صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 55

موضوع: مشکلات ِ کیهانشناسی

1. Top | #1
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

Post مشکلات ِ کیهانشناسی

"کیهان شناسی ِ نوین و مدل ِ استاندارد ِ کیهانشناسی شبیه ِ یک لباسی است که وصله و پینه های آن از خود ِ پارچه ی به کار رفته در لباس بیشتر است!"
    این جمله یا جملاتی شبیه به این جمله رو احتملا خیلی هاتون راجع به کیهانشناسی شنیدید و این در واقع یک شایعه ی ِ بی پایه و اساس نیست بلکه واقعیتی است که کیهان شناسان به اون معترف اند!
    این تاپیک ایجاد شده تا مشکلات ِ کیهان شناسی ِ نوین رو بررسی کنه.

2. Top | #21
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

مشکل چهارم: تشکیل ِ ساختار ها

مطابق ِ این مشکل (تا جایی که در این چند روز تحقیق کردم) دو بخش دارد:

بخش اول:
    جهان در طی انفجار ِ بزرگ کاملا همگن بوده و تولید شده. می دانیم برای تشکیل ِ ساختارهایی این چنین (مثل کهکشان ها) حتما لازم است افت و خیز ِ اولیه ی چگالی وجود داشته باشد( جاهایی با چگالی بیشتر وجود داشته باشند تا انقباض برای تشکیل شروع شود)

والا غیر ممکن است که بدون افت و خیز ِ اولیه چگالی، هسته های گرانشی به وجود بیاید و چنین ساختارهایی شکل بگیرند.

ظاهرا این مشکل با در نظر گرفتن ِ افت و خیز های کوانتمی حل می شود چون کوانتم پیش بینی می کند افت و خیز هایی در پهنه ی کیهان ( از جمله تابش زمینه) باید وجود داشته باشد که در واقع همین هسته ها را تشکیل می دهد.

نمونه ای از ساختار های کیهانی در مقیاس ِ کلان از ماهواری WMAP (امیتاز تصویر:www.universetoday.com)

بخش دوم:
    افت و خیز هایی که کوانتم پیش بینی می کنه خیلی شدید اند و باعث تشکیل ِ سریع ِ ساختارها می شوند. شدید تر از اون چیزی که ما رصد کردیم و نشان می دهند که تابش ِ زمینه باید افت و خیز های شدید تری داشته باشد(که ندارد).

این مشکل یک جورهایی شبیه ِ مشکل ِ افق هستش و راه ِ حلش هم شبیه ِ همونه: تورم!(که البته خودش یک مشکل جدیده!)

یعنی در دوران تورمی این افت و خیز ها به دلیل ِ انبساط ِ سریع ِ کیهان تعدیل شدند.

گویا تورم واقعا رخ داده.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

3. 6 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال

من شنیدم که در دوران تابش غالب ناهمگنی ها تمایل داشتند که همگن شوند ولی انبساط جهان مانع از این میشه که همگن شوند و شرایط فریز شدن رخ میده بنابراین ناهمگنی باقی می مونه . بنابراین میشه گفت که از اول همگن نبودن.
    ویرایش توسط *sh : 08-27-2011 در ساعت 08:18 AM

5. 3 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط narges ghalambor نمایش پست ها
    من شنیدم که در دوران تابش غالب ناهمگنی ها تمایل داشتند که همگن شوند ولی انبساط جهان مانع از این میشه که همگن شوند و شرایط فریز شدن رخ میده بنابراین ناهگنی باقی می مونه . بنابراین میشه گفت که از اول همگن نبودن.
    نکته اینه که همگنیی باید از اول وجود می داشت تا بخواد تشدید بشه یا از بین بره. مشکل ِ اول، نحوه ی به وجود اومدن نا همگنی هاست و مشکل دوم اینه که دوران تابش غالب حتی اگر می تونست اثری روی نا همگنی ها بگذاره اونقدر زیاد نبود که ما الان می بینیم! (یعنی تاثیر ِ دوران تابش غالب خیلی کمتر از مشاهده است!) البته من نمی دونم دوران تابش غالب واقعا این کارو می کنه یا نه!
    امضای ایشان

7. 3 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1292
    تشکر شده 814 بار در 96 ارسال

