صفحه 9 از 10 نخستنخست ... 5678910 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 96

موضوع: نقد اشتباهات نجومی رسانه‌‌ها

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Wink نقد اشتباهات نجومی رسانه‌‌ها

سلام به همه‌ی آوا استاری‌های عزیز

هدف از ایجاد این تاپیک، نقد اخبار نجومی رسانه‌های مختلف و بررسی وضعیت آن‌ها خواهد بود. متاسفانه شاهد این امر هستیم که در بسیاری از رسانه‌ها از جمله سایت‌های خبری، مجلات، روزنامه‌ها و رسانه‌های صوتی و تصویری مثل تلوزیون، اخباری دیده می‌شود که دارای غلط‌های علمی بسیار بزرگی است. اگر به مردم خبر غلط داده شود، به تدریج باور خود به روند درست علمی را از دست می‌دهند و قضیه به داستان چوپان دروغ‌گو تبدیل خواهد شد. مردم اخبار درست را هم باور نخواهند کرد!

اینجا محلی است برای نقد رسانه‌ها. با هیچ رسانه‌ای تعارف نخواهیم داشت. اخبار را با رعایت احترام به نویسنده و رسانه، نقد علمی خواهیم کرد. بدون غرض‌ورزی یا بی انصافی. تاکید ما هم بر اشتباهات بزرگ یا رسانه‌هایی است که اشتباهات خود را تکرار می‌کنند.

هدف ما این است که با این کار، روزنامه‌نگاران را نسبت به کار دقیق‌تر حساس‌ کنیم تا دیگر شاهد اخباری مثل وجود دو ماه در آسمان، شق‌القمر، دروغ آمریکا در سفر به ماه، 2012 و ... نباشیم.

پیش به سوی روزنامه‌نگاری علمی حرفه ای

2. Top | #81
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط karimisss نمایش پست ها
    چند روز پیش در اخبار علمی شبکه چهار خبر جالبی پخش شد مبنی بر این که :
    این فناوری جدید که به اون دست یافتن که یه موشک از زمین بلند میشه و بعد از یه زمان کوتاهی میتونه دوباره روی همون ایستگاه به زمین بشینه ، توی خبر می گفتن که از اونجایی که الان به فناوری رسیدن زمانی انسان رفت به ماه این فناوری نبوده و نمیتونستن روی ماه فرود بیان و بعد بلند شن پس رفتن به ماه دروغ بوده و دروغشون رو فراموش کردن که الان برملا شده .
    مفهوم اون خبر این بود و تنها جوابی که من میتونم بهش بدم همینه

============
    یه پیشنهاد که شاید باید تو تاپیک دیگه ای مطرحش کرد . اما حالا میگم ، یه سایتی هست به اسم گمانه که یه سری شایعاتی که وجود داره رو بررسی میکنه و سعی میکنه به جوابی درست براشون برسه .
    ما میتونیم یه مجموعه ای درست کردیم در پاسخ به این مساله که آیا رفتن انسان به ماه دروغ بوده یا نه و بدیم اونا منتشرش کنن تا مردم عادی که اطلاعات علمی ندارند و این مساله رو می شنوند جوابی قانع کننده ببیند و بتونیم این شایعه رو پایان بدیم .
    میتونید با یه سرچ ساده تو گوگل اون سایتو پیدا کنید.

خوب در این تاپیک مطالبی راجب بهش گفته شده:
    روی ماه قدم گذاشتیم؟

البته فکر میکنم تا جایی که یادمه تاپیک دیگری هم بود در این خصوص احتمالا در فناوری فضایی باشه.
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

3. 10 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #82
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61
    تشکر شده 5,754 بار در 526 ارسال

جدیدا خبرگزاری مهر دیگه زیر عکساش نمی نویسه :Mehr
    فکر می کنم کلا تغییر روش دادن چون اخبارشون هم کمی معقول تر شده
    این موضوعی بود که قبلنا خیلی از دوستان بهش ایراد می گرفتن که به نظر میرسه سرانجام داره کم کم حل میشه
    امضای ایشان
    Moha ی سابق!

