای سماوی حدود 25 درجه است چقدر نوردهی(ماکزیمم) نیاز داره تا مثلا تو چاپ 8*13 رد نداشته باشه؟
    ممنونم

15. Top | #258
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5410
    تشکر شده 233 بار در 75 ارسال

سلام علیکم دوستان
    من یک تلسکوپ اپو 80 میل zenithstar ،ST یا لوله کوتاه برای خرید پیدا کردم که با فاصله کانونی 480م هستش /ایا مناسب عکاسی اعماق اسمان هستش ؟لطفا اگر نظرخود رو درباره این مدل اعلام کنید .باتشکر

16. Top | #259
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5410
    تشکر شده 233 بار در 75 ارسال

عزیزان یک سوال مهم پیش آمده که آیا این تلسکوپ واقعا اپو هستش یا اکرو؟تشکر

17. Top | #260
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

پرسش و پاسخ عکاسی نجومی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط Sky-Watcher نمایش پست ها
    سلام علیکم دوستان
    من یک تلسکوپ اپو 80 میل zenithstar ،ST یا لوله کوتاه برای خرید پیدا کردم که با فاصله کانونی 480م هستش /ایا مناسب عکاسی اعماق اسمان هستش ؟لطفا اگر نظرخود رو درباره این مدل اعلام کنید .باتشکر
    نقل قول نوشته اصلی توسط Sky-Watcher نمایش پست ها
    عزیزان یک سوال مهم پیش آمده که آیا این تلسکوپ واقعا اپو هستش یا اکرو؟تشکر
    سلام
    تلسکوپ 80 میلی متر zenithstar فاصله کانونی 544 میلی متر داره و آپوکرومات هست، لطفا لینک تلسکوپی که میگید رو قرار بدید تا ببینیم منظورتون دقیقا کدوم تلسکوپه.
    امضای ایشان
    .

18. 2 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 26 از 38 نخستنخست ... 1622232425262728293036 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)