سلام
    من 1 سوال داشتم:
    تا اون جایی که من می دونم تا الان امواج گرانشی دیده نشدن آیا آزمایش تازه یا ابزاراتی جدید برای دیدن اون ها به وجود اومده؟ یا این که دیدن این امواج هنوز هم یکی از مشکلات توی علم کیهان شناسیه؟
    ویرایش توسط *sh : 08-27-2011 در ساعت 08:17 AM
    امضای ایشان
    NEVER NEVER NEVER GIVEUP

9. 3 کاربر مقابل از hermes عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    نکته اینه که همگنیی باید از اول وجود می داشت تا بخواد تشدید بشه یا از بین بره. مشکل ِ اول، نحوه ی به وجود اومدن نا همگنی هاست و مشکل دوم اینه که دوران تابش غالب حتی اگر می تونست اثری روی نا همگنی ها بگذاره اونقدر زیاد نبود که ما الان می بینیم! (یعنی تاثیر ِ دوران تابش غالب خیلی کمتر از مشاهده است!) البته من نمی دونم دوران تابش غالب واقعا این کارو می کنه یا نه!
    دلیل اینکه جهان باید از اول همگن می بوده چیه؟؟
    و یه سوال دیگه هر جا بن بست میخوریم حرف از تورم میزنیم آیا واقعا دلیلش تورم هست ؟آخه بغضی ها خود تورم رو هم قبول ندارن دیگه چه برسه اینکه دلیل وتوجیه مسائل دیگه باشه.
    ببخشید من هی سوال میپرسم آخه این موضوع خیلی جالبه

11. 2 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

دلیل اینکه جهان باید از اول همگن می بوده چیه؟؟
    و یه سوال دیگه هر جا بن بست میخوریم حرف از تورم میزنیم آیا واقعا دلیلش تورم هست ؟آخه بغضی ها خود تورم رو هم قبول ندارن دیگه چه برسه اینکه دلیل وتوجیه مسائل دیگه باشه.
    ببخشید من هی سوال میپرسم آخه این موضوع خیلی جالبه
    دلیل ِ این که جهان باید همگن باشه اینه که دلیلی نداره نا همگن باشه!!!!! D:
    یعنی این که جهان موقع ِ انفجار کاملا همگن و همسانگرد منفجر شده و نقطه ای از انفجار نباید هیچ تفاوتی با نقطه ی دیگه بکنه چون اگر بخواد تفاوت داشته باشه این سوال مطرح میشه که چرا و چه دلیلی وجود داره که یک نقطه با دیگری تفاوت داشته باشه؟ پس نباید تفاوت داشته باشه و باید همگن باشه. اگر نا همگنیی دیده شد باید دلیلش پیدا بشه.
    مثلا اگر شما یک کاغذ سفید داشته باشید هرگز نمی پرسید چرا سفیده ولی اگر روی کاغذ خط خطی ببینید سریعا این به ذهنتون میاد که کی (چه عاملی) باعث شده کاغذ خط خطی بشه.

این جوری نیست که هر جا به بن بست بخوریم بندازیم گردن تورم!!! ولی تورم اولش فکر کنم برای توجیه ِ مشکل چگالی ایجاد شد اما بعدا ملت دیدند که اِ اِ اِ تورم برای بقیه ی مشکلات هم تصادفا جواب میده!!! مثل ِ این که واقعا رخ داده.

در مورد سوالات هم من اینجام تا به این سوالا جواب بدم!!! (سوالات روح ِ یک تاپیک در فروم رو تشکیل میده بدون سوال فروم تبدیل میشه به یک سایت ِ اشتراک مطلب!!!!)

نقل قول نوشته اصلی توسط hermes نمایش پست ها
    سلام
    من 1 سوال داشتم:
    تا اون جایی که من می دونم تا الان امواج گرانشی دیده نشدن آیا آزمایش تازه یا ابزاراتی جدید برای دیدن اون ها به وجود اومده؟ یا این که دیدن این امواج هنوز هم یکی از مشکلات توی علم کیهان شناسیه؟
    بله یک سری ماهواره داره طراحی میشه تا این امواج رو آشکار بکنه. دانش مندان در تلاش اند!
    امضای ایشان

13. 3 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137

تا مشکل دیگه ای بیان نشده من یه سوالی بپرسم
    عامل دیگه ای که در شکل گیری کهکشان ها نقش داشته میگن نوترینو ها بوده ودر زمان خلق جهان نوترینوها در زمان کمی به هم محکم شدن. و با اینکه جرمشون کمه میتونستن شکل گیری کهکشان ها رو جلو بیندازن و میگن همین نوترینوها مدل استاندارد رو زیر سوال میبره اگه میشه در این مورد هم توضیح بدین چون توی کتابی خوندم که نوترینوهای سنگین عمده ترین مخالفت رو برای شکل گیری کهکشان در مدل استاندارد ایجاد میکند!