5. 14 کاربر مقابل از م.ح.اربابی فر عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #83
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2925
    تشکر شده 5,203 بار در 502 ارسال

یک سوتی خفن از یک مجله معتبر
    ثبت ردستاره با تلسکوپ!!!!!!

7. 13 کاربر مقابل از mohammad_reza عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #84
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

راستش این خبر رو الان دیدم.

نمیدونم اشتباه از رسانه است یا خبر درست ذکر نشده یا کلا من اشتباه فکر میکنم!

از دنباله دار لمون تا حد زیادی خبر دارم و میدونم تا فصل بهار به نیم کره شمالی بر خواهد گشت و بیشترین قدر درخشندگی خودش میرسه.

ولی تا جائیکه اطلاع دارم این درخشندگی نهایتا تا رویت با چشم غیر مسلح خواهد رسید.

حالا چرا عنوان شده این دنباله دار تا حد قدر ماه شب 14 میدرخشد برام عجیب بود!

فکر میکنم دنباله دار آیسان با این دنباله دار جابه جا شده و زمان آنهم متفاوت اعلام شده!

دنباله دار آیسان اوخر سال 2013 که میشه پائیز سال 1392 به اوج نمایش خود خواهد رسید و طبق پیشبینی ها به قدری هم اندازه با ماه شب 14 خواهد رسید.

کلا خبر اشتباه است.

کسی اطلاعی از این خبر داره؟!

با توجه به کسی که این خبر نسبت به ایشون ذکر شده و شخص مشهور و باتجربه ای هستند خیلی برام عجیب بود.

خبر از خبرگزاری مهر:

http://www.mehrnews.com/detail/News/2012443
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

9. 12 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #85
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

عجب خبری بود آقای شعبانی! حالا اون اشتباه جابجایی نام دنباله‌دارها به کنار، باز جالبتر از اون نکته‌ای رصدی بود که در این خبر بهش اشاره شده:

رئیس مرکز اختر فیزیک مراغه با تاکید بر اینکه اجرام نجومی که قدر آنها از 6 بالاتر باشند، قابل رصد با ابزارهای نجومی نیستند، اظهار داشت...

همچنین سرعت باد خورشیدی هم جالب بود برام. فکر کنم از تهران تا چالوس حداقل نیم ساعتی تو راه باشه. حالا از خورشید تا زمین رو حساب کنید ببینید چند سال طول میکشه!

رئیس مرکز اختر فیزیک مراغه سرعت بادهای خورشیدی را بیش از 300 کیلومتر در ساعت ذکر کرد و ادامه داد..

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    از دنباله دار لمون تا حد زیادی خبر دارم و میدونم تا فصل بهار به نیم کره شمالی بر خواهد گشت و بیشترین قدر درخشندگی خودش میرسه.
    فقط آقای شعبانی فکر نمیکنم این دنباله دار در نیمکره شمالی به بیشترین درخشندگیش برسه. 18 مارس اوج درخشندگیشه که اونم حدود 15 درجه زیر افقه. فکر میکنم ما نهایتاً بتونیم اونو با قدر 12 تو نیمکره شمالی رصد کنیم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

11. 13 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #86
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61
    تشکر شده 5,754 بار در 526 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط م.ح.اربابی فر نمایش پست ها
    جدیدا خبرگزاری مهر دیگه زیر عکساش نمی نویسه :Mehr
    فکر می کنم کلا تغییر روش دادن چون اخبارشون هم کمی معقول تر شده
    این موضوعی بود که قبلنا خیلی از دوستان بهش ایراد می گرفتن که به نظر میرسه سرانجام داره کم کم حل میشه
    جنبه تعریف کردن نداشتن اصلا اینا

نقد اشتباهات نجومی رسانه‌‌ها-111-jpg
    امضای ایشان
    Moha ی سابق!

13. 19 کاربر مقابل از م.ح.اربابی فر عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #87
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

اینو میخواستم تو چیز های یک منجم بگم اما نشد دیگه، بسته بود! شرمنده جای بهتر پیدا نکردم، اینجا میگم ...

الان شبکه یک یه برنامه داشت به نام "رمز عبور"

توش در مورد دروغ های بزرگ داشت صحبت میکرد، چه کشور هایی چه دروغ های بزرگی (سی آ سی) گفتند

یهو دیدم تصاویر و فیلم های موجود از انسان بر روی ماه رو نشون داد و میخواست بگه که این هم جزو دروغ های بزرگ بوده و مردم سریعا باور کردند ...

آخه چی بگم من؟! آخه تو این برنامه؟؟؟؟ فقط مونده بود همین نجوم رو هم سی آ سی بکنید دیگه ...
    ویرایش توسط Astronomy : 05-08-2013 در ساعت 07:51 PM دلیل: سی آ سی!!!

15. 15 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #88
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8301
    تشکر شده 52 بار در 2 ارسال

مع السلام علیکم ایها الاصدقا اجرکم عندالله جزیل
    من اخیر به جمع دوستان این سایت اضافه شدم و انشاالله مفید واقع شود هم برای من هم شما
    در حوزه های نجومی مثلا در دمشق سازمانی برای مطبوعات بود که هر مطلب علمی فقط از طریق آنها به مطبوعات اعم تصویری یا روز نامه ارسال می شد خوب خیلی جلو خطا ها گرفته می شد و مردم اعتماد داشتند خوبه در ایران شما این کار را داشته باشید متاسفانه در ایران خرافات فراوان حتی تحصیل کرده ها هم اینطورند ما که در حوزه طب فراوان دیدیم در نجوم هم شرف الشمس واینها به هر حال این بر میگرده به مساله مطبوعات که دامن به این قضیه می زنند چرا مساله شرف الشمس را که انقدر رونق گرفته کسی نقد نکرد در اختیار مردم گذاشت وقتی خرافه می آید با ید سازمانی آن را رد کند همه جا دنیا این طوره اهمیت ندادن تقویت کنندست متاسفانه

17. 20 کاربر مقابل از احلام میزبان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #89
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط احلام میزبان نمایش پست ها
    مع السلام علیکم ایها الاصدقا اجرکم عندالله جزیل
    من اخیر به جمع دوستان این سایت اضافه شدم و انشاالله مفید واقع شود هم برای من هم شما
    در حوزه های نجومی مثلا در دمشق سازمانی برای مطبوعات بود که هر مطلب علمی فقط از طریق آنها به مطبوعات اعم تصویری یا روز نامه ارسال می شد خوب خیلی جلو خطا ها گرفته می شد و مردم اعتماد داشتند خوبه در ایران شما این کار را داشته باشید متاسفانه در ایران خرافات فراوان حتی تحصیل کرده ها هم اینطورند ما که در حوزه طب فراوان دیدیم در نجوم هم شرف الشمس واینها به هر حال این بر میگرده به مساله مطبوعات که دامن به این قضیه می زنند چرا مساله شرف الشمس را که انقدر رونق گرفته کسی نقد نکرد در اختیار مردم گذاشت وقتی خرافه می آید با ید سازمانی آن را رد کند همه جا دنیا این طوره اهمیت ندادن تقویت کنندست متاسفانه

با خوش آمد خدمت شما

اینکه بتوانیم با محافل علمی یا گروهها و به صورت خودجوش به مبارزه با این خرافات پرداخت عالی است, ولی تجربه ثابت کرده که پرداختن به این امور ,بها دادن به حاشیه ها و پر رنگ کردن آنهاست.

از طرفی با وجود ارائه دلایل و علوم, بازهم خیلی از افراد دوست دارند موارد خرافی و ناصحیح را قبول کنند!

البته اگر گروهها یا نهادها و مجامعی باشند که در این راستا فعالیت کنند و هدفشان آگاهی رسانی از شایعات و خرافات باشد که بسیار مطلوب است.ولی در ایران همیشه به این موارد حتی در رسانه ها دامن زده میشود!! تا اینکه مخالف آن ثابت شود و شایعه رنگ ببازد.

نمونه ی جدید این موضوع در ساخت ماشین زمان توسط شخصی ایرانی رخ داد!!

البته اگر بتوان مرجعی را مشخص نمود بسیار عالی است.

مرجعی که رسانه ها برای صحت از درستی یا نادرستی مطالب و اخبار به آنجا مراجعه کنند.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

19. 11 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #90
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1764
    تشکر شده 4,023 بار در 349 ارسال

نقد اشتباهات نجومی رسانه‌‌ها         

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها

اینکه بتوانیم با محافل علمی یا گروهها و به صورت خودجوش به مبارزه با این خرافات پرداخت عالی است, ولی تجربه ثابت کرده که پرداختن به این امور ,بها دادن به حاشیه ها و پر رنگ کردن آنهاست.

از طرفی با وجود ارائه دلایل و علوم, بازهم خیلی از افراد دوست دارند موارد خرافی و ناصحیح را قبول کنند!
    بله متاسفانه تلاشها برای اطلاع رسانی غالبا باعث گرايش بيشتر افراد به سمت موضوعات خرافی ميشود. چه بسا اين به دليل نحوه ی عملكرد رسانه ها و يا عدم اطمينان مردم نسبت به نظرات آن ها يا موارد ديگری باشد كه شايد بهتر باشد در جايی( مثلا يك تاپيك جديد) بر روی نحوه ی مقابله با شايعات و خرافات و چگونگی اطلاع رسانی موثر بحث و تبادل نظر صورت صورت بگيرد.

همانطور كه آقای شعبانی ذكر كردند: با وجود ارائه دلایل و علوم, بازهم خیلی از افراد دوست دارند موارد خرافی و ناصحیح را قبول کنند!
    اصولا پايبندی به خرافات چيزی نيست كه با ارائه ی دلايل علمی ريشه كن شود! شايد در برخی افراد تنها بايد غلط بودن آنها را تجربه كنند يا به قول معروف در چاه بيفتند تا بفهمند!

علت دخالت من در اين بحث داستانی بود كه هفته ی گذشته برای خودم پيش آمد.
    يكی از دوستان دانشگاهیم كه اتفاقا مهندس كامپيوتر موفقی هم هست با من تماس گرفت و گفت تو كه به نجوم علاقه داری بيا يك كلاس نجوم خوب سراغ دارم. پرسيدم تو چه زمينه ی نجوم هست و كجاست؟ جواب داد: من توی كلاس توجيهی اش شركت كردم خيلي جالب بود.....خلاصه بعد از كلی سوال و جواب فهميدم اين آقای مدرس نجوم مثلا ياد ميدهند كه برای انجام كارهامون چطور وقت و زمان مناسب را پيدا كنيم و اينكه چند سال پيش كه فرزندان ايشون ميخواستند اول مهر به مدرسه بروند اين آقا اجازه ندادند چون روز مناسبی برای كسب علم نبوده!!!!!!!!!!!

حالا با چه علم و منطقی ميشود غير علمی بودن اين امور را ثابت كرد؟!
    امضای ایشان
    مرگ اگر مرگ است آيد پيش من
    تا كشم خوش در كنارش تنگ تنگ

من از او جانی برم بی رنگ و بو
    او ز من دلقی ستاند رنگ رنگ

21. 12 کاربر مقابل از gissoo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 9 از 10 نخستنخست ... 5678910 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)