15. 2 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

این همگن بودن جهان به نظرم لزومی نداره، یعنی اگر به صورتی که من بهش میگم نگاه کنیم که البته زیاد علمی نیست بیشتر فلسفیه!

ببینید، ما میگیم کلا همه فرآیندها دوست دارن به سمت بی نظمی برن و بی نظمی جهان در حال افزایشه. چرا؟ دلیل ساده اش اینه که تعداد راه هایی که برای بی نظمی وجود داره بسیار بیشتر از نظمه پس جهان دوست داره بی نظم باشه به طور کلی.

حالا در مورد همگنی هم میشه گفت که تعداد راههای موجود برای ناهمگنی، بیشتر از همگنیه. پس چرا جهان ناهمگن نیست؟ البته این صرفا یک مدل استدلال منه و احتمالا اشتباهه. میخواستم ببینم اثبات همگن بودن جهان به صورت ریاضی(روابط فیزیکی) چگونه است؟

17. 5 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

تا مشکل دیگه ای بیان نشده من یه سوالی بپرسم
    عامل دیگه ای که در شکل گیری کهکشان ها نقش داشته میگن نوترینو ها بوده ودر زمان خلق جهان نوترینوها در زمان کمی به هم محکم شدن. و با اینکه جرمشون کمه میتونستن شکل گیری کهکشان ها رو جلو بیندازن و میگن همین نوترینوها مدل استاندارد رو زیر سوال میبره اگه میشه در این مورد هم توضیح بدین چون توی کتابی خوندم که نوترینوهای سنگین عمده ترین مخالفت رو برای شکل گیری کهکشان در مدل استاندارد ایجاد میکند!
    بد بختانه چیزی در این مورد نمی دونم! شرمنده!

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    این همگن بودن جهان به نظرم لزومی نداره، یعنی اگر به صورتی که من بهش میگم نگاه کنیم که البته زیاد علمی نیست بیشتر فلسفیه!

ببینید، ما میگیم کلا همه فرآیندها دوست دارن به سمت بی نظمی برن و بی نظمی جهان در حال افزایشه. چرا؟ دلیل ساده اش اینه که تعداد راه هایی که برای بی نظمی وجود داره بسیار بیشتر از نظمه پس جهان دوست داره بی نظم باشه به طور کلی.

حالا در مورد همگنی هم میشه گفت که تعداد راههای موجود برای ناهمگنی، بیشتر از همگنیه. پس چرا جهان ناهمگن نیست؟ البته این صرفا یک مدل استدلال منه و احتمالا اشتباهه. میخواستم ببینم اثبات همگن بودن جهان به صورت ریاضی(روابط فیزیکی) چگونه است؟
    این استدلال شما یک مشکل ِ بسیار اساسی داره! و اون اینه که بینظمترین حالت همگنترین حالته!!!!!
    مثلا شما یک جعبه ی گاز رو در نظر بگیرید: محتمل ترین حالت ( و به الطبع بی نظم ترین حالت) اینه که گازها به صورت همگن در جعبه پخش بشوند. این که چند جای جعبه چگالی کم یا زیاد بشه یک حالت خاص و منظم تره.

ولی این که چه جوری اثبات می شه که جهان باید همگن باشه یک جوری فلسفیه! مثل همون قضیه ی کاغذه که به خانم narges ghalambor توضیح دادم

(شرمنده دیر جواب می دم این چند وقته سرم به شدت شلوغه)
    امضای ایشان

19. 4 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

مشکلات ِ کیهانشناسی         
    چند روز قبل يه چيز جالب در اختر فيزيك مقدماتي خوندم كه نوشته بود سن برخي از خوشه هاي گوي سان بيشتر از سن جهان تخمين زده شده ، در اين مورد كسي چيزي ميدونه؟
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

21. 2 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع